C.P.N. Atoomgeleerde verklaart zich schuldig Republiek Djocja is geen gewone deelstaat k VOORJAARSZONNETJE WEKT 10 MILLIOEN BOLLEN w zonder waarheid GERBEN WAGENAAR AAN ARMEN BENEN DE KAMER UIT EN Minimale of maximale sociale zorg? OOK HIJ VERKLAART ZICH SCHULDIG ;ïït"W' Tot hoofd en hart m Kolen van de bon? Veel bezoek verwacht Tot 14 jaar gevangenisstraf veroordeeld „Ik heb een rechtvaardig proces gehad" Vorming van een eenheidsstaat via Djocja snelste en degelijkste weg Groot rumoer in zaal en op tribunes Westerse Drie wellicht spoedig bijeen Westerse journalisten niet bij de zitting Massaal appèl van bloemen van 22 Maart tot v einde Mei op Keukenhofte Lisse ZZ LISS 1^1950 Het weer. Bok met zware lading gekapseisd DONDERDAG 2 MAA 9 J 73ste JAARGANG Ho. 2470J. HET PROCES TEGEN FUCHS Engelands oppersie rechter, Lord Goddard, heeft gisteren ie Londen dr. Klaus Fuchs wegens het verraden van Brits- Amerikaanse atoomgeheimen tot veertien jaar gevangenis straf veroordeeld. Lord Goddard lichtte dit vonnis toe mei de verklaring, dat veertien jaar de maximumstraf was voor de door Fuchs gepleegde misdaden. Fuchs heeft volledig bekend. Het proces, dat in het historische Bailey-hof werd gehouden, duurde slechts anderhalf uur. Na afloop van het proces deelde de advocaat van Fuchs, Curiis-Benneii, aan de pers mede, dat hoger beroep overwogen werd. ASSAAT OVER VERHOUDING V.S.L—DJOCJA MM BEWOGEN BEGIN VAN TWEEDE-KAMERZITTING WAT IS EIGENLIJK „SOCIAAL GEVOEL"? Het betaalt zichzeH Tijdstip waarop nog niet bekend PROCES TEGEN LOUWERS BEGONNEN HATIONME &IÖEMENÏENÏÖ9NSÏEUIN8 VREEMDELINGEN OVER DE GRENS GEZET Armee uit winterdekking Runner bijna verdronken ZESLING GEBOREN proe* BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 LEM Telefoon: Redactie 21544; A 21543 Abonnementen 20800 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stum' el. 3998 Voor klachten over de na 5.30 uur 's avonds V 44 Directeur: 3. 3. W. Br ?n Hoofdredacteur: Drs. H an Run. Wnd. hoofdredacteur S rin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter- hooqte. Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents Der m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents Der week, f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Het heeft wel een paar jaar moe ten duren, maar de leiding van de Communistische Partij Neder land is er nu toch eindelijk zelf achter gekomen, dat de C.P.N. met de waar heid weinig te maken heeft, evenmin als „De Waarheid" met de waarheid. Daarom vervalt voortaan de toevoeging ,.De Waarheid" achter de naam C.P.N. De camouflage heeft geen zin meer. Dit was een der weinige verstandige be sluiten, welke werden genomen op het jongste congres van de Communistische Partij Nederland, dat dezer dagen te Rotterdam natuurlijk vanwege de havenarbeiders, die opgehitst moeten worden om geen Amerikaanse wapens te lossen onder de leuze: voor „Vrede en Brood", werd gehouden. Hoe wel wij ons zeer wel bewust zijn, dat er redenen genoeg zijn, die het beter doen schijnen een dergelijk congres maar dood te zwijgen, menen wij er toch goed aan te doen enkele op dit congres be handelde onderwerpen naar voren te brengen, omdat nu eenmaal een gewaar schuwd man voor twee geldt. Dit hele C.P.N.-congres stond in het teken van de vrede, de Moskouse vrede dan wel te verstaan. Niet de vre de die de rust der orde betekent, doch de vrede, die de on rust, der w a n- orde beoogt. Men lette op de tonelen die zich herhaaldelijk in de Kamer en in de Amsterdamse gemeenteraad af spelen. Moskou heeft blijkbaar de order uitgevaardigd: tracht overal de levering van Amerikaanse wapens tegen te gaan, en zo zien wij in heel het Westen de communisten in actie: voor hun vrede. De communisten vertrouwen er op, dat vele naïevelingen geen onderscheid we ten te maken tussen de vrede die zij be ogen en de vrede die een werkelijke vrede mag heten. Daarom overstromen zij ons land met zogenaamde vredesac- ties, vredescomité's enz. Wij hebben nog Zeer onlangs tegen deze communistische tactiek gewaarschuwd. Natuurlijk zijn Wij allen voor vrede. O, zeggen de com munisten, u is vóór vrede, teken u dan even, en spoedig bemerkt de argeloze, dat hij in het communistisch schuitje vaart. Het is precies zoiets als dat iemand u in de Amsterdamse Kalver- straat vraagt: bent u vóór mooi weer. Ja? Dank u, teken even, en u later be merkt in een communistisch mooi- weercomité te zitten. Alleen is Paul de Groot wat voorzichtiger geworden, om dat zijn partij nu en dan blijkbaar aar dig haar vingers gebrand heeft. Luister, hoe nü zijn formulering luidt: „Bij het werk aan de eenheid van de arbeidersklasse is een juiste formule ring van de eisen van buitengewoon be lang," stelde De Groot vast. De eis tot 10% loonsverhoging, die door onze Partij werd ondersteund, werd nergens verwe zenlijkt. Zij werd blijkbaar door de grote massa van de arbeiders, buiten onze kring en buiten de kring van de E.V.C., niet aanvaard. De eis bleef daar door uitsluitend propagandistisch. Wij moeten voor de juiste formulering van de eisen en de organisering van acties de volgende drie regels in acht nemen: De actie moet in de ogen van de meerderheid der werkers gerechtvaar digd zijn. De eisen moeten voor de grote meer derheid der werkers aanvaardbaar zijn. Er moeten goede kansen voor suc ces aanwezig zijn." Paul de Groot spoorde bijzonder aan tot eenheid van de arbeidersklasse. Dat de communisten niets onbeproefd zullen laten om vooral de arbeiders bij de bo- na-fide vakverenigingen aangesloten in hun macht te krijgen, blijkt wel uit zijn woorden, dat „twee belangrijke groepen in de arbeidersklasse voornamelijk onze aandacht moeten hebben, n.l. de sociaal democratische arbeiders en de katho lieke arbeiders". De algemeen se cretaris van de communistische partij hoopt daarom meer zieltjes te kunnen winnen, omdat Nederland aan het be gin zou staan van een nieuwe econo mische crisis. Natuurlijk zouden de communisten niets liever willen dan een nieuwe eco nomische crisis, want de nood der ar beiders is voor hen de ideale bodem, om sociale onrust te wekken en de ge dupeerde arbeiders met holle leuzen om de tuin te leiden om ze zo de para dijselijke tuin van Moskou binnen te voeren. Heel hun vredesgedoe is slechts een masker, dat de agressieve en imperia listische doeleinden van de Sovjet-Unie moet verbergen. In de strijd op leven of dood tusen de Sovjet-Unie en Amerika, die nu nog koude oorlog heet, treedt Moskou in Azië allang zonder masker op, in het Westen van Europa acht het een masker nog noodzakelijk. Een vre- desmasker, want Moskou weet, dat West-Europa, dat reeds twee wereld oorlogen heeft meegemaakt. Wars is van oorlog en slechts noodgedwongen mee doet aan bewapening. Moskou's v r e d e s actie betekent leugen actie en heeft niets, evenmin als „De Waarheid" van de C.P.N. te ma ken met de échte waarheid, de ware vrede. In de rechtszaal bevonden zich onge veer honderd verslaggevers uit alle landen ter wereld, ook van die achter het IJzeren Gordijn. Voor het publiek waren er nog 40 plaatsen. Eén er van werd ingenomen door de Hertogin van Kent, de schponzuster van koning George. De magere beklaagde was in zijn bruine costuum een onopvallende figuur tussen de toga's en pruiken van de rechters. Op de vraag, of hij schuldig was of niet, antwoordde Fuchs, nauwelijks hoorbaar: „Schuldig". Toen Fuchs gevraagd werd, of hjj nog iets had te zeggen, antwoordde hij met kalme, diepe stem: „Ik heb een recht vaardig proces gehad. Ik dank u." Fuchs sprak uiterst zacht, in gebroken Engels. Vele zijner woorden waren on verstaanbaar voor het publiek in de eivolle rechtszaal. Hij zei: „Ik heb nog andere misdaden bedreven dan die. welke mij zijn ten laste gelegd. Toen ik mijn advocaat vroeg, zekere feiten aan u voor te leggen, heb ik dit gedaan om wat goed te maken voor die andere misdaden." Fuchs eindigde met de woor den: „Ik dank mijn advocaat en de di recteur en het personeel van de Brixton- gevangenis voor de zorgzame behande ling. die ik ondervonden heb." Er was slechts cén getuige opgeroe pen, n.l. William J. Skardon, een officier van de Britse veiligheidsdienst, die het kof in kennis stelde van de bekentenis van Fuchs. Hü was opgeroepen door de verdediging. Skardon verklaarde, dat Fuchs na zijn arrestatie aan de autoriteiten zijn volle medewerking had verleend en dat hij zonder zijn eigen bekentenis niet in staai van beschuldiging gesteld had kunnen worden Sir Hartley Shawcross, de Britse pro cureur, had de aanklacht geopend. Dit is een geval van de allergrootste ernst, verklaarde hij. Dat de inlichtingen, die beklaagde heeft verstrekt, van de groot ste waarde voor een vijand waren, is on gelukkigerwijs een punt, waarover geen twijfel bestaat. Shawcross zei, dat Fuchs veel wroe ging moet hebben, want hij weet, dat de zaak. die hij met zo veel toewijding diende, een verkeerde zaak was. Shaw cross vergeleek het proces-Fuchs met die van mensen, die in Oost-Europa van dergelijke misdaden beschuldigd worden. Opgemerkt moge worden, dat deze man zjjn bekentenis aflegde, toen hij nog vrij was en in staat om naar believen te ko men en te gaan en overleg met zijn vrienden te plegen en advies van zijn advocaten in te winnen, zei Shawcross. Fuchs werd na afloop van de rechts zitting overgebracht naar de Wormwood Scrubbs-gevangenis in Londen, die on geveer drie mijl van Old Bailey ver wijderd is. „De huidige spanning tussen de re publiek Indonesia en de V.S.I. wordt volgens mij veroorzaakt door afwezig heid van begrip bij de V.S.I., van de positie der republiek in de V.S.I., na melijk omdat men de republiek Djokja op dezelfde wijze beschouwt als alle andere deelstaten", aldus sprak de waarnemend president van de repu bliek Indonesia, mr. Assaat tot een ver tegenwoordiger van Aneta. De regering der V.S.I. heeft aldus mr. Assaat in geen harer handelingen ruggespraak met de republiek gehouden, doch zij dient te beseffen dat er geen V.S.I. kan bestaan zonder de republiek en dat de republiek omgekeerd wel kan voortbe staan zonder de V.S.I. De snelste weg tot afschaffing der ko loniale verhoudingen en het koloniale stelsel is, aldus Assaat, de vorming van een eenheidsstaat. Dit kan langs tweeërlei weg worden bereikt: de een heid via de V.S.I. of de eenheid via de republiek Indonesia. Laatstgenoemde weg is naar zijn mening sneller en de gelijker, daar dan de republikeinse wetten direct van kracht kunnen wor den voor het gehele gebied. Als voorbeelden daarvan noemde mr. Assaat Midden- en Oost-Java. Indien deelstaten blijven opgenomen in het verband der V.S.I. blijven de voor het tijdstip der souvereiniteits-overdracht geldende wetten nog steeds van kracht. Tenslotte herinnerde Assaat er aan, dat hij slechts waarnemend president van de republiek Indonesia is. „Wan neer de tijd daarvoor gekomen is, zal Sukarno niet verhinderd worden, het presidentschap van de republiek weder om op zich te nemen." Bij de behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag tot wederzijdse hulpverlening in zake verdediging tussen Nederland en de U.S.A., gaven enige vrouwen op het Binnenhof blijk van haar afkeuring over het feit, dat de communistische afgevaardigde Gerben Wagenaar uit de Tweede Kamer werd verwijderd. (Van onze parlementaire redacteur) Het was een ietwat bewogen begin, dat de Tweede Kamer gistermiddag maakte met de behandeling can het wetsontwerp tot wederzijdse hulpverle ning inzake verdediging tussen Neder land en de Verenigde Staten. Bewogen en enigszins moeilijk te ontwarren, aan gezien er, wanneer er eens keet komt in de Kamer, altijd vergaderingen ge schorst en tribunes ontruimd worden hetgeen erop neerkomt, dat men net weg moet als er eindelijk eens iets te zien valt. Het komt er in grote trekken op neer, dat het opperhoofd aller commu nisten (in Nederland), Gerben Wage naar, tussen twee uur en half drie tot tweemaal toe aan armen en benen de zaal werd uitgesleept en iedereen erg overstuur was, met inbegrip van de heer Gerben Wagenaar, voor wiens precaire gezondheidstoestand het niet bijster be vorderlijk lijkt zich zo aan te stellen. Niettemin bleek hij het aan zijn par tij verplicht te achten grote herrie te schoppen, toen de voorzitter, dr. Korten- horst, voor de aanvang van het debat over het bovengenoemde wetsontwerp aan de Kamer voorstelde de spreektijd te beperken, hetgeen, naar het ons voor kwam, een verstandige maatregel was. wilde men voorkomen, dat de commu nisten de beraadslagingen over het wets ontwerp desnoods een week zouden ,rek- De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dean Acheson heeft gis teren te Washington op een persconfe rentie gezegd, dat het wellicht nood zakelijk zal zijn om dit voorjaar een bij eenkomst te houden, waaraan door de ministers van Buitenlandse Zaken van Groot-Brittannië, Frankrijk en de V. S. wordt deelgenomen. ken. De heer Wagenaar begon daartegen op reglementaire wijze te protesteren, doch al spoedig ging hij over tot onpar lementaire termen, waarmee hij op her haalde waarschuwingen en hamergeklop van de voorzitter niet wilde ophouden Daarbij begonnen zijn kameraden in de zaal natuurlijk heftig te schreeuwen hetgeen dan weer onder de socialisten enige lieden, die ook wel eens gaarne een kik geven, danig inspireerde. Daarenboven kwam de publieke tribune ook aanstonds op toeren met termen als „moordenaars van onze kinderen". Tegelijkertijd vlogen uit de communistische hoek een paar bloc notes naar de socialistische banken, en het schijnt ook niet veel gescheeld te hebben of een communist en een so cialist waren met elkaar een robber tje gaan vechten. Kortom, het verve lendste parlement van Europa kreeg plotseling een Franse allure. Middelerwijl had de voorzitter voor gesteld de heer Wagenaar uit de Kamer te verwijderen, hetgeen ook weer ver warring veroorzaakte, aangezien d'.t voorstel niet helemaal juist was. De voorzitter mag dit geheel zelfstandig be palen. In ieder geval kwamen er geüni formeerde lieden de zaal in, die de heer Wagenaar, aangezien hij niet wilde gaan. bij alle vier aanvatten. Natuurlijk werd toen de vergadering geschorst en wer den de tribunes ontruimd. Nauwelijks was de vergadering weer geopend, of de heer Wagenaar stapte opnieuw binnen, waardoor het lawaai van voren af aan begon, de vergadering opnieuw geschorst moest worden en de heer Wagenaar nogmaals de zaal werd uitgedragen. Het verluidt, dat daarna de kapitein van de parketwacht zó in drukwekkende taal tegen de heer Wage naar gesproken heeft, dat deze vervol gens werkelijk het gebouw is uitgegaan in zijn auto is gestapt en naar huis is gereden. De vergadering kon daarna hervat worden; het voorstel om de spreektijd te rantsoeneren werd zonde'- vardere incidenten aanvaard, zij het dat de communisten er zich niet toe be keerden. IL heid. Wie dit dagelijks aanhoort en geen aangeboren zin voor humor en bo- Eenieder van ons kan zich realiseren vendien voldoende psychische span- welke spanningen er worden opge- jg-gcjjt bezit, zou bezwijken onder deze roepen door abnormaal lage lonen. paggermoien die kre.unend en piepend Deze psychische geladenheid zou kun- emmer voor emmer zijn vuil bij hem nen exploderen; in het sociale leven zou joost kunnen gebeuren wat ook wel eens m het ziele-leven van de enkeling ge beurt als de spanningen te groo» wor den. De diepte-psychologie spreekt van kortsluitingsreacties, wanneer b.v. een vrouw haar eigen huis in brand steekt, omdat zij de omgeving wil verlaten van wege de vele onenigheden met de buurt genoten. Nu is er één middel indien gelde Het leed der mensheid, waarvan Hen- riëtte Roland Holst zeide dat het haar vaak niet liet slapen, is overstelpend groot. En het is erg opvallend dat dil leed in onze tijd zo'n sterk psychisch karakter draagt. Een arts zeide mij eens dat vijf en dertig procent van de ziektegevallen, die hij te. behandelen kreeg, van zuiver i« psychische aard waren, en dat de an- snannineen af dere viJf en zestig procent meestal hog om de maatschappelijke spanningen af te reageren en dat is: het sociale werk, waarin de mens voelen kan, dat men van hogerhand meeleeft met zijn nood en waarin hem het goud uitbetaald wordt van de menselijke waardering. Men ontmoet echter dagelijks personen, die menen, dat er op sociaal gebied al veel te veel gedaan wordt. „Die arbei- sterk psychisch gekleurd waren. Zo is er een over-druk aan maat schappelijke spanningen. Men kan zich hieraan weinig gelegen laten liggen en zich tevreden stellen met een minimale sociale politiek. Dat wil zeggen: men doet op sociaal gebied hoogstens of ter nauwernood datgene waartoe men ge dwongen wordt van buiten af. Deze "I" 1 Tv.» dwongen wordt van Duiten ar. uezt ders, ze leggen ze tinHerhiislairwet dwang kan verschillende oorzaken heb- VFZiïJïïfLÏFFÏÏÏÏ?1"* ben. Hij kan voortkomen ófwel uit de en zo. Ze krijgen het veel te goed. Wie zich actief in het sociale werk be geeft komt tot een heel andere opvat ting. Hij doet een verrassende ontdek king: „Ik wist niet, dat er zoveel leed sociale wetgeving ófwel uit toevallige omstandigheden (zo sloeg het tekort aan werkkrachten na de laatste we reldoorlog een grote tegemoetkoming los in sociale faciliteiten) ófwel uit het en ellende was." Wie een denderen van de strijdhamer, waarmee houdt voor sociaal werk, ziet een de e dg verenjgde arbeiders op de deuren van menselijk leed aan zich voorbij trek- mokeren irf de trant van; „Mannen van ken, dat diepe indruk maakt. de Karimata, laote we solidair blijfe: „Kees Bakker is het in zijn hoofd ge- We. vraoge nie meer; we eise!" slagen! Er draait een molen met vier Hoewel het in de feitelijkheid vaak wieken door zijn geest, en zij wentelen geschiedt, mag deze dwang van buiten- zijn gedachten onophoudelijk voort in af toch niet de enige norm zijn van ons een nimmer eindigende kringloop: een sociaal handelen. Ieder van ons drage huis, een huis, een huis.Kees Bak- zijn deel ertoe bij om iets van de maat- ker werkt op een fabriek in Beverwijk schappelijke spanningen op te lossen en en zijn vrouw zit met een baby in Gro- streve naar een maximale sociale ningen en zó lang heeft Kees Bakker politiek, die actief en bewust zoekt gepiekerd en getobd over een huis, dat naar middelen om aan het moderne le er een molentje is gaan draaien in zijn geest „Piet van Leersum zijn vrouw is ziek. Struma. De zenuwen van de oorlog ko men eruit. Het was altijd zo'n flinke vrouw, zegt Piet, maar nou kan ze d'r huishouden niet meer aan. Ja, dat is een ven in en buiten de fabriek een voor honderd procent menswaardige gestalte te geven. Alleen het voeren van deze politiek zal de leiding-gevenden in deze tijd enigszins ontlasten van hun verantwoordelijkheid om voor hun deel de explosiviteit van ons volk financieel louaen met meer aan. ja, aai is een psvchisch te ontladen, ramp. En dan loop ik ploegendienst. En ondertussen moet je zorgen voor vier kinderen en een zieke vrouw. Je zou d'r zelf ook nog zenuwlijder van worden. Deze rechtvaardiging van het sociale Wat zei U: hulp? Je moet eens komen werk kan men nog verder doordenken. Al vijf advertenties geplaatst. Gisteren Zoals Paulus van de vroomheid zegt, had ik bijna beet. Een meisje van zestien dat zij nuttig en dienstig is voor aller- jaar kon ik krijgen. Maar wat dacht U lei doeleinden, zo kan men ook zeggen dat ze vroeg? Twintig gulden per week. dat het sociale werk zijn rendement plus de kost. Dat is bijna de helft van mijn loon. Nou, en dan zeul je maar weer op je eentje verder, totdat alles kapot is „Een man van 30 jaar zit trillend voor mij aan de andere kant van de tafel: „Mijnheer, ik ben radeloos. Waarom moest mijn huwelijk kapot. Geef me een revolver, dan schiet ik er drie dood: mijn vrouw, mijn schoonmoeder en dan mezelf. Zie, dit alles klinkt wellicht bombas tisch, maar het is de naakte feitelijk- oplevert in diverse richtingen. Zo ko men we aan het aspect van het sociale werk, dat de Amerikanen zo sterk be nadrukken wanneer zij van het sociale werk zonder meer zeggen: „I t pay s" Het betaalt zichzelf. Het sociale werk betaalt zichzelf doordat he.t de bedrijf svrede bevordert, de werkgemeenschap hechter maakt, uit wendige conflicten beslecht of voor komt, inwendige conflicten de kans geeft open te breken door uitgespro ken te worden. (Vervolg op pag. 3 eerste kolom) Naar aanleiding van berichten over opheffing van de kolendistributie met ingang van 1 April heeft het A.N.P. zich gewend tot het ministerie van Econo mische Zaken. Het ministerie deelde mede, dat over de datum, waarop de kolendisrtibuiie zal worden opgeheven, geen mededelingen konden worden ge daan. De 35-jarige Nederlandse zakenman A. Louwers, vertegenwoordiger van de A.K.U. in Tsjechoslowakije, heeft ^edenmorgen voor een Tsjechische 'eehtbank bekend zich schuldig te heb- gemaakt aan verraad, spionnage en ®abotage. Het proces tegen Louwers en negen sjechen, onder wie een vrouw, is he enmorgen begonnen in een grauwe *aal van de Praagse Pankrac-gevange- ts- Drie andere Tsjechen zullen bjj ver- eb berecht worden. JournaIisten den lat en. uit de Westelijke lan- Worden bjj het proces niet toege- Een Tsjechische sar ten functionaris zei: toen hem accredite- van het ministerie van I ^-lufcfcig hij, dje dapper durft te ver- I dedigen, wat hem ter harte gaat. J Buitenlandse Zaken werden getoond. De Nederlandse militaire attaché, kolo nel Hasselman, kwam later met de of ficiële Tsjechische nota voor de dag, die gistermiddag werd uitgegeven en waarin de Nederlandse legatie van het proces op de hoogte werd gesteld. In de nota wordt tevens verklaard dat het proces openbaar is. De functionarissen bekeken de nota, haalden hun schou ders op en zeiden dat alle plaatsen bezet waren. Een andere "functionaris zeide, dat een dag tevoren alle plaatsen al be sproken waren. Kolonel Hasselman, de Nederlandse zaakgelastigde J. van der Gaag, de han delsattaché en vertegenwoordigers van het Nederlandse consulaat werden ten slotte toch toegelaten. Een Nederlandse translateur mocht de zaal echter niet betreden. De heer Van der Gaag bevestigde, dat de Legatie sedert de heer Louwers op 12 December in Praag werd gear resteerd en opgesloten, niet in staat was geweest een ontmoeting met hem te hebben. Volgens het officiële Tsjechoslowaak- se nieuwsbureau zal het proces drie da gen duren. (Van onze speciale verslaggever) Het al warme voorjaarszonnetje stooft de bodem van de Keukenhof te Lisse, waar 10 millioen bollen uit hun winterslaap worden gewekt. Narcissen, hya cinten en tulpen speuren de lente en maken zich gereed voor een massaal appèl van bloemen, dat van 22 Maart tot einde Mei op de nationale tentoon stelling in het hart van de Bollenstreek wordt gehouden. De Keukenhof is een overblijfsel van het loofbos in het domein, waar eens Jacoba van Beieren haar jachtslot bouwde. Vrouw Jacob prijkt dan ook op de affiches, die thans in binnen- en buitenland worden verspreid, als de personificatie van de ten toonstelling, terwijl zij het bont mozaïek der bloemen spreidt tussen de bomen en op de gazons van het oude buiten, dat met zijn statige abelen, beuken en eiken, zijn berken- en elzenloof, zijn vijver^ en vennen de unieke entourage vormt van een voorjaarsshow, die haar weerga niet kent. Een groot deel van het succes dezer tentoonstelling hangt natuurlijk van het weer af; wanneer dit enigszins meevalt, rekent men wel op een paar honderdduizend bezoekers. De opzet van de nationale bloemen tentoonstelling op de Keukenhof te Lisse die tien maal achtereen elk voor jaar zal worden gehouden, is een cen traal punt te vormen voor een bezoek aan de bollenstreek. Want het fraaie expositieterrein met zijn keur van bloe men gaat straks naar alle zijden har monisch over in de bloeiende velden rondom: in de richting Haarlem hon derden hectaren afgegraven duingrond met louter bloemen, in de richting Noordwijkerhout, tot Noordwijk toe, hetzelfde beeld, langs de weg naar Den Haag, overal bloeien de bollen. Voor de vreemdelngen biedt zij bovendien dit voordeel, dat men op de expositie een indruk krijgt van de mogelijkheden der bolgewassen voor tuinbeplanting. wat de velden natuurlijk minder geven. Men verwacht inderdaad veel be zoek uit het buitenland. waar een grootscheepse propaganda wordt ge voerd. Er is zelfs sprake van, dat de K.L.M. haar z.g. emigrantenvliegtuigen op hun weg terug speciaal voor be zoeken aan de Keukenhof zal reser veren. Afgezien daarvan ontvangen alle buitenlandse K.L.M -passagiers van de opening der tentoonstelling af een vrij entrée-biljet. Ook sch'eep- vaartondememingen, spoorwegen en reisbureaux zijn bij de propaganda in geschakeld. Intussen wordt op het tentoonstel lingsterrein, dat een oppervlakte van 25 ha. beslaat, onder leiding van de ontwer per, de heer W. v- d. Lee, de laatste hand gelegd aan het feestbanket van kleur en geur, dat straks in de Keukenhof zal zijn bereid. In de koesterende zon onder een bed van turfmolm stoven millioenen Jacoba van Beieren spreidt het mozdiek der bloemen op het affiche voor de Keukenhof. Op last van de minister van Justitie heeft de Vreemdelingendienst te Den Haag vier vreemdelingen over de grens gezet, die als „Internationale vredesdelegatie" een vre- desmanifest aan Nederlandse autoriteiten wilden aanbieden. narcissen gaar, een ogenweelde van vier- tot vijfhonderd variaties, die als eerste bij de opening wordt voorgeschoteld. De vroege soorten, zoals February Gold, staan reeds in knop. Zij worden op de voet gevolgd door de tulipa's, de Kau- kasische dwergtulpen, die in zo'n 75 va riaties begin April aan bod komen. Half April voegen daar tienduizenden hya cinten hun zoet aroom aan toe, waarna de tulpen, eveneens ten getale van ette lijke millioenen* elkaar zullen afwisselen, van de énkele en vroege dubbele tulpen tot Darwin- en Mayflowering-tulpen, heel de maand Mei door. Ofschoon nog winters kaal, geeft de Keukenhof toch reeds een voorproef van wat over enkele weken, als hees ters en bomen in blad en later in bloei schieten, inderdaad een lusthof zal zijn, de schoonst denkbare omlijsting van het festijn der lentebloemen. Nu zijn het nog slechts de crocusjes, een enkel sneeuwklokje, blauwe scilla en paars-bloeiende erica, die het voorjaar verkennen voor de armee, die straks in al haar schakeringen de winterdekking verlaat en zich met vlag en wimpel, met wuivende vanen, met kleurige wapenrok en fiere helmbos op de sten gels verheft. Wanneer dan ook de eiken bloeien, de vogelkers, de rhodo dendrons, de bedden viooltjes, de dot- Loofbos en waterpartijen vormen de unieke entourage van de komen de nationale bloemententoonstel ling te Lisse. terbloemen, wordt deze Keukenhof tot een herboren Eden. Men moet bewondering hebben voor het reusachtig stuk werk. dat hier, op initiatief van mensen uit de Bollenstreek, is verricht. Het uitdunnen van het bos. de aanleg van het terrein, de bouw van een entrée, een café-restaurant, een thee huis, een Engelse tuin. een pergola, straks overwoekerd van blauwe en witte regen, zijn in vrij korte tijd tot stand ge komen. Er komt ten gerieve van de bezoekers ook een kiosk, waar men bloe men kan kopen van gecontroleerde kwaliteit. Een der hoogtepunten van de ten toonstelling wordt een bezoek van Jacoba van Beieren met een hofstoet van vijftig Edelvrouwen en Edelen. Zij rijdt met haar gevolg van het slot Tey- lingen naar de Keukenhof. Verder worden muziek- en zanguitvoeringen overwogen, te geven op het eilandje in de grote vijver. En tenslotte wil men in Lisse zelf, ter gelegenheid van de tentoonstelling, het centrum van het dorp een oud-Hollands aspect geven met poorten, een molen, en voor de winkels oude puien met luifels com pleet. Verwachting tot Vrijdagavond: Voor de Noord-Westelijke helft van het land: Meest zwaar bewolkt en later plaatselijk enige lichte regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Vannacht tem peratuur om het vriespunt, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Voor de Zuid-Oostelijke helft van het land: toenemende bewolking maar overwegend droog weer. Meest ma tige wind uit Zuidelijke richtingen. Vannacht lichte vorst, morgen over dag ongeveer dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. Zon 7.23—18.22. Maan 17.09—7.23 Woensdagmiddag omstreeks half drie moest een sleep in de Ringvaart ter hoogte van Bennebroek, bestaande uit een zwaargeladen bok en twee sleep boten, uitwijken voor een tegemoetko mend vaartuig. Een ijzerconstructie van ongeveer honderd ton, waarmee de bok geladen was, ging daardoor glijden en stortte in het water, waarbij de bok kapseisde. De constructie was afkomstig van Stork-Conrad in Haarlem en bestemd voor Geertruidenberg. Aan boord van de bok bevonden zich twee runners, waarvan een tijdig van boord wist te springen en de vaste wal te bereiken. De andere raakte bekneld en was bijna verdronken. Hij kon door toeschietende ooggetuigen juist op tijd worden bevrijd en aan wal gebracht, waar hij door eer ste hulp weer tot bewustzijn werd ge bracht. Bij medisch onderzoek bleek, dat hij inwendige kneuzingen had opgelopen, zodat hij naar het ziekenhuis moest wor den overgebracht. Zijn leven is niet in gevaar. De gekapseisde bok en de ijzer constructie vormen een grote belemme ring voor de scheepvaart, daar zij dwars op de vaarroute zijn komen te liggen. Vanmorgen zou men met behulp van twee gehuurde bokken beginnen met het ophalen van de verschillende stukken. Het totaal gewicht van alle onderdelen bedraagt ongeveer 150 ton. Het Belgische persbureau „Belga" meldt dat een inheemse vrouw, woon achtig in Rocanda-Gereondi, het Noord oostelijke gedeelte van de Belgische Congo, het leven heeft geschonken aan een zesling, n.l. vier jongens en twee meisjes. Gemeld wordt, dat moeder en kinderen het goed maken. Advert entte ANNO 1^90 •>VwAT LEVERT lEVERT IS GOED'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1