The Third Man", superieure film van Carol Reed Moet Ramplaankwartier weer bij Bloemendaal komen? Amsterdamse Vleeshouwerijen „Burgerschap en burgerzin nieuwe kiezer in Haarlem voor iedere „Letterkundige" schreef boek over KARPETTEN Ernstige aanrijding Haarlemse* gemeenteraad Gemeente koopt triptiek uit school van Gerard David En won een prijs van vijfhonderd gulden .Ridder in de orde van Gustav Wasa" VAN DUIVENBOPÜN Harry Lime Theme in Luxortheater PHILISHAVE H. J. MAERTENS Katholieke sportclubs raken hun terreinen kwijt Hoe spelen de R.K. clubs? AGENDA i VERDACHTE VALT GETUIGE AAN DONDERDAG 2 MAART 1950 PAGINA 2 99 NIEUWE KATH. SCHOOL IN HAARLEM-NOORD „Burgerschap" op de helling Triptiek wordt aangekocht Huizen en scholen Attractie van de Boekenweek Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Burgerlijke Stand NU OOK IN HAARLEM 99 En tenslotte BOEKENWEEK Uitslag Jeugd prijsvraag Ex-chauffeur van Mussert veroordeeld Gemeenteraad van Bloemendaal Zucht naar gemeentelijke vrijheid Woordenwisseling besloten met Engelse sleutel Ongeval op bouwwerk Incident voor Haarlemse rechtbank 2 jaar gevangenisstraf voor Amsterdamse koopman Zijn vriendin kreeg 1 jaar Onder viadict in Haar lemmermeer De heer H. Leeuw t Geen audiëntie Een groot aantal scholieren, dat gistermiddag: de publieke tribune in Haar lems raadzaal volledig bezet hield, heeft met geduld kunnen luisteren, hoe de raad zich lange tijd bezig hield met het bekende boekje „Burgerschap en bur gerzin", dat B. en W. van zo'n groot nut achtten, dat zij de raad voorstelden een crediet van 13.000.beschikbaar te stellen om jaarlijks aan alle nieuwe kiesgerechtigden een exemplaar uit te reiken. Dat de raad zich nu niet be paald unaniem achter dit voorstel plaatste, bracht tenslotte bij de stemming een stille strijd tussen „voor" en „tegen", waarin de voorstanders met 18 tegen 16 stemmen de sterksten bleken te zijn. De gelegenheid om de bekende triptiek uit de school van Gerard David voor de gemeente in bezit te krijgen, liet de raad* zich niet ontgaan en met een royaal gebaar stelde hij het bedrag beschikbaar, dat voor de aankoop nodig zou zijn. Ook het Diaconessenhuis zag zich door een dergelijk gebaar uit de nood geholpen, ofschoon er over deze en andere kwesties eerst nog het nodige gezegd werd. en merkte op, dat over vier jaar het boekje alle actualiteit verloren zou heb ben. Zij noemde de prijs van 1.15 per stuk uitermate bezwaarlijk en achtte het boekje in ieder geval te duur voor wat het is. Daarmede zeide zij eigenlijk al voldoende, hoe zij over de inhoud daarvan dacht. De heer SCHREURS (K.V.P.), wie de opzet sympathiek aandeed, had even eens verschillende bezwaren. Hij wees op het hoge doel, dat men zich met een dergelijke actie stelt, maar achtte, dat dit niet bereikt werd door een derge lijk „propagandaschriftje". De opvoeding tot goede burgers zag hij liever op school en in het gezin, waarbij de radio, orga nisatie enz. de nodige steun zouden kun nen verlenen. Volgens sprekers mening zou het boekje bij velen spoedig in de prullemand verdwijnen. Ten aanzien van de prijs maakte hij ongeveer dezelfde opmerkingen als mevrouw Scheltema. Bij de communisten was het de heer PROPER, die in enkele woorden had kunnen zeggen, dat zijn fractie het niet eens kon zijn met de inhoud van het boekje. Hij gebruikte er echter een lang durig betoog voor, dat uitliep op een al ledaags politiek woordje en waarin de „koloniale plunderaars" een der dank bare gemeenplaatsen vormde. Dat een deel der scholieren juist onder zijn rede de publieke tribune verliet, was overi gens louter toeval. De heer ALBRECHT (Arb.) was niet in de gelegenheid geweest het boekje te lezen en meende, dat men beter had kunnen wachten tot de begroting. De heer SPEK (A.R.) juichte het plan toe, maar had eveneens bezwaar tegen de aankoop voor vier jaar. Volledigheids halve zij vermeld, dat hij met nadruk protesteerde tegen de koloniale uitdruk king van de heer Proper. De voorzitter bracht de moeilijkhe den naar voren, waarmede men te kam pen heeft bij de samenstelling van een dergelijk boekje, omdat iedereen het moet kunnen lezen. Hij wilde aan ds verschillende wensen tegemoet komen door het voorstel te wijzigen in die zin. dat de aankoop zou geschieden voor een jaar. Mevrouw Scheltema noch de heer De raad ook deze keer weer onder voorzitterschap van wethouder D. J. A. Geluk stapte over de ingekomen stuk ken in enkele minuten heen. De heer HENNEVELT (Comm.) wees alleen nog op het adres van de Bond voor Neder lands Overheidspersoneel, waarin onder meer gevraagd werd de salarissen van het gemeentepersoneel met 10 pet. te verhogen. Wethouder BAKKER ver klaarde daarop, dat het nu eenmaal niet toegestaan is méér uit te betalen dan het salaris, dat de regering heeft goed gekeurd en dat daarenboven het adres bij de gemeente niet op zijn juiste plaats is terecht gekomen, daar zij in deze niets kan doen. Het voorstel om aan het bestuur van het Diaconessenhuis een renteloze lening te verstrekken van f90.000.en zich tevens garant te ver klaren voor de voldoening van een le ning van ƒ675.000.door het bestuur bij de Rijksverzekeringsbank te sluiten, kreeg in eerste instantie wel enig com mentaar. Vrijwel alle sprekers verklaar den zich accoord met de voorgestelde lening van ƒ90.000.maar wat het tweede punt betrof, vroeg de heer STOFFELS (V.V.D.), welke garanties de gemeente op haar beurt had. Welis waar zijn de omliggende gemeenten ver zocht zich voor een bepaald deel van dat bedrag garant te stellen, maar komt het risico geheel op de gemeente Haarlem, als de een of ander weigert? Dezelfde spreker informeerde naar de voorwaar den, die B. en W. dachten te stellen bij een eventuele garant-verklaring. De heer VAN DER VELDT (K.V.P.) uitte zijn commentaar in ongeveer de zelfde bewoordingen, evenals de heer VOOGD (Arb.), die er tevens op wees, dat de gemeente een inzicht dient te hebben in de exploitatie van het zieken huis. De heer BETTINK (V.V.D.) vond deze garantieverklaring wel een heel groot risico. Hij had graag gezien, dat de gemeente een contract afsloot, waar in alles omschreven zou worden. Wethouder BAKKER gaf in zijn ant woord een overzicht van de moeilijkhe den, waarmede het ziekenhuis sinds 1947 had te kampen gehad. Thans is er een redelijke exploitatie mogelijk, zodat nu niet meer voor een tekort gevreesd behoeft te worden. Hij wees vervolgens op de uitbreiding van het ziekenhuis, waardoor er zeshonderd patiënten meer verpleegd kunnen worden en hij was dan ook van mening, dat de uitgave van ƒ675.000 door het bestuur verantwoord zou zijn en dat de gemeente in deze al le hulp diende te verlenen door zich voor deze lening voor het grootste ge deelte garant te stellen. Wat de omliggende gemeenten betrof, vertelde hij, dat B. en W. contact had den opgenomen met de gemeenten Hil- legom, Heemstede, Blpemendaal, Zand- voort en Haarlemmermeer, die voor 40 pet. gebruik maken van het ziekenhuis. Van deze zijde is alle medewerking toe gezegd, het wachten is alleen maar op *t besluit van Haarlem. Dat een of andere gemeente zou weigeren, kon de wethou der niet geloven, daar zij dan toch het risico zou lopen, dat een van haar pa tiënten tot het laatste zou moeten wach ten voor opname. Omtrent eventueel te stellen voor waarden kon hij geen positieve medede lingen doen. Wel zal er een intense con trole worden gehouden. Zonder hoofdelijke stemming gaf de Raad tenslotte zijn goedkeuring aan het voorstel. B. en W. hadden het idee opgevat om ook in Haarlem het bekende boekje „Burgerschap en burgerzin" jaarlijks uit te reiken aan alle nieuwe kiezers. Al deze jonge mensen zouden dan uitgeno digd worden op een bepaalde bijeen komst, waar de betekenis van het staats burgerschap uiteen gezet moest worden In een voordracht aan de Baad stelden B. en W. voor een bedrag van 13.006. beschikbaar te stellen voor het aanschaf fen van 10.000 exemplaren tegelijk, welk aantal voldoende zou zijn voor vier ja ren. De kosten voor die bijeenkomst werden geraamd op 1.500. Mevr. SCHELTEMA (V.V.D.) was van mening, dat de Raad moest weten, hoe dat bedrag van 1.500.precies zou worden besteed, daar dit een jaarlijks terugkerende uitgave zou betekenen. Zij vroeg zich vervolgens af, waarom er voor vier jaar tegelijk boekjes moesten worden ingekocht. Zij wees op de be langrijke beslissingen, die er de komen de tijd in ons land te wachten stonden Schreurs waren bevredigd en bij de stemming bleek wel, dat he't „Burger schap" op het hellende vlak stond/ want met 18 tegen 16 stemmen kwam het ei door Bij het voorstel tot aankoop van de bekende triptiek uit de school van Ge rard David vergeleek de heer SPEK (A.R.) dè gemeente met een liefheb ber van antiek. Zo iemand wil graag iets moois kopen, maar het kan nu eenmaal niet van zijn budget af. De heer Spek wilde zijn vergelijking niet zo scherp voortzetten, maar wilde al leen maar betogen, dat de gemeente zich zo'n uitgave toch eigenlijk niet kon veroorloven. De heer VAN HOUWELINGEN— RIJCKHOEK (C.H.) vond het normaal, dat de Haarlemmers niet naar hun eigen museum gaan. Meer terzake komend was hij van mening, dat specialisatie het beste was voor een goed museum. Het Frans Halsmuseum was zuiver op de re naissance ingesteld en daarom zou men in eerste instantie geneigd zijn te zeg gen, dat de aankoop van deze triptiek niet nodig was. Hij betoogde echter, dat men hier niet te doen had met een ech te „primitief", maar met een schilder stuk, dat een nieuwe periode in de schil derkunst inleidde. Op grond hiervan meende hij de aankoop van harte te moeten aanbevelen. De heer VAN VEL- SEN (K.V.P.) sloot zich bij dit laatste aan, maar vergat niet zijn waardering uit te spreken aan het adres van B. en W., de vereniging Rembrandt en de er ven Koenigs, die Haarlem in de gelegen heid hadden gesteld het stuk voor het Frans Halsmuseum aan te kopen. De heer PROPER (Comm.) ging op dezelf de juichtoon voort, maar vroeg B. en W. ook aandacht te schenken aan de mo derne kunst. De Raad ging tenslotte accoord met het voorstel. De behandeling van het voorstel tot voorlopige goedkeuring van het plan tot onteigening van verschillende percelen ten behoeve van de bouw van het Coorn- hertlyceum vroeg nogal enige tijd, toen de heer Blokdijk het voorstel deed om dan ook meteen de naastgelegen terrei nen te onteigenen. Hij bracht daarbij het uitbreidingsplan ter sprake, maar vond in de heer VAN VELSEN (K.V.P.) een tegenstander, die zich met alle kracht tegen dit voorstel verzette. Ook de heer STOFFELS (V.V.D.) gaf zijn vi sie op deze kwestie en het was tenslotte wethouder Angenent, die betoogde, dat het uitbreidingsplan per se geen ontei gening inhield. Deze wees er op, dat er met de eigenaar reeds onderhandelingen gaande waren, hetgeen voor de heer Blokdijk aanleiding was om zijn voor stel in te trekken. Het voorstel van B en W. werd aangenomen. Bij de overige voorstellen waren het alleen de communisten, die het woord voerden. De verkoop van twee percelen grond ten behoeve van particuliere wo ningbouw ontlokte de heer HENNE VELT de opmerking, dat bepaalde groe- Advertentie AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. GEBOREN: E. Vader—Stienstra, z; P. DekkerVan der Schoor, z; J. W. M. Buschmanvan der Asdonk, z; M. Em- melotAlkema, z; C. A. G. Zwart Dijkzeul, z; H. L. C. van RijnMaas kant. z: E. Wildeboer—De Ridder, d; C. M. van LeeuwenVrenegoor, d; M. M. DijksWessels. d; C. Kremer—van Kersen, d; A. C. DonkersHorn, d; A. M. E. T. Schoutens—de Vries, d; I. SpetterStarcke, d. GEHUWD: W. van den Bosch en D. M. Vinck. L. G. de Graaff en IJ. C. Witteveen, C. J. Verdam en S. W. F. Kaagman. B. J. Sierhuis en A. M. J. Rooijers. M. Klink en M. J. Osenga, W. de Graaff er, E. Brück, H. J. W. Groene- veld en C. Huijboom, P. P. Straathof en C. M. T. Menke, A. J. T. Stiphout en P. J. van Rooden, P. L. Dikkes en M. van der Duijn. R. A. Aschoff en C. van der Gaast H. L. G. Busé en S. van An- del, W. Groot en E. Pol, W. G. Koster en H. van Roon, C. A. de Vries en E. P. Stouthamer H. J. Zomerdijk en A. C. Sterkman. S. Stolp en E. F. Wiersma. J. H. Prinsen en C. Klaassen. OVERLEDEN: A. J. Nel—Debbe. 67 jaar, Javastraat; M. A. Hagenaars, 36 j., Bantamstraat; L. L. R. Roodenburg van Zelm 62 j.. Bilderdijkstraat; H. J. Lasschu't 4 j.. Gen. de la Reijstraat; B. Sleeman 73 i.. Oranjeboomstraat. Willem van der Laan te Haarlem was de gelukkige schrijver, die destijds een prijs van 500.won met zijn boek „Wij bouwen aan onze toekomst" in een prijs vraag, die de N.V. Uitgeversmij. Boom en Ruygrok te Haarlem had uitgeschre ven. In hotel Lion d' Or werd hem met enige plechtigheid de prijs overhandigd maar groot was de verrassing van de schrijfster Tiny Pulles, die in dit be kroonde boek haar eigen werk ontdek te, dat zij onder de titel „Start" reeds vroeger had gepubliceerd. De politie werd in deze zaak ge mengd en toen kwam aan het daglicht dat deze Willem van der Laan, die de 20-Jarige Haarlemmer W. de G. bleek te zijn. ook twee andere boeken (o.a een van Anke Servaes) had overge schreven. De Officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank bleek een bijzon der gevoel voor actualiteit te bezitten door deze boekenfantast juist in de boe kenweek voor de rechtbank te dagvaar den. In de dagvaarding werd De G. ook ten laste gelegd, dat hij 40.had ge stolen uit de spaarpot van de mensen, bij wie hij in huis woonde. Terzake van het plagiaat bleek bij de behandeling voor de rechtbank, dat verdachte niet alleen de titel van het boek had veran derd maar ook de namen van de hoofd personen. De president vroeg hem, of hij zich niet schuldig voelde, toen hij in hotel Lion d' Or zijn prijs van 500. in ontvangst nam. „Ik voelde me wel een beetje opgela ten!", antwoordde verdachte. Het psychiatrisch rapport bevestigde nog eens wat een ieder reeds vermoed de, namelijk, dat verdachte een grote fantast was. Tegenover bekenden sug gereerde hij de laatste jaren, dat hij goede connecties had met de Zweedse legatie. Hij zond aan zichzelf boeken met een brief van de Zweedse consul. Zijn huisgenoten hadden verklaard, dat hij in deze comedie ook telefonisch zijn rol voortreffelijk speelde. Toen graaf Bernadotte vermoord was, sprak hij tegenover een gefan taseerde Zweedse legatie zijn mede leven uit en toen hij door de ko ning van Zweden zogenaamd be noemd was tot „ridder in de orde van Gustav Wasa" hield hij door de telefoon een ontroerende speech om de Koning voor deze onderscheiding te bedanken. De Officier bezag de diefstal van 40.in verband met het schromelijk plagiaat van verdachte. Voorts meende hij, dat het van deze „letterkundige" nog wel iets verwachten mocht, al zou den het dan geen literaire producten zijn. Hij eiste een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De verdediger was van mening, dat het aureool van letterkundige niet pas te om de slapen van deze fantasierijke verdachte. Hij wees er echter op, dat de Officier bij de fundering van zijn eis te veel de nadruk had gelegd op om standigheden die niet ten laste waren gelegd. Hij verzocht de rechtbank re kening te houden met de ongelukkige psychische toestand van zijn cliënt en deze een straf op te leggen van acht maanden hechtenis, waarvan vier maan den voorwaardelijk. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Advertentie NOG SLECHTS ENKELE DAGEN kunt U profiteren van onze uitgelezen collectie Laat U zich de kans niet ontglippen, tegen een zeer billijke prijs een werkelijk prima door ons gegarandeerde kwaliteit exemplaar te bemachtigen. Ged. Oude Gracht 108110 Telefoon 17165 f Dit is de derde man (Orson Welles) in de film „The Third Man" van Carol Reed pen worden bevoorrecht. Hij bracht daarbij ook nog 't geringe bouwvolume voor Haarlem ter sprake, maar wethou der ANGENENT diende hem van re pliek met te zeggen, dat er meer arbei derswoningen zijn gebouwd dan er fei telijk was toegestaan. Hetzelfde ging het toen bij de voorstellen tot het bij bouwen van twee leslokalen aan de J. P. Coenschool en de stichting van een nieuwe katholieke school in Haarlem- Noord. De heer Hennevelt stelde voor, dat de lokalen zouden worden gebruikt voor de heropbouw van de Van Zegge- lenschool in Haarlem-Oost. De VOOR ZITTER ze'tte de noodtoestand in Haar lem uiteen en verklaarde, dat een en ander geregeld was in overleg met de inspecteur voor het Lager Onderwijs. In de katholieke school in Haarlem-Noord wordt thans les gegeven op een zolder. De afspraak is echter gemaakt, dat, wanneer de nieuwe school eventueel één of meer lokalen over zou hebben, deze door andere scholen gebruikt kun nen worden. De voorzitter verklaarde, dat Haar lem-Oost de volgende keer in aanmer king komt voor nieuwe schoolruimte. Een en ander in verband met de komen de woningbouw in dat gedeelte van Haarlem. Het voorstel kreeg dé' goed keuring van de Raad. nog enkele voorstellen, die zonder meer met een hamerslag van de voorzitter bezegeld konden worden. De gemeente zal een geldlening aangaan van 500.000, credieten werden verschaft voor de aan koop van enkele machines ten behoeve van de Dienst voor Hout en Plantsoenen, het beschikbaar gestelde bedrag voor de aankoop van een rioolmachine werd verhoogd, evenals dat voor de aankoop van een stoomomvormerinstallatie ten behoeve van het gemeentelijke Energie bedrijf. De heer Mensink werd benoemd ver klaard tot lid van de commissie van bij stand in het beheer der gemeente-finan- ciën en de heer B. P. Maat tot lid van de commissie A tot wering van school verzuim. De door Carol Reed geregisseerde film „The Third Man", die op het film- festival te Cannes de hoofdprijs ver wierf en sindsdien een ware triomf tocht door de wereld maakt, zal men te beginnen met Vrijdag in het Luxor theater kunnen zien. De populariteit van het Harry Lime Theme moge mis schien hier en daar al verveling opge wekt hebben, in de film komt het op een dergelijke fascinerende wijze tot uiting, dat het tnet reden een vondst voor het muzikaal illustreren genoemd mag worden. Ziehier de geschiedenis in het kort. Holly Martins, schrijver van goedkope cowboyverhalen, komt naar Wenen om zijn vriend Harry Lime te bezoeken. Op de dag van zijn komst is Lime juist be graven en aan zijn graf staan een paar vrienden uit de onderwereld, een En gels politie-inspecteur, die Martins in zijn wagen meeneemt naar de stad, in de hoop iets van hem te vernemen omtrent Lime, die betrokken is geweest in een afschuwelijke zwarte handel van peni cilline, waardoor de dood van honder den kinderen veroorzaakt werd. Martins wil niets met de politie te maken heb ben, maar wat hij hoort van een portier, van Lime's vrouw en van diens vrienden, wekt zijn wantrouwen. Hij meent te moeten aannemen, dat zijn vriend niet door een ongeluk, zoals men beweert, doch gewelddadig om het leven is ge komen. En hij* gaat de zaak onderzoeken met levensgevaar, maar ook met succes. Twee van de mannen, die het lijk van Lime hebben getransporteerd, kent hij. Wie is de derde man? vraagt men zich In het kader van de Boekenweek or ganiseerde de Haarlemse Boekverko persvereniging Woensdag een jeugd- middag in Gebouw Sint Bavo. Men sprak zijn teleurstelling uit over het feit, dat zo weinig jongeren aan de oproep gehoor hadden gegeven. Met nadruk werd er op gewezen, dat de Boekenweek meer dan een reclamestunt is, ook voor de jeugd. Dr. Van Dis, lid van de jury, maakte de uitslag van de jeugdprijsvraag bekend. De deelnemers en deelneemsters aan deze prijsvraag hadden een opstel moeten maken en daarin moeten beant woorden de volgende vragen: „Welk boek vind je bijzonder mooi? Waarom heeft het je getroffen?" In totaal kwa men 130 inzendingen binnen. „Dat is te weinig," vond de heer Van Dis, die meende, dat er op de verschillende scho len waarschijnlijk nog talrijke leerlin gen zijn te vinden, die als zij hadden meegedaan, zeker wel goed voor de dag zouden zijn gekomen en misschien wel beter dan de inzenders, wier opstellen thans bekroond zijn. De eerste prijs kreeg dit jaar Rudie Gokkel uit Bloemendaal, leerling van de zesde klas van het Stedelijk Gymnasium, die een zó goed opstel had geschreven over het boek „De Wereld een Dans feest" van Arthur van Schendel, dat het bij wijze van uitzondering werd voor gelezen Han Banning van de vijfde klas van het Seminarie Hageveld ont ving de tweede prijs voor zijn opstel over „Kleine Wereld" van Antoon Coo- len. De derde prijs ging naar Jacques Beijersbergen uit Hillegom, leerling van de vijfde klas van het Triniteitslyceum, die geschreven had over „Kaïn" van Rogier van Aerae. De vierde prijs was voor de 14-jarige G. Neve uit Velsen, leerling van de derde klas van de Joan- nesschool te Driehuis voor zijn opstel over „De avontuurlijke reizen van Co lumbus" van Kent, Frans Grosfeld uit Beverwijk, van de vijfde klas van het Triniteitslyceum, had geschreven over „Orpheus in de Dessa" van Gustaaf de Wit en ontving' daarvoor de vijfde prijs. Een aparte prijs ging naar de student R H Westra uit Bloemendaal voor zijn stukje over „Oorlog en Vrede" van Tolstoï. Na de uitreiking van de hoofd prijzen volgde de bekendmaking van de winnaars en winnaressen Van de overige prijzen. Voor het verdere gedeelte van de middag werd het woord gegeven aan de heren Bert de Ruyter en J. Weersma, de schrijvers van het boek „Met vijf gul den op zak Europa door". Zij vertelden over hun reizen door verschillende Europese landen, die zij al liftend vol brachten, en over hun vreemde avontu ren in ver uit elkaar liggende plaatsen. De Haarlemse rechtbank heeft de ex- chauffeur van Mussert J. A. K. veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, en mevr. S. W. S.V. tot één jaar, waarvan drie maan den voorwaardelijk. Dit tweetal had een pharmaceutische groothandel in Haarlem bestolen tot een bedrag van f 22.000.— en dit geld aan allerlei uitstapjes en andere pleziertjes opgemaakt. Advertentie Nassaustraat 5, Haarlem. Tel. 17628-18429 Betaling ook in overleg. Woensdagmiddag ontstond er een em. stige woordenwisseling tussen een wiel rijder en een automobilist, die beiden stonden te wachten bij de stoplichten in de Koningstraat. De gemoederen werden al heter en heter en plotseling haalde de wielrijder een Engelse sleu tel uit zijn achterzak. Hij sloeg daarmee door de linkerportierruit van de auto en zette het daarna op een lopen, achter volgd door een politieagent, die inmid dels ter plaatse verschenen was. In de Gierstraat werd de heethoofdige bij zijn kraag gepakt en op de bon gezet. Tijdens zijn werk gleed een 32-jange stukadoor van een bankje, dat stond op het dak van een in aanbouw zijnd huis aan de Duncklerstraat in Haarlem-Oost. Hij viel achterover en kreeg een her senschudding. Per ziekenauto werd hij naar zijn woning vervoerd De raad der gemeente Bloemendaal kwam hedenmorgien om 9 uur bijeen ter behandeling van de begroting 1950. De algemene beschouwingen werden geopend door de heer VLIEGEN (P. v. d. A.), die allereerst enige financiële aspecten belichtte en meende, dat B. en W. nogal somber zijn in hun toekomst verwachtingen. De belangen van de minder-bedeelden worden niet meer zo algemeen begrepen als in de nood-raad na de oorlog. De geest van het behoud botst regelmatig tegen de geest van de vooruitgang. Spr. vroeg een schema van de nood zakelijke voorzieningen voor de eerstko mende jaren, waarbij hij als suggesties aangaf: onderhoud en verbetering we gen, verlichting, eigen reinigingsdienst, scholenbouw, badhuis en nieuw raad huis. Zo kan een overzicht van de kos ten verkregen worden. Het Bloemendaalse strand voldoet volgens spr. niet aan redelijke eisen t.o.v. de hygiëne. Er moet meer samen' gewérkt worden met andere gemeenten en de verhouding tot de provincie dient verbeterd te worden. Een verlangen van de fractie is ook de terugheid van de boventallige onderwijzers op de open bare scholen en medezeggenschap van het gemeente-personeel. De heer PINXTER (K.V.P.) betreur de het, dat de voetbalvelden van D.S.S. zijn opgeheven terwille van de hockey clubs. Waar moet de Bloemendaalse schoolvrije jeugd naar toe om te voet ballen? Ook de R. K. hockeyclub „Ever Swift" heeft huuropzegging gehad. Repatriërende ambtenaren uit Indo nesië moeten geholpen worden met het vinden van een woning. Waarom is Bloemendaal niet gekend in de trans actie van het duingebied ten noorden van de Zeeweg? De provincie, Amster dam en Haarlem hebben daar een recre atie-oord gekocht, maar Bloemendaal niet in acht genomen. Hoe staat het vroeg spr., met de verrekening van de oorlogsschade voor de bijzondere scho len? Een re-annexatie van het Ramplaan kwartier, dat eigenlijk Overveen is, maar destijds bij Ha tn getrokken •werd, zou velen in deze buurt tevreden stellen. Een volksstemming zon zeker een verrassend resultaat hebben. Voor Vogelenzang vroeg de heer Pinxter een badhuis, een sportveld, een speelveld met zandbak en opheffing.van het verschil in de prijs voor het drink water. De heer SMIDT VAN GELDER (P. v d. V.) maande enerzijds tot voorzichtigheid aan, in verband met de financiële onzekerheid, maar wenste anderzijds een grotere activiteit van de dienst van Publieke Werken, waarbij geen nieuw personeel moet worden aangesteld. Met vreugde gewaagde spr. van het succes met het openlucht theater. De heer GROENINX VAN ZOELEN (C.H.) merkte op. dat een gefailleerde minder op de vingers wordt gekeken dan de gemeente Bloemendaal. Spr. doelde hierbij op het toezicht van Ged Staten en hoopte, dat er spoedig weer vrijheid zal komen. De heer WILDT MEYBOOM (P. v. d. V.) bracht hulde aan de wethouders, maar vroeg betere straatverlichting, een eigen vuilnisophaaldienst, bouw van meer Duplex-woningen, optreden tegen open knalpotten van motorrijwielen etc. De BURGEMEESTER, jhr. mr. C. den Tex. beantwoordde eerst de verschillen de sprekers. De belangen van de min der-bedeelden worden wel degelijk be hartigd, maar men mag, volgens spr. niet zó ver gaan, dat andere groepen, waarbij de- burgemeester speciaal doel de op de middenstand, ook intellec tueel, te zwaar belast worden. Het door de heer Vliegen gevraagde schema is er niet, maar iedereen weet hoe de grote lijnen zijn en ook dat de bronnen van inkomsten zwevende zijn. De moeilijkheden met het uitbreidings plan, waardoor bouwgronden niet kun nen worden vastgelegd, hangen met een en ander ook samen. De wrijving met het provinciaal bestuur spruit ook voor een deel voort uit het gebrek aan per. soneel bij de planalogische dienst. Een nieuw raadhuis blijft in gedach ten, maar het zou voorbarig zijn daar over nu reeds een en ander mede te delen. De sanitaire voorzieningen op het strand zullen in het komende seizoen eter zijn. Een Bloemendaals Strand schap is niet tot stand gekomen, maar de gemeente wil graag samenwerking wat de exploitatie van strand en duinen betreft. Het is pijnlijk, dat Bloemendaal bij de aankoop van de duinen ten Noor den van de Zeeweg buiten de bespre kingen is gelaten. Dr. Thijsse is de grote pionier op dit gebied geweest, hetgeen men blijkbaar vergeten is. De kwestie van de sportterreinen, waarover de heer Pinxter sprak, be lichtte de voorzitter als volgt: aan de Zeeweg is een terrein uitgevallen, hoe wel dat oorspronkelijk een mooie gras mat had. Er moest dus een nieuwe verdeling van de velden komen. De jongste clubs vielen daardoor uit en dat waren toevallig de katholieke. De oude Bloe mendaalse clubs moesten voorrang hebben en de leden-aantallen zijn bij alle verenigingen zeer gestegen. Hier aan koppelde spr. een beschouwing over het spel van de jeugd, onont beerlijk om evenwicht te verkrijgen met de geestelijke ontwikkeling. Sport en speelterreinen zijn dan ook geen luxe maar een absolute behoefte. Tegen de open-knalpot-misère zal worden opgetreden, paedagogisch of met de sterke arm. Wethouder Rohling (K.V.P.) begon met op te merken, dat de portefeuilles van Onderwijs en Personele Zaken du re zijn, maar dat er niet onverantwoord royaal mee wordt omgegaan. De kwes tie der boventallige onderwijzers is moeilijk, omdat de financiën zo goed als geen armslag geven. In een enkel geval is tot aanstelling toestemming gegeven Medezeggenschap van het gemeenteper soneel zal gereduceerd moeten worden tot het geven van advies en in Bloemen daal kan dat gebeuren en gebeurt dat ook zonder een bepaald college. Op de vraag van de heer Pinxter, wanneer de gelijkstelling te verwachten is tussen het Openbaar en het Bijzonder Kleuteron derwijs. antwoordde de wethouder, dat de wettelijke regeling eerst bekend moet zijn. Spr. is wel bereid om te be kijken of de subsidie anders verdeeld dient te worden. Wethouder Van Geluk (P. v. d. A.) verklaarde, dat bij Openbare Werken wel degelijk vooruit gezien wordt. Veel genoemde plannen zijn al oud, maar de mogelijkheid tot uitvoeren is er over het algemeen nog niet. Voor wegen is een belangrijk hogere post beraamd; in vijf jaren zullen alle wegen een onder houdsbeurt krijgen. Als er een 'tekort is aan sportvelden, komt dat voor een deel door de Rijkssportschool. De vuilnisop haaldienst noemde de wethouder een zeer been. Hogerhand heeft geen toe stemming gegeven om het huisvuil in de tuinen te begraven. Nu moet iedere wagen 14 km. rijden om het vuil kwijt te raken. Het bespaarde geld bij stor ting in de tuinen zou gebruikt kunnei worden voor verbeterincr van Ae ophaal dienst. OP ZONDAG 5 MAART ADO—QSC HollandiaDEM DCGVelsen TYBB—Hillinen DSSOr. Zwart IEV—Swift Onze Gez.SDZ BSMArchipel HillegomLisse VVSBSJC Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. BIOSCOPEN: Rembrandt: De drie musketiers (14 j2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Tragische Jacht (volw.), 2, 4.15. 7 en 9.15 u.; Luxor: Wet zonder recht (18 j2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Het brandende vraagstuk (ont raden); City: Mariandel (18 j2.15, 4.30, 7 en. 9.15 u.; Spaarne-theater: De macht om Wyoming (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 n. Donderdag 2 Maart Stadsschouwburg: The Birmingham Re- petory Theatre Company met „The impor tance of being earnest", 8 uur. Vrijdag 3 Maart Stadsschouwburg: Ned. Volkstoneel met volksvoorstelling van „Schakels", 8 uur. KEURING NIEUWE FILMS De K.F.C.-keuringen van de films, die vanaf Vrijdag in de Haarlemse bioscopen draaien, zijn als volgt: Verloren Grenzen (Rembrandt) alle leeftijden; Romance in Rio (Palace) 14 jaar; The Third Man (Luxor) 14 jaar; Hoog Spel (Frans Hals) 18 jaar; Jungle Jim (City) 14 jaar; Captain Kid (Spaarne) 14 jaar. af. Dwars door de bedreigingen van En gelse, Russische en Weense zijde zoekt hij zijn weg. Tot hij, bijna moedeloos geworden, de derde man ontdekt: zijn vriend Lime zelf, die dus nog leeft. Hij ontmoet hem en ontdekt, hoe slecht hij is. Maar nog weerstaat hij de Engelse inspecteur, die hem op het laatste nip pertje naar het kinderziekenhuis brengt, waar hij met eigen ogen de ellende kan aanschouwen, die Lime over de jeugd gebracht heeft. Dan bezwijkt hij en toont zich bereid zijn vriend in de val te lok ken. Een van de beklemmendste stukken in de film volgt nu, als Martins, de vrouw en Lime zelf in het kroegje ver schijnen, waar zij hadden afgesproken, terwijl overal in de buurt politiemannen loeren. Lime ontkomt, vlucht in de rio len van de stad en wordt na een wilde jacht door zijn vriend neergeschoten. Weer verplaatst zich de handeling naar het kerkhof, waar ditmaal de echte Lime begraven wordt. Martins wacht de vrouw op, die hij heeft liefgekregen; zij loopt hem met minachting voorbij Dit verhaal, hier uiterst kort weer gegeven, had ook een banaal verloop kunnen hebben, doch Reed schikt zijn honderden détails zo koel en raak en scherp, dat de spanning met de minuut stijgt zonder enige inzinking te verto nen. Hij wisselt met durf en inzicht verre opnamen met close-ups en jaagt de handeling voort onder het obsederen de rhythme van citherspel, dat nu en dan in de handeling ingrijpt en een voor beeld mag heten van dramatische film muziek, wanneer men daaronder ver staan wil een muziek, die op een bepaald moment de taak van het beeld over neemt of voortzet. Dit citherspel, dat slechts enkele malen aan de orde komt en meer dan eens het drama verdiept door een thema af te ronden of een hoogtepunt dreigend voor te bereiden, is niet minder dan een vondst, die ge makkelijk alle filmorkesten tot over bodige zaken maakt. Welnu: Reed heeft deze muziek (ge speeld door Anton Karas)^ gebruikt op precies dezelfde wijze als hij zijn spelers, zijn straten en pleinen, zijn stilte ge bruikte. Zijn spelers leven niet bij de gratie van hun spel, doch bij de gratie van de associatie tussen hun spel en het geluid. Wanneer, om een voorbeeld te noemen, Paul Hörbiger (een van de Duits sprekende acteurs temidden van Amerikanen en Engelsen) met verschrik te ogen in de camera kijkt, weet de toe schouwer, dat hij onheil ziet. Wanneer onmiddellijk daarna de stilte openge scheurd wordt door 'n fel citheraccoord, terwijl het beeld verdwijnt, dringt zich aan de toeschouwer een afschuwelijk volbrachte moord op, die hij niet met de ogen ziet, doch die hij waarneemt in de muziek, waarin zelfs de aard van de moord wordt verklankt. Dit geval staat niet alleen: de film zit vol met zulke meesterlijke accenten, die eens te meer komen waar maken, dat de grote regis seurs in waarheid een film maken tot wat de film is. De Brabander A. L. S. trachtte de Haarlemse rechtbank, waarvoor hij vanmorgen terzake van medeplichtig heid bij een inbraak in Heemstede te recht stond, duidelijk onder ogen te brengen, dat het meeste, dat hem werd verweten, niet waar was. Getuige B. uit Haarlem bevestigde echter het ten laste gelegde en dit bracht verdachte in een zenuwentoestand: hij barstte in snikken uit, zei dat de getuige loog en vloog hem tenslotte aan. Twee parket wachters schoten toe, en grepen ieder een van de vechtende mannen beet en poogden hen van elkaar te trekken. Na tuurlijk gelukte dit de dienaren van de wet, maar niet voordat de beklaag denbank was opgewipt en het hekje voor de plaats, waar de getuigen altijd staan, emhoog was gerukt. De getuige werd weggeleid naar een bank en de verdachte werd op zijn zitplaats gezet. Zij kregen ieder een parketwachter in hun onmiddellijke nabijheid en de zaak kon weer verder gaan. De Haarlemse rechtbank veroordeelde de 35-jarige mejuffrouw S. W. V„ uit Amsterdam, die twee weken geleden te recht stond, beschuldigd van verduiste ring van f22.000.ten nadele van een Haarlemse groothandel in apothekers artikelen, en tegen wie de Officier van Justitie een gevangenisstraf van 15 maanden eiste, tot 12 maanden gevan genisstraf, waarvan 3 maanden voor waardelijk. J. K., de 32-jarige koopman, door wiens toedoen mej. V. tot haar malversaties gekomen was en die ver schillende malen grote bedragen van het verduisterde geld had aangenomen, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar. De Officier had in zijn zaak 2 jaar en 6 maanden geëist. Onder het viaduct op het kruispunt RijkswegKruisweg in de Haarlem- meer ontstond Woensdagavond om 6 uur een ernstige aanrijding tussen een personenauto, die uit de richting Aalsmeer en een personenauto, die uit de richting Den Haag kwam. Beide wagens werden zwaar bescha digd. De Aalsmeerse auto was praetisch totaal vernield. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Gisteren overleed op 65-jarige leef tijd de heer H. Leeuw. Zeer vele oud-Volksbonders en St. Paulusmannen zullen dit verlies met diep leedwezen vernemen. De heer Leeuw was jarenlang eerste secretaris van de R.K. Volks bond en vele jaren bestuurder van St. Paulus. De plechtige Requiemmis zal Za terdagmorgen half tien plaats vinden in de St. Jozefparochie; daarna begrafe nis op het R.K. kerkhof St. Barbara. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 7 en Woensdag 8 Maart geen audiëntie verlenen. EET NU KALFSVLEES KalfslaoDen 110 ct p. p. I Kalfsfricandeau 125 et. p. p. Kalfslappen Kalfsfric. heel mooi.140 et. p. p. van de fricandeau 125 ct. p. p. Kalfsgehakt, vers gem. 110 ct. p. p. VARKENSVLEES Schouderkarbonade 130 ct. p. p. Ribkarbonade 135 ct. p. p. Haaskarbonade 140 ct. p. p Varkenslappen 150 ct. p. p. Fricandeau, heel mooi 160 ct. p. p. Doorregen varkenslappen 125 et. p. J». Vette speklappen 115 ct. p. p. Vet gerookt spek 125 ct. p. p. Mager gerookt spek.. 150 ct. p. p. ONZE RECLAME IS DEZE WEEK: 2 ons leverworst voor 30 ct. 2 ons pekelvlees voor 70 ct. Vers gemalen gehakt 100 ct. p. p- Ons bekende gehakt half om half 110 ct p. p. 2 ons beste ham voor 70 ct. 2 ons bacon voor 70 ct. 2 ons gekookt spek voor 70 ct. 2 ons ontbijtspek voor 70 ct. 2 ons gekookte worst voor 50 ct. OOK DEZE WEEK HEBBEN WIJ VOOR U: Vette soepstukjes 50 ct. p. P- I Elder 45 ct. p. p. Runderhart 75 ct. p. P- Lever 150 ct. p. p. Stukjes voor Hachée.. 75 ct. p. p. UW ADRES IS DUS: A. MEIJER's GEDEMPTE OUDE GRACHT 80 (HOEK BOTERMARKT) BINNENWEG 117 (NAAST DIJKSTRA) SPAARNWOUDERSTRAAT 69 (NAAST DE BATAVIER)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2