VOLLEDIGE ERKENNING VAN HET TEN LASTE GELEGDE ■n ii HET DOMEIN DER VROUW regenjas Huisvrouwelijke PROBLEMEN vleesloze dagen Mijn geweten is zéér bezwaard" Instructies voor katholieken „Geen Russische opperbevelhebber voor het Bulgaarse leger" Opvoeding in eerste levensjaren r Wij luisteren naar Nasleep Luikse valse muntersaffaire Interview Het kookboek Ned. ijshockey team superieur in strijd tegen Belgen Oranje-ploeg wint verdiend: 10—1 rmmk s Twaalf jaar voor Van de Vaart Smit Uitgevaardigd door Congregatie van H. Officie STAKINGSGOLF IN FRANKRIJK Boeren tegen de regering in de oppositie Kostbare vangst in volle tram "N met de en de Haags voetbalelftal wint van politie Broekman derde op 5000 meter te Jevnaker DONDERDAG 2 MAART 1990 Van Geelkerken voor het gerecht Nieuwe Sovjet-nota over „oorlogsmisdadigers" H. VADER ONTVANGT DE PRIESTERS VAN ROME Dealneming aan oecumenische congressen Transportarbeiders meren deels voor staking EX-AMERIKAAN SE GEZANT VERKLAART: Lezing dr. Maria Montessori Het drama te Sonsbeek berecht Vader mishandelde baby Tegen jeugdige Belg 2X/Z jaar geëist ER ZIJN VOLDOENDE AARDAPPELEN Auto op bewaakte overweg gegrepen lllllv „Het wapen van Epe" voor een deel uitgebrand Andersen leidt na eerste dag DEMENTI urr RIO (Van onze correspondent) Onder presidium van prof. dr. L. W. G. Scholten begon de Bijzon dere Strafkamer van de Utrechtse rechtbank hedenmorgen met de be handeling van de zaak tegen C. van Geelkerken, voormalig plaatsver vangend leider der N.S.B. Blijkbaar ongeïnteresseerd en wat arrogant om zich heen ziende, hoorde Van Geelkerken de uitgebreide dagvaar ding aan, die de Officier van Jus titie, mr. Drabbe, voorlas. Hij toon de eerst aandacht, toen de president de ten laste legging met hem door nam en de diverse punten der be schuldiging aan een nadere bespre king onderwierp. De dagvaarding noemt verdachte een der hoofdfiguren, die samen met Mus- sert en Rost van Tonningen de N.S.B. heeft opgebouwd, toen aan deze bewe ging na de Meidagen van 1940 de vrije hand werd gelaten. Van Geelkerken heeft ene belankrijk aandeel gehad in de nazificering van Nederland op staat kundig, cultureel en maatschappelijk gebied, terwijl hij voorts de lotsver bondenheid met Duitsland in geschrif ten en door radiotoespraken heeft be nadrukt. Spitsvondig trachtte de voormalige „plaatsvervangend leider van het Ne derlandse volk" de beschuldiging te weerleggen, dat de N.S.B. het doel ge had zou hebben Duitsland tot steun te zijn. Haar enige doel was een plaats voor het Nederlandse volk te verove ren, als de oorlog zou zijn beëindigd. Op de opmerking van de president dat het toch niet op de weg van Van Geel kerken c.s. lag, antwoordde hij, dat hij zich in dezen bewust tegenover de re gering in Londen heeft gesteld. A Het verwijt, dat hij door zijn hou ding de Jodenvervolging had bevor derd, ontlokte verdachte de, beken tenis: „Mijn geweten is zeer be zwaard door het feit, dat ik tegen over de uitdrijving geen stelling heb genomenHet was z.i. ook nimmer de opzet'van de N.S.B. geweest, de Joden om te brengen, doch hen slechts uit Nederland te verwijderen en in een eigen land te doen wonen. Volmondig erkende hij voorts, dat hjj veelvuldig in redevoeringen en kranten artikelen stelling had genomen tegen de Nederlandse regering in Londen en dienstneming bij de Germaanse S.S., de landwacht en de hulppolitie had bevor derd. De dagvaarding behelst verder be schuldigingen wegens het bevorderen van de tewerkstelling van Nederlandse arbeiders in Duitsland, het verstrekken van namen van personen, die voor gijze ling in aanmerking kwamen, de bestrij ding van het verzet, het verschaffen van gegevens aan de S.P. en de SD. en het geven van richtlijnen voor de inwendige organisatie der N.S.B. en haar verhou ding ten opzichte van de W.A., de Jeugd storm en de Germaanse S.S. De belangrijke positie, welke Van Geelkerken heeft bekleed, werd volgens de president wel zeer duidelijk aange toond door zijn aanwezigheid bij het onderhoud, dat Mussert met Hitler had en door het feit, dat hij bezoeken af legde bij Himmler en Hess. Op een Vraag van prof. Scholten, of de misdadige figuur van Himmler hem niet tot een De bijzondere strafkamer van de Haagse Arrondissementsrechtbank heeft dr. H. W. van der Vaart Smit heden morgen tot twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. De eis was veertien jaar. Dr. Van der Vaart Smit, die in het begin van de bezetting hoofd redacteur is geweest van het Haagse A.N.P.-kantoor, werd door het Amster damse Hof tot negen jaar gevangenis straf veroordeeld. Van der Vaart Smit heeft tegen de Sententie van de bijzondere strafkamer Cassatie aangetekend. Aan de Finse gezant te Moskou is gisteren een Sovjet-Russische nota over handigd, waarin de Sovjet-Unie Finland opnieuw de eis stelt tot uitlevering van Sovjet-Russische oorlogsmisdadigers. breuk met het nationaal-socialisme had kunen brengen, antwoordde Van Geel kerken weinig positief: „Ik besefte te staan tegenover een der grootste gewel denaars en handhavers van het Duitse systeem". Ondanks enig commentaar op een aan tal ondergeschikte punten der dagvaar ding, zei Van Geelkerken volledig toe gelegde heeft schuldig gemaakt, te geven, dat hij zich aan het ten laste (De zitting duurt vort.) Ongecorrigeerd Van alle delen der wereld stromen ge lukwensen het Vaticaan binnen voor de H. Vader, die heden zijn 74ste verjaardag viert. De Paus zal zijn verjaardag doorbrengen met rustig te werken in zijn bibliotheek. Er zullen geen ceremoniën worden gehou den. De Paus, die zojuist hersteld is van een aanval van influenza, zal op advies van zijn dokter, zijn krachten sparen voor de grote plechtigheden rond Pasen. Vandaag zou hij parochiegeestelijken van Rome ontvangen. Zijn toespraak tot hen zou op schrift worden overhandigd, daar 's Pausen stem na zijn ziekte nog vrij zwak is. Acht en twintig opvarenden van de Britse tanker Clam, die voor de kust van IJsland op 30 mijl van Reykjavik is vergaan, zijn verdronken, toen de boten waarin zij zich trachtten te redden, in de kolkende zee volliepen. De overige 25 leden van de bemanning zijn naar verluidt gered. In een Dinsdag door de Osservatore Romano gepubliceerde instructie van de Congregatie van het Heilig Officie worden de voorschriften voor de deelne ming door katholieken aan congressen en vergaderingen herhaald en uit eengezet. In de instructie wordt gezegd, dat sinds de oorlog van dag tot dag in de harten van veie personen, die van de Katholieke Kerk gescheiden zijn, het verlangen gegroeid is, dat al degenen, die in Christus geloven, tot de een heid binnen de Kerk zullen terugkeren. Deze verzoeningspogingen, aldus de instructie, zijn niet altijd gebaseerd op strikte principes, bijgevolg zijn zij soms niet vrij van gevaar. Uit hoofde hiervan had het Heilig Officie het ge wenst geacht de nieuwe instructies uit te geven. De katholieke bisschoppen behoren degenen die „de waarheid en de ware Kerk zoeken" te helpen en tegelijker tijd de gelovigen te vrijwaren van „de gevaren, welke gemakkelijk kunnen voortvloeien uit de oecumenische bewe ging". Derhalve mogen slechts priesters en voldoende ontwikkelde leken deel nemen aan vergaderingen met niet-ka- tholieken, waarop de godsdienst bespro ken wordt. „De uiterste waakzaamheid" is gebo den voor bijeenkomsten van katholieken en niet-katholieken, „welke de laatste tijd georganiseerd worden ter bevorde ring van de hereniging in het geloof". Deze bijeenkomsten bieden aan de ene kant „een gewenste gelegenheid" ter verspreiding van de katholieke leer on der niet-katholieken, maar zij brengen ook „gemakkelijk ernstige gevaren van onverschilligheid met zich". Slechts geestelijken, die in een der gelijke stof geschoold zijn mogen af gevaardigd worden naar besprekingen tussen katholieke en niet-katholieke theologen, aldus de instructie. Het Heilig Officie heeft de bisschop pen voor een periode van drie jaar toe stemming gegeven machtiging te geven tot bijwoning van plaatselijke vergade ringen van katholieken met niet-katho lieken. Een van de voorwaarden hier voor is dat een rapport over de verga dering aan het Heilig Officie gestuurd wordt. Voor interdiocesane, nationale of internationale bijeenkomsten moet toe stemming verkregen worden van de Hei lige Stoel. De stakingsgolf in Frankrijk spreidt zich steeds verder uit. De C.G.T. heeft gisteravond meegedeeld, dat 81 pCt. van de 19.000 Parijse transportarbeiders zich voor een staking hebben uitgesproken. De bond heeft voor vandaag om een onderhoud met functionarissen van het ministerie van transport verzocht om de laatste eisen der arbeiders te overhan digen. Evenals de arbeiders in de metaalbe drijven, die de vorige week de stoot tot de stakingen gaven, eisen de employé's van de metro en de busdiensten een duurtetoeslag van 3.000 frs per maand. Een aanbod om de lonen met 5 pCt. te verhogen, is door" de arbeiders in de me taalindustrie tot dusver afgeslagen. Het ministerie van Arbeid is inmid dels in allerijl bezig met de op richting van verzoenings-commissies en een hof Van arbitrage als be paald in de onlangs aangenomen wet voor het herstel van het collectief over leg. Donald Heath, de voormalige Ameri kaanse gezant in Bulgarije, heeft te tarijs verklaard, dat er veie Sovjct- feussische militaire adviseurs, experts 'n missies in Bulgarije zijn, doch dat biets er op wees, dat er Sovjet-troepen &ls zodanig in het land aanwezig zijn. de vraag van een journalist, of in feulgarije een Russische generaal ge plaatst zou worden op dezelfde wijze als Generaal Rokossofsky in Polen, ant woordde Heath, dat er geen aanwijzin gen op het treffen van een dergelijke hïaatregel duidden of dat zulks nodig Werd geacht. Wel hadden de Bulgaarse minister Van Defensie en de opperbevelhebber yan het leger hoge rangen in het leger "ckleed, doch zij waren Bulgaren. Er heersten sterke gevoelens tegen de 6gering onder de boerenstand, die 80 •Jr°cent van de bevolking uitmaakte, boch er was naar de mening van Heath «ten georganiseerde oppositie. .Ongeveer 7 procent van de Bulgaarse j^Sroting van 211.000.000.000 leva was Jr^emd voor het leger, zonder inbegrip "ter van de gewapende militie, arbei- £sbrigades en grenspatrouilles. VeVP de vraag of er binnenkort een zui- He ïi? *e verwachten was, antwoordde Vera^,n »er worden altijd personen gezui- lhat?01rts verklaarde hij, dat de diplo- Wet-ri e telefoongesprekken afgeluisterd *!ka Men kon de luisteraars met ®.r horen spreken als men telefo- '■hiet h Het leven in Bulgarije was <Jie "eel gelukkig, behalve voor hen, *®ëe-n de touwtjes trekken." De spion- "Processen leverden „de meest be lachelijke beweringen zonder de minste bewijzen." Hij meende dat de handel tussen de V.S. en Bulgarije, voor een bedrag van onge veer 2.000.000 dollar jaarlijks, niet door het verbreken der betrekkingen bena deeld zou worden. Bulgarije voerde me dicamenten, tractoren en industriële uitrustingen in. Bij al deze vergaderingen moeten de katholieken vermijden aan godsdienst oefeningen deel te nemen, maar „het gezamenlijk bidden van het Onze Vader of van andere gebeden, welke door de Katholieke Kerk zijn goedgekeurd, bij de opening of de sluiting van de bijeen komsten is niet verboden". (Van onze verslaggeefster) Op. uitnodiging van de Nederlandse Montessori Vereniging en de Vereniging „De Amsterdamse Montessorischool" heeft Woensdagmiddag dr. Maria Mon tessori in de Bachzaal te Amsterdam een voordracht gehouden over „Het be lang der eerste levensjaren voor de op voeding". Mevrouw Montessori, die de tachtig reeds gepasseerd is, sprak ruim twee uur over dit onderwerp tot de talrijke aanwezigen, voor het overgrote deel uit onderwijskringen, onder wie zich o.a. bevonden mevrouw d'Ailly, de echtgenote van Amsterdams burge meester. en dr Wesselings, vertegen woordiger' van de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen Spreekster betoogde, dat het onjuist is, geen aandacht te besteden aan de geestelijke ontwikkeling van het kind vóór de tijd, dat het naar school gaat, dat is dus vóór het zesde levensjaar. Volgens mevrouw Montessori is juist deze tijd van bijzonder belang. Immers dan is het absorptievermogen van het kind zeer groot en is het in staat te leren, zij het dan niet volgens het nor male school-systeem. Door verantwoord voorbereidend on derwijs wordt de geest van het kind zo danig ontwikkeld, dat het later de leer stof met interesse en gemak verwerkt. Totdat een kind ongeveer vijf en een half jaar oud is, verkeert het in de „ge voelige periode" van de taal, waardoor, het, zelfs gemakkelijker dan wanneer het ouder is, kan leren lezen en schrijven. Dr. Montessori ontdekte, dat dergelijke gevoelige perioden veelal onder het zes de levensjaar liggen. Zij concludeerde, dat men de natuurlijke ontwikkeling van het kind belemmert als men geen aan dacht schenkt aan de jaren vóór het „school gaan". Zij wees er op, dat de wetten, die het kind beletten vóór het vierde jaar cul tuur in zich op te nemen, schade bren gen aan het individu en zelfs op den duur de morele en geestelijke gezond heid van de bevolking in gevaar kunnen brengen. Bij de scheepswerf Westerdok te Amsterdam worden vier Nederlandse binnen vaartschepen 'omgebouwd tot drijvende theater- en tentoonstellingsruimten. Deze schepen zullen tochten ondernemen door Nederland, BelgiëFrankrijk en West- Duitslandom de bevolking door middel van films, poppentheatervoorstellingen en tentoonstellingen kennis te laten maken met het doel en de betekenis van de Marshall-hulp en de noodzaak van West-Europese samenwerking. Links het schip voor tentoonstellingen, rechts het schip, waar bioscoop- en theatervoorstellingen zullen worden gegeven. Een Hagenaar, die zich uit een volle tram wrong, heeft in het gesloten seizoen zijns ondanks een prachtige goudvis ge vangen. Toen hij zich na vele „pardons" en „mag ik even's" uit het eivolle vehikel had geworsteld zuchtte hij eens, haalde de frisse buitenlucht diep in zijn longen en begon zijn jas dicht te knopen om er weer als Hagenaar uit te zien. Zijn bezige handen hielden als bij toverslag stil. Zijn adem stokte. Voor zichtig tastte hij nogmaals naar zijn knopen, keek tenslotteAan een van die knopen bungelde een gouden hor loge met ketting. Met geagiteerde vingers maakte hij het kostbare voorwerp los, keek er nog eens weifelend naar en nam toen een kloek besluit De jas werd dichtgeknoopt en de hengelaar tegen wil en dank richtte zijn schreden naar een politiebureau om het kostbare goudvisje af te leveren, waar het met tikkend hart op zijn eigenaar ligt te wachten. Het Arnhems Gerechtshof heeft de 30- jarige arbeider G. B. veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek wegens doodslag. B. zou in het park Sonsbeek op 2 Juni 1949 zijn vroegere verloofde met een revolver neergescho ten hebben. Dit arrest is conform het vonnis van de Arnhemse rechtbank. De procureur-generaal had zes jaar geëist. De 31-jarige kolenwerker P. J. P. uit Rotterdam, die er van verdacht werd in 1944 zijn enige maanden oude zoontje te hebben mishandeld, tengevolge waarvan het kind is overleden, is door de Rotter damse rechtbank veroordeeld tot een jaar met aftrek, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis. De eis was twee jaar met aftrek. DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. VARA: 18.00 Leger des Heils, 18.15 land- en tuinbouw, 18.30 striidkr., 19.00 nieuws, 19.15 muz. voor de jeugd, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 Idealen, 21.00 familiecomp., 21.35 Groot Selecta Ork., 22.15 de vaart der volken, 22.35 ouv. Athalie v. Men delssohnBartholdy, 22.45 dienst, 23.00 nieuws, 23.15 ouv. Midzomernaehtdroom van Mendelssohn, 5e symph. Badings. HILVERSUM n, 415 m. Na 17.00 uur ook 245 en 1875 m. AVRO: 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.30 gram., 18.45 zwerf tocht door Canada, 19.00 kleuters, 19.05 Hugo de Groot en ork., 19.30 radio volks muziekschool, 20.00 nieuws, 20.05 zoek licht, 20.15 symph. in C gr. t. van Sibe lius, conc. no. 4 van Saint-Saëns, 2105 De Krlbbebijtèr, hoorspel. 22.20 muziek van Debussy en Ravel met toelichting van Piet Ketting, 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 André Kostelanetz. VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 muziek uit Scandinavië. 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 vrouw, 9 35 schoolradio, 10.00 gram., 1100 zieken, 11.40 schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 Arie Snoek, piano, 12.30 land- en tuin bouw, 12.33 lunchconc., 12.55 Zonnewij zer, 13.00 nieuws, 13.20 Fromenade-ork., 14.00 negen heit de klok, 14.45 Hon gaarse dans, Brahms, valse. Dvorak, etc., 15.00 schoolradio, 15.30 piano Bep Geuer, 16.00 zieken, 17.00 jeugd, 17.15 kinder koor, 17.40 Klaas van Beeck. HILVERSUM II, 415 m. Vóór 10.00 uur ook 245 en na 17.00 uur ook 245 en 1875 m. VARA: 7,00 nieuws, 7.18 gram.. 8.00 nieuws, 8.18 operette-selecties, 8.50 vrouw, 9.00 vioolconc. Walton, symph. in D, Schumann. VPRO: 10.00 lezing, 10,05 dienst. VARA: 10.20 London Pal- ladiumork., 10,30 vrouw, 10.45 Franse pianomuz., 11.05 voordracht, 11.25 Cor Steyra, orgel. AVRO: 12.00 Tom Erich, 12.30 land- en tuinbouw, 12.45 gram progr. Amerika, 13.00 nieuws, 13.15 Trio Melodia, 13.45 Albert Ketelby, 14.00 kookles, 14.20 zang en piano, 14.40 de clamatie, 15.00 oüv. L'isola Disabitata Haydn, conc. voor altsaxophoon en strijkork., Ie uitv. VARA: 16.00 film, 16.30 jeugd, 17.00 Jan Corduwener, 17.20 Wij en muziek. De officier van justitie bij de Haagse Arrondissementsrechtbank heeft twee jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek geëist tegen de 23-jarige Belg R. J. J. M. uit Luik, die er van ver dacht wordt lid te zijn van een uitge breid valsemunterscomplot en die in September 1949 door de Haagse politie werd gearresteerd Aan M. wordt ten laste gelegd, dat hij in Nederland meermalen valse bankbil jetten van honderd gulden heeft uitge geven, en deze in voorraad heeft gehad. Voor de politie had M. reeds bekend te Utrecht, Middelburg en Den. Haag valse bankbiljetten te hebben uitgegeven. Toen hij in September 1949 in Den Haag het eerste valse biljet van een nieuwe serie van 351 biljetten uitgaf, liep hij tegen de lamp. Na zijn arrestatie is het gehele valsemünterscomplot, dat zijn zetel had te Luik, opgerold. Uitspraak 14 Maart. Minister Mansholt heeft in de Tweede Kamer enige vragen van de heer Ne- derhorst (Arb.) inzake de stijging van de aardappelprijzen beantwoord. Hij zeide, dat tot de ongerustheid, welke deze stijging heeft veroorzaakt, hebben bijgedragen onvoorzichtige en ongefun deerde uitlatingen van personen uit de kring der landbouworganisaties en ook van de handel. Prijsstijging in het voor jaar acht de minister normaal. Er is geen reden om een tekort te vrezen, er. zijn voldoende zandaardappelen van voldoende kwaliteit. De export staat stil en de vermaling is stopgezet. Er is geen reden om tot distributie over te gaan. Er is op het ogenblik nog een millioen ton aanwezig: 800.000 ton is voldoende om de consumptie veilig te stellen. Zou de prijs excessief hoog wor den, dan is de minister bereid maatre gelen te nemen. Het publiek moet ech ter meewerken en ook zandaardappe len afnemen. Op de bewaakte overweg bij de werk plaatsen van de Spoorwegen aan de Con- cordiastraat te Utrecht, enkele kilome ters buiten het station-Utrecht, in de richting Amserdam, is Woensdagmiddag een driewielige bestelauto door een electrische trein AmsterdamUtrecht gegrepen en over een korte afstand voortgeduwd. De bestuurder had juist even tevoren de auto verlaten, zodat het alleen met schade aan de bestelwagen en enige vertraging van de trein afliep. Dinsdag zijn stakingen uitgebroken op de rubberonderneming „Sungei Putih" van de rubbercultuurmaatschappij „Amsterdam" en de oliepalmonderneming „Dolok Sinumbak" van de H.V.A. Op eerstgenoemde onderne ming staken ongeveer 1500 arbeiders. Zij eisen hogere lonen. Op de andere zijn nog geen eisen ingediend. Ook het personeel van het hospitaal „Pe- lumbukan" is in staking gegaan, waardoor 150 van de 250 patiënten naar huis moes ten worden gezonden. Twee „displaced" goud. visjes, zielig in hun uit bundig oranje, zwem men rond in een kleine plas water langs de grauwe oevers van ee«n lap Egyptisch katoen, aldus in een winkeletalage demonstrerend, hoe doelma tig dit materiaal de mens voor regennattigheid vrij waart. Egyptisch katoen (of linnen, twee namen voor één ding) kan men per meter kopen en proberen zelf een regenjas te maken. Die zal echter nooit zo „af" zijn als de confectiejas, want onze regenkleding-industrie kan wel wat. De totale omzet zal ongeveer rondom de dertig millioen gulden liggen, waar van natuurlijk een gedeelte het land uit gaat. Wij beleven thans de maanden waarin de regen jas wordt bemind. De natuur stort haar tranen en wij van gen ze op. huiverend in een doorzichtig plasticje, dat ei genlijk alleen voor de zomer is. in een gegummeerde be schutting ofwel veilig weg gedoken in een dubbele laag Egyptisch katoen. Egyptisch katoen heeft het terrein ver overd, wat geen wonder is, want het heeft veel meer „standing" dan het flodderi ge, direct scheurende plastic. Het is ook duurder. Voor één Egyptisch-linnen jas heeft men zeven tot tien plastic jasjes zonder sluiting. Tot onze onuitsprekelijke vreug de zijn er nu ook plastic re genjassen met behoorlijke knoopsluiting, waartoe het midden voor extra versterkt is, wat begrijpelijk extra be taald moet worden. Lang leve het eindelijk ontwaakte me degevoel der plastic-regen jassen-fabrikanten met de fietsende verregende vrou wen! De Egyptische jassen va riëren van vijftig tot honderd gulden, misschien iets er on der en iets er boven, om geen verkoper te kort te doen. In de hoogste prijsregionen zijn er, die uit Tel Aviv, dus niet eens zo ver van Egypte, zijn geïmporteerd. Wij houden van die warme bordeaux- kleur, die dwars tegen het miezerige klamme van een troosteloze regendag ingaat, en van de jassen aan twee kanten draagbaar, zandkleur buiten en paarsblauw binnen, de voering, verradend aan kraag en manchetten. Zo'n jas hoor je, ter ■-•opfleuring van je straatgenoten, met het pervanche buiten te dragen. De viooltjeskleur verzoent met de regen die de aarde mild en vruchtbaar maakt en de voorjaarsbloei van de bos viooltjes voorbereidt. Waar komt toch die onge schreven wet vandaan, dat vrouwen zich per se tegen de regen moeten beschermen in kledingstukken die, wat de kleur betreft, alle toonaar den hebben van natte klei. De regen is al zo naar, waar om dat irriterend gedruppel dan niet uitgedaagd met kleu ren, die er wat tegenin, niet schreeuwen, maar dan toch mompelen. Gabardine, pope- line, tweed, ieder materiaal laat zich immuun maken te gen regen. Jassen van deze lichte wollen stoffen, ook in saaie kleur, vindt men dan óók als regenjas in de wel gevulde rekken der kleding, god Plu viae gewijd. Voor werkende vrouwen, die lange einden in de regen moeten fietsen over onbeschutte bui tenwegen, is een stevige tweedjas een goed bezit. Bij. na alle jassen hebben een capuchon, waar men tot een bepaalde leeftijd gelukkig mee is. Maar op een gegeven moment zal de spiegel tegen de vrouw zeggen, dat ze hem er maar af moet halen. ASTRID Egyptische linnen jas van Nederlands grootste regenkleding- fabriek. De bijpassende regenhoed maakt opgang. Moeder, waarom doen wij dat altijd zo? Bij Jan thuis doen ze het heel anders. Bij wie is het nooit voorgekomen, dat een van de gezinsleden met een dergelijke opmerking thuis kwam? En herinnert u zich uw antwoord nog? Hebt u niet gezegd: „Dat moet de moeder van Jan zelf maar weten. Ik doe het nu een maal zo!" Misschien was u nog wel een beetje gepikeerd ook, dat een van de kinderen klaarblijkelijk veronderstelde, dat Andere mensen de dingen wel eens beter konden doen dan Maar misschien had den ze in deze onuitgespro ken veronderstelling wel ge lijk. Hebben de huismoeders niet al te veel de neiging te denken, dat de manier, waar op zij werken of haar huis houding regelen, de enig goe. de is? Zijn wij op dat punt eigenlijk niet wat erg conser vatief? Hoevelen van ons doen hun werk zoals ze het vroe ger thuis bij moeder of door eigen ervaring hebben ge leerd? Waarom zou een buur vrouw of kennis, die. haar huishoudelijke bekwaamheid ergens anders heeft verkre. gen, daar niet eens wat ge leerd hebben wat de moeite van het overnemen waard is? Misschien is er wel geen beroep waar zo weinig erva ringen worden uitgewisseld als juist in het huishoude lijke. Natuurlijk we nemen wel eens een keer een recept over, of een handwerkpa troon, maar voor de rest pra ten we over ons huishoude lijk werk liefst maar heel weinig. Onze buren en ken nissen hebben er per slot van rekening niets mee te maken, hoe wij de boel in kleden. Daar zit waarschijn lijk een zekere schroom in, omdat het hier de intimiteit van ons huiselijk leven be treft. Anderzijds is het mis schien ook vrees voor cri- tiek. Maar wat hindert het nu eigenlijk, dat de mevrouw, die boven ons woont, weet, dat wij Zondagsavonds wel eens niet netjee. met hét hele gezin rond de tafel gaan zitten om keurig en geheel volgens de regelen ons avond maal te eten, omdat de bo terhammen beter en volko men ongemerkt verdwijnen als zij tijdens de biscoop- of toverlantaamvoorstelling thuis worden opgepeuzeld. Het is makkelijk; als de voor stelling afgelopen is, kunnen we het kroost meteen naar bed dirigeren en zelf hebben we dan een rustig Zondag- avondmaal. U kunt er zeker van zijn, dat de kinderen deze manier van eten voor een keertje zeker zo prettig vinden als dé gewone alle daagse. Mogelijk vindt u dit een rare manier van e.ten, maar hebt u er niets op tegen dat Vrijdags, als u de peuters hun wekelijkse wasbeurt geeft, degene die klaar is, vast begint aan d'e boterham men, die u, voor u met de Bladeren in een kookboek kan de huisvrouw voor treffelijke ideeën geven, vooral op de dagen, dat men vleesloze en toch voedzame menu's moet samenstellen. Men raakt soms uitgedacht ais men uitsluitend op de eigen fantasie moet vertrou wen en uit de bladzijden vol gerechten springt de ene vondst na de andere naar voren. Er is pas weer een herdruk verschenen van een lijvig, reëel kookboek, name lijk van „Practische Recep ten", dat zijn vijfde druk be leeft. (Uitgave Romen en Zo. nen, Roermond.) De samen stelster^ die zich verschuilt achter het pseudoniem „Eli sabeth", heeft samenwerking gezocht met de Voedingsraad en een diëtiste ingeschakeld voor de ziekenrecepten. Dit kookboek met zijn meer dan vijftienhonderd recepten kan tegen een stootje en een spat je, want het is gebonden in afwasbare, soepele band. Al bladerend kwamen wij enkele gerechten tegen, die zeer geschikt zijn voor vlees loze dagen, wij frissen er de kookkennis van haar, die da gelijks in potten en pannen moeten roeren, mee op. Op een vleesloze dag is het goed de warme maaltijd te beginnen met een stevigs bruine bonensoep. „Elisa beth" geeft het volgende re cept: Zet een halve kg. geweekte bonen met 2y2 liter week- water op, laat ze anderhalf uur koken met enige aan stukken gesneden preien en draai de bonen met nat door een passe-vite. Hak een paar uitjes fijn en smoor ze gaar in een ei-groot stuk boter. Voeg vervolgens 5 lepels bloem, 2 laurierblaadjes, een stukje Spaanse peper, 2 thee lepeltjes kerrie en twee kruidnagels toe en fruit dit onder voortdurend roeren mooi bruin. Voeg het bonen- nat onder goed roeren met kleine scheutjes hierbij en laat de soep 5 min. door koken. Maak ze op smaak af met zout, peper en naar wens soja cn mosterd. Geef er bruingebakken dobbelsteen tjes oud brood bij. Eieren kan men geven als omelette, als roerei (onvoor delig), als gebakken eieren of als harde eieren. De laatste overgiet men dan rijkelijk met kerriesaus, tomatensaus of kaassaus. Want die saus, waarin meel en vet is ver werkt, maakt zo'n eierscho- tel aanmerkelijk voedzamer. Voor eieren met kerriesaus kookt men de eieren, pelt ze en snijdt ze overlangs door. Men légt zé in een vuurvast schoteltje en overgiet ze met kerriesaus, waarna men het schoteltje in de oven zet. Vóór het opdienen strooit men er wat fijngehakte peter selie overheen. Voor de ker riesaus snippert men een ui tje lichtbruin in boter (mar garine) met eeu theelepel kerrie. Met bloem en water of groentebouillon maakt men er een sausje van, zeeft dit en maakt het af met een eidooier, zout en zo nodig nog wat kerrie. „badpartij" begon, vast op een bordje hebt klaargezet. Kom, laten we toch een beetje oog hebben voor gemakken des levens en niet denken, dat de manier, waarop wij de din gen altijd gedaan hebben, de enig juiste is. Heus, soms kunnen we ook als huisvrouw nog wel eens iets van een ander leren. DEN HAAG, 1 Maart Tienmaal heeft het publiek op de overvolle tri bunes van de Haagse Hokjj vanavond een Nederlands doelpunt kunnen toe juichen. Tien doelpunten, alle van uit stekende kwaliteit. De rode duivels, die zich tussen twee haakjés aller minst als duivels weerden, brachten het niet verder dan één treffer. De uitslag zegt, wat het spelbeeld van deze inter landwedstrijd betreft, reeds voldoende: eenzijdig, zonder spanning. Er viel oyerigens in deze wedstrijd, die in een voorbeeldig sportieve sfeer werd gespeeld, wel van goed ijshockey te genieten, al waren het alleen onze landgenoten, die dit demonstreerden. Over alle linies en in alle onderdelen van het spel waren de Nederlanders, die, met het tournooi om het wereld kampioenschap in het vooruitzicht, voor het eerst in oranje-truien het ijs betraden, hun tegenstanders de baas. Sticktechniek, snelheid en beter samen spel waren de grote troeven tegen dit In Epe is vanochtend in het grote hotel „Het wapen van Epe", dat onder touristen een faam geniet, een uiterst felle brand uitgebroken. De toneelzaal en de garage zijn geheel uitgebrand; ook ging de inventaris van plaatselijke mu ziekverenigingen, die in de toneelzaal waren opgeborgen, verloren. De brand was zo fel en breidde zich dermate snel uit, dat de brandweercorpsen uit Vaas- sen en Apeldoorn te hulp geroepen moesten worden. Na twee uur blussen was men het vuur de baas. Maar het na- blussingswerk duurt nog voort. Het res taurant en de logeerruimte op de boven verdiepingen zijn nog gespaard geble ven. Op Woensdag 8 Maart zal op de Hokt) te Den Haag een ijshockey-wedstrijd worden gespeeld tussen de ploeg van HHIJC en een team van de Amerikaanse Luchtmacht in Duitsland. HHIJC zal uitkomen met de Canadezen Andreola at Carrey. onsamenhangende en onproductieve spel der Belgen. In de eerste periode wilde het aan vankelijk niet erg vlotten. Beide ploe gen begonnen traag en het tempo bleef tot aan de pauze laag. Gedurende de tweede speelhelft kwam de Nederlandse ploeg er steeds beter in. Het tempo werd verhoogd en de combinaties werden scherper en doortastender. Van Heeswijk, die even eens zeer rustig was begonnen, stuwde zijn voorhoede nu prachtig en langza merhand werden de rode duivels ge heel in de verdediging teruggedrongen. Van Eeckhout, Lekens en Dumon traden hierbij op de voorgrond, maar doelman Heirman was zwak. De Belgen zetten de laatste periode goed in. Met enkele mooie combinaties braken zij een paar maal tot vlak voor Van der Heiden door maar de afwer king van de aanval liet dan veel te wensen over. Alleen Anciaux en Wald- schmidt kwamen in de voorhoede van onze Zuiderburen boven de middelmaat uit. Het Nederlandse team won met 10—1, een grote zege, volkomen ver diend (1—1, 5—0, 40). In een lichtwedstrijd op het behoor lijk bezette V.U.C.-stadion heeft een technisch goed Haags voetbalelftal de enthousiast spelende Nederlandse poli tieploeg een 51 nederlaag toegebracht, nadat de rust met 31 was ingegaan. Het spel was aantrekkelijk en vooral de duels tussen Van der Vegt, bijge staan door Van Geen, en de prima spe lende linkshalf van het politie-team, de B.V.V.-er Huybrechts, waren interes sant. In de eerste helft waren de politie mannen nog niet goed op elkaar inge speeld, waarvan de Haagse voorhoede dankbaar gebruik maakte en herhaalde lijk gevaarlijk voor het doel van Kok (A.D.O.) verscheen. De Hagenaars kre gen genoeg scoringskansen, doch door slecht schieten gingen er vele verloren. Bij de dienaren van de H. Hermandad behoorden Huybrechts (B.V.V.), Kam- meyer (Be Quick) en Van der Beek (Achilles) tot de uitblinkers. Te Jevnaker (Noorwegen) werd gis teren bij een temperatuur van 6 graden onder nul een begin gemaakt met twee daagse internationale schaatswedstrijden, waaraan onze landgenoten Broekman, Huiskes, Van der Voort en Maarse deel nemen. De uitslagen van de 500 meter waren: 1 Johnny Werket (Ver. Staten) 44 sec. (nieuw baanrecord); 2 Ken Henry (Ver. Staten) 44.6 sec.; 3 Sverre Farstad (Noor wegen) 44.8 sec.; 13 Kees Broekman (Ned.) 46.3 sec.; 14 Maarse (Ned.) 46.5 sec.; 15 Van der Voort (Ned.) 46.6 sec.; 17 Huiskes (Ned.) 47.4 sec. De uitslagen van de 5000 meter luiden.' 1 Hjalmar Andersen (Noorw.) 8 min. 28.3 sec. (nieuw baanrecord); 2 Sverre Haugli (Noorw.) 8 min. 37.3 sec.; 3 Kees Broekman (Ned.) 8 min. 37.4 sec.; 4 Odd Lundberg (Noorw.) 8 min. 39 sec.; 5 Henry Wahl (Noorw.) 8 min. 42 sec.; 6 Ivar Martinsen (Noorw.) 8 min. 47.8 sec.; 7 Huiskes (Ned.) 8 min. 50.4 sec.; 9 Van der Voort (Ned.) 8 min. 53.6 sec. Na de eerste dag heeft Hjalmar An dersen de leiding met 95.830 punten. Odd Lundberg bezet met 97.500 punten de tweede plaats en Johnny Werket de derde met 97.530 punten. De heer Rivadavia Correia Mever, president van de Braziliaanse Sportfe deratie, heeft de berichten tegengespro ken als zouden moeilijkheden zijn ge rezen, die het doorgaan van het toumooi om de Jules Rimet-beker te Rk> de Janeiro in gevaar zouden brengen. Hjj verklaarde, dat niets het spelen van de wedstrijden in de weg stond, hn dat de eindronden in Juni zouden beginnen overeenkomstig de plannen. Wat betreft de kwestie van de deviezen- overdracht zeide de heer Meyer, dat de Braziliaanse Voetbalbond hierover slechts één brief, gedateerd 13 Februari, van de F.I.F.A. had ontvangen, en wel op 35 Februari. Diezelfde dag was een telegra fisch antwoord verzonden. Met betrekking tot het exclusieve ter beschikking stellen van het stadion door de eigenaren, in casu de gemeente Rio de Janeiro, zeide de heer Meyer: „Dn maakt geen punt van geschil uit. Het stadion zal voor de duur der eindronden worden afgestaan aan de F.If A."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5