Louwers beschuldigt Nederlandse legatie en personeel van K.L.M. en A.T.O. Kardinaal Mindszenty op geraffineerde wijze bij verhoor gefolterd KOLENTREIN ONTSPOORD BIJ CULEMBORG VLEES BLIJFT VOORLOPIG DUUR D Door hevige electrische schokken zou hij tot bekennen zijn gedwongen Uitvinder van „snuiver" thans beloond met hoge rang Tot hoofd en hart Westerse pers bij proces niet toegelaten Tsjechische bureaux verzorgen berichtgeving B iülto Truman zal nooit naar Moskou gaan Marteling duurde 36 uur lang .Het weer. PINKSTERMARS NAAR WEST-BERLIJN VERBODEN WESTERLING NAAR NEDERLAND Varkensvlees beheerst de situatie Apparaat in gebruik op\ onderzeeërs J LOT VAN ENIGE DEEL STATEN BEZEGELD Controle luisterbijdrage VRIJDAG 3 MAART 1950 73ste JAARGANG No. 24707 OPZIENBARENDE BEKENTENISSENIN PROCES TE PRAAG Bill mm Miüi mmmm TUNNELBOUW TE VELSEN URGENT In 1951 hervatting der werkzaamhed en M.T.S.-ers lichting 1944 met groot verlof Wel wil hij Stalin ontmoeten in Washington Geen atoomonderzoek in West-Duitsland ONTHULLINGEN VAN ONTVLUCHTE HONGAAR De Gasperi wint vertrouwen Aan elke demonstratie wordt een eind gemaakt Von Manteuffel stelt voor: 30 Duitse divisies All-Inda-Radio bericht: Zes duizend stakers in haven van Semarang Enige troost dat het in andere Europese landen nog meer kost L. Moties tot aansluiting bij republiek aangenomen Richting aanwijzers aan de trams Zij hebben voorrang Reeds voor een millioen achterhaald BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorqing na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 5. 3. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Ingezonden mededelinqen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer week. f 1.52 per maand, f 4.55 pet kwartaal. De 35-jarige Nederlandse zakenman J. A. Louwers. hoofdvertegenwoordiger van het Nederlands kunstzijde-concern A.K.U., die gisteren met negen Tsjechische medcjreklaagden in Praag terecht gestaan heeft, heeft bekend zich aan al het hem ten laste gelegde schuldig te hebben gemaakt en tijdens het verhoor ver klaard, dat leden en oud-leden .van de Nederlandse legatie in Praag, personeel van de K.L.M. en chauffeurs van de A.T.O. hem bij zijn illegale activiteit heb ben geassisteerd, aldus meldt het Tsjechische regeringspersbureau Ceteka. Louwers en zijn medebeklaagden behalve de negen Tsjechen, die gisteren met Louwers terecht stonden, werden drie Tsjechen bij verstek berecht -» wor den beschuldigd van verraad, sabotage, spionnage en hulp aan Tsjechen, die hun land wilden ontvluchten. Van de Tsjechen bekenden er zeven schuld. Twee van hen verklaarden volledig onschuldig te zijn. Er zijn geen Westerse journalisten op de zitting van gisteren toegelaten en eerst na veel gepraat konden de Nederlandse Zaakgelastigde in Praag, de heer J. vah der Gaag, de militaire attaché kolonel Hasselman, de handels-attaché mr. Westerhof en vertegenwoordigers van het Nederlandse consulaat toegang krij gen tot de zaal, die geheel bezet was door arbeiders en door familieleden van de Tsjechische beklaagden. De Nederlandse diplomaten moesten dan ook genoe gen nemen met een plaats op de zesde rij. Daar het hun echter niet geoorloofd was een tolk mee te brengen, was het voor hen vrijwel onmogelijk het proces te volgen. Nu de Westerse pers niet in de zaal aanwezig is geweest, zijn wij voor het verslag van de zitting geheel aangewezen op de berichten van radio-Praag en Van het Tsjechische regeringspersbureau Ceteka. Vanaf half tien in de ochtend tot laat in de namiddag is de heer Louwers met een korte onderbreking voor de lunch aan één stuk aan het woord geweest. Nadat, de Tsjechische beklaagden hun oordeel gegeven hadden over de ten lastelegging, werden zij de zaal uitge leid, waarna de heer Louwers het woord kreeg. In vloeiend Tsjechisch vertelde hij aldus Ceteka dat hij vóór de oorlog naar Tsjechoslowakije was ge komen als emploj'é van de Bata-schoe- nenfabrieken in Zlin. Na de bezetting keerde hij naar Praag terug als verte genwoordiger van de Rotterdamse Ka mer van Koophandel. Later werd hij benoemd tot president van het Tsjecho- slcwaaks-Nederlands Genootschap in Praag en korte tijd later begon hij zijn werk voor het A.K.U.-concern. Toen ving ook zijn activiteit als spion aan, welke hij schuil liet gaan achter een inmiddels opgerichte kunstzijdefirma. Hij hield die firma zelfs na Februari 1948 neg in stand om die als dekmantel voor zijn spionnagewerk te kunnen gebrui ken, zo vervolgde Ceteka. Radio-Praag en Ceteka melden, dat volgens Louwers' verklaring voor de rechtbank alle leden van de Nederland se legatie te Praag, onder leiding van de gewezen gezant A. Merens, rijke Tsje- choslowaakse burgers hebben geholpen om met hun bezit uit het land te vluch ten. „Brieven en pakketten met inlichtin gen en monsters, die verkregen waren door economische spionnage, zijn door Louwers per diplomatieke post naar Ne derland verzonden," aldus de radio. Ter verontschuldiging zou Louwers hebben aangevoerd, „dat leden van de Amerikaanse, Engelse en Canadese di plomatieke missies precies hetzelfde hebben gedaan". Volgens Ceteka verklaarde Louwers, dat de Nederlandse militaire en lucht vaartattaché, kolonel Hasselman, de le gatiekanselier Lochmann, de handels secretaris Kruseman, de tweede legatie secretaris Rosenberg Polak en de heer Van der Gaag vluchtelingen hebben geholpen. Tevens zouden deze diplomaten zich aan valutatransacties op de zwarte markt hebben schuldig gemaakt. In de namiddagzitting beschuldigde Louwers volgens het nieuwsagentschap de Nederlandse zaakgelastigde J. vaii der Gaag van het verzenden van een pakket belangrijke documenten naar het buitenland. Deze documenten be stonden voornamelijk uit gegevens over de productie van textiel en le derwaren. Van der Gaag werd hierbij geassisteerd door de voormalige twee de secretaris van de legatie, Rosen berg Polak. Deze gegevens werden verstrekt door dr. Fixl, Vavra en Bayer, die thans als medebeklaagden van Louwers terecht staan Louwers deelde eveneens mede, dat de vroegere chef van het K.L.M.-kantoor te Praag Van der Kun, hem hielp bij het ver zenden van koffers van gevluchte Tsjechen per vliegtuig. In de koffers werden voornamelijk juwelen en kle ren vervoerd. Ook chauffeurs van de A.T.O. zouden hierbij hebben geassis teerd. Ook zou Louwers de naam genoemd hebben van een zekere Doorn, de zoon van een voormalige Nederlandse consul te Praag. Deze zou na de omwenteling in Februari 1948 door de Britse inlich tingendienst als assistent van Louwers naar Praag zijn gezonden, waar hij con tact tussen de Nederlandse legatie en de Amerikaanse, Britse en Canadese missies zou hebben onderhouden over hulp aan leden der „Tsjechoslowaakse bourgeoisie". (Vervolg op pag. 3 tweede kolom) iis- De minister van Verkeer en Water staat deelt in zijn Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer mede, dat de bouw van een tunnel te Velsen zó urgent is, dat ernstig zal worden over wogen of het, ondanks de moeilijke fi nanciële omstandigheden en de hoge kosten die met de bouw van de tunnel zijn gemoeid, mogelijk zal zijn dit werk in 1951 te hervatten. In verband met de intussen ontstane mogelijkheid om de circa zestig M.T.S.- ers van de lichting 1944, die vorig jaar bjj de dienst der genie in werkelijke dienst zijn geroepen, door M.T.S.-ers van jongere lichtingen te vervangen, worden de eerstgenoemde M.T.S.-ers met ingang van 15 Maart a.s. met groot ver lof gezonden. Zij kunnen echter In militaire dienst blij ven, indien zij daartoe de wens te kennen hebben gegeven. Ook worden zij in de gele genheid gesteld een sollicitatie in te zen den voor benoeming in burgerdienst bij de genie. Teneinde hen niet in een ongunstiger po sitie te brengen dan de overige dienstplich tigen van de lichting 1944 worden zij, even eens met ingang van 15 Maart nader be stemd tot buitengewoon dienstplichtige. oor de straten van Sankt Anton gaan twee arresleden. In de voorste zitten, warm ingepakt, Koningin Juliana, Prinses Beatrix en mevrouw Van Maasdijk. In de tweede zit Prinses Margriet. Met haar neusje tegen de ruiten heeft Prinses Irene spijtig toegezien hoe de sleden zonder haar vertrok ken. Ze is een beetje verkouden en moet thuisblijven. Ze zal nu niet bij Albert Pfunder op bezoek gaan, de gids en ski-leraar der Koninklijke Familie te Sankt Anton. Bij Anton Pfunder gaat men koffie drinken. Twintig minuten rijden met de arrestee, hoog op een heuvel, ligt het huis der Pfunders. Daar blijven de Ko ningin en de Prinsesjes een paar uur. Dan rinkelen de bellen weer. De sleden komen voor. In snelle vaart gaat het dan bergafwaarts, eerst een tunnel door, dan langs het mooie kerkje, wat straten, een pleintje en ten laatste hotel Pos en.Prinses Irene! President Truman heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat hij, zolang hjj president van de V. S. is, nooit naar Moskou zal gaan om daar met maarschalk Stalin middelen te be spreken om een einde te maken aan de huidige geschillen tussen de V. S. en de Sovjet-Unie. Tezelfdertijd gaf de president echter opnieuw te kennen, dat hij bereid is maarschalk Stalin te Washington te ont moeten. Hij verklaarde, dat hij iedereen wilde ontmoeten, die bereid is naar de V.S. te komen. Hij zeide, zich tegen niets te zullen verzetten, wat een bij drage zou leveren tot de vrede in de wereld. Truman zei. dat zijn aanbod om in de Ver. Staten een vredesconferentie te houden nog steeds van kracht is. Door de geallieerde Hoge Commissie In West-Duitsland is gisteren een wet getekend, waarin aan in West-Duits land verblijvende Duitsers wordt ver boden zich in te laten met onderzoe kingen en proefnemingen op het ge bied van de kernsplitsing. De „Koclnische Rundschau" meldt, dat kardinaal Jozef Mindszenty door de Hongaarse geheime politie op zeer geraffineerde wijze werd gefolterd om hem te dwingen te bekennen. Het blad baseert zijn bericht op mededelingen van een 29-jarige Hongaarse ingenieur, afkomstig uit Budapest, zekere Kovacs Karoly, die wekenlang een celgenoot van de indertijd tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde kardinaal was. Karoly deelde het blad mede, dat hij wegens samenzwering tegen de Hon gaarse staat tot twintig jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, doch dat hii er m slaagde uit de trein, waarin hjj werd vervoerd, te ontsnappen. Op 5 Ja- zone van Duitsland binnen. nuari j.l. kwam hjj de Britse Karoly verklaarde in December 1943 te zijn gearresteerd. Hij werd, tezamen met Kardinaal Mindszenty, graaf Ester- hazy en nog een gevangene in een cel opgesloten. „Wij konden niet spreken, daar wij voortdurend werden gadegeslagen en al onze gesprekken werden vastgelegd. Op de tweede dag van ons verblijf in de cel werden wij ondervraagd door luitenant Nagy Istvan van de Hongaar se geheime politie, die een berucht sa dist is. Nadat wij hadden geweigerd te beken nen schuldig te zijn aan een samenzwe ring tegen het Hongaarse communisti sche bewind (wij zouden met talrijke andere welbekende Hongaren tegen de communistische regering hebben ge complotteerd), werden wij op electrische stoeien geplaatst, waarop wij werden onderworpen aan reeksen hevige elec trische schokken; terwijl dit gebeurde, werden wij gedwongen naar een scherm te kijken, dat door een sterke electri sche lamp werd verlicht. Intussen werd via een luidspreker, dans- en marsmu ziek ten gehore gebracht. Nadat dit drie uur had geduurd, werd gepauzeerd en werd aan ieder van ons de vraag gesteld of hij bereid was zijn handtekening te zetten op de lijst van verdachten. Er werd ons een dik pak documenten getoond waarvan de Hongaarse politie beweerde, dat zij in het paleis van de Kardinaal waren aangetroffen. Wij kon den duidelijk zien, dat deze documenten waren vervalst. Compromitterende zin sneden waren afzonderlijk op papier ge plakt en in documenten aangebracht, zo dat fotocopieën van de stukken de in druk wekten, dat zij echt waren. Wan neer men de documenten zorgvuldig be studeerde, konden echter de randen van de op deze wijze ingevoegde ver valste passages duidelijk worden waar genomen. Kardinaal Mindszenty wees er op, toen hem de documenten werden voor gelegd, dat zjj waren vervalst, waarop hij hevig werd afgeranseld. Wij weigerden enige bekentenis af te leggen of onze naam op de lijst van de verdachten te zetten. Daarop moesten wij wederom in de electrische stoelen plaats nemen en werden wij gedwongen weer naar het scherm te kijken en de luidspreker aan te horen, terwijl wij voortdurend aan de electrische schokken werden onderworpen. Dit duurde meer dan 36 uur. Wij hebben evenwel niet bekend", aldus de in de „Kölriische Rundschau" gepubliceerde mededelin gen van de Hongaarse ingenieur Kovacs Karoly. De Gasperi's nieuwe Italiaanse regering heeft Woensdag met 176 tegen 110 stemmen en 10 onthoudingen het vertrouwen van de senaat gekregen. Communisten en hun socialistische mede standers stemden tegen de nieuwe regering, die in Januari door de Gasperi was samen gesteld. Verwachting tot Zaterdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enkele buien en matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West, later draaiend naar Westelijke richtingen en brekende bewolking. Vannacht overal temperaturen boven het vries punt, morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Zon: 7.21—18.24 Maan: 18.38—7.37 De West-Berlynse autoriteiten en de democratische partijen in West-Berlijn rullen alle maatregelen nemen om communistische demonstraties met Pinksteren in West-Berljjn te voorko men, aldus heeft de West-Berlijnse burgemeester, professor Ernst Reuter, gisteren verklaard. „De vijanden van de vrijheid zullen eenzelfde mate van vrijheid krijgen als gegeven wordt aan de democraten in Oost-Berlijn," aldus voegde professor Keuter toe aan zijn verklaring voor de West-Berlijnse gemeenteraad. „Wij zul len hun dus niet toestaan gebruik te maken van het Olympisch Stadion en WÜ zullen elke soort van mars of de monstratie verbieden." In een gisteren door de Britse, Franse en Amerikaanse bevelhebbers van Berlijn uitgegeven gemeenschappe lijke verklaring wordt gezegd dat „de Westerse geallieerden elke poging van de onder communistische leiding staan de „vrije Duitse Jeugdbeweging", om met Pinksteren in West-Berlijn te de monstreren, de kop zullen indrukken, Generaal van Manteuffel heeft in het door hem aan bondskanselier dr. Ade nauer toegezonden memorandum voor gesteld dat West-Duitsland, indien het de Unie van Westerse landen zou w'orden opgenomen, dertig divisies op de been zou brengen. De kern van deze divisies zou moeten worden gevormd door met gevechtswagens uitgeruste poepen, die door infanterie zouden moe- 'en worden gesteund. Duitsland zou llins inziens geen vliegtuigen of ma- Dne-eenheden moeten bezitten, die J^°or operatieve doeleinden zouden *ttnnen worden gebruikt. daar het zonder meer duidelijk is dat hiermede zou worden getracht de Duit se jeugd te misbruiken voor het bevor deren van communistische doeleinden." „Indien de „vrije Duitse Jeugd" of welke andere elementen ook, die op wanordelijkheden aansturen, het zouden wagen op uitdagende wijze in West- Berlijn te demonstreren, zal hieraan prompt een einde worden gemaakt. De verantwoordelijkheid voor de gevolgen zal geheel op de organisatoren rusten", zo wordt in de verklaring gezegd. Vijftien wagons liepen uit de rails bij het treinongeluk te Culemborg en ver oorzaakten een grote ravage en strem,- mxng in het verkeer tussen Zuid en Noord. (Van onze verslaggever) Hedenochtend kwart -vóór vijf is na bij de Lekbrug bjj Culemborg een deel van een kolentrein, bestaande uit 55 wa- gons, onderweg van Uutterade naar Be verwijk, tengevolge van het warm lo pen en breken van een as, ontspoord. Vijftien wagons liepen uit het spoor waardoor het treinverkeer in beide rich tingen is gestremd. Een trein, bestaande uit lege kolenwagons, die op het mo ment van het ongeluk juist met geringe vaart de andere passeerde, is met de ontspoorde trein in aanrijding gekomen De trein liep geen schade op en kon op eigen kracht terugkeren. Er ontstond een ernstige ravage en hoewel dfe Spoorwegen met man en macht werkten om de wagons zo spoedig mogelijk van het baanvak te verwijderen, zag het er heden morgen niet naar uit dat dit vóór hedenmiddag laat hét geval zou zijn. Intussen konden de eerste twintig wagons van de kolentrein doorrij den, terwijl de achterste twintig naar Culemborjg terug konden worden vervoerd. Het treinverkeer wordt als volgt on derhouden: De D-trein AmsterdamBa sel wordt over Rotterdam geleid. De treinen rijden slechts tot Culemborg en de exprestrein AmsterdamMaastricht slechts tussen Eindhoven en Maastricht. Het lokaalverkeer wordt onderhouden met bussen. All-India-Radio heeft gisteren het bericht verspreid, dat de Britse auto riteiten in Singapore een bevel heb ben uitgevaardigd, dat Westerling naar Nederland zal worden uitgeleid op grond van zijn Nederlandse natio naliteit. Tezelfdertijd hebben de Britse autoriteiten een verzoek van de Indonesische regering om uitle vering van Westerling geweigerd, omdat er geen uitleveringsovereen komst bestaat tussen de Verenigde Staten van Indonesië en Engeland. In officiële kringen te Singapore ver nam Reuter echter, dat Westerling bin nen drie dagen voor het gerecht zal ver schijnen op beschuldiging van onrecht matige binnenkomst van Malakka en het gebruiken van geweld ten opzichte van een Indonesische mede-gevangene. Volgens een geschreven verklaring, die in Darwin ontvangen werd van Charles Stuart, een journalist en radio commentator in Djakarta, werd Wester ling voor zijn aanval op Bandung fi nanciële steun van een vooraanstaande militaire waarnemer der Verenigde Na ties in Indonesië aangeboden. Hij wei derde echter deze steun te aanvaarden, aldus bericht Reuter, U. P. meldt uit Djakarta, dat Stuart, die de Indonesische autoriteiten heeft ingelicht over de verblijfplaats van het gezin Westerling, een aanklacht wegens smaad heeft ingediend tegen „De Nieuwsgier". Stuart verlangt een scha deloosstelling van één millioen gulden. Hij beweert, dat het blad een valse voorstelling heeft gegeven van zijn standpunt in de zaak-Westerling. Te Semarang zijn Donderdag alle zes duizend havenarbeiders in staking ge gaan. De staking werd begonnen door het personeel van het Semarangse Stoomboot- en Prauwenveer, waarna de arbeiders van de Koninklijke Rotter - damsche Lloyd, de Maatschappij Neder land en de K.P.M. overgingen tot een sympathiestaking. De arbeiders van het Prauwenveer hebben een door de direc tie voorgestelde loonsverhoging van vijftig pet. afgewezen. (Van onze Haagse redactie) De vraag, of het vlees, een van onze voornaamste levensbehoeften, voorlo pig duur zal blijven, moet voor de consument „helaas" en voor de boer „ge lukkig" bevestigend beantwoord worden. De enige troostende gedachte, die de consument zou kunnen hebben, is, dat het Nederlandse volk het goedkoopste vlees eet op het gehele Europese continent. Hij zal die troostende gedachte mis schien bitter ironisich vinden, wanneer de huisvrouw bij de slager gemiddeld f 3.50 voor varkensvlees en f 4.50 voor rundvlees moet neertellen, maar hij mag zich gelukkig prjjzen, dat het, zoals dat in andere landen het ge val is, geen zes of zeven gulden is. derde rundvlees en twee derden varkens vlees. De rundveestapel is thans zo on geveer weer op peil. Met de varkens stapel is men de laatste jaren hard op geschoten. Het baconcontract met En geland is hiervoor een belangrijke sti mulans geweest. Voor 1950 is weer een productie te verwachten van 200.000 ton en dan zal ook de vroegere verhou ding tussen rund- en varkensvlees weer hersteld zijn. Naar Engeland werd het afgelopen jaar 30.000 ton bacon geëxporteerd. De vooruitzichten voor de export naar Duitsland zijn gunstig. Met enige re serve kan dan ook wel gezegd worden, dat de toestand in 1951 weer normaal zal zijn. Het vlees blijft echter duur De voornaamste reden, dat het vlees niet goedkoper zal worden is gelegen in de exportplannen van de regering. Als de overheid er n.l. inderdaad in slaagt, die plannen uit te voeren de omstan digheden zijn er niet naar, dat zij dit niet zou kunnen zal de varkensvlees- prijs stabiel blijven en de bodem vor men voor de slachtveemarkt. Een be langrijk punt hierbij is, dat de boer ten aanzien van deze plannen ook op de regering zal moeten kunnen vertrou wen. Hij zal de zekerheid moeten heb ben, dat zijn vleesproductie ook afgezet zal kunnen worden. De producenten prijs voor varkensvlees bedraagt op het ogenblik f 1.86 (bacon). De prijs van rundvlees ligt daar belangrijk boven. Nprmaal zou het zijn, wanneer het prijsverschil ongeveer 30 cent zou be dragen. Het is echter met geen moge lijkheid te voorspellen wat er met de rundvleesprijzen zal gaan gebeuren. De boer heeft een zeer moeilijke bedrijfs voering. omdat hij van de factor „weer" afhankelijk is. Is het weer goed, komen er dus voldoende voedergewassen, dan zal hij geneigd zijn de koeien zo lang mogelijk aan te houden met het gevolg, dat er minder slachtvee komt. Is het een slecht jaar voor voedergewassen b.v. door de grote droogte dan zal de uitstoot van vee groter zijn en komt er dus meer rundvlees aan de markt. De prijsvorming is hier uiteraard van af hankelijk. Komt er veel rundvlees, dan zullen de prijzen dalen en zal het publiek, dat over het algemeen een voorkeur heeft voor rundvlees, dit product meer gaan kopen. Zou het varkensvlees daardoor niet in voldoende mate afgenomen wor den in het binnenland, dan heeft de regering altijd nog een uitlaat in de export, waarvoor op het ogenblik de omstandigheden zeer gunstig zijn. Komt er weinig rundvlees aan de markt en z(jn de prijzen dus hoog, dan zal de vraag naar varkensvlees toenemen. Dit betekent echter tevens, dat het rund vlees door de mindere vraag vanzelf weer goedkoper wordt. Er bestaat dus een duidelijke correlatie tussen de con sumptieprijzen van varkens- en rund vlees; het varkensvlees beheerst daarbij de situatie, omdat de prijs daarvan sta biel is. Voor wat het verbruik betreft zijn we nog niet tot op het vooroorlogse peil teruggekeerd. Vóór de oorlog werd n.l. lbft pond per persoon per week ver bruikt; thans zijn het nog slechts 4 ons. De totale vleesproductie bedroeg voor de oorlog 350.000 ton. Daarvan was een Aan luitenant ter zee eerste klasse (b.d.) J. J. Wichers te Wassenaar is bij Kon. Besluit de titulaire rang verleend van kapitein-luitenant ter zee. Deze titulaire rangverhoging moet worden ge zien als een blijk van erkentelijkheid voor de uitvinding, die de heer Wichers in 1933 als jong marine-officier aan de Marineleiding heeft aangeboden en die thans, na verder ontwikkeld te zijn, op bijna alle onderzeeboten ter wereld on der de naam snuiver, schnorkel of snort wordt toegepast. Door deze uitvinding is de oorlogvoe ring ter zee grondig gewijzigd. Vóór 1940 konden onderzeeboten namelijk maximaal zestig uur onder water blij ven. Zij voeren dan op electromotoren met een kruissnelheid van vier mijl. Aangezien handelschepen een veel gro tere snelheid konden bereiken was de onderzeeboot tussen 19201940 een wei nig effectief wapen. De heer Wichers nu heeft met zijn uitvinding bewerkt, dat de onderzeeboten onder water met volle kracht op dieselmotoren kunnen varen. Dit is mogelijk geworden door op de onderzeeboten een „luchtpijp" aan te brengen, die boven het wateroppervlak uitsteekt. Door deze pijp wordt steeds verse lucht in de boot gebracht. De ver brandingsgassen van de dieselmotoren worden via de pijp naar buiten geleid. Bovendien kunnen de boten thans door de geregelde aanvoer van verse lucht wekenlang onder water blijven. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van het ministerie van Marine de titulaire rangverhoging te doen vol gen door een gratificatie. Deze zal, zijn wij wel ingelicht, twee- a drieduizend gulden bedragen. Niet alleen om te gehoorzamen, doch ook om te bevelen is zelftucht nodig. In de vergadering van het Indonesische parlement is gisteren nog een aantal moties ingediend voor aansluiting bij de negara Republik Indonesia. Thans is aansluiting voorgesteld van alle deel gebieden met uitzondering van Oost- Sumatra, West-Borneo en Oost-Indone- sië. De desbetreffende moties werden aangenomen. Men stemde in twee groe pen, eerst werd namelijk de motie over de aansluiting van Zuid-Asahan en La- buan Batu aangenomen met 74 tegen 8 stemmen en vervolgens werd gestemd over alle overige moties, die werden aangenomen met 81 tegen 5 stemmen. Vóór de stemming verklaarde de mi nister van Binnenlandse Zaken, Anak Agung. namens de regering, dat het wets ontwerp inzake de verandering van de staatkundige structuur zal worden inge trokken en de inhoud van het ontwerp zal worden afgekondigd als noodwet overeenkomstig art. 139 der grondwet. De procedure van het wetsontwerp moet gehandhaafd worden, aangezien de re gering niet illegaal kan handelen, aldus de minister. De moties vroegen alle afkondiging volgens de noodwet. Verwacht wordt, dat reeds zeer spoe dig Padang en Sabang bij de negara republiek zullen worden gevoegd en dat voorts de snelst mogelijke procedure zal worden gevolgd voor de aansluiting van Madura, Oost- en Midden-Java. Uit de Memorie van Antwoord van de minister van Verkeer en Waterstaat op het Voorlopig Verslag der Eerste Ka mer blijkt, dat de minister zich voor stelt te bevorderen, dat in het nienwe wegenverkeersreglement trams voor rang zullen hebben boven auto's. Een uitzondering zal daarbij worden gemaakt voor auto's ten dienste van po litie en brandweer, voor zover zij ge bruik maken van een sirene of bel. De bezwaren tegen het verplicht stel len van het aanbrengen van richting aanwijzers aan trams zijn nauwkeurig onderzocht. Gebleken is, dat de techni sche en financiële bezwaren voorname lijk in de bezettingstijd golden en dat daaraan thans voor een groot deel te gemoet kan worden gekomen door een lange overgangstermijn. De verkeers veiligheid zal belangrijk worden ver hoogd door richtingaanwijzers aan trams. In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van de P.T.T. deelt de minister mede, dat met de inning van de luisterbijdrage alléén niet kan worden volstaan, doch dat ook een zeer effectieve controle noodzakelijk blijft. De aan deze controle verbonden kosten worden evenwel ruimschoots overtroffen door de opbrengst van achterstallige bijdra gen (rond f 1.000.000), welke met deze con trole in feite wordt achterhaald, terwijl daarnevens nog steeds een niet onbelang rijk aantal toestelbezitters, die geen aan gifte hebben gedaan, wordt opgespoord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1