Subsidie Thijsse's Hof verdubbeld, volière van de baan ROMANTIEK ROND VLIEGENDE DRIEHOEKEN EN METEOREN ELECTR. PENDULES BRILLEN STIENS SCHOENCRCME BARKER'S BEHANG Herwonnen Levenskracht AGENDA ACCORDEONLES ACCORDEONVERKOOP <S& v Nu weer twee getuigen wegens vermoedelijke meineed aangehouden Vernieuw Uw woning Koninklijk onderscheiden Jaarvergadering Nederlandse Spaarbankbond Majoor Flinterman sprak op Haarlemse luchtvaartavond c avö.\£el" DramQ rondom voetbalvelden wordt geprolongeerd De ambtenaar voor de sport Winnaars sportprijsvraag 7 Philips, Erres, Waldorp Radio VRIJDAG 3 MAART 1950 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING NASLEEP VAN DE BEATRIX-AFFAIRE Zaalchef v. Notarishuis viert 40-jarig jubileum Ontvangst ten stad huize Boetetocht WASSERIJ DUYN Huldiging jubilarissen Ledenconcert H.O.V. HAARL. MATRASSENHUXS H. DE GRAAFF ENGELS ENSEMBLE IN STADSSCHOUWBURG Vlot gespeeld grapje van Oscar Wilde Heropening Bent U Uw fiets kwijt? Eerst even kijken bij MANTELGEORGETTE «4 Kon. Mannenkoor „Caecilia" WANDELSPORT WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? ZANDVOORT GEMEENTERAAD ZANDVOORT Spaarnrijksiraai 30 Telefoon 25487 Haarlem-Noord Burgerlijke Stand GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL DSS in de knel Koopvaardij in vrede en oorlogstijd HEEMSTEDE Jaarvergadering R.K. Harmonie „St. Michaël" Ouderavond Kath. Actie DUBBEL-DIVANBEDDEN WASSENAAR Nieuwe grote zending tegen zeer lage prijzen GIERSTR. 27 Lev. alle Z.fondsen Een bron van glans J- G. Kaasenbrood... Teehniseb groot! Gr. Houtstr. 131 Smedestraat Tel. 10271 Tel. 11287 Betaling desgewenst in overleg Scheepvaartberichten Beurs van Amsterdam Beurs van New York Begin December van het vorig jaar heeft de Haarlemse Rechtbank zich ge durende twee langdurige zittingen be zig gehouden met de zaak van de Bea- trixkliniek. Het echtpaar K„ dat ver dacht werd van verduistering tijdens de hongerwinter en in de beheerperiode daarna, sprak de rechtbank vrij. Op de zitting van Donderdag 9 December werd een getuige a décharge, De B., door de Officier van Justitie, Mr. van der Valk Bouman, aangehouden, daar hij verdacht werd van meineed. Deze getuige werd in hechtenis genomen, omdat hij onder ede verklaard had dat de heer Becker, eigenaar van de kliniek, tijdens een on derhoud bij mevrouw v. d. P. tegen het echtpaar K. gezegd had: „Jullie kunnen doen wat je wilt, jullie hebben immers carte blanche". Het echtpaar Becker ontkende dit ten stelligste.' Gistermiddag werd de zaak tegen ge tuige De B. door de Haarlemse Recht bank behandeld. Vele getuigen waren gedagvaard om enige helderheid te brengen in deze duistere affaire. Ge tuige De B., die nu het getuigenhekje met het beklaagdenbankje verwisseld had. verklaarde nogmaals, dat Becker de term „carte blanche" gebruikt nad. Tijdens het onderhoud bij mevr. v. d. P. had verdachte aan de eigenaar van de Beatrix-kliniek, de heer Becker, een pachtvoorstel overhandigd. De heer Becker was daar in het geheel niet van gediend en wees het voorstel tijdelijk van de hand. Mevr. v. d. P., die als ge tuige ondervraagd werd, verklaarde, dat de heer Becker gezegd had: „Moet je nu eens kijken wat een voorstel ze ons nu willen doen". Van een „carte blan che" kon dus zeker geen sprake zijn, integendeel, het echtpaar Becker stond zeer afwijzend tegenover het pachtvoor stel. De andere getuigen a charge leg den eensluidende verklaringen af. De heer Becker verklaarde daarenboven, dat hij toen nog nooit van de term „car te blanche gehoord had. „Bij de on dervragingen op het politiebureau heb ik voor het eerst deze term horen ge bruiken. Men moest mij toen nog uit leggen wat het betekende en hoe ik de ze woorden uit moest spreken". Met de vraag „Was u dezelfde Becker, die in de oorlog fietsen voor de Duit sers gevorderd heeft?" bracht de ver dediger, mr. O. H. van Wijk, de zaak even op een zijspoor. Hiermede wilde hij de ondeugdelijkheid van Becker's Advertentie met behang vanaf 45 ct. per rol. GEN CRONJéSTRAAT 135 - HAARLEM TELEF. 11657 Wij snijden de randjes kaarsrecht af voor 5 cent per rol. Voor vele Haarlemmers is de heer S. Veth, die nu 40 jaar in dienst is van het Notarishuis in de Bilderdijkstraat, een goede bekepde. In 1910 werd hij als bediende aangenomen en na 15 jaar promoveerde hij tot zaalchef, in welke functie hij ook de leiding van het vei ling-personeel in handen kreeg. Op de veilingen fungeert hij als afslager, hij „slaat" zowel op huizen als meubilair. Voor vele kopers en verkopers is hij een vertrouwensman geworden en zijn bemiddeling wordt door beide partijen op hoge prijs gesteld. Gistermorgen werd de jubilaris ge huldigd en onderscheiden met de ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Namens de Vereniging van Notarissen te Haarlem werd hij toe gesproken door notaris B. M. Brans. Daarna spraken de directeur, de heer W. van Daalen, notaris J. Wildschut en oud-notaris N. Hoeflake hun waardering uit voor het vele werk, dat de heer Veth gedurende deze 40 jaren voor het veilingwezen verricht had. Burgemeester en Wethouders van Haarlem zullen op Donderdag 8 Juni 1950 des avonds om 7.30 uur officieel ten Stadhuize ontvangen de deelnemers aan de in deze gemeente te houden jaar vergadering van de Nederlandse Spaar bankbond. In aansluiting op de boetetocht van kring West, organiseert Kring Haarlem Noord van de Katholieke Vrouwen Beweging a.s. Zon dag 5 Maart wederom een boetetocht naar de Kapel van Maria van Fatima bij de Paters in IJmuiden-Oost. De deelnemers vertrekken 's morgens 7 u. te voet van de kerk der Zeven Smarten. Advertentie AMSTERDAM S E VAAK 120 TEL. 11053 verklaringen bewijzen. De heer Becker, die van afkomst een Duitser is, werd er toe gedwongen de bezetters te assis teren. Hiertegen heeft hij zich vele ma len verzet en na de oorlog is hij vol komen gerehabiliteerd. De president van de rechtbank, mr. Ferwerda, was van mening, dat uit het bewijsmateriaal van de verdediger niet bleek, dat Becker de fietsen inderdaad gevorderd had en liet deze kwestie verder buiten beschouwing. Het echtpaar K., dat de kliniek be heerde, was eveneens gedagvaard. Op de vraag van de president: „Heeft u tijdens dat onderhoud carte blanche ge kregen", antwoordden beiden bevesti gend. De officier verzocht daarop de presi dent deze, onder ede afgelegde verkla ring, op schrift te stellen. Overeenkom stig dit verzoek dicteerde de president de verklaringen aan de griffier. Beide getuigen bleven volhouden en onderte kenden de hun voorgelegde dictaten. Na deze schriftelijke bevestiging gelastte de officier het echtpaar K. wegens ver denking van meineed in verzekerde be waring te stellen. De rechtbank trok zich enige tijd te rug in de raadkamer en deelde hierna mede, dat de zitting geschorst werd ten einde de stukken .in handen van de rechter-commissaris' te stellen. Gisteravond hield het plaatselijk be stuur van Herwonnen Levenskracht in het gebouw St. Bavo zijn jaarvergade ring. Voorzitter, de heer B. Reijnders, memoreerde in zijn openingswoord, dat er een actief en opgewekt leven bij de sub-comité's is. De jaarverslagen werden in vlot tempo afgewerkt. De afdeling Haarlem heeft op het ogenblik 2042 do nateurs. voorwaar een mooi getal, maar het moet nog minstens verdubbeld wor den. De secretaris, de heer A. J. Over toom. bracht een keurig gesteld verslag uit. De penningmeester, de heer J. Wil- lemse, nam het financiële gedeelte voor zijn rekening. Deze functionarissen mochten de dank en waardering voor hun vele werkzaamheden van de verga dering in ontvangst nemen. Hierna werd overgegaan tot de huldi ging van de vijf jubilarissen, n.l. de heren Th. Uiterdijk, W. van Leeuwen, W. Schoonenbeek. J. van Schooten en Bergman. Voorzitter mocht dit doen na mens het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur was verhinderd aanwezig te zijn en had daarbij een schrijven gezonden van feli citatie voor de jubilarissen. Voorzitter onderstreepte deze felicitatie en lichtte de verdienste van elke jubilaris nog eens extra toe. Namens het hoofdbestuur ont vingen zij een zilveren speld. De loterij-actie verloopt gunstig en er wordt hard aan gewerkt om deze binnen een maand te doen slagen. Bij de heer G. Donker, de penningmeester van de loterij, zijn altijd nog voldoende loten verkrijgbaar. Hierna werd de Goede Week-actie onder de loupe geno men en van alle kanten bekeken, hoe men deze actie zal voeren. Alle katho lieken van Haarlem krijgen een envelop pe thuis bezorgd, waarin men naar draagkracht zijn bijdragen kan doen voor de huispatiënten, welke thans moe ten kuren en door Herwonnen Levens kracht met extra voeding worden ge holpen. Er werd besloten aan deze actie buitengewoon veel aandacht te besteden om haar te doen slagen. Deze bijeen komst zal zijn uitwerking op de te voe ren acties niet missen. Het zesde ledenconcert van serie A (tevens het laatste van deze serie) wordt door de H.O.V. op Dinsdag 7 Maart ge geven. Solist is de violist Willem Noske, dirigent is Toon Verhey. Het concert wordt geopend met het Vioolconcert van Jos. Haydn met Wil lem Noske als solist. Ook na de pauze zal Noske optreden, dan met het Viool concert van Henk Badings. Als orkest werken vermeldt het programma voorts de Variaties en Fuga over een thema van Mozart van Max Reger, alsmede de Vierde Symphonie van Brahms. In samenwerking met de Amster damse politie heeft de Haarlemse recherche de 27-jarige Haarlemse bak ker W. B. aangehouden, die verdacht wordt van inbraak in een Amsterdamse manufacturenzaak. Als verdacht van heling is aangehouden de 54-jarige G. S. te Castricum. Advertentie BIJVULLEN en VERNIEUWEN van MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht GROTE HOUTSTRAAT 103 tAARLEM TELEF 1148S BIOSCOPEN: Rembrandt: Verloren Grenzen (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Romance in Rio (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: The Third Man (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Hoog Spel (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Jungle Jim (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Captain Kid (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Vrijdag 3 Maart Stadsschouwburg: Ned. Volkstoneel met volksvoorstelling van „Schakels", 8 uur. Concertgebouw: Populair concert door Theo Bruins, 8 uur. Zaterdag 4 Maart Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met „Armada", 8 uur. Advertentie GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk Wij geven U een betrouwbaar advies bij de aankoop van Uw STOFZUIGER Betaling in overleg Bij gelegenheid van het dertigjarig be staan van het genootschap Nederland- Engeland maakt het „Birmingham re pertory theatre" een tournée door ons land met Oscar Wilde's „The impor tance of being earnest", Gisteravond speelde het gezelschap in onze Stads schouwburg. Het verhaaltje van Earnest is niet bijster belangrijk, maar de wijze waarop het ten tonele gebracht werd, heeft veleij, in verrukking gebracht. Wat een ensemble-spel en wat een tempo! Twee verliefde jongelingen meten zich om beurten de naam Earnest aan en den ken daarbij het meisje van hun hart te winnen met wat fantasie over denk beeldige broers. Op het laatst ontdekken zij, dat zij werkelijk broers zijn en dat de naam Earnest toch niet zo gefan taseerd was als het leek. Peter Vaughan en John Neville speel den die twee jongemannen met een plezierige soepelheid. Jacqueline Squire had als Gwendolyn de innemende, maar kordate allure,/ die haar past, Caroline Hooper trof precies de lichtelijk dwepe rige. maar vasthoudende naieveteit, die Cecily tot een aardig figuurtje maakt, Lally Bowers zette een karikaturale lady Brackwell zeer knap op de been. De ietwat zonderlinge figuur van miss Prism plastisch getypeerd door Helen Burns en van rector Chasuble met evenveel relief gespeeld door Donald Pleasance sloten zich daar juist bij aan, zoals trouwens ook de twee butlers beiden gespeeld door Eric Porter in het geheel op hun plaats waren. Er was tussen hen allen een nooit haperend samenspel, waarvoor de regie van Michael Langham alle eer toekomt. Aan het eind der voorstelling bloe men voor alle actrices en een kort dank woord van Lally Bowers. Vliegende driehoeken, meteoren, ra ketten en kometen vertoonden zich Donderdag in duizelingwekkende snelheid voor de ogen van de honder den luchtvaartenthousiasten, die zich in Gebouw Sint Bavo hadden verza meld op een propaganda-avond, die de tournée van de Koninklijke Neder landse' Vereniging voor Luchtvaart opende. Het was overigens al snelheid, wat deze avond gebodenn werd. Alles vloog of werd gevlogen en het sterk geïnteresseerde publiek liet zich op de vleugels van de luchtvaartroman- tiek naar zalige oorden, hoog in de wolken, koersen. Het meest attractief was wel de aanwezigheid van majoor vlieger J. L. Flinterman, de man, die in Augustus van het vorige jaar door de roemruchte vluchten met zijn straaljager het Nederlandse snelheids- en hoogterecord op zijn naam bracht. De heer Iepenlaan, de algemeen se cretaris van de K.N.V.V.L. bracht de jongelui want dat waren de aanwe zigen voornamelijk in zijn openings woord onder ogen, dat liefde voor de luchtvaart niat alleen bestaat in het op plakken van vliegtuigfoto's in keurige albums of het verzamelen van handte keningen van beroemde vliegers, maar voornamelijk in het tonen van daad werkelijke bereidheid om ook zelf iets te willen doen in de vliegerijwereld, door zich te melden als leerling-piloot, door te gaan zweefvliegen enz. Spreker verleende daarna het woord aan de Lt. ter Zee lie KI. E. C. Senger, de. Neder landse pionier op het gebied van de helicopters, die met de Sikorsky-heli- copter van de Stichting Hefschroef- vliegtuigen talrijke vluchten boven ons land heeft gemaakt. Lt. Senger vertelde, dat de eerste mensen, die het Plan had" den opgevat een vliegtuig te gaan bou wen, he.t principe van de helicopter voor ogen heeft gestaan en niet dat van he.t landvliegtuig, dat in latere jaren zo'n grote opgang ging maken. De Chinezen werkten in de oude tijd al aan plannen voor de bouw van een soort hefschroef- vliegtuig. Spreker belandde vervolgens in de huidige tijd, waarin de helicopter eigenlijk als een „buitenbeentje" wordt beschouwd. Op h&fschroefgebied zijn er echter tal van mogelijkheden: het toe stel kan overal voor gebruikt worden. Een film, die daarna vertoond werd. de monstreerde dit op overtuigende wijze. De helicopter van de Nederlandse stich ting, zo ging Lt. Sengers verder, heeft zijn practische bruikbaarheid bewezen, want de kist heeft thans 400 vlieguren achter de rug, zonder dat er iets mee is gebeurd, uitgezonderd een noodlan ding met gelukkige afloop. Er zijn drie groepen helicopters: die met een snel heid van 100160 km, die zich speciaal lenen voor personenvervoer, die met een snelheid van 50100 km, waarmee geobserveerd' kan worden, en die met een snelheid, die beneden 50 km ligt en die bestemd zijn voor bestuivingen en besproeiingen. Nadat een interessante film over de zweefvliegsport in de Alpen ve.rtoond was, was het woord aan ir. H. Doppen- berg, de voorzitter van de Zuidhollandse Vliegclub, die vertelde over de ver schillende manieren, waarop men zo'n zweefvliegtuig in de lucht probeert te krijgen. De gemakkelijkste manier is natuurlijk zich laten slepen door een motorvliegtuig, doch de sport gaat er dan wel een heel groot beetje af. De heer Zandvliet van de K.L.M. ver haalde over de eerste dagen van de Nederlandse luchtvaart en wees er op, dat de K.L.M. op vijf na de grootste luchtvaartmaatschappij van de wereld is. Aan een bestuurslid van de Haarlem se Luchtvaartcclub reikte hij een prijs uit. bestaande uit een vliegtuigmodel op een standaard, voor een succes bij gehouden clubproeven. De. vliegende meteoren, kometen (Co- mets) en driehoeken waren te zien in de film over de vliegtuigshow 1949 op Farnsborough. De nieuwste vindingen op luchtvaartgebied werden den volke. in deze show getoond. Zeer kleine snelle vliegtuigen naast de reusachtige „Bra- banzon". Op humoristische wijze sprak majoor Flinterman over de romantiek en het avontuur zo hij ze zag van de straalvliegerij. Hij behandelde verschil lende technische puntjes en vertelde o.m., dat het efficiënter is om beneden 450 miil per uur een propellervliegtuig te gebruiken dan een met straalaandrij ving. Daarboven kan men echter beter het grootste woord laten aan de straal vliegtuigen. Aan het vliegen in deze toestellen zitten problemen vast, o.a. bij het op grote snelheid maken van een bocht, wanneer de middelpuntvlieden de kracht een aanval doet op de bloeds omloop van de vlieger. Men is nog aan het experimenteren met middelen, die dit euvel moeten verhelpen. „Jullie denken nu wel alleen aan de romantiek van het vliegen, maar voor de piloot is het vliegen bijzaak. Hoofdzaak is de taak, die hij in de lucht moet volbren gen", aldus majoor Flinterman. Sensationele films over het wegschie ten van piloot en stuurstoel uit een vliegtuig en over experimenten met ra ketten, die zich sneller dan het geluid voortbewegen, besloten het programma. Morgen, Zaterdag zal het Heren- en Jongeheren-kledingbedrijf „Klein maar Dapper", Gen. Bothastraat 130 (b.d. Cronjéstraat) haar uitgebreid en gemo derniseerd pand heropenen. Het is een keurig en smaakvol geheel, dat werke lijk een aanwinst kan genoemd worden voor de omgeving. Zij, die hun rijwielen kwijt zijn, kun nen Zaterdagmiddag van 3 tot 5 uur en Maandagmiddag van 5 tot 6 uur in het politiebureau in de Smedestraat een kijkje nemen. Een aantal van de straat opgeraapte en bij dieven opgespoorde rijwielen, wier eigenaars zich nog niet gemeld hebben, is te bezichtigen. Mis schien staat Uw karretje erbij! Advertentie Barteljorissiraai 27 Zojuist weer uit het buitenland ontvangen Een grote collectie VISTRANOLA allernieuwste dessins per meter Kreukherstellend en wasecht GROTE KEUZE 140 cm. br. .vanaf f 11.85 p. mtr. m EDO en Haarlem benutten de vrije dag om a.s. Zondag tegen elkaar een vriendschappelijke wedstrijd te spelen op het terrein van EDO. Het Koninklijk Mannenkoor „Caeci lia" hield in gebouw „Cultura" zijn jaar lijkse jaarvergadering. De verslagen van de secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. Zij gaven blijk van een bloeiend verenigingsleven en van een goede financiële positie. Het reisfonds sloot het jaar af met een zeer bevre digend saldo. Alle aftredende bestuursleden werden herkozen, terwijl in een ontstane vaca ture de heer M. Konings werd gekozen. 17 Maart wordt een concert gegeven in de gevangenis, in Mei volgt een le denconcert en 7 Juni het vierde concert voor ouden van dagen en invaliden. De belangstelling voor de propaganda- wandeltochten van de Noordhollandse Wan delssportbond op Zaterdag en Zondag is evenals vorig jaar zeer groot. De inschrij ving blijft nog opengesteld tot aan de start Zaterdag van 2 tot 3 uur en Zondag van 10 tot 12 uur in gebouw Rosehaghe, Hoofmanstraat alhier. De deelnemers aan de 10 K.M. gaan via het Houtmanpad en Brouwerskolkje naar de Zeeweg, van hier aanwijzingen volgen tot Kraantje Lek, om verder via Duinlustweg, Duinvlietpad weer terug te komen langs de Ramplaan en Vlaamse weg. De deelnemers aan de 20 K.M. gaan via Zijl weg, Julianalaan en Militaire weg naar de Lombar Petrilaan om dan de gehele Hoge Duin en Daalseweg te volgen en dan Bre- derodelaan, Krullenlaan en Kennemerweg via het viaduct op de Delftlaan uit te ko men. Vervolgens komen zij langs de Kle verparkweg en Pieter Kiesstraat weer bij het eindpunt terug. GROOTE BEER, pass, 3 Mrt. Kaap Guardefui, n. Djakarta. INDRAPOERA, 3 Mrt. van Belawan n. R'dam. De gemeenteraad van Zandvoort komt Dinsdag 7 Maart a.s. des avonds 8 uur in vergadering bijeen. De agenda vermeldt de aankoop van een motorgrasmaaimachine voor f 3025.— voor het onderhoud van de sportvelden, het verlenen van voorschotten aan de bijzondere scholen (de Mariaschool ontvangt voor 212 leerlingen f 6714), wijzi ging van de bouwverordening en verhoging van het crediet voor het maken van een tijdwaarnemershuisje op het circuit van f 4300 tot f 10700.—. Deze credietverhoging is nodig om bij de bouw rekening te kun nen houden met de eisen van de organise rende verenigingen. Advertentie speciaal bas-techniek en theorie Ook aan niet-leerlingen inruil termijnbetaling:. Geboren: A. M. Visschervan der Aar, z., E. M. van RaaijBurger z., J. A. P. Wel tevredenvan Iersel z., A. M. Vreeken Iking, z., J. H. RekerSarton z., G. Smeenk Haak z., A. FreijKorthals z., S. P. La gerwaardSiertsema z., A. LeevendigStou ten z. ONDERTROUWD: H. H. W. Spitho- ven en C. B. Rengers, W. T. Vleeming en M. E. Krans, A. Beers en D. A. Horn, G.G. Kruup en M. A. Zwaneveld, J. C. Bonarius en H. G. A. Lemmink, J. M. Remmelzwaan en M. M. Hoenderdos, L. G. J. Biesta en A. E. van Mourik, T. A. M. G. Timmermans en M. E. Maer- tens. W. Koelewijn en E. C. Feitsma, G. Duiker en J. C. K. Vernooij, J. T. M. Elligens en G. van Roode, G. J. Scheele en J M. Lorjé, J. H. Veeninga en G. A. Laven, C. S. Pieters en J. M. G. Sampion, W. Slootweg en W. H. Baan, A M. van der Pool en G. C. van der Steeg, L. C. P. Kalkman en J. C. Kiekens, L. Cobussen en G. Cornelis- sen, A. J. Wentink en J. Post, J. Wil- lemse en A van Slooten, A. Koehorst en J. M. Verhoek, P. Guit en E. Diepe veen, J. Neele en M. van Brussel, J. P. Willèumier en A. A. Muller. Getrouwd: A. H. Baruch en S. G. Jon kergouw, J. Boelhouwer en H. C. van Zoest. A. Moojen en H. C. van Deventer, B, Scholte en J. M. Bakker, J. W. Munter en H. Ammerlaan. Overleden: M. M. van Wienen—van Nor- de, 65 j., Gasthuislaan; H. Leeuw, 64 j„ Giasblazerstraat: L. C. Semeede Graaf, 79 j„ Zonnebloemstraat; IJ. Faber, 71 j„ Spaarnwouderstraat; J. H. Timmermans van Unen. 70 j„ Jan v. Walréstr.: M. A. G. Schoth—Sombroek, 59 j., Gr. Houtstraat; M. A. J. VerzijIbergh—Moolenaar, 78 j„ Bleek en bergstraat. In de gistermiddag voortgezette ver gadering van de Bloemendaalse gemeen teraad kwamen de verschillende hoofd stukken der begroting aan de orde. De post presentiegeld leden stembu- reaux stond pro memorie op de begro ting. De heer Schulz (P. v. d. A.) stelde voor enige vergoeding te verlenen, waarvoor dan f 450 zou moeten wor den uitgetrokken. Dit voarstel werd met 11—6 stemmen aangenomen. Het Rijk heeft niet vol daan aan de belofte de helft van het salaris van de ambtenaar voor de sport te betalen, in verband ook met de aan wezigheid van de Sportschool. In dit verband vroeg de heer Wildt Meyboom (V.V.D.) of deze ambtenaar een volle dagtaak heeft. De voorzitter antwoordde hierop, dat de aanstelling niet geschied zou zijn, in dien het Rijk er niet op had aangedron gen. Dat zelfde Rijk heeft geen bezwaar tegen ontslag van de functionaris, maar dan moet de gemeente wachtgeld beta len. B. en W. werden verzocht in Den Haag aan te dringen op betaling van het halve salaris. De heer Smidt van Gelder (V.V.D.) begreep niet waarom er extra geld moet worden uitgegeven voor Vreemdelingen verkeer. Het aantal Amerikanen, dat hier komt, is gelimiteerd. De vreemde lingen komen door de Bloemendaalse attracties vanzelf. De voorzitter meende dat reclame in algemene zin niet verwaarloosd mag worden. Is het niet voor dit jaar, dan voor het volgende. De raad besloot met 11_6 stemmen het subsidie te handha ven. Voor doorlichting van het gemeente- personeel is f 400 begroot. Gevraagd werd alle inwoners in de gemeente op t.b.c. te onderzoeken. Wethouder Roh- ling zegde toe de financiële consequen ties te zullen bekijken. Terwille van de openbare veiligheid vroeg mevrouw Dalmeyer (P. v. d. A.) de verlichting weer op het voorlogse i peil te brengen en de helft der lantaarns niet om 11 uur, maar om middernacht te doven. Wethouder v. Geluk zeide, dat de ver lichting in Den Haag en in 't Gooi ze ker niet beter is dan in Bloemendaal. In Haarlem is opvallend veel licht. De kosten zouden bij herstel der vooroor logse toestand 25% hoger zijn. De kosten zijn nu ruim f 50.000. De kwes tie zal echter bekeken worden. Voor het parochieel jeugdwerk te Bloemendaal was een subsidie van f 100 gevraagd, evenals vóór de oorlog. Thans hebben B. en W. afwijzend beschikt, waarmee de heer Pinxter niet accoord kon gaan, daar het om een jeugdhuis gaat. De voorzitter antwoordde, dat subsidie aan de Ned. Jeugdgemeenschap gegeven wordt, juist om versplintering te voor komen. Het subsidie werd niet verleend. Gevraagd werd hoe het nu met het badhuis in Vogelenzang staat. De voorzitter zeide, dat er nog geen concrete aanvrage is binnengekomen. Er zal naar geïnformeerd worden. De heer v. Holten (V.V.D.) vroeg of de kwekerij te Aerdenhout nog wel nodig is. Laat men het herstel der kas sen uitstellen, totdat is uitgezocht of er geen goedkopere oplossing is om aan bloemen te komen. De kosten zijn f 16.000 per jaar. Wethouder v. Geluk wees er op, dat de raad enige jaren geleden besloot de kwekerij te handhaven. Voor- en na deel wegen waarschijnlijk tegen elkaar op. De schooljeugd brengt er ook be zoeken. Het voorstel-Van Holten om het schil deren van de kassen en het aanschaf fen van een nieuw ketelhuis uit te stel len werd verworpen met 134 stemmen. Op de begroting is een post van f 750 gezet als bijdrage in de onderhoudskos ten van „Thijsse's Hof". De heer Vliegen (P. v. d. A.) vertel de een en ander over de voorgeschie denis. Oorspronkelijk werd f 1500 ge geven, maar de verlaging geschiedde, omdat de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten ook zou bijdragen. Van deze zijde is echter geen medewer king gekomen. Er werd wel van een particulier een grote gilt ontyangen, maar daardoor werden de moeilijkhe den slechts enige jaren overbrugd. De vereniging „Thijsse's Hof" heeft nu f 2950 inkomsten en moet f 3270 uitge ven. Door dit tekort kunnen geen nood zakelijke herstellingen gedaan worden. Er wordt dus in zekere zin roofbouw gepleegd. Met f 400 kan dit jaar veel gedaan worden, waarvoor de gemeente dan f 1500 voor haar rekening zou moe ten nemen. Er moet ook een nieuw hek komen, dat f 5000 vraagt. Daarvoor moet het bestuur der vereniging dan maar een potje maken. De voorzitter las een brief van het bestuur voor, waarin van een sluitende begroting«t;ewaagd wordt. Voor het hek werd echter een extra bijdrage ge vraagd. De heer v. Holten zou nu wel eens willen weten, wat er aan de hand is. De zaak is verwarrend Wethouder v. Geluk deelde mede, dat er een nieuw bestuur komt. Waarom maakt men bezoekers niet donateurs voor bijv. 50 cent per jaar? Het hek werk is dringend noodzakelijk, omdat anders de honden binnenkomen en de planten vernielen. De raad besloot met 314 stemmen het subsidie weer op f 1500 te bren gen. De drie wethouders stemden tegen. Op de begroting is een bedrag van f 2000 uitgetrokken voor het herstellen van de volière in de Hertenkamp. Ook verleden jaar was dit bedrag reeds ge boekt, maar tot uitvoering kon het niet komen. De heer v. Holten stelde voor de vo geltjes maar op te ruimen. In Thijsse's Hof kan men de vriendjes in de natuur waarnemen. De heer Vliêgen meende, dat zo'n volière toch wel aardig voor kinderen is. De raad besloot met 134 stemmen het vogelenhuis af te breken. De H.O.V. werd weer f 2500 subsidie verleend. B. en W. hopen spoedig een voorstel te kunnen doen voor het aanleggen van een speelterrein te Vogelenzang. Bij de begroting van de bedrijven vroeg de heer Schulz het batig saldo van het gasbedrijf op de reserve te boe ken en niet naar de algemene rekening over te brengen. De voorzitter zal informeren of Ged. Staten een dergelijke boejeing kunnen goedkeuren. Op de kapitaaldienst is f 54000 uit getrokken voor de aanleg van sportvel den. De heer Schulz viel de cijfers aan, die verstrekt zijn over de aantallen le den der sportverenigingen. DSS behoort voor te gaan bij HBS, als het om ver deling der velden gaat. De ledencijfers aan het begin van het seizoen zijn veel al lager dan die van enkele maanden later. Het terrein aan de Zeeweg is met meer bespeelbaar en nu wil men een ander voetbalveld voor hockey gaan om bouwen. Laat dan DSS voetballen. En moet het Rijk het terrein aan de Zee weg niet herstellen, nu de Sportschool er zo druk gebruik van heeft gemaakt? De heer Feye (KVP) sloot zich bij dit betoog aan. De jongens moeten niet op straat voetballen. Er zijn voldoende hockey-velden en als de toestand blijft zoals hij nu is, kan een grote post, f 24.000, bespaard worden. De voorzitter meende, dat de bestaan de velden niet „overspeeld" moeten worden. Een groot gedeelte der leden van DSS komt uit Haarlem, bovendien heeft deze vereniging zich, volgens spr., niet behoorlijk tegenover het gemeen tebestuur gedragen, door mede te de len, dat zij de huuropzegging „niet nam". De heer Vliegen achtte de kwestie pijnlijk. Kon het terrein aan de Vrij- burghlaan niet intenser geexploiteerd worden? Op Zondagen komen daar de scholen niet. Is er met het Haarlemse gemeentebestuur niet te onderhande len over de kwestie-DSS? De heer Pinxter kon het niet met de getallen der leden van verschillende verenigingen eens zijn. Ze zijn buiten het speelseizoen geregistreerd Van de 297 leden, die DSS heeft, komen er 78 uit Bloemendaal. De voorzitter zegde toe met Haarlem te zullen overleggen of een oplossing mogelijk is, om dit jaar uit de impasse te geraken. De heer Schulz was er bang voor, dat Haarlem dan zou komen met cijfers van Bloemendaalse jongelui, die in Haarlem spelen. De kwestie werd, om nader rap porten in te winnen, aangehouden. De post f 10.000 voor aanleg van een speelweide in het Bloemendaalse bos werd eveneens aangehouden. De gewone begroting werd z.h.s aan genomen, die van de kapitaaldienst zal waarschijnlijk nog een wijziging onder- gaan. Bij de rondvraag vroeg de heer Smidt van Gelder of er niet een bord ge plaatst dient te worden bij de Carmel- trap, waar enige weken geleden zo'n verschrikkelijk ongeluk is gebeurd. De voorzitter achtte dit niet nodig, omdat het slachtoffer op het voetpad is gaan rijden en wandelaars geen moei lijkheden kunnen hebben. De heer Pinxter klaagde over de te late ochtendbestelling van de post in verschillende gedeelten van de gemeen te. Het is soms vèr na 9 uur en dan is de hoofdbewoner al lang naar zijn werk vertrokken. Er zal bij de PTT geïnformeerd wor den. Ruim half zeven sloot de voorzit ter de vergadering. Voor een talrijk gehoor hield de heer Schaafsma, gepensionneerd kapitein van de Stoomvaart Mij. „Nederland" Don derdagavond in hotel „Keur" te Zand voort een causerie over het varen in oorlog en vredestijd. Met de rondbor stigheid van de zeeman vertelde de heer Schaafsma van zijn talrijke avonturen, in de oorlogsjaren beleefd als kapitein van verschillende schepen van de Mij. Nederland; het varen in convooi, het mijnengevaar, de evacuatie uit Java en het vervoer van troepen (kapitein Schaafsma vervoerde 50.000 man geal lieerde troepen), passeerden de revue en gaven de toehoorders een beeld van het vele, dat de Nederlandse zeelieden voor de geallieerde zaak hebben ge presteerd. Onder buitengewoon grote belangstel ling vrijwel alle leden waren aanwe zig hield de R.K. Harmonie „St. Mi chaël" Donderdagavond onder voorzit terschap van de heer W. Luyten haar jaarvergadering. In zijn welkomstwoord memoreerde de voorzitter de zo geslaag de herdenking van het veertigjarig be staan der vereniging en wees vervolgens op het agendapunt bestuursverkiezing, waaruit bleek, dat de secretaris, de heer P. Th. v. Deursen, zich niet meer her kiesbaar stelt. Na behandeling van een groot aantal ingekomen stukken, waarbij o.a. e.en schrijven van de R.K. Federatie van Dio cesane muziekbonden inzake het tijdig opgeven van toekomstige dienstplichti gen, die een muziekinstrument bespelen, teneinde bij de verschillende legeronder delen korpsen te kunnen vormen, kwa men enige mededelingen. Tevens- zal er dit seizoen in samenwerking met het Kath. Gemengd Koor een zaalconcert worden gegeven. Verder zal medewer king worden verleend aan 'n Palmpaas- optocht van de kinderen uit de parochie Valkenburg op Palm-Zondag. Daarna werden niet minder dan 5 nieuwe leden voor de afdeling muziek en 3 voor de afd. tamboercorps geïnstal leerd. De voorzitter sprak zijn vreugde uit over deze nieuwe aanwinsten en ver trouwde, dat de nieuwelingen actieve leden zouden worden. De aftredende bestuursleden, de heren A, Gozeling, N. Westerhoven en W. Wes terhoven werden herkozen, terwijl als nieuw bestuurslid werd benoemd de heer F. Veenings. Dank werd gebracht aan de heer P- Th. v. Deursen, die als secretaris zoveel voor de vereniging heeft gedaan. Het voorstel om over te gaan tot aan schaffen van uniformpetten werd ten slotte met grote meerderheid van stem men verworpen en het waren hier voor al veel jongeren die zich daartegen ver zetten. Onder zeer grote belangstelling hield de Kath. Actie van de parochie O. L. Vr. Hemelvaart een ouderavond in het res taurant Groenendaal. De voorzitter, de heer J. Meijer, heette de aanwezigen, in het bijzonder pastoor A. F. v. Noort en kapelaan dr. J. Remeijn, hartelijk wel kom. Daarna werd het woord gegeven aan mevrouw C. Boudensv. Heel, die in een zeer uitvoerige rede de verhou ding besprak tussen ouders, kinderen en de school en begon met de eerste klas om vervolgens de diverse klassen onder de loupe te nemen. Sprekend over het huiswerk meende spreekster, dat daar mede niet eerder begonnen moet worden dan in de 5e of 6e klasse, want er ging toch al door andere omstandigheden zo veel speeltijd voor de kinderen verloren. Na geconstateerd te hebben, dat de kin deren veel te zwaar werden belast voor de diverse examens, noemde spreekster enige goede boeken op, die vooral yoor de ouders van veel belang waren. Na de pauze brak een stroom van vra gen los, waarin tal van vraagstukken on der de aandacht van ouders en onder wijskrachten werden gebracht. De ant woorden hebben er toe geleid, dat vele zaken in een geheel ander daglicht kwa men te staan, o.a. werd het vraagstuk van de jeugdbeweging aangeroerd, dat vooral wat betreft de vrouwelijke jeugd een groot probleem in deze parochie is, hoofdzakelijk door het gebrek aan leid sters. In onze courant van gisteravond staat in het verslag over de behandeling der gemeentebegroting van Bloe mendaal: „Hogerhand heeft geen toe stemming gegeven om huisvuil in de tuinen te begraven. Het bespaarde geld bij storting in de tuinen zou gebruikt kunnen worden voor verbetering van de pphaaldienst". Die Bloemendaalse tuinen liggen vlak bij de duinen, maar de bezettingstijd is voorbij en daarom wordt het vuil in het nog altijd deftige v#!lkoppige dorp, keurig en soms niet keurig opge haald. De t in het bericht moest dus een d zijn, hetgeen hier vastgelegd wordt om alle protesten te beantwoorden. De bezettingstijd heeft echter ook het gemeentebestuur parten gespeeld. In de gedrukte begroting komt nog een hoofd voor „vergoeding voor in gebruik nemen scholen door Duitse Weermacht". Dat hoofd zal er voor het laatst in vermeld zijn. Advertentie JANSWEG t/o Station - Telef. 14329 Resultaten van Zondag 26 Februari le prijs (f10): G. Velthuis, Muilmans- laan 8, Heemskerk, 7 pnt. 2e prijs (f 7.50): A. H. Minck, Ame- nkastraat 31. Hillegom, 7 pnt. 3e prijs (f 5): P. van Schie, Tugela- straat 40, Haarlem, 7 pnt. 4e prijs (f 2.50): B. Biere, Weltevre denplein 26, Haarlem. 7 pnt. Zes inzendingen met 7 punten werden uitgeloot. Advertentie in notenhout, groot model in mat nikkel en geel koper geheel koper, groot model 37.SO 45» Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 Advertentie VAN SIERLIJK en STERK Advertentie Advertentie AARDIJK 2 te Antw., ALAMAK 2 te Khor- ramshar. LBLASSERDIJK 2 bij Bermuda, ALDABI 2 bij K. Verdische eil., ALDERA- M1N 2 n. Hamburg, ALGORAB 2 n. Recife, ALNATI p. 2 Cuxhaven, ALPHARD 2 bij Fern. Noronha, AMSTELSTAD p. 2 Texel, ANNENKERK 2 bij Ceylon, ANTONIA 1 te Cebu, ARENDSKERK 3 te P. Saïd. AVER- DIJK 2 bij Flores. BARENDRECHT p. 2 S. Martin, BEVERWIJK 2 n. Setubal, BLI- TAR 3 te P. Swettenham, BLOMMERSDIJK 2 in Rode Zee, BONAIRE 2 te Barbados, BORNEO 2 te Antw., BOSKOOP 2 bij Mar tinique, CELEBES 3 bij Guardefui, CERAM 2 bij Aden, CISTULA p. 2 B. Head, CLEO- DORA 2 in Rode Zee, COLYTTO 3 te Gi braltar, CONGOSTROOM 2 te Antwerpen, CORILLA 2 n. Abadan, DELFT 2 bij Guade loupe, ERINNA 1 n. Pladju, ESSO (Den HAAG p. 2 Dungeness, FARMSUM p. 2 Dover, FRIESLAND 2 v. Aden, GAASTER- KERK 2 n. Kaapstad, GADILA p. 2 Gi braltar, GOOILAND 2 n. Vitoria. GROOTE BEER 2 v. Aden, HAARLEM 2 bij Scilly, HECUBA 2 bij S. Miguel, HELENA 2 bij S Miguel, HERSILLIA 2 n. Marcaibo, HES- TIA 2 n P. Cabello. HUGO DE GROOT 2 bij Teneriffe, JAARSTROOM p. 2 Las Pal- mas, JOOST v. d. VONDEL 2 bij Bermuda, (Niet-officiële 314 Nederl. 1948 31/4 pCt. Ned. 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bei. fac Inschr. Grtbk. '46 3 pCt Ned. Handel Mij. eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubbei Holl. Amerika Lf)n Kon. N. Stoomb. Mn Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Dell Mij. eert koersen) Vorig Opening slot 3/3 100% 9915 98% 997a 98 nt 100 V, 179 Va 116% 143 V» 162 184 225V4 286 229% 290% 1421/4 1581/a 136% 148 147% 140% 98 180% 225% 228 %290 142 146% 140% Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ware North American Cc Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex dividend 2/3 30% 34 63% 46% 46% 13% 53% 56%* 21% -14% 26% 35% 52% 34% 23% 307a 28/2 29% 33% 63% 46% 75% 13% 53% 56 21% 14% 26% 35% 52% 34% 23% 30%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2