Van Geelkerken niet gewild bij de Duitsers? Twee jongens en een auto PRIJSVERHOGING VAN BENZINE IN TWEEDE KAMER NIET POPULAIR DE „BEKENTENISSEN" VAN LOUWERS Eerste Kamer keurt begroting Staatsmijnen goed Hij zou vele pogingen hebben gedaan om gevangenen en gijzelaars te bevrijden Proces wordt 9 Maart voortgezet De margarine-oorlog Categorische tegenspraak van ministerie van Buitenlandse Zaken Aanstelling van Italiaanse arbeiders een kostbare aangelegenheid VRIJDAG 3 MAART 1950 PAGINA 3 n TIP VAN BOOTZ Detaillisten confereren NAAR ROME Nieuwe Kamerleden Geen studententarieven bij de Spoorwegen Hij sloeg beschonken man neer Film voor veilig verkeer Voogdij en regentschap over minderjarige koning VERBETERING TELEFO NISCH VERKEER Briefkaartautomaten Rapport Schieveen Ypenburg was volgens v. G. het gevolg van het feit, dat hij na z'n ontslag 'n onpret tige houding aannam en „het te bont maakte". Over de invloed van v. G. in bestuurs aangelegenheden verklaarde Carp, eens hoofd van de secretarie van staat der N.S.B., dat verd. bijvoorbeeld bij de bur gemeestersbenoemingen weinig invloed had. Getuige had v. G. altijd beschouwd als plaatsvervanger en niet als gemach tigde van Mussert. Zondervan bevestigde de verklaring van v. Geelkerken, dat de Landwacht en de hulppolitie door hem als beschermers van de leden der beweging werden be schouwd. „Onze kameraden werden neer. geschoten omdat zij z.g. allen handlan gers van de S.D. waren en wij meenden hen derhalve te moeten beschermen. Dat de Landwacht later ging brandschatten en razzia's hield, geschiedde roor toedoen van de Duitsers. Nimmer is dit de opzet ge weest en zelfs kon de inspecteur-generaal hiertoe geen opdracht geven," aldus Van Geelkerken. Hoewel niet als zodanig verschenen, trad dr. Harster („General-Leutnant der Polizei und Befehlshaber der Sipo?" „Ja. wohlü Herr Prasident!") vrijwel als ge tuige a décharge op. Hij bevestigde de vraag van de verdediger, mr. Mathuisen uit Amsterdam, dat v. Geelkerken her haaldelijk pogingen heeft gedaan gevan genen en gijzelaars vrij te krijgen en dat de lijst van de „plutocraten-zoontjes", bestemd voor tewerkstelling, op voor stel van verd. werd opgesteld. Deze te werkstelling werd mede door hem be dongen om daardoor 'n lichtere „straf" te bewerkstellen voor de executie van Seyffard, waarvoor de Duitsers 'n aantal personen wilden fusilleren. Eveneens bevestigde Harster, dat de Sipo Van Geelkerken liet controleren, toen hij naar Italië ging om daar 'n bij eenkomst van Italiaanse jeugdleiders oij te wonen. „Wij vertrouwden het niet voor 100%, daar het verschil tussen fas cisme en nationaal-socialisme nooit ge heel werd opgelost." De zitting wordt Donderdag 9 Maart voortgezet. de nog niet eerder afgelegde verklaring, dat dit door aandringen van Seyss-In- quart bij Mussert werd gegeven. Rost van Tonningen ook plaatsvervangend leider werd uit deze functie ontzet wegens 'n artikel in Volk en Vaderland, dat het misnoegen had opgewekt en er de oorzaak van was, dat de hele oplage in beslag werd genomen. De rijkscom missaris zou aan het ontslag van Rost de eis hebben verbonden, dat ook Van Geelkerken de woestijn werd ingestuurd. Deze verklaring is uiteraard voor zo ver van belang, dat de juistheid er van zou aantonen, dat Van Geelkerken niet in die mate persona grata bij de Duitsers was, als zijn vooraanstaande functies deden vermoeden. Door het verhoor der getuigen, on der wie Ir. Huygen, Zondervan, Mi.il- ler en Carp, destijds allen naaste medewerkers van Mussert, werd deze verklaring met bevestigd. Op Zondervan na hebben allen het ont slag met voorbeeldige volgzaamheid zonder meer geaccepteerd. Mussert heeft blijkbaar nimmer enige expli catie gegeven, doch integendeel later tegenover Zondervan zijn spijt over dit ontslag betuigd. De getuigen kon- den evenmin bevestigen of ontken nen, dat het ontslag van v. G. iets had uit te staan met 'n mogelijke pro-Landwacht- en pro-S.S.-mentali- teit van verd., waardoor hij met Mussert in conflict gekomen zou zijn. Het royement als lid der N.S.B. (Van onze Utrechtse correspondent) Het was 'n zeer zelfbewuste en vaak spitsvondige Van Geelkerken, die giste ren bijna vijf jaar na zijn arrestatie voor de Bijzondere Strafkamer van de Utrechtse rechtbank terechtstond. Met zijn gedistinguecrd uiterlijk, zijn rustige en beschaafde betoogtrant en zijn even wichtig optreden maakte hij nauwelijks de indruk de man te zijn, die zich op dit voor hem zo belangrijke ogenblik moest verantwoorden voor het verraad op hoog niveau, dat hem ten laste wordt gelegd. Plaatsvervangend leider der N.S.B., hoofdstormer van de Nationale Jeugd storm, inspecteur-generaal van de Land wacht en contactpersoon tussen de be weging en hoge Duitse autoriteiten zijn de functies, welke hem maakten tot een der kopstukken van het nationaal-socia lisme in Nederland, die tijdens de bezet tingsjaren een leidende rol meenden te moeten spelen. De spanning, die bij de aanvang van de zitting in de rechtszaal voelbaar was, cmdat men wellicht sensationele onthul lingen of 'n hardnekkig verweer ver- Wachtte, brak spoedig toen de president, prof. dr. L. W. G. Scholten, de dagvaar ding met de verdachte doornam en deze het hem ten laste gelegde nagenoeg vol ledig bekende. Dit geschiedde overigens niet zonder commentaar én herhaaldelijk kwamen er amendementen in de trant van: „Als U het zo bedoelt, wèl", „Ik zou dat graag iets anders zeggen" en „Dit is, zoals U het zegt, niet geheel juist." Volmondig erkende Van Geelkerken het aandeel, dat hij in de opbouw van het N.S.B.-apparaat samen met Mussert en Rost van Tonningen heeft gehad; hij gaf toe voortdurend propaganda in de partij-organen en via de radio te hebben gevoerd ter uitbreiding van de W.A., de Germaanse S.S., de Landwacht en de hulppolitie, benevens dat hij langs de zelfde weg afbreuk had gedaan aan het gezag der Nederlandse regering in Lon den. Als de Jodenvervolgingen ter spra ke komen, zegt v. G., dat hij zijn gewe ten bezwaard voelt, doordat hij hiertegen geen stelling heeft genomen. Andere punten uit de dagvaarding werden van het reeds genoemde commentaar voor zien, zoals de beschuldiging wegens het bevorderen van de tewerkstelling van Nederlandse arbeiders in Duitsland, het verstrekken van lijsten van te gijzelen Personen, de bestrijding van het verzet, het verschaffen van gegevens aan S.P. en S.D. en het voeren van de supervisie over de W.A. en de Germaanse S.S. v. Geelkerken, die in 1931 toetrad tot de N.S.B., was hiervoor reeds op jeug dige leeftijd lid van 'n fascistische orga nisatie geweest. Op 'n vraag van prof. Scholten, waarom hij als fascist tot de N.S.B. was toegetreden, repliceerde verd., dat de N.S.B. in die tijd 'n uitgesproken fascistisch en geen nationaal-socialistisch karakter droeg. Eerst door toedoen van Rost van Tonningen begon sinds 1935 het accent te verschuiven, doch dit is steeds 'n strijdpunt in de beweging ge bleven. In X934 onderging v. G. "toen werkzaam bij de Utrechtse Provinciale Griffie de consequentie van het ver bod aan de ambtenaren om lid van de N.S.B. te zijn en moest hij zijn betrek king verlaten. „Ik beschouwde dit als 'n Politieke daad van de regering, daarom stelde ik mij er tegenover! Meer bewust deed ik dit in 1941, toen ik met de N.S.B. steun aan de bezetter ging verlenen." Tijdens deze eerste zittingsdag werd Vooral aandacht gewijd aan het ontslag, dat Van Geelkerken in Januari 1944 als plaatsvervangend leider kreeg, aan zijn daarop volgend royement als lid van de N.S.B. en aan het karakter van zijn func tie als inspecteur-generaal van de Land wacht. Voor het ontslag gaf verd. ter zitting 18. Onder een Laaghangende tak van een boom knielt de boer, die Eric reeds eerder, in de herberg, heeft ontmoet. Meedogenloos hebben de krijgslieden hem voort gedreven en hem gedwongen hen naar zijn hoeve te brengen. En hier hebben zij alles in gereedheid gebracht om hun laaghartige plannen voortgang te doen vinden. ,,Zo, jij kinkel," spot de aanvoerder, terwijl hij zijn zwaard trekt en op de mach teloze gevangene toetreedt. „Nu zijn we niet langer gediend van jouw praatjes. Nu interesseert ons nog maar één ding, enwel waar je je spaarpenningen verborgen hebt. Dat appeltje voor de dorst, dat jullie boeren altijd zo handig weet te verstop pen voor de belastinginners van heer Lauri, bedoel ik. Zeg op, hond! Waar is dat.' Of moeten we het touw eerst iets strakker aanhalen?" Doch hoewel totaal weerloos werpt de boer hem een koude blik vol minachting toe. „Ge weet heel goed dat ik geen goud bezit. Alle welvaart is reeds lang verdwenen door uw plunderij. Doch zelfs al bezat ik nog iets dan zou ik het niet afstaan.' Ik ben een vrijgeborene en ge hebt het recht niet mij te mishandelen of te vonnissen zolang ik niet door een vierschaar ben veroordeeld Zijn stem smoort weg, want op ee?i wenk van de aanvoerder heeft een der mannen het touw strak getrokken. „Recht!" smaalt de leider van de bende. „Recht! Bah, er bestaat tegenwoordig nog maar eén recht en dat oefenen wij uit: het recht van de sterkste!" En dreigend heft hij zijn zwaard. Doch een onverwachts gekraak in de struiken doet hem verstarren. „Halt, ellendelingenroept een metalen stem; en gelijktijdig zien de verschrikte krijgers een lenige figuur, zijn wapen in de vuist, uit het kreupelhout verschijnen. „Ge hebt het recht van de sterkste gekozen, nietwaar," zegt Eric de Noorman snijdend. „Uitstekend! Door datzelfde recht zult ge veroordeeld worden De katholieke vakbonden, die zich be wegen op het gebied van de margarine verkoop, alsmede de bakkers, hebben gisteren een bespreking gehad met het hoofdbestuur van hun centrale onder nemersvakbond, de Nederlandse R. K. Middenstandsbond. Men heeft onder ogen gezien op wel ke wijze een einde gemaakt zou kunnen worden aan de huidige margarineoor log, die zeer funeste gevolgen heeft; funest niet alleen voor de bedrijfsle- den, maar op den duur ook voor de con sument. Het zou immers niet kunnen uitblijven, dat men ook met de kwali teit van de boter gaat knoeien. De enige oplossing wordt gezien in minimum-prijsregeling, hetzij, dat de ze door de regering wordt vastgelegd, dan wel onderling overeengekomen wordt en door de regering bindend wordt verklaard. Met grote belangstel ling wordt, vanwege het acuut karak ter van deze kwestie, verder een uit spraak tegemoet gezien van de Eco nomische Raad. Twee abonneetjes van „De Engelbewaar der" kregen op de verjaardag van de H. Va der bericht, dat zij de gelukkige uitverko renen waren om hun mede-abonneetjes in Rome te gaan vertegenwoordigen op een bedevaart. Hennie Boeree uit Haarlem en Martien Coppes uit Tilburg zagen zich uit duizenden mededingers aangewezen voor hun inzending van een opstel op de vraag: „Waarom ik in 1950 graag llaar Rome zou gaan". De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in de vacature—dr. Wibaut (P. v. d. A-) benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Delft. De heer R Zegering Hadders, die lid der Tweede Kamer is, heeft bedankt' voor zijn be noeming tot lid der Eerste Kamer (vaca ture-wijlen dr. Bierema (VVD). In zijn plaats is thans benoemd verklaard de heer H. D. Louwes te Ulrum, Tot lid der Tweede Kamer is in de vacature J. J- W. IJsselmuiden (KVP) benoemd verklaard mr E. G M. Rool- vink te Almelo. In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Verkeer en Waterstaat deelt de minister mede, dat de tarievenpolitiek van de Spoorwegen, ten aanzien waarvan de regering zich haar verantwoordelijkheid ten volle bewust is, slechts dan te la ken zou zijn, indien de tarieven op een economisch niet verantwoord niveau zouden zijn vastgesteld. Voor het invoeren van bijzondere stu dententarieven bestaat geen aanleiding, gezien de hoge reductie welke reeds wordt verleend op. de week-, traject en jeugdkaarten. (Vervolg van pagina 1) Volgens Ceteka verklaarde Louwers, dat hij naar Nederland en Zwitserland was gereisd om instructies te ontvangen van „kapitalistische vluchtelingen" over het uitvoeren van hun bezittingen uit Tsjechoslowakije. De bezittingen, waar om was verzocht, zouden door de .heren Lochmann en Kruseman per diploma tieke post verzonden zijn. De vorige Ne derlandse gezant, Merens, had het be zit van graaf Nostitz naar het buiten land gebracht, zo zou Louwers hebben verklaard. In zijn uiteenzetting van de finan ciële kant der zaak zou Louwers*heb ben verklaard, dat de helpers bereid waren ieder bedrag in Tsjechoslowaaks geld tegen de zwarte marktkoers van 70 kroon voor een gulden te aanvaar den. Het geld werd dan in Nederland tegen de officiële koers van 18 kroon voor een gulden verrekend. Het verschil ging dan in de zakken van degenen, die de transactie uiwoerden, aldus Ce teka. Voorts zou Louwers hebben ge zegd, dat de Nederlandse diplomaten auto's voor exorbitante prijzen aan le den der Tsjechoslowaakse bourgeoisie verkochten. Door diplomatieke kanalen zouden de ontvangen gelden voor harde valuta zijn gewisseld. De winsten van deze transacties zouden de verkopers in staat gesteld hebben in hun eigen land voor elke verkochte oude auto vijf nieuwe te kopen. Volgens Ceteka onthulde Louwers, dat de Nederlandse militaire attaché te Praag, kolonel Hasselman, in zijn bureau een kaart van Tsjechoslowakije had han gen waarop de plaatsen, waar vliegvel den en regimenten lagen, waren aange geven. Eerst laat in de avond eindigde het verhoor van de heer Louwers. De 45- jarige kantoorbediende Aloisie Sioven- cikova, die als volgende verhoord werd, verklaarde, dat, zij „in gezelschap van kapitalisten- was geraakt, die een slech te invloed op haar hadden gehad". Zij bekende op instigatie van Louwers sa botagedaden te hebben verricht. Na meer dan twaalf uur bijna onaf gebroken in zitting te zijn geweest, ver daagde het hof de zaak tot Vrijdag. Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van Buitenlandse Za ken merkte naar aanleiding van de door radio-Praag en Ceteka tegen het Nederlandse Corps Diplomatique te Praag geuite beschuldigingen op, dat „deze behoren tot het gewone recept in deze communistische proeessen" en dat „Wat de specifieke beschuldiging aan het adres van de Nederlandse vertegen woordigers te Praag betreft, deze cate gorisch kunnen worden tegengespro ken." Naar aanleiding van het bericht dat Louwers zou hebben bekend, zich te hebben schuldig gemaakt aan verraad, spionnage en sabotage, zeide een zegs man van de A.K.U.: „Het is uitgesloten, dat Louwers zich aan dergelijke over tredingen, althans zoals wij die in het Westen opvatten, zou hebben schuldig gemaakt." Naar het A.N.P. van de zijde van de K.L.M. verneemt, is bij deze maat schappij Diets bekend over de waar heid van de beschuldiging, die de heer Louwers volgens Ceteka tegen de voor malige K.L.M.-vertegenwoordiger te Praag heeft uitgebracht. Ook de direc tie van de A.T.O. verklaarde tegenover het A.N.P., dat het voor de eerste maal is. dat haar een dergelijke beschuldiging ter ore komt. Het drama op het Bergkerkplein te Deventer, waar een beschonken man, die zich verzette, door de politieagent O. J. D. met een vuistslag werd neer geslagen, waarna de man drie dagen later in het ziekenhuis overleed, ein digde Donderdag voor de Zwolse Rechtbank, waar de politieman werd veroordeeld tot twee maanden gev. vw. met een proeftijd van één jaar. De Of ficier van Justitie had f 20.boete geëist. In de overwegingen, die tot dit von nis leidden, nam de rechtbank aan dat geen beroep op noodweer kon worden gedaan en dat verd. in de uitoefening van zijn functie te ver was gegaan Voorts werd rekening gehouden met de omstandigheid dat over het optreden van verd. nimmer te voren klachten waren ontvangen en dat superieuren van verd. diens optreden als redelijk beschouwden. Zoals bekend was D. ten laste gelegd mishandeling de dood ten gevolge hebbend. De Mirrorfilm heeft in opdracht van Ce firma C. Jamin een smalfilm ge maakt, die als een verrassing bedoeld is voor het /erbonu voor veilig ver keer. De film is voornamelijk bestemd voor de lagere en middelbare scholen en wil de jeugd attent maken op de noodzakelijkheid van een veilig verkeer en op de verantwoordelijke rol, die ook de jongelui in deze aangelegenheid spe len. Jo van Essen had de re~ie en J. Werner de produclieleiding. Gezien de doelstelling van de film, de jongelui een duidelijk beeld te geven van wat het verkeer is, zijn kan en voor al niet zijn mag, hebben we hier te ma ken met een film, die goeddeels als een instructiefilm moet beschouwd worden. Waarmee wij zeggen willen, dat men hier en daar iets dQor de vingers zou moeten zien, voor zover ecu gave voor een duidelijke vormgeving heeft moeten wijken. Het is echter een compliment voor de makers, dat er niet veel door de vingers behoeft gezien te worden. In het algemeen werd een levendig tempo in acht genomen, zonder dat de duide lijkheid er onder heeft geleden en ter wijl de aandacht er door gespannen wordt. We zien twee opgetogen knapen een autorit maken met hun oom, die van de gelegenheid gebruik maakt de kleine mannen te wijzen op allerlei wetens waardigheden, fouten, aardigheidjes, de siderata, het verkeer betreffend, terwijl de heren zelf de kans waarnemen om ook hun wijsheid ten deze te spuien. Om eentonigheid te vermijden maakt de film een vergelijking met de goede oude tijd, toen de wagen-zonder-paard zijh eerste rit maakte door het verbouwereerde land en zet oom de neefjes een uurtje af in Ouwehands Dierenpark, waar ze een poosje in een andere wereld als die van het verkeer mogen vertoeven. En vraagt men nu, of de jeugd deze film, die ruim een uur duurt, met genoegen èn met vrucht zullen zien, dan kunnen Verschenen is het Voorlopige Verslag van de beide Kamers der Staten-Gene- raal over de wetsontwerpen tot benoe- rning van een regent voor het geval van erfopvolging tijdens minderjarigheid van de Troonopvolger, en tot benoeming van een voogd en regeling van de voogdij over de minderjarige Koning. Hieruit blijkt dat men 't vanzelfsprekend acht dat de Prins der Nederlanden wordt be noemd tot regent en tot voogd. Vele leden achtten de redactie van het eerste artikeel van het wetsont werp inzake het regentschap wei- big gelukkig. Door de formulering „ge durende de tijd, dat.de opvolger. biinderjarig is" vestigt zij de indruk, alsof het regentschap wordt opgedragen Voor een bepaalde tijd. Dit is in strijd biet het karakter, dat een regentschap Daar onze grondwet behoort te dragen. Evenals de Koning wordt de regent voor onbepaalde tijd geroepen, zij bet dan, dat die tijd uiteraard beperkt is tot de duur van 's Konings minderjarigheid. Iedere Sedachte aan assimilatie van het regent- Schap met het presidentschap van een republiek behoort te worden vermeden. °eze leden zouden de voorkeur geven Dan een redactie in deze geest: Voor het Seval der minderjarigheid van onze vroonopvolger op het tijdstip zijner Domst tot de Troon, wordt tot regent van het Koninkrijk benoemd onze be- Dünde gemaal. Zeer ernstig bezwaar maakten deze fc'den tegen de aan het regentschap ver bonden voorwaarde van weduwnaar schap van de regent. Zij achtten het be. Paaldelijk in strijd met de Grondwet al- "Us de benoeming tot een voorwaarde- 'Jke te maken. Vele leden zouden het wenselijk ach- jeD, dat in de Raad van Voogdij ook jbPiand uit Suriname en iemand uit de jederlandse Antillen zouden worden be noemd. De eenheid van het Koninkrijk d de jnnige verknochtheid van de on derscheiden gebiedsdelen aan het Huis an Oranje zouden in zulk een benoe- lftg uitdrukking kunnen vinden. Mocht aartoe worden overgegaan, dan zou er )6?n bezwaar tegen bestaan het aantal oen van de Raad uit te breiden tot Italiaanse arbeiders in de mijnen een kostbare aangelegenheid is. Indien de noodzaak daartoe wegvalt, zal dit ook wel wegvallen, zo zeide hij. Het be zwaar tegen West-Duitse grensarbeiders kon hij zich op psychologische gronden indenken. Nu een handelsverdrag tot stand is gekomen zal echter een wijzi ging in de geesten moeten plaats vinden om tot normale verhoudingen te komen. De Staatssecretaris mr Van der Grin ten beantwoordde vragen, die verband hielden met de Mijnindustrieraad. De vaststelling van .rolenprijzen was tot dusverre de taak van de centrale over heid, doch zal steeds meer in het vlak van de Raad komen te liggen. De Mijn industrieraad heeft geen verordening behoeven te maken ten aanzien van de 5 pCt. loonsverhoging, omdat deze in de tarieven verwerkt zal worden, terwijl de mijndirecties beloofden de 5 pOt. dadelijk toe te passen. Ten aanzien van de zetelverdeling in de Mijnindustrieraad zei spr., dat van de tien zetels voor de werknemers er van de zes arbeiderszetels drie zijn ge gaan naar de katholieke mijnwerkers (60 pCt.) twee naar de Algemene Bond (32 pCt.) en één naar de Algemene Ne derlandse Bond van Werkers in het Mijnbedrijf, die tezamen met de protes tants christelijke groep acht procent van de georganiseerde mijnwerkers omvat. Van de vier beambtenzetels gingen drie naar de katholieken (85 pCt. der geor- ganiseerden) en één naar de protestants christelijke groep, die tezamen met de Vereniging van Beambten 15 pCt. van de georganiseerden telt. De Eerste Kamer heeft gistermiddag de begroting der Staatsmijnen zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd met de aantekening, dat de communistische afgevaardigden geacht willen worden tegengestemd te hebben. De eerste spreker, mr. L. F. H. Regout (K.V.P.) had tevoren de prijzen van huisbrand- en industriekolen onder de loupe genomen. Hij noemde de hoge prij zen een zwakke plek in de Nederlandse economie en informeerde of en wanneer daling van de binnenlandse prijzen in het verschiet ligt. Behalve het tewerk stellen van grens-Duitsers achtte spr. verder aannemen van buitenlandse werkkrachten ongewenst, vooral nu het binnenlandse aanbod van mijnarbeiders betere perspectieven opent. De heer J. Schipper (A.R.) had ernstig bezwaar tegen uitsluiting van de Protes tants Christelijke Mijnwerkersbond uit de Mijnindustrieraad. Minister Van den Brink stemde in met de heer Kramer, dat aanstelling van Advertentie Rheumatiek ondermijnt Uw hele gestel. Want t knaagt en knaagt en knaagt maar. Maak toch een einde aan die ondraaglijke plaag, die U ziek maakt en moedeloos en allengs tot niets meer in staat. Pak Uw kwaal in de oorzaak aan. Met de weldadige Kru- schen-kuur. Om Uw bloed te zuiveren van die pijnverwekkende onzuiverheden die zich meer en meer vastzetten in hoeken en gaatjes en.... die zich eerst meldden met scheuten en steken, maar allengs werden tot dagen en nachten' van onafgebroken min. Zoals ettelijke tienduizenden Rheumatiek- lijders over de hele wereld verlossing von den bij Kruschen. zo zal ook voor U de weldadige werking zich haast als een wonder openbaren. Met de kléine .dagelijkse dosis Kruschen voelt ge U al gauw weer sen heel ander mens: fit, monter en opge wekt en met geen zweem van pijn meer, amdat Kruschen Uw bloedzuiverende orga nen weer nieuwe energie en levenskracht schonk Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. Een verkeersmoment in de film „Twee jongens en een auto." Advertentie Bij ieder festijn in 't leven: Huwelijk, promotie.... om 't even, TIP VAN BOOTZ wordt gevraagd. En geen gastheer, die 't waagt Zijn gasten iets anders te geven. we daar gerust op antwoorden, dat ze zich niet onbetuigd zullen laten. Om te besluiten met een woord van critiek: Pierre Palla, die de muziek componeerde of improviseerde, laat zijn bioscooporgel daveren, alsof hier dé kans van zijn leven lag. Hij toont weinig be grip voor de eisen en het karakter van de filmmuziek. Voor het wezen van de filmkunst evenmin trouwens. Inz. Mevr. W. F.-C.. A'foort, ontv. 1 fl. TIP ters, die uit de missie thuis kwamen. En een paar van hen trotseerden zelfs de weg naar Carrigmichael om met mij herinneringen op te halen aan onze schooljaren. Juli liep bijna op zijn eind, toen ik besloot, Pedlar's Pet de kans te geven om haar kost te verdienen. Ik liet haar inschrijven voor een race op de baan in Waterford, al had ik niet veel hoop op succes. De snelheid van de slanke teef was een kwaliteit, waar niemand aan kon twijfelen, en om de eisen aan haar onzeker uithoudingsvermogen tot een minimum te beperken, gaf ik haar alleen maar voor een sprint op Haar tempo in een proefren was een openbaring voor me, en het enige, waarvoor ik nog bleef vrezen, was, dat de bijvalskreten van bet publiek, hei gebrul van de bookmakers en de gehele opgeschroefde atmosfeer van de renbaan het gevoelige dier bij haar eerste op komst kwaad zouden doen. Er bestaat geen verlokking, geen be koring of betovering, die te vergelijken is met de wade, die de rennende honden om de harten weven van degenen die van ze houden; er bestaat bij geen an dere sport of rennen een sensatie, die te vergelijken is bij het ogenblik, dat de kooi opengaat en zes felle windhonden hijgend voortstuiven achter de vreemde haas aan, die zich wiebelend en ramme lend voortbeweegt. (Wordt vervolgd) nog nooit zulke rozen en nooit bloeiden zij in zo'n overvloed als die Junimaand. Kleine klimrozen kropen hier, dgar, pveral, over het portaal heen, tegen de muren op van het lage, witgekalkte woonhuis; zij klauterden in bont ge drang over de dakrand en trokken tri omfantelijk op over het strodak; in een ongebreidelde kleurenorgie hingen zij gestrengeld over de bloembedden van de tuin, de lust en de wanhoop van mijn moeder. In de tuin zelf bloeiden ook de grote rode rozen in al hun rijkdom en luister; de bleke theerozen contrasteer den er mee, terwijl in de avonduren van de Damascusrozen een golf van geur op iedere ademtocht van de wind kwam aangewaaid. En té midden van al die rozen ging ik om, moe, neerslachtig. God helpe mij, cn met veel, veel te veel gedachten aan Esther Hanrahan, die als bruid aan een andere man was toegezegd. Juli kwam met het gekraak van de donder boven de Comeraghs, met de vochtige reuken van de warme aarde, met de lekkere geur van de rijpende weien. Door de valleien ratelden de maaimachines, hooiwagens hortten en schokten over de landwegen tussen de heggen; van mijn akkers uit kon ik de witte tent naast de kapel van Mooicoin zien, die vertelde, dat er een Missie aan de gang was. De klok voor de morgen missen luidde op ongewone tijden van wege de jonge priesters, die van colle ges en seminaries, en de oudere Dries waar de hurlingspelers vaak wat bal letje sloegen. Verlegen en op een af stand had ik Tommy McAuliffe en zijn hurlers gevonden, toen ik voor het eerst met ze in aanraking kwam, maar zach tjes aan bekeken ze mij niet meer als een buitenstaander. Ze kenden mij en ik kende hen, en er was zelden een avond, dat we niet rijkelijk te lachen hadden. Zo bracht ik mijn dagen door, zo goed en zo kwaad als het ging. Intussen ver loor de hagedoorn zijn bloesembladen en leefde de kokerjuffer een heerlijke dag boven het water van de Suir. En nu hing de rode stof in dikke wolken op de zijwegen over de berg, nu groeide het gras sappig in de goten langs de weg kant en kwam de kwartelkoning kras send door de jonge weilanden, wanpeer de dauw van de schemering begon te vallen. De vlammende Junimaand deed stralend haar intrede aan de lover-diepe Suirkant, terwijl de boeren dagelijks een gebedje om regen prevelden en zil veren zalmen in drommen het net van iedere visser vulden. Het dal glimlachte in zijn volle luister. Oom Malachy, die plotseling bang was geworden, dat de nieuwe huisvrouw in het huis van zijn vaderen niet alles naar haar zin zou vinden, ging als een razende aan de gang. Weldra wrochten de steenhouwers en de stukadoors en de timmer- en de opperlui wonderen aan het degelijk oude huis waarin eens O'Connell te gast was geweest en waai Meagher of the Sword had ondergedo- Meer en meer werd ik buitenshuis ge. zien, verder en verder dwaalde ik van huis vandaan. De ene keer was ik mijlen ver weg en speelde hurling in een of andere wedstrijd met Mooncoin, die ploeg, die altijd ongelukkig was, maar nooit de moed liet zakken. Een andere keer zag een Zondag mij als een sieraad van de promenade in Tramore of zwierf ik op mijn eentje over de bergwegen of toerde ik mijn oude wagen rechts en links rond in het hart van de „Gouden Vallei" Op de avond van een weekdag kon men me langs de heuvelwegen zien stappen met één van mijn honden, een slanke hazewindteefPedlar s Pet had ik ze genoemdeen langbenige sliert van een wijfje, met een snelheid om je er aan te branden, maar niet helemaal genoeg uithoudingsvermogen; of misschien gleed ik de heuvel af op mijn fiets, na de thee, naar het lange, smalle veld achter het dorp Mooncoin, Het laat zich aanzien, dat in de tweede helft van 1950 enige verbetering in het te lefonisch verkeer tussen Amsterdam en het Gooi kan worden gebracht, terwijl in de loop van 1951 vol-automatisch verkeer zal worden ingevoerd tussen Amsterdam en 's-Gravenhage. Een en ander blijft in middels afhankelijk van tijdige materiaal- aflevering, aldus de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over de begroting van de P.T.T. Voorts wordt medegedeeld, dat binnen afzienbare tijd briefkaartautomaten in dienst zullen worden gesteld. 1 rijn Memorie van Antwoord aan Eerste Kamer in zake de begroting van het departement van Verkeer Waterstaat deelt de minister van keer en Waterstaat mede, dat het Port Van de commissie-Ringers in e SchieveenYpenburg binnen kor- 'Jd mag worden tegemoet gezien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3