Op zoek naar olie in het Gooi i Franse titelhouder Lagache tweemaal verslagen Wevers wint beide partijen Zware jongens pleegden inbraak in Heemsteedse villa TUINBOUWEXPORT VOOR ONS LAND VAN GROTE BETEKENIS r Wij luisteren naar Buit werd op H.F.C. -terrein verborgen Gehele Gooise grens is afgezocht Simple comme bonjour Waar gezocht werd Het Nederlands product moet wat de kwaliteit betreft op peil blijven Rede minister Mansholt te Amsterdam waterstaatswerken Verrassende nederlaag van Domingo Ijsvogels productief tegen Tilburg: 13-4 Qer verrijking van geesf en hartj Wielerkampioenschap 1951 in Italië VRIJDAG 3 MAART 1950 PAGINA 5 DE MOORD TE BEEK- BERGEN Weer 20 jaar geëist Veertig miüioen er mee gemoeid Burgerlijke verdediging in oorlogstijd Prins Bernhard te Los Angeles Militaire Willemsorde Ook Lagache Uurrecords gevestigd op circuit Zandvoort V KING'S VIRGINIA pi' U.C.I.-congres te Parijs Broekman zesde, v. d. Voort negende te Jevnaker Van Vliet zegeviert over Harris te Parijs Tafelzilver, een radiotoestel, sigaren en sigaretten, al deze waardevolle voorwerpen samen vormden de buit van de inbrekers B. B. uit Haarlem en J. H. uit Amsterdam, die een jaar geleden een Haarlemse villa binnen drongen. Eerst hadden ze samen een ruit gebroken, daarna waren ze door de opening naar binnen gekropen om in de kamer hun slag te slaan. Toen ze de buit binnen hadden maakten zij zich snel uit de voeten en ijlings snel den zjj dwars over een bollenveld in de richting van het H.F.C.-terrein. Daar verborgen zjj de gestolen voor werpen onder een mesthoop, alleen een paar zilveren lepels namen zij mee naar huis. De inbreker B. B. had reeds tienmaal in de gevangenis gezeten, zijn collega J. H. zesmaal .Beide verdachten bekenden op aanraden van hun advocaten alles Wat hun ten laste was gelegd. „Twee bijzonder zware jongens", zo kwalificeerde de Officier van Justitie de beide beklaagden. Hij achtte het uit be veiligingsoverwegingen gewenst, dat deze geboren inbrekers voor lange tijd uit de samenleving verwijderd zouden blijven. Tenslotte eiste hij vijf jaar hech tenis, door te brengen in de bijzondere strafgevangenis van Leeuwarden. Beschuldigd van mededaderschap aldus de officiële term in de dagvaar ding werd A. C. S. uit Roosendaal, die daarna in de beklaagdenbank ver scheen. Hij zou, terwijl de twee vorige Verdachten hun inbraak pleegden, op Wacht hebben gestaan en ltaer geholpen hebben bij het bergen van de bujt. Ter zitting ontkende S. echter pertinent, iets met de inbraak te maken gehad te hebben. Hij verklaarde, dat hij wel wist, dat er ingebroken zou worden en dat hij inderdaad tijdens het misdrijf ter plaat se aanwezig was geweest, doch alleen om B. B. op verzoek van diens vrouw te verzoeken ziin inbraakplannen te laten varen. B. en 'H., die als getuigen werden gehoord, zeiden echter, dat S. wel de gelijk assistentie had verleend bij de inbraak. Zoals we gisteren reeds gemeld hebben, vloog S. getuige B. daarna aan, overspannen door zijn zenuwen. Parket wachters trokken de mannen weer van elkaar en de behandeling van de zaak werd voortgezet. De president van de rechtbank wees er nog op, dat verdachte al verschillen de veroordelingen achter de rug heeft. De Officier van Justitie achtte niet tegenstaande het ontkennen van ver dachte he't mededaderschap bewezen. Ook tegen S. eiste hij een gevangenis straf van vijf jaar. Opzettelijke heling werd de volgende verdachte M. D. uit Amsterdam ten laste gelegd. Hij verklaarde, dat hij voor uit niet geweten had, dat de door hem afgenomen goederen het radiotoestel en tafelzilver van diefstal afkomstig waren. B. zou hem van tevoren gezegd hebben, dat het smokkelwaar was. Als getuige gehoord, verklaarde B., dat dit niet waar was. De Officier van Justitie was van me ning, dat D. alleen al uit het feit, dat de goederen op zo'n vreemde plaats wa ren opgeborgen n.l. onder een mest hoop op het H.F.C.-terrein had kun nen concluderen, dat he't hier geen zui vere zaak betrof. Hij achtte de feiten bewezen en vroeg een jaar en zes maan den gevangenisstraf. De verdediger van deze verdachte vond dat de rechtbank niet bevoegd was zijn cliënt wegens schuldheling vast te houden en hij vroeg deswege onmid dellijke invrijheidsstelling. Na raadka mer voldeed de rechtbank aan zijn ver zoek. Uitspraak over 14 dagen. Nederland wil blijkbaar zo spoedig mogelijk selfsupporting zijn wat olie betreft en daarom is men allerwegen in den lande op zoek naar een plekje Hol land waar de kostbare aardolie in de grond kan zitten. Reeds eerder hebben we al eens medegedeeld dat men op het IJsselmeer aan het boren was, waartoe elke. dag opnieuw een boot de Huizer haven invoer. Er schijnt een olie-ader te lopen van dé Duitse grens bij Coevor- den, door het IJselmeer, tussen Amster dam en Zaandam door naar de Noord zeekust. en deze moet men opsporen. De onderzoekingen, welke van Huizen uit geschieden, waren ook al Oostelijker gedaan, vanuit Harderwijk en Elburg, maar liet resultaat ervan werd nog niet gepubliceerd. Donderdag ontvingen we mededeling, dat er hier op de heide en het bos op de grens van Gooi en Sticht ook borin gen werden 'veTrieht om vast te- stellen of zich olie in de bodem bevindt. We hebben een onderzoek ingesteld, waar bij bleek dat de onderzoekingen vrijwel beëindigd zijn. Men heeft de gehele Gooise grens afgezocht, komende uit de richting Hollandse Rading tot aan de IJsselmeerkust. Of het nu juist wel de bedoeling is geweest deze grens zo ge heel te volgen, betwijfelen we, want er was aan het Goois Natuurreservaat ver zocht ook boringen op het reservaats- gebied te verichten. Om de een of an dere reden is dit echter niet gebeurd en is men op de grens gebleven, eerst langs de Hollandse Sloot en daarna langs de Goyersgracht, Deze boringen hebben anders niet veel «neer om het lijf. Als men over olie-bo ringen hoort praten is men geneigd te denken aan hoge ijzeren boortorens zo als men die wel eens afgebeeld ziet op platen van de oliewinning op Java of Tarakan of tegenwoordig ook in ons land bij Schoonebeek in Drente. Zo'n eerste onderzoek van de bodem gaat echter veel eenvoudiger in zijn werk en het kan dan ook gebeuren en zelfs heel vaak dat een boring binnen het Uur gereed is. Er wordt eerste een boring van 15 m. diepte verricht door met buizen van Circa 5 cm. diameter; daarna gaat men dieper to circa 100 m. (de buizen wor den met motorkracht de grond ingedre ven), waarna er in de schacht een soort Patroon wordt neergelaten, die elec- trisch ontstoken kan worden. Deze pa troon wordt tot ontlading gebracht en Veroorzaak in de aardlagen trillingen tot een diepte van variërend 2000 tot 4000 meter. Deze trillingen worden op een seismograaf vastgelegd en door be studering van deze trillingen kan men constateren of er zich olie in de bodem bevindt. Of die op grote diepte en in Voldoende hoeveelheid is', maakt bij dit Voorlopig onderzoek nog geen punt van overweging uit. Als men dicht bij de boring staat als de patroon in de aarde tot ontploffing wordt gebracht, merkt ■hen van het geluid der ontploffing niet veel; alleen voel men de aarde onder rich trillen. Is men op verdere afstand of in een woning, dan hóórt men de ont ploffing duidelijk. De boringen zijn verricht langs de Hollandse Sloot (achter de Witte Ber gen) en daarna langs de Goyersgracht, soms een stuk uit elkaar, dan weer dichtbij elkander, hoe dicht, moge blij ken dat er een boring wps bij de. kiosk aan de Rijksweg hoek Goyersgracht ea de volgende bij de ingang van de kwe kerij Gooi en Eemlust. Men is zo langs de gehele Goyersgracht gegaan tot aan de Laarderweg te Eemnes en vervolgens aan de overkant van die weg. Of men succes geboekt heeft? Dat hebben we niet vernomen, want als re gel zijn die ambtenaren niet erg mede deelzaam. Toch komen er door zulke boringen wel eens aardige dingen aan het licht. De Witte Bergen en het bos dan weers zijden van de Goyersgracht zouden doen vermoeden dat de bodem daar maar akelig dor is. Bij het boren kwam even wel vast te staan, dat zich daar een vrij diepe kleilaag in de bodem bevindt. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, S. L. Mansholt, sprak gisteren voor de algemene Ver gadering „Koninklijk Nederlands Land- bouw-comité afdeling tuinbouw" in Amsterdam over de vooruitzichten van de Nederlandse tuinbouw. Sprekend over de ontwikkeling van de tuinbouw, gaf de minister enkele cijfers. Wat de Nederlandse tuinbouw- oppervlakte betreft, is er een belangrijke uitbreiding te constateren. In 1928 be droeg het gehele tuinbouwoppervlak 75.000 ha., thans bedraagt het 135.000 ha. Dit geeft natuurlijk bepaalde moei lijkheden. Toch moet men, aldus spr., zeer voorzichtig zijn met een eventuele beperking van het areaal. De productie per ha. is ook gestegen over de gehele tuinbouw. Alleen bij bloembollen is zij afgenomen; over het geheel genomen echter is de opbrengst gestegen van f 120.000 in 1938 tot f 500.000 in 1949. In dit verband belichtte de mi nister de betekenis van de uitvoer, die voor het evenwicht van de betalings balans zulk een belangrijke rol speelt. Onze agrarische export, en in het bij zonder de tuinbouwexport, is van de grootste betekenis voor onze staathuis- kunde, aldus Zijne Excellentie. De groente-uitvoer is toegenomen van 300.000 ton in 1938 tot 385.000 ton in 1948. Bij fruit is de stijging nog sterker. De bijdrage van de tuinbouw is 9.4 procent van onze totale export. Men ziet dus, aldus de minister, dat de netto-bijdrage van de tuinbouw voor onze betalings balans van enorme betekenis is. Sprekende over de internationale verhoudingen in sociaal-economisch op- zicht gewaagde minister Mansholt van de toestanden in de landen rondom ons. Het zou te verwachten zijn, dat de op name-capaciteit van Nederlands groente en fruit in Duitsland minimaal is. On danks de armoede is er echter toch een grote vraag, aldus de minister. Overal wordt de behoefte aan betere producten groter. Hierbij zullen de kwaliteitspro ducten altijd meer in trek zijn. Sjen hoeft niet bevreesd te zijn voor de af zet van onze groente en fruit mits men ze op goed kwaliteitspeil houdt. Na tuurlijk zijn er bij export naar het bui tenland ook andere vraagstukken, die een rol spelen. Bij voorbeeld het stre ven van verscheidene landen naar voor. ziening in eigen behoeften en bescher ming van eigen productie. Vrijmaking van de handel zag de minister als de juiste oplossing. Men is, zo zei de minister, in West- Europa wel zo ver, dat men tot een liberalisatie van ongeveer 60 procent van de handel zou kunnen komen. Toch zijn er tekenen, die er op wijzen, dat men in West-Europa ondanks de voor delen, die zij zou bieden, niet erg wil lig is tot deze liberalisatie over te gaan. Zo heeft men bijvoorbeeld in Frankrijk weer enkele tolmuren opgericht, die niet goed samengaan met het streven naar vrije handel Het is voor onze tuinbouw van grote waarde nog steeds is de mi nister aan het woord dat ook de binnenlandse afzet is toegenomen. Er is geen aanleiding te vrezen, dat het consumptieniveau van groente en fruit zal afnemen. De exportmogelijkheden zijn niet ongunstig. De export naar Duitsland ziet er veelbelovend uit De laatste besprekingen, die in Frankfort zijn gevoerd, zijn gunstig te noemen voor onze export naar Duitsland. Immers er werd afgesproken, dat er een wederzijdse handelsmarge van ruim één milliard gulden zou worden toegestaan. Vervolgens sprak de minister over de wisselvalligheid van het tuinbouwbedrijf. In de afgelopen jaren is men de rich ting ingeslagen van de fondsvorming en de minimumprijzen. Deze regeling heeft bepaalde bezwaren. Hiermede kan na melijk nooit de „wisselvalligheid in het bedrijf" worden opgevangen. Zolangde fondsen minimumprijzen betalen voor bepaalde producten, krijgt men een on beheerste productie, die helemaal niet gericht is op de afzetmogelijkheden, zo zei de minister. De minister beval de vergadering aan te zorgen, dat het Nederlandse product in kwalitatief opzicht op peil blijft. Verbetering van de verpakking en ver zorging der producten blijft dringend geboden. Minister Mansholt kwam ten slotte tot de conclusie, dat Nederland bereid is tot vergaande samenwerking met andere landen (België). De Neder landse Tuinbouw heeft belang bij een zo ver mogelijk gaande vrijheid van han del. Elk land zal die producten moeten verbouwen, die daar het best gedijen om door onderlinge uitwisseling tot een gezond evenwicht te komen. „Als dit wordt bereikt, zou men met recht kun nen spreken van „redelijke kansen voor de Nederlandse tuinbouw", zo besloot de minister zijn betoog. De ruim 90-jarige koning Gustaaf van Zweden is voor zijn gebruikelijke reis naar de Rivièra vertrokken. Bij zijn vertrek uit Stockholm werd hij door verschillende leden van de Zweedse Koninklijke familie uitgeleide gedaan. Koning Gustaaf wuift voor zijn vertrek de achterblijvenden toe. Op Tweede Kerstdag 1947 werd te beekbergen in zijn huis vermoord ge- jenden de 60-jarige rentSnier, De Boer. He moord bleek enige dagen tevoren S? zijn gepleegd. De Apeldoornse poli- y® heeft kort daarop de Amsterdam mer H. en de zwerver A., afkomstig van Hmeland, gearresteerd. Zij bekenden ,c hebben ingebroken. A. gaf voorts j°e, dat hij het slachtoffer enkele ste- 1®n met een beitel en later een dqrielij- g® slag met een ijzer op het hoofd had hef,uVen' zou hem uit zün lijden ®bben willen verlossen. De rechtbank te Zutphen heeft H. tot rie jaar gevangenisstraf veroordeeld A. tot twintig jaar. Eerstgenoemde S]®rd van de ten laste gelegde dood- vrijgesproken. Gp ging in h°ger beroep en voor het k rcchtshof te Arnhem trok hij zijn be- de a nis omtrent bet toebrengen van \v dodelijke slag in. Donderdagmiddag Se?f de behandeling van de zaak voort- tc. De procureur-generaal persis ts kij zijn requisitoir van 15 Augus- *tr'Jvaarin hij twintig jaar gevangenis- vorderde. Uit de Memorie van Antwoord van de minister van Verkeer en Waterstaat op het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over de begroting 1950 van Verkeer en Water staat blijkt, dat de voorbereiding van ver schillende werken zover is gevorderd, dat zij, wanneer daarvoor de nodige fondsen zullen worden beschikbaar gesteld, binnen betrekkelijk korte tijd tot uitvoering zouden kunnen worden gebracht. Als zodanig kunnen genoemd worden de verbetering van verschillende vakken van bestaande Rijkswegen, de aanleg van rij wielpaden langs de Rijkswegen, de uitvoe ring van onderdelen van het Rijkswegen plan over het gehele land, de bouw van de brug over de Boven-Merwede bij Go- rinchem, de herbouw van enige kleinere in de oorlog vernielde bruggen, de verbe tering van bochten in de Maas, de normali sering van het Hollandsch Diep, de vernieu wing van verschillende loswallen in de kleine Rijkshavens en het maken van re serve-aanlegplaatsen voor de veren Vlissin- gen_Breskens en KruiningenPerkpolder. Onder leiding van mr. F. R. Mijnlieff, raadadviseur, chef van de afdeling Open bare Orde en Veiligheid van het ministerie van Binnenlandse Zaken, is gisteren in De venter de eerste van een serie bijeenkom sten gehouden met de hoofd-inspectie en de districts-inspecteurs van het Rijksbrand- weerwezen in ons land, teneinde na te gaan in hoeverre het mogelijk zal zijn de vrij willige brandweercorpsen te betrekken in een goede organisatie van de burgerlijke verdediging in oorlogstijd. Bij de opzet daarvan heeft men gebruik gemaakt van de ervaringen op dit terrein in Engeland, Frankrijk en Duitsland. Prins Bernhard is gisteren te Los Angeles aangekomen. Hij werd begroet door Nederlandse consulaire autoritei ten, aldus meldt A.P. Bij K.B. is benoemd tot Ridder der vierde klasse der Militaire Willemsorde luitenant ter zee eerste klasse C. L. J. I F Douw van der Krap. (Van onze sportredacteur) Amsterdam, 2 Maart Toen de hoofdstad precies vijftien jaar geleden getuige was van het Europese kampioenschap driebanden, beleefde het tevens de opkomst van de 1 rans- man Lagache, een secuur rekenaar met de bedachtzame speeltrant van een gepensionneerd kassier. Van de vier sindsdien gespeelde tournooien om de Europese titel won Lagache er nog drie, onder welke het laatste, maar het staat wel vast, dat de Franse kampioen in Amsterdam zal worden onttroond zoals hij eenmaal gekroond werd. In feite is dat trouwens al gebeurd. Lagache begon vanmiddag het tournooi met een verrassende nederlaag tegen zijn jonge, zeer talentvolle landgenoot Siguret en sneuvelde 's avonds na een enerverend gevecht om zijn laatste kansje, met een glimlach om de lippen, ook tegen de Belg Dessart, die 's middags na een achterstand van 12 caram boles met een prachtige eindspurt zijn landgenoot Van der Spiegel had ge klopt. Behalve Dessart wonnen de 22-jarige Franse student Bernard Siguret en de Enschedeër Wevers maar niet de Spaanse favoriet Domingo! hun beide partijen van de eerste dag. Het driebandenspel vraagt een heel andere waardering dan het jongleren op de kaderlijn. Het js wat minder gepolijst', veel meer afhankelijk van invloeden buiten de spelers om en laat welbeschouwd veel minder ruim te aan de zuiver technische biljart- kunde dan het spel van kader en anker. Wevers bijvoorbeeld was daar vandaag het wandelend bewijs van. Zowel in zijn middagpartij tegen de Oostenrijker Engel als 's avonds tegen de Belg v. d Spiegel heeft' hij voor treffelijke stoten gemaakt. Maar daar tegenover stonden een verre van vlijm scherpe beoordeling van de situatie en een slordige afwerking, welke hem bij het kaderspelen zeker parten zou den hebben gespeeld. Aan de verdienste van. zijn overwin ningen doet dit intussen niets af. Vooral met zijn triomf over v. d. Spiegel heeft Wevers een uitstekende prestatie ver richt, omdat- de Belg 's middags tegen zijn landgenoot Dessart wel had bewe zen dat hij geducht uit de hoek kan komen. Hij was toen gestart met een moyenne van 1.in tien beurten en na een hagel van poedels aan beide kanten tenslotte weer zo uitstekend op dreef gekomen, dat hij met een voorsprong van 3826 practisch niet meer kon wor den bedreigd. Op dat moment evenwel bleek, dat Dessart, wanneer het op zuivere biljart- kunde aankwam, toch wel de kroon spande. Van der Spiegel, de onvervalste personificatie van een trouwe, degelijke en goedgevoede houtvester, toonde wel kijk op de situatie, maar hij sloeg er op los als een al even onvervalste houwdegen. En toen het aambeeld even niet mee- veerde, kon Dessart tegen de verwach ting toch nog zijn slag slaan. Met een uitstekend gespeelde serie van zeven, waarin hij méér technische beheersing van de stof demonstreerde dan zijn tegenstander in de 38 caramboles, waar mee deze toen leidde, verkleinde hij zijn achterstand van 12 tot 5 en toen v. d. Spiegel zich van die slag niet vlot kon herstellen, wist Dessart hem in de eind spurt tenslotte met glans te passeren. Ook tegen Lagache liep Dessart een achterstand in. De Fransman leidde na 21 beurten met 188, maar toen men 10 beurten verder was bedroeg het ver schil nog maar 3 caramboles en na 42 beurten had Dessart een voorsprong van 4 punten. Ook hier scheen de Belg ten slotte gemakkelijk te zullen winnen, maar Lagache vocht nog even verbeten terug en capituleerde met een amper gemiste bal pas op 48. De melancholieke Zwitser Aeberhard, zeventien jaar geleden de eerste Euro pese kampioen, was 's middags geen partij voor de bekwame allround biljar ter Domingo. Maar in zijn avondronde Minister Stikker, directeur van de O.E.E.C., heeft met president Tru man geconfereerd. En niet slechts met Truman, Hij sprak ook PavQf Hoffman, hoofd van de E.C-A. (ge heel links), Harrirrtan, reizende am bassadeur der E.C.A. (3e v links) en de onderstaatssecretaris der V. 5. James Webb In hun laatste competitiewedstrijd voor het ijshockey-kampioenschap van Nederland hebben de Amsterdamse Ijs vogels een 134 overwinning behaald op het Tilburgse team. De wedstrijd werd in de Apollohal te Amsterdam ge speeld en had als tussenstanden 41, 40 en 53. Door dit resultaat hebben de Ijsvo gels een goede kans op het kampioen schap van Nederland. Van hun vier wedstrijden zijn er drie gewonnen met een totaal doelgemiddelde van 21.10. Alleen HHYC kan nog gelijk komen. Onder auspiciën van de KNAC zijn op het circuit van Zandvoort uurrecords gevestigd in de G en in de D klasse, twee klassen waarvoor nog geen officiële uurrecords bestonden. He.t eerst reed A. G. P. van Houten uit Haarlem met Fiat in klasse G (750 1100 cc). Hij legde in 1 uur 94.9 km af. Zijn snelste rondetijd was 2.27.2, over eenkomende met een snelheid van 102.6 km. Een later door G. C. A. Mul der met Skoda gedane poging om deze prestatie te verbeteren, mislukte. In dé dertiende ronde bleek namelijk reeds dat Mulder niet boven de afstand van Van Houten zou kunnen komen, zodat hij °P Saf- Het uurrecord in de.ze klasse is dus 94.9 km. Vervolgens reed W. Adams uit Rot terdam met een 6 cylinder Citroen in klasse D (23 liter) in een uur 102.9 km. Snelste ronde 2.23.7, wat een gemiddelde snelheid van 105 km betekent. Er wer den geen verdere pogingen gedaan zo dat het uurrrecord in de D klasse op 102.9 km komt te staan. Slechts drie rij ders namen aan de recordpogingen deel. Ve.rmeld kan nog worden dat Van Houten na 53 minuten even stopte wegens een klepschotelbreuk maar ver volgens de rit voortzette op drie cylin ders. Zonder deze pech zou zijn resultaat nog aanmerkelijk beter zijn geweest. De gevestigde records zijn officeus en onderhevig aan kleine wijzigingen na de officiële controle. Op de nieuwe schans van Oberstdorf heeft de eenogige Duitse skiër Sepp Weiier een sprong van 127 meter ge maakt. Pas twee dagen geleden had zijn landgenoot Willi Gantschnigg het officieuze record van 120 op 124 me ter gebracht. Advertentie kon de Spaanse picador zijn balans niet vinden tegen de Oostenrijker Engel, die een verrassende overwinning behaalde. Siguret, de benjamin van het gezel schap, die op het andere biljart zijn tweede partij tegen Aeberhard speelde, demonstreerde op dat moment een veel gavere techniek en ook al inspireerde zijn tegenstander hem niet tot een spel peil van grote hoogte, het is zeker niet onbegrijpelijk dat de jongste van allen in veler waardering als ernstig favoriet voor dit kampioenschap werd genoteerd. De uitslagen luiden Wevers (Ned.) 50 81 4 0.817 Engl (Oostenrijk) 39 81 3 0.481 Dessart (België) 50 72 7 0.694 V. d. Spiegel (België) 47 72 6 0.652 Domingo (Spanje) 50 69 7 0.724 Aeberhard (Zwitserl.) 28 69 5 0.405 Siguret (Frankrijk) 50 69 5 0.724 Lagache (Frankrijk) 39 69 5 0.565 Lagaches 48 81 4 0.592 Dessart 50 81 3 0.617 Van der Spiegel 44 79 4 0.556 Wevers 50 79 3 0.632 Domingo 48 77 3 0.623 Engl 50 77 6 0.649 Aeberhard 23 66 3 0.348 Siguret 50 66 5 0.757 De stand luidt: „De vorst dezer wereld", Robert Ben son. Uitgave Nederlands Boekhuis, Til burg. Dit boek was, als ik het wel heb, het meest gelezene in de biblio theek van ons gymnasium. De fanta sieën van Benson, zijn idealen, zijn koe ne aanduiding van hetgeen er technisch staat te gebeuren in deze wereld van snelle mechanische en geestelijke evo luties, boeide vooral de leesgierige en fantasierijke jongelingschap, die zich zelf wapende voor haar eigen strijd. Toen wij „De vorst dezer wereld" dezer dagen in de welverzorgde uitgave van Nederlands Boekhuis te" Tilburg her lazen, mochten wij misschien evèn wat ontnuchterd staan tegenover de volu mineuze herinneringen van de eerste kennismaking, maar wij herkenden het toch weer als een boek, dat, ondanks zijn onderwerp, in het minst geen sen sationele indruk maakte, omdat Ben son de laatste dagen en ondergang van deze wereld op een zeer sobere en plau sibele manier had verteld. Wij zijn er echter van overtuigd, dat de meest ver knochte lezers van „De vorst dezer we reld" ook nu weer de intellectuelen on der de jeugdige lezers zullen zijn, ook al zal de schrijver zijn boek niet op de eerste plaats voor hen hebben bedoeld Het is de vierde Nederlandse uitgave waarbij het zeker de moeite waard i: te vermelden, dat het boek meer dan veertig jaar geleden werd geschreven en zijn frisheid ten volle heeft behou den. Op drift", A. E. Johann. Uitgave Gottmer Haarlem De roman van een Pruisische jongeman, vormelijk in hart en nieren, maar ontwricht door de schokkende gebeurtenissen van een ver boren oorlog (1914). Ontrukt aan de bescherming van zijn strenge ouders en liefdevolle zorgen van „zijn barones stort de jonge Hans Radmacher zich in een ontredderde maatschappij en niet zodra heeft hij besloten het beste niet aan anderen te laten, of de bekwame Siguret (Fr.) Dessart (België) Wevers (Nederl.) Domingo (Spanje) Engl (Oostenr.) Spiegel (België) Lagache (Frankr.) Aeberhard (Zw.) 4 4 2 2 0 0 0 alg. gem. 0.740 0.653 0.625 0.671 0.563 0.602 0.580 0.377 part. gem. h.s. 0.757 5 0.694 0.632 0.724 0.649 0.652 0.592 0.405 Het ttoee en tachtigste congres van de Union Cycliste Internationale, de U.C.I„ werd gisteren ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van dit internationaal wielerlichaam door de Franse generaal De Lattre de Tassingny geopend. Behalve het bestuur waren aanwezig de afgevaardigden van veertien landen, onder wie ook die van Nederland. Tot vice-president werden verder verkozen: Feen (Zwits.) en de Italiaan Rodoli. De voorzitter van de Nederlandse Wielren- Unie, jhr. I. L. van den Berch van Heem stede, die eveneens als vice-president zitting had. werd niet herkozen. Eén der belangrijkste punten van de zeer omvangrijke agenda was de tqewij- zing van de wereldkampioenschappen 1951. De geheime stemming wees Italië als organiserend land aan. Dit land kreeg 56 stemmen, Groot-Brittannië 8 en Hon- garijë 2. Het voorstel van Frankrijk om in de finales van de wereldkampioenschappen sprint drie renners te plaatsen in plaats van twee, werd met 40 tegen 23 stem men aangenomen. Deze nieuwe bepaling zal bij de kampioenschappen van 1951 voor het eerst in werking treden. De dopings-kwestie werd door Groot- Brittannië ter tafel gebracht. De Britse afgevaardigde MacDonald stelde voor de renners, bij wie tijdens het medisch vooronderzoek doping werd geconsta teerd. te diskwalificeren. De zaak werd naar een sub-commissie verwezen. De Nederlandse afgevaardigde pleitte voor een definitieve regeling voor het amateurisme. Elk land blijkt over de amateur-status van een renner een an dere mening te hebben. President Joinard stelde voor, dat het U.C.I.- bestuur deze kwestie nog eens in al haar détalis zou bestuderen, hetgeen werd aangenomen. De tweedaagse Internationale schaatswed strijden te Jevnaker (Noorwegen) werden gisteren voortgezet met de 1500 en 3000 meter. Opnieuw was Andersen heer en meester. Kees Broekman werd zesde en Van der Voort negende in het alg. klasse ment. 1500 meter: 1. Andersen (Noorw.) 2.22.5; 2. Hauglie (Noorw.) 2.23.6; 3. Werket (Noor wegen) 2.24--; 4. Martinsen (Noorw.) 2.24.8; 5. Van der Voort (Ned.) 2.25.-; 9. Kees Broekman (Ned.) 2.26.-; 14. Anton Huiskes (Ned.) 2.30.1. 3000 meter: 1. Andersen 4.58.2; 2. Hauglie 4.59.5; 3. Liaklev 5.01.1; 4. Martinsen 5.02.6; 5. Wahl 5.03.6; 6. Lundberg 5.04.5; 7. Van der Voort 5.05.4; 10. Broekman 5.08.2; 11. Huiskes 5.10.8. Eindklassement: 1. Andersen (Noorw.) 193.030 punten; 2. Hauglie (Noorw.) 19.514 pnt.; 3. Lundberg (Noorw.) 196.817 pnt.; 4. Werket (V.S.) 196.863 pnt.; 5. Wahl (Noorw.) 19.700 pnt.; 6. Broekman (Ned.) 198.074 pnt.; 9. Van der Voort (Ned.) 199.193 punten. Ter gelegenheid van het 50-jargi bestaan van de UC.I. werden in het Velodrome d'Hiver te Parijs internationale wielerwed strijden gehouden. De uitslagen luiden: Sprint professionals, om de grote prijs Emille de Beukelaer, eerste president van de U.C.I. Finale: 1. Van Vliet; 2. Harris; 3. Log- nay. Achter grote motoren: eindklassement: 1. Besson (Zw.) 3 pnt.; 2. Frosio (It.) 4 pnt.: 3. Lesuer (Fr.) 5 pnt.; 4. Bakker (Ned.) 8 pnt.; 5. Lelisert Belg. 10 pnt. Omnium: Eindklassement: 1. Carrara (Fr.) 3 pnt.; 2. Van Steenbergen (Belg.) 8 pnt.; 3. Coppi (It.) 8 pnt,.; 4. Piel (Fr.) 11 pnt.; 5. Koblet (Zwits.) 15 pnt. werker in hem baant zien een zegevie rend pad naar goede posities. Totdat zijn eerste liefde, in tijden van oneven wichtigheid verbroken, opnieuw bezit van hem neemt en hij gelouterd door ondervinding e» teleurstelling het voor deel van zijn dubieus streven verwerpt, om als emigrant opnieuw te beginnen; een leven vol hoop, dat een verademing zal zijn na de beklemmende somberheid van hetgeen hem is overkomen. Boeiend verteld. „De nar Estebanillo", David de Jong. Uitgeverij Contact, Amsterdam. Da vid de Jong heeft eerder de aandacht getrokken met zijn knappe historische roman over Coenraad van Beuningen „Een burgerkoning". Ook met „De nar Estebanillo" beweegt hij zich op het terrein der historie, maar hier kon hij zijn fantasie vrijer spel geven en men kan niet anders zeggen, dan dat hij er op een kundige manier gebruik van heeft gemaakt. De nar Estebanillo is niet zo maar een grappige of bespotte lijke of meelijwekkende figuur; het is de uitstekend gekarakteriseerde wijs geer, die spot met zijn eigen lichame lijke mismaaktheid, maar nog meer met de geestelijke van anderen. Die moet kruipen en knielen om de goede gaven van het leven te ontvangen, maar die ze oneindig veel meer waardeert en geniet dan de levensvierders, omdat hij de kracht van de wijn, de bekoring van de poëzie en de schoonheid van het leven kent. Van die Estebanillo vertelt De Jong ons boeiend en be kwaam met een sprankelende humor. Cr. The Confidential Agent door Graham Greene. Voor al diegenen, die Graham Greene kennen als de schrijver van boe. ken als „The Power and the Glory", „Brighton Rock" en „Ministry of Fear" behoeft de Confidential Agent geen aan. beveling meer. Ook in dit boek, waarin ons de lotgevallen worden verhaald van een geheim agent bij de uitvoering van zijn opdracht in een ander land, spelen de innerlijke conflicten van de hoofd persoon een grote rol. Hierdoor boet misschien de „held" van het verhaal veel van zijn heldhaftigheid in, doch zijn geschiedenis is aannemelijk en men selijk en wellicht daardoor juist zo boeiend. In „Winesburg, Ohio" door Sherwood Anderson, maakt de lezer kennis met een aantal gewone mensen uit een klein stadje in de staat Ohio. Deze gewone mensen onderscheiden zich echter be halve door leeftijd en omstandigheden vooral van elkaar door merkwaardige eigenschappen en opvattingen, veelal als gevolg van jeugd-ervaringen. Daar is b.v. de ongelukkige onderwijzer, wiens toewijding voor zijn leerlingen verkeerd werd uitgelegd, en de dronken dr. Par- cival met zijn eigen philosophie. Verder de jonge journalist George Willard, waarin men de schrijver van dit boekje vermoedt, en Bentley, de boer die zich „een man Gods" waant, Alice Hindman, het langzaam-maar-zeker-ouder wor dende, gedesillusioneerde meisje en de man Robinson, die gesprekken voert met mensen uit zijn verbeelding. En Ander son's fantasie heeft deze verhalen zo danig met elkaar weten te verbinden, dat zij de geschiedenis werden van een stadje, een geschiedenis die men soms met begrip en soms met verbazing, maar altijd met belangstelling volgt. Slechts in zoverre doen de „Short Stories" van James T. Farell aan Ander, son's „Winesburg, Ohio" denken, dat het een verzameling is van (19) verha len;-doch waar Anderson deze verhalen met elkaar verbond, staan ze hier geheel los van elkaar en de enige overeenkomst vormt het feit, dat ze alle de rijpere jeugd beschrijven, (zij het onder zeer verschillende omstandigheden) met hun problemen en moeilijkheden zoals deze zich in onze moderne tijd voordoen. Fa rell geeft ons van deze jonge mensen vaak een realistisch, wrang en cynisch, af en toe een tragisch, maar zelden een hoopvol of idealistisch beeld. Stuart Cloete's „The Turning Wheels" geeft ons opnieuw de geschiedenis van de grote trek van de boeren naar Trans vaal omstreeks 1830. Het verhaalt ons van de lange reis onder de hete zon van mensen en dieren, op weg naar een land, waar men onafhankelijkheid, vrede en welvaart hoopt te vinden. Van de strijd tegen de Zoeloes en de Kaffers, van Hendrik van der Berg, de leider, en van Herman, zijn enige zoon, vanSannie van Reenen en Zwart Piete, de jager; van Rinkals, de zwarte toverdokter, en vooral van de oude Tante Anna de Jong. Een realistisch, maar spannend ooek, doorspekt met Zuid-Afrikaanse woorden en geschreven door een auteur van Hol landse afkomst. Voor volwassenen. Tobacco Road, mag wel het meest be kende boek van Erskine Caldwell ge noemd worden. Het vertelt ons over een paar negerfamilies onder de armzaligste toestanden en in de meest dwaze situa ties. Het is een rauw verhaal, waarin ellende en sexualiteit de boventoon voe ren. Voor volwassenen, die van dit soort negerverhalen houden, wellicht lees baar. Van de bekende toneel- en boeksehrij. ver W. Summerset Maugham is in deze Signet-serie verkrijgbaar „The summing up", en hoewel de schrijver dit boekje begint met te zeggen, dat het noch een autobiographie, noch zijn memoires ver onderstelt in te houden, geeft het de le zer een interessant, vlot te lezen over zicht van Maugham's litteraire loop baan; van zijn jeugd, en ervaringen als beginnend en later als erkend schrijver en tot slot van zijn opvattingen over en belangstelling voor allerlei onderwerpen die het leven beheersen, zoals sexe, re ligie, kunst etc. Als niet-Katholiek en ongelovig mens tracht Maugham aan het eind van dit boekje zijn eigen philo sophie duidelijk te maken, echter zon der deze aan de lezer op te dringen en het hele werkje ademt een zodanige rust, zonder ook maar even langdradig te worden, dat wij deze „Summing up" gaarne aanbevelen. P. VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m. KRO: 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 regerings- uitz., 19.35 Bahrwasser, fluit en Netier- pelt, piano, 19.50 monniken bestrijden woningnood, report, abdij van Berne, 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man, 20.12 Stabat Mater van Rossini voor 2 sopra nen, tenor, bas, gem. koor en ork., 21.30 klankbeeld 1909, 22.30 lezing naasten liefde, 22.45 de zin van het huwelijk, 23.00 nieuws, 23.15 Ork. zonder naam. HILVERSUM II, 415 m. Na 17.00 uur ook 245 en 1875 m. VARA: 18.00 nieuws, 18.15 accordeola, 18.40 A Cappella koor, 19.00 Denk om de bocht, 19.15 Evelyn Knight en Ann Shelton. VPRO: lezing, 19.45 schets, 19.55 nieuws, 20.05 boeken, 20.15 Passielied. Albert in den Maur, tenor, 20.30 mensen aan het werk. VARA: 21.00 Men vraagt en wij draaien, 21.40 Ducdalf, 22.00 buitenl. overz., 22.15 Swing and Sweet, Bebop, Serga Cha- loffVPRO: 22.40 lezing, 22.45 dienst. VARA. 23.00 nieuws, 23.15 Harold in Italië van Berlioz. ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 Maria ter ere. 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 Weense muz., 9.00 vrouw en lezing: Zijn we het eens met de keuze van onze kin deren?, 9.30 gram., 10.00 kleuters, 10.15 Szaska v. Rimsky Korsakow, balletmuz. uit Cindprella v. Prokofieff, 11.00 zie ken. 11.45 kerkorgel, 12.00 Angelus, 12.05 Angelus, 12.03 symphonette-ork., 12.30 land- en tuinbouw, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 musicerende dilettan ten, 13.55 gram., 14.20 Engelse les, 14.40 ensemble Zon en Zang, met Jo Immink, 15.10 filmbespr. door A. v. Domburg, toneel André Rutten, 15.45 suite voor strijkork. v. Corelli, symph. F gr. t. no. 8, Beethoven, 16.30 schoonheid van het Gregoriaans, 17.00 De wigwam. HILVERSUM II, 415 m. Vóór 10.00 uur ook 245 m. VARA: 7,00 nieuws, 7.18 gram-. 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.40 or gel, 9.00 suite no. 1 Peer Gynt v. Grieg, Berceuse v. Sibelius, suite L'Arlésienne van Bizet. VPRO: 10.00 lezing, 10.05 dienst. VARA: 10,20 Don Segundo Som- bra, feuilleton, 10.35 herh., 11.30 Martin Zagwijn cello, Hans Schouwman piano, 12.00 Kilima Hawaiians, 12.30 land- en tuinbouw, 12.33 Trio Pia Beek, 12.55 kalender, 13.00 nieuws, 13.15 Metropole- ork., 13.50 Dinah Shore, 14.00 Het Ne derl. Lied, 14.20 Politiekapel, 14.50 Gro nings progr., 15.15 Divertimeno Tans man, le uitv., serenade Tsjaikofski, 16.00 lezing, 16.15 amateurs zetten hun beste beentje voor, 16.45 sport, 17.00 nieuwe gr am.platen, 17.30 Op de disselwagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5