Stijgende spanning in Frankrijk FRANKRIJK PACHT VOOR VIJFTIG JAAR DE MIJNEN IN HET SAARGEBIED i Van Wijnbergen t Communisten door de Garde Mobile uit Assemblée gezet Uitbreiding aantal stakende metaalarbeiders INDONESISCHE AMBASSADEUR IN ONS LAND SPOEDIG ACTIE TEGEN NEDERLANDSE LEGATIE TE VERWACHTEN Als gevolg van het proces-Louwers TRUMAN VRAAGT BEVOEGDHEDEN OM VETKOOLMIJNEN OVER TE NEMEN Toi hoofd en hart Het laat zijn aanspraken op het bezit der mijnen varen Opvoering van de productie Het p Vorig incident twee jaar geleden Ook stillegging van de ondergrondse? weer Staking brengt volkswelzijn in gevaar ZATERDAG 4 MAART 1950 73ste JAARGANG No. 24708 Goede kans in Indonesië voor onze textielindustrie DE BEKENTENISSENTE PRAAG TWEE DODEN BIJ MOTORBOTSING Moeilijkheden der V.S.I. DE INDONESISCHE GULDEN Nog dit weekend devaluatie De samensmelting van de deelstaten in Indonesië WIES MOENS IN VRIJHEID Bonn kan het niet geloven Nieuwe phase in de margarine-oorlog BRUINKOOLBRIKETTEN GOEDKOPER Troepentransport uit Indonesië BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boeriigter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden meaedelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. Dé administratie behoudt zich het recht voor advertentiër. eventueel zonder opqave van redenen te weiaeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week, f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Telkens wanneer op hoge leeftijd een staatsman of politicus sterft, die in de kracht van zijn leven vele jaren in het middelpunt stond van de actuele politiek, wordt men zich bewust van de vergankelijkheid van menselijke roem en publieke be kendheid. Onwillekeurig dachten wij hieraan bij het vernemen van het overlijden van Baron Van Wijnbergen. Vele jongeren herinneren zich immers zelfs nauwelijks zijn naam meer en toch stond deze politicus jarenlang in de voorste rij der katholieke strijders voor de financiële gelijkstelling van het onderwijs; tot bijna aan zijn dood toe kwam hij op voor de belangen van de Katholieke middenstand; jarenlang had hij een leidende functie in de politieke partij der katholieken, die toen nog Bond van Kiesverenigingen heette; vele jaren bekleedde hij ook de functie van voorzitter der Katho liekendagen. Toen de onderwijsstrijd echter gro tendeels was uitgestreden, raakte hij allengs op de politieke achtergrond. Want hij was niet de soepele politicus, die gaarne de kunst der politieke mo gelijkheden beoefende. Hij had zijn eigen visie op de dingen, waaraan hij hardnekkig vasthield, principieel en consequent. Dit was de oorzaak dat hij vaak op veel tegenkanting stuitte bij jongere katholieken, die in het vuur van hun jeugdig enthousiasme hem beschouwden als de conservatief, die hun denkbeelden remde. Hard en ruw is die strijd dikwijls gevoerd, zoals dat vaak geschiedt in het poli tieke leven. Ook een Mgr. Nolens heeft daarvan kunnen meepraten. Het is het lot, dat de meeste politici is be schoren, die werkelijke persoonlijk heden zijn, en geen politieke mario netten of kameleons, die beweeglijk zijn als poppen, als het om steeds ho gere functies gaat en hun kleur aan passen aan het politiek klimaat. Ka tholiek in hart en nieren had hij, vurig voorstander van een rechtse coalitie, vele vrienden onder de protestanten, die hij als mede-christenen zeer hoog achtte. Het leven gaat voort en de tijden veranderen. Maar op de dag van van daag herinneren wij ons weer leven dig zijn markante persoonlijkheid. Groot en fors, altijd wat moeilijk lo pend, was hij een respect afdwingende verschijning in Utrechts straten. Hij domineerde, omdat al zijn doen en laten werd gekenmerkt door iets, wat wij misschien het beste kunnen defi niëren door het woord „stijl". Hij was een aristocraat in de beste zin van het woord, letterlijk en figuurlijk. Een katholiek, die in het beleven van de godsdienst voor allen een voorbeeld was. Ook al was hij het met de poli tieke ontwikkeling na de oorlog niet eens, prof. Romme wees er gisteren in een herdenkingsartikel nog op, christen als hij was, twijfelde hij niet aan de oprechtheid van hen, die in dezen met hem van mening verschil den. Een generatie, die ontzaglijk veel voor de katholieke emancipatie in ons land gedaan heeft, sterft uit. Ruys de Beerenbrouck, Nolens, Aalberse, Poels, zij allen zijn Van Wijnbergen voorge gaan. Het zou van ondankbaarheid getuigen als wij hen zouden vergeten. Herdenken wij bijzonder in deze dagen in ons gebed Van Wijnbergen, aan wie vooral ons katholieke onder wijs zo veel te danken heeft. Hij ruste in vrede. Een compagnie van 150 man der Garde Mobile ging gis teravond de Franse Nationale Vergadering binnen en haal de er de communistische afgevaardigden uit die het po dium ruim zeven uur bezet hadden gehouden. Dit ingrijpen verliep zonder incident en de zitting, die gistermiddag was geschorst zou worden voortgezet. Het bevel om de communisten, die gistermiddag het po dium bestormd hadden en het zeven uur bezet hadden, te verdrijven, was gegeven nadat de communist Gérard Duprat met een groepje kameraden het podium veroverd hadden na een poging van de leiding der Assemblée om een urenlange communistische „filibuster" af te breken. Gisteravond om tien uur arriveerden 150 manschappen van de Garde Mobile bij het gebouw, zetten alle ingangen af en gingen het gebouw binnen met de be doeling de communisten tot heengaan te dwingen. Edouard Herriot, de 77-jarige voorzit ter van de Assemblée, had herhaaldelijk aan Duprat verzocht te vertrekken en tenslotte gaf Herriot opdracht aan het hoofd van de militaire garde in de As semblée om Duprat te vertellen, dat hij buiten de orde was. De garde-officier deed dit driemaal, zoals de regelen der Assemblée het wil len, en zond. daarna om een compagnie der garde om de communisten er zo no dig uit te vechten. De laatste maal, dat een dergelijk in cident had plaats gevonden, was twee jaar geleden, toen de communisten de Assemblée verlieten onder het zingen van de Marseillaise. Herriot, de grijze voorzitter van de Franse Assemblée, had het zwaar. In geheel Frankrijk breidt zich het aantal stakingen ter verkrijging van hogere lonen en een maandelijkse extra uitkering van 3000 francs, langzaam uit. Gisteren besloten 13.000 metaalarbeiders te Rijssel, in Noord-Frankrijk, in staking te gaan. Door de onder com munistische leiding staande C. G. T. werd voor vandaag een waarschuwingsstaking van 2 uur aangekondigd, waar aan, naar verwachting, duizenden bootwerkers in Franse en Algerijnse havens zouden deelnemen. In Parijs ver klaarde zeventig procent van de overheidsdienaren zich voor staking. Het grondpersoneel van de vlieghaven van Orly is gisterochtend in staking gegaan, doch hetzelfde personeel van het vliegveld van Le Bourget bleef aan het werk. Te Toulouse sprak zestig procent van het grondpersoneel van de „Air France" zich voor staking uit. Te Clermont- Ferrand en te Bergougnan wordt in de Michelin-bandenfabrieken gesfaakt. In sommige staalfabrieken in Oost- Frankrijk wordt door een gedeelte der arbeiders gestaakt. De arbeiders der gas- en electriciteits- bedrijven te Parijs hebben zich in be ginsel voor staking uitgesproken, niet tegenstaande de leiding dezer bedrijven een loonsverhoging van 4.9 procent heeft toegezegd. De werknemers van de ondergrondse spoorweg en van de busdiensten te Pa rijs hebben zicb voor staking uitgespro ken, doch zij zijn nog aan het werk. Een delegatie dezer arbeiders zou vandaag overleg plegen met de Franse minister van Openbare Werken, Jacques Chastel- lian. Zou dit "Overleg niet tot voor de arbeiders bevredigende resultaten leiden, dan zal op een Zondagavond a.s. te hou den vergadering worden beslist of al dan niet tot staking zal worden over gegaan. Met het Iijntoestel uit Djakarta arri veerden Vrijdagmiddag op Schpihol de beren mr. J. E. van Hoogstraten, alge meen vertegenwoordiger van de stich ting „Vertegenwoordiging in Indonesië van de Nederlandse industrie", en de nieuwe ambassadeur van Indonesië aan bet Engelse hof, de heer Subandrio. Mr. Van Hoogstraten is naar Nederland ge komen teneinde besprekingen te voeren met personen uit het Nederlandse be drijfsleven. Zijn taak is in feite financieel-eco- nomisch en politiek waarnemer te zijn voor de Nederlandse industrie in Indo nesië en het Verre Oosten, naar hij ons vertelde. Zijn bezoek aan Nederland heeft voornamelijk ten doel kennis te maken met de Nederlandse industrie en zich op de hoogte te stellen van de denkbeelden en de belangen van de Nederlandse industriëlen. In Westelijke kringen is men van me ning, dat de Tsjechische regering bin nenkort een actie zal ondernemen tegen de Nederlandse legatie te Praag. Vol gens het officiële Tsjechische persbu reau heeft de Nederlandse zakenman Johannes Louwers Donderdag tijdens zijn verhoor de namen genoemd van leden der Nederlandse legatie, die Tsjechische burgers geholpen zouden hebben uit het land te vluchten. Men neemt aan, dat de Tsjechische regering de betrokken leden het land zal 'uit zetten of aan de Nederlandse autori teiten hun terugroeping zal verzoeken. In deze Westelijke kringen wordt ge zegd, dat het op zijn minst verbazing zou wekken als de Tsjechen na de be zwarende verklaringen yan Louwers niet tot een actie zouden overgaan. In verband hiermede wordt er op gewezen, dat de Hongaarse regering na het pro ces tegen de Amerikaan Vogeler en de Engelsman Sanders de Ver. Staten en Groot-Brittannië heeft verzocht het personeel van hun legaties te vermin deren. Tijdens het proces zijn zowel le den van de Amerikaanse als van de Britse legatie ervan beschuldigd, dat zij Vogeler en Sanders in hun activiteiten hebben geholpen. Onder de Nederlandse functionaris sen, die door Louwers zijn genoemd, bevinden zich de zaakgelastigde ad in terim Van der Gaag, de attaché voor militaire zaken en luchtvaart, kol. B. R. P. F. Hasselman. de legatie-kanse lier Theodoor Lochman, de commer ciële secretaris Daniel Kruseman en de tweede secretaris Marc. J. Rosenberg Polak. Gisteren werd het verhoor van de Tsjechische beklaagden in het proces voortgezet. Naar verwacht werd zou den vandaag de vonnissen worden be kend gemaakt. Verschillende Tsjechische beklaagden hebben gisteren verklaard, dat zij via de leden van de Nederlandse delegatie, a. Lochman, Hasselman en Kruseman, seheime gegevens over de textiel-in- dustrie hebben verzonden. hr. Adenauer, de West-Duitse kanselier, n®eft in een vraaggesprek met het weekblad ■■nheinischer Merkur" aangedrongen op een wfastische wijziging in het West-Duitse po- hieke bestel. Als voornaamste hervormings- •baatregel heeft dr. Adenauer in plaats van e evenredige vertegenwoordiging in de par- stnjenten van de staten en dat te Bonn het eisel van de absolute meerderheid per strict voorgesteld. De Nederlandse zakenman en hoofdver tegenwoordiger van het Nederlandse Kunstzijde-concern A. K 17., J. Louwers, tijdens het proces, dat Donderdag te Praag tegen hem is begonnen. Vrijdagmorgen vroeg is op de Rijks weg te Den Oever een motorongeluk gebeurd, dat twee slachtoffers heeft ge- eist. De 42-jarige chauffeur R. Rezelman uit Westerland begaf zich op zijn motor rijwiel naar Den Oever en vervoerde op de duo de 22-jarige conductrice D. M. J. Maassar uit Hippolytushoef. Van een zijweg reed een vrachtauto achterwaarts de hoofdweg op en waarschijnlijk heeft de motorrijder dit niet opgemerkt. Hij reed met grote vaart tegen de vracht auto en was door de hevige botsing op slag dood. De duo-passagiere overleed tijdens het vervoer naar het gemeente lijk ziekenhuis in Den Helder ten ge volge van haar verwondingen. Onder de branches van onze industrie die in het bijzonder een goede kans ma ken in Indonesië, noemde de heer Van Hoogstraten de textiel. Hij dacht, dat verdere uitbreiding van spinnerijen en weverijen veel zin zou hebben. Laat men in Nederland niet vergeten, zo zeide de heer Van Hoogstraten, dat de nieuwe regering sterke uitbreiding der industrie op haar programma heeft staan. Hierbij wordt graag Nederlandse hulp aanvaard en zonder twijfel zal de rege ring van Indonesië verheugd zijn bij de vestiging van nieuwe Nederlandse indus trieën. Een grote vraag is natuurlijk: van welke zijde komt het kapitaal voor de opbouw van de nieuwe Indonesische industrie. „Ër zullen zonder twijfel nog talrijke moeilijkheden te overwinnen zijn. Na een bestuurswisseling, zoals wij in Indonesië hebben meegemaakt, is het niet terstond pais en vree." In een rede aan een maaltijd welke de parlementaire pers heeft aangeboden aan enkele ministers en de H. C. van de V.S.I., Rum, heeft de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, mr. Van Maarseveen, de moeilijkheden ge schetst, waarmede de jonge regering der V.S.I. te kampen heeft. Zou zij er niet in slagen alle moeilijk heden te boven te komen, dan ware het, aldus de minister, niet denkbeeldig dat de pas verworven souvereiniteit Indo nesië niet tot zegen, maar tot rampspoed zou strekken. Gelukkig schijnt een fu neste ontwikkeling van zaken, waarbij de ene regering de andere zou opvolgen, waardoor het land onbestuurbaar wordt, weinig waarschijnlijk. Indonesië wordt thans geregeerd door figuren, die de leiding hebben gehad in de vrijheids strijd en uit dien hoofde het vertrouwen en de algemene achting genieten. De gehele wereld en Nederland niet in de laatste plaats ziet verlangend uit naar het bewijs, dat de solidariteit van alle Indonesiërs triomfeert over de moeilijkheden en de meningsver schillen. Zolang zulks nog niet het geval is, zolang de jonge staat nog de barensweeën van de nieuwe tijd moet doorstaan, lijden ook de Nederlanders, die in Indonesië wonen en werken, onder de onzekerheden van deze over gangstijd. Nederland zal in het belang van zijn landskinderen, en in het be lang van Indonesië, waarmede het door hechte banden verbonden is, doen, wat het kan, om een gunstige ontwikkeling van zaken in Indonesië te bevorderen. DJAKARTA, 3 Maart. Over het In donesische bedrijfsleven hangt een schier loodzware spanning over het lot van de Indonesische gulden. Men ont komt hier niet meer aan het gevoel dat binnen zeer afzienbare tijd de Indone sische munt zal worden gewijzigd ten opzichte van de buitenlandse valuta. Men veronderstelt, dat dit nog het ko mende weekeinde zal gebeuren. Omtrent de grootte van de devaluatie kan men uiteraard slechts vermoedens hebben, doch zeer sterk wordt gedacht aan de mogelijkheid van de invoering van variabele wisselkoersen in plaats van een openlijke devaluatie. Verwachting tot Zondagavond: Half tot zwaar bewolkt met van nacht of morgenochtend plaatselijk lichte regen of motregen. Zwakke tot matige en in het Noorden van het land later krachtige wind, overwe gend uit Westelijke richtingen. Vrij zacht. - Zondag: Zon 7.18—18.26; Maan 20.07 —7.49. Maandag: 21.37—8.01. Zon 7.1618.28; Maan De chefs van de Staven houden wekelijks een bespreking. V. I. n. r.: Chef Marine Staf vice-admiraal Jhr. E. J. van Holthe; Chèf van de Staf van de Verenigde Chefs van Staven, generaal-majoor \V. J. K. Baay; Chef Generale Staf, generaal mr. H. J. Kruis en Chef Luchtmachtluitenant-generaal O. Giebel. President Truman heeft gisteren te Washington het Amerikaanse Congress om bijzondere bevoegdheden gevraagd om de vetkoolmijnen, waarin reeds vier weken wordt gestaakt, te kunnen over nemen. De staking, waaraan 370.000 mijnwerkers deelnemen omdat zij zon der contract niet willen werken, heeft de steenkool voorraden in de Verenigde Staten zo doen slinken, dat de Ameri kaanse volkshuishouding in een crisis dreigt te geraken. De president, die de oplossing van het mijnconflict tot zijn eerste taak gesteld heeft, verklaarde in een speciale bood schap; „Binnen enkele dagen zullen wij practisch zonder vetkolen zitten. De openbare veiligheid en het volkswelzijn wordt door een reëel gevaar onmiddel lijk bedreigd. Het is nodig zonder uitstel tot maatregelen over te gaan. Indien de mijnwerkers hun werk niet terstond hervatten, zal menselijk lijden en een rampzalige economische ontwrichting het gevolg zijn". De president stelde voor: 1. een onpartijdige commissie te benoe men, die aanbevelingen zou doen „betreffende eerlijke en gerechtvaar digde compensatie aan de mijneige- Slechts weinig mensen zijn rechtvaar- I dig tegenover de verdiensten van I anderen. GRENS VAN DE REPUBLIK INDONESIA VOOR 1947 POLITIEKE GRENZEN NA 1947, MET DATA VAN VESTIGING DER DEEL STATEN DEELSTATEN DIE THANS WORDEN OPGEHEVEN MALAK •OO SUMATRA -12-'47 SERAWAK RIOUw rui pUMATR'A -8-48 BILLITON 12-7-47 DJAKARTA BANTAM**-? MADURA 20-2- 1HH 24-4-4 REP. DJOKJA JO-8-49 OOST J 28-11-48 Deze kaart brengt het liquidatieproces in beeld van een eertijds invloedrijke tendentie, die, om tè gróte machtscentralisatie van de Republiek Indonesia te voorkomen, de stichting van verschillende deelstaten nastreefde. Vooral de Republik Indonesia (Djocja, niet te verwarren met de Republik Indonesia Serikatstreeft er thans naar haar oude territorium, dat op onze kaart duidelijk is aangegeven, weer tot één geheel te verenigen. naren voor het gebruik van hun be zit door de staat"; 2. een onpartijdige commissie, die zou moeten vaststellen welk loon de mijnwerkers voor hun werk in rege- ringsdienst zullen moeten ontvangen; 3. een derde commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de regering, het Congress en het volk, „die een grondige studie zal moeten maken van de economische, sociale en natio nale veiligheids-aspecten van de steenkoolindustrie". Sinds 6 Februari liggen de mijnen door de staking geheel stil. Een door het federale gerechtshof op 11 Februari uitgevaardigd bevel het werk te her vatten is door de mijnwerkers niet op gevolgd. Ook een bevel van hun leider, John Lewis, is door hen in de wind geslagen. President Truman verklaarde te ho pen, dat de mijnwerkers naar hun werk zullen terugkeren, zo gauw de regering de mijnen heeft overgenomen, zodat hij de gevraagde bevoegdheden niet zal hoeven te gebruiken. Ovqr het geschil verklaarde Truman, dat de mijnwerkers dit zouden moeten oplossen door hun eigen collectieve on derhandelingen alsof er geen regerings- beheer over de mijnen was. „Ik wil de particuliere mijneigenaren aan de on derhandelingstafel niet vervangen door regeringsvertegenwoordigers". Truman beloofde, dat de mijnen on middellijk aan de eigenaars zullen wor den teruggegeven als er weer voldoende voorraden steenkool zijn. Naar wij vernemen is de Vlaamse dichter Wies Moens, die in Nederland was geïnterneerd, Vrijdag in vrijheid gesteld. Wies Moens had op grond van artikel twee van de Vreemdelingenwet 1918 aan de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage een verzoek tot invrij heidstelling gedaan. De rechtbank heeft dit verzoek op 28 Februari in raadka mer behandeld en 3 Maart uitspraak gedaan. De rechtbank heeft het beroep van Moens gegrond verklaard. Ingevolge deze uitspraak is Wies Moens Vrijdag in vrijheid gesteld. Artikel twee van de Vreemdelingen wet 1918 bepaalt o.m.: De Arrondisse mentsrechtbank, binnen welker gebied een vreemdeling in een bepaalde ver blijfplaats is opgenomen, kan in raad kamer op de vordering van het Open baar Ministerie of op verzoek van de vreemdeling, nadat daarop het Openbaar Ministerie zal zijn gehoord, de invrij- heidsstelling van de, vreemdeling ge lasten. Ails raadslieden voor Moens traden op mr. A. J. M. van Dal en mr. J. C Coebergh te 's-Gravenhage. Frankrijk en het Saargebied hebben gisteren de economische banden steviger aangehaald met vijf overeenkomsten bedoeld om beide landen in een permanente economische belangengemeenschap samen te voegen. Omstreeks het middaguur werden de overeenkomsten op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken ondertekend door minister Robert Sehuman en de minister-president van het Saargebied Johannes Hoffman. Onder de nieuwe overeenkomsten, waarover se dert 7 Februari onderhandelingen zijn gevoerd, krijgt Frankrijk het recht de kolenmijnen in het Saargebied voor de tijd van vijftig jaar te pachten. Het eigendomsrecht van de mijnen zal bjj een toekomstig vredesverdrag met Duits land definitief worden bepaald. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken zeide, dat Frankrijk zijn aanspraken op het in eigen dom krijgen van ".e Saarmijnen zou laten varen en gaf te verstaan dat de Fran sen hun steun zouden geven aan een beheer door het Saargebied Ingeval het Duitse vredesverdrag tot stand mocht komen. De vijf overeenkomsten zijn: 1. Een algemene overeenkomst waarin de politieke autonomie van het Saar gebied in principe wordt vastgelegd en de administratieve, wetgevende en ju ridische bevoegdheden der Saarregering worden aangegeven. 2. Een overeenkomst, die de econo mische unie tussen beide landen be krachtigt door het uitschakelen van discriminatieve handelspractijken en het bevorderen van vrije goederenuitwisse ling tussen Frankrijk en het Saargebied. 3. Overeenkomst over de steenkool mijnen. 4. De instelling van een autonoom spoorwegstelsel, waarbij Frankrijk ech ter een gelijke stem krijgt in het bestuur over de Saarspoorwegen, waaraan de Franse genationaliseerde spoorwegen technische bijstand zullen verlenen. 5. Een overeenkomst, waarbij de be woners van beide landen ongeveer ge lijke rechten krijgen in elkanders ge bied. De West-Duitse Bondsdag zal de volgende week een speciale bijeen komst houden, opdat de regering een verklaring over de Saar-kwestie kan afleggen. Jakob Kaiser, minister voor Zaken geheel Duitsland betreffende, heeft dit gisteren medegedeeld, nadat hij tegenover journalisten had verklaard, dat de berichten over de overeenkom sten tussen Frankrijk en het Saarge bied „ongeloofwaardig klonken". Dr. Thomas Dehler, minister van Justitie, zei, dat de overeenkomsten „niet in overeenstemming zijn met de beginselen van het internationale als van het nationale en het privaat recht". De Christen-Democratische partij, waarvan bondskanselier Adenauer lid is, heeft gisteren via haar persdipnst een verklaring uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat de overeenkomst tussen FranK- rijk en het Saargebied „onverdraaglijk" is. De overeenkomst is „veel minder gunstig voor Duitsland dan verwacht was". „Dit alles is des te betreurens waardiger, daar de kanselier bij alle mogelijke gelegenheden het Duitse standpunt heeft weergegeven, niet al leen tegenover de geallieerde Hoge Commissie maar ook tegenover de Fran se minister van Buitenlandse Zaken, dat een voor Duitsland onbevredigende op lossing een ondraaglijke last zou zijn voor de Frans-Duitse betrekkingen en de stichting van een Europese Unie", aldus de verklaring. „De West-Duitse regering heeft her haaldelijk verklaard, dat zij aanspraak maakt op de Saarmijnen, die voormalig bezit van het rijk zijn en daarom vol gens de constitutie, die door de gealli eerden werd goedgekeurd, aan de fede rale republiek behoren", aldus de Chris ten-Democratische verklaring. Uit officiële Britse bron wordt ver nomen, dat Frankrijk de overeenkomst over het pachten van kolenmijnen in het Saargebied getekend heeft zonder Groot- Brittannië van te voren in kennis te stellen. „Wij wisten van de onderhandelingen, maar wij zijn niet volledig op de noog- te gehouden, evenmin zijn wij voordat de overeenkomst bekend gemaakt werd hierover ingelicht", aldus de zegsman. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken wilde men nog geen commentaar geven, maar op 17 Januari heeft een woordvoerder van dit departement ver klaard, dat een Franse pachtovereen komst met een looptijd van 50 jaar na delig zou kunnen zijn voor het tot stand komen van een definitief Duits vredes verdrag. (Van een bijzondere medewerker) Opvoering van de productie voltrekt zich nimmer langs ijzeren lijnen. De wet van de toenemende meer opbrengst die. eenvoudig gezegd, tot uitdrukking wil brengen dat. indien men maar meer kapitaal in een onderneming steekt, er uiteindelijk ook financieel be tere resultaten uit zullen komen, moge in het algemeen waarheden bevatten, we hebben de neiging om deze wet niet meer dan een factor uit een gehele serie te noemen. Van F. J. Burns Morton verscheen eind vorig jaar in een Nederlandse bewerking het boek „Teamwork in Industry"' onder de Nederlandse titel „Samenwerken in de bedrijven". Al zijn we geen onver deeld bewonderaar van de in dit boek uitgedrukte gedachten, het doet ons toch wel duidelijk inzien dat het „hoogst nuttig effect" slechts het resultaat kan zijn van een geheel van samenwerkende factoren. In het midden van al dezen staat steeds de mens. De mens immers is het doel van de voortbrenging, al levert hij door zijn arbeid, door zijn kapitaalver schaffing tevens ook de middelen ter voortbrenging. Bij al wat wordt onder nomen om aan de huidige eis van pro ductieverhoging te voldoen, dient men derhalve rekening te houden met de mens. Een van de meest kernachtige waarheden uit de artikelen die Pater Van Iersel deze week in ons blad schreef is wel deze dat de man. die onder kom mervolle omstandigheden leeft, veel eerder de kracht zal hebben om zijn moeilijkheden te dragen, wanneer hij weet dat het mensen-mogelijke wordt ondernomen om zijn noodtoestand te verbeteren. Onder de maatregelen die thans zijn voorgesteld, is er een aantal dat bij de arbeiders sterk de indruk wekt dat de klok wordt teruggezet. Lange jaren is er gevochten, eerst om een tien-urige, later om een acht-urige werkdag te verkrijgen. Het was daarna heus niet eenvoudig om een overwerk- vergunning bij de arbeidsinspectie los te krijgen en thans Dleiten werkgevers- en werknemers-organisaties voor een ver ruiming van het stelsel der overwerk- vergunningen. „Is dit", zo vroeg onze arbeider, „niet een verkapte poging om langzamerhand weer te komen tot de tienurige arbeidsdag?" Men vraagt zich dit temeer af. omdat in bepaalde krin gen er voor gepleit wordt dat dit over werk voor de normale beloning zou ge schieden. Reden om geen extra betalin gen toe te kennen, noemt men de vrees dat een inkomenverhoging tevens con sumptieverhoging zou betekenen, waar door het nuttig effect van het op die wijze meer geproduceerde weer zou te loór gaan. We ziin het er mee eens dat productieverhoging niet in gelijke mate vergezeld mag gaan van consumptiever hoging. Maar of nu juist een zwaardere in spanning „beloond" moet worden met de waarschuwing dat een arbeider er practisch niets extra's voor mag heb ben. is toch wel een zeer open vraag voor ons. Wij zijn het eens met iedereen die beweert dat fle arbeider zijn beste prestatie levert bij een regelmatige en normale arbeidstijd. Gezien de practijk van de laatste dertig jaar menen we de arbeidstijd van acht en een half uur per dag een normale te mogen noe men. Eisen de omstandigheden in een bepaald bedrijf tijdelijke verlenging van de arbeidsduur, hetzij door seizoen invloeden, hetzij door de noodzaak om spoedorders af te werken. dan zal geen redelijk arbeider zich hiertegen verzetten, mits hij begrijpt dat de om standigheden er toe nopen en vooral mits hem duidelijk is dat dan niet al leen economische factoren een rol spe len. De bedrijfsleider die nimmer bereid is rekening te houden met de persoon lijke wensen van de arbeiders, ook bij meer of minder noodzakelijk overwerk, moet er niet op rekenen een hartelijke bereidheid voor deze bijzondere pres tatie te ontmoeten. Eerst wanneer men weet dat in een onderneming ook naar de mens wordt gekeken ontstaat de bereidheid om ook voor de onderneming meer te zijn dan ..alleen maar" een ar- beidsleverancier voor acht en een half uur per dag. Het spreekt vanzelf dat de financiële voordelen die dit overwerk voor de onderneming opleveren ten dele ook ten goede moeten komen aan de arbeider. Men zal hier zelfs een ex tra prikkel moeten vinden, b.v. in de vorm van vrijheid van loonbelasting voor deze verdiensten. In dezelfde orde ligt ook het werken in ploegen. Het verder doorvoeren van een ploegenstelsel lijkt ons economisch hoogst nuttig en wenselijk. Kostbare machineparken staan thans soms vijf tien en een half uur per dag renteloos. Grote kapitalen kunnen veel intensie ver worden aangewend. Men is er even wel niet met te zeggen: maak dan van die machinefabriek die thans acht en een half uur per dag werkt, maar een continubedrijf. Dan zou de fout worden begaan waar men boven voor waar schuwde: alleen maar denken aan eco nomische factoren. (Vervolg op pag. 3 derde kolom) Een margarinefabriek poogt de mar garine-oorlog, die hier en daar in ons land woedt, een halt toe te roepen. Zij gaat in haar margarine weer vitamine A verwerken. De toevoeging daarvan is in Mei van het vorig jaar stopgezet, toen de regering vitamine A niet langer kosteloos aan de Nederlandse industrie verstrekte. De fabriek neemt van nu af deze kosten zelf voor haar rekening. Zij brengt een product op de markt, waarin per Vi kg. boter 5000 eenheden vitamine A zijn verwerkt. De prijs van de marga rine. deze week door de regering vrij gegeven zal door deze fabriek worden gehandhaafd op 34 cent per half pond. Met ingang van 1 Maart j.l. zijn de prijzen voor bruinkoolbriketten ver laagd. Voor de groothandel worden de verkoopprijzen van f37.50 gebracht op f 36.25, een verlaging dus met f 1.25 per ton. De kleinhandelsprijzen worden eveneens verlaagd en wel over de gehele linie met f I per ton resp. f 0.10 per eenheid. De Zweedse scheepvaartmaatschappij „Saleri Rederierna" heeft volgens A.P., met de Nederlandse regering een con tract gesloten voor het transport van 25.000 Nederlandse soldaten uit Indo nesië naar Nederland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1