Nieuwe films in Haarlem G. M. OORD GEMEENTE MOET RUIM EEN TON BEZUINIGEN IN 1950 Behartiging volksgezondheid in onze stad fzixBHsmnnanm Uitstel van een aantal belangrijke kapitaalswerken Stratenplan meer dan gehalveerd Iedere dame is verwend Molendijk's Permanent Tevredenheid over N.Z.H.V.M. Wetenswaardigh eden uit de begroting Het zuigelingenbureau van het Wit-Gele Kruis Geen bouw van Prinsen- brug? Huwelijksvoltrekkingen in het stadhuis 'N BRIL VAN WEBER.... Niet duurder wel secuurder AGENDA c Het Hildebrandmonument NOG GEEN WONINGEN VOOR JONGGEHUWDEN Nieuwe registratie van krotwoningen FLORIS DE GROOT Ere-tentoonstelling van zijn werken Wielrijdster aangereden op Rijksstraatweg SLEUTEL WEG? HUDSON (AJMERCEDES The Third Man Doris Day HERINGA WUTHRICH ZATERDAG 4 MAART 1950 PAGINA 2 Mogelijkheden en onmogelijkheden ZIEKTE IN HUIS? Burgerlijke Stand Het industrieterrein in de Waar der polder De fotograaf in de lens NIEUWE BEGRAAF PLAATS Op terrein in Bloemendaal? RADIOTECHNISCHE SCHOOL 12x/z-jarig jubileum Wij zijn weer verder van huis DE VEILIGHEID VAN HET VERKEER Zij overleed aan bekomen verwond ingen Aparte werkgeversorganisatie in Bollenstreek Bisschop van Haarlem acht deze ongewenst Officiële opening Nieuw gedeelte Delftlaan Concert in de gevangenis Zangconcours „Polyhymnia" Kranslegging „DE SLEUTELSPECIALIST** De lezing van pater Meuwese over Nieuw-Guinea Schouwburgnieuws Ontheffing Winkelsluiting voor Dames-Voorjaarsbeurs ME BEKENDE MEKCEDES 170 V EN DE NIEUWE MERCEDES 170 S HEEMSTEDE „Gevleugelde Vrienden" Luxor Rembrandt Frans Hals City Spaarne-theater Cinema Palace De huisbroeiwedstrijd R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten SANTPOORT Zondagsdienst Kerklijsten Vandaag is een boekje van 130 blad zijden, het verslag van de afdelingen omtrent de gemeentebegroting 1950 met het antwoord van B. en W. ver schenen. Het aantal gestelde vragen is weer legio en de antwoorden van de wet houders zijn zodanig, dat men zich af kan vragen of de openbare behande ling van de begroting niet in enkele zittingen bekeken kan zijn. Van de an dere kant zou datzelfde grote aantal vragen kunnen wijzen op een lang durige mondelinge behandeling, want de praktijk heeft uitgewezen, dat de raadsleden vrijwel altijd onbevredigd zijn met het gegeven antwoord. Er is waardering voor het beleid van B. en W. Met eerbied worden de in het af gelopen jaar gesneuvelde negentien Haarlemse jongemannen herdacht. Dit jaar zal alles in het werk gesteld worden om de 1500 repatriërende mi litairen weer in het burgerleven op te nemen. Gevraagd werd wat B. en W. denken te doen om de toenemende werkloosheid op te vangen. Het college deelt hierop mede, dat, indien versterkte uitvoering van openbare werken vereist mocht worden om werklozen op te vangen, de in 1942 stilgelegde rioleringswerkzaam heden weer zullen moeten worden op gevat. Het is niet mogelijk Haarlem en de omliggende gemeenten als een woonge bied te beschouwen, daar de randge meenten daartegen ernstige bezwaren hebben. Er is echter een maandelijkse samenwerking. Na het verschijnen van de ontwerp begroting moesten de salarissen van het gemeentepersoneel met 5 pet. en de steunnormen verhoogd worden Daar door moest een bedrag van f 520.000 ge dekt worden. Het totaal bedrag aan sa larissen en lonen voor het gemeenteper soneel wordt geraamd op acht millioen gulden. Daarbij zijn niet het politieper soneel en de onderwijzers begrepen. De verhoging van de steunnormen vraagt f 120.000. Door verhoging van de stroom- tarieven en de technische herziening der salarissen blijft echter nog maar f 375.000 te dekken. B. en W. hebben zich ernstig bera den over de te nemen maatregelen. Zij willen handhaven het vormen van en algemene reserve, het vernieu wingsfonds voor de bedrijven, en alle bestaande uitgaven voor sociale en culturele doeleinden. Een algemene re serve van f 320.000 is trouwens nog veel te laag. Verondersteld mag wor den dat het percentage van de uitke ringen uit het gemeentefonds met 5 pet. verhoogd zal worden, waarvoor B en W. f 260.000 extra op de begro ting zullen brengen. Op deze wijze moet dan nog f 150.000 gedekt wor den. Het college meent dat het minder pijnlijk is voorgenomen plannen achter wege te laten dan in te grijpen in be staande toestanden, waarom zij dan ook voorstellen de volgende wijzigingen aan te brengen. Advertentie met Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Klachten van formaat over het auto- ousverkeer zijn eigenlijk niet geuit. Ge constateerd werd dat de N.Z.H.V.M. het net op goede wijze exploiteert. Toch waren er verschillende wensen, die aan de directie der vervoersmaatschappij zijn voorgelegd en die tot het volgende antwoord geleid hebben: Aan de opleiding van en het toezicht op de chauffeurs wordt de grootst moge lijke aandacht besteed. Er zijn drie soor ten examens en de candidaat-chauffeur wordt psycho-technisch onderzocht. In verband met de stijging van de benzineprijs zullen de Fordbussen bij het ingaan van de zomerdienstregeling uit de geregelde dienst genomen worden en vervangen door Crosley-bussen met dieselmotoren. In het afgelopen jaar zijn enkele processen-verbaal opgemaakt we gens gevaarlijk snijden en niet langs het trottoir stoppen. De wielrijders moeten echter wat meer medewerking geven. De directie acht de bestaande frequentie onder normale omstandigheden voldoen de. Extra bussen staan steeds gereed. Met lijn 3 kan de stadsschouwburg wor den bereikt, desgewenst met overstap pen. Een autobuslijn over het Wilsons- plein zal er niet komen. Exploitatie van een z.g. ringlijn wordt niet lonend ge acht. Een verzoek is ingediend voor een halteplaats in de Kennemerstraat. Ver plaatsing van de halten van de lijnen 5 en 6 van het Plein naar de Grote Hout- brug is te gevaarlijk. De halte in de Koningstraat is niet ideaal, doch er wordt zeer druk gebruik van gemaakt Overdekking van halteplaatsen met hek ken kan niet geschieden. Ook zullen er niet meer wachthuisjes komen. Het af geven van volgnummers wordt over bodig geacht, als het publiek zich houdt aan een correcte queue-opstelling. Advertentie 4451 leden van het Wit-Gele Kruis te Haarlem maakten in 1949 ge bruik van het gratis lenen van verplegingsartikeien. U was daar als lid niet bij? Proficiat! Maar U hebt het werk mede door Uw con tributie mogelijk gemaakt. Wit-Gele Kruis - Kenaupark 15. 1. uitstellen van het sociografisch bureau, besparing 1950 f 25.000; 2. afzien van het voornemen van am bulante hoofden bij het buitengewoon L.O., besparing f 12150; 3. verlaging uitgave voor goede gang bij middelbaar onderwijs f 1.000; 4. verlaging uitgave voeding en kle ding aan schoolgaande kinderen f77.000; 5. hogere opbrengst leges, verhuizing f3.000; 6. uitstel opening jeugdbibliotheek f8100; 7. uitstel maken doorgang voor voet gangers onder de Zuid-Oosthoek van het raadhuis, besparing aflossing en rente f 3350: 8. het maken van gefundeerde bestra. tingen voor busroutes en hoofdwegen van f 450.000 tot f 200.000 terug te bren gen. Lagere kosten voor 1950 f 33.437.50; 9. uitstel baggeren van het Spaarne en het Noorder Buiten Spaarne. be sparing in 1950 f 11.235; 10. uitstel vernieuwing zitplaatsen in Concertgebouw, besparing in 1950 f 8827.50; 11. geen uitbreiding personenauto's centraal vervoer, besparing in 1950 f 1986.88. Het totaal der besparing komt dan neer op f 115.086.88. De gedachte wint steeds meer veld dat de bestaande noodregeling tussen het rijk en de gemeenten na 1950 zal worden verlengd. De wijziging in de ondernemingsbelasting zal» dan echter in acht moeten worden genomen. Het wachten is nog op het rapport Oud, ook wat het weer hebben van een eigen belastinggebied betreft. De gedachte om bezittingen van de gemeente, waar van de eigendom niet strikt noodzakelijk moet worden geacht, te verkopen, heeft de instemming van het college. Het to taal bedrag van de niet-geconsolideerde schulden geeft geen aanleiding tot ver ontrusting. De voor de woningbouw benodigde gelden zijn tot nu toe zonder hulp van de regering verkregen. Ook voor de verschillende bedrijven zal een zogenaamd tienjarenplan worden opgesteld, maar men moet er niet te veel waarde aan hechten. Op oude reke ningstekorten zal extra worden afge schreven. Een rapport betreffende de differentiatie in de bedrjjfstarieven is dezer dagen te verwachten. De automarkt is praetisch mislukt door gebrek aan belangstelling. Men zal trachten de markt in het voorjaar nieuw leven in te blazen De straatnaamaanduidingen zullen geleidelijk aan verbeterd worden. De herinnering aan de verzetsstrij ders zal levendig gehouden worden door naar hen gezamenlijk een straat of plein te noemen. Nog dit jaar zal in de Noorderhout een huisje worden gebouwd, onder an dere voor de school- en werktuinen. Voor 1 Mei zullen in de Hout veer tig nieuwe eenvoudige banken geplaatst worden. Negentien bijzondere scholen namen deel aan het zwemonderricht in de overdekte zwembaden Het is mogelijk de muziektent voor het geven van concerten in het Noor der Sportpark te plaatsen. Het openbaar slachthuis zal niet naar het nieuwe industrieterrein worden overgebracht. Uitbreiding van het be staande bedrijf zal in de toekomst vol doende zijn. Er zijn plannen in overweging ter verbetering van de huisvesting van Sociale Zaken. Een bestaand gebouw zal gebruikt worden of een nieuw zal moeten verrijzen. De gasstraatverlichting zal door elec- trische vervangen worden aan de Har- menjansweg, Damstraat, Spaarnoog- straat, Oostvest, Scheepmakersdijk, Glasblazersstraat, Dijkstraat, Hout markt, Jan Steenstraat, Paul Kruger- straat, Middenlaan, Linnaeuslaan en enige straten in het Deidse Kwartier. Het Haarlemse politiepersoneel moet met 25 man ingekrompen worden. Ver leden jaar werden vacatures al niet aangevuld. Per 1 April a.s. zullen veer tien ambtenaren boven de 55 jaar eer vol ontslagen worden, voor het groot ste deel op eigen verzoek. Het aantal gaslantaarns bedraagt 3265, electrische lantaarns 2575. Binnenkort zal de Rijksstraatweg geheel electrische verlichting hebben. Ten aanzien van de Volksgezondheid delen B. en W. in antwoord op gestelde vragen in de afdelingen het volgende mede: op 1 Januari 1950 stonden bij het consultatiebureau ter bestrijding van de tbc ingeschreven 1233 lijders aan deze ziekte. Het aantal nieuwe ge vallen bedroeg 229. Deze aantallen zijn vergeleken met het vorige jaar vrijwel constant. Het vraagstuk van de door lichting van de gehele bevolking heeft de aandacht maar een voorstel is nog niet te verwachten. Het ware beter als de gemeente zelf een verplaatsbare doorlichtingsapparatuur had. Er zijn echter grote kosten aan verbonden en er zullen artsen speciaal voor dit werk moeten worden opgeleid. Deze zaak heeft echter de volle aandacht van het college. Vernieuwing, uitbreiding en moderni sering van het consultatiebureau wor den zeer gewenst geacht. Het aantal wachtenden om in een ziekenhuis op genomen te worden bedraagt 703. Plan nen voor de bouw van een nieuw zie- ONDERTROUWD: H. L. Preruen en G. M. Biermann. GEBOREN: 3. 3. M. VerheijdeDie- ben z.; S. C. ReijndersEsterhuizen z.; L. van der Landenvan de Blankevoort z.; E. H. PasVlek z.; M. Bakkum Bloemzaad z.; A. C. MarchandLamboo d.; C. M. Laarmanvan Duijn d.; W. J. de Wildevan Holland d.; J. Bekman van de Velde d. OVERLEDEN: J. Boelhouwer, 80 j„ Com. v. Noordestraat; A. E. Kion Nijssen, 77 j., de Ruijterweg; I. Stavast van Wingerden. 76 j., Gijsbr. v. Aem stelstraat; A. Stam. 38 j.. Thomsonlaan: A. J. Bertholee, 30 j.. Leliestraat; J HoutwipperKluijt, 28 j., Hazepaters- laan. In de afdelingen, die de begroting be spraken, is ook uitvoerige aandacht be steed wij komen er nader op terug aan de industrievestiging en het indus trieterrein in de Waarderpolder. In de begroting wordt alle gewicht gelegd op de bouw van de Prinsenbrug. Echter is na een nader onderzoek door B. en W meegedeeld, dat het nog niet wil zeggen dat het juist deze brug is, waar van de bouw in de eerste plaats in aan merking komt om ontsluiting van het industrieterrein te verkrijgen. Het col lege zal nader voorstellen doen over de volgorde welke in acht moet worden ge nomen bij de uitvoering van werkzaam heden, die daarmede verband houden. Bij de behandeling van de begroting in de afdelingen is opgemerkt dat het bij huwelijksvoltrekkingen in de hall van het stadhuis dikwijls zeer onrustig is, doordat er zich enige bruidsstoeten tegelijk bevinden. Er wordt dan ook druk gefotografeerd. Moet er niet meer ruimte tussen de voltrekkingen liggen? B. en W. antwoorden als volgt. Het ge luid resoneert sterk in de hall van het stadhuis waardoor de onrustige sfeer ontstaat. Er is gebrek aan voldoende wachtkamers. Indien er meer tijdsruim te tussen de voltrekkingen beschikbaar komt, dan zal er ook Woensdag- en Donderdagmiddag getrouwd moeten worden. Vele bruidsparen hebben hier tegen bezwaar, in het bijzonder als zij ook naar de kerk moeten. Het fotogra feren is aan een fotograaf verpacht, om wanorde te voorkomen. Overigens zul len de wanden van de hall in het stad huis spoedig een nieuwe bekleding krij gen. B. en W. delen mede, dat er plannen in voorbereiding zijn voor de aanleg van een begraafplaats aan de Zuid-Westgrens van Haarlem. Het terrein, dat eventueel voor deze begraafplaats geschikt kan worden gemaakt, ligt op Bloemendaals grondgebied. Er is dus toestemming no dig van het gemeentebestuur van Bloe mendaal en van de Planologische Dienst In de eerstvolgende jaren is er echter nog voldoende begraafruimte beschikbaar iop de Noorderbegraafplaats. kenhuis zijn er nog niet. De verdeling van het aantal bedden der ziekenhui zen is als volgt: Grote Gasthuis 349, Mariastichting 445, Diaconessenhuis 250 (35 in voorbereiding), de Deo 150. De verhouding tussen het school- psychologisch-bureau en het medisch opvoedkundig bureau wordt in onder ling overleg geregeld Het geneeskundig schooltoezicht be antwoordt aan de gestelde verwachtin gen. Wordt het toezicht tot de middel bare scholen uitgebreid dan moeten er meer dan drie schoolartsen komen. Plannen tot uitbreiding bestaan er niet. Naar de mening van enige leden is de subsidiëring voor de afdeling zuigge- lingenzorg van het Wit-Gele Kruis naast die voor de vereniging Zuigelin genzorg onefficiënt en overbodig. Bij de bestaande vereniging wordt er spe ciaal voor zorggedragen, dat katholie ken door geloofsgenoten worden gehol pen, aldus de opmerking. Met gewone wijkverpleging heeft deze post niets te maken. Bij verdubbeling van de posten moet ook alle hulpmateriaal worden verdubbeld. Andere leden deelden dit standpunt niet en juichten de subsidie verlening aan het Wit-Gele Kruis toe, er op wijzende, dat deze vereniging de algemene volksgezondheid verzorgt. B. en W. achten de subsidiëring aan het W.G.K. voor de zuigelingenzorg verant woord en verwachten ook een uitbrei ding van die zorg. Ook sportterreinen en zweminrich tingen vallen onder het hoofdstuk volksgezondheid. In antwoord op ge stelde vragen delen B. en W. mede, dat in de afgelopen jaren door vereni gingen en gemeente 13 sportvelden her steld en 10 nieuwe velden zijn aange legd. Zo spoedig mogelijk moeten ech ter ten minste 6 verenigingen in Haar lem-Noord geholpen worden. De sport terreinen welke voor schoolgebruik be stemd zijn, hebben zeer te lijden door overbelasting, omdat er buiten de school uren op gevoetbald wordt. De mogelijkheid om in Oost een zwembad te bouwen, doet zich pas voor, wanneer het Burgemeester Reinalda- park wordt aangelegd. Deze aanleg houdt verband met de beschikbare gel den. B. en W. hopen spoedig voorstellen te kunnen doen met betrekking tot het natuurreservaat. Binnenkort zal voor zien worden in de vacature hoofd dienst van lichamelijke opvoeding. Een voor stel tot verbetering van de zweminrich. ting aan de Delft is niet te verwachten, omdat het in de bedoeling ligt in het nieuw aan te leggen sportcomplex ten Westen van de Delft een modern zwem bad te bouwen. De inrichting aan de Kleverlaan wordt slechts in behoorlijke staat van onderhoud gehouden. Advertentie GR. HOUTSTRAAT 166 b/d Houtbrug. BIOSCOPEN: Rembrandt: Verloren grenzen (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Romance in Rio (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: The third man (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Hoog spel (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Jungle Jim (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Captain Kidd (14 j2.30, 7 en 9.15 u. en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 u. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy (KI. Houtweg 103): Schil derijen, pastels en tekeningen van Floris de Groot, geopend in de week 1017 u. en Zondag 1317 u. Leffelaar (Wagenweg 102): Werken van Jhr. Teding van Berkhout en A. van Taack Tra Kranen, geopend in de week 1017 u. APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 5 tot 12 Maart waargenomen door: C. G. Loomeyer en Zn., Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Park- Apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Tey- ler-Apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, telefoon 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., telefoon 21400; te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. Zaterdag 4 Maart Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met „Armada", 8 uur. Zondag 5 Maart Gebouw St. Bavo: Pater Meuwese M.S.C. over de „Doodskopstammen op Nieuw Gui nea", 8.30 Uur. Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met „Armada", 8 uur. Advertentie GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 tegenover de kerk WIJ VERHUREN STOFZUIGERS f 4.60 per maand. REPARATIES VRIJ Dinsdag 7 Maart a.s. zal het 12% jaar geleden zijn, dat de radio-technische school te Haarlem voor het eerst haar poorten opende, voor zegge en schrijve één leerling. Die eerste jongeman werd echter spoedig gevolgd door anderen en in de loop der jaren hebben 264 leer lingen met goed gevolg de school door lopen. Zij zijn thans her en derwaarts over de gehele wereld verspreid, op zee, in de luch't, in Indonesië, Australië, Afrika en Zuid-Amerika; men vindt hen echter ook dichter bij huis: in vele Haarlemse radiozaken werken oud-leer lingen van deze school. Dinsdagmiddag zal het jubileum in de school herdacht worden. Al weer geruime tijd geleden werd in de zgn. Kleine Hout een maquette van het Hildebrandmonument opgesteld ten einde de plaatsing in die omgeving te kunnen beoordelen. Met enige schroom hebben raadsleden B. en W. om inlichtin gen verzocht. Het antwoord is teleurstel lend, maar wij zjjn op dit gebied erger dingen gewend. De plaatsing in de Kleine Hout heeft nog niet tot 't gewenste doel geleid, zodat de maquette waarschijnlijk een tweede maal zal moeten worden opgesteld. Over de definitieve plaats kan daarom nog geen mededeling worden gedaan. Het terrein voor het gebouw van de Provin ciale Griffie wordt voor de opstelling van het monument niet geschikt geacht. Of het beeld van Andriessen ter plaatse zal blijven staan, is nog een vraag. De monumenten aan de Westergracht en aan de Jan Gijzenvaart zullen, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, in het aanstaande voorjaar geplaatst wor den. Het aantal verkeersongevallen be droeg in 1949 niet minder dan 1140. Hierbij werden 15 personen gedood, terwijl 232 ernstig letsel kregen. In de afdelingen werd gevraagd, of de school gaande jeugd kan worden ingeschakeld voor zelfregeling van het verkeer op drukke oversteekplaatsen. Dit verlan gen zal worden onderzocht, maar de po litie wil toch wel grote voorzichtigheid betrachten. De directie van de Ned. Spoorwegen wenst de afsluiting van de onbewaakte spoorwegovergang aan de Munterslaan niet op te heffen. Een inhaalverbod voor motorrijtuigen kan de verkeersveiligheid in de Gier straat niet verbeteren. worden ingesteld naar de voor sloop gekochte maar nog bewoonde gemeen- tepereeïen. Er zal niet meer gekocht worden, indien de kosten van reparaties aan dergelijke panden te hoog worden. De weg van onteigening is dan voorde liger. Van de mogelijkheid tot het verkrij gen van een premie voor woningsplit sing is een gering gebruik gemaakt. Verleden jaar werden in 48 gevallen huizen gevorderd. Aan al deze vorde ringen werd gevolg gegeven. In een aanzienlijk aantal gevallen kwam een vrijwillige regeling tot stand. Verhoging van 't percentage der nieuwe voor wo ningbouwverenigingen gebouwde wonin- gjen, ter vrije beschikking van 't gemeen tebestuur, achten B. en W. niet nodig. Een gedeelte van in aanbouw zijnde huizen zal worden toegewezen aan per sonen, die in de Haarlemse industrie werken en elders woonachtig zijn. Het is helaas nog niet mogelijk een klein percentage van de in aanbouw zijnde woningen voor jonggehuwden te reser veren. Door particulieren werden geen complexen gebouwd. Verleden jaar wer den door de districtsmakelaars 7900 controles uitgevoerd. Een onderzoek naar de toestand van het onderhoud van particuliere wonin gen heeft regelmatig plaats, in de mees te gevallen als gevolg van ingekomen klachten. Op deze wijze werden 1255 woningen in der minne verbeterd. Ook over de volkshuisvesting is veel in de afdelingen, die de gemeentebegro ting bekeken, gesproken. B. en W. heb ben Ged. Staten gewezen op de onbil lijkheid van de woningverdeling in 1950 waardoor Haarlem slechts 278 woningen mag bouwen, waarvan nog 200 in mon tage. Op vragen betreffende de vrije woningbouw deelt het college mede, dat de desbetreffende rapporten nog in onderzoek zijn. Levert dit onderzoek een gunstig resultaat op, dan kan overwo gen worden, of er een semi-gemeentelïjk bouwbedrijf zal worden opgericht, zo mogelijk in samenwerking met de aan grenzende gemeenten, en hoe de samen werking tussen de gemeente en de bouw ondernemers te bevorderen is. Wat de montagebouw betreft zal dit jaar geen gebruik worden gemaakt van continu-bouw, omdat de voor dit jaar toegewezen 200 woningen nog niet ge reed zullen komen. Bovendien behoren dit soort woningen een aanvullend ka rakter te hebben. B. en W. zijn van mening, dat er op het ogenblik vol doende bouwrijpe grond voor de bouw van arbeiderswoningen beschikbaar is. Verschillende gronden zullen echter door onteigening nog in het bezit van de gemeente moeten komen. Het ligt in de bedoeling van het col lege een uitgebreid onderzoek te doen instellen naar krotwoningen. Opruiming zal bij het huidige bouwvolume nog niet mogelijk zijn. Een onderzoek zal Floris de Groot was tot vóór enige jaren een Haarlemse schilder, niettemin zal zijn naam bij wei nigen bekend zijn, want, zoals bij de opening van zijn ere-tentoonstelling werd geopenbaard, exposeerde hij in geen vijfentwintig jaren. Met deze mentaliteit stemt dé aard van zijn thans aan de openbaarheid prijs gegeven werk overeen: het is er aan ontsproten. De stilte van De Groot is die van de dichterlijke zachtmoedige glimlach, die het rumoer ontgaat. Zij bepaalt de keuze van zijn onderwerpen: het intieme, rustieke landschap, de beslotenheid van een achtertuintje, het stil-leven van een vaas enkelvoudige bloemen of van een verlaten kerk-interieur. De. mens in zijn directe aanwezigheid ontbreekt, hoogstens duidt een arrangement van klapstoeltjes en een rond tafeltje op zijn nabijheid, accentuaert echter zijn stellige afwezigheid in het tafereel van het moment. De Groot's kleurengamma blijft be wust beperkt tot zeer lichte tinten, en wel die, welke ontstaan door het bij mengen van veel wit voor het noteren van zeer bepaalde natuur-stemmingen: de prille ochtenddauw, het waas van een zomerse namiddag in het spel tussen regen en zon, de kilheid van het najaar in de duinstreek, een optrekkende mist langs een Amsterdamse gracht, dé ijle sluier in een besneeuwd bos; bij al deze onderwerpen zijn deze tinten dienstig en hiervan zijn zeer fraaie voorbeelden te zien. Echter: de veelheid, het aaneenrijen in een expositiezaal van schilderijen in zo sterk teruggehouden kleuren, doet aan het schilderij als zodanig geen goed. Zeker, de stilleivens behoudens 'het zeer zonnige Azalea (no. 1) vragen om sterker toonaarden, want de ijlheid wordt hier niet zoals elders ge motiveerd. De. soberheid in de afdun- ningen van de tint, het ontgaan van krachten zijn te ver doorgevoerd om nog een interessant ding over te laten. Men voelt dé. drang van de schil der gaan naar het zich uitslui tend beperken tot de afzwakkin gen van één kleur, soms zelfs in de lijst hierin opgenomen. Ziet men daarnaast dat de zeer ge voelige tekeningen oen meer reële krachtenverhouding vertonen, de schil der hier niet hoeft te trachten kleur kwijt te raken (integendeel, en mis schien juist daarom, zich veel makke lijker beweegt), dan vraagt men zich af of het palet dat kleur pleegt te dragen hier zijn juiste gebruik vindt. De pastels zijn hier misschien een vin gerwijzing. Aan de kwaliteiten van de jubilerende schilder als poëtische geest doet dit niets af: we moesten een nogal sterk aan de oppervlakte zichtbaar verschijn sel vermelden. Hat is goed als men op zijn zestigste jaar nog serieus worstelt met serieuze problemen, dan immers is de weg nog niet ten ëinde. De tentoonstelling loopt tot 19 Maart in het museum Huis van Looy aan de Kleine Houtweg. L. T. De 51-jarige mevr. E. Zoetvan Dui venvoorde, wonende Jan Luykenstraat la, reed hedenmorgen vanuit de Heksen- straat de Rijksstraatweg op. Een auto, die uit de richting van de Velser pont kwam, liet zij passeren, maar een vol gende wagen, eveneens uit die richting komende, zag zij niet. Door deze auto, die bestuurd werd door een Amster damse chauffeur, werd zij overreden, waarbij de wielrijdster een schedelbasis- fractuur heeft opgelopen. Met een zie kenauto werd zij naar de Mariastichting vervoerd. Korte tijd na het ongeval is het slachtoffer overleden. De bestuurder van de auto treft geen schuld. Ten aanzien van de organisatie van de katholieke bollenkwekers en exploi- teurs heeft de bisschop bepaald, dat het bestaan van een aparte katholieke werk geversvereniging naast de LTB om ver schillende redenen ongewenst is. De vak groep kwekers van de. LTB zal zodanig gereorganiseerd moeten worden dat de bestaande bezwaren uit de weg kunnen worden geruimd. Loco-burgemeester wethouder D. J. A. Geluk zal Vrijdag 10 Maart, des middags om vier uur, het kortgeleden gereed ge komen gedeelte Delftlaan tussen de Orionweg en de Rijksstraatweg officieel openen. In verband met de hervorming van het gevangeniswezen en het brengen van culturele ontspanning aan de gede tineerden, waardoor zij eerder toegan kelijk worden voor meer ideële denk beelden, hetgeen de reclassering ten goede komt, ontving het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" het verzoek in de strafgevangenis te Haarlem een con cert te geven. Na gepleegd overleg zal dit op Vrij dag 17 Maart, des avonds 7.45 uur, ge geven worden. Behalve door alle gedetineerden zal het concert worden bijgewoond door de Regenten van de Strafgevangenis, de leden van de Reclasseringsraad, leden van de rechterlijke macht en verder de directie en het personeel van de inrich ting. Het programma vermeldt werken van C. P. Palestrina, J. M. Haydn, S. Breu, F. F. Flemming, Karei Brendl. Fred. Hall, Jac. Bonset en van de dirigent van Caecilia N. Hoogerwerf. Het concert wordt besloten met enkele liederen in de volkstoon, welke de heer Hooger werf voor mannenkoor heeft bewerkt. De inschrijving voor het internationaal zangconeours „Polyhymnia'' te Haarlem is afgesloten. Ingeschreven hebben be halve een belangrijk aantal binnenlandse verenigingen koren uit Zweden. Dene marken, Engeland, België en Luxem burg. A.s. Zondag zal op het graf van de heer D. Vierhout, in leven ere-lid van de VV „Schoten" en juniorenleider, een krans worden gelegd. Met deze krans legging wil „Schoten" de leden van de vereniging eren die in de loop der veer tig jaren zijn overleden. Advertentie LANGE VEERSTEAAB M BEL. 11483 In verband met de te houden lijdens meditaties zal de lezing van pater Meuwese over Nieuw-Guinea, die Zon dagavond aanvankelijk om acht uur zou beginnen, eerst een half uur later, dus om half negen, aanvangen. Woensdag 8 Maart geeft het Amster dams Toneelgezelschap in de Stads schouwburg een voorstelling van „Ze kregen wat ze wilden", blijspel van Louis d'Alton. Louis Saalbom voert de regie en speelt de hoofdrol. Verder werken mede Marie Hamel, Carla de Raet, Annie Bout, Louis van Gasteren, Paul Huf. Cas Baas, Herman Stemheim, Gerard Heystee. Lo van Hensbergen en Egbert van Paridon. De Toneelgroep „Comedia" geeft Donderdag 9 Maart in de Stadsschouw burg een laatste voorstelling van „Tramlijn Begeerte" met in de hoofd rollen Ank van der Moer, Truus Dek ker, Han Bentz van den Berg en Henk Rigters. Wegens het grote succes in Januari geeft de Hoofdstad Operette Vrijdag 10 Maart in de Stadsschouwburg nog één enkele voorstellingen van Viktoria und Ihr Husar". Hieraan werken mede Ruth Rhoden, Tini Alma, Hel. Rajewska, Paul Harden. Fritz Steiner, Otto Aurich. Her man Valsner e.a. Koor en orkest staan onder leiding van Julius Susan. Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels en de onder auspiciën van het bestuur van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen, Afdeling Haarlem en Omstreken, van 10 tot en met 17 Maart 1950 in het „Krela- gehuis" aan de Leidsevaart alhier te houden 8e Dames-Voorjaarsbeurs ont heffing hebben verleend van de ver bodsbepalingen in dier voege,, dat die winkels op do werkdagen 10, 11, 13, 14, 15, 16 en 17 Maart 1950 van 10—17 uur en van 1923 uur voor het publiek geopend mogen blijven. Deze ontheffing geldt niet op Zondag 12 Maart 1950. Op die dag moeten be doelde winkels voor het verkopen en het opnemen van bestellingen gesloten zijn. Tegen het verkopen op die Zondag van geprepareerd ijs, gebak en andere ter plaatse te nuttigen kleine eet waren bestaat echter geen bezwaar. Advertentie thans leverbaar Ceen maandenlange wachtlijst Vrijdagavond hield de postduivenver eniging „Gevleugelde Vrienden" een vergadering in het café van de heer S. Mulders. Medegedeeld werd, dat de klok- kencommissie op Donderdag 9 Maart alle klokken in Heemstede en Hoofddorp zal controleren en daartoe zitting zal houden in de cantine aan de Heemsteedse Dreef. In het komend seizoen zal een zestal vluchten van Duitsland uit in het vlieg- programma worden opgenomen. Er werd op gewezen, dat de transportkosten naar Duitsland veel lager zijn dan die naar België of Frankrijk. Besloten werd tot een zeer nauwe samenwerking met de zustervereniging „De Vredesduif" ten aanzien van het organiseren van geza menlijke concoursen. Nadat de heren J. Laas en G. Hendriks werden benoemd tot hokcontroleurs en de tentoonstellingscommissie een kleine wijziging had ondergaan, werd door een der leden, de heer J. Vrugt, een beroep gedaan op de aanwezigen, enige jonge duiven te schenken aan de jongens, die in het R.K. Instituut „Bosbeek" worden verzorgd, teneinde op deze wijze niet alleen een doeltreffende propaganda voor de duivensport te maken, maar ook de liefde voor dieren bij deze jongens aan te kweken. Spontaan werden daarop veertien jonge duiven ter beschikking gesteld. In dit theater draait „The Third Man", de film, waarover reeds zoveel geschreven is en die vooral bekendheid heeft verworven door de illustrerende muziek, verzorgd door Anton Karas op de cither. Wie het fascinerende Harry Lime Theme wil horen en bovendien wil genieten van een meesterlijke film, weet waar hij terecht kan. (14 jaar). Als reprise wordt „Verloren Grenzen" vertoond, waarin het Amerikaanse ne gerprobleem op duidelijke wijze wordt behandeld, (alle leeftijden). Het „Hoge Spel" wordt in dit theater uitstekend gespeeld. Zoals blijkt hebben de makers van deze film een juiste keuze gedaan door Glenn Ford, Janis Carter en Barry Sullivan de plaatsen van de spelers in dit spel in te laten nemen. De geraffineerde, ijskoude juf frouw, die telkens op de voorgrond treedt en die als een serpent via scher pe kronkelwegen haar slechte doel tracht te bereiken, wordt raak gety peerd. Zo ook de bankdirecteur, op wiens geld zij het voorzien heeft en die voor haar alle goede zaken in het hon derd laat lopen. De derde speler moet meer als het voetenbankje fungeren, dat zijn twee collega's nodig hebben voor hun volledige stap in de afgrond. Hij doorziet hun bedoelingen echter nog juist bijtijds, zodat de politie door zijn toedoen een goede vangst krijgt. Goed spel, doch het verhaal is niet zo erg opwekkend. De K.F.C. keurde deze film op 18 jaar. De wat ouder geworden Johnny Weissmuller schijnt zijn Tarzanloop- baan vaarwel gezegd te hebben, want in zijn nieuwste film laat hij zich „Jung le Jim" noemen en toont hij zich niet als de grote oerwoudkoning, wiens wil voor de wilde dieren wet was en die zich met het grootste gemak een snelle weg door de bomen baande, door van tak tot tak te klauteren. Neen, Jungle Jim is maar een schaduw van de grote Tarzan. U ziet ook hem in het oer woud, doch een vorst is hij daar niet. Het verhaal gaat deze keer over een tocht naar een geheimzinnige tempel. Een vrouwelijke geleerde is op zoek naar dit gebouw en Johnny treedt op als gids. (14 jaar). Het gegeven van de film „Captain Kidd" voert ons terug naar de jaren 1688-1702, toen er vele moeilijkheden ter zee waren. Piraten en zeeschuimers plunderen het Spaanse Midden-Ameri- ka en maken de route naar Indië on veilig. Captain Kidd krijgt van de En gelse koning opdracht de piraten voor het gerecht te brengen. Kidd trekt er op uit om het bevel uit te voeren, maar dan blijkt, dat hij het zelf ook niet zo nauw neemt en dat hij een te grote eerzucht heeft. Zijn optreden wordt steeds erger en hij ontpopt zich ten slotte als een echte bandiet. Nadat vele avonturen zijn beleefd komt 't verhaal echter tot een goed einde. In het voor programma draait het Wild-West pro duct „Saddle Serenade". (14 jaar). Origineel kan men de romance, die zich in Rio afspeelt en die men in Ci nema Palace kan gaan zien, niet noe men, maar desondanks is er wel amu sement in te vinden. Het verhaal doet er eigenlijk weinig toe. Zij alleen ge zegd, dat er prettige liedjes worden ge zongen en dat de romantiek meer en tourage is gegeven door de vele kleu ren, die het in Zuid-Amerika nu een maal goed doen. Veertien jaar. Advertentie Luxor heeft de film OORD HEEFT DE PLAAT GROQTE HOUTSTRAAT 108 KLOMA-MAAMUfl Ook een keur van nos. van de nieuwe ster in Palace Advertentie HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Vierhonderd kinderen waren Vrijdag middag in de grote zaal van het R. K. Verenigingsgebouw bijeen om de uitslag te horen van de door de Heemsteedse Vereniging voor School- en Werktui nen georganiseerde huisbroeiwedstrijd. Om twee uur opende de wethouder voor Onderwijs, de heer H. W. B. Disselkoen, de bijeenkomst en hij heette daarbij in het bijzonder de burgemeester, mr. A. C. A. Ridder van Rappard welkom. Dank werd gebracht aan het onderwij zend personeel en aan de jury, die. dit maal wel voor een zeer moeilijke taak stond. De burgemeester hield daarna een geestige toespraak tot de kinderen, waar in hij hen vergeleek met kleine plantjes die ook moeten groeien en deelnemen in de grote wedstrijd in het leven en hij spoorde hen aan. te zorgen dat zij een goede plaats zouden krijgen. Daar na reikte hij met enige toepasselijke woorden de prijzen uit. Onder daverend applaus deelde hij mede, dat de St. Antoniusschool wederom de wisselprijs had gewonnen en het werd een orkaan toen hij de jeugd aanspoorde, te zorgen, dat deze school de wisselprijs het vol gend jaar niet meer zou veroveren, want dan werd deze definitief eigendom. Een der jeugdige leerlingen van deze school verzekerde echter vlak daarop, dat „dit niet zou lukken". De ereprijs, door de burgemeester af zonderlijk beschikbaar gesteld, werd ge wonnen door Nel Wals van de Dreef- school voor de mooiste inzending. Ver der waren er op alle scholen twee ge lukkigen, die een mooie prijs ontvingen, bestaande uit een boekwerk, terwijl ten slotte de Jacobaschool een extra prijs won met een bol waaraan niet minder dan vier bloemen waren gekweekt. Zondag n.m. 1.30, damwedstrijd St. Bavo-G.S.Z. Maandag 8 uur, Melodia, 8 uur Missie Naaikrans, 8 uur bestuur HBC, 8 uur bestuur Pluimvee. Dinsdag 8 uur Laudate Dominum, 8 uur Kath. Gemengd Koor, 8 uur R.IC Harmonie „St. Michaël". De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen door; dr. K. L. Kout, Herenweg 197, tel. 26224; dr. J. J. v. Luin, Bronsteeweg 76, tel. 15538 en dr. J L. Tombrock, Burg. v. Lennepweg 1, tel. 28032. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings Heemsteedse Dreef 138, tel. 29818. Geopende apotheek; Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aer- denhout Apotheek. Zandvoortselaan 164. tel. 26772. Artsen: M. de Groot, W. Daniëlslaan 14, tel 8410. Apotheken (ook nachtdienst): Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraat- weg 145. tel 8249. Santpoort: O. L. Vrouw v. Altijdd. Bij stand: Zondag H.H. Missen 7, 9 (Hoog mis) en 11 urn-; 's avonds 7 uur Lijdens meditatie. In de week H.H. Missen 7 en 8 uur. Maandag 7.30 uur Mariagarde. Dinsdag 8 uur Mariacongregatie dames- Woensdag 7.30 uur Lof, 8 uur H. FamiUe jonge mannen. Vrijdag 7.30 uur Kruis weg. Zaterdag 7.30 uur Broederschap»' Lof. Biechten Zaterdag 59 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2