Tweede Kamer voelt niet veel voor verhoging der benzinebelasting Het geestelijk avontuur is nog altijd levend A] ACHTERHOEK GAAT OVER TOT FABRICAGE VAN KAAS Neutraliteit Majoor Flinterman's record officieel erkend 1 Behandeling geschorst tot 15 Maart PRIJSVERHOGING Prins Bernhard bezoekt Lockheed en Douglas Drie nieuwe fabrieken in aanbouw Eén algemene loongrens gevraagd Oorkonde aangeboden ZATERDAG 4 MAART 1950 PAGINA 5 Schacht niet naar Indonesië 1 N V. C FUSILLADES IN SPERRGEBIET Twee jaar geëist tegen commandant GEEN BEPERKINGEN BIJ AANBESTEDING Nieuw passagiersschip voor de H.A.L. Emigranten per vliegtuig naar Canada Officiële publicatie Ziek of kalf ziek Aardappelmeeltarwe en suiker oogst 1950 Aanstellingsvergunning bouwnijverheid DIENT ECHTER VERANKERD IN GODSDIENSTIG BESEF TREINVERKEER WEER NORMAAL VIA CULEMBORG Radio-uitzendingen over West-Europese Unie Agent van inlichtingendienst in vrijheid Zeepost voor Oost en West WAARHEEN ZULLEN DE BOLLE RONDE KAZEN ROLLEN Voor sociale wetten Dubbele functie van minister Stikker mogelijk? Twijfel in Eerste Kamer OPERETTE-DIRECTEUREN HADDEN RUZIE Geen vervlakking, noch verenging Godsdienstig besef Naar coördinatie bij onze strijdmacht •J- Het Evangelie van de tweede Zon dag in de Vasten verhaalt van Jesus' gedaanteverwisseling op de Thabor. Misschien hebben wij ons wel eens afgevraagd, welke reden de Verlosser heeft gehad om Zijn bevoor rechte Apostelen Petrus, Jacobus en Joannes van dit wonder getuigen te doen zijn. Het Evangelie zelf laat ons daar omtrent niet in het duister tasten. Jesus' openbaar leven nadert zijn ein de. Hij weet met goddelijke alwetend heid wat Hem te wachten staat. Maar evenzeer is Hem bekend, dat Zijn leer lingen met de ogenschijnlijke misluk king van zijn zending op aarde geen raad zullen weten. Volgens het goddelijk heilsplan zal eerst de komst van de H. Geest Zijn Apostelen maken tot de grote niets en niemand duchtende wereldher vormers Maar vóór het zover is, zullen zij allen, naar Zijn voorspelling, aan Hem geërgerd worden. Om hun nu toch, met het oog op de komende grote teleurstellingen, enigszins een hart onder de riem te steken, laat de Meester hun op de Thabor even een glimp van Zijn goddelijkheid zien. Deze bemoediging moeten wij als de eerste reden van Christus' gedaanteverandering beschouwen. De voornaamste zin van deze gebeur tenis echter ligt in het getuigenis van God de Vader Zelf, die tijdens het won derdadige voorval de woorden sprak: „Deze is Mijn welbeminde Zoon, in wie Ik Mijn welbehagen heb: luistert naar Hem"- Christus had herhaaldelijk van Zijn goddelijke natuur en Zijn wereldher- vormende zending gesproken. Om deze woorden afdoende te bewijzen had Hij talrijke wonderen gedaan, zodat geen redelijke twijfel aan de waarheid van zijn beweringen meer kon bestaan. Maar toch legt ook de hemelse Vader Zelf bij deze gelegenheid nog eens op niet mis te verstane wijze getuigenis af van de god heid en het leraarschap van Zijn Zoon. De Menswording van de tweede Per soon der H. Drievuldigheid betekent m de volle zin van het woord een nieuwe Schepping. God Zelf herstelt de verlo ren vriendschap tussen Hem en de mensheid. Maar tevens leert Hij ons met onfeilbare zekerheid de gehele waarheid over oorsprong en doel van het menselijk leven en schenkt ons de bovennatuurlijke genademiddelen om dit doel veilig te bereiken. Na deze openbaring van Zijn plannen met de wereld heeft God onweerspre kelijk het volste recht te eisen, dat me mand onverschillig daaraan voorbijgaat. Christus zelf heeft dan ook deze eis zó scherp onder woorden gebracht, dat hierover niet meer de geringste twijfel mogelijk is. „Wie niet voor Mij is, is tegen Mij, en wie niet handelt met Mij, handelt tegen Mij". Neutraliteit, d.w.z. géén van beide kiezen, is een onmogelijkheid. Wie niet uitgesproken zich aan de zijde van God schaart, wordt door deze nalatigheid Zijn vijand. En dit is alleen maar lo gisch! Waar de grootste en allerwezenlijkste belangen van de hele mens op het spel staan, verstoren halfheid en afzijdig heid de door God vastgestelde orde. Daar het bovendien de onontkoombare plicht is van de met rede begaafde mens de absolute waarheid tot norm van zijn hele denken en doen te nemen, is elke neutrale gezindheid ten opzichte van Hem, Die Zichzelf „de Weg. de Waar heid en het Leven" noemde, uit den boze. Naar Hem moet ieder luisteren. Nu eist echter niet alleen God, maar ook de Kerk dezelfde onvoor waardelijke overgave voor zich op van elke mens. En wel met het volste recht! Aan haar heeft Christus Zijn open baring en de uitdeling van Zijn genade middelen toevertrouwd. Haar heeft Hij de voortdurende, onfeilbare bijstand van de H. Geest toegezegd en haar de verzekering gegeven, met Goddelijke betrouwbaarheid, dat zij zal blijven voortbestaan tot aan het einde der da- gen, ondanks vervolging, of ontrouw en halfheid van haar eigen leden. Zij is het mystieke Lichaam van Christus, de on der ons voortlevende Christus op aarde, „zonder vlek of rimpel", heilig en zon der enige smet, het onuitblusbare „licht der wereld", de eeuwige „stad op de berg", waartegen de macht der hel niets zal vermogen. En daarom is tegenover de Kerk, evenals tegenover God-Zelf, elke neu traliteit uitgesloten. Zij zet het werk van Haar Stichter voort. Zij alleen be zit de mogelijkheid het mensdom on feilbaar zeker naar zijn eeuwig doel te leiden, daar zij alleen de volle waarheid kent en behoedt. Deze waarheid omvat de hele mens, en daarom heeft de Kerk niet alleen een bovennatuurlijke zending te vervul len, maar evenzeer een tijdelijke. Daar om ook is er geen ware beschaving denkbaar buiten het Christendom, om dat dit alleen de absoluut zekere, want door God-Zelf geopenbaarde waarheid omtrent de mens bezit. Ook op sociaal-economisch gebied. Natuurlijk niet in détails, die ook vol gens Gods heilsplan door menselijke middelen moeten worden uitgewerkt. Maar wel in zoverre, dat de Kerk de onfeilbaar-zekere grondwaarheden van God heeft ontvangen, die voor alle ver dere mensenwerk als betrouwbaar en juist uitgangspunt moeten dienen. De wereldberoemde Encyclieken van onze grote sociale Pausen bewijzen dit over duidelijk. Niets staat echter de leiding der Kerk meer in de weg dan de sinds eeuwen groeiende neutrale houding van de mensheid tegenover de grote le vensvragen. Neutraliteit is langzamer hand het kenmerk van de moderne le venshouding geworden. Omdat men zich Biet meer om de waarheid bekommert. Neutraliteit als levensprincipe echter is en blijft in strijd met de redelijke na tuur van de mens. Zij voert noodzake lijk tot het verloochenen van zijn eigen Wezen. Het valt niet te ontkennen, dat de wereld is vastgelopen in haar eigen problemen. Maar evenmin is het te ont kennen, dat de oorzaak van deze ver- Warring ligt in het afwijzen van het Christendom. Ook wij. Katholieken, zijn voor een deel besmet door deze noodlottige gees teshouding. En dit is weer de verkla ring, waarom wij zo weinig vat hebben °P de wereld. Ons eigen gedrag is geen Voldoende en overtuigende weerspiege ling van de waarheid, die wij toch be zitten en moeten uitdragen onder de zieke mensheid. Er is maar één mogelijkheid om dit *e veranderen. Een radicale overgave aan deze waarheid, zonder achterdeur- tjespolitiek. Niet alleen voor onze plicht tot zelfheiliging, maar ook voor onze aPostolaatsopdracht is dit de eerste Voorwaarde. Het Evangelie van van daag geeft ons een onweersprekelijk goddelijk getuigenis voor de waarheid de noodzakelijkheid van een derge- hjke houding. De Vastentijd en boven den het H. Jaar zijn de beste aanleidin gen om in dit opzicht ons gedrag-tot- ou-toe grondig te herzien. Wanneer g*°ds genade, als verhoring van een vu- '8 gebed, ons het verlossende inzicht ®eeft in deze waarheid, dan moge die zelfde genade ons verder de kracht en 5? Volharding geven om ons leven met v't inzicht in overeenstemming te bren- Ueilt L. t_5r- Hjalmar Schacht, die tijdens het fiém van Hitier minister van Finan ciën - was, heeft ontkend, dat hem een ltle in Indonesië is aangeboden. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) De inhoud van de replieken, die gistermiddag gehouden werden na het ant woord van minister Lieftinck op de critiek, die de Tweede Kamer heeft uit geoefend op de verhoging der benzinebelasting, was niet zo erg bemoedigend voor de bewindsman. De A.B.-partij verklaarde zich bij monde van de heer v. d. Heuvel radicaal tegen het wetsontwerp. Ook de heer Ritmeester ver klaarde, dat de V.V.D. tegen zou stemmen. De heer Lucas (K.V.P.) en de heer v. d. Wetering (C.H.U.) wensten uitstel. Onnodig te zeggen hoe de C.P.N. er tegenover stond; tégen natuurlijk! Advertentie De heer Weiter vroeg toen nog eens ten overvloede, of de minister er zich toch wel van bewust was, dat de hele Kamer tegen zijn wetsvoorstel was. De rede, die de minister de vorige avond gehouden had, had hij inderdaad een kunstwerk gevonden, maar dan een kunstwerk uit de zeer surrealistische school. De bewindsman was uiteraard gevoelig voor deze waarderende woor den, maar hij zou die rede toch liever willen zien als een zeer bescheiden kunstwerkje uit de zeer impressionisti sche school. Nog meer heeft de heer Weiter op 's ministers gevoel trachten te werken. Mogen wij het in ons landje nu niet eens op één punt een beetje goed hebben? We zitten met die deviezen toch al zo vast en gebonden als in een gevangenis. Gun ons deze betrekkelijk goedkope benzine toch. Gij moet niet bij voortduring ons land lastig vallen met deze harde maatregelen. Houd dit ont werp daarom in beraad; niemand zal u dat als een nederlaag aanrekenen. Later zullen ze van u zeggen, dat de minister van Financiën, die in 1950 aan was, een begrijpend mens was en dat kan niet dikwijls gezegd worden van een minister van Financiën! Die laatste woorden van de heer Weiter hadden de minister, naar hij zeide, bijna bewogen het wetsvoor stel dan toch maar in te trekken, maar nog net op tijd had hij gedacht: „....en leid ons niet in bekoring!" Overigens had de minister wel be grip voor de positie van de Kamer in deze kwestie: wel belastingverhoging, maar nog geen belastingverlaging. Hij wilde daarom wel toezeggen, dat het K. B„ dat zal moeten worden uitge lokt, zal worden uitgesteld tot de Kamer de gelegenheid gehad heeft een beslissing te nemen inzake het wets ontwerp tot ratificatie van de unifi catie der accijnzen. Dit wetsontwerp komt dan vóór 1 Mei a.s. in de Kamer. Een amendement van de heer v. d. Wetering gooide toen echter weer roet in het eten, hoewel deze geachte afge vaardigde dit zelf zeker niet gewild Voor de Bijzondere Strafkamer van de Arnhemse Rechtbank stond Vrijdag te recht de Duitse Standarteführer H. M. Lippert. Hij was van Januari tot Mei 1945 be velhebber van het 84ste S.S.-regiment „Landstorm Nederland", dat ook het z.g. „Sperrgebiet" tussen Wolfhezen en Eist (Utr.) bezet hield. L. wordt ervan be schuldigd straf de hand te hebben ge houden aan het bevel, dat iedere burger, die niet in het bezit was van een toe stemming of door Duitse militairen werd begeleid, zonder enige berechting of enig objectief onderzoek moest worden doodgeschoten. Een twintigtal mensen was om deze reden door ondergeschikten van L. ge fusilleerd, of met een nekschot gedood. Vrijwel allen waren inwoners van Wa- geningen of Rhenen, die trachtten iets van hun eigendommen uit hun huis te redden. Tegen L. werd twee jaar geëist. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft bepaald, dat werken, waarbij het rijk financiële steun verleent of op andere wijze me dewerkt, in het openbaar moeten wor den aanbesteed. Het is ongeoorloofd om daarbij beperkingen toe te passen waar door bijvoorbeeld slechts stadgenoten of aannemers die een bepaalde staatkun dige of religieuze richting aanhangen tot de inschrijving worden toegelaten. Het plan van de Holland Amerika Lijn betreffende een nieuw schip van 45.000 ton voor de transatlantische dienst zal misschien spoedig worden uitgevoerd, zo verklaarde Raymond Smith, Managing Director der lijn in Londen. De laatste tijd waren in de buitenland se vakpers berichten gepubliceerd vol gens welke de onderhandelingen betref fende de bouw van dit schip zich in een gevorderd stadium zouden bevin den. Deze berichten zeiden dat de Rotter damse Droogdok Mij. het contract zal krijgen om het schip te bouwen tegen een bedrag van ongeveer 7 millioen pond. Er zou een nieuwe helling gebouwd dienen te worden omdat er geen hel ling van voldoende capaciteit beschik baar is om dit schip te bouwen dat het grootste van de Nederlandse koopvaar dijvloot zou worden. Woensdag 15 Maart zal wederom een groep Nederlanders per KLM naar Ca nada emigreren. Deze groep is de tweede van dit jaar. Twee dagen later, 17 Maart, vertrekt de eerste groep landgenoten per vliegtuig naar Austra lië. Post, bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Volendam", die in de tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterelij k op 6 Maart in Nederland ter post worden bezorgd. Belangrijk bericht voor degenen, die over 1949 een vordering hebben op een RÜksinst: -g Het ministerie van Financiën vestigt er de aandacht op, dat alle vorderingen op Rijksinstellingen over 1949 zo spoedig moge lijk moeten worden ingediend. Vorderingen ten laste van de verschil lende departementen va.- algemeen bestuur en de daaronder ressorterende diensten in stellingen enz. moeten uiterli.lt l Mei a.s. bij het betrokken departement zijn inge diend. Vorderingen op het Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbedrijf, op het Staatsbedrijf der P.T.T., op het Staatsmuntbedrijf, op het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden én op de Staatsmijnen moeten uiterlijk 15 Maart a.s. worden ingezonden. In het belang van de schuldeisers wordt er nadrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat latere indiening tot langdurig uitstel der afdoening kan leiden. Van de indiening kan, op verzoek, een schriftelijk bewijs worden verkregen. heeft. Wat was n.l. het geval? Het amen dement stelde voor de belastingverhoging voor dieselmotoren van 200 terug te brengen op 150. Het kwam in stem ming en de uitslag was: 30 voor en 30 tegen. Bij dit staken der stemmen be paalde het reglement van orde, dat er een nieuwe stemming zal moeten plaats vinden in de eerstvolgende vergadering. De verdere behandeling werd derhalve geschorst tot 15 Maart a.s. Het was gistermiddag de laatste keer, dat de Tweerde Kamer bijeen kwam in de oude zaal en daarin vond de voor zitter, dr. Kortenhorst, aanleiding de Kamerleden te verzoeken met hun ge dachten een ogenblik te verwijlen bij de oude zaal. De tijd van afscheid, zon der rouw, was aangebroken; de tijd van doorbraak was daar! .Tot 15 Maart dus in de Ridderzaal. Advertentie door een griepaanval op gevatte koude? Sanapirin (Mijnhardt) helpt U er in een paar dagen van af. Buisje 25 tabl. 40 ct. 50 tabl. 75 ct. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft, na overleg met de Stichting voor de Landbouw, de prijzen voor tarwe, aardappelmeel en suiker voor de oogst 1950 vastgesteld. Bij de berekening van deze prijzen is rekening gehouden met de voorgenomen afschaffing van de ondernemersbelasting. De kostenvermindering, die hiervan het gevolg zal zijn. weegt globaal genomen op tegen de kostenstijging, welke voort vloeit uit de loonsverhoging van 5%. De richtprijs voor tarwe is thans be paald op f 22.85 per 100 kg., hetgeen dus neerkomt op een verhoging van f 0.35 per 100 kg. In deze prijs zyn de verhoog de kosten opgenomen, die als gevolg van de devaluatie zijn ingetreden en die o.m. tot uitdrukking komen in een stijging van de prijzen voor werktuigen en kunstmest. De prijs van fabrieksaardappelen is als gevolg van de stijging van de verwer kingskosten voor het seizoen 1950 met f 0.50 per 100 kg. verhoogd en bedraagt derhalve thans f 31. De nieuwe overna meprijs geldt evenwel slechts tot een productie van 200.000 ton aardappelmeel. De suikerprijs is verhoogd van f 39.50 tot f 42.50 per 100 kg. In de nieuwe prijs is de stijging van de verwerkingskosten van suikerbieten opgenomen, terwijl voorts in aanmerking is genomen, dat de opbrengst van de bijproducten melasse en puip aanmerkelijk lager zal zijn ten gevolge van de reeds ingetreden prijs daling van deze producten. Voor voergranen zijn gezien het prijsverloop over het afgelopen oogstjaar geen richtprijzen vastgesteld. Bij beschikking van de minister van Sociale Zaken moest men voor het aan gaan van arbeidsverhoudingen met werknemers, die in de bouwnijverheid en bij de herstel- en opruimingswerk zaamheden gingen werken, de toestem ming hebben van de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau, de z.g. aanstellingsvergunning bouwnijverheid. Daar momenteel de trek uit andere be drijfstakken naar die van de bouwnijver. heid belangrijk is afgenomen, waardoor de vrees voor „ontvolking" van diverse bedrijfstakken tot een minimum is te ruggebracht, is deze beschikking thans vervallen. &CO ROTTERDAM KON. MÉUBElf ABRTIK KLEIWEG. 244 IEL 84784 Meubelen en betimmeringen voor: Directiekemers Vergaderzalen Hotels ■Woningen Schepen Adviezen voor binnenhuisarchitectuur t.óo.n Kamers Utrechts Binnenhuis Museumlun 7 JJtrecht TeL 17285 Prins Bernhard heeft Vrijdag te Los Angeles een bezoek aan de Lockheed- vliegtuigfabrieken gebracht, waar hij nieuwe Amerikaanse straalvliegtuigen en tekeningen van nieuwe ontwerpen bezichtigde. De Prins zag Constellations, die voor de K.L.M. bestemd zijn en kiom in de stuurhut van een nieuw F80 jacht vliegtuig. Ook bracht hij lange tijd door in de laboratoria voor luchtvaartkundig onderzoek. Prins Bernhard reikte directeur Gross de versierselen van commandeur in de Orde van Oranje-Nassau uit. In de middag was de Prins de ere gast op een partij, die werd bijgewoond door Robert Gross, Donald Douglas, de president-directeur can de Douglasfabrie- ken en andere vooraanstaande Zuid- Californische zakenlieden. In de namiddag bezocht hij de Dou- glas-vliegtuigfabrieken. Het treinverkeer via Culemborg is weer normaal, zij het dan dat op de plaats waar Vrijdag een kolentrein is ontspoord, langzaam gereden wordt. Te half zes hedenmorgen kwam het ene spoor vrij, een half uur later was men gereed met het andere. Het radioprogramma voor de Neder landse strijdkrachten brengt met ingang van heden een serie uitzendingen over de West-Europese Unie, onder de titel „De West-Europese Unie meldt zich". In deze uitzendingen, welke Zaterdag avond tussen 18.30 en 19.00 uur via Hil versum I te horen zijn, zullen medede lingen worden gedaan over de militaire samenwerking in het kader van de West-Europese Unie en over de samen stelling der strijdmachten der deelne mende landen. Een der betaalde agenten van de par ticuliere inlichtingendienst „Stichting Opleiding Arbeidskrachten Nederland", L. H. G. van B„ wiens arrestatie wij onlangs meldden, is door de rechtbank na behandeling in raadkamer weer op vrije voeten gesteld. Na zijn arrestatie is komen vast te staan, zo vernemen wij van bevoegde zijde, dat Van B. af schriften van processen-verbaal onder zijn berusting had. De corruptie-officier, mr. Overbeek, heeft tegen het besluit van de rechtbank beroep aangetekend. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Nieuw-Guinea: m.s. „Wil lem Ruys" (6/3); Antillen: s.s. „Breda" (11/3); Suriname: s.s „Helena" (15/3). (Van onze redacteur) De aanzienlijke na-oorlogse stijging van de' productie van zuivelproducten en de in de laatste maanden sterk gedaalde afzet, mede tengevolge van de op heffing der vleesdistributie, stelt de zuivelfabrieken m ons land voor een niet gering probleem. Temeer daar de thans ontstane belangrijke overproductie niet tot gevolg heeft dat de prijzen voor zuivelproducten dalen, waardoor de afzet kan toenemen. De zuivelfabrieken streven daarom naar een verbreding van de verwerkingsbasis. In de Achterhoek heeft men besloten op grote schaal tot de fabricage van kaas over te gaan en thans zijn in dat gebied drie nieuwe kaas- fabrieken in aanbouw, terwijl verschillende bestaande zuivelfabrieken naar uit breiding in dien zin streven. Tot het einde van de jongste oorlog waren de zuivelfabrieken in de Achter hoek vrijwel geheel ingesteld op de bereiding van boter. Men vindt in dat gebied veel kleine gemengde bedrijven, zodat de ondermelk, die na de boter- bereiding overbleef, weer naar de be drijfjes terug ging als voedsel voor de varkens. In verband met de zeer grote toename der melkproductie is het thans niet meer mogelijk een afzetgebied voor alle roomboter te vir.den, mede in verband met de veel te hoge prijs voor dit product, waardoor het niet kan concurreren tegen de goedkope margarine. In Vorden hoopt men de eerste nieuwe kaasfabriek in de Achter hoek reeds in Maart in gebruik te kunnen nemen. Er worden daar vijf kaasmachines opgesteld om de melk te verwerken tot Edammer en Leid- se kaas. Zeshonderd boeren, die ge zamenlijk 9 millioen liter melk per jaar leveren, zullen voor voldoende aanvoer zorgen. Ook in Borculo wordt hard gewerkt en men hoopt daar ever eens in Maart een nieuwe kaasfabriek met vijf ma chines klaar te hebben om het over schot van de 12 millioen liter melk, daar aangevoerd door 680 boeren, te kunnen verwerken. In deze kaasfabriek is een bedrag van bijna 126,000 gulden geïnvesteerd. De zuivelfabrieken van Winterswijk; Lichtenvoorde en Beltrum hebben de handen in elkaar geslagen en willen een kaasfabriek in Winters wijk bouwen. Volgens plan zal met de bouw van deze fabriek, waar zes ma chines 5000 kg. kaas per dag zullen ma ken, binnenkort begonnen worden. De zuivelfabriek in Silvolde gaat eveneens over op de kaasbereiding en „De Volharding" in Varsseveld, die al twintig jaar kaas maakt gaat uitbrei den om eveneens 5000 kg. kaas te kun nen gaan maken. Ook in de omgeving van Didam hoopt men tot kaasfabricage over te kunnen gaan. Naast de kaasfabricage overweegt men nog verschillende andere produc ten, als melkpoeder en chocolademelk, te gaan fabriceren. Zeer spoedig zullen in de Achterhoek duizenden bolle ronde kazen rollen uit nieuwe en uitgebreide fabrieken. Maar, waarheen. Aan het Voorlopig Verslag van de Commissie van Rapporteurs over het ontwerp van wet tot wijziging der In validiteitswet, Ongevallenwet 1921, Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922, Zeeongevallenwet 1919, Ziektewet en Kinderbijslagwet wordt ontleend, dat in de afdelingen der Kamer in verband met het onieuw veranderen van de loon grens werd gewezen op de moeilijkhe den, die degenen ondervinden, die eerst verplicht verzekerd waren, dan door salarisverhoging zich vrijwillig heb ben verzekerd, om thans weer door verhoging van de loongrens verplicht verzekerd te worden. Opgemerkt werd, dat het verschil In loongrenzen in verschillende sociale wetten de unificatie van de sociale ver zekeringswetgeving bemoeilijkt. Zou de minister één algemene loongrens kun nen overwegen? De grens van 6000. van de werkloosheidsverzekering zou dan ook tot 4500.moeten worden teruggebracht Vrijdagmiddag is aan de Rijksuniversi teit te Utrecht de Brits-Indiër Lokesh Chandra gepromoveerd in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte. Hier ont vangt hij uit handen van zijn promotor, professor J. Gonda, de doktersbul. Uit het Voorlopig Verslag van de Commissie van Rapporteurs uit de Eer ste Kamer over de begroting van Bui tenlandse Zaken, blijkt dat verschei dene leden vooralsnog in twijfel trek ken of op practische en politieke gron den de vereniging van functies van hoofd van het departement en perma nent Europees bemiddelaar aannemelijk en uitvoerbaar is. Overigens meent men dat de benoeming van de minister in de functie van politiek directeur en be middelaar bij de Organisatie van de Euro. pese Economische Samenwerking tot voldoening kan stemmen. Met instemming hebben vele leden het optreden der Nederlandse delegatie inzake de mensenrechten gevolgd. Intus sen blijft de schending daarvan in de landen van Oost-Europa hen met grote zorg vervullen. Zeer in het bijzonder betrof dit het lot der bijna 30.000 ont voerde Griekse kinderen, die nog steeds niet naar hun ouders of vexwanten z'.jn teruggekeerd, hoewel een desbetreffende resolutie in de jongste algemene verga dering unaniem aanvaard is. Kan de minister, zo vroegen zij, mededelen, welke stappen de Nederlandse regering, mogelijkerwijze in samenwerking met anderen, voornemens is te doen om aan die gruwel een einde te maken? De onenigheid tussen twee van de drie directeuren van de Hoofdstad-ope rette, ook wei bekend onder de naam Fritz Hirsch Operette, liep in Mei van het vorig jaar zo hoog, dat de een bij de Justitie een aanklacht indiende tegen de ander. Vrijdagmiddag heeft in deze zaak de Amsterdamse politierechter, de beschuldigde theater-directeur O. D., die thans geen deel meer uitmaakt van de Hoofdstad-operette, ter zake van smaad bij verstek veroordeeld tot f 100 boete, subs. 20 dagen. D. had zijn mede-directeur, M. H„ in een open brief, die hij had laten ver zenden aan alle leden van de Vereni ging van Schouwburgdirecteuren, be schuldigd' van collaboratie met de Duit sers. De als getuige gehoorde theater directeur M. H., verklaarde dat dit „louter verzinsels" waren. III Is geestelijke krijgt men nog al eens gesprekken te horen in de na volgende trant. „Je behoeft tegen mij niet te praten". „Waarom niet? Heb je iets tegen me?" „Neen, tegen u persoonlijk niet, maar tegen alle geestelijken heb ik hetzelfde: jullie verkopen praatjes, maar daar heb ben we niets aan. Een beter loon moe ten we hebben, een fatsoenlijk huis, een menswaardige behandeling, een zorge loze levensavond, dat hebben we nodig. En als jullie dat voor ons hebt bereikt, kom dan nog eens terug. Dan wil ik nog wel eens praten over God en gods dienst." Uit deze en andere symptomen zou men de conclusie kunnen trekken dat het geestelijk avontuur in onze tijd heeft afgedaan, dat de huidige mens zijn buik tot zijn God verheft en de be vrediging van zijn geestelijke honger wel uitstelt tot later. Niets is minder waar. Aan elke waarheid immers zitten twee kanten. Zeker, het is waar, dat er in het algemeen een zekere stoffelijke welstand nodig is om aandacht aan gees telijke dingen te kunnen geven. Maar ook is waar; Uit de bitterste ellende en ontbering klimt de geest soms op tot ongekende hoogte! De arme mens wil welstand om zijn geest vrij te kunnen maken. Maar hij ziet dat diezelfde wel stand zoveel rijken ontoegankelijk maakt voor de geest. Die welstand is vaak een vetlaag, waarin de geest lui wegzakt. Armoede en gebrek is vaak een springplank vanwaar de geest hoog opveert met een sprong naar de vrije ruimten. Ga niet per se zoeken in de hoogste kringen onzer samenleving maar bij de kleine man, die ploetert voor zijn brood, als gij de spannendste geestelijke avonturen wilt vinden, de meest gedurfde expedities door de ijs velden van de geest, waaruit een mens zo geteisterd erger dan een pool reiziger te voorschijn kan komen. Zeker, dat gaat meestal niet geruis loos en zonder pijn. Het kost harte- bloed. Ik ontmoette dezer dagen een tuinders knecht uit Hillegom, zo eentje die door de mangel van het harde leven gedraaid was, zonder dat hij er bitter onder geworden was. (In de beproeving is de één als leem, dat hard wordt en berst in de zon, de anders als was T die soepel en buigzam wordt). Hij zei me: „De goddeloze bazen die ik gehad heb waren de beste." Een dergelijke verzuchting is m.i. niet zozeer een vrucht van verstandelijke rede nering als wel een uiting van een over kropt gevoel: er spreekt een teleurstelling uit, die volgt uit te hoog gespannen ver wachtingen. Zeker, er zullen patroons zijn, die 's Zondags de kerk bezoeken en daar met vroomheid willen goedmaken wat zij door de week aan zedelijkheid zijn te kort gekomen. Maar dit is geen regel, doch uit zondering. In z(jn diepste binnenste beseft mijn zegsman dit. In wezen is hij anders dan zijn woord, want zelf is hij een overtuigd en practiserend Katholiek. En zo gaat het vaak. Een bankwerker zegt dat hij niet in een God gelooft en hij meent dit eerlijk. Maar maakt hij een liedje bij gelegenheid dat zijn patroon jubileert, dan wenst hij hem Gods zegen toe. Hoe kan dat? Huichelt hij dan? Neen. Het onbewuste in hem kiest zich een naam in woorden. Deze woorden zijn eigenlijk voor hem „besmet". Hij wil ze dus eigenlijk niet gebruiken, maar bij gebrek aan een andere terminologie doet hij het toch. Zo zijn er velen, die van kerkgenootschappen en godsdienstoefenin gen niets willen weten. Toch luisteren zij in de Kerstnacht via hun radio naar een Nachtmis of halen op een Zondagmorgen de Kerk in huis door een radio-uitzending, omdat hun harten hunkeren naar de aan raking met het buiten-menselijke, waaraan reeds zo vele namen gegeven zijn! Het is het goddelijke dat de mens al tastende moet trachten te benaderen. Nee. de moderne mens is niet afkerig van het geestelijk avontuur! De dagelijkse ervaring van de zielverzorger bewijst dat. Nog dagelijks worden Saulussen van hun paard geworpen: ze liggen beduusd en machteloos neer, want de hand Gods heeft hen geraakt! Zij moeten hun leven gaan veranderen! Er is werkelijk van een be kering sprake, van een „matanoësia", een inwendige koersverandering, zoals Jan de Doper dat noemde. Dat deze feiten zo weinig bekend zijn, vindt voor een deel hierin zijn verklaring, dat vele van deze bekeerlingen buiten elk kerkelijk verband staan en voorlopig ook blijven staan, ook al zullen zij naar mijn inzicht op den duur wel de behoefte gaan voelen om hun gees telijk leven in een kerkelijk verband te verankeren. Ja, wij zijn geestelijk nog rijk, God zij dank! Laten wij toch beschermen wat wij aan geestelijke differentiatie onder ons volk bezitten. De vervlakkende tendenzen zijn al talrijk genoeg in onze samenleving. Wij vinden ze in heel het moderne leven! De overvloed aan verkeers- en ver plaatsingsmiddelen, de vele commumca. ties door radio, film en pers, hebben de hokjes ontsloten waarin velen zich vroeger opsloten en maken de blik rui mer. Dat is de positieve kant. De negatieve kant die dreigt is deze: dat men zijn eigen hokje ontvlucht en terecht komt in aen geestelijk vacuum, een ideëel luchtledig, waaruit de grauwe In het kader van de serie lezingen van de Kon. Nederlandse Vereniging voor Senger, pionier op het gebied van hef- schroefvliegtuigen, zette In zijn lezing de vele mogelijkheden van een helicop ter uiteen, hetgeen geïllustreerd werd met een kort filmpje. NU Ir. H. Doppenberg, voorzitter van de Luchtvaart spraken gisteren enkele pro- Zuid-Hollandse Vliegclub en zelf een minente figuren uit de luchtvaartwereld, der eerste zweefvliegers in ons land, die enige zeer uiteenlopende aspecten besprak de zweefvliegsport in het alge van de vliegerij belichtten. De heer E. meen, de ontwikkeling en de toekomst hiervan. Als toelich ting op 't gespro- 'ken woord diende een interessante film over zweef vliegsport in Zwit serland, een land waar deze sport veel beoefend wordt, ook al om de gunstige weersgesteldheden aldaar. „Straalvliegtuigen" was het onderwerp van Majoor J. Flin terman, de houder van het Nederlands hoogte- en snel heidsrecord. Tot slot van de avond werd de heer Flinterman een oorkonde aan geboden, als offi ciële erkenning van zijn records, die hij, naar hij ons mede deelde, niet van plan was te verbeteren, zeker niet met de Gloster Meteor IV, waar hij volgens Natuurlijk moest de jeugd er het ware van weten, toen zijn zeggen boven onze snelste vlieger, majoor Flinterman, dezer dagen een Ameland enige tijd lezing hield voor de Koninklijke Vereniging voor Lucht- geleden alle snel- vaart en hem ten overstaan van zijn merendeels jeugdig heid heeft uitge- gehoor een oorkonde ter hand werd gesteld. haald die erin zat massa gaat geboren worden die geen geestelijke achtergrond meer heeft en die het leven zinloos en doelloos vindt. De oplossing kan slechts deze zijn: dat wij in onze tijd geestelijk ruimer worden, zonder daarom de binding met onze eigen geestelijke groepering prijs te geven. Wij blijven wel binnen onze eigen hokjes zitten, om onze geestelijke voedingsbodem niet te ontvluchten, maar wij maken gemakkelijker dan ooit een praatje met onze buurman aan de an dere kant van het hekje en vinden in hem een mens, die uit hetzelfde hout gesneden is als wij zelf. In een streek, die zich snel industrialiseert, dreigen de vervlakkende tendenzen nog meer dan elders! Zij zouden tot geestelijke verarming kunnen leiden, als wij niet op ons qui vive zijn dat wij slechts die éénmakende contracten accepteren, die een garantie bieden voor onze eigen geestelijke verdieping. Als wij deze eigen godsdienstige ach tergrond beschermen, dan bewaren wij kapitalen voor ons volk. Wij investeren een reserve en wij stichten een waar- standskas, die ons grote winsten in de schoot zal werpen. Waarom? Reeds meerdere malen hebben wij ge zegd, dat het leed zo onnoemelijk groot is onder ons arbeidende volk heden ten dage. En wat nog opmerkelijker is, is dat dit leed zo'n uitgesproken psychisch ka rakter draagt. Het is een overvloed aan spanningen, waaronder ons volk leeft en het is niet in enkele woorden te zeggen, wat nu precies de oorzaken daarvan zijn. Men noemt allerhande oorzaken: de haast en de jacht van het moderne leven, de mechanisatie van veel productie systemen, de te lage lonen, de woning nood, het gebrek aan huishoudelijke hulp. de resten van de spanningen uit de afgelopen oorlog, de angst voor de toekomst, de bestaansonzekerheid, enz. Maar een factor die niet onderschat mag worden is deze: Het godsdienstig besef is bij velen weggevallen. Men weet niet meer, waartoe het leven dient. Deze stemming sloopt de geestelijke weer standskracht van ons volk bovenmate. Een gymnastiekleraar legde dezer da gen een jongen een zware balk op zijn schouders, die hij bijna niet tillen kon. Vijftien seconden hield de knaap het vol. Toen zei de leraar: „Stel je voor, dat die balk een brandend huis onderstut en dat wij daaruit een moeder met drie kinderen moeten redden. Dat kunnen wij doen als jij ons de tijd geeft." Nu hield de jongen zestig seconden de balk omhoog. Hij had een doel. De geest bezielde zijn spieren. De macht van de geest over het lichaam is onpeilbaar groot. Wij laten deze atoomenergie zo vaak ongebruikt, wanneer wij mensen in het leven laten ronddolen zonder doel, zon der ideaal, zonder verklaring van de zin van het leven. Wat is de verantwoorde lijkheid groot van allen, die een levens doel als een „lamp voor hun voeten" be zitten. Dë tallozen, die momenteel de com munistische partij verlaten, zijn ont goochelde mensen. Zij hebben hongeren de zielen naar licht, liefde en waarheid. Hoe vaak laten wij hen geestelijk ver hongeren en stellen ons er mee tevre den, dat ze „uit de partij zijn". Ik zou mijn niet-godsdienstige kame raden onrecht aandoen, als ik suggereren wilde, dat alleen een godsdienstig mens een levensdoel bezitten kan, dat richting geeft aan zijn handelen en denken. Zo is het niet. Wij ontmoeten zoveel eer lijke kerels, die de kracht voor hun menswaardig handelen ontlenen aan motieven, die voor hen geen godsdienstig karakter hebben. Wy beweren slechts dat uiteindelijk het contact met het Goddelijke alleen het mensenhart be vredigen kan, overeenkomstig het woord van Augustinus, die vóór 15 eeuwen het menselijk hart reeds uittekende met de woorden: „Onrustig is ons hart en het zal niet rusten, voordat het rust in U, o God". Wij doen niet meer dan onze eerlijke overtuiging uitspreken, wanneer wij zeggen: Zeer veel maatschappelijke mis standen vinden hun oorzaak in ziels conflicten, die niet uitgevochten zijn, in leed, dat niet begrepen is en niet aan vaard werd, in de vraag in het waar toe en waarom van het leven, die on beantwoord is gebleven. Helpen wij daarom elkaar om een antwoord hier op te vinden. Tot slot zouden wij nogmaals willen onderstrepen: Het gevaar voor geestelijke verva ging en vervlakking is enorm groot in onze samenleving. Laat ieder in diep respect voor het geestelijk bezit van de ander, een pijl zetten naar de eigen geestelijke achtergrond van die ander! Wijzen wij elkaar terug naar de eigen geestelijke basis en indien deze gees telijke basis niet meer aanwezig is, helpen wij dan elkaar om dit geeste lijk steunpunt weer te vinden. De geesten zijn er ryp voor, thans meer dan ooit! Mogen wij zo ontkomen aan het geestelijk vacuum, waaruit een grauwe massa van industrie-proleta- riaat zou kunnen geboren worden. Vluchten wij die woestijn van neutra liteit en helpen wij elkaar om onszelf te zyn, ook op godsdienstig gebied. In verband hiermee nog een woord van Paus Piux XII, gesproken tot de katholieken van de gehele wereld, aan gaande hun sociale activiteit: „Mogen zij niet aarzelen hun in spanningen te verbinden met die van hen, die, hoewel buiten hun verband staande, geheel accoord gaan met de sociale leerstellingen der Katholieke Kerk". Dit woord bewijst, dat de katholiek zich niet schuldig behoort te maken aan enghartige hokjes-politiek. Aan de andere kant staan echter tal loze uitspraken van de Paus, waarin Hij ons aanspoort niet de eigen katholie ke verbanden te verlaten of prijs te ge ven. Immers daarmede zouden wij de garanties prijsgeven van een voortdu rende voeding uit eigen bodem, die zo onontbeerlijk is voor een brandend en vurig geestelijk leven. Dit is de reden waarom wij als ka tholieken op dit punt zo onverzettelijk zijn: wij willen onze eigen kleur en daar om ook onze eigen verbanden bewaren! Hiermede leveren wij het best mogelij ke aandeel in de opbouw van onze sa menleving, overtuigd met de andere groeperingen, dat de schoonste eenheid ontstaat door binding der verscheidenheid. E. VAN IERSEL Aalmoezenier v. d. Arbeid Naar wy vernemen, heeft de minister van Oorlog en Marine een commissie in gesteld voor het bevorderen der coör dinatie tussen de onderdelen der strijd macht. Deze commissie zal bestaan uit de luitenant-generaal van de generale staf J. J. C. P. Wilson en de vice-admi- raal J. J. C. C. Bennik. i ii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5