METRO- EN BUSVERVOER IN PARIJS GEHEEL LAMGELEGD Louwers veroordeeld tot 15 jaar dwangarbeid Polen wil alle Duitsers uitwijzen Vertragingstactiek der communisten in Franse Nationale Vergadering COMMUNIST DARSONO IN INDONESIË In 1926 wegens communistische activiteit uitgewezen Adenauer protesteert tegen de gesloten Saarovereenkomst AI zijn bezittingen in Tsjechoslowakije zijn verbeurd verklaard Nieuw protest uit Nederland Bij behandeling van anti-sabotagewet Zal hij reeds spoedig worden uitgewezen? Afgevaardigden weer slaags geraakt Slechts 25.000 mogen in West-Duitsland worden toegelaten Pestepidemie in Zuid en Oost-China Vertrouwen in Westen ernstig geschokt" v. d. Brink en Götzen naar Indonesië MAANDAG 6 MAART 1950 73ste JAARGANG No. 24709 Joegoslaaf springt uit vliegtuig Hij mocht Engeland niet binnen komen Mao Tse Tung in Peking terug FOX WEDEROM TE DJAKARTA AMERIKAANSE MIJNWERKERS WERKEN WEER Overwinning voor John Lewis BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiussir. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. ven Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mtltimeter- hoogte. ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 132 per maand, f 4.55 per kwartaal. regering, voor zover het haar betreft, van plan is „de schrijnende onrecht- In Montreal brak een reusachtige brand uit, waarbij vier mensen teerden gedood vaardigheid der te lage lonen met alle en twintig gewond. De felle wind wakkerde de brand zo aan, dat tenslotte een hele mogelijke middelen te bestrijden." straat in lichter laaie stond. De vrieskoude belemmerde het blussingswerk ernstig. De Nederlandse regering heeft, na het bekend worden van het vonnis tegen de heer Louwers, wederom scherp protest aangetekend bij de Tsjechische regering. Hiertoe werd de Tsjechische gezant Zondag ten departemente van Buitenlandse Za ken in Den Haag ontboden. In het Nederlandse protest werd er op gewezen, dat de Nederlandse regering de rechtsgang in het pro ces tegen de heer Louwers met pijn lijke verbazing en verontwaardiging had gevolgd. Deze gang van zaken, welke in Nederland niet zou worden begre pen, kon niet anders dan een schade lijke invloed hebben op de verhou ding tussen beide landen. De Nederlandse regering tekende krachtig protest aan tegen het feit, dat de Openbare Aanklager zich niet had ontzien volkomen ongegronde be schuldigingen tegen leden van de Ne derlandse diplomatieke vertegen woordiging te Praag te uiten. Tenslotte werd van Nederlandse zijde nogmaals gewezen op de duide lijke rechtsonzekerheid, welke was gebleken uit verschillende feiten, zo als de onmogelijkheid voor de Neder landse autoriteiten om voor het pro ces met de heer Louwers in contact te treden en hem van rechtskundige bijstand te verzekeren en de weige ring om ten tijde van het verhoor van de heer Louwers de Nederlandse zaakgelastigde van zijn tolk te doen vergezellen. f daar de Westelijke journalisten ook Za terdag niet in de rechtszaal werden toe gelaten. In zijn requisitoir verklaardfe dr. Ur- valek, dat de werkzaamheid 'van de be schuldigden niet beoordeeld konden worden zonder referentie aan de inter nationale situatie „In de activiteit van de beschuldigden die werden gesteund door buitenlandse diplomaten van die landen, welke hun onafhankelijkheid hebben prijsgegeven zijn het Atlan tisch Pact en zijn voornaamste punt van uitgang in de V. S, duidelijk te onder kennen", aldus de aanklager. Wij kun nen zien, dat het niet slechts een strijd tegen ons land was, doch hoofdzakelijk tegen de Sowjet-Unie. Urvalek zei verder, dat Lonwers ge probeerd had een geheime boodschap uit de gevangenis te zenden aan vrienden op de Nederlandse legatie te Praag. In die boodschap stond: „Stop alle leveringen. Doe stappen bij de Koningin", aldus zeide dr. Urvalek Uit het gehele proces bleek volgens hem duidelijk, dat „de ac tiviteit van de Nederlandse legatie tegen Tsjechoslowakije gericht was." Uit Lou wers' verklaringen was het duidelijk ge worden, dat niet alleen hij, doch vrijwel alle leden van de Nederlandse legatie te Praag zich hadden ingelaten met activi teit tegen de staat en grotelijks misbruik hadden gemaakt, aldus zeide Urvalek. van hun exterritoriale rechten. Darsono, die in 1926 wegens commu nistische activiteit door de Nederlandse autoriteiten uit Indonesië werd uitge wezen, is 3 Maart op weg naar Djakarta in de Noord-Sumatraanse haven Bela- wan aangekomen. Hjj heeft geruime tijd in Moskou verblijf gehouden. Darsono speelde vijf en twintig jaar geleden met Muso en Tan Malakka een grote rol in de Indonesische vakbeweging. Hij zou tot een correspondent van United Press gezegd hebben: „Ik ben hierheen geko men om mijn land te dienen en het is zeer waarschijnlijk dat ik de post van minister van Buitenlandse Zaken op mij zal nemen." Naar Associated Press meldt, wordt het waarschijnlijk geacht, dat Darsono nieuwe instructies van het Kremlin voor de communistische partij heeft meegebracht. De afdelingen van de Masjumi en de P.N.I. te Semarang hebben een telegram gezonden aan de minister van Binnenlandse Zaken der V.S.I., Anak Agung, waarin wordt aange drongen op een onverwijlde aanslui ting van het voormalige „regerings- commissarisgebied" van Midden-Java bij de negara Repdbliek Indonesia (Djocja). Op een conferentie voor de aanwij zing van afgevaardigden van de negara Pasundan voor het parlement der V.S.I. werd besloten, dat deze aanwijzing zal worden overgelaten aan Sewaka, de commissaris der V.S.I. in Pasundan. Sewaka heeft medegedeeld, dat Pasun dan spoedig zal worden ingelijfd bij de Republiek Indonesia. Westerling, die wegens zijn optreden tegen mede-gevangenen begin dezer week in de gevangenis op Cliangi le Singapore in een cel voor eenzame op sluiting was geplaatst, mag thans, vol gens een mededeling van officiële zijde, onder de gewone controle van de politie bezoekers ontvangen en zal wederom dezelfde rechten hebben als de overige gevangenen. Verwachting tot Dinsdagavond: In de ochtend plaatselijk mist, ove rigens droog en overdag op de mees te plaatsen zonnig weer. Meest zwak ke wind, overwegend tussen Zuid- West en Zuid-Oost. Zacht voor de lijd van het jaar. Zon 7.14—18.30. Maan 23.09—8.13. Een Joegoslavische refuge heeft zijn dret- gement waargemaakt en heeft zelfmoord gepleegd door op 2.000 meter hoogte uit een vliegtuig te springenomdat hem de toe gang tot Engeland geweigerd was De refugé, de 40-jarige Nikola Martinovic, werd gisterochtend vroeg aan boord van een vliegtuig van de Swiss Air in Londen gezett terug naar huis via Zürich. Terwijl hij Zondagnacht op de luchtha ven was vastgehouden, heeft hij herhaal delijk aan de Britse immigratie-autoriteiten gezegd, dat hij zich het leven zou benemen indien hij zou worden teruggestuurd. Hij werd onder speciale bewaking gehouden totdat het vliegtuig opsteeg. Functionarissen van de Swiss-Air vertel len dat Martinovic de deur van het vlieg tuig $pende toen het boven St. Quentin in Frankrijk vloog op een hoogte van 2000 meter. Martinovic had aan de Britse immigra tie-autoriteiten verteld, dat hij een pplitiek vluchteling was en hij had gevraagd In een vluchtelingenkamp geplaatst te worden. De Chinese communistenleider Mao Tse Tung en premier Tsjou En Lai zijn Zaterdagavond uit Moskou in Peking te ruggekeerd. Hun thuiskomst is echter niet zo pret tig. want in Zuid- en Oost-China zijn pestepidemieën uitgebroken, zo heeft radio-Peking Zaterdag meegedeeld. Naar het schiereiland Liuchow is entstof voor een millioen personen gezonden. Dit schiereiland is van militaire bete kenis, omdat de communisten het ge bruiken kunnen als basis voor een even tuele invasie van Hainan. De Hoge Commissie verklaart van mening te zijn, dat het toelaten van de ze vluchtelingen „slechts tot voortzet ting van deze onmenselijke en willekeu rige maatregelen zal leiden". Zjj waar schuwt de West-Duitse federale en De West-Duitse socialistenleider, dr. Kurt Schumacher, heeft het verdrag tus. sen Frankrijk en het Saargebied een succes van de Russische communisten en de Duitse nationalisten genoemd. „De geallieerden moeten eraan wen nen, dat zij beloften, die zij aan de ver slagen volken hebben gedaan, nakomen. Zij moeten niet vergeten, dat de Duitse en Oostenrijkse arbeiders de enigen in Centraal-Europa zijn, die niet van het fascisme naar het communisme zijn om gezwaaid", zo zei hij. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat uit de vijf overeenkom sten, die door Frankrijk en Saarland gesloten zjjn, blijkt, dat Frankrijk „zorgvuldig alles heeft vermeden, wat op het nog met Duitsland te sluiten vre desverdrag vooruit zon kunnen lopen". Politieke waarnemers nemen deze ver klaring op als een aanwijzing, dat Enge land de overeenkomsten ten volle steunt. De West-Duitse kanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft Zaterdag verklaard, dat de mogelijkheid van Wcst-Duitslands deelneming aan een Europese Unie op nieuw in overweging genomen zou moe ten worden in verband met het verdrag tussen Frankrijk en het Saargebied. De West-Duitse kanseflier, dr. Konrad Adenauer, deed een beroep op Groot- Brittannië cn de Verenigde Staten om steun in zijn campagne tegen de door Frankrijk met het Saargebied gesloten overeenkomsten. Volgens hem kunnen deze overeen komsten slechts wettig zijn met goed keuring van de Britse en Amerikaanse regeringen. Wanneer de situatie bleef zoals zij thans is, zou Duitslands vertrou wen in het Westen ernstig geschokt worden, aldus Adenauer. Adenauer betoogde, dat bij verschil lende gelegenheden, ook van geallieerde zijde, uitdrukkelijk was vastgelegd, dat de Duitse grenzen slechts bij vredesver drag gewijzigd konden worden en dat ook de kwestie van het Saargebied in het vredesverdrag moest worden gere geld. De betaling volgens de getroffen over eenkomst van dertig francs per ton steen kool door Frankrijk noemde Adenauer slechts „symbolisch". Alles was ten slotte door niets anders dan „gouddorst" ingegeven. Naar wij vernemen is het vertrek van de ministers Van den Brink en Götzen naar Indonesië, waar zij de mi nistersconferentie in het kader van de NederlandsIndonesische Unie zullen bijwonen, vastgesteld op 11 Maart. De Tsjechische minister van Justitie heeft, de Aartsbisschop van Praag, Mgr. Seron, ervan beschuldigd, dat hij de Priesters en de katholieke gelovigen aan zet tot handelingen tegen de Staat en Bedreigd, dat de Staat maatregelen tegen hem zal nemen. In een open brief heeft Cepicka er de Aartsbisschop van beticht, dat h.j een verzetsbeweging tegen de nieuwe kerk netten leidt en op onverantwoordelijke nijze de lagere geestelijkheid tegen de regering opzet. ..Gij bekommert u niet om de waar- beid, noch om het welzijn van Kerk en ^taat of om de vrede en rust onder de Priesters en gelovigen", aldus de minis ter. Bi de brief van Cepicka wordt o.m. eewag gemaakt van de excommunicatie an de geestelijke Jan Dechet, die door e regering is benoemd tot bestuurder Voor de tweede maal na de overdracht der souvereiniteit. is Matthew Fox Za terdag te Djakarta aangekomen. Hij heeft, nadat hij anderhalve maand ge leden Indonesië had verlaten, zaken reizen gemaakt door Europa, het mid den-Oosten en in het Westelijk deel van Azië. Bij zijn vertrek uit Indonesië in dertijd deelde hij mede, na de terug komst van de minister van Economische Zaken, ir. Djuanda, na diens bezoek aan. de Ver. Staten, de besprekingen over het z.g. Fox-contract te zullen voortzetten. Thans deelde hij mede, verscheidene we ken in Indonesië te zullen blijven voor besprekingen met Indonesische econo mische en financiële autoriteiten. Des gevraagd zeide hij, een beleefdheids visite te zullen brengen aan president Sukarno, doch dat hij deze niet met zakelijke onderwerpen zou lastig vallen. John Lewis en de vertegenwoordi gers van de Amerikaanse mijneigenaren hebben gisteravond een nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst getekend waardoor eer, einde is gekomen aan het negen maanden oude loongeschil en aan de staking waarbij 372.000 mijnwerkers waren betrokken en tengevolge waar van in vele industrieën werkloosheid heerste. De weg naar de hemel is zo smal, dat men er niet in een koets heen kan rijden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1