HET INDUSTRIETERREIN IN DE WAARDERPOLDER Op zoek naar nieuwe mensen in Nieuw-Guinea Comedia met het drama „Armada UITSLAGEN HVB Motorrijder gedood Vreemde escapades van drie jongelui BAKKER'S BEHANG AGENDA KOELKASTEN H.J.MAERTENS Moens nog ongewenst vreemdeling? Het probleem der ontsluiting in het volle licht Ongeval op Zandvoortse circuit Eerste Hulpvereniging Snelverband Autobus botste tegen tram Uw kamers als nieuw Overhemdenindustrie „Kerko" Lezfpg van pater Meuwese Ten onrechte verlaten Stadsschouwburg Hockey in Haarlem Waterpoioresultaten HERINGA WUTHRICH Pastoor M. van der Eem TAXI in Haarlem-Noord? Bel: I7ÖOO MAANDAG 6 MAART 1950 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Motorrijder raakte macht over stuur kwijt Viert 40-jarig bestaan RAAD VAN ARBEID Nieuwe aangifte-formulieren Bij aanrijding op Amsterdamsevaart Met een gestolen auto eir vandoor Op het Plein: H.O.V. IN REMBRANDT- THEATER Gezonken brugstuk wordt gereviseerd St, Bavo wint eerste promotie wedstrijd bestaat 35 jaar Brandje in de Zcetestraat VERHAAL VAN 'N ONTDEKKINGSTOCHT E D O. EN HAARLEM SPELEN GELIJK Haarlemse Reddingsbrigade Taxi? Bei 1.2.3.4.5 Zwemcompetitie kring Haarlem Nieuws van de sportclubs BSMArchipel 03 1 BSM Taxi Bel 13 0 0 0 Trainingsrit H. S. V. „De Kampioen" BLOEMENDAAL Aad Balm f WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? Eleclrische Installaties Luidsprekende Telefoon installaties Te Vogelenzang overleden EERVOL ONTSLAG MR. LAM BOO Y BENOEMINGEN Beurs van Amsterdam Beurs van New York >Iet grote belangstelling hebben vele raadsleden kennis genomen van het vraagstuk der industrialisatie. Hoewel zij de tijd voor een grondige bestude ring nog te kort achtten, vroegen zij niettemin, of B. en W. hun standpunt over de in dit rapport gemaakte op merkingen en denkbeelden reeds kun nen mededelen. Vele andere leden meen den, dat er te weinig aandacht besteed was aan de mogelijkheid, om door prac- tische verbeteringen van de toegangs wegen tot het industrieterrein geleidelijk de dringend gewenste verbetering te krijgen. Alle gewicht is gelegd op de bouw van de Prinsenbrug, welke weliswaar enige verbetering van de toegangswe gen tot het industrieterrein zal brengen, doch zeker niet in die mate, dat daar door alleen de tegenzin tot vestiging van industrieën op dit terrein zou wor den overwonnen. Het kwam deze leden voor, dat in de eerste plaats aan het industrieterrein zelf meer aandacht zou moeten worden besteed. Wat de recla me betreft, ware het. wellicht goed een dienst in het leven te roepen, vergelijk baar met de Stichting Haarlems Bloei, welke belast zou kunnen worden met de behartiging van de belangen van Haarlem terzake van bestaande en ves tiging van nieuwe industrieën. Daarnaast zouden belangrijke tege moetkomingen moeten worden ver leend aan ondernemingen, welke zich ter plaatse willen vestigen. Wellicht kan het bureau van de Sociografische Dienst voor dit doel worden benut. Voorwaarde is dan echter, dat het te benoemen hoofd van deze Dienst niet alleen grondige technische kennis bezit, maar ook over belangrijke propagandis tische en acquisitorische talenten be schikt. In het rapport betreffende de in dustrialisatie vonden B. en W. beves tigd, dat de inzichten die destijds ge leid hebben tot het gedeeltelijk inrich ten van het industrieterrein volledig on derstreept worden. Het rapport is een spoorslag om op de ingeslagen weg voort te gaan. Weliswaar is een gedeelte van de gelden, benodigd voor de bouw van de Prinsenbrug, op de kapitaalsdi/enst van de begroting geraamd, maar dit wil nog niet zeggen, dat het juist deze brug is, waarvan de bouw naar de over tuiging van B. en W. op de eerste plaats in aanmerking komt. Het college wil zich nog nader bera den over de volgorde, welke in acht moet worden genomen bij de uitvoering Zondagmiddag trainden leden van de motorclub Hillegom Op het Zandvoort se circuit voor de te houden snel heidswedstrijden. De baan was niet voor dit doel gereserveerd, zodat tege lijkertijd automobilisten, wielrijders en wandelaars van de weg gebruik maak ten. Een Amsterdamse motorrijder, die eveneens op het circuit reed, raakte in de war toen hij de van rode vlaggen voorziene posten van de Hillegomse rij ders bemerkte. Hij raakte de macht over zijn stuur kwijt en kwam buiten de baan tussen een geparkeerde auto en het hekwerk langs de weg tot stil stand. In zijn val kwam de motorrijder onder zijn vervoermiddel te liggen. Dokter Robber, die de eerste hulp ver leende, constateerde een ernstige hoofd wond en adviseerde de man naar een ziekenhuis te brengen. Per auto werd hij daarna naar het ziekenhuis St. Joan nes de Deo in Haarlem vervoerd. De Stichting Touring Zandvoort is van plan het circuit gedurende de zo mermaanden weer alleen open te stellen voor wedstrijden, wedstrijdproeven enz. De Haarlemse Eerste Hulp-vereniging „Snelverband" vierde in de afgelopen dagen haar 40-jarig bestaan. Op de jaar vergadering werden aan de jubilerende vereniging verschillende geschenken aangeboden o.a. twee volledig uitgeruste verbandkisten en een ijzeren kast met verbandmateriaal. Zaterdagmiddag recipieerde het be stuur in hotel „Lion d'Or". De lange rij van sprekers werd geopend door hoofd commissaris Foniijne, die zijn waarde ring uitsprak voor de goede verstanü- ding tussen „Snelverband" en de Haar lemse Ongevallerudienst. De secretaris van de landelijke EHBO, dr Wagenaar uit Amsterdam, feliciteerde de vereniging namens zijn organisatie. Tot slot van zijn speech richtte hij zich speciaal tot de heer N, Hartog, die tot de oprichters behoorde en reeds 40 jaren lid is geweest van deze EHBO-vereni- ging. Als uiting van zijn waardering de coreerde hij deze jubilaris met de me daille van dr Tilanus. \Jit naam van de landelijke vereniging overhandigde hij het bestuur een jubileumvaantje. Namens de Haarlemse Reddingsbriga de sprak dr Heymans het bestuur toe. Hoewel zijn organisatie het „in 't natte" zoekt en „Snelverband" meer „op 't dro ge" opereert, komt het toch dikwijls voor dat beide verenigingen samen werken. Wethouder Bakker bracht het bestuur de felicitaties ever van het gemeente bestuur. In zijn gelukwens wees hij erop dat „Snelverband" een bijna vanzelf sprekende functie vervult in het leven van de Haarlemse burgerij. De wethou der die zelf ook EHBO-les gevolgd had, memoreerde vervolgens de snelcursus- sen in oorlogstijd. Deze vereniging, die voortgesproten is uit het particulier initiatief, heeft een bij uitstek sociale taak. Tot slot wenste hij de vereniging niét veel ongelukken, maar wel veel ze gen op haar werk. Verscheidene sprekers voerden op deze receptie nog het woord namens zus terorganisaties en bevriende vereni gingen. De voorzitter van „Snelverband", de heer S. P. Snoek, zei in zijn dankwoord onder meer, dat de vereniging in de af gelopen 40 jaren bij 17.808 ongelukken assistentie verleende. De voorzitter van de Raad van Ar beid te Haarlem vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat te reke nen van 1 Maart j.l. af nieuwe for mulieren van aangifte van een ongeval of van een beroepsziekte in gebruik zijn genomen. De aangebrachte wijzigingen in de behandeling van de aangifte en hetgeen daarmede verband houdt zijn duidelijk op de formulieren aangegeven. Het is raadzaam het oude model niet meer te gebruiken. Deze kunnen worden ingeleverd in het bijgebouw van de Raad van Arbeid in het Kenaupark 10, alwaar ook rle nieuwe formulieren ver krijgbaar zijn. van werkzaamheden ten behoeve van de ontsluiting van het industrieterrein. Voorstellen daarover kunnen worden te gemoet gezien. Wat betreft het maken van reclame voor het industrieterrein zullen B. en W. overwegen, wat er te doen is. Het in het leven roepen van een commissie in de trant van „Haarlems Bloei" wil len zij gaarne in overweging nemen. Op andere vragen antwoordt het col lege, dat van enkele bijzondere gelegen heden is gebruik gemaakt om door mid del van advertenties reclame te maken. In 1949 zijn in de Waarderpolder twee terreinen, tezamen groot duizend vier kante meter, verhuurd. Het inschakelen van de Sociografische Dienst zal voorshands niet mogelijk zijn, omdat het instellen van een dergelijk bureau wegens bezuinigen v»n de be groting 1950 zal moeten worden afge voerd. Zaterdagmorgen om kwart voor twaalf vond een dodelijk verkeersongeval plaats op de Amsterdamsevaart nabij het benzinetankstation even buiten de stad. Een uit de richting Haarlem ko mende auto reed een motorrijder aan, die uit een zijweg kwam. De motorrij der, de 21-jarige monteur A. van Rumpt, werd bij de botsing 25 meter ver weg. geslingerd en op slag gedood. De auto werd zwaar beschadigd. De Haarlemse politie werd Zaterdag bericht, dat er 's middags om 3 uur een personenauto was ontvreemd uit een particuliere garage aan de Wagenweg, 's Nachts om hrl° een kwam een Haar lemse vader met zijn 20-jarige zoon op het politiebureau om te vertellen, dat deze de diefstal met twee vrienden had gepleegd. Met z'n drieën hijzelf, van beroep magazijnbediende, en verder een 21-jarige student en een 16-jarige mon teur waren ze daarna naar Den Haag gereden. Onderweg hadden ze twee keer benzine gekocht, in Bloemendaal en in Den Haag. De monteur tekende de ben zinebon dan telkens met de naam van de werkelijke eigenaar van de auto. Na hun bezoek aan Den Haag ging het weer richting Haarlem, waar de student om half twaalf in de Eindenhoutstraat en de magazijnbediende omstreeks 12 uur in de Rustenburgerlaan de wagen ver liet. De monteur had blijkbaar nog niet genoeg gereden, want hij waagde er daarna nog een ritje aan. De politie was ondertussen van de escapades van de jongelui op de hoogte gesteld en de auto werd op de Vlaamseweg gesig naleerd. De Haagse politie heeft de monteur tenslotte in de Hofstad aange houden. Naast diefstal zal deze jonge heer valsheid^n geschrifte tenlaste ge legd worden. *>e auto was een Citrben. Zaterdagavond omstreeks 8 uur reed een auto van Maarsse en Kroon, die van de Baan kwam. op het Plein tegen een tram van de N.Z.H., die na derde uit de richting Tempeliersstraat De aanrijding ontstond, doordat de be stuurder van de bus te veel lette op twee links vóór hem rijdende wielrij ders, die een stoel tussen zich in ver. voerden en weifelden bij het overste ken van de weg. Om de fietsers te ont wijken maakte de bus een manoeuvre naar rechts, waarbij de tram werd aan gereden. De rechtervoorzijde van de bus greep zo stevig vast in de linker voorzijde van de tram, dat het één uur duurde voor de ravage was opgeruimd en de trambaan weer gebruikt kon worden. Persoonlijke ongelukken kwa. men bij de aanrijding niet voor. Vrijdag 10 Maart zal de H.O.V. in beide avondvoorstellingen, om 7 en 9.15 uur, in het Rembrandt-theater de pre mière van de Beethoven-film „Eroica" inleiden met de „Coriolan-Ouverture" van Beethoven. De entreeprijzen wor den niet verhoogd. Het brugstuk van ruim honderd ton, dat Donderdag bij Bennebroek van een schuit kantelde, heeft het verkeer in de Ringvaart twee dagen belemmerd. Thans is het gelicht en naar Haarlem terugge bracht. Hier zal het worden gereviseerd. Onder zeer grote belangstelling en on der enorme spanning werd Zondag te Heemstede de promotiewedstrijd tussen St. Bavo en G.S.Z. uit Bovenkarspel gespeeld. Na een strijd van meer dan 5 uren was de stand 9 om 9 geworden en moest de partij van N. Zomer de beslissing brenglen. Zomer, die iets in het voordeel stond behandelde het spel uitstekend en wist zijn partij en daarmede de wed strijd voor St. Bavo te winen. Zoals uit de gedetailleerde uitslag blijkt had de uitslag ook andersom ge weest kunnen zijn. St. Bavo HeemstedeGSZ Bovenk. B. H. M. StevensJ. de Boer Kzn. 1-1 W. van LeuffenJ. de Boer Jzn. 1-1 H. WillemseJ. Oud 1-1 J. DrayerA. Schaper 1-1 J. J. WarmerdamN. Jong 1-1 G. ZonneveldF. Groot 0-2 N. M. Oud—J. Groot 1-1 H. BeliënJ. Jong 1-1 N. ZomerD. Bot 2-0 J. v. d. ZwanC. Deen 2-0 11-9 lm Amsterdam is voor ditzelfde tour- nooi de wedstrijd Gez. Samenzijn II te gen G.S. III gespeeld en geëindigd in een 119 uitslag voor eerstgenoemde. Het volgende treffen zal nu a.s. Za terdag te Bovenkarspel plaats hebben tussen G.S.Z. en Damlust uit Zuid- Scharwoude. In de maandelijkse vergadering van „St. Christoffel" hield de geestelijk ad viseur een toespraak over „De verte genwoordiger en de Vasten- en Ont- houdingswet". De heer Janssen Steen berg sprak over de opvoeding van de jeugd. Leden van „St. Christoffel", die 18 Maart mee willen gaan met de Stille Omgang, kunnen zich opgeven bij de secretaris, de heer H. W. Schumacher, Veenbergstraat 7, Haarlem, tel. 23527. Advertentie met een mooi behang Reeds vanaf 45 ct. per rol. Gen Cronjéstraat 135 - Haarlem - Tel. 11657 Vakkundige behangers beschikbaar. BIOSCOPEN Rembrandt: Verloren grenzen (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.: Palace: Romance in Rio (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: The third man (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Hoog spel (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Jungle Jim (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-thcater: Captain Kidd (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 7 Maart Concertgebouw: Concert H.O.V., 8 uur. Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 17628-18429 Betaling ook in overleg Vandaag herdenkt de Haarlemse overhemdenindustrie N.V. -Kerko haar vijfendertigjarig bestaan. In de knipzaai van de fabriek werd hedenmorgen een receptie gehouden. Namens het personeel van de N.V. Kerko sprak mejuffr. Van Alphen de directie toe; de heer F. Konert bracht de gelukwensen over van de ver tegenwoordigers; namens de perso neelsvereniging „De Omnibus" sprak de heer G. Voogd en de overhemden-in dustrie „Favlino" was op deze receptie vertegenwoordigd door de heer M. J. Anema. Nadat de verschillende sprekers hun gelukwensen hadden uitgesproken bood de heer H. Steffen een geschenk aan van de N.V. Kerko en Trigon N.V. Het cadeau van het personeel bestaat uit een opaline mozaïek van Frans Balen- dong. De voorstelling brengt in beeld de opgang van de luiheid en armoe de naar cultuur en welvaart. Het Am sterdams bedrijf, de Nederlandse over hemdenindustrie „Favlino" bood de directie een wereldkaart aan, waarop de exportbetrekkingen van „Kerko" zijn aangegeven. Vanavond wordt in het Concertge bouw een grote variété- en cabaretshow gebracht onder de titel; „Kerko Festi val". Zaterdag ontstond een brandje in de Zoetestraat. Een 34-jarige arbeider had in een washok een pan met hars op een eleetrisch comfoor geplaatst. Toen de hars voldoende verwarmd was, haalde hij de pan van het vuur. Hierbij viel vat hars op het comfoor en dit ging onmiddellijk in brand. De arbeider kreeg door de hitte brandwonden aan gelaat en handen en moest naar een ziekenhuis vervoerd worden. Het brand je werd met een schuimblusapparaat geblust. Het Vredeskruis, het symboliserend in signe voor Anno Santo. De Heilige Stoel heeft n.l. toestemming verleend aan een Deens initiatief, op voordracht van het in Vaticaanstad gevestigde Cen traal Comité voor het Heilig Jaar, dat dit kruis over de gehele wereld als symbool mag verschijnen. Voor Neder land is de verspreiding in handen van de firma Evers te Amsterdam gesteld. Het Vredeskruis is van verguld metaal, waarop in wit emaille, behalve het per soonlijk blazoen van Paus Pius XII, een duif met een olijftak is aangebracht. Het is als dasspeld, broche of hanger verkrijgbaar. De jongen met idealen kan dromen van verre tochten door donkere oerwou den om zielen tot Christus te brengen, de oudere heeft de wegen van de ro mantiek vaarwel gezegd, ziet de mis- sionaris met meer „beschaafde'* ogen. En de werkelijkheid? „Twaalf jaar heb ik in het wildste koppensnellersgebied van Nieuw-Guinea gezeten", vertelde Pater C. Meuwese gisteravond in gebouw „St. Bavo"., „Mijn jeugddroom was be reikt, maar het leek wel een nachtmer rie. Veel had ik als jongen gelezen over koppensnellers en menseneters, ik zou die heidenen wel eens even gaan dopen' De werkelijkheid? Het duurt jaren voor je deze wildemannen enig begrip van het enristelijk ideaal kunt bijbrengen. r,n al die jaren zwerf je maar rond door moerassige bossen, balancerend op smal le reisprauwtjes en In ic hart bewaav je bet geloof, dat je de zee overstuurde, weg uit het veilige Holland, Gods avon tuur tegemoet. Een bijzondere avond, deze lezing met lichtbeelden van de missionaris-ontdek kingsreiziger. Begin September 1948 was hij met Pater Verschueren op zoek naar nieuwe missionneringsmogelijkhe- den aan de Casuarinekust. Zij meenden de Cooks-rivier af te zakken, maar be merkten, toen zij de stafkaarten raad pleegden aan de hand van hun kompas, dat ze zich op een tot dan toe onbekend# rivier bevonden. Het was 6 Septembers en omdat dat de Kroningsdag van H.M. de Koningin was, besloten zij de nieuw ontdekte stroom de Koningin Juliana- rivier te noemen. Daarna voeren zij anderhalve dag op de nieuwe rivier en de paters kwa men in contact met nieuwe mensen, die juist terugkwamen van een snel- tocht. EDO en Haarlem hebben op hun vrije dag een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld, waarin soms aardig voetbai werd vertoond. Haarlem was technisch ongetwijfeld de sterkste, maar de wei nig schotvaardige voorhoede vopd een FDO-achterhoede in uitstekende vorm, zodat het veldoverwicht in de eerste helft in slechts één doelpunt werd uit gedrukt, Het was Pastoors, die voor het doelpunt had gezorgd. Spoedig na de pauze maakte Roodselaar gelijk, maar van dat ogenblik af was Haarlem voortdurend in de aanval. Het EDO- doel werd als 't ware belegerd, maar Vreenegoor e.s. wisten de aanvallen van Smit en zijn mannen steeds in de kiem te smoren, terwijl de weinige goed ge richte schoten van Groeneveld door doelman v. d. Berg uitstekend werden gekeerd. Het bleef een aardige strijd, maar in de 11 gelijke stand kwam geen verandering. Vóór de wedstrijd had de heer Krui- ver namens de KNVB aan EDO de Bondswimpel geschonken. Deze wimpel wordt uitgereikt aan vijftigjarige clubs. Een wel wat laat geschenk, omdat EDO reeds drie jaar geleden zijn gouden ju bileum vierde. HFC en Hilversum speelden eveneens een vriendschappelijke wedstrijd, welke ook al in een gelijk spel eindigde. Hil versum had weliswaar een 30 voor sprong genomen, maar nog vóór de rust was het reeds 13, waarna in de t-wefe- de helft HFC de achterstand geheel kon inlopen. En tenslotte speelden DIO en Zand- voortmeeuwen even ook een vriend schappelijke wedstrijd en ook hier was het resultaat een gelijk spel. DIO leidde met rust met 20, maar de Zandvoor- ters haalden in de tweede helft op, zo dat met 2—2 het einde aanbrak. Donderdagavond wordt in hotel Royal een algemene vergadering van de Haar lemse Reddingsbrigade voor Drenkelin gen gehouden. Periodiek treden af mej. A. E. J. Bosse en de heren Joh. M. Schmidt en V. H. Snel. Zij zijn echter herkiesbaar; mej. A. C. Houben treedt af en is niet herkiesbaar. Candidaat wordt gesteld de heer Th. v. Konings- brugge. In verband met het aftreden van de heer C. H. Vrugt, die een groot aantal jaren de functie van hoofdin structeur heeft vervuld, moet een nieu we hoofdinstructeur worden benoemd en wordt candidaat gesteld de heer Van Koningsbrugge. Advertentie AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Bij de opening van de Boekenweek ging in de Stadschouwburg te Amster dam de première van Jef Heydendael's drama „Armada". Noch de auteur, noch de toneelgroep Comedia mochten met deze opvoering veel roem oogsten en de hoofdstedelijke critici werkten er gro tendeels aan mee de litteraire boreling in de wieg te doen smoren. Het was ru moerig in de zaal, een deel van het publiek was al in feeststemming en ver langde naar het bal, zodat van Cor Her mus en de zijnen uiterste inspanning geëist werd om dit zeer ernstige en soms theologische spel op de been te houden. Dit weekend rfeeft Comedia op de haar vertrouwde grond van de Haarlemse Stadsschouwburg een poging gewaagd meer succes te behalen. Die poging is geslaagd, maar de toeschouwers ontbra ken op een paar honderd na, zodat het kwaad der première zijn werk blijkbaar al gedaan heeft. Ten onrechte is Jef Heydendaal, to neelschrijver van eigen bodem, om zijn „Armada" afgemaakt. Hij heeft een ge vaarlijk onderwerp gekozen, waarbij hij dan nog de handeling tot een naspel be waard heeft. Maar hij verstaat de kunst van toneelschrijven en zal ongetwijfeld ééns na drie niet geslaagde en ook niet mislukte pogingen met een gaaf 6pel voor de dag komen. In „Armada" worden we verplaatst naar het Escorigal, in de werkkamer van de roomse koning Fhilips II, die de grootste vloot aller tijden naar Enge land heeft gezonden om het Spaanse Rijk en naar zijn inzicht daarmede Gods Rijk uit te breiden. De Armada wordt verslagen en drie bedrijven lang leeft de koning, aan de hand van tegenstrij dige getuigenissen, in onzekerheid. Als hem de catastrophe duidelijk is gewor den knielt hij voor het kruisbeeld om God te vragen tot hem te spreken, daar de Voorzienigheid hem aan het wanke len heeft gebracht. De schrijver heeft gemeend, dit wankelen tot uitdrukking te moeten brengen in een naspel van geesten en spoken met een les voor de toekomst als apotheose. Het gegeven is uitermate boeiend, de dramatische kracht soms verrassend, maar niet sterk genoeg om blijvend te binden. Daarbij maakten zowel Cor Hermus als John Gobau de fout niet voldoende duidelijk te spreken, terwijl de opbouw der gesprekken essentieel was voor de moeilijk te behouden span ning. Niettemin was het een gave voor stelling. Een prachtige creatie van Her mus als Philips II, de zwijgzame, vrome, bedachtzame, maar ook een ramp ver oorzakende vorst. Een stevige bijna harde Francisco, kolonel van de^Arma- da, van John Gobau. Zijn verhaal over het sterven der paarden in volle zee boeide uitermate en maakte weer goed wat\ hij tevoren door uitbarstingen-zon- der-Woorden bedorven had. Ellen de Thouars speelde de rol van hertogin be vredigend, maar haar dansen voor de koning konden me minder bekoren. Ludzer Eringa stelde de kardinaal, groot-inquisi'teur beslist niet waardig en echt voor, maar Jules Verstraete gaf een voldoend rustige vertolking van Broeder Antonio. Resten nog Ton Lutz als een advocaatachtige secretaris van de koning en Rika Hopper als een toe gewijde, lieve dienares aan het Hof. Het décor van Lucas Wensing was goed getroffen, de maskers van Jan en Paul Grégoire heb ik alleen maar zien schemeren. Het zou jammer zijn, wanneer deze Armada van het repertoire zou worden afgevoerd. Verenigingen als Geloof en Wetenschap zouden hun leden ongetwij feld met een opvoering plezieren. v. W. De woeste koppensnellers, die nog nooit blanken gezien hadden, dachten met spoken of geesten te doen te heb ben. De Paters manipuleerden echter met spiegeltjes, bijlen en kralen, kre gen zodoende contact en brachten het zover, dat ze hun bivak voor de nacht mochten opslaan. Bij het smeulend kampvuur haalde pater Verschueren zijn trekharmonica voor de dag en ik, vertelde pater Meuwese, danste „de horlepiep" op de maat van de muziek. „We hebben met goed volk te doen", moeten de koppensnellers gedacht heb ben en toen we dan ook bij het aan breken van de volgende morgen verder trokken, hadden we het gevoel vrienden achter te laten. Een eerste contact voor het missiewerk was gelegd. Meerdere tochten hebben deze twee missionarissen op de Koningin Juliana- rivier gemaakt, de tweede tocht werd zo'n lugubere sensatie, dat zij die nooit zullen vergeten. Eerst werd een be vriend dorp opgezocht. De avond viel en als een vereenzaamde familie kro pen de missionarissen met hun roeiers bijeen in een der mannenhuizen. Maar samen met de geheimzinnige scheme ring van de oerwoud-vóórnacht begon nen de verhalen van de gidsen een al lesbehalve aangename indruk te maken. Zelfs voor de meest „doorgewinterde" woudloper blijft de tropennacht een angstwekkende beklemming houden. Je zit daar samen met je bange roeiers in een vervallen hut, in het donker, luisterend naar de dreinende zang van krekels in de moerassen. Een domme maan staart machteloos op je neer en luidruchtig beweegt een dier in een na bije Eucalyptusboom, Wanneer je even je zaklantaarn naar buiten aanknipt, blinken de rode krokodillenogen je sta rend tegen. Verderop hangen de vrou wenhuizen als vreemde monumenten in hoge bomen. Wanneer je dan in zo'n sfeer nog getracteerd wordt op akelige verhalen van menseneterij, dan is de illusie compleet. Enfin, er gebeurde niets die nacht. De volgende morgen gaf men de mannen flink wat tabak, beloofde kralien en messen en wist hen met zachte dwang over te halen de tocht mee voort te zetten. De kleine expeditie vertrok zo vroeg mogelijk eq ofschoon de zon nog niet zo warm was, ontbrak elk teken van opgewektheid. Na enkele uren bereikte men een klein riviertje, enkele meters breed. Bij een eventuele koppensnellers-overval is men hulpeloos op een dergelijk stroompje. In de verte rees een geweldige wa- ringin boven de rimboe-wildernis uit, en toen ze een bocht omvoeren, zagen de reizigers dat deze ontzagwekkende boom met beide benen op de twee oevers van het riviertje stond en het als een geweldige poort overkoepelde. Het werd doodstil, zelfs het gefluister van de roeiers verstomde. In ontzetting staarden allen naar deze woudreus. De kruin, alle takken en uitsteeksels van de waringin waren behangen en omkranst met mensen beenderen. Het was als oen museum van de dood. Het zweet brak de roeiers uit, ze ston den op hun benen te trillen in de prau wen. Het roeien was gedaan en met minderende vaart dreef dè expeditie op de dodenpoort aan. Het heeft heel veel moeite gekost de roeiers zover te krijgen, dat ze onder de boom door durfden varen. Toen dat eindelijk met een zucht van verlichting was gebeurd en men meende weer veilig te zijn, volgde een nieuwe schrik: rechts en links op beide oevers van het riviertje stondien als afgebroken zuilen in een somber landschap lange rijen bomen zonder kruin, maar gruwelijk rijk be hangen met mensenbeenderen, zwijnen- skeletten en casuarisresten. Zuilengale rij van de dood. De apotheose was in dezelfde stijl. De straat van de knekel bomen werd besloten met een tweetal bomen, waarin doodskoppen grijnsden. De missionarissen waren bij de doods- kopstammen aangekomen. De dames van Ever Swift blijken echte „cup-fighters" te zijn, want tegen de tweede klas kampioen Laren werd in een uitwedstrijd met 10 gewonnen. Rust was aangebroken met dubbel - blank, maar in de tweede helft scoor de mej. Vink het enige doelpunt voor de Haarlemse dames, zodat zij zich in de volgende ronde plaatsten. Een fraai succes. Alliance dames speelde de laatste wedstrijd voor de competitie en wist met niet minder dan 131 van Rood Wit 3 te winnen. Onze dames doen het maar wat best in de hockey-wereld. Door de R.K. Zwemvereniging „De Watertrappers" wordt Zaterdagavond in het Sportfondsenbad de vijfde en laat ste ontmoeting van de winterzwemcom- petitie kring Haarlem van de Konink lijke Nederlandse Zwembond georgani seerd. De volgende wedstrijden zullen worden verzwommen; 100 m. borst- crawl heren-juniores; 66 2/3 m. school slag dames en 66 2/3 m. borstcrawl es tafette heren juniores. R.K.S.V. TYBB (afdeling tafeltennis) hield kortgeleden haar eerste ledenver gadering in restaurant Spoorzicht. Het ledental is inmiddels reeds tot zestig gestegen. Besloten werd de eerste oefen avond te houden op Dinsdag 14 Maart a.s. in de gymnastiekzaal aan het Pre- tcriaplein, aanvang 7 uur. Na de goede prestaties in de laatste wedstrijden, heeft BSM het thans in de strijd tegen Archipel niet kunnen bol werken. De nederlaag van de Benne- broekers was verdiend, want het spel van de bezoekers was aanzienlijk beter dan dat van de groen-zwarten, maar indien de BSM-voorhoede wat beter op schot zou zijn geweest, hadden er toch zeker enige doelpunten moeten komen. Vooral in de eerste helft wist de peute rig spelende voorhoede maar zelden tol gevaarlijke daden te komen, ondanks het feit, dat BSM in deze periode voortdu rend in de meerderheid was. Nadat met blanke stand was gedraaid, waren het de bezoekers, die eindelijk hun goede vorm te pakken kregen. De BSM verdediging kon de gevaarlijke aanvallen van Archipel niet meer de baas blijven en na tien minuten namen de gasten de leiding, 01. Archipel bleef hierna aan het woord en toen men de stand op 0—2 wist te brengen gaven de BSM-ers zich kennelijk gewonnen. Kort voor het einde scoorde Archipel nog maals, zodat het einde van deze voor BSM zo teleurstellende wedstrijd kwam met een 30-zege voor de gasten. ASC 15 8 5 2 21 51- -23 SJC 12 10 0 2 20 32- -16 Teylingen 13 6 3 4 15 24- -14 Archipel 14 6 3 5 15 30—29 Rouwkoop 13 5 4 4 14 20—23 DOCOS 15 4 6 5 14 22- -27 LDWS 15 4 5 6 13 30—28 VVSB 15 5 3 7 13 25- -27 Hillegom 14 2 7 5 11 26—26 Lisse 14 4 3 7 11 21- -30 12 I 3 8 5 16—44 Advertentie DAG EN NACHT Zondagmorgen hield de H.S.V. „De Kampioen' haar eerste trainingsrit voor amateurs over ongeveer 50 km., voor nieuwelingen ongeveer 40 km. Bij de nieuwelingen slaagde W. Rusman er in in de laatste ronde 100 meter voorsprong te nemen en deze voorsprong behield hij tot het einde. H. Kroezen won de eindsprint van het peleton. De totale uitslag luidt: 1. W. Rusman, 2. H. Kroezen, 3. S. Bakker, 4. G. van Roon, 5. H. de Vrijs, tijd 1 uur 4 min. 6 sec. Bij de amateurs werd zeer fel ge streden. Hier zegevierde P. v. Roon, ge volgd op een halve wiellengte door P. Peters. Ook het rijden van H. Boers- ma was opvallend goed. De totale uitslag luidde: 1. P. van Roon, tijd 1 uur 22 min. 45 sec., 2. P. Peters, 3. H. Neeft, 4. A. Visser, 5. H. Boersma, 6. Adri Voorting, 2 ronden te laat gestart. In de leeftijd van nauwelijks 25 jaar is in het militair hospitaal te Djakarta overleden dienstplichtig sergeant Aad Btlm. Slechts enige dagen voor zijn re patriëring is hij aan typhus gestorven. IA: Stormvogels 3Nw. Vennep 21, SpaarndamBeverwijk 2 83. RCH 4 DIO 2 3—0, DSK—ADO 2 2—0, Haarlem 3AZ'meeuwen 4 23. 1B: DEM 2 RCH 5 25, SpaarnevogelsConcordia 1—2, HFC 3—Haarlem 4 3—1, Waterloo Heemstede 40, EDO 4Kinheim 2 63. 2A: Stormvogels 4HFC 4 32, SpaarnestadVI. Vogels 3 53, Bever wijk 3Kinheim 3 32, Bloemendaal 3 TYBB 2 31. Kennemers 4VSV 4 1—1. 2B: v. Nispen—HFC 5 3—2, Z'meeu wen 5VI. Vogels 2 43, Schoten 3 Halfweg 2 11, OG 2Hillegom 2 3—1. 2C: VVE 2Tarrasvogels 2 4—2, WH— Schoten 4 22, Ripperda 2Kennemers 6 1—2, VVB 3—Velsen 3 4—1, TYBB 3 DCO 2 1—3. 2D: DIO 3—Hillinen 2 0—2, DSS 2—THB 2 4—2, EDO 5—SVY 10, VogelenzangHBC 3 22. 3A: VVE 3—ADO 3 3—2 gest., DEM 3—Vel sen 4 22, IEV 2Beverwijk 4 83. 3B: Vogelenzang 2HFC 6 63, Hillegom 3 —HBC 4 13. 3C: Ripperda 3Concor dia 2 23, Geel Wit 2Heemstede 2 50. 3D: IEV 3Bloemendaal 4 21, VSV 6—TYBB 4 4—2. 3E: HBC 5—Haar lem 9 10—2. 3F: DSS 3—OG 3 0—5, DEM 4Terrasvogels 3 30. 4A: ADO 5—Terrasvogels 4 51, Kennemers 8 VSV 7 1—4. 4B: DIOS—DSOV 8—0, Concordia 3BSM 3 62, Hillegom 6 v. Nispen 2 3—1. 4C: Spaarnevogels 3 SHS 0—1, HBC 6Z'meeuwen 7 04. 4D: TYBB 6—THB 4 3—2, Geel Wit 3— DSK 4 7—0 4F: Velsen 5—VSV 8 2—5, Kennemers 7—DEM 5 62. IEV 4VVB 4 0—2. 4G: Haarlem 10—DSS 4 2—0. 41: SHS 2—RCH 11 1—3, EDO 12—OG 5 5—0. 4J: VI. Vogels 5—OG 6 6—0. HFC 10—Geel Wit 4 2—0. JEUGDAFDELING A: Schoten aVVE a 02, Kennemer- land aTYBB a 21, ADO aHaarlem a 4-1, Stormvogels aEDO a 22, Z'meeuwen aHBC a 50, Kinheim a Kennemers a 04, VSV aVelsen a 4—3. Junioren. A: TYBB b—DEM b 2—7, IEV a—ADO b 6—2, NAS a—Velsen b 12, Geel Wit aHBC b 42, v. Nispen aDIOS a 111. DSOV aConcordia a 4—3. F: TYBB d—IEV b 3—1. I: HBC d—DIOS b 05, BSM bVogelenzang b 63, Concordia bv. Nispen b 01. K: SHS a—TYBB g 4—1. Adspiranten. B: HBC av. Nispen a 3—0. D: Geel Wit a—VVE a 0—2, TYBB aDEM a 0—0, DSS aADO a 61, Velaena—OG a 1—2. G: TYBB b—DEM b 12, Geel Wit bVelsen b 04, Vel sen c—OG b 60. J: DEM eIEV a 0—8, DEM f—DEM c 0—2, Velsen e— Velsen d 3—0, ADO c—ADO b 1—6. b: HBC d—HBC c 0—11, v. Nispen b— BSM b 1—2. N: HBC e—TYBB e 2—4, TYBB d—Geel Wit c 10—2, Velsen f— DSS c 6—2. S: DSS d—Velsen h 3—0. DSS e—Velsen g 10—2, Geel Wit d— TYBB g 0—4. TYBB h—S.H.S. a 0—0. In afdeling I dames, van de kring- competitie K.N.Z.B., heeft DWT 1, Za terdagavond in het Sportfondsenbad, een overwinning behaald op Haarlem I. Na goed samenspel nam zij de leiding door inschieten van Nelly Jansen. Na dat enige aanvallen van de Haarlem dames door de DWT-achterhoede wa ren afgeslagen, ging Do Turkenburg er met de bal van door en bracht de stand op 20, waarmede de rust ingmg. In de tweede speelhelft bleven ook de Haarlem-aanvallen zonder succes en bracht Paula van Bruggen de stand op 3—0. Tenslotte was het Truus Fermga die bij een schermutseling voor het Haarlemdoel de bal in het net wist te werken en kwam het einde met een 40 overwinning voor DWT. De wed strijd HPC 1—DWT 1, heren, werd ge speeld voor afdeling 1 van de kring competitie en nu heeft DWT het ook weer niet kunnen bolwerken. In het be gin deed HPC kalm aan, maar wist DWT haar kansen niet te benutten, zodat met het ingaan van de rust HPC een 40 voorsprong had. Ook in de tweede speelhelft wist de DWT-voorhoede het HPC-doel niet te vinden en leverde haar de nummerieke meerderheid door het spelen van iï tegen 6 man geen voordeel, op. HPC daarentegen zat er meer op en voerde haar voorsprong op tot 90, met welke stand het einde kwam. In de wedstrijd HVGBNereus ble ven de punten, zoals te verwachten was, in Haarlem. Met 70 moesten de Zaan- kariters het onderspit delven. Haarlem 1 speelde in Velsen tegen VZV 1. VZV had spoedig de leiding, maar daarna was het voor de gastheren afgelopen. Het einde kwam met een overwinning voor Haarlem van 111. De wedstrijd HPC 2Haarlem 2 werd gespeeld voor afdeling 2, heren, en wonnen de Heemstedenaren met 52. Voor afdeling IV, heren, werd in Vel sen gespeeld de wedstrijd VZV 3 Haarlem 4. De gasten wonnen met 32. De VZV-meisjes verloren met 31 van de HVGB-meisjes en waren het ook de HGVB-jongens, die in de wedstrijd VZVHVGB de meerdere waren. Zij wonnen met 6—1. Voor de tweede ronde van de beker competitie Koninklijke, Nederlandse Zwembond werd in het Sportfondsen- bad gespeeld de wedstrijd DWR 1 AZPC 1. DWR verscheen met een ge wijzigd zevental. In de eerste speelhelft ging het spel vrijwel gelijk op en ble ven aan beide kanten de doelpunten uit. In de tweede speelhelft bezorgde Ewald Behle DWR de leiding. Daarna plaatste Jaap Snoeks de bal van uit de achterhoede naar Behle die doorsloeg en daarmede de DWR-voorsprong op 20 bracht. De Amersfoorters gaven zich echter niet gewonnen en door een fout in de DWR-achterhoede werd de stand 21. Kort voor het einde, kwam, uit een strafworp, de stand in evenwicht 22. Met dit resultaat is DWR van verder spelen in de bekercompetitie, uitgeschakeld. ATLANTIS (Nederl.), pass. 4 Mrt. Finisterre, n. Amst. CASTELBIANCA (Nederl.) vertr. 16 Mrt. van Djakarta; 9 April te Amst. rerw. FAIRSEA (Nederl.) vertr. 17 Mrt. v. Djakarta, 8 Apr. te Amst. verw. GEORGIC (R. Lloyd) 4 Mrt. van Djakarta n. R'dam. KOTA INTEN 4 Mrt. te Suez. NELLY (R. Lloyd) vertr. 7 April van Djakarta n. R'dam. SIBAJAK 4 Mrt. te Suez. SKAUGUM (R. Lloyd) vertr. 3 April van Djakarta n. R'dam. VOLENDAM 7 Mrt. te Aden verw. WATERMAN 12 Mrt. te Aden verw. Advertentie HAARLEM Zondagavond is in de ouderdom van 63 jaar overleden de zeereerw. heer M. M. van der Eem, pastoor van de parochie van O.L.V. Hemelvaart te Vogelenzang. Pastoor Van der Eem werd geboren te Hoofddorp en priester gewijd in 1911. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Halfweg, Goes, Noordwijkerhout, (Sint Victor), Amsterdam (H.H. Martelaren van Gorkum), Delft (H. Hippolytus), Rotterdam (H Laurentius) en in Hoorn ten tijde dat Mgr. Huibers daar deken was. Op 13 Juni 1931 werd hij benoemd tot pastoor te Anna Paulowna. daar res taureerde hij de kerk. Als directeur van het dekenaat Schagen hield pastoor van der Eem toen jaren de predicaties tij dens de jaarlijkse boetetochten naar O.L. Vrouwe Ter Nood. 4 Maart. 1939 volgde zijn benoeming tot pastoor te Vogelen zang. Een van de grootste zorgen van pas toor Van der Eem na riin benoeming te Vogelenzang was de verfraaiing van de kerk. Met veel toewijding heeft hij zich daaraan in de vooroorlogse jaren gegeven. Groot moet dan ook de teleur stelling zijn geweest toen ook zijn kerk door het oorlogsgeweld were getroffen. Na 1945 begon hij weer met alle ijver aan de restauratie en hij rustte niet eerder dan nadat alles weer in oude glo rie was hersteld. De gerootae klok kwam weer terug, een tweede werd er aan toegevoegd en zo heeft de overleden pastoor niet nagelaten om de kerk in Vogelenzang een waar Godshuis te doen zijn. Wat zijn geestelijk werk als pastoor in de zielzorg tot stand heeft gebracht, staat uiteraard niet in de annalen opge tekend, maar het bloeiende katholieke leven in Vogelenzang geeft hier een sprekende getuigenis van Advertentie In aansluiting op het bericht betref fende de invrijheidstelling van Wies Moens, die wegens samenwerking met de Duitsers in België ter dood was ver oordeeld. kan worden medegedeeld, dat de minister van Justitie thans zal heb ben te beslissen of Moens als onge wenst vreemdeling moet blijven wor den beschouwd. Zo de minister eer, be sluit in die geest neemt, kan Moens op nieuw worden gearresteerd in afwach ting van zijn uitgeleiding. In het tegen overgestelde geval moet Moens een ver blijfsvergunning worden verleend en wordt hem dus asylrecht in Nederland verleend. Bij K. B. is aan mr. W. H. J. M. Lam- booy, op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart j.l. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Lisse. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft aan de weleerw. heer J. M. H. van de Berg opdracht gegeven d.e oprichting van een nieuwe parochie voor te berei den onder de thans bestaande parochie van de H.H. Martelaren van Gorcum te Amsterdam. Vervolgens tot kapelaan te Amsterdam (H. Willibr. binnen de Veste) de weleerw. heer W. G. Twee- huysen; tot kapelaan te Rotterdam (H- Hildegardis) de weleerw. heer F. A. van der Burg; te Haarlem (O.L.Vr. Ze ven Smarten) de weleerw. heer J. Ko ning; te Bergen de weleerw. heer P. de Lange, die kapelaan was te Wassenaar (H. Joseph). (Niet-officiële Koersen) Vorig slot 31/4 Nederl. 1948 100% 3% pCt. Ned. 1950 9913 3-3Vi Nederland 1947 93 3 Ned. 62-64 oei fac. 99 iJ lnschr. Grtbk '46 3pCt 98Is Ned. Handel Mi1 eert 160 A.K.U I8O-.4KD Van Berkels Patenl 11 6gb Calvê-Delft eert 144 %gb Van Geldei 162 >/2 Kon Hoogovens eert 185 Unilever eert. 225-j Ned. Kabel 286 Philips 230 li Kon Petroleum 288% „Amsterdam" Rubbei 111% Holl Amerika Lijn 157% Kon N. Stoomb MIJ 133 V4 Ned. Scheepv. Unie 147 H.V.A. 147% Dell Mtl eert 141 slot 6/3 98% 1801/2 225 287 141% 147 99 H 4/3 Anaconda Copper 30% Bethlehem Steel 34% Chrysler Corp. 66 Genera) Electric 46% General Motors 76% Hudson Motors 14 Kennecott Copper 53 Montgomery Ward 57 North American Co. 21% Radio Corp. 15 Republic Steel 27 Shell Union Oil 35% Southern Pacific 53% Southern Railway 36% Tidewater 23% U.S. Steel 31% ex dividend 1/3 30% 34% 64% 46% 76% 13% 52% 57% 21% 14% 26% 35% 54% 3® 23% 31%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2