BLIJK VAN DANKBAARHEID VOOR BEVOLKING VAN VUGHT v u PRINS BERNHARD HAD LICHTE GRIEPAANVAL De West-Europese Unie meldt zich DOMINECUS SAVIO ƒ5.- Amandeltjespudding r Wij luisteren naar Vorrink stelt zich te weer tegen „afschuwelijke volksmisleiding" i lump ■G, JL1U1' 1/11 Dom Bosschaert O.S.B. overleden HARDNEKKIGE BRAND OP POOLS SCHIP Militaire eenheid noodzakelijk Weerloosheid van West-Europa beoogd tegen over een zwaar bewapende Sovjet-Unie MAANDAG 6 MAART 1950 PAGINA 3 Glas-in-lood-raam onthuld in het gemeentehuis Bent U mevrouw Westerling? Kleine brand in juist gerestaureerde kerk h}- De grootste en de beste! wxmaé mtêm wmumimem mw- «5 Vier brandweerlied en bewusteloos geraakt GEMEENTE DEN BOSCH WORDT GROTER Voorstel tot opheffing van dorpen Pauselijke onderscheiding Oververmoeid door inspannende reizen MET FILMSTERREN AAN TAFEL jj DOMINICO SAVIO ZALIG VERKLAARD V.. J JAN KLEIN De kleine Reus van Don Bosco Heden verscheen: Verkrijgbaar in de boekhandel UITGEVERIJ rOREHOLTE VOORHOUT Communisten en wapenleveranties nog meer amandelen, nog lekkerder. GEDWARSBOOMDE Stichter van Vita et Pax*' Matrozenopleiding naar Vlissingen? (Van onze Brabantse redactie) De onthulling van een glas-in-lood- raam Zaterdagmiddag in 't gemeentehuis van Vught is een symbolische hande ling. Het Nederlandsche Roode Kruis dit raam laten vervaardigen en bood het de Vughtse bevolking aan als een blijk van waardering en dankbaarheid. Voor de gevangenen tijdens de bezet ting betekende Vught immers de her. innering aan een meelevende bevolking, die hun. toen zij uitgeput van Amers foort kwamen en van het station naar het kamp werden overgebracht, een bo terham probeerde toe te stoppen. Voor hen was Vught het contact met de wereld. Uit Vught kwamen de werklui, die werkzaamheden verrichtten in het kamp. Hoevelen van hen in werkelijk heid spionnen waren, hebben de bewa kers nooit geweten. De Vughtse arbei ders kwamen in het 'tamp werken met een knapzak bij zich, die het broodrant soen van een hele week bevatte. Des avonds ging de zak leeg mee terug, maar voor een aantal gevangenen was die dag de portie eten wat groter ge weest dan normaal. De Moffen waren zo verbaasd over die enorme eetlust van die „Hollan der", dat ze op een dag zelfs een paar arbeiders opsloten om hen te laten bewijzen, dat ze inderdaad al dat brood zelf opaten. De arme ke rels getroostten zich de inspanning van hun leven, maar slaagden er niet in het overtuigend bewijs te leveren. Vught, dat was het goede volk dat zorgde, dat Jie knapzakken altijd weer gevuld waren, dat een kist vol kwam met brood en eieren, terwijl een laag fittingen deze rijke gave camoufleerde. Vught, dat was het land waar al die bouillonblokjes vandaan kwa men, die de arbeiders steeds weer in de buurt van de gevangenen ver loren. Uit Vught kwam de man, die tussen Zijn eigen kleren drie onderbroeken en twee wollen truien wist te bergen en ze er, zonder dat de Duitsers het merk ten, uittoverde ook, tot niet na te ver tellen vreugde van de verkleumde ge vangenen. .Honderden doosjes vitaminen, zalf en verband zijn uit Vught het kamp bin nengesmokkeld, om niet te spreken van de hosties, die, in het kamp geconsa creerd. een geestelijke medicijn van de eerste orde waren. Duizenden briefjes met een levenste ken van de gevangenen voor hun fami lie. duizenden groeten uit de vrijheid, hebben via Vught hun bestemming be reikt. Toen op een nacht honderdtwintig uit geputte gevangenen plotseling in vrij heid werden gesteld, had Vught in minder dan geen tijd bedden, kleren en voedsel uit het niets getoverd. En toen later de kampleiding iets milder werd, organiseerde Vght le toe zending van pakjes, wat ook weer zijn speciale moeilijkheden had, omdat de organisatoren zelf maar het Lagernum- mer van de gevangenen moesten zien te ontdekken. De bevolking van Vught heeft zich de dankbaarheid verworven van allen, die de ontberingen hebben gekend. Daarom is het toe te juichen, dat het Rode Kruis met de aanbieding van dit gebrandschil derd raam van N. Schrier de verdienste van het volk van Vught in deze open lijk aan geheel Nederland toont. Het raam zal in later tijden de dankbaarheid van het Rode Kruis en de roem van Vught blijven verkondigen. De voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, ir. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen, heeft Za terdagmiddag het raam onthuld. Hij zeide, dat hij hij deze gelegenheid geen namen zou noemen, omdat hij hierdoor verraad zou plegen jegens hen, die niet genoemd werden en ook dank verdienden. Spr. wees op de symbolische figuur der barmhartigheid, die een schaal draagt, waarboven zich een rood kruis verheft. „Moge de geest van Hem, die aan het kruis Zijn leven gaf, u en ons blijven be zielen", aldus spr. Namens de minister van oorlog sprak kolonel Walraven. Deze wenste het Roode Kruis geluk met dit initiatief en sprak de hoop uit, dat dit raam een aansporing zou zijn om te blijven leven naar de nor men der beschaving en om te blijven helpen lijden te verzachten. De burgemeester van Vught, Jhr. mr. F. van Riickevorscl, dankte het Roode Kruis voor dit geschenk, waardoor niet het in dividu. maar de gemeenschap wordt ge- eerd. Met de machine, die Zaterdagmid dag uit Djakarta op Schiphol aan kwam. arriveerde mevr. S. E. Peters de Goede met een baby van ander half jaar. Journalisten op Schiphol trotseerden het pokkengevaar en spraken haar aan in de overtuiging, dat de echtgenote van kapitein Wes terling, die zoals uit de berichten was gebleken, zich mevr. Peters noemt, in Nederland was aangeko men. Mevr. PetersDe Goede glim lachte vriendelijk, toen zij met „me vrouw Westerling" werd aangespro ken. „Ik was er al bang voor", zei ze lachend. „Maar ik ben het heus niet. Mevrouw Westerling is, denk ik, nog altijd in Djakarta." „Het merkwaardigste is", vertelde ons mevr. PetersDe Goede later, „dat ik op de Telok Betongweg nr. 7 heb gewoond. Westerling is enige tijd op nr. 5 ondergedoken geweest. De Indonesische militaire jllitie heeft daar een inval gedaan en wij zijn een gehele nacht er voor opgeble ven. Ik hoop, nu ik in Holland ben, niet nog meer last met mijn naam te hebben." Zaterdagavond omstreeks zeven uur ont stond in de eeuwen oude Nederlands Her vormde kerk te Oostzaan brand, die door tijdig ingrijpen van de vrijwillige brand weer uit dit dorp in de kiem kon worden gesmoord. De kerk, waarvan de restauratie van het interieur juist deze week klaar was gekomen, kreeg alleen veel water schade De koster had in de vooravond een pas geplaatste kachel aangemaakt. Plotseling hoorde hij houtwerk knetteren. Het bleek, dat een van de oude muur stijlen in de brede stenen muur, welke het dichtst bij de schoorsteen staat, reeds vlam had gevat. Hij alarmeerde de brand weer, die spoedig het vuur meester was. De Zoon van Sac deïhomwn 20. „Heer," zegt de boer, wanneer Eric hem heeft losgemaakt, „vergeef mij dat ik u ooit heb aangezien voor een van de spionnen van Lauri. Ge hebt thans over tuigend bewezen dat ge geen gemene zaak met zijn plunderaars maakt." En hij werpt een veelbetekenende blik naar de roerloze gestalteri op het gras. Vervolgens maakt hij een uitnodigend gebaar in de richting van de verwaarloosd uitziende hoeve. „Treed binnen en beschouw mijn huis als het uwe. Helaas is het niet veel, wat ik u bieden kan, want voor de roofzucht van Lauri's aanhangers is niefs veilig geweest in de afgelopen jaren. Maar ik kan u nog altijd een maaltijd geven en onderdak voor de nacht." Terwijl zij binnentreden bedankt de boer Eric uitbundig voor de redding van zijn leven. En ook zijn jonge vrouw weet nauwelijks hoe zij aan haar vreugde uitdruk king moet geven. Glimlachend wimpelt de Noorman hun dankbetuigingen af. Maar die glimlach maskeert sléchts de ernst van zijn gedachten. De woorden van de boer Advertentie over het wanbestuur van ,£,auri's aanhangers" hebben zijn verwarring nog doen toenemen. Wat is er gaande in zijn rijk? vraagt hij zich af. Wat heeft de magiër op wiens voorstel hij jaren geleden zijn land verliet, in zijn afwezigheid in z'n schild gevoerd?èMeer dan ooit is hij besloten dit te weten te komen. Maar hij begrijpt dat hij voorzichtig te werk moet gaan. Wanneer de boer hem dan ook vraagt wat zijn naam is, geeft hij er de voorkeur aan zijn ware identiteit verborgen te houden. „Ik ben een vreemdeling in deze streken," antwoordt hij ontwijkend. „Nimmer bezocht ik uw land eerder. Daarom verwondert het mij in hoge mate dat ik overal met argwaan word ontvangen. Zeg mij, wie is deze Lauri wiens naam zo gevreesd wordt dat men iedereen verdenkt een spion van hem te zijn Eric heeft veel verwacht. Maar het antwoord van de boer geeft hem desalniettemin een schok van schrik en verwondering. „Heer," antwoordt de man, „Lauri is de wettige heerser van dit rijk per rol 'J£L to jgm'ffM ill!» MP V\ De voorzitter van het Roode Kruis, Ir F. C. C. Baron van Tuyll van Seroosker ken van Zuilen, onthult het gedenkraam in het raadhuis te Vught. Dit raam is het symbool van dankbaarheid van het Nederlandse Roode Kruis voor de hulp, die de bewoners van Vught hebben be toond aan. de gevangenen van het kamp. .Door broeiing in de lading, die o.m. bestaat uit stukgoed, katoen en olie noten, is Zaterdagmiddag in de Merwe- haven, te Rotterdam, brand uitgebro ken in een der ruimen van het Poolse motorschip „General Walter". De Rotterdamse brandweer trachtte eerst het vuur door middel van ver stikking te bedwingen, doch dit lukte niet. Zaterdagnacht moest de brand weer er toe besluiten water te spuiten op de lading. Het vuur bood echter hardnekkig weerstand. Eerst nadat het aantal stralen van 16 tot 20 en tegen de morgen zelfs tot 37 was opgevoerd, heeft men de brand eindelijk onder de knie weten te krijgen. Van de brandweerlieden, die in de met verstikkende rook gevulde ruimen moesten afdalen, zijn er vier bewuste loos geraakt. Zij konden tijdig door ka meraden worden gered. Hun toestand Was van dien aard, dat ze naar een zie kenhuis werden overgebracht. Van één hunner bleek opname noodzakelijk. De schade, die aan schip en lading werd toegebracht, is zeer aanzienlijk, maar nog niet te overzien. Advertentie IIEBIG „CHICKEN" KIPPENSOEP In één woord FANTASTISCH ■45 ct per pakie voor 4 borden Ged. Staten van Noord-Brabant hebben aan de gemeentebesturen van 's-Hertogen- bosch, Vught, Empel, Engelen, Den Dun- gen, Rosmalen, Berlicum, St. Michiels- Gestel, Schijndel, St. Oedenrode, Boxtel en Vlijmen een voorstel ingezonden tot grens wijziging, hetgeen inhoudt, dat het grond gebied van de gemeente 's-Hertogenbosch belangrijk zal worden uitgebreid en haar grenzen o.m. tot aan de Maas worden ver legd. O.m. zullen de dorpen Den Dungen, Engelen en Empel worden opgeheven, ter wijl de gemeenten 's-Hertogenbosch. Ber licum en St. Michiels-Gestel aanmerkelijk zullen worden uitgebreid met delen van de op te heffen gemeenten en andere omliggende plaatsen. Z.H. de Paus heeft de heren J. Kuij- pers en L. J. M. Hazelzet, resp. direc teur en hoofdredacteur van „De Maas bode", benoemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. Prins Bernhard, die gisteren te Los Angeles wegens griep het bed moest houden, zou vandaag omstreeks het middaguur in „lichte etappes" naar Fort Worth (Texas) kunnen vliegen, aldus heeft de behandelende geneesheer, Prinzmetal, bekend gemaakt. Hij heeft hem sterk aangeraden niet zelf te vliegen. Er is geen reden tot ongerustheid over de toestand van de Prins, die zich echter nog slap voelt van de griepaanval en de oververmoeidheid, ver oorzaakt door zijn inspannende reis op het Westelijk halfrond. De Prins had tot het laatst toe getracht op de been te blijven. Er stond n.l. voor Zondagmiddag een receptie van de Nederlandse kolonie op het program ma. Op het laatste ogenblik zag de Prins zich echter gedwongen een telegram van verhindering te verzenden Hierin zei hij letterlijk: „Ik stel het op hoge prijs dat gij allen hier geko men zijt om mij te begroeten. Niets is voor mij een grotere teleurstelling dan het feit dat ik niet in uw midden kan zijn om met ieder van u persoonlijk kennis te maken. Het was mijn bedoe ling geweest u tijdens deze bijeenkomst eveneens de speciale beste wensen over te brengen van H.M. de Koningin, het geen ik thans langs deze weg moet doen. fl Het radioprogramma voor de Neder landse strijdkrachten van Zaterdag gaf de eerste van een serie uitzendingen over de West-Europese Unie, onder de titel „De West-Europese Unie meldt zich". De voorzitter der verenigde chefs van staven, generaal mr. H. J. Kruis, zei in een rede, dat de serie toespraken hem van het grootste belang lijkt voor de West-Europese defensie. Door deze toe spraken zal de luisteraar in contact wor den gebracht met de voornaamste lei ders van onze gezamenlijke defensie en door het gesproken woord nader komen tot de persoonlijkheid van hen aan wie ook het Nederlandse volk de verdediging van zijn hoogste waarden heeft toever trouwd. Wij zullen, aldus generaal Kruis, zowel financieel als op het gebied van persoon lijke offers onze uiterste krachten moe ten inspannen die bijdragen te leveren aan de gezamenlijke beveiligingsmidde len, welke wij in de eerste plaats in ons eigen belang in het geheel zullen moeten inbrengen. Dat >s een taak, welke ons niet ge makkelijk zal vallen, zeker niet nadat wij, voor wat ons leger betreft, in de af gelopen jaren onze krachtsinspanning in hoofdzaak hebben gericht op het vervul len van onze taak in Indonesië. Wij zullen echter de handen aan de ploeg moeten slaan en op de meest ef ficiënte wijze onze zee-, land- en lucht strijdkrachten moeten opbouwen, welke ons lidmaatschap van de West-Europese en Noord-Atlantische Unie zin zullen geven. Tenslotte heeft generaal De Lattre de Tassigny, opperbevelhebber van de West-Europese landstrijdkrachten, in een vraaggesprek, de militaire eenheid van de Nederlandse, Belgische, Franse, Brit se en Luxemburgse legers een essentiële noodzakelijkheid genoemd, nu aldus de generaal het bestaan van de gemo toriseerde strijdkrachten, en vooral van de snelle vliegtuigen met grotere actie radius er toe dwingt de verdediging te organiseren in een veel uitgebreider ge bied dan van eik der West-Europese lan den afzonderlijk. De militaire eenheid van de vijf lan den is er echter niet op gericht een fede raal leger te krijgen ten koste van de souvereiniteit van elk der deelnemers, doch op het tezamen brengen van de respectieve legers in een taak van ge meenschappelijk belang. In Rome is Zondag de 14-jarige Italiaanse jongen Domenico Savio, die 93 jaar ge leden stierf, zalig verklaard. De plechtigheid in de St. Pieter werd door ongeveer 60.000 mensen bijgewoond. Meer dan 20,000 schooljongens woonden de plechtigheid bij. Onder de andere aan wezigen bevonden zich 600 Amerikaanse pelgrims. De Paus knielde gisteravond in gebed neer voor het fel verlichte schilderij van de veertienjarige knaap, terwijl 45.000 gelovigen getuige waren van dit schouwspel. Dij is de vierde zaligverklaring die in het Heilige Jaar plaats vindt. Dertien kardinalen en vijftig aartsbis schoppen en bisschoppen woonden de plech tigheid bij. Onder de aanwezigen waren kardinaal Spellman van New York en kar dinaal Gilroy, aartsbisschop van Sydney. Ik wens u allen het allerbeste." Zaterdag had Prins Bernhard nog met zeer goed gevolg een. kort examen afgelegd met betrekking tot zijn capaciteiten als vlieger. Het ging speci aal over zijn vaardigheid in transconti nentale vluchten. Hoewel Prins Bernhard zijn brevet voor nachtvliegen reeds heeft behaald, heeft hij zich hieraan onderworpen, om dat het in de Verenigde Staten gewoonte is, dat men voor transcontinentale vluch ten een kort examen aflegt. Vrijdagavond heeft Louis B. Mayer van de Metro-Goldwyn-Mayer onderne ming Prins Bernhard een diner aange boden. dat door een groot aantal voor aanstaande filmsterren werd bijgewoond. Onder het gezelschap bevonden zich Joan Crawford, Rosalind Russell, Ethel Barrymore, de Nederlander Philip Dorn (Frits van Dongen), Joan Fontaine, Irene Dunne, Clark Gable, Danny Kaye, Gene Kelly. Loretta Young, Dinah Shore, Tyrone Power, Linda Christian, Barbara Stanwyck en Robert Taylor. Voor het' diner werd een korte receptie igehouden. Bij zijn bezoek aan de Douglasfabrie- ken 'heeft Prins Bernhard aan Donald W. Douglas de versierselen van de ondei- scheiding van commandeur in de orde van Oranje-Nassau uitgereikt. Bij de ontvangst bracht de heer Douglas een toast uit °P Koningin Juliana, waarbij hij verklaarde, dat „de moed, het doorzet tingsvermogen en het idealisme van het Nederlandse volk, waarvan Koningin Wilhelmina en Koningin Juliana zulk een heldhaftig voorbeeld hebben gege ven. een aansporing zijn geweest voor alle vredelievende volkeren." JVIAANDAG HILVERSUM I. 301 m. NCRV: 18.00 Zigeuner-kwart., 18.20 sport, 18.30 strijd krachten, 19.00 nieuws, 19.15 Engelse les, 19.30 Bagatelle, Beethoven, 19.40 radio- k*ant, 20.00 nieuws, 20.05 gram., 20.15 sinfonia in C, C. Bach, conc. voor cello in D, TartiniLentz, danssuite, Dunhill, 21.00 Serum, hoorspel, 21.30 sonata voor 2 piano's en slagwerk, Bartok, 22.10 Exultate Jubilate, Mozart, 22.30 vocaal kwartet, 230.0 nieuws, 23.15 lichte muz. HILVERSUM II, 415 m. Na 17.00 uur ook 245 en 1875 m. VARA: 18.00 nieuws, 18.15 Xavier Cugat en ork., 18.45 socia lisme en totale staat, 19.00 Tsjechoslo- waakse volksliederen, door Otakar Kraus, beg. Kubelik, 19.30 Taak en be- voegdh. van de provincie, 19.45 land bouw. 20.00 nieuws, 20.05 Godwin-Sex- tet, 20.30 cabaret, 21.05 amusern.muz 21.30 Herdenking Thomas Masaryk. toe spraak mr. v. Peursum, Conc.geb.ork. o.l.v. Kubelik, 6 symph. gedichten van Smetana, 23.00 nieuws, 23.15 Johan Jong, orgel, 23.35 Kay Kyser en ork. DINSDAG HILVERSUM I. 301 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 liedjes, Charles Trenet, 7.45 Morgengebed, 8.00 Italiaan se liedjes, 9.00 vrouw, 9.35 Lichtbaken 10.00 kleuters,. 10.15 kamermuz., Grieg, 10.40 schoolradio, 11.00 vrouw. De grote was, 11.30 conc. E gr. t.. Bach, 11.50 H. Thomas van Aquino, 12.00 Angelus, 12.03 zangrecital van Arnold v. Ogtrop, 12.30 land- en tuinbouw, 12.33 André de Raaff en Jacques Schutte, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 Orkest zonder naam, 14.00 Trio van Ibert, lied. Claude Arrau, trio Arrau, 14.30 ouvert. Verkochte Bruid. Smetana, Slavische dans Dvorak, capricio espagnol, RimskyKorsakow, 15.00 schoolradio. 15.30 Modern Stuff, 16.00 zieken, 16.30 Ziekenlof, 17.00 decla matiewedstrijd Ned. jeugd, 17.30 vertel ling na school, 17.45 Indonesië als in- dustrialisatielar.d HILVERSUM II, 415 m. AVRO. 7.00 nieuws, 7.15 gram., 8.00 nieuws, 8.15 och tendblad, 8.40 Anne Shelton, 8.55 vrouw. 9.00 gram., 9.30 waterstanden, 9.35 gram., 10.15 amusern.muz., 10.50 kleuters, 11.00 causerie, 11.15 gram.. 11.30 zieken, 12.00 altsaxophoon en piano, 12.40 Surinaam- se volksmuz., 13.00 nieuws, 13fl5 fin. weekoverz., 14.00 naailes, 14.30 Les Euménides, 3e dl. van Orestes, opera v. Milhaud, met koor en ork., 16.10 Mond- scheinsonate, Beethoven. 16.30 jeugd, 17.30 troeven uit Amerika. Advertentie met foto 260 bladzijden De Staatscommissie Vervanging Ar menwet (voorzitter jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford) heeft dezer dagen aan de regering als voorlopige vrucht harer arbeid aangeboden een ontwerp- Inzamelingenwet, houdende een wette-1 lijke regeling voor alle algemene inza melingen en een voorstel tot partiële wijziging der armenwet inzake de be taling van kosten van verpleging voor allen, die in een of andere vorm ver pleging nodig hebben en deze niet uit eigen middelen kunnen bekostigen. De heer J. J. Vorrink, voorzitter van de Partij van de Arbeid, heeft Zaterdag avond voor de radio, onder de titel „De maskers af" 'n toespraak gehouden over de communisten en de wapenleveran ties. Spr. wees op de wat hij noemde „af schuwelijke volksmisleiding", waaraan de communisten zich schuldig maken. Deze lieden zetten op bevel van hun almachtige meesters in Moskou een wereldactie op met vredesraden, met haven-vredescomité's en eisen weer loosheid van alle landen in West-Euro pa. Zij bestrijden op de heftigste wijze de aaneensluiting van de Westerse lan den, samen met Amerika en Canada, in het Atlantische Pact. En tegelijkertijd Advertentie door PATRICK mCSLL Vertaling JOHANNA PERENBOOM I 67 „We winnen het, meneer Doyle, wees maar helemaal niet bang," zei hij vrolijk en toen was hij weg. door de menigte glippend als een aal door de rietstengels. „Bederf me de markt niet," schreeuw de ik hem na en toen ik de honden door de wit gejaste oppassers naar buiten zag brengen vond ik het hoog tijd om eens te kijken, hoe ik zelf mijn geld het voordeligst beleggen kon. Ik trof het: er was een goede hond bij de race, een uit Cork met een wisselvallige staat van dienst, maar waar zijn aanhangers op wedden alsof de race een loutere for maliteit was. Uit het program kreeg ik niet de indruk, dat hij nfijn hond kon kloppen en toch had niemand nog ooit gezien, dat Corkenaren goed geld weg gooiden. De borden van de bookies gaven de Corkenaar één tegen één, terwijl Ped lar's Pet zo ongeveer de verschoppeling van de groep was met drie tegen een en zeven tegen twee. Lanigan, blozend en welvarend, gaf vier tegen een, maar zijn wisser was net in actie toen ik hem bereikte. „Drie!" gilde hij, terwijl hij met zijn stuk krijt wuifde om een nieuwe lijst te gaan maken. „Drie en niet meer! Een tegen één op het veld! Drie tegen één! Gelijk geld, Ferymoyle, ik zet gelijk geld op Dasher!" Zodra ik hem voor mij alleen had, vroeg ik hem, hoeveel hij op Pet wou zetten. „Drie op één, mijnheer Doyle. drie op één. Dat is de koers. Drie op één voor Pedlar's Pet". ,,'t Is niet genoeg", verzekerde ik hem. „Die teef van mij brengt te veel risico mee. Ze komt voor de eerste keer uit. Ik heb nog liever de favoriet voor die prijs". Hij schoof zijn hoed achteruit, hield zijn hoofd schuin naar één kant en nam mij listig op. „Ja, u moet het weten, meneer Doyle. Niemand kan beter dan u zelf weten, wat de hond presteren kan". „Kom", vleide ik, „kun je nu niet eens één keer in je leven je christelijk gedragen en me vier tegen gén geven?" Hij liet zich nog altijd niet bewegen en vertrok zijn wenkbrauwen vragend in de richting van zijn klerk. De man met het potlood keek zijn keurige rij cijfers langs en tuurde uit naar de dolle bookmakers in de ruimte voor het pu bliek. ,,'t Is vier, aan de hoge kant. Johnny", kondigde die zuil van alle wijsheid aan, „en zelfs tegen die prijs smijten ze het geld voor haar nog weg!" Lanigan liet zich vermurwen. „Hoeveel wilt u er op zetten?" „Maar vijf pond". Prachtig! Vier voor u, mijnheer, en voor u alleen, meneer Doyle. Twintig pond tegen vijf, Larry, en ik hoop bij God dat ze wint, ik zou er een hele schep geld uit halen" En terwijl ik me een weg baande door de kleine samenscholing, die zich om ons gevormd had, schreeuwde zijn stem nog altijd onder het waarschuwende luiden van zijn bel. „Drie tegen éénl" Het geluk was dien avond met mij. Pedlar's Pet schoot uit haar box als een kogel uit een geweer. Meteen uit de kooi had ze al een voorsprong van drie lengtes, en toen ze de eerste bocht voorbij was, lag ze vijf lengtes voor, en olschoon dé favoriet toen snel kwam opzetten, boog hij bij de laatste draai te ver uit en kwam de geelbruine teef al leen over de eindstreep. Alleen, maar niet helemaal onopge merkt. Ik was veel te opgewonden om haar zelf tot de overwinning aan te schreeu wen, maar er klonken verscheidene kreten van mijn vrienden onder het pu bliek, schril tussen het schorre triomf- geschreeuw van de bookies. Het was ook een stichtend gezicht om Teddy Connory over het hek te zien hangen bij de eindpaal. Zijn gezicht paars van al het geluid dat hij produceerde, zijn verfomfaaide hoed in zijn uitgestrekte arm, spoorde hij Pet tot een laatste in spanning aan, alsof ze nauwelijks een kopbreed voor lag en hij met zijn inzet op haar een millioen kon verdienen: „Vooruit Pedlar! Vooruit Petje! Ha, braaf beestje! Ha. lief dier! Schiet op, kreng! Vooruit! Vooruit! Hoera! Geld uit Amerika!" Hij slingerde zijn hoed hoog de lucht in, toen ze de eindpaal passeerde, en haastte zich daarna, juichend en jube lend met zijn kaartje zwaaiend, in de richting van de een of andere bookma ker aan het andere einde vap de lijn. Ik wachtte tot de tijden opgegeven werden. Die van Pet was een beetje ge flatteerd, vreesde ik, maar ik wist nu stellig, dat haar snelheid een waarborg was, dat ik nooit meer zo voordelig op mijn hond zou kunnen wedden Ik ging bij Lanigan mijn gewonnen geld beurenU hebt me te pakken gehad, meneer.... ik ben altijd te fat soenlijk"Toen zei hij op vertrou welijke toon-U hebt daar een goed hondje." Ik gaf de hijgende haze wind aan een opgetogen jonge Dono van over om in triomf naar huis ge bracht te worden. Ik bestudeerde op het program de twee overblijvende ra ces. Er vie.l niets aan te verdienen, stelde ik vast, en iemand die naar win naars zocht in één van beide, zocht waarschijnlijk zijn eigen narigheid. Ik ging mijn fiets halen. Ik maakte het slot open en liep zachtjes naast mijn karretje, de helling af, langs het klooster, in de richting van de stad. Mijn gedachten waren diep en mooi en filosofisch; zij hielden zich bezig me.t dé bookmakers en hun methodes en hun geld. Er is een spreek woord dat zegt, dat geld van een bookie maar geleend geld is, maar ik zwoer bij mezelf, dat de bookie, die het mij ge leend had, tot Sint Juttemis kon wach ten eer hij het terugkreeg. Verdomd als ik nog ooit binnen een ezelsbalk afstand van een bookmaker kwam, ten zij ik goede redenen had om aan te ne men, dat ik nog iets meer dan geluk aan 'mijn kant had. Het heeft niet de minste zin, besliste ik bij mijzelf, ter wijl ik mijn stalen ros besteeg, om aan de inzetters het geld terug te geven, dat je met durf en handigheid en ver stand van ze losgekregen hebt. Zo sterk was ik met mijn gedachten in beslag genomen door de mannen met de tassen en hun fatale overmacht over de arme misleide wed'dersschare, dat een uitbundige stem, die mijn naam schreeuwde., mij er toe bracht om mijn remmen zo plotseling aan te trekken, dat ik bijna kopje over ging over het stuur. „Ik wed dat je naar huis gaat na de lui bedot te hebben," beschuldigde d'e stem, „en me.t de zuurverdiende shil- linge'n van de een of andere arme boo kie warmpjes in je zak." Jamesy Curran uit Mooncoin reed vlak achter me; zijn brede gezicht straalde welwillendheid uit over de hele wereld; zijn ene hand omklemde het roestige stuur van een oude fiets, terwijl de andere een kort, vuil mopje pijp tegen alle kwaad beschutte. Naast hem, ook glimlachend, maar op een be ter karretje, reed' Tommy McAuliffe. raken zij in laaiende geestdrift over de bewapening van het Russische Rode Leger en juichen het toe, wanneer de landen achter het ijzeren gordijn, hoe langer hoe meer onder de direct mili taire druk van de Sovjet-Unie komen. Als Rusland zich bewapent dan is dat, aldus de communisten, om de vrede te dienen als Amerika en Europa zo'n bewapening niet onoe- antwoord kunnen laten, dan is het, volgens hen, om Rusland aan te vallen. Thans beweren de communisten met de hun eigen brutaliteit aldus de heer Vorrink dat de Amsterdamse en de Rotterdamse havenarbeiders zul len weigeren Amerikaanse wapenen te lossen. In werkelijkheid hebben de ar beiders de grove minachting van de communisten voor de eenvoudige waar heid reeds lang begrepen. Te Schotènhof bij Antwerpen is 3 Maart 1950 overleden de Stichter van de „Vita et Pax" Stichting: Dom Con- stantinus M. Bosschaerts O.S.B., Abt Commissaris, Definitor en Visitator van de Benedictijner Congregatie Sanctae Mariae Montis Oliveti. Hij werd geboren te Antwerpen 20 Juni 1889 en ontving de H. Priesterwijding 15 Augustus 1914. Hij was een vurig stimulator van de liturgische beweging en deed baanbrekend werk op gebied van mo derne architectuur en religieuze kunst. In 1926 stichtte hij te Schotenhof bij Antwerpen de eerste van zijn „Vita et Pax" Stichtingen: de Priorij ..Regin» Pacis" der Benedictinessen van de Con gregatie Santae Mariae Montis Oliveti waaraan hij een Schola Dei van in terne oblaten verbond als vormings centrum voor vrouwelijke lekenaposte len. Hij was een eminente persoonlijk heid die zijn grote gaven van geest en hart geheel en al ten dienste stelde van de Kerk en van het katholieke Een heidsideaal. Tot dit doel stichtte hij het ,Vita et Pax" Studiecentrum te Leu ven, waar zijn monniken en oblaten worden opgeleid voor het Werk voor Hereniging. De burgemeester van Vlissingen, mr. dr. B Kolff, heeft verklaard, dat het vast staat, dat de marinestaf de matrozen- opleiding naar Vlissingen wenst over te brengen. Binnen enkele weken verwacht men een gunstig bericht van de betrokken minister. Op verzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek zal binnenkort de Ko ninklijke Marechaussee aan de grenzen een aantal tellingen houden Van het ver- Wordt vervolgdkeer per motorrijtuig. OXO NEDERLANDSE OXO MIJ. N V.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3