WEVERS EUROPEES KAMPIOEN Draw met Dessart, nederlaag tegen Domingo, maar beslissende zege op Siguret I Roozenburg weer gelijk met Van Dijk in damtournooi Twee clubs uit Londen uit Liverpool in halve om Engelse Cup en twee finales DEHAND EERST IN EIGEN BOEZEM DWV verspeelt eén punt bezoekend UW aan 1 Robben voor tweede maal John P. Hauser-beker Herinnering E Zevende draw van OSV x. 9 Spannende Zaterdag Ook Keiler en Gordijn behouden kans Voetbalreo rgan isatie in de districten Onder nieuwe regels meer waterpolo minder rugby Westelijk hockeyteam wint van Oost MAANDAG 6 MAART 1950 PAGINA 5 Wéér Domingo zegt voorzitter Calis (SDO) y. Hoe je t doet... met Mascotte gaat-ie goed! 20 st. 80 ct. KING'S Handbal N.K.S. Italië wint met 3—1 van België OOK DE WESTELIJKE DAMES STERKER AMSTERDAM, 5 Maart Het volkomen onverwachte is gebeurd. Bert Wevers uit Enschede, outsider in een driebandentournooi met Domingo, Lagache en de begaafde debutant Siguret, heeft zich meester gemaakt van de Europese titel! Het tournooi, dat aanvankelijk in het water dreigde te vallen door het spoedig falen van de titelhouder Lagache en door de tweede nederlaag van Domingo in de vierde ronde, had zijn spanning behouden door het verrassend goede spel van de 22-jarige Siguret en niet minder door het feit, dat Wevers, tegen aller verwachting in en zeker niet zonder fortuin, zijn eerste vier partijen had gewonnen. Maar het slot was werkelijk onge woon spannend. Zaterdagmiddag nam Wevers één punt voorsprong op Si guret, doordat hij zelf remise speelde met Dessart, terwijl Siguret van Domingo verloor. Zaterdagavond stond hij de leiding aan zijn rivaal af door een niet onverwachte nederlaag tegen dezelfde Domingo, maar Zondag middag in een eindeloos gerekte partij van niet minder dan 106 beurten, kwam hij opnieuw één punt voor, door Siguret mét 50384e verslaan. En dat betekende voor hem een verrassend, maar daarom niet minder verblijdend Europees kampioenschap. Zaterdagmiddag werden de beide toen nog ongeslagen Benjamins voor de vuurproef gezet. Siguret verloor van Domingo welbeschouwd zonder slag of stoot, maar Wevers had tegen Dessart tot op het moment dat de jonge Fransman zijn keu losschroefde nog steeds met zes punten de leiding. Toch ging het ook bij hem niet hele maal naar wens. Er kwam een bijna eindeloze hoeveelheid poedels aan beide kanten trouwens en na 68 beurten was onze landgenoot met 7 caramboles voorsprong, pas aan de 30 punten toe. Toen begon Dessart zijn eindspurt; met een gemiddelde van twee in zijn volgende vijf beurten, volgde hij Wevers pal op de hielen, kwam zelfs gelijk, raakte wéér achter en liep tenslotte in het zicht van de finish tergend lang zaam uit; één punt, twee punten.... meer niet. Onder de immense druk van deze gigantische strijd volgden opnieuw hele reeksen poedels, totdat Wevers tenslotte tóch weer gelijk kwam.... twee punten achter raakte, maar wéér gelijk kwam. Dessart scoorde toen het eerst 47, Wevers 48, Dessart 49. Wéér scoorde Wevers', doch toen gaf onze landgenoot zo'n mooie bal weg. dat Dessart de partij kon uitmaken. Maar nóg was de strijd niet gestreden, want Wevers had de nastoot en onder adem loze stilte benutte de Enschedeër deze kans om het punt te veroveren, waar mee hij voor het eerst in dit tournooi de leiding nam. Siguret Dessart Wevers Domingo Wevers Siguret De eindstand luidt: 1. B. Wevers (Ned.) 2. B. Siguret (Fr.) 3. L. Dessart (België) 4. J. Domingo (Sp.) 5. A. Lagache (Fr.) 6. M. v. d. Spiegel (B.) 7. F. Engel (Oostenr.) 8. F. Aeberhard (Zw.) 50 62 4 0.806 39 62 4 0.629 40 72 4 0.555 50 72 5 0.694 50 106 4 0.471 38 106 4 0.358 11 340 582 6 0.584 10 320 475 5 0.665 9 336 515 7 0.652 8 333 444 7 0.754 8 320 441 8 0.730 4 304 467 6 0.650 3 290 499 6 0.531 3 225 505 5 0.445 Maar 's avonds kwam de reactie. Do mingo, die eerst met een verschil van achttien caramboles Siguret van diens ongeslagen record had afgeholpen, be zorgde toen met een verschil van tien punten ook Wevers diens eerste neder laag. Doordat Siguret zich tegen Dessart met een gemiddelde van 0.806 werkelijk schitterend herstelde (5039) had de Fransman de eerste plaats van de Ne derlander overgenomen en gezien bei der prestaties tot dan toe, werd Siguret algemeen als favoriet genoteerd. Het kleine beetje hoop dat er uiter aard tóch nog over bleef op een verras send kampioenschap voor een landge noot, dreef de belangstellenden Zondag middag opnieuw bij honderden naar De IJsbreker, maar in technisch opzicht Stelde het duel tussen de matadoren teleur. Het was een eindeloze partij met veel poedels, veel carotte natuurlijk en waarschijnlijk ook een behoorlijke dosis schoon niet uiterlijk waar te nemen zenuwen. Op den duur bleek Wevers tegen dat alles het beste- bestand; hij doorstond deze marteling tenslotte met royaal verschil. Siguret Domingo Dessart Wevers 32 50 50 50 58 58 99 99 0.551 0.862 0.505 0.505 (Van onze dammedewerker) Dat de voetballerij verstek had laten gaan, bleek wel duidelijk uit de enorme belangstelling bij de voortgezette wed strijden om het persoonlijk damkam pioenschap van Nederland. En de spe lers hadden daardoor blijkbaar inspira tie opgedaan. Roozenburg wist weer ge lijk aan de top te komen met Van Dijk, terwijl Keller met Gordijn op twee punten achterstand evenmin kansloos bleven. Het resterende programma tus sen deze vier spelers kreeg daardoor een belangrijk cachet. Metz wist zich door een gedegen overwinning op Van der Staay los te maken van de staart- groep. De strijd om de laatste zes plaatsen kwam in een beslissend stadium. Niet minder dan acht spelers maakten nog leans voor het volgende tournooi „ge- Wipt" te worden. De uitslagen van de zevende en achtste ronde van dit tour nooi werden tenslotte als volgt: R. C. Keiler wint van C. Suyk, J. Metz remise met A. Ligthart, W. Rus tenburg verliest van P. Roozenburg, H. de Jongh remise met G. E. van Dijk, J. H. Vos remise met F Gordijn, D. van der Staay remise met B. Dukel, A. Ligt hart remise met G. E. van Dijk. P. Roo zenburg remise met C. Suyk. B. Duke! remise met R. C. Keller, J. H. Vos wint van H. de Jongh, W. Rustenburg remise met F. Gordijn. D. van der Staay verliest van J. Metz. Met nog drie ronden voor de boeg, werd de spanning in dit tour nooi vrijwel ondraaglijk. Doordat Van Dijk met twee remisepartijen genoegen moest nemen, kon de wereldkampioen weer gelijk met hem komen. Een ty pische opstelling van de korte vleugel werd Rustenburg noodlottig. Hoewel er ogenschijnlijk niets aan de hand was, bleef oppassen de boodschap Roozen burg leidde een actie op de andere vleu- Twee Londense clubs, Arsenal en Chelsea, en twee uit Liverpool, Ever- ton en Liverpool, hebben zich door de zesde ronde heen geworsteld en zich in de halve finales geplaatst. Noord en Zuid Engeland tellen dus elk twee ver tegenwoordigers in de laatste fase van de wedloop naar Wembley. De beste prestaties van de dag komen voor re kening van Chelsea, dat op meesterlij ke w'tjze de hoog aangeslagen ploeg van Manchester United uitschakelde, en van Everton dat het sterke Derby County versloeg in een uitwedstrijd. Het is de eerste maal sinds 1932 dat Chelsea het zover gebracht heeft in de bekercompetitie De ploeg speelde pri ma voetbal en dat met het grootst mogelijke zelfvertrouwen zodat de ver maarde United, leider van de eerste divisie en door tal van deskundigen be schouwd als het sterkste team van de league, geen ogenblik de indruk maakte te kunnen winnen. Zes minuten na de aftrap namen de gastheren de leiding na uiterst fraai combinatiespel, alhoe wel keeper Crompton het schot van Campbell had moeten houden. Hij stond echter machteloos tegenover de kogel waarmee Bentley in de tweede helft de zege van het Londense team tot een feit maakte. Vermoedelijk heeft Chelsea in zijn hele bestaan nooit zo constant ge speeld als in de laatste drie maanden. De Londenaars verloren van hun laat ste 17 wedstrijden er slechts éen en wel in de league competitie tegen Manchester United, met de enige goal van de wedstrijd. In de bekercompetitie heeft Chelsea met 101 het beste doel- gemiddelde van de vier clubs die de halve eindstrijd bereikten. De overwinning van Chelsea beteken de de uitschakeling van de club waar aan men de beste kansen toekende om Zowel het league kampioenschap als de hekèr te winnen. Er zijn echter nog twee candidaten voor deze „doublé": Liverpool dat in de league met 40 pnt. Selijk staat met Manchester United en Arsenal dat 36 punten heeft. Derby County, dat alles op de aanval ?ette, speelde in de eerste helft veel deter dan Everton, doch het wist het det niet te vinden. Kort na de hervat- 'ng gaf Harrison zijn ploeg de leiding, ?aar toen kwam Everton pas goed op j.'jeef. Wainwright zorgde voor de ge ldmaker en het winnende doelpunt j.dtstond rechtstreeks uit een door ®5-htsbuiten Buckle genomen hoek- hop. Wainwright moést met een knie- ziekenhuis opgenomen wond in een worden. Leslie Compton was de held van de match Arsenal—Leeds. Al na vijf minu ten moest hij het terrein verlaten om een hoofdwond te laten hechten. Maar hij kwam gauw terug, nam zijn plaats als spil weer in en bleek nooit huiverig om te koppen als dat nodig was. In de tweede helft begon de wond weer sterk te bloeden maar Compton speelde door alsof er niets aan de hand was ofschoon het bloed zijn trui en zijn broek doorweekte. Zijn onmiddellijke tegenstander, de 18-jarige spil Charles van Leeds, speeldè eveneens een prima partij. Het enige doelpunt van de match werd kort na de hervatting gescoord tc!en Lewis, na een goede aanvalscom- binatie, met een sneltrein vaart je tussen twee tegenstanders doorstoof en de doelman van Leeds geen kans gaf. De vier bekerwedstrijden werden bij gewoond door 219.036 toeschouwers die samen 29.187 pd.st. in het laadje brach ten. De hoogste cijfers 70.362 toeschou wers en 10.032 pd.st. ontvangsten, wer den geboekt bij de wedstrijd Chelsea Manchester United. De uitslagen van de bekerwedstrijden (kwartfinales) luiden: Arsenal—Leeds United 1—0; Chelsea—Manch. United 2—0; Derby County—Everton 1—2; LiverpoolBlackpool 2—1. De uitslagen van de leaguewedstrijden zijn: Eerste divisie: BirminghamHudders- tield 2—1; Burnley—Fulham 00; Stoke Manch. C. 20; SunderlandNewcast le 2—2; West Bromwich—Wolves 1—1. Manch. Un. 30 40 Newcastle 30 31 Liverpool 30 40 Fulham 31 31 Sunderland 31 38 A. Villa 30 30 Wolves 31 37 Stoke 32 29 Blackpool 29 36 W Bromw 31 27 Portsmouth 30 36 Bolton 30 25 Arsenal 31 36 Huddersf. 32 25 Burnley 32 34 Everton 30 22 Middlesbr. 30 33 Charlton 31 21 Chelsea 30 32 Manch C. 31 20 Derby 29 31 Birmingh. 31 18 Tivéede divisie: BarnsleyLeicester City 22; CoventryTottenham 01; Grimsby—Plymouth 22; LutonBury 21; PrestonHull 42; Queens Park Sheff. Wedn 00; Cheff. Un.Chester field 10; SouthamptonCardiff 31; SwanseaBrentford 30; Westham Bradford 10. Tottenh. 31 52 Breptford 32 30 Sheff Un 33 40 Leicester C. 33 30 Sheff. W. 30 37 Cardiff 30 29 Hull 31 37 Grimsby 31 29 Southampt. 31 36 Chesterf 32 29 Leeds 31 35 Blackburn 31 28 Bury 31 32 Luton 31 25 Preston 32 32 Coventry 31 24 Westham 31 31 Plymouth 32 24 Swansea 31 31 Queens P. 32 24 Barnsley 31 30 Bradford 31 23 gel in, waardoor zijn partner de aan dacht verloor van zijn kwetsbare vleu gel. Een listig zetje en Rustenburg mocht gaan rusten. De kleine Suyk was echter actief tot de laatste zet. Zodoen de vermocht Roozenburg wel op dam te komen, maar de winnende tweede dam werd door Suyk kundig afgehouden. Een puntenverdeling was zodoende het slot. Dat Van Dijk ditmaal geen succes oogstte, lag niet aan hem, maar aan de fanatieke verdediging van zijn te genstanders Ligthart en de Jongh. Een furieus opgezette kortevleugelactie van Ligthart deed de leider wel even wan kelen, maar 'n parate verdediging deed het gunstige eindspel nog bij Van Dijk belanden. Hetzelfde spelbeeld zag men in de partij De JonghVan Dijk. De Amsterdammer drukte het centrum weg, maar kon niets beslissends berei ken en remise was ook hier het lot. Dat Keiler zich nog bij de favorieten kon handhaven kwam door een inzinking van Suyk die een resolute en forse flankpartij had weten te bedwingen. In het gevorderde middenspel liep hij ech ter in een simpel zetje en verloor ter stond. Daarentegen gaf men Dukel, na de weerlegging van zijn gewaagde ope ning, geen kans op resultaat meer. Maar Keiler vermocht de wanhopige parade van zijn partner niet te keren en zo doende kon Dukel hem nog een puntje ontfutselen. Gordijn had het beide par tijen zeer benauwd. Rustig afwachtend had Vos hem naar de flanken gedron gen, zodat de titelhouder schijf op schijf moest zetten om de punten te kunnen delen. Hij slaagde daarin, evenals tegen Rustenburg, die in een kansrijke stel ling te vroeg vereenvoudigde. Een bar lang eindspel hield Gordijn van de damlijn weg. Offers en tegenoffers ten spijt kon geen van beiden echter meer winnen. Was Ligthart aan de winstbe- luste Metz nog juist ontglipt, dat moest de tweede tegenstander, van der Staay, echter bezuren. Een listige slagzet bracht Metz tegen Ligthart schijfwinst, die nog aangroeide tot een tweede stuk hout. Toen zag de Amsterdammer schijnbaar luchtkastelen, want de eenvoudigste winst verzuimende belandde hij in een moeilijk eindspel, dat Ligthart uitmun tend tot remise herleidde. Zodoende wao Metz in zijn partij tegen van der Staay „geladen" en drukte hij stevig op het centrum. Te lang tasten op de lange vleugel werd van der Staay noodlottig. Omsingelend kwam Metz op dam om ten slotte met een daverende rondklap zijn tegenstander uit te tellen. Het lid van verdienste van de Nederlandse Dambond, J. H. Vos, speelde ook met verdienste. Zeer tot ongenoegen van zijn clubge noot H. de Jongh, die in een klassieke stelling het verkeerde tempo had en zijn noodsprong „beloond" zag met een ware afslachting van zijn korte vleugel. Kun dig eindspel deed de rest, waardoor de Jongh weer terugviel op de ranglijst. G. E: van Dijk 4 4 0 12 P. Roozenburg 4 4 0 12 F. Gordijn 2 6 0 10 R. C. Keller 2 6 0 10 J. Metz 1 6 1 b H. de Jongh 1 5 2 7 J. H. Vos 1 5 2 7 B. Dukel 0 6 2 6 A. Ligthart 1 4 3 6 W. Rustenburg 1 4 3 6 D. van der Staay 0 6 2 6 C. Suyk 1 4 3 6 r is de laatste tijden braaf geschre ven over het amateurisme. Wij hebben daar, omdat het zo hoort, ons hoofdstukje bijgevend en daarin naar wij menen laten uitkomen, dat wij op de hand z"n van degenen die on danks alles huichelarij, onderhandse betaling en zo toch maar liever „voor de liefhebberij" zijn. Was dat toen niet het geval geweest, dan zou het nu wèl zo zijn. Wij zaten namelijk dit weekeinde nu eens niet op een kast van een tribune en de penningmeester zei: „Sjonge, sjonge, wat een dag", omdat ruim tweeduizend mensen a raison van 35 cent langs de kassa waren getippeld. Het speelveld zelf maakt deel uit van een complex, dat wij niet mogen, om dat het onherbergzaam is als de Sahara en bij slecht weer ontoegankelijk als de Golf van Biscaye of de kammen van de Sierra Nevada. Er waren op dit speelveld geen matadoren van het vak in actie en ook niet op de velden er om heen. Alleen maar onbekende derde en vierde klassers, die hun beste beentje voorzetten en daar ten aanschouwen van hun 20 of 30 of 100 en in ons geval onge veer 2000 toeschouwers hun plezier in hadden. Het was er prettig en gemoe delijk. De toeschouwers haalden de bal uit de sloot en je kreeg een dubbeltje terug wanneer je het lege limonade flesje na afloop langs bracht bij de cantine. Er wandelden jonge moeders met kinderwagens, omdat de jonge va ders die er speelden dat leuk vonden en de man van de belasting keek er veel vriendelijker dan bij Ajax of het Olympisch Stadion. Maar het mooiste was de pauze tussen de beide speel- helften. 'Als een bijenzwerm kwamen zeker wel 40 of 50 aanstaande jonge mannen het veld opdwarrelen, achter een bal aan. Er stonden er een stuk of vijf in de goal en de rest was voor hoede. Er werd gedraafd en gerend en ook wel eens een keertje tegen sche nen geschopt, maar niemand scheen daar iets van te voelen. Er was geen suppoost een betaalde die „zijn orders" had. Men liet cms putten tot op de bodem van onze meest amateuristi sche en blijde herinnering. Cr. In het Noorden en Westen zijn Za terdagmiddag vergaderingen gehou den ter bespreking van de reorgani satievoorstellen van de voetbalcom petitie, zoals de Commissie-Burgwal deze heeft gepubliceerd. De strekking van deze organisatie hebben wij reeds in het kort uiteengezet. Het district Noord was er vierkant tegen; het had bezwaar tegen de ver mindering van het aantal eerste-klas- sers waarvan vooral het Noorden te lijden zou hebben tegen het groot aantal wedstrijden (28 competitiewed strijden) en de financiële uitgaven. Al leen de drie eerste-klassers uit Gro ningen stemden voor. In Amsterdam vergaderden de twee de, derde en vierde klassers van West I. Hier had men tegen het rapport-Burg wal o.m. deze bezwaren: gevaar voor het gezinsleven, verre reizen voor de eerste klassers en het voorstel om de 4 eerste-klas-afdelingen te onttrekken aan de werkingssfeer van de districts- besturen. De vergadering nam het besluit op de komende bondsvergadering (25 Maart) een amendement op het rapport van de commissie-Burgwal in te dienen en wel in de vorm van de plannen, die de heer Weenink in de Sportkroniek heeft ge openbaard. Wordt door de bondsverga dering het rapport van de commissie- Burgwal mèt het amendement in stem ming gebracht, dan zullen de afgevaar digden van de lagere klassen van het district West 1 vóór stemmen. Wordt alleen het rapport van de commissie- Burgwal in stemming gebracht dan zul len zij tegen stemmen. De tweede, derde en vierde klassers in het Oosten hebben te Deventer even eens uitvoerig van gedachten gewisseld over de nieuwe competitie-indeling. Het plan-Burgwal werd tenslotte met 42 te gen 20 stemmen aangenomen. De ver eniging van tweede, derde en vierde klassers week daarmede af van het be sluit der vereniging van de Oostelijke eerste klassers, die besloten had een voorstel in te dienen om de afdelingen op 12 clubs te brengen met een aan vulling uit de tweede-klasers. Wie dezer dagen de heer C. Calis in Bussum tegenkomt of wie hem ontmoet als metselaar in de bouw te Nederhorst den Berg, kan er van op aan, dat deze voorzitter van de R.K. sportvereniging SDO een gesprek be gint over zijn club, over de sport velden en over de kwestie, die er tussen de Bussumse sportverenigin gen en het gemeentebestuur in ver band met een veldencomplex is ont staan. Aanvankelijk gebruikten SDO en ook Allen Weerbaar de gemeente-ter reinen, waarbij het onderhoud van het sportpark voor rekening van de gemeente was. Thans echter ligt het in het voornemen van burgemeester en wethouders om de velden, welke de verenigingen gebruiken, aan haar te verhuren tegen de formele huur- som van 1.per jaar. Daartegen over rust dan op de clubs de ver plichting de terreinen en de bijbe horende accommodatie te onderhou den. Wie de omvang van het sportpark kent en weet hoeveel zorg er nodig is om dat complex behoorlijk te on derhouden. zal het protest van de Bussumse verenigingen kunnen bil lijken. De gemeente heeft deze maat regel voorgesteld om de financiële lasten van Bussum te verlichten en omdat zij niet mepr in staat is zich de „weelde" van het onderhouden van een uitgebreid sportpark te ver oorloven. De heer Calis vertelt verder van de moeilijkheden, die de clubs op hun beurt op financieel gebied te wach ten staan en vergadert met de heren van de andere Bussumse verenigin gen en de gemeentelijke commissies voor de lichamelijke opvoeding en de sport vele avonden om tot een op lossing te komen in deze lastige kwestie. Ook hier dus de bijna traditionele moeilijkheden, welke vrijwel iedere sportvereniging hoe langer hoe meer ondervindt. Maar de heer Calis <s optimistisch en wijst onmiddellijk op de gezonde geest, die er in zijn club heerst, de goede harmonie en samen werking tussen de bestuurs- en com missieleden en het groie aantal le den en donateurs, dat één familie vormt in het raam van SDO. Behalve de vier*semoren-, vier ju nioren-, drie adspiranten- en twee welpenelftallen, die de afdeling voet bal bezit, bestaat er in SDO ook nog een gymclub van driehonderd leden en een pas opgerichte hand balafdeling met zeventig dames. De handbalclub is nog geen jaar oud. Op 21 Au gustus 1949 werd zij opgericht; on middellijk was zij er, in haar volle omvang. Eent half jaar ge leden speelde men wedstrijden tegen de katholieke clubs in de omtrek, zonder de medewerking van de NKS. die op vergaderingen een paar maai verstek liet gaan. Op 4 Februari j.l. is men er echter in geslaagd een aartsdiocesane bond in de afdeling Handbal van de NKS op te richten, waarin de kringen Gooi en Eemland, Salland en Twente zijn onderge bracht. SDO bestaat drie en dertig jaar en is de grootste sportvereniging van Bussum. Twee jaar geleden kozen de leden de heer C. Calis als voorzitter de man, die al vele jaren achter de bestuurstafel zat, zeven jaar actief de kleuren van SDO verdedigde en tenslotte van het groene veld werd gebannen door een knieblessure. „Toen, twee jaar geleden", zo ver telt voorzitter Calis en de secretaris van SDO, de heer Van de Geest, die even aan kwam lopen, beaamt het, „toen zijn we begonnen met de hand in eigen boezem te steken. Niet op de eerste plaats hebben wij onze aandacht besteed aan de prestati^ op het groene veld, doch meer ons streven gericht op het verkrijgen van een goede geest en vriendschap in de vereniging. Ook de in December 1949 overleden heer E. Kraaikamp, sinds de oprichting zeer actief secre taris van SDO, werkte enthousiast mee aan het plan, dat van lieverlee zijn vruchten ging afwerpen". „Wij bezitten thans een uitgebrei de jeugdafdeling, waarin de jongens regelmatig trainen en actief aan het clubleven deelnemen onder de zeer goede leiding van de jeugdcommissie. Voor de toekomst behoeft men m SDO dan ook niet bang te zijn". Op onze vraag, wie de leiding had bij de wedstrijden in de welpenafde ling, antwoordde de heer Calis, dat zich hiervoor enkele heren beschik baar hadden gesteld, die op de Woensdagmiddagen, vaak na een zware nachtdienst, met de jongens optrokken. Het spijt de voorzitter van SDO. die praktisch alle vrije tijd aan de vereniging geeft, dat de eer waarde broeders van de St. Vitus- school hierin niet hun medewerking kunnen verlenen, temeer, daar het bij vele katholieke clubs in andere plaatsen van het land wel het ge val is. „Van de schoolbanken af moeten wij de jongens al de weg naar de katholieke vereniging SDO leren, op dat zij later niet de richting gaan die vele andere katholieke voetbal lers in Bussum reeds kozen". Advertentie DUS BIJ SHAG DAT BLAUWE BOEKJE; MASCOTTE VLOEI Men zou de afgelopen speeldag in de tweede klas van de KNVB als de spring plank naar de beslissing kunnen be schouwen. Verschillende verrassingen, hebben die beslissingen hier en daar al enigszins aangekondigd; elders zie West I A en Oost B de spanning ten top gevoerd. In de tweede klas A om te beginnen een kleine teleurstelling voor DWV, dat thuis een „bril" haalde tegen UVV en nu gelijk staat met Elinkwijk. Oók een des illusie voor Rapiditas, nu zijn voorgan gers Zaandijk en Alcmaria eveneens een puntje binnen haalden. OSV 15 8 7 0 23 23— 9 Stormvogels 16 9 2 5 20 33—21 West-Frisia 15 7 5 3 19 33—24 ZFC 16 6 6 4 18 25—22 VVA 16 6 5 5 17 26—20 Velox 16 4 6 6 14 24—30 Watergraafsm. 16 5 4 7 14 21—17 TOG 16 4 4 8 12 16—25 Hercules 16 4 3 9 11 21—31 WFC 16 3 4 9 10 18—31 In West II A alleen maar onbelang rijke uitslagen nu de strijd om de laatste plaats beslist is en UVS alleen nog maar te bereiken is door Unitas, dat niet Elinkwijk 15 9 4 2 22 37—16 DW,V 15 9 4 2 22 31—15 Spartaan 15 8 5 2 21 25—16 HVC 15 6 4 5 16 27—21 UVV 16 6 4 6 16 23—23 Volendam 14 6 2 6 14 23—26 AFC 14 5 3 6 13 19—27 Vriendenschaar 14 4 3 7 11 23—28 Zaandijk 13 3 4 6 10 18—18 Alcmaria V. 14 3 3 8 9 19—30 Rapiditas 15 2 2 11 6 15—40 Ook de tweede leider in West I, OSV heeft het niet tot een overwinning kun nen brengen, al behield het een goede voorsprong door een gelijk spel zijn zevende! tegen Hercules. Advertentie (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 4 Maart. Geanimeerd was weer de strijd om de Hauser- bekei> Een bijzonder fel gevecht om de punten tussen ruim twintig» zwemver enigingen schiep in het begin mogelijk heden op een overwinning voor De Robben, Het Y en HZ PC, een spor tieve race, waarin tenslotte de Hilver- sumse ploeg van Jan Stender, De Rob ben. met dertig punten zegevierde. Op de tweede plaats eindigde Het Y met 25 punten en als derde werd HZ PC geklasseerd met 21 punten. De water- polo-wedstrjjd, die het sluitstuk van deze avond vormde en voor het eerst bij een interland-ontmoeting onder de nieuwe regels werd gespeeld, bracht een 54-overwinning voor de Nederlandse Kikvorsen op hun Belgische tegenstan ders De Dolfijnen. Ook bij deze wedstrijden, welke wer den georganiseerd door de Amsterdam se Zwemvereniging De Dolfijn, zorgde Geertje Wielema voor verrassingen. Weliswaar zat er geen recordverbete ring of -evenaring in, doch tot twee maal toe heeft zij in een verbeten duel met haar rivalen tijden gemaakt, die er, nationaal en internationaal bezien, zijn mogen. Het Hilversumse meisje noteerde op de 100 meter rugslag een tijd van een minuut 12,3 seconden, waarmee zij slechts 1.4 seconde boven het beroemde wereldrecord van Cor Kint bleef. Greetje Galliard, die haar concurrente aanvankelijk goed- naast zich hield, moest in de eindspurt zwichten voor haar veel jongere tegenstandster en tikte als tweede aan in 1 minuut 16.3 secon den. Op de 100 meter vrije slag ging de strijd tussen Hanny Termeulen en Geertje Wielema vrij gelijk op. Na het eerste wisselpunt nam Hanny Termeu len een voorsprong van drie meter, een verschil, dat zij behield tot twintig me ter voor de finish. Maar ook deze keer' beschikte het jongere zwemstertje over voldoende reserves om een eindspurt in te zetten, die haar in een tijd van 1 minuut en 8,3 seconden, gelijk met Hanny Termeulen aan de eindstreep bracht. Het nummer 5 x 50 meter vrije slag estafette heren, dat aan het einde van het programma stond en de beslissing moest brengen tussen de drie hoogst geplaatste clubs De Robben, Het Y en HZ PC gaf een verwoed duel op de laatste meters, een gevecht, dat pas in het zicht van de haven werd beslist in het voordeel van Haarlem, terwijl Het Y met de tweede, De Robben met de derde en HZ PC met de vierde plaats ge noegen moesten nemen. Hiermee hadden De Robben kans gezien de John P. Hauserbeker voor de tweede maal in successie te veroveren. Jan de Vries, voorzitter van de KNZB en ontwerper van nieuwe spelregels op het gebied van de waterpolosport, leidde zelf de eerste interlandwedstrijd onder de nieuwe bepalingen tussen de Kikvor sen en de Dolfijnen, twee officieuse lan denploegen, die het experiment op de juiste wijze aan het niet ingewijde pu bliek vertoonden. Hier en daar begreep men soms de beslissing van de scheidsrechter niet als een Belg zijn tegenstander volgens de oude regels volkomen geoorloofd aanviel. Nu klonk herhaaldelijk het fluitsignaal voor een overtreding, die er in de ogen van de toeschouwers niet was. Van lieverlede kwam men er ech ter in, zag men, dat een speler pas mag worden aangevallen als hij in het be zit is van de bal en dat het veld niet meer, zoals vroeger, behoeft stil te lig gen als er een vrije worp wordt geno men. Over het geheel kreeg men in deze wedstrijd onder de nieuwe regels meer waterpolo en minder rugby te zien. Met de rust was de stand 31 voor de Dolfijnen (België). In de twee de tien minuten bevochten de Kikvor sen door betere schotvaardigheid een 54-overwinning. Kring Amsterdam: Dames: Afd. I: W.T.Ambon 02; VIDODCG 12; Pancr.W. Sp. 3—3. Afd. II: VIDO— Seb. 0—1; ODOS—Ambon 4—0. Afd. III: ODOSVict 0—1; Dop—W. Sp. 3—0. Afd. IV: DCG—Vict. 1—2. Junioren: W. Sp.ODOS 31; DCG Seb. 8—0. Heren: Afd. I: DTS—Ambon (Comp.) 97 Afd. II: DopVitesse 15; DCG KDÓ 1—2; W. T.—VDO 12—7; DTS 2— DTS 3 7—1. KennemerlandZaanstreek: AOG Limmen 23; GVOMeervogels 31. Streek Haarlem BKennemerland- Zaanstreek B 12; Haarlem AKenne- merland-Zaanstreek A 42. speelde. UVS 16 24 Scheven. 16 16 Unitas 16 20 VUC 15 15 EBOH 17 20 Leerdam 16 14 DFC 16 18 Overmaas 15 12 CVV 16 17 DCV 16 4 Excelsior liep plichtsgetrouw twee punten op het leidende Emma in door een 32-zege op Gouda, maar RFC ver speelde een punt tegen ODS. DHC. dat met 20 bij Quick verloor komt nu ook weer in degradatiegevaar. 23 21 20 18 17 16 Emma Excelsior RFC Quick Coal Fortuna 15 16 17 16 HVV 15 13 DHC 17 13 ODS 16 12 Sliedrecht 16 11 Gouda 16 8 In Oost A heeft Borne zijn laatste kans verdedigd door een 30-zege op Eiler- mark en verbeterde Vosta zijn vooruit zichten in de strijd tegen de laatste plaats, door een draw met Phenix. Tubantia Borne Achilles NEO Rigtersbl. Twee opzienbare verrassingen in B. waar zowel Labor als ZAC verloren, mei het gevolg dat het in Zwolle zegevieren de Rheden één wedstrijd vóór het einde met deze beide clubs gelijk staat. Voor Doesburg lijkt de zaak hopeloos. 16 27 UDI 14 13 14 22 Phenix 15 13 16 16 Eilermark 15 12 15 15 Vosta 15 10 15 14 Oldenzaal 15 8 Labor 17 23 WVC 17 15 ZAC 17 23 Rob. et Vel. 16 16 Rheden 17 23 AZC 16 13 PEC 17 17 Be Quick 16 11 Sallandia 16 15 Doesburg 17 10 In C had Vitesse zonder te spelen een meevallertje door de stevige 30 neder laag van zijn mede-heerser in deze af deling, TEC bij WAVV. 16 14 13 8 8 De Valk behield voorlopig de leiding in Zuid I A door een 30 zege op RAC, maar Woensel, dat twee wedstrijden achter is, fungeert als ernstige bedrei ging. Vitesse 16 22 Esca 15 TEC 17 22 Ede 16 SCH 16 21 Theole 15 WAVV 17 18 Gelria 16 Arh. Boys 15 16 Veenendaal 16 De Valk 17 29 RAC 16 13 Woensel 15 26 Zwaluw 17 13 TOP 16 22 DESK 15 11 Wilhelm. 17 18 Cone. SVD 16 8 Veloc 17 16 Schijndel 17 8 RKC 17 15 In B geen veranderingen omdat zowel RKTVV als Baronie wonnen. Wel werd aan de staart de positie van Hero iets slechter omdat De Zeeuwen een puntje veroverden bij Dosko, RKTVV 16 27 Vlissingen 16 15 Baronie 17 25 \lliance 17 15 Rood Wit 18 22 SET 18 14 Internos 17 17 Zeemeeuw. 16 10 DOSKO 16 16 Hero 16 9 Goes 18 16 In Noord A vooral een belangrijke dag voo.' de staart, waar de Black Boys door een kostbare zege op Nicator zijn achterstand op Steenwijk tot twee pun ten verkleinde. FVC 13 Zw.w.einde 15 Nicator 12 Steenwijk 16 Black B. 15 LSC 14 22 Alcides 15 20 Hoogezand 14 19 GRC 15 17 Oosterpark. 12 14 Veendam zette in B zijn zegetoent voort door een kleine zege bij Munten dam, maar ook Zwartemeer zegevierde door een overwinning met dezelfde cij fers (10) bij Veelerveen Veandam Zwartem. WVV Emmen Muntendam 14 In Zuid II A verbeterde de positie van Chèvremont enigszins door een draw van Groene Ster tegen de degradatie-candi- daat Heksenberg. 15 24 Noordster 16 13 15 24 Zuidbroek 14 12 14 15 Appinged. 15 12 14 15 Veelerv. 15 9 14 14 Germanic. 14 8 Het Belgisch voetbalelftal heeft in de wedstrijd tegen Italië in het stadion te Bologne met 31 verloren, nadat de Rode Duivels eerst met 10 hadden voorgestaan. In de eerste minuten van de eerste helft kregen de Italianen wegens onge oorloofd aanvallen een strafschop toe gewezen, die echter door slecht schieten niet werd benut. Freddy Chaves deed het enkele minuten later beter en bracht de stand op 10 in het voordeel van de Belgen. In een verwoed offen sief, dat tot de rust duurde, bracht Muc- cinelli de stand op 11. Het overwicht van de Italianen was groot, doch de Belgen hielden stand en hadden het ge luk met zich, omdat de gastheren de kunst van het schieten zeer slecht ver stonden. Toch ontging de Italianen de verdiende zege niet, want na tien mi nuten bracht Muccinelli de stand op 21 en kort daarop voegde Amadei er nog een derde doelpunt aan toe. Op het DKS-lerrein te Enschede werd Zondagmiddag een' hockey-wed- strijd gespeeld tussen het Oostelijk en het Westelijk elftal. Het Westelijk team, dat met 4 invallers uitkwam, won ver diend me 20. Gedurende vrijwel de ge hele wedstrijd waren de Westelijken iets in de meerderheid, doch aan bei de zijden viel het spel over het alge meen tegen. Vóór de rust kon de ver dediging van het Oosten met N. Leef- tink van DKS aan het hoofd de aan val van het Westen vrij gemakkelijk de baas, al ontstonden er enkele ge vaarlijke momenten. Aan de overzijde liep de voorhoede van Oost vaak in de buitenspelval. Vijf minuten vóór rust gaf Van Heel van HHIJC een voorzet van rechts, welke door keeper De Ruy- ter van DKS niet voldoende werd weg gewerkt, waardoor v. d. Doll van HDM van dichtbij kon inschieten. Na de pauze had Oost aanvankelijk net initiatief, doch het spel was vrij doorzichtig en het plaatsen liet vaak te wensen over. Langzamerhand kreeg West weer het overzicht en voor het Oostelijk doel ontstonden gevaarlijke situaties, doch keeper De Ruyter en Leeftink hielden voorlopig stand. On geveer 25 miuten vóór het einde was het Bouwman van BMHC wiens onver moeide werken succes had: 02. Het Oostelijk dameshockey-elftal heeft Zaterdagmiddag te Deventer met 3—0 van het Westelijk A-elftal verlo ren. Het merkwaardige was, dat dit A- elftal van mindere kracht was dan het Westelijke B-team. dat verleden week met 9—0 van de Oostelijken won. De Westelijke achterhoede was er goed in, maar in de middenlinie zaten zwakke plekken. Zo kon de spil mej. Wijnstroom iBDHC) maar niet in haar spel ko men, maar daarentegen was de links half mej. Burgersdijk (Leiden) zeer goed. De Westelijke voorhoede hield het spel te kort, waardoor de achterhoede der Oostelijken vrijwel steeds met suc ces kon ingrijpen, vooral na de rust, toen het minderwaardigheidscomplex overwonnen bleek te zijn. In deze pe riode deed mej. Verbeek (PW) in de achterhoede der Oostelijken verdienste lijk werk. In de Oostelijke middenlinie blonken mej. Gantvoort (Apeldoorn) en mej. Arentz (Deventer) uit. De voor hoede werd te weinig in het spel be trokken; zij had echter wel een doel punt verdiend. Dat de score zo laag bleef is mede te danken aan het knap pe doelverdedigen van mej. Ten Bar ge (DHV), al had zij schuld aan de derde goal toen zij over de bal heen sprong. De doelpunten werden gemaakt door mej. Brouwer (HHIJC), mej. Franken (BDHC) en mej. Vrede (Rood- Wit). Chèvrem. 14 24 RKHBS 15 12 Gr. Ster 14 20 RKONS 14 8 Heerlen 16 19 Heksenb. 14 7 Hoensbroek 13 18 Miranda 14 7 WH 13 15 Laura 12 6 Almania 13 14 In B heeft Wilhelmina zijn achterstand op Blerick door een victorie over Roer mond volledig ingelopen, maar Kimbria, dat sittard met 21 versloeg, is nog al tijd de club met de minste verliespunten. Blerick 15 20 Sittard 15 15 Wilhelm. 15 20 Roermond 15 15 Kolping 16 19 Spechten 14 11 Kimbria 13 18 Helmond 15 9 Standaard 14 18 Geleen 14 1 Hoofdklasse KNSB: NAS—NRSV 8V21V2PhilidorMax Euwe 4 y2 5%, DD—ASC 4—6. In het Hallenstadion te Zurich zege vierde het Nederlandse koppel Schulte Peters in e.en americaine van 3 uur, de laatste van de reeks koppel wedstrijden om het officieus kampioenschap van Europa.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5