Duitse arbeiders steken hoofdkwartier der ontmanteling in brand AMSTERDAMS BEGIJNHOF WORDT „OPENGELEGD" MOET DE BL0KBAND WORDEN VERWIJDERD? Volksraadpleging Uit protest tegen de sloping der Hermann Goering Werke li PARIJS BEWEEGT ZICH GEMAKKELIJKER Tot hoofd en hart Het weer. TAL VAN VERKEERS ONGELUKKEN LEDEN VAN UNIEHOF Onbeschaamd optreden tegen zaakgelastigde PRINS BERNHARD WEER HERSTELD Frankrijks president naar Engeland vertrokken Gistermiddag reed weer een groot aantal bussen en Métro-treinen Onderhandelingen worden voortgezet Wijziging golflengten WESTERLING MORGEN VOOR HET GERECHT Wijziging van het plantsoen in een traditioneel middeleeuws bleekveld AFSCHUWELIJKE HEK VERDWIJNT IPrinses Josephine naar België Amsterdamse taxi-chauffeurs zijn er fel en met grote meerderheid tegen Opleving gevreesd van het „snorren kOLENDAMP IN EEN KLASLOKAAL DINSDAG 7 MAART 1950 73ste JAARGANG No. 24711 Mr. Donner, prof. Logemann en prof. Beaufort gepolst PRAAGSE METHODES Hij kon protestnota niet overhandigen Archieven uit Neurenberg naar Vredespaleis Met tal van geschenken 15 Maart a.s. „ATLANTIS" IN AMSTERDAM Zij wil Zondag a.s. aan de volksraadpleging meedoen Zes kinderen van school te Rijswijk onwel Twee doden, vele gewonden iBUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Biikantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.3,0 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Ren. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mWimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per weelc, f 152 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Op Zondag 12 Maart zal het Bel gische volk zich uitspreken over een eventuele terugkeer van Leopold III als koning van België. In deze zakelijke mededeling ligt de aan kondiging besloten van een soort van gereglementeerd opinie-onderzoek, dat minstens even sensationeel belooft te worden als de onlangs gehouden ver kiezing in Engeland, ook al is er na tuurlijk tussen beide een aanmerkelijk verschil in aard en belangrijkheid. Eén gemeenschappelijke karaktertrek valt er niettemin aan te wijzen; deze is gelegen in de s f e e r waarin de En gelse verkiezing (uiteraard) werd ge houden en ook deze volksraadpleging zich (onvermijdelijk) zal voltrekken. En deze sfeer is er een van hevig op geleefde politieke hartstochten, welke een „vruchtbare" heenweg zullen trachten te vinden in de klassieke touwtrekkerij. Hiermee bedoelen wij te zeggen, dat de Belgische koningskwestie al lang geen juridisch of zedelijk vraagstuk meer is, waarbij het er om gaat of de terugkeer van de koning wenselijk moet worden geoordeeld op grond van zijn al dan niet vaderlandlievend ge drag tijdens de oorlog, maar dat dit vraagstuk reeds sedert jaar en dag is verworden tot een politieke kracht meting tussen de verschillende par tijen. Men zal na afloop der uitspraak eerder kunnen zeggen, dat die of die P a r t ij e n hebben gewonnen, dan dat zal blijken of de koning zelf gewonnen heeft in die zin, dat hij zich voor het forum van zijn volk gerehabiliteerd mag achten. Niettemin zal een uitspraak in wel ke richting dan ook een oplossing uit de nu bijna 5 jaar hangende kwestie althans nabij kunnen brengen. Hoe zijn in het kort de voornaamste fei ten? Bij de inval der Duitsers in '40 had koning Leopold zich overeenkomstig zijn constitutionele bevoegdheid ge plaatst aan het hoofd der Belgische troepen. Na de capitulatie wijkt hij niet uit naar een der geallieerden, ge lijk de bij hem achtergebleven minis ters, die in dezen met hem van me ning verschilden, wel deden, doch gaat hij tezamen met zijn soldaten in krijgsgevangenschap. Ziedaar het be gin van een kloof tussen de koning en zijn ministers, een kloof, die ener zijds steeds dieper zou worden in de loop der jaren, doch anderzijds voor een deel stellig haar oorzaak heeft ge had in menige daaraan voorafgegane wrijving. Men houde echter wel in het oog, dat het gedrag des konings door een belangrijk deel van zijn onder danen volledig werd goedgekeurd. Het vertrouwen in hem werd echter aan een hevige proef onderworpen, toen bekend werd, dat hij in het najaar van '40 een onderhoud had gehad met Hitier op diens hoofdkwartier te Berchtesgaden. Eri-ook nu weer wordt deze gebeurtenis gretig aangegrepen om als een schandelijke act van colla boratie te belasteren wat moet wor den gezien als een niet geheel tacti sche poging van de koning om ten gunste van zijn land te pleiten. Ook 's konings huwelijk in 1941 met een vrouw van niet-koninklijken bloede, een dochter van de gouverneur van West-Vlaanderen, werd en wordt nog steeds zeer verschillend beoordeeld. Uit een eerst onlangs openbaar ge worden akte bleek, dat hij bij de slui ting van het huwelijk heeft bepaald, dat zijn gemalin niet de titel van ko ningin zou voeren, doch die van prin ses (van Réthy) en dat de kinderen uit dat huwelijk geen recht van troon opvolging zouden hebben. Een en an der schijnt niet volgens de wet te zijn, omdat deze bepaalt, dat 's konings echtgenote altijd koningin zal heten en dat de kinderen wel recht van op volging zullen hebben, maar belang rijker mogen de bezwaren heten van geheel anderen aard: 'vele Belgen na men het de koning kwalijk, dat hij de schijn wekte meer aandacht te hebben voor zijn persoonlijk heil dan voor het onheil dat over zijn land was geko men. Wat er verder van zij: na de be vrijding zou de koning aanvan kelijk zonder meer terugko men, maar toen hij wegens ziekte daartoe niet onmiddellijk in staat was, kregen de linkse groeperingen in Bel gië (met de communisten voorop) de gelegenheid om zulk een actie tegen zijn terugkeer te ontketenen, dat men hem later van regeringswege moest verzoeken voorlopig daarvan af te zien. Sedertdien is de kwestie slepend geworden. De koning gaf zijn rechten niet prijs en het parlement bleef kra kelen zonder tot een oplossing te ko men. Eindelijk werd men het erover eens, dat een volksuitspraak zou gel den als een min of meer bindend ad vies op grond waarvan het parlement nader zou beslissen. De koning zelf heeft een zich voor hem uitsprekend stemmental van 55% tot minimum voorwaarde gesteld om zijn terugkeer op de troon in overweging te nemen (Spaak drong indertijd aan op een totaal van minstens 66%). (Vervolg op pag. 3 zevende kolom) (Van onze Haagse redactie) Van officiële zijde vernemen wfl, dat mr. dr. J. Donner, president van de Hoge Raad, prof. dr. J. H. A. Logemann, oud minister van Overzeese Gebiedsdelen, en prof. dr. L. J. C. Beaufort O. F. M. door de regering gepolst werden voor benoeming tot leden van het Unie hof. Van geen enkele dezer drie per sonen was hedenmorgen bekend, of zij de benoeming zullen accepteren. Een duizendtal woedende Duitse arbeiders heeft gisteren het gebouw van het Britse ontmantelingshoofdkwartier te Watenstedt-Salzgitter in brand gestoken. Het gebouw is tot de grond toe afgebrand. De woedende menigte was gisterochtend naar de terreinen van de vroegere Hermann Goering Werke gestroomd waar ontmantelingspersoneel op het punt stond een deel van de gieterij op te blazen. Het ontmantelingspersoneel en de bewaking werden van het terrein verdreven en sommigen werden afgeranseld. De arbeiders waren woedend over het vooruitzicht hun werk te verliezen en drongen door tot de ontstekingsapparaten, waarvan zij de verbindingsdraden verbraken. Daarop stroomde de menigte naar de bureaux van de Britse ontmantelings commissie en een honderdtal arbeiders drong de gebouwen binnen, waar zij de ruiten insloegen en radiotoestellen, tele foons, kaartsystemen, brievenordners en tekeningen naar buiten wierpen en in brand staken. Tien auto's, die voor het gebouw geparkeerd stonden, werden omver geworpen. Het personeel, dat in het hoofdkwar tier aanwezig was, mocht vertrekken, waarna het gebouw in brand gestoken werd. De Nederlandse legatie in Praag heeft gisteren een in „krachtige bewoordin gen" gesteld protest gericht tot het Tsjechische ministerie van Buitenlandse Zaken tegen de wijze, waarop het pro ces tegen de Nederlandse zakenman, de heer Louwers. is gevoerd. De heer Van der Gaag, Nederlands zaakgelastigde, verklaarde, dat hij de nota had moeten afgeven aan een suppoost op het minis terie van Buitenlandse Zaken. Van der Gaag gaf verslaggevers de volgende lezing van zijn pogingen om de protestnota te overhandigen: Eerst zei men hem de nota te 16.00 uur te overhandigen. Om 15.00 uur deelde men hem mede, dat er niemand zou zijn om de nota in ontvangst te nemen. Van der Gaag stelde toen voor om de nota naar de protocol-afdeling te brengen. Toen hij op het ministerie van Bui tenlandse Zaken aankwam, deelde een in de vestibule dienstdoende politie agent hem mede, dat het gebouw voor alle buitenlanders was afgesloten, om dat er een „belangrijke conferentie" aan de gang was. Na ongeveer een half uur wachten zag de heer Van der Gaag Vavro Hadju. de vice-minister van Buitenlandse Zaken, die op het punt stond het gebouw te verlaten. Hadju zei hem, de nota niet in ontvangst te kunnen nemen, omdat hij met verlof was. Hadju trachtte iemand te vinden, die de nota in ont vangst kon nemen, maar slaagde hier in niet en verliet toen het gebouw. De politieagent zei de heer Van der Gaag de volgende morgen terug te komen, doch deze verklaarde het ge bouw niet te zullen verlaten, totdat hij de nota had overhandigd. Op dat ogenblik zag hij een suppoost en gaf hem de nota. Naar wij vernemen, heeft de Tsjechi sche gezant in Den Haag zich gister avond naar Praag begeven. Prins Bernhard is thans volledig her steld van de influenza, die hij tijdens zlin verblijf in Califomië had opgelo pen en zal, aldus een mededeling van een zegsman van de Nederlandse am bassade te Washington, volgens het reis schema deze week naar Washington ko men. De Prins is Maandagochtend met zijn Dakota naar Fort Worth (Texas) ver trokken. Op medisch advies be stuurde de Prins het toestel niet zelf. Het programma van de plechtigheden te Fort Worth, waar Prins Bernhard Ne derlandse officieren zou onderscheiden, is echter komen te vervallen Naar het A.N.P. verneemt, zullen de archieven van het Internationale Mili taire Gerechtshof te Neurenberg naar het Vredespaleis te Den Haag worden overgebracht. De archieven zullen aan dc griffie van het Internationale Ge rechtshof in bewaring worden gegeven. De Britse commandant heeft de troe pen in het gebied van de onlusten x dracht gegeven zich paraat te houdt De ijzerfabrieken te Watenstedt-Salzgit ter vormen dc belangrijkste bedrijven, die niet op de lijst van fabrieken zijn geplaatst, waarvan de ontmanteling stil gelegd zou worden. In Toeging (Beieren) werd een massa vergadering gehouden uit protest tegen de ontmanteling van de aluminiumfa- brieken aldaar. De vlag hing op de fabriek halfstok. Ook andere aluminium- fabrieken in West-Duitsland besloten de vlag een week halfstok te laten wappe ren. Arbeiders van fabrieken in de omgeving van Toeging staakten een uur lang. Bij de te ontmantelen fabriek behoren 163 ovens, die sinds het eind van de oor log niet meer zijn gebruikt. Hier zullen dus geen arbeiders hun werk verliezen. Verwachting tot Woensdagavond: Over het algemeen weinig bewol king met in de nanacht en vroege ochtend op vele plaatsen tijdelijk nevel of mist. Bijna overal lichte en hier en daar zware nachtvorst, in de namiddag iets zachter dan vandaag. Zwakke winden. Zon: 7.12—18.31 Maan: 23.09—8.13 Frankrijks president Auriol, mevrouw Auriol, minister van Buitenlandse Za- ken Schuman en andere autoriteiten zijn j vanochtend om negen uur van het Pa- rijse Gare du Nord vertrokken voor een officieel bezoek aan Londen. De speciale trein van de president zou vanmiddag om drie uur het Londense Victoria Station binnenrijden. Het Gare du Nord bood een feestelijke aanblik. Er waren rode lopers uitgelegd. Madame Auriol droeg één van de tien toiletten, die zij ter gelegenheid van deze reis bij de bekende Parijse mode-ontwer per Fath besteld had. Premier Bidault en verschillende ministers deden het gezel schap uitgeleide. De Franse president nam een aantal geschenken voor de Britse koninklijke familie mee, zoals zeshonderd flessen Franse wijn van gerenommeerde kwali teit, verscheidene kisten zeldzame cognac- en likeursoorten, tapijtwerk voor koning en koningin en een thee servies van Sèvres porcelein voor konin gin Mary. Ongeveer duizend arbeiders van de voornaamste electrische centrale te Djakarta zijn Maandagmorgen in sta king gegaan. Zij eisen loonsverhoging. Niet-Indonesische arbeiders hebben het werk overgenomen, waardoor de stroomlevering gewoon doorgaat. Hoewei de verkeersstaking in Farjjs zich gisterochtend ernstig liet aanzien en duizenden arbeiders zich per fiets en te voet naar hun werk moesten be geven. omdat de Métrostations gesloten waren en er gèen bussen reden, is de toestand in de loop van de dag weer enigszins normaal geworden. In de na middag reden de treinen weer op 8 van de 14 Métroijjnen terwijl ook weer 1000 van de 1900 bussen normaal reden. De leiders van de niet-communistische vakbonden, die bijna de helft van het bus- en Métropersoneel vertegenwoor digen, verklaarden, dat zjj geen bevel tot staken hebben uitgevaardigd en de onderhandelingen met de werkgeefster en. het departement van vervoer nog voortzetten. Als morgen echter geen aanvaardbare overeenkomst is gesloten, zullen ook de niet-communistische vak verbonden zich bjj de staking aansluiten. In de loop van de dag heeft de rege ring gisteren drieduizend voertuigen van politieauto's tot legervrachtauto's beschikbaar gesteld voor het vervoer in Parijs. Politie en soldaten regelden het verkeer, dat in maanden niet zo druk is geweest. Een woordvoerder van het onder communistische leiding staande vakverbond C.G.T. verklaarde, dat er in geheel Frankrijk 200.000 arbeiders iD de auto- en vliegtuigindustrie en in de havens in staking zijn. Vertegenwoordigers van textielarbei ders, aangesloten bij de C.G.T., de Force Ouvrière en het Christelijk Vakverbond in de streek van Rijssel, hebben „over eenkomstig de beslissingen van hun res pectieve vergaderingen en op grond van de referendum-uitslagen", besloten be vel te geven tot een staking met ingang van vandaag. Naar wjj vernemen, heeft het contact tussen de radio-experts van Oost- en West-Europa, die thans niet meer in één organisatie zijn ondergebracht, tot een gunstig, zij het niet officieel, resultaat geleid omtrent de wijziging der golf lengten. Aangezien beide partijen er ten sterkste mee gediend zijn, dat het be sluit van Kopenhagen, om de golfleng ten te wijzigen, wordt nagekomen er zijn thans wederzijds enorme storingen, men denke maar aan Leipzig en Hilver sum 4s men overeengekomen na 15 Blaart de wijziging door te voeren. Dit houdt dus in, dat ook de golflengten va» Hilversum I en H enigszins worden ge wijzigd, namelijk van 301 meter op 298 meter en van 415 op 402 meter. Het plantsoen van het Begijnhof, dat gewijzigd wordt in het tradi tionele, middeleeuwse bleekveld. Het rommelig struweel en 'de bomen zijn reeds gerooid; alleen de kastanje en esdoorn blijven behouden. Het hek rondom wordt op een verlaagd muurtje door een haag vervangen. Westerling zal morgen te Singapore voor het gerecht verschijnen, aldus is vandaag officieel te Singapore bekend gemaakt. Zoals bekend, wordt hij be schuldigd van onrechtmatige binnen komst van Malakka en het plegen van geweld ten opzichte van een mede-ge vangene. Het Engelse emigrantenschip „Atlan tis", dat door de Nederlandse regering is gecharterd voor het repatriëren van troepen uit Indonesië, is ip de afgelopen nacht met bijna 900 militairen aan boord in Amsterdam aangekomen. He denmorgen 9 uur begon de debarkatie van de manschappen. Vooraf begroette ritmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerck namens H.M. de Koningin de soldaten. Namens Prins Bernhard sprak luitenant-kolonel P. H. Lach de Bere en namens de regering heette de minister van Oorlog en Ma rine mr. W. F. Schokking, de repatrië- renden welkom. (Eigen bericht* Na de fraaie restauratie van het interieur van de Amsterdamse Begijn hofkerk, dat daarbij geheel werd teruggebracht in de sfeer van de huiskerk., zoals die in de zeventiende eeuw werd ingericht na het verlies van de oor spronkelijke, nog bestaande Begijnhofkapel, is thans de hof zelf aan de beurt. Het ligt in de bedoeling om op den duur alle gevels van dit wonderlijk carré te restaureren, maar inmiddels is een begin gemaakt met het volledig opruimen van de van de historie volkomen vervreemde rimboe, die het dubbel plantsoen op den duur geworden was. Het initiatief tot deze ingrijpende verandering is uitgegaan van de heer J. R. Koning, het hoofd van de Gemeentelijke Beplantingen op Frankendael, die daartoe een ontwerp heeft gemaakt, dat de instemming van Mgr. v. d. Burg, Deken van Amsterdam, heeft verworven. Hierbij zal in hoofdzaak de toestand worden hersteld, zoals die in de middeleeuwen, in de prille jeugd van de geschiedenis der stad, is geweest: een Brink met bleekveld, bezet met hoge geschoren wilde kastanje- en linde bomen. Tegenover het verdwijnen van het lentelijk, straks zomers struweel komt thans de winst van een verrassende doorkijk in de hof en op heel haar merkwaardige schoonheid van enclave der stilte in het hart van stad en land. Personeel van het vliegveld Orly bij Parijs, heeft het bijltje er bij neergelegd. Zij posten voor de gebouwen. Een der eerste dingen, die verder verwijderd worden, is het afschuwelijke hek rondom het plantsoen. Het stenen muurtje, waar het op rust, wordt iets verlaagd en met een rollaag afgedekt, terwijl verder een lage groene haag het pad rondom van het herstelde bleek veld scheiden zal. Alle heesters en struikgewas zijn reeds verdwenen, even. als 't lelijke prieeltje, terwijl de bomen op twee na werden gerooid. De grote kastanje en de esdoorn boven het grat van het Begijntje in de goot blijven behouden. Ook de, in hun geheel iet wat rommelige voortuintjes zullen een beurt krijgen en eventueel zoals vroe ger en thans nog elders op de Begijn hoven, zoals te Brugge, met geschoren lindeboompjes worden beplant. Er staat overigens nog één oude lindeboom in een voortuintje en wel aan de kant van het Burgerweeshuis. De voortuintjes der huizen beho ren van ouds door houten hekken van het pad gescheiden te zijn; waar zij in de loop der tijden verdwenen, zullen zij worden hersteld. De paden zelf, tegenwoordig vrijwel geheel be dekt met afschuwelijke grauwe basal- tine tegels, dienen weer belegd te worden met de oorspronkelijke gele steentjes, in het oude Amsterdam het teken van eigen grond, eventueel met rode plavuizen. Langs de moderne gevel van de pastorie, op een onge lukkig uur in deze omgeving opge trokken, zal wingerd worden geleid ten einde hem te maskeren. Het Begijnehof-plantsoen herkrijgt - m sa- De Duitse filmregisseur Veit Harlan, die het vorige jaar door een gerechts hof te Hamburg werd vrijgesproken van anti-semitisme, zal 29 Maart in Ham burg weer voor dezelfde aanklacht te recht staan. Prinses Josephine Charlotte van Bel gië zal Donderdag uit Zwitserland in Brussel aankomen, zo verneemt Associa ted Press. Dit is de tweede maal sinds het einde van de oorlog, dat de prinses naar België komt. Haar eerste bezoek vond ongeveer een jaar geleden plaats. Offipieel heet het, dat de 22-jarige prinses hierdoor kan meedoen aan de a.s. Zondag te houden volksraadpleging over haar vaders terugkeer op de troon. De Belgische koninklijke familie die op het ogenblik in het middelpunt der be langstelling staatVan links tiaar rechts: Leopold, prins Albert, prinses De Réthy, prins Alexander, prinses Josephine en Prins Boudewijn. leder mens heeft veel te dragen. Het verschil bestaat vooral in de wijze waarop hij het draagt. J c i (Van onze verslaggever) Vannacht ver voorbij de klok van twaalf verscheen voor de „Princesse- zaal" aan de Amsterdamse Rozengracht een hele rü taxi's. Deze keer echter niet om diverse al of niet feestelijke „vrachies" af te leveren. Integendeel. De blokbandjes waren slechts bemand met de bijbehorende chauffeurs, die zich naar hun eigen bestemming hadden gereden. De „Nederlandse Unie van Chauffeurs en overig vervoerperso neel" had n.l. een nachtelijke vergade ring uitgeschreven. Een vergadering, waarin slechts één punt aan de orde werd gesteld: moet de blokband wor den verwijderd? Tot goed begrip diene, dat met „blokband" deze keer niet de auto „an sich" maar in alle letterlijk heid het zwart-wit geblokte versiersel, dat de taxi van een normale wagen on derscheidt, werd bedoeld. Om twee uur zou de bijeenkomst be ginnen. Maar omdat taxi-chauffeurs nu eenmaal niet zoveel gelegenheid hebben om elkaar in een collegiaal entrenous-tje te ontmoeten en misschien ook omdat zij deze gelegenheid tot rustige verpo zing in hun overigens zo haastig be staan willen uitbuiten, kwam het er niet direct van. Dat was eerst een „kla- verjassie" met een begeleidende kop koffie; of een praatje bij de kachel. En het was al kwart voor drie, toen de overigens weinig talrijke taxi-mensen van de wachtkamer ietwat langoureus naar de vergaderzaal slenterden.... Maar daar vielen, toen er eenmaal was gestart, dan ook harde woorden. Want de Amsterdamse taxi-chauffers zijn er voor de overgrote meerderheid tegen. Tegen dat besluit van het „Cen traal bureau voor Huurauto- en Taxi vervoer", om de kenmerkende witte en zwarte blokjes van de taxi's te vegen. Genoemde instantie zou tot deze maat regel zijn overgegaan, in de verwach ting dat hij stimulerend zou werken op het Amsterdamse taxi-rijdend publiek. En zij speculeerde daarbij min of meer op de menselijke zwakheid, die hierin bestaat, dat ieder wel de neiging heeft om te pronken met veren, die hem ei genlijk niet toekomen; vooral met het oog op wat men in vakkringen ietwat prozaïsch het „trouwen" noemt. Deze taxi-chauffeurs nu vrezen van deze essentiële gedachtenwisseling van de „blokbandjes" niets dan hachelijks. Dat werd op de nachte lijke samenkomst uitvoerig gedocu menteerd uiteengezet door de heren Eikerbout en Westerlaken, respectie velijk secretaris van de Transportar beidersbond en bestuurslid van de reeds genoemde Nederlandse Unie van chauffeurs. Zij voorzagen een te rugkeer van „duistere praktijken" in het taxi-bedrijf, een opleving van de „snorderij", die bij uitstek is gebaat bij het anonieme in het taxi-verkeer; zij stelden een knoeien met lonen en werktijden en- een algemeen onder de prijs rijden. En de heer Eikerbout kwam ook met het argument, dat taxi-beluste buitenlanders eventueel helemaal niet zouden weten waar zij aan toe zijn. Zeer ontstemd waren beide sprekers ook over het feit, dat het besluit was genomen zonder dat daarbij naar de mening van de be langhebbenden was gevraagd. De vergaderlustigen kwamen natuur lijk ook zélf aan het woord. Zij zeiden het hunne in veelal zeer ongezouten taal. Zo van: „je krijgt een rotzooi tot en met". En omdat ze nu toch eenmaal bezig waren, brachten zjj ook meteen maar andere urgente vak-kwesties op het tapjjt. En het viel ons daarbij op, dat enkele interpellanten onder veel instem ming ook een lans braken voor een betere bediening van de cliëntele, vra gende of het nu wel nodig was, dat 54321 op sommige tyden alsmaar „be zet" was. Wel, wij hopen vurig dat de instanties, die er wat aan doen kunnen, zorgen voor de belangen van de taxi chauffeurs; de ónze zo hebben wij vastgesteld zijn bij hén In heel goede handen. Tenslotte: of de heren in de vroege morgen zich zelf ook naar huis hebben gereden, konden wij niet meer achter halen. Taxi-chauffeurs in de zaal tijdens de nachtvergadering. dus het oorspronkelijke karakter van een Brink: een grasgazon, vroeger ge bruikt als bleekveld, beplant met enkele bomen en enig laag blijvend gewas, dat de doorkijk naar alle zijden vrij laat. Met de nieuwe aanleg, waar met be. kwame spoed aan gewerkt wordt en waarbij ook verse teelaarde in de hof- grond wordt gebracht, hoopt men vóór Pasen gereed te zijn. waarna in voor jaar en zomer de jonge beplanting zich ontwikkelen kan. Doch reeds thans, bij het Mirakelfeest, wanneer de deelne mers aan de Stille Ommegang naar Amsterdam komen, zal zich een ander, in de letterlijke zin des woords open gelegd Begijnhof aan hen voordoen. (Van onze Haagse redacteur) Maandagmorgen omstreeks kwart voor twaalf drong door de vloernaden van een klaslokaal in de R. K. Meisjesschool aan de Van Vredenburchweg te Rijswijk kolendamp binnen, waardoor een aan tal scholieren van de eerste klas onwel is geworden en uiteraard enige nervo siteit in de school ontstond. In de onder deze klas gelegen kelder bevond zich vroeger de oliestookinrich ting der school, welke in de bezettings tijd vervangen is door een cokesstook inrichting. Er zijn daar enige kruip- gaten waardoor men onder de vloer kan komen; voor deze gaten ontbraken de luiken, hetgeen door de brandweer overigens niet als een grove nalatigheid wordt aangemerkt. De oorzaak van het gebeuren ligt wel hoofdzakelijk in een slechte trek van de schoorsteen op deze dag. Hierdoor heeft zich een verzadigde kolendampatmosfeer ontwikkeld. De on derwijzeres mej. C. onderkende vrij snel het gevaar; met een politie-auto zijn kort na het gebeuren zes meisjes, die wat misselijk waren, naar huis gebracht. (Van onze correspondent) Tengevolge van de mist zijn vanmor gen enige ernstige ongevallen in en om Diemen gebeurd. Op de Rijksweg Am sterdamAmersfoort kwamen bij de brug over het Merwedekanaal twee auto's met elkaar .in botsing, tengevolge waarvan twee der drie inzittenden op slag werden gedood en de derde, de heer J. Lentz uit Voorburg, zwaar gewond. De zwaar gewonde is naar een zieken huis in Amsterdam vervoerd. De schuld moet liggen bij de bestuurder van de auto uit de richting Hilversum, die links en veel te snel heeft gereden. Op het Weesperzandpad reed een auto uit Weesp op een file auto's naar Weesp in. Twee wagens werden „geschept" en vernield, evenals de aanrijdende auto. Twee inzittenden werden licht gewond. Voorts is een motorrijder geslipt en omgeslagen en een andere motor in brand gevlogen. De motorrijders bleven echter ongedeerd. In Den Haag heeft zich gisteravond om kwart voor tien een vrij ernstig ver keersongeval voorgedaan, dat wonder boven wonder geen doden geëist heeft. Uit de richting Scheveningen kwam een personenauto met zeer grote snel heid aangereden. Daar een andere per sonenauto, die op de hoek van Alkema- delaanWassenaarsweg linksaf wilde, niet voldoende voorrang verleende, ont stond een hevige botsing, die beide wa gens nagenoeg geheel vernielde. De bestuurder van de eerste auto, Th. L., werd zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd. Een inzittende da me, mevr. H. de C.-v. d. M. uit Leiden, kreeg een ernstige schedelwonde en een shock. Een derde inzittende, P. L„ kwam er met enige onbeduidende snij- wonden af, na behandeling kon hij huiswaarts keren. De bestuurder van de tweede auto, D. de V„ bekwam snij- wonden en moest in het ziekenhuis worden opgenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1