PRAAG WIJST DRIE NEDERLANDSE DIPLOMATEN UIT Nederland zal op gelijke wijze van repliek dienen Duitse arbeiders blijven zich tegen ontmanteling verzetten FRANSE PRESIDENT IN LONDEN HARTELIJK VERWELKOMD Géén nationale demonstratie NIEUWE UNIFORMEN BIJ DE SPOORWEGEN Tot hoofd en hart V.S.I. KOMEN ZEER VER TEGEMOET AAN EISEN VAN DJ0CJA Het juiste antwoord Beschuldigingen in nota herhaald Amerikaans vliegtuig op woonhuis gestort „Landen verbonden door hechtere banden dan die van enig verdrag Ministersconferentie begint 25 Maart Sukarno ondertekent de noodwet Westerling veroordeeld in Singapore Onder bescherming van de Britse troepen gaan de Hermann Goering Werke toch de lucht in Koning Leopold's laatste troef SS Het weer. op de bevrijdingsdag Loonsverhoging reeds achterhaald Prins Bernhard luncht met Truman Wij bouwen onze eigen federatie Britse Hoge Commissaris tot geen concessies meer bereid Eenheid van model met nieuwe pet Anti-sabotagewet in Frankrijk aangenomen De uitwijzing der Duitsers uit Polen GROTE HOEVEELHEID OORLOGSTUIG IN 1949 OPGERUIMD Zwembad achter paleis Soestdijk WOENSDAG 8 MAART 1950 58sfe JAARCANG No. 19961 De Tsjechische regering heeft gistermiddag in een nota aan drie leden van de Nederlandse legatie in Praag de zaak gelastigde, de heer J. van der Gaag, de militaire attaché, ko lonel B. Hasselman, en de-kanselier der legatie, de heer Th. Lochmann opdracht gegeven, Tsjechoslowakije binnen acht dagen te verlaten. De drie diplomaten zijn tijdens het proces tegen de heer Louwers herhaaldelijk beschuldigd van spion nage, zwarte handel en hulp aan vluchtelingen. In de nota, die gistermiddag door een boodschapper van het Tsjechische mi nisterie van Buitenlandse Zaken op de Nederlandse legatie werd overhandigd, worden deze beschuldigingen herhaald. Van officiële zijde in Den Haag verneemt het A.N.P., dat de Nederlandse regering analoge maatregelen zal nemen tegen leden van het Tsjechische gezantschap in Den Haag. Vijftien doden Treffend pleidooi van prof. Pirenne Levensonderhoud gemiddeld 6.09 percent duurder st EXTRA-TERRITORIALE RECHTEN VOOR HET VATICAAN Voor terrein voor nieuwe radio-zender Poging om economie in West- Duitsland te ontwrichten Ramp in Amsterdam voorkomen Tot één maand gevangenis straf Blijde gebeurtenis in Enge land te verwachten? BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 1. 3. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inqezonden meaedelinqen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiër. eventueel zonder opqave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. De wijze, waarop men de Neder landse zaakgelastigde in Praag, die namens de Nederlandse re gering een scherpe protestnota aan de Tsjechische regering had te overhan digen, heeft behandeld, is weer eens een duidelijk bewijs, dat men in tota litaire staten diplomatieke protesten zonder meer als vodjes papier be schouwt. De Tsjechische autoriteiten gaven de zaakgelastigde zelfs geen kans zijn nota te overhandigen. Ten slotte, na herhaaldelijk van het kastje naar de muur te zijn gestuurd, mocht hij het protest deponeren bij een sup poost of portier van het ministerie van Buitenlandse Zaken. In het nor male diplomatieke verkeer tussen be hoorlijke staten zou men zulk een be handeling als een grove belediging moeten beschouwen. Tussen behoor lijke regeringen zou een dergelijke belediging trouwens vrijwel onmoge lijk zijn. In Moskou's satellietstaten is natuurlijk van behoorlijke regeringen, die enig begrip hebben van diploma tiek fatsoen, geen sprake. Daarom kunnen wij nauwelijks spreken van een grove belediging. Nederland staat als beschaafde Westerse democratie immers ver boven dergelijk onfatsoen. En laten wij hopen, ook nog het groot ste deel van het Tsjechische volk. Een andere vraag is of de Neder landse regering zich de volkomen ne gatie harer protesten moet laten wel gevallen. Van protesten trekken deze Moskou-satellieten zich blijkbaar niets aan. Welnu, dan zullen deze protesten gevolgd moeten worden door daden, waarvoor zij misschien nog wèl gevoe lig zijn. Als eerste reactie zou men geneigd zijn onze regering te advise ren, de diplomatieke betrekkingen on middellijk te verbreken, ook al zou dat misschien enig economisch nadeel brengen. Eer en diplomatiek fatsoen behoren nu eenmaal voor beschaafde naties belangrijker te zijn dan geld. Het is evenwel de vraag of Praag zich zelfs van een dergelijke actie van Nederland iets zou aantrekken. Effec tiever zou een zodanige stap kunnen worden, wanneer hij door Amerika en door de West-Europese mogendheden gezamenlijk zou worden ondernomen. Moskou en zijn satellieten moeten langzamerhand gaan begrijpen, dat het Westen niet van plan is met zich te laten spelen. West-Europa herin nert zich nog tè goed de les der nazi's. Daarom is het goed, dat het Westen, hiertoe door het agressieve en impe rialistische optreden van Moskou ge dwongen, zich bewapent, wat ook de communistische vijfde kolonne pro beert om deze bewapening te doen mislukken. Het feit alleen al, dat Moskou overal zijn hulptroepen heeft opgeroepen om het lossen van Ameri kaanse wapens te saboteren, wijst reeds op een zekere angst. Eveneens bewijzen al die processen in Hongarije en zo ook nu weer in Tsjechoslowakije tegen de Nederlan der Louwers, dat de communisten zich in die landen niet erg behaaglijk voe len. Het volk is in die landen name lijk beter dan zijn regeerders. Hon derdduizenden stellen hun enige hoop nog steeds op het Westen. Daarom spannen de communisten zich daar zo in, door middel van processen het volk te beïnvloeden en te doen geloven, dat het Westen overal spionneert, intri geert en tegen het volk ageert. Deze geënsceneerde processen hebben ken nelijk ten doel alle Westerse vertegen woordigers te verdrijven, die zij zien als lastige toeschouwers van dingen, die het daglicht niet kunnen verdra gen. De grootste fout, die het Westen thans zou kunnen maken, is, dat het zich door dreigementen en schijnpro cessen zou laten intimideren. Moskou is nergens zo bang voor als voor een hecht aaneengesloten West-Europa, nauw verbonden met Amerika. Wetep. de Westerse democratieën deze aan-'* eensluiting in korte tijd te vinden, dan zijr Moskou's hoge sprongen waar schijnlijk spoedig gedaan. Eerst dan zal het gedwongen zijn zich te schik ken tot redelijk overleg, waardoor de vrede wellicht kan worden behouden. Totalitaire staten zijn slechts in be dwang te houden door tegen hen een zo groot mogelijke m a c h t s concen tratie in het leven te roepen, geba seerd op een sterk leger en krachtige bewapening. Mondeling overleg in de Ver. Naties of op internationale con ferenties heeft met deze staten weinig zin. Papieren protesten evenmin. Al leen met een krachtdadige reële poli tiek valt tegen sikkel en hamer iets te bereiken. Wij juichen daarom het consequente besluit der Nederlandse regering toe, dat zij de eis van de Tsjechische re gering, dat een drietal leden van onze legatie binnen acht dagen uit Praag moeten vertrekken, met overeenkom stige maatregelen beantwoordt. Bo vendien twijfelen wij er geen ogenblik aan, dat de Nederlandse havenarbei ders, geprikkeld door dit optreden der Tsjechische communisten tegen Neder landers, des te meer bereid zullen zijn, hun aandeel te leveren in de snelle bevordering van de bewapening van het Westen. Het is immers duidelijk, dat zowel het infame optreden der Praagse re gering als het communistische gestook onder de havenarbeiders onder lei ding staat van de Moskouse regie. Met het K.L.M.-lijntoestel uit Praag arriveerde gisteravond op Schiphol de militaire luchtvaartattaché van het Ne derlandse gezantschap te Praag, kolonel B. R. P. G. Hasselman. De vele journa listen, die op het vliegveld aanwezig waren, omringden hem dadelijk na aan komst met de bedoeling iets meer te weten te komen óver het geval-Louwers, doch kolonel Hasselman beperkte zich tot het antwoord: „Ik ben door de heer Van der Gaag hierheen gestuurd om iets te bespreken met iemand van Buiten landse Zaken". Naar de heer Van der Gaag meedeelde, werd in de nota, die 8 pagina's telde, geëist, dat de heren Hasselman, Loch mann en hij zelf het land „onmiddellijk zouden verlaten. De woorden „binnen 8 dagen" waren tussen haakjes geplaatst achter het woord „onmiddellijk". De zaakgelastigde verklaarde, dat hjj de Nederlandse regering onmiddellijk tele fonisch van het Tsjechische verzoek op de hoogte heeft gesteld. In de Tsjechische nota wordt de heer Van der Gaag er van beschuldigd, dat hij een auto heeft verkocht voor Ameri kaanse dollars en dat hij deze op de zwarte markt heeft ingewisseld voor kronen. Hij zou verder aan mensen, die het land wilden verlaten, valse paspoor ten hebben verstrekt. De heer Lochmann zou twee valse paspoorten hebben uit gegeven. Volgens de nota was tijdens een het vorig jaar gehouden proces, dat tot nu toe geheim gehouden was, gebleken, dat kolonel Hasselman zich schuldig had ge maakt aan spionnage. Een zekere mej. Dagmar Zuplinova zou verklaard heb ben, dat zij als 'militair contactpersoon voor kolonel Hasselman was opgetreden. Zij zou hem plattegronden hebben ver kocht van een munitiefabriek en kazer nes en hem inlichtingen hebben, ver strekt over de salariëring van Tsjechi sche generaals en over de betrouwbaar heid van burgerwacht en leger. Dank zij de hulp van Zuplinova zou kol. Hasselman toen hij in functie kwam in staat zijn geweest een kaart samen te stellen, waarop alle militaire vlieg velden en garnizoenen van Tsjechoslo wakije waren aangegeven. In de nota werden voorts de vroegere Nederlandse gezant in Praag, A. Merens, de voor- Ontmantelingsploegen zijn gisteren onder bescherming van Britse troepen be gonnen met de vernieling van de gieterjjien van de Hermann Goering Werke in Watenstedt Salzgitter. In de ochtend ging de cokesfabriek de lucht in en later op de dag volgden nog andere gebouwen. Grote groepen arbeiders bleven echter protesteren. Zij bekogelden de tanks met stenen en het regende scheldwoorden. malige handelssecretaris D. Kruseman en de voormalige tweedegezantschaps secretaris M. J. Rosenberg Polak in staat van beschuldiging gesteld. Geen van de drie laatstgenoemde personen bevindt zich thans nog in Tsjechoslowakije. Voor zijn vertrek naar Nederland heeft kolonel Hasselman in Praag op een pers conferentie nadrukkelijk verklaard, dat hü zich nooit met militaire spionnage heeft bezig gehouden. „Ik ontken ook, dat ik ooit Tsjechen heb helpen ont vluchten en deelgenomen heb aan de- viezensmokkel", aldus kol. Hasselman. Kolonel Hasselman zei, dat hij niet ont kende, dat hjj in Tsjechoslowakije was om militaire inlichtingen te verzamelen, maar hij had dit altijd op wettige basis gedaan. Dit was de voornaamste, zo niet de enige taak van een militaire attaché. Iljj geloofde, dat dit ook de taak is van de Tsjechoslowaakse militaire attaché te Londen, Parijs en Brussel. Hij verklaarde verder, dat de Tsjecho slowaakse generale staf geen bezwaren had geuit, wanneer hjj met vragen over militaire aangelegenheden was gekomen, hoewel hij niet altijd antwoord had ge kregen. De Tsjechoslowaakse generale staf, zo zei hij, had geweigerd hem foto's van het leger te verstrekken of hem inlicht tingen te verschaffen over de organisatie van de generale staf en sommige andere staven. Op dergelijke vragen was hem geantwoord, dat deze staven „voortdu rend gereorganiseerd" werden. De gene rale staf had hem echter wel antwoord gegeven op een vraag ten aanzien van de samenstelling van het hoge militaire gerechtshof. Gisterenavond is in een verblindende sneeuwstorm een passagiersvliegtuig van de North West Airlines op een woonhuis ge doken in een buitenwijk van de Amerikaan se stad Minneapolis. Vijftien personen ver loren daardoor het leven. Het vliegtuig had 10 passagiers en een bemanning van drie koppen aan boord. Zeei* waarschijnlijk werden allen gedood. Ook werden twee kinderen gedood in het huis waar het vliegtuig binnendrong en een be jaarde buurman kreeg een hartaanval toen hij toesnelde. Ook hij overleed. Het vliegtuig dook met de neus in het huis en de passagiers werden geheel be dolven. „Het kan nog wel uren duren voor dat we ze er uit gehaald hebben, verklaar de de brandweer vanochtend. Er vond ook een explosie plaats en in wijde omtrek lagen stukken gloeiend metaal en branden de wrakstukken. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) Brussel, Dinsdagavond. Terwijl de linkse Brusselse studenten vandaag in de straten van de hoofdstad een lawaaierige optocht hielden om de troonsafstand van Koning Leopold te eisen, overhandigde 's Konings secreta ris, prof. Pirenne, aan de pers een lijvig boekdeel van meer dan 1250 bladzijden documenten betreffende de Belgische koningskwestie. Hij liet dit vergezeld gaan van een mededeling, waarin de heer Pirenne besluit: „De documenten, die ik vandaag aan de pers overhandig, vormen een getuigenis, waarbij alle Belgen van goede wil zich zullen neer leggen, welke ook hun politieke mening zij, of welke oplossing ze ook van de koningskwestie wensen te geven". Daar aan voorafgaande behandelde prof. Pi renne in een treffend pleidooi de ver schillende punten van verschil, die de Belgische mening zou gespannen hou den. Op de verklaring van prof. Pirenne komen wij morgen nader terug. In gezelschap van Koning George VI rijdt de president der Franse republiek Vincent Auriol over Trafalgar Square, dankend voor de hartelijke toejuichingen van duizenden Landenaars. De Franse president Vincent Auriol en zijn vrouw zijn gisteren voor een officieel bezoek aan het Engelse ko ningspaar in Londen aangekomen. De speciale trein waarmee de president en zijn vrouw reisden kwam even voor 16.00 uur op het Londense Victoria Station aan. De gehele Britse Koninklijke Fami lie, met uitzondering van prinses Margaret, die influenza heeft, was aan het station tegenwoordig toen de trein arriveerde. Tal van regerings- auforiteiten, onder wie premier Attlee. de minister van Buitenlandse Zaken Ernest Bcvin, de Franse ambassadeur te Londen en anderen waren even eens aanwezig op het station. Zodra de trein stilstond zette de kapel van het garderegiment Grena diers de Marseillaise in. De koning, in marine-uniform, begaf zich naar voren om als eerste zijn gasten te begroeten Een half uur na hun aankomst ten paleize reden president Auriol en zijn echtgenote naar de Westminster Abdij om een krans te leggen bij het graf van de Britse Onbekende Soldaat. Dit was de eerste officiële handeling bij het staatsbezoek. In Buckingham Palace gaf het Britse koningspaar gisteravond een galabanket ter ere van hun Franse gasten. De ko ning, die zijn tafelrede in het Frans be- Verwachting tot Donderdagavond: Overwegend droog weer met en kele overdrijvende wolkenvelden en in de nanacht en vroege ochtend 'plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Van nacht iets minder koud met slechts op enkele plaatsen lichte nachtvorst. Morgen overdag iets minder zacht dan vandaag. Zon: 7.09—18.33. Maan: 0.42—8.49. eindigde, verklaarde, dat drie jaar ge leden bij het verdrag van Duinkerken de vriendschap tussen de twee landen bezegeld werd. Sinds die tijd was men zich er van bewust geworden, dat de landen verbonden waren door hechtere banden dan die van enig verdrag. „Uw bezoek, mijnheer de president, is een symbool van de banden, welke onze landen verbinden. Ik ben vol vertrou wen, dat wij, gesteund door de vredes wil der volken, ook buiten Europa, de idealen, waarvoor wij beiden opkomen zullen handhaven en bevorderen." In zijn antwoord zeide Vincent Auriol dat Frankrijk nimmer het uur vergeten was, toen Engeland zich in 1940 aan de zijde van Frankrijk had geschaard, het land, dat toen „in de frontlinie voor de vrede stond en bijna dodelijk gewond raakte.» In de duistere uren van de Duitse bezetting had Frankrijk geluis terd naar de stem van Churchill, die de vijand uitdaagde met een aaneengeslo ten Engeland. De president liet ook doorschemeren, dat Frankrijk op een nieuw bezoek van de Britse Koninklijke Familie wachtte. Naar aanleiding van het besluit der autoriteiten om op de Nationale Bevrij dingsdag de overheidsbedrijven na 1 uur vrijaf te geven en zulks tevens te adviseren aan de particuliere onderne mingen. deelt de raad van commissa rissen van de N.V. „Het Nederlandsch Sportpark" mede, dat door deze maat regel het plan om ter gelegenheid van het eerste lustrum der bevrijding een nationale demonstratie onder leiding van Carel Briels in het Olympisch Sta dion tc Amsterdam te geven, onuitvoer baar is gebleken. Deze zal derhalve geen doorgang vinden. De vijf procent loonsverhoging is *1 door de prijsstijging achterhaald en zelfs met één procent overtroffen. Al is het verbruik lager geworden, de totale uit gaven zijn toegenomen. Van 15 Septem ber 1949 tot 15 Januari 1950 is het le vensonderhoud gemiddeld 6.09 percent duurder geworden. Het meest in prijs steeg textiel, nl. 8 procent. Stijgen deden verder de prijzen van: melk, boter, fruit, thee, chocolade, brood, zeep, woninginrich ting, kolen en rijwielbanden. Het leven is voor de kleine inkomens 2.3 maal zo duur geworden als voor de oorlog. De Prins heeft vandaag met president Truman in het tijdelijk verblijf van de president, Blair House, de lunch ge bruikt. Vandaag bracht de Prins een be zoek aan het Arlington National Ceme tery, waar hij een kitins legde op het graf van de onbekende soldaat. Naar wij vernemen, zal de ministers conferentie in Djakarta niet, zoals aan vankelijk was bepaald, 29 Maart begin nen, doch 25 Maart. De regering van de V.S.I. heeft om dit uitstel van vijf da gen verzocht omdat de voorbereidin gen van de conferentie langere tijd vorderen dan voorzien was. In ver band hiermede zullen de vertrekdata van de ministers en hogere ambtena ren eveneens later gesteld worden. Het Italiaanse parlement heeft gisteren een ®°ncordaat tussen Italië en het Vaticaan ge- •Jtificeerd, waarbij Italië extra-territoriale gekten verleent voor een gebied nabij Castel J&ndolfo, waar de nieuwe zender van Ra- J/Jo-Vaticana zal worden gebouwd Het ge- .leö zal deel blijven uitmaken van de Ita- **anse staat, doch dezelfde extra-territo- i status hebben als een ambassade of le£atie. De Britse streekcommandant Vaughan, heeft van de Britse Hoge Commissaris instructies ontvangen om alle politieke bijeenkomsten te Watenstedt-Salzgitter te verbieden. De toestand blijft ge spannen. De gemeenteraad heeft een verslag van een gisteren gehouden besloten vergadering gepubliceerd. De fractie leiders van alle belangrijke partijen hadden in de raad tegen de ontmante ling geprotesteerd. Volgens het offi ciële verslag had de christen-democra tische burgemeester verklaard: „Wat nu gebeurt, is erger dan het nationaal- socialisme." Volgens een regeringswoordvoerder te Bonn veroordeelt de West-Duitse rege ring krachtig de beroering en is zjj van mening, dat de openbare orde, koste wat het kost, moet worden hersteld. De re gering zou alles doen wat in haar macht ligt om maatregelen te treffen tegen de leiders der onlusten en om nieuwe on lusten te voorkomen. Inmiddels meldt Reuter, dat het Maandag door dit persbureau verspreide bericht, dat demonstranten het gebouw van de ontmantelingscommissie in Wa tenstedt-Salzgitter in brand hebben ge stoken, onjuist is gebleken. De Britse woordvoerder, die meedeelde, dat het gebouw was afgebrand, was, misleid door de berichten, dat meubilair cn papieren, die uit het gebouw geworpen waren, in brand gestoken waren. Wel is het inte rieur van het gebouw door demonstran ten grondig vernield. Sir Brian Robertson, de Britse Hoge Commissaris in Duitslamd, heeft op een persconferentie te Berlijn verklaard, dat de gebeurtenissen te Watenstedt-Salz gitter het onmogelijk gemaakt hebben verdere concessies op het gebied van ontmanteling te doen. Ook door het hoofdkwartier van de geallieerde hoge commissie te Bonn werd verklaard, dat de ontmanteling zal worden voortgezet. Sir Brian verklaarde, dat hij van plan was geweest redelijk te zijn era in be paalde gevallen de ontmantelingsmaat regelen te verzachten. „Deze nonsens heeft mü echter van gedachten doen ver anderen en ik zal nu niet langer redelijk zijn. Ik zal het voor ieder duidelijk maken, dat ik zulke nonsens niet langer zal dulden." De Britse Hoge Commissaris verklaar de, dat er voldoende Duitse politiemacht beschikbaar was gesteld voor de be scherming van de staf in de voormalige Hermann Goering Werke. Er zal een onderzoek worden ingesteld om vast te stellen, waarom de politie niet voor haar taak berekend was. Nu de modernisering van het spoor wegbedrijf steeds algemener wordt en de vaak tot onze romantische verbeelding sprekende stoomlocomotieven successie velijk plaats moeten maken voor de electrische tractie, hebben de Neder- landsche Spoorwegen besloten ook de uniformen van het personeel aan de gewijzigde situatie aan te passen. De toekomstige dracht zal in de meest letterlijke zin uniform zijn. Er is namelijk gestreefd naar eenheid in mo del, zodat slechts de uitmonsteringen de verschillende functies zullen aangeven. Het model is nagenoeg gelijk aan dat van 'n colbertcostuum. 'n Dubbele rij koperen knopen, die de locomotief als ornament blijven behouden, sluit het donkerblauwe jasje, dat door zijn col bert-vorm aan de hals 'n grijs over hemd met zwarte das vrij laat. Dit be spaart het personeel uiteraard de temp- Het wetsontwerp tegen sabotage is vanmorgen met 393 tegen 186 stemmen in de Franse Nationale Vergadering aan genomen. De Franse, regering had aan de stemming over het ontwerp de ver trouwenskwestie verbonden. Sir Brian Robertson, de Britse Hoge Com missaris in Duitsland, verklaarde gisteren in Berlijn op een persconferentie over het pro bleem der Duitse vluchtelingen uit Polen, dat deze vluchtelingen aan de zonegrens moeten worden teruggewezen, hoe pijnlijk deze beslissing ook is. De Hoge Commissie was met Polen over eengekomen 25.000 vluchtelingen toe te la ten, doch thans schijnt Polen 2 400.000 vluchtelingen naar West-Duitsland te wil len zenden, aldus Robertson. „Dit is een opzettelijke poging om de economie van West-Duitsland in de war te sturen. Voor zoveel mensen kunnen geen woonruimte en werk worden gevonden". tatie der hoog-gesloten kragen en zai het tevens 'n meer „gewoon" en zakelijk uiterlijk geven. De uitmonsteringen blijven nagenoeg in de huidige vorm gehandhaafd. De ro_ de pet, de brede rode band van de hoofdconducteur en de gouden biezen zal men derhalve niet hoeven missen Op de linkermouw zal het embleem der N. S. het gevleugelde spoorweg- wiel prijken, terwijl de conducteurs hier bovendien hun nummer zullen dragen. Men hoopt reeds op korte ter mijn een zomeruniform aan het perso neel te kunnen verstrekken. Deze uni. form is vervaardigd van serge; de pan talons hebben 'n dergelijke „construc tie", dat bretels overbodig zijn en het personeel derhalve op zeer warme da gen zonder jas dienst kan doen. Behalve de zomer, en winteruniform krijgt ieder lid van het personeel een regenjas, 'n winterjas en 'n nieuwe pet. Het model van deze laatste zal voor alle functies in de toekomst gelijk zijn en overeenkomen met de vorm van de huidige, alom bekende rode pet. Ook hier zullen in som mige gevallen de uitmonsteringen op het verschil in functie duiden, zo wordt bijv. de Verantwoordelijke positie van 'n wagenvoerder ge waardeerd door 'n brede gouden band. De brede, platte hoofddeksels behoren dus binnenkort tot het verleden. De reizigers, die binnenkort van de hernieuwde aanblik van het spoorweg personeel gaan genieten, zullen dan misschien vrede nemen met de 5 pet. welke hun kaartje onlangs duurder is geworden. De vermeerderde inkomsten blijken immers niet slechts het comfortabele reizen, doch ook het aesthetisch gevoel ten goede te komen. De politieke correspondent van het A.N.P. in Indonesië geeft het volgende overzicht van de stand van zaken met betrekking tot de staatkundige structuur in Indonesië: In de afgelopen dagen heeft de waar nemend minister-president van de Repu bliek Indonesia, mr. Abdul Halim, besprekingen gevoerd met minister president Moh. Hatta en andere minis ters der V.S.I. over de bestaande moeilijkheden. Ofschoon de resultaten dier besprekingen nog niet bekend zijn, is, volgens waarnemers, de regering der V.S.I. aan de eisen der Republiek Indo nesia zéér ver tegemoet gekomen. Dit behoeft geen verwondering te wekken, aangezien de meeste regeringspersonen der V.S.I. in hun hart de activiteit der Republiek Indonesia toejuichen. Reacties tegen de gang van zaken zijn uitsluitend afkomstig van enige voormalige leden der Bijeenkomst Federaal Overleg. Na de bespreking tussen Halim en Hatta bestaat de verwachting, dat met betrekking tot Oost-Java, Madura, Pa- dang en Sabang de status quo na afkon diging van de noodwet onmiddellijk door de V.S.I. zal worden gelegaliseerd, zodat Sukarno heeft vandaag de noodwet tot wijziging van de staatkundige struc tuur van het grondgebied der V.S.I. on dertekend. De Indonesische minister van Bin nenlandse Zaken, Anak Agung, heeft tegenover Aneta verklaard, dat binnen enkele dagen bij presidentieel besluit in overeenstemming met de noodwet kan worden overgegaan tot definitieve vast stelling van de status van Pasundan. Voorts verklaarde de minister, dat de procedure-regelingen voor de aanslui ting van Padang, Sabang, midden-Java en Madura bij de republiek Indonesia (Djocja) gereedgekomen zijn. De be sluiten tot toevoeging van deze gebieden aan de republiek Indonesia zijn reeds voor ondertekening naar president Su karno. Laat u niet afschrikken door te genslagen. Vliegers gaan op tegen niet met de wind. j 90.000 granaten, 5000 landmijnen, 5000 kg. springstoffen, 45.000 kg. kleine mu nitie, 20.000 handgranaten, 1200 bommen, variërende van 50 tot 2000 kg. en een hoeveelheid strijdgas werden in het afgelopen jaar door de Hulpverlenings dienst van het ministerie van Binnen landse Zaken opgeruimd. Deze hoeveel heid, hoewel nog zeer aanzienlijk, is minder groot dan die, welke in 1948 werd opgeruimd. Het aantal meldingen en opruimingen vertoonde echter in het afgelopen jaar een sterke stijging. Dit betekent echter niet, dat het pu bliek voorzichtiger is geworden met de munitie en het andere oorlogstuig, dat als souvenir wordt bewaard, aldus deel de ons de heer C. van Daelen, afdelings commandant van de Hulpverlenings dienst, mede. De situatie is nog steeds zó. dat men zich eerst, nadat er onge lukken zijn gebeurd, van granaten en springstoffen gaat ontdoen. De heer Van Daelen waarschuwde verder voor de levensgevaarlijke practijken van kleine opkopers, die koperen granaathulzen en ander oorlogsmateriaal ondershands verko pen aan gieterijen en handelaren in metalen. In Amsterdam kon onlangs een ramp voorkomen worden, toen in een partij van 40.000 kg. schroot enige tonnen springstof werden ont dekt. deze gebieden onmiddellijk bij de deel staat Republiek Indonesia zullen worden gevoegd. Wat Pasundan betreft zal dit mogelijk iets langer duren, aange zien hier de moeilijkheden met de Darui-Islam nog niet zijn opgelost Vele politici uit de Republiek Indo nesia zijn van mening, dat aan de pro vincies der Republiek Indonesia een grote mate van autonomie dient te wor den verleend, zodat het gehele proces van de verandering der staatkundige structuur door een vooraanstaand poli ticus tegenover de correspondent van het A.N.P. aldus in woorden werd gebracht: „Wij breken de federatie Tjap Belanda (de federatie met het Nederlandse merk teken) af en bouwen onze eigen federatie." De rechtbank te Singapore heeft Westerling vandaag veroordeeld tot één maand gevangenisstraf wegens illegale binnenkomst In Malakka. Op de beschuldiging inzake mishande ling. welke kwestie op 4 April in behan deling zal komen, verdedigde Wester ling zich met te verklaren, dat hij boos geworden was, toen een medegevangene weigerde hem een hand te geven en dat hij daarna diens kaak gebroken had. Inzake de beschuldiging van onrecht matige binnenkomst in Malakka ver klaarde hij. dat hij niet op legale wijze een pas kon krijgen. De rechter ant woordde hierop, dat dit geen reden was op onrechtmatige wijze binnen te ko men. Westerling, die geboeid was, had het aanbod van een tolk geweigerd. Hij verklaarde, dat hij de Engelse taal vol komen beheerste. De rechter deelde nog mede, dat een regeling voor de deportatie van Wester, ling nog steeds van kracht zou blijven. (Eigen bericht) Naar wij vernemen is deze week een be gin gemaakt met de aanleg van een nieuw betegeld zwembad in het park achter Pa leis Soestdijk. Prinses Eiiabeth zou haar tweede baby verwachten, aldus meldt de Lon dense correspondent van United Press. De blijde gebeurtenis zou laat in de zo mer of vroeg in de herfst plaats vin den. Buckingham Palace heeft derge lijke berichten reeds eerder tegenge sproken. United Press herinnert er ech ter aan dat de te verwachten geboorte van prins Charles pas vijf maanden te voren door Buckinham Palace officieel bekend werd gemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1