Burgemeester Den Tex over huis vesting in Bloemendaal Nieuwe bestemming villa en koetshuis op historisch „Wildhoef' m j Engelse Palm-Beach j j voor Tailors j „Trio" gaat het Spaarne verlaten BLIKSEMAFLEIDERS Definitieve verbinding boulevards laat nog op zich wachten Als ik honderd woningen kon bouwendan zou ik geen terreinen kunnen aanwijzen Grote villa's worden flats TAXI? Bei 13000 SLOT DEFECT? AGENDA H.O.V. Nieuw hoofdaltaar van de St. Antoniuskerk Een nieuwe lente BAKKER'S BEHANG TAXI in Haarlem-Noord Haarlemse trouwkoetsjes rijden in Winterswijk en Heemstede Kostbare restauratie zal nodig zijn „fa\ FLANEL LAKENS v. DUIVENBODEN HERINGA WUTHRICH Tijdwaarnemershuisje voor het circuit WOENSDAG 8 MAART 1950 PAGINA 2 DAG en NACHT „DE SLEUTELSPECIALIST' I I Door de Bisschop gewijd FAILLISSEMENTEN Burgerlijke Stand Kinderen opgelet! Heb je al een Vincentius-busje? Kath. Reclassering in 1949 Prettige samenwerking met autoriteiten Pastoor Beune opgenomen in Mariastichting AFSCHEID KAPELAAN F. A. v. d. BURG 23 Maart opening van „De Keukenhof" Bel 17000 Willem Noske speelt viool concert van Badings Niemand meer dan f 10.200. JE E S AA 10.200. 8 paarden voor 5000. - ONDERSCHUIFBEDDEN WASSENAAR RAADSVERGADERING ZANDVOORT tt Bloemendaal was voor de oorlog een welvarende en misschien wel de rijkste gemeente van ons vaderland. Langs de duinen lagen de verscholen en hoewel soms oude, goed onderhouden villa's, in de woonparken lokten de landhuizen ieder aan en de kleine categorie van arbeiders in dit onvolprezen oord wist zich een veelal prettige behuizing in de vier dorpen, die samen de gemeente vormen. In de laatste jaren van de oorlog is aan dit alles een roemloos einde gekomen. De villabouw werd stopgezet, onderhoud van de buitenplaatsen kon niet meer plaats hebben, de bevolking werd geëvacueerd. Na de bevrijding bleek de schade enorm te zijn, maar het gemeentebestuur pakte flink aan en thans mag gezegd worden, dat het uiterlijk van Bloemendaal weer aan voor-oorlogse jaren gaat herinneren. Met de burgemeester, jhr. mr. C. o A. den Tex, hadden wij een onderhoud over de stand van zaken op dit ogen blik. Jhr. den Tex vertelde, dat de evacué s uit IJmuiden nu bijna allen vertrokken zijn, dat talrijke grote villa's weer op geknapt werden, maar ook dat de wo ningnood zorgen blijft geven. Direct na de oorlog woonden soms acht tot tien gezinnen in een zogenaamde kast van een villa, anderzijds legde het bureau voor oorlogsslachtoffers beslag op een aantal huizen en was de aanvraag voor rusthuizen zó groot, dat moest worden ingegrepen. Natuurlijk moet een ge meente als Bloemendaal voor de zieke of herstellende mens haar steentje bij dragen, maar er zijn grenzen, zodat nu zelden een vergunning voor een rust huis wordt afgegeven. „Hoe staat het met de grote villa's?", vroegen wij. „Verheugend", altwoordde de burge meester. „Talrijke mooie huizen zijn ge restaureerd, waardoor weer vele jonge gezinnen geholpen konden worden. De Clinghe, op de hoge duintop, wordt nu eindelijk in orde gemaakt voor vijf ge zinnen, die eigen appartementen, keuken en ingang krijgen. De villa „Beau Re- gard" wordt in drie flats verdeeld, het bekende „Van Ouds het Raadhuis" zal voor de aandeelhouders waarschijnlijk tot flats worden ingericht. „Kareoi" krijgt binnenkort weer een bewoner, namelijk de heer Pasman uit Wassenaar die er niet alleen met zijn gezin maar met zeer veel personeel zijn intrek zal nemen. Er waren voldoende kansen voor anderen, maar het Beheersinstituut heeft het kasteel tenslotte aan een par ticulier moeten verkopen. Wanneer men dus zegt, dat in Bloemendaal Zoveel kasten ongebruikt staan, dan moet dit beslist tegengesproken worden". Wie staan er zo al bij het Huisves tingsbureau ingeschreven, informeerden wij. „In totaal 186 arbeiders- of kleine middenstandsgezinnen staan op een wachtlijst. Hiervan kunnen honderd niet meer dan dertig gulden huur per maand betalen en het restant maxi mum vijftig gulden. Negentien ge zinnen willen wel een hogere huur betalen, zes en zeventig aanvragen van trouwlustigen zijn in portefeuille. Op de 186 moet van 15 noodgevallen ge sproken worden. Dit zijn arbeiders gezinnen, die al twee of drie jaar ongelukkig wonen maar waarmede wij geen raad weten. Sinds 1945 mocht Bloemendaal zestien woningen in Vo gelenzang bouwen en veertien voor ouden van dagen. Achttien woningen zijn in aanbouw. Op deze wijze kan geen nood gelenigd worden". „Maar er is nog iets", ging de burge meester voort. „Gesteld dat ik morgen toestemming kreeg om honderd woning wetwoningen te bouwen, dan zou ik niet weten, welke terreinen ik daarvoor moet aanwijzen. Nog steeds hebben Ge deputeerde Staten van Noordholland het uitbreidingsplan niet goedgekeurd, zo- c.at we als gevolg daarvan geen gron den kunnen kopen. Bij de watertoren wilden we vijf huizen neerzetten, maar er werd geen goedkeuring aan dat plan gegeven. Daar Bloemendaal niet veel arbeiderswoningen bezit, begrijpt u, dat we voor de honderd op de wachtlijst ■niet veel kunnen doen". „Houdt u Bloemendaal voor de Bloe mendalers gesloten?", was onze volgen de vraag. „Het is goed, dat u daarnaar infor meert", zeide de burgemeester. „Wie op grond, die te koop is, een villa wil bou wen voor eigen rekening, krijgt toe- Advertentie Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL 1149;- BIOSCOPEN: Rembrandt: Verloren grenzen (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Romance in Rio (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: The third man (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Hoog spel (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Jungle Jim (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Captain Kidd (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Woensdag 8 Maart Stadsschouwburg: Amsterdams Toneelge zelschap met „Ze kregen wat ze wilden", 8 uur. Donderdag 8 Maart Stadsschouwburg: Comedia met „Tramlijn Begeerte". stemming, waar hij ook vandaan komt. Maar dat is particuliere bouw, van zeer weinig betekenis. In 1949 kreeg het Huisvestingsbureau tweeduizend aan- aanvragen om woonruimte. Buiten het huispersoneel ging het om twaalfhon derd gezinnen, waarvan de helft ge holpen kon worden. De dubbelbewoning is in de villawijken ten Oosten van de Bloemendaalseweg groter dan buiten staanders verwachten. In de wijk achter het raadhuis is 45 dubbel bewoond. En het gemiddelde voor de gehele ge meente bedraagt ongeveer 33 Iemand, die in Bloemendaal werkt maar binnen korte tijd zijn huis elders kan bereiken, kan zich nog niet in de gemeente vesti gen. Als een Bloemendaalse met een Haarlemmer trouwt wordt haar, indien zij een huis heeft, toestemming gegeven om met haar echtgenoot in de gemeente te blijven wonen. Zeer veel aanvragen komen uit Amsterdam. Wij volgen veel al het systeem van uitwisseling, waar mede reeds goede resultaten bereikt zijn. Dan is er nog wat, ging de burge meester voort. Het D.B.V.O. is weer op nieuw woningen gaan opeisen voor ge- repatrieerden. Over het algemeen ver wijzen wij gepensionneerden naar het Oosten van het land. Gerepatrieerden, die hier werk hebben gevonden, familie banden hebben of hier vroeger woonden, kunnen een vestigingsvergunning krij gen". Hoewel het er dus over het algemeen nog niet rooskleurig uitziet in de ge meente Bloemendaal mag toch gezegd worden, dat alles in het werk gesteld wordt om de welvaart ook in het uiter lijk terug te krijgen. Burgemeester Den Tex heeft veldslagen moeten leveren tegen Rijk en Provincie om zijn gemeen te het oude karakter te doen behouden. Als hij over enkele jaren gepensionneerd zal worden, komt misschien de erken ning dat hij goed heeft gezien. Het nieuwe hoofdaltaar van de St. Antoniuskerk aan de Nieuwe Groen markt werd hedenmorgen door Mgr. J. P. Huibers geconsacreerd. Na de conse cratieplechtigheid celebreerde de bis schop de eerste Heilige Mis op dit nieuwe altaar, dat is toegewijd aan de H. Antonius en waarin de relieken zijn aangebracht van de martelaren Modesti- nus. Verecunda en Digna. De bisschop werd geassisteerd door deken J. Kuil man, presbyter-assistens, pastoor -J. Zonderland O.F.M. en pater H. Ponsioen O.F.M. als téoon-diakens en de kape laans der parochie L. van Lieshout en H. Tijnagel resp. als diaken en sub diaken. Na de pontificale Heilige Mis sprak Mgr. Huibers de gelovigen toe. Hij noemde het altaar een nieuw sierraad van de kerk. Dit belangrijkste en meest verheven deel van de kerk is een af beelding van de Goddelijke Zaligmaker, die priester, offer en altaar tegelijk is. De harde steensoort, waaruit een altaar gehouwen moet zijn, is symbolisch voor het onverwoestbare fundament, waarop de Katholieke Kerk gebouwd is. Na zal ving omzweeft de Heilige Geest het altaar, waarop God ons Zijn genade schenkt en wij onze hulde aan de Heilige Vader aanbieden. De bisschop verleende een Volle aflaat aan de aanwezigen en honderd dagen aan degenen, die op de dag van het wijdingsfsest de kerk bezoeken. In Februari 1950 werden in de Prin senhofbibliotheek uitgeleend 12018 wer ken, in het filiaal 4145 werken, tezamen 16163 werken (v. j. 15871), waarvan 715 van de muziekbibliotheek. De instellingen werden bezocht door H07 en 581 bezoekers en bezoeksters, te- tamén 5688 (v. j. 5150). De arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 7 Maart in staat van faillissement verklaard: J. J. G. Zweije. kantoorboekhandelaar, wonende te Wijk aan Zee, gem. Beverwijk Zwaanstraat 7. Rechter-Commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. Th. G. A. Mulder. H. van Soomeren, schilder, wonende te Haarlem, Radboud- straat 25. Rechter-Commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. A. W. Luikinga. Magdalena van Kesteren, echtgenote van Roelof Otto van de Pau- vort, wonende te Heemstede, Franz Schubertlaan 25. Pietemelly van Keste ren, wonende te Heemstede, Franz Schu bertlaan 25. Johanna Helena van Keste ren, wonende te Aerdenhout, gemeente Bloemendaal. Boekenrodeweg 47. Rech ter-Commissaris: mr. N. Reeling Brou wer. Curator: mr. O. H. van Wijk. Advertentie een nieuw behang Reeds vanaf 45 cent per rol Gen. Cronjéstraat 135 - Haarlem - Tel. 11657 Vakkundige behangers beschikbaar ONDERTROUWD: 7 Maart: J. Cole- gem en G. H. Zwaan; J. Selhorst en H. A. G. Dubelaar; J. van der Vaart en J. Lijcklama a Nijeholt; A. de Boer en T. Oostwouder. GETROUWD: 7 Maart: R. van Rees Vellinga en C. Fibbe. GEBOREN: 4 Maart: E. A. M. Booms ▼an Lunenburg, z. 5 Maart: D. C. Smit Hoenderdos, d. 6 Maart: N. Heuving Kluit, z. 7 Maart: C. E. KlexxPieters, d; D. MarsmanAalders, d. OVERLEDEN: H. Ie Noble, 45 j„ Rijksstraatweg; A. M. van Rumpt, 21 j„ Spaamwouderstraat. J. F. Hoekstra, 77 j., Wilhelminalaan; H. A. Keijzervan Werkhoven, 50 j., Hazepaterslaan; F. E. Hoogland—de Beste, 65 j., Kempstraat; J. Kroon, 68 j.. Nagtzaamstraat; W. F. Quast, 70 j. Te-sselschadestraatC. E. Kroon—Mulder. 83 i-, Kleverparkweg. Heden 8 Maart! Voor de St. Vincentius Vereniging een zeer belangrijke datum, want vandaag begint de eerste gro^e actie naar buiten in verband met het Eeuw feest. De busjesactie, die 14 dagen duurt, wordt vandaag begonnen. In de afgelo pen week zullen de meeste katholieke kinderen van Haarlem en omgeving een busje hebben ontvangen, met daarbij een circulaire, waarin gevraagd wordt zich een offertje te getroosten voor hun min der bedeeld vriendje of vriendinnetje. Het is goed gezien van het comité om met deze actie te beginnen en nu juist in de maand Maart. Er is al veel over het Eeuwfeest in 1950 geschreven, maar 25 Maart is de juiste datum, waarop de St. Vincentiusvereniging juist honderd jaar geleden is opgericht. 6000 kinderen van Haarlem bieden in de vorm van een goed gevuld busje hun feestgave aan. Ga dus aan de gang, maar denk er aan: Niet op straat, want dan ontstaan er moei lijkheden. Dit is ook niet de opzet van deze actie. Jullie moet zelf wat uit je spaarpot vragen om er in te doen en dan je ouders, broers, zusters, familie en kennissen aanklampen of zij mee willen helpen om je feestgave zo groot mogelijk te doen zijn! Uiterlijk 22 Maart moeten jullie klaar zijn. Want dan moet het busje worden ingeleverd. Aan de slag en doe je best!!! Niet wachten, niet praten, maar doen!! Aan het jaarverslag over 1949 van de R.K. Reclasseringsvereniging afd. Haar lem ontlenen wjj het volgende. Met het toezicht en de arbeidsbemiddeling wer den gunstige resultaten bereikt. Alle werkzaamheden zjjn nu aangepast aan de nieuwe richting, die het reclasse- ringswerk sinds het vorig jaar nam. Er blijft nog veel te wensen. Hoognodig acht het bestuur de stichting van een te huis voor katholieke hulpbehoevenden in de geest van het Labre-huis te Utrecht. Dit zal vooral in deze tjjd een hachelijke onderneming zijn, maar men mag de moeilijkheden niet ontlopen. Met de autoriteiten werd prettig samengewerkt. Van de leden en toe zichthouders overleden de heren Even en van Roode. Een woord van dank wordt in het jaarverslag uitgesproken aan kapelaan H. Roozenburg, die naar hij zeer veel voor geestelijke verzor ging van de gevangenen had gedaan. Hij werd opgevolgd door kapelaan W. J. Dekleermaeker. In de samenstelling van de reclasseringsraad kwam geen verandering. Het secretariaat is nog steeds gevestigd Zijlweg 192 te Haar lem. Op 1 Januari 1949 stonden wegens een voorwaardelijke veroordeling onder toezicht 222 personen. De proef slaagde met 58 personen. 151 bleven onder toe zicht en 47 kwamen er in de loop van het jaar bij. Op dezelfde datum van dit jaar stonden wegens voorwaardelijke in- vrijheidsstelling onder toezicht 9 per sonen. Er werden voor de afdeling uitge bracht 184 rapporten, waarvan verre weg het grootste deel aan de rechter commissaris en de officier van justitie te Haarlem. Gerubriceerd naar de gepleegde fei ten zien wij de volgende verdeling: Diefstal 48, diefstal onder verzwarende omstandigheden 20, oplichting en ver duistering 27, heling 9, distributie-over tredingen 14, deviezenovertredingen 4, omkopen van een ambtenaar 4, ontucht 36, restant verdeeld. Uit de door de rechterlijke macht genomen beslissingen blijkt, hoezeer de voorlichtingsrapport van de reclasse- ringsambtenaren serieus worden beoor deeld. Naar wij vernemen is de zeereerwaar- de heer L. Beune, pastoor der parochie van de Allerheiligste Drieëenheid te Bloemendaal, in de Mariastichting opge nomen voor het ondergaan van een maag-ooeratie. Morgenavond zal er in het gym nastieklokaal aan de. Eemstraat gelegen heid zijn om afscheid te nemen van ka pelaan F. A. v. d. Burg, die sedert 1941 werkzaam is in de parochie van O. L. Vr. van Zeven Smarten en H. Bavo en Vrijdag vertrekken zal naar zijn nieu we parochie in Rotterdam. De besturen van verenigingen en in stellingen, die daartoe uitgenodigd zijn, worden om half acht verwacht. Tussen half negen en half tien kunnen de paro chianen en andere belangstellenden af scheid nemen van kapelaan v. d. Burg. 23 Maart, twee uur, zal de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, de heer S. L. Mansholt, de na tionale bloemententoonstelling „De Keu kenhof" te Lisse openen. De verwachtingen ten aanzien van het bezoekersaantal zijn hooggespannen. Dit geldt ook voor wat het buitenlandse be zoek betreft. De buitenlandse propagan da voor deze nationale bloemententoon stelling wordt geheel door de A.N.V.V. verzorgd. Advertentie Voor het laatste ledenconcert van de A-serie was een omVangrijk programma samengesteld. Behalve twee belangrijke orkestwerken, 4de symphonie van Brahms en de Mozart-variaties van Reger, kwamen 2 vioolconcerten tot uitvoering. Willem Noske introduceerde in Haar lem een nieuw, het vierde vioolconcert van Badings. Dit vierde concert heeft overeenkomsten met het eerste dat destijds alhier door Badings' echtgenote, de violiste Oily Folge Fonden, is ge speeld: een fraai lyrisch middendeel, een kernachtig opgebouwd eerste en een sprankelend Rondo als slotdeel. Bo vendien een echt-violistisch geschreven solo- en een veelzeggende orkestpartij. Bracht echter het slotdeel in het eer ste concert niet bepaald een grote cli max, in dit nieuwe werk bereikte de componist in het Rondo een stijging. De hoekdelen zijn nogal geagiteerd en som wijlen grillig van rhythme getoonzet. Echter wisselen mooie lyrische delen de meer bewogen af. Aan de meeste bezoekers zal het fijn- lyrische middendeel van enigszins meditatief karakter het meest hebben voldaan. Dit deel spreekt het gemakke lijkst aan. Evenzo het gehele viool concert van Haydn met zijn spranke lende muziek en hoogst bekoorlijk, zangrijk Andante. Willem Noske vertolkte alle melo dieuze onderdelen met ragfijne toon en al het andere zeer karakteristiek, kern achtig van toon en zo nodig gemar keerd van rhythme. Men toonde zich verrukt over zijn spel. Max Reger's „Variaties en Fuga" over een Mozart-thema is het derde orkest werk van deze componist, al heeft het het opusgetal 132. Reger is op de eerste plaats componist van orgelwerken en volgt wat vorm en stijl betreft nog Bach na. Zijn schrijfwijze is echter dik wijls gecompliceerd polyphoon, waar door het klankbeeld tamelijk ondoor zichtig wordt. Dit kan men veelal ook van zijn orkestwerken zeggen. De componist verstaat op uitnemende wijze de variatiekunst, elk deel heeft een eigen karakter, waardoor het een sterk sprekende contrastwerking ver krijgt. Voor alles moet men vooral, mede in verband met het eenvoudige, sierlijke Mozart-thema de totaalkilank zo transparant mogelijk houden, niet het minst in de imposante, nogal inge wikkeld opgebouwde fuga. Dirigent Verhey zorgde voor goed af gewogen, niet te donkere klankvolumes en mooie klankkleurschakeringen. Bij zonder vielen de Fuga en de achtste variatie op; beide delen zijn specifieke Reger-composities. Ook sprak men zijn grote waardering voor de vertolking van deze Reger- variaties uit. Men huldigde dirigent en orkest langdurig! Na de pauze ging de Brahms-sympho- nie, die we slechts gedeeltelijk konden horen fhet programma was wel wat lang). Het eerste deel ging klankrijk, beheerst en bovenal stijlvol. En zo zal de gehele symphonie, een lievelings werk van Verhey, wel zijn gegaan! OL. KOOP. Reeds nu wordt in het programma aangekondigd, dat na de afsluiting van de gebruikelijke winterseizoen-series een voorjaarsserie concerten zal worden gegeven. Deze serie omvat 5 concerten: een aan Beethovenwerken gewijfi met Clara Haskil in het derde piano-concert, een Nederlandse avond met Hans Hen- kemans, die zijn Passacaglia voor piano zal vertolken, voorts werken van Die- penbrock, Röntgen en Strategier (Sym phonie), een Franse avond met de vio liste Ja'nine Andrade. die Poème van Chausson en Ravel's Tzigane speelt, met als orkestwerken „La Mer" van De bussy en „Les offrandes oubliées" van Messiaen, een Oostenrijks-Weense avond met een solist van de Weense Staats- opera, werken van Mozart, Schubert, Johann Strauss Sr. en Jr. en een Russi sche avond met de violist Ricardo Od- nopasof met werken van Tsjaikowsky, Moussorgsky en Strawinsky (L'oiseau de feu). Gezien de gunstige resultaten van het nu bijna afgelopen seizoen, verwachten we ook voor deze nieuwe serie een grote belangstelling, die de H.O.V. niet alleen voor haar ernstig streven verdient, maar ook op financieel gebied nodig heeft, wil zij voldoende bestaanszeker heid bezitten. Haarlem zonder de grote oratorium- en mannenkoren, maar ook zonder H.O.V. is ondenkbaar. Kort gespreis.. „Heb je gehoord, dat de loonsverho ging van 5 pet, al achterhaald is, omdat het levensonderhoud gemiddeld 6.09 pet. duurder is geworden?" „Doe er dan nog maar een procent bij, want na deze vaststelling is er al wéér een en ander gebeurd". „We hadden nooit aan die vijf pro cent moeten beginnen". „We moesten toch eens beginnen". „O, dus dan zijn %?e pas begonnen". „Ja". De Haarlemse politie is ter ore ge komen, dat iemand een gestolen oorbel heeft verkocht. Nu verzoekt zij de eige naresse van dit kleinood, die nog geen aangifte van vermissing heeft gedaan, zich te melden op het bureau. „Heren, wie doet een bod op de „Trio"?" galmde de stentorstem van de afslager Veth gistermiddag door de grote zaal van het Notarishuis. „Tweeduizend gulden!" weerkaatste een van de kooplustigen en daarmee was het startschot gegeven voor de af valrace, met als inzet de salonboot „Trio." Het ging met grote sprongen omhoog: f2.200.—, f2.500—, f3.000.—De spanning stond op de gezichten der bie ders te lezen. Op de kijkdag hadden ze de salonboot al nauwkeurig geïnspec teerd, 's avonds te voren was thuis de kas eens goed nagekeken, ze hadden gepie kerd over de drukte in de zomermaan den en tenslotte hadden ze dan 't maxi male bedrag op een briefje gekrab beld. Speculerend op het watertouris- me had de één zevenduizend van de begroting uitgetrokken, een ander dacht met vijf mille „onder de pannen" te zijn Het liep echter allemaal heel anders. De pessimisten, die maar f 4.000.kon den missen, hadden hun notitiepapiertje al mismoedig in elkaar gefrommeld. De stand was f5.600.en nog^ steeds ging het hoger; f6.500.—, f7.000.—, f7.200.—.... het werd beangstigend stil in de zaal. Alleen de afslager verbrak de gespan nen stilte: „Wie meer dan f7.200.-.... Niemand meer? Het hoogste bod voor mijnheer Ter Wel." Als de afslager mee deelt dat er f 20.000.boven gevraagd wordt begint de afslag en de spanning wordt haast zenuwslopend. Snel daalt het bedrag tot plotseling bij de f 3.000. het „Mijn!" weerklinkt. Dat betekent dat de „Trio" voor f 10.200.verkocht is aan de heer Smits uit Woudrichem. Teleurgesteld vallen de concurren ten-bieders in hun stoelen terug. Weg zijn hun kapitein-illusies, vervlogen de dromen over de witte schipperspet, nooit zullen hun vereelte handen het eikenhouten stuurrad van de „Trio" omklemmen. Binnen enkele dagen hoopt mijnheer Smits, die in Woudrichem een veer dienst exploiteert, met de „Trio" koers te zetten naar het Zuiden. Het is zijn plan om in de zomermaanden met de „Trio" een geregelde dienst te onder houden tussen Breda en Oosterhout. Deze salonboot, die nu al 43 jaren langs het Spaarne gemeerd lag, door de Ring vaart stoomde of de plassen in onze omgeving doorkruiste, zal de „Mark" gaan bevaren, om de touristen te bren gen naar het natuurbad in .Oosterhout.- In de winter wil de heer Smits met de „Trio" een veerdienst* onderhouden tus sen WoudrichemGorkum en Loeve- stein. De „Trio" zal niet lang meer door de wateren „stomen", want de stoominstallatie wordt spoedig vervan gen door een splinternieuwe motor. De vrachtschuit „Helena Maria" ging daarna met een bod van f 3.000.in zee. Deze 59 tonner met een dubbele KromhdUtmotor werd voor f 8.110.het eigendom van de heer Voet uit Zaan dam. Tenslotte gingen een motor- en een stalen vlet voor respectievelijk f 3.200. en f 960van de hand. In en om de stalhouderij van de fir ma Feye in de Ravelingensteeg werd nog In het oude koetshuis op het Wildhoef - terrein aan de Donkere Laan bevinden zich paardenruiven, die enig in ons land zijn. Op bijgaande foto ziet men deze merkwaardige antieke ruiven, waarop het openluchtmuseum te Arn hem gewezen is. Het hooi schoof van de zolder in de gepleisterde cylinders; de stangen naast elkaar konden draaien, zodat het paard met zijn bek het hooi gemakkelijker kon grijpen. In de bete gelde muren ziet men waterkranen, die steeds vers water in de bakken daar onder stortten. Een tiental paarden kon op deze wijze honger stillen en dorst lessen. Beziet men de hoogte van de ruiven, dan moet men tot de conclusie komen, dat de bewoners van Wildhoef enkele eeuwen geleden nog al grote rossen bezaten. .4- Naar wij vernemen heeft de stichting „Wildhoef" te Bloemendaal een gedeelte van de gronden om het' rusthuis voor ouden van dagen kunnen kopen. Daar door is het buiten, dat dateert uit 1800 en waarin mej, Crommeiin gewoond heeft, ook in handen van dc stichting gekomen. De Duitsers hebben in de buurt van deze villa een kleine kazerne gebouwd, die de stichting nu ook in nanden heeft gekregen. In het hoofdge bouw zijn 87 apartementen die alle be zet zijn. Door de nieuwe aankoop zullen nog veertig families op leeftijd in de toekomst geplaatst kunnen worden. De verschillende militaire instanties, die in het gebouw gehuisd hebben, zijn niet bepaald verstandig met de ruimte om gesprongen, zodat een vrij kostbare res tauratie nodig is. Het bestuur van de stichting hoopt echter spoedig met de uitbreiding te kunnen beginnen. Het ziet er nu naar uit, dat het grote Wildhoef-terrein aan de zijde van de Donkere Laan het rommelige uiterlijk zal verliezen. De eigenaar, een der erven Crommeiin, heeft bij het gemeentebe stuur een plan ingediend om het witte koetshuis, dat van de Donkere Laan af zichtbaar is, te verbouwen tot een villa, die de bouwtrant van voorheen zal uit drukken, Indien deze bouw doorgaat, zal ongetwijfeld een beter aspect verkregen worden. De houten opstallen, kassen en andere vervallen obstakels zullen wor den afgebroken en opgeruimd. WAARDE: f 35 een ander deel van de inboedel, koet sen en paarden, geveild. De trouwcoupé's, waarin zo menig pasgetrouwd paartje de juist „gering, de" vingers streelde, vielen ook on der de onbarmhartige hamer van de afslager. Voor Haarlem zijn deze koetsen verloren gegaan, de losprijs bedroeg nog geen honderd gulden. In de toekomst zullen de glunderende bruidjes uit Winterswijk en Heem stede door deze portierraampjes naar buiten gluren Een begrafenisondernemer uit En schede bood f950.voor drie volgrij- tuigeneneen lijkkoets ging'voor f175.- onder de hamer. Voor de paardenveilingen was de stal- ruimte te klein en daarom werd de fi nanciële strijd verder op straat uitge vochten. De sierlijke, fiere paarden wer den één voor één geleid oor de jury van paardenhandelaren, boeren en vrachtrijders. De paardenkenners toon den grote belangstelling en na veel bie den en afmijnen werden de volgende prijzen genoteerd: Bob f 660.Egier f555.Guus f 675.Monty f 570. Bram f640.Jan f610.Beatrix f650.Roos f700. Met een zekere weemoed in het hart verlieten de Haarlemmers om ongeveer half vijf deze zo gevarieerde veiling, die ruim zeven uur geduurd had. Haarlem heeft weer iets van zijn oude traditie verloren. De vigilantes en lan dauers zijn vervangen door gestroom lijnde auto's, de trouwkoetsen zijn uit het stadsbeeld verdwenen en ten leste: de „Trio" stoomt op naar vreemde wa teren. Advertentie JANSWEG t/o Station - Telef. 14329 Advertentie j Zo juisi ontvangen in grijs en beige I 155 cm. breed f 17.85 i Barieljorissiraai 27 Advertentie Speciale aanbieding Prima kwaliteit f n 150 x 200 1 Beperkte voorraad. Ged. Oude Gracht 108110 Telef. 17165 Advertentie HAARLEM tis verstrekken, evenals dat in Amster dam en Haarlem geschiedt. De Voorz. herinnerde er aan, dat de Raad in 1947 daartoe had besloten maar dat Ged. Staten daar geen goedkeuring aan heb ben gehecht. Als het voorstel Tates werd aangenomen zou de gemeente 13.000 inkomsten derven. Waar denkt de heer Tates dat geld vandaan te ha len? De heer Tates meende dat het college daar wel raad op weet. Weth. Kerkman rekende toen voor, dat dit per jaar ruim 1300.zou kosten. Spr. vertelde dat de financiële commissie bezig is de begroting weer te bezien in verband met een tekort van 15.000 dat gedekt moet worden. Verschillende mo gelijkheden zijn onderzocht, maar ten slotte kwam men terecht bij de dienst van P.W. Nadat de voorzitter had toegezegd dat on- en minvermogenden ontheffing zullen kunnen krijgen, werd liet voorstel aangenomen. Als laatste agendapunt kwam aan de orde het voorstel van B. en W. om in te trekken het besluit in 195C een tijde lijke verbinding te maken tussen Noord en Zuid-Boulevard.' De eer Tates (V.V.D.) was zeer teleurgesteld door bet afwijzend standpunt van Ged. Sta- «Si. Spr. wijst op de grote verkeers moeilijkheden bij Kerkstraat en Zee straat nu reeds in het voorseizoen, hoe moet het deze zomer worden? De heer Van Kuijk (P.v.d.A.) zegt dat men niet de eis mag stellen dat alle moeilijkheden in één jaar worden opgelost, de raad moet enig geduld hebben en wachten op de definitieve oplossing. De heer Siegers meende dat Ged. Staten een an der standpunt zouden hebben ingeno men, als de burgemeester het raadsbe sluit had verdedigd. Het plan-Friedhoff is geen wet van Meden en Perzen en de raad zal het niet blindelings volgen. Ged. Staten hadden meer respect moe ten tonen voor het standpunt van de raad. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. nagaan in hoeverre het binnen de begroting mogelijk is onmiddellijk ver betering te brengen in de verkeerssitua tie, die inderdaad zeer moeilijk is. Zand- voort is voor een groot deel vernield en men mag het gemeentebestuur geen nalatigheid verwijten als alles niet in eens hersteld kan worden. De gemeente staat voor een enorme taak. Het besluit van de raad kon niet verdedigd worden omdat er geen geld voor beschikbaar was. Het plan voor de definitieve aan leg van de boulevard in de omgeving van de strandweg zal tijdig aan de raad worden voorgelegd, zodat in het najaar met de uitvoering kan worden begon nen. De heer Lindeman (K.V.P.) noem de dit de kern van de zaak. Daarom is uitgave van een belangrijk bedrag al leen voor een oplossing voor het sei zoen 1950, uit financieel oogpunt, on aanvaardbaar. H o e de definitieve op lossing zal worden, dat zal de raad t.z.t. beslissen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met de stem van de heer Siegers tegen. Uit de antwoorden van het college n.a.v. in de rondvraag gestelde vragen noteerden wij, dat bin nenkort ook in Zandvoort een Burger dag zal worden gehouden; dat de politie toezicht houdt op het auto-verkeer op 't strand en op het „racen" op de Bur gemeester van Alphenweg. Aan weers zijden van de Zeestraat, nabij „Garni". zal een provisorische parkeergelegen heid worden gemaakt. De Zandvoortse raad vergaderde Dins dagavond ftnder voorzitterschap van burgemeester Van Fenema. Voor aan schaffing van een motor-grasmaaima- chine werd een crediet van f 3025 ver leend. Voorjusteld werd afwijzend te be schikken op het verzoek van de Natio nale Commissie tegen het alcoholisme om verlaging van het maximaal aantal vergunningen Mevr. Mol (P.v.d.A.) was als drankbestrijdster tegen dit voor stel, dat overigens zonder stemming werd aangenomen. Voor het slopen van negen bunkers in de zeereep werd f 34.000 uitgetrokken. De heer Weber (A.Z.B.) vroeg om de bunkers in de omgeving van de strandweg het eerst op te ruimen De voorzitter zegde dit toe. Een voorstel om op het circuit een tijdwaarnemershuisje voor f 10.700 te bouwen (oorspronkelijk crediet f 4300) was aanleiding tot een discussie. Ver schillende leden drongen aan op zuinig heid, men moest niet a priori aan alle wensen van de sportverenigingen vol doen. Men vond het overbodig dat onder het gebouwtje een kelder werd gemaakt en op het dak een torentje voor de wed strijdleiding. De heer Siegers (K.V.P.) was aanvankelijk ook van gevoelen dat het plan te duur was, maar was over zijn bezwaar heengestapt uit overweging dat men door een goede service ook een goede pers krijgt. De voorzitter wees erop, dat van ver wennen der wedstrijd-organisatoren geen sprake is Reeds twee jaren moeten dezen zich behelpen met een soort houten ijs- tentje. Het tijdwaarnemershuis is het belangrijkste stuk van de accommodatie van het circuit, omdat daar de uitslagen worden bepaald. Ook voor de wedstrijd leiding moet een behoorlijke plaats aan wezig zijn. Bij de laatste Knac-races moest de wedstrijdleider in de regen in een klapstoel zitten! Door besparing op andere uitgaven blijft deze verhoogde post binnen de begroting. Aan de raad zal een volledig overzicht worden gege ven van de gelden, die in het circuit zijn gestoken Weth. Slagveld was er tegen om meer uit te geven dan strikt nood zakelijk is en weth. Kerkman voelde voor het laten vervallen van de kelder, waarop de heer Sijtsma (P.v.d.A.) daar een voorstel van maakte. De voorzitter ontraadde goedkeuring van dit voorstel, het plan zal dan moeten omgewerkt wor den, en dan is het gebouw niet klaar op 7 Mei als de eerste motor wedstrijden worden gehouden. De heer Siegers be twijfelde of het schrappen van de kelder veel besparing zal geven. De heer Tates (V.V.D.) stelde tenslotte voor het voor stel aan te nemen, maar het aan B en W. over te laten om mogelijke bezuinigin gen toe te passen. Aldus werd besloten. Bij het voorstel om de uniforme vuil nisemmers verplicht te stellen en daar voor ƒ5.50 per stuk te heffen, bepleitte de heer Siegers om evenals in Haarlem de papieren afzonderlijk te laten op halen door lompenkooplieden. Nu wor den de straten door het rondwaaiende papier verontreinigd. De heer Linde man (K.V.P.) wil alle ingezetenen zo veel emmers geven tegen kostprijs als zij willen hebben. De heer Weber (A.Z.B.) vroeg hetzelfde voor de be drijven. De Voorz. wil in Haarlem in formeren naar het ophalen van het pa pier, hoewel spr. daar niet veel van ver wacht. Weth. Kerkman wees er op, dat als men de emmers onbeperkt ging uitgeven, bedrijven die nu hun vuil zelf naar de belt brengen, zoveel emmers zouden aanschaffen dat de gemeente voortaan voor het vervoer moet zor gen. Tenslotte wordt de redactie van de verordening op dit punt wat soepeler gemaakt. De heren Blom (C.P.N.) en Tates (V.V.D.) wilden de emmers gra- Burgemeester en wethouders van Zandvoort hebben he.t werk riolerings- aanleg in het plan Zeereep Zuid ge gund aan de N.V. Nelis te Haarlem voor een bedrag van f 31.899. Tot voorman-schilder in vaste dienst van de woningbouwvereniging „Een dracht maakt macht" te. Zandvoort i* benoemd de heer W. M. Castien te Zandvoort.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2