Moordaanslag voltrok een geheim Russisch doodvonnis ADENAUER STELT VERENIGD FRANS DUITS PARLEMENT VOOR 'J CHURCHILL NEEMT HET OP VOOR AFRIKAANSE NEGERPRINS Dorïam TWEE LEDEN UITGEWEZEN VAN TSJECHISCHE LEGATIE Franse arbeiders voldoen aan regeringsbevel HACHELIJKE POSITIE VOOR LABOUR V.S.I. dienen meer deskundigen uit Nederland aan te trekken" Toi hoofd en hart v. Opsporingsdienst der Marine Deelstaten bij Djocjr gevoegd Antwoord van Nederlandse regering op de uitwijzing van diplomaten door Praag Regering trekt visa in Liberalen besluiten Conservatieven te steunen f,Stalin wil mij uit de weg ruimen Staking in de energiebedrijven voorkomen In sommige bedrijven verloopt de actie .Het weer. Planters moeten hun wapens inleveren Olie op de golven na het Saar-accoord NIEUWE KOFFIEBON DONDERDAG 9 MAART 1950 73ste JAARGANG No. 24712 (Van onze Haagse redacteur) Woensdagmiddag om twee uur precies is de Tsjechische gezant te Den Haag op het ministerie van Buitenlandse Zaken ontvan gen. Hem werd een nota overhandigd, waarin de Nederlandse regering nogmaals ten stelligste alle in het proces-Louwers ge uite beschuldigingen tegen de leden van de Nederlandse le gatie, van wie Dinsdag het vertrek werd geëist, afwijst in ver band met het feit, dat de Tsjechische regering aan de Neder landse zaakgelastigde te Praag, alsmede aan de Nederlandse militaire attaché en de Kanselier der legatie heeft verzocht, binnen acht dagen Tsjechoslowakije te verlaten, heeft de Ne derlandse regering de terugroeping geëist binnen acht dagen van Mej. M. Ludvoca, attaché, en Mej. R. Palova, kanselarijbe ambte van de Tsjechische Legatie alhier. Van 20 Tsjechen, die naar Utrechtse Jaarbeurs willen GELEGENHEIDSWET NODIG? Prof. Romme over communisme EMIGRATIE NAAR NIEUW- GUINEA STOPGEZET Reductie van N.S. voor toeristen HOE TROTZKY AAN ZIJN EINDE KWAM vliegtuigen op zee DARSONO GEEFT ZIJN MENING Franse kringen gereserveerd Trommen verspreiden de mare van het -verraad door de oerwouden Zoekt Oost-lndonesië ooi aansluiting? De f25.000 er uit "Ili'MiMMWflOBB Voor in nood verkerende BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, te!. 3998 (Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inqezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Voorts wordt in de nota geprotesteerd tegen de beledigingen, die de leden van de Nederlandse legatie hebben moeten ondergaan van de zijde van het Tsjechi sche openbaar ministerie gedurende het proces-Louwers. De Nederlandse rege ring aanvaardt dan ook in genen dele de. argumenten, die door de Tsjechische regering voor de uitwijzing zijn aange voerd en zij constateert, dat alle conse quenties van deze arbitraire maatregel van de Tsjechische regering voor reke ning komen van deze regering. Om deze redenen ziet de Nederlandse regering zich genoodzaakt het vertrek te verlan gen van de hierboven vermelde perso nen. Kolonel Hasselman, die sinds Dins dagavond in Nederland vertoefde om verslag uit te brengen aan het ministe rie van Buitenlandse Zaken, is, aldus meldt onze Haagse redacteur, inmiddels naar zijn standplaats Praag terugge keerd. Van gezaghebbende zijde te Praag ver neemt United Press, dat de Nederlandse legatie aldaar van de Nederlandse re gering opdracht heeft gekregen de visa van twintig Tsjechen, die voornemens waren de Utrechtse Jaarbeurs te bezoe ken, in te trekken. De Nederlandse zaakgelastigde te Praag, de heer J. van der Gaag, die gis teren het bevel kreeg tezamen met twee leden van zijn legatie het land binnen acht dagen te verlaten, heeft geen nieuw verzoek ingediend om de heer Louwers. de tot 15 jaar dwang arbeid veroordeelde Nederlandse zaken man, te bezoeken, aangezien h(j vreesde dat een desbetreffende nota toch niet te bestemder plaatse zou komen. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Gisteravond besloten de liberalen he den in het debat op het amendement Van de conservatieven over de staalwet tegen de regering te stemmen. Dit is een verrassende wending nadat Clement Davies, leider van de liberalen in het Lagerhuis, Dinsdag verklaarde, dat hjj en de zjjncn geen steun konden geven aan de conservatieven op grond van de inopportuniteit van hun amendement, waarin zij uitstel eisen van de nationa lisatie van staal en ijzer. Men heeft hier te doen met een van de wonderlijke en onbegrijpelijke schom melingen van de liberale politiek. Dank zij deze verrassing zal derhalve de re gering hedenavond bij de stemming moeten vertrouwen op haar kleine meer derheid van zeven over alle andere par tijen. Gelukkig zijn drie van de tegen standers nog niet beëdigd, doch een so cialistisch Lagerhuislid is ziek, zodat de meerderheid toch niet meer dan negen kan bedragen. De stemming vindt plaafs om tien uur Britse tijd. Dit brengt met zich mee. dat de ministers, die vanavond met de Franse president en de Britse koninklijke familie de galavoorstelling In zijn hoofdartikel in „De Volks krant" van vandaag brengt prof. Rom me de maatregelen ter sprake, die de Tsjechoslowaakse regering na het pro ces-Louwers tegenover enkele leden van ons gezantschap in Praag heeft genomen. Hij wijst er op, dat wij niét kunnen betalen met gelijke munt. Maar wel, zo meent hij, moeten wij het on recht blijven bestrijden en uit ons pu blieke domein alles weren wat nog op een goedpraten van zulk onrecht lijkt. En hij stelt dan deze vraag: „Wat dit laatste betreft: wordt het niet tijd, om het strafbaar te gaan stel len, wanneer lieden van Nederlandse nationaliteit kennelijke rechtsverkrach ting, een Nederlander door een vreem de mogendheid aangedaan, openbaar in bescherming nemen? Wij zijn waar lijk niet gek op gelegenheidswetgeving maar we zijn er ook niet gek op, de onzen te laten, afslachten en dat hier nog te laten bewieroken ook", aldus besluit prof. Romme. Het communisme is des duivels. Het ware bepaald niet christelijk, om daar om ook des duivels te worden. Maar evenmin christelijk is het, de duivel zijn gang te laten gaan. En dat doen we hier in Nederland met het commu nisme nog veel te veel. Het gouvernement van Nieuw-Guinea heeft met het oog op de huisvestings- moeiiykheden besloten de emigratie naar Nieuw-Guinea voorlopig stop te zetten. De voorlopig laatste ploeg arbeids contractanten vertrekt 11 Maart aan boord van de „Pulu Laut" uit Priok naar Nieuw-Guinea. Aneta verneemt, dat 15 Maart de gou verneur van Nieuw-Guinea, de heer S. L. J. van Waardenburg, voor besprekin gen te Djakarta wordt verwacht. De Nederlandsche Spoorwegen zullen bok dit jaar aan buitenlandse toeristen, die Nederland gedurende de periode van 1 April tot en met 31 October 1950 bezoeken, een belangrijke reductie ver lenen. Iedere toerist, indien niet-inge- *etene van Nederland, kan in dit tijd vak, bjj elk reisbureau in binnen- en buitenland, speciale drie- of vijfdaagse ♦xcursie-abonnementskaarten 2e klasse aanvragen. van het ballet in Covent-Garden zouden bijwonen, in het Lagerhuis zullen moe ten blijven, een treffende illustratie van het ongerief, dat een te kleine meerder heid meebrengt voor de regering. Het is niet waarschijnlijk, dat men er vanavond in zal slagen de regering ten val te brengen. Doch indien, zoals ver wacht wordt, de conservatieven en de liberalen en bloc vóór het amendement stemmen, betekent dit dat de vertegen woordigers van een duidelijke meerder, heid van het electoraat zich tegen de regering hebben gekant op een belang rijk punt van het socialistische partij program. Zelfs een overwinning van Labour hedenavond betekent in dit ge val een moreel verlies en een verdere verzwakking van de socialistische positie. In Canada heeft men op het ogenblik een groot werk onderhanden. Er wordt een olie-pijpleiding gelegd van Edmon ton naar de grote meren. Grote graaf machines graven de geulen en voor de pijpen de grond in gaan worden ze geteerd om invreting te voorkomen. Onder bescherming van Britse troepen, die zelfs van tanks waren voorzien, is Dinsdag een begin gemaakt met de vernietiging van de gieterijen van de voor malige Hermann Goering Werke in Watenstedt-Salzgitter. Duitse arbeiders hadden Maandag tegen de voorgenomen ontmanteling gedemonstreerd. Zoals bekend, is Leon Trotzky, stichter en organisator van het Sovjet-Russische Rode Leger, in 'Augustus 1940 te Mexico-City vermoord, waarbij hem de schedel met een bijl werd gekloofd. De Mexicaanse geheime politie heeft destijds een onderzoek naar de toedracht van deze moord ingesteld. Hierbij is, naar generaal Leandro A. Sanchez Salazar, destijds hoofd van deze politie, in een thans door hem onder de titel „Moord in Mexico" gepubliceerd boek mededeelt, gebleken, dat de moord door de Russische geheime politie op touw werd gezet, evenals de eerste (mislukte) aanslag op Trotzky's leven, die drie maanden eerder geschiedde. Een bevel van de Franse regering aan de arbeiders in de Franse gas- en elec- triciteitsbedrijven om, ondanks het gegeven stakingsbevel, aan het werk te blijven, heeft de staking, die Woensdagavond om 24 uur had moeten beginnen, voorkomen. De nachtploegen hebben zich zonder incidenten voor het werk ge meld. Ook buiten Parijs ging de gas- en electriciteitsvoorziening normaal door. In het boek van generaal Salazar wordt elke bijzonderheid van het' uit gebreide onderzoek der Mexicaanse ge heime politie naar de feitelijke gebeur tenissen en hun politieke achtergrond, vermeld. In de vroege ochtend van de twintig ste Mei 1940 reden twintig mannen, ge kleed in uniformen van leger en politie van Mexico, naar Trotzky's woning in Mexico-City. Zij drongen het huis van de voormalige „tweede man" (na Lenin) van de Russische revolutie binnen en gaven a bout portant een salvo met machinegeweren in Trotzky's slaapka mer af. Daarop verdwenen zij weer, terwijl zij een brandbom bij de toegang van het huis tot ontploffing brachten. Leon Trotzky ontsnapte echter op wonderbaarlijke wijze aan de dood. Onmiddellijk nadat deze eerste aan slag op zijn leven was gepleegd, ver klaarde hij tegenover generaal Sala zar: „Degene, die mij uit de weg wil ruimen, is Jozef Stalin en hij werkt via de Gepeoe". Generaal Salazar was, naar hij zelf in zijn boek vertelt, aanvankelijk geneigd geen geloof te hechten aan de woorden van Trotzky. Hij dacht eigenlijk, dat deze hem op een dwaalspoor wilde bren gen. Niettemin gelastte hij zijn onder horigen, de zaak volledig te onderzoe ken, en daarbij ook met die mogelijkheid rekening te houden. Bij het onderzoek bleek al spoedig, dat een zeer uitgebreide samenzwering met het gebeurde samenhing. Elk nieuw spoor breidde het onderzoekingsveld van de Mexicaanse politie verder uit, totdat zij tot de conclusie kwam, te maken te hebben met een zeer goed georganiseer de en voortreffelijk werkende organi satie van agenten Niet iedereen, die aan de eerste aan slag deelnam, was van te voren op de hoogte, voor welk doel hij werd ge bruikt. Een van hen, die later gevangen genomen werd, verklaarde bijvoorbeeld: „Ik dacht, dat ik meehielp aan de op name van een film....'' De tweede aanslag op Trotzky's leven had succes. Jacson-Mornard heet de man, die de moord met een bijl pleegde. Hij kon worden gearresteerd. In 1943 werd hij schuldig bevonden aan moord en ver oordeeld tot de maximale straf, die in Mexico op dit misdrijf bestaat, namelijk twintig jaar en één dag gevangenisstraf. Mornard is de enige, die voor de moord op Trotzky gerechtelijk is vervolgd. Uit het boek van Salazar blijkt, dat de Russische geheime politie er tot op de dag van heden voor weet te zorgen, dat de moordenaar Jacson-Mornard ook in de gevangenis niet uit het oog wordt verloren. Er bevinden zich ook nu nog in Mexico een aantal agenten van de geheime Russische staatspolitie, wier enige taak is zo goed mogelijk voor het welzijn van Trotzky's moordenaar te zorgen en hem ook nu niet uit het oog te verliezen. Deze agenten, dia eigen auto's bezitten, worden voor dit „werk" goed betaald. „Het Kremlin." aldus wordt in Sa- lazar's boek nog verklaard, „heeft tot nu toe zeshonderd duizend dollar uit gegeven voor het organiseren van de moordaanslagen op Trotzky, het ver. lenen van hulp aan zijn moordenaar en voor het in stand houden van de hiervoor in Mexico benodigde organi satie. Trotzky werd vermoord tijdens de tweede wereldoorlog. Toen dit' geschied de en evenzo op het tijdstip, dat zijn moordenaar werd berecht, was de aan dacht van de gehele wereld gericht op het verloop van de strijd tegen Duitsland en Japan, waardoor deze gebeurtenissen niet de aandacht hebben gekregen, welke zij anders ongetwijfeld zouden hebben gehad. Het was waarschijnlijk de meest sensationele politieke moord, die in mo derne tijden werd gepleegd. De geslaag de moordaanslag op Trotzky betekende tevens het einde van een faze in de ge schiedenis der Sovjet-Unie," aldus ge neraal Salazar. In „Moord in Mexico" wordt verder nog gezegd, dat Trotzky, na zijn verban ning uit de Sovjet-Unie, in het geheim door een Russisch gerechtshof „ter dood werd veroordeeld" en dat de op hem ge pleegde moord als de voltrekking van dit doodvonnis beschouwd moet worden. Gistermiddag had de minister van In dustrie en Handel. Jean Louvel, dit be sluit- van de regering bekend gemaakt. Bovendien hadden de arbeiders ieder afzonderlijk een requisitie-bevel ont vangen. Indien zij aan dit bevel niet zouden voldoen, zouden zij zich bloot stellen aan arrestatie en gevangenisstraf van 6 dagen tot 5 jaar, terwijl boven dien zware boeten kunnen worden op gelegd. De vakverenigingen van arbeiders in de gas- en electriciteitsbedrijven heb ben in een verklaring tegen de opge legde arbeidsplicht geprotesteerd. De politie van Parijs heeft vanochtend vroeg de acht hoofdcentrales van de stad bezet. In Parijs ging het nachtleven zijn ge wone gang zonder dat de lichten ook maar een moment uitgingen. Ook de lichtreclames brandden normaal. In de loop van de nacht zijn afdelingen van dc politie gelegerd in de acht electrici- teitscentrales van Parijs als een voor zorgsmaatregel tegen eventuele sabo tage of gewelddaden. In Le Havre hadden de arbeiders van de nachtploeg, aan wie de arbeidsplicht was opgelegd, aanvankelijk gezegd, dat zij een sit-down staking zouden houden. Kort voor middernacht besloten zij ech ter gehoor te geven aan het bevel van de regering. In de streek van Parijs heeft het per soneel van een aantal regeringsdiensten besloten vandaag in staking te gaan. Hierbij zijn betrokken de verzekerings- en pensioendienst, reiniging- en plant soendienst en sluiswachters. Het aantal stakende bouwvakarbeiders in de streek van Parjjs is tot 20.000 gestegen. De sta king van de Parijse metaalbewerkers en personeel van de openbare vervoers diensten is gisteren echter in ernst af genomen. De staking bij het vervoerswezen, die reeds drie dagen duurt, is een langzaam- aan-staking geworden. De Métrotreinen rijden om het kwartier. Bussen ziet men echter nog weinig. Leden van niet- communistische vakverenigingen gaan op instructie van hun vakverenigingen weer aan het werk. Bijna 16.000 van de 32.000 arbeiders van de genationaliseerde Renault-auto- fabrieken zijn gisteren na een staking van 16 dagen weer aan het werk gegaan. In Noord-Frankrijk stemmen de mijn werkers vandaag over het al of niet neerleggen van het werk. De textiel arbeiders te Rijssel zetten gisteren hun staking voort. Door een staking van 24 uur van het waterleidingpersoneel heeft men in deze stad vandaag geen water. Tienduizend man personeel van ver zekeringsmaatschappijen staakten giste ren te Parijs. De Parijse taxichauffeurs staakten gisteravond een uur uit pro test tegen de hoge belastingen, de hoge benzineprijs en de naar hun mening te lage tarieven, die door de regering zijn vastgesteld. Er zijn ongeveer 10.000 taxi's in Parijs. Verwachting tot Vrijdagavond: Meest zwaar bewolkt met bijna overal enige regen of motregen en plaatselijk nog mist of nevel. Zwakke tot matige, veranderlijke wind. Iets kouder overdag. Zon 7.07—18.35, Maan 2.14—9.18. (Eigen bericht) Ingevolge een internationale over eenkomst is thans bij de Marine een Opsporing- en Reddingsdienst in op richting, speciaal bestemd voor op zee in nood verkerende vliegtuigen. Deze dienst zal de beschikking hebben over op Valkenburg gestationneerde Mit- chell-vliegtuigen en een tweetal voor dit doel gebouwde snelboten. Ook het gebruik van watervliegtuigen en eventueel een helicoptère wordt overwogen. De nieuwe Marinedienst zal verder bij alle noodgevallen voor de kust het par ticuliere reddingswezen assisteren. Men herinnert zich de recente activiteit van de Mitchells bij de ramp van de Dakota buiten Hoek van Holland en de onder gang van het Finse s.s. „Karhula" ter hoogte van Texel. De electrische tram is verdwenen uit de Bollenstreek. In Lisse is men nu druk bezig met het verwijderen van de tramrails. De onlangs in Indonesië teruggekeer de volksleider Darsono heeft in een interview met Aneta als zijn mening te kennen gegeven, dat de Nederlands Indonesische Unie Indonesië niet zal schaden. Indien er in de V.S.I. hiervoor gelden beschikbaar zijn en Nederland een voldoend aantal deskundige krach ten kan afstaan, dienen er nog meer krachten uit Nederland te worden aan getrokken, teneinde in het belang van Indonesië te werken. Wanneer er in In donesië stemmen opgaan om de Neder landers zo spoedig mogelijk te doen verdwjjnen, zijn dit uitingen van het sentiment en met sentimenten kan men nu eenmaal niet een land opbouwen. Darsono zei een socialist te zijn. en Dr. Adenauer, de West-Duitse kanselier, heeft zich tijdens een interview met een correspondent van een buitenlands persbureau voorstander verklaard van een volledige politieke en economische unie tussen Frankrijk en Duits land. Er zou een gemeenschappelijk parlement gevormd moeten worden met een gelijk aantal vertegenwoordigers voor elk van beide landen, hoewel het gehele Duitsland 25 millioen inwoners meer heeft dan Frankrijk. De zetels zouden aan de verschillende partijen worden toegewezen naar ver houding van haar belangrijkheid in elk land. Het doel van de kanselier was niet, zo geeft men te Bonn te verstaan, de oprichting voor te stellen van een nieuwe Raad van Europa, maar, na de heftige reacties op de ondertekening van de Frans-Saarlandse overeenkom sten, uiting te geven aan zijn vastbeslotenheid zijn Frans-Duitse toenaderings politiek voort te zetten. De West-Duitse bladen leveren met grote koppen commentaar op de verkla ring van Adenauer. In de omgeving van de kanselier wordt bijzonder veel belang gehecht aan dit voorgestelde parlement, waaruit Groot-Brittannië noch de Bene- luxlanden zouden worden geweerd. Men verklaart in die kringen ook, dat de kanselier zijn verklaringen heeft afge legd namens geheel Duitsland en niet alleen namens de bondsrepubliek. De voorstellen hebben in Bonn veel belangstelling gewekt. Na de scherpe critiek op de overeenkomsten van Frank rijk met het Saargebied verrasten Adenauer's nieuwe gezichtspunten Duit se en geallieerde politieke waarnemers. De persdienst van Adenauer's christen democratische pa ij verklaarde, dat Adenauer's voorstellen nisschien stout moedig waren, doch dat zij, juist door deze stoutmoedigheid, wellicht be schouwd dienen te worden als onder deel van de weinige opbouwende poli tieke denkbeelden van deze tijd. In kringen van de geallieerde Hoge Commissie verklaart men de voorstellen van de kanselier nog niet officieel te hebben vernomen. Indien deze kwestie tot een practische bespreking zou komen, zou het echter een zaak van de Hoge Commissie zijn. daar de West-Duitse federale republiek niet gemachtigd is onderhandelingen met een vreemde mo gendheid te voeren. In Franse diplomatieke kringen ont ving men de voorstellen met veel re serve. Een officiële Franse woordvoerder zeide geen officieel commentaar te kun nen leveren op voorstellen, die niet langs de officiële kanalen waren aange boden. De woordvoerder verklaarde, dat de Franse politiek gebaseerd was op het streven naar een unie tussen alle Euro pese staten. De Frans-Duitse betrekkin gen behoorden binnen het kader van deze unie geregeld te worden en niet op een bilaterale basis. Met betrekking tot het Saargebied wenste de kanselier kennelijk een regeling, welke was overeenkomstig de Duitse denkbeelden. Voor zover het' echter Frankrijk betrof, was de status van het Saargebied tot stand gekomen op basis van de betrek kingen tussen Frankrijk en het Saarge bied, met dc steun van Engeland en Amerika. Frankrijk was niet van plan terug te komen op deze overeenkomsten. De Britse woordvoerder zei, dat het interview te weinig details bevatte om er een oordeel over te kunnen vormen. maar,Engeland was te allen tijde bereid voorstellen over de toekomst van Duits land te overwegen. Het was niet onmo gelijk, dat Bevin het voorstel dezer da gen met de Franse minister van Buiten landse Zaken, Schuman, die met Auriol te Londen verblijft, zou bespreken. Gelukkig die vergeten kan. wat niet meer te veranderen is. Churchill heeft gisteren in het Lager- huis de Britse regering verzocht „naar eer en geweten" te antwoorden op de vraag of de negerprins Seretse Khama „in verbanning is gelokt". Churchill g& Bph||9M wBBmmB ^Üj stond op na de regeringsverklaring, dat SF tJHt tPPt" Khama gedurende vyf jaar niet toege- *WW j staan zou worden naar zijn geboorteland Man JflKjjS».. terug te keren, en zcidc, dat het optre- 1 den van het ministerie voor het Gemene- r Jr^ best in dezen „schandelijk" was. f Zoals bekend is Srrrtsc Khama liet ÉhBHBHBI «kr opperhoofd van dc Barnangwato-stam in Ij^J Bctsjuana-land. Hij is onlangs met een 9H blanke Engelse vrouw getrouwd. De jfl| Britse regering beweert, dat door dit jSHpHHL^gtr „BÉk huwelijk onrust onder de negers zou W19 JF J&jJjjÈ'' fW3> kunnen ontstaan. De hoofden van Bamangwato hebben Seretse Khama echter als hun opperhoofd erkend. *-a Seretse verklaarde in een persgesprek. MHUj dat hij mogelijk zijn zaak voor de ..Privy H Council", het hoogste Hof van Beroep "JmhII van het Gemenebest, zal brengen. Hij Hj^B zou echter eerst naar Betsjuanaland te rugkeren om zijn vrouw, die een baby verwacht, te bezoeken. Zijn terugkeer per vliegtuig was Isi slechts een kwestie van dagen. „Ik weet H echter niet of men mij toe zal staan mijn gebied binnen te komen", zo zei hij. Volgens Reuters correspondent pa- WyB trouilleert politie uit andere streken op de primitieve wegen van het gebied van B- S^B B Bamangwato. Bi'^^B De Britse Hoge Commissaris heeft ver- - klaard, dat hij een vergadering heeft M§ 1 uitgeschreven voor Maandag, voor de jK/m. «KM opperhoofden van Bamangwato. De laat- £Êpr sten hebben echter verklaard, hun eigen vergadering te zullen houden en niet die van de Hoge Commissaris te zullen bezoeken. De kwestie-Seretse Khama heeft een internationaal karakter gekregen, door dat hij van een vertegenwoordiger van de Amerikaanse negers een telegram ontvangen heeft, waarin gezegd wordt: „Strijd verder, wjj staan by." De Britse nationale raad voor burger lijke vrijheden heeft geprotesteerd tegen wat hjj noemt „kleur-discriminatie". Khama's huwelijk met 'n blanke was de werkelijke oorzaak van de moeilijk heden. Seretse Khama heeft aan zijn vrouw in Serowe getelegrafeerd: „Vertrek niet, tenzij met mijn nadrukkelijke opdracht". Zijn vrouw zeide gisteren, dat zij bij de 3rmsngwato-stam zou blijven. In Serowe heerste een onzekere en ge. spannen stemming, toen het bericht zich verspreidde, dat Seretse, het pretendent opperhoofd van de stam, gedurende vijf Seretse Khama, stamhoofd van de Bamangwato's, die gedurende vijf jaar niet in zijn land mag verblijven. jaar niet tot het gebied van de stam zou worden toegelaten. De hele nacht verspreidden de trom men van de Bamangwato-stam de droe vige mare van het verraad van de Britse regering door de oerwouden van Betsju analand. Het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 425 algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van morgen worden ge bruikt en blijft geldig voor het kopen bij de detaillist tot en met 25 Maart. Het rantsoen moet dienen voor zes we ken, zodat 20 April een nieuwe koffie bon zal worden aangewezen. een overtuigd aanhanger van de demo cratische beginselen. Het communisme noemde Darsono een verheven, veelomvattend weten schappelijk systeem, dat echter niet tot de massa kan doordringen. Het demo cratische systeem noemde hij het meest geschikte voor Indonesië en, zeide hij, hoe talrijker de politieke partijen, hoe meer de democratie tot haar recht komt. Darsono heeft Woensdag een ontmoeting gehad met Sukarno en Hatta. In Bandung besloot Woensdag een „plaatselijke wetgevende Vergadering", georganiseerd door de regering en bij gewoond door 155 gedelegeerden van alle politieke partijen en andere orga nisaties op West-Java, lot opheffing van de staat West-Java, die thans inge lijfd zal worden bij de Verenigde Sta ten van Indonesië. Duizenden verdron gen zich in Bandung op het plein voor het gebouw, waar de bijeenkomst werd gehouden. Het Indonesische volkslied weerklonk. Volgens Antara verlieten twee Nederlanders de zaal toen met de stemming een beëin werd gemaakt. Naar Aneta vefneemt, zal vermoede lijk de oplossing van het vraagstuk van de overgang van officieren van het K.NJ.L. naar de Kon. Landmacht wor den gevonden in de richting van een bepaling, volgens welke deze officieren in dienst van de Kon. Landmacht kun nen overgaan in de rang, die zij zouden hebben gehad, indien zij als Nederlands officier bij de Kon. Landmacht hun loopbaan waren begonnen. Op bevel van de commandant van het militair district Subang zijn alle wa pens in het persoonlijke bezit van de administrateurs en employé's van de Pamanukan- en Tjiasimlanden ingeno men. Hedenochtend heeft Sukarno het bc sluit betreffende de invoeging van Oost- Java, Midden-Java, Madura en Padang bij de republiek Indonesia (Djocjaj on dertekend. Dit besluit werd uitgevaar digd op grond van de Noodwet. De vice-voorzitter van de Indonesische senaat, Hasan, heeft aan Aneta medege deeld, dat de senaat rapporten over de toestand in Oost-lndonesië heeft ont vangen, volgens welke de toestand al daar critiek is. Ook in Oost-lndonesië zcuden stemmen opgaan voor aansluiting bij de republiek. Hasan heeft in verband hiermede de Indonesische premier, Moh. Hatta, bezocht. In West-Borneo is een staking uitge broken om politieke redenen. Geëist werden opheffing van de daerah en aan sluiting bij de republiek. In de 509e staatsloterij, 4e klas 2e lijst is op lot 4963 de prijs van ƒ25.000 ge vallen. Advertentie ZEER OUDE GEN EVER ANNO 11/90 WAT LEVERT LEVERT IS GOED'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1