SOCIALE ZORG IN HAARLEM DADER VAN ROOFOVERVAL IH DRIEHUIS GEARRESTEERD Sociëteit Teisterbant c Het Bloemen-festival Doodstraf geëist tegon Van Geelkerken Bijzetting urn uit Indonesië Hoe spelen de R.K. clubs? Toch nog een Brits gesprek met Stalin? Koningin de volgende week terug Meisje aan het wettig gezag onttrokken Postkantoorhoudster herkende jongemandie ook stationsinbraken pleegde Ket begon bij patates-frites TAXI? Bei: 13000 Uitvaart pastoor M. M. v. d. Eem AGENDA' H. J. MAERTENS Meer gas-, water- en lichtverbruik Het komende kwekerscongres Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Werkloosheid, kindertehuizen en schoolpsycholoog DONDERDAG 9 MAART 1950 PAGINA 2 Wordt Zaterdag geopend Jubileum op „De Spaarne- stad" DAG en NACHT Burgerlijke Stand ZIJ KREGEN WAT ZE WILDEN Amsterdams Toneelgezel schap in Schouwburg Nederl. Jongeren Federalisten Jubileumfeestavond „Kerko" IJSTAARTEN REGELBARE STRIJKBOUTEN Muziekkorpsen uit heel Nederland zullen hun nummertje blazen „Haagsche Comedie" in Haarlem Kruideniers ter Stille Omgang Uitspraak rechtbank Haarlemse Postfanfare voor ouden van dagen „Pietje Bell" R.K.G.V. „Hercules" Biljarten Klaverjassen BESOMMINGEN SANTPOORT Plannen van „Da Pacem" WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? 29 April in aanwezigheid van de Koningin BLOEMENDAAL MONUMENTEN VERORDENING Gemeenteraad HEEMSTEDE Gemeenteraad AERDENHOUT B.A.B. ZIEKEN LEDIKANTEN WASSENAAR Thans aan de moeder teruggegeven Scheepvaartberichten Licht verdeelde markt Beurs van Amsterdam Beurs van New York In aansluiting aan het bericht over de arrestatie van de dader van de roof overval te Driehuis op pag 7, vernemen wij nog het volgende: Zoals men zich zal herinneren, kwam een ongeveer 24-jarige man Woensdag middag 21 September van het vorig jaar omstreeks drie uur in het postagentschap te Driehuis, dat hier sinds 1 Augustus in een oude boerderij aan de Driehuizer- kerkweg was ondergebracht. De invalide mej. M. Aris was daar als agentschap houdster alleen aanwezig. De man druk. te haar plotseling een hard voorwerp op de wang en sloeg haar de bril van de ogen. IJlings stal hij een geldkistje met ongeveer f 350 en nam de benen op een fiets, die hij voor het gebouwtje geplaatst had. Men weet, dat de burgerij van de omgeving mej. Aris, die de volgende dag weer op haar post was, een veiligheids installatie heeft aangeboden. Woensdag werd op verzoek van de Haarlemse politie in Wageningen gear resteerd de 28-jarige betonijzervlechter J. S., die vroeger in Haarlem heeft ge woond, doch die thans in Wageningen is gedomicilieerd en die ervan verdacht werd, dat hij een inbraak had gepleegd in een patates-frites-kraam in Haarlem waarbij een aantal ponden paardenvet was ontvreemd. Bij het onderzoek bleek dat S. de gezochte inbreker niet was, doch toen een Haarlemse rechercheur de man verder aan de tand voelde en het signalement van de gearresteerde had opgevraagd, kreeg men het vermoeden, dat S. in verband gebracht zou kunnen worden met de roofoverval in Driehuis. Het signalement van de dader van deze overval, die voortvluchtig was. toonde namelijk overeenkomsten met dat van S. Toen het onderzoek in dit stadium was gekomen, liet men de postamb- tenares uit Driehuis, het slachtoffer van de overval, naar Haarlem ko men. Men wilde zien of deze de ge arresteerde zou herkennen. Zoals voorzien was, duurde het daarna niet lang meer voordat S. door de mand viel. Tijdens zijn verhoor bekende S. dat hij de roofoverval gepleegd had en tevens inbraken in de stations in Meppel en Almelo. Hij vertelde dat hij de postagentschaphoudster in Driehuis met een revolver gedreigd had en dat hij in totaal ƒ350 uit het kantoor had meegenomen. De revol- Naar wij vernemen zal Zaterdag a.s. de opening plaats vinden van de Socië teit Teisterbant. Zoals wij reeds eerder meldden, heeft deze een onderkomen gevonden in de caveaux van restaurant Brinkmann op de Grote Markt, die in de afgelopen winter tot een aan hun nieuwe doel aangepaste ruimte, werden omgebouwd. De Sociëteit, die zich ten doel stelt een verzamelcentrum- te vormen van. kunstenaars en kunstlievender! uit Haarlem en omgeving, telt thans reeds het verrassende aantal leden van 180. Het bestuur is definitief samengesteld uit de heren Godfried Bomans, voorzit ter, Otto B. de Kat, secretaris, en nota ris J. Brants, penningmeester. Zij wor den in hun bewindvoering bijgestaan door enige andere representanten van het Haarlemse kunstleven. Zoals men zich zal herinneren, gaf d'é Sociëteit reeds blijk van haar activiteit, toen op haar initiatief de huldiging plaats vond van dr. Alberdingk Thijm (Lodewijk van Deyssel) bij gelegenheid van diens 85ste verjaardag. Dr. Alberdingk Thijm werd toen benoemd tot ere-voorzittex van de Sociëteit. Dezer dagen was het vijfentwintig jaar geleden, dat de heer J. P. C. Grobbe bij de N.V. Drukkerij ,.De Spaarnestad" in dienst trad. Gedurende deze jaren is hij als drukker op de afdeling rotatie diepdruk werkzaam geweest. De fees telijke hulde, die hem ter gelegenheid van zijn jubileum gebracht werd, be wees wel, hoezeer hij door directie en medewerkers gewaardeerd wordt. In de met voorjaarsbloemen versierde canti- ne werd de jubilaris met enkele fami lieleden door zijn chefs en collega's ont vangen. De heer C. Selhorst schetste de vele verdiensten van de jubilaris in een hartelijke speech en hoopte dat hij nog vele jaren voor „De Spaarnestad" zal kunnen werken. Namens het jubileum fonds werd hem een prachtige loper aangeboden en mevrouw Grobbe ont ving een mooie plant. De heer Grobbe sprak tenslotte een kort dankwoord. Advertentie ONDERTROUWD: P M. van Dijk en C M. Louwerens; C. Hasper en M. J. Krammer; J Terpstra en T. W. Horbeek; D. Schafer en M. F. Dupuis; A, Gabel en C. M M. Gokke; W. A. M. Buters en A. M. Calvelage; G van Esveld en E. D. Wittebrood; H. J. van Norden en A. J. Quist; J. M Leuven en C. A. van Steijn; P. Philippo en P. W. de Nijs; H. A. van de Veenbrink en W. C Wildschut; D. H. J. Hulskes en A. H. Geeven; L. Hermans en M. J. Noest; K. H. Martens en W C. J. van de Kamp; B. W. Witjes en J. B. Aalders; IJ J van der Meulen en P. H. C. Leeflang; G. Miedema en J. M. Roubos; C. van Alphen en M. Laker- veld; W. C. Vermeer en A Rosman; C. Melse en A. van Mourik; G. J. van Holst en E. J. van Zijderveld; A. J, van Hel ften en C F. J. van Leuven; J. van Wijk en G. Kuijper; C. de Jong en M, C. Harmsen; L, Hoenderdos en W. J. Over; C. Dekker en L. M. Greif; A G, Geerts en J. M. Diek. GEHUWD: J. C. van der Meër en H. C. J. Clavaux; R. P. de Schrijver en M. C. Abbink: D. A. Treffers en M. van Boon; A. A. H. Arens en A. Poulet; J, J Smit en E. H. H. M. Rogier; J. Detmar en C. H. Stiegelis; A. W. Steenkist en C. G. Theel; F. J. W. van Vlijmen en J H. Klasen; H. van Keeken en A. van Asch; J. A. de Vries en C. van Ee; H. J. G. Lammers en J. B. Holtkamp; C. J, Dreijer en M, E. van Essen; C. van Gog en A. A. A Sondorp; D. L. Kornel en A. E. van der Kroft; W. Haerri en C. F. Minsart. GEBOREN: A, M, DénisSmeyers z; J van CaspelHerwig z; M. BrinkOut t; C. GoedemansTen Bosch d; M. Buss —Gort d. OVERLEDEN: F. voor den Dag, 78 Fabriciusstraat; A. S. Zomerdijk Aan de Kerk, 79 j„ Leidsevaart. ver zou hij later bij Arnhem in de Rijn hebben geworpen. Op 4 November van het vorig jaar had de inbraak in het station te Meppel plaats gehad. S. was het gebouw binnen gegaan, had een loketruit met een straat klinker ingeslagen en was daarna ver trokken met een buit van 400, die hij gehaald had uit een trommel, welke achter het loket stond, 's Nachts was hij in de omgeving van Meppel in een wei land gaan slapen en de volgende morgen stapte hij weer op zijn fiets om het ge stolen geld in veiligheid te brengen. 17 December pleegde hij een dergelijke in braak in het stationsgebouw te Almelo. Op de vraag hoe hij tot zijn misdrijven gekomen was. verklaarde S. tijdens het verhoor van de politie, dat hij te kam pen had gehad met financiële moeilijk heden. Hij had grote schulden en wan neer hij ergens aan het werk ging, zou loonbeslag dreigen. Aan het licht is ge komen, dat hij naast de bovengenoemde overval en inbraken nog een rijwiel in Deventer heeft gestolen. Vanmorgen was S. nog in het Haar lemse politiebureau, doch overbrenging naar Velsen is waarschijnlijk, daar geen der misdrijven in Haarlem is gepleegd. De overval op Driehuis had echter plaats in de gemeente Velsen. De Haarlemse rechercheurs was deze zaak echter in de schoot gerold en zjj hebben haar op vakkundige wijze rond gemaakt. Onder zeer grote belangstelling is hedenmorgen te Vogelenzang de plech tige uitvaart gehouden von het stoffe lijk overschot van pastoor M. M. v. d. Eem. De Requiemmis werd opgedragen door deken J. P. A. Brinkman, van Noordwijk, geassisteerd door de kape laans Hulsebosch en Snelders. De bis schop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, had in het priesterkoor plaats genomen. De lijkrede werd ge houden door pastoor H. A. C. M. Wen nen, van Nieuw-Vennep. Op het kerkhof werd de absoute ver richt door deken Brinkman met dezelf de assistentie als bij de Requiemmis. Talrijke blijspelschrijvers hebben een werkelijke of gewaande erfenis tot stof gekozen voor vrolijke situaties en min of meer filosofische bespiegelingen. Ook Louis d'Altou heeft dit thema bewerkt in „Zij kregen wat ze wilden", waarbij hij een poëtische vader zonder begrip voor geld, een bedrijvige moeder en een vijftal grote kinderen tussen fantasie en werkelijkheid laat zweven om een mil- lioenen-buitenkansje. Als men in de stad denkt, dat de familie gefortuneerd zal worden, komt het geld al binnenrollen en als later blijkt, dat het fortuin naar een ander gaat, is het kapitaal voor nieuw kapitaal intussen gevormd. Waar mede de schrijver maar betogen wilde, dat het een malle boel in de wereld is. Louis Saalborn stelde de dichterlijke, dikke, gezellige en zorgeloze pater fami- lias voor. Hij was onweerstaanbaar luchthartig en wist het publiek in een allergenoeglijkste stemming te brengen en te houden. Paul Huf maakte van de kruidenier zakenman een bijna louche super-provin ciaal type, met kostelijke maniertjes. Marie Hamel wist de moeder van het merkwaardige gezin in het blijspel gareel te houden, wat geen geringe ver dienste was. Een pracht kop had Louis van Gaste ren zich als een heerboer aangemeten. Hij was minder nadrukkelijk dan gewoonlijk en daardoor prettiger om naar te kijken en te luisteren. De jongelui werden voorgesteld door Carla de Raet. Annie Bout, Cas Baas, Herman Sternheim en Gerard Heystee. Het was allemaal pleizierig, vlot en zon der pretenties. Alleen kregen we door de vertaling van A. Defresne niet altijd wat we wil den. v. W. Woensdagavond hield de afdeling Haar lem van de Nederlandse Jongeren Fede ralisten een vergadering in gebouw „Dé pendance", welke slechts matig was be. zocht. Na een inleidend woord van de heer G. Hogenbosch, besturuslid van de afdeling, voerde het woord de heer V. Feteris, voorzitter van de Studenten- Federalisten, die een opsomming gaf van de verschillende stromingen, welke mo menteel bestaan ten aanzien van het streven naar een wereldregering. Tot de pauze hield de declamatrice mevr. Riek BonsetHorst de aanwezigen bezig met verschillende voordrachten, o.m. met een vertelling van Aart v. d. Leeuw. Na de pauze was het woord aan de heer F. S. Noordhoff, die uitvoerig de ontwikkeling van de vredesgedachte schetste en daarbij de uitspraken van be kende persoonlijkheden uit de oudheid tot aan de tegenwoordige tijd citeerde. Hij stak daarbij de organisatoren van deze avond een riem onder het hart door er op te wijzen, dat alle begin moei lijk is en dat het er in de wereld alleen maar om gaat, vol te houden. Met een film, beschikbaar gesteld door de British Council te Amsterdam, werd deze vergadering besloten. De viering van het 35-jarig jubileum van „Kerko" werd Maandagavond in het Concertgebouw voortgezet met een „Kerko-FestivalOnder aeze titel werd een grote variëté- en cabaretshow op gevoerd door bekende radio-artisten. De ster van de avond was wel Lou Ban dy, die op de bekende wijze zijn titel „Koning van de lach" eer aandeed. Zyn liedjes, mopjes en praatjes vermaakten de feestvierenden, personeelsleden van „Kerko". Roland Wagter verzorgde de conférances tussen de verschillende nummers en oogstte succes met zijn sneltekenarij. Met Greetje van Schaik, die deze avond ook ais zangeres optrad, vuerde hij een schets op, die gaf ie zien, wat er gebeurd als een Amster dams burgermansgezin zonder kennis van de Franse taal pardoes in een Pa rijs hotel wordt neergezet. Het piano duo Joop de Leur en Tony Schiffer- stein kreeg veel bijval en werd genoopt extra nummers te spelen. De orginele fratsen van de muzikale dwaas of dwaze muzikant Toby Rix deden het ook deze keer weer. Lord Allister en Lady Assistant toverde figuren uit het heden en het verleden op het toneel, waarop het omnibus-ballet, samenge steld uit meisjes van het personeel van „Kerko", even tevoren een boerendans en een Weense wals had gedanst. Tot slot was er gelegenheid om een dansje tc maken op het bal, waarbij de mu ziek werd verzorgd door het radio dansorkest van Joop de Leur. Advertentie d e attractie op ieder feest. Speciaal aanbevolen voor de Paasdagen! STATIONSPLEIN 6 TEL. 21750 BIOSCOPEN: Rembrandt: Verloren grenzen (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Romance in Rio (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: The third man (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Hoog spel (18 j2.30, 7 en 9.15 u.; City: Jungle Jim (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Captain Kidd (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Donderdag 9 Maart Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met „Tramlijn Begeerte", 7.30 uur. Vrijdag 10 Maart Stadsschouwburg: Hoofdstad Operette met „Viktoria und Ihr Husar", 8 uur. KEURING NIEUWE FILMS De Katholieke Film-Centrale heeft de films, die vanaf Vrijdag in Haarlem gaan draaien, als volgt gekeurd: Eroïca (Rem brandt) alle leeftijden; De Slangenkuil (Palace) strikt volwassenen; The Third Man (Luxor) 14 jaar; Bengaalse Lanciers (Frans Hals) 14 jaar; Onder het asfalt van New York (City) 14 jaar; Dolende Ridders (Spaarne) 14 jaar. Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telefoon 17628 - 18429 Zoals wij reeds melden, zal het bloe- menfestival plaats hebben op 16, 22 en 23 April a.s. Van alle kanten komen de aanmeldingen voor deelname aan het festival bij de uitnodigende vereniging, de R.K. Harmonie „Crescendo'' binnen. Van uit Noord- en Zuid-Holland, U- trecht, Gelderland, Brabant en Limburg zullen ze komen om het bloemenfeest op te luisteren met vrolijke marsmuziek en het geluid van trommels en fluiten. Wel zeer bijzonder is de aanmelding van het vrouwelijk tamboer-corps uit Putten in Gelderland. Op 16 April zal het de dag zijn voor het bekende corps St. Franciscus uit Delft dat zowel deel zal nemen aan het festival als aan de marsen. In het geheel zijn het reeds 25 corp sen die hun deelname hebben gemeld. Op 22 April, de dag van het Bloemen corso, komt de fahfarë uit hét Lim burgse Munster-Gelèen. Op de dagen 'van het festival zullen de verschillende deelnemende corpsen vanuit verschillende punten van de ge meente optrekken naar de Hoftuin. Na dat ze dan een rondmars hebben ge maakt door de gemeente zal het daar verzamelen zijn om daarna gezamenlijk de Hillegomse Bloemenmars te laten horen. Op de dag van Bloemencorso zullen de muziekcorpsen waarschijnlijk op het terrein van Concordia hun num mertjes blazen en trommelen. De marswedstrijden zullen gehouden worden in de straten van de buurtschap „Goed wonen". Zo zullen het mooie dagen worden, de Bollenstreek zal de bezoekers te midden van de bloeiende bollenvelden verwelkomen en de gasten zullen de bewoners van de Bollenstreek vergas ten op hun muziek. Het komende week-end verschijnt de „Haagsche Comedie" weer in de Stads schouwburg. Opgevoerd worden twee van de. sterkste stukken van het repertoire en wel op Zaterdag „De Jongen Winslow" van Terence Rattigan, geregis seerd door Cruys Voorbergh, waaraan medewerken Fie Carelsen, Caro van Eyck, Coba Keiling, Paul Steenbergen, Anton Roemer, Pim Dikkers e.a. Zondag wordt een hexhaling gegeven van Noël Coward's blijspel „Ik lach er om" met de regisseur in de hoofdrol en als verdere medewerkenden o.a. Ida Was serman, Myra Ward, Elisabeth Andersen, Theo Frenkel, Jan Retèl, Bob de Lange. De Haarlemse watertoren pompte in 1949 drie en een half millloen kubieke meter water of tweehonderd duizend meer dan een jaar tevoren. Het electrische stroomverbruik ging weer omhoog van 62.148.161 KWU. in 1948 tot 66.712.948 in het afgelopen jaar. Van zelfsprekend is er een belangrijke terug gang te constateren in net verbruik door de N.Z.H.V.M. vanwege het uitvallen van de tram. Dat scheelt maar eventjes an derhalf millioen KWU. Daartegenover staat, dat de openbare straatverlichting 1.424.151 KWU. vroeg of ruim een half millioen KWU meer. Tenslotte de aflevering van gas Bijna veertig millioen kubieke meter werd gedistribueerd, of ruim twee millioen meer dan een jaar tevoren. Opvallend is, dat de buitengemeenten, uitgezonderd Haarlemmermeer, verleden jaar minder gebruikten dan in 1948. De openbare verlichting eiste twee millioen kubieke meter, 150.000 meer dan in 1948. Er waren 38525 aansluitingen op gas, waarvan verreweg het grootste gedeelte volgens uniform tarief en 40661 met electriciteit, waarvan de helft op huis- hcudtarief. Het aantal verbruikers steeg zowel voor gas als electriciteit niet noe menswaardig. De leider van de afdeling plantenbe- scherming van het Canadese ministerie van Landbouw heeft op de jaarvergade ring van de Canadese bond van kwekers te Toronto medegedeeld, dat Canada vier afgevaardigden zal zenden naar het con gres van kwekers uit alle delen der we reld, dat in April in Nederland zal wor den gehouden. Op dit congres zal men elkanders moeilijkheden bespreken en de methoden, die in samenwerking zou den kunnen worden toegepast op het ge. bied van de handel in kwekerijproducten en de bestrijding van plantenziekten. Spreker roemde de kwekerijen in Ne derland en zeide, dat deze „de best ge controleerde" ter wereld waren. De katholieke kruideniers te Haarlem, hebben het plan opgevat om in de nacht van 18 op 19 Maart deel te nemen aan de Stille Omgang. Deelname kan gemeld worden bij J. de Jong, Warmoésstraat 24 en A. van der Weij- den, Stuyvesantplein 11. De 61-jarige melkslijter T. R. uit Wor- merveer, die een gedeserteerde militair drie jaar lang had verborgen gehouden, werd vanmorgen door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk, met aftrek van preventief. R. zal onder toezicht van de Reclassering worden gesteld. De eis van de Officier van Justitie was veertien dagen geleden acht maanden gevange nisstraf. waarvan vier maanden voor waardelijk. Zaterdag 1 April zal „De Haarlemse Postfanfare" de Haarlemse ouden van dagen een gezellige middag aanbieden. De grote concertzaal is voor dit doel af gehuurd. zodat aan ruim 1300 personen een plaatsbewijs kan worden verstrekt. Kosten zijn er voor,; de» bezoekers niet aan verbonden. Voorrang genieten zij, die verpleegd worden in de diverse tehuizen en zij, die woonachtig zijn in de complexen woningen voor ouden van dagen en diverse hofjes. De onkosten, die noodwendig moeten worden gemaakt, zijn bijna gedekt, maar een klein dee) ontbreekt er echter nog aan. Het comité hoopt echter, dat vanuit de burgerij uit vrijwillige bijdragen het resterende be drag zal worden ontvangen. Gelden hiervoor kunnen worden gestort op postrekening 175890 ten name van de penningmeester van „De Haarlemse Postfanfare". Plaatsbewijzen voor deze middag kunnen schriftelijk worden aan gevraagd bij het secretariaat van de Postfanfare. Leidsestraat 109, en zullen dan worden toegezonden. Getracht zal worden om in bijzondere gevallen de oudjes, die heel slecht ter been zijn, van huis af te halen en weer terug te bren gen. Hiervoor zijn echter vervoermidde len nodig. Het comité roept daartoe de medewerking in van autobezitters die in voorkomende gevallen deze mensen even van huis willen halen en weer terug brengen. Opgaven daarvoor worden eveneens gaarne ingewacht bij net secretariaat. De Rundveefokvereniging „Haarlem" houdt Zaterdag 11 Maart 's morgens om half tien haar algemene vergedering in hotel „Lion d'Or" aan de Kruisweg. Advertentie AMSTERDAMSCHB RIJTUIG MM. De gemeentelijke dienst voor maat schappelijke steun en voorzorg heeft weer drukkere bemoeiingen met werk lozen. Op 1 Januari 1950 waren bij het Gewestelijk Arbeidsbureau ingeschre ven 1552 geheel-werklozen, van wie slechts 30 vrouwen, 11 wachtgelders en 250 werkzoekende valide arbeiders bi) de D.U.W. Op 31 Januari j.l. was dit aantal gestegen tot 2054, voornamelijk door minder werk in de bouwnijver heid. Uit deze categorie staan 514 ar beiders geboekt. Daarbij moet in acht worden genomen, dat het omstreeks eind Januari vroor. Bü de Dienst van Sociale Zaken waren in zorg 2411 steun- behoevenden, onder wie 5 beeldende kunstenaars en 3 hoofdarbeiders. Dé inkomsten wegens verhaai konden hoger worden geraamd, omdat het verhaal op een steeds groter aantal onderhouds plichtigen wordt toegepast. Een commissie voor werkvoorzie- ningsregeiing is bereids ingesteld. Reeds geruime tijd wordt alle moeite gedaan om een pand te verkrijgen, dat geschikt is te maken voor het kinderhuis „Zuid", Tot nu toe zonder succes. In de afde lingen van de raadsleden, die dit hoofd stuk bespraken is gevraagd, of B. en W. niet van oordeel zijn, dat de direc trice van het kindertehuis niet te kort schiet in de godsdienstige opvoeding van Rooms Katholieke kinderen. Het college antwoordt hierop ontkennend. Slechts wanneer er in een R.K. Kinder tehuis geen plaats is, of wanneer een R.K. kindertehuis weigert een katholiek kind op te nemen, wordt na overleg met de ouders het kind geplaatst in het kindertehuis „Zuid" of in het Haarlems Kindertehuis. Bij plaatsing in „Zuid" wordt bovendien aan de ouders ge vraagd, wat zij verlangen ten opzichte van de godsdienstige vorming. Hieraan wordt dan de hand gehouden. Een van de kindervérzorgsters is katholiek. In de afdelingen is ook gevraagd, waarom de subsidie aan de vereniging „Huma- nitas" wordt voorgesteld. Principieel is dit niet juist, want de kerken krijgen voor hun maatschappelijk werk ook niets. Deze subsidie mag alleen ter aan moediging gegeven worden. B. en W. verheugen zich er over, dat ook in niet-kerkelijke kringen de werk zaamheid op sociaal gebied is begonnen. Zij zouden niet gaarne verklaren, dat die subsidie voor slechts eenmaal ge geven moet worden. Het werk van het sociaal voorlich tingsbureau, dat eerst van tijdelijke aard zou zijn, voorziet nog in een be hoefte, zodat het momenteel nog niet geliquideerd kan worden. Ten aanzien van de zorg voor de gees telijke volksgezondheid bereidden B. en W. een gemeenschappelijke regeling voor, waarin de verschillende onderde len van die zorg worden gecoördineerd. Ook de werkzaamheden van de school psycholoog werden onder de loupe ge nomen. Er worden toch geen gevallen behandeld?, vroegen enige leden. Het antwoord luidt: De werkzaam heden van de schoolpsycholoog strekken zich uit tot de bemoeiing met de moei lijke gevallen, afkomstig van de leerlin gen van het onderwijs. Het bureau is nog in oprichting. Analytische behande lingen worden niet gegeven. Het is echter dikwijls moeilijk een grens te trekken tussen onderzoek en behande ling. Het aantal aanvragen om steun van beeldende kunstenaars bedraagt gemid deld tien per maand. Gemiddeld zes kunstenaars, van wie werkstukken wer den gekocht, ontvangen een uitkering. Te Haarlem zijn negentig gedemobili- seerden met hun gezinnen ingeschreven voor huisvesting. Daaronder zijn twin tig urgente gevallen. Het gemeentebe stuur heeft rich tot de nationale demo- bilisatieraad gewend met het verzoek een contingent van 300 door de minis ter toègezegde woningen te mogen krij gen. „Het Rotterdams Kindertoneel" zal Zondagmiddag in het Concertgebouw het toneelstuk „Pietje Bell opvoeren. Ruim vijf jaar lang was het niet moge lijk de schrijver Chr. v. Abcoude, die in Amerika woont, te bewegen om dit werk voor opvoering af te staan. Thans echter komt dit werk in geheel nieuwe bewerking ten tonele. Nu de jongens-afdeling van „Hercules" in de Amsterdamse Buurt is opgericht, kun nen wij mededelen, dat de lessen een aan vang zullen nemen op Vrijdag 10 Maart a.s. en wel in de gymnastiekzaal van de Broe derschool aan het Teylerplein. De oefentij den zijn als volgt samengesteld: jongens van 6 t/fn 8 jaar van 4.30 tot 5.30 uur, 9 t/m 11 jaar van 5.306.30 uur en van 12 t/m 16 jaar van 6.307.30 uur. Voor diegenen die zich nog niet hebben opge geven, bestaat hiervoor alsnog gelegenheid. De uitslagen van de biljartwedstrij den om de Hof van Holland Beker, ge houden op Woensdagavond, luiden als volgt: Blind 191 39 32 4.89 Bos 250 39 32 6.41 Lunenburg 250 24 78 10.41 De Haan 194 24 36 8.08 Dickman 250 26 55 9.61 Willemse 136 26 32 5.23 v. Rongen 227 51 23 4.45 Dollé 250 51 18 4.90 v. Rongen spéélt als plaatsvervanger van Baart, die wegens ziekte verhin derd is. Hedenavond worden de wedstrijden voortgezet. De uitslagen van de wedstrijden, ge speeld voor de Haarlemse Klaver.j as- bond voor Bedrijfsverenigingen, luiden als volgt: Afd. A: gesp. gew. sp.pnt. Droste 1 15 12 630.242 Boru 1 15 11 628.726 Johez 1 15 10 620.510 G.E.B. 1 14 9 576.824 Spoorboys 1 15 7 613.998 Nederland 1 14 7 566.380 Stork 1 15 5 610.902 D.S.H. 1 15 4 605.930 D.S.H. 2 15 4 600.136 Beijnes 1 15 4 591.506 Afd. B: gesp. gew. sp.pnt. Spoorboys 2 16 14 680.452 Ci.E.B. 2 17 12 703.400 Beijnes 3 16 10 659.502 H.S.M. 1 15 9 620.368 Beijnes 2 17 8 685.; 76 Droste 2 16 7 653.434 Boru 2 16 7 652.014 D.S.H. 3 16 7 648.536 Beijnes 4 15 6 594.138 Boru 3 14 5 564.728 Johez 2 15 2 598.276 IJ MUIDEN. 9 Maart. Kustvissers IJm. 213 f 560.—, Hd. 135 f 530.—, Hd. 16 f 520.—, Uk. 161 f 840.—, Uk. 52 f 1300.—, Uk. 87 f 1590.—, Uk. 86 f 760.—, Uk. 76 f 1610.—, Uk. 126 f 1310.—. Prijzen per 1 kg.: grote tong f 2.001.95, groot middeltong f 2.15— 2.klein middeltong f 1.85—1.75, tong I f 1.10—0.96, tong II f 0.700.59, tarbot I f 2.05—1.70, per 50 kg.: wijting f 9.50—7.50, middelschol f 31.0020.kleine schol f 25 f 11.—. bot f 16.00—12.—, schar f 10.—6.50. Aanvoer 8 Maart: 5160 kisten, waaronder 300 verse haring. Aanvoer 9 Maart: 630 kis ten, geen haring. Het R.K Gemengd Koor „Da Pacem'', dir. Th. Spook, heeft ingeschreven voor het internationaal concours te Haarlem, dat daar wordt georganiseerd door dè Haarlemse Gemengde Zangvereniging „Polyhymnia". Ook heeft „Da Pacem" ingeschreven voor het bondsconcours van de R.K. Bond van Zangverenigingen in Noord en Zuid-Holland. Dit concours vindt plaats in Heiloo en wordt gehouden in de aula van de St. Willibrordus-Stich- ting. GEORGIC, (R. Lloyd), pass. 9 Mrt. Minicoi, n. R'dam. INDRAPOERA, 9 Mrt. te Colom bo. KOTA INTEN, pass. 9 Mrt. Kaap Bon, n. R'dam. SIBAJAK, pass. 9 Mrt. Kaap Bon, n. R'dam. SOMERSETSHIRE, CR. Lloyd), 3 Mrt. van Djakarta; 10 April te R'dam verwacht. Mr. Drabbe, Officier van Justitie bjj de bijzondere strafkamer van de Utrechtse Reehtbank, heeft van middag aan het einde van zijn re- quisttoir de doodstraf geëist met levenslange ontzetting uit alle rechten tegen de 48-jarige Van Geel kerken, eens plaatsvervangend lei der van de N.S.B., hoofdstormer van de Jeugdstorm en inspecteur-gene raal van de Landwacht. De Officier noemde zijn schuldig aandeel in het verraad, dat de N.S. B. en de Landwacht tegenover het vaderland hebben gepleegd, „nau- lijks te peilen". Tevoren had mr. Drabbe het eisen van de doodstraf uitvoerig gemoti veerd. Wij achten Van Geelkerken niet alleen schuldig aan landverraad, doch ook hoogverraad, omdat hij de grond wettelijke rechtsvorm van Nederland heeft willen wijzigen en zijn éigen vaderland onder de heerschappij heeft willen brengen van een vreemde mo gendheid. Wanneer deze verdachte een vrijheidsstraf zou worden opgelegd, zo vervolgt hij, dan moet men er beslist rekening mee houden, dat over tien a vijftien jaren een dergelijke straf wel licht zou worden herzien door perso nen, die, hetzij de bezetting niet bewust hebben meegemaakt, hetzij de omstan digheden van de bezetting zijn verge ten. Wanneer levenslange gevangenis straf zou worden herzien, dan zou het laatste restje afschrikwekkende wer king zijn verdwenen. (Ongecorrigeerd) De urn met de aarde, verzameld op de erekerkhoven in Indonesië, waar slachtoffers van de Japanse bezetting rusten, zal 29 April a.s. op plechtige wijze worden bijgezet in het voorlopige Nationale Monument op de Dam te Am sterdam. H.M. de Koningin is voornemens bij deze plechtigheid tegenwoordig te zijn. De monumentenverordening moet ten gevolge van de inwerkingtreding van een wijziging der provinciale Bo- demverlagingsverordening aangevuld worden. Het leek B. en W. gewenst om even eens in de verordening beter te doen uitkomen, welke objecten de verorde ning als „monument" voor bescherming in aanmerking wil doen komen. Volgens de bestaande verordening kunnen B. en W. een lijst maken van bouwwerken, gedeelten daarvan en kunstwerken, wel ke naar hun oordeel uit een oogpunt van geschiedenis of kunst, alsmede van terreinen, welke op zichzelf of in ver band met de omgeving uit een oogpunt van natuurschoon van belang zijn. Bij de toepassing van deze bepaling stuit men op verscheidene vraagstukken. Kan een uithangbord, een gevelsteen, of windwijzer geacht worden een ge deelte van een bouwwerk te zijn? En wat is te verstaan onder „kunstwerk"? Teneinde beantwoording dezer vragen in de verordening te geven, is een nieu we redactie van artikel 1 der veror dening ontworpen, waarin een en an der wordt vastgelegd. Ook zijn enige artikelen der bestaande verordening met betrekking tot de beroepsprocedure aangevuld, teneinde de reclamanten meer rechtszekerheid te verschaffen. De raad komt Donderdag 16 Maart, des middags om 14.15 uur, bijeen. Bij de ingekomen stukken is de mede deling, dat Ged. Staten de aanvaarding van de Tinholt-commissie door de ge meente hebben goedgekeurd. De kapitaaldienst der begroting 1950 zal nader bekeken worden, waarbij de kwestie van de sportvelden weer aan de orde komt. B. en W. stellen voor te kopen 75 M2 grond aan de Zandvoorterweg voor 10 per M2, voor aansluiting van de weg met de nieuwe brug over de Houtvaart. De raad der gemeente Heemstede komt hedenavond om acht uur bij een. Hieruit mag dus geconcludeerd worden dat aan het Yeriahgen van ver schillende leden om ook des avonds te vergaderen voortaan wordt voldaan. B. en W. stellen voor te bepalen dat de verordening regelende de instelling, het beheer en de administratie van het „Reservefonds voor bijzondere doelein den" zal gelden tot en met 30 Jui* 1953. B. en W. stellen voor te verkopen aan de bouwondernemeer J. B. Visser .twee percelen grond aan de Oostzijde van de Glipperweg, bestemd voor de bouw van tweemaal drie eengezinswoningen voor f 12.000.—. Maandag 13 Maart houdt de heer H. J. Stuvel, journalist te Rijswijk, voor „Buurtbelang AerdenhoutBentveld" in restaurant „Boekenrode" een voor dracht met lichtbeelden over „De jacht naar het zwarte goud". E JLS Hoe kunnen ze nu zon dames-voor. jaarsbeurs in de Vasten houden? vroeg mijn 'gade. „Ik heb gele zen, dat er als vanouds van alles te proeven en te snoepen is en wij moeten onze maag maar laten knorren. Als ik nu eens tweederde proef en snoep van alle heerlijkheden, dan versterf ik me toch. nietwaar?" „Neen" zei ik en ik nam het boekje over de nieuwe Vastenwet ter hand, dat aan de hoeken van het vele gebruik geel is, als een missaal op de eerste blad zijden. „Je kunt een Vastentrommeltje mee nemen" adviseerde ik. „Moet daar dan de bouillon ook in?" vroeg ze. „Wees moedig en sla alle verboden heerlijkheden van de hand" antwoordde ik gestreng. „Maar er is ook een bar en daar wordt een borreltje geschonken" zei ze olijk. „Wat doe jij daar?" Ik nam het Vastenboekje, kon er niets over vinden en stelde vast: daar laat ik het glaasje tot twee derde vullen. Ze was verslagen. Advertentie JANSWEG t/o Station - Telef. 14329 op Zondag 12 Maart VitesseDIO VVEDCG KWDEM Alkm. B.—Velsen SwiftDSS IEVRivalen Onze Gez.NEA HBC—GSV TYBBWassenaar ASC—SJC Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Advertentie Uit officiële Londense kringen ver neemt U. P., dat de Britse premier en Winston Churchill het waarschijnlijk eens zullen worden over een twee-par tijen toenadering tot maarschalk Stalin in een poging om de internationale pro blemen te beslechten. Deze officiële zegslieden zeiden, dat Attlee waarschijnlijk gedwongen zou worden zijn aanvankelijke weigering om op het voorstel van Churchill in te gaan te herzien, wegens het grote enthousiasme waarmede het voorstel van Churchill in brede lagen der bevol king is begroet. Onder de liberalen en zelfs onder ver schillende leden van de Labourpartij is het idee van Churchill om nog éénmaal te trachten door besprekingen van de hoogste leiders een einde te maken aan de koude oorlog, in zeer goede aarde ge vallen. In diplomatieke kringen wijst men er op, dat Labour waarschijnlijk door haar kleine meerderheid gedwongen zou wor den de Conservatieven als gelijke part ners op te nemen in een gemeenschap pelijke buitenlandse politiek van de twee partijen. Lord Samuel, de leider van de Libe rale partij in het Hogerhuis, heeft voor gesteld om aan Churchill en andere lei dende politieke figuren te verzoeken een dergelijke buitenlandse politiek op te stellen. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van H.M. de Koningin om overeenkomstig de plannen in de loop van de volgende week naar Nederland terug te keren. De juiste datum van vertrek uit Sankt Anton is nog niet vastgesteld. (Van onze Haagse redacteur) Eergisteren heeft een Haagse recher cheur van politie uit een school in Zand- voort een 7-jarig meisje opgehaald eri overgebracht naar het politiebureau te Den Haag. De pleegvader, de 71-jarige E. v. B. werd vervolgens ontboden en tegen hem werd proces verbaal opge maakt terzake van het opzettelijk ont trekken van een minderjarige aan het wettig over haar gestelde gezag. Het betreft hier namelijk het doch tertje van een Nederlandse moeder, die getrouwd was met een Nederlandse SS-er. Tot vlak vóór de capitulatie van Duitsland woonde de familie te Hanno ver. De moeder wilde toen naar Den Haag terug, maar liet het kind in een ziekenhuis te Hannover achter. Zij hing het een identiteitsplaatje om en vertrok. Later ontdekte het Roode Kruis dit kind, waarna het naar Lelden werd overge bracht. Ondanks naspeuringen slaagde men er niet in de moeder te vinden. Hel kind werd toen aan een Stichting over gedragen. die hét tijdelijk uitbesteedde aan v. B. Intussen werd men bekend met het adres van de moeder, die het kind ech ter niet thuis kon hebben, daar ze een baby verwachtte. Het kind bleef toen bij Van B. met de afspraak, dat het te zijner tijd dan terug zou gaan. Toen het echter zo ver was, weigerde de pleegvader het kind af te geven. Een rechercheur haalde het toen uit de klas. Het meisje is intussen terug bij haar moeder. ABBEKERK 8 te Bremen, AKKRUMDIJK 8 bij K. Race, ALBIREO 8 v. Montevideo, ALCHIBA p. 8 Algiers, ALDABI p. 8 Ca- öablanca, ALCENIB p. 8 Tewe); -ALtcaid b bij St. Pauls Roch, ALPHARD p. 8 K. Frio, AMSTELKERK 8 n. Riverëen, AM- STELLAND 8 v. Bahia, ANNENKERK 2 n. Karatschi, ARKELDIJK 8 bij Flores, AR- NEDIJK 8 bij Flores, BARENDRECHT 8 bij St. Helena, BENGKALIS 8 n. Dubai, BLITAR 9 te Djakarta, BORNEO p. 8 K. de Gata, CELEBES 10 te Suez, COLYTTO 8 n. N. Castle, DALERDIJK 8 n. Mona Pa- nage, DELFLAND 8 bij P. Praya, ESSO (Den Haag) 8 bij Fayal, ESSO (Rotter dam) 8 bij Ouessant, FAIRSEA 4 n. Djak., FARMSUM p. 8 K. de Gata, GAASTER- KERK 8 v. Walvisbaai, GOOILAND p. 8 Evenaar, HELDER 5 te S. Antonio, HELE NA 8 te Antwerpen, HERA 8 bij Flores, HERMES 8 V. Santos, HERSILLIA 8 te Tri nidad, HUGO DE GROOT p. 8 Ouessant, INDRAPOERA 9 te Colombo, JAARSTROOM 8 n. Monrovia, JACOB CATS 8 bij Dog- gersbank, JAPARA 9 te Djakarta, JAVA p 8 Kreta, JUPITER p 8 Finisterre, KLIP FONTEIN 8 bij K. Verdi, LAURENSKERK 9 te P. Said, LEERDAM 8 bij K. Gable, LEUVEKERK 8 bij Lissabon. LIEVE VROU- WEKERK p. 9 Algiers. LINGE p. 8 Scilly, LISSEKERK 9 te Bahrein, LUTTERKERK 9 te Madras, MAAS 8 bij Finisterre, MA- DOERA 5 te Belawan. MANOERAN 9 te Seattle, MODJOKERTO 8 te B. Pappan, MOLENKERK p. 8 Dungeness. MUIDER- KERK 8 bij K. Blancb, MIJDRECHT 8 bij Madeira. NOORDAM 8 bij Flores. ORAN JEFONTEIN 9 te E. London, ORION 8 bij H. v. Holland, POSEIDON 8 n. P. of Spain, PRINS WILLEM III 9 n. Haifa, PRINS WILLEM IV 7 bij Sombrero eil., PRINS WILLEM V 5 n. P. au Prince. PRINS WILLEM VAN ORANJE 8 bij Finisterre, PYGMALION 6 n. Houston, RANDKERK 8 bij Freetown. ROTTI 8 bij K. St. Vincent, RIJN p. 8 Ouessant, RIJNLAND 8 bij K. Blanco, SALAWATI 8 v. Aden. SALATIGA 9 te Portland. SAMARINDA 4 te Los Ange les, SIBAJAK 8 v. La Valetta, SLAMAT 8 bij K. Sable, SLOTERDIJK 8 te Charleston, STREEFKERK 8 bij Casablanca. TABINTA p. 8 K. Vincent, TERNATE 8 bii Sabang, TIBERIUS 8 bij Aruba, TRITON 9 te P. Cabello, VULCANUS 8 n. Tunis, WESTER- DAM 8 bii K. Race. WOENSDRECHT 8 bij Bermuda, ZEEMAN 9 te Surabaja. AMSTERDAM, 8 Maart 1950 De iets betere stemming van gisteren heeft zich vandaag op de aandelenmarkt niet kunnen handhaven. De markt opende merendeels prijshoudend, doch bij verder verloop brokkelde het koerspeil wegens ge brek aan voldoende belangstelling weer af. Van internat, waarden sloot Kon. Olie met een koersverlies van 1 pet. Bij cultuurwaarden kwam HVA op een circa 3 pet. lager peil. De scheepvaartmarkt was vandaag iets be ter gedisponeerd en verschillende fondsen werden weer in open hoek verhandeld. Staatsfondsen waren hier en daar een tikje luier. (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 9/3 3W Nederl. 1948 100% 31/4 pCt. Ned. 1950 9964 99)4 3-3IA Nederland 1947 98,», 98 3 Ned. 62-64 bel fac 99% Inschr Grtbk. '46 3 pCt 9814 Ned. Handel Mil cert 161% AK.U 180% 18 0% Van Berkels Patent 116% Calvé-Delft eert. 142% Van Gelder 161% Kon. Hoogovens eert. 18214 Unilever cert. 225% 225 Ned. Kabel 288 Philips 230 Kon Petroleum 288% 288% ..Amsterdam" Rubber 145% 147 Holl. Amerika LUn 160 Kon. N. Stoomb Ml) 136% Ned Scheepv. Unie 147 H.V.A. 147 gb 149 Deli Mij. eert. 142%gl 140 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp Republic Steel Shell Union OU Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex dividend 8/3 28% 34 65 461/4 75 1314 52(4 5664 21'4 14% 25% 37V4 52% 34% 23% 31

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2