Belgische volk wacht kalm de volksraadpleging af snomm? Mmi ten m1 •m B H.B.S.-OPLEIDING ONDER DE LOUPE Trrivr Mgr. Pessers met de „Willem Ruys naar missiegebied vertrokken Propagandaslag woedt in het gehele land da vo&rhftdt ES: Grote waarde toegekend aan het Nederlands uirjii/u Vliegtuigen trekken doeken met „Ja boven Brussel en Antwerpen voort Koning Leopold niet voor de radio Dienstweigeraar midvoor bij Hilversumse club HERDENKING OP DE WOESTE HOEVE Meer practische kennis in vier leerjaren Wij gaan in Indonesië rustig onze gang" Prins Bernhard ontmoet Omar Bradley DONDERDAG 9 MAART 1950 PAGINA 3 Belgisch kabinet wijst het verzoek af Post voor de „Georgic" „Wij moeten ons moreel op alles voorbereiden" OOSTERPOLDER HET EERST AAN DE DEURT Definitief besluit EEN WERKELIJKE OMMEKEER jHuisvrouw moet het met eigen ogen zien! GEDWARSBOOMDE Vertaling JOHANNA PERENBOOM (Wordt vervolgd) ff (Van onze Belgische correspondent) Een paar dagen voor de volksraadpleging is België nog altijd volkomen kalm. Wie het hier tot herrie wil laten komen, zal die dan ook zelf moeten forceren. De Belg is er van nature niet erg voor. Hij staat eerder sceptisch tegenover alle politiek, en zijn levenshouding ligt treffend opgesloten in zijn twee slagzin nen „Laat mij gerust" en „Ik zal mgn plan wel trekken". Politieke stakingen, door sociale eisen gecamoufleerd, worden nochtans voorbereid, doch slechts de extreem linkse arbeidersmilieus laten zich gebruiken voor doeleinden, waaraan men niet zou kunnen twijfelen, indien die stakingen juist met de raadpleging zouden samenvallen. Waarschijnlijker is dan ook, dat ze in gereedheid worden gebracht om na de raadpleging, in geval van een betwistbare uitslag, als dreige ment in de schaal te worden geworpen. schrikbeelden op: „Wat wil de C.V.P. met de volksraadpleging bereiken? De absolute meerderheid", ofschoon de Christelijke Volkspartij met de raad pleging juist een einde maakt aan haar belangrijkste verkiezingstroef. De communisten gaan nog verder in een meeting over „Waarom de partij der financiële schandalen koning Leopold terugwenst". Soms zijn het eenvoudig leugens: „De Walen tegen de dictator" of „Laat nu de bruggen springen, lafaard!" (een weer legde bewering van Spaak, dat de ko ning opzettelijk bruggen onbeschadigd in handen van de vijand had laten val len), of nog „De koning moet de grond wet doen eerbiedigen, waarom schendt hij ze dan andermaal door zich te doen pïebisciteren". al is deze raadpleging helemaal geen plebisciet. Ook beseft men, dat de kwestie velen maar amper interesseert. Daarom tracht men er zaken bg te slepen, die wel be langstelling kunnen wekken. „Leopold III wil niet weten van het federalisme", kraait zo een Waalse Haan, die los van Vlaanderen wil. „De terugkeer van Leo pold III op de troon zal voer alles een overwinning zijn van de Vlaamse extre misten" of „Wjj willen niet meer weten van Leopold III, instrument van de reac tie". En treffend argument van dé so cialistische krant: „Tijdens de oorlog 1914'18 kregen tal van kinderen de naam Albert. Hoeveel hebben er tijdens de bezetting de voornaam Leopold ge kregen?" De liberalen hebben een heel andere taktiek. Hun afdelingen lanceren moties, waarin de liberale kiezers worden opge roepen „neen" te stemmen. Aldus trach ten ze de uitslag te beïnvloeden, doch houden tevens de mogelijkheid open de kat nog even uit de boom te kijken. Is die uitslag immers onvoldoende voor de koning, dan dreigen er geen interne moeilijkheden voor de partij, wat allen van harte hopen. Doch voor het tegen overgestelde geval wil men toch ook niet alle bruggen opblazen door een scheid- campagne, die bij hun publiek trouwens averechts zou werken. Op hun meetings exploiteren ze dan ook in hoofdzaak de grondwettelijke twistpunten van de kwestie. De leopoldistische propaganda is over het algemeen waardig van toon en be zadigd, al leggen jeugdige plakkers soms te grote ijver aan de dag zonder respect Al is het land dus kalm, en we hebben dat zelf bij een reis door verschillende grote centra kunnen vaststellen, toch woedt overal de propagandaslag, die in het holle van de nacht met plakpot «1 kalkemmer wordt gevoerd en waarbij het een enkele maal wel tot hardhandig heden komt als kalkende en plakkende tegenstanders elkaar ontmoeten. Ge woonlijk zijn het jongelui, en men kan zich indenken, dat zo'n handgemeen dan een nogal vieze boel wordt. Belangrijker is echter de strekking van die propa ganda. De massa is stilaan zover ont voogd, dat het tegenwoordig bij verkie zingen belangrijker blijkt een goede al gemene politiek te verdedigen, in casu een goede zaak, dan veel te beloven of hard te schelden. Het opvallende is nu, dat de anti-leopoldistische propaganda over het algemeen vulgair is en vaak ontaardt in een moddercampagne. Het is niet uitgesloten, dat de linkse kiezers achter de overvloed van scheldwoorden dan ook een armoede aan argumenten zullen gaan vermoeden. Door dit soort propaganda lopen de socialisten dus eer der kans zieltjes te verliezen dan te winnen. Simplistische propaganda. Ziehier enkele staaltjes: „Non Neïn." „Nee Vrede" (van de communisten na tuurlijk). „De koning is ook een zwar te!" Onder een haveloos krijgsgevan gene achter prikkeldraad, die het kij ken heeft naar een koning en diens gemalin, wandelend in een zonnige wei: „Mijn lot zal het uwe zijn", met welke woorden de vorst bij de capitu latie besloot bij zijn soldaten te blijven. Aan het adres van zgn echtgenote, van wie beweerd wordt ondanks de per tinente verklaring van de koning, dat zij aan de titel van koningin verzaakt dat zij de troon zou ambiëren: „Stop Baels", op plakzegcls in de vorm van stopborden, en dezelfde gratuïteit in „Met Leopold Lilian Baels op de troon. Neen!" Sommige slagzinnen roepen Een der affiches van de koningsgezinden. Koning Leopold heeft gisteravond be kend gemaakt, dat hij genoodzaakt is af te zien van zijn voornemen het Belgi sche volk aan de vooravond van de „Volksraadpleging" per radio toe te spreken aangezien de regering besloten heeft, dat hij geen gebruik kan maken van de door de staat beheerde radio- omroep. In een brief aan premier Eyskens, zegt de koning: „U hebt mij bericht, dat u van de regering niet de toestem ming hebt verkegen, die mij in staat zop hebben gesteld en waartoe ik de wens te kennen had gegeven per radio het woord te richten tot mijn landgenoten, die mijn verlangens voor het welzijn van het volk delen, en te genover hen tot uitdrukking te geven, hoezeer ik mij in gedachten in hun midden voel" De brief eindigt aldus: „Ik kan slechts de situatie aanvaarden, zoals mij die door de houding van de regering is opgelegd en constateer dat ik gedwongen ben van mijn voornemen af te zien". De brief werd gepubliceerd door het secretariaat des konings. Woensdag had het Belgische kabi net besloten het verzoek van de ko ning af te wijzen, omdat het niet „in overeenstemming was met de waar digheid des konings" om dezelfde middelen te gebruiken als de „gewone politici". Bronnen uit de naaste omgeving van katholiek-liberale coalitieregering, ver klaarden dat het besluit genomen was met slechts de stem van premier Eys kens tegen. Advertentie Set begint met onzuiver bloed. Onmerk baar. Maar als de eerste Rheumatische fijnen zich demonstreren - komt het al gauw van kwaad tot erger. En al gauw is er nauwelijks redden meer aan Tenzij ge de beroemde Krusehen-kuur J® baat neemt Simpel als goeienavond trouwens, helemaal niet naar, zelfs niet J'oor mensen, die moeilijk innemen; en na ~°rte tijd alleen maar een goede gewoonte: wdere morgen in Uw eerste kopje thee - zo maar met schoon water - wat t^ruschen Salts, zoveel als er op een echte ®®nt gaat. Dat is dan je reinste nieuwe ïnergie voor Uw bloedzuiverende organen, al gauw weer jeugdig krachtig op gang Jjoihen en al Uw spieren en gewrichten plj- 'gende onreinheden uitbannen en afvoeren ®n£s natuurlijke weg. Laat bij wijze van oroef de wondere werking van Kruschen ®r U komen en verbaas Uzelf over Uw ^verkerende energie, die veerkracht en dat Öoale'ende Sevoel, dat U weer bergen zal hd" verzetten. Kruschen is verkrijgbaar Apothekers en Drogisten. Het is thans bekend geworden, dat het Hilversumse „Donar" een dienstwei geraar op de middenvoorplaats van haar eerste elftal dit seizoen heeft op gesteld. Deze „Brouwer", cie in werkelijkheid v. d. K. heet, scoorde dit seizoen heel Wat doelpunten voor Zijn nieuwe ver eniging. Het vorig jaar dook hij. in Amster dam wonend, bij een familielid in Hil versum onder en vroeg normaal over schrijving van zijn oude vereniging, Ves pucci, in de A.V.B. uitkomend, naar Donar. Dit geschiedde onder zijn werkelijke naam, die ook steeds op de K.N.V.B.- formulieren werd vermeld, zodat er niets ongerechtigs in zijn uitkomen is geschied. De zaak schijnt aan het rollen ge komen te zijn. toen Olympia op het Donarveld speelde en deze naamsver- schillen bemerkend, aan de K.N.V.B om inlichtingen heeft gevraagd. Toen bleek natuurlijk, dat v. d. K. volkomen rechtmatig meespeelde. Hoe de zaak verder aan het rollen is gegaan is nog onbekend. Vorige week is er huiszoeking bij „Brouwer" gedaan, doch deze was reeds verdwenen. Voor de wedstrijd, die Donar Zondag 3,1. tegen St. Boys in Utrecht moest spe len. schreef „Brouwer" af. En zo kon de Militaire Politie, die de bus aanhield, waarin de Donarspelers naar Utrecht trokken en eerst naar de spelerskaarten (die de K.N.V.B. echter niet kent!) vroegen en toen naar de al of niet aanwezigheid van „Brouwer" of v. d. K„ onverrichterzake terugkeren. Overigens schijnt Donar van deze dienstweigering niets bekend geweest te zijn. Tegenover het bestuur heeft v. d. K. een andere reden opgegeven, waarom hij Brouwer genoemd wenste te wor den, ook in de verslagen. Post, bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen, aan boord van het troepenschip „Georgic", welke in een der tussenhavens zal worden uitge reikt, moet uiterlijk 12 Maart in Neder land worden ter post bezorgd. voor andermans eigendom. De actie is intussen tactisch gericht. Brussel en Luik, waar de strijd voor hen hard, maar niet hopeloos is, krijgen de meeste aan dacht. Het hopeloze Charleroi daaren tegen wordt veel minder bewerkt. Toch lazen we ook daar op een muur nabij de mijnen, geschilderd met kalk: „Oui. Vive ie Roi". In Antwerpen is de toon van de propaganda meer verzekerd. Toch hangen er, ondanks verzoek, weinig foto's van de koning voor de vensters De mensen zoeken individueel liever geen moeilijkheden en bewaren hun me. ning voor de stembus. Het hoofdmotief van deze propa ganda is „Ja, de Koning komt terug" of eenvoudig „Ja", zoals dat door drie vliegmachientjes dageiyks op grote doeken boven Brussel en Antwerpen wordt voortgetrokken. Men heeft ook afbeeldingen van prinses Josephine- Charlotte, waaronder een allusie op haar triomfantelijke reis door België verleden jaar: „Zg is gekomen. Ja, de Koning komt terug." Öp een ander affiche staat Koning Albert met „Ik heb Uw Koning gevormd. Hebt ver trouwen in hem." Soms vormt de slot zin van het volkslied het motief: „Ko ning, Wet Vrijheid Ja". In Ant werpen lazen we, herinnerend aan Mei 1940: „Hij redde ons. Ja, wij blij ven hem trouw!", en „Moest de Koning bij zijn volk blijven? Ja!" Tenslotte is er ook een plakband „Non Républi- que", bewering die.ons niet zo onjuist voorkomt als men rekening houdt met de diepste gevoelens der diverse anti- leopoldistische bewegingen. Welke propaganda de meest juiste zal blijken, zullen we over enkele dagen weten. Op ons maakt de anti-leopoldisti sche echter dikwijls een misselijke in druk. De Zoon van £ric deïhocmm 23. Doch terwijl Eric zich wanhopig in het donker ligt af te vragen hoe hij ooit het goud uit Baldon's handen moet krijgen, weet hij niet dat enige uren geleden, tegen het vallen van de schemering, de Chinese jonk met goud de kleine natuurlijke haven van Baldon's schuilplaats is binnengelopen. De roofridder is in een uitstekend humeur. Alles loopt precies zoals hij het gewenst had. Zijn sluw plan heeft vrucht gedragen. Na zijn bevrijding heeft hij de rest van de Chinese bemanning met listen en schone beloften weien te overreden hem gehoorzaam te zijn. Nu ligt het rijk- beladen schip veilig in de nabijheid van zijn burcht, terwijl dienaars reeds bezig zijn het uit te laden. Zijn oude aanhangers en spitsbroeders hebben zijn terugkeer met vreugde begroet. Neen, Baldon mag tevreden zijn! Slimheid en verraad hebben hem de schat in handen gespeeld, waar hij reeds zo lange jaren op heeft geloerd. Hij heeft zich echter nauwelijks verfrist van de lange tocht, en zich van betere kleding voorzien, wanneer zich een stoornis voordoet en de deurwachter het verzoek van de Chinese bemanning brengt om tot hem te worden toegelaten. „Heer," spreekt de Koreaanse bootsman, wanneer de mannen voor hem staan. „Wij verschijnen voor uw oog om de inlossing te verzoeken van de beloften, die gij ons hebt gedaan. Goud en zijden gewaden hebt ge aan ieder van ons beloofd. Wij volgden u in plaats van de barbaar Eric, die ge ons als een verrader hebt voor gesteld. Nu willen wij deze rijkdommen ontvangen. Ons wacht een lange reis naar ons vaderland en gaarne wilden wij zo spoedig mogelijk vertrekken." Een ogenblik licht een dreigende gloed op in Baldon's ogen en bijna liefkozend spelen zijn handen met het gevest van zijn zwaard. Doch dan plooit een serafijns glimlachje zijn lippen. „Ik begrijp uw verlangenvrienden!" zegt hij langzaam en wenkt een logge, zwaargebouwde man nader, die hem tot nog toe als een schaduw heeft gevolgd. „Gij wilt goud en zijde, nietwaar? Wel, het zal u aan niets ontbreken! Aan niets," her haalt hij veelbetekenend en geeft de logge man een bijna onmerkbaar hoofdknikje. „Volg mijn dienaar. Hij zal zich over u ontfermen." Een goedkeurend gemompel gaat op onder de Chinezen. Doch zij zien de veel betekenende, spottende blik, waarmee Baldon hen monstert, niet! Een foto gemaakt tijdens het bezoek dat Prinses Josephine Charlotte vorig jaar aan België bracht. De Prinses werd overal tijdens haar tocht met groot enthousiasme ontvangen. In Liedekerke in Vlaanderen sjouwden de mensen met grote spandoeken en borden van de Koning. (Van onze redacteur) 8 Maart 1945 werden op de Woeste Hoeve 117 Nederlanders door de Duit sers doodgeschoten als represaille vóór de op dezelfde plaats enige dagen te voren gepleegde aanslag op generaal Rauter. De ontzielde lichamen van deze 117 mannen, willekeurig opgepakt in verschillende steden van ons land, wer den langs de weg van Apeldoorn naar Arnhem gelegd. Eenieder, die zich over de slachtoffers van deze wrede, zinloze terreur wilde ontfermen, werd ter plaat se ogenblikkelijk gevonnist. Dat is thans vijf jaar geleden en ter herdenking van deze tragische gebeurtenis in het zwart ste jaar van onze geschiedenis, waren zeer velen naar de plaats, waar dit drama zich voltrok, gekomen om rond het aldaar opgerichte monument deze 117 slachtoffers van willekeur en bruut geweld te herdenken. Namens de oud-illegale werkers in Apeldoorn leidde de heer Buitenhuis de korte plechtigheid in. Apeldoorns burge meester, mr. A. L des Tombe, herdacht in gevoelvolle woorden de 117 mannen, die op deze plek hun leven lieten. Door deze herdenking, aldus de burgemeester, willen wij geen oude wonden openrijten of oude haatge voelens weer oprakelen, maar wij moeten ons hierdoor elk jaar op nieuw realiseren, dat geen valse ge rustheid een plaats in ons leven ver dient. Wij moeten ons moreel voor bereiden op elke eventualiteit', die ons kan komen verrassen. Namens Apeldoorns gemeentebestuur legde hij een krans. Velen volgden zijn voorbeeld en weldra was de voet van het eenvoudige houten kruis, op de plaats der executie geplant, bedekt met' veelkleurige bloemen, daar gelegd door de vele nabestaanden der slachtoffers, die de plechtigheid bijwoonden. De hoogeerw heer deken van Apel doorn, G. C. Öostveen, sprak woorden van vertroosting evenals de Hofprediker ds. J. F. van Berkel, die voor de ziele- rust der overledenen bad en om een minuut' stilte verzocht. De minister van Verkeer en Water staat heeft de voorzitter van de Tweede Kamer medegedeeld, dat de regering heeft besloten, overeenkomstig het ad vies van de» Zuiderzeeraad, bij de ver dere inpolderingen in het IJsselmeer het voorlopig als Oosterpolder aange duide onderdeel als eerste ter hand te nemen. (Van onze Haagse redacteur) 1H^en commissie, onder voorzitterschap van dr. J. Schouten, en tvaarin voorts ft. zitting hebben de inspecteur van het Gymnasiaal en Middelbaar Onder- wijs te Den Haag, de directeur van een meisjes-H.B.S. te Rotterdam, twee rectoren van lycea, de directeur-generaal van de Statistiek, dr. Ph. J. Idenburg, de psychologisch adviseur der B.P.M., en het hoofd van de psychologische dienst der K.L.M., heeft op instigatie van de „Fundatie Werkelijk Dienen", welke on der leiding staat van de heer L. Neher, directeur-generaal van de P.T.T., een enquête gehouden naar wat de maatschappij eist van de middelbare school en hetgeen zij overbodig acht. terkunde De commissie meent wel, dat ds school geen volledige corres pondenten behoeft af te leveren, doch legt de nadruk op een, goede grammaticale grondslag Spaans is een zoveel gevraagde taal, dat de com missie het facultatief stellen naar voren brengt. T.a.v. geschiedenis wordt getonclu- deerd, dat dit vak, wat de practijk aan gaat, kan vervallen. Aardrijkskunde brengt het* er beter af; men verlangt algemene kennis van de topographie, maar ook veel economi sche en handels-aardrijkskunde. Een onderwijs van veel minder omvang dan het tegenwoordige is voldoende. Niet minder dan 66 pet. der antwoor- den-inzenders verlangt eenvoudige ken nis van de huidige arbeidsverhoudingen. Over staatsinrichting en staathuis houdkunde heet het in een der conclu sies, dat de historie en beschrijving van stelsels geheel op de achtergrond kunnen komen of zelfs vervallen. Het onderwijs zal gericht moeten zijn op de huidige toestanden en verhoudingen, b.v. in bankwezen, betalingsbalans, natio naal budget e.d. Het leervak Rekenen acht men veel te belangrijk om het verder alleen als Uitgegaan werd van de verwachting, dat er een scheiding zal komen tussen middelbaar eindonderwijs en voorberei dend hoger onderwijs. jMen kan echter niet volstaan met te zeggen, dat de H B.S. algemene vorming moet geven. Gesteld werd, dat het middelbaar on derwijs zeer ondoelmatig is geworden, doordat de leerstof altijd is vastgesteld zonder dat de belanghebbenden gelegen heid kregen te zeggen wat ze wel en wat ze niet behoefden. Een onderzoek als het hier aangeduide heeft nog nooit plaats gehad. Aan 276 lichamen, diensten en per sonen werden vragenlijsten toegezonden; er kwamen 142 antwoorden binnen, waaronder die van acht ministeries, van de steden Rotterdam, Den Haag en Groningen en van twee zeer grote indus triële bedrijven. De enquête heeft geleerd, dat aan een uitsluitend practische opleiding op de H.B.S. geen behoefte bestaat daarin wordt voldoende voorzien door de Mulo- scholen. Van de H.B.S.-er verlangt men, dat hij, door een opleiding, die veel overbodigs laat vallen, grondig onder legd wordt en in de ruime zin op het leven gericht. Er is geen enkel vak, waar zo alge meen een zo grote waarde aan wordt toegekend als het Nederlands. In een zeer groot percentage der antwoorden komt men desiderata tegen als: schrij ven zonder fouten, verstaan van zake lijke teksten, stellen van brieven en zakelijke verslagen. Een der conclusies t.a.v. dit leervak luidt: het onderwijs mag in geen enkele klasse uitsluitend of overwegend literair zijn de letterkunde heeft bgna geen practische waarde. Ook bij de vreemde talen wordt opgemerkt, dat de letterkunde na genoeg geen practische waarde heeft. Rond driekwart der geënquêteerden vraagt om goed lezen en vertalen; slechts drie percent echter om let- Advert entte In het algemeen behoeft men niet alles „met eigen ogen te zien" om het te gelo ven. Velen van ons hebben nooit New York gezien en wij nemen toch aan, dat het be staat Aan de andere kant zien wij goo chelaars een wit konijn uit een hoed halen en toch weten wij, dat er met de werke lijkheid wordt gespeeld. En toch blijven er dingen, die wij wel moeten geloven, zodra wij er tegenover staan. Foto's - hoe ongelooflijk het klinkt - kunnen bewegendenk maar aan de film. En zo gaat het ook met een van de nieuwste vindingen: het ACTIEF WIT, dat is verwerkt in Castella Zelfwerkend Wasmiddel. U moet de uitwerking met eigen ogen zien, om te beseffen, dat U hier voor een werkelijke ommekeer in de wasbehandeling staat. Het goed wordt vele malen witter en zachter, dan U ooit voor mogelijk hield en ge kleurd goed wordt letterlijk nieuw. De snelle zegetocht van het nieuwe wasmiddel is dan ook alleszins te verklaren. basis voor de wiskunde te beschou wen uit 91 vet. der antwoorden spreekt het verlangen naar goede schriftelijke hoofdbewerkingen. Ge heel anders staat het met de wiskun de: de commissie is tot het oordeel gekomen, dat het onderwijs in de verschillende wiskundevakken niet moet worden afgeschaft, doch beperk ter, degelijker en practischer dient te worden. 'Alleen aan een eenvoudige algebra is meer behoefte. Voor niet minder dan 61 pet. wordt boekhou den verlangd. Dit alles in het pas verschenen rap port, voor zover het de leervakken, voor de practijk vereist, betreft. Voor alge mene vorming komen dan nog, naar het oordeel van de commissie, in aan merking plant- en dierkunde, technolo gie, handtekenen, letterkunde en ge schiedenis, doch het is niet nodig en wenselijk dat deze vakken op het eind examen worden gevraagd. Over de aard van de nieuwgedachte H.B.S. wordt dan tenslotte geconclu deerd, dat deze niet meer dan vier leerjaren behoeft te tellen en dat het onderscheid tussen een A- en een B- afdeling kan vervallen. Het rapport besluit met een schema, houdende 27 lesuren voor acht vakken in de eerste klas, idem voor negen vak ken in de tweede klas, 29 lesuren voor elf vakken In de derde en 30 uren, even eens voor elf vakken, in de hoogste klas. Als eisen van de maatschappij aan gaande karaktervorming staan nog geformuleerd: bereidheid tot samen werking, toewijding ook voor verve lend werk, nauwgezetheid, uithoudings vermogen, netheid, ijver en vlug wer ken. Wij stellen ons voor op enkele punten uit het bovenstaande nog nader terug te komen. (Van onze Rotterdamse redactie) Mgr. J. F. N. Pessers, Apostolisch Vi caris van Timor, is gistermiddag met de „Willem Ruys" naar zijn missiege bied vertrokken. Het was gisteren voor de derde keer, dat deze Tilburgse mis siebisschop naar Timor vertrok. Toen hij er 25 jaar geleden voor het eerst kwam als missionaris telde het huidige vicariaat 6000 katholieken; thans zijn het er 82.000. Mgr. Pessers, die naar Nederland teruggekomen was omdat, hij oververmoeid was zelf zegt hij hier van, dat dit beslist een verkeerde diag nose geweest moet zijn gaat thans volkomen fit terug en over zijn toe komstig werk zegt hij: „Wat er oo/c in Indonesië gebeurd is of nog zal gaan gebeuren, wij gaan rustig onze gang. De bevolking op Timor is zeer sympa thiek en over het algemeen godsdien stig aangelegd. Het vicariaat telt thans veertien staties. De scholen en buiten kapellen liggen daar omheen en de pastoor, die te paard er op uit trekt, kan elke veertien dagen zijn parochi anen één keer bezoeken. Heiaas zijn de meeste kerken door de Japanners om getrokken en het is nog altijd moeilijk de toegebrachte schade. ook aan de woningen te herstellen. „Eén inlandse geestelijke telt het vicariaat, maar daar hebben we niet zoveel aan." vertelt Mgr. Pessers; „hij is n.l. lid van het parlement te Makassar." Verder zijn er 18 inlandse priesterstudenten, die het seminarie op Flores bezoeken. Zeer dankbaar was de Apostolisch Vicaris voor de hulp, die hij tijdens door PATRICK PURCELL 70 „Mairead was de eerste, die het me vertelde, en ze heeft me een heilige eed laten zweren, dat ik er tegen jou nooit een woord over zou reppen. Ik vertel je de heilige waarheid, als ik je zeg, dat ik het eerst niet geloven wou, na ai die verhalen die er gingen over dat huwelijk tussen Meehawl en Esther Hanrahan. Ik praatte er natuurlijk ronduit met Norah over, de eerste keer dat ik haar alleen had. Ze probeerde helemaal niet om het te ontkennen. Ik heb haar gedreigd en gesoebat en ge waarschuwd, maar ik kon zeggen en doen wat ik wou, ik kon haar niet zover krijgen, dat ze beloofde, hem te laten lopen. Daarom, ondanks 'alles wat Mai read mij gezegd heeft, vond ik het maar beter jou eens in de arm te nemen. Joe, of ik er met hem over praten moet. En ik dacht misschien, dat jij op de een of andere manier zou weten, dat dat hu welijk helemaal niet doorgaat. Als dat zo zou zijn en ik ging iet? zeggen, zou ik alleen maar een gek figuur slaan." De dolle warreling in mijn hoofd ver smolt tot een witgloeiende woede. „Wat een vuile draaier! Wat een laag hartige stiekemerd! Wat een schoft! En dat staat daar nu met Esher op de weg! Bij God, Tommy, zo'n gedrag had ik van Meehawl O'Connor nooit verwacht en zo'n gedrag zal ik ook niet dulden, van hem niet en van niemand niet!" „Tot op zekere hoogte spijt het me, dat ik er ooit met jou over begohnen ben. Ik had kunnen weten dat het een harde klap voor jou zou zijn vanwege vanwege vroeger. Maar verdikke, ik moest het eens aan iemand vertellen. Het ergste is dat, als het mijn vader ooit ter ore komt, we moord en dood slag zullen beleven. Dan vloeit er bloed bij ons thuis. Hij zal ze allebei vermoor den." „Je vader zou wel eens niet de enige kunnen zijn, die er bloed om aan z'n handen kreeg. Luister eens, Tommy," ik proberde tevergeefs de zaak rustig te overdenken „ik zal vanavond nog niets beginnen, omdat ik bang ben, dat ik in mijn woede iets zou zeggen of doen waar ik later spijt van zou hebben. Morgenavond moet ik toch naar Corco ran en dan zal ik daar met Meehawl afrekenen." McAuliffe scheen niet bevredigd. Mis schien had hij er op tegen, dat ik me met zijn zuster's zaken bemoeide. „Ik weet niet, of jij dat wel moet doen, Joe. Alles bij elkaar genomen zijn het jouw zaken niet. Ik bedoelde alleen maar je raad te vragen. Laat de kwestie aan mij over en ik zal proberen het zelf op te knappen." Ik werd zo vinnig als éen klein roof dier. „Wie zegt dat het mijn zaken niet zijn? Het zijn meer mijn zaken dan van wie ook! Wat Norah McAuliffe doet, daar moet ze zelf verdomme maar op passen neem me niet kwalijk dat ik het zo zeg maar wat de man doet. die met Esther gaat trouwen, dat is is Ik struikelde en zweeg bedrem meld. Door de somberheid van McAuliffe's gezicht begon zich een glimlach te wringen. „Zo, dus het is toch waar wat ze ginds in Mooncoin zeggen, dat jij nog een zwak voor de dochter van Hanra han hebt?" Dit schertsende woord was mij te veel. Hete woe.de verblindde, verstikte mij. „Ik zou dat van niemand anders ne men, en wat ze in Mooncoin zeggen kan me geen bliksem, geen verdomme nis schelen. Maar je kunt ze daarginds wel dit vertellen, dat de eerste man of vrouw of kind, die een smet op Esther Hanrahan werpt, er mij rekening en verantwoording voor zal afleggen en het zal zc* potdorie, niet meevallen!" Ik zwaaide mijn rechterbeen over het zadel en trapte de schemering in, zon der mij zelfs maar de moeite te geven om afscheid van hem te nemen. Toen ik thuis kwam, was ik zo ver vuld van mijn gedachten, dat ze me twee keer moesten vragen of de hond gewonnen had of niet. Met alle goede wil kon ik het niet zo ver brengen, dat ik enige geestdrift toonde over de overwinning van mijn kleine teef en terwijl ik mijn avondmaal zat op te eten, was ik niet verbaasd toen ik in eens de ogen van mijn moeder starend op mij gevestigd zag. Toen het eten op was. ging ik aan stonds naar mijn bed, na Rosie Donovan gewaarschuwd en nog eens gewaar schuwd te hebben, dat ze er op moest letten, dat haar broer, wanneer hij met de triomfantelijke Pedlar's Pet terug kwam, de snelle hazewind nog eens flink afwreef en haar twee rauwe eie ren voor avondmaal gaf, als bijzonder huldebetoon. Die wrakke wagen van me, zei ik tegen mezelf, is op zulke ogenblikken altijd kaduuk. Als ik hem vanavond gehad had, wat had ik er dan de hond gemakkelijk in mee kun nen nemen naar huis, zonder het risico dat ze kou vatte." Ik was al drie treden de trap op, toen Rosie naar buiten ging om voor de kippen te zorgen. Ik keerde mij weer om naar mijn moeder. „Is het waar," vroeg ik, „dat u van avond op de Bog Road bent geweest?" Zij kwam tot onder bij de trap en keek me verbaasd aan. „Ik? Op de Bog Road?" „Ja. Tommy McAuliffe vertelde me dat hij u daar meende gezien te heb ben." ..Loop heen!" antwoordde zij, als een echo op de woorden waarmee ik Tom my gevraagd had, „wat zou ik in 's hemelsnaam op de Bog Road doen?" Na dat antwoord ging ik naar bed, maar niet, God heipe mij, om te sla pen. De hele nacht door draaide en woelde en peinsde ik. Maar ik mocht mijn hoofd afbeulen zoveel als ik wou. voor het vreemdsoortige gedrag van neef Meehawl O'Connor kon ik geen. verklaring vinden. Dat ooit een man verkiezen zou om Esther de rug toe te draaien en het hof te gaan maken aan een domme kleine schoolnuf met ge verfde lippen als die Norah McAuliffe, het was een feit dat mijn brein wei gerde als mogelijk aan te nemen. Maar bij alles wat heilig is, beloofde ik me zelf: hij zal me morgenavond de waarheid vertellen of ik zal weten hoe of wat. En wat meer is, als Esther met hem trouwen wil, dan zal hij met haar trouwen, al moet ik hem ook voor het altaar opbrengen met een geweer tegen zijn achterwerk. Ik zal de naam van die vrouw door geen man in de modder laten sleuren. ELFDE HOOFDSTUK De volgende dag was een dag van zonneschijn en regenbuien. Het koren stond nu te rijpen; de tarwevelden waren grote gouden dalen van golven de stengels die verkleurden van goud tot geelgroen als de wind er overheen streek en dan weer goud werden als het waaien luwde. De haver stond top zwaar, de gebaarde gerst fluisterde op iedere windzucht. En naast onze drem pel wogen de rode en paarse bloemen zwaar aan de fuchsia's, die afhangen de fuchsia-bloemen, die wij uit het Gaelse land Deora Dé, de tranen van God noemen. zijn verblijf in Nederland van velen heeft ontvangen. „Het is dan ook hard nodig, want het hele gebied ligt nagenoeg in puin", vertelt hij. Hij verzocht ons. aan allen zijn hartelijke dank over te brengen. Van de overige passagiers in to taal vertrekken er ruim 900 mensen vermelden wij nog Pater Numan, die maar liefst 1000 meter graslinnen mee neemt; de dame haar naam mogen we niet noemen die bij haar bagage een luxe-auto, merk. Hudson, en een jeep heeft; 68 B.P.M.-ers; Ir. Vertrecht, directeur van de Handels-Vereniging Amsterdam, die ons niets wilde vertel len en de familie Lorenz, die weer naar Bandoeng terugkeert met twee zeldzame Airedale-terriers, waarvan de reu de in kynologenkringen zeer bekende en beroemde „Courtfield Ca deau Again" is. Meer dan 400 bekro ningen heeft deze hond op zijn naam staan, in Engeland, België, Denemarken, Frankrijk en Nederland. Zijn vertrek, zo verzekerde men ons. betekent in Nederlandse kynologenkringen bijna een revolutie. Als het dier zich dat eens zou kunnen realiseren. Nog juist vóór het vertrek van dit vlaggescliip van de Rotterdamsche Lloyd, dat voor de veertiende maal naar Djakarta vaart, konden we de heer J. Vergroesen, verkoop-directeur van de „Organon'' te Oss, in zijn hut opzoeken. Hij vertelde ons hoe de maatschappij direct na de oorlog een levendig contact, vooral op wetenschap pelijk gebied, met Indonesië heeft op genomen. Hij meende, dat er voor de ..Organon" grote toekomstmogelijkhe den in de nieuwe staat zouden liggen. Alles wordt bekeken van de practi sche en de wetenschappelijke kant. Er zit in Indonesië een zeer groot medisch corps, dat dezelfde interesses, maar ook dezelfde moeilijkheden heeft als de Ne derlandse artsen. Indonesië is daaren boven een typisch goede markt voor hormoonpreparaten. Verder deelde de heer Vergroesen mede, dat bij de „Or- ganon" thans in studie is de mogelijk heid van een eventuele vestiging van een fabriek in Indonesië. Prins Bernhard heeft Woensdag op de nationale begraafplaats van Arlington een krans gelegd op het graf van de onbekende soldaat. Bij de lunch die de Prins met president Truman en diens echtgenote gebruikte op Blair House waren o.a. aanwezig mevrouw Roosevelt en de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson. In de loop van de dag had Prins Bernhard een ontmoeting met generaal Omar Bradley, de voorzitter van het college van Amerikaanse stafchefs. Gisteravond vertoefde de Prins op de Nederlandse Ambassade,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3