DAMESBEURS IN KRELAGEHUIS kondigt het voorjaar aan Een glimp van de Parijse voorjaarsshow HIT POM Engelse confectie hier te koop MAART-Menu ZORG huwelijk M' GA£ GEB Uit een wirwar van planken en verf Besteed Nederlandse hoedenmakers tonen hun producten Acht dagen kan de huisvrouw dwalen in een werkelijkheid, die zij een sprookje dacht aan £N£PGI£ {LtCTPICITEIT Haarlem: lente- en bloemenstad Maar de man zal niet thuis blijven groeide een damesbeurs aan de Leidsevaart TAXI in Haarlem-Noord Bal: 17000 Eerste show in het Vondelparkpaviljoen DONDERDAG 9 MAART 1950 PAGINA 5 We weten het eigenlijk niet meer, of het voorjaar nu wei of niet begonnen is. De kalender schudt iedere dag van nee, maar de zon, de vogels en de parken gaan Jijnrecht tegen de kalender in en vertellen ons zonder blikken of blozen, dat de lente haar joyeuse entrée reeds heeft ge daan. Hoe het ook zij, morgen is het Krelagehuis aan de Leid- sevaart in ieder geval in een pure voorjaarsstemming, wanneer daar officieel en met veel plechtigheid de achtste Dames-voor- jaarsbeurs in Haarlem wordt geopend. Wij mogen eigenlijk niet van Haarlem alleen spreken, want het verleden heeft geleerd, dat ook ver buiten de stad, in Kennemerland en Bollenstreek grote belangstelling bestaat voor dit vrouwelijk evenement bij uitstek. Een prettige traditie van vóór de oorlog wordt daar mede hersteld, een traditie, die de vrouw ongetwijfeld waardig zal blijken te zijn. Dat de man zich daarvan afzijdig zal houden, wagen wij meteen maar te betwijfelen «m ?r J MMfHM M j i t si In de Franse mode-industrie heerst weer de halfjaarlijkse hoogspanning. Een groot aantal shows is reeds gehouden, doch talrijke moeten nog plaats vinden. De Franse modekoningen hebben, zoals het ieder seizoen opnieuw gebeurt, het decree* uitgevaardigd, dat noch foto's, noch schetsen mogen worden ge publiceerd voor een bepaalde datum. Wee de overmoedige, die het toch doetl Een strenge straf, die bestaat uit het weren van de zondaar van de komende shows, wordt in het vooruit zicht gesteld. Maar zij willen niet al te hardvochtig lijken, deze heersers over het vrouwengebied! Daarom hebben zij een o zo klein aantal modellen van hun enorme collecties voor de komen de zomer vrijgegeven. En de wereldpers heeft zich er op ge worpen, als hongerende leeuwen op een stuk vlees. Wij tonen U hier een glimpje van de stroom van Parijse creaties, die weldra over de wereld zal losbreken. Marineblauw met wit gecombineerd is zeer gewild, en ook zeer gedistingeerd voor het voorjaar. Het kleine hoedje links boven heeft een marineblauwe bol, met een witte opstaande rand. Het is gegarneerd met drie lange, aan het uiteinde om krullende veren en een donkerblauwe voile met noppen. Het havanabruine, cylindervormige suède tasje, met een in de deksel ingebouwde spiegel, is een vinding van Dacques Fath. Slechts een Franse mode-ontwerper komt op het idee bij dit mo del tas een sigarettenpijpje te tonen van ongeveer 25 c.M. leng te. De handschoenen zijn van lichtbeige antilope. De collectie van de modiste Germaine Legroux bestaat gro tendeels uit hoeden met de rand in het gezicht. Stro is haar geliefd materiaal voor het komend seizoen. Het model links onder bestaat echter uit bruin-wit gestreept piqué; de shawl is van hetzelfde materiaal. Toen Germaine Legroux het model rechts ontwierp, was zij geïnspireerd door China. De grof strooien hoed is gegarneerd met een band van soepel stro. Hoewel de mannequin vrolijk lacht, lijkt het ons lang niet ideaal zo'n harde strooien hoed te moeten dragen. Dit zijn slechts een paar Parijse vindingen; vol verwachting kijken wij uit naar het tijdstip waarop de ontwerpers hun ge heimen zuilen prijsgeven. Ontvangst Bond van Bloembollenhandelaren Thans zelfs export HVa R L E M Voor de oorlog werden deze beurzen in het Concertgebouw gehouden, maar nu is de grootste zaal voor een derge lijke expositie, namelijk het Krelage huis, met medewerking van het hoofd bestuur van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, ter beschik king gesteld. Dat was niet zo eenvoudig, want elke Maandag komen de bloem bollenhandelaars daar bijeen en het hoofdbestuur wilde slechts voor een maal een uitzondering maken. Zodoende moest de opbouw van de tentoonstelling in drie dagen en nachten geschieden, terwijl de afbraak in nog snelle» tempo zal moeten gaan. Voor de geste van Bloembollencultuur heeft de beursdi- rectie zoveel waardering, dat zij de le den van Bloembollencultuur en hun da mes op de Maandag, waarop zij uit hun eigen huis verdreven zijn, tussen de mid dag vrij entrée zal geven. De achtste damesvoorjaarsbeurs be looft inderdaad een gebeurtenis voor Haarlem te worden. Met weinig moeite was de gehele beschikbare ruimte vol geboekt, terwijl tientallen firma's te leurgesteld moesten worden. De voor bereidingen vereisten medewerking van gemeentelijke instanties op welhaast elk gebied en het strekt het ambtenaren corps tot eer, dat het con amore spoe dig alle medewerking gaf die noodza kelijk is. De beurs zal de lente aankondigen. Zeker, er zijn vele zakelijke stands, maar licht, muziek en veel bloemen, voorjaarsbloemen uit onze Bollen streek. zullen de zalen in 'n lentelijke sfeer brengen. De beurs beoogt in de allereerste plaats om op een prettige wijze de consument nader in contact te'brengen met de producten of ver koper. De stad Haarlem is goed ver tegenwoordigd met vooraanstaande winkelbedrijven. Ook de landelijke fabrieken zullen op aantrekkelijke en originele wijze hun merkartikelen ex poseren en demonstreren. Wat dat be tekent zal men zich van vorige beur zen nog v/el herinneren. Een speciale attractie vormt de mode show, die viermaal per dag de vrouw in verrukking zal brengen. Een keur van voorjaars- en zomertoiletten, de nieuw ste modesnufjes zowel in luxe als in eenvoudige doch smaakvolle» uitvoering zullen getoond worden door ervaren mannequins onder leiding van de spe cialist, mevrouw Smit. Wie moe is van het drentelen kan in een theeschenkerij terecht, wie bak- en kookdemonstraties wil bijwonen kan een ruime keus maken en onder andere een volledige bakoven in werking zien. Wie er zich er van wil overtuigen, hoe in de tegenwoordige tijd met kleine be huizing een modelkeuken gemaakt kan worden, zal de betrokken stand zeker zo maar niet passeren. In de bestuurskamer van het Krelage huis wordt een tentoonstelling in de ten toonstelling gehouden. De bezoekers zullen daar een sprookjesachtige gedekte tafel zien met het mooiste damastaar de werk, kristal en zilver. De kamer is stijlvol gemeubileerd en er is ook een huisbar bij ingericht. Ook aan het bloe- menarrangement is in deze zaal bijzon dere aandacht besteed. Anjers en fresia's zullen de sfeer vervolmaken. In de bovenzaal worden doorlopend filmvoorstellingen gegeven op elk ge bied. Hier kunnen de bezoekers zowel culturele, economische, propaganda als amusementfilms zien. Voedselvoorziening* en huishoudelijke en gezinsvoorlichting hebben ook een plaats op deze beurs gevonden. Zonder kosten kunnen de huisvrouwen waarde volle adviezen vragen en ontvangen. Verschillende sociale verenigingen heb ben hier en daar een plaats gevonden, onder andere het Rode Kruis, de Dieren bescherming, U.V.V., Slechthorenden enz. Zoals men met dergelijke beurzen ge wend is, zulen er ook ditmaal driemaal daags aan bepaalde gelukkige bezoekers of bezoeksters grote en kleine prijzen worden uitgereikt. Elke vijfhonderdste betalende bezoeker(ster) ontvangt een prijs variërend van een huiskamer ameublement, een buitenlandse reis en een eetservies tot' een radio, levensmid delen, tassen en fietsen. Wie een num mer onder of boven het afgeronde getal is zal ook niet vergeten worden. Wie ook nog een nummerkaartje en wie aan het wandelen gaat in de zalen, zal hier en daar een waardevolle folder ontvan gen. Aan al deze zaken zitten ook weer prijzen vast. Daan Hooykaas, bekend onder andere door de radio, zal zowel in de grote Deurszaal als in het restaurant een praatje, een grapje en een liedje ten beste geven. Hij reikt de prijzen uit en heeft opdracht om ook nog andere aan- De komende dagen zal het Krelage huis aan de Leidsevaart weer de aan lucht van duizenden in en buiten Haarlem trekken, wanneer daar het Voorjaar met een feestelijke damesbeurs Gevierd wordt. Van de Raaksbrug tot °a* de Leidseweg slingert zich een htnge guirlande van lichtjes langs de leidsevaart en met de verlichting aan voorgevel van het Krelagehuis zal eze in de avonduren een brandende **irnulans zijn om de groots opgezette ^"hesbeurs te bezoeken. löaar zonder dat de lichtjes brandden en zonder dat het feest al was begonnen, zijn wij het Krelagehuis vanmorgen binnengelopen. Dat was even een ander gezicht dan wij daar plegen te ontwaren. Ons bezoek aan die zalen geldt immers meestal een of andere grote bloemen- show van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, waar dan duizen den paraderen langs de inzendingen van vaardige en van kundige bollenkwekers, die met hun geurige producten de grote zaal omtoveren tot een ware sproolcjes- tuin. Vanmorgen was er echter geen bollen- kweker te bekennen, werd er niet ge sjouwd met grint en aarde, maar was het wel meneer Van der Hart van de Algemene Vereniging, die wij daar het trekkelijke prijzen onder het publiek te „strooien". Het Haarlemse beursorkest onder lei ding van Bas Meegdes neemt plaats op het podium in het midden van de grote beurszaal onder de grote lichtzuil,, die reikt tot in de nok van het gebouw en boven de verlichte vijver, waardoor dit centrum van de beurs tot een gezellig middelpunt wordt gemaakt. Wie rustig wil kijken om zaken te doen, kan het beste in de ochtenduren komen. De attracties zijn dan niet min der dan op de middag of op de avond. De beursdirectie wijst ons er op, dat er veel dames uit de Bloembollenstreek, Haarlemmermeer en Kennemerland wor den verwacht. De busmaatschappijen zorgen voor voldoende vervoer. De beurs wordt gehouden van 10 tot en met 17 Maart, van 10 tot .vijf en van 7 tot 11 uur. Op de openingsdag kan het publiek om twee uur terecht en op Zondag 12 Maart eerst om 1 uur. Mevrouw M, C. D. WesstraMackay, de presidente van de Ned. Ver. van Huis vrouwen, afdeling Haarlem en omstreken Het Engelse volk is niet uitbundig, maar in hoge mate beschaafd en rus tig. Dat vertolkt zijn mode, met name de collectie betere Britse confectie, die een bef kena mode-magazijn juist dezer dagen in haar met de Union Jack versierde salons toonde. En het was zeker de moeite waard, de vlag uit te steken voor het heuglijke feit, dat de confectie uit de verschillende landen weer zo vrij aan het reizen is. De Belgische confectie ging, via Benelux, tolvrij voor, en nu mag ook Engeland kleren sturen, zij het, dat daar 24 pCt. invoerrechten aan kle ven. Als een „British Fashion Show" had genoemde firma deze modevertoning aange kondigd, waarvan alle stuk ken voor de gewone winkel verkoop bestemd waren Zo als men van het land over het Kanaal mag verwachten, waren er talloze mantelpak ken, tailleurs en sportieve ensembles van de meest vol maakte soepele ^wollen mate rialen, heel veel in een stem mig ruitje of ruit in schake ringen rondom het grijs, dat vroegere modeboeken „Lon don smoke" noemen. Van de vaardige sportieve distinctie heeft Engeland nog steeds het monopolie. Het gedisciplineerde maar zeer gesoigneerde samenspel van pakje en swagger, wandel jurk (die de Engelse coat- frock noemt) met jasje, jurk' en mantel, alles in behaaglijk rustig ruitje met harmonieuze wisseleffecten, werd slechts een enkele maal onderbroken door de uitbundigheid van een citroengeel linnen pakje met zwart afgebiesd of een wollen georgette-ensemble in fuchsiarood. Gedurfd was ook op een zwartfluwelen jurk een mosterdkleurig kort, zeer wijd manteltje in prach tige gloedvolle gabardine waarvan de ruimte met een ceintuur blousend bijeen werd gehouden. De blousende rug is weer terug met soms het alternatief, zo men van een kort jasje de ceintuur af doet, dat de abondante ruim te los hangt. De rok is ook korter, en met het over de heup verstrakte silhouet, de hoedjes soms recht midden op het hoofd, leken de man nequins nu en dan wegge- stapt uit de late twintiger jaren. De deux-pièces, waar wij toen zo dol op waren, is er ook weer. Een deux-pièces in zwart linnen-faille, met grote manchetten aan de halflange mouw en goudgeel fijn bor duurwerk op de zakken, was een der pronkstukken van de collectie. De mannequin had er een hoedje bij op gezet van goudgele veertjes. Trouwens alle hoedjes, klein en van eenvoudige charme, waren uitstekend gekozen. Zo nu en dan vroegen wij een prijs als een zeer plezie rig ensemble daartoe uitno digde. Wij schrokken telken male, al geven wij toe, dat men voor het hoge bedrag dat moet worden neergelegd ook een goed stuk in zijn be zit heeft van weergaloos mooi materiaal. De hoofdschotels dezer Britse show waren de keu rige sportieve complets en pakjes, waarvan enkele met capeachtige effecten. Daar vóór waren er wat strand- of cocktailjurkjes, zonder en met bolero getoond, die wij een tikje gewild vonden en het besluit der show was, als te doen gebruikelijk is, de avondjurk. Die pok dit sei zoen hardnekkig blijft in kortheid, slechts van achter wat langer js. ASTRID Deux-pièces in zwart linnen- faille, de zakken geborduurd met goudgeel. Zondag: Macaroni met groenten en gehakt cus- tardvla met geraspte appel. Maandag: Witte bonen, tomatensaus, aardappelen, dunsel. Dinsdag: Witte bonensoep aardappelen, prei, verse worst. Woensdag: Stamppot rau we raapstelen, ei wentel teefje. Donderdag: Aardappelen, sla van witlof, gestoofde vis. Vrijdag: Aardappelen, wit te kool, bruine saus grut tenbrij van karnemelk. Zaterdag: Aardappelsoep gebakken grutjes. Laten wij dit weekmenu eens. nagaan: Zondag. Deze keer eens geen soep vooraf en geen aardappelen,'maar een scho teltje van macaroni. Voor vier personen 300 gram ma caroni in ruim water met zout koken. De groenten (b.v. 200 gram soepgroen ten) smoren in wat boter of margarine (zij moeten liefst niet helemaal gaar zijn, maar wat knapperig blijven). Het gehakt aanmaken; er kleine balletjes van draaien, deze door de bloem halen en bruin bakken in de koeken pan (rt 10 min.). Alle be standdelen dooreen roeren en op smaak afmaken met peper en zout. De custardvla kan 's Za terdags tevoren worden klaargemaakt. 's Zondags raspt men dan de appel en roert die door de vla. Maandagt Witte bonen kunnen na even vóór koken in de hooikist verder gaar worden (men zet ze 's Zon dagsavonds in de week). In- plaats van tomatensaus kan ook zure saus of peterselie saus gegeven worden. Dun sel (of veldsla of sla van rauwe spinazie of andijvie) verhoogt het vitaminegehal te van de maaltijd. Sportieve Engelse distinctie. los, bij de tweede is er éen Eerste figuur draagt het jasje ceintuur omheen gedaan. Dinsdag. Van een restje witte bonen maakt men bo nensoep. Wil men de worst bakken, dan zal men een mooiere jus krijgen, wan neer men de worst voor het bakken even door bloem wentelt. De prei met aan hangend water opzetten en kort koken 20 minuten) in een goed gesloten pan. De groente bijbinden met wat bloem of aardappelmeel en er naar smaak wat azijn aan toevoegen. Woensdag. Stamppot van rauwe raapstelen is zeer smakelijk wanneer de raap stelen nog jong zijn. Het is een echte vitamine-rijke voorjaarsstamppot! Het ge recht wordt smeuïger en voedzamer wanneer men er wat melk in verwerkt. Wen telteefjes zijn een zeer ge schikt middel om resten oud brood op te maken. Men weekt de sneetjes oud brood in melk, waardoor een wei nig custardpoeder is geroerd en bakt ze vervolgens in de koekenpan. Donderdag. Per persoon rekent men 250 gram vis. Men stooft de vis in een weinig water met boter of margarine en bindt het vocht met wat bloem of aardappelmeel bij tot een saus. Voor witlof sla kan men volstaan met 100 a 125 gram witlof per persoon. Smake lijk is het om in de sla een geraspte of fijngesneden moesappel te verwerken. Vrijdag. Witte kool be hoeft maar y, uur te koken. In deze maaltijd is met het oog op de voedingswaarde geen vis, vlees of ei nodig, daar de karnemelk voor net benodigde eiwit zorgt. Men kookt méér gruttenbrij dan nodig is om van de rest de volgende dag gebakken grut- tenpunten te kunnen maken. Het recept is voor vier per sonen als volgt: 2 liter kar nemelk, 250 gram grutten, zout. De karnemelk koud met de grutten vermengen en onder het roeren aan de kook brengen. De brij 15 minuten laten doorkoken. De helft van de brij opdie nen met stroop of bruine suiker. De rest op een plat te schotel laten afkoelen. Zaterdag. Aardappelsoep maken van 2'/, liter water of water en melk, 3 kg. aard appelen, ui, prei en andere soepgroenten desgewenst wat soepvlees boter, mar garine of vet, peper en zout. (Bouillon trekken van soep vlees). De aardappelen in weinig water gaarkoken, stampen, het vocht en de soepgroente toevoegen en de soep gaar laten worden. Boter of margarine of vet en zout naar smaak toevoe gen en de soep eventueel bijbinden met bloem. De koude gruttenmassa in punten snijden, deze door de bloem halen en aan weers zijden in de koekenpan bruin bakken. De punten geven met stroop. eer en meer wordt Amerika voor velen van ons het land van de echtscheidingen. Het ge drag van filmsterren en de sensatielust van hun mana gers dragen het hunne daar toe bij. We krijgen hierdoor wel eens het idee, dat een echtscheiding in Amerika doodgewoon is. iets waar niemand zich eigenlijk erg druk om maakt, afgezien misschien van de Ameri kaanse katholieken, voor wie het huwelijk precies even onontbindbaar is als voor alle andere. Toch wonen ook daar heel wat mensen, die de echtschei ding zien als een ernstig maatschappelijk kwaad en proberen door raadgevingen in veelgelezen tijdschriften te wijzen op de fouten en te kortkomingen, die vaak tot dit euvel leiden. In Ladies' Home Journal, een van de meest gelezen Amerikaanse maandbladen voor vrouwen, lazen wij dezer dagen een artikeltje over dit onder werp, waar ook voor ons nog wel wat uit te leren valt. Want zelfs al erkennen wij geen echtscheiding, dan is het toch nuttig te trachten mee te werken aan het beste middel tegen dit kwaad, n.l. een gelukkig huwelijk. Want lang niet ieder huwelijk, dat gélukkig begint, zal ook zo eindigen. Dat hangt voor een heel groot deel af van de houding van de beide echt genoten. De schrijver van het bedoelde artikel adviseert de vrouwen te zorgen, dat ze er aardig uit zien, niet alleen w'anneer ze een avondje uit gaan, maar ook thuis. Een aardige goedgehumeurde vrouw aan het ontbijt kan het opnemen tegen de vrou wen, die haar man in de loop van de dag ontmoet. Kijk uit wat voor vrienden je kiest, zegt hij verder. Ver mijd het vertrouwelijke be kentenissen te doen aan een vriend, al toont hij nog zo veel begrip en zorg er voor dat je man altijd een gewil lig oor bij je vindt, als hij dat nodig heeft. En tenslotte, zie belangstelling te behou-- den voor de dingen, die hem interesseren, net als toen je nog verloofd was. Naast deze raadgevingen, die iedere jonge vrouw, wier huwelijk een goede basis heeft, kan opvolgen, wijst hij op een aantal moeilijkheden, die zich buiten ons eigen toe doen kunnen voordoen. Daar zijn de wederzijdse ouders, die soms met goedbedoelde, bemoeizucht heel wat schade toebrengen. De tegenwoordig vaak bekrompen behuizing en deinwoningsmoeilijkheden zijn andere factoren, die jong huwelijksgeluk bedreigen. „Als je huis niet naar je zin is", zegt de schrijver zeer te- recht, „bedenk dan dat je er tenminste met je man samen woont en daar ben je ten slotte voor getrouwd." Een zwakke' gezondheid van man of vrouw en moeilijkheden in zaken zijn ook soms oor zaak van mislukking. Opmer kelijk is dat deze Amerikaan onomwonden toegeeft, dat een huwelijk, waar man en vrouw beiden een werkkring hebben, veel meer gevaar loopt dan een waar de man alleen werkt. Hij voegt er echter direct aan toe, dat dit een kwestie is, die de echt genoten samen moeten rege len. Het succes van een huwe lijk hangt echter voor het grootste deel af van de goede wil aan beide kanten. Dat wij, katholieken, daaren boven nog mogen rekenen op Gods speciale zegen, verbon den aan het Sacrament des huwelijks, is iets, wat deze Amerikaan uiteraard niet vermeldt, maar wat, jammer genoeg, tegenwoordig ook veel katholieken schijnen te vergeten. Advertentie eerst ontmoetten. Hij voelde zich nog wel wat vreemd in die nieuwe omgeving. ,.Ik weet waar achtig niet. waar ik het eerst naar toe moet lopen", vertrouwde hij ons toe. En het duurde niet lang, of hij was met zijn woorden en gedachten bij de Gentse floraliën, waar hij vijf dagen zal vertoe ven als lid van de internationale jury. Het was echter niet mogelijk een rustig gesprek te voeren, want overal in de grote zaal was het een timmeren en zagen om de laatste hand te leggen aan de vele stands, die de dames-bezoeksters uitvoerig moeten inlichten over al het goede en mooie van deze wereld. Maar daarvan was vanmorgen nog niet veel te zien, of het moesten de ijver en werklust zijn, waarmede met man en macht gewerkt werd om het geheel volgens de plannen en op artistiek ver antwoorde wijze op te bouwen. Laten wij geen namen noemen, want iedereen sloofde zich uit om de beurs inderdaad een waardig en tegelijk feestelijk aan zien te geven. En vanavond komen de bloemen. Bij honderden. En wie twijfelt er dan nog aan, dat de Haarlemse vrouwen, niet met plezier door dit paradijselijke oord zullen wandelen? Burgemeester en Wethouders van Haarlem zullen op Vrijdag 21 April, des middags 5 uur, officieel ten Stadhuize ontvangen het bestuur van de Bond van Bloembollenhandelaren, alsmede zijn buitenlandse gasten, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de bond. (Van onze verslaggeefster) y- yet i$ voor de kok, die lekkere hapjes maakt, heel onplezierig als de disge- f—f noten er nauwelijks van proeven. En zo stak het de Nederlandse hoedenma- kers al geruime tijd, dat de vrouwen zich nog zo weinig willig tonen, om hun producten en creaties op het hoofd te zetten. Ze besloten tot verhevigde publiciteit, ze richtten een informatie-centrum op en zodoende werden voor het eerst in de geschiedenis van de vaderlandse hoed (die ongeveer in 1900 begint) een kleine honderd hoeden uit de collecties van dertien hoeden-ateliers en -fabrieken getoond aan een besloten kring van persvrouwen en belangstellenden. In dat zaaltje van het Amsterdamse I. C. C., het voormalige Paviljoen van het Vondelpark, is langzamerhand al heel wat vaderlandse mode ingewijd.' Aan fabricage van dameshoeden, doen wij in ons land pas vijftig jaar. We keken de kunst af van België In 1947 echter was de respectabele omvang der productie niet minder dan tien millioen gulden. Sinds kort exporteren we onze hoeden zelfs. Naar Canada, en de laatste maanden veel naar West-Duitsland. En als het met de deviezen een beetje wil, kan men binnenkort ook op de Karl Johan in Oslo een frisse Noorse tegen komen die haar aantrekkelijkheid heeft verhoogd met een hoedje, dat stamt uit Amsterdam. Er zijn drie manieren waafop men een hoed maakt: de fabriekshoed (in de winkel van vijf tot tien gulden) wordt in zijn geheel geperst, de ate- lierhoed wordt, gedeeltelijk op een blok, met de hand genaaid, en de modelhoed is het neusje van de zalm, zowel van exclusieve vervaardiging als in prijs. Hoeden van deze drie onderscheidene categorieën wandelden onlangs op de mannequins langs de belangstellenden, die zich er van konden vergewissen, dat de extravagante lijnen van Parijs door de zeef der matiging voor de Nederlandse vrouw waren opgevangen. „Extravaganties zijn nodig om de nieuwe lijnen aan te geven", zei drs. J. van der Valk, de hoedenpromotor, in zijn inlei ding, maar de Nederlandse fabrikant weet wat de Nederlandse vrouw wil en geeft haar dat. Ze houdt van de hoed met terugge slagen rand, die krijgt ze ook. Het gros der getoonde hoeden omsloot het hoofd van achteren, hoewel de matelot ook haar kans kreeg. Voor het vroege voor jaar was er de vilthoed in zachte pastel tinten met een bloem. De roos speelt haar romantische rol, soms in grote toeven, zowel op vilt als stro. Stro is ofwel het zeer fijne sisalstro, licht- crème of donkerblauw en dan graag gecombineerd met wit, bijvoorbeeld pi qué, wat een aardig, fris effect geeft, ofwel het goudkleurige grove stro, dat de meest zomerse hoofdbedekking is, omdat het aan zon en een rijp koren veld doet denken. Er was een soort koeliehoed met een dergelijke grote rand en een heel klein plat bolletje van zwart vilt. Grosgrain (ribszij) is ook een dankbaar materiaal voor de zomerhoed, het laat zich uitstekend combineren. Bloemen veroveren als garnering a 11 ij d de zomerhoed, op de kapjes zitten ze dikwijls middenvoor, soms geflankeerd door twee wieken. Op de helmachtige kapjes, die het hoofd nauw omsluiten, zit de pompon, de veer of de bloem dikwijls midden op de bol, geïnspireerd op de Pierrotmuts. Tulle is er ook veel, vooral op de meer „aangeklede" hoed, er zijn ook „wagenwielen" geheel van zwarte tulle. En de verzachtende, vrouwelijke, milde voile is er nog steeds. In velerlei variatie het gezicht ragfijn omwolkend. Nieuw is de heel korte ge steven voile, die als een luifeltje de hoed- rand verlengt Foto's v. I. n. r.: Matelot van lila vilt met satijnen rozen en tulen ruche. Model: André Mol; Vilt met bloemen. Model: Rubro; Toque van gestreepte zijde. Model: Angelique Poelmann. Advertentie 1950 ÓAMeS-. ,V 00'RJAARSBEUIiS.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5