Instituut voor vrouwelijke hedrijfshoofden opgericht 15 Maart nieuwe golflengten STEEDS MEER ROTANS n Garantiewet voor ambtenaren in Indonesië Wij luisteren naar PLUIMVEEMARKTEN VERBODEN Thans 9 jaar geëist tegen Kerkmeester „Het Parool" contra Lunshof Voorlopig geen nieuwe loonsverhogingen Dader van roofoverval te Driehuis gearresteerd Aantrekkelijke jeugd wedstrijd te Utrecht Sterke oriëntatie op Europese eenheid Vogelpest in het Zuiden Panamese schepen voor de repatriëring A.T.O.-chauffeurs werkten te lang Zetelverdeling in Soc. Econ. Raad 70 cent De export-sigaret nu óók in Nederland! Regering doet niet te kort aan de waardigheid der ambtenaren Op de radiotoestellen is een andere schaalverdeling nodig Nederland wordt er beter op Goede prestaties Nederi. schaatsenrijders Amsterdammer Mol wint Jeroen Bosch-beker DONDERDAG 9 MAART 1950 PAGINA 7 „Oranje" 28 April weer naar Djakarta Verkeersstremming in weg BredaAntwerpen Directeur en chauffeurs beboet E.V.C. is uitgesloten J. Engelman commissaris voor Biennale te Venetië In cellofaan 20 STUKS DE NIEUWE GOLFLENGTEN EN ZENDERSTERKTEN EENTJE, DIE NIET TE KORT KOMT! Nederlandse motorrenners naar Spanje Oefenwedstrijden voor dames A- en B-elftal K.N.M.V.-VOORJAARSRIT Dick Button wereldkampioen kunstrijden ENGELSE LEAGUE De Ruyter verslaat De Leeuw Sportsnippers J (Van onze redactrice) 425.000 vrouwen in ons land bekleden een leidende functie tn het bedrijfs leven. Hun positie ligt tussen de krui deniersvrouw, die haar man in de win kel helpt, en de eigenares-directrice van een reisbureau. In het bedrijfsleven is het aantal vrouwen ongeveer een derde van het aantal mannen In de vertegen woordigende organisaties, in bedrijfs- schappen, vakgroepen of in de Stich ting van de Arbeid treft men echter nauwelijks een vrouw aan. Toch is het nodig, dat ook op econo misch gebied de vrouw in het open baar naast haar mannelijke collega's staat, dat zij mede als georganiseerde naar buiten kan optreden, dat zij door haar advies en in gezamenlijk overleg met en naast de man, de snelle oplos sing kan vinden bij de problemen die zich voordoen. Enkele van de Nederlandse zaken- Vrouwen, die dit inzagen, sloten zich in het najaar van 1949 aaneen tot de Vereniging Vrouwelijks Bedrijfshoof- den. De voorzitster dier vereniging was echter zelf geen bedrijfshoofd. De leden Werden automatisch ingelijfd bij de Vereniging van Vrouwen in Beroep en Bedrijf, een club, die geheel op Ameri kaans kompas vaart. Bovendien liet de vereniging als lid ook huisvrouwen toe, wat de eigenlijke doelstelling enigs zins vervaagt. Spijtig genoeg voor de ijver en de goede bedoelingen van deze jonge ver eniging, maar zij is om genoemde rede den niet geaccepteerd in het Europees Verband, terwijl juist dit onderling contact tussen de negentien landen van het Marshall-plan een der punten zal zijn, waarnaar de landelijk georgani seerde zakenvrouwen streven, die het hare willen doen om mede te werken aan de Europese eenheid. Zó zag het de geestelijke moeder van de „Femmes Chefs d'Entreprise" Mad. Foinant, de Franse leidster van een hoogovenbe- drijf, die in 1946 haar appèl liet uit gaan naar de Franse zakenvrouwen en thans de bezielende presidente is van een organisatie, die bij de autoriteiten hoog in aanzien staat, met naast zich êen Belgische zusterorganisatie sinds 1949. Na het eerste minder gelukkige po gen van de kleine groep aaneengesloten Nederlandse vrouwen uit het zakenle ven, hebben enige van haar zich afge scheiden. Thans zijn deze vrouwen op streng zakelijke basis gekomen tot op richting van het Instituut Vrouwelijke Be drijf shoof den, dat zich sterk op de Europese eenheid oriënteert en wèl bij de Europese Federatie is aangesloten, Zelfs opdracht heeft om contacten op te nemen met Noorwegen, Zweden, Dene marken en Engeland. Voorzitster van het Instituut Vrouwe lijke Bedrijfshoofden is mej. C. A. M. Hennekam, directrice van Agence Ha- Vas, secretaresse is mevr. W. Fleissig, De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft bepaald, dat alle pluimveemarkten, tentoonstel lingen, keuringen en andere gelegenhe den, waar concentraties van pluimvee Voorkomen, in geheel Nederland geslo ten moeten worden en tot nader order gesloten moeten blijven. De minister kondigt bovendien een Vervoersverbod af voor Noord-Brabant, Limburg en Zeeland voor alle pluimvee, levend en geslacht, gedood en gestorven Pluimvee en delen daarvan. Het ver voersverbod geldt eveneens voor ver- Pakkingsmiddelen en delen daarvan voor Pluimvee, broedeieren en voor pluim veemest, tenzij de inspecteur van de Veeartsenijkundige dienst in het desbe treffende district ontheffing verleent. Deze maatregelen zijn onmiddellijk van kracht. Zij beogen de verspreiding van de vo gelpest, waarvan thans in Brabant en kele gevallen voorkomen, tegen te gaan. Bij optreden van vogelpest en in twij felgevallen waarschuwe men onmiddel lijk de veeartsenijkundige dienst of de burgemeester van de gemeente waar then woont. Het aangetaste pluimvee en de ogenschijnlijk nog gezonde kippen Op het besmette bedrijf zullen terstond gedood en verbrand moeten worden, de terreinen en hokken ontsmet en het be drijf geïsoleerd. De eigenaar kan in dat geval van regeringswege schadeloos borden gesteld, zoals dit bij de wet is geregeld. De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie heeft tegen de 56- jarige H. J. Kerkmeester, in oorlogstijd beheerder van de Arbeiderspers en com. hiissaris van het N.V.V., een gevangenis. ®traf van negen jaar geëist. Het Amster damse Bijzondere Hof had hem veroor deeld tot veertien jaar. Uitspraak 5 April. De „Oranje" zal, nadat de laatste faze "an (je reeks na-oorlogse reparaties zal Ain voltooid, 28 April weer uit Amster- ®am naar Djakarta vertrekken. Daar het thans mogelijk is Belawan "•'eer aan te doen,'is besloten deze plaats V, thu eer in de route op de uit- zowel als de isreizen op te nemen. Dij de repatriëring der Nederlandse r°epen zullen ook één of meer trans portschepen onder Panamese vlag wor- ®h ingeschakeld. De overweging bij het i 'hen van de beslissing dienaangaande uitsluitend geweest de zo spoedig 0 bSclijke terugvoering der militairen in verband met de verlangens in de k„ ''iekring van de hierbij betrokkenen. s'aan. ï2e?e- ""eg BredaAntwerpen is van de heJ>1Sche grens tot Wuustwezel voor de D'ac °Pengebroken en verderop tot g6j. Schaat-Polygoon afgesloten. Reizi- geja ,Uit Nederland wordt daarom aan- Schen n' v'a D°osendaal, NispenEs- te °ver de weg langs Achterbroek bet Zowel het Nederlandse als *h elgische douane-kantoor zijn dag beer c"t open voor het reizigersver- directrice van Hotel Fleissig, beiden te Amsterdam. Leden kunnen zijn vrou welijke bedrijfshoofden en wat daar mee gelijk te stellen is, medewerkende echtgenoten en bedrijfsleidsters. Het Instituut heeft een bureau opgericht (Leidsestraat 108, Amsterdam), waar de leden advies kunnen krijgen bij alle soorten moeilijkheden op economisch, juridisch en fiscaal terrein. Leidster is mevr. C. A. Haitsma Muiiervan Beu sekom. Het secretariaatsadres van het I.V.B., waar men alle inlichtingen kan bekomen, is Leidsestraat 106 te Am sterdam. In een tijdsverloop van enkele maan den heeft de politie meer dan duizend processen-verbaal opgemaakt terzake van overtredingen, begaan door de N.V. A.T.O. ten aanzien van 't rijtijdenbesluit. Er kwamen werktijden van 90 uur voor, terwijl de maximumtijd 55 uur is. Naast de hoofddirecteur, de heer H. v. W. uit Utrecht, en de Eindhovense directeur A. H. M. heeft de kantonrech' ter te Eindhoven ook nog in totaal twin, tig chauffeurs veroordeeld tot geldboeten en voorwaardelijke gevangenisstraffen De overtredingen (1033 in totaal) zijn begaan in het ongeregeld vervoer op de lange afstand. De ambtenaar van het O. M. noemde het de ernstigste overtreding van de Rijtijdenwet, die ooit in Eindhoven, en misschien in heel Nederland is gecon stateerd, en dat nog wel door een semi- overheidsinstelling. Bovendien is gebleken, dat de chauf feurs tot knoeierijen met hun werktijden werden aangezet door dreiging met ont slag. Hij eiste voor achttien ten laste ge legde feiten tegen de heer M. telkens 100 boete en voor drie feiten nog een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar. De eis tegen de directeur v. W. luidde in een en twintig gevallen telkens 250 boete. De plaatsvervangend kantonrechter legde de heer Van W. een straf op van een en twintig maal 100. De heer M, werd conform de eis veroordeeld. Tegen de chauffeurs eiste de ambte naar van het O. M. 40. boete en twee weken voorwaardelijk (proeftijd twee jaar). De uitspraak was conform de eis. Koningin Juliana heeft op 3 Maart te Sankt Anton een Koninklijk Besluit on dertekend, waarbij is bepaald, dat de K.A.B. vijf zetels zal bezetten in de So ciaal-Economische Raad, het toporgaan van de P.B.O., aldus meldt „De Volks Jkrant". Dit geldt voor de zittingsperiode van 1 April 1950 tot 31 Maart 1952. In diezelfde periode zullen het N.V.V. zeven en het C.N.V. drie zetels innemen, waar mede de vijftien plaatsen in de S.E.R. toegewezen aan de werknemersorgani saties zijn bezet. De E.V.C. is dus uitge sloten. Onze Haagse redacteur meldt, dat, hoewel officieel nog geen mededelingen worden gedaan, het in de lijn der ver wachtingen ligt, dat de zetel in de So ciaal Economische Raad, welke ter be schikking staat van de Katholieke Ne derlandse Boeren- en Tuinders Bond, be zet zal worden door de heer G. W. Kampschöer te Wassenaar, voorzitter van deze organisatie. Verwacht mag voorts worden, dat voor de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond het Ka merlid Th. S. J. Hooij te Haarlem in deze S.E.R. zal optreden. Voor de meervoudige eerste kamér van de Amsterdamse Arrondissements rechtbank zijn Woensdag de pleidooien gehouden in de civiele zaak, die Het Parool nu ruim een jaar geleden tegen de heer H. A. Lunshof aanhangig heeft gemaakt wegens diens brochure „Als dieven in de nacht". Eiser in dit proces is niet alleen de Stichting Het Parool, die voor geleden schade 300.000.vraagt, maar ook zes bestuursleden van de Stichting Het Parool, die ieder voor de aantasting van hun goede naam en eer 15.000.vra gen. Voor de Stichting Het Parool en voor de zes bestuursleden trad op mr. J. Jolles. Hij besprak verscheidene ge deelten uit de gewraakte brochure, waarin naar hij zeide „vele sprook jes" waren opgenomen en concludeerde, dat de heer Lunshof zich niet mag ver ontschuldigen met het argument, als zou hij met het schrijven van de bro chure hebben gehandeld in het alge meen belang. Mr. Jolles meende, dat de schrijver heeft geappelleerd aan de sen- satielust van het publiek. Voor de heer Lunshof trad op mr. H. Craandijk. Hij noemde dit proces een belangenstrijd van dc Stichting Het Pa rool „voor het eigen huis". Hij meende dat Het Parool door zakelijke belangen werd gedreven. Tenslotte betoogde mr. Craandijk, dat Het Parool nauwelijks kan zeggen schade te hebben geleden door de publicatie van de brochure. Dat mr. Van Heuven Goedhart in zijn goede naam on eer zou zijn aangetast bestreed hij evenzeer. Uitspraak 25 April. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de heren E. L. L. de Wilde, L. H. Sondaar en J. Wiegers op hun verzoek ontheven van de hun verleende op dracht tot samenstelling van de Nederland se Inzending voor de vijftiende Biennale te Venetië. In hun plaats is de heer J. Engel man te Utrecht tot Nederlands commissaris benoemd. Woensdagmiddag heeft de Eerste Ka mer de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening aangenomen. De heren Rip (A.-R.) en Louwes (V.V.D.) hebben grote waardering getoond voor het landbouwbeleid van minister Mans- holt. waarvan de laatste vooral diens overleg met het bedrijfsleven prees. De minister was ook al tevreden, want hij prees de land- en tuinbouwers en land arbeiders, die hebben bijgedragen tot de verhoging der productie. Naar zijn oor deel moet het beleid er op gericht zijn de afzetmogelijkheden te vergroten en de kostprijs te verlagen. Advertentie (Van onze correspondent) Daar uit de laatste gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat de loonsverhoging van 5 pet., die 1 Januari 1950 van kracht is ge worden, inmiddels reeds door de prijs stijging, die het levensonderhoud tus sen half September en half Januari 6.09 procent duurder deed worden, is achter haald, hoort men in sommige kringen het verlangen naar een nieuwe loons verhoging uitspreken. Van de zijde der KAB deelde men ons mede, dat er hieromtrent nog geen con crete planen bestaan. In de raad van vakcentrales wordt de ontwikkeling der verhoudingen tus sen lonen en prijzen echter nauwlet tend gadegeslagen. Bij het bedingen van de sinds 1 Januari 1950 toegestane 5 pet. loonsverhoging hebben de geza menlijke arbeidersbewegingen er bij de regering op aangedrongen de prijzen zo veel mogelijk in 6e hand te houden, daar men bij een te grote prijsstijging, tot hernieuwede actie zou moeten over gaan. Men acht thans de tijd hiertoe nog niet gekomen, daar het prijspeil nog geenszins stabiel is en de mogelijkheid bestaat, dat de toenemende concurren tie een daling zal kunnen veroorzaken. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de z.g. garantiewet voor Nederlands ambtena ren in Indonesië is het volgende ont leend: Het is de regering niet duidelijk, dat enige leden de indiening van het ont werp van wet menen te moeten be schouwen als een gebrek van vertrou wen van de Nederlandse regering in de regering van de republiek der V.S.I. Evenmin vermag de regering in te zien, dat het door haar terzake gevoerde be leid te kort zou hebben gedaan aan de waardigheid van de ambtenaren en die van de regering zelve. Het tegendeel meent zij te mogen stellen. Het doel, dat de regering bij het ge voerde personeelsbeleid voor ogen heeft gestaan, n.l. de instandhouding van het bestaande ambtenarencorps, zou volgens verscheidene leden eveneens Zijn bereikt, indien aan de ambtenaren volledige vrijheid zou zijn gegeven al dan niet in dienst van de V.S.I. over BURGMEAD STOCK 1224-26 ALUNMORC ALUNOBODG t #7734 MOSKOU atmlonc DROIT wlC M MÊ3Cm •BREMCM Tu.ouit, 40 M*}08 UrHMfon JOt W.?S> ««'JS.259 1 PAOIJS M ^STRAATSBURG 346-260 jpj^^BEROKWNSTtl» WMT.CENC» 539 &2T7 M ABP 10 VERKLARING: 111NIEUWE GOLF LENGTEN ZENDERCAPACITEIT: o 20k IN 50-70 kW 6 100-135 kW A 150-200 kW 400-500 kW LIMOGES LVO» EE3M23S3E» (Van onze Haagse redacteur) Sedert de conventie van Luzern in 1933, waarbij de golflengten internatio naal werden opgedeeld, is er het een en ander gewijzigd in de aether. Het aantal radiostations in Europa en aan grenzende gebieden is op 380 gekomen (tegenover slechts 138 frequenties) en' het totaal vermogen liep in 20 jaar van 500 kilowatt op tot 12.000 kilowatt. In gevolge het nieuwe internationale radio reglement van Atlantic-City-1947 is daarom een nadere regeling van de Europese radio-omroep uitgewerkt. 15 Maart des nachts twee uur, dat is drie uur plaatselijke tijd, wordt de ge hele aether als het ware op zijn kop Advertentie 't Is deze kleine knaap aan te zien, dat hij 't goed heeft. Zijn lachen bewtjst, dat hij 't weet. Maar dit weet hij nog niet: dat hij er zoveel te leuker uitziet, omdat moeder zorgt voor stralend witte kleertjes en beddegoed. Met 't wassen heeft ze generlei moeite meer. Niet langer boenen of bleken en toch een'pracht-resultaat. doe dat mogelijk is? De mannen van weten- chap, die jarenlang zochten naar 't beste, kunnen 't U uitleggen Maar naar die ge leerdheid zijn onze lezeressen niet nieuws gierig. Zij zijn tevreden met het feit, dat Super Radion het ideale wasmiddel is, waardoor de was altijd witter wordt, zelfs in het schraalste water. gezet. Voor vele landen zit aan het overschakelen op de nieuwe golflengten veel werk vast; sommige komen met een geheel nieuw station in dienst, an dere hebben aanmerkelijke wijzigingen in hun zenders moeten aanbrengen. Deze wijzigingen brengen mede, dat de verdelingsschaal op de radiotoestel len gewijzigd zal moeten worden. Op de postkantoren zal gratis een staatje met de nieuwe golflengten verkrijgbaar worden gesteld. Niemand kan vooraf verzekeren dat er een bevredigende ont. vangst Komt; voor Nederland ziet het er echter naar uit, dat wij er wel beter op zullen worden. Ons land heeft toegewezen gekregen één frequentie die exclusief is, namelijk 746 kHz (402 m., vroeger 415 m.) met een toegestaan vermogen van 120 kilo watt, dat is hetzelfde waarmede de zen der ook nu werkt. Daarnaast een fre quentie die wij met Syrië (Aleppo) moe ten delen: 1007 kHz (298 meter vroeger 301 meter) eveneens met een vermogen van 120 kilowatt. Aleppo heeft echter slechts een vermogen van 20 kilowatt. Een moeilijkheid kan zich voordoen met de 298 meter, die betrekkelijk dicht bij de zender München ligt. Voorts mogen wij gebruik maken van een z.g. internationale gemeenschappe lijke golf (180 meter), die toegewezen is aan een aantal stations met klein vermogen; de zogenaamde regionale zen. ders vallen daaronder. Naar wij van de politie te Velsen ver nemen, is de dader van de roofoverval, die in September 1949 gepleegd werd op de kantoorhoudster van het postkan toor te Driehuis, gearresteerd. Het is de 28-jarige betonijzervlechter J. S., die thans in Wageningen woont. Hij werd verdacht van een inbraak in Haarlem, maar toen de recherche het signalement met dat van de dader te Driehuis ver geleek, kwam zij tot de conclusie, dat de dader van de inbraak dezelfde moest zijn als de dader van de roofoverval. De kantoorhoudster herkende de man en S. viel dan ook spoedig door de mand. Hij heeft tevens inbraken gepleegd in de stations van Meppel en Almelo. i te gaan. De regering kan dit standpunt tot op zekere hoogte delen, en het is daarom, dat zij, met behoud evenwel van het beginsel, dat aan de wet ten grondslag ligt, aan de terzake in de Tweede Kamer geuite wens is tegemoet gekomen en naar zij meent ook so ciaal-economisch de mogelijkheid van een dienstbeëindiging naar eigen verkiezing heeft geopend. De opvatting van andere leden, dat het in het wetsontwerp opgenomen be ginsel van vrijwilligheid er slechts een is van schijnbare vrijwilligheid, kunnen de ministers allerminst delen. Als punt van onzekerheid wijzen verscheidene leden op de mogelijkheid, dat de regering van de V.S.I. niet even veel waarde zal hechten aan de dienst van de Nederlandse ambtenaren als de voormalige Nederlands-Indische rege ring placht te doen. De regering wil niet ontkennen, dat er aanwijzingen zijn, dat het recht van herschikken van de ambtelijke functionarissen, welk recht uitdrukkelijk in de betreffende overeenkomst ter R.T.C. aan de rege ring van de V.S.I. is toegekend, in be paalde gevallen is gehanteerd op een wijze, welke voedsel zou kunnen geven aan de gedachte, door deze leden uit gesproken. De regering meent echter, dat het voorbarig zou zijn, terzake een oordeel uit te spreken en daaraan de gevolgtrekking te verbinden, dat ern stige schade zal worden toegebracht aan de levenspositie van de ambtenaar. Ten aanzien van de vraag, wat ten aanzien van de delegatie aan in Neder land verblijvende gezinnen zal geschie den. indien de Indonesische munteen heid mettertijd wordt gedevalueerd tot- bijv. de helft van de waarde van de Nederlandse gulden, meent de regering het antwoord schuldig te moeten blij ven. Bij de internationale schaatswedstrij den, die gisteren te Rjukan werden ge houden, heeft Kees Broekman de 3.000 meter gewonnen in 4.55.7, waarmee hij zijn beste prestatie op deze afstand in dit seizoen (4.52.4 25 Febr. te Oester- sund) benaderde. Op de 500 meter werd hij vierde in 46.1 sec. Uitslagen: 500 meter: 1. Cronshey, I.S.U., 45.1 sec.; 2. Odd Lundberg, Noor. wegen, 45.6 sec.; 3. Pajor, I.S.U., 45.8 sec.; 4. Broekman (N.) 46.1 sec. 3000 me ter: 1. Broekman 4.55.7; 2. Lundberg 4.58.2; 3. Cronshey 4.58.8; 4. Pajor 4.59.2. Bij internationale wedstrijden, die te Brandbu zijn gehouden, hebben Van der Voort en Maarse goede tijden gemaakt op de 500 meter. Van der Voort reed 46.1 sec., zijn beste seizoentijd, en Maarse liet 46.2 sec. afdrukken, waar mee hij zijn prestatie op dit nummer van 25 Febr. te Oestersund evenaarde. De Amsterdammer Mol zegevierde in het biljarttournooi kader 38/2 om de Jeroen Bosch-beker met 14 punten en een gemiddelde van 35.89. Tweede werd Kruythof (Barendrecht), derde Ooster hout (A'dam), vierde Wijnen (Nijme gen) en vijfde Franken (Tilburg). Vier Nederlandse motorrenners, die in snelheidswedstrijden uitblonken, zullen deelnemen aan een wegrace, die op 16 April a.s op een ruim vier kilometer lang cir cuit bij Barcelona wordt gehouden. De Sportcommissie van de K.N.M.V. gaat 5c- coord met de Nederlandse vertegenwoordi ging in dit Spaanse motorsportevenement. Vóór ons land zullen Benooy, Zijlaard, Hei- neman en Van Rijswijk starten. Zaterdag 11 Maart a.s. zullen de voorlopi ge Nederlandse dames A- en B-Hockey- elftallen in het Wagener-stadion te Am stelveen oefenwedstrijden spelen. Als spar- ririg.partner voor het A-elftal zal een he rencombinatie van de Hockeyclub Amster dam fungeren, terwijl de dames B-ploeg te gen een juniorenteam van deze vereniging uitkomt De opstellingen luiden: A-elftal. Doei: Jurrissen (BDHC) achter: Loeb (Rood Wit) en Hogestijn (Be Fair); midden: Huurman (Hilversum), Wijnstroom (BDHC) en Burgersdijk (Leiden); voor: Brouwer (HHIJC), Broers (Be Fair), Vreede (Rood Wit), Francken (BDHC) en Nijpels (Amsterdam). B-elftal: Doel: Ten Barge (EHV), ach ter: Lemm (Aeolus) en E. Jongh (HDM); midden: Horst (BDHC), Nagel (Kieviten) en Gantvoort (Apeldoorn); voor: Bleekemolen (Laren), Heirsch (Kampong), Van der Stel (Amsterdam), Ament (BDHC) en Spanjers- berg (Gooi). Het motorseizoen is dit jaar al vroeg open, want op Zaterdag 25 Maart wordt de Voor- jaarsrit, een eendaagse betrouwbaarheidsrit gehouden. Daaraan kunnen zowel seniores als ju niores deelnemen, die in verschillende klas sen worden ingedeeld en daarom ook me* verschillende gemiddelde snelheden moeten rijden. Voor deze rit start men in Lage Vuursche des ochtends om negen uur. Het parcours, dat door de provincies Utrecht en Gelderland is uitgezet, voert hoofdzakelijk over secundaire en zandwegen en is 280 km. lang. De afstand moet in één etappe dus zonder rust afgelegd worden. Iets nieuws in deze rit vormen de drie „non-stops", die de deelnemers in het tra ject zullen vinden. Dit zijn hellingen of dalingen, waarop niet gestopt mag worden, terwijl evenmin met de voeten de grond mag worden geraakt. Het aantal deelnemers is bepaald op maximum 180. Zowel voor juniores als se niores zullen er drie klassen zijn, n.l. tot 200 cc, boven 200 cc en zijspancombinates tot 1200 cc. Dick Button won voor de derde ach tereenvolgende maal het wereldkampi oenschap" kunstrijden voor heren. Hij behaalde-te Londen de titel na het vrije rijden met 1419.47 punten en plaatscij- ier 7. Op de tweede plaats eindigde de Hongaar Ede Kiraly met 1344.92 punten en plaatscijfer 14. Het vrije rijden van Dick Button, de 20-jarige student van de Harvard Universiteit, maakte grote indruk op de talrijke toeschouwers in de Wembleypool. Het was een demon stratie van hoge sprongen, die met grote snelheid werden uitgevoerd, adem benemende pirouettes en andere moei lijke figuren en combinaties, waarvoor de titelhouder luide werd toegejuicht. UTRECHT, 8 Maart In een aantrek kelijke jeugdselectiewedstrijd stonden te Utrecht twee teams tegenover elkaar, waarvan de spelers hun uiterste best deden om een plaats in het Nederlands jeugdelftal te veroveren. In de eerste helft ging de strijd tussen de A- en B-ploeg vrijwel gelijk op. De A-ploeg beschikte echter over een pro ductiever voorhoede en vormde meer een geheel. Geleidelijk kwam de A-ploeg in de meerderheid en uit een indirecte vrije schop, door Feldman (A.F.C.) ge nomen, kopte Krommert (D.O.S.) via de paal op fraaie wijze in. Na de rust was de A-ploeg overwegend sterker en al vrij spoedig werd de stand op 20 ge bracht toen Wakema van H.F.C. goed doorliep, het leer ontving en onhoud baar scoorde. Het was Bennaars uit Dosko, die na een fraaie soloren keeper Schinkels (Sportclub Irene) uit zijn doel lokte en de stand op 30 bracht. Kort voor het einde scoorde Louer van N.O.A.D. na een fout van Metselaar (Alkm. Boys) en de stand werd 31. Wanneer men de elftallen nader bekijkt, kan men concluderen, dat de A-ploeg het best heeft gespeeld met de voor hoedespelers Krommert, Bennaars en Wakema als uitblinkers. Ook de verde diging van de A-ploeg heeft gespeeld voor wat zij waard was. In de B-ploeg waren Van der Hurk (Eindhoven), Westbroek (D.O.S.) en Smeets (Julia na) de beste spelers. De vier Engelse clubs, die zich in de halve eindstrijden voor de beker plaats ten, zijn gisteren in actie geweest voor de league. Maar alleen Everton bracht het tot een overwinning. Liverpool, dat Zaterdag j.L Blackpool in een beker wedstrijd uitgeschakeld had, kon het gisteren tegen diezelfde ploeg niet bol werken en leed zijn eerste nederlaag in een thuiswedstrijd in dit seizoen. Everton, dat in degradatiegevaar ver keert, verbeterde zijn positie door een 21-overwinning te Bolton, en Charl ton, dat er eveneens slecht voor stond, haalde twee kostbare punten door Chel sea te kloppen. Dit was de eerste neder laag van de Londenaars op eigen ter rein in vier maanden. De uitslagen van de gisteren in de eerste divisie gespeelde wedstrijden lui den: ArsenalMiddlesb. 11, Bolton W. Everton 12, ChelseaCharlton A. 13, Derby C.Portsm. 21, Manch. U. —A. Villa 70, LiverpoolBlackpool In een wedstrijd klein biljart cadre 38/2 ten bate van de Niwin heeft Kees de Ruyter gisteravond met groot ver toon van meerderheid van Piet de Leeuw gewonnen. Hij scoorde 600 ca ramboles in 10 beurten. Piet de Leeuw bleef op 84 staan. Gisteravond werd op de Hoky te Den Haag een ijshockeywedstrijd gespeeld tussen HHYC (Den Haag) en een Ame rikaans legerteam, welke in een 162 overwinning voor de Hagenaars eindig de. De tussenstanden waren 3—1, 9—1. 4—0. In een voorronde wedstrijd van het voetbaltournooi om de Jules Rimet be ker hebben Wales en Noord-Ierland gisteren met 00 gelijk gespeeld.' In de Wembleypool te Londen heeft Aja Vazanova (Tsjechoslowakije) gis teren haar titel wereldkampioenn kunst rijden voor dames behouden. Na het vrije rijden bezette zij de eerste plaats in het eindklassement met 1359.16 pnt. en plaatscijfer 12. Curacao won het toumooi op sabel, dat te Guatemala in het kader der midden-Amerikaanse spelen werd ge houden. De equipe van Curasao boekte drie overwinningen. DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. NCRV: 18.15 de stem der Christel. Vakbeweging 18.30 strijdkr., vraag en aanbod van be trekkingen voor gedemobiliseerden, 19.00 nieuws, 19,15 De late romantiek, mu ziekgeschiedenis voor de jeugd, 19 40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 steravond, intermezzo familiecomp., 22.05 gram., 22.15 De vaart der volken, 22.35 Pavane, 23.00 nieuws, 23.15 De slapende prinses, Tschaikowsky, pianoconc., Shostako- vitsch, ouv. Russian en Ludmilla van Glinka. HILVERSUM II, 415 m. Na 17.00 uur ook 245 en 1875 m. VARA: 18.00 nieuws, 18.30 strijkork, van Hugo de Groot, 19.00 kleuters, 19.05 Tom Erich, 19.30 radio volksmuziekschool, 20.00 nieuws. 20.05 Maak je eigen programma. 21.45 sinfo- nia sacra, ,,In memoriam patris", Lan- dré, „Tasso", Lamento e Trionfo, Liszt, 22.30 zwerftochten door Ontario en Que bec. 22.45 Tatania's Briefscène uit Eugen Onegm, Tschaikowsky. 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 operaconc., fragmen ten' uit werk van Berg, Glinka. Mous- sorgsky. VRIJDAG HILVERSUM I. 301 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 Hong. dansen, Brahms, 8.00 nieuws, 8.45 Alfred Cortot speelt sonate no. 3 en F impromptu van Chopin, 9.15 zieken, 9.30 suite.Les deux pigeons, Messager, pianoconc. in G. Ra- vel, suite Pelléas en Mélissande, Pierné. 11.00 son. in D, Leclair, preludium en fuga in E voor viool, Reger, suite Es- pagnole. De Falla, 11.30 Busch-strijkork. 12.33 Missa Benedicta, De Monte, 12.30 land- en tuinbouw, 12.33 ensemble Lach man, blaaskwintet met piano, 13.00 nieuws, 13.15 Vrij en blij, 13.45 Prome- nade-ork. en Jan Rietvelt, tenor, 14.15 Trio, Brahms. 14.40 Van oude en nieu we schrijvers, 15.00 Ned. Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel, 15.30 André Kos- telanetz. 15.40 declamatie Lijdensgedich ten, 16.00 Ned. Kamerkwartet, overz. v. Middel-Ned. wereld, volksliederen, 16.30 sonate in G, Marcello, sonatine Geza Frid, 17.00 symph. in F, Mozart, 17.30 Under Fryske Flagge, Erfenis far it Alvetal. HILVERSUM H, 415 m. Vóór 10.00 uur ook 245 en na 17.00 uur ook 245 en 1875 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.18 gram.. 8.00 nieuws. 8.18 operette Die Czardasfdr- stin, 8.50 vrouw, 9.00 Boston Symph. Ork. VPRO: 10.20 Sydney Torch. VARA- 10.30 vrouw. 10.45 gem. koor. Schubert- progr., 11.00 Russisch sprookje, 11.30 ac- cordeonork. AVRO: 12.00 Melocanta, 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 sport, 12.45 Luis Mariano, 13.00 nieuws, 13.15 Tom Erich, 13.45 Andrew Sisters, 14.00 kook les, 14.20 aria uit cantate Vergnügte Ruh, Bach, sinfonia in D gr. t„ Differs von Dittersdorf, trois chansons, sonate voor kamerork., Arnell, 15.00 Ons volk en zijn dichters, 15.20 sinfonia funébte. Paisiello, capricio, Mendelssohn. VARA: 16.00 André Kostelanetz, 16.30 jeugd, 37.00 piano-duo, 17.20 Beethoven en zijn laatste kwartetten, door Wouter Paap. Per dag trouwen er onge veer twee honderd vijftig paren, hetgeen betekent, dat twee honderd vijftig nieuwe gezinnen zich per dag in dit overvolle, op gepropte land ergens innes telen. Of we willen of niet, we worden wel gedwongen hoe langer hoe meer te woekeren met de ruimte en de meubels te laten meewoe- keren. Het rotan-meubel dringt zich daarbij steeds meer naar voren. En dat niet alleen, omdat het licht in de hand is, dus makkelijk ver plaatsbaar door de vrouw, die summiere of geen hulp heeft, en omdathet makke lijk is te onderhouden (wie boenen wil hoeft dat toch niet te laten, want rotan glimt graag), maar omdat het geheim van rotan de doorzichtigheid is. Een mas sieve stoel van even groot volume als een spijlen-stoel lijkt veel meer ruimte van het vertrek te absorberen. Rotan-stoelen in talloze va riaties, tafels die op rotan stutten een blank houten of glazen blad dragen, zelfs ro tan bank-bedden zijn op het ogenblik verkrijgbaar. Er is een zeer grote be langstelling voor, vooral van de kant der vrouwen en dat is niet te verwonderen want onze landaard is nu eenmaal zo, dat we de aankleding van onze kamers even be langrijk vinden als de aan kleding van ons zelf. Rotan meubelen zijn naar verhou ding niet duur, hoewel men voor de bank, tegelijkertijd bed, aanmerkelijk meer moet neerleggen dan voor het gangbare doodgewone divan- bed. maar het is dan ook sierlijker en de matras, met aardige stof overtrokken, is tegelijkertijd zitkussen. Deze uit Indonesië geïmporteerde rietsoorten, rotan (massief) en bamboe (hol) hebben iets fascinerends, want door de buigzaamheid en de soeples- se van het materiaal, laat het zich speels verwerken. De industrie die deze meubels maakt is grotendeels in Friesland gevestigd Nu kan men niet ontken nen, dat men, bij een rotan zitje, dadelijk aan een groen gazon denkt, maar men geeft de spijlstoelen wat meer binnenkamerallure met kus sens. Een belangrijke bij komstigheid is het, dat de rotan-meubels zich gemak kelijk laten combineren met de pretentieloze, zij het iet wat zakelijke, moderne blan ke houten meubelen voor al in een rustieke omgeving.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 7