LABOURREGERING WINT DE EERSTE RONDE Spionnage voor Rusland in Amerika 303 millioen gulden van Marshall-hulp vrijgegeven Djakarta wil een geheel andere agenda dan Den Haag UITBREIDING VAN AANTAL GARNIZOENSPLAATSEN K Recordaantal leden in Britse Lagerhuis aanwezig Steun voor landbouw en inpoldering DE CARRIÈRE VAN PEYRE Twaalf jaar voor roofoverval Het weer. Reorganisatie van KonLandmacht FRANSE REGERING WENDT NATIONALE STAKING BIJ ENERGIEBEDRIJVEN AF Regering beschuldigd Tot hoofd en hart Conservatieven winnen laatste zetel Verdachten tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld RUS WORDT UIT DE V.S. GEZET Zeven millioen voor meer logiesruimte „Spion, fascistlid van een dievenbende en lid van het Franse Legioen van Eer Na straftijd ter beschik king stelling Bouw van zender „Anno Santo" Regering der V.S.I. houdt rekening met de tegenstand tegen de Unie Nieuw-GuineavoorR.I.S. op de eerste plaats Enige legeronderdelen gaan verhuizen Vrouwen uit Oost-Java geëvacueerd Grote televisiezender komt in Jaarsveld Sportieve banden tussen de Uniepartners" Parijs bedreigd door een nieuwe vervoersstaking VRIJDAG 10 MAART 1950 73ste JAARGANG No. 2471 Labour-meerderheid daalt tot 6 zetels Luchtlijn Amsterdam Belgrado? HONGARIJE EIST TERUGROEPING Van Britse diplomaten DE ZAAK DER GENERAALS Belediging van Z.H. de Paus Communist, afgevaardigde moet zich verantwoorden Nog 500 millioen over UNIE-CONFERENTIE DER MINISTERS Optreden van rampok- benden steeds driester Karei Lotsy naar Indonesië vertrokken BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postairo 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boeniqter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: VL'. Severin. NIEUWE RLEMSCHE CUURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inqezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week, f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Gisteravond om tien uur vond in het Lagerhuis de stemming plaats over een conservatief amendement op het antwoord op de troonrede, een stemming over het al of niet uitstellen van de nationalisatie van de staal- en ijzer- industriccn. Morrison had tijdens het debat verklaard, dat de regering het onderwerp van de stemming wenste te beschouwen als een vertrouwenskwestie. De Whips van de beide grote partijen hadden met inspanning van alle krach ten een recordaantal Lagerlmislcdcn bijeengebracht. Zieken waren op het laatste ogenblik uit hun bedden gehaald en dik ingepakt per auto naar het Lagerhuis vervoerd om hun stem uit te brengen. Een aantal ministers droeg avondkleding omdat de stemming hun belet had tijdig naar Covent- Garden te gaan. waar een gala-opvoering plaats vond voor de Franse presi dent en echtgenote en de koninklijke familie. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Gisteravond vond de verkiezing: plaats voor de enige nog vacante zetèl van het Lagerhuis in Manchester, waar het over lijden van de conservatieve candidaat tij dens de verkiezingscampagne uitstel nood zakelijk maakte. De nieuwe conservatieve candidaat won de zetel van het kiesdistrict Moss Side met 25.347 stemmen. Labour behaalde 16.769 stemmen en de liberale candidaat 2607. Dit betekent, dat de liberale candidaat de kostbare traditie van zijn partij heeft gehandhaafd door zijn waarborgsom te verliezen, de 315e waar borgsom van 150 pond welke de libéralen verloren hebben in de verkiezingen. De ze tel voor Moss Side werd in 1945 door de socialisten gewonnen. De conservatieve winst betekent, dat de meerderheid van de socialistische partij over alle andere partijen in het Lagerhuis nu gedaald is tot zes. Een afgevaardigde van de KLM ver blijft op het ogenblik in Belgrado waar hij met de Joegoslavische autoriteiten de mogelijkheid van een luchtverbin- ding AmsterdamBelgrado bestudeert. Om tien uur begon onder luid ge juich en na een opwindende zitting de stemming. Dank zij het werk van de Whips werd 'n record aantal stemmen uitgebracht. De regering won met 310 tegen 296 stemmen. Slechts twee so cialisten waren wegens ziekte afwe zig. De conservatieven waren vier man zieker. De liberalen stemden met de conservatieven vóór het amendement. Er ging een daverend gejuich op van de socialistische banken toen de uit slag bekend werd gemaakt. Tijdens het debat, voorafgaande aan deze stemming, had Anthony Eden er nog eens op gewezen, dat de meerder heid van het electoraat had gestemd tegen nationalisatie door haar stem uit te brengen op de conservatieven en li beralen, die beide duidelijk hadden ge maakt, dat zij tegenstanders waren van nationalisatie. Doch Attlee, die uitste kend op dreef was en een van zijn bes te speeches hield, wilde hier niet van weten. Hij weigerde in de verkiezing een plebisciet te zien over de staal- kwestie en vroeg spottend of het land op een beslissing moest wachten tot Churchill er eindelijk in slaagde een verkiezing te winnen. Hij beschuldigde de conservatieven van onverantwoor delijke partijmanoeuvres. Ook de libe ralen kregen een veeg uit de pan. Attlee verweet hun, dat zij van twee wallen wilden eten door tegen, de regering te stemmen zonder zelf enig risico te lopen. Ter gelegenheid van het bezoek van president Auriol aan Engeland, werd in Covent Garden een gala-voorstelling gegeven door het Sadler Wells-ballet. In de koninklijke loge ziet men v. I. n. r. president 'Auriol, de hertog van Gloucester Koningin Elisabeth, Koning George de Zesde en mevrouw Auriol. De Nederlandse regering deelt mede, dat overleg met de regering der Verenigde Staten van Amerika geleid heeft tot overeenstemming over het vrijgeven van een bedrag van f 303 millioen van de tegenwaarderekening der Marshall-hulp en over de besteding van dit bedrag ter financiering van verschillende belang rijke projecten ten behoeve van het Nederlandse economisch herstel. De beste ding zal onder meer geschieden ten behoeve van de werkzaamheden, verbonden aan het droogleggen der Zuiderzee; het herstel van de oorlogsschade aan en de wederopbouw van agrarische en industriële bedrijven en woningen; het herstel van de waterwegen en het spoorwegverkeer; technisch-wctenschappelijk onderzoek; technisch onderwijs; de 'bouw van hotels en de bevordering van het tourisme, alsmede de financiering van de uitgaven in guldens van onder het Marshall-plan verleende technische bijstand. Valentin Goebitsjef, het 30-jarige Russische lid van het secretariaat der V.N., is gisteren te New York tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld op be schuldiging van spionnage. Hij zal deze straf echter niet behoeven uit te zitten, want tevens is bepaald, dat hij binnen veertien dagen naar Rusland zal worden gedeporteerd. Judith Copion, een 28-jarige Ameri kaanse ambtenares, die met Goebitsjef heeft samengewerkt, is eveneens tot 15 jaar veroordeeld. Een jury had hen schuldig bevonden aan samenzwering teneinde Amerikaanse defensiegeheimen aan de Sovjet-Unie door te geven. Mej. Copion, wier werk op het Ame rikaanse departement van Justitie met de studie van de Russische spionnage verband hield, was al eerder veroor deeld wegens het stelen van regerings documenten. Het vonnis luidde toen: 40 maanden tot 10 jaar. Goebitsjef heeft verklaard, dat hij en mej. Copion elkaar slechts eenmaal heimelijk hebben ontmoet. Zij hielden van elkaar en wilden dit voor Goebitsjef's vrouw verborgen houden. Voor de uitspraak zei Goebitsjef nog, dat de zaak „kunst matig in elkaar gezet" was. Hij noemde het proces een schending van het inter nationale recht en van de Amerikaanse wetten zelf. Er was volgens hem geen bewijs van schuld geleverd. Hij was zon der arrestatiebevel gearresteerd en urenlang door agenten van het F.B.I. verhoord. Deze agenten wilden, naar beschuldigde beweerde, inlichtingen over Rusland van hem hebben. Zijn te lefoongesprekken werden afgeluisterd en het F.B.I. had de opnamen van deze gesprekken vernietigd, „omdat zij aan getoond zouden hebben dat hij geen kwaad deed". Goebitsjef verklaarde, dat hij Ame rika was binnengekomen op een di plomatiek visum, dat door de V.S. was uitgereikt. Hij voegde er aan toe, dat De Honpraarse regering heeft Groot-Brit- tannië gisteren verzocht twee leden van de Britse legatie te Boedapest terug te roepen. Verder verzocht zij de werkzaamheden van de British Council te beëindigen. De ver blijfsvergunning van de leden van de British Council Is ingetrokken. In een nota aan de Britse legatie deelde de Hongaarse regering mee, dat de plaatsvervangende militaire at taché lt. kol. Percy Capron en de com merciële attaché Edward Southby als >»personae non gratae" beschouwt. De Roemeense regering heeft Italië ver docht zijn Instituut voor Cultuur" te Boe karest te sluiten. Een Italiaanse woordvoer der verklaarde, dat verscheidene cmployé's Yan het Instituut zijn gearresteerd. Roemenen die een bezoek hebben willen brengen aan het Britse Consulaat in Boe karest of op het punt stonden boeken te- Jug te brengen naar de bibliotheek van de Rritse voorlichtingsdienst aldaar, zijn door ÖG Roemeense politie aangehouden en gear resteerd, zo deelde het ministerie van Bui tenlandse Zaken vandaag mede. Ook Britse staatsburgers werden jjoor de politie aangehouden toen zij net gebouw van het consulaat in het -entrum van Boekarest wilden binnen- j!^an- Zij moesten zich legitimeren doch berden verder ongemoeid gelaten. Een Roemeense vrouw, die werkzaam is F de bibliotheek van de Britse voorlich- fw£S£ienst. is naai" verluidt sedert Zaterdag haar m?n pddoi'Iddc hij nog steeds de rang van derde se cretaris op het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken bekleedde en dat het proces bijgevolg een schending was van zijn diplomatieke onschend baarheid. Tevoren deelde de Amerikaanse pro cureur Irving Saypol mee, dat de pro cureur-generaal Howard McGrath en de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, hebben aanbevolen om Goe bitsjef terug te zenden naar Rusland. Saypol zei, dat deze aanbeveling het resultaat was van besprekingen tussen de ministeries van Buitenlandse Zaken en Justitie. Hij legde de nadruk op het reeds tevoren bekend gemaakte stand punt van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat Goebitsjef aanspraak kan maken op diplomatieke onschendbaar heid. Het departement van Buitenlandse Za ken gaf in bedekte termen te verstaan, dat Goebitsjef een kans wordt gegeven de Verenigde Staten te verlaten om de Sovjet-Unie niet in de gelegenheid te stellen represaillemaatregelen te nemen tegen Amerikaanse onderdanen, verblijf houdend in Rusland of andere Oost- Europese landen. Van de thans vrijgekomen 303 mil lioen der tegenwaarderekening is bijna 275 millioen bestemd voor de finan ciering van projecten, welker uitvoering bij de begroting 1949 werd goedgekeurd. Door deze wijze van besteding vermeer deren derhalve de staatsuitgaven niet, doch wordt de financiering vergemak kelijkt van het totaal der uitgaven, dat door de regering en de Staten-Generaal als budgetair en monetair- verantwoord werd geacht. Voor het financiële even wicht in de staatshuishouding betekent dil dat tot dit bedrag geen nieuwe staatsschuld behoeft te worden aan gegaan. Naast de financiering van de hier boven bedoelde begrotingsposten is nog een beperkt bedrag, n.l. 28 millioen, bestemd vóór de financiering van en kele andere projecten, welke niet zijn opgenomen in de staatsbegroting, doch die met name met het oog op de nood zakelijke verbetering van de Neder landse betalingsbalans als zeer belang rijk moeten worden beschouwd. In de eerste plaats wordt 20 millioen vrijgegeven voor het leggen van dijken rond de Zuid-Oostelijke Zuiderzeepol der. Hierdoor wordt de stoot gegeven tot de ontsluiting van een nieuw vrucht baar landbouwgebied, hetwelk een be langrijke bijdrage zal kunnen leveren tot onze agrarische productie en der halve de noodzaak tot het importeren van granen zal verkleinen. Voorts zal ƒ0.5 millioen worden be steed ter bevordering van het touristen- bezoek aan Nederland, terwijl ter ver groting van de logiesruimte voor bui tenlandse tourisien 7 millioen is uit getrokken als bijdrage in de bouw van daartoe geschikte hotels. Tenslotte is ƒ0.5 millioen vrijgegeven ter bestrijding van de guldensuitgaven van in het kader van het Marshall-plan te verlenen technische bijstand, welke De Franse parlementaire commissie, die een onderzoek instelt naar de „Zaak der Generaals", heeft een door haar ontvangen brief van de veelgenoemde Roger Peyre gepubliceerd, die haar uit Rio de Janeiro heeft bereikt. Peyre be weert hierin, op een en hetzelfde tijdstip agent van de Franse regering, van de Vietnamese autoriteiten en van de re bellenleider Ho Tsji Minh geweest tc zijn. Hij protesteert hierin tegen de „lasterlijke en schandelijke campagne", die door bepaalde 'Franse dagbladen te gen hem is gevoerd. Vervolgens geeft Peyre de volgende beschrijving van zijn levensloop. „Ik was", zegt hij: 1. „Spion van de Franse regering in Spanje, Frankrijk en Indo-China. 2. Handelsvertegenwoordiger in Groot- Brittannië, Indo-China, Amerika en Bra zilië. 3. Een spion van de „Maquis" (de Franse ondergrondse beweging) in Tu nis en het door de Duitsers bezette ge deelte van Frankrijk (vóór geheel Frankrijk werd bezet). 4. Slachtoffer van een dozijn valse arrestaties. 5. Ik werd in 1935, toen ik mij in En geland bevond, bankroet verklaard, doch bij mijn terugkeer in Frankrijk werd dit opgeheven. 6. Ik was van 1936 tot 1938 lid van de Franse fascistische partij. Ik heb bedankt., omdat ik het niet eens was met de houding van Frankrijk op de conferentie van München. 7. Ik heb deel uitgemaakt van dieven benden, waartoe ik, in opdracht van een inspecteur van politie te Toulouse, was toegetreden. Ik werd evenwel tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, toen deze inspecteur mij aan mijn lot overliet. 8. In de afgelopen oorlog was ik een lid van de „vijfde colonne" in de Fran se fascistische partij. 9. Na de oorlog ben ik, op verzoek van generaal Revers, toegetreden tot de Franse contra-spionnagcdienst. 10. Ik ben het slachtoffer geweest van talrijke maatregelen tegen Franse heu lers met de vijand. Dit heeft onder meer geleid tot het plunderen van mijn flat, hetgeen ik niet heb kunnen verhinde ren, daar ik als spion een eed had af gelegd. te zwijgen. 11. Op de dag, dat de tweede wereld oorlog uitbrak, werd ik gewond en gede mobiliseerd. 12. Ik ben, wegens samenwerking met de vijand, van mijn burgerrechten be roofd, terwijl mijn bezittingen verbeurd werden verklaard. In hoger beroep zijn deze maatregelen tegen mij echter onge daan gemaakt. 13. Ik ben in 1948 tot lid vap het Fran se Legioen van Eer benoemd". „Ik heb een avontuurlijke aard", voegt Peyre aan het bovenstaande toe.... De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft gisteren met 254 tegen 132 stemmen besloten tot opheffing van de parlementaire onschendbaarheid van de 29-jarige communistische afgevaardigde Laura Diaz, die' in Juni 1948 te Ortona a Mare Z. H. de Paus in het openbaar heeft beledigd. Mej. Diaz heeft destijds te Ortona a Mare gezegd, dat de handen van de Paus dropen van bloed. er op gericht is de kennis omtrent de mogelijkheden tot verhoging van de productiviteit te vergroten. De bovengenoemde groep van pro jecten van in totaal 275 millioen heeft betrekking op uitgaven, welke van groot belang geacht kunnen worden voor de opvoering van de industriële en agrarische productie van Nederland. Ten dele voorzien zij in het herstel van geleden oor logsschade in deze sectoren van ons bedrijfsleven, anderzijds zullen zij de ontwikkeling van nieuwe pro ductieve krachten mogelijk maken. Zoals bekend is de tegenwaarde-reke ning ontstaan doordat goederen, ont vangen uit de Marshall-hulp, betaald moeten worden niet guldens bij de Ne- derlandsche Bank, die daarna afrekent met de schatkist van het Rijk. Vorig jaar werd op 12 Juli 240 mil lioen vrijgegeven voor de financiering o.m. van de bouw van arbeiderswonin gen en de drooglegging van de Zuider zee. De nu vrijgegeven f 303 millioen vormen dus de tweede afrekening. Zoals uit de laatste weekstaat van de Nederiandsche Bank blijkt, bedroeg de tegenwaarde-rekening f 800 millioen, zo dat na deze vrijgave van f 303 millioen nog plm. f 500 millioen overblijft. Wat betreft de besteding hiervan kunnen wij mededelen, dat over een derde afreke ning besprekingen tussen Nederland en de V.S. gaande zijn en deze bewegen zich vooral op het gebied der industria lisatie. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft de 28-jarige landbouwer T. G. veroor deeld tot. twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechte nis, -wegens diefstal van vierhonderd gulden, gevolgd door zware mishande ling van de 79-jarige caféhouder P. de de Haan en diens zuster in hun café aan de IJ-weg in de Haar lemmermeer polder op 5 September van het vorig jaar. De veroordeelde zal na afloop van zijn straftijd, omdat hij volgens het over hem uitgebrachte psychia trisch rapport, waarin hij een gebo ren m'sdadiger wordt genoema, een ge vaar voor de maatschappij zou vormen, ter beschikking van de regering wor den gesteld. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis der Haar lemse rechtbank, twaalf jaar, geëist. Verwachting tot Zaterdagavond: Vannacht afnemende Noordelijke wind met opklaringen en vooral in de Zuid-Oostelijke helft van het land plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen toenemende bewolking met later, voornamelijk in het Noorden van het land, op vele plaatsen enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Noord-West en West. Ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Zon: 7.05—18.36; Maan: 3.36—10.01. De N.V. Philips Telecommunicatie In dustrie, voorheen N.S.F. te Hilversum, heeft thans officieel opdracht gekregen tot de bouw van de Vaticaanzender, die ter gelegenheid van het Heilig Jaar door de katholieken van Nederland aan Z.H. de Paus wordt aangeboden. De zender krijgt een sterkte van 100 kw voor de ultra-korte golflengte In de kringen van de regering der V.S.I. worden de laatste dagen voor bereidingen getroffen voor de Unie conferentie der ministers. Hieraan kan door de V.S.I. echter niet al te veel aandacht worden besteed, gezien de overweldigende hoeveelheid dringende binnenlandse problemen, waarvoor de legering staat, zo verneemt het A.N.P. in Djakarta. Reeds zijn uit Den Haag voorstellen ontvangen over de inrichting der agenda voor de conferentie. Er bestaat echter een merkwaardig verschi! tussen Den Haag en Djakarta met betrekking tot de conferentie der ministers en de vraag stukken, die er zullen moeten worden besproken. Het is in Djakarta geen ge heim, dat de regering der V.S.I. te kam pen heeft met een aanzienlijke tegen stand tegen de Unie op basis van de gesloten overeenkomst. Zij dient daarom zorgvuldig te waken tegen alles, wat de indruk zou kunnen maken van een for cering en een accentuering der Unie verhouding. De Nederlandse regering heeft voor de Agenda een groot aantal vraagstukken ter behandeling voorgesteld, die in de kringen der V.S.I. niet van primair en urgent belang worden geacht en die zou den kunnen leiden tot een vertroebe ling van de sfeer. Het wekt bevreem ding dat in het eerste Nederlandse voor stel geen bespreking omtrent Nieuw- Guinea is vervat. Nieuw-Guinea staat voor de regering der V.S.I. op de eerste Zoals bekend zal de Koninklijke Landmacht dit jaar een reorganisatie onder gaan in het kader van de uitvoering van de nieuwe legerplannen. re begin nen met de lichting 1950 H zal de opleiding van de dienstplichtigen als van ouds gedurende de gehele eerste oefentijd bij regimenten geschieden. In verband met de voorgenomen uitbreiding van verschillende wapens (o.a. luchtdoelartillerie) zullen enige gemeenten, welke tot nu toe geen garnizoen hadden, een groter of kleiner troepenonderdcel krijgen Alleen Alkmaar zal wellicht tijdelijk zijn garnizoen verliezen. Van de reorganisatie is gebruik ge maakt om alle onderdelen, voorzover zuiver militaire eisen dit toelaten, zo goed mogelijk te legeren. Met de aan wezige legerruimte en oefenterreinen moest worden gewoekerd; voor wat dc legerruimte betreft om het in deze tijd zo kostbare bouwen zoveel mogelijk te vermijden en t. a. v. de oefenterreinen, om zo weinig mogelijk cultuurgronden en terreinen bestemd voor recreatieve doeleinden aan hun normale bestemming te onttrekken. De gemeenten welke garnizoen krij gen zijn Laren (N.-H.) (luchtdoelartil lerie), Velsen (luchtdoelartillerie) en Zuid-Laren (infanterie). Amersfoort verliest de infanterie, maar krijgt er geneeskundige troepen voor in de plaats. Amsterdam krijgt intendance troepen. Bergen op Zoom moet de in fanterie afstaan, maar krijgt weer ar tillerie en tevens luchtdoelartillerie. Breda ziet het garnizoen uitgebreid met luchtdoelartillerie. Deventer, Schalkhaar en Gorssel krijgen infan terie; de thans aldaar gelegerde onder delen komen elders. Ede moet de ge neeskundige troepen verliezen. De luchtdoelartillerieschool, tijdelijk het. tweede vrijwillige opleidingscentrum en later wielrijders zullen echter het garnizoen versterken. Gorinchem krijgt, pontonniers en be houdt luchtdoelartillerie. Grave moet overschakelen van A.A.T. op infanterie. 's-Gravenhage zal luchtdoelartillerie huisvesten. Haarlem krijgt eveneens luchtdoelartillerie, alsmede een deel van het regiment aan- en afvoertroepen. De school K-troepen zal daarvan onder een andere naam deel uitmaken. Harderwijk moet de kadersqhool infanterie ruilen voor artillerie. Kampen kan behalve op de tweede centrale opleidingsschool voor administratief kader rekenen op artil lerie. Leiden verliest de A.A.T. maar krijgt intendancetroepen. Kaarden krijgt évenals vele andere plaatsen luchtdoel artillerie. Tilburg kan op een groot con tingent van het regiment aan- en afvoer troepen rekenen. Utrecht tenslotte moet de geneeskundige troepen afstaan, om dat in deze stad voor drie grote onder delen niet voldoende legerruimte aan wezig is. De garnizoensplaatsen, welke niet werden vermeld, behouden vrijwel hun huidige garnizoen. Bovengenoemde wij zigingen zullen in hoofdzaak vóór 1 Oct. haar beslag krijgen. plaats. Voorts bevat het Nederlandse voorstel de bespreking van enige kwes ties van financieel-economische aard. Van Nederlandse zijde is de wens geuit, dat over een groot aantal onder werpen, die tijdens de R.T.C. niet tot een nadere oplossing werden gebracht, afzonderlijke memoranda zullen worden uitgewisseld, waarvoor men echter van de zijde der V.S.I. geen tijd en ook geen deskundigen ter beschikking heeft. Naar verluidt, is men op het Neder-' Iandse Hoge Commissariaat te Djakarta van mening dat de Nederlandse regering er beter aan zou doen. op het stuk van het aantal agendapunten enige matiging te betrachten en een aantal punten voorlopig tc laten rusten, totdat in In donesië stabieler verhoudingen zullen zijn ontstaan en er van een interne con solidatie kan worden gesproken. In het bijzonder bestaat in de kringen der V.S.I. bezwaar tegen het Nederlandse voorstel om nu, op de eerste conferentie, reeds de kwestie van de erfopvolging van het Uniehoofd ter sprake te bren gen, aangezien hierdoor in Indonesië zeker grote weerstanden zullen worden opgewekt. Alle vrouwen van administrateurs en em ploye's van ondernemingen op het Idjen- plateau in Oost-Java /.ijn geëvacueerd, aldus heeft het Algemeen Landbouwsyndicaat aan Aneta medegedeeld. Deze maatregel werd getroffen, nadat Zondagnacht de koffie-on- derneming Blanar van David Birnies' ad ministratie-kantoor door een grote bende was gerampokt. Reeds enige tijd geleden werden op het Idjcnplateau van alle admi nistrateurs en employe's der ondernemingen wapens ingenomen en sedertdien werd het optreden der rampokhenden steeds driester De ondernemers trachten thans hun wapens terug te krijgen of bewaking van politie of militairen op de ondernemingen te krijgen. Indien de huidige toestand voortduurt, zul len w aarschijnlijk verscheidene ondernemin gen moeten worden verlaten. De directeur-generaal van de P.T.T., de heer L. Neher, heeft medegedeeld, dat de definitieve televisiezender in Jaarsveld zal worden geplaatst, indien althans de proeven, welke thans worden genomen, bevredigende resultaten op leveren. Met deze krachtige zender zal een omtrek van ongeveer veertig km. worden bestreken, zodat Amsterdam, het Gooi en zelfs een deel van Brabant van de televisie zullen kunnen profite ren. Men moet deze zender echter niet verwarren met de kleine proefzender voor het eerste experimentele stadium, die in het Gooi zal verrijzen. De Franse regering heeft door het bezetten van acht clectrische centrales en het opvorderen van dc onmisbare arbeiders van gas- en electriciteitsfabrieken een nationale staking bij deze bedrijven afgewend, ofschoon gisteren toch vele van dc 100.000 bij deze ondernemingen werkzame arbeiders het werk hebben neergelegd. Gisteren op het middaguur kon voor 98 procent in de behoefte aan electriciteit worden voorzien in het gehele land, zo heeft het ministerie van Handel en Industrie meegedeeld. Gas werd overal onder verminderde druk geleverd. De regering heeft meegedeeld, dat er op het ogenblik een grote voor raad gas is. De regering zegt, dat bijna alle opgevorderde arbeiders zich op hun werk hebben gemeld. Wegblijvers zullen gerechtelijk worden vervolgd. Volgens de berichten uit de provincie is bijna overal de gas- en electriciteits- toevoer normaal. Alleen in Rijssel, de communistische industriestad in het Noord-Franse mijngebied. wordt op volie kracht gestaakt. Het gas- en electrici- teitsverbruik in Frankrijk is op het ogenblik niet groot, daar in de metaal industrie, welke veel electriciteit en gas verbruikt, het werk voor een groot ge deelte stil ligt door de staking van 300.000 arbeiders. Volgens de C.G.T. be draagt hel totaal aantal stakers in Frankrijk op het ogenblik 700.000 In sommige nict-eommunistische bladen wordt het regeringsbesluit om de arbeiders in de energiebedrijven een arbeidsplicht op te leggen, gelaakt. De Franc-Tircur wijst er op, dat hierdoor vrijwel het recht om in openbare nutsbedrijven tc staken wordt ingetrokken. De gematigd linkse Combat schrijft, dat de regering de schuld by zichzelf moet zoeken, doordat zij zo lang gewacht heeft met een herziening van de loonschalen. De regering erkent de rechtmatigheid van de looneisen, maar betoogt, dat de eisen van de vakverenigingen tot inflatie zouden leiden. De Parijse transportarbeiders keerden intussen gisteren in groten getale weer terug naar hun werk. Maandag begon deze staking, maar zij .verliep al gauw, toen alle niet-communistische arbeiders door hun vakbondsleiders gesommeerd werden het werk te hervatten in af wachting van de verdere onderhande lingen met de regering. Een regeringszegsman deelde mede dat gistermorgen op alle vijftien lijnen de Métro weer reed met tussenpozen van drie tot twaalf minuten. Ook tal van bussen reden gisteren weer door Parijs. Er verschijnen echter weer nieuwe wol ken aan de Parijse stakingshemel, nu de onderhandelingen tussen de drie niet- communistische vakbonden van de transportarbeiders en de regering op niets zijn uitgelopen en zijn afgebroken. De vakbondsleiders zullen bijeen ko men om te beslissen of zij accoord zullen gaan met het voorstel van de regering van een loonsverhoging van vijf percent of dat zij opnieuw het werk zullen neerleggen. Maak uw dagtaak af en bewaar geen kliekjes voor morgen. (Van onze verslaggever) De heer Karei Lotsy, voorzitter van de Kon. Nederl. Voetbalbond, heeft gister avond voor zijn vertrek naar Indonesië op Schiphol enkele woorden gesproken tot de pers en daarin meegedeeld, dat hy in het kader van de Niwin-Actie naar Indonesië reist om lezingen te houden voor de Nederlandse militairen. Vanzelfsprekend zal hij van de gele genheid gebruik maken om contacten te leggen tussen Nederland en Indonesië op sportgebied. „Mijn ideaal is," zo vertelde de president van de K.N.V.B., „de spor tieve banden tussen de Uniepartners Ne derland, Suriname, Curacao en Indonesië nauwer aan te halen, zo sterk zelfs, dat er een geregelde uitwisseling tussen de landen in alle takken van sport zal ont staan. Van de zomer komen er naar alle waarschijnlijkheid drie voetballers van het Surinaamse elftal naar Nederland om er in proefwedstrijden uit te komen." Om 8 uur steeg het vliegtuig met de heer Lotsy aan boord van Schiphol op. Dit betekende voor hem het begin van enkele drukke maanden, want na zijn terugkomst, over vijf weken, staat de reis naar Finland en daarna die naar de Wereldkampioenschappen in Brazilië op het programma.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1