ENTHOUSIASTE ONTVANGST VAN PRINSES JOSEPHINE CHARLOTTE Geen beslissend plebisciet Enige hutten verbrand op de „Johan v. Oldenbamevelt" WEST-DUITSE REGERING PROTESTEERT TEGEN HET SAARACCOORD Tot hoofd en hart LOCOMOTIEF w Verwachtingen gespannen KJ brandweer rukte met materiaal uit Amsterdamse groot Erg ingewikkeld wL Vijfduizend Belgen verbreken politiecordon op vliegveld Meisbroek bij Brussel Regering doet beroep om orde te bewaren Auriol zal ook deV.S. bezoeken VIERING NATIONALE FEESTDAG Vier brandweerlieden bedwelmd Saarland een autoritaire politiestaat De oude Nazi Hedler uit vergaderzaal gewerkt Het weer. ZATERDAG 11 MAART 1950 73ste JAARGANG No. 24714 De volksraadpleging ovei Koning Leopold is geen beslissend plebisciet, doch een advies van het volk aan de Koning en aan het par lement, die er beiden hun be sluiten uit dienen te trekken Voor de Koning zal zij aanlei ding zijn om afstand te doen van de troon ten voordele van Kroonprins Boudewijn, indien hij minder dan 55 pet. der geldige stemmen behaalt. Wat echtei niet wil zeggen, dat de Koning in het tegenovergestelde geval besloten is terug te keren. Doch zelfs al komt hij tot dat besluit dan moet toch het parlement daar eerst nog zijn goedkeuring aan hechten door een stemming over het eventueel afschaffen van de wet, die de Koning in de onmogelijkheid behoudt te re geren. De vraag is nu, of deze of een andere regering er voor te vinden zal zijn de beide Ka hiers van het parlement tot dai doel in gemeenschappelijke zit ting bijeen te roepen. Pinkstermars gaat niet door Gevechten aan Berlijnse sectorgrens Vryaf na 13 uur DE KONINGIN KEERT MAANDAG TERUG Een vrij recente opname der Belgische Koninklijke familie, over wier terugkeer het Belgische volk zich morge,n zal uitspreken. In het midden de Koning met aan zijn rechterzijde prinses De Réthy; links van hen prins Boudewijn en de jeugdige Alexander; rechts prins Albert en prinses Josephine. V. S. tegen plebisciet Doodstraf voor kampleiders van Ravensbrück BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnem«*nten 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tei. 3998 Voor klawLh'en over de bezorqing na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boeriiqter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Rurt Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miHimeter- hooqte. Inqezonden mededelinqen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Staande in de deuropening groet prin ses Josephine Charlotte de menigte, die ter verwelkoming op het vliegveld van Brussel was samengestroomd. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, Vrijdagavond Hedenmiddag werd op het vliegveld Meisbroek bij Brussel Prinses Josephine Charlotte, die Zondag zal deelnemen aan de Volksraadpleging, ontvangen door een menigte van ca. vijfduizend personen, die van alle kanten uit het land naar dit afgelegen terrein was samengestroomd. Studenten van de universiteit van Leuven die met bussen naar Brussel gekomen waren grepen de gelegenheid aan, Leopoldistisch propaganda materiaal onder de duizenden te verspreiden. Het bloemenwinkeltje van het vliegveld deed grote zaken. Jong en oud kocht bloemen tegen 100 francs per bouquet om deze aan de prinses te kunnen geven. Langs de gehele weg, die naar het vliegveld leidt, hielden gendarmes een oogje in het zeil. Een bewo gen menigte riep „Leopold, Leopold," doorbrak de politieafzetting en om zwermde het vliegtuig. De brandweer van het vliegveld moest te hulp worden geroepen, doch haar bedreiging te zullen spuiten had geen succes. Tenslotte deed de minister van Binnenlandse Zaken, De Vleesch- auwer, die samen met zijn collega van Verkeerswezen Seghers ter begroeting aanwezig was, een beroep op de menig te, om plaats voor de Prinses te maken. Deze kon eindelijk na twintig minuten het vliegtuig verlaten, en begaf zich daarop, begeleid door ettelijke tiental len auto's met Leopoldisten, naar het kasteel te Laeken, waar zij werd ver welkomd door haar grootmoeder, Ko ningin Elisabeth. In de voormiddag hield de heer Pierlot, eerste minister van de Belgi sche regering te Londen tijdens de oorlog, een persconferentie, waarin ook hij van zijn kant protest aante kende tegen de jongste verklaringen van 's Konings secretaris, de histori cus professor Pirenne, die hij van tendentieuze interpretatie beschuldig de. Vanavond vond te Antwerpen in een bomvolle grote zaal een Leopoldistische meeting plaats tot besluit van de cam pagne. Buiten stond nog een grote me nigte van vele duizenden, welke van tijd tot tijd een „Leve onze Pol, want hij mag er wezen" aanhief. Gezamenlijk trok men vervolgens in een lange stoet achter een muziekkorps en vooraan staande Antwerpse Leopoldisten aan via enkele stillere straten naar het kruis punt van Boulevard en Keyserlei, waar onder gejuich aan een tien meter hoog portret van de Koning bloemboeketten werden opgehangen en het volkslied werd gezongen. Enkele groepjes tegen- manifestanten antwoordden met de kreet „Zwarte Pol", doch zij werden door het steeds herhaalde „Leopold, ja!" volkomen overstemd. Tot besluit werd op een plein een vuurwerk afge stoken, waartoe ook een grote afbeel ding van de Koning en slagzinnen als „Dank voor 1940, daarom trouw in 1950" behoorden. De politie voorkwam bij het naar huis gaan een mogelijke sa menscholing voor het Koninklijk Paleis, waarvan de omgeving door een aan zienlijke macht was afgesloten. Overal in de stad hoorde men echter nog ge ruime tijd de kreet „Leopold" weer klinken. Een communistische meeting te Brussel had daags tevoren heel wat minder belangstelling getrokken. De leden van deze partij werden echter opgeroepen om Zondagmiddag, dus na de Volksraadpleging en vóór het bekend worden van de uitslag, in het centrum van de hoofdstad te hoop te lopen en er tegen de terugkeer van de Koning opnieuw te manifesteren. Voor Maandag werd hun bevolen ge hoor te geven aan de bevelen van hun militanten. Het communistisch partijorgaan noem de hedenmorgen de lichte bom, die Donderdagavond voor een Brusselse bank in de nabijheid van hét Konink lijk Paleis tot ontploffing was gebracht, en hoofdzakelijk schade aanrichtte bij de overburen, „een schandelijke Leo poldistische provocatie". De regering heeft een beroep op het volk gedaan om Zondag bq de Volks raadpleging orde en rust te bewaren. Aan politieke partijen en organisaties is verzocht zich van demonstraties te onthouden na de bekendmaking van de uitslag, opdat „de koning, de regent en de regering de resultaten in een atmos feer van kalmte kunnen bestuderen". 1UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII H elgië bestaat uit 3 lands- li delen, 9 provincies en 30 kiesarrondissementen. H Men vreest voor een minder- heid in Wallonië en in Brussel, hetgeen volgens de eis der libe- ralen (50% in elk van deze H landsdelen) tot troonsafstand H zou moeten leiden Daarentegen verwacht men, |j dat 6 van de 9 provincies zich §1 voor de koning zullen uitspre- ken (4 Vlaamse en 2 Waalse), 2 S Waalse tegen de koning, en dat de provincie Brabant twijfelach- H tig zal zijn. Op een totaal van 30 arron- dissementen verwacht men in EE 15 Vlaamse tussen 55 en 75% eh van de stemmen voor koning SE Leopold, in 6 andere (5 Waalse en 1 Brabants) een meerder- heid, terwijl 8 Waalse tegen de S koning zouden zijn en 1 (Brus- sel) twijfelachtig. Het totaal s hiervan is 21 voor, 8 tegen en 1 twijfelachtig. H De antileopoldistisch geachte Waalse arrondissementen zijn echter de dichtstbevolkte en invloedrijkste. Het zijn voornamelijk marxistische he en republikeinse industriebekkens, die zich ook tegen een andere vorst zouden hebben uitgesproken. H De tegenstelling, die kan ontstaan bij cén groot percentageverschil EE in stemmen tussen Vlaanderen en Wallonië, plaatst niet zozeer Vlamin- gen en Walen tegenover elkaar, doch eerder vrijzinnige, linkse en tra- Es ditioneel republikeinse elementen tegenover rechtse, gelovige, traditio ns neel monarchistische. Met andere woorden: niet alle Vlamingen zijn vóór de koning en niet alle Walen tégen hem. Telt men het totaal van deze verwachtingen tezamen, dan zou koning Leopold behalen: de meerderheid van het totaal der stemmen de meerderheid van de arrondissementen; de meerderheid van de provincies. Zulke resultaten zouden de antileopoldisten ongetwijfeld tot naden- Si ken stemmen. In het tegenovergestelde geval mag men echter aanne- men, dat de katholieken voor hun verantwoordelijkheid zullen terug- deinzen. De Oost-Duitse communisten hebben gisteren officieel bekend gemaakt, dat zij van hun plannen voor een mars naar West-Bcrlqn hebben afgezien. Aan de grens van de Amerikaanse en de Russische sector van Berlijn is het gis teren tot een gevecht gekomen tussen socialistische en communistische jeugd. Het gevecht begon rondom een luid spreker der sociaal-democraten, die van de Amerikaanse kant der sectorgrens een redevoering van de communistische leider Gerhard Efsler in de Russische sector trachtte te overstemmen. Toen leden van de onder communisti sche leiding staande Vrije Duitse Jeugd zich naar het gevechtsterrein spoedden, werden zij door de socialistische jeugd, die zich in een gebombardeerd huis had verscholen, met een regen van bakstenen begroet. De communistische jeugd liet zich niet onbetuigd en wierp terug met bakste nen een munitie, die in het gebom bardeerde Berlijn in overvloed aanwe zig is. Nadat de leiders van de Vrije Duitse Jeugd hun volgelingen hadden bevolen de strijd te staken, ruimden West- en Oost-Berlijnse politieagenten tezamen de' honderden bakstenen var.- de straten weg. President Auriol en zijn echtgenote zijn gisteren in Parijs teruggekeerd van hun vierdaags bezoek aan Engeland. In Dover gingen de president en zijn gezelschap aan boord van de kanaal boot „Arromanches", het Britse slag schip, de „Vanguard", vuurde saluut schoten af. Britse torpedoboot jagers en straaljagers vormden een escorte. Hal verwege het Kanaal werd het escorte overgenomen door Franse marinevaar tuigen. Aan boord van de „Arromanches" heeft de Franse minister van Buiten landse Zaken, Robert Schuman, aan een correspondent van Reuter meegedeeld, dat president Auriol op uitnodiging van president Truman een bezoek aan de Verenigde Staten zal brengen. Een bezoek aan Parijs van het Britse koninklijke paar „ligt in de bedoeling", maar er is nog niets vastgesteld, voeg de de minister er aan to« Bij de verkiezingen in 1949 behaalden de Katholieken in 15 Arrondissementen de meerderheid en in 5 andere meer dan 45% der stemmen Sommigen menen daarom, dat de communistische stemmen niet op gelijke voet mogen worden behandeld. Doch hoe....ï (de Koning wenst zelf minstens 55%). ItHiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHtfiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Stichting van dé Arbeid deelt het volgende mede: In verband met de beslissing der rege ring omtrent de viering van de Nationale Feestdag op 5 Mei heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid het College van Rijksbemiddelaars geadviseerd het bedrijfsleven toe te staan aan de werk nemers voor zover het werk zulks toelaat op deze dag na 13 uur extra vrijaf te geven, met behoud van loon. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid vertrouwt, dat van een derge lijke vergunning algemeen gebruik zal worden gemaakt. Naar het Stichtingsbestuur heeft ver nomen, zal een vergunning conform dit advies door het College van Rijksbemid delaars worden verleend. Koningin Juliana en haar drie doch tertjes zullen, na een vacantie van drie weken in Sankt Anton te hebben door gebracht, Maandag a.s. naar Nederland terugkeren, aldus bericht A.P. Niet zodra hadden de enthousiaste Belgen een glimp van prinses Jo sephine Charlotte opgevangen, of zij braken door de afzetting heen en holden naar het vliegtuig, waar mee de prinses Vrijdagavond op het vliegveld van Brussel landde. (Van onze verslaggever) Hedennacht omstreeks drie uur ontdekte een wachtsman aan boord van de „Johan van Oldenbarncvclt", een der twee overgebleven passagiersschepen van de Maatschappij „Nederland" en liggende aan de Javakade te Amsterdam, brand- verschijnselen in de midscheeps. De brandweer rukte terstond met veel mate riaal uit en wist de brand te beperken tot enige hutten van het civiele personeel naast de salon eerste klasse, welk<| eveneens aanzienlijke schade opliep. Niettemin hoopt men dat het schip toch nog op de voorgenomen tijd, n.L Dinsdag a.s. naar Indonesië zal kunnen vertrekken. „Jason" af, waarvan het personeel een paar patrijspoorten van de „Johan van Oldenbamevelt" had ingeslagen, werd het vuur met zes stralen bestreden en omstreeks half zes had men de brand gelocaliseerd en bedwongen. Als re serve was ook de nieuwe Ijsbreker „Walvis" opgeroepen, die over een blusinstallatie beschikt. De brand liet zich aanvankelijk ern stig aanzien. Dikke rookwolken omgaven het schip, het enige passagiersschip van de Maatschappij „Nederland" dat nog in dienst is, want de „Oranje" ligt ter revisie in het dok. De geweldige rook ontwikkeling belemmerde de oriëntatie, maar met rookmaskers gewapende brandweerlieden wisten tenslotte de brandhaard te bereiken; het vuur woed de recht onder de brug in de hutten naast de eetsalon eerste klasse aan bak boordzijde van het schip Het personeel aan boord ongeveer vijftien man in dienst, benevens nog zeventig a tachtig Javanen, die aan boord sliepen sloot intussen de branddeuren, blindeerde de ventilatie- schachten en bond de electrische lei dingen af, terwijl ook het brandblus- systeem aan boord van het schip in werking werd gesteld. Dat heeft ech ter nauwelijks dienst behoeven te doen, want de Amsterdamse brandweer had zeer veel materiaal in de strijd geworpen. Zowel van de kade, het schip door. als van de drijvende spuit De West-Duitse Bondsdag kwam gisterochtend in speciale zitting bijeen om zijn grieven te luchten over de recente overeenkomsten tussen Frankrijk en het Saargebied. Kanselier Adenauer deelde de Bondsdag mee, dat zijn regering aan de geallieerde Hoge Commissie een nota, voor doorsturing naar de Franse rege ring heeft overhandigd, waarin wordt geprotesteerd tegen de overeenkomsten. Hij zeide: „Ik verklaar plechtig, in naam van de federale regering, dat wij protesteren tegen de overeenkomsten, gesloten tussen Frankrijk en het Saar gebied, en ik verzoek het parlement dit protest te steunen". De verklaring van Adenauer werd door de Bondsdag in diepe stilte aange hoord. De parlementszaal was geheel bezet. Tot de bezoekers behoorden de leden van de Nederlandse parlementaire dele gatie, die op het ogenblik een bezoek aan West-Duitsland brengt. enkele schoppen te incasseren. Hij liep verwondingen in het gezicht op. De kanselier duidde op het bestaan van geheime overeenkomsten tussen de regeringen van Frankrijk en het Saargebied. „Het aantal overeenkomsten dat werkelijk in Parijs ondertekend is, is onbekend. Het is de regering niet be kend of er nog additionele overeenkom sten zijn," zeide hij. De zitting kwam na de redevoering van Adenauer abrupt tot een reces door de verschijning van de oude Nazi Wolf gang Hedler, het parlementslid dat on langs werd vrijgesproken van anti- joodse uitlatingen. De socialistische fractie, welke te kennen had gegeven elke zitting te zul len boycotten waar Hedler het zou wa gen te verschijnen, stelde voorzitter Erich Koehler onmiddellijk van zijn aanwezigheid in kennis. Koehler kondig de daarop een reces van een uur af. Toen de Bondsdag na korte tijd de zitting hervatte verscheen Hedler op nieuw. De socialistische afgevaardigden, gesteund door de communisten en an dere partijen begonnen te schreeuwen: „Eruiteruit". Toen Hedler weigerde hieraan gevolg te geven, werd hij door een afgevaar digde bij zijn boord gegrepen en de straat opgegooid. Hedler viel en kreeg Intussen legde de socialistische leider als leider van de oppositie in de ver gaderzaal een lange verklaring af. Hij werd dikwijls toegejuicht door het ge hele huis, met uitzondering van uiterst rechts en de communisten. Hij drong er op aan, dat het protest van de rege ring rechtstreeks naar Parijs zou wor den gezonden en niet alleen naar de Hoge Commissie. Hij verklaarde zich voorstander van een plebisciet „in vrij heid" in Saarland en rechtstreekse on derhandelingen tussen Frankrijk en Duitsland om tot een economische sa menwerking te komen, die veel verder moest gaan dan door handelsverdrag mogelijk was. Het parlement luisterde aandachtig, toen Schumacher waarschuwde tegen „utopieën" en tegen de vorming van een internationaal gezagsorgaan voor het Saargebied, naar het voorbeeld van de regeling voor het Ruhrgebied. De poli tiek van de Westelijke mogendheden haat u in het leven leiden door hen, die meer ervaring hebben. Bij een \^jong paard behoort een oud ruiter. speelt de nationalistische propaganda van de Russische zone in de kaart, zei hü. De „autoritaire politiestaat Saar land" moest niet tot de raad van Europa worden toegelaten. De Saarkwestie was er niet een tussen Frankrijk en Duits land, maar van geheel Europa. Schuma cher besloot met te zeggen: „Wij zijn op de weg naar Europa, maar deze weg moet recht zijn. Bochten zijn uiterst ge vaarlijke dingen in de politiek". Voor het1 eerst sinds de oprichting van het West-Duitse parlement werd de socia listische leider voor deze opmerking op een langdurig applaus van alle partijen, op uiterst rechts en links na, onthaald. Het debat werd besloten zonder dat een beslissing genomen werd. Alle par tijleiders hebben het woord gevoerd. De Amerikaanse regering is op het ogenblik gekant tegen het West-Duitse verzoek om een plebisciet over de toe komst van de Saar, zo is Vrijdag offi cieel te Washington medegedeeld. Het verzoek, dat door Adenauer werd ge daan, werd hoofdzakelijk als een poli tieke zet beschouwd met het doel zijn aanzien in Duitsland te verbeteren. 2 Maart werd tegen de kampcomman dant van het gevangenenkamp Ravens brück, Suhren, en de chef van de arbeid, Pflaum, door de openbare aanklager van het Internationaal Hof te Rastat bij Bader.-Baden de doodstraf geëist. Ge durende de daaraan voorafgaande weken had het Hof dagelijks in deze zaak zit ting gehouden. Van de 68 opgeroepen getuigen a chargé waren er 44 opgeko men. Voorts waren er. veertien getuigen a décharge. Uitspraak doende veroordeelde het Hof, dat onder presidium stond van mr. Wilhelm, Vrijdag de verdachten, con form de eis, tot de doodstraf. De hutten zijn totaal uitgebrand, ter wijl de salon ernstige waterschade op liep. De mozaïekvloer van de vestibule boven de salon is door de hitte gespron gen, terwijl de stalen vloer hier en daar werd ontzet. Naar de directie van de Maatschappij „Nederland" ons mede deelde, zal men niettemin trachten door noodvoorzieningen het schip nog zover te herstellen, dat het Dinsdag kan uit varen. wachtsman en vier brandweer- werden door de rook bevangen, konden spoedig worden bijge- Een lieden maar bracht. De havenmeester, die met burgemees ter d'Ailly en hoofdcommissaris Kaas jager op het terrein van de brand aan wezig was, vertelde ons, dat men bij het eerste alarm al overwoog om het bijna 20.000 ton metende schip van de kade naar het midden van het IJ te verhalen om overslaan van de brand naar de pak huizen en naar andere schepen te voor komen. Gelukkig bleek de brand niet van zulk een omvang dat men tot deze maatregel heeft moeten overgaan. Toch is de schade, o.a. aan de betim mering, wel zo ernstig dat zij in vele tienduizenden guldens loopt. Verwachting tot Zondagavond: Krachtige tot harde, tijdelijk storm achtige wind tussen West en Noord. Wisselende bewolking met regen-, sneeuw- en hagelbuien. Guur weer. Zondag: Zon 7.03—18.38. Maan 4.42 —11.02. Maandag: Zon 7.0018.40. Maan 5.29—12.16. Advertentie (Van een bijzondere medewerker) anneer men voor een ambtelijk doel precies moet weten, wat een arbeider verdient, staat men als regel voor een puzzle. Moet de gevraagde schriftelijk ant woorden. dan geeft hij een bedrag op als verdienste, waarvan men kan aan nemen, dat het zo om en nabij corres pondeert met het netto-bedrag, dat hij wekelijks in handen krijgt. Zeker geldt deze opgave, wanneer bijv. aan de hand van het weekloon een bijdrage moet worden bepaald. Het is algemeen men selijk, dat er dan de neiging is om dat inkomen zo laag mogelijk voor te stel len. Dient dezelfde opgave om een ver goeding voor loonverzuim vast te stel len, dan blijken velen zich plotseling te herinneren, dat er ook nog zoiets als kinderbijslag, vacantiezegel en tal van andere sociale voorzieningen be staan, die zich zeer wel in geldswaarde laten uitdrukken. Uit dagelijkse erva ring weten we. dat slechts zeer weinig arbeiders nauwkeurig op de hoogte zijn van wat zij eigenlijk verdienen. We bezigen met opzet deze term. omdat wij er graag aan willen meewerken de op vatting van „wat kost mij die arbeider", een opvatting, die men in sommige werkgeverskringen herhaaldelijk moet constateren, uit de wereld te helpen. Nadrukkelijk willen wij vaststellen, dat alles wat onder de verzamelnaam: sociale lasten, ten behoeve van het wel vaartspeil en de sociale zekerheid der arbeiders wordt betaald, wezenlijk ver dienste is, althans behoort te zijn van de arbeiders. In de periode, dat wij de sociale wet geving in ons land nog niet kenden, ontving de loontrekker aan het eind van de week of de maand een bedrag, waarover hij geheel naar eigen inzicht kon beschikken. Wij hebben het er hier niet over, dat als regel dit bedrag zo gering was, dat die vrije beschikking in feite een aanfluiting was. wij stellen het feit eenvoudig pretentieloos. Het inzicht, dat de medewerking van de factor arbeid gehonoreerd diende te worden met een rechts- en bestaansze kerheid, voerde ertoe, dat fondsen in het leven werden geroepen, waartoe het gehele bedrijfsleven bijdroeg. Zou men dit, zelfs indien het wettelijk was voor geschreven, aan de afzonderlijke onder nemingen hebben overgelaten, dan zou er in de practijk practisch niets van terecht zijn gekomen. Het loon vaff de moderne arbeider ien bediende is thans samengesteld uit A. het bedrag dat hij periodiek in han den krijgt, en B. een U-tal voorzorgende maatregelen, die hem de zekerheid ge ven, dat hij bij bepaalde levensrisico's eveneens over een inkomen kan be schikken De meeste arbeiders weten deksels goed, dat zij rechten hebben. Het moge ongelooflijk klinken, maar er zijn er, die er nooit aan denken, zelfs niet. wanneer zij onder omstandigheden verkeren, dat zij van die rechten zou den kunnen en moeten gebruik maken. ■Wat de meesten evenwel niet weten, dat is het feit, dat deze sociale voorzie ningen een zeer groot gedeelte van hun wezenlijk inkomen uitmaken. Niet on waarschijnlijk ontstaat deze onkunde, omdat bij de 11 door ons bedoelde maat regelen er slechts 3 zijn, waarin de arbeider zelf bijbetaalt, terwijl van de overige het bedrijfsleven zonder meer de gehele premie opbrengt. Het lijkt ons goed hierbij een lijstje van deze maatregelen te geven met vermelding van de bijdragen in kolom A door de arbeiders, in kolom B door de onder neming. Er zijn aan deze cijfergegevens ver schillende beschouwingen vast te kno pen. Om der ruimte wille volstaan wij met op de eerste plaats uit te spreken, dat wij zeker niet bedoelen te zeggen, dat dus het loon voldoende zou zijn. Dit staat hier geheel los van. Op de tweede plaats willen wij wijzen op het feit, dat met deze cijfers Nederland aan de kop gaat van alle landen, die soort gelijke voorzieningen treffen. Dat eco nomisch Nederland op de wereldmarkt hiermede heeft rekening te houden, is vanzelfsprekend. Hier komen wij t.z.t. nog op terug. Op de derde plaats ver gelijken wij dit cijfer even met de voor oorlogse gegevens. Toen werd door de ondernemingen voor deze voorzieningen betaald een percentage van het toen malige loon, variërend van 10,45% tot 12,25%, door de arbeider 0,85%. Ook dit laatste is het overdenken meer dan waard. De arb. bet. 6. 7. 1. Ziektewet, garandeert gedurende een zekere tijd een groot deel van het weekinkomen 2. Ongevallenwet, garandeert een rente naar mate van de arbeidsongeschiktheid, voor onbeperkte duur 3. Invaliditeitsverzekering, garandeert een gedeeltelijke uitkering voor zover de. invaliditeit duurt 4. Ziekenfondsbesluit, garandeert een groot deel van dé genees- en heelkundige verzorging 5. Vereveningsheffing, wordt aangewend' om tekorten van verschillende sociale, maatregelen te dekken. Wel haast 80 is nodig voor verplichtingen krachtens het Ziekenfondsbesluit Kinderbijslag. Zal wel geen nadere, toelichting behoeven Bedrijfspensioenfonds (als voorbeeld is genomen het bedrijfspensioenfonds van de metaalnijverheid), ga randeert de arbeider op zijn oude dag althans enige uitkering. Voorlopig bepaald op pl.m. f 9.per week (Hierbij zij nog opgemerkt, dat bij de invoering van het bedrijfspensioenfonds voor de metaalnijverheid een loonsverhoging werd toegepast, die gelijk was aan de premie, die zou moeten worden betaald voor het pensioenfonds, zodat de arbeiders practisch niets hebben bemerkt van hun afdracht voor het pensioen fonds.) 8. Doorbetaling vacantiedagen en feestdagen 9. Algemeen toegestane vacantietoeslag 0. Kosten van het zgn. kort-verzuim, als: vrij bij familie gebeurtenissen, doktersbezoek e.d. .1. Voorts is er een aantal sociale voorzieningen, dia per onderneming verschillend liggen en die zich niet in het algemeen door een kosten-percentage laten uit drukken. Hierbij wordt gedacht aan ondernemings pensioenfondsen, die dus he.t bedrijfspensioenfonds suppleren, doorbetaling carensdagen e.d. van loon niets niets 1.8 niets niets 2 De ondem. betadlt 3—5% 1.3 1.8 4% 6 2 niets 6 niets 2 niets 1% niets niet aan te geven 4.8 31.2 tot 33.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1