Na vijf jaar lastercampagne morgen in België Volksraadpleging Linkse groepen misbruikten parlement en pers FRANSE STAKING VERLOOPT Verwarde geschiedenis Wij luisteren naar ZEER OUDE GENEVER Transportarbeiders accoord met voorstellen van de regering Voor het meest revolutionnaire denkbeeld voor voordelige woningbouw Opvoeren van paraatheid der afweer-organen GEERVLIET Voorrangsregeling dient gehandhaafd „IK HEB BEWONDERING VOOR DEZE PRINS" GEEN WIJZIGING IN GRATIEBELEID Grote opdracht uit Peru voor Philips ZATERDAG 11 MAART 1950 PAGINA 5 Toen België in September 1944 bevrijd werd door de geallieer de legers vertoefde Koning Leopold met zijn familie nog in Duitsland, waarheen hij op bevel van Hitier als gijzelaar was weggevoerd. Hij kon dan ook zijn grondwettelijke macht niet wederopnemen. Voor het Parlement hield Eerste-Minister Pierlot echter een rede, waaruit duidelijk bleek, dat dit wel degelijk de bedoeling van de regering was, zoals zij trouwens ook reeds in Londen had verklaard. Pierlot hoopte juist door die rede een einde te maken aan het meningsverschil, dat in Mei 1940 was ontstaan tussen de Vorst en zijn ministers. Op 21 September werd Prins Karei ais Regent aangeduid Bij de stemming onthielden zich de socialisten omwille van hun republikeinse principes samen met de communisten, en toen een tweede stemming nodig bleek volhardden nog vijf en veertig hunner in deze houding. De heer Pierlot vormde de nieuwe re gering. De politieke verhoudingen in het land maakten intussen, dat de communisten, weldra gevolgd door de socialisten, die de concurrentie vreesden, de zuivering tot een politiek strijdmiddel deden ontaarden, waarmee zij zoveel mogelijk aanhangers van de repressie tot Zich hoopten te trekken en tevens zoveel mo gelijk tegenstanders verdacht wilden maken. Ook was het niet te verwonderen, dat de socialisten, die in de industriebekkens van Wallonië steeds hun sterkste aanhang hadden gevonden, hun aanvallen voor wat de verdachtmaking betrof vooral richtten tegen Vlaanderen en tegen de Katholieke Partij. METZ CO exposities Meubelen van W. Penaat en J. van Vliet Stoffen en Tapijten LEIDSESTRAAT. AMSTERDAM Ministerraad neemt ontslag Koning in staat van beschuldiging Eindelijk toenadering Naar volksraadpleging Minister In 't Veld wil prijsvraag uitschrijven Plafond van 55.000 huizen ÜMI per jaar Telegram aan dr. Drees Bij voorjaarsbeurt NAAR ROME EUROPA EXPRESS Ook hoort hoortoestel Keizersgracht 411 Amsterdam-G Adres van K.N.A.C. aan minister Spitzen Mevrouw Eleanor Roosevelt: Bouw van twee zenders en studio-inrichting Wie er repatriëren Unie-conferentie ministers Geen besprekingen over de Marine Ook de anti-koningscampagne pas later een uitgesproken anti-ieopoldis- tische campagne geworden, toen het verwijt van republikanisme al te steek houdend werd was een wapen in die striid. Koning Leopold had immers altijd de vaste wil getoond de Vlamingen als evenwaardige burgers te behandelen. Daarentegen hadden de Duitsers na de Belgische capitulatie de Vlaamse sol daten naar huis laten gaan en de Ko ning het kasteel van Laeken als ver. blijfplaats aangewezen, terwijl de Waal se soldaten als krijgsgevangenen naar Duitsland werden weggevoerd. Door nu de Koning verdacht te maken en tot collaborateur te stempelen, hoopte men de Vlamingen te treffen, wat tevens in de kaart speelde van Waalse separatis ten en republikeinse gezinde middens. Zo ontstond dus een anti-koningsgezind blok, dat zijn ware doelstellingen camou fleerde achter een heftige anti-leopoldis- tische campagne. Na bloedige opstootjes, uitgelokt door de Communistische Weerstands organisatie het Onafhankelijkheids front, moest de regering aftreden. De socialist Van Acker vormde daarop in Februari 1945 een duidelijk naar links georiënteerd kabinet van nationale unie, dat in zijn regeringsverklaring niet meer repte van de herneming door de Koning van zijn grondwettelijke voorrechten. In die omstandigheden werd Koning Leopold op 7 Mei 1945 bevrijd. Reeds hadden socialisten en commu nisten openlijk stelling gekozen tegen de Vorst en eisten diens troonsafstand. De liberalen daarentegen bleken de ver dere evolutie van de politieke conjunc tuur nog even te willen afwachten. Al leen de katholieken spraken zich uit vóór de Koning. Toen Van Acker deze op 10 en 11 Mei te StrobI opzocht, gaf hij de Vorst dab ook de raad niet onmiddel lijk naar zijn land terug te keren. De Koning, hierdoor pijnlijk getroffen, moest het bed houden en verzocht de Prins- Regent zijn taak voort te zetten. Zijn tegenstanders probeerden evenwel het land te doen geloven, dat de koning on aanvaardbare voorwaarden voor zijn te rugkeer gesteld had. Op 5 en 6 Juni ontmoette Van Acker de Koning voor de tweede maal. Hij poogde hem te bewijzen, dat de toestand zich in ongunstige zin ontwikkelde. Bo vendien liet hij horen, dat de geallieer den tegen de Koning gekant zouden zijn en dat zij de Belgische wederopstanding zouden kunnen blokkeren. Ziende dat de Koning niet tot troonsafstand kon besluiten, ried hij hem aan tijd te win nen, waardoor in werkelijkheid de toe stand enkel nog kon verslechten. Inder daad veranderde de anti-koningscam pagne onmiddellijk van tactiek en be gon met de publicatie van documenten, Advertentie Maart die de vorst in opspraak moesten bren gen. (Ze zijn in de loop der jaren voor het overgrote deel weerlegbaar of voor andere uitleg vatbaar gebleken, wat nochtans niet belette, dat hun publica tie bij herhaling beslissingen van partij instanties heeft beïnvloed.) De Koning ontbood toen de heer Van Acker op 14 Juni en deelde hem zijn besluit mede naar België terug te keren. Toen de eerste-minister zag, dat de vorst hiervan niet was af te brengen, stelde hij enkele dagen uitstel voor om de te rugkomst voor te bereiden. Zelfs aan vaardde hij in beginsel een nieuwe rege ring te zullen samenstellen en hechtte, voor wat hem persoonlijk betrof, zijn goedkeuring aan een ontwerp van Troonrede, dat de Koning met grote zorg had opgesteld. Ook werd een pro gramma van de terugkeer opgemaakt. Óp 15 Juni vertrok Van Acker omviille van de politieke toestand naar Brussel. Daags daarop nam de ministerraad ontslag om 's Konings terugkeer te be letten, en verzocht hij de Koning vanuit het buitenland een nieuwe regering te willen vormen. Van Acker weigerde nu zich hiermede te belasten. Op 21 Juni liet hij weten, dat gewichtige onthullin gen de Koning betreffende zouden ge daan worden, indien deze geen afstand deed van de troon. De verboden politie ke stakingen werden weer toegelaten Via de geallieerden werden militaire maatregelen bekomen om de terugkeer van de Koning te beletten. De Koning slaagde er niet in een re gering samen te stellen en besloot der halve zijn beslissing op te schorten tot na de volgende verkiezingen. Maar het totaal van de manoeuvres, dat tegen hem was ondernomen en waarvan som mige in de pers waren uitgelekt, had zulk een verwarring gesticht, dat de rechterzijden om opheldering vroegen en een volksraadpleging begonnen te over wegen. De positie van Van Acker werd moeilijk en hij besloot er mede gedaan te maken. Op 7 Juli trok hij opnieuw naar de Koning en dreigde met een publiek debat, indien deze geen afstand deed. Tegenover die poging om hem te dwin gen stelde de vorst het aanbod alle ophelderingen te geven, die men zou kunnen wensen. Van Acker weigerde er op in te gaan, zeggende dat hij best wist, dat niets ergs de Koning kon wor den aangewreven, dat hij derhalve geen opheldering nodig had, doch dat de politieke toestand hem noopte troonsafstand te eisen. Op de vraag, waarom de socialistische partij troons afstand wilde, hoewel er tegen de Ko ning toch geen ernstige bezwaren be stonden, antwoordde Van Acker met. In de nacht van 13 op 14 Juli hield de Koning een familieraad, waaraan Ko ningin Elisabeth en de Prins-regent deelnamen. Eenparig kwamen ze tot het besluit, dat de Vorst geen afstand mocht doen van de troon. Daarop kon digde de Koning zijn onherroepelijke beslissing aan, dat hij zou wachten op de uitspraak van het land. Het Parlement eigende zich daarop met kleine meerderheid het recht toe om het einde van de onmogelijkheid tot regeren van de Koning zelf vast te stellen. Vervolgens besteeg op 20 Juli de Eerste-Minister de tribune om een ware akte van beschuldiging tegen de Koning uit te spreken, aldus handelend tegen de Grondwet, volgens welke de persoon des Konings onschendbaar is, ook al verkeert hij in de onmogelijkheid om te regeren. Om de kloof, die door het debat in het Parlement tussen de Belgen was ontstaan, niet te verbreden, bewaar de de Koning het stilzwijgen en wei gerde zich in de polemiek te laten meeslepen. Twee maanden later rieht- Ondanks alle verzet van de Duitse arbeiders gaan de „Hermann Gönng Werke Watenstedt-Salzgitter de lucht in. Overal hebben de ontmantehngsploegen dynamiet aangebracht. Ontploffingen hoort men de ganse dag. te hjj echter een boodschap tot het land, treffend door de verhevenheid van zijn bewoordingen, doch waarvan de Belgische Nationale Radio-Omroep op last van de regering de tekst en zelfs het bestaan niet mededeelde. Ook schorste de regering een dag blad, dat Van Acker's onwaarheden aan de kaak had gesteld. Van Acker werd niettemin nogmaals leugenachtig bevonden, toen hy ten stelligste wilde logenstraffen, dat de Koning hem mededeling van zyn dosiers zou heb ben voorgesteld. Om zich uit de slag te trekken pakte Van Acker maar weer uit met een document, dat later echter waardeloos bevonden en zelfs door zijn auteur herroepen werd. Het geharrewar hierover leidde tot een voorstel om gelijktijdig de do siers van de Koning en van de rege ring te publiceren. De aankondiging hiervan bracht enige ontspanning te weeg, doch de Regering krabbelde later weer terug. Een voorstel tot volksraadpleging werd afgewezen. Begin Januari 1946 werden de Kamers plotseling ontbonden en nieuwe ver kiezingen voor Februari aangekon digd. De Koning liet weten, dat hij niet bij de verkiezingen betrokken wenste te worden. Deze verkiezingen brachten een aan zienlijke vooruitgang voor de katho lieken, die verreweg de sterkste partij van het land werden. Van Acker vorm de opnieuw een regering, ditmaal zon der communisten. De Koning besloot nu tot publicatie van zijn dossiers, publi catie die hij tijdelijk had uitgesteld, op dat ze geen stof zou leveren voor de verkiezingsstrijd. Intussen was in Juli 1946 de linkse coalitieregering Huysmans aan het be wind gekomen, die geen gewag maakte van de Koningskwestie. In twee inter views aan een Amerikaans persagent schap noemde Huysmans de Koning echter „een fascist" en de kwestie van de eventuele troonopvolger „ook een probleem", waarbij hij zich voorstander verklaarde van Prins Karei, de huidige Regent. Met niet meer dan één stem meerderheid rekte zijn regering haar bestaan tot Maart 1947. Daarop vormde Spaak een coalitie van Socialisten en Katholieken, die een gematigde oplos sing van de koningskwestie aankondigde. Spaak schreef aan de Koning een brief, waarin hij vaststelde, dat het conflict van louter politieke aard was, en de Vorst verzocht de Kroon prins naar België te laten terugkeren tot voltooiing van diens opvoeding, ter wijl de Koning voor wat hem zelf be trof een definitieve beslissing zou ne men op het door hem geschikt geachte ogenblik. In zijn antwoord drong de Koning aan op een publieke verklaring van de Eerste Minister, dat de Koning geen verwijt kon worden gemaakt op het stuk van eer of vaderlandsliefde. Spaak noemde daarom in de Kamer zitting van 10 December 1947 het geschil van louter politieke aard. Een zeker afintal Belgen meent dat de Koning de artikels van de grondwet verkeerd op gevat heeft. De Koning verklaarde zich toen bereid samen met Spaak de toe stand nader te onderzoeken. Oude Proever WENNEKER Een nieuw lichtpuntje in de Franse stakingstroebelen, die de laatste maand heel Frankrijk teisteren, verscheen gis termorgen in de vroegte, toen alle niet- communistische transportarbeiders zich weer aan het werk begaven, nadat Don derdagavond laat door hun afgevaar digden en de regering overeenstemming was bereikt over een loonsverhoging. Gisteren heeft de bij de C.G.T. aange sloten vakvereniging van Métroperso- neel haar leden opgewekt het werk van morgen eveneens te hervatten. Welke Bij dit onderhoud raadde Spaak de Koning niet aan afstand te doen van de troon. Hij verklaarde, dat de Ko ning persoonlijke tegenstrevers had in de socialistische partij, welke in 1940 een terrein gevonden hadden, dat zij thans ontgonnen. Volgens Spaak kon het geschil in Mei 1945 opflakkeren tij dens zijn afwezigheid. Voor de socialis tische partij is de koningskwestie een zwaarwichtige zaak. De grote meerder heid van de partij is anti-commu nistisch, doch mochten de gematigden voor verzoening pleiten, dan zouden de tegenstanders van de terugkeer zich bij de communisten kunnen aansluiten, met wie ze dan een gemeen belang zouden hebben. Daarom vermijden de gematig den de discussie. Er zijn tal van men sen, die er van overtuigd zijn, dat de terugkeer van de Koning voor hen de ballingschap zou betekenen. In Maart 1949 besloot de regering op nieuw tot kamerontbinding. Op dat ogenblik achtte de Koning het wenselijk de politieke en grondwettelijke toestand nader te onderzoeken en het advies van de Prins-Regent in te winnen. Deze liet zich vergezellen door Spaak en de mi nister van Justitie, die deed opmerken, dat het niet toepassen van de wet om ae onmogelijkheid tot regeren te doen op houden, hem als revolutionnair voor kwam. Spaak wierp evenwel op, dat die toepassing toch niet meer voor de ver kiezingen zou kunnen plaats vinden. De verkiezingen van Juni 1949 gaven de katholieken een ruime meerderheid in de Senaat en op twee stemmen na de meerderheid in de Kamer. Na veel moeilijkheden werd een katholiek-libe rale coalitie tot stand gebracht onder Eerste-Minister Eyskens Vooraf hadden afvaardigingen van verschillende par tijen aan de Vorst een bezoek gebracht, waarbij de instelling van een volksraad pleging mits zekere voorwaarden door allen werd overwogen. De Koning wei- gelde evenwel een percentage voor zijn aftreden te bepalen, omdat dit strijdig zou zijn met de grondwet. In een per soonlijke verklaring aan de Eerste-Mi nister zegde hij; echter 55 pCt. als een noodzakelijk minimum voor zijn even tuele terugkeer te willen beschouwen. Een voorstel tot volksraadpleging werd daarop door de katholieke meerderheid van de Senaat aangenomen en na een wekenlange obstructie van de socialis ten ook aanvaard door een ruime meer derheid in de Kamer, waar onverwacht veel liberalen voor dit noodmiddel stem den. Morgen 12 Maart 1950 zal het Belgi sche volk zyn mening zeggen. Met kleine vliegtuigjes, die boven België's grote steden kruisen, wekken de aanhangers van Koning Leopold de Belgen op „ja" te stemmen. In zijn Vrijdag voor de Raad van Bij stand der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Overijssel te Hengelo gehouden rede, heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. J In 't Veld, gesproken over het bouw programma voor 1950 en volgende jaren en de verschillende problemen, welke daarmede samenhangen, belicht. De mi nister zei, dat voorkomen moet worden dat een te snelle en te grote bouwacti viteit na enige jaren gelegenheid tot een sterke terugslag geeft. De woningbehoef te moest daarom voor een lange tijd be rekend worden. Zo is men gekomen tot een plafond van 55.000 huizen per jaar Bij een sterke verhoging van dit aan tal stuit men op grote moeilijkheden. De gemeentebesturen moeten meer re kenen en letten op de samenstelling van de bevolking in bijv. 1960. Het gaat er om, voor hetzelfde geld méér woningen te bouwen. Spr. wees op de monetaire grenzen voor de woningbouw. Men zal niet kun nen doorgaan met honderden millioenen daarop toe te leggen. Men dient daarom te komen tot een verlaging van de bouwkosten, waarbij rationeler bouw en seriebouwproductie van onderdelen kun nen helpen. Spr. denkt over 't uitschrij- Op een te Rotterdam gehouden ver gadering van de besturen der plaatse lijke afdelingen van „Steun Wettig Ge zag*' in Zuid-Holland is besloten het volgende telegram te verzenden aan de minister-president, dr. W. Drees. „Sterk onder de indruk van het onrecht de vrye Nederlander Lou- wers in Tsjecho-Slowakije aange daan, dringt „Steun Wettig Gezag" van Zuid-Holland in drukbezochte vergadering te Rotterdam bijeen, bij uwe excellentie er met de mees te klem op aan, al die maatregelen te treffen, die kunnen leiden tot het opvoeren tot de hoogste graad van paraatheid van al onze afweer-orga nen. Onzerzijds geven wij de verze kering van onze trouw aan Konin gin, regering en vaderland." ven van een prijsvraag voor 't meeet re volutionnaire denkbeeld voor voordeli ge woningbouw. De minister gaf tenslotte de welge meende raad aan de industrie eventueel bij te springen, als gemeentelijke plan nen op kleine financiële verschillen dreigen vast te lopen. Het is immers be ter éénmaal duizend gulden bij te pas sen om een arbeider aan een goede wo ning te helpen, dan jaar in jaar uit reis- en verblijfkosten te betalen. Advertentie van het huis hebben de handen veel te lijden. Hamea-Gelei maakt ze weer zacht als zijde, gaaf en blank. Advertentie Elke week 14-daagse autoreizen per Parlor Cars de Luxe met le kl. hotels. Heenreis Rivièra, terugreis Zwitserland. Vraagt gratis reisprogramma. Voor besl. gezelschappen speciale cars. Rotterdam - Noordsingel 59 - Tel. 47947 Den Haag - Wagenstr. 40 (naast Scala) Telef. 117873 Amsterdam - Dam 6 - Telefoon 37473 Advertentie <U er weer bij met een modern •van Vraagt gratis brochure In een adres aan de minister van Verkeer en Waterstaat hebben het medisch psychologisch verkeerstech nisch college (Kon. Ned. Mij. tot Be vordering der Geneeskunde, de K.N.A.C.) en 't juridisch economisch verkeerstechnisch college (Ned. Ju ristenvereniging en de K.N.A.C.) verzocht te voorkomen, dat als ge volg van internationaal overleg, een der specifiek voor ons land meest nuttig gebleken, bepalingen uit onze huidige verkeerswetgeving zou ver vallen. De minister heeft in de Tweede Ka mer medegedeeld, dat zijn persoonlijke voorkeur uitgaat naar behoud van de thans in Nederland geldende wettelijke bepaling, waarbij de voorrang van snel verkeer op langzaam rijverkeer is ge regeld, terwijl de beide colleges een zelfde mening zijn toegedaan omdat zij déze zonder voorbehoud in het belang achten, niet alleen van het snelverkeer, doch ook van de algemene verkeersoröc, de verkeersveiligheid en de economie van het land. In het adres wordt betoogd dat de hui dige voorrangsregeling, naar is komen vast te staan, in het belang is van de veiligheid van het verkeer, en dat het loslaten van de bestaande regeling een stap terug zou betekenen, terwijl daar door bovendien een zeer langdurige en gevaarlijke overgangstoestand zou wor den geschapen. Prins Bcrnhard is Vrijdag met zijn eigen vliegtuig op het vliegveld van de Canadese hoofd stad Ottawa aange komen voor een be zoek aan Canada, waar zijn echtgeno te en dochtertjes in de oorlog gastvrij heid hebben geno ten. Hij werd be groet door een ere saluut van de Ca nadese artillerie, waarna de erewacht van de Canadese Koninklijke Lucht macht werd geïn specteerd. Des middags ont ving Prins Bcrn hard in het hotel „Chateau Laurier" meer dan honderd Nederlandse echt paren, die de laat ste twee jaar naar Canada geëmigreerd zijn. Veel vrouwen hadden hun baby's meegebracht. De Prins stelde her haaldelijk de vraag, of het hun in Ca nada beviel; bijna altijd luidde het antwoord bevesti gend. Vóór de ontvangst hield de Prins een persconferentie, waarop hij op vriendschappelijke en openhartige wij ze een aantal vraagstukken besprak, waarvoor Nederland zich thans gesteld ziet. Prins Bernhard sprak de hoop uit, dat de handelsbeperkingen minder zul len worden en gaf uiting aan zijn ver trouwen, dat alle nog onopgeloste ge schillen tussen Nederland en Indonesië op bevredigende wijze uit de wereld geholpen zullen worden. Hij hoopte, dat de immigratie uit Nederland in Canada zal voortgaan. Mevrouw Eleanor Roosevelt heeft in de speciaal voor haar bestemde kolom „My Day" over de ontmoeting geschre ven. die zij met Prins Bernhard heeft gehad: „Ik kan er niets aan doen maar ik heb bewondering voor deze Prins, Prins Bernhard bracht Donderdag een bezoek aan presi dent Truman. Een hartelijke handdruk tussen Prins en president bij de ontmoeting in het Blair House te Washington. die zijn eigen vliegtuig bestuurt en die over het geheel genomen de meest de mocratische en onafhankelijke persoon is die ik ken. Met zijn charmante ma nier van doen en zijn vriendelijk ka rakter ben ik er van overtuigd, dat hij overal waar hij zich vertoont, terstond vrienden zal maken". Gisteren is de totale opbrengst van de kin derpostzegelactie, dus inclusief de school actie. van 1949 bekend gemaakt. Tegen f 550.000 in 1948 zijn het afgelopen jaar kinderpostzegels en -kaarten verkocht, die in totaal een netto bedrag van f 700.000 voor het Nederlands comité voor kinderpostzegels en dus voor de verzorging van het zieke, het misdeelde, het misdadige of het achter lijke kind hebben opgebracht. Op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Welter (K.N.P.) betreffende het verlenen van gratie aan hen, die tijdens de oorlog politieke fouten hebben be gaan, overeenkomstig de door Z.H. de Paus geuite gedachte bij de opening van het Heilig Jaar, heeft de minister van Justitie geantwoord, dat de regering overeenkomstig deze gedachte in de afgelopen jaren reeds veelvuldig en in grote omvang gebruik heeft gemaakt van het gratierecht ten behoeve van hen. die tijdens de oorlog politieke fou ten hebben begaan, en daardoor matiging heeft gebracht in gerechtvaardigde straffen en maatregelen. De regering doet dit nog bij voortduring en zal dit blijven doen. Reeds op grond van het bovenstaande behoeft de regering het voorbeeld van van andere landen niet te volgen en be staat er geen aanleiding in haar gratie beleid wijziging te brengen. Philips zal aan de Peruaanse regering tweè radio-zenders resp. 50 k.w. en 20 k.w. en een complete studio-inrichting leveren. Dfcze orders zijn het resuitaat van een resent bezoek van Peruaanse deskundigen, waarbij men zich kwam overtuigen van de kwaliteit der Neder landse producten. De beide zenders zul len geplaatst worden in Lima. Met de installatie zal in de loop van dit jaar een begin worden gemaakt. Het troepenschip „Waterman" is 3 Maart van Tandjong-Priok naar Neder land vertrokken. Aan boord bevinden zich: 4e bataljon garderegimeitt jagers, le, 2e, 3e en 4e compagnie luchtvaart troepen, 33e compagnie A.A.T. en een detachement der Kon. Marechaussee. 4 Maart heeft het troepenschip „Georgic" de haven van Priok verlaten. Aan boord bevinden zich: 4e bataljon garderegiment Prinses Irene, 5e en 6e infanteriebrigade-werkplaats. 31e com pagnie A.A.T., 30e veldhospitaal en de helft van het regiment speciale troepen. De andere helft van dit regiment be vindt zich aan boord van de „Sibajak" die eerstdaags in Rotterdam wordt ver wacht.. voorwaarden de vakvereniging heeft verkregen is niet bekend gemaakt, doch waarnemers beschouwen deze bekend making als een bewijs, dat de staking bü de ondergrondse spoorweg vandaag volkomen geëindigd zal zijn. Op het hoofdbureau van de Parjjse vervoersdiensten werd gezegd dat onge veer vijftig procent van alle stakende arbeiders thans weer aan het werk was gegaan. In een overeenkomst met de regering krijgen de arbeiders een loons verhoging van vijf procent en worden al hun eisen betreffende een pensioen regeling ingewilligd. De staking begon Maandag maar ver liep al gauw toen een groot deel van de niet-communistische vakbondsleden naar hun werk terugkeerden omdat de on derhandelingen van hun vakbonden met de regering nog niet afgebroken waren. De leden van de communistische vak bond van transportarbeiders bleven ech ter nog in staking. Intussen is de elec- triciteits-toevoer in het hele land. be halve in het Noordelijk district van Lille, normaal. Het gastekort blijft echter nij pend. Bij een demonstralie tegen de oorlog in Indo-China in het centrum van Bor deaux is het tot een botsing gekomen tussen enkele honderden stakers en an deren enerzijds en de politie, bijgestaan door de republikeinse garde (die ove rigens niet van haar wapens gebruik maakte). De politie voerde verschillen de charges met de gummiknuppel uit en verspreidde de menigte tenslotte. La ter bezette een groep demonstranten het plaatselijk arbeidsbureau. Tien perso nen raakten gewond en tien werden voor een nader onderzoek gearresteerd. De demonstratie stond in verband met de aanwezigheid van een schip, dat een lading wapens naar Indo-China zal brengen. Het laden door soldaten en vrijwilligers zal vandaag beginnen. Óok in Moulins en Rombas bij Metz raakten gisteren stakers slaags met de politie. Het ligt, aldus een mededeling van de Marinevoorlichtingsdienst, niet in de bedoeling aangelegenheden, die speci fiek de Koninklijke Marine betreffen, op de a.s. conferentie van ministers in Djakarta te bespreken. Talrijke onder werpen, de marine betreffende, zijn tij dens het vorig verblijf van de Staatsse cretaris in Indonesië in besprekingen, die zich door een zeer goede geest ken merkten, gerégeld. De problemen voor de samenwerking in de verre toekomst zijn veelomvattend en de daarvoor ter conferentie beschik bare tijd wordt onvoldoende geacht. In dit verband kwam tijdens zijn laatste bezoek de staatssecretaris met de mi nister van Defensie der V.S.I., de sul tan van Djocja, overeen, dat daarover na de conferentie de besprekingen zou den worden geopend. Zoals bekend, kan de Nederlandse minister van Oorlog en Marine in verband met de vergaderingen het Atlantisch Pact betreffende, de con ferentie te Djakarta niet bijwonen. Naar wij vernemen, zal de Hoge Com missaris van Indonesië hier te lande, Moh. Rum, 21 Maart a.s. per vliegtuig naar Indonesië vertrekken ter bijwo ning van de conferentie van Unie-mi nisters te Djakarta. Advertentie N.V. &CO RO1UK0AM KON. MEUBELFABRIEK KLEIWEG 244 TEL 84784 Meubelen en betimmeringen voor: Directiekamers Vergaderzalen Hotels Woningen Schepen Adviezen voor binnenhuisarchitectuur I O O N K A M I K Utrechts Binnenhuis Muscumlsia 7,Utrechlf Tel. 17285 ZATERDAG HILVERSUM I. 301 m. KRO: 18.00 zangrecital, 18.15 journalistiek week- overz., 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 actualiteiten. 19.25 echo van het Bin nenhof, 19.35 ouv. Colas Breugnon van Kabalevsky, Notenkrakersuite. Tsjai- kowsky, 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man, 20.12 Lichtbaken. 20.40 Chanson Louis XIII et Pavane v. Kreisler, 20.43 Steek eens op, heren, 21.00 KRO-ork.- Parade, 21.30 Kon-Tiki, feuilleton deel 3. 8000 km. per vlot over de Stille Oce aan. 21.55 verv. ork-parade, 22.25 Weet u het?. 22.35 Amerikaans comm. 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws. 23.15 werk v. Jean Philippe Rameau. HILVERSUM II, 415 m. Na 17.00 uur ook 245 en 1875 m. 18.00 nieuws, 18.15 populaire liedjes, 19.00 artistieke staal kaart. VPRO: 19.30. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 dingen van de dag, 20.15 Iers progr., 20.45 De bonte bal, 21.45 social, comm., 22.00 Stradiva-Kwartet, 22.25 Onder de pannen. 22.40 Accorde- ola, 23.00 nieuws, 23.15 George v. Hel- voirt en ensemble. 23.45 amusem.muz. ZONDAG HILVERSUM I. 301 m. NCRV: 8.00 nieuws, 8.15 concerto grosso in B, Han del, 9.15 gewijde muz. KRO: 9.30 nieuws, 9.45 symph. Es gr. t„ Karl Abel, 9.55 Hoogmis, 11.30 Toccata en fuga. Bach, 11.40 ouv. Idomeneo, Mo zart; symph. D gr. t„ Haydn: cone. D kl. t. voor piano en ork.. Bach, 12.15 apologie. 12.35 Intermezzo in a kl. t„ Brahms, Arthur Schnabel, piano, 12.40 iunchconc., 12.55 Zonnewijzer. 13.00 nieuws, 13.20 symph. b. kl. t. Pathéti- que, Tsjaikowsky, 14.15 bijbel, 14.30 cyclus: Motet- en Chansonkunst VI, 15.00 Kath. Overleg, Van militair tot burger. 15.25 Bel Canto, operafrag menten, 16.10 Kath. Thuisfront. 16.15 reportage Hermes DVSBlauw-Wit. 16^30 Vespers. IKOR: 17.00. NCRV: 18.30 strijdkr. over Nieuw-Guinea. 19.00 va riaties en fuga over Psalm Mulder. Conc.geb.ork. o.l.v. Van Beinum. 19.30 nieuws. KRO: 19.45—1.00; 19.45 actuali teiten. 19.52 boekbespr., 20.12 cabaret Ciiicl de Boer, 20.45 gram. en uitslagen verkiezingen België. 20.50 Majorca. Het gouden eiland. 21.25 gram. en uitslagen België. 21.35 Kroonjuwelen, symphonet- te-ork., Lola v. d. Ben, sopraan, Lucien Louman, bas. omroepkoor, onderbreking uitslagen België. 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws. 23.15 gram. en uitslagen. HILVERSUM II. 415 m. Na 16.00 uur ook 245 en 1875 m. VARA: 8.00 nieuws, 8.18 hoboconc. in C, Marcello, 8.30 Vaste planten en zaaibloemen, 8.45 Johan Jong, orgel. 8.10 sport, 9.15 vioolconc. b. kl. t„ Saint Saëns. VPRO en IKOR 10.00—11.45. AVRO: 12.00 werk van Mendelssohn, 12.40 Pierre Palla, 13.00 nieuws, 13.20 Musette-ork., 13.50 Even afrekenen, he ren. 14.00 Air de ballet uit Zémtr et Azor, Grétry, 14.05 boekbespr.. 14.30 Eine Faustouvert., Wagner; 8e symph. c. kl. t.. Bruckner. 16.15 film, 16.30 sport. VPRO: 17.0017.30. VARA: 17.30 Ome Keesje. 17.50 meisjeskoor, 18.05 HBS Ajax, 18.15 nieuws. 18.30 cabaret Wim lbo, 19.00 radiolympus, 19.30 Paul God- win. AVRO: 20.00 nieuws. 20.05 fragm. operette Die Zirkusprinzessin, Emmerich Kalman. 21.00 actualiteiten, 21.10 De Speeldoos, 21.25 hersengymn., 21.50 8e Novelette, Schumann, 22.15 omroepork., 23.00 nieuws, 23.15 Skymasters, 23.45 The Melachrino Strings MAANDAG HILVERSUM I. 301 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 8.00 nieuws. 8.10 bespr. verkiezing België 9.00 variaties in F, Beethoven. 9.15 zie ken, 9.30 familiecomp.. 10.05 kwartet Des, Von Dohnanyi. 11.00 balletsuite. Delibes. 11.20 boek. 11.40 moderne Ned. componisten, 12.10 gram., 12.30 land en tuinbouw, 12.33 vrouwenkoor, 13.00 nieuws. 13.15 Rameau-cyclus, 13.50 hobo conc. in F. Wolsing, 14.00 schoolradio, 14 35 gram., 15.00 Boston Promenaóe- ork., 15.30 kamermuz., 16.45 conc. in Es Haydn. 17.00 kleuters, 17.15 Piet v. Eg- mond, orgel. 17.45 religieuze feesten op Bali. HILVERSUM II. 415 m. Voor 10.00 uur ook 245 en na 17.00 uur ook 245 en 1875 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gram., 8.15 ochtendblad. 8.40 gram., 8.55 Aandacht voor kinderen, 9.00 serenade voor strijk- ork.. Suk. 9.30 waterstanden, 9.35 gram.. 10.15 Wiener Frauen, Léhar, 11.00 Hoe lees je gedichten voor?. 11.15 kerk- en torcnklanken. 12.00 gram.. 12.33 Johan Luger, 12.38 Dick Willebrandts, 13.00 nieuws. 13.15 Een halve eeuw lichte muz., 13.50 Nino Amorevoli. 14.00 Wat gaat er om in de wereld?. 14.20 fragm. uit Messias v. Hëndel. Die Mainacht. Brahms enz.. 14.45 liefdesvertell. uit oe mythologie. 15.00 jeugdsonates Mozart en Beethoven, 15.30 Bonbonnière. 16.15 balletmuz. v. Offenbach, 16.30 De kaar senkroon, 16.45 musicalender, 17.30 pad vinders, 17.45 Hammondorgel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5