„Waar Bilderdijk ontsliep is Teisterbant ontwaakt" Als het buiten koud is en binnen de kachel In het voetspoor van Vrouw Jacob Plechtige opening der Sociëteit voor kunstenaars en kunstlievenden AGENDA' H. J. MAERTENS TAXI in Haarlem-Noord De U.V.V. tien jaar Heer Bartout van i SCHOTEN RECIPIEERT m HERINGA WUTHRICH MAANDAG 13 MAART 1950 PAGINA 2 Taxi? Bel 1.2.3.4.5 „DE JONGEN WLNSLOW" Haagse Comedie met interes sant maar ivat traag spel Biljarten DE EDELE KNUTSELSPORT gaat de jeugd vindingrijk en origineel aan het werk Wethouders' bezoeken de KappersvakschooL C Dames Voorjaarsbeurs f*Q Stand Oö Wie mist haar oorknop? H.O.V. Bel: 17000 Drukbezochte receptie in stadhuis Directeur telefoondistrict gaat heen Twee ongevalletjes TAXI? Bei: 13000 DAG en NACHT LUISTER VAN KENNEMERLAND ïSf-Ss.' lis'imiélétMiAÊ ff IS :i Assendelft Het roemruchte slot Assumburg Vrouw Jacob op Assumburg? Het Bevewrijkse klooster GEZELLIGE DRUKTE OP DAMESBEURS Tienduizendste bezoekster ontving een bankstel Het Rode Kruis op de beurs Haarl. Reddingsbrigade Van het witte doek Burgerlijke Stand Kringkampioenschap zwemmen roeisexiraci Schoencrême W r ij f w a s WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? HOUTDIEFSTALLEN IN DRACHTEN Niwin-zending voor Nieuw-Guinea Beurs van Amsterdam Beurs van New York Op de uitnodiging tot het bijwonen van de opening der Sociëteit Teisterbant, werd deze opening gekwalificeerd als een voor Haarlem belangrijke gebeurtenis. Wie zich mocht hebben afgevraagd of daarmee niet te veel werd gezegd, kreeg rijkelijk de gelegenheid tot inkeer te komen, toen onder een zowel kwalitatief als kwantitatief grote belangstelling de heer Godfried Bomans, voorzitter der Sociëteit, in eloquente bewoordingen de seconde van de opening geduldig voor bereidde. Hij trok een zinvolle vergelijking tus sen de voormalige en de huidige be stemming der kelderruimte onder restau rant Brinkmann: voorheen opslagplaats van wijnen, thans gezelschappelijk cen trum van creatieve geesten, en bouwde deze vergelijking op rondom de onweer sprekelijke waarheid van het „in vino Veritas'. Een afzonderlijke welkomst groet werd gewijd aan mevrouw Anna van Gogh-Kaulbach en de heer Emil Erens en eerst op de derde plaats aan wethouder Geluk, de representant van de burgerlijke overheid. Deze bleek, ge lijk naderhand uit zijn vriendelijke woorden duidelijk werd, volledig vat baar voor de klem van redenen, waar mee hem die derde plaats was toebe deeld; voorrang dienden immers te heb ben, volgens de woorden van de heer Bomans, „de koningen van het palet zo goed als de monarchen van het woord en de heersers over steen en marmer." Een dankwoord werd gericht tot de medebestuurderen Otto de Kat en nota ris J. Brants. Tenslotte werd dan door de voorzitter die overdenkenswaardige tweevoudige paradox geformuleerd, dat deze Sociëteit (uiterlijk) zou kunnen slagen, doch te zelfdertijd (innerlijk) mislukken, even goed als het tegöideel mogelijk zou zijn. En na aldus in vfrsluierde bewoordingen te hebben betoogd, dat de geest van de sociëtaire communiteit belangrijker zou zijn dan de consumpties of de leestafel, werd Teisterbant voor geopend ver klaard. De eerste minuten van haar bestaan mocht zij ingaan met het luisteren naar de helaas niet persoonlijk aan wezige ere-voorzitter Dr. K. Alber- dingk Thijm, wiens hartelijke woorden door middel van een gramofoon-op- name werden overgebracht. Met nog krachtige en zekere stem prees hij het in vervulling gaande initiatief, daar bij nadrukkelijk getuigend van zijn gehechtheid aan Haarlem en het Haarlemse en, naar hij bekende, gaar ne het voorbeeld volgend van wijlen Mgr. Aengenent, door te spreken van „mijn Haarlemmers". Namens de zoveel jaren als zij oud is oudere zuster-sociëteit „Trou moet blijc- ken" voerde dezelver factor. Jhr. Van Riemsdijk het woord, die zijn eigen elo quentie bescheidenlijk in twijfel trok te- tegenover die des heren Bomans, doch naar aanleiding van wiens woorden twijfelloos vast kwam te staan, dat er in de hallen van Teisterbant niet zou worden gebridged. Ge laden van geestige woordspelingen was de korte toespraak van de dichter A. Roland Holst, die enige zeer on-emstige probeer- Advertentie AMSTERDAMSCHB RIJTUIG HU. De 14-jarige Ronnie Winslow wordt bij de Britse Marine weggejaagd, omdat hij een postwissel van 5 shilling van een kameraad zou hebben gestolen, en met behulp van een nagemaakte handteke ning geïnd. Hij komt thuis, ontkent, waarna zijn vader twee jaar lang recht zoekt, het parlement in de kwestie be trekt, een wereldrijk op zijn grondves ten doet schudden en de koning voor het gerecht daagt. Eindelijk wordt de jongen vrijgesproken, maar voor het zover is heeft de vader een groot deel van zijn kapitaaltje ingeboet, heeft de dochter haar engagement moeten ver breken en een parlementslid, tevens groot advocaat, een hoge functie niet kunnen accepteren.. De schrijver Terence Rattigan heeft dit historische geval boeiend, met- veel verbeeldingskracht, scherpe dialogen en aantrekkelijke Britse humor uitgewerkt. Hij laat de spannende gebeurtenissen leven en herleven in de kamer van de Winslows en voegt ze herhaaldelijk samen door een telefoongesprek, het voorlezen van krantenberichten, het laten vertellen van het verloop der debatten in het Lagerhuis en voor het Hof. Een zekere traagheid heeft hij met kunnen voorkomen, waartegenover bij zonder treffende scènes staan, b.v. het verhoor van de jongen door de advocaat, het verhaal van de vrijspraak door de huishoudster en niet in het minst de confrontatie van vader en zoon in het «erste bedrijf. Anton Roemer had gestalte en stem mee voor het uitbeelden van de oude heer en Fie Carelsen was in haar element als de bedrijvige moeder, op en top een vrouw, met meer intuïtie dan ver stand. Luc van Gent, die ik steeds graag zie spelen, was de jongen "Winslow en kon door zjjn natuurlijk spel hij is een kleine, tengere, jonge acteur welhaast niet verbeterd worden. En dan Paul Steenbergen. Hij stelde de advocaat Sir Robert Morton voor, rustig, bijna apa thisch, Engels in merg en been, kortom knap en werkelijk. Caro van Eyck demonstreerde deze kenmerken als de dochter evenzeer, maar werd daardoor iets te mat en oninteressant. Alweer een kostelijk rolletje van Coba Kelling (de huishoudster) en aanvullende rollen gespeeld door Pim Dikkers, Henri Eerens en Annie Leenders. Cruys Voorbergh vertaalde het stuk en bewees ook als regisseur zijn kunnen. Zo heeft de Haagse Comedie in onze Stadsschouwburg weer eens lauweren kunnen oogsten. v. W. Uitslagen van de wedstrijden om de „Hof van Hollandbeker", gehouden Vrij dagavond 10 Maart. Bos 250 28 45 8.92 De Haan 214 28 26 7.64 Blind 250 30 46 8.33 Dollé 195 30 25 6.50 Dickman 250 30 33 8.33 v. Rongen 149 30 26 4.96 Willemse 130 19 24 6.84 Lunenburg 250 19 34 13.15 seis van een hem opgedragen gelegenheids kwatrijn deed voorafgaan aan de wèl ern stige versregels, waarin de hierboven aan gehaalde woorden voorkwamen: „Waar Bil derdijk ontsliep is Teisterbant ontwaakt" daarbij doelend op de historische betekenis van Teisterbants behuizing. Na al deze toespraken entameerde ieder een een gesprek met iedereen, aldus be wijzend, dat de paradox des heren Bomans, hierboven vermeld, ook als eenvoudige waarheid kon worden beleefd. De stem men resoneerden luid en levendig onder de lage gewelven niet iedereen kan over al staan, nog minder is waar dat niemand nergens zou kunnen staan en reeds da delijk bleek dat de laagheid der zoldering beslotenheid suggereert en de concentratie van gedachte en gesprek in hoge mate be vordert. Het eenvoudige en geenszins gefor ceerd artistieke interieur werd geschapen door de architecten prof. Holt en ir. Bijvoet. Godfried Bomans, tijdens zijn openingstoespraak. De lange winteravonden, wanneer het buiten koud is, wanneer de wind in de schoorsteen giert of wanneer de sneeuw langs de ramen jaagt, lenen zich uiter mate voor het beoefenen van handen arbeid, de edele knutseüport. Ieder jaar schrijft het Interscholair Comité in onze stad. dan ook voor de jeugd een wed strijd uit, waarin de deelneemsters en deelnemers tegen elkaar op vredelie vende wijze uitkomen met plakselpot, schaar, tekenpotlood en breinaald. Zij besteden hun vrije avonduren om met behulp van deze wapens nuttige of leu ke voorwerpen in elkaar te knutselen, die, als eenmaal de lente is aangebro ken, op een tentoonstelling zullen ge tuigen van de vaardigheid, de originali teit of de handigheid van de maaksters of makers. En dat de behaaglijke warmte van haard of kachel deze winter inspi rerend heeft gewerkt, zagen we Zater dag in het Frans Halsmuseum. Voor een echte knutselaar valt daar veel te genieten. Op overzichtelijke wijze heeft men de diverse werkstuk ken van de deelnemende jeugd geëxpo seerd. Op een der tafels viel ons eerst een van enkele takjes vervaardigd hert op, dat daar in zo'n natuurlijke houding staat, dat het lijkt of het ieder ogen blik naar die leuke zwaan kan gaan lopen, die een voormalig huisje van een slak als romp heeft, twee schel pen als vleugels en een stukje been als hals en kop. Bijzonder aardig zijn ook die papieren danseresjes, die dit feest in veelkleurige kledij opluisteren. Een geboetseerde kop, die er naast staat, bekijkt dit tafereeltje peinzend, doch vrolijke gezichten zijn te zien in de poppenkast, een groot werkstuk, met ge duld gemaakt. Twee grote stoomboten liggen op deze tentoonstelling niet ver van een guitaar, dia een jongen van de derde klas van H.B.S.-B geheel zelf heeft gefabriceerd. Slechts het spuit- en chroomwerk heeft hij laten doen. Elders staat een radiotoestel, werk van een jongen met een technische knobbel. Daarnaast prijken twee originele sche merlampen, een stelt een Ambonnees symbool voor, de ander heeft een door de deelnemers vervaardigde wereld kaart als kap. Een andere vindingrijke jongen heeft zijn schemerlamp „gekapt" met een kleine Indiaanse wigwam. Zeer veel meisjes hebben dit jaar weer meegedaan. Op verschillende ta fels ligt allerlei prachtig handwerk, dat menigeen ettelijke uurtjes ijverig wer ken gekost zal hebben. Aan de wanden der zalen hangen werkstukken van de genen, die hebben deelgenomen aan de tekenwedstrijd. Goede en oorspronke lijke tekeningen zijn er te zien. Bijzon der valt te genieten van een aantal portretten en reclameplaten. Natuurlijk was er ook deze keer een fotowedstrijd. Beste resultaten zijn daarin behaald en men zal niet veel moeite gehad hebben bij het toekennen van de prijzen. De wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, zei Zaterdagmiddag in zijn openingswoord, dat hij verheugd was over de grote deelname van dit jaar. Het tekenwerk is dit keer bijzon der goed vertegenwoordigd. Hij wees er op, dat het niet de bedoeling is van de kinderen kunstenaars te maken, maar om hen te stimuleren in hun verschil lende hobbies en om hun zin voor aes thetiek bij te brengen. Spreker vond het belangrijk, dat er ook op de scholen aan handenarbeid wordt gedaan en hij prees dan ook het voorbeeld van die onder wijsinstellingen, waar dit facultatief in het rooster is opgenomen. De weth&u- der deelde mee, dat deze tentoonstelling gehouden zal worden tot en met Vrij dag. Die dag zal 's avonds om 8 uur de prijsuitreiking plaatsvinden. Dezer dagen bezochten de heren D. J. A. Geluk en W. F. Happé de practische lessen van de Haarlemse kappersvak school. een school van de Nederlandse Vakscholen voor Kappers, waarin de organisaties van patroons en bedienden samenwerken. Na door vertegenwoor digers van het schoolbestuur te zijn be groet, werd hun een algemeen overzicht gegeven van de indeling van het vak onderwijs en de moeilijkheden, die er t.a.v. de huisvesting van de school be stonden. Onder leiding van directeur 'A. de Jong, werd hierna een bezoek gebracht aan de verschillende klassen, waar de leerlingen hun vaardigheid toonden. De Wethouders onderhielden zich met verschillende leraren en lieten zich voorlichten omtrent de methode van het onderwijs. Na hun grote voldoening over dit onderwijs te hebben uitgespro ken en de toezegging gedaan te hebben, dat zij alles in het werk zouden stellen om te trachten ook aan het kappersvak- onderwijs permanente lokalen ter be schikking te stellen, werd afscheid ge nomen. BIOSCOPEN: Rembrandt: Eroïca (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: De Slangenkuil (strikt volw)., 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: The Third Man (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Bengaalse Lanciers (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Onder het asfalt van New York (14 j.), 2.15, 4.30, 7. en 9.15 u.; Spaar- ne-theater: Dolende Ridders (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Maandag 13 Maart: Stadsschouwburg: Prof. mr. W. P. J. Pompe voor „Geloof en Wetenschap" over „De katholieke verdraagzaamheid in nieu we vormen", 8 uur. Gebouw St. Bavo: Pater Meuwese M.S.C. vertelt over zijn ontdekkingstochten op Nieuw Guinea, 8 uur. Dinsdag 14 Maart: StadsschouwburgToneelgroep Comedia met „Armada", ab. B, 8 uur. Krelagehuis (Leidsevaart)Dames-voor- jaarsbeurs, geopend t.m. 17 Maart iedere werkdag van 10 tot 17 en van 1923 uur. Advertentie Nassaustraafc 5 - Haarlem - Tel. 11628-18429 Aan het hoofdbureau van politie te Haarlem, Nassauplein 3, zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur in lichtingen te bekomen omtrent de vol gende in de afgelopen week als gevon den aangegeven voorwerpen: gouden oorbel met steentjes, gevonden in het begin van Februari, autopeds, armban den, bontje, jongensbroekje, ballen, mu ziekboekje, koperen buis, zilveren bro che, ceintuurs, radiateurdop, wieldop, gebit, gewichten, handschoenen, heren hoed, dameshoed, honden, dameshorloge, gevonden 16 Febr., kinderjasje, nylon kousen, kinderkoffertje, speelgoedko nijntje, gummilaars, zakmesje, meetrol, mutsen, nummerplaat, overall, oorbellen, oorknop, welpenpetje, portemonnaie met inh., padvindersriem, kinderringetje, gouden zegelring, rozenkransen, kinder driewieler, hangslot, schaar, sjaals, schepje, shirt, kinderschoentjes, sleutels, sierspeld, troffel, schooltas, vaatje met inh., vulpotloden, vulpennen, knot wol, windjack, wanten. De Haarlemsche Orkest Vereniging heeft de militairen uit Haarlem en om geving, die in de komende tijd zullen repatriëren, in de gelegenheid gesteld gratis een concert naar keuze bij te wonen. Advertentie Zaterdag vierde de afdeling Haarlem van de UW haar tienjarig bestaan. Het gemeentebestuur bood het dagelijks be stuur met zijn naaste medewerksters een lunch aan. De loco-burgemeester wethouder D. J. A. Geluk zat ook aan en maakte van de gelegenheid gebruik om de jubilerende UW in een hartelij ke toespraak te feliciteren. De presi dente mevrouw J. van Nispen-van We- ly dankte de wethouder voor zijn sym pathieke woorden en wijdde daarna een kort woord aan de jarige UW. Daarna spraken mej. A. Bolsius namens de R. K. Vrouwenbeweging en mevrouw Bij- leveld-Geelink namensde Chr. Jonge- vrouwenfederatie. Deze organisaties zijn federatief bij het UW aangesloten en deze dames zijn de vertegenwoor digsters in het centraal bestuur van de UW. Zaterdagmiddag recipieerde het be stuur in de hall van het stadhuis. Zeer velen maakten van deze gelegenheid gebruik om hun gelukwensen aan te bieden. Deputaties van tal van vereni- ginen kwamen het bestuur feliciteren en diverse bloemstukken en geschen ken werden aangeboden. Zo kwam de Ned. Vereniging van Huisvrouwen met een aantal dienbladen aandragen en af gevaardigden van de Ouden van Dagen voor wie de UW zo'n gezellige socië teit verzorgt, met een prachtige her denkingsbeker. De presidente van het hoofdbestuur van de UW mevrouw Sjollema's Jacobs feliciteerde de Haar lemse afdeling met haar jubileum en met haar zeer goede samenwerking met het gemeentebestuur. „Het ge meentebestuur van Haarlem weet het werk van de UW zeer goed te waar deren en is bereid U waar mogelijk steeds te helpen. Dit is een zeer groot voordeel en zal het werk gemakkelij ker maken." Afgevaardigden van di verse afdelingen in Noordholland ga ven van haar belangstelling blijk. Het was voor het bestuur bijzonder aange naam, toen dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, de Commissaris van de Ko ningin in Noordholland, met echtgeno te de receptie met zijn aanwezigheid luister bij wilde zetten. Toen hij bur gemeester van Haarlem was, heeft Ba ron de Vos van Steenwijk aan de wieg van de UW gest^n. Bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat is aan de direc teur van het telefoondistrict te Haar lem, A. Korff, met ingang van 1 Mei 1950 op zijn verzoek eervol ontslag ver leend met dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten. Een 65-jarige dame werd in de Gene raal Cronjéstraat bij het oversteken van de weg aangereden. Met een wond aan haar achterhoofd werd zij naar een zie kenhuis gebracht. Een 53-jarige dame, die de ramen van haar woning aan de Koppelstokstraat wilde zemen, stapte met dit doel vanuit een raam op een platje. Zij kwam met haar voet in aan raking met het raamkozijn, raakte uit haar evenwicht en viel van het platje af naar beneden. Daar zij over pijn in haar rug klaagde werd zij ter obser vatie in een ziekenhuis opgenomen. Advertentie ft»®?, - 'k' In de oude St. Janskerk te Haarlem ligt een grafsteen. Daarop staat: „Hier leit begrave die Edele ende gebortige here Bartout, here van Assendelft, rid der. Hi starf op Sinte Lucas-dach int jaer ons here doen men schreef MCCCCXLII" (1442). Wie was deze mens, die hier reeds meer dan vijf eeuwen rust? Een groot man uit Kenne- merland, één die van het leven de hard heid proefde en de vreugde smaakte, een vurig katholiek en een hartstochtelijk minnaar. Met zijn levensverhaal beginnen we de romantische geschiedenis van Assum- burg. Bartout was de tweede van die naam uit het geslacht Assendelft, dat op de plaats, waar thans nog Assumburg staat, een goed had. Hij was de oudste zoon van Gerrit van Assendelft en dus ook zijn leenvolger. De vader liet echter geen goede naam na, zodat de graaf van Hol land er aanvankelijk niet voor voelde Bartout de belening van de ambachts heerlijkheid van Assendelft te geven. Op oudejaarsavond van het jaar 1392 heeft hertog Albrecht van Beieren hem echter met de ambachtsheerlijkheid beleend, terwijl de machtige heer Jan van Pola- nen, bezitter van het huis Haarlem, hem omstreeks die tijd de hhizinge te Heems. kerk, Assumburg, grenzend aan Haar lem afstond. In 1396 werd Bartout tot ridder geslagen. Hij trad in het huwelijk met Cunera Bertelmeeus-dochter Uter Wijk. in het voorjaar van 1399 stierf vrouwe Cunera echter kinderloos. Hij hertrouwde een jaar later met Nathalia, bastaarddochter van hertog Albrecht, De luister van Kennemerland is groot. De weerspiegeling daarvan vinden we in het romantische verhaal van het roemruchte slot Assumburg. Na de Spiegel van Kennemerland, waarvoor veel belangstelling bestond, getuige de vele correspondentie, die de schrijver erover ontving, zal ook Luister van Kennemerland ongetwij feld een goed onthaal vinden. Hier het verhaal van Bartout 11 van Assendelft, een veelbewogen leven. door welk huwelijk hij de le December 1400 tot vrijheer van Assendelft werd verheven en het goed „ten Weer" tot eigen goed werd vermaakt Heer Bartout stond toen zeer in aan zien. Hq was een van de hoofden van de Hoekse adel. Bij de geboorte van een dochtertje, dat vrij spoedig overleed, stierf ook zijn tweede vrouw. Dat was in 1404. Een paar maanden later, op 12 December 1404, verloor hij ook zijn schoonvader en be schermer, hertog Albrecht. Diens zoon en opvolger was Bartout niet goed ge zind en ontnam hem zijn erfgoed, dat hij tegen betaling weer in leen kon ont vangen. In 1411 huwde Bartout voor de derde maal, nu met Ada van der Horst. De tijden werden gunstiger voor hem. Toen in 1417 Jacoba van Beieren aan de rege ring kwam, omstraalde hem nieuwe glo rie. In het voetspoor van Vrouw Jacob kon hij groot worden. De Landsvrouwe stelde hem tot kapitein over de stad Amsterdam aan. De Assendelvers, ge vleid, kozen de zijde van Vrouw Jacob, de Heemskerkers en geheel Kennemer land volgden. Hoe kon het tenslotte anders. Vrouw Jacob was geen vreemde in Kennemer land. Men beweert zelfs, dat de oude buitenplaats „Beierlust", die te Noord dorp gelegen was, haar historische naam aan haar ontleende. Het moet haar jacht- hnis zijn geweest. Meermalen immers vond Vrouw Jacob in de duinen van Kennemerland haar jachtvermaak. In de volksmond leeft nog altijd het verhaal, dat Jacoba van Beieren gevan- Het wapen van het peslacht Assendelft gen heeft gezeten op Assumburg. Maar van Assumburg. Een zilveren paard op deze bewering wordt door bovenstaande genoegzaam weerlegd. Assumburg was De luister van Kennemerland weerspiegelt zich in het eeuwenoude verhaal van kasteel Assumburg, nog altijd een sieraad van het Heemskerkse land, door velen bezocht, door duizenden bewonderd vanuit de trein tussen Beverwijk en Uitgeest. In 1446 werd de naam Assumburg voor het eerst genoemd. Assum is een eeuwen oud gehucht onder Uitgeest. De Burcht bij Assum werd zodoende Assumburg genoemd. een rood veld. toen nog een geheel andere behuizinge en de Kennemers behoorden bovendien tot haar trouwste aanhangers. In 1422, op St. Simonsdag, verscheen heer Bartout voor zijn landsvrouwe en vermaakte toen aan zijn echtgenote, inmiddels zijn vierde vrouw Marga- riete van Cralingen, vijftig gouden kei zerlijke guldens, alle jaren na zijn dood te ontvangen uit de opbrengst der vis serijen. Deze man, bq wiens grafsteen in de Haarlemse Sint Janskerk wij staan, werd dus in zijn huwelijksleven wel zeer zwaar getroffen. Temeer, wanneer we lezen, dat hij kinderloos gestorven is. Maar ook op staatkundig gebied was zijn leven zeer zorgvol, vooral nadat de strijd tegen de Kabeljauwse stad Haarlem ver. loren was en zware straffen zijn onder danen en ook hemzelf troffen. Zijn stamslot te Assendelft werd ver woest. Dakloos was hij niet, want hij had nog een woning in Den Haag. Op Assum burg woonde zijn broer Dirk. In 1428 kwam de verzoening tussen Vrouw Jacob en hertog Philips van Bourgondië tot stand. Voor heer Bartout kwamen betere tijden. Hij kon zich dan ook meer op het godsdienstige toeleggen. In 1412 werd hij opgenomen in de broe derschap van de St. Jansheren te Haar lem. Hem werd toen reeds „zijn leeger- stede en sepulture" aangewezen in de kerk „voor St. Mergrieten outaer bezij den den hoigen outaer". Met raad en daad ondersteunde hij de pogingen tot het stichten van het later zo bekende klooster der heilige Maria in Sion te Beverwijk, met gevolg, dat deze stich ting in 1429 een gevestigd klooster werd van het Windesheimer kapittel te Zwol le. En het was niemand minder dan de Landsgravin Jacoba van Beieren, die dit klooster op 1 April 1429 met „allen de personen en goeder die daartoe behoo- ren zullen in zonderlinge beschermenisse en protectie" nam. Bartout leefde daarna nog 14 jaren en maakte zich steeds, zowel op godsdien stig als maatschappelijk gebied, zeer ver dienstelijk. In 1430 stelde hij heer Gerrit van Schoten, commandeur van het St. Jansklooster te Haarlem, in staat een pastoor aan te stellen te Heemskerk. In 1442 is hij gestorven. In zijn testa ment stond „soe begheer ic dat men ter- stont, nae dat ic gestorven ben, derthien arme menschen gheven elq een rock, een hemde en een paer schoen". Bij zijn uit vaart moesten vier arme mensen toortsen dragen, waarvoor zij elk een „zwarten rock en een zwart caproen" ontvingen. Nog lang na zijn overlijden bij maand stond en jaargetijde werden arme men sen bedeeld. Deze grote man staat als eerste in onze aandacht bij de beschrijving van T?et roemruchte slot Assumburg. H. VAN BENTHEM Het zal de veertig-jarige populaire voetbalclub „Schoten" Zaterdagmiddag duidelijk zijn geworden dat het in de voetbalwereld een voorname plaats in neemt. Van heinde en ver waren de ver enigingen gekomen om „Schoten" met zijn feest te complimenteren en de feestzaal van „Royal" was spoedig in een bloementuin herschapen. Namens de KNVB waren de heren Kruiver en Brunt komen feliciteren en het was de heer Kruiver die de tradi tionele Bondsvlag aan voorzitter Geurtz overhandigde. Namens Ajax sprak de heer Koolhaas, Blauw Wit had Jan van Heeswijk gezonden, Hilversum was ver tegenwoordigd en sprak de wens uit dat de beslissing tussen Schoten en Hilver sum in deze competitie een sportieve gebeurtenis zou worden. WA, de club welke Schoten het vorige jaar de voet dwars zette in de promotie strijd naar de tweede klas, hoopte dat het Schocen thans zou gelukken het zo begeerde doel te bereiken, HBC, TYBB EDO, RCH „Haarlem", HFC, Helder,' Swift, JOS. EHS, Zandvoortmeeuwen, kortom, het waren er te veel om op te noemen en ver over de vastgestelde tijd mocht voor zitter Geurtz alle aanwezigen danken voor de betoonde belangstelling. Het gemeentebestuur van Haarlem was ver tegenwoordigd in de Wethouders de he ren Geluk en Aengenent, de Honkbal club Schoten zond z'n vice voorzitter de heer Pols, namens de Federatie van Supportersverenigingen sprak de heer Bosch enkele hartelijke woorden en zo zouden we door kunnen gaan maar plaatsgebrek noopt ons het bij deze klei ne ontboezeming te laten. Een uitzonde ring nog voor het voltallig HVB-bestuur waarvan de heer v. d. Aart namens de afdeling Schoten een cadeau onder cou vert aanbood. En ook het Sporthuis Van Gastel een zeer goede bekende in de Schoten-fami- he die zijn felicitatie, evenals vele clubs met 'n toepasselijk cadeau vergezeld liet gaan. Zeer vele dames he&ben reeds een be zoek aan de Haarlemse Damesbeurs ge bracht en een wandeling gemaakt door dit paradijs van de vrouw. Toen de Beurs Zondagavond sloot, bedroeg het aantal bezoeksters 9700. Vanmorgen om half elf passeerde de tienduizendste be zoekster de controle. Om twaalf uur moest een dame, het was mevr. de Bus- sinkZaaijer, op het podium komen, waar de directeur, de heer Vermeulen, haar toesprak en de heer Daan Hooij- kaas haar tot de bezitster verklaarde van een prachtig driedelig gebloemd bankstel, dat voor de tienduizendste be zoekster was beschikbaar gesteld. Mevr. de Bussink was erg blij met dit geschenk en zei, dat zij bijna niet geloven kon. dat zij zo gelukkig was. Ondertussen bezochten weer honder den andere dames de beurs en om half één werd het 11.500ste kaartje afgegeven Ook het Rode Kruis heeft een stand op de Haarlemse voorjaarsbeurs Daar wordt o.a. een en ander te zien gegeven over de nieuwe actie van het Rode Kruis: het geven van werk aan zieken om deze daarvoor op de weg der gene zing te brengen. Sedert Juni 1949 wordt de zgn. „bezigheids-therapie" ook in Haarlem en omgeving toegepast. Het doei daarvan is om degenen, die onder de in validiteitswet vallen, hun lange dagen ten nutte te laten maken. Het Rode Kruis heeft contact opgenomen met verschil lende ziekenhuizen, rusthuizen en een tehuis voor ouden van dagen en de di recties dier instellingen hebben een aan tal personen aangewezen, die voor deze bezigheids-therapie in aanmerking ko men. Door middel van het consultatie bureau en artsen zijn ook verschillende thuisliggende patiënten van werk voor zien. In totaal geniet thans in deze streek een 150-tal zieken van deze nieuwe actie van het Rode Kruis. Zij krijgen voor namelijk Smyrnawerk en leerwerk te doen. In hotel „Royal" werd Donderdag avond, onder voorzitterschap van de heer Joh, M Schmidt de jaarvergade ring van de Haarlemse Reddingsbrigade voor Drenkelingen gehouden. Bij de opening van de vergadering werd be sloten aan de beschermheer van de Brigade, mr. P, O. F. M. Cremers, een telegram te zenden waarin hem een spoedig algeheel herstel wordt toege wenst. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat van het dr. W E. Merensfonds de toezegging was oiUvan- gen dat de Brigade voor het jaar 1950 een subsidie uit genoemd fonds zal ontvangen. Door de secretaris, de heer Joh. G. van Gennip werd een uitvoerig jaarverslag uitgebracht en onder dank zegging met- applaus der vergadering goedgekeurd. Het verslag van de pen ningmeester sloot met een tekort en werd eveneens onder dankzegging aan genomen. De periodiek aftredende be stuursleden werden met algemene stem men herkozen, en de heer Th. van Ko- ningsbrugge werd tot bestuurslid be noemd. De bestursvoorstellen om de verhoog de contributie voor de leden ook voor het jaar 1951 te continueren en het voor stel om de contributie voor de adspi- rantleden te verhogen werd zonder stemming aangenomen. Door de voor zitter werd medegedeeld, dat door de Brigade, onder auspiciën van de Onge- vallendienst, in verschillende wijken van de stad, avonden zullen worden ge organiseerd waarop het publiek kennis kan nemen, hoe het' reddingsmateriaal gebruikt moet worden bij een water ongeval. Bij de bespreking van het komende seizoen werd medegedeeld, dat op 21 Maart de Brigade zal uitkomen in de finale van de wedstrijd hersen gymnastiek welke georganiseerd is door het district Noordholland van de N. B. R. D. De traditonele Brigade „eieren"- wedstrijd zal op 19 Maart in het Sport- fondsenbad worden gehouden. Voor het zomerseizoen staat de jaarlijkse wed strijd om de dr. W. E Merens-beker op het programma. In het theater Frans Hals draait deze week een film over de Engelse koloni ale troepen in Brits-Indië. „Bengaalse Lanciers" is een vooroorlogse rolprent, maar zij verdient een aparte vermelding om de gaafheid, waarmede dit helden verhaal verteld wordt. Dit soort films maakt men tegenwoordig veel minder brillant en de heroïek van zulk een ver haal durft men niet meer zo volop te verbeelden als voorheen-. Voor de liefhebbers boven de veertien jaar een film om van te smullen. Geboren: 8 Mrt. M. A. E. de Boer-van Zuijlen z, 9 Mrt. J. van Straaten-Geerts- ma z. 10 Mrt. W. Halderman-Korringa d. S. E. Moojen-van der Steen d. C. Sa- rink-Dhont d. Overleden: 10 Mrt. A. M. B. F. van Dujjn-de Boode, 38 j. Gasthuisvest Bij de vijfde en laatste ontmoeting van de winterzwemcompetitie kring Haarlem Koninkl. Nederlandse Zwem- bond, welke Zaterdagavond door DWT in het Sportfondsenbad werd georgani seerd, heeft het niet aan spanning ont broken. Er was een groot aantal deel nemers, er werd vlot gewerkt en er werden goede tijden gemaakt. In de 100 meter borstcrawl heren werd een span nende strijd geleverd tussen C. van Doo- renmaalen, Haarlem. T. Bijkerk, HVGB, en F. Pieters, DWR. Laatstgenoemde zwemmer die indien de keerpunten be ter worden genomen zeker onder de mi nuut komt, legde de afstand af in 1 min. 1,4 sec.; v. Doorenmaalen 1 min. 3,9 sec. en Bijkerk 1 min. 5,3 sec. E. Holsken was de favoriete in de wedstrijd 66 2/3 m borstcrawl meisjes, haar tijd was 46,3 sec. gevolgd door Carla Kneynsberg, DWR, 47,4 sec. en Rie Nelissen, DWT, 49 sec. De wedstrijd 100 meter schoolslag heren juniores werd gewonnen door H. van Doorenmaalen, Haarlem in 1 min. 23,3 sec.; A. Donker, HVGB 1 min. 24.2 en wis't T. Bleeker. DWT, nog voor zijn clubgenoot F. Lablans de 3e plaats te bezetten in 1 min. 24.4 sec. In de wed strijd 66 2/3 meter schoolslag dames ging de strijd tussen Do Turkenburg, DWT, en Jopie Spoor, DWR, met 0.2 sec. voorsprong won Jopie Spoor de wed strijd in 57,4 sec.; Do Turkenburg 57,6 sec. E. Holsken, Haarlem, 58,5 sec. De wedstrijd 5 x 66 2/3 meter borstcrawl estafette heren juniores had tot resul taat: Haarlem 3 min. 23,8 sec.; DWR 3 min. 29,9 sec., DWR 3 min. 29,9 sec. De eindstand van deze competitie is: Dames: DWR, 1536.6 punten; DWT 1577,2 pnt.; Haarlem 1622,7 pnt.; HVGB 1647,4 pnt.; HPC 1671,7 en VZV 1824 punten. Meisjes: DWT 410 punten; DWR 428,5 pnt.; Haarlem 435,2 pnt.; HVGB 438.3 pnt.; HPC 477,3 pnt. en VZV 515,6 pnt. Heren Juniores: Haarlem 1220,3 punten; HVGB 1247 pnt.; DWR 1262,4 pnt.; HPC 1324,4 pnt.; DWT 1327 pnt. en VZV 1441,3 punten. Heren nieuwelingen: HVGB 1028 pnt.; Haarlem 1058,5 pnt.; HPC 1092 pnt.; DWR 1104,1 pnt.; DWT 1110,2 pnt. en VZV 1204 punten. Jongens: HVGB 388,3 pnt.; DWT 429.1 pnt.; Haarlem 443,6 pnt.; DWR 466,1 pnt.; HPC 466,1 pnt. en VZV 481.9 pnt. Het eerste heren zevental van Z.C. Haarlem trok naar de Maasstad om al daar voor de tweede ronde van de be kercompetitie Koninklijke Nederlandse Zwembond een waterpolowedstrijd te spelen tegen Rotterdam. De Haarlem mers wonnen met 64 v/aardoor ze over gaan naar de derde ronde van de beker competitie en dan moeten spelen tegen Robben 2. Advertentie URQ Advertentie HAARLEM Eleclrische Installaties Luidsprekende Telefoon- installaties KOTA INTEN, pass. 11 Mrt. Gi braltar, n. R'dam. SIBAJAK, pass. 11 Mrt. Gibral tar, n. R'dam. VOLENDAM, 11 Mrt. te Suez. WATERMAN, 11 Mrt. te Aden. De Nederlandse Spoorwegen zijn voor dui zenden guldens benadeeld door te Drach ten gepleegde houtdiefstallen. Arbeiders van een reparatiebedrijf van spoorwagons al daar hebben n.l. enige jaren aaneen hon derden kubieke meters gebruikt en nieuw hout, dat aan de Ned. Spoorwegen toebe hoort, ontvreemd. Zeven personen zijn ge arresteerd. Er zullen vermoedelijk nog meer arresta ties volgen. Met het s.s. „Mataram", dat dezer da gen naar Indonesië vertrok, verzond' de NIWIN. speciaal ten behoeve van de Nederlandse militairen op Nieuw-Gui nea, 250 voetballen, 50 badmintonspe- len, 50 volleyballen, 50 monopoly-spelen, 50 tafeltennisspelen en 50 goalspelen. Bo vendien verzond zij 21 koffergramo- foons, 700 pramofoonplaten, 14 rimboe radio's, 30 mondharmonica's, 21 guitaren en 21 mandolines. (N iet-officiële koersen) Vorig Opening slot 13/3 3% Nederl. 1948 3% pCt. Ned. 1950 99% 99% 3-3% Nederland 1941 98,'sgb 98% 3 Ned. 62-64 bel. fac 99% Inschr. Grtbk. '46 3 pCl 88 -ft Ned. Handel Mij cert 160% 80% A.K.U. 179% Van Berkeis Patent 116% Calvê-Delft cert 142 i Van Gelder 163 mm Kon. Hoogovens cert 181% Unilever cert 222=4 220 Ned. Kabel 287 V? 229gi Philips Kon. Petroleum 286 285 .Amsterdam" Rubber 146 148 Holl. Amerika Lijn 159 Kon. N. Stoomb. Mil 136 136# Ned. Scheepv. Unie 145 RVA. 147 148 Dell Mij. cert 140 %gl 140% Anaconda Coppei Bethlehem Stéel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex dividend 11/3 28% 33% 65% 46 74% 13% 50% 55% 21% 14% 37 51% 34 >/4 23% 10/3 23% 33% 64% 45% 74% 13% 51% 55% 21% 14% 25% 36% 51% 34 23% 30%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2