PANAMEES SCHIP OP MUN BIJ TERSCHELLING TIENDUIZEND SOLD A TEN KEREN PER MAAND TERUG 9 H IS JEURGENS OFFICIER OF NIET? PERSCONFERENTIE OP HET WITTE HUIS Verdraagzaamheid als beginsel °ÜSq „Het meeste is verduisterd door zeven bevoegde instanties" Tot hoofd en hart .Het weer TWEE UITVINDINGEN VOOR MUZIKANTEN Vier leden van de bemanning omgekomen Brandaris neemt 16 man aan boord Nederlands Kamerkoor op brandend podium Nederlandse gezant naar Praag terug Koningin en Prins in April naar Limburg Een spannend en interessant schouwspel VIERING ELFDE VERJAARDAG PAUSKRONING Vreemde dingen in de wachtkamer ïi' :vi i DINSDAG 14 MAART 1950 73ste JAARGANG Nó. 24716 Voznesensky niet herkozen in Politbureau VOGELPEST OOK IN LANDSMEER? BIOSCOPEN GESLOTEN OP AVOND VAN 4 MEI REPATRIËRING UIT INDONESIË Eind September zullen 70.000 soldaten Indonesië verlaten hebben Geen verdere arrestaties Uitgewezen diplomaten vertrokken Apparaat om bladen om te slaan en nieuwe sordino VERWARREND EN TEGENSTRIJDIG Franse ambassadeur biedt televisiezender aan DRIE NEDERLANDERS IN PARLEMENT DER V.S.I. Onder hen één Katholiek NEDERLANDERS TE SURABAJA IN ARREST K. „DE BIJENKORF" HOUDT BOETE WIJZIGING VAN DE KINDERBIJSLAGWET Drie-jarig kind onder trein gedood BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boeriiqter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inqezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. t ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. In niet-katholieke kringen valt er de laatste tijd een soort van onbehagen waar te nemen, wanneer men daar de mogelijkheid bespreekt van een ka tholieke meerderheid hier te lande. Wij signaleren slechts het verschijnsel van dit onbehagen en zullen niet uit weiden over de gegrondheid der ver wachting, waaruit dit voortkomt. Want dan zouden wij een nadere bespreking moeten wijden aan de waarde der voor namelijk statistische gegevens omtrent de toename der verschillende bevol kingsgroepen, en dat zou ons te ver voeren. Wij willen volstaan met op te merken, dat men voorzichtig moet zijn met statistische gegevens. Zij kunnen een beeld gcVen omtrent een voorbije of huidige feitelijkheid, maar het blijft een bijzonder gevaarlijke ond|erneming daarop zekere prognoses te bouwen. En dit alleen reeds, doordat men nooit ze ker kan zijn van het eender blijven der oorzakelijke en bijkomstige omstandig heden, die bepalend zijn geweest voor het verkrijgen van de statistische uit komsten. Zo kan niemand met stellig heid beweren, dat wij over een of twee of drie generaties een katholieke meer derheid hier in Nederland zullen heb ben. Zeker, de mogelijkheid is er, en daarom kunnen wij ons levendig voor stellen, dat de andersdenkenden voor eerst met deze mogelijkheid rekening nouüen en ons vervolgens vragen naar een openhartig antwoord omtrent de dan te verwachten meerderheidspolitiek der katholieken. „Gij zijt toch in wezen onverdraag zaam", zo pleegt men met zoveel woor den of in andere termen tot de katho lieken te zeggen, „gij beweert immers de ene waarheid te bezitten en zult geen dwaling kunnen dulden; welnu, wat hebben wij, niet-katholieken, van u te verwachten te dien onzaligen tijde.dat ge de meerderheid zult hebben behaald?" Een dergelijke vraag werd onlangs door Het Parool ter beantwoording voorge legd aan professor Romme, nadat de oud-minister G. Bolkestein te voren reeds een beschouwing aan dit vraag stuk had gewijd in de Nieuwe Rotter- damsche Courant in verband met de vrijheid van onderwijs. De heer Bolkestein constateerde op grond van een uitlating van pater Hentzen O.F.M.. dat men van katholieke zijde de vrijheid van onderwijs slechts om opportunistische redenen en niet uit beginsel zou voorstaan. Prof. Romme heeft in een artikel in De Volkskrant van 2 Maart j.l. daarop ge antwoord, dat ook de vrijzinnigen in beginsel geen reserveloze vrijheid van onderwijs voorstaan, hetgeen alleen reeds blijkt uit des heren Bolkesteins toevoeging „dat ook het vrijzinnig be ginsel bezwaar maakt, deze voorrechten toe te kennen aan richtingen, naar de klassieke formulering „strijdig met de goede zeden of aansporende tot onge hoorzaamheid aan de wetten des lands." Vervolgens geeft prof. Romme als zijn mening te kennen, dat „ook bij een katholieke meerderheid in een ge mengde bevolking een katholiek bewind bij voortduring rijkssubsidies behoort toe te kennen aan de bijzondere scho len, zonder naar de godsdienstige rich ting der scholen te vragen." Als van zelfsprekend voegt hij daar echter aan toe, dat anti-godsdienstige richtingen niet voor rijkssubsidie in aanmerking komen. „Dit alles volgt voor ons uit het katholieke beginsel der verdraagzaam heidaldus de aanhef van de slot zin uit zijn antwoord aan de heer Bol kestein. En zie hier dan de kern der zaak. De verdraagzaamheid als beginsel. Wanneer pater Hentzen ontkent dat de onbe perkte vrijheid van onderwijs een be ginsel zou zijn. doch hij geeft daar naast toe. dat de verdraagzaamheid wèl een beginsel is. dan menen wij, dat hem de portefeuille van Onderwijs ge rust zou kunnen worden toevertrouwd. Niettemin ware het ons liever geweest, wanneer hij de vrijheid van onderwijs, zonder haar te stellen als afzonderlijk principe, toch in verband had gebracht met het beginsel der verdraagzaamheid. Wij willen pogen in enige woorden de zaken zo scherp mogelijk te stellen. Een verdraagzaamheid in die zin. dat men als katholiek aan iedere religie en elke levensopvatting eenzelfde waarheidsgehalte zou toe kennen als aan de katholieke godsdienst zou niet alleen onjuist zijn maar ook niet beantwoorden aan de eigenlijke be gripsinhoud van het woord verdraag zaamheid. Wij, katholieken, zijn er ge lovig van overtuigd te mogen deel heb ben aan de waarheid, die in volle exis tentie alleen bij God berust. (Vervolg op pag. 4 eerste kolom) Radio Moskou meldde gisteren dat twaalf leden van het Sovjet-Politburo, onder wie Josef Stalin en Molotov, tijdens de verkie zingen, die Zondag gehouden werden, herko zen zijn. In de bekendmaking werd niet gesproken over Voznesensky, de voormalige waarnemend president van de Raad van Ministers en voorzitter van de Staatscom missie voor het Opstellen van Plannen. Voznesensky werd in 1948 afgezet als voor zitter van de staatscommissie en gedurende de laatste twee jaren werd herhaaldelijk cri- tiek op hem uitgeoefend. Maandagavond elf uur is het Paname se, ongeveer 3700 ton nietende motor schip „Cygnet" een halve mijl ten Oos ten van het lichtschip Terschellinger- bank buiten de geveegde route op een mijn gelopen. De motorreddingsboot „Brandaris" van de Koninklijke Neder landse Noord-Zuidhollandse Redding maatschappij, die de „Cygnet" heden morgen om vjjf uur bereikte, heeft zes tien man aan boord genomen. Acht man zijn nog op de boot gebleven. Een sloep met vijf leden van de bemanning, die de „Cygnet" verlieten, werd aanvanke lijk vermist, doch een Mitchell-bom- menwerper, onder gezagvoering van lt. ter zee-vlieger derde klasse Knap, die om ongeveer zeven uur hedenochtend van Valkenburg opsteeg, ontdekte haar en vestigde met een Iichtkogel de aan dacht van de eveneens ter redding uit gevaren sleepboot „Holland" op de sloep. Deze sleepboot, die met de „Stor- tëmelk" intussen had vastgemaakt aan het Panamese schip en die op weg was naar het Stortemelk ma noeuvreerde zodanig, dat zij om on geveer half negen langszij de sloep kwam. Slechts één der schipbreu kelingen, de eerste stuurman, een Verwachting tot Woensdagavond: Over het algemeen vee! bewolking met later plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige en aan de kust later krachtige wind tussen West en Zuid. Vannacht vrijwel nergens nachtvorst. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zon 6.5618.44, Maan 6.2015. Het Nederlands Kamerkoor is terug gekeerd van zijn tweede tournée door Italië. Deze keer werden zes concerten gegeven in Noord-Italië, waarvan drie te Milaan. Het koor heeft onder leiding van Felix de Nobel werken ten gehore gebracht, die in Italië vrijwel geheel on bekend zijn. Zo werd vijfmaal de Jo hannes Passion van Bach uitgevoerd. Tijdens een concert in Bergamo deed zich een eigenaardig incident voor. Een lichte blauwe rook vulde de zaal en men hoorde een gebeitel, dat zeer sto rend werkte. Tenslotte onderbrak Felix de Nobel het concert en liep weg van het podium. Even later kwam een der organisatoren vertellen, dat een begin van brand was ontstaan onder het po dium. Om deze te blussen moest de brandweer eerst een gat in een muur hakken. Na twintig minuten kon het concert worden voortgezet. In Landsmeer, een centrum van pluim veehouders, zijn bij de kippenstapel van de heer P. Blees verschijnselen ontdekt, die doen vermoeden, dat ook hier de beruchte vogelpest is uitgebroken. Reeds Zaterdag heeft het Rijksseruminstituut te Rotterdam enige aangetaste kippe*. medegenomen voor een onderzoek. Deze kippen waren vorige week Dinsdag op de Purmerender markt gekocht van _en Brabantse handelaar in wiens bedrijf deze week de ziekte was uitgebroken. De terreinen van de heer Blees zijn be smet verklaard in afwachting van de resultaten van het onderzoek. De aanvankelijke vrees, dat de post- duivenvluchten uit buitenland in verband met de heersende vogelpest geen doorgang zouden vinden, blijkt niet gegrond te zijn. De duif ondervindt geen last, zodat de vluchten even normaal als in vorige jaren doorgaan. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond heeft aan de directies van de bioscoopondernemingen geadviseerd, evenals andere jaren de bioscopen op de Nationale Herdenkingsavond op Don derdag 4 Mei, in verband met de her denkingsplechtigheden van zes uur af te sluiten. Griek, bleek in leven. Men paste op zijn vier metgezellen nog kunstma tige ademhaling toe, doch tever geefs: zij waren reeds overleden. Waarschijnlijk is met de explosie de radio aan boord van de „Cygnet" defect geraakt, daar de „Holland" en de „Bran daris" vergeefs getracht hebben radio contact te krijgen. Het schijnt dat de „Cygnet" na de ramp nog even met een noodzender ge seind heeft. Bij radio IJmuiden kwamen de seinen echter niet, in Willemsoord slechts heel zwak door. Het Panamese schip ligt vrij diep en maakt water doch geen slagzij. Het was 12 Maart uit Embden vertrokken met een lading oud ijzer bestemd voor En geland. Slechts twee inzittenden van het te Llandow verongelukte Avro-Tudor- vliegtuig brachten het er goed af. Het zijn de 26-jarige onderwijzer Gwyn Antony links) en en zijn 33-jarige zwa ger Handel Rogers. De foto werd in het hospitaal te Llandow in Wales ge maakt. De derde overlevende is nog steeds in stervensgevaar. Tot eind September zullen 70.000 Nederlandse soldaten Indonesische bodem kunnen verlaten, dank zij inschakeling van zeven Amerikaanse troepentransport- schepen krachtens een Nederlands-Amerikaanse overeenkomst, welke onlangs werd gesloten, zo deelde de staatssecretaris van Oorlog, mr, Fockema Andreae Maandag te Djakarta mede. Hiermede is de repatriëring zo goed als voltooid. Zo als reeds in een deel van onze editie van gisteren werd bericht, zei htf verder, dat Nederland wegens technische moeilijkheden de termijn voor de algehele te rugtrekking van de Nederlandse troepen mey drie maanden heeft moeten verlen gen. Na de souvereiniteitsoverdracht konden tot dusverre, tengevolge van gebrek aan scheepsruimte. niet meer dan 20.000 militairen naar Nederland worden terug gebracht. Thans zullen 10.000 soldaten per maand worden ingescheept. Ongeveer alle Nederlandse leden van het KNIL zullen met hun gezinnen naar Nederland reizen, terwijl de Indo-Euro pese leden van het KNIL dezelfde rechten hierop hebben. In de practijk is het probleem voor deze laatsten ech ter veel moeilijker, aangezien zij in Ne derland meestal moeilijk zullen aarden. De Indonesische leden kunnen over gaan naar het leger der V.S.I., doch de overgang moet thans geschieden in een gevoelige sfeer, waardoor hij psycholo gisch moeilijk blijft. In beginsel is voorts overeengekomen, dat de mili taire missie voorlopig zal bestaan uit énige onderdelen van de aanwezige Nederlandse troepen. Na het terugtrek ken der troepen zal de kwestie, opnieuw worden bekeken en zullen de mogelijk heden van uitwisseling van militaire missies op voet van wederkerigheid on der ogen worden gezen. De nog in Indonesië aanwezige troe pen worden voldoende bezig gehouden om te voorkomen dat zij in de binnen landse politieke strijd verstrikt raken. Over de zaak-Westerling zei de Staatssecretaris, dat volledige bijzonder heden ten aanzien van het ontsnappen van Westerling aan de Nederlandse re gering zijn voorgelegd. Hij hoopte, dat deze aangelegenheid grondig door een onpartijdige rechter zou worden uit gezocht, opdat de Unie-partners zouden weten, wat zij aan elkaar hebben. Er zjjn geen Nederlandse militairen gearresteerd. Zulks wordt niet nodig geacht, omdat eventueel schuldigen toch niet kunnen ontsnappen en op elk gewenst ogenblik de hand op hen ge legd kan worden. Mr. Fockema drukte tenslotte de Ne derlandse militaire overheid op 't hart te waken voor misbruik van Neder landse wapens en hij verklaarde met nadruk dat Nederland voor alles een herhaling van de affaire-Westerling wenst te voorkomen. (Van onze verslaggeefster! Hedenmorgen om tien voor elf ver trok de Nederlandse Gezant in Tsjecho- slowakije. mr. W. van Tets. met een lijn- toestel van de K.L.M. naar Praag. Mr. van Tets, die zijn reis door Amerika, waarop hij Prins Bernhard vergezelde, onderbroken heeft om naar Praag terug te gaan. kon op Schiphol, waar hij door verschillende verslaggevers bestormd werd, geen enkele verklaring afgeven. „Ik weet niet wanneer ik terugkom en ik weet niet wat ik daar zal moeten doen. Ik zal ter plaatse op de hoogte moeten worden gestgld," zo zeide mr. van Tets even voor zijn vertrek. Enkele minuten later stapte hij in de Dacota., die hem naar Praag zou brengen, door niemSnd uitgeleide gedaan. Nader meldt Reuter, dat de drie Ne derlandse diplomaten, die door de Tsje chische regering zijn uitgewezen, Praag heden hebben verlaten. De zaakgelastig de, de heer Van der Gaag, en de mili taire attaché, kolonel Hasselman, ver trokken per trein. Zij worden morgen ochtend te Den Haag verwacht. Kanse lier Lochmann vertrok per auto. Advertentie De heer Lou Biloen is primarius van het Sweelinck Kwartet en concertmees ter van het Hollands Strijkorkest. Naast deze functies is hij ook nog uitvinder Maandagmiddag heeft hij in een druk bezochte vergadering in het Parkhotel te Amsterdam zijn nieuwste vinding ge demonstreerd. Met deze vinding zal elke violist, die vaak lange stukken van de muziek moet spelen, verheugd zijn. Men zal daardoor in staat zijn om zonder met spelen op te houden zelf de bladen om te slaan. En dit gaat geruisloos, en met een heel klein, licht en nauwelijks zichtbaar instrumentje. Sinds enige tijd produceert Philips in Is A. Jeurgens uit Haarlem officier geweest of niet? Dat is, kort gezegd, de vraag, die het Militaire Ambtenarengerecht te Den Haag gisteren te behandelen kreeg. Van het antwoord op dip. vraag zal het afhangen, of deze oud-kapitein het salaris, waarop hij meent recht te hebben, krijgt uitbetaald. JeurgenÓ~heeft het Ministerie van Oorlog aangeklaagd en mr. Muideman had tot taak de Slaat te verdedigen. Uit wat de getuige-deskundige, brigade-commandant A. Jonker de klager zelf, zijn raadsman, mr. Prinsen Geerligs en mr. Muideman verleiden, zou een geschiedenis zijn samen te stellen van niet ontvangen brieveti en natuurlijk toch weer wel ontvangen brieven een verdwenen paybook; een zoekgeraakte identiteitskaart; militaire rantsoenbonnen enz., enz. Het was allemaal erg verwarrend en tegenstrijdig en het ambtenarengerecht zal, voor het uitspraak zal doen op 3 April a.s., nog heel wat te puzzlen heb ben. Deze hele zaak behoort eigenlijk tot de nasleep van de dagen van het Militair Gezag. Toen alles meer gere geld was en orde op de zaken was ge steld is, aldus verklaarde de tegenplei- ter, komen vast te staan, dat Jeurgens niet door een bevoegd gezag was aange steld tot kapitein. Ongelukkig voor kla ger kan deze geen enkel benoemingsbe sluit, of wat daar voor door zou kunnen gaan, tonen. Zijn paybook en identiteits kaart zijn zoekgeraakt; „dat spijt de minister!" Maar ja, wat wil men? Brigade-commandant Jonker, die van een wachtmeester had gehoord, dat er op politiek gebied iets niet in orde was met die Jeurgens, die zich zo maar voor kapitein uitgaf en in een militair pakje rondliep, had hem op zijn bureau ontboden en hem ge vraagd aan te tonen, dat hij inder daad kapitein was. De kapitein toonde hem toen zijn bescheiden, die ver ouderd waren en derhalve door de commandant prompt in beslag geno men werden. De wetsdienaar had te voren over een en ander pverleg ge pleegd met het ministerie van Oor log. Na de inbeslagname kreeg de commandant een brief van een ad vocaat en toen heeft hij alles maar afgegeven aan het ministerie van Oor log. Toen was het dan ook meteen spoorloos verdwenen. Maar Jeurgens is benoemd, zegt de raadsman. Hij staat ingeschreven in de administratie van het Ministerie van Oorlog: in September 1948 was dat al thans nog zo. Toen de man in Den Haag kwam om over een en ander ophelde ring te vragen, zei men hem, dat er verschil van mening bestond over zijn rang. Men zei hem dus niet: „Meneer, U bent geen officier." Jeurgens is ver der ook nooit vervolgd wegens het on rechtmatig dragen van een officiers uniform. Men heeft hem gekleed en ge wapend en nu zou men gaan zeggen: „Meneer, U bent nooit officier geweest!" Nadat -dan mr. Muideman het zijne ei over gezegd heeft hij bracht een brief ter sprake, die Jeurgens, naar hij verklaart, nooit ontvangen heett vraagt de president, of klager nog cor respondentie heeft. Die heeft Jeurgens nog genoeg, althans afschriften. „Het meeste is verduisterd door zeven be voegde instanties" verklaart hij En daarmede kwam het einde van deze zitting. Eindhoven en ook in Amerika een bij zonder soort magnetisch staal, dat zijn kracht nooit verliest. Dit heet tiponai- staal. Een stukje van dit staal word met een eenvoudig rubber klemmetje op de krul van de viool bevestigd. Door elk muziekblad wordt een kleine stalen naald gestoken, waaraan een draadje met een vernikkeld ijzeren plaatje. De speler brengt niet een onopvallende be weging even de hals van zijn viool in de buurt van de rechter benedenhoek van het papier, het dunne ijzeren plaatje springt tegen de magneet en de bladzijde wordt omgetrokken. Dit principe is ook van toepassing voor de klarinet, de hobo. de trompet, de mandoline en de guitaar. Vooral voor kwartetspelers en orkest leden kan het van groot nut zijn. Het apparaat weegt slechts vijf gram en kost maar enkele guldens. Het wordt weldra in massa vervaardigd door de snaren- fabriek „Kosmis".te Amsterdam. Ook in een andere nood der violisten heeft de heer Biloen voorzien. Hij heeft een sordino uitgedacht in zodanige vorm, dat deze tijdens het spelen achter de kam kan bevestigd blijven, en zonodig terstond met een kleine beweging op de kam gezet worden. Met het spelen van het derde deel van Ravel's Strijkkwartet, waarin de sordino vele malen op- en af gezet moet worden, demonstreerde ten slotte het Sweelinck Kwartet de effi ciency en de onopvallendheid, waarmee dit kleine zwarte apparaatje zijn taak vervult. v. E. Het ligt in de bedoeling van Koningin Juliana, en Prins Bernhard op 24 en 25 April een officieel bezoek aan de pro vincie Limburg te brengen. Een menigte van twintigduizend mensen, onder wie vele pelgrims, juich te de H. Vader gisteren op de elfde Verjaardag van zijn kroning hartelijk toe. Op 2 Maart 1939 tot Paus gekozen werd Zijne Heiligheid 12 Maart daar aanvolgend gekrouid. De viering van de elfde verjaard^ werd één dag uit gesteld, opdat de witte paramenten ge dragen konden worden in plaats van het Paars, dat tijdens de vasten voor Zon dagen is voorgeschreven. De St. Pieter straalde van licht toen de Paus in zijn particuliere lift af daalde naar de kapel van de Moeder van Smarten, waar de Heilige Vader zich bekleedde met witte paramenten, de tiara opzette en de Sedia Gestatoria besteeg. Zestien kardinalen, 40 aarts bisschoppen en bisschoppen en vele an dere prelaten van de Kerk alsmede leden van het Pauselijke Hof bevonden zich in het gevolg, dat de Paus bege leidde naar het altaar van de zetel van Petrus. Toen de Paus langzaam door bet middenschip van de basiliek werd Bedragen juichte de menigte hem op hieuw toe. Bij het altaar daalde de Paus van zijn draagstoel af en zei een kort gebed. Tezamen met Benedetto Aloisi kardinaal Masella, de eerste kardinaal, die hij gecreëerd heeft, zeide Paus ver volgens het confiteor. De Paus besteeg daarna een troon terzijde van het dl- taar en kardinaal Masella celebreerde de pontificale Heilige Mis. Aan het einde van de Mis gaf de Paus plechtig Zijn Apostolische Zegen aan de verzamelde menigte, waaronder zich zo goed als alle leden van het Corps Diplomatique bij het Vaticaan bevon den. Vervolgens werd de Paus weer naar zijn particuliere lift gedragen en keerde hij naar zijn vertrekken terug. Hier ontving hjj de Franse ambassa deur bjj het Vaticaan, Vladimir d'Or- messon, die de Paus als geschenk van het Franse volk een televisiezender en ontvanger aanbood. De ambassadeur deed voorlezing van een korte betuiging van eerbied namens het regelingsc<* mité, waarna technici van de Franse radio het gebruik van het toestel aan de Paus demonstreerden door hem de drukte op het St. Pietersplein te laten zien. Elke week vindt te Washington een voorstelling plaats, spannender en inte ressanter dan welke toneelvoorstelling ook. Het is feitelijk een éénmansvoor- stelling en de ster is om zijn eigen woorden te gebruiken „maar een dood gewone man uit Missouri." Het is president Truman's wekelijkse persconferentie op het Witte Huis. Het aantal dergenen, die hier worden toegelaten, is beperkt en het is niet zo gemakkelijk, toelating te krijgen als men niet tot de bij het Witte Huis geaccrediteerde correspondenten behoort. op hun blinkende borstinsignes. lopen in het rond. Zij behoren tot de vei ligheidspolitie van het Witte Huis en schijnen iedere geregelde bezoeker in dit gedeelte van het verblijf van de president te kennen. Zij ontfermen zich over de nieuwelin gen en geleiden deze langs de rij der reporters naar een zijkamer. Daar wor den de introductiebrieven opnieuw ge controleerd en wordt de naam van de bezoeker nogmaals aangekruist op een lijst, waarna de bezoeker de slenen vloer van de hal mag verwisselen met de zachte tapijten in de wachtkamer voor bezoekers. Deze kamer heeft iets weg van een museum een Harry Truman-museum. Aan de wanden en op planken en schoorstenen bevinden zich ingelijste documenten, schilderijen, beeldjes van hout, aardewerk, metaal en andere ma terialen, opgezette dieren en allerlei ra re dingen, allemaal geschenken aan de President. Hier ziet men een kleine glazen cas sette met zes maïskolven, aangeboden door farmers uit Iowa, en daar een in gelijste oorkonde, blijkens welke presi dent Truman erelid is vande Ko ninklijke Nederlandse Zangvereniging De Mastreechter Staar". Voor een correspondent uit het bui tenland, die een reis door de Verenigde Staten maakt, moet een aanvrage tot het ministerie van Buitenlandse Zaken wor den gericht, vergezeld van een aanbeve ling van een gezaghebbende persoonlijk heid, die door het Witte Huis als zoda nig wordt erkend. Wordt die aanvrage ingewilligd, dan wordt de aanvrager op de dag van de persconferentie uitgeno digd het terrein rond het Witte Huis geruime tijd voor de aanvang van de conferentie te betreden via het Noord westelijke hek en zijn introductiebrie ven mede te brengen. Als men eenmaal zover weet te ko men. is de rest gemakkelijk. Bij het hek vergelijkt een politiebe ambte de naam van de bezoeker met een getypte lijst en laat hem passeren. Bij de deur van het Witte Huis vindt een tweede, stréngere controle plaats. De politie daar wil de introductiebrieven zien, ondervraagt de bezoeker en kruist vervolgens diens naam aan op zijn lijst. Nu mag de bezoeker een hal met stenen vloer betreden, waar hij zijn jas depo neert op een hoge stapel andere jassen, die zich op een ronde tafel in het mid den bevinden. Voor een deur staat een lange rij mensen. Dat zijn verslaggevers, die al vroeg in de rij gaan staan om op de conferentie een behoorlijke plaats te gaan innemen. Op stoelen langs de mo ren zitten andere verslaggevers, die het nieuws niet heet van de naald be hoeven te leveren en dus niet zo'n haast hebben als hun collega's in de rij. Geuniformde politiebeambten, al len met de woorden „White House" Ongeveer een dozjjn bezoekers wan delden rond en bekeken deze dingen Maar geen van ons heeft alles gezien want plotseling moesten we opzij sprin gen. Zonder te waarschuwen had eer politiebeambte een deur geopend en door die deur wrongen zich de repor ters uit de hal om in dolle ren. dwars door de museumachtige wachtkamer voor bezoekers, het volgende vertrek binnen te stormen. En daar, in de hoge ovale conferentiekamer, achter een ta fel, dicht bjj een der wanden, stond do President van de Verenigde Staten. De verslaggevers drongen aan alle zij den om hem heen. Op het signaal „allen binnen" begonnen zij hun vragen af te vuren. Dé „gewone man uit Missouri" zag er patent uit. Zijn ogen twinkelden achter zijn brilleglazen terwijl hij rondkeek en, nu en dan een vriendelijk knikje zond naar een bekende onder zijn wekelijkse „aanvallers". Het moet een heel karwei zijn, vijftig nieuwsgierige verslaggevers te woord te staan, maar de President heeft ze goed in de hand. Vraag de heer Truman wat u maar wilt en u krijgt prompt ant woord, de President scnijnt nooit na te denken voor hij antwoord geeft. Hij kaatst zijn antwoorden zonder dralen naar zijn ondervragers. Zijn gedachten zijn die van verslaggevers altijd een hal ve slag voor. Zodra hij weet waar de vrager heen wil, komt het antwoord los en hij trekt er zich niets van aan, als de journalist pas half uitgesproken is. Soms knetteren de vragen en ant woorden met het eentonige staccato van een machinegaweersalvo, maar soms ook weidt de president wat uit. Het gebeurt ook meermalen, dat een daverend gelach de wanden bijna doet trillen, want de president weet ook. wanneer dit te pas komt, een geestige opmerking te plaatsen. Harry Truman kent vele van de verslaggevers bij naam en soms noemt hij hen bij hun voornaam. Na vijf of tien minuten komen de vra gen niet meer in hetzelfde tempo als in net begm. De verslaggevers gaan gelei delijk en bijna onmerkbaar wat achter uit. Zij wachten op het 6ignaal van ver trek. De oudste verslaggever, die de eer volle taak heeft het sein tot de terug tocht te geven, roept met bulderende stem: „Wel bedankt, mijnheer de Presi dent" en opnieuw moeten dan argeloze bezoekers als sprinkhanen opzij sprin gen om niet omver gelopen te worden in de wilde ren, die nu in tegengestelde richting als bij de aanvang ontstaat. De verslaggevers jakkeren naar de tele fooncellen in de perskamers. In minder dan 30 seconden is dc eon- ferentiekamer leeg, in minder dan 60 seconden ratelen de telextoestellen door heel het land en berichten wat de pre sident denkt over belangrijke onderwer pen en minder dan 120 seconden later weet men het in Europa. De heer A. Kik, die in Januari 1949 met de „Volendam" naar Nieuw-Zeeland emigreerde, was naar Auckland gekomen, om de eerste groep ex-militairen uit Indonesië, die Nieuw-Zeeland als nieuw vaderland hebben uitverkoren, iets over het leven aldaar te vertellen. De heer Kik (links) temidden der ex-militairen. Van de zes plaatsen in het parlement der V.S.I. gereserveerd voor de Nederlandse minderheid zijn er thans drie bezet nl. van de Partai Katholiek, de heer Schmitz, van de Partai Indo Nasional, de heer Snel en van het IEV de heer Mayer Polak. Beide laatsten werden inmiddels els leden be ëdigd, terwijl de heer Schmitz Maandag voor het eerst een vergadering bijwoonde. De Indonesische militaire politie heeft een aantal Nederlanders gearresteerd, die in het bezit werden bevonden van wapens en munitie, aldus meldt U.P. uit Surabaja. De arrestaties werden verricht nadat in een huis een inval was ge daan. 1 tot I se Velen blijven slechts zolang tot onze kennissen behoren, als wij niet kennen. De Hoge Raad heeft vandaag arrest gewezen in de zaak van te duur ver kochte artikelen door de N.V. „De Bijenkorf". Met vernietiging van een moneling vonnis van de tuchtrechter voor de prijzen te Amsterdam veroor deelde de economische politierechter aldaar de N.V. tot betaling van boeten tot een gezamenlijk bedrag van f 303.700. Het tegen dit vonnis ingestelde cassatie beroep heeft de Hoge Raad nu verwor pen. Het Staatsblad van heden bevat de wet van 23 Februari, houdende wijzi ging van de wét van 22 December 1949 tot Wijziging van de kinderbijslagwet. Ingevolge deze wet wordt de kinder bijslag voor het eerste kind f 0.42, voor het tweede en derde kind f 0.46 en voor het vierde en volgende kind f 0.57. Vol gens de wet van 22 Dec. 1949 waren deze bedragen resp. f 0.40, f 0.44 en f 0.54. De wet heeft terugwerkende kracht tot 1 Januari 1950. Maandagmiddag te omstreeks kwart over vier is het driejarig zoontje van de familie H. uit Eefde op de spoorweg overweg aan de Kapperallee door een trein uit Winterswijk naar Zutphen aan gereden en op slag gedood. i Op 67-jarige leeftijd is te Londen overleden onze landgenoot de heer Jac Betlem. Als jongeman was hij naar Londen vertrokken, waar hij zich met zijn edel- smeedwerk een naam verwierf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1