Ernstige waarschuwing aan het Chinese volk Vijf jaar geleden: Zuid helpt Noord Teleurstellende ontwikkeling IBBIM Weistandsgrens vrijwillige ziekenfondsverzekering In Mei begint werk aan Oosterpolder A Laatste A.T.O.-employé Tsjechoslowakije terug uit In Amsterdam één millioen kilogram voedsel verdeeld Tot hoofd en hart Het zou zichzelf en zijn vrienden in grote moeilijkheden kunnen brengen BESLUIT VAN KONING LEOPOLD Hij zou willen terug keren Twee Britse bommen werpers verongelukt Polen geen lid meer van Wereldbank P Zeep Bureau te Praag geliquideerd Klompendans in hartje van New York Het weer OVERLEVENDEN VERTELLEN VAN DE RAMP KONINKLIJKE WOORDEN VAN DANK Vanavond berging lijken uit de „Trucirient" DONDERDAG 16 MAART 1950 73sfe JAARGANG No. 24718 ACHESON HOUDT REDE TE SAN FRANCISCO Dreigende hongersnood en toch uitvoer naar Rusland BRUSSEL, 16 Maari In kringen, die in nauw coniaci siaan me± hei Belgische ka binei, wordi verklaard, dai Koning Leopold besloien zou hebben naar België ierug ie keren, aldus meldi Reuier. Elf doden, één gewonde Het ontving geen lening Rond Nederlandse molen „Geen passagier van de Tudor wist wat er gebeurde ,De slag om een volle maag Waarschijnlijk nog 20 doden aan boord Prins BernHard Zondag vermoedelijk terug Tsjechische diplomaten uit Den Haag vertrokken Groot deel van Utrecht in het donker nproev BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postairo 143480 Bijkantoor Beverwiik: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorqing na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boeriiqter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: Vt. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inqezonden mededelinqen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Wie de moeite heeft genomen de ontwikkeling in Indonesië na de Ronde-Tafelconferentie en de overdracht der souvereiniteit te blijven volgen, zal langzamerhand wel bemerkt hebben, dat na drie maanden onafhankelijkheid van de Ver. Staten van Indonesië de republiek Djocja vrij wel geruisloos, althans voor de buiten staander, alle deelstaten op Java heeft opgeslokt. Nu en dan zag het er wel naar uit, dat de R.I.S. te Djakarta, Djocja 'n halt zou toeroepen, doch hetzij uit onvermogen, hetzij uit een misschien heimelijke instemming met Djocja's streven heeft rnen in Djakarta de uni- taristen hun gang laten- gaan. Dat dit alles geschiedt in strijd met de ter Ronde-Tafelconferentie in Den Haag gesloten overeenkomsten, waarop de overdracht werd gebaseerd, schijnt wei nig indruk meer te maken. De zaken gaan precies zoals degenen, die de si tuatie in Indonesië kenden en de men taliteit. der Djocjase republikeinen doorgrondden, voorspeld hebben. Na tuurlijk is dit niet prettig voor degenen, die met de illusie rondliepen, dat men zich strikt aan de gesloten overeen komsten zou houden. F,n daarom zwij gen zij maar. hetgeen misschien nog het verstandigste is, omdat ze feiten nu eenmaal niet kunnen loochenen. Die feiten zijn, zoals gezegd, in de eerste plaats de opheffing der deelsta ten. Weliswaar zijn Oost-Indonesië en Borneo nog niet ingekapseld, maar dit is slechts een kwestie van tijd en tac tiek. Op de tweede plaats zien wij de communisten en semi-communisten rus tig hun gang gaan. De activiteit van Darsono. Yarnin, Alimin en anderen, die nauwkeurig volgens de instructies van het Kremlin handelen, is op het ogenblik weliswaar niet zo specta culair, maar daarom wellicht npg meer doeltreffend, hetgeen wel blijkt uit de over geheel Java telkens oplaaiende stakingen. In dit verband is wel heei frappant, wat wij dezer dagen in de Soerabajase Nieuwe Courant onder de titel „Schande" lazen. „Spreker ging uitvoerig in op de wijze, waarop men een staking moet organiseren. Men moet het juiste mo ment kiezen, zodat de werkgever snel moet toegeven. Men moet trachten om alles van het bedrijf te weten te ko men om te weten, hoe de werkgever te treffen. Daartoe is scholing nodig en spreker raadde de aanwezigen aan om zich zo goed mogelijk te ontwikkelen opdat de werkgever hem niet met een kluitje in het riet zou kunnen sturen. Verloren stakingen breken de vakver eniging af. Daarom is een goede orga nisatie, die mannen naar voren kan brengen, die in ontwikkeling 8ehJ 'v staan met de ondernemers, noodzake lijk .Wie denkt U lezers, die dit schitte rende staaltje van het propageren van deskundige stakingen en destructie heeft uitgehaald? Een handlanger van Moskou? Neen. Het is de heer Suurhof, vice-voorzit- ter van het N.V.V. (Nederlands Verbond van Vakverenigingen! en lid van de Tweede Kamer voor de P. v. d. A. Fris heerschap, om middelen aan te geven hoe stakingen het beste resultaat zullen kunnen opleveren. Inplaats van hier in Indonesië constructief te wer ken gaat dit lid van de Tweede Kamer het nog niet rijpe volk leren hoe het het best een bedrijf kan desorganiseren en lam leggen." Tot zover de Nieuwe Courant uit Surabaja. Wanneer de heer Suurhof zich inderdaad op deze wijze heeft uitgelaten, dan moeten wij het geheel eens zijn met de kop, die het blad boven het artikel plaatste, en achten wij verder commentaar overbodig. Er zijn nog meer feiten. Zoals men weet wordt over enkele weken de eer ste Unie-conf'*rentie in Djakarta ge houden. waaraan verscheidene minis ters zuilen deelnemen. Er bestaan ech ter nu reeds ernstige verschillen van inzicht tussen Den Haag en Djakarta over de agenda van deze conferentie. De Indonesiërs wensen zelfs zo min mogelijk aan de Unie herinnerd te worden. Zo heeft de Nederlandse rege ring voor de agenda een groot aantal vraagstukken ter behandeling voorge steld? die echter in de kringen der V S I. niet van primair en dringend be lang worden geacht, aldus meldde een correspondent dezer dagen uit Djakarta. Wantrouwen wordt b.v. gewekt door een voorstel tot bespreking der bewa- king van de eregraven. van de sala riëring van bedienaren van de gods dienst en dergelijke, terwijl in het eer" ste Nederlandse voorstel geen bespre king omtrent Nieuw-Guinea is vervat. NieuWj-Guinea staat voor de regering der V.S.I, no één Van Nederlandse zijde is de wens geuit dat over een groot aantal onder werpen die tijdens de Ronde-Tafelcon ferentie' niet tot een nadere oplossing werden gebracht, afzonderlijke memo randa zullen worden uitgewisseld. In het biizonder bestaat in de kringen der V BI bezwaar tegen het Nederlandse voorstel om nu, op de eerste conferen tie reeds de kwestie van de eifopvol- ging van het Uniehoofd ter sprake te bMenenmoet wel een olifantenhuid heb ben als men nu nog met voelt dat de Indonesiërs - om het maar eens zeer voorzichtig te zeggen een gehccl an dere voorstelling van de Unie hebben dan de Nederlanders. Zij worden in deze houding met wei nig versterkt door de huidige diploma tie van Amerika ten aanzien van Indo nesië en zeer in het bijzonder van som mige Amerikaanse kringen, die met een onofficieel offensief bezig zijn om Ne derlandse belangen in Indonesië op een zijspoor te rangeren. Wij hopen dat prof Romme dit in zijn eigen krant goed heeft gelezen. Het kan geen kwaad na alle schone woorden op de Ronde-Ta felconferentie en in de Kamer gespro ken na drie maanden de haide werke- liikheid eens onder de ogen te zien. Tenslotte is niet oninteressant de juist deze week tot stand gekomen „beweeg lijke devaluatie" van de Indonesische gulden welke in feite op niet minder dan een devaluatie van 67 pet. neer komt. De uitwerking van deze maatre gel is nog niet te overzien, maar wij durven rustig te voorspellen, dat Neder landse handelskringen spoedig zullen bemerken, dat ziJ voor Nederland aller minst gunstig is. De Indonesiërs hebDen de nieuwe regeling bovendien zo inge wikkeld gemaakt, dat zij altijd zó uit gelegd kan worden, dat de V.S.I. er de ruimste profijten van trekken. Als men zo nog geen drie maanden ha de Souvereinitcitsoverdracht de ont wikkeling overziet, is er weinig reden Voor Nederland zich over de gang van Zaken te verheugen. En dit is nog pas 't begin en alle maskers zijn nog niet af geworpen. Langzaam maar zeker ge taakt Nederland op een zijspoor. En op be achtergrond rijzen steeds duidelijker de silhouetten van Amerika en Moskou. In een uiteenzetting van de Ameri kaanse politiek in Azië voor de „Com monwealth Club" te San Francisco, heeft de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, het Chi nese volk er voor gewaarschuwd dat het „zichzelf en zijn vrienden in ernstige moeilijkheden zou kunnen brengenin dien het communistische regiem het volk tot „agressieve of subversieve avonturen buiten de grenzen" zou leiden. Amerika heeft niet het plan deel te nemen aan enig agressief avontuur te gen het Chinese volk en het begrijpt volledig, dat de tegenwoordige „onge lukkige status" van dit volk binnen de invloedsfeer van de Sovjet-Unie niet de kejize is van het Chinese volk, doch dat het daartoe gedwongen is, aldus de minister. Het Amerikaanse volk zai in de toe komst de vriend van het Chinese volk blijven, zoals het dat ook in het ver leden is geweest. De wereld, zo vervolgde Acheson, ziet zich thans geplaatst voor het vooruit zicht, dat de communisten China moge lijk zullen gebruiken als basis voor een verder zoeken naar zwakke plaatsen, waar zij eventueel binnen kunnen drin- Twee Britse bommenwerpers van het type Lincoln zijn gisteren in Engeland verongelukt. Elf personen kwamen daar bij om het leven en een werd gewond. Het ene vliegtuig vloog in Noord-Wa- les tegen een berghelling te pletter. De zes inzittenden werden gedood. Het andere toestel, dat van een oefen- vlucht terugkeerde, miste op het mili taire vliegveld te Hemswell in Lincoln shire de landingsbaan en stortte neer. Dit ongeluk kostte aan vijf leden van de bemanning het leven. Een zesde werd gewond. Polen heeft zijn lidmaatschap opge zegd zowel van de Internationale Bank voor Wederopbouw en Ontwikkeling als van het Internationale Monetaire Fonds. In brieven aan beide lichamen moti veert de Poolse ambassadeur in de V.S., Jozef Winiewicz, dit met de beschuldi ging dat zij handelingen hebben ge pleegd en meningen hebben verkon digd in strijd met de statutaire bepa lingen. Winiewicz zeide dat zij op geen enke le wijze hebben bijgedragen tot opbouw van naties die door de oorlog hebben geleden en dat zij een politiek ten na dele van andere landen hebjpen gevoerd. Als een opvallend voorbeeld noemde de ambassadeur de weigering van de Internationale Bank Polen een lening te verstrekken. gen en waarvan zij gebruik kunnen ma ken. De Amerikaanse regering was vol ledig, bereid handel met China te blij ven drijven. Voor 'n dergelijke handel diende echter een bepaalde gedragslijn aanvaard te worden. Schepen, vliegt tuigen en zakenlieden rlienden veilig te zijn en contracten behoorde men te eerbiedigen. Men diende voorts op redelijke wijze een regeling voor een betalingsmiddel te bespreken. De Amerikaanse regering was er ech ter tegen, dat Amerikanen goederen zou den verkopen, welke gebruikt konden worden ten nadele van de Verenigde Staten noch stelde de regering der Ver enigde Staten zich voor crediet te ver lenen aan een regering, die zich vijandig verklaard had tegenover de Verenigde Staten en alles waarvoor de Verenigde Staten opkwamen. Het in de vorige maand getekende Chinees-Russische verdrag van vriend schap en wederzijdse bijstand had een nieuw en helder licht geworpen op de Russische bedoelingen in China. „Het Chinese volk mag dan deze be loften en verzekeringen toejuichen, het zal echter te zijner tijd inzien waar deze te kort komen met betrekking tot China's werkelijke behoeften en wen sen. Het Chinese volk zal zich dan ver wonderen over de punten, welke niet in de verdragen genoemd worden. „China ziet zich thans gesteld tegen over hongersnood voor vijftig millioen mensen in de tijd van nu tot de volgen de oogst. Mogelijk zullen er millioenen sterven en toch wordt er voedsel uit China naar de Sovjet-Unie gezonden", aldus Acheson. Acheson zei verder, dat de volken van Azië, „het feit onder ogen moeten zien, dat de voornaamste bedreiging van hun vrijheid en de sociale en eco nomische vooruitgang wordt gevormd door de pogingen van het Sovjet-com munistische imjjerialisme en het hierin opgesloten kolonialisme, om in Azië door te dringen. Hij betoogde, dat het de Ameri kanen zijn, die leiding geven aan een „revolutie van het volk" en dat hét. communisme. „het werktuig van het Sovjet-imperialisme" de werkelijke democratische revolutie in de weg staat. Met betrekking tot de Amerikaanse hulp aan de landen, die tegen het com munisme gekant zijn, zei Acheson: „In bepaalde omstandigheden zal het militaire hulp zijn, die wij verlenen. In andere omstandigheden zuilen het schen kingen of leningen zijn, zoals het crediet van 100 millioen dollar, dat wij onlangs aan de Ver. Staten van Indonesië heb ben verstrekt. In weer andere gevallen zal er behoefte bestaan aan technische bijstand. Teneinde tegemoet te komen aan de bevoegdheid toe san de besturen der bezwaren, welke van verschil- Algemene Ziekenfondsen, lende zijden zijn aangevoerd 2- In overeenstemming met de onder tegen het feit, dat kinderbijslag ook als P«nt 1 genoemde algemene regel komen inkomen wordt beschouwd bij de toe- minderjarige en meerderjarige kinderen. passing van d"e weistandsgrens voor die ze^| geen inkomen hebben en door de vrijwillige ziekenfondsverzekering ae ouders .worden onderhouden, niet -- voor vrijwillige verzekering in aanmer king, indien het inkomen van de ouders de weistandsgrens overschrijdt. 3. In afwijking van de onder punt 1 genoemde regel mogen kinderen, die (welke wclstandsgrens op een bedrag van f3750.per jaar is gesteld), heeft de Ziekenfondsraad zich er mede ver enigd, dat van 1 April 1950 af bij de toepassing van de weistandsgrens een bedrag van f150.— per kind op het door eigen inkomsten uit arbeid, welke de weistandsgrens niet te boven gaan. geheel of zo goed als geheel in hun eigen levensonderhoud voorzien, indien het inkomen der ouders de weistandsgrens overschrijdt, niet op grond van dit laat ste als vrijwillig verzekerden worden geroyeerd of geweigerd. 4. Eveneens in afwijking van de alge- De Ziekenfondsraad acht het billijkt mene regel ware als richtlijn aan te houden,, dat bij kinderen inwonende of bruto-inkomen in mindering wordt gebracht voor elk kind beneden de leeftijd van 16 jaar, dat uitsluitend of in overwegende mate door degene, die voor zijn gezin een vrijwillige verze kering wenst aan te gaan, wordt onderhouden. dat mst de genoemde kinderen beneden de 16-jarige leeftijd worden gelijkgesteld kinderen van 16, 17, 18, 19 en 20 jaar. wier tijd, behoudens in geval van ziekte of vacantie, geheel of grotendeels in be slag wordt genomen door, of in verband met het volgen van onderwijs aan een inrichting voor algemeen vormend of vakonderwijs, alsmede minderjarige kinderen, die tengevolge van ziekte cf gebreken blijvend buiten slaat zijn met arbeid ten minste één derde te ver dienen van hetgeen normale kinderen van gelijke leeftijd en geslacht met ar beid plegen te verdienen. Voorts heeft de Ziekenfondsraad, ter bevordering van een uniforme toepassing van de weistandsgrens, de navolgende richtlijnen vastgesteld: 1. Als algemene richtlijn geldt, dat voor de toepassing van de weistands grens als inkomen moet worden aangc- met kinderen samenwonende ouders, wier inkomen lager is dan de welstands- grens aangeeft, indien het inkomen van de kinderen de weistandsgrens over schrijdt, op grond van dit laatste niet als vrijwillig-verzekerden mogen worden geroyeerd of geweigerd. 5. Bij de toepassing van de welstands- grens dient voor de betaling van levefts- verzekeringspremie, pensioenbijdragen en dergelijke en het vervullen van ali mentatieplichten, geen aftrek op het in komen te worden toegepast. Evenwel ware, uitsluitend in gevallen van alimen tatie, aftrek toe te staan, indien een dergelijke aftrek gerechtvaardigd moet worden geacht. Geval voor geval zal dan echter de redelijkheid hiervan moeten worden aangetoond. 6. De Ziekenfondsraad acht, met in achtneming van het hierboven bepaalde, geen termen aanwezig bij de toepassing merkt het inkomen van het hoofd van van de weistandsgrens onderscheid te het gezin, eventueel vermeerderd met maken tussen gehuwden en ongehuwden. In de fabriek van „Brocachemie" te Zaan dam, een zusler-onderneming van de bekende pharmaceutische fabrieken van Brocades, Stheeman en Pharmacia te Meppel, is men op het ogenblik in staat op grote schaal Para-aminosalicylzuur te produceren. Daartoe is in de fabriek opgesteld een auto-clave (hoge-druk-appa- raat), die pl.m. 25 ton per jaar kan produceren. Dit, door de Zweedse professor Lehmann in 1946 voor het eerst voor dit doel gebruikte product, is een zeer actief paddel ter genezing van bijna alle vormen van t. b. c. Op verzoek van de rege ring en vele medische instanties is men er toe overgegaan dit apparaat, dat uit vele, in verschillende landen bestelde onderdelen bestaat, in de fabriek op te stellen. Hierdoor is het mogelijk- aan alle aanvragen voor de binnenlandse behoefte te voldoen, terwijl verder nog een belangrijke hoeveèlheid kan worden geëxporteerd. Boven op het apparaat onderscheiden we het meng. en roermecha nisme, terwijl de zuivering èn droging van het preparaat in het onderste deel plaats vinden. Woensdag 26 April zal te 's Gravcn- hage worden aanbesteed een deel van het werk aan de Meerdijk van de Oos terpolder met aanliggende boutvputten, havendammen, opslagterreinen en bij komende werken. Het is de bedoeling in de loop van Mei met de werkzaamheden tc begin nen. Men zal van het Keteldicp uit en van de in de Oosterpolder geprojecteer de Flevostad uit beginnen met de Meer dijk. De president van Brazilië heeft Woensdag in een boodschap aan het congres medegedeeld, dat binnenkort plannen verwacht kunnen worden voor de emigratie van 150 Nederlandse ge zinnen naar de staat Sao Paulo. Hij voegde hieraan toe, dat nog vier staten gaarne bereid zijn Nederlandse immi- „®n *e ontvangen, aldus meldt A. P. uit Rio de Janeiro. In Nederland, dat de naam heeft zeer zindelijk te zijn, werden het vorige jaar 55.500.000 stukjes toi letzeep gebruikt. Dat is slechts 5% stukje per hoofd. 60.000.000 stukken huishoudzeep werden tot sop ge klopt en eenzelfde aantal pakjes wasmiddelen werd ter zuivering van de lingerie van tien millioen Nederlanders aangewend. Daarnaast is een enorme, niet te bepalen, hoeveelheid groene zeep gebruikt, vooral op het platteland, waar een zeer kleine hoeveelheid toiletzeep is gebruikt, nog geen half stukje per hoofd. hei inkomen der echtgenote. Commissies van Toezicht kunnen in daarvoor in aan merking komende gevallen afwijkingen van deze algemene regel in voor de betrokkenen gunstige zin toestaan. In van ue we» gebieden, waarvoor een dergelijke com- standsgrens met het bovenstaande reke missie nog niet is ingesteld, komt deze ning te houden. De voorzitter van de Ziekenfondsraad heeft aan de Algemene Ziekenfondsen verzocht, bij aanvragen om toelating tot de vrijwillige verzekering en bij controle op de overschrijding van de wel- Door het ontploffen van een acetyleen- cylmder stortte Woensdag bij de scheepswerf Hoogezandvan de fa. Jac. Bodewes te Hoogezand de gehele werkloods in. De foto toont een over zicht van de ruïne na de ontploffing. Van 24 Maart af zal op „Rockefeller Center" in het hartje van New Vork gedurende zes weken een echte Neder landse „wipwatermolen" zijn wieken laten draaien, omringd door een weelde van veelkleurige tulpen. Ter gelegenheid van de opening van deze als informatiecentrum bedoelde molen, die hier door het initiatief van de A.N.V.V. is opgesteld, zal de Ne derlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, mr, E. N. van Kleffens als „mo lenaar" fungeren en de molen in wer king stellen. Als ceremoniemeester treedt op Nelson Rockefeller. Acht pa ren zullen gezamelijk een Neder landse klompendans uitvoeren, terwijl ook het lied van „Daar bij die molen", zowel in het Engels als in het Neder lands, niet zal ontbreken. Verwachting tot Vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige lichte regen. Matige tot ■vrij krachtige en aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en Zuid- West. Vrij zacht. Zon: 6.51—18.47; Maan; 6.47—17.34. In simpele bewoordingen hebben twee overlevende passagiers van de Tudor V, die Zondag in Wales neerstortte, het relaas gedaan van de grootste vliegramp, welke de burgerluchtvaart ooit heeft ge troffen. Zij vertelden, dat alles zo snel in zijn werk ging, dat geen der 80 pas sagiers, die om het leven kwamen, ooit heeft geweten, wat er gebeurde. Hier volgt het verhaal van Gwyn Anthony, een 26-jarige onderwijzer, die samen met zijn zwager Handel Rogers (33 jaar) in het R.A.F.-ziekenhuis te St. Anthan (Wales) wordt verpleegd. Wij naderden het vliegveld voor een normale landing en de stewardesse zei ons de riemen vast te maken. Wij zaten in de staart van het toestel, omdat we dachten van daaruit een beter uitzicht te hebben. Alle passagiers waren rus tig en een beetje vermoeid van 'de reis. Sommigen wezen elkaar op plaat sen, die zij in het onder zich wegglijden de landschap herkenden en waren blij weer veilig thuis te komen. Alles ging goed tot het toestel plotseling met een scherpe bocht omhoog ging. Ik heb vroeger bij de R.A.F. gediend en instinc tief wist ik, dat er iets verkeerd was. Bijna onmiddellijk zag ik kluiten aar de en metaal rondvliegen. Wachtend op een tweede slag bemerkte ik, dat we al aan de grond waren. Alles was doodstil. Plotseling hoorde ik mijn zwager, die naar me toekroop. Hij bloedde uit een hoofdwond. We hielpen elkaar uit het toesgd en zagen de be woners van het naburige dorp reeds op ons toekomen. Alle andere passagiers waren in het voorste gedeelte van het vliegtuig ge slingerd, naar we hoorden geen enkel geluid. Roger deed hetzelfde verhaal. Op de vraag of er voor het ongeluk opwin ding onder de passagiers was geweest, antwoordde hij: Neen, iedereen zat rus tig in zjjn stoel, wachtend op dc lan ding, niemand heeft geweten, wat er gebeurde. Alles wat ik hoorde was een geluid ais een zware hagelbui. Ik voel de, dat er iets verkeerd was en ik wachtte 'op de klap. Maar wij waren al beneden. (Van onze Utrechtse correspondent) De ontwikkeling van de politieke si tuatie in Tsjechoslowakije, welke voor ons land met het proces tegen de heer Louwers zulk een tragische climax heeft bereikt, heeft er o.m. toe geleid, dat de betrekkingen, welke het ATO- bcdrjjf met dit land onderhield, thans nagenoeg geheel zijn afgebroken. Gis teravond arriveerde te Utrecht de heer J. J. Rijnekcr, chef van het Praagse ATO-burcau, die enige weken geleden naar Tsjechoslowakije vertrok om dit bureau te liquideren, hetgeen op 1 Maart zijn beslag kreeg. Hierdoor is ook officieel een einde gemaakt aan het vrachtautoverkeer, dat de ATO sinds het einde van de oorlog met Tsjechoslowakije onderhield en dat in de loop der jaren zulk een grote waardering in Nederlandse en Tsjechi sche handelskringen heeft gevonden. Officieus werden de diensten reeds stopgezet toen de Nederlandse regering een viertal weken geleden verklaarde dat zij niet langer voor de veiligheid van Nederlandse staatsburgers in Tsje choslowakije kon instaan Voordien was de dienst op de Tsjechische steden ech ter al ingekrompen, daar de hoeveelheid van de te vervoeren goederen na de putsch te Praag aanzienlijk minder waard werd en de ATO genoegen moest nemen met de tarieven, die door de nieuwe regering werden gedicteerd. Dat de opheffing van de dienst' op Tsjechoslowakije op het handelsverkeer een ongunstige invloed kan hebben, moge blijken uit het feit, dat er in meer rustige tijd driemaal per week con- vooien tientons vrachtwagens uit Neder land vertrokken, voornamelijk geladen met goederen die snel aan bederf on derhevig zijn of met producten waar voor een zorgvuldig „van huis tot huis vervoer" te verkiezen was boven een toch altijd meer gecompliceerd transport per trein. Zoals men weet, werden er tijdens het proces tegen de heer Louwers o.m be schuldigingen geuit tegen het personeel Vlak na dc bevrijding van het Zuiden werd door de afdeling Voedselvoorzie ning van het Nederlandse Rode Kruis onder het centraal bestuur van het be vrijde gebied, te Eindhoven een organi satie in het leven geroepen om zo spoe dig mogelijk na dc bevrijding van Noord-Nederland daar hulp te gaan brengen. Enorm veel levensmiddelen werden door het Zuiden naar de hon- gcr-provincics gedirigeerd, nadat nau welijks de laatste Duitser er zjjn hielen gelicht had. In December '44 kwamen in Brabant levensmiddelen uit Zwitserland, Frank rijk en België binnen en onmiddellijk nadat eigen nood gelenigd was begon men zich voor tc bereiden om de land genoten boven de rivieren na hun be vrijding van het allernoodzakelijkste tc voorzien. Door de bevolking van Noord- Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen werd ondanks de eigen precaire voedseltoe stand in twee maanden tijds ongeveer een miliioen kg. levensmiddelen bijeen gebracht. Naast de actie „Zuid helpt Noord" werd ook een pakkcttenactic op touw gezet om de benodigde gelden voor de voedsel-transporten binnen te krijgen. Het vervoer leverde in die dagen het grootste probleem. Na de capitulatie stelde H. K. H. Prinses Juliana twintig drie-tonners ter beschikking en het En gelse Rode Kruis schonk zeven vracht wagens van VA ton. Vier duizend ton werd via Nijmegen en Arnhem ver voerd. Direct na de bevrijding van het Noor den en Oosten des lands zijn de Bra bantse kolonnes via Duitsland tot in Groningen en Leeuwarden geweest. Toen op 5 Mei de Duitsers in de ves ting Holland capituleerden, kon daags daarna de eerste kolonne met een ge zamenlijke lacjing levensmiddelen van ruim 90.000 kg. uit Den Bosch vertrek ken. Op 7 Mei echter liep de kolonne vast in Lunteren. Men moest wachten op de beëindiging van de gevechten met de Hollandse S.S. De kolonne werd daarop in twee delen gesplitst. Een deel met dertig ton goederen ging via Wa- geningen in de richting Utrecht. Het andere deel ging over Barneveld en Amersfoort naar Amsterdam met zestig ton goederen. 8 Mei vertrokken uit Den Bosch de transporten voor Rotterdam, Den Haag, Haarlem, Delft, Leiden en Gouda. Ook in Hilversum, Gorinchem en Lunteren kondon aan de plaatse lijke afdelingen diverse soorten levens middelen worden uitgereikt. Dordrecht werd van Lage Zwaluwe uit per boot bediend. In de loop van Mei '45 arriveerde in Den Bosch een trein met dertien wa gons Sinaasappelen uit Zwitserland. Le vensmiddelen' en fruit werden gelost, op vrachtwagens geladen en direct naar het Westen getransporteerd. f Zo kwamen o.m. kolonnes der Sinter klazen in blauwe overalls via Duits land in Almelo, toen er daar in de Wierdense straat nog gevochten werd. Leiden maakte kennis na een hongertijd met de Brabantse koffie-maaltijd-, be staande uit brood, boter, spek en koffie. Sinaasappelen voor zieke kinderen en repen chocolade voor de kleuters. Zelfs Gouda snakte naar kaas in die dagen en ook daar werd de strijd tegen net honger-oedeem aangebonden. In Dor drecht werd op één avond aan 3000 per sonen een half brood uitgereikt In Rotterdam kwamen de Rode- Kruis-kolonnes tegelijk met de Ca nadezen binnen. De zuigelingen sterfte was toen in de Maasstad bij na 100 pet.. De sterk met tuberkel bacillen geïnfecteerde melk, werd vervangen door de door het Rode Kruis aangevoerde blikjes-melk. Acht dagen na aankomst van de voedsel- transporten in Amsterdam, waren de suikerbieten er van de bon in vier weken tijds werden in 's Rijks hoofdstad een millioen kg. levens middelen verdeeld. Tien trucks met een zending kaas, eieren, melk in blik, havermouth, suiker, koffie, thee, sardines enz. arriveerden des avonds om 9 uur in Den Haag, na dat de kolonne 's morgens half ne gen uit Brabant was vertrokken. Zo hielp in de moeilijke dagen van Mei '45 het Zuiden het Noorden met een grootscheepse voedsel-actic, die met het Koninklijk dankwoord.' „Voor het vele belangrijke werk verricht in Rode kruisverband voor onze hongerende landgenoten", werd afgesloten. van de ATO, daar het zich bezondigd zou hebben aan spionnage en smokke larij. De heer Rijneker, die tijdens het proces in Praag vertoefde, heeft van deze aantijging echter officieel nimmer iets vqrnomen. Hem was zelfs onbekend dat het proces tegen de heer Louwers reeds werd gevoerd, totdat hij dit las in „De Waarheid", blijkbaar de enige Nederlandse krant, die waardig wordt gekeurd de Praagse kioskwanden te sie ren. Van de zijde der ATO deelde men ons nog mede, dat de opheffing van de eigenlijke dienst niet inhoudt, dat het bedrijf ook zijn taak als expediteur heeft neergelegd Deze bemiddelende functie in het goederenvervoer blijft nog ge handhaafd. Ook gaat men voort met de autodienst naar de Russische zone van Duitsland, hoewel ook hier wel de scherpe controle op zakengesprekken zal bestaan welke in Tsjechoslowakije werd geconstateerd en waardoor de han delsactiviteit sterk werd belemmerd De Britse duikboot „Truculent", die nadat zij Dinsdag gelicht was op de Cheney Spit-zandbank bij Sheemess aan de grond was gezet, zal vandaag verder landinwaarts gesleept worden, waar de duikboot hoger boven water zal komen te liggen. Men hoopt vanavond bij laagtij in de toot te kunnen komen om de 20 lijken, die naar men verwacht zich nog aan boord bevinden te bergen. Prins Bernhard zal, naar alle waar schijnlijkheid, Zondagochtend te 8 uur op Schiphol van zijn buitenlandse reis in het vaderland terugkeren. De twee vrouwelijke leden van het Tsjechoslo waakse gezantschap in Den Haag, mej. Ludvova, attaché, en mej. Palova, kanselarijbeambte, die op ver zoek van de Nederlandse regering naar Praag zijn teruggeroepen, zijn gister avond per trein daarheen vertrokken. Door kortsluiting vloog Woensdag avond kwart over zeven in het gebouw van het Gemeentelijk Electriciteits-Be- drijf in de Nicolaas Beetsstraat te Utrecht een omvormer van wissel- in gelijkstroom in brand. Het brandje, dat door de brandweer met een koolzuur- sneeuwapparaat spoedig was geblust, had tot gevolg, dat gedurende anderhalf uur de gehele Utrechtse binnenstad en enkele buitenwijken zonder licht kwa men. Ook de stadsverlichting brandde niet. Om kwart voor negen had alleen het ooglijdersgasthuis-kwartier nog sto ring. Deze stadswijk was tot kwart voor tien in het donker gehuld. Post bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van de troepenschepen „Fair Sea" en „Gova", moet respectievelijk uiterlijk 20 en 23 Maart in Nederland ter post word enbezorgd. LEen hand, die gewend is te nemen, geeft niet gauw. Advertentie ANNO 1690 WAT LEVERT UVERT IS GOED'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1