4 Afrikaans stamhoofd zou verlof krijgen om terug te keren MEJN IDËIR, VIRJDUW Voor MANTELS de mooiste materialen D boodschappen EEN vrouw m BELGISCHE LIBERALEN SCHIJNEN HOUDING TE WILLEN HERZIEN DE KUNST Bezadigde houding van socialisten Wapens voor W.-Europa Wens tot vrijheid is Wij luisteren naar in Nederland zeer sterk Nederl. ijshockeyploeg uitgeschakeld van het doen Centrale training voor hockeyers begonnen Katholieken zouden na Dinsdag de Kamers bijeen doen roepen Labourregering bedreigd door motie van afkeuring r- J Voorlopige balans der golflengten Speciale Troepen in ons land Parola wil niet vliegen ERE COheeft een goede schaar Thirifays niet van de partij tegen Nederland Utrechts voetbalteam verliest van 't Oosten DONDERDAG 16 MAART 1950 PAGINA 5 Mgr. O'Hara in moeilijke positie PRINS BERNHARD HOUDT PERSCONFERENTIE Nederlandse emigranten blijken zeer welkom Veelbelovend Predikant als parachutist Door 171 nederlaag tegen V.S. Inschrijving kampioenschap klein cadre 57/2 ChelseaArsenal voor de K.R.O. Kwestie van charme GALA-AVOND OP HOKIJ Matthews in league-elftal Zesdaagse te Parijs begonnen Sportsnippers (Telefonisch van onze Belgische correspondent) Terwijl de Belgische hoofdstad alweer haar normale uitzicht heeft herwon nen nu men van overheidswege zoveel mogelijk de sporen van de anti-Leo- Poldistische campagne met water en borstel heeft doen verdwijnen, kennelijk beogend aldus de geesten tot rust te doen komen, gingen gisteren de politieke besprekingen tussen Koning Leopold en Eerste Minister Eyskens voort, waar aan thans ook de voorzitters van Kamer en Senaat, de heren Van Cauwelaert en Gillon, deelnamen. Dit laatste sloot onmiddellijk aan bij een wens, Dinsdag avond in een communiqué van de liberale parlementsgroep kenbaar gemaakt, dat de Koning het advies zou inwinnen van deze staatsministers, van wie de ene liberaal is, een wens, waaraan, waarschijnlijk bij wijze van gebaar, vrijwel onmiddellijk een hoffelijk gevolg werd gegeven. Koning Leopold heeft verder nog de volgende liberale politici naar Genève ontboden: Liebaerl, minister van Finantciën, Key, minister van Wederopbouw, Motz, voorzitter van de liberale partij, en Hoste senator, Zij vertrekken heden- hiorgen met een militair vliegtuig uit Brussel Alles schijnt er wel op te wijzen, dat de liberalen hun houding zullen herzien, al zullen zij dit voor de buitenwereld zoveel mogelijk trachten verborgen te houden. Advertentie Het communiqué van Dinsdag sprak al niet meer van het „bescheiden terugtrek, ken", waarop de liberalen sinds 1945 steeds hebben aangedrongen, maar deze capitulatie werd gecamoufleerd achter de verklaring, dat het er op het ogen blik op aan.kwam te vermijden druk uit te oefenen op de beslissing, die de ko ning moet nemen. Terwijl zij bovendien destijds hardnekkig vasthielden aan de 50 pCt.. die de vorst ook in Brussel en Wallonië moest behalen, refereren zij nu aan de „andere appreciatie-factoren" dan de eigenlijke cijfers van de Volksraad- Pleging. waarvan de koning destijds in een boodschap aan de Eerste Minister gewag heeft gemaakt. Of pogen de liberalen enkel tijd te Winnen, opdat een nieuw front tegen Koning Leopold zich zou kunnen vor rnen en de indruk van de cijfers en hun interpretatie wat geluwd raken? Het !s nochtans duidelijk, dat zij de wens van hun liberale kiezers, die zich in sommige kiesarrondissementen en bloc voor de terugkeer van de koning schijnen te heb, ben uitgesproken, niet zo maar kunnen negeren. De Vlaamse liberalen slaan thans dan ook een vrij hoge toon aan. De katholieken blijven niettemin wan trouwig en dringen aan op snel hande len, in de hoop aldus de liberalen te kun nen meeslepen. Zo zou de katholieke Senaatsfractie uiterlijk tot Dinsdag wil len wachten alvorens zelf het initiatief te nemen tot het bijeen roepen van de Kamers in gemeenschappelijke zitting tot toepassing van de wet van Juli 1945, Waardoor een einde kan worden gemaakt aan het Regentschap. Van Vlaamse katholieke zijde doet men bovendien opmerken, dat het veel ris kanter zou zijn de 72 pCt. Vlaamse ko. hingsgezinden tegen het* hoofd té stoten en ze wellicht opnieuw tot 'n on-Bel- gische houding te bewegen dan de 58 pCt. Waalse anti-Leopoldisten, die Voor het overgrote deel geconcentreerd Zijn in twee provincies en dikwijls han delen op grond van heel andere over wegingen. Dat de onderhandelingen intussen nog steeds voortduren, waarschijnlijk ook hog wel morgen, schijnt voort te vloeien hit een meer bezadigde houding, waar toe de beide voorzitters van de Kamers Zeker het hunne zullen bijdragen, en die beoogt in een geest van nationale een dracht de gunstigst mogelijke voorwaar den te scheppen voor de terugkeer van de koning. Wat de socialisten betreft, zij schijnen in hun verwachtingen ernstig gelogen straft en voor Wallonië op veel ongun stiger resultaten te hebben gerekend. Keeds heeft het Belgisch Vakverbond te Verstaan gegeven, dat het alleen dan een algemene staking zal uitroepen, als de koning zou terugkeren vóór de beslis sing van de Kamers of indien hij zou Willen regeren tegen de meerderheid Van het parlement in. De socialisten zijn trouwens beducht voor-een bondgenoot- Schap met de communisten, en het is hok nog zeer de vraag of er wel geld in bun kassen is om een staking mogelijk te maken. Wel mag men enkele stakin gen voorzien van sociale oorsprong, die •hen zal trachten te laten samenvallen biet de huidige politieke toestand, en ook hebben de actiecomités de arbeiders in staat van alarm verklaard, maar dat is al het minste, dat men kon verwachten na al hun voorgaande drukte, die anders volkomen belachelijk zou worden. Er is dan ook reden om aan té nemen, dat ook de socialisten binnen enkele maanden zullen bijdraaien, en zich in de politieke mogelijkheden en feitelijk heden zullen schikken. Het is heus niet de eerste maal, dat zoiets wordt ver toond. £>e Belgische premier Gaston Eyskens Werd in Genève, nadat hij met Koning Leopold gesproken had, omringd door verslaggevers. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Londen, hedenmorgen Vandaag zal de Britse minister van Gemenebest Betrekkingen, Gordon-Wal- ker, opnieuw een verklaring afleggen omtrent de positie van Seretse Khama het stamhoofd van de Bamangwato's van Bechuanaland, die door de Britse rege ring naar Londen werd ontboden, waar hem vervolgens werd medegedeeld, dat hij niet naar zijn land terug mocht keren. In politieke kringen wordt aangeno men, dat minister Gordon-Walker van daag tegemoet zal komen aan de natio nale verontwaardiging over een maat regel, die algemeen beschouwd wordt als schandelijk en onrechtvaardig en welke toegeschreven wordt aan de wens van de Hritse regering tegemoet te komen aarWhet rassenvooroordeel van Malan's regering in Zuid-Afrika. Men verwacht nu dat Seretse Khama toestemming zal ontvangen om voor beperkte tijd naar zijn land terug te keren om orde te stel len op zijn particuliere zaken en om de geboorte af te wachten van een kind, verwacht door zijn blanke vrouw, die de indirecte aanleiding was tot de zon derlinge regeringsmaatregelen. De socialisten in het Lagerhuis zijn in niet geringe mate verantwoordelijk voor het gedeeltelijk terugkrabbelen van de regering, welke blijkbaar tot inzicht is gekomen, dat gevaar bestond voor een splitsing in de partijgelederen, die meer dan ooit gesloten dienen te blijven, nu de socialistische meerderheid in het La gerhuis bjjna tot het nulpunt is gedaald. De Franse Nationale Vergadering heeft zich gisteravond met 421 tegen 179 stem men uitgesproken voor ratificatie van de overeenkomst in het kader van het Atlantisch Pact, volgens welke de V. S. wapenen naar Frankrijk zullen zenden. Een zegsman van het Amerikaanse ministerie van Defensie deelde gister avond te Washington mede, dat voor het emde van deze maand schepen met wa penen voor de meeste leden van het At lantisch Pact uit de haven van New York zouden zjjn vertrokken. Hij zeide dat binnen twee weken uitrustingen ge boekt zouden worden op vrachtschepen, die uit New York vertrokken naar Scan dinavië, de Benelux, Italië en Frankrijk. Hoe gevaarlijk de situatie voor de re gering geworden is, blijkt uit het feit, dat de kleine groep liberalen in het La gerhuis een motie van afkeuring heeft ingediend, waarin grote ongerustheid en bezorgdheid wordt geuit over de behan deling van het Afrikaanse stamhoofd en waarin aan de regering wordt verzocht terug te komen op het besluit Seretse voor een periode van vijf jaren te ver bannen uit zijn land. De liberalen zijn weliswaar een kleine partij, doch het is vrijwel zeker, dat meerdere socialistische Lagerhuisleden zich moeilijk zouden kunnen onthouden van steun aan de liberale motie. Het enige wat bij een evenfuele stemming de regering zou kunnen redden, is waar schijnlijk, dat een aantal conservatieven tegen de motie zouden stemmen of zich van stemming zouden onthouden. Ook al mag men aannemen, dat de Seretse- affaire de regering niet ten val zal bren gen)- het staat vast, dat er een ernstige blunder is gemaakt welke ten goede zal komen aan de toenemende communis tische agitatie in Afrika en welke be langrijke schade heeft berokkend aan het prestige van de Britse regering. In Vaticaanse kringen werd gisteren gezegd, dat de jongste berichten, die het Vaticaan ontvangen heeft van mgr. Patrick O'Hara, regent van de apostoli sche nuntiatuur, in Boekarest, er niet op wijzen, dat hij binnenkort zal worden gearresteerd. Ook mgr. O'Hara zelf heeft vandaag in een telefoongesprek met Associated Press in Parijs verklaard, dat de ge ruchten als zou zijn arrestatie op han den zijn, volkomen uit de lucht gegre pen zijn. De Romeinse correspondent van de American Broadcasting Corporation had. zoals wij gisteren meldden, Dinsdag verklaard, dat de arrestaatie van mgr. O'Hara aanstaande was. Men verklaarde echter, dat de positie van de Kerk in Roemenië buitengewoon moeilijk is en dat mgr. O'Hara er slechts wordt geduld. De communistische re gering van Roemenië heeft in Juli 1948 het concordaat met het Vaticaan op gezegd. Mgr. O'Hara werd in 1946 tot aposto Iisch regent in Boekarest benoemd, doch er ging bijna een jaar voorbij, voordat hij verlof kreeg om Roemenië te betreden. Op een persconferentie te New York heeft Prins Bernhard Woensdag ver klaard dat de West-Europese volken vastbesloten zijn tegenstand te bieden aan een aanval. Hij zei, dat het Noord- Atlantische verdrag een van de grootste crcditposten is op de balans van West- Europa. Door dit verdrag is volkomen afgehandeld met het denkbeeld van neutraliteit. In antwoord op een hem gestelde .vraag zei de Prins er zeker van te zijn dat geen enkele West-Europeaan in een verantwoordelijke functie er ooit aan heeft gedacht het hoofd te buigen voor een machtige aanvaller. „Ik geloof niet ,er °°k maar de minste kans op be- ,aa' dat hmn dat zou willen", ver klaarde hij, hieraan toevoegend: „Na tuurlijk zou de kracht van de- tegen stand afhankelijk zijn van de graad van paraatheid, doch het volk is zonder de mmste twijfel vastbesloten vrij te blij ven. Deze wens tot vrijheid is in Neder land zeer sterk." DONDERDAG HILVERSUM II - 298 M. NCRV 18.00 muziekcorps Leger des Heils, 18.15 land- en tuinbouw, 18.30 vraag en aan bod voor gedemobiliseerden, 19.15 mu ziek bij nader inzien: het Impressio nisme, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 amusementsmuz.. spraakwaterval en familiecompetitie, 22.05 gram., 22.15 De vaart der volken, 22.35 Negro Spi rituals, 23.00 nieuws, 23.15 Radio Symph. no. 3 v. Albert, divertimento voor ork. v. Mengelberg. HILVERSUM I 402 M. A.V.R.O.: 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.30 Hugo de Groot en ork., 19.00 kleuter, 19.05 Mr. Mulius spreekt over de voorjaarsbeurs te Utrecht, 19.15 driestemmig vrouwen koor, 19.30 radiovolksmuziekschool, 20.00 hieuws, 20.05 lezing, 20.15 Sinfonia pic- c'ola v. Orthel, conc. voor de linkerhand v- Ravel, symph. in Es ,,Eroica" v. Deethoven, Conc.geb.ork. In de pauze bl-m. 21.00 klankbeeld Marshall-plan, *■2.20 gram., 22.30 zwerftocht door On tario en Quebec v. Dr. Portielje, 22.45 Shéhérazade v. Ravel, 23.00 nieuws, 23.15 sPort, 23.30 nieuwe gram.muz. VRIJDAG HILVERSUM II - 298 M. K.R.O.: 00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 choral no. 2v. Frahck, 7.45 morgengeb., 8.00 Nieuws, 8.15 gram., 9.00 vrouw, 9.35 Schoolradio, 10.00 Vaudeville strijkork., 10.40 Klaas v. Beeck en ork., 11.00 zie ken, 12.00 Angelus, 12.03 Metropole ork., 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13 20 De Bietenbouwers, 14.00 Negen heit de klok, 14.45 accordeonband v. Primo Scala, 15.00 schoolradio, 15.30 Corry Beversluis, zang, 16.00 zieken, 17.00 vertelling na schooltijd, 17.15 kinderkoor, 17.40 balletsuite en aria uit Alceste v. von Gluck, symph. D. gr. t. Mozart, aria's uit Figaro v. Mozart, ouv. Meersstille v. Mendelssohn, Greet Koe man, sopraan. HILVERSUM I - 402 M. V.A.R.A.: 7.00 nieuws, 7.18 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram,, 8.50 voorjaarsmoeheid, 9.00 con certino grosso v. Handel, muz. voor ork. v. Stephan. V.P.R.O.: 10.00 Thuis. V.A.R.A.: 10.20 gram., 10.30 de verdeling van het inkomen, 10.45 liefdesliederen uit de tijd van koningin Elizabeth, 11.05 Zwanenpolder, uit bundel v. Bordewijk, 11.25 Franse gram. A.V.R.O.: 12,00 Tom Erich, 12.30 land- en tuinbouw, 12.33 sport, 12.45 gram., 13.00 nieuws, 13.15 tentoonstelling Koning-Stadhouder en zijn tijd, 13.25 Skymasters, 14.00 kookles, 14.20 sonate in G gr. t. Mozart, introduc tion en Rondo Capriccioso v. Saint-Saëns, 14.40 Ons volk en zijn dichters, 15.00 symph. D gr. t. v. Mozart, pianoconc. D kl. t. Mendelssohn, Adagio b. Barber, Toccata v. Malawski. V.A.R.A.: 16.00 film, 16.30 jeugd, 17.00 pianoduo, 17.20 Wij en de muziek. Prins Bernhard verklaarde verder dat hij bij de Nederlandse regering verslag zal uitbrengen van zijn bezoek aan de beide Amerika's. Hij verklaarde dat zijn ondervindingen en zijn gezichtspunten betreffende de mogelijkheid van Neder landse handel met het Amerikaanse vas teland en de vooruitzichten voor Neder landse emigranten, om zich in de ver schillende Amerikaanse Staten te kun nen vestigen, erin zouden worden ver meld. „Ik heb blijken van grote belangstel ling en sympathie voor het Nederlandse volk aangetroffen; ik ben er zeker van, dat Nederlandse immigranten hartelijk welkom zullen worden geheten", aldus de prins. De Prins heeft nog aangezeten aan een lunch in het Metropolitan museum. De president van de raad van toezicht van het museum, Roland Redmond, en Fran cis Taylor, de directeur, ontvingen de orde van Oranje Nassau wegens hun bijdragen voor de goede verstandhou ding tussen Nederland en Amerika tij dens de kortgeleden gehouden Vincent van Gogh-tentoonstelling. Een avond luisteren leert nog niet alles over de practische resultaten van de nieuwe golflengtenverdeling. In ieder geval was het begin voor Hilversum I en voor Hilversum II veelbelovend; wij hebben geluisterd op zo'n miniem toe stel. bovendien in een omgeving, waai de electriciteitsvoorziening wel eens wat voor zoemende bijgeluiden zorgt; sto ringen van andere zenders hebben wij evenwel niet vernomen. Brussel Vlaams is.wat lastig komen te liggen, omdat de Home Service zijn naaste buurman is geworden, maar met enige nauwkeurig heid zijn de hindernissen wel te over winnen. Brussel Frans is uitstekend. Het Engel se Third Program op de 464 was gister avond aanmerkelijk beter te horen dan op zijn vroegere standplaats; op de 330 is de kwaliteit nog hoger. Engeland heeft trouwens in het geheel wel winst geboekt, in tegenstelling met Frankrijk, dat minder goed te krijgen leek. Duits land heeft ook met moeilijkheden te kampen, omdat de Amerikaanse zenders de nieuwe golflengten nog niet hebben opgezocht en ook niet het voornemen hebben dat te doen. Over het algemeen pvenwel is deze aetherverhuizing er een gebleken, die winst,oplevert. Honderd vier en negentig man van het Regiment Speciale Troepen, waarbij de parachutisten behoren, zijn Woens dag met de „Sibajak" in ons land aange komen. Bij al deze militairen is er, al dus deelde de commandant van het op leidingscentrum voor deze troepen, ma joor M. P. H. den Ouden, mede, niet een die iets met de zaak-Westerling te maken heeft gehad. Het totale korps is ongeveer zeshon derd man groot. Met het „Georgic" zul len nog 194 man van het R. S.T. naar ons land komen. Het opleidingskamp in Chaam is nu ingericht voor dit re giment, want de militairen die willen en er geschikt voor zijn kunnen worden opgeleid tot onderofficier bij de K. L. Ds. H. J. Tiemens, die gedetacheerd was bij de parachutetroepen in Indo nesië en ook terugkeerde naar Neder land, vertelde dat hij ook de parachu tistenopleiding had gevolgd, want „als je niet hebt gesprongen, dan tel je bij de troep niet voor de volle honderd procent mee. Het is de enige manier om er tussen te komen' Evenals de andere parachutisten, die allen vrijwilligers zijn, heeft hij deze tak van dienst zelf gekozen. Ook ge durende de tweede politionele actie is ds. Tiemens bij de troep gebleven en hij heeft bij Gading zijn actiesprong ge maakt, hoewel hij nog niet de acht sprongen nodig voor het brevet had gedaaq. Bij de tiende sprong, zo ging ds. Tiemens verder, heb ik mijn rug beschadigd en na die tijd Juni 1949 heb ik geen parachutesprong meer gemaakt. De ijshockey wedstrijd in het toumooi om de wereldtitel tussen Nederland en de Verenigde Staten is geëindigd in een 171-zege voor de Amerikanen. De tus senstanden waren 70, 20, 81. Door dit resultaat is de Nederlandse ploeg, die zich ook ditmaal dapper weer de doch tenslotte met superieur spel werd overspeeld, uitgeschakeld. In groep C plaatsten zich Zweden en de Ver. Staten. De wedstrijd tussen Gr. Brittan- nië en Noorwegen in groep A eindigde in een 20-overwinning voor de Britten. Gr. Brittannië en Noorwegen kregen dus een plaats in de eindronde. In groep B maakte Canada er maar liefst 330 van in de strijd tegen België. De tussenstan den waren 140, 100, 90. De eindstanden in de drie pools zijn: Pool A: pnt. doelp. Groot-Brittannië 4 11—0 Noorwegen 2 11—2 Frankrijk 0 0—20 Pool B: Canada 4 46—2 Zwitserland 2 26—16 België 0 3—57 Pool C: Zweden 4 18—3 Ver. Staten 2 20—9 Nederland - 0 1—27 De uitzending van de Italiaanse voet balploeg naar Brazilië baart de verant woordelijke persoonlijkheden grote zor gen. Na de vliegtuigramp, waarbij bijna het gehele team van Tórino het leven verloor, hebben destijds enkele voetbal lers verklaard, dat zij onder geen voor waarde meer een luchtreis wilden «na ken. Thans is echter bekend geworden, dat de Italiaanse Voetbalbond van plan is de ploeg voor het wereldkampioen schap per vliegtuig naar Rio te sturen. Vooraanstaande spelers, zoals Parola. Moro, Giovannini, Bertucelli en Carapel- lese, hebben nu uitdrukkelijk te kennen gegeven, dat zij geen prijs stellen op een plaats in het elftal, indien zij door de lucht moet reizen, en het gegronde ver moeden bestaat, dat zij een beroep zullen doen op alle andere leden van de ploeg om zich met hen solidair te verklaren. Voor het bestuur van de Bond schuilt de moeilijkheid hierin, dat, bij een reis per schip, de competitie niet geheel af gewerkt kan worden. Voor het kampioenschap van Neder land hoofdklasse klein'biljart anker ca dre 57/2, dat van 20 tot en met 23 April a.s. in Helmond wordt gespeeld, hebben de volgende spelers ingeschreven: J. van Bokhoven (Helmond), J. H. de Jorm (Scheveningen), J. Kastelijn (Rot terdam), P. Kruythof (Barendregt), J. Lieshout (R'dam), A. Mol (A'dam). L. van Reyen (Spekholzerh.) en M. Wij nen (Nijmegen). In het K.R.O.-programma van Zater dagavond a.s. om 18.00 uur zal onze sportredacteur Jan Cottaar een nabe schouwing geven van de eerste demi-fi nale om de Engelse voetbalcup tussen Chelsea en Arsenal. De K.R.O. zendt uit over Hilversum II, 298 m. „De Nederlandse vrouw is conservatief", zegt de heer Ehrenfreund, als hij in zijn vriendelijke, lichte salon met uitzicht op het scheepsgedoe van de Amsterdamse Prins Hendrikkade, zijn uitnemen de collectie voorjaarsman tels en tailleurs aan de mo dekroniekschrijfsters toont. „Hoe lang heeft het niet geduurd, eer de Nederlandse vrouw aanvaardde dat de swagger toch heus niet al leen voor de vrouw in be- men zeggen, leunen tegen boomschors aan. Voor bui tenkleding wordt men, in eën niet-uitbundig klimaat, van zelf een beetje gedreven naar overeenstemming met de na tuur! Op zwarte en marine man tels, voor meer gekleed, zit soms een wit piqué kraag. Een geklede tailleur in de kleur van strandzand had zakjes afgewerkt met slan- genleer. Alle tailleurrokjes zijn glad, behoudens de en kele plooi (en) achter, de jasjes klassiek, soms met wat ruimte boven de ceintuur in de rug, een enkel jasje is ge heel wijd vallend. Zoals ge zegd, de fantasie en de kun de van de ontwerper geven „en détail" deze tailleurs, evenals de mantels, hun ver fijnd cachet. Verfijnd en zeer draagbaar, is de pluim, die men deze Nederlandse col lectie (in de eerste klas de tailzaken te koop) moet ge ven. ASTRID Voor sport is de broekrok weer in de mode. Dit lichtgroene pakje van „Ereco" is met een ruit in dezelfde tint groen gecombineerd. Zo is het korte vest, in het wijde, losse jasje, van ruiten stof, alsook de binnenplooien van de gespleten rok. paalde omstandigheden is!" Swaggers, hoewel veel minder uitbundig dan ze tot nu toe waren, vormden een belangrijk onderdeel van de voorjaarscollectie van het modelconfectie-atelier „Ere co". Ze zijn wat korter, zoals de rokzoom over de gehele linie iets naar boven gekro pen is, minder wijd in de rug, met rustiger kraag en niet meer zulke enorme zak ken. Niet alleen aan de wijde, losse jassen (die wij nooit meer uit het modebeeld ver bannen hopen te zien) ook aan de aangesloten mantels en de tailleurs ziet men on middellijk, dat de „snijder" van Ereco een goede schaar heeft. Het is de eerste ver eiste, wil een mantel of mantelpak de vrouw van smaak bekoren. Hoewel ze daarnaast allerminst onge voelig is voor de geache veerdheid, die de modellen van dit confectiehuis verto nen, en de ongelimiteerde fantasie van de ontwerper, die met kleine speelse vond sten de min of meer klas sieke straatkleding, die wij, Nederlandse vrouwen, pre fereren, een eigen charme geeft. Zeer bijzonder zijn dit sei zoen de wollen stoffen (uit eigen land) waarvan men mantels en mantelpakken maakt. Alles is ottoman-achtig, met een ribbeltje dus, onder meer is er weer het zeer sterke, gloedrijke whipcord, in fijn diagonaal streepje geweven, wat een zomers ef fect geeft. Trouwens al dqze ribbel-materialen doen enigs zins aan linnen denken en geven daardoor een koele, prettig zomerse indruk, Kamgaren, het lang ontbeer de en in zijn glorie herstel de, wordt opzettelijk met een zigzagdraadje in afste kende kleur doorgeweven om dit zomer-idee te sugge reren. „Travers" noemt men die stof. De kleuren, tinten moet Goed inkopen is een kunst, die men al doende leren moet. Een ervaren huis vrouw neemt niet licht zó weinig brood, dat er te. kort is, of zóveel, dat er halve of driekwart broden overblij ven, om oud en smakeloos te worden. Zij koopt haar groenten misschien voor twee of drie dagen tegelijk, maar zorgt wel, dat blad groente het eerst gebruikt wordt, daar die immers snel verlept, terwijl bijv. kool, wortelen, koolraap, uien, stoofperen en -appelen zon der bezwaar een poos kun nen blijven liggen. Ook daarom is het Prac" tisch tevoren in grote lijnen een plan te maken van hetgeen e.r de gehele week gegeten zal worden. Zo'n plan voorkomt daarbij veel onnodig geloop en ge reken bij de andere leveran ciers van benodigdheden voor ons middagmaal: de slager, de vishandelaar, de kruide nier, enz. Overleg is ook hier het halve werk. Geen huisvrouw wordt echter een goede in koopster, zonder ook haar ogen flink de kost te geven. Dank zij vooral de keu ringsdiensten komt het in ons land zelden meer voor, dat er bedorven of bepaald ondeugdelijke waar verkocht wordt. Verschillende artikelen hebben vaste prijzen, waar men ze ook koopt. Er is echter nog wel een degelijk prijsverschil, dat niet door verschil in kwaliteit gerecht vaardigd wordt en °°K zic.t men menigmaal artikelen, z.g. koopjes, waaraan eigen lijk iedere stuiver verspild TN HFT RFSTT II JR de^geSsfede" C-dlspeelt J-4- JL J-A-J -1- J-*. meestal een grote rol bij het boodschappen doen en daar- ezer dagen werd in een vergadering van on derwijzers en onder wijzeressen het idee geop perd, dat de opengevallen plaats in het bestuur wel door een vrouw kon worden ingenomen. Van de kant der heren was hiertegen geen bezwaan, maar, zo luidde het advies, dan moeten de da mes maar een candidate naar voren brengen. Wat ons in deze kwestie bevreemdt is niet het royale gebaar, waarmee de heren een eventuele damescandi- dataur accepteerden. Het is een feit, dat in de K.O.V., K.O.B. en K.O.G. over het algemeen de dames als vol waardige leden worden be schouwd. Het onjuiste zit voor ons in het standpunt, dat de dames maar een can didate moesten stellen. Wij vermoeden, dat als een heer candidaat gesteld wordt, dit door dames- en herenleden gebeurt. De dames weten even goed als de heren wat een bepaalde heer voor het verenigingsleven waard is. Zij kiezen hem, niet omdat hij een man is, maar omdat zijn activiteit en zijn capa citeiten de hoop wettigen, dat hij als bestuurslid van nut zal zijn, Waarom kan dit niet evenzeer, wanneer een dame gekozen wordt? De mannelijke collega's kennen de onderwijzeressen natuur lijk ook en hebben evenzeer gelegenheid gehad om te kunnen bekijken of en in hoeverre zij geschikt zijn voor een bestuursfunctie. Men zal ons misschien te genwerpen, dat het in veruit de meeste gevallen ook in derdaad gebeurt op de ma nier, die wij voorstaan. Wij, tenminste, hebben altijd ge meend, dat de onderwijzers vereniging, mede door haar groot getal vrouwelijke le den, een gunstige uitzonde ring vormde op het meer- waardigheidsbeginsel van de man. Misschien is daardoor juist het door ons gesigna leerde berichtje ons zo op gevallen. Dat het in tal van andere verenigingen nog heel ge woon is, dat een vrouw niet voor een bestuursfunctie in aanmerking komt, al heeft zij nog zoveel capaciteiten, is echter niet te ontkennen. Bij de candidaatstêllingen voor de gemeenteraad b.v. hebben wij diverse K.V.P.- vergaderingen bijgewoond, waarbij men zeer nadrukke lijk vaststelde, zoveel candi- daten uit de arbeidersbewe ging, zoveel uit de midden stand, zoveel uit de boeren en dan nog een uit de vrou wen. Alsof vrouw-zijn ook al een soort standsbepaling is! Het was zelfs zo sterk, dat, terwijl de gehele vergade ring overtuigd was van de kwaliteiten van de ene can didate, die reeds enige ja ren zitting had in de ge meenteraad en van diverse kanten de loftrompet werd gestoken over een andere, uit de K.A.V naar voren gekomen candidate, niemand op dè gedachte kwam de beide vrouwen candidaat te stellen, eventueel in plaats van een der mannelijke can didates die klaarblijkelijk in geen enkel opzicht bij zonder uitblonken! Het wordt tijd, dat men eens in gaat zien dat vrou wen, die niet omdat ze vrouw maar omdat ze vol ledig mens zijn, van groot nut kunnen zijn voor het al gemeen belang. over valt moeilijk te. twis ten. Zonder dat we het ze^ merken, zijn hët echter dik wijls louter vooroordelen, die ons het „rondkomen" moei lijker maken dan nodig is. Hebt U bijv. wel eens ge bakken mosselen of haring of andere, vis in plaats van vlees geprobeerd? Eten Uw kinderen hun boterhammen alleen met muisjes of strooi sel er op en niet met ap pelstroop, plakjes appel en ramenas of radijsjes? Drin ken zij heus alleen maar flessenmelk? In dat geval zoudt U nog losse melk kun nen nemen voor pap. koffie e.d., waarvoor ze immers toch gekookt moet worden. Het prijsverschil is die moei te. wel waard! Eendeneieren zijn groter dan de grootste kip-eieren, hebben evenveel voedings waarde en kosten vrij wat minder. Gebruik ze bij Brussels lof en groentensla, waarvopr U immers toch de eieren hard kookt. Zij kun nen ook het vlees eens ver vangen. Gesneden groente kan een uitkomst zijn, als men in tijdnood verkeert. Bedenk daarbij wel, dat ze niet gra tis schoongemaakt kan wor den en dat de voedingswaar de van de. groente er onder lijdt, wanneer het snijden lang voor het gebruik ge beurt. Verpakte artikelen zijn als regel duurder maar niet al tijd beter dan die welke wor den uitgewogen. Het z.g. kleinbrood is ongeveer twee maal zo duur als gewoon brood, dat precies dezelfde samenstelling heeft. Seizoen groenten zijn het goedkoopst en hebben zeker zove.el voe dingswaarde als de met veeI kunst en zorg gekweekte primeurs. Advertentie m \m\ w OjKlein-Zwitserland te Den Haag waren Woensdagavond de twintig beste hockeyspelers van ons land bijeen voor de inzet van de centrale training, welke met het oog op het komende zware i'/i- terlandseizoen voortaan regelmatig zal worden gehouden. Voor deze training, die evenals vo rige jaren onder leiding staat van de heer Vriesinga, zijn de volgende spelers uitgenodigd: De doelverdedigers: Haitink (HHIJC) en Smits (Amsterdam); de achterspelers: H. Derckx (Venlo), Drijver (Togo), P. Nefkens (Venlo) en Rinkel (Gooi); de middenspelers: Ancion (Kampong), Gal- lois (HHIJC), Janssen (Union), Loggere (Laren), Van der Valk (Delftse studen ten) en Wagener (Hilversum) en de voorspelers: Boerstra (HHIJC), Bouw man (BMHC), Couvret (HDM), Van der Doll (HDM), Esser (TOGO), Van Hèel (HHIJC), Kruize (HHIJC), W. Nefkens (Venlo), Spiele (Victoria) en Thole (Be ï'air) Vrijwel alle uitverkorenen waren op deze eerste bijeenkomst aanwezig. Slechts Esser en Ancion ontbraken, ter wijl Boerstra en Derckx, beiden met een handblessure, de training op de lijn gadesloegen. In de matig bezette Hokij te Den Haag werd ter gelegenheid van het twaalf en een half jarig bestaan van de Haagse kunstijsbaan een gala-avond gegeven, waarbij als gasten optraden het Weense kunstrijderspaar Trude Scheickar en Leopold Linhart. Op het programma stonden figuren, sprongen, pirouettes, dansen enz. De zogenaamde Axel Paulsen-sprong bleek voor onze jeugdige rijdsters een zeer moeilijke opgave te zijn. De beste pres tatie van de avond leverde ongetwij feld de Weense rijder Leopold Lin hart in het nummer walsvariaties. i Het Engelse league elftal voor de wedstrijd tegen de Schotse League, 22 Maart a.s. te Middlesbrough, is als volgt samengesteld: Doel: Williams (Wolverhampton); ach ter: Ramsey (Tottenham) en Aston (Manchester United): midden: Wright (Wolverhampton), Franklin (Stoke) en Dickinson (Blackpool); voor: Matthews (Blackpool), Mannion (Middlesbrough), Mortensen (Blackpool), Baily (Totten ham) en Finney (Preston). Hoe het Belgische voetbalelftal er voor de wedstrijd tegen Nederland op 16 April a.s. te Antwerpen ook zal uitzien, Thiri fays, de linksbuiten van Charleroi, zal ér niet bij zijn. In de competitiewed strijd tegen Anderlecht heeft hij een ernstige beenblessure opgelopen. Hij zal een operatie moeten ondergaan, waar door hij voor een paar maanden zal zijn uitgeschakeld. In het Utrechts Stadion heeft het stedelijk elftal het gisteren niet tot een overwinning kunnen brengen. Het Oos telijk voetbalteam speelde in een hoger tempo en won in hoofdzaak daardoor met 21. In het begin waren de Ooste lijken ver in de meerderheid. Modde- jonge (Enschede) en Oerlemans (NEC) als rechts- en linksbuiten waren zeer snel en wisten tal van kansen te schep pen. Ponstein (Robur et Velocitas) was zèer actief. Woensdagavond is het startschot ge lost voor de zesdaagse van Parijs, waar aan zeventien koppels deelnemen. Don derdagmorgen vroeg was de stand: 1. BouvardMaije (Fr.) 6 pnt.; 2. Godeau—Bareth (Fr.) 4 pnt.; 3. Seres Le Nizerhy (Fr.) 0 pnt.; Op 1 ronde: 4. RouxPieters (Fr.) 12 pnt.; 5. Ko- bietVan Bueren (Zwits.) 6 pnt.; 6. StromArnold (Austr.) 5 pnt.; 7. Acou Depauw (B.) 3 pnt.; 8. BuysseThys- sen (B.)_ Op 2 ronden: 9. Carrara— Gousso't (Fr.) 6 pnt.; 10. Schulte— Peters (Ned.) 4 pnt. In de eerste divisie van de Engelse league werd gisteren een wedstrijd ge speeld. De uitslag luidt: Manchester Uni tedLiverpool 0—0. Zaterdagavond om 8 uur zal in de Koren beurs te Groningen een basketball wedstrijd worden gespeeld tussen het Nederlandse team en de rest van Nederland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5