Koning Leopold keert naar België terug indien het parlement dit beslist MEXICAANSE PILOTEN NADEREN EEN „VLIEGENDE SCHOTEL" STAKINGSGOLF ROLT OVER HET WAALSE GEBIED AMERIKA BEREID MET SOVJET-UNIE TE ONDERHANDELEN MARGARINE-OORLOG IN NIEUW STADIUM Tot hoofd en hart Volkswil duidelijk tot uiting gekomen Liberale ministers zouden willen aftreden Praag wijst laatste vertegenwoordiger van het Vaticaan uit Internuntius in Indonesië Engelse waarschuwing aan Rusland „Systemen kunnen naast elkaar bestaan" Nederland wil dollars verdienen Het metalen toestel (bestuurd door radar?) ontwikkelt duizelingwekkende snelheid Nieuwe Engelse Hoge Commissaris Teken van dreigende socialistische actie Volgens Acheson „er afkerig van de rol te spelen van internationale sukkel Het weer. Tunnel onder het IJ Grootste verwarring in de kwaliteiten te verwachten Betrekkingen met H. Stoel practisch verbroken i ;1 VRIJDAG 17 MAART 1950 73ste JAARGANG No. 24719 Voor Duitsland Mgr. de Jonghe d'Ardoye benoemd „MUSTANG" NEERGESTORT VOLKSSTEMMING IN OOST-SUMATRA Naar betere diplomatie Over beperkingen aan Britse diplomaten Binnen half jaar voorstel aan raad van Amsterdam „Willem Barendsz" op weg naar Nederland Ruime mogelijkheden voor allerlei geknoei .r* Tsjechisch Episcopaat nog meer geïsoleerd nl En niet alleen maar ontvangen I BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postairo 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorqing na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inqezonden mededelinqen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Koning Leopold van België heeft gisteravond te Pregny in het bijzijn van premier Eyskens aan de voorzitters van de beide Kamers van het Belgische parlement, F. van Cauwelaert en R. Gillon, een verklaring voorgele zen, waarin hij na de Volksraadpleging zijn standpunt bepaalt. Na het Belgische volk bedankt te hebben en erop te hebben aangedrongen, dat de minderheid zich zal neer leggen bij de wil van de meerderheid, zegt de koning in deze verklaring: „De door mij afgelegde eed gebiedt mij de verplichtingen na te komen, die ik ten opzichte van het Belgische volk heb aangegaan. Ik heb niet opgehou den te verklaren, dat ik deze slechts kan verzaken zo de volkswil mij hiertoe verplicht. De volkswil is duide lijk tot uiting gekomen!" Onder die omstandigheden kan ik niet anders dan ter beschikking van de natie blijven. Zeker, het feit, dat de konings kwestie een element van de partijpro grams is geworden, doet enige moeilijk heden rijzen, maar deze moeilijkheden, welke uitsluitend van politieke aard zijn, vallen buiten mijn verantwoordelijkheid. Ik kan persoonlijk alleen de verplichtin gen aanvaarden, die uit mijn dynastieke rol voortvloeien. Het parlement behoort de politieke verantwoordelijkheden op zich te ne men. Als orgaan van de nationale sou- vereinitcit heeft het de plicht op grond van de bevoegdheid, welke het door de wet van 19 Juli 1945 werd verleend, zonder verder uitstel de huidige cri sis op te lossen. Welke beslissing het parlement ook moge treffen, en waar voor het in overeenstemming met de grondwet de volle en uitsluitende ver antwoordelijkheid zal dragen, ik zal er mij bh neerleggen. Mocht het parle ment van oordeel zijn, dat er aanlei ding toe bestaat mij niet te herstellen in mijn prerogatieven, dan zal ik mij terugtrekken, teneinde het land de ernstige politieke wanordeiykheden te besparen, welke een tegenstelling tus sen de openbare mening en de enige wettelijke vertegenwoordiger hiervan met zich mee zou kunnen brengen. Indien net parlement mij integendeel in het licht van de volksraadpleging in mijn prerogatieven herstelt, is het be ginsel van de parlementaire meerderheid, waarop het regime is gegrondvest, dat Kanjers"1 hfaarZ'weHczaamheden ^ervïtten President van het Belgische Huis in het kader van de streng geëerbiedigde van Afgevaardigden Frans van Cauwe- grondwettelij ke voorschriften. Het zal dan zaak zijn, dat de Belgen. evenals ik zelf, de beledigingen vergt tend, waarvan zij in de loop van soms hartstochtelijke polemieken het voor werp mochten zijn geweest, zich verzoe nen om zich samen te wijden aan de hogere belangen van het land". laert (links) en de voorzitter van de senaat Robert Gillon arriveren op het vliegveld van Genève. Zij kwamen naar Zwitserland om met Koning Leopold besprekingen te voeren. Vier piloten en een inspecteur van de Mexicaanse burgerluchtvaart zijn er vooi de eerste maal in geslaagd een „vliegen de schotel" te achtervolgen en te nade ren op het ogenblik dat hij boven Mexico-City vloog. Zü hebben verzekerd, dat het een toestel betreft, dat waar schijnlijk door radar wordt bestuurd en dat zich zowel horizontaal als stijgend met een duizelingwekkende snelheid be weegt. De piloten hielden een vliegtuig met fotoapparaten in gereedheid voor het geval weer een van die eigenaardige schotels zou verschijnen. Bij het vallen van de avond gebeurde dit. De piloten hebben verklaard, dat zij de „schotel", die zich op zeker ogenblik op een hoogte van ongeveer 10.000 meter bevond terwijl zij zelf een hoogte van 6600 meter hadden bereikt, zo dicht mo gelijk zijn genaderd. De doorsnede van het toestel wordt op 30 meter geschat en de piloten ver zekeren, dat het van metaal was ge maakt, met bovenaan een „gasuitlaat" waaruit vlammen naar buiten sloegen. De vliegers voegden er aan toe, dat, toen de schotel de nabijheid van het vliegtuig „registreerde", hij langzaam in concentrische cirkels begon te draaien. Daarna ging hij plotseling met zeer grote snelheid draaien, terwijl hij vlammen en vonken spuwde en in duizelingwekkende vaart verticaal op steeg om daarna snel in de wolken te verdwijnen. Volgens deze waarnemers, wier ernst niet in twijfel mag worden getrokken, is het niet zeer waarschijnlijk, dat de „schotels" rechtstreeks door menselijke wezens worden bestuurd. Verscheidene buitenlandse militaire attache's hebben de leiding van de bur gerluchtvaart reeds verzocht in kennis te worden gesteld van het officiële rap port, dat door de vier piloten zal worden uitgebracht. Uit alle plaatsen van het land zegt men berichten te hebben ont vangen over het verschijnen van de ge heimzinnige „schotels" aan de Mexicaanr se hemel. De voorzitter van de Belgische Kamer, Van Cauwelaert, en eerste-minister Eyskens zijn vanochtend om half elf met de trein uit Bazel te Brussel aangekomen. Eyskens verklaarde, dat hij zich onmiddellijk naar de Prins- Regent zou begeven en dat de ministers hedenmiddag bijeen zullen komen. Op een vraag of de Verenigde Kamers reeds morgen bijeengeroepen zullen worden, antwoordde Eyskens: „Voor het bijeenroepen van de Kamers is een regering nodig." In politieke kringen legt men dit antwoord uit als te betekenen, dat de liberale miinisters uit de rege ring zullen treden. Volgens „Le Soir" van hedenochtend heeft de afdeling Brussel van de liberale partij met slechts één stem tegen een motie aangenomen, waarin zij zich verzet tegen de opheffing van de wet op het regentschap. In een andere motie nodigt de afdeling de liberale miniisters uit, zich uit de regering terug te trekken." Met betrekking tot de houding der liberalen schrijft het katholieke blad „De Standaard" van hedenochtend: „Ze ker kan een politieke crisis ontstaan, indien de liberalen weigeren dezelfde weg te bewandelen als de C.V.P. Het is mogelijk, dat de liberalen liever de regering verlaten dan de opheffing van de wet op het regentschap voor te stel len. Dit zou de C.V.P. echter niet mogen afschrikken. In dat geval zou een ho mogene katholieke regering gevormd worden, die de verenigde Kamers bijeen zal roepen. De meerderheid, die in de verenigde Kamers van de nationale vergadering bestaat om de koning in zijn rechten te herstellen, is onbetwistbaar. Indien de liberalen na opheffing van de wet op het regentschap dan nog mochten wei geren deel uit te maken van d* regering van de koning, dan mag de C.V.P. niet terugdeinzen voor nieuwe verkiezingen. Deze zouden aan de C.V.D. de volstrekte meerderheid in elk der beide Kamers schenken en de liquidatie van de liberale party ten gevolge hebben. Het is echter niet waarschyniyk, dat de liberalen het zover zullen laten komen. Zij zullen de opheffing van het regentschap als een kwestie beschouwen, waarover ieder zyn eigen oordeel mag hebben. De liberale parlementsleden zullen dan verdeeld stemmen". In een gemeenschappelijke zitting van het parlement hebben de katholie ken een volstrekte meerderheid van 7 zetels. Als in aanmerking wordt genomen, dat drie der liberale zetels thans - niet bezet zijn. is het vrijwel zeker, dat de wet van 1945, waarbij het regentschap werd ingesteld en de koning in de on mogelijkheid werd verklaard om te re geren zal worden herroepen. Alleen „rebellie" van de linkervleugel der katholieken en massaal uittreden van de acht 'liberale miniters, kan de be rekeningen in de war sturen. Dc socialisten hebben intussen na het bekend worden van 's Konings verkla ring al laten weten, dat zij zich in het parlement in ieder geval tegen de terug keer van de Vorst zullen uitspreken. Generaal Sir Brian Robertson, de Britse Hoge Commissaris voor Duitsland, zal in Juni 1950 Sir John. Crocker als commandant in het Midden-Oosten op volgen. Uit officiële bron werd vernomen, dat Robertson in Duitsland zal worden op gevolgd door Sir Ivon Kirkpatrick, per manent onderminister van buitenlandse zaken belast met de afdeling Duitsland. Kirkpatrick was verbonden als kanselier aan de Britse ambassade te Beriyn toen in 1939 de oorlog uitbrak. Turkije is door een overstroming geteisterd. Ongeveer 20.000 personen zijn hier door dakloos geworden. De schade, aan de landbouw toegebracht, is nog niet te overzien. Luchtfoto van de ramp bij het dorp Ekashehir in Centraal Turkije. In het industriebekken van Charleroi, de Borinagc en Luik is vanmorgen ten gevolge van de verklaring van Koning Leopold een stakingsgolf uitgebroken. Het spoorwegverkeer te Charleroi is geheel stilgelegd. By acht en twintig van de veertig mijnen in het gebied wordt op het ogenblik gestaakt. Ook de metaal bedrijven, dc ijzer- en staalindustrie, constructiewcrkplaatsen en de glasindus trie liggen stil. De stakingen in de Borinage worden ..Stop-Leopold-stakingen" genoemd. De werkstaking, die overal voorlopig 24 uur zal duren, is hier bijna algemeen. In berichten uit Luik wordt gezegd, dat hier slechts enkele kleine groepen mijn werkers niet aan de staking meedoen. Tot nu toe volgden de Luikse metaalar beiders het voorbeeld hunner collega's in Charleroi niet. Zjj werken normaal Hoewel de stakingen „niet officieel" worden genoemd, gelooft men, dat zij de steun hebben van het door de socialis ten geleide algemeen vakverbond de grootste vakorganisatie in België. Van de zijde van het Algemeen Bel gisch Vakverbond wordt echter ver klaard, dat de stakingen in de Borinage. in het land van Charleroi en in het Luikse geheel spontaan zijn en dat het Mgr. de Jonghe d'Ardoye, Apostolisch Delegaat in Indonesië, is door Z. H. de Paus benoemd tot Internuntius, waar door de Apostolische delegatie te Dja karta verheven is tot Internuntiatuur, aldus meldt A.F.P. uit Vaticaanstad. In de omgeving van Bclawan is een „Mustang" door onbekende oorzaak neergestort. Twee mustangs cirkelden ten afscheid rond dc „Plancius" van dc K.P.M., toen het schip de haven verliet. Plotseling stortte een der toestellen in de haven. De piloot is nog niet gevon den. Luchtmaarschalk Lord Tedder, tijdens de oorlog plaatsvervanger van de geallieerde opperbevelhebber generaal Dwight Eisenho wer, zal tot voorzitter benoemd worden van de Gecombineerde Missie der Britse Strijd krachten te Washington. IIIIIMIIIIIimiimiHIMMhlIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIMIIIIIIMIIIMIIMMI Verwachting tot Zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust af en toe harde Zuid westelijke wind. Vry zacht. Zon: 6.49—18.49 Maan: 6.56—18.48 Naar dr. Mansur, de wali negara van Oost-Sumatra, heeft medegedeeld, zal over de status van Zuid-Asahan en La- buhan Batu worden beslist door een Volksstemming. Diapari, vertegenwoordiger van de daerah Bandjar, heeft aan Aneta mede gedeeld, dat de bevolking van Bandjar, Zuid-Borneo, Groot-Dajak en Kota Wa- fingin een spoedige aansluiting van deze gebieden bij de republiek Indonesië ^enst. Maandag hebben in Amuntai 15.000 personen een demonstratie gehou den, waarbij een zo spoedig mogelijke Verwezenlijking van de aansluiting werd geëist. IW De Verenigde Staten „wensen vrede maar niet tot elke prys zei de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson gisteren in een rede, welke hij te Berkeley in Californië uitsprak op de conferentie over internationale samenwerking op het gebied van de economische vooruitgang in de wereld, wel ke is belegd door de universiteit van Californië. „Wy zyn bereid tot onderhandelen, maar niet als het resultaat daarvan slechts zou zijn het wekken van valse verwachtingen, welke door nieuwe mislukkin gen de bodem zal worden ingeslagen. Wij hebben eveneens het plan opgevat, elk oprecht streven naar vreedzame oplossingen te steunen en ons tegen agres sie te verzetten. Wy zijn steeds bereid tot overleg, onderhandelingen en over eenstemming, maar het is begrijpeiyk, dat wij er afkerig van zyn de rol te spe len van internationale sukkel." zei hij met betrekking tot de verhouding tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Acheson somde 'tal van redenen op welke oorzaak zijn geweest, dat het nog niet tot vreedzame betrekkingen met Rusland is kunnen komen: on enigheid over de voorwaarden van een vredesverdrag met Duitsland. Japan en Oostenrijk, machtsmisbruik en dreige mententactiek van Rusland in de lan den achter 't ijzeren gordijn, obstructie van Rusland in de Verenigde Naties, verschil van mening over het toezicht op het gebruik van de atoomenergie, Russische pogingen tot ondermijning van het gezag der regeringen van on afhankelijke landen, onheuse Russi sche bejegening van diplomaten en verdraaiing van de motieven der Wes telijke mogendheden door de Russi sche propaganda-apparatuur. Acheson kwam aan de hand van een analyse van de Russische politiek tot de slotsom dat die berust op het weder rechtelijk opeisen door een kleine groep mannen van „het monopolie der weten schap omtrent hetgeen goed of slecht is voor mensen". Minister Acheson zei, dat een dergelijke politiek tegen de borst stuit. „Wij zien geen mogelijkheid tot een moreel compromis met de tegenstrij dige stelling van het internationale communisme: dat het doel de middelen heiligt, dat daarom alle methoden ge oorloofd zijn en dat de waardigheid van de mens geen gewicht in de schaal legt tegen het belang van de staat." Hy vervolgde: „Toch volgt hieruit niet dat beide systemen in onze wereld niet naast elkaar kunnen bestaan. Goed en kwaad kunnen inderdaad in alle geledin gen van het mensenbestaan naast elkaar bestaan." Of beide systemen elkaar op den duur zullen kunnen verdragen, zal volgens hem in hoofdzaak van de tegen partij afhangen. De V.S. achten het naast elkaar optreden van het democratische en het Russische systeem niet onmoge lijk, zei hij, maar dan dienen aanvaard bare middelen te worden gevonden om de wereld te vrywaren voor destructieve spanningen en zorg welke zy in de afge lopen jaren heeft moeten doormaken en welker voortduring met de belangen van geen enkel volk kan stroken. Dean Acheson besloot: „De V.S. zyn bereid samen te werken aan een waar achtig streven naar vreedzame oplossin gen. Onze houding is niet star. Onze standpunten zyn niet versteend en zul len nu zomin als later de vrede in de weg staan. Maar voor samenwerking is meer nodig dan één party. Indien de LONDEN, hedenmorgen In antwoord op een vraag van een Lagerhuislid deelde gisteren de onder secretaris van Buitenlandse Zaken mede, dat de Britse regering de beperkingen, opgelegd aan Britse diplomaten door Rusland en de satellietstaten, zeer ernstig opvatte en dat de regering zich welis waar tot heden van represaillemaatrege len had onthouden, doch overwoog of deze eenzijdige toestand kon voort duren. De ondersecretaris wees in het bij zonder op het verbod aan Britse diplo maten in Moskou zich meer dan 50 km. buiten de stad te bewegen, zonder voor afgaand alle bijzonderheden van hun reis mede te delen aan de Russische autoriteiten. Uit de woorden van de ondersecreta ris blijkt niet dat de Britse regering be sluiten zal aan Russische diplomaten de zelfde restricties op te leggen als die welke opgelegd worden aan Westerse diplomaten achter het ijzeren gordijn. Doch het antwoord van gisteren is een zeer duidelijke waarschuwing aan het adres van Rusland en de satellietstaten, dat Engeland zijn geduld begint te ver liezen en niet van plan is zich onbeperkt te laten ringeloren door de stelselmatige wijze waarop Moskou de spot drijft met het diplomatiek fatsoen Sovjet-Unie samen met ons zou willen werken aan hetgeen ik heb uiteengezet konden wy de toekomst met groter ge voel van veiligheid tegemoet zien. Wij konden dan wellicht vermindering van enige der huidige spanningen tegemoet zien. Wij konden dan uitzicht hebben op een terugkeer naar een normaler en meer ontspannen diplomatieke atmosfeer en op vooruitgang op het gebied van verschillende zaken van internationaal belang, welke dringend afdoening eisen." Verbond geen parool tot staken heeft uitgegeven. Deze staking is te beschouwen als een voorlopige socialistische-communisti- iche actie tegen de terugkeer van de Ko ning. Het is echter te verwachten, dat bij opheffing van het regentschap en de terugkeer van de Koning een actie op groter schaal zal uitbreken. In de eerste berichten over de staking v.-erd gezegd, dat 16 steenkolenmijnen volkomen stilliggen, maar dat niet be kend was. hoeveel mijnwerkers bij deze stakingen betrokken zijn In drie andere mijnen is slechts de helft der arbeiders opgekomen. Ook de 3.500 arbeiders van de te Char leroi gevestigde ijzergieterij „Progude- rie" staken en een andere metaalfabriek, de „C. U. C.", waarin 4.000 man werk vinden, ligt ook stil. (Eigen bericht) Naar de Amsterdamse wthouder voor Volkshuisvesting en Publieke werken, Mr. J. J. v. d. Velde, hedenmorgen beeft medegedeeld, is binnen een half jaer een voorstel aan de gemeenteraad van Amsterdam te Verwachten voor de bouw van drie tunnels onder het IJ (auto-, wielryders- en voetgangerstun nels.). De Willem Barendsz heeft haar wal visvangst in het Zuidpoolgebied be ëindigd en is 16 Maart wederom via Kaapstad naar Holland vertrokken. (Van een bijzondere medewerker) elangrijk sneller dan men algemeen had verwacht zijn de margarine fabrikanten, die elkaar sinds kort bekampen in een felle concurrentie strijd, nu al, na amper veertien dagen, afgegleden naar een niveau waarop het voor niemand meer mogelijk is nóg ver. der te gaan, tenzij met drastische aan tasting van de kwaliteit. Sinds de nauwe samenwerking, welke jarenlang tussen de Nederlandse marga rine-fabrikanten heeft bestaan, op ulti mo Februari j.l. werd verbroken, zijn zij elkaar gaan achtervolgen met steeds lagere ieveringsprijzen aan de handel om aldus een zo groot mogelijk deel van de productie op elkaar te veroveren Dit kort gevecht van nauwelijks twaalf werkdagen heeft de margarine-industrie al meer dan f 200.000.gekost, welk be drag voor een zeer groot gedeelte „ten goede" is gekomen aan de consument, die op dit moment vrijwel overal mar garine kan kopen voor f 0.30 per pakje van 250 gram. Men dient dit „voordeel" voor de con sument echter goed te begrijpen. Want in feite is er van enig voordeel absoluut geen sprake! Een deel van de handel staat dan ook heel erg sceptisch tegen over de dwaze prijzenstrijd, welke tus sen de margarine-fabrikanten onderling aan de gang is. Want daar weet men maar al te goed dat de grens van de redelijke prijs in enkele gevallen al weer verder is overschreden en dat nie mand met prijsverlaging kan doorgaan zonder op een bepaald moment zijn gel delijk verlies te moeten terugnemen op de kwaliteit. De bona-fide handel wenst het onvermijdelijk geknoei in de marga rine tegen te gaan, omdat men van mening is dat de consumentenprijs van goede, zelfs, gevitamineerde, margarine helemaal niet te duur is en dat de even tuele bezuiniging in een gezin zich niet moet vastzetten op een mindere kwali teit van de voedingsvetten voor de een voudige dagelijkse boterham Een ver sobering op dit terrein is een zuinigheid die de wijsheid bedriegt. Nu de industrie met afbraakprijzen is begonnen, make men zich geen illusies meer over het „goedkope" pakje mar garine! Die strijd is zó hevig geworden, dat sommige fabrikanten in één week tijds tot driemaal toe hun prijzen heb ben moeten verlagen. Maar iedereen be grijpt dat onder die omstandigheden het pakje margarine niet langer meer het pakje margarine kan blijven, dat de kwaliteit ervan moet worden aangetast en dat de markt overstroomd moet wor den met allerlei rommel. En dat er in de margarine lustig ge knoeid kan worden en ook geknoeid zal worden, blijkt reeds uit het bestaan van de Overheidsbepaling dat margarine niet meer dan 16 pCt. water mag bevatten. Het is duidelijk dat deze bepaling niet voor niets is gemaakt. Zij wijst erop dat men excessen in die richting heus niet als uitgesloten beschouwt. Wij ver nemen hierover nog dat de limiet van 16 pCt. water als minimum-eis be schouwd moet worden; gaat een fabri kant verder met het verwerken van water in de margarine, dan komt hij in conflict met de Keuringsdiensten. Men voelt wel dat in dit water-perceutage voor de fabrikant, die knoeien wil, wel ln de haven van Portsmouth is een demonstratie gehouden met twee nieuwe boten, die uitgerust zijn met het modernste apparatuur om branden op zee te bestrijden. De boten zijn 18 en 15'A meter lang, en vervaardigd uit een aluminium- legering. Zij lopen 12 knopen en kunnen per minuut 25.000 liter schuim, of 4500 liter zeewater spuiten. De kleinste der twee boten tijdens de demonstratie. De Tsjechische regering heeft gisteren aan Mgr. Ottavio de Liva, dc enig over gebleven vertegenwoordiger van het Vaticaan in Tsjechoslowakye, bevel gege ven, binnen drie dagen het land te verlaten. Mgr. De Liva is secretaris van de pauselyke nuntiatuur in Praag. De Tsjechische radio deelde mede, dat Mgr. De Liva er door het Tsjechische ministerie van Buitenlandse Zaken van beschul digd wordt, inmenging te hebben gepleegd in Tsjechische binnenlandse aange legenheden en misbruik le hebben gemaakt van zijn positie. Nu Mgr. Dc Liva het land is uitgezet, neemt men in Praag aan, dat Tsjecho slowakye binnenkort de betrekkingen met de Heilige Stoel zal verbreken. in Bohemen, zou hebben plaats ge vonden. Tijdens een preek in Decem ber zou het kruis aan de muur naar het Westen gedraaid zijn. In verband hiermede is de pastoor gearresteerd, die beschuldigd wordt „het wonder geënsceneerd" te hebben. Een gevolg van de uitwijzing zal zyn, dat het isolement van Mgr. Beran en de bisschoppen nog vergroot zal wor den. Mgr. Dc Liva had vry regelmatig contact met Mgr. Bcran, die sinds 19 Juni 1949 in zyn paleis geïnterneerd is. Tsjechoslowakije heeft een kleine le gatie bij het Vaticaan. Uit hoeveel leden de staf van deze legatie bestaat, kon niet worden vastgesteld. In de Tsjechi sche nota werd gezegd, dat de regering Mgr. De Liva niet erkende als hoofd van het pauselijk bureau. Hij werd in de nota „een employé van de apostoli sche nuntiatuur" genoemd. De Tsjechische pers heeft Mgr. De Liva herhaaldelijk beschuldigd van het zaaien van onrust en van het voeren van subversieve activiteit. De Tsje chische pers heeft verder verband gelegd tussen Mgr. De Liva en het mirakel, dat in het kerkje van Cihost. j Een paar uur zijn voldoende om een heel leven te bepalen. enige muziek zit en als het in de prijzen strijd nog enkele weken zo doorgaat zal dit maximale waterpercentage van 16 pCt. spoedig bereikt zijn. Ook in het olie-percentage dat volgens voorschrift 80 pCt. moet zijn, zitten mogelijkheden tot kwaliteitsverlaging. En helaas zullen ook die mogelijkheden niet ongeDruikt gelaten kunnen blijven als de prijzen strijd zo nog een poosje doorgaat. Wie dit alles overziet moet tot de conclusie komen, dat deze prijzenstrijd, welke zich niet baseert op daling van de grondstoffenprijs noch op een verlaging van de productiekosten, noch op 'n andere redelijke omstandigheid, een drastische afbraak van de kwaliteit achter zich aan moet trekken. De „concurrentie-marga rine" brengt geen werkelijk voordeel voor de consument, alleen maar de schijn ervan. En om die schijn te redden, wor den ook al weer de meest gevarieerde kunststukjes uitgehaald. Want het meest treurige van dat hele gedoe is wel dit: dat de kwaliteitsdaling voor een groot deel aan de huisvrouw onbekend blijft. De kwaliteitsaanduiding op het pakie is immers zó primitief, dat niemand pre cies kan weten met wat voor margarine hij nu eigenlijk te doen heeft. Van deze mogelijkheid tot grote verwarring wot'dt rustig gebruik gemaakt om de slechte samenstelling een glans van kwaliteit te geven. Wij vernemen dat b.v. in Rot terdam het nu al slag over slag voor komt dat margarine van de allerlaagste kwaliteit door knoeiende winkeliers doodleuk geëtaleerd wordt met het op schrift: „prima margarine met vitamine A voor 28 cent per pakje". Op het wik kel staat niets vermeld over de samen stelling, niets over het waterpercentage, niets over de vitaminering. Dat hoeft ook niet, want daar is geen enkele be paling voor. Integendeel: over de vita minering mag er zelfs niets op staan, dat wil de zuivel-inspectie niet hebben. Maar dan kan ook geen enkele huis vrouw op deze wijze weten wij zy koopt! Want al zou er maar één milligram vitamine A toevalligerwijze in dat pakje terecht zijn gekomen, dan kan niemand momenteel de handelaar verhinderen dit pakje met de weidse naam aan te bie den van: „bevat vitamine A". Maar éen milligram vitamine A heeft geen enkele invloed op de voedingswaarde en zou dan ook eigenlijk nooit als kwaliteits vergroting gebruikt mogen worden. Het is duidelijk dat hier de poorten wijd open staan voor het grootste bedrog! Want eerst bij een toevoeging van min stens 2000 milligram kan men redelijk die toevoeging hanteren in de Kwali teitsaanduiding. Wie beschermt de huisvrouw nu tegen alle mogelijk bedrog? Zeker er zyn fa brikanten geweest („Blue Band" Rot terdam en „Remia" Amersfoort) die openbaar hebben medegedeeld dat deze margarine-merken voorzien zijn van vi tamine A, en wel zodanig, dat de toe voeging inderdaad een kwaliteitsver meerdering inhoudt. Maar over de hele linie dient er een garantie te komen om ieder eventueel bedrog van knoeiers uit te sluiten. Het gaat eenvoudig niet aan dat de huisvrouw, die voor haar gezin gevitamineerde margarine vraagt, bij allerlei onbekende merken maar moet geloven dat het gevitamineerde marga rine is wat zij koopt. Waarom moet een melkbrood dat als melkbrood wordt ver kocht, voorzien zijn van de letters M.B.? Om de huisvrouw te beschermen tegen knoeiende bakkers! En waarom blijven er nu bepalingen achterwege om de huisvrouw te beveiligen tegen het grootst mogelijke geknoei in de marga rine? Temeer omdat de Voedingsraad onlangs nog de kwestie der vitaminering van zeer groot belang geacht heeft voor de volksgezondheid. Maar wat helpt het nu dat de Voedingsraad aandringt op het gebruik van gevitamineerde mar garine als iedereen zefts bij éen milli gram mag en kan vertellen dat er sprake is van „gevitamineerde margarine"? Ais het zó blijft, dat er niets over de vitami nering op het pakje mag staan? In het belang van de volksgezondheid en om bedrog uit te sluiten zou er juist wèl alles over de vitaminering op het wikkel moeten staan! Waarom gebeurt dit dan niet? In Den Haag zegt men: „wij zijn er aan bezig, maar ambtelijke molens draaien langzaam". Inderdaad en naar ons gevoelen: tè langzaam! Donderdag is Prins Bemhard te New York te gast geweest op een lunch, aan geboden door Thomas J. Watson, waar aan persoonlijkheden uit het zakenle ven, de uitgevery en het onderwijs aan- zaten. By deze gelegenheid hield de Prins een toespraak, waarin hy met klem verklaarde, dat er veel gelykenis was tussen de Amerikaanse en de Ne derlandse zienswyze evenals tussen de idealen van beide landen. Daarom, zo vervolgde de Prins, werd het in Ne derland zo gewaardeerd, dat de gemeen- schappclyke banden werden verzegeld door het Atlantische Pact waarin eens gezindheid der Westerse landen niet slechts in woorden werd uitgedrukt. Wellicht, aldus de Prins, hebben de berichten over een zogenaamd verlan gen naar neutraliteit in West-Europa u verontrust. Ik kan echter met het groot ste gezag verklaren, dat deze gevoelens in Nederland niet bestaan, hoewel Ne derland honderd jaar lang volgens tra ditie neutraal is geweest. De Neder landers zijn realistisch en zij zien wel degelijk in, dat er geen ontkomen is aan de werkelijkheid van heden door een dagdroom-neutraliteit. De na-oorlogse toestand heeft Neder land gedwongen naar nieuwe hulpbron nen uit te zien, zo vervolgde de Prins. Zoals gij hebt kunnen zien, zoekt Neder land thans aan de andere zijde van de Oceaan, niet om meer hulp te ontvan gen, doch om een middel te vinden voor het verdienen van zijn eigen onder houd. De Nederlanders wensen hun dollars te verdienen en wensen deze niet zo maar te ontvangen. Daarom wordt de energie gericht op de mogelykheden van export naar de Verenigde Staten. 'l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1