Het gereed liggende terrein mist voldoende aantrekkelijkheid A Bloemendaalse raad gaat monumenten bekijken BUREN HORLOGES OFFICIER EIST Zy2 JAAR TEGEN hoofdinspecteur der belastingen Nieuwe klok van de Sint Jozefkerk door de bisschop geconsacreerd VAN NIEL Verdediger: „Belastingautoriteiten moeten straffen, niet de strafrechter" VERVORMEN AGENDA Begrotingswijzigingen i STIENS voor J. B. Schuil 75 jaar Philips, Erres, Waldorp Radio DE HOOVER WASMACHINE Pastoor W. M. Bosch R.K. ANALYST(E) Probleem der industrialisatie te Haarlem(I) burgemeester Dr. G. KRAUS f 54.000voor sportveldennog geen speelweide voor kleuters TAXI? Bei, 13000 VRIJDAG 17 MAART 1950 PAGINA 2 Na een zitting van zeven uur: Lof voor ambtenarencorps Schilderijen-affaire BIJVULLEN en VERNIEUWEN van MATRASSEN HAARL. MATRASSENHU1S H. DE GRAAFF Vrijspraak gevraagd MODEMAGAZIJNEN nu en voor de PAASDAGEN, uw oude hoed, in elk door U gewenst model Burgerlijke Stand i Meer en minder, maar méér minder CREMERS Voor algeheel herstel naar de Velutve Benoemd tot hoogleraar Geen audiëntie MODERNE BRILLEN GIERSTR. 27 Lev. alle Z.fondsen Kleuters en voetballen De monumenten verordening Bekend Haarlems toneel schrijver en criticus Loonzakjes verdwenen spoorloos „EPEDA" MATRASSEN WASSENAAR DAC en NACHT J. G. Kaasenbrood... Technisch gr ooi! Gr. Houtstr. 131 Smedestraat 7 Tel. 10271 TeL 11287 Betaling desgewenst in overleg Uit voorraad leverbaar: P. A. TAMMER GROTE HOUTSTRAAT 86 5KORTING Woninginr. Van Duivenboden U zult versteld staan van onze enorme sortering! BARKER'S BEHANG Gen. Cronjésr. 135, H'lem-N. Tel. 11657 Bel ons even om stalenboeken. Damesvoorjaarsbeurs 30.000ste bezoekster met tapijt verrast Aanrijding op de Leidse vaart WASSERIJ DUYN Viering van zijn koperen pastoraatsfeest ïn de zaal van de Haarlemse Rechtbank brandden gisteravond reeds geruime tijd de lampen, toen de president, mr. H. J. Ferwerda, de zitting sjoot, tijdens welke sedert het ochtenduur de zaak behandeld werd tegen de 44-jarige hoofd inspecteur der belastingen te Amsterdam, W. van B., woonachtig te Heemstede. In een gedeelte van onze oplage gaven wij gisteren een uitvoerig verslag van de ochtendzitting en het liep reeds tegen de avond, toen de Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bonman, zijn requisitoir hield en tegen de verdachte een gevangenisstraf eiste van drie jaar en zes maanden met ontzetting uit het recht om een functie bjj de belastingen te bekleden. Hij noemde het geen aangename taak een eis te stellen tegen een veraachtj, die zon belangrijke functie bekleedde. Bij het grote publiek staat de belasting ambtenaar toch al niet in' een goed blaadje en men is maar al te gauw ge neigd met dit ene geval te gaan gene raliseren. De officier toonde zich ech ter buitengewoon tevreden met het feit, dat de belastingdienst dit hele geval zelf had aangepakt en uitgezocht en prees het ambtenarencorps dan ook ho gelijk, dat het niet geaarzeld had het mes in eigeVi vlees te steken. Een bij zonder woord van lof sprak hij aan het adres van de heren Bus, Koerse, Van der Reg, Kuilman en Hendriks. Toen de behandeling gistermiddag werd voortgezet, werd het een verwarde geschiedenis bij het verhoor van de ge tuige K., een wijnhandelaar in Amster dam. Deze hield zich in zijn verklarin gen nogal aan de oppervlakte en het enige, wat eigenlijk kwam vast te staan, was het feit, dat getuige aan Van B., die. hem in belastingzaken steeds ter zijde stond, enkele flessen wijn had cadeau gedaan. Het waarom kwam ove rigens helemaal niet duidelijk tot uiting en na lang heen- en weex-gepraat sneed de president dit punt af en kwam hij op de kwestie van mevr. Van T. Van B. had deze 87-jarige dame eens op een feestdag ontmoet en fit het ar chief wetend, dat zij vermogend was, had hij de kennismaking voortgezet en verzorgde, hij ook voor haar de belas tingzaken. Het kwam zelfs zover, dat ook verdachte's echtgenote en kinderen bij de dame over huis kwamen en naar Van B. mededeelde ontving hij verschil lende malen geschenken voor zijn kin deren. Waar de zaak echter om draaide, was een bedrag van f 5000.dat Van B. van de oude dame ontvangen had om mee te speculeren. Daarbij had hij het han dig ingekleed en wel zo, dat eventuele winst samen gedeeld zou worden, doch verlies geheel voor rekening zou komen van dame. „Hoe vindt u dat zelf nou?" infor meerde de president. „Och, zij hield van een gokkie," was het antwoord. Van het geld kocht Van B. effecten, die hij op naam stelde van zijn 6-jarig zoontje. Is het geld ooit weer in handen ge komen van mevr. Van T.? vroeg mr. Ferwerda. Verdachte gaf daar een ontkennend antwoord op en voegde er aan toe, dat Z'.i het hem geschonken had. Een notariële acte was daar echter n.iet van opgemaakt en verdachte kon niet zeggen, wanneer hem dat geld ge schonken was. De president twijfelde kennelijk aan die schenking en toen verdachte bleef volhouden, toonde hij een brief, die de oude dame aan een ken nis had gegeven me* de opdracht deze na haar dood aan Van B. te overhan digen. Daarin gaf zij te kennen, dat Van B. dan de f 50Ö0.mocht hou den Verdachte raakte door deze onver wachte wending in de zaak wel een beetje uit zijn evenwicht en zijn ver klaringen kwamen in een nog kwader daglicht te staan, toen die bewuste ken nis getuigde, dat mevr. Van T. her haaldelijk klaagde over die terugbeta ling van dat geld. Een en ander was overigens al duide lijk geworden uit de schriftelijke ver klaring van de gedupeerde dame zelf en de onderdirectei#r van de Twentse Bank te Haarlem deed er nog een schepje bovenop, toen hij mededeelde, dat mevr. Van T. niet meer met Van B. wilde te maken hebben en bij hem in het vervolg om advies in belastingkwes ties zou komen. Een al even merkwaardige zaak was die van de handelsreiziger H. nit Am sterdam. Deze had op advies van ver dachte op zijn biljet voor vermogensaan- wasbelasting ingevuld, dat hjj in Mei 1940 in het bezit was van een grote col lectie schilderijen ter waarde van enige duizenden guldens. De rjjksaccountant Koerse had zich daarover verbaasd, daar de man als onvermogend bekend stond. Hij stelde een nader onderzoek in, vroeg de reiziger een nadere specificatie van de schilderijen te geven. Dat was hem echter niet mogelijk, daar hij de schil derijen verkocht had aan een Jood. die in de oorlogsjaren was weggevoerd. Op een desbetreffende vraag vertelde hij daarna de accountant, dat hij de stukken destijds gekocht had bij een kunsthandelaar in het Gooi. die inmid dels overleden bleek te zijn. De schil derijen had hij altijd zonder mede- Advertentie weten van zijn vrouw op een aparte kamer thuis gehad, waarvan hij alleen de sleutel had. De enige, die kon getui gen, was hoofdinspecteur Van B. Deze deed dat uiteraard grif, maar de rijks accountant gaf het niet op, totdat de reiziger plotseling met een lijstje kwam van de bewuste schilderijen. Bij het verhoor voor de rechtbank bleek, dat de reiziger, die als getuige gehoord werd, de schilderijen nooit had bezeten en het lijstje tenslotte maar overgenomen had uit een cata logus. Uit het hele verhoor kwam ove rigens wel vast te staan, dat Van B. ook hier de kwade genius was, of schoon de getuige herhaaldelijk op het gevaar vah meineed moest gewezen worden, eer hij voor de waarheid uit kwam. Het laatste punt betrof eveneens een geval van valse voorlichting van ver dachte. Het hoofd van belastingen te Amsterdam gaf tenslotte nog zijn visie op de hele zaak. waarbij hij Van B. schilderde als een harde werker, wiens rapporten hij echter altijd controleerde, omdat hij naast veel vernuft dikwijls ook grote onnozelheid aan de dag legde. De eenzelvigheid van de man was hem door deze zaak duidelijk geworden. Hij vertelde nog, dat verdachte onder, gefin- Advertentie 's morgens gehaald, 's avonds gebracht GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TELEF. 11485 geërde naam advertenties plaatste om geblokkeerd geld over te nemen. In zijn requisitoir probeerde de officier een verklaring te vinden voor het ge drag van de verdachte en hij meende dat alleen te moeten toeschrijven aan diens schraapzucht en onweerstaanbare drang zich een vermogen te verwerven. Uitvoerig ging hij de verschillende pun ten uit de tenlastelegging na, daarbij op merkend, dat hij verschillende andere kwesties maar buiten beschouwing had gelaten. Ten aanzien van de vervalsing der kwitanties achtte hij het overtuigend bewijs geleverd evenals inzake het ont trekken van een schilderij aan conser vatoir beslag. Een wettig bewijs kon hij niet leveren in de zaak met de wijnhan delaar en daarvoor vroeg hij dan ook vrijspraak. De andere feiten daarentegen achtte hij weer wettig bewezen. De officier vroeg zich af, of verdachte wel normaal genoemd mocht worden en zinspeelde op een psychiatrisch onder zoek. Hij kwam tenslotte tot zijn eis van drie en een half jaar. Mr. S. van Oven uit 's-Gravenhage hield ruim een uur zijn pleidooi, waarin hij het een fundamentele fout noemde, dat men hier niet iemand wilde straffen, omdat hij strafbaar was, maar omdat hij verkeerd gehandeld had als hoofd inspecteur der belastingen. Punt voor punt nam hij de dagvaarding door en kwam steeds weer tot de conclusie, dat er geen veroordeling mocht volgen. Hij vatte zijn gedegen en gedocumenteerd betoog samen in een slotconclusie, dat zijn cliënt voor al die gevallen gestraft moest worden door de belastingautori teiten en niet door de strafrechter. Hij verzocht de rechtbank ten slotte geen veroordeling over verdachte uit te spreken. De rechtbank zal Donderdag 30 Maart uitspraak in deze zaak doen. ANEGANG 24, HAARLEM GEBOREN: J. M. P. Kuiper-Huijs- mans, z; H. Kist-van Heerden. z; C. J. van Zomeren-Holleman, z; J. C. Leuver- Rietvelt, z; A. D. van den Braak-van Ophem, z; G. C. Overtoom-Bijrij. z; A. Bakker-Tesselaar, d; A. Traanberg- Jcustra. d; M. S. Hupkens-de Droog, a; P. Dolron-Heijne. d; J. M. Pijnaker-Aar- denburg. d: A. C. van Dijk-Elfering. d; J. A. C. Hazenberg-Muijs. d: J. M. Kooi man-van Rossen, d; J. W. Dijkzeul-Hul sebos. d: S. C. Ullers-van Gog. d. GEHUWD: C. Bruijnes en N. Wage- mans; P. Meiboom en G. Slikker; H. Bijdemast en H. Smit; D. B. de Mun- nick en A. H. Boon. OVERLEDEN: L. van Rossum. 88 i., Wouwermanstraat; J. van der Holst, 62 j„ Van Egmondstraat; D. J. de Custer- Steenkist. 79 j„ Amsterdamstraat; J. C. de Wit. 7 m., 2e Zuidpolderstraat. 11e wegen leiden naar Rome. Maar hooguit twee naar de Waarderpol- der. Heeft men deze niettemin ge vonden en begaan, dan belandt men al dra bü de gereedliggende industrieter reinen, gelegen tussen Oude Weg, Waar- derweg en Ir. Lelyweg, welke meer op vallen door hun desolaatheid dan door een beloftevol begin van industriële be bouwing. Wil het gelukkige toeval, dat men zich in ter zake deskundig gezel schap bevindt, dan kan men zich aan de hand van een gedocumenteerde toelich ting op de hoogte stellen van de stand der industrialisatie in Haarlem, om, na gezien en gehoord te hebben, daarover een gefundeerde opinie te vormen. Wij zijn er dan geweest, en hebben gezien en gehoord. Reeds te voren wa ren wij overtuigd van de noodzaak, .dat pok in Haarlem de industrie-vestiging moet worden bevorderd. Niemand, die daaraan nog twijfelt. Uitbreiding var.- de bestaande en vestiging van niéuwe in dustrieën vormt een der eerst noodza kelijke voorwaarden tot het economisch herstel van Nederland. Wanneer wij na afloop der Marshall-hulp, dus medio 19-52, weer op eigen krachten moeten drijven, dienen de belangrijkste indus triële investeringen te zijn geschied. Al dus stelde ook minister Van den Brink het in zijn bekende industrialisatie- ncta. Haarlem mag daarbij geen verstek laten gaan. Het heeft een uitmuntende ligging, in- het hart van Hollands in dustrieel centrum en dicht bij de Ken- nemer landse zwafe industrie, het heeft goede verbindingswegen, zowel te water als te land, en niet op de laatste plaats dient er werkgelegenheid te worden ge schapen voor een gestaag groeiende be volking. Moet Haarlem dan niet een woonstad, en alleen maar woonstad, zijn? Deze vraag bevestigend te beantwoorden zou gelijk staan met het voteren voor een dode stad en voor een eenzijdige stad. Reeds toen de noodzaak van industriali satie aanmerkelijk minder urgeerde dan thans, in 1942, concludeerde ir. Ottevan- gers in zijn boek ,,De sociSal-economische structuur van Haarlem en omgeving" tot een „niet-onbeduidende rol", die Haarlem zou spelen „bij de te verwach ten belangrijke industriële ontwikkeling van ons land". En hij liet daarop volgen: „Het is derhalve zaak te zorgen, dat Haarlem bijtijds de zo gewenste indus- triële perspectieven openenkan". Haar- lem zij en blijve woonstad en industrie stad tevens. Daarmee belanden we in medias res: welke perspectieven opent Haarlem op het ogenblik? Deze vraag voert ons meteen terug tof de grazige weiden van de Waarderpolder, die slapende wachten op de kus van het fikse in dustriële initiatief, dat haar ten leven zal wekken. Maar de industriële prin sen blijven uit een enkele bijzon der voortvarende uitgesloten en Haarlem zit nu al jaren lang te kijken met een zorgenkind, waarin reeds grote kapitalen zijn. geïnvesteerd en waaraan nog grote bedragen zullen moeten worden ten koste gelegd. Er ligt in de Waarderpolder op het ogenblik bouwrijp gereed een aan de gemeente toebehorend terrein var. ruim 7 h.a.; eerlang kunnen daar nog ruim 8 h.a. aan worden toegevoegd (deze grond moet nog in eigendom worden verkre gen, doch is reeds in het geldende uit breidingsplan opgenomen) en tenslotte blijft in het gedetailleerde uitbreidings plan nog een oppervlakte van pl.m. 40 h.a. voor industrie beschikbaar. Die ruim 7 h.a., welke wij boven reeds noemden en die gelegen zijn rondom en aan de Industriehaven I, liggen nog practisch geheel ongebruikt. Vorig jaar werd er geen vierkante meter gronds van ver kocht. En eindelijk rijst dan de vraag: hoe komt dit en hoe daarin verbetering te brengen? Om te beginnen is de grond er (nood zakelijkerwijs) vrjj duur: f 12.tot f 14.per m2„ al naar gelang men te doen heeft met aan het water gelegen gronden of niet. Dit bedrag komt onge veer overeen met wat de gemeente er aan' ten koste gelegd heeft. Maar dan zal er nog geheid moeten worden, daar men hier te doen heeft met weliswaar opgehoogde, doch slap gebleven gronden. Een ander bezwaar, op het gereedlig gend terrein betrekking hebbend, is, dat het over het algemeen een geringe diep te heeft. Industrieën, die zich mettertijd willen uitbreiden, zullen niet spoedig tot vestiging overgaan, omdat zjj die uitbrei ding niet in de diepte (op goedkoper terrein) maar langs de haven (en dus op duurder gebied) zullen moeten zoe ken. Wat de aantrekkelijkheid van Haar lems handels- en industrieterreinen ech ter in beslissende mate schijnt te ver minderen, dat zij hun gebrekkige toe gangswegen. De het vorig jaar ingestel de commissie, die tot taak had B. en W. te adviseren over de industrialisatie van Haarlem, meende in haar door ons in dertijd uitvoerig gepubliceerd rapport, dat de bouw der z.g. Prinsenbrug over het Noorder Buiten Spaarne, even ten Noorden van de spoorbrug en tegenover het Prinsen Bolwerk, het tovermiddel zou zijn om de Waarderpolder eens en voorgoed te ontsluiten. Op de begroting voor 1950 hadden B. en W. in aansluiting daarop een partiële post geplaatst van f 700.000.voor de bouw van deze brug (de helft der totale kosten). In de Me morie van Antwoord werd aan deze post echter het karakter van een stelpost ge geven, waarmee B. en W. tegemoet kwa men aan de in het afdelingsverslag van de Raad geopperde bezwaren. Deze raadsleden waren ons inziens- terecht van oordeel, dat de Prinsenbrug r iet de pa nacee zal leveren voor alle kwalen, doch dat eerst de hoognodige verbete ringen op het terrein zelf en deszelfs bestaande toegangswegen dienen te worden aangebracht. In een volgend artikel zullen wij na der ingaan op dc eerst noodzakelijke verbeteringen, welke wèl beslissend kunnen worden geacht, om de blijkbare tegenzin tot industrievestiging te doen overwinnen. BIOSCOPEN: Rembrandt: Het staat in de sterren (Theater Plezier), (a. 1.), 8 uur; Zaterdag middag: Bambi (a. 1.), 2 en 4.15 u.; Palace: Schep vreugde in 't leven (a. 1.), 2, 4.T5, 7 en 9 u.; Luxor: The Third Man (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Spionnage in Lakeview (18 j.), 2.30, 7.00 en 9.15 u.; City: De kampioen melkboer (strikt volw.). 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theaterMotor- duivels (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 17 Maart Frans Halsmuseum: Prijsuitreiking inter- scholaire tentoonstelling, 8 uur. Krelagehuis (Leidsevaart): Dames-Voor- jaarsbeurs, geopend t.m. 17 Maart iedere werkdag van 1017 en van 1923 uur. Zaterdag 18 Maart Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit (Jon ge Toonkunstenaars)Frangoise Vetter (cel lo) en Tineke de Smidt (piano), 8 uur. Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia: „Wat iedere vrouw wel weet", 8 uur. Advertentie GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk. Wij geven U een betrouwbaar advies bij de aankoop van Uw STOFZUIGER Betaling in overleg Verschenen is een nota van wijziging in de ontwerpbegroting van Haarlem voor 1950. De bijdragen van het rijk in de kosten van de politie kunnen met f 36.000 verhoogd worden en gebracht worden op f 1.887.562. Daar de uitkering uit het gemeentefonds met 5 pet. ver hoogd zal worden, zal de gemeente f 218.000 meer kunnen ontvangen. De bij zondere uitkering zal f 50.000 meer be dragen. Het batig saldo van het energie bedrijf is f 25.000 hoger gesteld. In verschillende salarisposten is de vijf procent verhoging opgenomen. Het sportterrein aan de Schalkwijker- weg zal een beplanting als windkering krijgen, waarvoor f 500 nodig is. De school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen zal ongeveer 1 Mei geopend worden, het aantal leerlingen zal niet boven de zestig komen, zodat f880 min der voor schoolbehoeften nodig is. De leerlingen zullen echter als onderdeel van het leerplan de middagmaaltijd ge zamenlijk nuttigen, waarvoor f 3.000 is uitgetrokken. De steun aan valide en invalide arm lastigen zal f 120.000 meer bedragen. Aan het schoolpsychologisch bureau zal een visiting teacher worden aangesteld, die f 5280 moet verdienen. De verhoging van de kolenprijzen en van de tarieven voor gas en electriciteit hebben op de suppletoire begroting een verschuiving van getallen veroorzaakt. Het totaal van de afgevoerde kapitaals uitgaven bedraagt f448.500. Naar wij vernemén. is burgemeester Cremers thans in zoverre hersteld, dat hij zich naar de Veluwe heeft kunnen begeven voor algeheel herstel. Het punt van het Noorder Buiten Spaarne, waar eventueel de z.g. Prinsen brug zou worden gebouwd. m 3Si;: Op het priesterkoor van de St. Jozef kerk hing gisteravond aan een met bloemen en groene takken versierde driepoot de nieuwe klok, die de volgen de inscriptie draagt: „Johannes is mijn naam. In het jaar 1943 werd ik door vijandige hand geroofd en in het jaar 1950 ben ik teruggekeerd als geschenk van deken J. v. d. Wiel. Ik werd gecon sacreerd door bisschop Johannes Petrus en aldus vernieuwd roep ik als een nieuwe Johannes de gelovigen samen voor God Toen Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers, ge assisteerd door de kapelaans, om half acht de klokkenwijding verrichtte, be vonden zich in de kerk vele parochia nen, die de verschillende ceremoniën met belangstelling volgden. Enkele geestelijken zongen tezamen met de schola cantorum de liturgische gezan gen. Na de wijdingsplechtigheden wenste de bisschop in een toespraak geestelijk heid en gelovigen geluk met de terug keer van de Johannes-klok in een nieu we gedaante. Omdat een klok aan een kerk eeiv hoge waarde geeft wordt zij ook met zoveel luister geconsacreerd. Door deze ceremonie is zij een gewijd voorwerp geworden, dat alleen zal die nen tot meerdere eer van God. De klok roept ons op, om onze stemmen te ver enigen met de lofzangen van de heili gen, door haar moeten alle klanken van ons hart worden uitgesproken. Wanneer wij het luiden horen, moeten wij steeds bedenken, dat het de stem van God is, die ons roept, daarbij indachtig de woorden: „Als gij de stem des Heren verneemt, wilt dan uw gemoed niet verharden." De geneesheer-directeur van het Pro vinciaal Ziekenhuis te Santpoort, dr. G. Kraus, is bü Koninklijk Besluit benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Groningen. Hij zal daar doceren in de psychiatrie en de neurologie. Door deze benoeming zal dr. Kraus eervol ontslag vragen als directeur van het Provinciaal Ziekenhuis, zodat daar een benijdenswaardige vacature ontstaan zal. Dr. Kraus werd in Groningen geboren en promoveerde in 1933 op het proef schrift „Krankzinnigheid in Nederland". In 1927 werd hij benoemd tot geneesheer aan het Provinciaal Ziekenhuis te Sant poort en toen dr. Van der Scheer het professoraat werd aangeboden, nam hij de leiding van het ziekenhuis van hem over. Bij de viering van het honderd jarig bestaan van het ziekenhuis te Sant. poort is duidelijk tot uiting gekomen, wat dr. Kraus en zijn medewerkers voor de patiënten betekenen en wat met de arbeidstherapie bereikt is. Z. H Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 21 en Woensdag 22 Maart geen audiëntie, verlenen. Advertentie De gemeenteraad van Bloemendaal kwam Donderdagmiddag in Openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burge meester jhr. mr. C. J. A. den Tex. Aan de orde kwam de aanleg van sportvelden, waarvoor een bedrag van f 54.000 op de kapitaalsdienst der begroting 1950 is uitge trokken en waardoor enige wisseling van sportclubs nodig is. waarbij de kwestie D.S.S. en Ever Swift o.a. weer op het tapijt moest komen. De heer Vliegen (P. v. d. A.) was blij dat D.S.S. in Haarlem geholpen kan wor den. Spr. vroeg zich af of het terrein „Bleek en Berg" wel gedraineerd moet worden. Een deskundig advies daarover lijkt spr. wel noodzakelijk. De heer Feye (K.VJM sprak namens de heer Pinxter, die wegens sterfgeval afwe zig was. Het is nog lang niet zeker, meent de heer Pinxter, dat D.S.S. op het terrein van Schoten terecht kan. Zou men de nele situatie voorlopig nogniet een jaar laten zoals ze is? Komt tijd, komt raad. De heer Groeninx van Zoelen (C.H.) kwam nog eens terug op de door de voor zitter als „onhebbelijk" gekwalificeerde brief van het bestuur van D.S.S. Als dat zo is, dient die club niet geholpen te wor den. De heer Wildt Meyboom (P. v. d. A.) vroeg hoeveel toekomstige inkomsten te genover die f 54.000 zijn te verwachten. De voorzitter zegde een onderzoek naar de drainage toe. De K.N.V.B. heeft positief medegedeeld, dat D.S.S. op de Verspronck- weg kan komen, zö gauw Schoten naar het Noorden kan verhuizen. Ever Swift zal ge holpen worden door een overeenkomst tus sen de gezamenlijke hockey-clubs. Het be stuur van D.S.S. heeft een nieuwe brief ge schreven, waarin verontschuldigingen zijn gemaakt. In 1946 heeft de gemeente zich ook niet onbetuigd gelaten tegenover deze club. Wethouder v. Geluk meende, dat de op brengst der velden niet hoog geschat moet worden. De heer Feye kon de gewraakte brief niet zo erg vinden. Er staat in, dat men niet accoord gaat met de beslissing van het gemeentebestuur. Ambtelijk moge dit niet welluidend zijn, voor sportsmen is het keurig gezegd. De post van f 54.000 werd goedgekeurd met 2 stemmen tegen, n.l. van de K.V.P.-leden mej. Nolte en Feye, die alleen voor de Aerdenhoutse velden goed keuring verleenden. Vervolgens kwam aan de orde het aan leggen van een kleuter-speelweide op het vrije voetbalveldje bij de Zomereorgerlaan, tegenover de hertenkamp. Reeds eerder was f 10.000 gevoteerd voor het maken van de weide op een andere plaats. De heer Schulz (P. v. d. A.) pleitte harts tochtelijk voor het behoud van dit vrije veld, terwille van de jeugd, die niet in sportclubs is. Hij begreep niets van de ambtenaar van de sport en vroeg de speel weide in het Bloemendaalse bos te maken, waarvoor geen f 10.000 nodig is. De heer Wildt Meyboom verklaarde zich niet bereid het voorstel te steunen, daar de financiële toestand der gemeente nog te zorglijk is. Wethouder Rohling betreurde het, dat de raad opnieuw over de f 10.000 wil debatte ren, daar dit crediet al verleend is. Het gaat alleen om een andere plaats dan oor spronkelijk bedoeld was. Spr. is voor plaat sing in het Bloemendaalse bos en wil het vrije veldje zodanig afsluiten, dat het ai- leen door Bloemendaalse kinderen gebruikt kan worden. De raad besloot de post van de begroting af te voeren. B. en W. zullen met een nieuw eenvoudig voorstel komen. De kapitaalsdienst werd daarna goedge keurd. Om 't voorstel tot het vaststellen van een nieuwe monumentenverordening waar over wij een uitvoerig artikel plaatsten ontspon zich een debat. Van de zijde van de V.V.D. werd de eigendomskwestie in dit verband ter tafel gebracht. De regering zal binnenkort algemene richtlijnen geven en daarom is de gemeentelijke verordening niet ter zake, betoogde de heer Smit van Gelder. De heer Dc Jong Schouwenburg (C.H.) wees er op, dat enige minister er nog niet in geslaagd is een afdoende regeling te treffen. Bovendien heeft de gemeente we) degelijk een eigen gebied voor monumen tenverzorging. Het gaat niet alleen om een lijst, maar ook om de rechtsgevolgen, en daarover moet men ernstig nadenken. Spr. achtte de interpretatie van het oude artikel I (de doelstelling) gelukkiger dan van het nieuwe, dat te uitvoerig is en diende enige redactie-amendementen in. De voorzitter achtte het overbodig te zeggen, dat Bloemendaal een mooie ge meente is. Dat ligt echter niet aan de laat ste geslachten, aldus spr. Er is zeer veel bedorven, wat vroeger tot stand is geko men om behouden te blijven. Het bederf van deze eeuw moet een halt worden toe geroepen. De monumentenverordening 1933 werkte niet afdoende: de storm, die over het nieuwe voorstel is losgebrokenheeft spr. in hoge mate verbaasd. De gemeente heeft indertijd moeten ingrijpen bij de Carmeltrap en de Bekslaan en daar trek ken de nageslachten de vruchten van. Zo moet er nu weer eeuwige schoonheid vast gelegd worden, waartoe een betere speci ficatie en beveiliging nodig zijn. Elke eige naar heeft beroep op de raad, een uitweg die niet te onderschatten is. De woningwet-commissie zal de stukken nader bekijken en in een der volgende ver gaderingen zal de verordening dan, mét enkele amendementen, opnieuw aan de orde komen. Intussen kan de raad een ex cursie naar de monumenten maken. Besloten werd een strook grond aan de Zandvoorterweg van de firma v. Empelen te kopen. Nadat enige andere, veelal administratie ve punten, besproken waren en met 8—7 stemmen besloten was de heg op de hoek van de Busken Huetlaan en de Bloemen- daaJseweg te doen sneuvelen, werd de ver gadering om half zeven gesloten Met veel nadruk wees de bisschop op een zeer speciale taak van de kerk klok: het luiden van het Angelus. De vrome gewoonte van onze voorvaderen driemaal per dag het Engel des He ren te bidden is de laatste tijd helaas erg verslapt. Als het Angelus luidt, moeten wij in het huisgezin of op het werk gedurende enkele ogenblikken onze bezigheden staken, om het myste rie van de menswording te over wegen. Tenslotte bad de bisschop met de gelovigen het Engel des Heren, terwijl deken J. Kuilman met een houten ha mer de slagen van het Angelus gaf op deze nieuwe Johannes-klok. Maandag 20 Maart wordt de toneel schrijver en criticus J. B. Schuil, die zeker een bekend Haarlemmer genoemd mag worden, "75 jaar. De jubilaris zal die dag uitstedig zijn, maar dit kan ons toch niet van ons voornemen afbrengen om aan deze bijzondere en Sympathieke figuur een artikeltje te wijden. Er zullen maar weinig Haarlemmers zijn die Schuil niet kennen en er zullen ook maar weinig ouderen zijn, die niet een boek van hem lazen, een toneelstuk van hem zagen of met belangstelling kennis namen van zijn critieken. In de Stadsschouwburg ontbreekt hij zelden en de toneelliefhebber weet hem op zijn vaste plaats op de eerste rij, vlak bij de deur aan de rechter kant Zijn hart gaat' nog naar het toneel uit. Geen wonder, want in zijn lange leven hoe is het mogelijk dat deze man al 75 jaar wordt! heeft hij zeer veel zowel voor het beroeps- als voor het amateurtoneel gedaan. Schuil begon zijn loopbaan in 189" als Indisch officier en kwam in 1904 naar het vaderland, waar hij na een verblijf in Den Helder in 1908 luitenant werd bij het tiende regiment infanterie te Haar lem. In de eerste wereldoorlog diende hij als majoor. In 1904 speelde de Koninklijke Letter lievende vereniging „J. J. Cremer" zjjn toneelspel „Strijd". De toneelvereniging „Het Nederlands Toneel" bracht van hem op de planken twee Indische blij- spelen, „Gedeballoteerd" en gelo- vige", ook „Mésalliance" De Nederland se Toneelvereniging speelde van hem „Fatsoen", waarin o.a. Tuly Lus en Esther de Boer—v. Rijk hoofdrollen speelden. Dit stuk werd ook in het Duits vertaald als „Die lieben Nachbarn". Het Hofstad-toneel en het Schouwtoneel speelden „De zedelijkheidsdictator". De heer Schuil heeft verschillende éénacters geschreven, o.a. „Dodenrit", „Gelukkig getrouwd" (o.a. gespeeld door het troepje van Jean Louis Pisuisse), „Intermezzo" en de speciaal voor HFC geschreven stukken „Voetbalmaniakken" en „De laatste ronde". Van zijn jongens boeken is „De Katjangs" voor het toneel bewerkt. Schuil verscheen zelf menigmaal op de planken, had zitting in de jury voor talrijke toneelwedstrijden en prijsvra gen en werd in „Ons Tooneel" eens ten voorbeeld gesteld als een man van grote deskundigheid, betrouwbaarheid en op bouwende eigenschappen. Ongetwijfeld zullen velen de 75-jarige in gedachten de hand schudden en hem nog vele gelukkige jaren in gezondheid toewensen. Sedert enige tijd werden in een ga rage op verschillende tijdstippen loon zakjes, inhoudende f 75, vermist. Thans is als verdacht van deze dief stallen door de recherche aangehouden de 22-jarige M. J. Advertentie JANSWEG t/o Station - Telef. 14329 Advertentie Advertentie Advertentie KLEVERLAAN 176—178 - TELEF. 14753 Advertentie le klas ZWITSERS FABRIEKSMERK N.B. Wij brengen een aardig Schwar*- walder klokje met gewicht, prima kwaliteit, voor slechts f 7.—. Advertentie Het succes met de op al onze goederen, gedurende de damesbeurs is zo groot, dat we deze als nog op alle in onze zaak gekochte arti kelen toestaan tot en met MAANDAG 20 MAART a.s. GED OUDE GRACHT 108—110 Telef. 17165 Advertentie Ook gisteren, stonden de belangstel-^ lenden weer in lange rijen te wachten voor de ingang van de damesvoorjaars beurs. De 30.000ste bezoekster, mevr. Bosma uit de Gijsbrecht van Amstelstraat, passeerde gistermiddag de controle. Zij kreeg een prachtig tapijt cadeau. Nog steeds stromen vele belangstel lenden het Krelagehuis binnen. Van middag om 1 uur werd de 34.670ste be zoekster genoteerd. Op de Leidsevaart werd gistermiddag tex hoogte van de Prins Hendrikbrug een wielrijder door een motorrijder aangereden. De motorrijder kreeg daar bij een wond boven het linkeroog en verzwikte zijn linkerpols. Na door even lid van de Ongevallendienst aan het posthuis Leidseplein te zijn verbonden, is hij naar het Grote Gasthuis gegaan om de wond te laten hechten. De aanrijding ontstond, doordat de wielrijder, die op de Leidsevaart in Zui delijke richting reed plotseling achter een voor hem rijdende auto vandaan kwam om linksaf de. Prins Hendrikbrug op te rijden. De motorrijder, die uit tegenoverge stelde richting kwam, bemerkte daarbij de wielrijder te laat op en reed hem aan. Advertentie AMSTKKDAMSF.V AART 20 TEI,. 11053 Dit week-end viert pastoor W. M- Bosch te Aerdenhout-Bentveld zijn ko peren pastoraatsfeest. Zaterdagavond 7 uur zal de jeugd van de parochie van Sint Antonius de jubi laris plechtig inhalen. De gidsen en ver kenners begeleiden de auto van de Vier sprong naar de Sparrenlaan; de verken nersband van het district Haarlem ver leent hierbij medewerking. In de Spar renlaan zullen de welpen en kabouters met fakkels opgesteld staan. Om half acht celebreert pastoor Bosch een plechtig Lof. waaronder pater AeS- Brenninkmeijer de feestpredikatie houdt De tenor Han Lefèvre zal vóór 't Lof een priesteriied zingen. Zondag 19 Maart is om 9 uur de plecn- tige Hoogmis en des middags van twee uur tot half vier receptie. Om 4 uur L«» met „Te Deum", waaronder een dank woord van de jubilaris. Het feestgeschenk van de parochie prijkt reeds in de kerk. een nieuwe vloerbedekking een soort asfalt-tege*; waardoor de intieme sfeer in het kerkje var. Aerdenhout-Bentveld nog ve hoogd is. Advertentie DE COÖPERATIEVE STOOMZUIVELFABRIEK „DE GOEDE VERWACHTING" te Gilze N.-Br. toekt een Bekendheid met bacteriologisch en che misch onderzoek van melk en melk producten vereist. Moet tevens genegen zijn enige admini- stratieve werkzaamheden te verrichten. Brieven met uitvoerige inlichtingen Tdiploma's, ervaring, verlangd salaris, leeft, enz.) te richten aan de Directie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2