Liberalen in België kunnen nog niet besluiten t Zij zinnen op camouflage-middelen voor een koerswijziging Keert koning Leopold terug? Waarschuwingsstakingen" uit protest tegen Leopold's plannen Daling van de prijzen in het verschiet? DIJK OM OOSTERPOLDER OVER ZES JAAR DICHT DRIEHONDERD DUIZEND BEZOEKERS OP VOORJAARSBEURS VERWACHT Tot hoofd en hart Sociale veiligheid VJËTMINH BESCHIET AMERIK. SCHEPEN .Het weer. Socialistisch vakverbond achter stakers Wereldniveau niet te handhaven Geen Tsjechen op de Jaarbeurs Voor het eerst komen Duitse industriëlen Ongeregeldheden in Milaan en Turijn Canadese opleidings centra Nieuwe Finse regering ,;|v ïrl ZATERDAG 18 MAART 1950 73ste JAARGANG No. 24720 Socialisten spelen grof spel 99 HWwIiifl Totaal der Zuiderzeewerken zal over dertig jaar gereed kunnen zijn Afrikaans stamhoofd accoord met Brits voorstel Utrecht in het teken van de wijn en van de Jaarbeurs Voor officieren uit de Atlantische verdragslanden 1', 'V BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postairo 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. O O NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millime'ter- hoogte. Ingezonden meoedelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, Zaterdagmorgen. Is het toeval, dat een vloedgolf van 24-urige waarschuwingsstakingen over een deel van de Waalse industriegebieden trekt, juist op de dag, dat de liberale ministers een beslissing moesten nemen over hun al dan niet aanblijven in de regering-Eyskens, wanneer deze zal overgaan tot het bijeenroepen van de beide Kamers van het parlement tot terugroeping van Koning LeopoldIs het toeval, dat tegelijk de Liberale Federatie van Brussel het aftreden eist van de liberale ministers en daarin gevolgd wordt door andere afdelingen? De liberale minis ters en de leiders van de liberale partij zijn gisteren, na urenlange besprekin gen, niet tot een besluit gekomen. Zij zouden hun conferentie vanmorgen voort zetten. De voor gistermiddag vastgestelde zitting van het kabinet is tot vandaag uitgesteld. Reeds gistermorgen bij de aankomst van de Eerste Minister uit Pregny bleek dat er nog moeilijkheden waren op te lossen. Wie de koningskwestie ech ter jarenlang heeft gevolgd, weet ook, dat daarbij om het even welke chantage oirbaar wordt geacht. Toch rijn er nog altijd redenen om te geloven, dat de liberalen in hoofdzaak zinnen op camouflagemiddelen voor een koerswijziging. Het is niet onmogelijk dat die camouflage zou bestaan in een aftreden van de gehele regering-Eyskens, welke dan haar handen in onschuld zou kunnen wassen en de plaats zou laten aan een regering van heter gebakerde katholieke Leopoldisten en enkele Leo- poldistischc Vlaamse liberalen, of an ders van katholieken alleen, die als enig programmapunt de afschaffing van het regentschap zou opdienen. Van Zeeland en De Vleeschauwer worden genoemd om een dergelijk karwei op te knappen. Voor deze dienst, die de_ liberalen ten overstaan van Wallonië de ver antwoordelijkheid voor het bijeenroe pen van de Kamers bespaart, maar ook ten opzichte van de overwegende Koning Leopold van België heeft zijn lot in handen gelegd van de volks vertegenwoordiging en zich daar mee onderworpen aan de regels van de democratie. Ongetwijfeld is dit de meest rationele consequentie, welke de Koning uit het resultaat der Volksraadpleging kon trekken, doch na het bekend wor den van de beslissing van Leopold is wel gebleken, dat velen in België zich niet wensen neer te leggen bij een de mocratische beslissing en dat zij de po litieke hartstochten vrij spel willen laten. De Christelijke Volkspartij, die van den beginne af aan volledig achter de Ko ning heeft gestaan, wenst ook nu, dat de koningskwestie door het parlement tot een oplossing zal worden gebracht, doch de socialisten, die weten, dat de meerderheid in het parlement partij zal kiezen voor de Koning, hebben reeds aangekondigd, dat zij zich bij geen be slissing, die Leopold op de troon terug zou brengen, zullen neerleggen. Dit zijn de twee lijnrecht tegenover elkaar staan de standpunten. Daartussen staan de li beralen, die thans, evenals tijdens de beraadslagingen over het al of niet doorgaan van de Volksraadpleging tus sen de klippen door trachten te zeilen. De liberale partij is innerlijk verscheurd. Een minderheid wenst de Koning te steunen, doch daarnaast staat de meer derheid der liberalen, die buiten schot willen blijven en de kwestie willen laten uitvechten door katholieken en socialis ten. Waarschijnlijk zullen in de loop van de volgende week de beide Kamers van het Belgische parlement in verenigde zitting bijeenkomen om te beslissen of de wet van 1945, waarbij Koning Leo pold in de onmogelijkheid om te regeren verklaard werd en waarbij een regent schap werd ingesteld, al of niet moet worden opgeheven. Daar de C.V.P. in de verenigde Kamers echter een absolute meerderheid heeft, kan over het besluit dat in deze verenigde zitting genomen zal worden geen twijfel bestaan, vooral ook, omdat de katholieken waarschijn lijk de steun zullen krijgen van enige liberalen. Doch het is de vraag, of de liberale ministers, die thans met de katholieken deel uitmaken van de regering, bereid zullen zijn om de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor het bijeenroepen van de verenigde zitting der Kamers. Reeds schijnt het vast te staan, dat en kele liberale ministers zullen aftreden. Indien premier Eyskens er dan niet in slaagt om zijn kabinet aan te vullen, zal het zo goed als zeker nodig zijn nieuwe algemene verkiezingen te hou den. Doch juist deze laatste mogelijk heid zal de liberalen er misschien van doen afzien om een kabinetscrisis te veroorzaken. Immers het percentage van de j.l. Zondag op de koning uitgebracht stemmen, van 57.68 over treft met 14 procent het aantal stemmen, dat bij de laatste algemene verkiezingen op de C.V.P. werd uitge bracht. Voor het grootste deel komen deze 14 procent uit de rijen der libera len en als de Belgische kiezers conse quent ziin, zouden nieuwe verkiezingen dan ook betekenen, dat de liberale partij weggevaagd' zou worden en deze consequentie zou de libetale ministers er wel eens van kunnen weerhouden om het huidige kabinet ten val te brengen. Intussen berokkent dit beschamende politieke spel het land onafzienbare schade. Nu men zich niet aan de regels van de democratie wenst te houden en vooral de socialisten door het uitlok ken van stakingsberoeringen aan het land de wil van de minderheid trachten op te leggen, eventueel zelfs tegen een met een meerderheid door de Kamers geno men beslissing in, is het nog zeer de vraag hoe België uiteindeliik uit deze crisis.' die het bestaan van de Belgische eenheidsstaat men denke aan de scheiding tussen Vlaanderen en Wallo nië, die de Volksraadpleging duidelijk aan het licht gebracht heeft in de wortel aantast, te voorschijn zal komen. Blijkbaar voelen vele politici er niet veel voor om de verantwoordelijkheid op zich te nemen, waarmee de koning hen geconfronteerd heeft, tot schade van het land en tot schade van de de mocratie, die zich althans in België nooit meer van deze smet zal kun nen zuiveren. Leopoldistische Vlaamse liberalen de schijn vermijdt, dat zij de terugkeer van de Koning zouden willen beletten, zou de partij dan haar parlementsle den vrijlaten bij de stemming over het Jongste foto mm kroonprins Boudewtjn. Verwachting tot Zondagavond: Wisselend bewolkt met aanvanke lijk nog enkele bnien. voornamelijk in de Noord-Westelijke helft van het land. Aanvankelijk krachtige en in de kustgebieden af en toe harde, later geleidelijk afnemende Zuid-Weste lijke wind. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. Zondag: Zon 6.4618.90 Maan 7.05—20.00. Maandag: Zon 6.4418.52 Maan 7.14—21.11. einde van de onmogelijkheid om te regeren voor Koning Leopold ,,door toedoen van de vijand'', zoals het er nu nog altijd staat. Tegenover deze mogelijkheid is er nog die van Kamerontbinding, waarmee de katholieken de liberalen dreigen, wel. bewust dat de Vlaamse liberale kiezers de partij niet zouden vergeven dat zij haar woord niet heeft gehouden. Dezen zouden de katholieken aan een absolute meerderheid kunnen helpen. In 1949 verwierven zij 54 van de 106 zetels, en daarmee de absolute meerderheid in de Senaat en kwamen in de Kamer slechts twee zetels voor een absolute meerder heid tekort. Vergelijkt men daarmee de uitslag van de Volksraadpleging, die in het hele land op 57.68 pCt. voorstanders van 's Konings terugkeer wijst en in Vlaanderen op 72 pCt., wat aanzienlijk hoger is dan de katholieke verkiezings resultaten van 1949, dan lijkt het haast vast te staan, dat de liberalen in geval zij thans een negatieve houding zouden aannemen en het tot verkiezingen zou den laten komen, een aardige veer zou den laten. Of hopen zij het verlies van Vlaande ren in Brussel en in Wallonië goed te maken? Het lijkt ons gewaagd. Wat er nu ook van zij, de besprekingen van gis teren hebben nog geen beslissing ge bracht en worden vandaag voortgezet, waarna een Kabinetsraad moet plaats vinden. De socialisten komen een kleine week na de Volksraadpleging en de teleurstel ling, die deze hun bracht, stilaan weer op toeren en hun pers laat hoe langer hoe meer de toon van gematigdheid uit het begin van deze week varen. Zjj moe digt openlijk of bedekt de stakingen aan, die thans nog zonder veel kosten als chantagemiddel aangewend kunnen wor den en alleen als zodanig verklaarbaar zjjn, zodat men ze nog niet al té zeer hoeft te vrezen. Het is echter duidelijk, dat hier zeer grof wordt gespeeld, het geen het Christelijk Vakverbond er toe gebracht, heeft deze politieke stakingen, waarbij de arbeiders misbruikt worden als manoeuvremassa, te laken. Het heeft zijn eigen leden opgeroepen om zich voor het welzjjn van het land tegen de politieke stakingen te verzetten. Wat de communisten betreft, zij zijn natuurlijk opgetogen over de gang van zaken en bedienen zich voor de gelegenheid van de vetste letter, die de partijkas kan betalen, en dat is ai wat. De verklaring-, die Koning Leopold Donderdagavond heeft afgelegd, heeft gisteren een ware Stakingsgolf over België veroorzaakt. De cijfers van het totaal aantal Belgische arbeiders, dat aan de „24-uurs-waarschuwings-staking", uit protest tegen de voorgenomen terugkeer van Koning Leopold, heeft deel genomen, variëren tussen de 250 en 300 duizend. Het is voorlopig nog de vraag, of het inderdaad bij een staking van 24 uur zal blijven. A.N.P. meldt, dat van de zijde van het Algemeen Belgisch Vakverbond is verzekerd, dat de „spontane" stakingen niet langer dan 24 uur zouden duren. Kringen uit de omgeving van het door de sociialisten beheerste vakverbond hebben echter, volgens U.P., te kennen gegeven, dat in de metaalindustrie, waarin meer dan een kwart miilioen arbeidiers werken, ook vandaag gestaakt zou worden. (Van onze Haagse redacteur) De wet van vraag en aanbod houdt ons voor, dat op toename van de aan voer vrij snel een reactie van de prij zen volgt, in practicis echter gaat dit doorgaans trager. De z.g. prijsoorlogen, welke zich thans links en rechts voor doen, zjjn evenwel te zien als de eerste symptomen van de verwachte ontwik keling. Tot dusver reageert de consument over het algemeen genomen betrekkelijk lauw op margarine-, vleesoorlogen e.d. De koper is kennelijk nog ingesteld op vaste prijzen en blijft in de keuze van zijn leveranciers conservatief. Dat evenwel deze toestand niet per manent zal zijn behoeft nauwelijks be toog. In middenstandskringen zelf Arthur GaiHy, secretaris van het Bel gisch Vakverbond, heeft volgens U.P. verklaard, dat de stakingen zouden wor den voortgezet totdat Wallonië bevrijd zo» zijn van „Vlaamse clericale over heersing weike Leopold de Derde weer op lijn troon wil zetten". Een woordvoerder van de bond heeft gisteren verklaard, dat de stakingen spontaan waren en dat geen opdracht was gegeven, doch van verschillende kanten is toegegeven, dat het initiatief was uitgegaan van het centrale actie- comié van dé socialistische partij. Van de zijde van het Algemeen Bel gisch Vakverbond is gisteren het vol gende bekend gemaakt: „Het secretariaat van het Algemeen Belgisch Vakverbond is van de spon tane stakingsbewegingen, die zich in verschillende streken van het land hebben voorgedaan, op de hoogte ge steld. Het secretariaat betuigt aan de arbeiders, die het werk hebben neer gelegd, zijn onverdeelde sympathie en solidariteit. Het secretariaat stelt met voldoening vast, dat de arbeiders door hun handelwijze het bewijs leveren, dat het standpunt van het dagelijks be stuur van het A.B.V.V. getrouw de ge voelens weergeeft van de arbeidende klasse. Het secretariaat vraagt de ar beiders in alarmtoestand te blijven. Het Algemeen Belgisch Vakverbond is er op voorbereid, alle nodige maat regelen te treffen, die de omstandig- (Van onze verslaggever) Tsjechoslowakjje heeft deelname met collectieve afdelingen aan de Utrechtse Jaarbeurs opgezegd nadat door de Ne derlandse regering in verband met de recente gebeurtenissen werd ge- weiger visa te verstrekken aan per soneel, dat de inrichting van een en ander moest verzorgen, aldus deelde mr, J. Milius, directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, gisteren mee, Men had géén gelegenheid meer op de plotseling open gekomen ruimte, n.l. 724 vierkante meter, nog onder andere belanghebben den te verdelen. Wat de aanwezige bui tenlandse producten betreft, spant West-Duitsland de kroon met 572 inzen dingen. Ook Zwitserland heeft ditmaal, vanwege een formele kwestie, van col lectieve deelneming aan de Voorjaars- beurs moeten afzien. Maar op de Na- jaarsbeurs zal Helvetia weer. als ge bruikelijk, zijn vertegenwoordigd. De Franse minister-prseident, George Bi- dault, zal zich op 21 Maart a.s. naar Straats burg begeven, om aldaar als voorzitter op te treden Van een bijeenkomst van de com missie voor algemene zaken van de Euro pese Assemblee. heden noodzakelijk mochten maken." De stakingsbeweging had zich gister middag over vrijwel geheel Wallonië uit gebreid en men kan zeggen, dat in bet gebied van Lnik, in de Borinage, te Charleroi, in het centrum en in de ge bieden van de beneden-Sambre praetisch overal het werk stil lag. Zelfs in Waals Brabant, in het bijzonder in de metaal- fabrieken te Tubize, is het personeel in staking gegaan. Arbeiders' van vier Brus selse metaalfabrieken en van een grote suikerraffinaderij legden het werk neer. Ook in de metaalfabrieken te Nijvel werd niet meer gewerkt. Het socialistische orgaan Le Peuple schreef gisteren, dat indien de koning zou terugkeren, België in een burger oorlog zou worden gedompeld tussen de anti-Leopoldistische Walen en de Leo poldistische Vlamingen. DE NEGERVORST SERETSEKHAMA k*tu ottiui 0«6't0 JtTSJOEAWA t>*0 t*o?cct v .5* - v. v v two U»'t stuurt men aan op rationalisatie in het distributiesysteem, waardoor een ge zonde concurrentie bereikt kan worden en niet, geljjk bij de wilde concurrentie het geval zal zijn, een aantal bedrijven er onder door gaat. Het resultaat zal zjjn: een daling van de prjjzen. De vraag is echter maar: wanneer? Voorlopig gaan de jongste cijfers van het gezinsverbruik in de tegenoverge stelde richting. Het indexcijfer van de inkomens tussen f 40 en f 50 is van 197 in medio September 1949 gestegen tot 212 in half Februari van dit jaar en van 15 Januari tot 15 Februari 1950 is er alleen al een stijging van drie pun ten geweest, voor de voedingsmiddelen zelfs van zevien punten. Als hoofdoorzaken van deze hogere kosten worden genoemd: de devalua- 'tie, die o.a. de. prijzen van textiel en schoenen de hoogte in deed gaan, de loonsverhoging, die doorwerkte in b.v. kapperstarieven, een normale seizoen prijsverhoging voor de agrarische pro ducten en voor deze producten ook een prijsstijging vanwege de grote export, welke inderdaad hoge ui+- Duizenden pelgrims zullen met Pasen naar het plein voor de Sint Pieter stromen, wanneer Z. H. Paus Pius XII er de zegen „Urbi et Orbi" geeft. De toegangswegen naar het plein worden nu opnieuw geplaveid. komsten te zien geeft. Bij dit alles wordt van deskundige zjj- de voor de meest nabije toekomst ge rekend op nog enige verdere stijging van de kosten van levensonderhoud, waar dan vooral de prijzen van levens middelen aan schuldig zullen zijn Wordt dit geen rampspoedige ontwik keling, zo vraagt men zich af. Neen, luidt het antwoord, en dat baseert men dan op wat hierboven reeds werd ge zegd en vooral ook op de overtuiging, dat de wereldprjjzen reeds zo enorm hoog liggen, dat oen verder doorzetten de stijging nauwelijks mogeljjk wordt geacht. Men redeneert dan, dat in de Verenigde Staten reeds zulke grot» voorraden b.v. van granen met name tarwe gevormd zijn en worden, dat van een ophouden der prjjzen over eni ge tijd toch wel zal moeten worden af gezien... Seretse Khama, het opperhoofd van de Bamangwatostam, heeft besloten in te gaan op het voorstel van de Britse regering, die hem luchtpassage naar Afrika heeft aangeboden, om naar zijn blanke vrouw in Bechuanaland te kun nen gaan. Seretse Khama zal waarschijnlijk Maandagavond uit Londen naar South ampton vertrekken, van. waar hij met een vliegboot naar Johannesburg zal reizen. Men neemt aan dat Seretse per auto uit Londen naar Southampton zal reizen, om eventuele demonstraties te vermijden. Percy Fraenkel, rechtskundig advi seur van Seretse, heeft verklaard, het besluit om het aanbod der regering aan te nemen, in genen dele betekent, dat Seretse zijn strijd tegen de hem en zijn vrouw opgelegde ballingschap opgeeft. Over zes jaar zal de Meerdjjk om de Oosterpolder dicht zjjn, over zeven jaar zal de polder droog zijn en over acht jaar zal met de ontginning en het in cnitunr brengen worden begonnen. Er zal één hoofdstad worden gebouwd, ge naamd Flevostad. Zij wordt zo groot als b.v. de stad Alkmaar. Verder komen er in de gehele Zuid-Oostpolder vier grote dorpen met een landelijk karakter en tussen de veertig en vijftig kleinere. Negentig duizend mensen zullen de Zuid- Oostpolder bevolken, zestig duizend de Westerpolder. De grond, waaruit de Oos terpolder zal bestaan is zeer goede grond. D- Oosterpolder, die vijftig duizend hectare groot wordt, is het Noord-Oos- telijke gedeelte van de in totaal vijf en negentig duizend hectare grote Zuid Oostpolder. Wanneer deze Oosterpolder gereed is, zal zeer waarschijnlijk een begin worden gemaakt met de Wester polder. Verwacht wordt, dat de gehele Ooster polder 'n bedrag van vierhonderd miliioen gulden zal vergen, de Westcrpolder bijna vijfhonderd miliioen en het vermoedelijk daarna aan de beurt komende Zuidelijke gedeelte van de Zuid-Oostpolder circa (Van onze verslaggever) Langzamerhand begint Utrecht in voorjaars- en dus in Jaarbeursstemming te tomen. Al is daarvan, voor zover het het mercantiele evenement betreft althans, naar het uiterlijk nog niet zo heel veel te bespeuren. Maar de „interne" voor bereidingen zjjn al lang in volle gang. En een van de grootste problemen daar bij is het, hoe men diegenen onder de te verwachten 300.000 bezoekers, die lan gere tjjd in de Domstad verblijven, moet onderbrengen De heer J. C. Wilbrenninck wiens permanente taak het is het Vreemdelin genverkeer in Utrecht te leiden, heft bezwerend zijn armen omhoog als men hem naar de beschikbare hotelruimte vraagt. „Die is beslist onvoldoende," zegt hij. „Een deel van de gasten zal wel buiten Utrecht moeten worden ondergebracht. Een vervelende om standigheid is, dat wij dit jaar niet de beschikking hebben over het Baamse „Astoria-hotel", dat inmiddels aan ouden van dagen is verhuurd." En het blijkt dan dat men na veel vijven en zessen er in is geslaagd enige ruimte in het Kurhaus te Den Haag vrij te krijgen: ondanks de belemmerende om standigheid dat er precies in de Jaar- beurstijd vele buitenlandse diplomaten, die over het Atlantische Pact komen praten, logeren. De situatie op het gebied van de voe ding is wellicht minder gecompliceerd, maar zij kost toch ook vele hoofdbre kens. De directie van het Jaarbeurs restaurant uiteraard! een van de cu linaire trefpunten tijdens de hoogtij dagen neemt 400 man extra in dienst en zij vertrouwt er op per dag op het Vreeburg 2000 lunches en aan de Croe- selaan 3500 lunches aan hongerige han dels- en kijklustigen te kunnen ver strekken. Ook in andere eetgelegenhe- den heeft men zich ingesteld op een on gewone (qualitatieve) toename van de eetlust. Dat tijdens vorige Jaarbeurzen de Domstad een voor vreemdelingen vol doende attractieve stad bleek te zijn zal zelfs de meestchauvinistische Utrechtenaar niet durven volhouden. Voor wat betreft de komende Voorjaars- beurs heeft de plaatselijke V.V.V. ge tracht daarin enige verbetering ten gun ste aan te brengen. Zij heeft daartoe een actie tot het drinken van meer wijn ontketend, die men zou kunnen voor zien van het motto: „Wijn is nóg be ter...." Gisteren werden met enige plechtigheid een drietal wijnlokalen ge opend: „Caveau Royal" aan de Oude gracht. „Bloem's -wijnproefhuisje" en een proeflokaal in „Chez Madame Benelux In het op de tweede plaats genoemde etablissement zal men tijdens de .Taar- beursdagen onder romantische kelder gewelven die overigens op de tweede etage liggen, zodat men wel van „Kel der op Zolder" spreekt kunnen deel nemen aan een heuse „dégustation de Vin". Dat de „Propaganda-Commissie van de Nederlandse Groothandel in Wijn" van het een en ander niet hele maal onkundig is hoeft nauwelijks ver wondering te baren. Ook dit jaar wordt op de Jaarbeurs vanzelfsprekend veel officieel bezoek verwacht. Voor het eerst na de oorlog zal een groep vooraanstaande Duitse industriëlen en bankiers zulks op uitnodiging van de Raad van Beheer naar de beurs komen. Een niet onbelang rijke groep van directeuren van de voornaamste warenhuizen in de wereld is eveneens geïnviteerd. Tenslotte: er gingen „serieuze" ge ruchten dat voor deze feestelijke gele genheid iets restaurerends gedaan zou worden aan het monstrueuze monument aan het Slikkerveer, in de Utrechtse volksmond wel „openluchtzwembad" genoemd. Maar men verzekerde ons van bevoegde zijde, dat daar niets van kon komen en dat men nog steeds wacht op het moment dat de steeds verbrok kelende gipsen beelden eindelijk zichzelf geliquideerd hebben Geen beter middel tegen zwaarmoe digheid dan zijn plicht doen en hard werken.j driehonderd vijftig miliioen. Wanneer het werk geen ernstige stag natie ondervindt, zullen de Westerpolder cn de gehele Zuid-Oostpoldcr over on geveer dertig jaar gereed kunnen zjjn. Als bevolkingscijfer voor beide polders tezamen wordt het getal honderd vijftig duizend aangehouden. 26 April worden de eerste aanbestedin gen voor de bedijkingen gehouden. Communisten raakten gisteren in Noord-Italië slaags met neo-fascisten. In Milaan en Turijn hadden schermutse lingen plaats waarbij gewonden vielen. Troepen werden gisteren gedirigeerd naar de Noordelijke industriewijken van Milaan, waar communistische arbeiders een aanval hebben ondernomen op het hoofdbureau van de M.S.I., de neo- fascistische „Itajiaanse Sociale Bewe ging" en zich de politie van het lijf hiel den met een hagel van stenen. Een zestaai personen werd gewond. In het centrum van de industriestad Turijn is het gisteren tot ernstige onge regeldheden gekomen tengevolge van een anti-fascistische demonstratie. Het verkeer kwam geheel stil te lig gen, toen duizenden arbeiders, waar onder vele communisten, een aanval deden op het hoofdkwartier van de fascistische Italiaanse Sociale Beweging en dit wisten te bezetten. De Canadese minister van Landsver dediging, Brooke Claxton, heeft gisteren in het Canadese parlement medegedeeld, dat Canada heeft aangeboden jaarlijks 150 officieren van de landmacht en 100 officieren van de luchtstrijdkrachten, af komstig uit landen, die het Atlantische Pact ondertekend hebben, in Canada een speciale opleiding te laten ondergaan. De bemanning van de Amerikaanse torpedobootjagers Anderson en Stick- well, die op het ogenblik aan de Indo- Chinese haven Saigon een bezoek bren gen, werd gisteravond galarmeerd toen plotseling hevig geschoten werd met zware mortieren en machine-geweren. Verzetslieden van de Vietminh open den het vuur aan de overzijde van de rivier. Verscheidene granaten sloegen enkele meters van de torpedobootjagers in. De Amerikaanse oorlogsschepen beantwoordden het vuur niet, wei Franse lichte artillerie, die een pa trouille dekte, welke de aanvallers ver dreef. Het vuren duurde ongeveer een half uur. Van Amerikaanse zijde is geen melding gemaakt van slachtoffers. (Van een Dijzonaere meaev.eru.eri Wat," zo vroeg ons 'n goede vriend, bedrijfseconoom van confessie, „wat hebt ge precies bedoeld met Uw artikel: Erg ingewikkeld? Meent ge niet, dat dit artikel op sommige punten de rustige bezonkenheid mist, die een soortgelijke publicatie nu een maal behoeft? Afgezien van enkele on juistheden in het betoog, dient toch zeer voorzichtig te worden omgegaan met dergelijke cijfers en getallen, voor al wanneer die min of meer de indruk willen wekken dat de arbeiders in Ne derland het nog zo slecht niet hebben. Wij hebben onze goede vriend ge vraagd niet al te snel te willen zijn met zijn oordeel. Een niet geheel juiste cijferweergave dient hersteld 'zie noot) maar overigens dient het artikel te worden beschouwd als een inleiding op een drietal punten, die we deze week willen gaan behandelen. Vooreerst zij opgemerkt, dat we zeker niet hebben betoogd, dat de arbeiders (en bedien den) in Nederland terzake hun mate riële welstand geen wensen zouden (mogen) hebben. Dat staat hier geheel los van. We hebben gemeend te moe ten aantonen dat het geldbedrag het welk de loontrekkenden ontvangen met meer is dan een belangrijk deel van wat hun feitelijk als verdienste krach tens hun prestatie wordt toebedeeld Wanneer onze geachte opponent stelt, dat een vergelijking met de vooroor logse cijfers slechts zeer ten dele op- gaat omdat toen de arbeiders uit hun geldloon zelf de nodige fondsen moes- ten reserveren voor kwade risico s, b.v. ziekenfonds, dan zeggen we accoord, maar daar kwam nu juist in de prac- tijk te weinig van terecht en daarom moest de overheid tenslotte op ueze wijze ingrijpen. Maar ook hier geldt: daar gaat het en daar ging het niet over. Elke arbeider dient te begrijpen dat zijn werkelijk inkomen op dit ogenblik is samengesteld uit een geldbedrag, plus een aantal reserveringen. De totaal-som die op deze wijze als kostenfactor op de productie drukt, telt, hoe dan ook. De kennis van deze feiten en het in zicht in de betekenis ervan zal de loon trekkers b.v. doen zien. dat zij in ver gelijking met voor de oorlog een niet onbelangrijk groter deel van het natio naal inkomen genieten dan voorheen. Dat zij er in vele gevallen nog lanS niet genoeg aan hebben, ja dat er ues- ondanks soms bittere armoede wordt geleden ligt voor een niet onbelangrijk deel in het feit dat de nationale koek in het geheel, kleiner is geworden. Dat zal ook onze vriend de bedrijfs econoom niet kunnen bestrijden. Wat wij in dit verband van zeer grote betekenis achten is het niet weg te cij feren psychologische feit, dat bij de nuchter redenerende werknemer de overtuiging steeds sterker groeit, al thans groeien kan (mits voor een be hoorlijke voorlichting wordt gezorgd* dat zowel door de leiders van de vak- beweging als bij vele leiders van net bedrijfsleven in directe zin, begrip is en dus geijverd wordt voor een veilig stellen van een menswaardig bestaan. In dit opzicht herinneren we ons wat A C. de Bruijn eens voor de oorlog in de Eerste Kamer bepleitte voor de hon derdduizenden werklozen: laat deze mensen toch in Godsnaam minstens de overtuiging krijgen, en dit door daden van de regering, dat het mensenmoge- lijke wordt ondernomen om in hun toe stand zoveel mogelijk verbetering te brengen. Welnu, wij bedoelden en be doelen deze verzekering ook te maken tot een brok overtuiging van wie in zorg zitten. Het staat voor ons vast, dat deze over tuiging gevoerd heeft tot een Sroot ver trouwen van de Nederlandse arbeiders in hun vakbeweging. Dit vertrouwen spreekt uit de nog steeds aanhoudende groei van de bonafide vakcentrales. De officiële vakbondscijfers. gepubli ceerd door het C. B. S., vertonen het volgende beeld: Per 1 Januari 1948 resp. 1949: K v V. 330.000 365.400 C.N.V. 131.600 147.500 K.A.B. 251500 268.900 De mala-fide E. V. C. daarentegen vertoont reeds lang een daling van het ledental. Zeggen deze cijfers reeds iets, duide lijker nog spreken andere feiten. Na de oorlog was voor Nederland het meest „onrustige" arbeidsjaar. Nederland ken de toen 27 stakingen, waardoor totaal ruim 600.000 arbeidsdagen verloren gin gen. Dit cijfer was bijna 6 maal zo hoog als in het gunstige stakingsjaar 1939. Vergelijkt men het evenwel met het na oorlogse jaar 1920, toen ruim twee mil iioen arbeidsdagen door staking verlo ren gingen, dan begint dit eindcijfer wel degelijk te spreken. Nog sterker spreekt dit cijfer wanneer men een ver gelijking maakt met buitenland. In 1948 b.v. verloor Nederland ruim 130.000 arbeidsdagen door staking. Bel gië daarentegen ruim anderhalf mil iioen, om nog maar niet te spreken van Amerika met meer dan 30 miliioen sta kingsdagen en andere, landen navenant. Wanneer we nu alleen afgaan op de economische betekenis van deze cijfers, dan menen we reeds te mogen zeggen dat de. vrij behoorlijke (voorzichtig genoeg?) sociale veiligheid van de Ne derlandse werknemers zichzelf econo misch beloont. Inmiddels, en dat is onze derde en voor vandaag laatste opmer king, moet Nederland zich bewust zijn van het feit, dat voordat hij, sociaal ge zien, koploper is, hij alle zeilen zal moe ten 'hijsen, om desondanks de interna tionale concurrentie, die steeds stérker wordt, het hoofd te kunnen blijven bie den. De klanken, die hieiover vanuit Duitsland b.v. komen zijn niet bepaald geruststellend. Hetzelide geldt voor an dere markten. Nu willen we naar deze conclusie: Is onze indruk juist, dan bestaat er in sommige landen neiging om met een soort dumpingspolitiek prijzen te komen bederven. De internationale vakbewe ging zal hier sterk tegen moeten wa ken, de economische samenwerking vooral tussen de West-Europese landen zal sterker nog moeten worden bevor derd. Werkgeversaandeel in d'e Ziekte wet ri niet 3. maar 2 pet. Bij de Onge vallenwet is de premie afhankelijk van de gevarenklasse.. Tenslotte was de op telling fout, deze moest zijn 33.133.6 pet. De leider der Finse Agrarische Party Urno Kekkonen heeft gisteren een niet- socialistische coalitieregering gevormd zonder communisten, die in de plaats komt van de sociaal-democratische min derheidsregering van Karl Fagerholm, welke op 1 Maart aftrad. De nieuwe re gering telt 10 agrariërs, 3 leden van de Zweedse Volkspartij en 2 leden van de liberale „Progressieve Partij".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1