Tweede Kamer neemt stelling tegen de dividendbeperking I Mensen op reis Trouw aan God AFLUKIN NIEUWE APPARATUUR IN ZAANDAM IN GEBRUIK GENOMEN I. Kinderbijslag kleine zelfstandigen KORSTEN van 1848 Veel critiek op beleid van minister Lieftinck Bollen-Zondagen NEDERLANDSE DELEGATIE SAMENGESTELD VOOR RAAD VAN EUROPA Voor fabricage van nieuwe geneesmiddelen T ÏFFIYT gedwarsboomde lil Ij! l/li ZATERDAG 18 MAART 1950 PAGINA 3 DE DIVIDENDSTOP Nood regeling op komst Hoofdpijn - Kiespijn Door een boon gestikt .Het. eerste kievitsei- 19 Juli begint de zomerzitting Para-aminosalicylzuur tegen T.B.C. BRUTALE ROVERS STAAN TERECHT CHAUFFEUR IN CABINE GEBOOD Vrachtwagen reed op trailer ▼ertallng JOHANNA PERENBOOM Heerengracht 408 Amsterdam Liturgische weekkalender Zonder overdrijving mogen wij ge rust aannemen, dat de werke lijkheid van de levende God nog nooit zo duidelijk aan de dag is getreden als tijdens deze generatie. En wel juist door de onoverzienbare wanorde, die de hele samenleving be heerst. Men heeft God „de grote Afwe zige" genoemd om daarmee aan te dui den, hoezeer de menselijke zelfover schatting het zonder Hem meent te kun nen stellen. Wetenschap en techniek zijn bewust in de plaats gesteld van de geopenbaarde levenswaarden, die men eenvoudigweg ontkent. Het onvermijde lijk gevolg daarvan is de tegenwoordige chaos op alle gebied, die individu en gemeenschap niet alleen gees telijk en moreel, maar evenzeer op stoffelijk terrein rechtstreeks naar de ondergang voert. Zover is de menselijke verdwazing doorgevoerd, dat het tota litaire systeem, dat op het ogenblik de grote bedreiging van de mensheid vormt, de wereldchaos als de noodzakelijke voorwaarde voor een nieuwe en betere maatschappij beschouwt. En uit dat systeem worden God en alle goddelijke waarden principieel geweerd. Men kan echter niet straffeloos ingaan tegA het wezen van mens en ding. A11 ij d zal het gevolg zijn een volkomen verstoren van zijn aard en van zijn door de natuur geëiste functies. God is de Schepper van hemel en aar de. Van al wat bestaat heeft Hij doel en werkwijze bepaald. Buiten de gegevens, die een gezond gebruik van ons verstand verschaft, be vat de goddelijke openbaring alle in lichtingen, die wij nodig hebben om absolute zekerheid te verkrijgen om trent de noodzakelijke voorwaarden voor een normaal en gezond functionneren van het leven in al zijn onderdelen. Het Christendom, en het Christendom alléén, is daarom de drager van de vol ledige waarheid over mens en leven. Buiten deze éne waarheid voe ren alle daarmee in strijd zijnde men selijke bedenksels onvermijdelijk tot verkrachting en afbraak der dingen. Het onweerlegbaar bewijs hiervan le vert de tegenwoordige toestand der we reld, waarin de zuivere, volle mense lijkheid hopeloos is ontaard, hoezeer van bepaalde zijde ook het tegendeel wordt beweerd. Voor wie de juiste verhouding van de mens tot God begrijpt spreekt het van zelf. dat het een absolute onmogelijk heid moet zijn volledig en goed mens te blijven zonder christen te zijn, d.w.z. zonder overal en altijd vóór ailes rekening te houden met Gods schep pingsorde. Chesterton zag dat helder en duide lijk in. toen hij de woorden schreef, dat alleen de werkelijk bovennatuurlijk ingestelde mens de juiste kijk op de natuur bezit. Daarmee is natuurlijk niet gezegd, dat de noodzakelijke bovennatuurlijke in stelling tegelijkertijd een veronacht zamen van de natuurlijke waarden zou inhouden. Zeer integendeel. Eerder kan men op goede gronden volhouden, dat juist deze veronachtzaming van de na tuurlijke waarden, zoals die in het ver leden heeft plaats gehad, en óók n u nog in sommige kringen is aan te wij zen. een wezenlijk tekort is in de juiste houding van de Christen tegenover de wereld. De geopenbaarde waarheden van het Christendom zijn eeuwig en onveran derlijk. Maar de w ij z e, waarop deze waarheden in het praktische leven wor den toegepast, kunnen en moeten zelfs aangepast worden aan de wis selende eisen van plaats en tijd. Alleen op die manier kan het Christendom, dat van alle tijden is, in de volle zin van het woord, naar Christus' bedoe ling, het licht der wereld en het zout der aarde zijn. DU Verlosser Christus heeft het ver loren mensdom de weg terug naar God gewezen. Als enige heilsmo- gelijkheid! Trouw aan God in de zin van abso lute en onvoorwaardelijke overgave aan Diens Heilige Wil, stelde Hij als essen tiële eis voor het welslagen van Zijn wereldhervorming. Zijn wetgeving om vat de hele mens tot in zijn diepste wezen. In- en uitwendig behoren wij geheel aan God toe. Alleen de stiptste gehoorzaamheid aan Zijn voorschriften biedt de garantie voor een gelukkig en menswaardig bestaan. „Wie niet met Mij handelt, breekt noodzakelijk alles af". Trouw aan God, als absolute voor waarde voor een geordend leven op aar de en het bereiken van zijn eindbestem ming, dat is de taak, die Christus iedere mens oplegt. Deze taak hebben wij te vervullen met v r ij e wil in een ons v ij a n d i g e wereld! En juist in deze beide fac toren ligt de bron van alle moeilijkhe den. Dat God het zó en niet anders ge regeld heeft is het geheim van Zijn on eindige wijsheid. Naarmate de mens zich in de loop der tijden meer van God afkeerde en de ontkerstening van de samenleving grotere omvang aannam, trokken de Christenen zich steeds verder terug in een verdedigingsstelling. Terwijl Zij toch naar Gods opdracht juist de wereld voor Hem moesten veroveren. Langzamerhand ontwikkelde zich uit die afzijdige houding een vijandigheid en wantrouwen tegenover het leven in de wereld; men sloot zich op in een „hokjessysteem", waarbinnen men zijn eigen leven leidde zonder enig aposto lisch contact met de als gevaarlijk be schouwde buitenwereld, waarvan men alleen maar besmetting vreesde. Hoe verder men deze afzondering doorvoerde des te voortreffelijker achtte men zijn eigen Evangeliebeleving, Hoe zeer daardoor Christus' bedoelingen werden misvormd, dat vermoedde men eenvoudig niet. Het echte, ware Christendom eist een andere houding. Zeker en vooral in onze tijd. Wij hebben een geweldige achter stand in te halen in de ons opgedragen apostolische taak. Gelukkig dringt het begrip hiervoor hoe langer hoe meer door. Daaraan is o.a. de opkomst van de Katholieke Actie te danken. Maar ook daarmee zijn wij nog lang niet waar wij wezen moeten. Er moet oog veel veranderen, speciaal in onze eigen op vattingen. In plaats van ons met een belachelijke en bovendien altijd misplaatste zelf voldaanheid te beperken tot een louter veroordelen van het verkeerde in an deren, behoren wij eerst en vooral de positieve rijkdom van de van God ont vangen levenswaarden radicaal te ver wezenlijken in eigen gedrag. Dan eerst kunnen wij het leven tegemoet treden als ware apostelen, die meer door hun houding en daden dan door hun woorden overtuigen. Want op daden komt het aan. Zonder het te weten of te willen er kennen wacht de wereld op ons. Soms zelfs wordt dit door vooraanstaande geesten in de niet-katholieke wereld openlijk erkend. Van hoog tot laag mag geen Christen zich aan deze taak onttrekken. Ons voorbeeld van volledige levensaanvaar ding naar Gods aanwijzingen kan alleen het opnieuw verdwaalde mensdom dc weg terug naar God wijzen. Maar niet tenzij wij eerst zelf radicaal Christenen zijn. zoals Jesus dat van ons vraagt, in absolute trouw aan God. (Van onze parlementaire, redacteur a.i.) De ontwerp-wet op de dividendbeperking, die gistermiddag in de Tweede Kamer behandeld werd, heeft aan vele leden weer eens de gelegenheid geboden om felle critiek uit te oefenen op het beleid van Minister Lieftinck. Geen enkele spreker was het met de bewindsman eens en zelfs de Partij van de Arbeid moest, bij monde van de heer Hofstra, tot de conclusie komen, dat zij uitermate weinig enthousiast was over het wetsontwerp, 's Ministers politieke vrienden stelden hem zelfs voor, het ontwerp maar terug te nemen. Dat de minister hiertoe natuur lijk niet bereid was, behoeft nauwelijks betoog. Hij meende verder, dat het onge twijfeld op de bevolking een verkeerde indruk zou maken, wanneer op dit moment een wijziging in het wetsontwerp zou worden aangebracht in de zin van een afschaffing van de dividendbeperking. De Zoon van £ric deïhotman De heer Hofstra had de bestaande re geling wel niet zo bevredigend gevon den, maar die kon er dan nog beter mee door dan het ontwerp, dat de minister nu voorstelde. Hij meende, dat een divi dendstop vastgehouden moest worden en pas mocht worden afgeschaft, wanneer vaststond, dat de moeilijke economische omstandigheden van heden tot het ver leden zouden behoren. Of dat in 1952 zal zijn is moeilijk te zeggen. De minister zou de dividendstop in 1952 willen doen beëindigen, maar daartegen verzette de heer Hofstra zich. Hij zou zich princi pieel niet aan een datum willen binden. Als zijn partij met dit wetsontwerp zou instemmen de heer Hofstra kondigde aan, dat hij zijn stem wilde voorbehou den dan zou het voor haar een „on voorwaardelijke voorwaarde" zijn, dat het stellen van een termijn uit de wet geschrapt zou worden. Een daartoe strekkend amendement diende hij na de beraadslagingen dan ook in. De heer v. d. Wetering (C.H.) was de tegenovergestelde mening toegedaan. Zijn welgemeend advies was: schaf de dividendstop af! De bemoeizucht van de Overheid met de financiering van het bedrijfsleven gaat te ver. De heer Rit meester (V.V.D.) liet zich in de zelfde geest uit. Hij meende, dat men het Ne derlandse bedrijfsleven niet moet af schrikken met een dividendbeperking. De heer Welter deed er nog een schepje bovenop. Dividendbeperking is, mét de uniformen van de politie, een van de weinige dingen uit de Duitse bezettings tijd, die zich hardnekkig handhaven. Het werkt beperkend op de kapitaalsinves teringen en bevordert dus de werkloos heid. De heer Lucas (K.V.P.) stond nog het gunstigst tegenover dit wetsontwerp. Hij vond, dat de voordelen voor het be drijfsleven groter waren dan de nadelen, die de wet had. Daar de wet dan toch maar een tijdelijk karakter had, zou de K.V.P. er haar goedkeuring wel aan ge ven. Hij betreurde overigens de aanwe zigheid van de dividendstop, waarvan hij meende, dat ze zonder enig nadeel voor de gemeenschap kon verdwijnen. Verder sprak nog de heer v. d. Heuvel (A.R.), die ook liever afschaffing had ge zien, maar vanwege het tijdelijk karak ter van de wet toch wel mee wilde gaan, en de heer Hoogcarspel (C.P.N.), die zich afvroeg, waarom er toch zo'n kabaal over dit wetsontwerp gemaakt moest worden. De aandeelhouders raken toch immers niets kwijt! Bij zijn antwoord stelde de minis ter zich op het standpunt, dat alleen wanneer het algemeen belang zulks eist een dividendbeperking op haar plaats was. Daarmee nam hij vele bezwaren weg. In het onderhavige wetsontwerp is alleen het beginsel der dividendbeperking gehandhaafd. Het was voor hem ook allerminst zeker, dat in 1952 de toestand zo zou zijn, dat men de dividendstop zou kunnen afschaffen. Hij was echter van oordeel, dat de wetgever zich op het punt van het vaststellen van een Naar alle waarschijnlijkheid zullen de Bollen-Zondagen dit jaar vallen op 16 en 23 April. Reeds met Pasen zal er zeer veel te genieten zijn. Natuurlijk spant Lisse met zijn na tionale bloemententoonstelling op het landgoed „De Keukenhof" de kroon. De wandelpaden hebben er een lengte van maar liefst 15 k.m. Donderdag 23 Maart wordt de ten toonstelling geopend. De indiening by de Tweede Kamer van een wetsontwerp tot vaststelling van een kinderbyslagregeling voor kleine zelfstandigen, kan binnenkort worden tegemoet gezien, aldus deelt minister Joekes in zijn Memorie van Antwoord op de begroting van Sociale Zaken aan de Eerste Kamer mede. De regering gaat er van uit, dat het inkomen van een zelfstandige voldoende dient te zijn voor een gezin met twee kinderen. Ten behoeve van gezinnen met meer dan twee kinderen bestaat er aanlei ding een herverdeling van het gemeen schappelijk inkomen van de zelfstandi gen te bevorderen in deze zin, dat uit bijdragen van de gehele groep een bij slag wordt gegeven aan die zelfstandi gen, die meer dan twee kinderen heb ben. De voorbereiding zal zeker twee jaar duren. Er heerst echter naar vry alge mene opvatting welke opvatting de regering deelt onder de kleine zelf standigen met grotere gezinnen zodani ge nood, dat het gemotiveerd is te hun nen behoeve een tijdelijke noodregcling, gefinancierd door dc schatkist, in het leven te roepen. Toen prins Bernhard op het vliegveld Idlewild hij New York arriveerde stond zijn broer prins Aschwin ter verwel koming gereed. De begroeting was even vrolijk als hartelijk. 31. Een zacht geritsel klinkt eensklaps in het struikgewas achter Eric. Met een ruk wendt de Noorman zich om. Zijn scherpe ogen flitsen door het lover. Maar nergens ontdekt hij enige beweging. Stil en verlaten ligt de slottuin vóór hem. Nergens is iemand te zien. Dezelfde zware bijna dreigende stilte, welke hem reeds trof toen hij de burcht naderde, valt hem hier weer op. Grauw tekenen zich de stenen contouren van de hoofdgebouwen op de achtergrond af. Geen blaadje beweegt. Heeft hij zich vergist? Behoedzaam sluipt de Noorman verder. Doch al die tijd heeft hij het onbehaaglijke gevoel dat onzichtbare ogen hem gadeslaan. Hij tracht zich er tegen te verzetten, zichzelf te overtuigen dat hij zich vergist. Maar zijn instinct, dat zich ontwikkeld heeft in talloze gevechten en avonturen, is sterker dan de rede en laat zich niet verdringen. Bij iedere stap stijgt zijn onrust ..Halt!" De heldere stem klinkt uit het struikgewas achter hem. Eric verstart een ogenblik. En voor hij in actie is kunnen komen beveelt dezelfde stem dreigend: „Geen beweging. Ik schiet direct! Laat dat zwaard vallen en hef je handen op!" Gehoorzaam voldoet de Noorman aan dit bevel. Tegen een pijl uit de struiken staat hij machteloos. Maar terwijl hij zijn handen omhoog brengt vraagt hij zich ietwat verbijsterd af van wie die stem kan zijn. Hij weet niet precies wat het is, maar de ongewone helderheid, de hoogte, geeft hem de indruk dat daar onmogelijk een volwassen krijger achter hem kan staan. De oplossing komt een moment later. Reeds wijken de struiken uiteen, en Ene die over zijn schouder kijkt, kan een gebaar van verrassing niet onderdrukken. „Sta stil!" gebiedt een schelle jongensstemdie tevergeefs tracht bars en dreigend te klinken en een kleine boog wordt waarschuwend opgeheven. Maar de ogen van de jongen schitteren en het is duidelijk dat hij dit een prachtig spel vindt. „Maak geen beweging. Mijn boog blijft gespannen Wat zoekt ge in mijn burcht Advertentie en velerlei andere pijnen komen tot bedaren door Sanapirin (Mijnhardt). Buisje 50 tabl. 75 ct, 25 tabl. 40 ct. datum van afschaffing na een be paalde tijd zou dienen te beraden, om dan te beoordelen of de beper king gecontinueerd zou moeten wor den. In deze zin zou men het vast leggen van een datum in de wet moeten zien. Overigens ontkende hij niet, dat het wetsontwerp gebreken had, maar hij bestreed, dat het niet goed voorbereid zou zijn. Zoals gezegd kwam de heer Hofstra toen met zijn amendement om af te zien van het stellen van een termijn. Als de Kamer dat per se wilde, vooruit dan maar: „Ik heb er geen principieel be zwaar tegen," zei de minister. Vanwege gebrek aan tijd zag de Kamer af van repliceren eri vanwege gebrek aan een voldoend aantal leden werd de eind stemming uitgesteld tot Dinsdag 28 Maart. Het tweejarig zoontje van de familie P. de L. te Winschoten kreeg Vrijdagavond een boon in de luchtpijp. Het knaapje werd in allerijl naar het ziekenhuis vervoerd, waar het bij aankomst bleek te zijn overleden. Ten aanzien van het huidige tekort aan sanatoriumruimte, mag verwacht worden, dat in de jaren 1950, 1951 en 1952 het aantal bedden met ongeveer 1200 zal worden uitgebreid, terwijl bin nen vijf jaar in totaal een vermeerde ring van ongeveer 2000 bedden tege moet gezien kan worden. Aldus deelde minister Joekes in zijn Memorie van Antwoord op de begroting van Sociale Zaken aan de Eerste Kamer mede. Vrijdagmiddag heeft dc 22-jarige Jan Schermer op het land van zyn vader te Castricum het eerste kievits ei gevonden. Volgens de traditie zal dit aan H. M. de Koningin worden gezonden. De Siaten-Generaal hebben aangewezen als Nederlands vertegenwoordigers m de raadgevende vergadering van de Raad van Europa voor de gewone zitting 1950, welke 19 Juli te Straatsburg zal worden gehou den, de heren Van de Kieft (P.v.d.A.) en Kerstens (K.V.P.), leden van de Eerste Ka mer, en Serrarens (K.V.P Van der Goes van Naters (P.v.d.A.), Bruins Slot (A.R.l en Korthals (V.V.D.leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Als plaatsver vangende vertegenwoordigers treden op de heren Beaufort (K.V.P.). en Rip (A.R.), le; den van de Eerste Kamer, en mej. Niomp'j (K.V.P), alsmede de heren Burger (P.v. d.A.), Schmal (C.H.U.) en Ruijgers (P v. d.A.), leden van de Tweede Kamer. De vertegenwoordigers zullen evenals vorig jaar vergezeld worden door mr. M. F. F. A. de Neré tot Babbcrich, commies-griffier bij de Tweede Kamer, die onlangs werd aan gewezen als vertegenwoordiger van het se cretariaat-generaal van de Raad van Europa in Nederland. Advertentie In. het ka,der van de voorbereiding der werkzaamheden voor de zomerzitting komt de volgende week te Straatsburg de com missie voor Algemene Zaken, de politieke commissie der Assemblee, bijeen. Ter sprake komt o.m. de vaststelling van een aan de Assemblee aan te bieden rapport over de meest wenselijke en effectieve Structuur van dc Raad van Europa en diens organen. Mcj. Klompé en dc heer Van der Goes van Naters hebben terzake construc tieve nota's ingediend. 30 en 31 Maart vergadert te Straatsburg bet comité van ministers, dat op het ogen blik voorgezeten wordt door de Deense minister van Buitenlandse Zaken, Rasmus sen, en omstreeks die tijd komt de per manente commissie, de kleine Assemblee, bijeen. De heren Serrarens en Ruijgers zijn de Nederlandse vertegenwoordigers in dit college. Over de agenda der comité-bijeenkomst is officieel niets bekend. Aangenomen mag intussen worden, dat de verschillende aan gelegenheden, die de raadgevende vergade ring het vorig jaar onder de aandacht der ministers heeft gebracht, punt van bespre king zullen uitmaken. Het betreft om de rechten van de mens, de structuur van de Raad van Europa, diens verhouding tot andere organen van Europese samcnwcr- king (OEES, etc.), de sociale zekerheid, het woningprobleem en dat der vluchteImgisp en zeker ook de toelating van het taal gebied, dat daartoe formeel stappen heeft ondernomen en Duitsland, dat nog reser ves heeft. Na de vergaderingen van het comité van ministers en van de permanente commissie, komt de sociale commissie onderhy°°"!^: schap van de heer Serrarens bijeen voor de vaststelling van het rapport der com missie Tot de samenstelling van dit rnp- pc^ hebben hij en de Belgische rappor teur, staatsminister Heyman, in sterke mate bijgedragen. Para aminosalicylzuur is een van de nieuwe geneesmiddelen, die bij de be handeling van TBC worden toegepast. Het wordt al enkele jaren ook in Ne derland gciabriceerd, sinds een paar weken in hoeveelheden die in Nederland se behoeften volledig kunnen voorzien en bovendien nog een ruime marge la ten voor export. Deze grotere productie is mogelijk geworden door een nieuwe apparatuur bij de N.V. Brocacliemie te Zaandam. Zy is reeds omtrent zes we ken in bedrijf, maar officieel eerst gis teren in gebruik genomen in tegenwoor digheid van een aantal hoogleraren, me dici, pharmaceuten en vertegenwoordi gers van de overheid. Daardoor stond alhoewel in Zaan dam verschillende van de nieuwe che- motherapeutica worden vervaardigd het para-aminosalicylzuur kortweg P.A.S. geheten in het middelpunt van de belangstelling. Prof. dr. U. G. Bijis- ma uit Utrecht, pharmacologisch advi seur van de Brocapharm, heeft in een bijeenkomst, die aan de eigenlijke plech tigheid vooraf ging, uiteengezet, hoe het te verklaren is, dat P.A.S. de groei van tuberkelbacillen kan remmen. Zijn me dedelingen kunnen als volgt samenge vat worden. Sinds Koch experimenteert men al met geneesmiddelen, die de mi cro-organismen bacteriën e.d. die ziekten veroorzaken zouden kunnen doden zonder de gezonde cellen aan te tasten. De sulfanilamide^ penicilline, streptomycine doden blijkens proeven het micro-organisme niet; zij leggen er het ferment-systeem van stil en dat schijnt het micro-organisme dusdanig te verzwakken, dat de afweerstoffen in het menselijk lichaam er verder mee kunnen afrekenen. De Zweedse onderzoeker Lehmann ont dekte in 1946, dat P.A.S. hetzelfde doet ten aanzien van de tuberkelbacil. In het laboratorium van de N.V. Kon. Pharmaceutische Fabrieken v.h. Brocades Stheemann en Pharmacia is men toen een eigen bereidingsmethode gaan zoeken. Dr. W. Th. Nauta, hoofd van de research-groep, die zich daar mede bezig hield, heeft daar bijzonder heden over verteld. Men is vrij snel geslaagd. Het P.A.S.—Brocapharm bleek zuiverder dan het Zweedse. De onaangename nevenwerkingen maag- en darmstoornissen waarvan de buitenlandse literatuur melding maakt, doen zich er niet mee voor. Het P.A.S. wordt in Nederlandse kli nieken en sanatoria dan ook naar ver- Adverlentie Grote schoonmaak In het land, Moedors zijn aan 't sjouwen. Zonder zeep komt 't huls aan kant Nederlandse vrouwen Houden Holland's roem In stand Mat „Glorins" in de hand Gaan ze schoonmaak houwen. Hat tovermiddel voor da ïchoonmaak, met waardebon voor een voetbalfoto I I houding veelvuldiger toegepast dan in het buitenland. Uit andere mededelingen blijkt ove rigens, dat P.A S. ook bij langdurig gebruik geen vergiftigingsverschijnse len geeft en bovendien worden de tu berkelbacillen er op de duur niet on gevoelig voor, zoals bij de streptomy cine wel wordt geconstateerd. Verder schijnt een combinatie van deze twee geneesmiddelen een sterker effect te hebben dan elk afzonderlijk en de combinatie voorkomt ook de ongevoe ligheid, die bij streptomycine optreedt. Dr. Nauta noemde nog enkele andere chemotherapeutica, die in Zaandam ver vaardigd worden: 4methyl2thiou- racil, dat een remmende werking heeft op de schildklier: paraacetylaminoben- zaldehydethiosemicarbazon, eveneens werkzaam op de tuberkelbacil; Neo Benodine, geheel uit eigen research voortgekomen, een anti-histamine-pre- paraat, o.a. tegen hboikoorts gebruikt. De heer J. W. Noorduyn, lid van de hoofddirectie van de Brocapharm, heeft in zijn openingswoord de niet onbelang rijke opmerking geplaatst, dat samen werking bij het research-werk op dit gebied ten zeerste gewenst is niet slechts tussen zuiver wetenschappelijke en meer op de praktijk gerichte onder zoekers, maar ook tussen de industrieën onderling, „omdat het dupliceren en tri pliceren in verschillende laboratoria een luxe is, die het na-oorlogse Nederland zich niet kan veroorloven". In de nacht van 5 op 6 Augustus 1949 ontmoette de 29-jarige ambtenaar H. J. V., komend van een verjaardagsfuif, op het Spui te Den Haag twee jonge man nen. Een van hen hield hem staande en vroeg om een „vuurtje". Op het zelfde ogenblik, dat V. in zün zakken tastte diende een van de mannen hem een kaakslag toe, die V. volkomen buiten gevecht stelde. Snel droegen ze hem over in een taxi, die direct daarop wegreed. In de taxi sjorden de twee mannen hun slachtoffer op dc achterbank. Zü zochten al zijn zakken af. ontnamen hem zijn polshorloge en geld en gooiden hem toen in de Grote Marktstraat de wagen uit. Deze zaak diende Vrijdagmorgen m hoger beroep voor het Haags Gerechts hof. De twee straatrovers, de 22-jarige M. M. de P.. die tot twee jaar en zes maanden was veroordeeld, en de 21- jarige L. A. B., die in eerste instantie met drie jaar was gestraft, verklaarden in hoger beroep gekomen te zijn, omdat zij naar hun mening te zwaar waren gestraft. De advocaat-generaal eiste tegen De P. bevestiging van de opgelegde straf en voor B. een verhoging tot vier jaar, om dat deze verdachte reeds verschillende veroordelingen achter de rug heeft en naar spr. zei ..staatsgevaarlijk" wordt, zodra hij onder invloed van sterke drank verkeert. Uitspraak 31 Maart. Op de Rijksweg langs het Noord-Hol lands Kanaal, nabij Stolpen in de buurt van Schagen, is Vrijdagavond omstreeks half tien een vrachtwagen van de firma Kraan en Asjes, uit Wieringen, met grote snelheid op een uit Groningen komende stilstaande trailer gereden. De chauffeur van de vrachtwagen, de 46- jarige Ab Asjes, uit Hippolytushoef, ge raakte in zijn cabine bekneld en over leed ter plaatse aan zijn verwondingen. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. door PATRICK PÜRCKLX. f8 Mijn hoofd was een maalstroom van allerhande opwellingen. Zelfs terwijl mijn voeten mij huiswaarts droegen, drong mijn hart mij er telkens toe, wec.r om te keren naar Teampallpadraig om Esther Hanrahan te gaan opzoeken, aan haar voeten neer te knielen en haar om vergiffenis te vragen. Het volgende ogenblik won mijn hoofd het dan van mijn hart en lachte ik bij mezelf om de zotheid van een dergelijke gedachte. Esther Hanrahan! Had zij mijn hart en mijn gemoedsrust al niet genoeg ge havend? Laat ze naar haar klooster gaan, en maar gauw gaan, en laat ze het daar goed hebben! Als zij geen man kan vinden om haar te trouwen, zou ze geen dwaas van een Joe Doyle vinden om zich te vernederen en haar te. vra gen. Laat ze naar haar klooster gaan. Misschien zou mijn gemoed dan rust vinden Misschien kon ik dan een einde maken aan mijn dwaasheid, een einde aan mijn dromen. Hoewel. God weet dat het een pover en triestig einde zou zijn. Dus had Meehawl zich toch na al die jaren een man getoond. Ik was blij voor hem. Wie ook blij zou zijn, was Tommy McAuliffe, die nu het eind van al zijn moeilijkheden zien zou En Norah zij was jong zij zou 't huis van de Corcorans van Kilkie- ran nieuw le.ven inblazen. Zij zou zich wel weten t<» redden met haar nieuwe huis. Niet dat ze ooit vlug genoeg met de tong zou zijn of flink genoeg met haar antwoorden om het tegen Malachy en Matilda op te nemen, maar ze zou daar geen steek minder om zijn. Ze kon haar gemak houden, net als Meehawl zo lang ze maar niet over zich liet lopen Als ze de twee oudjes leerde kennen, zou ze spoedig ontdekken, zoals wij allemaal, dat ze wel hard blaffen, maar niet beten. Mairead Fogarty zou nu gaan trouwen Mairead Fogarty, mijn knappe nicht met haar vinnig en intri gerend brein, dat zo onschuldig schuil ging onder de heerlijkheid van die kastanjebruine krullen. Eindelijk en ten langen lest zou ze als huisvrouw over de drempel van McAuliffe stappen. Zij zou daar geen moeilijkheden hebben, me.t niemand om voor te zorgen dan de vriendelijke Tommy en zijn inschikke lijke vader. Ja, zij waren nu allemaal onderdak en hadden hun gezel voor het leven ge vonden; zij gingen allemaal op de grote weg naar het geluk, behalve Esther en ik. Het wiel was nu helemaal rond. Wij waren weej" terug op het punt van Uit gang; terug op die heldere^ pittige Maartmorgen, toen Malachy Corcoran fluitend naar my toe kwam op het grasland toen hij me met ploegen liet ophouden en mij verzocht om als hu welijksbemiddelaar op te treden. Huwelijksbemiddelaar! Verdraaid ik had het er heel gek afgebracht. Maar ik had toch in ieder geval Meehawl aan een vrouw geholpen en Malachy zou de trouwerij hebben, die hij zich voor zijn nieuwe huis beloofd had, zelfs al was de nieuwe schoondochter niet die waar hij op had gerekend. Ja, ik kon e.r me ook nog op beroemen dat ik het huweliik tussen Tommy en Mairead beklonken "had misschien, als je het van een bepaalde kant bekeek, had ik het er tenslotte niet zo sle.cht afgebracht. ..Nu ik zo over huwelijken dacht, was het ook niet hoog tijd, dat ik er voor mijzelf eens over ging denken. Was het niet hoog tijd voor mij om eens over een eigen gezin te gaan denken. Zodra als Esther naar haar klooster was, zou ik ook inderdaad naar een vrouw gaan uitzien. Laat me eens nadenken. Wie was er zoal met wie ik kon trouwen en die met mij zou willen trouwen? Het zou gauw moeten zijn. De jaren begonnen mijn moeder te tekenen en zij zou al spoedig een jonge vrouw nodig hebben om de last van het huishouden van haar schou ders te nemen. Ik dacht soms, dat ze al behoefte begon te krijgen aan het ge luid van kindergelach en kinderge schrei. Zij zou zich weer jong gaan voe len misschien, ale ze een kleinzoon had om in slaap te wiegen. Ik vond het geen gemakkelijk werk om me zo op stel en sprong een vrouw uit te zoeken. Ja, daar was een meisje van Carroll ginds uit Coolmore We stonden even stil. mi in gedachten en ik, om de schemering boven de ri vier dieper te zien worcien. Een praclitmeid, die Ellen Carroll, een vrouw, die iedere man trots kon doen wezen de zijne te noemen. Ik herinner de me nog goed haar rode haren, de kuiltjes in haar zachte wangen de sproe'tvlekjes op haar melkblanke huid. Hadden we niet samen op één bank ge zeten in het oude schoolgebouw, jaren geleden, onder de oude meester Shea? Zij een glimlachend kind, die in het vierde boekje was, en ik. diep bewust van mijn eigen belangrijkheid, de eerste op de lijst van de jongens. Ik zou hei niet onaangenaam vinden, met Ellen te trouwen Maar ja, zij zou misschien niet met mii willen trouwen. Er werd ver teld, dat zij goede vrienden was met een jongen ergens uit do dalen en die zou van mijn plannen het zijne denken. En de eigen dochter van meester Shea. Kitty? Zij was er ook een, waar over te denken viel. Ze was ergens in het Wes ten onderwijzeres. Als ik met haar trouwde kon ik mijn kinderen van jongs af aan Iers laten praten. Dan zou ik iets presteren voor Ierland, voor dat Ierland waar Pearse van droomde. Maai de realiteitszin van de vader, die uit Kerry kwam, leefde sterk in de Shea,''. Kitty zou er nooit voor voelen om een tobbende boer met een paar hectaren grond te trouwen; zij zou haar goede baan en haar vaste salaris nooit opge ven om armoede en slavernij te trotse ren, met een grote kans op een huis vol kinderen. Neen, Kitty Shea niet. Ik geloof, dat ik beter een vrouw kon zien te krijgen, die geschikt was voor het boerenbedrijf. Nu, dan had ik dc oudste dochter van John Long ginds uit Belgar. Een fikse, grote, machtige vrouw, een vrouw die ponden kon ma ken als ik pennies verkwist had, een vrouw, die Carrigmichael beheren kon met die grimmige zakelijkheid, die no dig was om meer dan een sober levens onderhoud uit de plaats te halen, een vrouw, die me sterke zonen zou geven en grootbrengen, fikse zonen van het rechte slag om de duistere worsteling tegen dc steenachtige aarde vol te hou den. Grote sterke armen had ze, de gang van een man, en, daar kon ik op aan, een scherpe tong. Hannie Long's raven zwarte haarlokken hingen zo recht om laag als een meterstok. Zouden ze me niet altijd blijven herinneren aan de donkere haren, die trosten en krulden? Zouden haar rauwe klanken mij niet altijd doen terug denken aan een stem. die al de zachtheid en tederheid had van een lentewind? Neen, het was niet zo gemakkelijk, de ze kwestie van een vrouw voor mij zelf. Ik liep langzaam in de richting van het witgekalkte huis. dat nu srheme-ir blonk onder de zwarte beschutting van de populieren. (Wordt vervolgd Advertentie Telefoon 37X32 - 37133 CENTRALE VERWARMING OLIESTOOKINSTALLATIE8 Achter het coupéraam schuiven dei- tiend een paar hoofden, op zoek naar een mooi plaatsje in de Expresstrein naar Maastricht, Voor het raam op het kleine tafeltje liggen twee sinaasap pelen, een zakje met doorschijnende vetvlekken, waarachter twee sprits- koeken schemeren, vier repen melk- hazelnoot. een pakje dadels, een dc os sigaren en een pakje tabak. De ge lukkige bezitters van deze rijkdom zijn twee echtparen tussen de vijftig en de zestig. Net als in de kerk zitten de twee dames links, de heren rechts. „Hoe laat heb jij het Sjaan? Nou zitten we hier waarachtig al een half uur. Ik zeg nog zo tegen Theo: Man, kalm aan, tijd zat." Theo onderbreekt even het gesprek met Henk. „Vandaag voor het eerst hebben we eindelijk eens een trein gehaald. Doo- jouw klussies kwamen we altijd te laat." Riek haalt haar mollige schouders naar boven en trekt haar lippen tot een dun streepje. De vrouwen zetten het gesprek over de kleinkinderen voort. De heren overtroeven elkaar met hun belevenissen op nooit ge- maakte reizen. „De wereld wordt me te klein vindt Theo en pluimt een enorme ta bakswolk naar het bordje: Verboden te spuwen. „Ja, achter dat IJzere Gordijn moet je niet weze." „Aan deze kant van dat Gordijntje is het toch ook niks meer gedaan." „Nou. je ken toch weer naar Perij» en zo." Mistroostig schudt Theo %ijn hoofd en walmt weer wolken uit zijn pijp. „Neem nou Bellegie, mij niet ge zien in die keet koning of geen ko ning, ze maken heibel. Frankrijk net als Italië, dank je lekker. Als maar stakingen. Geen trem, geen taxi, lo pen maar. Heb jij wel eens door dat enorme Perijs getippeldVan de Rttu Nuif naar de Plas Broekerre?" „Ho, vader nou ben je abuis: die twee straten liggen in Antwerpen ofte.... nee, in Brussel." „Ook goed. Zou jij lol hebben om naar Spanje te gaan? Moet je zo'n stier tegen komme, die wil vechten. Mcrsie." Henk kijkt naar butteti, waar een Rijnaak door het Merwedekanaal ge zeuld wordt. „Ik zou best weer eens een reisje langs de Rijn willen maken." Aan de vrouwenkant stokt plotse ling het gesprek over de kleine Jossie. „Wat hoor ik, Henk? Wou jij naar de Rijn? Je mag naar het Gein. Een paar dagen vissen. En ik ga mee. Met de koekepan en een fles sla-olie. Wac je vangt, wordt meteen gebakken. Ik wil ook wel eens een paar dagen niks te doen hebben." Advertentie tomtOAM KON. MéUBELFAIRIEK KLEIWEG 244 TEL 84784 Meubelen en betimmeringen voor: Directiekamers Vergaderzalen Hotels Woningen Schepen Adrian «oen binnenhuisarchitectuur TOONKAMEKS Utrechts Binnenhuis Moseumlaia 7,Utrecht TeL 17285 ZONDAG 19 Maart: Vierde Zondag d. Vasten (Laetare); Mis v. d. dag; 2 to* alle heiligen; 3 voor levenden en doden; Credo; Vastenprefatie; paars. MAANDAG: H. Joseph, belijder; eigen Mis; 2 gebed v. d. dag; Credo; prefatie v. d. H. Joseph; laatste evangelie v. d. dag; wit. Utrecht, Haarlem 2 H. Wul- frannus; 3 gebed v. d. dag; Roermond 2 H. H. Landualdus en gezellen; 3 gebed v. d. dag. DINSDAG: H. Benedictus, abt; Mis Os justi; 2 gebed v. d. dag; Vastenprefatie; laatste evangelie v. d. dag; wit. WOENSDAG: Mis v. d. dag; 2 tot al le heiligen; 3 voor levenden en doden; Vastenprefatie; paars. DONDERDAG: als Woensdag. VRIJDAG: H. Gabriël, aartsengel; eigen Mis; 2 gebed v. d. dag: Credo; Vastenprefatie; laatste evangelie v. d. dag; wit. ZATERDAG: O. L. Vrouw Boodschap; eigen Mis; 2 gebed v. d. dag; Credo; pre fatie v. O. L .Vrouw; laatste evangelie v. d. dag; wit. ZONDAG 26 Maart: Passiezondag; 2 voor kerk of Paus (Utrecht; 2 H. Ludge- rus); Credo; prefatie v. h. H. Kruis; paars.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3