Prins-regent Karei geeft Gaston Eyskens een informatieve opdracht BK KONINKLIJK GEZIN WEER VERENIGD GELDZUIVERING IN INDONESIË Twee liberale ministers bleken tot aanblijven bereid Dertig duizend gaan de aloude weg der middeleeuwse Sacramentsprocessie Toi hoofd en hart Spaak wil niet buigen voor de meerderheid Talrijke autoriteiten ter verwelkoming van de Prins op Schiphol Succesvolle good-will- missie volbracht Commando-raid tegen Chinese vasteland Laatste vertegenwoordiger van het Vaticaan uit Praag vertrokken Mgr. Huibers droeg H. Mis op Begijnhof op Het weer. AUTOBUS TE WATER GEREDEN Ernstige duinbrand onder Egmond SNELLE VLUCHT VAN DE „ENSCHEDE Onder zand bedolven Hoge Ned. functionaris gearresteerd Inbreker op de vlucht doodgeschoten Vermist meisje terug gevonden MAANDAG 20 MAART 1950 73ste JAARGANG No. 24721 BELGISCHE REGERING ZATERDAGMIDDAG AFGETREDEN BREUK NIET ONHERSTELBAAR GEACHT Schietpartij iiiiHmimimmmiHimiiiiimiiimiiiiiHmiiiiiiiiMifimiHMi De Grote Onbekende Paasboodschap van Prinses Wilhelmina HAVENSTAKING IN ANTWERPEN Katholieken werken door Brand in Griekse bioscoop Tien personen komen in de vlammen om PAOLA CERIOLI ZALIG VERKLAARD Tsjechisch Episcopaat geheel geïsole&rd DE NACHT DER AMSTERDAMMERS Papiergeld verliest helft der waarde als wettig betaalmiddel Alle vijf en twintig inzittenden gered Schade van duizenden guldens Vogelpest gelocaliseerd ONTPLOFFING BIJ PHILIPS Rede van Hatta Zakenleven staat stil OP WEG NAAR DE ELF MILLIOEN Vervoer van twee ernstig zieke militairen Vader van zes kinderen omgekomen Vermiste schilder verdronken f i'i BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen Prins-regent Karei van België heeft gisteren aan de afgetreden katholieke premier Gaston Eyskens een informatieve opdracht verstrekt voor de vor ming van een nieuwe regering. Men verwacht, dat Eyskens een nieuwe coa litie-regering van katholieken en liberalen zal kunnen vormen. De informa teur zal vandaag zijn besprekingen beginnen. Eyskens had Zaterdagmiddag aan de Prins-regent het ontslag van zijn ka binet aangeboden, omdat men niet tot overeenstemming was kunnen koinen over het bijeenroepen van de verenigde Kamers van het parlement, die moe ten beslissen over de opheffing van het regentschap en de terugkeer van Koning Leopold. In een na de kabinetszitting uitgegeven communiqué werd gezegd: „Daar de regering er niet in is geslaagd overeenstemming te berei ken over het bijeenroepen van een gemeenschappelijke vergadering van beide Huizen van het parlement teneinde te kunnen beslissen over de intrekking van het wetsontwerp op het regentschap en daar dit punt niet in het rege ringsprogram is opgenomen, heeft de eerste minister besloten het ontslag van de regering aan de Prins-regent aan te bieden." Het afgetreden kabinet bestond uit negen katholieke en acht liberale minis ters. Het aftreden van de regering-Eys- kens is geschied op een wijze, die de breuk tussen katholieken en liberalen niet onherstelbaar maakt en van het feit dan ook geen politiek drama. Zondagmorgen werd de heer Eyskens reeds belast met een informatie-op- dracht. wat schijnt te wijzen op de ver wachting. dat hij het huidige kabinet, met enkele wijzigingen, opnieuw zal kunnen presenteren. Dat bij de liberale ontslagname elk agressief karakter werd vermeden, bewijst, dat de liberale ministers, ondanks de druk van anti- Leopoldistische zijde, zeer wel beseffen, dat er te veel belangen op het spel staan om de stem van de Leopoldisten te smoren. Verdeeld als de liberalen zjjn >n Waalse en Brusselse anti-Leopoïdis- ten enerzijds en Vlaamse liberalen, die de koning trouw zijn gebleven anderzijds, die met klem dreigen zich te zullen afscheiden als de partij zich tegen het samenroepen van het Par" Jement zou verzetten, hopen zij op een compromis, dat zou bestaan in een terugkeer van de koning, waar bij tevens de datum zou worden vast gesteld voor een vervroegde troons bestijging van kroonprins Boudewijn. Tegenover deze gematigde opvatting, welke wellicht op den duur zal overhel len naar het Leopoldistische standpunt, staat die van de Waalse en Brusselse liberale federaties, die koning Leopold na zijn terugkeer gaarne in de feite lijke onmogelijkheid van regeren zouden zien, doordat zich nóch liberalen nóch socialisten voor de vorming van een re gering zouden lenen en een parlemen taire meerderheid uitgesloten zou zijn. Zij houden echter niet alleen geen reke ning met de vastbeslotenheid der Vlaamse liberalen, doch ook niet met de houding van tal van Waalse libera len, die zonder twijfel vóór 's konings terugkeer hebben gestemd. Deze poli tieke clubs hebben echter zoveel in vloed in de partij, dat de meerderheid van de liberale ministers het verstandi ger heeft geoordeeld zich strikt aan de regeringsverklaring en aan het vroeger door de partij ingenomen standpunt te houden, en het vuile werk te laten voor de liefhebbers. Gezien de geest van verzoening, waarin het kabinet-Eyskens echter is uiteengegaan ook de katholieken zoeken naar zo gunstig mogelijke voor waarden voor de terugkeer van de ko ning en zij zullen een kamer-ontbin ding ongetwijfeld slechts als allerlaat ste troef hanteren mag men op een kortstondige crisis rekenen. Twee libe rale ministers. Van Glabbeke en Lilar, bleken tot aanblijven bereid, en er is dan ook veel kans hen terug te zien. Contact werd reeds opgenomen met Vlaamse liberale parlementsleden uit arrondissementen die overwegend „ja" stemden, en met liberale niet-parlemen- tairen uit Wallonië. Mocht het echter onmogelijk blijken een coalitie samen te stellen, dan zjjn de katholieken wel zo vast besloten tot de spoedige bijeen- roeping van het parlement, dat hièr- voor een homogeen katholiek kabinet uitkomst kan bieden. Doch zover be hoeft het niet noodzakelijk te komen. Het nationale congres van de Belgi sche socialistische partij heeft gisteren met algemene stemmen besloten, de ac tie der 24-uurs stakingen, bedoeld als waarschuwing tegen de eventuele te rugkeer van koning Leopold, te blijven voortzetten. De vergadering werd door meer dan duizend gedelegeerden bijge woond. Volgens de plannen zal de eerstvol gende staking in Antwerpen plaats vin den, waar vandaag naar verwacht wordt 15.000 havenarbeiders en dok werkers het werk zullen neerleggen. Oud-premier Spaak vertelde het con gres dat de repercussies van het refe rendum nog verscheidene jaren ge voeld zullen worden. De socialisten kunnen zich niet overwonnen voelen. ,.De minderheid moet niet buigen voor de meerderheid", aldus Spaak. Spaal? voegde hier aan toe dat de so cialistische partij bereid was tot een compromis in eeri poging de crisis op te lossen. „Wij zullen echter nooit de terugkeer van Leopold III als koning der Belgen aanvaarden", zo voegde hij hier aan toe. „Wij zullen met al onze krachten het meerderheidsproject bèstrijden", zo be sloot hij. Gisteren is het in Leuven en Erps- Kwerps, twee dorpen ten Noorden van Leuven, tot schietpartijen gekomen. Er werd niemand gewond. Toen de over valwagens van de gendarmerie arriveer den, werden de gevechten, waarbij meer dan honderd personen betrokken waren, gestaakt. Door het overhalen van 'n handle stelde de minister van Wederopbouw mr. dr. J. In 't Veld Zaterdag te Utrecht de eerste drijvende wolmaniscerinricnting in werking. Wolmaniseren is de omstreeks 1900 door dr. Wolman uitgevonden methode van houtconservering, waarbij het hout met bepaalde zouden wordt oeimpregneerd, waardoor rotten wordt voorkomen. Reeds eerder werd dit procédé op diverse plaatsen in ons land toegepast, doch daar het vervoer van vooral kleine vartijen hout naar de in deze plaatsen gevestigde inrichtingen zeer omslachtig en kostbaar was, zag men uit naar 'n oplossing. De N.V. Houtbereiding Van Swaay te Nijmegen exploiteert thans 'n wolmaniseerinrichting, welke op n grote schuit is geplaatst, waardoor het mogelijk is geworden de houtbereiding ter plaatse te laten geschieden. Op het schip, waarin zich vier ruime tanks bevinden voor de benodigde inpregneerstoffen, is 'n ketel van 11 meter lengte en 2 meter diameter gemon teerd waarin het hóut, na voorafgaande toepassing van vacuum onder n druk van 10 atmosfeer, wordt geïmpregneerd. Een hijsinrichting, smalspoor en lorries, aan boord meegevoerd, dienen om het aangevoerde hout op en van het scrupte brengen. Daar de mobiele installatie niet slechts voor ons land, doch ook voor het buitenland 'n novum is, verwacht men in de toekomst ook opdrachten van builen de landsgrenzen. (Van onze verslaggever) Om even half tien Zondagmorgen ging, onder het spelen van het Wilhel mus, door de Amsterdamse Politicmu ziekkapel, de standaard van Prins Bern- hard aan de vlaggcmast op het stations gebouw van Schiphol in top. Hij woei daar breed uit in dc stijve Zuid-Ooster bries, naast de standaard van Koningin Juliana cn de vlaggen van de landen, welke de Prins op zijn officiële tocht had bezocht. En dit was voor de grote schare op het vliegveld het teken, dat dc K.L.M.-Constellation „Vlaardingen", waarmede de Prins terugreisde naar het vaderland, op Schiphol was geland. Even later, toen de roltrap voor 't vlieg tuig was gezet en de Prins als eerste van de 28 passagiers uitsteeg, volgde in bet voltallig aanwezig zijnde Koninklijk gezin, die simpele hartelijke begroeting, welke elk gezin, Koninklijk of niet, be reidt aan de man en vader, die lange tjjd afwezig is geweest. Maar hier ge- In antwoord op de oproep van de Belgische transportarbeidersbond hebben hedenmorgen ongeveer 25.000 Antwerpse havenarbeiders het werk neergelegd om te protesteren tegen een eventuele te rugkeer van koning Leopold. Het per centage arbeiders, dat bij deze waar- schuwstaking van 24 uur betrokken is, bedraagt bijna 70 procent van het totaal aantal Antwerpse havenarbeiders. Ook het personeel van de havenad ministratie heeft het werk neergelegd. Het personeel van dt kranen en laod< bruggen, alsmede dat van de sleepbo ten, werkt niet, doch houdt zich gereed om in gevallen van nood onmiddellijk hulp te kunnen, bieden. De katholieke havenarbeiders, die gehoor hebben gegeven aan de op roep van het Christelijk Vakverbond, niet san de staking deel te nemen, werken onder bewaking van de po litie. In Brussel is hedenmorgen in de fa briek van Nastor Martin eveneens een staking uitgebroken bij wijze van pro test tegen de terugkeer van koning Leopold. Ongeveer 500 arbeiders legden hier het werk neer. HsKeTarine* verklaard. dat Chinese na»'°nïi„ soldaten ongeveer 300 kilometer ten Zui den van Sjanghai vanaf Formosa eenl lan- ding op het vasteland hebben uitgevoen en de kustplaats Sungmen bezet hchpcn. De troepen zijn Zaterdag aan land ge gaan, terwijl nationalistische oorlogssche pen Haimen, 50 kilometer ten Noorden van Sungmen, bombardeerden De woordvoerders zeiden, dat de lan dingstroepen geholpen werden door natio nalistische guerilla's die op het vasteland wachtten. Te Piraeus in Griekenland ontstond Zondagavond in een bioscoop brand. In paniek trachtten de bezoekers naar bui ten te komen. Tien personen kwamen in de vlammen om, dertig werden gewond. Huim dertigduizend gelovigen kwamen gisteren in de St. Pietcr bijeen ter gelegen heid van de Zaligverklaring van de Itali aanse weduwe Paola Elisabetta Cerioli. Dit was de vijfde zaligverklaring in het Heilig Jaar. Paola Cerioli werd op 37-jarige leeftijd weduwe. Zij legde de gelofte van armoede af. schonk al haar geld aan de armen en stichtte de congregatie der zusters van de Heilige Familie. Zij stierf in 1865, aan de vooravond van Kerstmis. In Oost-Duitsland heerst een paniek stemming. veroorzaakt door de geruch ten, dat er een valutaherziening op komst zou zijn. In West-Berlijn werden mïl- lioenen Oostmarken te koop aangeboden. De koers daalde tot 11 Oostmarken tegen 1 Westmark. De officiële koers is 1 tegen 1. Mgr. Ottavio de Liva, de laatste in Tsjechoslowakije aanwezige diplomatieke vertegenwoordiger van de Heilige Stoel, die door Praag is uitgewezen, is Zater dag per vliegtuig uit Praag naar Rome vertrokken. Voor zijn vertrek heeft Mgr. De Liva nog een afscheidsbezoek ge bracht aan Mgr. Beran, de Aartsbisschop van Praag, die in zijn paleis geïnter neerd is. Mgr. Dc Liva werd op het vliegveld uitgeleide gedaan door hoofden van Westerse missies, onder meer Pierson Dixon, de Britse ambassadeur en deken van het corps diplomatique tg Praag. Kerkelijke kringen verwachten, dat de Tsjechen geen visum zullen verlenen aan een andere Vaticaanse diplomaat hetgeen een de facto-verbreking van de betrekkingen tussen het Vaticaan cn de Tsjechische regering practisch onver mijdelijk maakt. Nu Mgr. De Liva vertrokken is, is het Tsjechoslowaakse Episcopaat van alle verbindingen met het Vaticaan afgesne den. De Tsjechoslowaakse secretaris van Mgr. De Liva, een pater Salesiaan, zou zijn ondergedoken om aan arrestatie te ontkomen. Zondag heeft Jan Dechet, een geëx communiceerde priester, die door de Tsjechische regering is benoemd tot ad ministrateur van het bisdom Banska Bystrica, de Mis in Banska Bystrica ge lezen. De dienst stond onder bescher ming van de Tsjechoslowaakse autoritei ten en werd bijgewoond door een vijftig tal geëxcommuniceerde priesters, onder wie Plojhar, die minister van Gods dienstzaken is, en vertegenwoordigers van het regeringsbureau voor kerkelijke aangelegenheden en van de onder leiding der regering staande „Katholieke Actie". De Mis en een deel van de preek werden door de radio uitgezonden. beurde het onder intense belangstelling van de talrijke, elkaar verdringende persfotografen, en in een dichte kring van autoriteiten, verslaggevers en poli tieagenten. Minister-president dr. W. Drees be groette de Prins aan het hoofd van bijna het gehele kabinet. Na hem kwamen de ambassadeurs van dc Verenigde Staten en Canada, de gezanten van Brazilië, Venezuela cn Mexico, de vertegenwoor digers van Suriname en de Ned. An tillen en nog vele andere autoriteiten, op het vroege Zondagse uur verenigd aan het slot van een langdurige, succes volle en zeer prettig verlopen good-wj!l missie, die Prins Bernhard. od opdracht van de Ned. regering in Amerika heeft vervuld. De Koningin informeerde of Prins Bernhard na de lange, vermoeiende reis nog behoefte had aan slaap eil voedsel. Maar die noodzaak bleek niet aanwezig te zijn. En de prinses jes vertelden haar vader van haar va- cantie in Oostenrijk. Zij hadden zoet zitten te wachten in het stationsres taurant op het vliegtuig, dat door de tegenwind anderhalf uur te laat arri veerde. Met haar neusjes tegen de ruiten gedrukt hadden zij het komen en gaan der vliegtuigen gadegeslagen. Het dartele prinsesje Marijke, geheel in het blauw gekleed in tegenstelling tot haar zusters, die grijze bontman teltjes droegen, was speciaal onder de hoede van prinses Beatrix geweest, die haar bij aankomst van het vlieg tuig hoog had opgetild, opdat ze toch maar alles goed zou kunnen zien. En nu was het Koninklijk gezin weer verenigd. Welwillend poseerde het enige tijd voor de nimmer verzadigbarc persfotografen; Prins Bernhard sprafc nog enige woorden voor de P.C.J.- microfoon en dan stapte ze, onder het gejuicht van de talrijke toeschouwers, in de hofauto, welke hen naar Soest- dijk braent. Gezagvoerder R. P. A. van Rees, die met de „Vlaardingen" zijn 140e trip had gemaakt, vertelde ons, dat de reis zeer vlot was verlopen. De Prins had tijdens de overtocht voortdurend in de cock pit vertoefd en ook op het bed van de bemanning geslapen. Wegens de veie bagage van de Prins, had men slechts 28 passagiers kunnen meenemen, onder wie de 8 leden van zijn gevolg. ft' H. K. H. Prinses Wilhelmina is de laatste jaren gewoon geweest in de dagen voor Kerstmis en Pasen voor de radio tot het Nederlandse volk te spreken. Ditmaal is zij van die gewoonte afgeweken. Zij heeft haar Paasboodschap doen verschijnen bij W. ten Have in Amsterdam, een op fraai papier gedrukte typografisch uitstekend verzorgde uitgave, een voudig maar voornaamzoals bij de ernstige woorden past. Het is een boodschap, die onder de titel „De Grote Onbekende" spreekt van de Grote Onbekende, die Christus in deze tijd voor zovelen is. (Van onze speciale verslaggever) Wij hebben met onze kleine zoon de Stille Omgang gemaakt en hem, op weg door de nachtelijke stad naar het Punt van vertrek, het verhaal ge daan van het wonder en van de tra ditie van het vroom gebruik. Hij kende de geschiedenis reeds van school, maar wij wilden hem toch alles nog eens met ónze woorden ver tellen als een stuk van onze vader lijke plicht. Zó immers hadden ook unj het eens vernomen uit de mond van een vorige generatie, voor het eerst mee op weg door het geheim zinnig auister, waarin de stad zo ge heel anders leek dan bij schoolgang en spel overdag. En zo hopen wij, dat ook hij eenmaal op zijn beurt aan het volgende geslacht de schone traditie mag overdragen. De kleine jongen liep stil naast ons, wel erg onder de indruk van het nachtelijk uur, de slapende stad en die eindeloze, zwij gende rijen met één gezamenlijk doel. Of hij veel gebeden heeft, 2oa!s wij hem hadden ingeprent, weten wij niet, en eigenlijk moeten wij beken nen, dat wij zélf de Omgang telkens weer beleven als een sterke religieuze ontroering méér dan een weloverwo gen voortdurend gebed. Zou het niet velen zo vergaan als ons? Dit zich inle.ven in de historie, bij het lamplicht in deze nachten ge plaatst vóór de plek van het wonder, thans een nuchter winkelpand, zich het beeld voor de géést roepen van hoe het eens was geweest en, verder gaande langs de oude beeweg, in zijn verbeel ding de luister belevend van de mid deleeuwse Sacramentsprocessie, in wel ker voetspoor men treedt. Met heimwee in het hart naar dat jonge, lentelijke Amste-rdam van toen, waar de geur moet hebben gehangen van voorjaar en wierook. Om dan nog eens die zo won derbaar door het Mirakelsacrament ge zegende levensgang van het bevoorrecht Amsterdam na te gaan, óók. die plek tussen Kalverstraat en Rokin, waar de ontwijde en tenslotte neergehaalde H. Stede terzelfdertijd het nationaal heiligdom werd voor de Katholieken van heel Nederland. Al de gevoelens, die dit wekt. stromen tenslotte samen in een eigen, simpele gebedsformule, waar een grote kracht ten goede van uit moet gaan. Deze tweede nacht van de Stille Omgang zijn naar schatting ruim 30.000 deelnemers samengekomen. Naast de Amsterdammers, die zich vooral in de vroege ochtend verza melden, brachten treinen en bussen grote groepen van elders, o.a. 1800 De geldzuivering in Indonesië, die Zondagavond over de radio door de mi nister van Financiën der R.I.S. Sjafrud- din bekend werd gemaakt, nadat minis ter-president Moh. Hatta, eveneens over do radio, een uitvoerige uiteenzetting had gegeven over de economische situa tie van de R.I.S., houdt het volgende in: Al het papiergeld, dat Zondagavond tc 20.00 uur in omloop is, verliest dc helft van de waarde als wettig betaalmiddel. Dc biljetten dienen te worden gehal veerd, de linkerhelft blijft wettig betaal middel, voor de helft van het nominale bedrag, tot 16 April 1950; de rechterhelft geeft recht op een obligatie in een 3 procent rente dragende regeringslening voor het halve nominale bedrag. Hiervan zijn uitgezonderd bankbiljetten en munt biljetten ter waarde van S 2.50 cn lager, die de gehele nominale waarde behou den. De linkerhelften moeten tussen 22 Maart en 16 April bij banken en andere instellingen worden ingewisseld tegen nieuwe banknoten, die dc halve no minale waarde van de vroegere zullen hebben. Verwachting tot Dinsdagavond: Vanavond en vannacht plaatselijk iichtc regen, morgen overwegend droog met plaatselijke opklaringen Matige cn nabij dc kust af cn toe vrij krachtige wind tussen Zuid cn Zuid- West. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon 6.42—18.54, Maan 7.24—22.24 Critiek op anderen is vaak verdedi- ging van onze eigen gebreken, j Zondagnacht ongeveer twaalf uur is een autobus van dc Damster Au tobusmaatschappij, komende uit dc richting Groningen, in de nabijheid van Garncrwolde in het Damster- diep gestort. Alle 25 inzittenden konden gered worden. Enkelen van hen liepen lichte verwondingen op of verkeerden in een toestand van lichte „shock". Toen de bus te water reed brak een paniek onder de passagiers uit. Door beleidvol optreden van enkele militairen der luchtstrijdkrachten, die zich mede in hef voertuig bevon den, konden de inzittenden worden gekalmeerd. Volgens passagiers zou dc bus niet door de chauffeur doch tijdelijk door een passagier zijn bestuurd. Deze zou onder dc invloed van sterke drank heb ben verkeerd. De passagier-bestuurder, die na het ongeluk was gevlucht, heeft zich later bij de Rijkspolitie gemeld. Hij blijkt echter ook chauffeur te zijn en in dienst van de Damster Autobus- maatschappij te staan. Het is de ge woonte bij deze maatschappij dat op de drukke Zondagavond de dienstdoende bestuurder eventueel wordt bijgestaan door een als passagier in de wagen mee rijdende chauffeur, ook wanneer laatst genoemde geen dienst heeft. Gisternamiddag omstreeks 3 uur is waarschijnlijk tengevolge van baldadig heid, brand uitgebroken in het provin ciaal duintcrrcin onder Egmond. Door dc geweldig sterke wind heeft' het vuur zich snel verbreid, zodat acht hectaren duinstruweel cn bosschages het offer van dc vlammen werden. Na hard werken slaagde men erin het vuur aan de rand van een bos te stuiten. De medewerking, die P.W.N. bij het blussen ondervond, was zeer groot. De eigen bosbrandweer rukte uit, die met brandschoppen en brandblusapparater. het vuur bestreed, terwijl ook militairen die toevallig aanwezig waren en de be volking, alsmede de brandweer van Eg mond aan Zee meehielpen de brand te bestrijden. Niettemin heeft men een schade van enkele duizenden guldens. De maatregelen, die dc overheid lot bestrijding van de pseudo-vogelpest heeft genomen, hebben voorlopig geleid tot localisering van dc besmetting in het Zuiden des lands. In totaal zjjn tol nu toe in het Zuiden acht en twjntig be- smcttingsgcvallcn geconstateerd, waar van vjjf cn twintig in Noord-Brabant, een in Zeeuwsch-Vlaanderen en twee in Limburg. In de nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks één uur is er in een der ma chinekamers van het complex Emmasinge! der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven een vrij hevige explosie voor gekomen Hoewel zich op het tijdstip der ont ploffing in de machinekamer vier personen bevonden, kreeg niemand enig letsel. De materiële schade aan gebouwen en machi nes daarentegen is aanzienlijk: men schat deze op een half mil'iocn gulden. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Banksaldi moeten worden gehal veerd: de helft er van wordt overge boekt op de „Inschrijvingsrekening de' Staatslening 1950 van de R.I.S." en de houder is gedwongen staatsobligaties die later zullen worden uitgereikt, te nemen tegen dat bedrag. Uitgezonderd van de gedwongen in schrijving op de staatslening zijn te goeden van banken bij de circulatie bank en tegoeden van lanskassen, post kantoren, ambassades, gezantschappen, consulaten en het personeel daarvan, tegoeden van banken onderling en tegoeden van door de minister van Fi nanciën aan te wijzen instellingen met een liefdadig doel. De eerste 200 van banktegoeden beneden 1000 zijn vrij Zondagavond hield minister-president Moh. Hatta een redevoering die onge veer vijf en twintig minuten duurde. Hij zeide o.a., dat de bereikte onafhanke lijkheid verplichtingen met zich brengt tegenover de internationale wereld, waarvan Indonesië thans lid is. Indo nesië is verantwoordelijk voor zijn ei gen lot. „Wij hebben nooit beweerd, dat de onafhankelijkheid in een ogen blik aan het volk welvaart zou brengen. Wij hebben altijd gezegd, dat voor ons de onafhankelijkheid een hulpmiddel is om de welvaart van het volk te berei ken". Verder uiteenzettend, dat de politiek der regering ten aanzien van de buiten landse ondernemingen gericht is op het verkrijgen van een redelijk loon, zeide Moh. Hatta: „In hun strijd voor hogere lonen dienen de arbeiders het wapen van de-staking niet te hanteren alvo rens duidelijk is gebleken, dat onder handelen met de werkgevers vergeefs is. Staking is voor de arbeiders een laatste wapen, dat alleen dient te wor den gebruikt wanneer er geen andere uitweg meer is". In de verwarring van de geldzuive ring is het zakenleven overal in Indo nesië bjjna geheel tot stilstand geko men. Ongeveer 70 millioen verbaasde Indonesiërs en buitenlanders hielden zich bezig met het feit, dat de helft van hun geldelijk bezit was weggeno men terwijl hun schulden dezelfde ble ven. Op iedere markt heerste verwar ring, verschrikte Indonesiërs weigerden boos hun bankbiljetten in de helft te scheuren. Reizigers uit landen overzee zijn zwaar getroffen. Degenen, die hun geld tegen de officiële koers van 10.8 gulden voor ieder pond sterling hadden ingewis seld, hebben eigenljjk iets meer dan vijf gulden per pond gekregen. Dit is nau welijks genoeg om een pakje Ameri kaanse sigaretten te kopen. De somber ste gezichten zag men bij de Nederlan ders, Indische-Nederlanders en Chine zen, onder wie zich de best gesitueerden van het land bevinden. Een Nederlander verklaarde heden, dat zjjn terugreis naar Nederland in de laatste acht dagen zesmaal zo duur geworden was. Het aantal inwoners van ons land be droeg 1 Februari 1950 10.037.744. In 1949 zijn 82.298 huwelijken gesloten en 235.982 kinderen geboren. man Haag, Utrecht, uit de. richting Zeve naar en uit Noord-Holland, dat, om met Vondel te spreken, uittrok „met duizenden, een macht, zo groot als Waterland nog ooit te velde bracht, en Kennemer en FriesOok Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, maakte deze morgen de om gang, waarna hij in het Begijnhof kerkje, reeds in het vroege uur over vol, de H. Mis opdroeg. Der traditie getrouw sprak Mgr. tij dens de H. Mis de gelovigen toe. Hij herinnerde aan het H. Jaar en de oproep van de H. Vader tot allen om de Hemel geweld aan te doen teneinde de aarde voor nieuwe rampen te behoeden en hij sprak zijn vreugde uit over de wijze, waarop het Katholieke volk van Neder land heeft gereageerd op het herstel van de Vastenwet. Niet van de machten dezer aarde met hun uiterlijk krachts vertoon kan de vrede komen, maar van de ogenschijnlijk weerloze, verborgen God, onze Koning, zoals wij Hem ver eren in het Altaarsacrament. In Zijn geest en naar Zijn voorbeeld is ook weer het stil maar zo krachtig gebed ge weest van al die duizenden in de afge lopen nacht. f> De K.L.M. Constellation Enschede" is Zaterdagavond meer dan dertien uur eerder dan normaal het geval is op Schiphol uit Djakarta gearriveerd. Aan boord bevonden zich twee ernstig zieke militairen, van wie één geopereerd moest worden in het Wil- helmina-ziekenhuis teAmsterdam. Omdat hij tijdens de reis zeer verzwakte, had de verpleegster gezagvoerder Mans van de ..En schede" om de meeste spoed verzocht. Door de tijd der tussenlandingen te bekorten, liep de Constellation dertien uur op het reis schema in. Zaterdagmorgen is de veertigjarige arbeider K. van Dreumel uit Wychen te Nijmegen in een drie meter diepe be tonnen put door in beweging gekomen zand bedolven en om het leven gekomen. Hij was gehuwd en vader van zes kin deren. Pogingen om v. D. te bevrijden gelukten na bijna een uur. Hij bleek toen overleden. Er is nog gedurende een uur getracht de levensgeesten te doen terug keren, doch zonder resultaat. Het stoffelijk overschot van de 51- jarige schilderspatroon D. L. Oosterhof, die sinds 21 Februari werd vermist, is Zondagmorgen uit het Spaarne, onder de gemeente Haarlem, opgehaald. O. was uit zijn woning verdwenen en was in het bezit van een aanzienlijk be drag aan geld. De Haarlemse politie deelde mede, dat hij omtrent de vraag of hier een misdrijf of een ongeluk in het spel is, nog geen zekerheid heeft. Op het lijk werd een bedrag aan geld aangetroffen. Enige personen, die naar aanleiding van de vermissing van O. in bewaring zijn gesteld, worden voorlopig in ver band met het onderzoek nog vastge houden. De Indonesische autoriteiten hebben eei der hoogste Nederlandse functionarissen n Indonesië, mr. dr. J. Ozinga, gearresteerd Dr Ozinga, adviseur van de Indonesische minister van Voorlichting, wordt er van verdacht medegewerkt te hebben aan de ontvluchting van Westerling naar Singa pore. In Makasar is een vergadering gehouden van de unitaristische beweging, waarof werd medegedeeld, dat de unitaristische fracties in het parlement van Oost-Indo- nesië een motie hebben ingediend, waarin wordt aangedrongen op ontbinding van de negara. Deze vergadering werd gehouden als slot van een dag, die was begonnen met een demonstratie van ongeveer tien duizend personen, onder wie groepen scholieren. Zondagmiddag is in de gemeen Waalre dc 26-jarige F. E. Klompenhou wer, die al verschillende keren voor inbraken was veroordeeld, gearresteerd. Drie wachtmeesters vonden hem op de vliering van het huis van zijn verloofde. Bij het overbrengen naar het gemeente huis rukte hij zich plotseling los. On danks waarschuwingsschoten vluchtte K. in het naast de weg groeiende kreu pelhout. Een der latere schoten trof K. in dc lendenen. Voordat geneeskundige en geestelijke hulp aanwezig was bleek hij overleden. De driejarige Carla Eygelstein uit Delft, die sinds Zaterdagmiddag werd vermist, is Maandagochtend gezond en wel teruggevonden. Een tekenaar van het gebouw Weg- en Waterbouwkunde te Delft hoorde om kwart voor acht kindergeschrei in kamer 202 op de twee de verdieping. Hij ging de kamer binnen en vond het kind, zittende in de venstei- bank. Zaterdagavond en Zondag heeft de po litie met de ouders een onderzoek inge steld in het grote gebouw, dat nabij de ouderlijke woning van het kind is ge legen. Tevergeefs echter, hoewel men in de kamer is geweest, waar het kind thans werd gevonden. Het meisje is wel vaker weggelopen en al eens eerder in het ge bouw aangetroffen. i' Edgar Rice Burroughs, de schrijver van Tarzan, is te Encino in Califorr.ië overleden. Hij werd 74 jaar. Meer dan 36 jaar lang heeft hij zijn Tarzan-romans geschreven. Hij is er multi-millionair mee geworden. Zijn eerste roman „Tar zan van de Apen", werd in 1914 uitge geven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1