i Amandeltjespudding ZAL ZIJ STRANDEN OP HET VRAAGSTUK NIEUW-GUINEA? U R00ZENBURG DAMKAMPI0EN t rum Van Dijk tweede, Gordijn derde r Wij luisteren naar wit is tteifig wit I Tracteer nu op mei nog meer amandelen dan vroeger. WEK DE GAL IN UW LEVER OP J narmezen Nederland kent immers Nederland beleeft géén sensatie op wasgebied! Elke huisvrouw weet allang: gedwarsboomde Uliil LFU R.K. dameshandbal MAANDAG 20 MAART 1950 PAGINA 3 DE KOMENDE UNIE-CONFERENTIE Duitsers houden de doodstraf HANDBAL N.K.S. Benoemingen Simscn zegeviert in eigen turnwedstrijden K.M.V.B.-VERGADERING UITGESTELD W. Bischoff v. Heemskerk wint ruiterwedstrijd •4Lk Zonneschermen hef Oer/made adres B^ENE5SEDGDACHTI2 (4(W Klinkt overal waar wasgoed wappert aan de lijnen het „Hoe bestaat V der verwonderde buren Knippert men alom met de ogen van het „ver blindend wit" als er wasketels opengaan Is er verbazing onder de huisvrouwèn van Nederland 1 Of zijn de „opzienbarende vindingen" op was- gebied, die de laatste tijd onder fantastische HetmodernelaboratoriumvanPorsil is natuurlijk bekend met alle preparaten en methoden die er zijn, en er is tot nogtoe geen „extra blank" of „hyper-wit" ontdekt, dat het was middel Persil zou kunnen verbeteren. In Parsil wordt al 40 jaar vanzelfsprekend elke practische verbetering toegepast, die na grondig onderzoek volkomen verantwoord is gebleken. Persil streeft daarbij niet naar ophef of sensatie, maar wel naar degelij ke, veilige betrouwbaarheid. namen werden aangekondigd, dan toch niet zo verbluffend? Inderdaad; „verbluffend" is, wat zo genoemd wordt, niet. W ant er bestaan op wasmiddelen-gebied geen wonderbaarlijke, „geheime" stoffen en 1 I i fij ai Zo is, mét de vooruitgang van wetenschap en techniek, Persil, het oudste zelfwerkende was middel, stééds beter gemaakt en is Persil ge worden en gebleven: het beste, zuiverste en veiligste wasmiddel dat bestaat. Het bestewant Persil heeft een ongeëven aarde waskracht, maakt Uw goed stralend- wit en hergeeft de kleur haar eigen fleur. Het zuiverste, want Persil heeft óók op den langen duur geen schadelijke nawerking. Het veiligste, want Persil spaart al reinigend zelfs de teerste weefsels en verlengt de levensduur van Uw textiel. Sportsnippers Selectie-wedstrijden Belangrijk tournooi Advertentie i WE De eerste conferentie van Unie-ministers begint aldus meldt een A.N.P.-cor- respondent te Djakarta, in een ongunstige politieke sfeer. Dit is de Neder landse gemeenschap in Indonesië zich wel zeer duidelijk bewust. Ook die In donesiërs, die van de Unie tussen Nederland en Indonesië bepaalde verwach tingen koesteren en hun aantal is wellicht groter dan velen menen zien de toekomst van de Unie met enige zorg tegemoet. Zij zijn overtuigd van de grote voordelen, welke aan deze Unie verbonden kunnen zijn, maar zij zijn zich tevens bewust, dat vele en krachtige weerstanden moeten wor den overwonnen, alvorens de verwezenlijking van de Unie-idealen in het ver schiet kan komen. Wellicht, aldus merkt men in Djakarta op, is de eerste Unie-conferentie op een te vroeg tijdstip gesteld. Het is de Nederlandse gemeenschap in Djakarta volkomen duidelijk, dat. wan neer de huidige gezagsdragers geen vol doende successen op de conferentie zouden behalen, de kans niet is uitgeslo ten. dat radicalere stromingen, d.w.z. bewegingen, die zich verzetten tegen de resultaten van de R.T.C., aan de macht komen. De belangstelling van de Indonesische regeringsautoriteiten gaat niet spontaan uit naar oplossing van het vraagstuk- Nieuw-Guinea, maar van de andere kant worden zij door de politieke sentimen ten voortdurend opgejaagd, tegen wil en dank dit probleem als van de eerste orde te behandelen. Het is voor hen binnen lands-politieke noodzaak. 1 Het moet niet uitgesloten worden ge- 1 acht, dat de conferentie op het vraag stuk-Nieuw- Guinea zal blijven steken. De regering van de V.S.l. kan zich niet meer permitteren op dit punt een succes te missen. In verantwoordelijke Neder landse kringen te Djakarta zou de opvat ting beginnen veld te winnen, dat de Unie vanwege Nieuw-Guinca niet in de waagschaal mag worden gesteld. Het tweede moeilijke punt van de aanstaande conferentie vormt het vraagstuk van de positie der Neder landse ambtenaren. In kringen van de regering der V.S.l. maakt men er geen geheim meer van, dat de voorwaarden van de R.T.C. op dit punt wel uiterst zwaar drukken. De Nederlandse ministers zullen in Djakarta onder dubbele pressie komen te staan, enerzijds van de Nederlandse ambtenaren zelf, die veel verder-strek- kende garanties van de Nederlandse regering zullen vragen, anderzijds van de zijde van de V.S.I., die verlichting zoekt van de financiële lasten. Inmiddels zijn de ministers Götzen en Van den Brink Zondag te Djakarta aan gekomen. Advertentie 3J solt 's morgens „kiplekker** ait bed springen. fJTke dag moet uw lever een liter gal te trw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. De Bijzondere Raad van Cassatie, uit spraak doende in de zaak tegen de Duit sers Lehnhoff, Bellmer en Haase, heeft het door deze requiranten ingestelde beroep verworpen. Zij behouden dus de doodstraf, waartoe de Groninger Kamer van het Bijzondere Hof te Leeuwarden hen heeff veroordeeld. Krins Amsterdam. Afd. Dames: afd. I: Ambon-W. Sport 2-2; DCG-SVA 30' Vido—Pancratius 2—0. Afd. II: ODOS—-Thecla 4-0; ODIN-VDO 1-0. Afd. III: Sportlust—ODOS 1—2; DOP— TOB 0—1; Sebastianus—DCG 0—0. Afd. IV: W. Turnen—TOB 0—9; Victo ryCito 01; TheclaW. Sport 1 3 (vriendschapp). Juniores: PancratiusW. i urnen 1—4; DCG—VDO 8—2. Heren: Jong LevenDTS 54; DOP —DCG 3—0; DTS 3—KDO 2 1—10. Beker: AmbonVitesse 82; W.T. VDO 8—5. Kring KennemerlandZaanstreek; Haarlem BZaanstreek B 01; Haar lem AZaanstreek A 10. Afd. 3A: ADO 2Dio 01; AOGExcelsior 30. Jun. 2: VitesseZeevogels 30; ADO Zeevogels 40 Z.H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Vogelenzang de weleerw. heer H. J. C. van der Burg; te Rotterdam (H. Barbara) de weleerw. heer H, C. M. Dijsselbloem; te Oud- Beijerl&nd de weleerw, heer G. Heems kerk, die kt*seiaan was te Rotterdam (H. Ant. AbU/N^ Ter gelegenheid van haar 40-jarig be staan heeft in de Amsterdamse Turnhal de Amsterdamse gymnastiekvereniging „Simson" bondskeurwedstrijden gehou den. Het hoogtepunt van de middag werd gevormd door de strijd tussen de oude rivalen Kralingen (Rotterdam) en Simson bij het tafelspringen. Met 63.50 punten werd de Simson-ploeg eerste. Kralingen haalde 58 punten en derde werd Kracht en Vlugheid uit Utrecht. De overige uitslagen luiden: Heren vrije oefeningen met wederkerige ondersteu ning: 1. Kralingen, R'dam 71 pnt.; 2. Simson, A'dam 54.50 pnt. Dames klassi kaal brugturnen: 1. W.I.K., Den Haag 66.25 pnt.; 2. Kralingen, R'dam 65.50 pnt.; 3. Animo, Rijswijk 55 pnt. Rhythmische vrije oefeningen: 1. Aspasia, Rotterdam; 2. Kracht en Vriendschap, Amsterdam. Hef bestuur van de KNVB heeft be sloten de buitengewone bondsvergade ring, welke ter behandeling van de wij zigingen in de competitie-indeling op Zaterdag 25 Maart te Amsterdam zou worden gehouden, tot nader order uit te stellen. Te 's Gravenhage is een samengestel de ruiterwedstrijd gehouden met het doel de Nederlandse ruiters nü al voor te bereiden op de Spelen van Helsinki Het belangrijkste en zwaarste nummer was de dressuurproef, welke werd ge wonnen door E. van Loon uit Tilburg met „Springstel". In het eindklassement was de eerste plaats voor W. K. F Bischoff van Heemskerk met „Gris Gris", 2. W. G. Hendricks met „Pa trick", 3. A. Jansen met „Don Juan". Zondag won L. van Loon met „Am. pere" het springconcours zonder fouten De Zoon van deïlootman Van onze dammedewerker) Zo bruisend van dadendrift als Roo- zenburg zich in zijn voorgaande partijen had getoond, zo tam leidde hij Keiler tot een gedwongen puntenverdeling in de laatste ronde van de strijd om de nationale damtitel. Het was echter ruim schoots voldoende om het kampioenschap te behalen. Enerverender ging. het toe in de overige partijen. Gordijn deed nog een verwoede poging de tweede plaats te veroveren op zijn partner Van Dijk, zonder succes echter. Vos en Ligthart konden door hun remises tegen Dukel en De Jongh slechts hopen op een misstap van de niet-spe lende Metz om nog tot barrage-partijen te kunnen komen om de zesde plaats. Door ziekte van Rustenburg ging diens partij tegen Metz niet door, waardoor laatstgenoemde de beste kansen behield op deze veelbegeerde zesde plaats. De uitslagen van de partijen uit de elfde en laatste ronde van dit tournooi om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland waren aldus: F. Gordijn remise met G. E. van Dijk, R. C. Keiler remise met P- Roozenburg, W. Rusten burgJ. Metz, uitgesteld, H. de Jongh remise met A. Ligthart, B. Dukel remise met J. H. Vos, C. Suyk remise met D van-der Staay. Ook als de wereldkampioen het kalm aan doet, blijft oppassen toch nog altijd de boodschap. Dat ondervond de ex- kampioen Keiler in zijn laatste partij MAANDAG HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 18.00 de negen Zapakara's, 18.20 sport, 18.30 strijdkr., 19.15 Engelse les, 19.30 Chr. reisver.. 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 Metamorphosen v. Strauss, 20.40 werk v. Rüsager. 20.55 Een meisje als Lientje, hoorspel, 22.25 Estralitam, 23.00 nieuws, 23.15 cone. v. Scarlatti, conc. v Vivaldi, suite champêtre v. Sibelius, meditatie oud-Boheems-koraal van Suk. HILVERSUM I. 402 m. VARA: 18.00 nieuws, 18.20 gram., 18.30 Planning en vriiheid 18.45 amusem.muz., 19.15 We tenschap en oorlog. 19.30 Maria Kuren- ko snnraan 19.45 mond- en klauwzeer, 20.00 nieuws, 20.15 50 20 40 50 maal P.S., 21.35 gram., 21.50 nieuwe "perspectieven in provinciaal bestuur, 22.05 ouv. Mantred v. Schu- mann, cone, in D voor viool en Brahms, 23.00 nieuws, 23.15 Johan Jong, ork. orgel, 23.25 Harry James en HILVERSUM IX, 298 m. DINSDAG KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gym"-. 7.30 Spring Time Suite 7 45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8 15 gram 9.00 vrouw, 9.35 Lichtbaken, li) 00 kleuter, 10.15 The great Elopement v.' Handel, 10-40 schoolradio, 11.00 vrouw 11.30 sonate no. 7 v. Prokofielf, 11.50 Als de ziele luistert, 12 00 Ange lus 12.03 lunchconc., 12.55 Zonnewij zer,' 13.00 nieuws, 13.20 Orkest zonder naam 14 00 A. v. Veldhoven. zang, 14.30 'mars en wals, 15,00 1R^ï}gel®f„en Amerikaanse selecties, 16.00 zieken, 16.30 ziekenlof, 17.00 .jeugd, 17.15 jeugd, 17.55 Indonesië als importland. HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.15 gram. VPRO: 7.45. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 ochtendblad, 8.40 gram., 8.55 vrouw, 9.00 ouv. v. Cimarosa, divertimento in D v. Mozart, 9.30 waterstanden, 9.35 gram., 10.15 Maria Zamora, 10.50 kleuter, 11.00 Maori-zangen, 11.30 zieken, 12.00 Tom Erich, 12.50 land- en tuinbouw, 12.40 orgel, 13.00 nieuws, 13.15 fin. overz.. 13.25 Rhythm Club, 14.00 naailes, 14.30 sonate in Bes gr. t. v. Beethoven, 15.15 Portugese muziek, 16.00 kwartet v. Bar- tók, 16.30 jeugd, 17.30 zang. waarin niets daverends gebeurde en Roozenburg veilige wegen bewandelde. Niettemin moést de Amsterdammer te gen het gevorderde eindspel nog enkele hindernissen opruimen om het eerst de nieuwe kampioen met zijn zege in dit tournooi te kunnen feliciteren. De „oude" damkoning, die zijn kroon slechts 'vier maanden heeft gedragen, streed met diepdenkende middelen tegen zijn rivaal Van Dijk om de eervolle tweede plaats. Het mocht echter niet baten, want de Wageninger kwam wel even in gevaar, maar een listig „damslippertje" deed de kroning van een tweede dam voor Gordijn een illusie blijven. Zijn eerste kroondrager immers sneuvelde in de ijle sferen rondom het bestreden damruit op veld 50. Kil, doch vol do dende dreigingen, streed De Jongh voor het behoud van zijn vijfde plaats tegen de pretendent voor de zesde, A. Ligt hart. Hoe ligt van hart deze ook met lokzetten strooide, zijn partner was on vermurwbaar en stuurde kaarsrecht de schijven in de doos en elegant de ge deelde punten naar de wedstrijdleider. Dukel vocht zich naar een remise tegen de geslepen Vos, die een massa tempi had weten te winnen. Een forse rond- klap deed echter ook diens illusie over de fel begeerde zesde plaats tot rook vervliegen. De langst aangebleven partij tussen Suyk en Van der Staay ging om de be zetting van de laatste plaats in dit tour nooi. Geen van beiden voelden daar iets voor en 't werd daardoor een groots gevecht met grillige variantenrijkdom. Suyk probeerde het met omklemming, maar Van der Staay voelde gechoqueerd niets voor deze liefkozing op het bord en verbrak de knellende omarming bij tijds. Nog even een spannend tijdnood fragment, waarin de wedstrijdlieder nog zenuwachtiger was dan de beide op de wedstrijdklok timmerende spelers en de huldiging van de nieuwe kampioen, Piet Roozenburg, kon beginnen. De niet gespeelde partij Rustenburg Metz zal nader worden vastgesteld. Bij winst of remise is de laatstgenoemde definitief geplaatst voor het volgende tournooi. De eindstand werd dus: gesp.gew.gel.verl.punt. 3. F. Gordijn 4. R. C. Keiler 5. H. de Jongh 6. J. Metz 7. A. Ligthart 8. J. H. Vos 9. W. Rustenbui 10. B. Dunkel 11. D. v. d. Stat 12 C. Suyk De stand na de 12e ronde van de voor wedstrijd luidt als volgt: 1 en 2 Bergsma en Haasdonk beiden 16 punten; 3. Jurg 15 punten- 4 en 5 Van Aalten en Onnmk beiden 14* punten; 6. Doornbos 13 punten plus 1 nog te spelen partij; 7. Laros 13 punten; 8. Ham 12 punten; 9 en 10 An derson en Westra beiden 11 punten: U. Drenth 10 punten; 12. Baas 8 punten; 13. Veenstra 7 punten; 14. De Ren 6 punten plus 1 nog te spelen partij. 11 5 6 0 16 11 4 6 1 14 11 2 9 0 13 11 2 9 0 13 11 3 6 2 12 10 1 8 1 10 11 2 6 3 10 11 1 8 2 10 10 1 6 3 8 11 0 8 3 8 11 0 8 3 8 11 1 6 4 8 32. Er glijdt een glimlach over Eric's gezicht wanneer hij de jongen zonder vrees op zich af ziet kopten. Hij weet niet wie dit kind is, of hoe het hier komt, maar zijn manier van optreden bevalt de Noorman. En ook de jongen schijnt sympathie te voelen voor de slanke, blonde krijger voor hem, want ofschoon hij z'n uiterste best doet er dreigend en krijgshaftig uit te zienglijdt er toch een glimlach over z'n gelaat. „Misschien het zoontje van een der edelendenkt Eric, en voelt onwille keurig medelijden met het kind, dat in de sombere sfeer van het door de magiër Lauri beheerste kasteel moet opgroeien. „Wie ben jij?" zegt het jongetje streng. „Hoe waag je het in het geheim in mijn slottuin binnen te dringen?" Het is hem aan te zien dat hij dit beschouwt als het mooiste spel dat hij in tijden gespeeld heeft. En vriendelijk gaat de Noorman d,aar op in. „Vergeef mij, heer kasteelheer," zegt hij verontschuldigend, een buiging makend, „ik wist niet dat ge een vreemdeling aan zoudt houden. Geen rekening hield ik met uw scherp oog en de kracht van uwboog. Het wil mij overigens voorkomen dat er een kleinigheid aan die boog mankeert. De pees is van boven ietwat ingescheurd." Het jongetje klapt in de handen wanneer hij de ernst merkt waarmee de Noorman op zijn spel ingaat en na nog enkele woorden is het ijs gauw gebroken. Nauwelijks vijf minuten later zit de Noorman ernstig de boog van het ventje te repareren terwijl de eigenaar druk pratend voor hem staat. Het is hem duidelijk aan te zien dat hij in tijden niet zo'n uitmuntende speelgenoot heeft getroffen. Glimlachend vraagt Eric naar zijn naam. „Erwin heet ik," verklaart de kleine kasteelheer waardig. „En wie is je vader?" „Mijn vader is een groot krijger," zegt de jongen trots, hoewel er een verdrietige trek over z'n fijnbesneden gezichtje speelt. ,JIij is uitgevaren op een grote iocht nog voor ik geboren werd. Tenminstedat vertelt moeder me altijd," voegt hij er aan toe. „Ik heb hem nooit gezien. Hij is groot en blond, zegt moeder. Ongeveer zoals jij Een gedachte flitst door Eric's hoofd. Een gedachte, zo vreemd, zo onbestaanbaar, dat het hem zelfs een ogenblik verwart. Groot en blond. Uitgevaren op een lange tocht. Nog niet teruggekeerd? Hij schat het jongetje op een jaar of zeven. Juist de tijd dat hij uit z'n rijk afwezig is geweest „Vertel me eens," zegt Eric, eyi zijn stem heeft een vreemde, gespannen klank, „hoe heet je moeder, Erwin?" Ook Uw Behanger verwerkt het graag! AMSTERDAM: n-eaeriksplein 54 Tel. 33027 Haarlemraerstr. 86 Tel. 38777 Kinkerstraat 249 Tel. 85604 HAARLEM Zijlstraat 96a Tel. 12199 LEIDEN Haarlemmerstr. 18 Tel. 24641 TM t Jatten de Nederlandse huisvrouwen? wanneer net ge niet van de vele spannende avon turen, die Ene de Noorman be leeft. Doet uw kind een plezier en bestelt om - gaand een exem plaar. De serie bestaat uit zeven deeltjes PRIJS t 0.75 Verkrijgbaar in de boekhandel en bij Drukkerij De Tijd - Amsterdam Persil De landenhockeywedstrijd België B Nederland B voor dames, te Antwerpen gespeeld, is doqr onze landgenoten met 0 gewonnen. Pietje van Erkel en Paul Engelfriet hebben vandaag het Nederlands kam pioenschap kunstrijden behaald. Hoofdklasse KNSB: Kralingen-Utrecht 44 (voorl.); DomBSG 73; Eind hoven IIDen Bosch 82. door PATKICK PURCEIX Vertaling JOHANNA PERENBOOM J 19 Als puntje bij paaltje kwam, zou het misschien nog beter zijn, wanneer ik wat verder van huis ging en mij een vrouw zocht in den vreemde. De parochie zou het niet prettig vinden; och, maar op den duur zou men het vergeten. Ze zouden tiaar een paar Zondagen verschrikkelijk alleen laten. Na de Mis zouden de andere vrouwen het meisje mijden alsof ze het boze oog had. Maar eer er veel maanden voorbij waren, zouden ze haar wel leren kennen en zou zij dan tot haar gesprek ken en beraadslagingen toegelaten wor den'alsof zij altijd tot haar kring oe- hoord had. Ik zou mijn ogen eens de kost geven, wanneer ik op bezoek was bij mijn ne ven Corcoran in de buurt van Bruree in het lieftallige graafschap Limerick. Een of andere boerendochter van het andere eind van de Golden Vein; die zou, geloof ik, het beste aan mijn verlangens beant woorden. Iemand die met het soort leven wel vertrouwd was, maar voor wie de veten en bekrompenheden en families van de Suirkant geen betekenis hadden. Zo een zou op de heuvels en in het dal het bredere accent, ja, en de ruimere geest van de vlakte brengen. En niette min zou zij de trouwe liefde voor de rivier kennen en kon zij leren van de zilveren Suir niet minder te houden dan van de heerlijke en statige Shannon. Zou het overigens nog niet beter voor me zijn om helemaal op nieuwe grond te gaan bouwen, als ik mij een vrouw ging zoeken, niet onder de mensen van mijn eigen soort, maar ver weg? Misschien kon ik iets vinden wat mijn verlangens bevredigde, als ik eens ging kijken bij de familie van de tante van mijn vader in het vriendelijke hoogland van Down. Een lief, donker en aardig hoofdje met de kort afgebeten tongval van het noor den in haar spraak en met de warmte en de ruimheid van het noorden in haar hart. Een lachend meisje uit een veilig weggedoken boerderij of een slapend stadje in de schaduw van de Slieve Do- nard of op de hellingen van de Mourne of uit een winderig dorp op de heuvels ir, de buurt van Newry. Misschien, als al dit werk aan de oogst voorbij was, ais het koren was gemaaid en het hooi op de mijten lag en de kor rels hard waren, kon ik eens vacantie nemen en een uitstapje maken naar het noorden. Naar Warrenpoint misschien en zijn vrolijke drukte, of naar Newcastle, die aardige stad in de bocht van de kust, of naar Downpatrick, dat nu ligt te ster ven tussen de herinneringen aan.zijn grootheid, eeuwig wegbrokkelend in de sc-haduw van zijn kathedraal, verkwij nend tot vergetelheid, terwijl de brand netels hoog opschieten om het graf van de apostel, terwijl er nog steeds een vreemde vlag wappert op de plaats waar Russell gestorven is. Een vrouw uit het noorden, een knap pe vrouw uit "het noorden, ja, zij zou zeker van het zuiden gaan houden en het zuiden van haar. En zij zou aan de Suirkant brengen wat de Suirkant zo bitter nodig had, vers bloed. Hersens hebben we, meer dan genoeg; spier kracht ook, zo veel dat we er groot op kunnen gaan; maar er zijn er onder ons veel te veel, die geen andere keus heb ben dan met onze nichten te trouwen en met de nichten van onze nichten en met onze achter-achter-nichten. Langzaam verdichtte zich de schemering tot duisternis, hoewel de lucht het eerste uur nog wel helder zou blijven. Langzaam ging ik de weg over naar huis. Langzaam liep ik het erf op en als mijn stappen al niet licht waren, mijn voeten waren niet zwaarder dan mijn hart. Er was geen sprankeitje licht te zien in ons huis en ik vroeg me af, of het mogelijk was dat mijn moeder zo lang was uitgebleven. Het was zonderling als Rósie en moeder zelf nu geen van beiden nog binnen waren, terwijl de klok toch ai op slag van tienen stond. Verduiveld, zei ik bij mezelf, ik weet niet wat de vrouwen hier in huis tegenwoordig be zielt. Binnenkort zijn ze 's avonds, 's middags en 's ochtends op pad. De deur stond ook aan. Dat was weer mis, nog erger mis, met die vele ketel lappers de laatste tijd. die zo astrant waren. Alles in huis kon geroofd en gestolen worden, niet dat we veel te roven of te stelen hadden, maar het had toch geen zin, de menselijke na tuur boven haar krachten te bekoren. Ik duwde de onderdeur wijd open en stapte de keuken binnen. Een vrouw zat voor de haard. Zij had de korte shawl van haar hoofd teruggeslagen, zodat hij luchtig op haar schouders lag. Die vrouw was noch mijn moeder, noch Rosie Donovan. „Een mooie tijd voor een man om 's avonds thuis te komen", zei Esther Mary Hanrahan. Ik zei niets. Ik deed niets. Ik stond stom en roerloos te kijken. Ze stond kalm van haar stoel op, alsof zij al haar levensdagen reeds op Carrigmichael ge woond had. Ze zette haar handen m haar zij. „Beste Joe", zei ze vormelijk, „als ik geweten had dat je zo lang uit zou blijven, had ik zelf wel kunnen gaan slapen. Ik heb nu al een uur op je zit ten wachten en ik ben er moe van ge worden. Ik had juist de hoop opgege ven, dat je nog ooit zou komen". Ik keek rond. Ik begreep er niets van. „Waar zijn de anderen?" vroeg ik. „Je moeder is demi ik ginds in de winkel, tenminste daar zei ze dat ze heen ging, en als Rosie Donovan niet thuis is, dan moest ze' er in ieder geval zijn, want ik heb haar er heen gestuurd, toen ik een uur geleden hier binnen kwam". „Heb jij haar naar huis gestuurd?" Ik wist nog altijd niet, waar ik aan tóe was, hoewel er een grote, onbestemde verwachting in mijn borst bonsde. Zij knikte, met een lachje om mijn onthutste verbazing. „Ja zeker heb ik haar naar huis ge stuurd. Ik ben dat eind niet gekomen om Rosie te spreken, maar haar baas". „Ben je gekomen om mij te spreken?" Ik voelde mij zwak in mijn knieën, maar toch deed ik moeite om mijn stem nog vast en kalm te houden, probeerde ik te voorkomen, dat de hoop uit mijn ogen straalde. Zij kwam dichterbij. Misschien om me beter te zien in het schemerdonker. „Ja, ik ben gekomen om jou te spre ken. En ik stuurde haar weg, omdat ik het niq£ nodig vond, dat Rosie Donovan met haar ogen en oren open in huis rondliep, wanneer ik jou vroeg om met mij te trouwen". Ik deinsde achteruit naar het buffet- en steunde er met mijn handen en mijn hele gewicht op, want mijn knieën schenen hun dienst niet meer te doen. Ik kon niet spreken. Ik kon niet denken. Ik kon daar alleen maar zagend, een eeuwigheid lang, vastgeklefljfa blijven staan, terwijl mijn liefste mij recht in de ogen keek en ik recht in haar ogen keek. Zij verbrak dit stilzwijgen, met een heel lichte klank van ongeduld in haar stem. „Voor het geval het nog niet tot je is doorgedrongen, Joe, ik heb je iets gevraagd, en het is nu zo, dat ik nog altijd op een antwoord wacht". (Wordt vervolgd) Het Oostelijk voetbalelftal, dat Woensdag 22 Maart te Zaandam tegen het Noord- Hollands eftal zal spelen, is als volgt sa mengesteld: Doel: Koers (Hengelo): achter: Van der Eist (Heracles) en Klaver (Ensched. Boys), midden: Peters (AGOVV), Möring (En schede), Dijkgraaf (AGOVV); voor: Blu- mer (AGOVV), Moddejonge (Enschede), Hanskamp (AGOVV). de Weërt (Wagenin- gen), Oerlemans (NEC). Reserve: Zelderhuis Jr. (Ensched. Boys) Van Vliet werd vierde in een door Ockers gewonnen wedstrijd in drie manches achter Derny-motoren te Ant werpen. Met een uurgemiddelde van 105 kilo meter won de Engelsman Wood (Velo- cette) te Marseille, een wedstrijd over 73 kilometer voor 350 cc's. Tweede werd Lorenzetti op Guzzi, derde Collot met Velocette. De voetbalwedstrijd OostenrijkZwit serland in Wenen, is geëindigd in een 33-gelijk spel. Oostenrijk B won in Zürich met 40. Een Duits jeugdelftal heeft op High burg met 31 gewonnen van een En- gelses jeugdploeg. De Britse wielerbond zal zich verzet ten tegen het besluit van de U. C. om de sprintfinales om de wereldtitel a trois te doen verrijden. Een „Robben"-ploeg, bestaande uit De Wit, Luchs. Van Vliet en Daatselaar heeft de 4 maal 200 meter vrije slag ge zwommen in de Nederlandse recordtijd van 9.31.8. Oud record sedert 1937: 9.40.6. De 18-jarige wereldkampioene kunst rijden, Aja Vrzanova, zal niet meer naar Tsjechoslowakije terugkeren. Van Est werd zestiende in de Ronde van Limburg over 222 km. in dezelfde tijd als ae winnaar. Het tafelténniskampioenschap van Ne derland- is gewonnen door Sporta. Gisterenmiddag waren er op 't Chefa- naterreir.- te Bussum selectiewedstrijden VGor de Kath. dameshandbalclubs in het Gooi. Voor deze gelegenheid waren vier elftallen samengesteld n.l. Kringelftal ACombinatie SDO, Olympia en EMM. Kringelftal B—Combinatie LVV. VBO. De eerste wedstrijd werd door het Kringelftal A met 41 gewonnen, ter wijl het Kringelftal B na spannende strijd tenslotte m%t 32 over de com binatie LVV, VBO zegevierde. Deze laatste wedstrijd, die wel de meest ener verende was, begon in- de eerste tien minuten met twee fraaie doelpunten, ge scoord door mej. J. Kok (LVV). De com binatie verplaatste daarna het spel en na enige goede aanvallen verkleinde mej. J Majoor de achterstand (21). Na de rust was he tdirect weer mej. J. Kok die de voorsprong wist te ver groten dank zij een fout in de verdedi ging van de combinatie. Het Kringelftal bleef hierna aanvallen, doch na goed voorbereidend werk van mej. J. Bakker (LVV) kon mej. A Kersens (VBO) fraai doelpunten (32). Hierbij bleef het. Van 1829 Mei wordt in Amsterdam Den Haag en Rotterdam een internatio naal damtournooi gehouden waarvoor o.m. de kampioenen van Frankrijk, Bel gië, Zwitserland en Italië zijn uitgeno digd. Voor Nederljmd zullen Roozenburg, Keiler en Gordijn deelnemen, voor Frankrijk waarschijnlijk Ghestem en Raichenbach. Voor de z.g. Minor-groep zijn verschillende jonge spelers uitge nodigd, o.w. Bergsma en De Jong.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3