188 millioen nodig voor de uitbreiding der Hoogovens MinistersVan Maarseveen en Lieftinck naar Indonesië L° Staat zal in kapitaal deelnemén met ten hoogste 9 millioen ADENAUER WAARSCHUWT VOOR EEN RUSSISCHE AGRESSIE Twintig jaar „Witte kolonie in Bakkum Tot hoofd en hart 46 millioen moet van particulieren komen Heden algemene staking in Italië Indonesische Hoge Commissaris Rum reist met hetzelfde vliegtuig mee Frans-Duitse Unie opnieuw bepleit Frankrijk niet erg enthousiast Devaluatie in Indonesië? Vrouwen schrokken zeer van bebloed chauffeur Prins Bernhard opent Holland-Fair .Het weer ZES DUIZEND GULDEN SMARTEGELD Record woningbouw in Januari JONGEMAN VALT UIT RIJDENDE TREIN Nederlands Elftal van New Castle Groot optimisme DRIE DODEN BIJ AUTO ONGELUK In de stilte van een schone natuur De jeugd is één Prijs voor de best verzorgde haring V acan tiespreiding Repatriëring van de „Vijfde bataljons" WOENSDAG 22 MAART 1950 6 73ste JAARGANG No. 24723 Drie bommen in Rome ontploft ZWEDEN BLIJFT NEUTRAAL Geruchten ontkend De taxi-overval in Drente Dood Haarlemse schilder EÉN DER VERDACHTEN IN VRIJHEID Chauffeur zat 600 dagen onschuldig 40 millioen eerste kosten aan Oosterpolder Dodelijk ongeluk op de lijn Den HaagGouda Woensdag tegen Brentford Op Rijksweg Den Bosch Tilburg HET LIED VAN BOS EN DUIN 99 Regering zal het streven steunen In April wordt begin' gemaakt BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: D. 3. W. Boeriiqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Ruft Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Inqezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Bfj de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot deelneming in het uit te breiden kapitaal van de Kon. Nedcrl. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, alsmede deelneming in de financiering ener Nederlandse naamloze vennootschap welke zich ten doel stelt de oprichting en exploitatie var. een breed band walsertf en van een fciikfabriek. Wij ontlenen aan de Memorie van Toelichting het volgende: In een op 10 Maart 1947 uitgebracht rapport kwam een commissie onder voorzitterschap van ir. Den Hollander tot de conclusie, dat het aanbeveling verdient tot aanzienlijke verdere uit breiding van de Nederlandse staalindus trie over te gaan, met name van het te IJmuiden gevestigde bedrijf van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken. Door genoemde N.V. werden in aanslui ting op dit rapport, in nauwe samen werking met de regering, concrete plannen tot expansie van haar bedrijf uitgewerkt. Voorzien wordt een uitbreiding van de bestaande staalfabriek alsmede de bouw van een blokwalserij, een.breed- bandwalserij, omvattend een warmwal- serij en een koudwalserij annex blik- fabriek. Hoewel de onderhandelingen hierom trent nog gaande zijn, mag worden aan genomen, dat de beoogde productie van dunne plaat, en blik voor gezamenlijke rekening zal geschieden, in die zin, dat het aandeel van ieder der ondernemin gen in de gezamenlijke prestatie in het algemeen op kostprijsbasis in rekening zal worden gebracht, behoudens wat betreft het ruw ijzer, waarvoor een marktprijs zal worden gecalculeerd. Wat de financiële zijde betreft, kan het volgende worden opgemerkt. In to taal is naar huidige raming een bedrag van f 188.000.000 nodig, teneinde de voorgenomen plannen te verwezenlijken. Daarvan zal een bedrag van f 53.000.000 worden besteed voor de uitbreiding binnen het complex der Hoogovens en een bedrag, groot f 135.000.000 ten be hoeve van de nieuwe onderneming. Het ligt in de bedoeling, dat de staat in de uitbreiding van het aandelenkapi taal van de Hoogovens zal deelnemen tot een bedrag van ten hoogste f 9.000.000. Opgemerkt kan worden, dat genoemde vennootschap reeds in beginsel tot over eenstemming is geraakt omtrent haar overige financiering, waarbij onder meer de Herstelbank is geïnteresseerd. (Mogelijk een bedrag van ca f 66.000.000. Red.). Wat het aandelenkapitaal van de nieuwe onderneming betreft, zijn de ministers van oordeel, dat dit kapitaal ten minste f 67.000.000 moet bedragen. Hierin zal door de Hoogovens voor lopig worden deelgenomen met een bedrag van ten minste f 2.000.000, terwijl het aande'el van de Staat voorshands f 65,000.000 zal bedragen. Het l'gt in bedoeling uit de par- tibuiiere beleggingssfeer een bedrag van f 46.000.00o aan te trekken. waar- Van f 20.000.000 in de vorm van een hypothecaire lening, waarvan de Staat ten behoeve van de onderneming de betaling van rente en aflossing tegen over derden garandeert. Het onder communistische leiding staande Italiaanse vakverbond, de C.G.L.I., heeft voor vandaag een alge mene staking van 12 uur door het ge hele land uitgeroepen uit protest tegen de nieuwe veiligheidsmaatregelen van de regering. Vannacht zün in Rome/triLbT^ ontploft, enige uren voordat de staKmg zou beginnen. De eerste cxp odeerdc bb het hoofdkwartier van de ,Ch"st?" 5® mocratische partij, de tweede op de his torische Sant' Angelo-brug, ruim een halve kilometer van de grens van va i- caanstad gelegen, en de derde ontplotte bij een bureau van de communistiscne partij in het centrum van Rome. Naar buiten had de staking in Rome geen onmiddellijk effect. De leden van niet-communistische vakbonden gin gen normaal aan het werk en er rdden een beperkt aantal trams en bussen, terwijl de politie deze lijnen verder aanvulde met vrachtauto's. Er was veel politie op de been in de grote steden als Rome, Milaan, Bologna, Florence, Genua en Turijn .en er pa trouilleren politie jeeps. Marko Scelba. de Italiaanse minister van Binnenlandse Zaken, heeft vandaag bij het begin van de staking de waar schuwing doen horen, dat hij de chefs van politie opdracht gegeven heeft zich „van ieder middel te bedienen om de openbare orde en de vrijheid van arbeid te verzekeren". De communistische partij zou er goed aan doen te bedenken, ,.dat wij de zaken ditmaal serieus opvatten. De regering is vastbesloten op haar stuk te blijven staan. Wij zullen de extremis ten van rechts of links niet de vrije teu gel laten," aldus minister Scelba. De Zweedse minister van Buitenland se Zaken, Unden, heeft vandaag in de Zweedse Tweede Kamer een uiteenzet ting gegeven over de richtlijnen der Zweedse buitenlandse politiek, waarin hü onder meer verklaarde: „Zweden blijft een politiek van neutraliteit voe ren, doch het zal zich tot het uiterste verdedigen, indien het zou worden aan gevallen." Tengevolge van de devaluatie Is de kapitaalbehoefte f 22.000.000 hoger dan aanvankelijk werd voorzien. De minis ters stellen zich voor dit bedrag op een byzondere wijze te financieren, name lijk door de verstrekking van een bij drage aan de nieuwe onderneming, waartegenover de staat winstbewijzen ontvangt. De E.C.A.-autoriteiten te Washington hebben in de maand December van het vorige jaar besloten tot de toewijzing van een bedrag, groot 23.500.000 dollar, ten behoeve van de voorgenomen uit breiding der Nederlandse staalindustrie te IJmuiden. wÉimm: (Van onze verslaggever) Met de Nederlandse ministers Van Maarseveen en Lieftinck en hun adviseurs, a heren Blom en Idenburg, vertrok Dinsdagavond de Indonesische Hoge Com missaris in Nederland, Mohammed Rum, per K.L.M.-toestel van Schiphol naar Indonesië, om daar deel te nemen aan de Unie-conferentie. Vóór hun vertrek stonden de drie politici enkele journalisten te woord, waarbij de heer Rum ver reweg het meest spraakzaam was. Een gedeelte van de nieuwe verkeerstoren op Schiphol is thans in gebruik geno men. De toren is als volgt ingericht: parterre, brandweer, politie en G. G. D.; eerste étage, kantoren; tweede étage, communicatie met andere luchthavens; derde étage, algemene verkeersleiding; vierde étage, verkeersleiding blindvliegen; en vijfde étage verkeersleiding normale omstandigheden. Links op de foto de toren, recfyts de verkeersleiding op de bovenste verdieping. Hier worden de instructies gegeven aan het boordpersoneel en de z.g. zichtlandingen geregeld. De West-Duitse kanselier dr. Konrad Adenauer heeft gezegd, dat de „vrede slechts gehandhaafd kan worden, indien de Sovjet-leiders overtuigd worden van de onmogelijkheid om Europa te veroveren." Dr. Adenauer verklaarde: „Indien West-Europa door de Sovjet-legers bezet zou worden, dan zouden vele millioenen mensen onder de Russische macht vallen. De Europese intelligentia en de Europese arbeiders zouden slaven worden. Degenen, die zouden kunnen bijdragen tot een wedergeboorte van een Westelijke democratie of die het hart van de verzetsbeweging zouden vormen, zouden uit de weg geruimd worden. „Het schijnt mij niet slechts twijfelachtig, maar onwaarschijnlijk toe, dat de V. S. zouden vechten voor de bevrijding van een Europa, dat op die manier „gezuiverd" is. Derhalve geloof ik, dat de verleiding voor Rusland om een oorlog te beginnen groter is dan algemeen aangenomen wordt." „Gelet -op deze toestand in de oude wereld is het ware geloof in de toe komst van Europa niet groot", zei dr. Adenauer. „Rusland weet dit heel wel. Ik ben er echter van overtuigd dat de hele situatie ineens zou veranderen, in dien de wereld het bewijs kreeg, dat Europa nog de kracht bezit om een nieuw leven te beginnen". Adenauer herhaalde zijn voorstel voor een unie tussen Frankrijk en Duitsland. Als eerste stap voor een unie tussen Frankrijk en Duitsland stelde Adenauer een economische unie voor. Er diende een gemeenschappelijk „economisch parlement" ingesteld te worden, waarin gekozen leden van de parlementen van beide landen zitting zouden hebben. De twee regeringen zou den dan een lichaam kunnen vormen voor de uitvoering der economische be sluiten. De bevoegdheden van beide li chamen zouden geleidelijk uitgebreid kunnen worden „om de landen stap voor stap nader tot elkaar te brengen". De kortelings door Frankrijk en het Saargebied gesloten overeenkomsten ga ven een voorbeeld voor de wijze, waar op twee landen verenigd konden wor den. „Het zou zonder twijfel een grote stap voorwaarts zijn, indien Fransen en Duitsers om één tafel in één huis konden plaats nemen om de gemeen schappelijke verantwoordelijkheid te delen. De Franse verlangens naar vei ligheid zouden bevredigd én de groei van het Duitse nationalisme verhinderd kunnen worden". De FransDuitse unie diende aan gevuld te worden door deelneming van de landen van de Benelux, Scan dinavië en Italië. „Indien Engeland zich werkelijk beschouwt als een Eu- Door hardnekkige geruchten over een op handen zijndè devaluatie van de In donesische gulden is de handel in vele delen van Djakarta tot stilstand geko men. Dr. A. Oudt, Nederlands adviseur van het ministerie van Financiën, wees deze geruchten van de hand als „onge grond". De politie meldde, dat een aantal Chi nese winkeliers gearresteerd is omdat zij weigerden de oude guldensbank- biijètten als wettig betaalmiddel te ac cepteren. Intussen heeft het ministerie van Financiën bekend gemaakt, dat de banken nog een dag gesloten zullen blij ven teneinde de voorbereidingen te vol tooien voor de omwisseling van het ou de geld in nieuwe bankbiljetten. Als gevolg van de banksluiting bleven alle centra van goederenhandel gesloten, met inbegrip van de rubbermarkt. Nergens werden noteringen opgemaakt. Handelaars meldden, dat de afgelopen tien dagen ongeveer 20.000 ton rubber zijn binnengebracht in de opslagplaatsen iri Djakarta, terwijl de handelaars van plan'zijn hun voordeel te doen met het regeringsplan om de export te stimule ren dat 13 Maart bekend werd gemaakt. In een interview in de plaatselijke pers heeft de vroegere republikeinse minister van Financiën, dr. E. D. Ong, de regering er van beschuldigd een bud gettekort te dekken ten koste van de importeurs. In zake de overval op de Amsterdam se taxichauffeur Van Emden, te Havelte, vernemen wij nog, dat de chauffeur be bloed en wel bij een boerderij in de buurt aanklopte, waar alleen vrouwen in huis waren. Toen zij op zijn geklop een luikje in de deur openden en de man zagen, schrokken zij zó, dat een der vrouwen flauw viel en de anderen de deur niet durfden opendoen. De man strompelde weer naar de straat, waar het hem lukte een auto uit Groningen aan te houden. De bestuurder heeft toen de politie in Havelte gewaar schuwd. Prins Bernhard heeft in een in Den Haag gehouden persconferentie mede gedeeld, dat hij 5 Mei in Philadelphia de Holland Fair, de grote Nederlandse ex port-tentoonstelling. zal openen, tentoonstelling wordt gehouden in de warenhuizen van het Gimbel-concern en vormt een onderdeel van de Nederlandse exportbevordering. De directeur van het concern, de heer Kaufmann, nodigde Prins Bernhard tij dens zijn bezoek aan de Ver. Staten hiertoe uit. De ministerraad hechtte er Maandag zijn goedkeuring aan, dat de Prins deze opening verricht. Verwachting tot Donderdagavond: Vannacht en morgenochtend op nieuw nevel of mist. Overigens nu en dan overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer. Meest zwak ke naar Zuidelijke richtingen draaiende wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.3818.57; Maan op 7.52. Omdat de termijn gedurende welke de politie hem kan vasthouden is ver streken, is Dinsdag de 40-jarige Amster damse betonwerker W. V., een van de drie verdachten, die in verband met de mysterieuze dood van de Haarlemse huisschilder O. werden gearresteerd, op vrije voeten gesteld. ropese mogendheid, zou het een plaats in het kader van de Verenigde Staten van Europa kunnen innemen, over eenkomstig zijn positie en kracht". Een officiële Franse woordvoerder heeft gisteren verklaard, dat Duitslands rol in Europa gespeeld kan worden in de raad van Europa maar niet door een bilaterale unie met Frankrijk. Het Franse ministerie van Buitenland se Zaken wilde zich niet uitlaten over de laatste verklaring van Adenauer te Bonn. Niet officieel waren de autoriteiten echter geneigd Adenauer's standpunt ten aanzien van een FransDuitse unie tc bestrijden. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft de chauffeur A. Mulder van de Amster- damsche Bank, die zeshonderd dagen onschuldig in de gevangenis heeft door gebracht en die op 20 October 1949 was vrijgesproken, een schadevergoeding toe gekend van f 6000 voor ondergaan gees telijk en lichamelijk leed, f 1658.42 voor gederfd loon en f 25 voor bijkomende kosten. Mulder was veroordeeld tot twee jaJr gevangenisstraf, verdacht van verduiste ring van een som van f 80.000 aan bank papier die ontvreemd was tussen het kantoor van de Amsterdamsche Bank te Amsterdam en het Centraal Station. Het Hof heeft hem van alle blaam gezuiverd. Volgens de definitieve cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek kwamen in Januari 1950 3447 nieuwe woningen gereed. Dit is een record voor de maand Januari sedert de bevrijding. In 1948 en 1949 werden in deze maand resp. voltooid: 2021 en 3229 woningen. In Januari werd begonnen met de bouw van 3123 woningen. Naar dé minister van Verkeer en Wa terstaat in het ontwerp van wet tot wijziging van de begroting 1950 van het Zuiderzeefonds mededeelt, zijn de totale kosten van de dit jaar te beginnen wer ken aan de Oosterpolder geraamd op veertig millioen gulden. Voor dit jaar wordt de helft hiervan verkregen uit de guldens-tegenwaarde van het local - currency-fonds. In 1951 moet dus nog over een bedrag van twintig millioen worden beschikt. Dinsdagmiddag omstreeks half zes is bij Zevenhuizen, tussen Den Haag en Gouda, de achttienjarige jongeman J. C. van der Stappen uit Oudewater uit een rijdende trein gevallen en gedood. Van der Stappen was leerling van de Vakschool voor Schoenmakers in Den Haag en reisde dagelijks heen en weer. Gistermiddag was hij op het station Staatsspoor in Den Haag met vier andere jongelui in het postrijtuig (het achterste rijtuig) van een electrische trein naar Utrecht gestapt. Het schijnt dat hij, toen hij onderweg even naar het toilet wilde gaan, door een verkeerde deur is gestapt en daardoor uit de trein is gevallen. De andere vier jongelui deden op het station in Gouda aangifte van de vermissing van hun reisgenoot. Intussen was in Zevenhuizen, het stoffelijk overschot van het slachtoffer reeds gevonden. Het ongeluk gebeurde bij de overweg bij het voormalige station Zevenhuizen. Iemand, die daar voor de spoorbomen stond te wachten tot de bovenbedoelde trein en een andere in tegengestelde richting ge passeerd waren, zag, zonder aanvan kelijk te weten waarmee hij te doen had, het stoffelijk overschot van Van der Stappen liggen. Nader vernemen wij-nog van de Ne- derlandsche Spoorwegen, dat het postrij tuig" op het station te Den Haag aan de perronzijde gesloten was. Of de deuren op slot waren is niet met zekerheid te zeggen. Het schijnt, dat de jongelui tij dens de rit zijn gaan voetballen en op een gegeven ogenblik Van der t' misten. Ze merkten toen, dat de achter ste balcondeur openstond. Van der S. moet dus door deze deur uit de trein zijn gevallen. De samenstelling van het voorlopig Nederlands voetbalelftal, dat Woensdag 29 Maart a s. in het Feijenoordstadion te Rotterdam als voorbereiding voor de wedstrijd BelgiëNederland tegen de Engelse tweede divisieclub Brentford speelt, is als volgt: Doel: Kraak (Stormvogels) Achtpr: Potharst (Ajax) en Van der Sluys (BW); Midden: Van der Hoeven (Ajax), Ter louw (Sparta) en Stoffelen (Ajax); Voor: Schrumpf (SVV), Lakenberg (Blauw Wit), Roosenburg (Sneek), Rij vers (NAC) en Clavan (ADO). Reserves: Saris (BW), Huybregts (BW), Van der Hart (Ajax), Steen bergen (Feijenoord) en Drager (Ajax). Dit is dus hetzelfde elftal, dat in New Castle tegen Engeland B speelde. De Hoge Commissaris verklaarde „op timistische verwachtingen" te hebben omtrent de afloop van de op handen zijnde Unie-conferentie in Djakarta. „Wij zijn eraan gewend," zo zei hij, „moeilijk heden te bespreken en op te lossen". De kwestie Nieuw-Guinea, die op Indone sisch verzoek op de agenda is geplaatst, achtte de heer Rum „zo moeilijk en ook zo belangrijk", dat hij het nooit te vroeg vond om met de bespreking ervan te beginnen. „Maar", zo voegde hij eraan toé, „wij hebben voor grotere moeilijk heden gestaan". De Hoge Commissaris constateerde ver volgens, dat zijn staf in Nederland nog veel te klein is om alle gewenste con tacten op te vangen en te verwerken. En hij wees er verder op, dat de belang stelling in Nederland voor de gebeur tenissen in Indonesië zich vaak uit in bezorgdheid omtrent het vermogen van de jonge staat om zijn moeilijkheden te boven te komen. „Bijna elk gebeuren", aldus de heer Rum, „wordt gecommen tarieerd en het lijkt er daarbij wel eens op, dat men dan zou willen zeggen: Ik licb het wel voorspeld".... De Hoge Commissaris bepleitte een begrijpende en vertrouwende belang stelling. „Ik heb in dit opzicht", zo be sloot hij, „gedurende mijn eerste korte verblijf in Nederland in het algemeen geen klagen." Intussen was minister Lieftinck, die in een ander restaurant op het vlieg veld met zijn familie had gedineerd, de wachtkamer binnengekomen, waar hij zijn ambtgenoot minister Van Maarseveen ontmoette. Het vliegtuig stond toen op het punt van vertreken op de valreep vond de minister van Financiën nog tijd om even vast te stellen, dat indien Indonesië geen ge combineerde bank wenste, men het principe „Vrijheid Blijheid" moest laten gelden. Omtrent de laatste finan ciële gebeurtenis in Indonesië ver klaarde de minister, dat zij hem be grijpelijkerwijze interesseerde. „Ik heb zelf ook wel eens zo iets meegemaakt, zoals u zich zult herinneren," zo zei hij met enige ironie. Na de monetaire „revolutie" in Indonesië achtte Z.Exc. Nederlands positie „noch verbeterd noch verslechterd". Over een even tuele Nederlandse lening van 400 a 500 millioen gulden aan de R.I.S. wist de minister nog niets definitiefs te ver tellen. maar hij achtte het niet waar schijnlijk, dat zij bij de besprekingen op de agenda zou worden geplaatst Twee Franse eenpersoons lesvliegtul- gen zijn gisteren in de lucht in botsing gekomen, de beide piloten kwamen om het leven. De lestoestellen, die thuis horen op het militaire vliegveld van Palyvestre, werden vernield. In de afgelopen nacht om 1.30 uur is op de Rijksweg 's HertogenboschTil burg, onder de gemeente Helvoirt, een personenauto met flinke vaart tegen een boom gereden. De drie inzittenden, de heer J. H. Velsen uit Vught met zijn echtgenote en de heer Van Boxtel uit Nijmegen, waren op slag dood. De oor zaak van het ongeluk moet gezocht wor den in de dichte mist. De verkeersgroep der Rijkspolitie te 's-Hertogenbosch stelt een onderzoek in. Het verongelukte echtpaar laat twee jeugdige kinderen achter. Er was eens.... begint zo niet ieder sprookje uit onze jeugd? Het sprookje van de „witte kolonie" in Bakkum, het koloniehuis St. Antonius van. de Kath. Kinderuitzending in het bisdom Haar lem, kan niet anders beginnen. En me vrouw Bierman, de directrice, die sinds 1930, dat ts dus twintig jaar dit werk leidt, heeft dan ook. slechts één woord: hei is een sprookje. Soms komen kennissen haar opzoeken in haar eenzame woning ver van 't stads gewoel, ver ook van de dorpen Castri- cum en Egmond. „Vindt u het niet stil op de duur; men ziet bij r a niemand hier", vragen ze dan. Mevrouw Bierman, een Heemsteedse van geboorte, glilfi- lacht dan, en ze wijst met breed gebaar op de duinen en de bossen, die het huis omringen: „De natuur is nooit verve lend, is altijd mooi en aantrekkelijk." Ze zit tegenover ons in haar ruime lichte kamer en voor het raam spelen de kinderen juichend op de speelwei met de verzorgsters. Twee kolónie-huizen hebben we nog over, vertelde ze, Box tel en Bakkum. In de oorlog werd het huis te Dieren verwoest en het zal nog wel een paar jaar duren voor het wordt opgebouwd. Toen mevrouw Bierman in 1930 haar taak begon, was dat in Eg- mond, waar de kolonie tijdelijk was on dergebracht. In 1934 verhuisde men naar het fraaie witte gebouw, daar om in de volksmond „witte kolonie" genoemd, te Bakkum, ónder Castri- cum, aan de grens van het machtige duinterrein van het P.W.N. Vele kinderen hebben in deze twintig jaar door een verblijf van zes weken herstel van hun gezondheid gevonden. Ze komen hier op advies van de huis arts of de schooldokter. Na aankomst, meestal op Woensdag, worden ze door de geneesheer van het huis, dr. Moons, onderzocht. De zwaksten worden weke lijks gecontroleerd, de anderen voor hun vertrek na zes weken. Blijkt een langer verblijf in de kolonie nodig, dan wordt de tijd weer met zes weken verlengd. „Daar hebben de kinderen bijna nooit iets op tegen", lacht mevrouw Bierman. „De jeugd is één", vertelt de direc trice verder. „Er zijn daar kinderen aan het spelen van alle rangen en standen. Er is er één bij van een mr. in de rech ten van een accountant, een onderwij zer," maar ook van fabrieksarbeiders, van 'n gemeentereinigingsman en van 't platteland. De kinderen maken geen verschil, sluiten vriendschap en leven gelukkig en onbezorgd." Verheugend is, dat mevrouw Bierman kon verklaren geen moeite te hebben met het aanstellen van verzorgsters. Er bestaat voor dit werk een behoorlijke belangstelling. Toch mag men er niet licht over denken. Het is een ''geestelijk zeer ver moeiende taak. De gehele dag, van 's ochtends 6.30 tot 8 uur in de avond met kinderen op trekken, valt niet mee, al is het mooi en dankbaar. „Vanaf 6.30 uur?" vragen we. Inder daad, dan wordt er reveille geblazen, halen de kinderen het bed af en om half acht zijn ze in de kapel voor de H. Mis. Dan ontbijten en in groepen ochtend gymnastiek. Tot twaalf uur wandelen en spelen de kinderen, dan is het tijd voor het middagmaal, waarna van 1.30— 3.00 het gehele huis in rust is. Om vijf uur avondboterham. Ze komen dan wat hangerig naar huis. Na een douche kruipen de kleintjes om 7.30 uur onder de wol en de groteren opa 8 uur. Afwisseling is er genoeg. De verjaar dagen van directrice, verzorgsters en Als een sprookje ligt de „witte kolonie" in de Bakkumer duinen. Het kolonie- huis „Sint Antonius", waarover mevr. Bierman twintig jaar de leiding heeft. kinderen worden feestelijk gevierd. Kerkelijke en nationale feesten worden herdacht en eenmaal in de zes weken mogen de ouders op bezoek komen. Er is bovendien gelegenheid genoeg, om bij slecht weer de kinderen binnenshuis te houden. Dat is voor de directrice aanleiding ons het gebouw te laten zien: een sprookjes-paradijs licht en luchtig, ge zellig. Geen spoor is meer te bekennen van de sombere oorlogsperiode, toen Duitsers huishielden in de kolonie. Al leen het meubilair wijst er nog op. Men, moet zich daarmee behelpen. Er zijn mooie slaapzalen, eetzalen, speelzalen, was- en douchegelegenheden, een mo derne keuken, ruime dokterskamer met hoogtezon enz. Het huis kan met het modernste op dit gebied wedijveren. Afzonderlijk, aan de rand ligt de ka pel, door de Duitsers als paardenstal misbruikt, maar nu weer èen devote woonplaats van de Kindervriend. Rec tor Van Dieren zorgt voor het geeste- Mevrouw Wijker van de IJmuidense trawlervloot neemt de wisselbeker m ontvangst, als prijs voor de best verzorgde haring. Aan IJmuider, Vlaardinger, Katwijker en Scheveningse vissers zijn Dinsdag de wisselbekers van het Bedrijfschap voor Visserijproducten voor de best verzorg de vis en haring uitgereikt Van hun schepen zal in het komende jaar de wimpel van het Bedrijfschap mogen waaien. De „jongens", die het best op het vaantje hadden gepast, waren dit jaar moeilijk te zoeken uit het grote aantal mededingers. Zij gaven elkaar vrijwel niets toe. Met het gevolg, dat de schip pers van de IJm. 43, A. Vooys. en van de IJm. 99, P. Wijker, bij gelijk aantal punten om de prijs moesten loten. Het geen door hun vrouwen geschiedde, om dat beide schepen op zee zijn. Mevrouw Wijker mag dit jaar de wisselbeker te pronk zetten. Beide schepen echter zul len de wimpel der winnaars voeren. De Kw. 84. schipper H. J. Messema- ker, won de Katwijkse wisselbeker voor trawlers Bij de Vlaardingers werd de VL 61, schipper J Rog, kampioen. De zes eersten van Scheveningen be horen allen tot dezelfde rederij, name lijk tot de N.V. v/h A. van der Toorn Jzn. De Seh. 262, schipper D. Pronk, werd eerste. De ministerraad heeft besloten, dat de regering het streven van het Cen traal Werkcomité Vacantie zal steu nen, voor zover dit betrekking heeft op het bevorderen van een doelmatige spreiding van de vacantie. Het ministerie van Onderwijs, Kun-' sten en Wetenschappen is doende die maatregelen te treffen, welke het mo gelijk moeten maken het streven van het Centraal Werkcomité Vacantie in brede kring zoveel mogelijk ingang te doen vinden. (Van onze Haagse redactie) In het begin van de volgende maand zaj een aanvang worden gemaakt met de inscheping van legeronderdelen, die behoren tot de derde divisie. Het zijn de z.g. vijfde bataljons 5-1 R.I.; 5-2 R.I. enz. die dan uit Indonesië naar Nederland terugkeren. Dan zal tevens een begin zijn gemaakt met de repatri ëring van de ongeveer 50.000 militairen, die nog in Indonesië vertoeven en die hopelijk einde September allen in het vaderland terug zullen zijn. Sinds de souvereiniteitsoverdracht zijn er bijna 26.000 soldaten gerepatrieerd dat is dus gemiddeld ruim 8000 per maand. Het waren hoofdzakelijk de vierde bataljons van de tweede divisie en een klein gedeelte van de 7 Decem- ber-di visie. lijk welzijn van de jeugd, geeft cate- chismusles en bereidt de kinderen voor op de eerste en plechtige H. Communie. Tenslotte vernamen we, dat er plan nen bestaan een kleuterhuis te stichten naast de „witte kolonie", op het terrein van het voormalige vacantie-oord „De Eendracht." Maar zover is het nog niet. Met veel liefde en toewijding leidt mevrouw tJierman nu reeds 20 jaar dit koloniehuis. Honderden kinderen van het bisdom heeft zij onder haar bescher ming gehad. Ze is als geen ander bere kend op deze moederlijke taak. Overdrijf uw zorgen in het leven niet, veel toch drijft vanzelf over ieL\

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1