TWEE AMERIKAANSE FREGA TTEN VOOR ONS LAND Besluiteloosheid der liberalen beheerst de Belgische regeringscrisis open brief aan Leopold Spaak schrijft Koning s RAAD VAN EUROPA WIL GEEN DEBATTEERCLUB ZIJN i rmr DE WERELD ROND EERSTE KAMER OVER WEDEROPBOUW EN VOLKSHUISVESTING t Is minister In 't Veld te optimistisch Toporgaan van de PBO „De Ruyter-medaille" uitgereikt Int. Slagersvaktentoon- stelling te Utrecht Vier en een half jaar voor Duitse inbreker SOCIALISTEN BLIJVEN ONVERZOENLIJK „Titanic" draait in Amerikaanse zone Pleidooi voor benoeming van minister van Europese Zaken L1LJ1/L WOENSDAG 22 MAART 1950 PAGINA 3 Kart 1 April zijn werkzaam heden nog niet beginnen LEKENHULP VOOR DE MISSIE Voor Indonesië en Brazilië Staatsbedrijyen in N.O.- polder Aan vier verdienstelijke landgenoten Passiespel in Alkmaar 450 nieuwe boerderijen in N.-O.-polder Veertig marine-manschappen naar Boston vertrokken ter instructie MEISJE GEDOOD ONDER MELKAUT0 Morgen Paasveedag Hij opereerde in Overijssel Mr. Van Kleffens bij Acheson Besprekingen over Zuid-Oost-Azië Brits nachtvliegtuig neergestort Felle protesten in de Britse pers MELK PUUR Kwatta-soldaatjes blijven altijd geldig KWATTA - BREDA Vry brief voor Spaak GEDWARSBOOMDE TertaSng JOHANNA PERENBOOM De Eerste Kamer heeft Dinsdag een begin gemaakt met de behandeling van de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Drie sprekers, de heren Tjalma (A.R.), Reijers (C.H.) en Kraaij- vanger (K.V.P.) hebben het beleid van de bewindsman ten' aanzien van de de centralisatie geprezen. De heer Schipper (A.K.) vroeg of het niet beter is de productie de eerste tien jaar op te voeren tot boven de 55.000 woningen per jaar en dan lang zaam. te minderen tot de productie normaal is. Dit in de plaats van de per- nanente productie van 55.000 per jaar Eedurende 25 jaar. De heer Kraaijvanger achtte de maatregel van een plafond roor het jaarlijks te bouwen aantal wo ningen verstandig. Hij wilde echter in set midden laten of het plafond moet worden bepaald op 55.000. Er waren nog twee sprekers van de K.V.P. De heer Nijkamp vroeg zich af of er bij de aan beveling van de bouw van kleine wo ningen n.L woningen met minder dan drie slaapkamers, niet plaats is voor versobering, wat die aanbeveling betreft. Er is Wellicht reden voor de woning bouwverenigingen actie te voeren voor meer woonruimte. Door de aanbeve ling inzake de bouw -van kleine wo ningen wordt het peil der volkshuis vesting in ons land, waarop we trots zijn, volgens spr aangetast. De heer Ber ger merkte op, dat van het ogenblik af, dat de wet op de materiële oorlogs schaden in werking is ingetreden, de afhandeling van herbouwgevallen prac- tisch stop staat. Er zouden grote moeilijkheden te (Van onze Haagse redacteur) Het ziet er niet naar uit, dat de So ciaal Economische Raad, het toporgaan van de P.B.O., welks zittingsperiode loopt van 1 April 1950 tot en met 31 Maart 1951, ook metterdaad reeds direct bij het begin van de volgende maand zijn werkzaamheden zal aan vangen. Wel zijn n.l. de namen van de vijftien door de Kroon aangewezen leden be kend en hebben voor wat de werkne mersorganisaties betreft de K.A.B. en het N.V.V. al van zich doen horen, doch bij de meeste ondernemersorganisaties is nog geen beslissing gevallen over de be zetting van de hun ter beschikking staande zetels, en het. kon wel eens zijn. dat de aanwijzing van verschillende de zer vertegenwoordigers eerst begin April in kannen en kruiken zal zijr.. Zo is het wachten b.v. nog op de aanwijzing van een afgevaardigde voor het R. K. Ver bond van Werkgevers-Vakverenigingen en van enkele Hoofdgroepen. Wat de laatste betreft voelt men het wel enigs zins als een moeilijkheid voor vrij grote groepen één representant te kiezen. Bekend geworden is inmiddels, dat de S.E.R. de beschikking zal krijgen over vergaderruimte in het gebouw van de Eerste Kamer en dat het secretariaat ge. vestigd zal worden op Bezuidenhout 62 in Den Haag. De Missieschool voor Jonge Vrouwen te Ubbergen, die in de korte tijd van haar bestaan reeds 29 lekenhelpsters naar de missie van Indonesië, Suriname en Pakistan mocht uitzenden, begint 13 Mei haar vierde cursus. Deze bereidt niet alleen voor op het lekenapostolaat in Indonesië of Overzeese Rijksdelen, maar ook zal een team gevormd worden voor Brazilië, bestaande uit verpleeg sters, vroedvrouwen en krachten voor het landbouwhuishoud-ohderwijs. In de staat.Minas n.l. is er grote behoefte aan betere medische verzorging en het te kort aan geschoolde krachten is zeer groot. De paters Franciscanen deden daarom een beroep op de Missieschool om een groep jonge vrouwen op dit werk voor te bereiden. De andere deelneemsters worden voor bereid op de missie van Indonesië, zodat er te Ubbergen, dus twee parallelcursus sen gegeven worden. In Indonesië (voor al Oost-Indonesië) zijn verschillende werkobjecten, die op de hulp van on derwijzeressen, verpleegsters, vroedvrou wen en andere hulptroepen wachten. vrezen zijn ten aanzien van wat wel en wat niet mag worden herboüwd. Het lijkt spr., dat de oude herbouwplannen op de oude wijze gefinancieerd moeten worden onder de wet materiële oorlogs schaden. Hij hoopt dat de stagnatie welke nu is opgetreden, spoedig zal worden opgeheven. Tenslotte heeft de heer Woudenberg (Arb.) verklaard zich bezorgd te maken over het optimisme van de minister. Over het algemeen is het zo, dat deze een neiging heeft ten aanzien van de benauwende realiteit van de woning nood suggesties te wekken, die op een teleurstelling kunnen uitlopen. Het is naar spr.'s oordeel onjuist een geest van satisfactie te suggereren, welke on gemotiveerd en gevaarlijk is. De Eerste Kamer heeft verder de be groting van het Zuiderzeefonds goed gekeurd. Hierbij werd critiek uitgeoe fend op de grootte van de Staatsbedrij ven in de N.O.-polder. De heer Rip (A.R.) achtte enkele staatsbedrijven wel nodig, doch het totaal aan opper vlak van 3000 H.A. achtte hij niet nood zakelijk. Minister Spitzen heeft ver klaard dat er redenen hebben bestaan voor een bepaalde voorkeur voor grote bedrijven o.m. met het oog op de bouw kosten. Er behoeft over de uitgifte geen ongerustheid te bestaan. Men houdt vast aan het in 1947 voorgestelde schema van uitgifte. Ook buiten de pachters zullen er gegadigden voor bedrijven in aan merking kunnen komen. De staatsex ploitatie ziet spr. alleen als middel, niet als doel. Mogelijk worden 1500 H.A. beschikbaar gesteld voor de fruitteelt, geëxploiteerd door de staat. Het staat echter niet vast dat dit oppervlak ge heel nodig zal zijn. De groei van de fruitteeltbedrijven zal geleidelijk moe ten zijn. Tenslotte heeft de Kamer de P.T.T.- begroting, de begroting van het Scheep vaartfonds en die van het Staatsvis- sershavenbedrijf te IJmuiden goedge keurd. Bij K.B. is de „De Ruyter-medaille" in goud toegekend aan vice-admiraal J. M. de Booy, hoofd van de Nederlandse missies in West-Duitsland en aan kapitein B. Brouwer, hoofd van de afdeling Zeemanszaken en Vei ligheidsvoorschriften van het directoraat-ge neraal van scheepvaart, in zilver aan de heren J. P. Dekker en J. B. Abelskamp, resp. gezagvoerder en eerste stuurman bij de Holland Amerika Lijn. De directeur-generaal van scheepvaart, mr. J. J. Oyevaar, heeft deze onderschei dingen op het directoraat-generaal te Den Haag uitgereikt. Tijdens deze plechtigheid Heeft mr. Oyevaar medegedeeld, dat ge zagvoerder Dekker en eerste stuurman Abelskamp zijn onderscheiden wegens hun moedig en kundig manoeuvreren, toen zij varende op de „Almdijk" als eerste assisten tie hebben verleend bij het ongeluk met de Engelse onderzeeboot „Truculent". Vice-admiraal De Booy is onderscheiden, wegens zijn grote verdiensten voor de Ne derlandse koopvaardij, wier belangen hij eertijds als minister van Scheepvaart en Visserij heeft behartigd. Kapt. Brouwer ten slotte verwierf de onderscheiding door het belangrijke werk, dat hij gedurende de oor log en ook, daarna voor de koopvaardij heeft verricht. Het is mede aan hem te danken geweest, dat onze handelsschepen in de tweede wereldoorlog konden blijven varen. Het R. K. Lyceum te Alkmaar zal, om het Heilig Jaar naar de wens van de H. Vader te vieren door er een tijd van godsdienstige verdieping van te maken, in de Goede Week het passiespel „De Man van Karioth" van A. Jurriaan Zoetmulder opvoeren. Het schoolorkest zal daarbij Joodse melodieën uit de tijd van Christus' leven op aarde ten gehore brengen. De directie van de Wieringermeer (Noord-Oostpolderwerken) heeft de N.V. „Schokbeton" in Kampen opdracht gegeven tot de bouw van 450 boerde rijen in de Noord-Oostpolder. Het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging heeft bekend gemaakt, dat twee Amerikaanse fregatten in het kader van het \programma voor het ver lenen van Amerikaanse militaire hulp aan de staten-ondertekenaren van het Noord-Atlantisch verdrag, aan Neder land zullen worden overgedragen. Veertig officieren en manschappen van de Nederlandse Marie zijn vandaag per K.L.M.-vliegtuig op het New Yorkse vliegveld Idlewild aangekomen. Zij zul len met de bijzonderheden van de over te dragen fregatten worden bekend ge maakt. De oorlogsbodems, do „Burrows" en de „Rinehart", worden thans op de Amerikaanse marine-werven te Boston nagezien. Het zijn de eerste Arneri-. kaanse* oorlogsschepen, die, in het Kader van de Amerikaanse hulpverlèning. aan een buitenlandse regering worden over gedragen. In totaal zullen twaalf Ame rikaanse fregatten aan andere regerin gen worden overgedragen. Vijf officieren en manschappen van de toekomstige Nederlandse bemannin gen van de beide Amerikaanse fregat ten zijn reeds in de afgelopen week in Boston aangekomen. Op beide sche pen zullen in totaal 160 opvarenden dienst doen. In de loop van de volgende Dinsdagmiddag is te Zwaagdijk-West een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan het zesjarig dochtertje van de familie Neefjes. Tezamen met haar vierjarig zusje ging het meisje op de verbindingsstang tussen een melkauto met aanhangwagen zitten. Toen de auto ging rijden vielen beide meisjes er af en kwamen onder de wielen van de aan hangwagen terecht. Ernstig gewond werden zij naar het Sint Jans Ziekenhuis te Hoorn overgebracht, waar het oudste meisje inmiddels is overleden. De toe- Stand van het zusje is redelijk. maand zullen nog 15 officieren en man schappen van de Nederlandse Marine in Boston aankomen. Zij zullen op het tijdstip, dat de oorlogsbodems officieel aan de Nederlandse regering worden overgedragen, volledig op de hoogte zijn van deze aanwinsten der Nederlandse Marine. Men verwacht, dat de „Burrows" en de „Rinehart" begin Mei aan de Ne derlandse regering zullen worden over gedragen. De elfde internationale slagersvakten- toonstelling, welke van 21 tot en met 29 Maart in de Veemarkthallen te Utrecht plaats hééft, werd gisteren door burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ra- nitz geopend. In zijn openingstoespraak roemde de burgemeester het initiatief van de Ver eniging tot Bevordering van het Sla gersvakonderwijs, welke deze tentoon stelling en de hieraan verbonden sla- gersvakwedstrijd heeft georganiseerd en hij noemde het een gelukkige dachte, deze expositie met de Jaarbeurs te laten samenvallen, hetgeen de be langstelling ongetwijfeld zal bevorde ren. In een vijftigtal stands zijn binnen- en buitenlandse machines en beno digdheden voor de slagerij ten toon gesteld. De wedstrijd telt 643 deelnemers uit eigen land en 102 uit het buitenland waaronder Engeland, Frankrijk. De nemarken, Duitsland. Oostenrijk en Zwitserland, gezamenlijk brengend ongeveer 25000 vleeswarenproducten en opmaakschotels. Dinsdag stond voor het gerecht te Gronau terecht de Duitser S. uit Ham burg, die met de destijds door de recht bank te Almelo veroordeelde B. gedu rende enkele jaren Overjjsel onveilig heeft gemaakt door inbraken in villa's en landhuizen, waarbij zij het vooral op zilver hadden gemunt. Zo brachten zij een bezoek aan de villa „Mataram' te" Dalfsen, aan kasteel „Rechteren' en de villa van de fabrikant J. J. Ter Horst te Rijssen. S. kon het vorig jaar in April ontvluchten, toen hij met B. op een gestolen fiets naar Duitsland wilde terugkeren, waarbij beide mannen door een wachtmeester van de rijks politie werden aangehouden. Enkele maandpn later kon S. in Hamburg wor den gegrepen. Hij ontkende sedert 1932 in Neder land te zijn geweest, maar de wacht meester, die hem indertijd in Deldner- broek had willen aanhouden, herkende hem onmiddellijk. S. werd veroordeeld tot vier en een half jaar tuchthuisstraf met aftrek van twee maanden voor arrest. De Nederlandse ambassadeur té Washington, mr. E. N. van Kleffens, heeft gisteren een onderhoud gehad met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson. Na afloop ver klaarde mr Van Kleffens dat de gehele wereld, met inbegrip van Zuid-Oost- Azië, onderwerp van gesprek was ge weest De heer Van Kleffens zeide ver dei-, dat hij een gesprek met Acheson had gewenst over diens verklaringen over de buitenlandse politiek. Een Amerikaanse functionaris deelde mede, dat de heer Van Kleffens in het bijzonder geïnteresseerd was in Ache- son's jongste rede over Zuid-Oost-Azië. Het onderhoud werd bijgewoond door William Lacy, de official van het State Department, die belast is met de Indo nesische aangelegenheden. Bij Llandow in Wales, enkele kilo meters van de plaats, waar tien dagen geleden het Tudorvliegtuig met 83 in zittenden is neergestort is gisteren een Brits vrachtvliegtuig, dat een proef vlucht maakte, verongelukte De uit vier personen bestaande bemanning kwam om het leven. De Zoon van £ricdeï]c omnan krijgersaangevuurd door de akelige gestalten in de zwarte mantels, op zich toestormen en aarzelt geen ogenblik. Met een snelle beweging rukt hij het zwaard uit de schede en zorgt dat hij in de rug gedekt is door een zware boomstam Zijn ogen vestigen zich strak op de aanrennende aanvallers. Zodra hij ziet, dat zijn grote blonde vriend geen enkel teken van angst vertoont, slaakt het jongetje een bewonderende uitroep. „Gaat ge met hen vechten!" roept hij opgewonden. „Ha! Mooi zo!" Weliswaar jagen de zwartgeklede figuren hem nog steeds schrik aan, maar de aanwezigheid van een zwaardvechter als Eric steekt hem toch een hart onder de riem. Met grote ogen kijkt hij naar hem op, niet beseffend dat dit niets met spel heeft uit te staan. Eric beseft dat echter des te meer. Nu hij de mannen voor zich ziet die zijn zoon zo lang hebben onderdrukt, maakt zich het razende verlangen van hem meester het zwaard met hen te kruisen. Doch voor het kind is het hier thans levensgevaarlijk geworden. „Erwin!" beveelt hij hees, „ga er vandoor en verberg u! Vlug! Ik kom u achterna, zodra ik met deze kerels helemaal afgerekend heb. Mijn jongen!" Verder komt hij nietwant reeds rijst de eerste krijgsknecht vóór hem op en nog maar net bijtijds kan de Noorman een moordende slag op de zijkant van zijn kling opvangen. Nauwelijks heeft hij de slag gepareerd of zijn zwaard flitst naar voren en doet de aanvaller achterover storten... Bijna gelijktijdig zwaait hij zijn lichaam terzijde. Fel giert zijn messcherp wapen omlaag. En een tweede krijger, diè van de gelegen- heid gebruik dacht te maken om hem heimelijk in de zijde aan te vallen, zakt met een rauwe kreet door de knieën Ademloos slaat de jongen het gevecht gade. Hij vergeet weg te lopen, volledig in beslag genomen als hij is door de razend snelle bewegingen van de lenige, blonde figuur vóór hem, die alleen een hele troep krijgers op een afstand weet te houden Deze aandacht wordt hem noodlottig. Als een boosaardige schaduw schiet één der zwartgemantelde trawanten van Lauri op het jongetje toe. Erwin bemerkt hem pas als hij vlak bij hem is. Met een gil van schrikt draait hij zich om en vlucht wanhopig weg. Doch de zwarte gestalte zit hem dicht op de hielen. En wanneer Eric, gealarmeerd door de kreet van zijn zoon, een blik in hun richting werpt, ziet hij hoe de donkere ver- schijning Erwin dicht genaderd is. Beiden verdwijnen achter de bomen, terwijl de Noorman, volkomen in beslag genomen door de aanvallende krijgers rondom hem, geen enkele poging kan wagen om zijn zoon te hulp te. komen van zyn (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen De Belgische regeringscrisis wordt nog steeds beheerst door de besluiteloos heid der liberalen, die alsmaar pogingen in het werk stellen de Leopoidisti- sche en anti-Leopoldistische vleugels in hun party te verzoenen. Momenteel schijnt dat wel gelukt, zoals tot uiting kwam in een communiqué van hun gezamenlijke parlementsgroepen, waarin opnieuw op een oplossing van nationale verzoening wordt aangedrongen. Belangrijk is echter dat ook in deze verklaring geen sprake is van een „bescheiden" terugtrekken van de Koning, hoewei op de bewuste vergadering een motie in die zin was ingediend. stappen bij de koning kunnen zijn of ook wel een hernieuwde betuiging van instemming vanwege de vorst met de besluiten van de commissie voor de ko ninklijke prerogatieven, die verleden jaar bij wijze van leidraad voor de toe komst een interpretatie van dit vrij vage chapiter van de Belgische grondwet heeft opgesteld. Daarna acht men het zeer goed mogelijk, dat de Vlaamse libe ralen, indien zij zelf al niet deel zouden nemen aan de regering, toch hun steun zouden verlenen aan een homogeen ka tholiek kabinet, dat als enig programma punt de bijeenroeping van het parlement tot vaststelling van het einde van het regentschap zou hebben. De Viaamse liberalen schijnen zich echter te hebben accoord verklaard met een opzet, om eerst nog een poging bij koning Leopold te ondernemen om te zien of deze toch niet bereid is onder een of andere vorm te zijner tijd afstand te doen van de troon. Kans van slagen heeft deze stap allerwaarschijnlijkst wel niet, doch men hoopt aldus enigszins te gemoet te komen aan de extreme vleugel van de partij, die zijn radicale positie van vroeger nog altijd niet wil of durft verlaten. In verband hiermede gedroegen de Vlaamse liberalen zich gisteren minder toeschikkelijk, doch uit verklaringen van hun woordvoerders kon men afleiden, dat deze houding eerder van tijdelijke aard is. Zo zegden zij b.v. geen homo geen katholiek kabinet te zullen steu nen, doch dit bleek voorwaardelijk en voor wijziging vatbaar zodra zich een verandering in de toestand zou voordoen. Dat zou dan o.m. het mislukken van koning Leopold ten behoeve zoon zou aftreden. Spaakzou voorstander van een derge lijke „ingestelde troonsafstand" zijn. In een communiqué hebben de Waalse senatoren van de Christelijke Volkspartij geprotesteerd tegen de resolutie, die op 18 Maart door het Waalse nationale con gres werd aangenomen en waarin wordt verklaard, dat het congres representatief is voor de Waalse volkswil. De senatoren herinneren er in dit communiqué aan, dat het Waalse nationale congres slechts zich zelf vertegenwoordigt en geen enkel mandaat bezit van het Waalse volk. Zij betogen, dat, indien men de 225.000 stemmen, die de communisten in 1949 verwierven, van het aantal door de ko ning behaalde stemmen aftrekt, blijkt, dat de vorst in de Waalse provincies meer dan 50 procent der stemmen op zich heeft weten te verenigen, waar onder tienduizenden van liberalen en socialisten. De Britse Hoge Commissaris in Duitsland, sir Brian Robertson, is gevraagd verslag uit te brengen over de film „Titanic", een anti- Britse film, die tijdens de oorlog voor Goeb- bels gemaakt werd en die thans in de Ame rikaanse zone van Duitsland vertoond wordt. „Indien mocht blijken, dat <}e film zo slecht is als in persberichten wordt gezegd, dan zullen wij de kwestie met de Amerika nen bespreken", zei een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De film zou laten zien, hoe bij het ver gaan van de „Titanic" in 1912 rijke Britten gered worden, terwijl men Duitse immigran ten laat verdrinken. De film is Zondag voor het eerst in Stutt gart vertoond. De Britse bladen, die van de ze zaak veel ophef maken, eisen dat de film verboden zal worden. Maarschalk Josip Broz Tito danst met de dorpsbewoners van Vola, na de redevoeringdie hij er hield in verband met de komende verkiezingen in Joegoslavië. Advertentie Uit dit alles kan men afleiden, dat het misschien nog wei enige dagen zal duren alvorens de liberalen tot een min of meer definitief standpunt ko men. De katholieke parlementsgroepen hebben vandaag echter met klem aan gedrongen op spoed, zodat het niet is uitgesloten, dat men de liberalen niet zoveel tijd meer zal laten en zelf het initiatief zal nemen. Volgens sommige geruchten zou Eyskens zelfs al een katholiek-liberaal kabinet zo goed als klaar hebben. De socialisten blijven tenslotte onver zoenlijk. Onder hun aandrang heeft het Algemeen Belgisch Vakverbond voor Vrijdag a.s. in Wallonië weer een alge mene staking van 24 uur aangekondigd. Ook is er over heel het land opnieuw een anti-Leopoldistische kalkcampagne ingezet en komt het hier en daar tot kleine incidenten, die echter ter intimi datie worden opgeblazen. De socialisten grjjpen de koningskwestie momenteel vooral aan om hun troepen nieuw leven in te blazen, zoals dat nu eenmaal past in een oppositiepartij. In een open brief in het socialistische blad „Le Peuple" heeft oud-premier Spaak een beroep op koning Leopold gedaan om zijn zoon Boudcwjjn naar België te zenden, zodat alle Belgen zich om hem konden verenigen. Spaak raadt de koning aan zich tevre den te stellen met de morele overwin ning, die de volksraadpleging hem heeft verschaft. Naar Reuter verneemt, heeft Spaak van de socialistische partijvoorzitter, Buset, eeh vrijbrief gekregen om met Eyskens over een oplossing van de ko ningskwestie in het belang van het land te onderhandelen. Dit zou erop kunnen wijzen, dat de socialisten een gematigder standpunt hebben ingenomen en mogelijk genoegen zullen nemen met een terugkeer van de koning voor een beperkte tijd, waarna Gisteren Is te Straatsburg een bijeen komst van de commissie voor algemene zaken van de Raad van Europa begon nen tijdens welke een voorstel zal wor den besproken, dat beoogt de Raad van- Europa meer op een regering en min der op een debatteerclub te doen ge lijken. De openingszitting stond onder voorzitterschap van de Franse minister president, Georges Bidault. De commissie zal spreken over het instellen van een Europese politieke autoriteit, met beperkte functies, doch wezenlijk gezag. De permanente commissie der mo gendheden, die aangesloten zijn bij het Verdrag van Brussel en internationale organisaties van vakverenigingen, werk gevers en boeren, zullen de commissie voor algemene zaken voorstellen doen omtrent de rol, die de Raad van Europa, naar haar mening, in het leven van door PATRICK PURCELL BI „Ha, nu weten we het," viel ik in de rede. „Nu er valt niet aan te twijfelen dat je er op het goede adres mee ge komen bent. Mairead Fogarty zou he lemaal niet van haar stuk gebracht worden, als de koning van Engeland haar om raad kwam vragen. Ze is m dat opzicht even erg als ik." Esther schudde waarschuwend haar vinger tegen me. „De eerste les van de gehuwde staat, die je moet leren, jopge man, is «lat je nooit, onder geen beding, je vrouw in de rede mag vallen. Wil je zo goed zijn mij te laten uitpraten?" Ik knikte, met mijn vinger op de lip pen, zoals we dat op de kleuterschool altijd deden. „Nu. hoe ze het ook wist, de vrijpos tige Mairead was vriendelijk genoeg om me te vertellen, dat jij nog altijd van me hield." „Dat wicht!" zei ik, zonder er bij te denken. „Zo béhandelt dus een vrouw vertrouwelijke mededelingen." Val me nu niet in de rede!.... maar dat je me nooit zou trouwen als het aan jouzelf werd overgelaten, zelfs niet al leefden wij beiden ongetrouwd tot Sint Juttemis. Zodoende kwam Mairead er toe, om zich met het geval bezig te houden, en ze had niet veel tijd nodig om een plan te bedenken." „Daar zou ik iets op willen verwed den, en ik durf ook wel te wedden, dat de plannen van juffrouw Fogarty meer beoogden dan ooit bij jou is opge komen". „Het kind zal ook wel haar eigen zorgen gehad hebben. Hoe het zij, ze heeft met de arme Tommy McAuliffe gevochten en geredeneerd en gedreigd; ze heeft hem een hondenleven bezorgd, de arme kerel, net zo lang tot hij terug kwam op alles wat hij ooit had gezegd over buitenstaanders in het hurley-team van -Mooncoin, en tot hij zelf hierheen kwam en jou vroeg om mee te spelen? In geveinsde verontwaardiging trok ik mijn arm terug, die om haar heen geslagen was. „Mijn God! Zijn Mairead en jij ook nog schuld aan dat hurling-spelen? Ver draaid, ik ben bang, dat jullie geen ge zelschap bent voor een fatsoenlijk man. Jullie hebben geen geweten en geen normaal fatsoen." Zij sloeg geen acht op mijn woorden. „Leg die arm weer eens terug waar hij lag," commandeerde ze. Ik voldeed aan mijn verplichting. „Ik ben schuld aan dat hurling-spe len," erkende zij. „Ik wist best dat ik je er wel onder kon krijgen, als ik je maar uit die kluizenaarscel kon weg slepen; ik wist dat, als ik je maar af kon trekken van je goede voornemens, ik je als man zou krijgen, ondanks die goede voornemens en ondanks jou zelf." Met mijn vrije hand werkte ik om mijn pakje sigaretten uit mijn zak te krijgen. „Openhartige bekentenissen van een mannenjaagster," zei ik, terwijl ik me boog om een strootje aan te steken in het vuur. Wij staken ieder een sigaret aan, een moeilijk ding voor een paar, wanneer zij elkaar in de ogen kijken. „En toch," ging zij verder, „na al on ze prachtige intriges was ik niet opga- wassen tegen de taak die ik mijzelf had opgelegd. Toen ik je die Zondag in Kil kenny ontmoette, was ik zo zenuwach tig dat ik kattig werd als een snibbig schoolkind in' plaats van.nu ja, in plaats van te zijn, zoals ik me had voor genomen. Weet je, ik had kunnen hui len van verdriet die hele wedstrijd door, omdat ik me zo idioot had aan gesteld, omdat ik al onze kostelijke plannen op het beslissende ogenblik naar de maan had geholpen. O, het hele geval was zo anders gelopen dan ik ge droomd had, dat het zou lopen." „Wat doet het er toe," suste ik en kuste haar nog eens, ondanks tabaks rook en al „Al de narigheid en het verdriet zijn nu voorbij." Zij zweeg een ogenblik en ging toen peinzend verder. „Toen kwam die avond en die nacht, met het dansen en de wandeling naar huis. Mijn verwachtin gen waren hoog gespannen." Ik zuchtte zelf ook bij die herinne ring. „Jij was niet de enige," zei ik. „En ondanks de gekke manier, waarop jij je gedroeg toen je van me wegging, droomde ik de hele nacht van je. En toen, de volgende obhtend, toen mijn moeder me vertelde dat jij thuis was geweest om te polsen over een huwelijk met Meehawl, ik geloof dat mijn hart toen brak." Wij bleven beiden een ogenblik zwij gen, maar ik hield mijn arm vast om haar heen. „Hield je me voor gek of voor harte loos, die avond dat je voor het huwe lijksaanzoek thuis kwam?" vroeg ze be zorgd. „Ik dacht niets van die aard. Nu ik weet, wat ik op het ogenblik weet, kan ik alleen maar zeggen dat je jenu prachtig hebt gehouden. Je zult het niet geloven, lieveling, maar toen ik naar jullie toeging die avond, klopte ik mezelf op de schouder en was zo trots als een politle-agent die net bevorderd is. bij de gedachte, dat ik zo'n grandioze kerel was, die het meisjfe waar hij van hield af ging' staan aan een ander om haar eigen bestwil. Jij had niet veel tijd nodig om me die nimbus af te slaan. Jij liet me al gauw heel precies zien, wat ik eigenlijk was." Ze liet haar hoofd weer op mijn schouder rusten. Haar stem was weinig meer dan een fluistering., „Die avond dacht ik. dat ik je voor goed verloren had. Ik probeerde mezelf wijs te maken, dat het me niet schelen kon, dat jij de moeite niet waard was. In die gesteltenis was ik, toen ik met dat huwelijk begon door te zetten. Ar me Meehawl," ging zij zachtjes voort, „hij trilde van angst, dat ik het door zou zetten en hem trouwen en dat hij dan zijn Norah zou verliezen. Maar ik kon jou geen ogenblik vergeten. En nou.dat is mijn historie en hier ben ik." „En hier blijf je," verordende ik. „En hier blijf ik niet, tenminste niet voor we met alle praal en ceremonie getrouwd zijn. Ik ben niet zo modern, Joe, en denk maar eens, wat Father Christy zeggen zou!" antwoordde zij met ogen die vonkten van plezier. „Ik weet wel wat Father Christy zeggen zal en heel gauw ook. Hij zal zeggen: Wilt gij, Joseph Doyle, Esther nemen als uw wettige vouw enz. enz. Ik zou liever» willen weten wat Thady Hanrahan over dit alles zal zeggen; niet, dat het mij een laars kan schelen...." Zij kuste mijn wang. ,Je hoeft je geen muizenissen over «Thady Hanrahan te maken, lieveling- Alles wat hij te zeggen heeft, heeft hij al gezegd. Ik vertelde hem vanavond, dat ik hier heen ging om je te vragen met mij te trouwen, en dat hij dezelf de bruidsschat zou moeten geven als hij aan de Corcorans had toegezegd. Ik twijfel er niet aan dat hij, als we hem de tijd laten, over de schok heen zal komen. Hoe het zij, mijn moeder zal niet lang nodig hebben om hem weer tot bedaren te brengen". Mijn trots kwam in verzet. (Wordt vervolgd) Europa moet vervullen. Ook zal de com missie een haar voorgelegd ontwerp verdrag bespreken, waarin de beginse len van de Raad van Europa zijn neer gelegd en dat er onder meer in voorziet liet voeren van oorlog onwettig te ver- klanen. De Franse socialistische leider Gny Moliet heeft voorgesteld, dat de Ieden- staten elk een „minister voor Europese Zaken" zouden benoemen. Deze minister zou in de ministeriële commissie zitting hebben als plaatsvervanger voor zijn minister var» Buitenlandse Zaken. Hier door zou de commissie vaker bijeen kun nen komen. Mollet, die secretaris is van de poli tieke commissie der assemblée, diende een rapport in, waarin hij de volgende maatregelen voorstelde: 1. Verkiezing van alle leden der as semblée door de nationale parlementen in plaats van door de regeringen, zoals in Groot-Brittannië het geval is. Frank rijk en Italië hebben reeds een stelsel voor verkiezing door het parlement aan vaard. 2. Jaarlijks tweemaal een gewone zit ting van de assemblée in plaats van één. 3. Vrijheid voor de assemblée om haar eigen agenda vast te stellen. 4. Een stem van de assemhlée bij de beslissing over de toelating van nieuwe leden. Natuurkundigen van de Universiteit van Syracuse (V.S.) werken een methode uit om vliegtuigen op <te sporen door middel van de door de motoren ukgestraalde warmte. Professor Henry Levinstein, die aan dit onderzoek deelneemt, verklaarde dat de tweede ontwikkelingsfaze misschien projec tielen zouden zijn, die door deze warmte ge leid worden. De Britse regering heeft sir Gladwyn Jebb benoemd tot permanent Brits vertegen woordiger bij de Verenigde Naties als op volger van sir Alexander Cadogan. Jebb, die plaatsvervangend onderminister van Buitenlandse Zaken was, zal als zodanig worden opgevolgd door de huidige Britse ambassadeur in Praag Pierson Dixon. De minister van Financiën van de 12 lan den van het Atlantisch pact zullen 29 Maart te Londen bijeenkomen om de financiële en economische offers te bespreken, die het gemeenschappelijke defensiesysteem nodig maakt. De reizende ambassadeur van het plan- Marshall, Harriman, zal de vergadering pre sideren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3