CARTON DE WÏART zal trachten nieuw Belgisch kabinet te vormen Kieswet voor Duitsland gevraagd Het gezag ten troon voor het behoud van de gemeenschap Dr. W. Dijsselbloem voor de katholieke HET BOLLENSEIZOEN IS GEOPEND! De hoogste tijd Staat zal College van ministers van advies uitbrengen tussenvonnis voor Toi hoofd en hart jongeren uit dekenaat Haarlem Jacoba van Beyeren op valkenjacht De laatste ronde Liberalen hopen op een minnelijke schikking Nieuwe vonnissen in Tsjechoslowakije VAN GEELKERKEN .Het weer. Conclusie van een eminent betoog: Waarom eigenlijk een probleem? Middeleeuws festijn rond een oude molen DONDERDAG 23 MAART 1950 73ste JAARGANG No. 24724 West-Duitse regering richt verzoek tot V.S., Engeland, Frankrijk en Rusland Vier Franse leraren uitgewezen Sluitzegel van het H. Jaar Dodelijk gewond bij steekpartij DE NARCISSEN BEGINNEN TE KLEUREN Het officiële programma Bloemencorso r V erkeer sr egelin gen Wat bereiken wij toch? roer BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run Wnd. hoofdredacteur: W. Sever in. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Ingezonden mededelinqen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Bondskanselier Adenauer heeft, zo als gisteren werd gemeld, ver klaard, dat de „vrede slechts ge handhaafd kan worden, indien de Sovjet-leiders overtuigd worden van de onmogelijkheid om Europa te ver overen". Dit is nu niet bepaald een uitspraak waarvan men zegt, dat nie mand anders haar had kunnen doen. Integendeel, menigeen zou een zuiver der formulering hebben gekozen, on geveer in deze vorm: „Indien de Sovjet-leiders overtuigd worden van de onmogelijkheid om Europa te ver overen, zal daardoor een der belang rijkste voorwaarden worden gescha pen tot het handhaven van de vrede." Een afdoende militaire versterking van Europa vormt n.l. niet het enig nog resterende middel tot handhaving van de vrede, maar zal ongetwijfeld in belangrijke mate bijdragen tot het bezweren van de sluimerende oorlogs dreiging. De waarschuwingen tegen Russische agressie, hernieuwde vredesvoorstel len en suggesties omtrent te nemen militaire voorzorgsmaatregelen wisse len elkaar af met een treffende fre quentie. Amerika's minister van Bui tenlandse Zaken Dean Acheson heeft vorige week op een bijeenkomst in de Universiteit van Californië verklaard, bereid te zijn met de Sovjet-Unie te onderhandelen op zekere voorwaar den althans en zonder dat Amerika bereid zou zijn de rol van „interna tionale sukkel" te spelen de Mos kouse „Pravda" wees deze door sterke en nuchtere restricties beperkte vre desvoorstellen echter prompt van de hand; Winston Churchill drong in een Lagerhuis-rede aan op herbewapening van Wast-Duitsland en tenslotte is daar dan Dr. Adenauer om zijn licht oVer het probleem der vredeshand having te laten schijnen. Het gezegde, dat de Sovjet-Unie alleen respect heeft voor een behoor lijke militaire macht en dat er slechts bij de gratie daarvan een soort van vrede kan worden bewaard, mag dan onlangs met zekere bedoelingen, waarover straks nader in vrij on gelukkige woorden door Adenauer zijn geformuleerd, zeker is, dat daarin een grote waarheid schuilt, waarnaar West-Europa, gesteund door Amerika, haastiglijk dient te handelen. De illu sie, dat er met de Sovjet-Unie zou kunnen worden gepraat als met een behoorlijk land, dat zich nog eni germate houdt aan de normen van menselijkheid en rechtvaardigheid, is verwerpelijk en dwaas. Wie zich te weer wil stellen tegen een wolf steke zich niet' in een schaapsvacht, maar make zich even sterk als de tegen stander. Dat is duidelijk. En na de er varingen der laatste jaren behoeft daarover geen woord méér te worden gezegd. De Franse generaal Billotte heeft een zojuist verschenen bijzonder alarme rend boek geschreven („Le Temps du choix"), waarin hij zich onvoorwaar delijk op het standpunt stelt, dat Europa, zo het in gebreke blijft een respect afdwingend verdedigings apparaat op te bouwen, reeds volgend jaar in acuut oorlogsgevaar zal ver keren. Generaal Billotte stelt terecht vast, dat. cfb resultaten van de door de Westerse mogendheden gevoerde be- dwingingspolitiek slechts van beschei den aard zijn en geen gelijke tred houden met de overwinningen, die het communisme elders in de wereld heeft weten te behalen. Men bedenke immers, dat reeds tweederden van Azië en Europa zich onder de totali taire leiding van Stalin bevinden. Volgens de Franse generaal zal slechts een gigantische krachtsinspanning het Stalinistische gevaar nog kunnen be dwingen en in het kader daarvan zal het Westen grote offers voor zijn de fensie moeten brengen. Met het oog op dit alles kan men vaststellen, dat bondskanselier Ade nauer het ogenblik om te waarschu wen voor een Russische agressie goed gekozen heeft. Doch als men dan luis tert naar het vervolg van zijn betoog, wrijft men toch wel even zijn ogen uit. Laten West-Duitsland en Frank rijk, aldus de bondskanselier, alvast beginnen met een (voorlopig econo mische) unie te sluiten en tegelijker tijd overgaan tot de instelling van een gemeenschappelijk „economisch par lement"; dan zal Engeland in de door toetreding van de Benelux, Scandina vië en Italië te ontstane Europese Unie een passende plaats kunnen innemen, indien het „zich werkelijk beschouwt als een Europese mogendheid". Dit voorstel werd reeds eerder door hem gedaan, althans voor ,wat een Frans- Duitse unie betreft. De herhaling er van, met de toevoegingen erbij aan het adres van de rest van Europa, ge tuigt van een typisch Duitse mentali teit: nauwelijks krijgt men enig besef van de eigen groeiende belangrijkheid (groeiend bij de gratie van een alge mene dreiging) of meteen wordt de hoogste toren beklommen om vanaf deze arrogant te gaan blazen. Natuurlijk zal West-Duitsland een belangrijke plaats innemen in het West-Europese verband. En indien men niet overgaat tot het scheppen van een neutrale zone, aan welker doelmatigheid terecht mag worden getwijfeld, zal men eerlang tot bewa pening van Duitsland moeten over gaan. Maar dat het daarvoor blijkbaar nog niet rijp is, blijkt wel uit de aan gehaalde uitlatingen. Daarom zal de enige weg deze blijven, dat Europa zich hecht aaneen sluit tot een fede rale Unie (mét deelname van Enge land), in welke Unie ook West-Duits land wordt opgenomen als een inte grerend deel. Geen Unie zonder West- Duitsland, maar óók niet zonder En geland en stellig geen Unie waarin West-Duitsland reeds bij voorbaat tracht de hegemonie te verwerven. Intussen blijft het bij dat al bedroe vend, dat de pogingen tot een doel treffende aaneensluiting van het viije Europa geen beslissende voort gang maken. Het is daartoe de hoog- •ste tijd. Dit blijkt uit alles. Wij, in West-Europa, moeten sterk zijn, of wij zullen te eniger tijd in het geheel niet zijn. Wij kunnen ons evenmin geheel en al verlaten op Amerika als Ame rika geneigd zal zijn de vrijheid van Europa even hoog te waarderen als die van zichzelf. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, Woensdagavond Op voorstel van de heer Eyskens, die door de prins-regent met een informa- tieopdracht was belast, heeft deze laatste de 8ï-jarige katholieke staatsminister graaf Henri Carton de Wiart verzocht deze informatieve taak te willen overne men, hetgeen deze heeft aangenomen. Eyskens verklaarde aan de pers, dat hij zich in de onmogelijkheid gesteld zag onmiddellijk of op korte termijn een re gering op parlementaire basis samen te stellen, tenzij misschien een homogeen katholiek kabinet met al de moeilijkheden, die een dergelijke formule echter meebrengt. Op instigatie van Eyskens zou graaf Carton de Wiart Donderdagmiddag het college van staatsministers in een plech tige vergadering op het koninklijk paleis bijeenroepen. Op dit raadgevend college, dat overigens geen enkele beslissende bevoegdheid heeft, wordt slechts in uiterst moeilijke omstandigheden een beroep gedaan. De bedoeling is voorna melijk de geesten dichter bij elkaar te brengen en aldus een. basis te scheppen om uit de huidige impasse te geraken. De raadpleging is evenwel officieus en er zal dan ook geen communiqué wor den uitgegeven. Ook is er natuurlijK geen kwestie van een stemming. Voor wat hem persoonlijk betreft noemde de heer Carton de Wiart zjjn eerste zorg terug te keren tot de grond wettelijkheid, wat dan ook de terugkeer van de koning insluit, gezien de resul taten van de volksraadpleging en het feit, dat de onmogelijkheid om te rege ren daarmede een einde heeft genomen i Om de draagwijdte van deze nieuwe ontwikkeling van de toestand te begrij pen dient men zich te herinneren, dat de liberalen daags te voren hadden aan gedrongen op een uiterste poging tot verzoening. Dat de katholieken, ondanks de spoed, die zij achter de zaken gezet wensten te zien, de liberalen toch niet tot een onmiddellijke beslissing hebben willen dwingen en het juist een der hun nen is, die een verzoeningspoging onder neemt in de vorm van een beraadsla ging tussen de ministers van staat, toont aan, dat men een toenadering tussen het liberale en het katholieke standpunt nog altijd voor mogelijk houdt. De voor naamste bedoeling van deze vergadering is wel, de heethoofden aan weerskanten enigszins te kalmeren, dat wil zeggen, bij de liberalen degenen, die uitsluitend van troonsafstand willen horen en bij de katholieken de voortvarenden, die al te vlug tot vrij avontuurlijke oplossin gen hun toevlucht zouden willen ne men. Het staat intussen vast, dat de ka tholieken niet anders kunnen dan de eis tot 'terugroeping van de koning na de vrijwel unanieme uitspraak van hun kiezerscorps te handhaven. De libera len daarentegen zouden om dezelfde re den gemakkelijker kunnen besluiten hun parlementairen in deze kwestie vrijheid van handelen te la'ten. In ieder geval is het een gelukkige gedachte het probleem te bespreken in het meer be zadigde milieu der staatsministers. Het college van staatsministers telt momenteel 28 leden, waarvan 13 katho lieken, 9 socialisten en 6 liberalen. Deze getallen zijn overigens louter toeval. Zullen zjj, overeenkomstig het gisteren naar voren gebrachte liberale verlangen nog een stap doen bij koning Leopold? Wij menen, dat dit weinig kans van sla gen heeft, daar de koning alle verant- woordelijkheid voor de partijpolitieke strijd, die de koningskwestie is gewor den, uitdrukkelijk heeft afgewezen Toch schijnt er bjj de Vlaamse liberalen goede hoop te bestaan op een minnelijke schikking ingevolge het thans genomen initiatief. Als dit laatste eenmaal achter de rug is, zullen zij immers met gerus ter gemoed een besluit durven nemen. In ieder geval steekt de door de katho lieken gevolgde methode van wijs beraad wel bijzonder gunstig af bij de socialis tische chantage met algemene staking, die, uitgaande van de minderheid, de koningskwestie tot een crisis van de parlementaire democratie doet ontaar den. Het Praagse blad „Prace" meldt, dat een 23-jarige deserteur, Jaroslav Vetejs- ka, gisteren te Hodonin in Zuid-Mora- vië ter dood is veroordeeld op beschul diging van terreur, moord en spionnage. Met hem stonden dertien anderen, onder wie vier vrouwen, terecht. Zij kregen gevangenisstraffen variërend van levens lang tot 4 jaar. Een katholiek priester weid tot 15 jaar veroordeeld. Allen zou den, volgens de aanklacht, hebben ge werkt voor de geheime diensten van de V.S., het Vaticaan en Frankrijk Radio Vaticana meldde gisteravond dat de communistische regering van Tsjechoslowakije opnieuw een katholiek priester heeft gearresteerd wegens op ruiing. Het betreft hier de 55-jarige Do minicaan pater Silvester Braito, die 16 Maart te Olomouc werd gearresteerd. Radio Vaticana bracht in herinnering dat de Tsjechische politie het vorig jaar de door pater Braito geleide uitge verij heeft gesloten en een door hem geleid religieus tijdschrift in beslag heeft genomen. De Tsjechoslowaakse regering heeft gisteren vier Franse leraren, onder wie een vrouw, uit Tsjechoslowakije uitge wezen. De West-Duitse regering heeft, zoals wjj in een deel van onze oplage van gisteren reeds meldden, een officieel verzoek gericht aan Engeland, Frank rijk, de V.S. en de Sovjet-Unie om een kieswet te ontwerpen voor het houden van verkiezingen in geheel Duitsland voor een constituerende vergadering teneinde té komen tot een hereniging van Duitsland. Enige weken geleden heeft de Ameri kaanse Hoge Commisssaris John Cloy een suggestie in die richting gedaan, doch hjj verklaarde, dat de West-Duitse regering het initiatief tot het houden van vrjje verkiezingen in geheel Duits land zou moeten nemen. In haar voorstel zegt de West-Duitse regering, dat de verkiezingen onder con. trólc van de vier bezettende mogend heden of van de Verenigde Naties zullen moeten staan. De West-Duitse regering stelt echter wel enige condities alvorens met dit plan accoord te zullen gaan. Die con dities zijn: 1. Persoonlijke en politieke vrijheid in alle vier de bezettingszones. 2. Vrije toelating van alle politieke partijen in alle vier de zones. De bezet tende mogendheden mogen niet trach- (Van onze correspondent) De Bijzondere Strafkamer van de Utrechtse Rechtbank heeft hedenmor gen een tussenvonnis uitgesproken te gen C. van Geelkerken, voormalig plaatsvervangend leider der N.S.B., in specteur-generaal van de Landwacht en hoofdstormer van de Nationale Jeugd storm. In de sententie zei de president, prof. mr. L. W. G. Scholten, dat de in houd van de tenlastelegging en de bijna volledig afgelegde bekentenis de zaak- Van Geelkerken een zeer ernstig ka rakter geven. Desondanks meende de rechtbank geen definitief vonnis te kunnen wijzen, daar tijdens het onderzoek geen volle dig beeld van de persoon van verdachte ls yer "Tegen. Daar de rechtbank dit echter voor een juiste juridische uit spraak nodig acht, heeft zij besloten zich omtrent de persoon van Van Geel kerken door deskundigen te laten voor lichten. Dit betekent niet, dat er een onder zoek naar de geestvermogens van ver dachte zal worden ingesteld; slechts verlangt de rechtbank een psychologi sche analyse van Van Geelkerken's per soonlijkheid. Jhr. dr. j. j. ]y[_ yan der Does de Willebois te Utrecht is aange zocht dit onderzoek te verrichten. De rechter verwees voorts een aantal stukken, waarvan de herkomst niet duidelijk kon worden vastgesteld, voor een nader onderzoek terug naar de rechtercommissaris van de Utrechtse rechtbank. De 50 jaar oude Cisterciënser-abdij „Our Lady of the Valley" in North Cumberland in de Amerikaanse staat Rhode Island, ten Zuiden van Boston, is gisternacht door brand verwoest. Alleen de muren staan nog over eind. De bijgebouwen bleven echter ge spaard. Alle paters, broeders en gasten, in totaal 150 personen, wisten zich te redden. De vier paters, die op de ziekenzaal lagen, werden op brancards weggevoerd. Vele mensen kennen geen blijheid, daar zij de vreugde van anderen verwachten. Als zij anderen vreugde gaven, zouden zij zelf blij worden, j ten een bepaalde partij te weerhouden om candidaten te stellen. 3. Persoonlijke veiligheid moet gega randeerd worden zowel door de Duitse regering als door de bezettende mo gendheden. Eveneens moet gewaakt worden tegen het uitoefenen van eco nomische druk gedurende, voor en na de verkiezingstijd. 4. De bezettende mogendheden moe ten toestemming verlenen dat alle Duitse bladen in alle zones verspreid mogen worden. 5. Het interzonaal verkeer moet her steld worden en het passensysteem moet afgeschaft worden. LUg£jAARji1Q50 Intenties Pi Paus Pius n ,«S DOOD KERK V V tiet Franse vliegkampschip „Dixmude" heeft de haven van Norfolk verlaten met een lading wapens, waaronder een 50-tal marine-vliegtuigen, bestemd voor de Franse marifte. Omdat men vreest voor communistische relletjes in de Franse havens, heeft men besloten de vliegtuigen in Afrika te lossen en dan naar Frankrijk te vliegen. Verwachting tot Vrijdagavond: Meest zwaar bewolkt en nevelig met hier en daar enige motregen en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Voornamelijk des nachts iets zachter. Zon: 6.35—18.59 Maan: 8.14—0.52 Woensdag is in het ziekenhuis van St. Joan de Deo te Den Bosch overleden de 25-jarige landbouwer J, van Erp uit Geffen, die Zondagavond bij een vecht partij met twee jeugdige ingezetenen van Geffen, beiden 23 jaar oud, met messteken zwaar werd gewond. Van Erp zat Zondagavond in een café te kaarten met twee kameraden, toen er plotseling ruzie ontstond. Deze liep zo hoog. dat men naar buiten toog om het geschil uit te vechten. Hierbij werd Van Erp zwaar gewond met messteken. De twee 23-jarigen ontkennen de dode lijke steken te hebben toegebracht. De Bulgaarse regering heeft bekend ge maakt dat zeven „Trotskiisten", onder wie een die werkte voor de Britse inlichtin gendienst, veroordeeld zijn tot gevangenis straffen die variëren %'an levenslang tot acht jaar, wegens „strijd tegen de belan gen van het Vaderlandse Front". UllOAVl UT^U AS&UMrTlOMSTE*. BOXTEL De paters Assumptionisten „Stape- pelen"Boxtel hebben ter gelegenheid van het H. Jaar de hierbij afgebeelde sluitzegel uitgegeven. De fraaie zegel die op diverse manieren kan worden ge bruikt en in vier kleuren verkrijgbaar is, is een gemakkelijk en weinig kost baar middel om de intenties van het H. Jaar: heiliging der zielen door gebed, boete m trouw aan Christus en Kerk, in brede kring bekend te maken en te verlevendigen. De prijs der zegels, die men in elke hoeveelheid bij genoemde paters kan bestellen, bedraagt slechts anderhalve cent per stuk. De derde avond, belegd door de Verenigde Katholieke Jongerenorganisaties in het dekenaat Haarlem, is weer een groot succes geworden. Niet alleen door de massale opkomst van de jongeren, die de grote zaai van het gebouw Sint Bavo* bijkans geheel bezetten, maar ook en vooral door de aandacht, waarmede het uitstekend betoog beluisterd werd van dr. W. Dijsselbloem. Op heldere en emi nente wijze behandelde deze spreker het probleem „Gemeenschap en gezag". Der talrijke vragen, die schriftelijk na afloop werden ingediend en welke dr. Dijs selbloem van een gedegen antwoord voorzag, bewezen overigens ten overvloede, hoe de spreker van gisteravond zijn gehoor heeft weten te boeien en het tevens zelf aan het denken had gezet. geen oppervlakkigheid, want zij brengt het gevaar van louter aannemen op grond van slagzinnen en holle frazen. Waarom vormen, gemeenschap en ge zag eigenlijk een probleem? Deze vraag meende dr. Dijsselbloem tweeledig te moeten beantwoorden. Enerzijds kent onze samenleving die grote groep van mensen, die zich van gezag niets aan trekken, die volkomen negatief zijn in gesteld met een mentaliteit van „ik ga mijn eigen gang", anderzijds is daar die groep van idealisten, critisch tot en met, in die sfeer van „er deugt niets van. wij jongeren kunnen het best al leen", mensen dus met een positieve in stelling tot in het absolute. Met die groep van negativisten re kende dr. Dijsselbloem al direct af, waar hij het een voorrecht noemde te mogen leven in deze twintigste eeuw, een tijd „die barst van energie op cul tureel en technisch gebied." Hierin past Komend tot de gemeenschap als zodanig definieerde spreker haar als een duurzame gemeenschap van ver scheiden mensen, die met vereende krachten samenwerken tot het ver krijgen van een door allen gekend en begeerd goed. Hij werkte deze defi nitie nader uit aan de hand van spre kende voorbeelden uit het dagelijks leven en kwam zö terecht in de oer gemeenschap van alle tijden, het ge zin. Hij wees daarbij vooral op de beheersing, die gevraagd wordt om zich in de gezinsgemeenschap aan te passen. Wie de goede gemeenschapsgeest wil propageren, moet beginnen met zijn eigen dienstbaarheid aan h§t gezin. Ten aanzien van het gezag uitte dr. Dijsselbloem zich eerst in velerlei ne gatieve bewoordingen. Het gezag is soms ondraaglijk en uitermate verve- Een nieuwe lente.... een oud geluid! De Vereniging voor Vreemdelingenver keer heeft bij de intrede van het voorjaar weer haar eerste bloembollenbericht uitgegeven: „De crocusvelden staan in volle bloei, zowel de oranje als de paarse. De vroege narcissen hebben reeds dikke knoppen en beginnen te kleuren. Als het weer zo zacht blijft wordt verwacht, dat de narcissen de volgende week in bloei zullen staan." Een nieuwe lente.... een nieuw geluid. Wie door de bollenstreek rijdt staat versteld van de metamorphose, die dorpen en landerijen ondergaan. In Lisse legt men de laatste hand aan de oud-Hollandse gevels. De toegangen tot de kom van het dorp worden gemarkeerd door Middeleeuwse poorten en op de plaats waar vroeger de dorpelingen samenkwamen is een pittoreske molen verrezen. Keukenhof is geopend en de duizenden belangstellenden zullen, begeleid door het prille voorjaarszonnetje, kunnen dwalen door dit paradijs van lentebloemen, loofbossen en waterpartijen. De laatste tramrails worden uit de straatweg van Lisse naar Hillegom verwij derd, de wegbaan van de Stationsweg te Lisse is tot zeven meter verbreed en werd bovendien binnen een recordtijd van een asfalt-betonweg dek voorzien. De bollenstreek wil haar bezoekers een waardige ontvangst bereiden. De organisa toren van het Bloembollenseizoen 1950 verwachten duizenden belangstellenden uit binnen- en buitenland, want het programma, dat hieronder summier is weer gegeven, is buitengewoon gevarieerd en attractief. in het voorjaar bloeiende rotsplanten in hun combinatie met vroegbloeiende bolgewassen te laten zien. Bij de aanleg is er naar gestreefd een beeld te geven, dat in elk formaat kan worden nagebootst, als blijvend onderdeel van de voorjaarstuin van de tuinbezitter. Ter ere van haar 20-jerig bestaan houdt de R. K. Harmonie „Crescendo" dit jaar een festival en wel op 15, 16, 22 en 23 April a.s. Aan dit festival zul len tal van muziekcorpsen deelnemen, zodat muziek die dagen in Hillegom allerwege zal klinken. Lisse komt dit jaar wel heel bijzonder voor de dag ter ere van de opening van de nationale tentoonstelling „Keuken hof". Deze bollenplaats zal omgetoverd worden in een Oud-Hollands dorp, waar in vriendelijke huisjes te vinden zijn met schilderachtige geveltjes en sier lijke luifels. In de Oud-Hollandse molen wonen vriendelijke dames, die, getooid in de kledij van de Goudën Eeuw, in lichtingen verstrekken aan de bezoekers. In dit originele informatiehuisje zijn onder meer logies-adressen voor 80 gas ten geregistreerd en tevens zal hier de voorverkoop van de kaarten voor „Keu kenhof" plaats vinden. Vanaf „De Nachtegaal" zal een regel matige trekschuitdienst onderhouden worden naar de „Keukenhof". In de streek, waar de dappere Jacoba van Beijeren, eens de trotse Gravin van Holland, haar laatste levensjaren sleet aan de zijde van Frank van Borssele, waar zij in de hoge duinen en de dichte Het bloembollenseizoen 1950 belooft een zeer bijzonder seizoen te worden Niet alleen viert de Bond van Bloem bollenhandelaren dit jaar zijn 50ste ver jaardag, waarvoor een speciaal program ma is opgesteld, doch daarnaast zal men dit jaar niet alleen de bollen in de kleurige velden kunnen bewonderen, doch ook de toepassing van de bol in tuin, park en tentoonstelling. Het grote bloemencorso, georganiseerd door de gemeenten Hillegom, Lisse en Sassenheim, zal dit jaar op Zaterdag 22 April plaats vinden. De opstelling van het corso geschiedt in de gemeente Sas senheim, waar ook de keuring voor de prijzen zal plaats vinden en wel voor de Bernardus-Stichting. Vanuit Sassenheim vertrekt het corso precies om 13 uur en trekt via Lisse naar Hillegom, rijdt dan, op de grens van Vogelenzang gekomen, langs de zelfde weg terug naar Sassenheim, waar het voor het raadhuis wordt ontbonden. In Hillegom wordt op Vrijdag 31 Maart de „Treslong"-tuin geopend. Dit is een demonstratietuin, waarin het publiek kan zien, welke effecten te bereiken zijn, wanneer men bollen in zijn tuin plant. Een zeer bijzonder onderdeel van de demonstratietuin zal zijn de grote rotspartij met waterbassins, die ge legenheid zal bieden om de talrijke bossen van Lisse haar geliefde valken jacht hield, wordt de sfeer van die oud heid weer teruggebracht. Op 20 April, 's middags om 1 uur zal Jacoba van Beijeren van het Teylinger- slot uitrijden ter valkenjacht, gevolgd door een stoet van edele heren en vrou wen, gezamenlijk 50 ruiters. Zij zal ont vangen worden op het kasteel Keuken hof door of in naam van Graaf van Lynden, om van daaruit onder leiding van het bestuur een rondgang over „Keukenhof" te maken. De bloemenfeesten te Noordwijk heb ben een bijzondere betekenis gekregen, nu Noordwijk als eindpunt van de Inter nationale Tulpenrallye is aangewezen. De festiviteiten zullen, evenals voor gaande jaren, voornamelijk bestaan uit wedstrijden tussen de verschillende ver enigingen en corporaties, zaken en be drijven, scholen en particulieren in het leggen van bloem-mozaïeken, waardoor geheel Noordwijk een nog fleuriger aan zien krijgt. De bloemenfeesten zullen gehouden worden van 19 April (dag van aankomst der deelnemers aan de Tul penrallye) tot en met 22 April. De of ficiële opening op Donderdag 20 April zal worden voorafgegaan door een mu zikale fakkeloptocht, op Woensdag 19 April. Donderdag 20 April te 10 uur zul len door mr. G. F. W. van Berckel, bur gemeester van Noordwijk, de bloemen feesten officieel worden geopend. Deze opening zal geschieden vóór het Raad huis. Des avonds zullen enkele draai orgels door het dorp trekken, die het publiek de gelegenheid geven op straat een dansje te maken. Vrijdagavond is er een grote open lucht filmvoorstelling en Zaterdagmid dag 22 April te 14.30 uur wordt de grote bioemenparade gehouden. De route zal zowel door Noordwijk aan Zee als door Noordwijk-binnen leiden en zal onge veer 9 km. lang zijn. Zaterdagavond 22 April groot vuurwerk op het strand, als slot van deze bloemendagen. Noordwijkerhout zal weer fraai ver sierd worden door mozaïeken. Daarnaast zullen er hier enkele bijzondere gebeur tenissen plaats vinden zoals een bloe- mendrive op 2e Paasdag, georganiseerd door de Bridgeclub te Noordwijkerhout en een tafeltennistournooi, te houden op 16 April a.s. In Sassenheim staat een grote straat- versiering op het programma. Daarnaast tuinversieringen, gedeeltelijk voor me dedinging naar de prijzen van de luin- wedstrijd, uitgeschreven door de Bond van Bloembollenhandelaren. Er zullen veel fraaie mozaïeken worden vervaar digd terwijl de plaatselijke middenstand een winkelweek op touw zet. Het pannekoekenhuisje van „Hans en Grietje" zal in Voorhout verrijzen en Warmond zal een fraaie aanblik bieden o.a. door grote bloemenmozaïeken voor het gemeentehuis en langs de Hereweg. Deken J. J. A. Kuilman, die ook gisteravond weer op de jongeren bijeenkomst in het gebouw „Sint Bavo" aanwezig was, sprak er de vo rige maal zijn grote vreugde over uit, dat deze actie zo'n verrassende weerklank had gevonden bij de jon geren zelf. De drie avonden hebben trouwens duidelijke taal gesproken, en dat er in een grote behoefte werd voorzien, bewees wel het aantal vra gen, dat steeds weer loskwam na het betoog van de inleider. Daarom mag verwacht worden, dat ook de laatste ronde op Zondag 16 April een succes zal worden. Maar dan zal het nodig zijn, dat de Grote Zaal van het Concertgebouw geheel gevuld is. De organisatie is weer in ver trouwde handen en het feit, dat An ton van Duinkerken en hoogst waar schijnlijk pater Wesseling het woord zullen voeren, geeft de verwachting, dat de laatste ronde deze Haarlemse jongerenactie met succes zal bekro nen. Ook in deze is echter het woord aan de jongeren zelf. In Lisse bouwt men een molen als reclame voor „De Keukenhof". afgewisseld door fraaie gezichten op oud- Hollandse buitenplaatsen. Er zjjn uitgebreide maatregelen ge troffen om het verkeer door de bollen streek dit jaar gemakkelijker te doen plaats vinden dan in de afgelopen jaren het geval was. Een grote verkeersver- betering is o.a. het gereedkomen van de brug die toegang geeft tot de Loos- terweg, waardoor van de richting Sas senheim Lisse gemakkelijker te berei ken zal zijn. De Nederlandse Spoorwegen zullen op de Tweede Paasdag, op som mige Zondagen in de maand April en op de dag, dat het bloemencorso wordt gehouden, tussen Amsterdam en Den Haag een aantal extra treinen laten rij den, die aan de tussenstations in de bol lenstreek zullen stoppen. Bovendien zul len op een aantal Zondagen voor en na het hoogseizoen enige treinen van de gewone dienstregeling te Lisse stoppen. Op vele stations in Noord- en Zuid- Holland zullen tegen gereduceerd tarief kaartjes verkrijgbaar gesteld worden, die recht geven op een reis naar Lisse v.v. en een bezoek aan de tentoonstelling. Voorts zullen tal van autocar-onderne mingen, reisbureaux en reisverenigingen tochten organiseren naar de bloemen velden en de nationale tentoonstelling „Keukenhof". B(j de toegangswegen zijn wederom de borden geplaatst, die de duizenden bezoekers een „Welkom in Bollenland" toeroepen. lend, omdat het in de regel anders denkt dan wij zelf. De practijk levert voor beelden te over, maar het is opvallend, hoe toch weer iedereen graag zelf ge zag uitoefent. Positief drukte spreker zich uit, toen hij „gezag" definieerde als het bij het hoofd van een gemeenschap berustend recht en vermogen alle leden te ver plichten mede te werken tot het doel van die gemeenschap. Hij ging daarna diep op dat recht van het gezag in en constateerde, met welk een gemak zeer velen over dat recht heen lopen. Maar al te gemakkelijk ook wordt gezegd: dat gezag deugt niet. Daarbij wordt maar al te dikwijls vergeten, dat de genade van staat het vermogen tot ge zag geeft. De kern van het betoog van dr. Dijs selbloem was dan ook, dat gezag en ge meenschap onverbrekelijk bij elkaar horen en dwaas is derhalve de gedach te om een geme'enschap te cultiveren zonder gezag. Een dankbaar punt ter bespreking vormde daarop bet gezag in de ge meenschap der Kerk. Om niet misverstaan te worden tekende spreker in allerlei variaties dQ bekende mentaliteit van: waar bemoeien de bisschoppen zich mee, en hij wees er daarbij op, hoe wij vaak minimalisten of (meer populair uitgedrukt) krententellers zijn, die er de kantjes van af lopen. Met een dergelijke geestesgesteldheid doen wij niet alleen afbreuk aan het gezag van de Kerk. maar veel meer nog aan de Kerk zelf. Daar is nog een andere gemeenschap, die van het arbeidsmilieu, welke tal van problemen kent. Het gezag de baas of leraar deugt naar onze me ning bijna nooit en in onze critiek ha len wij het gezag naar ons toe en zeg gen hoe het moet. Maar ook in de ar beidsgemeenschap is het gezag een recht, bij afwezigheid waarvan de chaos voor de hand ligt. Dr. Dijsselbloem besprak tenslotte het gezag in de mens zelf, het geweten. Ook daarbij illustreerde hij, hoe negatie van dat gezag tot een ruïne leidt, en hij besloot zijn diep-doordacht betoog met zijn conclusie: het gezag ten troon om het behoud van de gemeenschap, het geweten ten top om het behoud van onsezlf. Nadat dr. Dijsselbloem de talrijke vragen, die waren binnengekomen, af doende had beantwoord (een causerie overigens op zichzelf), sprak pater Vo gels een geestelijk woordje, waarin hij de vraag stelde: wat doen wij eigenlijk en wat bereiken wij toch? In een eerste reactie zou men geneigd zijn te zeggen: niets. Maar pater Vogels smeekte bijna de jongeren hun enthousiasme te be houden. „Wij bereiken wel iets", zo zeide hij. ..Wij zijn op de goede weg." En hij herinnerde aan het kleine mos terdzaadje. dat uitgroeide tot een grote boom. Hij stelde tenslotte de kern van het bisschoppelijk vastenmandement als doel van deze- jongerenactie, name lijk „in alles de liefde." Wanneer dat bereikt is, is ook het doel bereikt. Advertentie ANNO 1690 WAT LEVÉRT LEVERT IS GOED!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1