INDUSTRIALISATIE KERN DER ALGEMENE BESCHOUWINGEN Warmwaterreservoirs St. Elisabeth's Gasthuis huurt de Clara-stichting te Zandvoort F """'«ui miir/im (^rouue/j Vele raadsleden en twee wethouders springen er voor in de bres Zorgelijke financiële toestand Hoe spelen de R.K. clubs? MATRASSENREPARATIE Gemeentebegroting 1950 onder het mes Neem geen risico Bouckaert&Zoon H. J. MAERTENS AGENDA heemstede DONDERDAG 23 MAART 1950 PAGINA 2 Burgerlijke Stand Hors d'oeuvres varié Russische eieren Huzaren-salades Antwoord van de wethouders HAARLEMSE GEMEENTERAAD PASTOOR L. BEUNE wordt uit voorzorg bediend KATH. VROUWEN. BEWEGING Bid' en boetedag Taxi? Bel 1.2.3.4.5 ONGELUKJES VAN OVERAL I CONCERT IN STRAF GEVANGENIS JAARVERGADERING KWEKERS L.T.B. Spaarbusjes St. Vincentius vereniging DR. H. WAMSTEKER Voorgedragen als hoogleraar Passie-avond K.A.V. Motorrijder opgeroepen SCHAKEN BILJARTEN Dameszwemvierkamp Boete voor bedrijfsleider Politie Personeelsvereniging ELS Kath. Vrouwenbeweging Propaganda-avond A.N.W.B. Heropening ZANDVOORT STILLE OMGANG Bouw van houten woningen Bezuiniging in begroting Aanbesteding AAA? A WASSENAAR E. G. J. v. d. WERFF Zn. JAGT - Horlogemaker WAAR ZIJN DE TROEPEN- SCHEPEN? Beurs van Amsterdam Beurs van New York Na in korte tijd de agenda van de raadsvergadering afgewerkt te hebben, sneed de Haarlemse raad gistermiddag de begroting over 1950 aan. waarbij allereerst de heer ALBRECHT (P.v. d.A.) een woord van waardering sprak aan het adres van B. en W. en het per soneel van de gemeente. De heer Albrecht ging uitvoerig in op de activering en ontplooiing van de bur gerzin en betreurde het weliswaar, dat de instelling van een burgerdag in de vorige raadsvergadering slechts met een kleine meerderheid tot stand was geko men, maar hij was er overigens toch van Overtuigd, dat in principe een groot deel van de raad met dat besluit was accoord gegaan. Hij besprak vervolgens de verschillende mogelijkheden tot ont plooiing van die burgerzin en wees daarbij op het grote nut van de demo cratie als een der zuilen van onze sa menleving. Vervolgens kwam spreker op de in dustrialisatie. die hij niet alleen een be langrijk Haarlems, maar ook een natio naal en zelfs een internationaal pro bleem noemde. Hij sprak met veel waardering over het rapport dat over de industrialisatie in Haarlem was uit gebracht en hield een sterk geargumen teerd pleidooi voor de instelling van een sociografisch bureau. Tenslotte kwam de heer Albrecht op het zgn. vragenrecht en stelde in dat verband voor een andere regeling in het leven te roepen (b.v. het stellen van schriftelijke vragen, die ook schrif telijk beantwoord zullen worden) waar door iedere persoonlijke vraag in de raad niet het karakter zou krijgen van een interpellatie. De heer HOOY (K.V.P.) begon zijn algemene beschouwing op de begroting met een woord van hulde aan de negen tien gesneuvelde Haarlemse militairen :n Indonesië. Hij uitte daarna zijn vreugde over het feit. dat dit jaar nog alle militairen naar Nederland zullen terugkeren en hij sprak de verwachting uit, dat zij mede met de steun van de openbare instanties zich weer spoedig in de Haarlemse gemeenschap zouden thuis voelen. Hij hoopte tevens, dat burgemeester Cremers, die momenteel voor algeheel herstel op de Veluwe vertoeft, spoedig weer in Haarlem zou terugkeren en gezond en wel zijn ambt zou kunnen waarnemen. Hij ging accoord met het voorstel van de heer Albrecht om tus sentijds vragen te stellen. Spreker ging daarna in op' de effi ciency in het gemeentebeleid en het verheugde hem dat er thans iets in deze richting gedaan wordt door de onder zoekingen, die er vanwege de Vereni ging van Nederlandse gemeenten ver richt worden. Daarvan kunnen alle Ne derlandse gemeenten zonder enige kos ten zelf profiteren. Ten aanzien van de woningnood in Haarlem stelde de heer Hooy twee eisen, namelijk uitbreiding van woon ruimte en eerlijke verdeling daarvan. Hij wees op de gelegenheid die door het Departement van Wederopbouw gegeven wordt, om huizen te bouwen buiten het gewone bouwvolume om (het plan Bouma b.v.). Daar wordt aldus spr. soms wel eens tegen geageerd, maar als de bouw van dergelijke woningen een verlichting betekent in de nood, dan mag het beste niet de vijand zijn van het goede. De heer Hooy gaf vervolgens een terugblik op de jongste gemeenteraads verkiezingen en noemde het een ge lukkig teken dat velen van het commu nistische pad waren teruggekeerd. Met nadruk stelde hij nog eens vast dat de houding van zijn fractie ten opzichte van de C.P.N. niet de personen goid, maar het systeem van deze partij. Ove rigens wordt deze houding bepaald door volkomen negatie. Spreker achtte het niet afkeurenswaardig, dat leden van die partij geen zitting hadden in het bestuur der gemeente en van de ver schillende commissies. Alle waardering ook had de heer Hooy voor het werk van het college van B. en W. zoals dat sedert de laatste raadsverkiezing is samengesteld, maar hij sloot zich toch aan bij de gemaakte opmerking, dat de groep, die de derde partij is in grootte, niet vertegenwoor digd was in het dagelijks bestuur der gemeente, en in dit verband citeerde hij de woorden van dr. Drees waar deze zeide, dat samenwerking en wederzijds begrip in deze dagen zo hard nodig zijn. „Dit geldt ook voor Haarlem", zo zeide hij. „Het onthouden van een stem aan een belangrijke groep scheidt meer dan het samenbindt". Overigens gaf hij de verzekering, dat zijn fractie loyaal zou medewerken met het college. Ter versterking van de gemeenschaps gedachte kan het gemeentebestuur zich meer laten voorlichten door de organi saties. Daartoe behoeven geen speciale instituten in het leven te worden ge roepen. Aan annexatie denk ik beslist niet, ging spr. voort, maar de samenwerking tussen stad en omliggende gemeenten is niet zodanig, dat men er enthousiast over kan zijn. Als vrijwillige samenwer king niet mogelijk is, zal de wet straks een gedwongen voorschrijven. Aan industrialisatie kan de gemeente zelf veel doen, grote activiteit is in de komende jaren vereist. Spr. besloot zi.in rede met een woord van dank aan B. en W. en de ambtenaren en rieps Gods zegen af over de werkzaamheden. Mevrouw SCHELTEMA-CONRADI (V.V.D.) laakte de vele vaagheden in het antwoord van B. en W. op het be sprokene in de afdelingen. Spr. maakte van de gelegenheid gebruik om nog maals te betreuren, dat haar zo sterk uit de verkiezingsstrijd gekomen fractie geen wethouderszetel kon verkrijgen De politieke overtuiging van een burge meester moet bij de samenstelling van het college geen rol spelen. Over de industrialisatie zei spr., dat de sleutel voor het welslagen gevonden moet worden in het vinden van mensen, die risico durven te dragen door kapi taalverstrekking. Komt daar niets van, dan kan de industrialisatie wel afge schreven worden. De heer PROPER (Comm.) laakte de uitdrukking van de heer Hooy als zou zijn partij niet bonafide zijn. De heer HOOY: Zo heb ik dat niet gezegd. De heer MOL (Comm.): Het was een schofterige insinuatie. De VOORZITTER: het woord is aan de heer Proper. De communistische spreker was voor industrialisatie, maar niet als er al of niet verkapt oorlogstuig gemaakt dreigt te worden. De heer SPEK (A.R.) gaf enige fi nanciële beschouwingen. Haarlem is in een keurslijf bekneld, ging spr. voort en de randgemeenten hebben daar maar weinig begrip voor. De woon- en werk ruimte Haarlem-Bloemendaal moet als één geheel gezien worden. Maar deze laatste gemeente stoot Haarlemmers af, een gemis aan begrip voor de betekenis van de grote stad voor de aangren zende kleine broeders. De kwestie van de industrie moet niet alleen aan openbare werken worden Advertentie Advertentie V bestel vroegtijdig Uw 7-pers. trouwauto's bij Sinds 1910 Rozenstraat 7-9 - Telefoon 19992 Gevestigd sinds 1910 (Van 19—22 Maart). Onefertrouwd: A. L. de Graaf en M. C. Janssens, J. W. Bouman en J. A. Luiten, I. Leeuwenstein en M. H. van der Ouw, A. L. van den Berg en A. Groot, A. H. Heck en G. C. Roemers, J. van Looij en S. J. Wassink, D. E. van Leeuwen en J. G. Hersevoort, L. Plug en H. I. Schmidt, A. W. Ruyter en J. Verboom, J. van Loij en J. D. Bliek, L. van Kuik en J. Mens, J. H. C. Kröse en W. Vlietstra, C. Groeneveld en A. Hoofd, J. J. van der Rol en J. D. Wij le er, J. de Vries en P. Balk, J. Staphorst en L. B. G. Tork, K. J. Klabou en J. Kramer, J. Hoekman en M. Rol, J. W. de Graaf en G. Verkouter. Getrouwd: H. C. Emmen en P. G. M. Hei dens, W. A. M. Buters en A. M. Calvelage, J. H. M. Jonkers en P. C. M. Janssen, A. J. van Helden en C. F. J. van Leuven, N. T. W. Habraken en C. M. van Brugge, W. C. Vermeer en A. Rosman, G. L. Reemer en L. J. Faas, K. de Jonge en M. C. Harm- sen, G. Miedema en J. M. Roubos, P. H. Christiaans en A. C. Leising, B. Schluter en G. I. Raspoort, J. M. Leuven en C. A. van Steijn, P. M. van Dijk en C. M. Lou- werens, D. H. J. Hulskes en A. H. Geeven, A. Gabel en C. M. M. Gokke, J. Selhorst en H. A. G. Dubelaar, C. Melse en A. van Mourik, K. H. Martens en W. C. J. van de Kamp, H. J. van Norden en A. J. Quist, J. Terlouw en S. F. van Breukelen, J. van Wijk en G. E. Kuijper. Geboren: A. SmeetsRuygh, z., B. Piers Teeuwen z., H. W. M. StevenhaagenEssen- berg z A RavenGrin z., C. F. H. A. van der LindenNicolai z., A. van der KlugtVan den Bunt z., C. R. Gardenier Deurloo z., A. TangermanLinthorst z., J. van EmmerikCaldenhove z., P. A. Have naarKlinkenberg z., K. Nieuwenhuijse Van der Linden d., J. van den TweelVos d., C. A. C. van HoutenVan Disseldorp, d. Overleden: M. C. DirksFonteijne, 89 j., Rozenprieelstraat; T. Eijsker—Lakeman, 71 j., Overtonstraat; C. BaakKomen, 60 j., Reijer Anslostraat; M. K. C. KoenenBig- ge, 58 j.. Bilderdi.jkstraat; P. J. van Weel Van Deursen, 50 j., Bisschop Ottostraat. De SNACK BAR bezorgt aan huis: STATIONSPLEIN 6 - TEL. 31750 overgelaten. Een sociografisch-eeono- misch bureau is noodzakelijk. De heer v. HOUWELINGEN (C.H.) was de laatste spreker in de middag vergadering. In de avondvergadering werden de algemene beschouwingen voortgezet. De heer SCHIPPERS (K.V.P.) ver heugde zich er over, dat uit het ant woord van B. en W. op het gesprokene in de afdelingen duidelijk blijkt, dat de gemeentelijke inkomsten onzeker zijn en de uitgaven stijgend, zodat beperking tot het uitgeven van het onvermijdelijke noodzakelijk is. Spr. had echter graag gezien, dat de nadruk daartoe speciaal gelegd was op de gewone uitgaven. Evenzeer vond spr. het prettig, dat B. en W. met hem de verkoop van niet strikt noodzakelijke eigendommen beogen. Het college moet onderzoeken welke objecten daarvoor in aanmerking komen. De aankoop van panden, die in saneringsbuurten liggen, moet stop gezet worden, als er in de naaste toekomst toch niet gesaneerd kan wordei). Dan behandelde spr. het economisch aspect van de bevordering der industria lisatie. Hoe staat het met de industrie flats? Het terrein in de Waarderpolder baart spr. zorg. Er is in het afgelopen jaar niets aan gedaan, slechts 1000 m2. is verhuurd. En nu deelt het college mee „dat het op de ingeslagen weg zal voortgaan". Zijn de ambtenaren van Openbare Werken wel meegegroeid met de tijd? Het vraagstuk vindt zijn diepste oor zaak in de bevolkingstoename. Er moet actief worden opgetreden om het ko mende geslacht aan het werk te kunnen zetten. Over de Prinsebrug wordt een weifelend geluid gehoord. Een concreet voorstel voor wat anders is er niet. Spr. meent, dat het terrein op korte termijn vergroot en bouwrijp moet wor den gemaakt. Er komt dan diepte voor groot-industrie. Dan kan er een nieuwe Waarderweg komen wij schreven reeds over een en ander in een tweetal artikelen de bouw van de Prinsebrug moet worden uitgesteld, omdat de Ca- tfcrijnenbrug, vlak bij ligt. Het opsporen van ondernemers is moeilijk voor een overheidslichaam, dat gewend is af te wachten. Er moet dus een apart lichaam komen, dat de zaak fiks ter hand neemt. Spr. noemde daarop voorbeelden van de gedragslijn in verschillende andere gemeenten. Spr. zou gaarne vernemen hoe B. en W. denken over het bouwen van industriehallen zonder dat vast staat, dat ze verhuurd zullen worden. Men moet niet te kieskeurig zijn bij het doen van een keuze uit industrieën en nu en dan water bij de wijn doen om te kunnen concurreren. De prijzen van energie, stoom en water moeten econo misch aangepast worden, de huren die nen elastisch te zijn. In principe moet de voorkeur worden gegeven aan de eigen financiering van de onderneming. Maar de belastingdruk is bij de huidige regering zo groot, dat risico bijna niet gedragen kan worden. De middelgrote ondernemer moet zeker geholpen worden door de overheid. De te brengen offers zullen op den duur zeker hun rente opbrengen. De heer BAKKER (A.R.), wethouder van financiën sloot zich namens het col lege aan bij de wensen voor het her stel van de burgemeester en de te geven zorg aan de repatriërenden. De financiële toestand der gemeente is zeer zorgelijk, door het uitblijven van een juiste regeling met het Rijk, stijging van lonen en materialen etc. De voor gestelde bezuinigingen heeft de raad over het algemeen wel juist gevonden. Het sociografisch bureau is niet ver ongelukt, maar dit jaar kan er toch heus nog niets van komen. De heer ANGENENT (K.V.P.), wet houder van openbare werken begon met Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 17628-18439 het probleem van de woningbouw. Is men voor 100 pCt. tevreden over de activiteit van het gemeentebestuur op dif gebied? Als antwoord op deze vraag gaf de wethouder een uiteenzet ting van de onderhandelingen met Den Haag en het bereikte. Op het ogenblik hebben we gereed en in aanbouw 1241 woningen; daarbij zijn niet gerekend het Tehuis voor Bejaar den en 200 montage-woningen, waar mede binnenkort begonnen zal worden. Particulieren bouwen 104 woningen, die in het totaal reeds begrepen zijn. Zeer binnenkort, wellicht dc volgende maand, zal de raad een voorstel bereiken om SS woningen te bouwen met de bepalingen van de verminderde bijdrage. Dan kwam spr. tot de industrialisatie. In het betrokken rapport wordt gecon cludeerd dat het terrein in de Waarder polder moet worden vergroot en dat de nodige propaganda moet worden ge maakt voor de vestiging van industrieën, die wij het meest nodig hebben, dus die veel arbeiders werk kunnen geven. Het bruggetje bij de Oudeweg-Waar- derweg is inderdaad afschuwelijk, maar er kan pas een verbetering komen als aangrenzende gronden onteigend zijn. Menige industrieel wilde niet „hap pen" omdat de toegangswegen zo slecht zijn. Als de Prinsenbrug gebouwd zou worden, dan voelde men er wel voor. Spr. noemde ter staving van zijn stelling een recent voorbeeld. Het college wil echter ernstig overwegen of andere voorzieningen tóch geen voorrang eisen. Het houwen van gemeentelijke in dustriehallen moet eveneens terdege be keken worden, omdat particulieren de kosten van bouw nogal eens bezwaar lijk vinden. Voor de industrieflat was indertijd geen voldoende belangstelling maar thans is toch een plan in een zeer ver gevorderd stadium. De heer Happé (P.v.d.A.), wethouder van sociale zaken en bedrijven meende dat de werkloosheid niet verontrustend zal toenemen, omdat het beeld thans heel anders is dan na de eerste wereld oorlog. Een val van de conjunctuur kan getemperd worden en grotendeels opge vangen. Binnenkort zal de raad een voorstel ontvangen om over te gaan tot een gemeentelijke sociale werkvoorzienings regeling voor handarbeiders. Er zullen werkverschaffingsplannen gereserveerd worden voor onverhoopte tijden met veel werklozen. Deze plan nen zullen zeer arbeidsintensief zijn. Ten aanzien van het huisvestings- vraagstuk moeten Haarlem en rand gebieden één woon- en werkgebied zijn. Er is goede samenwerking met Heem stede, bevredigende samenwerking met Velsen maar.... de overige gemeenten wilde spr. liever niet noemen. Industrialisatie moet werkloosheid voorkomen, maar dat is een landelijk probleem, met gemeentelijke mogelijk heden. Begrijpen B. en W. de nieuwe ge dachte te dien aanzien niet, naar de heer Schippers suggereert? Het college is diep doordrongen van de belangrijkheid van deze materie met'twee kanten: een voorbereidende en een commerciële. Er zal team-werk in geleverd worden en er zullen contacten tot stand komen o.a. met alle gegadigden van de laatste jaren. Risico voor ondernemers moet ge- miniseerd worden. Het is een legende, dat het gemeentebestuur maar een ma tige belangstelling voor dit vraagstuk zou hebben. Gedacht wordt aan een stand op de Jaarbeurs of op tentoonstellingen, die zich voor het doel lenen. Mensen uit het bedrijfsleven zullen als contactpersonen gevraagd worden. Daaraan moet meer waarde gehecht worden dan aan het werk van een so- ciograaf. De voorzitter verdaagde daarna de vergadering tot Donderdagmiddag. Alvorens de begroting aan te snijden werkte de Haarlemse gemeenteraad gis termiddag eerst een agenda van vijf tien punten af. Veel opzienbarends viel er niet te beleven en het waren slechts een vijftal punten, waarbij de raad even bleef stilstaan. De heer PROPER (comm.) kon er niet mee accoord gaan, dat volgens de voor gestelde wijziging van de le^fSverorde- ning voor de diverse vergunningen van het Huisvestingsbureau minimaal 1. en maximaal 3.gevraagd zou wor den. Wethouder BAKKER wees er ech ter op, dat bedoelde leges zo laag mo gelijk waren gehouden en dat in ver houding met andere steden Haarlem aan de lage kant staat. Zonder hoofde lijke stemming werd het voorstel aange nomen, waarbij de communisten geacht werden tegen te stemmen. Het voorstel om de regenten van het Sint Elisabeth's Gasthuis te machti gen de Clara-Stichting te Zandvoort in huur te aanvaarden ter voorzie ning in de behoofte van sanatorium ruimte, kreeg aller instemming. De heer SPEK (A.-R.) uitte althans zijn vreugde daarover en de heer Van Hou- welingen Rijkhoek deed zulks even eens, maar zou het wel op prijs stel len, dat Haarlemse patiënten bij alles voorrang zouden hebben. Wethouder Bakker verklaarde, dat B. en W. deze suggestie zouden doorgeven, ofschoon hij er wel van overtuigd was, dat de heer Van Houwelingen met zijn sug gestie niet bedoeld zou hebben, dat er bedden leeg moesten blijven staan als er geen Haarlemse patiënten wa ren. De aankoop van een perceel in de Spoorwegstraat en het herstel van en kele woningen in de Tulpenstraat bracht in zoverre nog enig commentaar, dat de heer SPEK (A.-R.) het college in over weging gaf zich eerst eens op de hoog te te stellen van de toestand, waarin een perceel zich bevindt, alvorens tot de aankoop over te gaan. Deze voorzichtig heid werd ook bepleit door de heer STOFFELS (V.V.D.)die een gedegen onderzoek adviseerde bij de aankoop van percelen, die gelegen zijn in een te saneren wijk. De heer HENNEVELT (Comm.) wees op de sociale verplich ting van de gemeente om zoveel moge lijk alles weer bewoonbaar te maken, waarop wethouder ANGENENT hem van repliek diende door te zeggen, dat deze kwestie hier niet ter zake deed. Hij stelde overigens nog eens met na druk vast, dat aankoop alleen geschiedt, wanneer de percelen in de toekomst nodig zijn. De beide voorstellen kregen de goedkeuring van de raad. De herziening van het uitbreidingsplan Zuid-West en Noord ontlokte aan de heer HENNEVELT enige critiek, toen hij opmerkte, dat de Waarderpolder min of meer in discrediet zou komen, wan neer men de lichte industrieën zich lie ten vestigen nabij het goederenstation aan de Westergracht. Hij vroeg zich af, of men die grond niet beter zou kunnen bestemmen tot bouwgrond. Zijn frac tiegenoot, de heer MOL, verzocht het college bij eventuele etagebouw reke ning te houden met een verruiming van recreatieruimte. In zijn antwoord stelde wethouder ANGENENT allereerst vast, dat het hier slechts om de wijziging als zodanig ging, maar dat het definitieve plan de raad nog voorgelegd moest worden. Tën aan zien van de industrie merkte hij op, dat er nu eenmaal lichte industrieën zijn, die in de Waarderpolder niet terecht kun nen. De verkoopbaarheid van de Waar derpolder wordt ér heus niet minder om. De overige voorstellen konden zonder meer doorgehamerd worden. Mej. Kieft werd benoemd verklaard tot lid van de commissie B tot wering van school verzuim. De gemeente zal '20 procent bijdragen in de geraamde kosten tot restauratie van het Bakenesserhofje tot een maximum-bedrag van 4000. terwijl zij tevens de kosten zal beta len van het doorlichten van de kinderen van de leerkrachten, die bij het bijzon der onderwijs werkzaam zijn. Zoals bekend, is pastoor L. Beune van de parochie van de Allerh. Drieëenheid te Bloemendaal in de Maria-stichting op genomen, ten eir.de een maagoperatie te ondergaan. Deze operatie moest uitge steld worden, maar zal nu morgen ge schieden. Uit voorzorg zal de pastoor op eigen verzoek vandaag bediend worden door deken J. J. A. Kuilman De paro chiegeestelijkheid vraagt een bijzonder gebed voor de pastoor, aan welk verzoek ongetwijfeld ook vele vrienden buiten de parochie zullen voldoen. Zaterdag 25 Maart wordt de bid- en boetedag, uitgaande van de interdioce sane Katholieke Vrouwenbeweging. Om kwart voor negen wordt er in de Sint Jozefkerk, aan de Jansstraat, een H. Mis opgedragen, waarbij de leerlingen van het Katholiek Meisjeslyceum „Sancta Maria" de koorzang verzorgen. Het hoeft wel geen betoog, dat er een grote deelname van de dames verwacht wordt. Advertentie AMSTERDAMSCHE RIJTUIG UU. In de Bloemveldlaan werd gistermor gen een 4-jarig jongetje door een gemo toriseerde bakfiets aangereden. De bak fiets had even tevoren stil gestaan en reed achteruit, nadat de bestuurder er zich van overtuigd had dat de weg vrij was. Bij het wegrijden hoorde de bestuur der een klap en zag het kind met een autoped onder de bakfiets liggen. Het knaapje is per taxi naar het Diacones- senhuis overgebracht, alwaar bleek, dat het slechts enige onbeduidende schaaf- wondjes had opgelopen. Op een bouwwerk aan de Zomervaart was gistermorgen een 20-jarige electri- cien uit IJmuiden bezig met het verrich ten van werkzaamheden in een aan rechtkastje. Toen hij hiermede klaar was, stond hij op doch sloeg met zijn hoofd tegen de onderzijde van het aan recht. Een lid van de Ongevallendienst constateerde een lichte hersenschudding, waarna de jongen met een ziekenauto voor een nader onderzoek naar het Gro te Gasthuis werd overgebracht. Op de Turfmarkt reed gistermiddag een personenauto met een snelheid van ongeveer 20 km. per uur in de richting van de Kampervest. Ter plaatse stond links en rechts een vrachtauto gepar keerd. Juist toen de bestuurder van de personenauto tussen de beide vracht auto's doorreed, kwam een vierjarig meisje achter een der vrachtauto's te voorschijn en stak plotseling de weg over. Het kind liep daarbij tegen het linkerspatbord van de auto, viel en kreeg enige schaafwonden aan het ge laat. Na eerst met een ziekenauto naar de Mariastichting te zijn overgebracht, is het kind later naar huis vervoerd. In de Gen. Cronjéstraat reed gister avond een 14-jarige wielrijder met grote snelheid in Noordelijke richting. Bij het nemen van de bocht naar rechts de Kloosterstraat in raakte hij door de grote snelheid de macht over zijn stuur kwijt, reed het trottoir op en vloog daarna door een grote spiegelruit van een al daar gevestigde chocoladewinkeL De jongen kréég geen letsiel. Een 9-jarig meisje, dat gistermiddag in de Duvenvoordestraat reed, wilde voor haar woning afstappen. Zij slinger de daarbij naar links en reed daardoor tegen het achterwiel van een haar juist op dat ogenblik passerende wielrijder aan, waardoor beiden vielen. Het meisje kreeg een bloeduitstorting aan haar lin kerknie, de wielrijder kreeg geen letsel. Morgen tussen 2 en 3 uur wordt aan het Openbaar Slachthuis te Haarlem vrijbankvlees verkocht aan de houders van de knipkaarten 401 t/m 500. BIOSCOPEN: Rembrandt: Het staat in de sterren (Theater Plezier), (a l.)# 8 uur; Zaterdag middag Bambi (a. 1.), 2 en 4.15 u.; Palace: Schep vreugde in 't leven (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9 u.; Luxor: The Third Man (14 j.); 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Spionnage in Lakeview (18 j.). 2.30, 7.00 en 9.15 u.; City: De kampioen melkboer (strikt volw.); 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Motor- duivels (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 23 Maart: Restaurant Dreefzicht: Concert door het Aerdenhouts Vrouwenkoor o.l.v. Albert de Klerk, m.m.v. Sas Bunge, piano, 8.15 uur. Vrijdag 24 Maart Stadsschouwburg: Geloof en Wetenschap. Mevr. Nel Oosthout met „Jeanne d'Arc", (8 uur). Concertgebouw: Concert H. O. V. o. L v. Toon Verhey, soltèt, Jan Hesmerg, viool (8 uur). Op uitnodiging van de directie van de Strafgevangenis te Haarlem, gaf het Kon. Mannenkoor „Caecilia" een con cert voor de gedetineerden en een groot aantal genodigden uit de kringen van Regenten, Rechterlijke macht én Re- classeringsraad. Nadat een dag te vo ren over de huisinstallatie een bespre king van het concert was uitgezonden, werd de uitvoering zelf met de grootste aandacht gevolgd. Het programma be stond uit werken van Palestrina, ge wijde muziek en enkele werkjes uit de volkstoon. Aan het einde van het concert ver kreeg een der gedetineerden gelegenheid om in een keurig toespraakje koor en dirigent te bedanken en namens alle ge detineerden een door hen zelf vervaar digde grote bloemenkrans aan te bie den. Het bestuur mocht uit dezelfde handen een keurig gecalligrafeerde oor konde ontvangen, waarvan de tekst in dichtvorm eerst door dezelfde spreker was voorgedTagen. De algemene jaarvergadering van de vakgroep-kwekers L. T. B. (sectie bloembollenkwekers) zal worden ge houden op Maandag 3 April in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem, des mor gens om tien uur. De aftredende be stuursleden, onder wie de voorzitter, zijn herkiesbaar. Zoals bekend heeft de afdeling Hille- gom haar voorstel om alle bedrijfsmaat- regelen af te schaffen ingetrokken. An dere afdelingen hebben tot 1 April ge legenheid om het alsnog over te ne men. De afdelingen Voorhout en Sassen- heim stellen voor om de teelt van nar cissen geheel vrij te laten. Het bestuur is van mening, dat er geen aanleiding bestaat voor de narcissen een ander standpunt in te nemen" dan voor de tul pen. Het vakgroepbestuur stelt voor alle bestaande maatregelen af te schaffen, maar het teelrecht te handhaven. Het bestuur is het rnet de afdelingen Akersloot en Velsen eens, dat bij uit breiding van teelrecht progressiviteit moet worden toegepast. Het staat reeds jaren op dit standpunt. De spaarbusjes van het eeuwfeest van de St. Vincentiusvereniging zijn dezer dagen opgehaald. Degenen, die eventueel nog een busje in hun bezit mochten hebben, kunnen deze alsnog inleveren bij de concierge Jore, Nieuwe Groenmarkt 22, Haarlem. De Haarlemse chirurg dr. H. Wam- steker is voorgedragen als gewoon hoogleraar in de algemene en propae- deutische chirurgie aan de gemeentelij ke universiteit te Amsterdam. De K.A.V. (Kring West) houdt voor de leden met hun echtgenoten en ver loofden een passieavond op Dinsdag 28 Maart in de Leonarduszaal, 's avonds 8 uur. Leden van de K.A.V. en K.A.B zullen „De Kruisweg" opvoeren. Kin deren van de leden komen voor het voetlicht met „Het eerste welkom". Kapelaan Rule zal een inleidend' woord spreken. Onder het viaduct bij de Jansweg had Vrijdag j.l., 's avonds om kwart over elf een ernstig ongeluk plaats. De 62- jarige inoasseerder. de heer J. A. v. D„ werd bij de aanrijding met een perso nenauto ernstig gewond. De bestuurder van de auto had schijnbaar niets van het ongeval bemerkt en reed door. Een motorrijder heeft de wagen toen ach tervolgd, waarna later de bestuurder te voet naar de plaats des onheils is te ruggekeerd. De politie verzoekt de be doelde motorrijder zich te melden bij het politiebureau in de Smedestraat. Voor de onderlinge competities van „H.W.P." werden de volgende wedstrij den gespeeld: Groep 1: De ReeStam 10; Hoog landv. Osch Groep 2: Stolvoortv. Deyzen 10. Groep 3: Nibberingv. d. Stoop 01; v. Egmondv. d. Berg 1—0; Burgman- Filmer 72SchoorlKomen 01; Nibbering—v. Egmond 0—1; Overdijk— v. d. Stoop 10. Groep 4: FaaseEnsink 10; Hol dorpKein 10. De uitslagen van de wedstrijden tus sen „Hof van Holland" en „Ben. 't IJ" uit Amsterdam luiden: v. Rongen Moolhuijzen v. Koersel Magnin Tooien Slesker Luiten v. Greuningen Ben Bosse Stevens Luiten Boonacker Einduitslag 16 B. V. Hof van Holland. In de afgelopen jaren en ook deze winter hielden een aantal zwemvereni gingen drie- en vierkampen met de be doeling de leden, die anders weinig op wedstrijden uitkomen, nu ook eens te laten starten. Zo nemen de Water trappers al enige jaren deel aan een serie herenvierkampen dit jaar met de Dolfijn de Vest en De Jonge Kam pioen en deze wedstrijden vallen zeer in de smaak van de deelnemers. Op initiatief van de Watertrappers wordt nu a.s. Vrijdagavond in Stoop's bad door HVGB een damesvierkamp georganiseerd met els deelnemende clubs: de HDZ uit Amsterdam, de HZC uit Hilversum, DWT en HVGB. In 3 verschillende leeftijdsgroepen komen de dames en meisjes aan de -tart, zowel op persoonlijke als op estafettenum mers. Tot slot volgen een tweetal po lowedstrijden voor adspiranten- 250 250 26 41 9.61 250 206 26 28 7.92 150 124 39 17 3.17 150 150 39 12 •3.84 90 90 33 18 2.72 90 36 33 8 1.09 125 125 29 21 4.31 100 97 29 20 3.34 190 190 26 29 7.30 210 100 26 13 3.84 125 114 39 20 2.92 145 145 39 16 3.71 in het voordeel van Voor de Haarlemse Rechtbank stond twee weken geleden terecht de 32-jarige G. Th. v. d. H. uit Bennebroek, die tech nisch bedrijfsleider is geweest bij de heer J. Q. aldaar, die een fabriek van metaal waren heeft en zich toelegt op het ver vaardigen van aluminium onderdelen. Deze verdachte, die er van beschuldigd was ten nadele van dit bedrijf machine onderdelen te hebben verduisterd, werd hedenmorgen veroordeeld tot f 100 boete. De Haarlemse Politie Personeelsver eniging „Contact" heeft een tentoonstel ling georganiseerd van de z.g. vrije tijd besteding van de leden van het plaatse lijk politiecorps. Deze tentoonstelling, die gehouden wordt in het hoofdbureau van politie, Nassauplein 3, zal Zaterdagmiddag om 2 uur geopend worden door de hoofd commissaris van Politie, de heer J. Fontijne. De hoofdinspecteur van politie L. H. J. Schadee zal de dienst per 1 April verlaten met vervroegd pensioen. Hij kwam in 1918 bij het politiecorps te Haarlem als adjunct-inspecteur en werd 1 Juli 1947 hoofdinspecteur. In het museum Van Looy zal het ge nootschap ..Kunst zij ons doel" van Za terdag 25 Maart tot 17 April een voor jaarstentoonstelling houden. De opening geschiedt Zaterdagmiddag drie uur. Woensdagavond werd in het Vereni gingsgebouw door de Katholieke Vrou wenbeweging een bijeenkomst van ernst en bezinning gehouden, waarvoor een overweldigende belangstelling bestond. In haar openingswoord constateerde de presidente, mevr. KubatsBrugman, dat de Stille Omgang, waaraan de Heem- steedse vrouwen dit jaar voor het eerst op eigen gelegenheid hebben deelgeno men, zeer goed is geslaagd. De ernst en de bezinning werden op artistieke wijze gebracht door de uit nemende declamatie van mevr. T. Roor- dav. Maris, die een achttal gedichten declameerde. Zeer goed waren de ver zen „Moederschap" en „De Priester" van Anton van Duinkerken, terwijl de reeks besloten werd met het mooie „Pasen" van Jac. Schreurs. Vervolgens kwam het huishoudelijk gedeelte aan de beurt en daarin nam het bezoek aan Tegelen, waar in de komende zomer de Passiespelen opge voerd zullen worden, de voornaamste plaats in. Besloten werd niet alleen op 15 Augustus, maar ook nog op een andere datum, die ^o spoedig mogelijk bekend gemaakt zal worden, de dames in de gelegenheid te stellen zich daar voor op te geven. De datum van 15 Au gustus staat in elk geval vast en het laat zich aanzien, dat het een buiten gewone dag zal worden. Voor de propaganda-avond van de A.N.W.B., die Woensdagavond in „Het Wapen van Heemstede" werd gehouden, bleek een overweldigende belangstel ling te bestaan, zodat niet minder dan 150 belangstellenden 'weer naar huis moesten gaan. In zijn openingswoord deelde de heer Th. Palstra, welke werd ingeleid door de A.N.W.B.-consul voor Heemstede, de heer M. D. Scheer, mede, dat nog dit jaar voor Heemstede nog een tweede maal een soortgelijke avond georga.niseerd zal worden. Na deze me dedeling gaf de heer Palstra een uitvoe rige beschrijving omtrent het doel en streven van de A.N.W.B. en hoe deze organisatie, in 1883 opgericht, thans ruim 200.000 leden telt en hoe op alle takken van sport deze particuliere or ganisatie baanbrekend werk heeft ver richt. Na deze toespraak, die vanzelfspre kend eindigde met een opwekking om het mooie werk van deze Bond te steu nen door lid te worden, werd eerst een alleraardigst kleurenfilmpje vertoont over de Wegenwacht; de meest geslaag de creatie van de Bond na de oorlog. Het filmpje liet duidelijk zien van hoe veel nut deze Wegenwacht is voor het motorisch verkeer. Na een propagandafilm werd aan be langstellenden gelegenheid gegeven, een kleine expositie te bezichtigen, die een zeer duidelijk beeld gaf van het vele en goede dat de Bond tot stand heeft gebracht en nog doet. De heer Th. Beenken heropende Woensdag onder zeer grote belangstel ling van vrienden en cliënten zijn ge heel gemoderniseerd dameskappersbe- drijf aan de Zandvoortselaan. Voor Zandvoort ?n Aerdenhout zal de Stille Omgang worden gehouden in de nacht van 25 op 26 Maart a.s. A.s. Zaterdag om half tien is er een Lof voor alle pelgrims van de parochie St. Aga tha te Zandvoort en om half acht te Bentveld in de parochiekerk van de H. Antonius. De voetgangers vertrekken 's avonds 11.05 uur uit Zandvoort per tram tot de Amsterdamse poort te Haarlem, waar de voetreis begint. De overige deelne mers vertrekken 's nachts om 1.55 uit Zandvoort met extra-trams, die stoppen aan de halten Waterleiding, Bentveld en Aerdenhout. 's Morgens om half vijf wordt voor de deelnemers een H. Mis opgedragen in de Begijnhofkerk. De terugreis wordt gemaakt met extra trams, die ongeveer half zeven uit Amsterdam vertrekken. Op 17 Januari j.l. besloot de Zand- voortse Raad om de mogelijkheid te openen te Zandvoort houten woningen te -bouwen op nader door de raad aan te geven plaatsen in de gemeente. Bur gemeester en wethouders stellen nu aan de raad voor, een aantal plaatsen in de gemeente voor de bouw van houten wo ningen aan te wijzen. Deze liggen in de nabijheid van de Kostverlorenstraat en de Dr. C. A. Gerkestraat. Het is de be doeling van B. en W. om slechts hou ten woningen toe te laten, welke ten minste 500 m3 groot zijn. Voornamelijk tengevolge van de 5 loonsverhoging van het gemeenteperso- neel, vertoont de Zandvoortse gemeen tebegroting voor 1950 een tekort van rond f 15.000. Burgemeester en wethou ders stellen nu aan de raad voor, in de begroting bezuinigingen toe te passen, waarvan de voornaamste, een vermin dering van de post voor onderhoud van straten met f 10.000, tot f 44.600. Burgemeester en wethouders van Zandvoort hebben aanbesteed de bouw van een tijdwaarnemersgebouw op het auto-circuit. Begroting f9388, laagste in- schrijfster firma D. Berkhout te Zand voort f7749, hoogste inschrijver W. Dors man te Zandvoort f 10.095.De gunning is aangehouden. Gisteravond gast geweest van het gemeentebestuur in de raadzaal waar de begroting behandeld werd. Alle 39 raadsleden waren er, een bewijs van de goede gezondheid waarin onze vroede vaderen verkeren en de ijver die hen tot in het diepst van hun hart moet bezielen. Zelfs twee nestors, die thuis hadden kunnen blijven, om dat ze met ere Ontslag hebben gekre gen. namen plaats op de persstoelen, dronken thee mee en begonnen te roken toen het uur der tabak was aangebro ken. Ik zat op de publieke tribune, stak een sigaar op, maar toen kwam een bo de in een moderne smoking met blin kende gemeenteknopen, om mij te ver manen. Het publiek diende te vasten en wet is wet. Rustige raad, die in Haarlem. Bijna ijselijk rustig. De waarnemend burge meester, wethouder Geluk, anders zo spraakzaam, zei er bijna geen een. „Het woord is aan mijnheer X.," deelde hij mede. om daarna bijna apathisch terug te vallen in ziin zetel, waardoor zijn ambtsketen inderdaad een breder en luisterrijker effect kreeg. Gezamenlijk hebben de sprekers het industrieterrein in de Waarderpolder vol gepraat. De een met zware, de ander met middel zware en weer een ander met lichte woorden en gebaren. Even half elf mochten de dames en heren naar huis. We hadden alweer het gemeentebelang gediend. De een mèt en de ander zonder presentiegeld. Arme journalisten! Advertentie HAARLEMS BEDDENSPECIALIST JANSWEG t/o Station - Telef. 14329 OP ZONDAG 26 MAART WMS—DEM WEVelsen ZSGO—ADO HBC—GSV TYBBW assenaai DSSRivalen IEV—VVB TeylingenDOCOS Archipel—WSB BSM—SJC Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Advertentie HOUD UW V'AS TOCH IN HUIS f De handige HOOVER el. wasmachine helpt U snel en goed! Kom eens bij ons kijken KOhflNGCTOUCWOtt RAAMSfcUGt Advertentie 's morgens gehaald, 's avonds thuis v. Marumstraat 18, Haarlem, Tel. 18900 Advertentie KI. Houtstraat 105 - Tel. 14448 FRIESE KLOKKEN Verkoop Engelse tafelklokken Reparatie BIM-BAM-KLOKKEN FAIRSEA (R. Lloyd), pass. 22 Mrt. Perim, n. R'dam. GOYA (R. Lloyd)pass. 22 Mrt. Kaap Guardefui, n. R'dam. SOMERSETSHIRE (Nederl.), pass 22 Mrt. Perim, n. Amst. CASTELBIANCO (R. Lloyd) pass. 23 Mrt. Minicoi n. R'dam. GEORGIC pass. 23 Mrt. Gibraltar; 26 Mrt. n.m. 10 u. te Hoek van Holland verw.; passagiersontscheping 27 Mrt. 9 u v.m. VOLENDAM 23 Mrt. te R'dam. WATERMAN Vrijdagochtend 24 Mrt. 5 u. v.m. te R'dam verw.; passa giersontscheping 24 Mrt. 9 u. v.m. (Niet-officiële Koersen) Vorig Opening slot 23/3 3% Nederl. 1948 100% 31/4 pCt. Ned. 1950 99% 99)4 3-3% Nederland 1947 98% 96% 3 Ned. 62-64 oei. fac 100 )nschr. Grtbk.'46 3 pCt 98% Ned. Handel Mij een 154% A.K.U. 177 173 Van Berkels Patent 115% Caivê-Delfl eert 140 Van Gelder 160% Kon. Hoogovens eert 174 Unilever eert 214% 216% Ned. Kabel 280% Philips 223 225 Kon Petroleum 277% 280 „Amsterdam" Kubbei 139% 141% Holl Amerika Lijn 156 Kon. N. Stoomb. MP 132 133% Ned. Scheepv. Unie 139% 138 H.VJV. 137% 139 Del) Mb eert 134% 135% 3% Nederl. 150 '\naconda Coppei Bethlehem Stee) nrysier Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp Republic Steel shell Union Oil Southern Pacific southern Hallway i'iaewater Uü. Steel 22/3 21/3 28% 28% 34% 34% 67% 66% 47% 47% 77% 76% 14% 14- 51% 51% 57% 56% 21% 15% 14% 27 26% 40 39% 52% 51 34% 34% 24% 24% 32% 32 I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2