STAKINGSRELLETJES IN GEHEEL ITALIË V t Munitiefabricage aan Hembrug hervat GERUCHTEN OVER AFTREDEN VAR FOCKEMA ANDREAE EERSTE KAMER KEURT BEGROTING VAN WEDEROPBOUW GOED Grootste schoonheidsontdekking sinds 1863 r Wij luisteren naar ÏFFTiF LM l/JU Politie greep overal krachtig in en hield het heft in handen Eén dode in Parma Officiële opening door minister Schokking Alléén Nederland heeft recht op Nieuw-Guinea Overgang K.N.I.L.-personeel naar leger der R.I.S. stuit op grote moeilijkheden EEN ZWARE TAAK Bouwbedrijvigheid op vooroorlogs peil van Marshall-Plan Vrouwen profiteren J AFVAARDIGING NAAR WERELD-PARLEMENT DONDERDAG 23 MAART 1950 PAGINA 3 ontscheping „VOLENDAM" Aldus afgevaardigden in Australische parlement „MONUMENT VOOR EEN VERWOESTE STAD" ZEEPKWALITEIT UNIEK VOOR EUROPA Last van asennwen? ZUIVELéONDS GEVORMD Om eventuele verliezen bij export te dekken Staatssecretaris Moorman naar Indonesië GEDWARSBOOMDE Voorstel voor bijzondere kieswet DUITSE ZAKENLIEDEN OP DE JAARBEURS STORING IN TREINENLOOP Draadbreuk bij Warmond Veetransport naar Peru slecht verzorgd EEN MEISJE MET TOEKOMST In geheel Italië is het gisteren tijdens de door het onder communistische lei ding staande Algemeen Verbond van Vakverenigingen uitgeschreven 12-uurs- staking tot relletjes gekomen, waarbij een staker werd gedood en honderden zó ernstig gewond, dat zij in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. De staking is in de grote Noord-Italiaanse industriesteden en havens vrij algemeen geweest, doch in de provincie ging het gros der arbeiders gewoon aan het werk. Ook de ambtenaren van de regeringsbureaus staakten niet. doch in de grote steden lag het tram- en busvervoer, ondanks de belofte van het vakverbond, dat in deze bedrijven niet gestaakt zou worden, en ondanks de maatregelen van de regering, vrijwel geheel stil. De regering had grondige maatregelen genomen om elke ongeregeldheid in de kiem te smoren en er was dan ook een zeer grote politiemacht op de been, die direct hardhandig ingreep als de stakers poogden een betoging op touw té zetten. Enkele uren voordat de staking be gon waren in Rome een drietal bommen ontploft, waardoor het partijbureau van de christen-democratische partij en een communistisch bureau beschadigd wer den. Men vermoedt, dat de bommen zijn gelegd door neo-fascisten. In de ochtenduren rukte een grote me nigte stakers in Rome op naar het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, doch de politie, diè in Rome voor de stakings dag was uitgebreid tot 144.000 man. dreef de menigte onmiddellijk uiteen. Zij maakte hierbij gebruik va» brandslan gen, waarmee gekleurd water werd ge spoten, dat vlekken achterliet op de kleren, waardoor de demonstranten door de politie konden worden herkend. Min stens drieduizend personen werden in de loop van de dag gearresteerd en in vrachtauto's zestien kilometer buiten de stad gebracht, vanwaarzij gisteravond moegewandeld, daar het vervoer naar de stad stillag, huiswaarts keerden. In Partna is tijdens een botsing tussen stakers en politie een der demonstranten dodelijk getroffen. Het communistisch vakverbond heeft besloten in verband hiermee de staking in de provincie Par ma voort te zetten tot hedenavond zes uur. Een ernstig incident wordt ook gemeld uit Savona, waar zestig personen wer den gewond bij een botsing tussen sta kers en politie in het centrum van de stad. De politie trad hier op tegen een menigte, die een demonstratie wilde houden, waarvoor zij geen toestemming had gekregen. De betogers werden ten slotte met behulp van traangasbommen en nadat waarschuwingsschoten in de lucht waren gelost, uiteen gedreven. Ook in Milaan, Turijn en andere Noord-Italiaanse industriesteden kwam het tot botsingen tussen stakers en po litie. De goed gedisciplineerde politie bleef de situatie echter overal volkomen meester en een groot aantal demon stranten werd gearresteerd. In Rome heeft gisteravond het be stuur van de C.G.L.I, (het communis tische vakverbond) vergaderd om te beslissen of de dood van een arbeider in Parma geen reden was om een nieuwe proteststaking uit te roepen. Men ging echter uiteen zonder een besluit te hebben genomen. Aan de staking van gisteren is ook deelgenomen door het socialistisch vak verbond, dat zijn leden echter opdracht had gegeven om zich van illegale actie te onthouden en alleen te demonstreren tegen de slechte arbeids- en loontoe- standen. De leden van het christelijk en republikeins vakverbond staakten niet. Gisteravond is de staking overal rustig geëindigd. Met uitzondering van de noordelijke steden, waar de fabrieks arbeiders het werk neerlegden, beschou wen bevoegde waarnemers de algemene staking als een mislukking en een zwak begin van het communistische „voor- jaars-offensief" tegen de regering van De Gasperi. Van de zijde van het ministerie van Binnenlandse Zaken werd gisteravond tegenover United Press te kennen ge geven. dat de situatie thans „rustig" was en dat de staking als „algemene staking" een „totale' mislukking" was. Premier De Gasperi deelde gister avond op een persconferentie mede, dat de staking niet de omvang heeft gehad welke de aanstichters hadden verwacht. Hij betreurde het, dat in Noord-Italië en in het midden van het land Spoorweg personeel aan de staking heeft deelge nomen. niettegenstaande de spoorwegen buiten de staking zouden blijven. Hij zei, dat over het algemeen, afge- a Drie en vijftig Nederlandse firma's vertegenwoordigen de Nederlandse handel en nijverheid op een lente-beurs in FrankfortEen der Nederlandse firma's laat ae aantrekkingskracht der reclame uitoefenen door een verkoopstertje m typisch Nederlandse klederdracht Aan de Hembrug wordt weer munitie gemaakt. Had minister Schokking het nog niet geweten maar hij wist het natuurljjk wel dan was hem dat gis termiddag reeds duidelijk geworden door het feit, d^t hij zich terdege moest legitimeren, toen hij zich aan het hek van de „N.V. Nederlandse Machinefa briek Artillerie Inrichtingen" aan de Hembrug meldde. En was dit nog niet voldoende geweest om hem er van te overtuigen, dat er aan de Hembrug weer kogels aan de lopende band worden ge maakt, alle twijfel werd wel weggeno men, toen een der oudere stafleden uit een geweer van het type „Royal En- field" een kogel afvuurde en daarmede symbolisch het productieproces inleidde van de nieuw ingerichte fabriek voor de vervaardiging van kleine munitie. Bij de officiële opening van de muni tiefabriek Woensdagmiddag, waren tal rijke Nederlandse en buitenlandse ci viele en legerautoriteiten aanwezig. Van Nederlandse zijde hadden zich hiertoe o.m. naar de Hembrug begeven de minister van Oorlog en Marine, mr. W. F. Schokking, de vertegenwoordiger van de minister van Financiën, mr. T. L. s' Jacob, It.-generaal M. R. H. Cal- meyer, de vertegenwoordiger van de minister van' Economische Zaken, prof. G. Brouwers, lt.-generaal C. Giebel, chef-luchtmachtstaf en leden en advi serende leden van de defensie-commis sie. Van buitenlandse zijde waren te genwoordig de militaire attaché's van de landen, aangesloten bij het Noord- Atlantische Pact. „Het is geen nieuwe taak, die wij vandaag .eginnen", zei de president commissaris, mr. R. H. L. Woltersom, in zijn korte inleiding. „Het is onze oude historische taak en wij beginnen die wederom met vertrouwen, omdat de oude, bekwame kern van arbeiders nog steeds aanwezig is". Nadat de technisch directeur van de fabriek, ir. F. G. Jüti- geling, nog èen kort woord had gespro ken, 'ging minister Schokking over tót Met het troepentransportschip „Volen- dam" zijn ruim tweeduizend militairen uit Indonesië in Rotterdam aangekomen. Voor hedenmorgen de ontscheping be gon, werden de militairen toegesproken door kapitein J. C. Buhrmann namens H. M. de Koningin, door mr. W. H. Foc- kérna Andreae, staatssecretaris van Oor log, namens de regering en door kolonel C F Pahud de Mortanges namens de inspecteur-generaal van de Koninklijke Landmacht, Prins Bernhard. De ont scheping werd bijgewoond door de chef van de generale staf, generaal mr. H. J. Kruis, en door generaal-majoor Engels, oud-commandant van da 7 December- divisi» het verrichten van de officiële opening. „Het is merkwaardig" zo zei de minister „dat de opening van deze munitiefabriek geschiedt kort voordat de ministers van defensie van de bij het Atlantisch Pact aangesloten landen in ons land tezamen komen. In vroeger tjjden zou ik hier hebben gestaan met achter mij slechts één vlag, onze natio nale vlag. Thans hangen achter mij vele vlaggen en dat is goed, omdat we we ten, dat we op dit gebied niet alléén staan". zien van de vraag of zij al dan niet is gelukt, de staking minder algemeen is geweest dan de aanstichters er van heb ben gehoopt. Gisteravond vlogen laag boven Rome vliegtuigen, die regeringspamfletten uit wierpen met de volgende inhoud: „De wet zal zegevieren over de bolsjewisti sche vijfde colonne". Boven Milaan dwarrelden pamfletten met de inhoud: „Burgers, thans is het genoeg geweest met de gewelddaden. De arbeidskamer is de regering niet. Lang leven de ar beiders." Andere pamfletten brachten hulde aan de regering, de minister van Binnenlandse Zaken Scelba en de politie Rechtse Italiaanse bladen beweren, dat de communisten voor hun algemene sta king een tijdstip gekozen hadden, dat samenviel met de bijeenkomst van Ame rikaanse ambassadeurs uit West-Euro- pese hoofdsteden en ait Moskou, welke gisteren te Rome begon. Gewapende po litie in jeeps en te voet, uitgerust met traangasbommen, bewaakte alle toegan gen tot de Amerikaanse ambassade toen de ambassadeurs arriveerden. De heer A. (Calwell (Labour) heeft in een vergadering van het Austra lische parlement gezegd, dat de Australische minister van Buiten landse Zaken, P. C. Spender, aan president Sukarno en anderen dient te laten weten, dat geen andere natie dan de Nederlandse enig be zitsrecht op Nieuw-Guinea kan doen gelden. Calwell voegde hieraan toe, dat Aus tralië nooit met Indonesië in onderhan deling kan treden over vraagstukken be treffende de verdediging van Australië, omdat voor dergelijke onderhandelin gen een erkenning nodig zou zijn van de Indonesische aanspraken op Nieuw- Guinea, hetgeen spr. voor Australië fa taal noemde en een prijsgeven van de „blank-Australië"-politiek. Hij was voorts van mening, dat minister Spen der Australië niet dient te misleiden door een uitwisseling van ambassadeurs met de V.S.I. en de Philippijnen, omdat hierdoor geen vriendschap met deze lan den wordt gewaarborgd, zolang niet Australië de vestiging van onderdanen dier landen op zijn grondgebied toe staat. De regeringen van Burma en de V.S.I. zijn overeengekomen, diplomatieke mis sies uit te wisselen op de voet van am bassades. In afwachting van de benoe ming van een ambassadeur zal de am bassade der V.S.I. in Rangoon onder leiding staan van de heer Mardjunani als charge d'affaires. (Van onze Rotterdamse redacteur) Naar wij vernemen zal het college van B. en W. te Rotterdam aan de raad me dedeling doen van het feit, dat een groot warenhuis te Amsterdam voorne mens is het door de beeldhouwer Zad- kine vervaardigde „Monument voor een verwoeste stad" aan Rotterdam aan te bieden. Het voorstel aan de raad, om dit monument als geschenk te aanvaarden, zou binnenkort tegemoet kunnen wor den gezien. De Zoon van fëticdeïhotmm l 35. Het rumoer van de strijd trekt de aandacht. Van alle zijden duiken nu krijgers uit de-struiken op. Als van verre hoort Eric de helle stemmen van Lauri's zwartgemantelde dienaars, die hun mannen aanmoedigen. Doch niet dat bezwaart in de eerste plaats de Noorman. Vechtend tot het uiterste, slag op slag toebrengend, zweeft hem maar één beeld voor de geest; het beeld van zijn zoontje Erwin, die nagezeten werd door een zwarte gedaante tot diep in het kreupelhout. Het is met uiterste krachtsinspanning, dat hij zijn vechtwoede moet bedwingen. Dol jaagt de drift het bloed door zijn aderen. Doch het maakt niets uit of hij zich hier doodvecht. Hij moet weg zien te komen om Erwin te beschermen. Tussen de bomen door ziet de Noorman nieuwe versterkingen, en eer de nieuwe krijgers hem bereikt hebbenspringt hij met een snijdende triomfkreet weg in het struikgewas. Als een slang van struik tot struik glijdend, overlegt hij een ogenblik wat hem nu te doen staat. In de slottuin blijven betekent een zekere dood. Wild schreeuwend zoeken de krijgers het terrein af en het is slechts een kwestie van tijd, of hij zal gevonden worden. Er blijft slechts één ding over: de burcht. Door het groen ziet hij de grauwe stenen van het kasteel. Behoedzaam, iedere beweging der bladeren vermijdend, sluipt hij in die richting. Soms nadert hij ge vaarlijk dicht de zoekende krijgslieden. Hij durft zich pas uit z'n gehurkte houding op te richten, wanneer hij de muur van het hoofdgebouw bereikt heeft. Voorzichtig, dicht tegen de stenen gedrukt, gluurt hij even tussen de takken door. Ze zoeken hem nog steeds. Langzaam nadert een lange keten van helmen door het groen de burcht. Het is of een reusachtige kam door het struikgewas wordt gehaald. Hij moet weg zien te komen, want wanneer zij de muur bereiken is hij verloren. Pas als de eerste zoekers in zijn naaste omgeving opduiken, ontdekt hij de kleine kelderachtige vensteropening, dicht boven de grond. Een moment aarzelt hij, gehurkt in dé nauwe ingang. Mocht hij betrapt worden, terwijl hij de burcht binnensluipt, dan is hij verloren. Doch de steeds naderkomende krijgers laten hém geen keus. Met een ongeduldig schouderophalen laat Eric zich door het smalle gat naar binnen glijden, terwijl zijn hand de greep van zijn zwaard dicht omknelt Het schijnt hem toe, dat hij in een nauwe gang is terecht gekomen. Zijn ogen hebben even tijd nodig om aan de schemering te wennen. Alles is doodstil om hem heen. Maar juist als hij zichzelf geluk wil wensen en zich uit de nauwe opening wil laten zakken, hoort hij plotseling een angstig geschreeuw en op hetzelfde moment vliegt een kleine gestalte, gillend van angst achter een gordijn. „Ontdekt!" flitst het door het brein van de Noorman. (Van onze politieke redacteur) Er zijn geruchten in omloop gekomen nopens een eventueel aftreden van mr. W. F. Fockema Andreae als Staatssecre taris van Oorlog, en het lijkt ons inder daad begrijpelijk, dat zij ontstaan zijn. Wij menen althans bemerkt te hebben, dat de heer Fockema Andreae een ze kere mate van ambtsmoeheid bezit, doch wij betwijfelen of dit verschijnsel van de allerlaatste tijd dateert. Vergis sen wij ons niet, dan moet de heer Fockema Andreae reeds eerder een ge voel van teleurstelling niet geheel heb ben kunnen onderdrukken, aangezien hij er niet in Voldoende mate in kon slagen de taak, die hij zich bij zijn op treden gesteld had, op bevredigende wijze te volbrengen. Gezien tegen deze achtergrond moet de jongste ervaring van de heer Focke ma Andreae hem de geweldige moei lijkheden. waarvoor hij staat, nog scherper hebben doen beseffen. Op ft1 In de gistermiddag gehouden ver gadering der Eerste Kamer is de be groting van Wederopbouw en Volks huisvesting z.h.s. goedgekeurd. Tevoren had minister In 't Veld bij de beantwoording van de ver schillende sprekers o.m. gezegd, dat de bouwmaterialen geen moeilijk heid meer geven. Wat de arbeiders betreft, meende hij, dat hun aantal oploopt. Het zwaartepunt komt nu te liggen aan de monetair-financiële kant. Als de Marshall-hulp wegvalt moet ons budget sluiten. Of dat luk ken zal moet worden afgewacht. „Wanneer we in vijf jaar na een oorlog, die ons beroofd heeft achter gelaten. de bouwbedrijvigheid weer tot het vooroorlogse peil hebben op gevoerd, dan is dat een prestatie, waarop we trots mogen zijn," aldus de minister. Advertentie historie meldt, dat Cleopatra zich in ezehnnemeik baadde, om haar huid mooi te nouden. In de loop der tijden hebben mooie vrouwen nog veel vreemder midde len te baat genomen. Een goede vijftig jaar geleden begonnen de fabrikanten van de tegenwoordige Castella-zeep, als eersten in de wereld, heilzame oliën aan hun zeep toe te voegen, waardoor deze zeep ook weldadig voor de huid werd. En het is wederom de fabrikante van Castella, de N.V. Dobbelman te Nijmegen, die (door middel van het Marshall-Plan) sis eerstè in Europa een schoonheidszeep maakt volgens een volslagen nieuwe me thode. Dit geschiedt met behulp van een z.g. Sharples-installatie, die de zeep zuiver maakt met een kracht, 14000 maal mach tiger dan de zwaartekrachtde grootste schoonheidsontdekking sinds 1863. De nieuwe Castella Schoonheidszeep is dan ook ongekend zuiver, onzegbaar zacht en heilzaam voor de huid, en geparfumeerd op een niet na te volgen manier. De slag zin „Iedere vrouw kan mooi zijn" krijgt daardoor groter betekenis dan ooit. Binnen zeven dagen moet zelfs een verwaarloosde huid opleven tot nieuwe jeugd en stralende frisheid. Dat men hem nu te optimistisch vindt, was spr. niet duidelijk. Het kan zijn, dat hij niet pessimistisch genoeg is. Verleden jaar betwijfelde men of 55.000 woningen per jaar wel gehaald zouden worden en nu vindt men, dat het wel wat hoger kon. Een schatting van het woningtekort op 250.000 woningen, achtte de minister op grond van verschillende berekeningen reëel. Wat de bouw betreft is hij een jaar vóór op het program, dat hij zich had gesteld. Voor dit jaar hoopte hij bij een schatting van 40.000 te komen tot 45.000 woningen. Als een productie van 70.000 a 80.000 woningen per jaar al eens mo gelijk zou zijn, zou reeds in 1960 de markt verzadigd zijn en dan bestond al het gevaar van een plotselinge terugval van 75.000 op 50.000 woningen. Dat zou betekenen, dat een derde deel der bouw vakarbeiders werkloos zou worden. Maar er zou ook een neerslag zijn ten aanzien van de bouwmaterialen, enz. De minister pleitte voor de bouw van duplex- en van kleine wonfngen. Naar aanleiding van een opmer king in een rede, die hij te Amster dam heeft gehouden, merkte spr. op, dat Amsterdam inderdaad achter blijft met de woningbouw. De bouw- duur is er tè lang en de kosten zijn aan de hoge kant. Hij zei niet van plan te zijn Amsterdam anders te be handelen dan andere gemeenten. De minister achtte nu de tijd geko men, dat er geen behoefte meer bestaat de montagebouw te stimuleren en bij zondere voordelen te geven voor deze bouw. De montagewomngen zullen nu moeten laten zien, of ze tegen de tradi tionele bouw op kunnen. Hij hoopte, dat de totstandkoming van de premie-rege ling niet lang op zich zal laten wachten. Dan bestaat ook de mogelijkheid voor de particulieren een dergelijke regeling te maken. Dc heer Wendelaar gaf hij te kennen, dat er met het particuliere bedrijf wel overleg wordt gepleegd. Dat een huur verhoging van 15 procent aan de lage kant is, kon spr. erkennen. Oorlog worstelt men nog steeds met de algehele herziening van de begroting voor het lopende jaar, en het laatste woord is daarover nog geenszins ge spróken. Het werk, waaraan de Staats secretaris zich tijdens zijn jongste be zoek aan Indonesië gewijd heeft, heeft hem ook voor een zware problematiek gesteld. Dit werk, dat hij reeds tijdens de Ronde-Tafelconferentie met grote toewijding ter hand heeft genomen, be trof de liquidatie van het KNIL en de overgang van het KNIL-personeel of wel naar het leger van de RIS, of wel naar de KL. Het is nu gebleken, dat er op het moment onder die KNIL-mensen, die feitelijk van nature in aanmer king komen om dienst te nemen bij het Indonesische leger, een nauwe lijks te overwinnen tegenzin tegen deze oplossing bestaat. Van de an dere kant is het practisch niet doen lijk het hele KNIL-personeel naar de KL over te brengen, waar het gedeeltelijk ook niet thuis hoort. Doch zelts tegen de overgang van die KNIL-mensen, voor wie dan wel een indeling bij de KL voorzien is. een opiossing, die stellig verdedigbaar is, mits men haar niet gebruikt om straks via de Nederlandse militaire missie in Indonesië de Indonesiërs weer een groot aantal mensen, die daarvoor geestelijk ongeschikt zijn, op het dak te sturen, rijzen van de zijde van de Nederlandse Officieren en onderofficieren en hun verenigingen hardnekkige bezwaren, omdat dit Nederlandse personeel ern stige schade voor zijn persoonlijke be langen vreest. Dit is in het kort aangeduid de situa tie, en men mag dus benieuwd afwach ten, welke houding de Staatssecretaris daartegenover zal aannemen. Men moet niet vergeten, dat deze taak nog op zijn schouders rust en dat het voor niemand, die, zoals de heer Fockema Andreae herhaaldelijk getoond heeft met ver antwoordelijkheidsgevoel begaafd is, aangenaam kan zijn bij een nog niet voltooide taak weg te lopen. Soortgelijke overwegingen kunnen gelden ten opzichte van het werk. dat mr. Fockema Andreae te doen staat aan de oorlogsbegroting, of liever aan twee oorlogsbegrotingen, want al is die voor 1950 nog niet voltooid, van liever lede is het al weer tijd om de begro ting voor 1951 te gaan opmaken. En juist om zijn diensten te verlenen aan het begrotingswerk, heeft de regering de Staatssecretaris van Oorlog naar Den Haag teruggeroepen. Advertentie Mijnharde'?. Zeo aw tabletten helpen li er overheen. Als onderdeel van het Landbouw- Egalisatiefonds is een speciaal zuivel- fonds gevormd. De gelden uit dit fonds, dat ter beschikking van het Bedrijf schap voor Zuivel zal blijven, zijn be stemd om eventuele verliezen bij export van zuivel- en melkproducten door het In- en Verkoopbureau voor Zuivel te dekken. Teneinde deze gelden bijeen te bren gen, zal thans een heffing op alle boe- renmelk worden ingesteld. Deze is tot nader order bepaald op dertig cent per procent vet per 100 kilogram melk. Aangezien het vetgehalte van boeren- melk gemiddeld 3.5 procent is, komt de heffing door de bank neer op f 1.05 per 100 kilogram. Producenten van boeren kaas zullen f 10.35 per 100 kilogram kaas moeten betalen. Op melk, die door veehouders of slijters rechtstreeks in de handel wordt gebracht, rust een hef fing van f 1.05 per honderd liter. Als lid van de Nederlandse delegatie voor de Unie-conferentie, die Zaterdag in Djakarta zal beginnen, is gisteravond van Schiphol per K.L.M.-toestel naar Indonesië vertrokken de staatssecretaris van Marine, schout-bij-nacht H. C. W. Moorman. Vóór zijn vertrek legde hij er in een interview de nadruk op, dat hij de conferentie niet als marine-des- kundige, doch als militair zal bijwonen. „Het kabinet heeft de wenselijkheid in gezien een militair af te vaardigen, om dat bij de besprekingen militaire pro blemen zeker worden aangeroerd", zo zede hij. „Er is een afspraak gemaakt tussen de Nederlandse regering en de V.S.I., om de komende samenwerking op maritiem gebied niet in een week tijds af te doen. Die kwestie zai eerst in April rustig onder de ogen worden gezien." De heer Moorman refereerde aan een rapport van ds. Sillevis Smit, toen hem gevraagd werd hoe het met de uitbouw van de marine in Nieuw- Guinea stond. Hij zeide, dat de am- phibisch-technische dienst in het Oos ten met 150 man in de civiele sector van Nieuw-Guinea uitmuntend werk verricht, maar dat er voor de marine aldaar geen definitieve beslissing zal vallen vóór tenslotte bekend zal zijn hoe de status van Nieuw-Guinea zal worden. DONDERDAG HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 18.15 Chr. Vakbeweging. 18.30 strijdkr., vraag en aanbod v. betrekkingen, 19.00 nieuws, 19.15 Muz. bij nader inzien, 19.40 radio krant, 20.00 nieuws, 20.05 Steravond, 21.00 familiecomp., 22.05 gram. 22.15 Vaart der volkeren, 22.35 Les Sirénes v. Berners. 23.00 nieuws, 23.15 Johannes Passion. 23.48 sonate in D v. Galuppi. HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.30,-Skymasters, 19.00 kleuter, 19.05 musette-ork„ 19.30 volksmuziekschool, 20.00 nieuws, 20.15 ouv. v. Borodin, cone, in D gr. t. v. Pro- kofieff, enz.. 21.15 avondschool. 21.40 fragm. uit Les petits riens v: Mozart, Abendlied v. Schumann enz.. 22.15 Het winkelbibliotheekje op de hoek, 22.30 trio-sonate v. Bach, adagio v. Mozart, kwartet v. Mozart. 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.20 Amerik. filmliedjes. VRIJDAG HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.15 gymn.. 7.30 Sidney Torch. 8.00 nieuws, 8.45 Jehudi Menuhin, viool. 9.15 zieken, 9.30 klassieke muz., 11.00 marinierskapel. 11.30 Weteld's liederen schat, 12.00 Trio Fantasia. 12.33 Metro- pole-ork., 13.00 nieuws, 13.15 Oosten rijkse volksliederen, 13.45 Zigeunerkwin tet. 14.00 klassieke muz.. 14.40 boek, 15.00 Sweelinck-kwartet, 15.30 gram., 15:45 voordracht, 16.00 kamerkwartet, 16.30 harpenensemble, 17.00 kerkorgel. 17.30 Het Fries op de scholen, 17.45 herzie ning van het gevangeniswezen. HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.18 gram., 8.00 nieuws, 8.18 Cor Steyn, 8.50 vrouw, 9.00 ouv. Die Weihe des Hauses, aria uit Fidelio en ouv. van Beethoven. Siegfrieds dood v. Wagner. VPRO: 10.00. VARA: 10.20 gram., 10.30 voedselvergiftiging, 10.45 lenteliederen, 11.10 Van de prinses met de blauwe haren, 11.30 accordeon. AVRO: 12.00 Skymasters, 12.33 sport, 12.45 George Formby en Fernandel. 13.00 nieuws, 13.15 Tom Erich, 13.45 Franse liedjes. 14.00 kookles, 14.20 Beniamino Gigli, 15.00 boek, 15.20 lm Italienischen Stille v. Schubert, Cone, rondo v. Mozart. VARA: 16.00 gram., 16.30 jeugd. 17.00 pianoduo, 17.20 Wij en de muziek. door PATRICK PtIRCELL Vertaling JOHANNA PERENBOOM f2 „En wie heeft je verteld dat ik zijn geld aanneem?" „Ik zelf, en het is maar beter voor je, dat je van het begin af weet. wie z'n woord in dat opzicht de doorslag geeft. Ik regel dit huwelijk, Joe, en hoe eer der je je met dat feit verzoent, hoe beter het is". Zij bracht haar horloge naar haar ogen bij het flauwe licht van de haard •en -sprong overeind. „Als mijn horloge niet net zo gek is als ik zelf, mijnheer Joseph Doyle, dan is het hoog tijd. de allerhoogste tijd. dat de ronddolende juffrouw Hanrahan weer terugkeert in de schoot van haar zeer achtenswaardige familie." Zij pakte mijn hand en deed haar best om mij overeind te trekken, maar ik had niet veel lust om me te ver roeren. „Kun je nog niet een paar minuten wachten Esther, tot mijn moeder thuis komt? De goede vrouw zal gelukkig zijn, als ze dit allemaal hoort'" Esther stak haar lieve tongetje naar me uit. „Onze Lieve Heer moest je eens een beetje verstand geven, lieveling; je bent werkelijk een onnozele hals. Mairead heeft het voor me klaargemaakt, dat ik gisteravond je moeder op de Bog Road ontmoette en we hebben toen lang en breed over alles gepraat Ik heb haar vanavond ook gezien en haar ronduit gevraagd, wat de beste manier was om jou tot redelijk inzicht te brengen. Ze heeft mij toen gezegd, dat ik maar ge woon hierheen moest gaan en geen stap meer buiten deze keuken moest zetten tot ik jouw belofte had, dat je mijn man zou worden. Als je dus wilt wach ten tot je moeder thuis komt, vrees ik, dat je nog wel een tijdje kunt wachten". „Verdorie", klaagde ik. „het schijnt, dat iedereen er op uit is om mij ge strikt te krijgen". Zij vereerde me een glimlach vol be- zitterstrots en streelde me langs mijn wang. „Misschien ben je de moeite van het strikken waard, of misschien denk ik ook alleen maar dat je het bent". „Misschien zou ik nooit gestrikt zijn", zei ik, „als ik niet jaren lang bezig was geweest met die strik te verwach ten en er aan te vlechten". Zo goed en zo kwaad als het ging streek zij in het halve donker haar krulllen weer netjes. Zij nam de shawl op, die ze weggelegd had, en schikte die losjes over haar bevallige schouders. Zij boog nog eens naar me toe en stak haar hand uit. Met tegenzin stond ik op. En rtu," hield ik vol, verlangend om dit gulden uur nog tot de laatste se conde te verlengen, „één laatste vraag vóór ik je laat gaan. Hoe heb je dat met Rosie Donovan in orde' gemaakt, of welke list heb je gebruikt om haar kwijt te raken?" Bij die herinnering begon Esther Hanrahan luid te lachen. „God vergeef me, dat was het bru taalste stukje in deze hele geschiedenis. Ik kwam de deur binnen en zij zat hier bij het vuur, en ik commandeerde haar zo nuchterweg als je maar wilt om te vertrekken; ik zei haar, dat ze niet het hai^t moest hebben om terug te komen, eer ze jou en mij ginds bij haar eigen huis voorbij zag komen." Esther stak haar arm door de mijne. Met langzame stappen gingen we samen op de deur aan. „Eén enkele fout ontdekte ik dan toch in je optreden, juffrouw Esther Hanra han. Je was toch wel geneigd om een heleboel voor zeker te houden!" Aan mijn liefkozende arm voelde ik haar schouderophalen, hoe licht het ook was. „Werkelijk? Ik geloof het toch eigen- Hik niet! Hoe het zij, Rosie besteedde er een volle minuut aan om me van boven tot onder op te nemen. Toen zei ze: „Nou, bij dit en bij dat, Essie Han rahan, jé hebt er lang genoeg over ge daan, eer je kwam." En met deze vrien delijke woorden nam de juffrouw haar shawl ep trok er tussenuit zonder nog maar een woord te zeggen." In de deuropening hielden we stil om elkaar nog eens te kussen, voor wij naar buiten kwamen in de met sterren be zaaide heerlijkheid van de satijnen zo mernacht. „Nu nog een laatste bekentenis en dan is het afgelopen. Joe," vertrouwde Esther me toe, terwijl we over het erf gihgen. „Ik zat al zo lang te wachten en ik werd toen zo zenuwachtig, dat ik twee, drie keer weg wou lopen. Maar mijn knieën knikten en ze werden zo zwak, dat ze niet meer in staat waren me van de stoel naar de deur te bren gen." „God zegene ze, die knieën," zei ik, „en Goddank dat je niet weg bent ge lopen." „Misschien had ik het moeten doen, plaagde ze. „Misschien is het allemaal pure dwaasheid van me. Misschien gooi ik mezelf alleen maar te grabbel voor een man, van wie toch het hele land vaak zei, dat hij niet helemaal goed bij z'n hoofd was. Ze noemen geen koe bont of er is een vlekje aan." Ik wist, dat ze alleen maar een grapje maakte, maar ik kon aan die scherts niet meedoen, omdat die hartewond nog steeds te vers was. „Op m'n woord, Esther, ik denk dat jij even goed als hij weet. wat die arme kerel zo zonderling maakte, en wat het voor een krankzinnigheid was, die hem er toe bracht te - handelen zoals hij gedaan heeft. God zij gedankt en nog eens gedankt, dat die zonderlinge be vliegingen nu helemaal voorbij zijn en dat de oorzaak van zijn krankzinnigheid verdwenen is. Dat is een stuk van Joe Doyle, dat nu voor altijd dood en be graven is, en geen van ons beiden zal er een traan om laten." (Wordt vervolgd) Prof. mr. C. W. de Vries, voorzitter der bweging voor wereldfederatie, heeft zich met een aantal wereldfede ralisten in een brief tot de minister van Buitenlandse Zaken gericht met het verzoek het indienen bij de Staten-Ge- raal te bevorderen van „een nationale afzonderlijke kieswet." Deze kieswet zou moeten strekken tot het aanwijzen door het Nederlandse volk van tien af gevaardigden (één per milliöen inwo ners) voor de .Assemblée constituante des peuples", die in December a.s. te Genève bijeenkomt. Van de zijde der beweging voor we reldfederatie. een sectie der „World Movement for world federal govern ment" vernemen wij over de wereld conventie te Genève het volgende: Op verschillende internationale bij eenkomsten. waar telkens meer dan vijftig landen vertegenwoordigd waren, is het bijeenroepen van een volken wereld-conventie aanvaard als een mid del om de stichting van een federatie van staten van de wereld in het do mein yan de practische besprekingen te brengen. De conventie zal bestaan uit afgevaardigden van alle landen die daar schikkingen voor willen treffen, op een basis van ten hoogste één per millioen der bevolking. Haar taak is het opstellen van een ontwerp wereld-con stitutie. Dat ontwerp zal dan ter behan deling geboden worden aan de Ver enigde Naties en aan alle nationale re geringen van de wereld. Op uitnodiging van de directie van de Kon. Ned. Jaarbeurs arriveerden Woens dagmorgen een 40-tal vooraanstaande Duitse zakenlieden te Utrecht voor een bezoek aan de voorjaarsbeurs. In een korte toespraak heette dr. F. H. Fente- r.er van Vlissingen, president van de Raad van Öeheer van de Kon. Ned. Jaarbeurs, de gasten welkom en sprak er zijn vreugde over uit, dat na een on derbreking van tien jaar weer handels relaties met Duitsland kunnen worden aangeknoopt. Even vóór drie uur gistermiddag werd buiten Warmond op de spoorlijn War mondLeiden een breuk in de boven leiding geconstateerd. Tengevolge daar van reden de electrische treinen van Amsterdam tot Warmond en van Rot terdam tot Leiden. Het gedeelte Leiden Warmond werd met autobussen ge reden. Om 17.25 uur was de breuk hersteld en kon het' treinverkeer op deze druk ste lijn van Nederland in beide richtin gen weer normaal hervat worden. Op vragen van het Twecde-KNmerlid de heer Posthumus (P. v. d. A.) in ver band met het veetransport naar Pert! in December 1949 en Januari 1950, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening o.m. geantwoord, dat hij deze gebeurtenissen, welke klaarblij kelijk aan onvoldoende accommodatie en verzorging aan boord zijn te wijten, uit een oogpunt van dierenbehandeling vol strekt ontoelaatbaar acht. Bovendien werpen deze een ernstige smet op de goede naam van Nederland als vee-ex porterend land. Advertentie Lachend gaat ze door het leven. „Die komt er wel", zei haar trotse moe der, „vooral nu ze sinds kort piekfijn gekleed gaat," „Textiel is toch allangvrij", waagden wij op te merken. .Inderdaad, maar vergeet niet, dat zo'n blouse en zo'n rok geregeld in de was moeten, yroeger kwamen er nogai 's „schraalwatervlekken" in: lelijke spikkels en grauwe plekken. Nu ik echter Super Radion gebruik, is dat gelukkig voorbij.'' Het juist op de markt gekomen Super Radion, zo vernamen wij van bevoegde zijde, is na jarenlange arbeid van w as- experts zó samengesteld, dat schraalwater vlekken absoluut onmogelijk zijn. Hoe hard het water ook is. Super Radion wast méér dan wit. letterlijk smetteloos wit!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3