Ernstige straatgevechten in Zuid-Italiaanse steden DUIZENDEN POLTTIE-AGENTEN PATROUILLEERDEN IN ROME Democratie op drift Duitse socialisten verwerpen plan voor Duitse herbewapening Tot hoofd en hart Geschillen tussen Oost en West Hier Hollands nieuws van Polygoon" In San Severo kon de politie eerst na enkele aren door de barricades breken Rusland zou moeten antwoorden met een oorlog om het te voorkomen Vliegtuigongevallen in Engeland en V.S. Pelgrims het slachtoffer van een brandspuit, die met forse straal gekleurd water spoot Overal raasden de jeeps met loeiende sirenes .Het weer. „Generale repetitie" in België begonnen Rusland niet ongenegen tot een bijeenkomst Agent wondt meisje met revolverschot Ritman volgende week in vrijheid Meer dan een millioen meter celluloid is uit Polygoon 's droomfabriek gespoten VRIJDAG 24 MAART 1950 73ste JAARGANG No. 24725 Meer geld voor Tsjechische veiligheidspolitie Begroting driemaal zo hoog als verleden jaar Katholiek trampersoneel in Brussel staakt niet „S"-reizigers protesteren Nieuwe tarieven voor „vijfde klas passagiers" Motor botst tegen bestelauto Duopassagier gedood De Sovjet-Unie is „niet ongene gen" een speciale bijeenkomst van de Veiligheidsraad te hou den om het bijleggen van de geschillen tussen Oost en West te bespreken, aldus heeft Trygve Lie, de Algemene Secretaris der V. N. hedenmorgen aan de res niet-permanente leden van de Raad meegedeeld. Publiek begon op te dringen bij een arrestatie Benevens vele andere Nederlanders ONGELUK OF MISDRIJF? Tweede verdachte in vrijheid Baggermolen omgeslagen DERTIG JAAR OP HET WITTE DOEK :#«W BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postairo 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Rurt Wnd. hoofdredacteur: W. Severia NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inqezonden mededelingen^ dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiër. eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. I 132 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Rondom de Belgische konings kwestie schijnen alle politieke hartstochten te zijn losgeslagen. Het land, dat tot voor kprt in West- Europa als een voorbeeld gold van rust en orde, het land ook, dat zich economisch het snelst herstelde van de slagen, die de tweede wereldoorlog had toegebracht, ligt thans ten. prooi aan de grootste wanorde en bevindt zich op de rand der anarchie. De ko ningskwestie wordt als motief ge bruikt om alle oude veten op te rake len en het bijna eeuwenoude smeu lende vuur der verdeeldheid tussen Vlamingen en Walen tot een laaiende vlammenzee op te jagen. De democratie is in België op drift geslagen. Wij, België's Noorderburen, zien dit alles met diepe teleurstelling en zelfs niet zonder een zekere angst. Want hetgeen zich in België afspeelt kan ons hier in Nederland niet onbe roerd laten. West-Europa, dat meer dan ooit thans een eenheid behoorde te vormen en dat de tijd hiertoe dringt is nog gisteren te dezer plaatse uiteengezet wordt in zijn activiteit verlamd door de politieke anarchie, welke onder een zijner leden hoogtij viert. Maar er is nog meer, dat ons met vrees de situatie in België doet gadeslaan. Er zijn geen remmen meer voor de politieke hartstochten. Er is een orkaan over land en volk losge barsten, welke tussen de hoog op slaande golven nu en dan afzichtelijk diepe kolken opent en de laagste sen timenten blootlegt. Juist dit wekt bij ons zo'n grote bezorgdheid. Commu nisten, socialisten en kopstukken uit de vrijmetselaarsloges hebben elkaar gevonden in de strijd tegen Koning Leopold. De tot voor kort meest on verzoenlijke tegenstanders vormen een front, dat de democratie recht streeks in gevaar brengt. Op een congres van de Belgische socialistische partij verdedigt oud minister Spaak de theorie, dat de de mocratische minderheid volstrekt het recht heeft zich met alle legale mid delen te verdedigen tegen de besluiten van de meerderheid. Deze verdediging loopt van de parlementaire oppositie tot algemene staking. De communisten juichen. „Hoe nu," zeggen zij, „de minderheid en dat zijn wij commu nisten mogen dus, de socialisten geven dit zelf toe, gebruik maken van politieke stakingen, omdat de beslui ten der meerderheid ons niet beval len." „Wij," aldus de communisten, „willen geen Amerikaanse wapen leveranties. De socialisten, die ons al tijd het felst op dit punt hebben be streden, omdat wij, volgens hen, tegen de democratische beginselen handel den, keuren nu zelf het middel der politieke stakingen goed." Men ziet, hoe gevaarlijk spel de Bel gische socialisten thans spelen. Wan neer de socialisten in Nederland, i.e. de P.v.d.A., zich achter Spaaks theorie en in de practijk wordt ze in Bel gië reeds uitgevoerd zouden stel len, geraakt de samenwerking tussen K.V.P. en P.v.d.A. in een wel zeer précaire situatie. Wij zijn benieuwd naar de reacties in P.v.d.A.-kringen. Het Vrije Volk en Het Parool hebben nu en dan inzake de Belgische ko ningskwestie geluiden doen horen, welke in katholieke kring een zeer onaangename indruk hebben gewekt. De P.v.d.A. zij er zich wèl van bewust, dat de katholieken nauwlettend de reacties van deze partij op de Belgische kwestie volgen. Voor velen is het een test-case, want wij voelen er niets voor, als in Nederland zich ooit eens 'n précaire toestand zou voordoen en gezien de internationale toestand is dat niet zo heel onmogelijk het risico te lopen, dat de socialisten de eersten zouden zijn om mèt de com munisten ook hier de democratie op drift te laten slaan. In verschillende Zuid-Italiaanse steden, waar gisteren opnieuw gestaakt werd uit protest tegen de dood van een arbeider bij de demonstratie van Woensdag in Parma, is het tot ernstige ongeregeldheden gekomen. De wildste taferelen hebben zich afgespeeld in San Severo, een stadje van 38.000 inwoners bij Fog- gia, 400 k.m. ten Zuid-Oosten van Rome. In de vroege ochtenduren was het daar tot felle gevechten gekomen tussen communistische stakers en neo-fascisten, die de 31ste verjaardag vierden van de oprichting van de fascistische partij. Het partijbureau der neo-fascisten werd geheel verwoest. Toen de politie trachtte in te grijpen, werd zy beschoten en met handgranaten bestookt, waarna de sta kers de straten barricadeerden. Duizenden communisten bestormden het politie bureau en ontwapenden de politie. Politietroepcn en militairen, die in tanks uit Foggia te hulp snelden', konden eerst na gevechten van enkele uren door de barricades breken, waarna de straten werden schoongeveegd en de barricades werden opgeruimd. In de stad is een onbeperkt uitgaans verbod afgekondigd en niemand mag de stad binnenkomen of verlaten. De politie heeft 70 personen, onder wie de vrouw van een communistisch se nator, gearresteerd en houdt de belang rijkste punten van de stad bezet. In to taal zouden bij de gevechten tussen op standelingen en politie veertig perso nen, onder wie zeven politieagenten, ernstig gewond zijn. Volgens politie-autoriteiten is de toe stand in de stad gespannen, doch rus tig. Ook in andere steden in het gebied van Foggia kwam het tot verspreide relletjes. In Catellana, een stad bij Bari, moest de burgemeester zich in zijn ka mer opsluiten om zich te beschermen tegen demonstranten, die het stadhuis waren binnengedrongen. In Cerignola werd door scherpschutters gescholen, zodat politieversterkingen moesten wor den aangevoerd. In de buurt van Villetri, in de pro vincie Rome, hebben enige honderden arbeiders een fabriek van springstof fen bezet naar aanleiding van een be sluit der directie het bedrijf te sluiten in verband met de agitatie, die onder het personeel werd gevoerd. De algemene staking te Parma, uit protest tegen het doodschieten van een demonstrant, verliep rustig. Het open bare vervoer lag geheel stil en bijna alle winkels, kantoren en fabrieken waren gesloten. Op een persconferentie heeft de Ita liaanse minister van Landbouw, Antonio Segni, bijzonderheden bekend gemaakt over het Italiaanse landherzieningsplan, dat deze week bij het parlementzal worden ingediend. Het plan, dat de regering zal machti gen bijna 1.400.000 h.a. of ongeveer een zesde van het totaal aan bouwland te onteigenen, beoogt een einde te maken De Tsjechische minister van Binnen landse Zaken Vaclav Nosek diende gis teren voor zijn veiligheidspolitie een begroting in die bijna driemaal zo groot is als die van het vorige jaar. Nosek verklaarde, dat zijn hoge aanvrage ten doel heeft volledig af te kunnen rekenen met de spionnen, terroristen, moorde naars en dieven, die het hem dit jaar zo lastig hebben gemaakt. Nosek verzocht om 10.673.952.000 kro nen in vergelijking met het vorige jaar 3.879.893.000 kronen. De aanvrage van de minister van Binnenlandse Zaken was nog hoger dan het hele defensie-budget, dat ruim negen milliard kronen be draagt. Nosek verklaarde, dat de veiligheids politie de S.N.B. klaar moest staan om de bewering van president Gottwald waar te maken, dat Tsjechoslowakije zich zou verdedigen tegen de aanvallen van de Westerse imperialisten. Nosek beschuldigde de Verenigde Sta ten van het organiseren van een „heel leger van economische spionnen", van het verstrekken van wapens aan terro risten cn van het leiden van spionnage van uit de Westerse ambassades en ge zantschappen. De Duitse socialistische party, de S.P.D., heeft gisteren een verklaring uit gegeven, waarin gezegd wordt, dat een herbewapening van Duitsland de zeker ste manier was om een oorlog te ver oorzaken In Europa. „Bewapening van West-Duitsland, zelfs binnen het kader van een inter nationaal leger, zoals dat wordt voor gesteld door Churchill en Adenauer en tal van andere Westerse leiders, is fout, omdat Rusland een dergelijke stap zou moeten beantwoorden met een oorlog om het te voorkomen. Ook de uiterst nationalistische gene- raal-majoor Otto Ernst Remer, die op goede voet staat met de vroegere Duitse officieren, heeft in een artikel in de „Deutsche Reichs Zeitung" geantwoord op Churchill's voorstel, dat Duitsland een „positieve bijdrage tot de defensie van Europa" zou leveren. Door Duitsland in het Atlantisch Pact op te nemen, aldus Remer, zou men zonder twijfel een preventieve oorlog van Rusland uitlokken. Duitsland stond niet meer voor de keuze tussen Oost en West. Zijn enige kansen lagen in een nauwgezette partijloosheid. Het enige middel om burgeroorlog te voorkomen was gelegen in neutraliteit. Duitsland kan zich niet veroorloven, zo vervolgt het artikel, deel te nemen aan de Raad van Europa. De leden van de raad lagen immers in een latente strijd met Duitslands machtigste buur man en zij konden Duitsland geen mili taire of economische garanties geven voor het geval de spanning tussen -Oost en West zou toenemen. „En waarom," zo vraagt Remer zich af, „zouden wij voor het Westen sterven?" De enige kans voor het Westen, om Duitsland en Oost-Europa binnen zijn invloedssfeer te brengen, lag indertijd in de aanvaarding van het aanbod van admiraal Carl Doenitz, toen deze in de laatste dagen van de oorlog de herbe wapening van het Duitse leger voorstel de ter bestrijding van de Sovjet-Unie. Generaal Remer onderdrukte de op stand in Berlijn, welke gecoördineerd was met de bomaanslag op Hitler in Juli 1944. Een Amerikaanse B 50 langeafstand- bommenwerper is gisteren in Arizona in de lucht ontploft. Van de veertien inzittenden kwamen negen personen om het leven. Twee schroefloze vliegtuigen zijn Woensdag bij Charleston (V.S.) in de lucht met elkaar in botsing gekomen. Beide piloten werden gedood. De stuk ken van een der toestellen viel op een huis, doch er werd niemand gewond. Een militaire Dakota is gisteren bij de start van de luchtbasis Griffiss, in de staat New York, in een sneeuwstorm neergestort. De piloot werd gedood. De vier andere inzittenden liepen lichte verwondingen op. Een tweemotorig lesvliegtuig van de R.A.F. is gisteren in een veld bij Ayles bury (Engeland) neergestort. De zes in zittenden, allen leden van de R.A.F., kwamen om het leven. j De klank van het geld. is vaak een j verdovingsmiddel voor het verstand aan de grote sociale onrust onder de bezitloze Italiaanse boeren. Het land zal verdeeld worden over ruim 200.000 boerengezinnen, die hier voor in aanmerking komen. Gedurende de algemene staking van 12 uur, welke de communisten in Italië hadden geproclameerd, wilden de stakers het stadsverkeer lamleggen. Politie in jeeps moest er aan te pas komen om de autobussen, die werden tegengehouden, te ontzetten. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 22 Maart. Rome heeft vandaag weer eens een ouderwets dagje meegemaakt. Sciopero generale, algemene staking. De wrakke vrachtwagens, die de dienst van de stakende autobussen on derhielden. zyn weer volgestampt met mensen langs de stratdn gehobbeld en wierpen bij elke halte weer hun ladder tjes uit waarlangs men zich in de surro gaatvervoermiddelen kon hijsen. Er waren juist zo weinig autobussen dat de communisten konden uitroepen, dat de arbeiders, de werkers van Italië, waren opgestaan als één man om tot het laatste toe te strijden tegen de wanke lende regering, die de democratische vrijheden en de rechten van de werkers met voeten treedt en er waren er toch ook weer juist genoeg om de rechtsen gelegenheid te geven tot de welluidende verklaring, dat de staking mislukt was en dai het gezond verstand van de Ita liaanse arbeiders sterker geweest is dan het hitsen van door vreemde landen ge- dirigeerdè extremisten, die het gemunt hebben op de democratische vrijheden. Want het zit 'm voornamelijk in trams, autobussen en trolley-bussen, hoe de zaken lopen De algemene staking, die vandaag om drie uur 's middags zou zijn begonnen, werd hedennacht vervroegd op zes uur 's morgens, omdat er in Chieti twee do den gevallen waren. En vroeg in de morgen waren overal de plakkaten' aan geslagen. die alle arbeiders van Rome opriepen tot een massale protestverga dering op Piazza Esedra (dicht bij het grote station). Om kwart voor tien was er al geen doorkomen meer aan. In de straten naar het plein heerste een ge weldige chaos van auto's en door de bestuurders verlaten autobussen. Van sommigen daarvan waren de ruiten in gegooid. Duizenden politie-agenten pa trouilleerden door de straten en toen wij eindelijk aan Piazza Esedra waren geko men, stuitten wij op drie cordons solda ten met het geweer in de hand. die geer sterveling doorlieten. De meeting was verboden. En vanuit alle straten, die op het plein uitkwamen, trokken grote groepen arbeiders met rode vlaggen naar de plaats van samenkomst. En overal raasden de jeeps van de Celere rond met gierende banden bij hun snelle wendin gen en met loeiende sirenes. De ene charge volgde op de andere en elke groep werd binnen twee minuten uit elkaar geslagen. Zeer grote groepen demonstranten trokken toen naar Piazza Santa Maria Maggiore, waar zij in de schaduw van de oude basiliek hun bijeenkomst wilden houden. Van alle kanten stroomden de communisten toe en weldra zag het plein zwart van de mensen. Maar even gauw waren de jeeps van de Celere weer op gecommandeerd. Met twintig tegelijk raasden de wagens naar het midden van het plein en begonnen eerst kleine, daarna steeds grotere» cirkels te rijden. Dan op een gegeven ogenblik sprongen alle agenten er uit en deden hun gum miknuppels neerdalen op hoofd en schouders van iedereen, die niet vlug genoeg weg kon komen. Vrachtauto's met soldaten volgden en binnen enkele ogenblikken begon men arrestanten te maken en ze op vrachtauto's te laden, die daarna met grote snelheid juist weer naar Piazza Esedra reden, het volkomen afgezette en verlaten plein, waar de bij eenkomst eerst gehouden zou zijn. En toen men later de arrestanten weg bracht naar kazernes en politieposten, vond men de grond bezaaid met ver scheurde lidmaatschapskaarten van de communistische partij. Er zullen wel weer vele 'onschuldige slachtoffers gevallen zijn, maar de meest onschuldige en meest beklagenswaardige waren toch wel de pelgrims die tijdens dit alles in de Basiliek van Santa Maria Maggiore hun jubileumbezoek brachten. Want terwijl .zij binnen hun gebeden verrichten, waren groepen betogers, ach terna gezeten door knuppelende agenten, de trappen van de basiliek opgevlucht. Toen kwam een nieuw wapen van de politie in actie: een krachtige brand spuit die gekleurd water spoot met een armdikke forse straal. En terwijl de trappen van de ene kant werden leeg- gespoten. trad uit een poort aan de andere kant een groep pelgrims naar buiten .Komende uit de donkere basiliek en niet wetend wat er allemaal gaande was op het plein aan hun voeten van waar het geschreeuw van vluchtenden en achtervolgers opklonk, bleven ze een ogenblik beduusd staan. En dat was juist genoeg voor de spuitgasten om hun de volle laag te geven. Later op de morgen begonnen de wilde taferelen zich meer te verspreiden over de stad. Op Piazza Venezia, op de Via Nazionale en natuurlijk weer op Piazza Colonna werden verschillende charges uitgevoerd tegen de demonstranten. In elk geval hebben de Amerikaanse ambassadeurs, die hier vandaag vanuit Londen, Parijs, Berlijn en Moskou naar Rome zyn gekomen voor hun tweede bijeenkomst, een warm welkom gehad van de communisten. Over enige weken zuilen ze bijeenkomen in de Westelijke zone van Berlin en wellicht, dat dan de communisten daar ook weer hun beste beentje voor zuilen zetten. En terwijl heel Rome gonsde van de opwinding, is de Heilige Vader naar de Sint Pieter gegaan en heeft daar 15.000 pelgrims uit Italië en uit Alexandrië Amerika, Spanje, het Saargebied, Zwit serland, Oostenrijk, Duitsland en de El- zas in massa-audiëntie ontvangen. De pelgrimsdiensten naar de vier basilie ken werden volledig onderhouden door ter beschikking' gestelde autopullman- bussen. Men behoeft voor een algemene staking zyn oelgrimstocht naar Rome in eik geval niet af te gelasten. Verwachting tot Zaterdagavond: Overwegend droog weer roet flinke opklaringen, maar in de nanacht en ochtend plaatselijk nevel of mist. Zwakke, later tot matig toenemende en naar Zuidelijke richtingen draaien de wind. Iets koudere nacht. Overdag iets hogere temperatuur dan vandaag. Zon: 6.33—19.01. Maan: 8.452.04. Vanmorgen is in alle vroegte in Bel gië de 24-uursstaking begonnen, die be doelt is als een generale repetitie voor de algemene staking, die is aangekon digd voor het geval, dat Koning Leopold terug zou komen. Voorlopig kan die „generale repetitie" niet helemaal ge slaagd genoemd worden. In Brussel was de staking vanmorgen niet algemeen, aldus meldt U. P., hoewel 95 pet. van het trampersoneel staakte. Van de 1500 trams reden er ongeveer 150. die be stuurd werden door trampersoneel, dat lid is van de katholieke vakbond. De door de socialisten geleide bond van transportarbeiders heeft echter te ken nen gegeven, dat men er desnoods voor zal zorgen, dat de stroomtoevoer van de tram wordt afgesneden, indien de katholieke stakingsbrekers om elf uur nog niet van de straat zouden zijn. Bij de Belgische spoorwegen is de toestand bevredigend, aldus meldt de directie. Met uitzondering op de lijn Doornik—Brussel, vertrekken en arri veren de treinen op de vastgestelde tijden. Slechts één van de drie tramweg maatschappijen te Luik staakt. Op vier grote machinefabrieken wordt eveneens gestaakt. De employé's van de Belgische lucht- vaartmatschappij Sabena staken even eens. De dienst op de continentale lij nen is stopgezet; de dienst op de lijnen BrusselCongo en BrusselNoord- Amerika kan nog gehandhaafd blijven. Op de ijzer- en staalfabrieken te Charleroi wordt niet gewerkt, er rijden slechts enkele trams en bij de gas- en electriciteitsbedrijven werkten juist zo veel mensen, dat de voorziening door gang kan vinden. Volgens A.P. bedraagt het aantal ar beiders, dat vanmorgen in staking is ge gaan een half millióen. De heer J. de Graaf, uit Aerdenhout, is onlangs een actie begonnen voor ta riefverlaging bij de N. S. ten behoeve van de passagiers, die moeten staan in de. treinen. Deze voorvechter van de zo genaamde „S" (staande) -reizigers heeft reeds vele adhaesiebetulgingen ontvan gen, niet alleen van reizigers op het traject Amsteidam—Dordrecht, maar ook van andere lijnen o.a. Amsterdam Utrecht, De binnenkomende klachten over het staan in spoorwagens zijn niet gering in aantal en belangrijkheid. Deze ondraaglijke vervoersomstandigheden veroorzaken bovendien veel onhebbe lijkheid onder de reizigers. Dikwijls ontstaat er ruzie op het balkon, waarin meer dan dertig mensen plus dé nodige bagage opeengehoopt zijn, terwijl op het bordje, een maximum van twintig reizi gers staat aangegeven. De .^"-passa giers stellen voor om nieuwe tarieven vast te stellen, die overeenkomen met hun comfort °P de reis- Een grote „S" op hat biljet of een speciale kleur van de trajectkaart zou den volgens de heer De Graaf de con trole op deze staande reizigers zeer ver eenvoudigen. De adhaesiebetuigers, waaronder ook de Forensenbond is op genomen, zijn 'niet tevreden met het commentaa# van de N. S., waarin gezegd wordt, dat er geleidelijk een eind zal komen aan het staan in de treinen. Alle „vijfde klas passagiers", die met dit „geleidelijk" geen vrede willen nemen, kunnen hun instemming betuigen bij de heer J. de Graaf. Reinegomlaan 35, Aerdenhout. Donderdagavond omstreeks half zeven gebeurde op de Rijnzichtweg te Oegst- geest een verkeersongeluk, dat aan de 23-jarige J. A. van der Hoeven uit Lei den het leven heeft gekost. Var. der Hoe ven zat als duopassagier op een motor, die bestuurd werd door de negentien jarige W F. Derogee, eveneens uit Lei den. Vermoedelijk tengevolge van slip pen kwam de motor op de linkerhelft van de weg terecht, waar hij in botsing kwam met- een bestelauto Van der Hoe ven was op slag dood, Derogee werd in zorgwekkende toestand naar het Acade misch ziekenhuis te Leiden gebracht Donderdagavond heeft een agent van politie te Amsterdam, die zich moest verdedigen tegen een opdringende me nigte, een schot uit zijn dienstpistool gelost en daarbij een zeventienjarig meisje aan de hand verwond. Het meisje ken, na in het Binnengasthuis verbon den te zijn, op eigen gelegenheid naar huis terugkeren. De agent had in de Kamperfoeliestraat in Amsterdam-Noord een wielrijder ge zien. die zonder licht reed. De man had op de sommatie te stoppen geantwoord: „Kom morgen maar terug". Later slaag de de agent er echter in de man toch aan te houden. Hg wilde de arrestant meenemen naar het politiebureau, doeh het publiek, dat van alle kanten toeschoot, wilde dit de agent beletten. Er klonken dreigende uitroepen en plotseling kwam een man naar voren met een stuk Ljzer in zyn hand. De agent, die zich bedreigd voel de, loste een schot, dat het meisje, dat niets met het relletje te maken had, in de hand trof. Zowel de wielrijder, als de man, die de agent bedreigde, wist te ontsnappen id de ontstane verwarring. Naar Aneta uit Djakarta meldt, heeft de sultan van Djocja medegedeeld, dat de journalist Retman en vele andere Nederlanders de volgende week zullen worden vrijgelaten. Een tweede verdachte in de zaak van de raadselachtige dood van de Haar lemse schilderspatroon O., de Amster damse chauffeur L. T. B., is op vrije voeten gesteld.- De vrouw S. blijft nog in hechtenis. Donderdag is door tot nu toe onbe kende oorzaak de baggermolen „IJssel- stroom". eigendom van A. J. van Haat ten te Den Haag, omgeslagen, toen bij het bunkerbedrijf van de Staatsmijnen te Dordrecht kolen werden ingeladen. Er waren twee personen aan boord die toezicht hielden op het bunkeren. Zij zagen het ongeval aankomen en konden zich bijtijds in veiligheid brengen. Hier Hóllands nieuws van Polygoon Haarlem.... Polygoon spant de kroon, ook in toon... ziedaar de oude kreten, waarmede certyds het Nederlands jour naal in de bioscoop werd aangekondigd. Zo is het jaren geweest, maar tegen woordig is het minder de kreet, die aandacht vraagt dan het journaal zelf, waarvan publiek, bedryf en pers het er nu wel over eens zijn, dat het vrij wat fleuriger groeit en bloeit dan in de tyden vóór de oorlog. De goede dingen evolueren langzaam en tot de goede din gen behoort de laatste jaren het Neder lands filmjournaal, dat lewendiger en pittiger en zakelijker is dan wat men doorgaans in de buitenlandse actualitei ten te zien krijgt. Dertig jaar geleden werd Polygoon opgericht met acht man, onder wie één operateur. Thans komen by grote ge beurtenissen soms twaalf operateurs in Polygoon maakt opnamen aan een der Amsterdamse grachten voor de film „Moeder des Lands". actie en waar vroeger de opnamen van die ene man toch alleen maar opnamen mochten genoemd worden kan men tegenwoordig wel spreken over een verantwoorde filmcompositie, die een bewustere taal spreekt dón vroeger mogelijk was. De zaken zijn geweldig uitgebreid. Terwijl voorheen één copie het land in ging, lopen er nu honderd tegelijk en eigenlijk nog meer, want Polygoon ruilt met buitenlanders, die dan op hun beurt weer belangrijk Nederlands nieuws in het buitenland laten zien. Op het ogenblik spreken we van Po- lygoon-Profilti en dat danken we aan een bombardement, waarbij Profilti zo zwaar getroffen werd, dat voortzetting van het bedrijf onmogelijk scheen. Er kwam een samenwerking tot stand tus sen beide firma's, die thans een groot geheel vormen en vaste voet gekregen hebben in Indonesië, dat het Nederlands nieuws vertoont, 48 uur nadat het in de Nederlandse bioscopen te zien was. Voor wie gevoel heeft voor cijfers zij hier medegedeeld, dat tot dusver meer dan een millioen meter celluloid uit Polygoon's droomfabriek is gespoten. Daarin zijn begrepen de kilometers van verschillende grote en kleine documen taires, die niet tot het journaal behoren, films van Nederland en de overzeese gebiedsdelen. De titels „20.000 mijlen over zee", en „Walvis in zicht" roepen voldoende herinneringen aan die films op. De jongste grote onderneming van Polygoon is de speelfilm De dijk is dicht", geregisseerd door A Koolhaas. Op een vraag ter persconferentie, hoe het met deze film stond, antwoordde de heer B. Och.se, directeur van Polygoon, dat er twee oorzaken waren aan te wijzen van een zekere vertraging. Ten eerste moesten de werkzaamheden nu en dan wijken voor de actuele wekelijkse zaken, die geen uitstel konden lijden en ten tweede waren zowel Polygoon als Koolhaas nieuwelingen op het gebied van de dramatische film. Polygoon bezit thans een archief van enige millioenen meters film, waarop een stuk Nederlandse geschiedenis staat, dat dertig jaar omspant. Een kostbaar bezit van culturele waarde, veilig ge borgen in brandvrije kluizen. Op 30 Maart zal Polygoon dan zijn Het filmbedrijf Pblygoonte Haarlem. Boven: De afdrukkamer, waar de jour. naals van het Polygoon-wereldnieuws en het Nederlands nieuws worden afgedrukt. Woensdagsavonds begint men hiermee, en in tweemaal 24 uur is men gereed met de wekelijkse productie van 50.000 meter film. Onder: Het archief, waar de films op een betonnen zolder in blikken bussen op ijzeren stellingen zijn opgebor gen, zodat brandgevaar practisch is uitgesloten. Toch staat er op last van de brandweer by iedere stelHng een emmer water gereed. dertig jaar bestaan-vieren met een voor stelling voor genodigden, waarbij prof. dr. G. van der Leeuw een inleiding zal houden over de betekenis van het film journaal. De onderneming staat thans onder leiding van de heren B. Ochse en C. van der Wilden, de redactie van het filmjournaal wordt geleid door de heren J. Levi en Ph. Bloemendal. wiens stem wij wekelijks door de luidspreker in de bioscoop horen by de commen taren van het journaal. Het bedrijf om vat in totaal meer dan honderd mede werkers, die allen in vaste dienst zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1