Haarlemse Vincentiusvereniging morgen honderd jaar Marcus-Passie van Don Perosi door Koor „Katholiek Haarlem als eerste in Nederland De raad begroot Bewondering van min. Mansholt DE FOTOGRAAF IN DE TROUWZAAL 1 VAN LENT's Gaat U verhuizen „TEMPO" staat voor U klaar! Personeelszaken en een communistische motie Glasgordijnen AGENDA c R.K. Tehuis Ouden van Dagen Vroeger: hoe breng ik ogenblikkelijk hulp? Thans: wat is de oorzaak van de nood? President, ir. P. C.v.d. Heijden, tekent het werk van een eeuw „ALGEMEEN JEUGDWERK ZANDYOORT" KRIJGT DUIZEND GULDEN SUBSIDIE K.V.P, wil eerst concrete plannen zien Het Kruis in het Vijverpark ■I 1 la CHEVROLET VRIJDAG 24 MAART 1950 PAGINA 2 Voor Keukenhof Verenigde Kath. Dammer» GEMEENTEBEGROTING HAARLEM 1950 Over trouwen WASSERIJ DUYN Burgerlijke Stand BEKROONDE SLAGER Aanrijding Vijftig maal ter Stille Omgang De kroon op het werk MATRASSEN HAARL. MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Gunning heeft plaats gehad Kampioenschap van Haarlem AERDENHOUT'S VROUWENKOOR Solist: Sas Bunge Trouwauto's en Taxi's autobedrijven Unicum op passiegebied Don Lorenzo Perosi WASSENAAR WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? „WATERMAN" ONTSCHEEPT Politie-voetbaHournooi Besommlingen STOFZUIGERS 1. G. KAASENBROOD Beurs van Amsterdam Beurs van New York Wanneer de lezer vandaag een kort en sober verslag over de raads vergadering van Donderdagmid dag in de krant ziet, dan wil dat nog niet zeggen, dat de bijna vier uren. die vol gepraat zijn. verloren waren. De besprekingen over de gemeentebegroting 1950 hebben tot nu toe een behoorlijk peil gehad en de kwestie van de indus trialisatie, onafscheidelijk verbonden aan financiële mogelijkheden, is tot op de graat bekeken. De heer Schippers heeft de kat een grote bel aangebonden en wethouder Happé bleek het luiden te verstaan, zodat het nu wel tot daden zal komen. Wethouder Angenent kan intussen jongleren met een Prinsenbrug, een nieuwe Waarderweg en een krakend bruggetje. Wat zal er het eerst uit zijn hand vallen? Gistermiddag waren de algemene be schouwingen afgedaan en begon de vroedschap met het hoofdstuk algemene zaken. Daarbij komen de belangen van het gemeentepersoneel aan de orde. De heer loerakker verwierf het praedicaat „expert in personeelszaken", maar het is zo jammer, dat hij op de perstribune bijna niet te verstaan is. De ster van de middag was ongetwij feld wethouder Bakker, die de pro testants-christelijke groepen vertegen woordigt en bij velen herinneringen heeft opgeroepen aan mr. Brueh, die destijds zitting had in het nooit meer geëvenaarde college Bomans^Bruch- Slingenberg. Deze wethouder heeft in korte tijd, zonder er naar te streven of het te vermoeden, een opvallende popu lariteit verkregen. Hij vat zijn taak zeer consciëntieus op, spreekt in de raad rus tig, maar inhoudvol, verraadt een grote kennis van zaken en is een vaderlijk tegenstander van de communisten. Als een van deze heren het raadslid Hooy afbekt met de roep „U hebt een'schofte rige insinuatie gebruikt", dan zegt wet houder Bakker „vrienden, laten we nu eens rustig redeneren". En dat redeneren was dan zö, dat de fractie-leider der Moskovieten, de heer Proper, meester in de rechten, zich wetenschappelijk in minder dan een hemd moest voelen. De behandeling van deze begroting zal ook niet veel om het lijf hebben. Veel strijd is er niet geleverd en zal ook ver der niet gevoerd worden. De raad is tam, de gemeente floreert ondanks gelde lijke zorgen en mag zich met recht, niettegenstaande haar leeftijd, een mooie jonge dochter noemen. Voor de negen en dertig raadsleden zijn deze dagen verrukkelijk. Er zullen aan het eind van de volgende week maar weinig over blijven, die niet hebben gesproken. De kiezer kan dan tevreden zijn, de demo cratie is levend gebleken. Alleen het geluid van onze burger vader werd nog niet gehoord. In de Veluwse bossen hervindt hij zijn ge zondheid. En nu we dit schrijven, is de lentezon doorgebroken Advertentie Wij leveren prima vakwerk en zijn voordelig Goederen zonder prijsverhoging verzekerd Expeditie en Besteldienst „Tempo" ROZENSTRAAT 13 TEL. 20020 HAARLEM Minister Mansholt heeft bij de opening van de nationale bloemententoonstelling „Keukenhof" te Lisse o. a. het volgende gezegd: „Wij zijn wel wat van onze bloem bollenkwekers gewend, die producten op de wereldmarkt brengen, welke uniek zijn. Er wordt door de bloembol lenkwekers gevochten en geconcur reerd in de goede zin des woords, maar ook op ander gebied wordt getracht we tenschappelijk 't vak te steunen door de arbeid van het laboratorium voor bloem- bollenonderzoek onder leiding van Prof. van Slochteren, welke arbeid de volle aandacht van geheel Nederland verdient. Wat thans op „Keukenhof" geschieden gaat, verslaat alles, wat tot heden werd gepresteerd. We hebben daarvoor diepe bewondering en men kan in den lande nog veel leren, van hetgeen door samen werking in de bollenstreek werd be reikt We hebben op onze tochten door de bloembollenstreek een rustpunt no dig, en zulk een rustpunt vindt u op „Keukenhof". In de naaste toekomst zal „Keukenhof" als een schone bloemen tuin geroemd worden. Met de beste wensên besloot de minister zijn rede. De uitslagen van de partijen voor de onderlinge competitie luiden: Th. van WortA. Masteling 02 H. G. RumpJ. van Berkum 02 G. KraakJ. Lucas 11 G. FaaijC. Heesakkers afg. V. AndringaA. Andring# 02 M. HerbenA. Masteling 02 J. van Berkum—Th. Bandsma 2—0 P. HollenbergTh. van Wort 20 R. KokD. A. Rump 02 J. v. d. KroftC. Castricum 02 J. BeltermanTh. van Wort 02 G. HesselmanP. Hollenberg 02 A. ZegwaartJ. Belterman 20 J. HeijneJ. Opdam 11 JEUGDAFDELING Th. Kok Jr.B. v. d. Veldt 02 H. DerogéeM. Kok 20 K. KuikenJ. v. d. Veldt 20 F. KoeleveldG. Vink 20 B. Moors—F. v. d. Klugt afg. In de Donderdagmiddag voortgezette vergadering van de gemeenteraad wer den de re- en duplieken gehouden ten aanzien van de algemene beschouwin gen der begroting 1950. De heer ALBRECHT (P.v.d.A.) meen de, dat de samenstelling van het college juist is. Wil de sociograaf in 1951 zijn functie aanvaarden, dan moet er nu reeds een principe-besluit villen. De heer SCHIPPERS (K.V.P.) had met voldoening de antwoorden betref fende de industrialisatie beluisterd. Laat men de post voor de Prinsenbrug ver anderen in „werken voor industrialisa tie", dan lftn men alle kanten uit. Een in het leven te roepen dienst zal ook grote aandacht moeten besteden aar het behouden van de bestaande indus trieën. Toen de Holland Nautic b.v. fail leerde heeft het gemeentebestuur zich maar matig voor het eventueel uitvallen van werkgelegenheid geïnteresseerd. Mevrouw SCHELTEMA—CONRADI (V.V.D.) maande aan tot voorzichtig heid. omdat de overheid geen indus trieën moet gaan financieren, om goed te maken wat zij eerst via een belasting stelsel aan de ondernemer ontnomen heeft. Er moet echter veel in de Waarder- polder gebeuren, de Prinsenbrug is niet het meest urgent. Wethouder BAKKER (A.R.) verklaar de. dat de sollicitanten voor het socio grafisch bureau al bijna opgeroepen waren. De volgende begroting zal eer der komen, zodat b.v. in December 1950 de kwestie aan de orde kan komen. Wethouder ANGENENT zegde de ver andering van de post, als door de heer Schippers gewenst, toe. De raad zal vóór iedere besteding van het bedrag gekend worden. Wethouder HAPPé (P.v.d.A.) zette uit een hoe de reclame voor industrieën zal zijn. Een ongebreidelde concurrentie tussen gemeenten is dan niet te vrezen. Bij het hoofdstuk „Algemeen Beheer" behandelde de heer LOERAKKER (K.V.P.) enkele personeelsaangelegenhe den. Hij roemde het georganiseerd over leg en zou willen, dat arbeidscontrac tanten alleen voor inderdaad korte werken worden aangesteld. De heer v. BOCKHOVEN (P.v.d.A.) stelde vast. dat de lonen van het per soneel in dienst der gemeente gelijk lig gen met die in het vrije bedrijf. Hij meende, dat de belangen van het per soneel bij het huidige college van B. en W. veilig zijn. Hij laakte verder acties van de E.V.C. die slechts beogen onrust te stoken. Verschillende raadsleden voerden het woord over het fotograferen bij trouw plechtigheden in het stadhuis. Zij had den bezwaar tegen de monopoliepositie van één fotoman. De consument, aldus de heer VOOGD (P.v.d.A.), in dit geval het bruidspaar, heeft het recht om de fotograaf te kiezen, die hij wil. Wie niet kiest kan dan alleen terécht bij de „stadsfotograaf." Mevrouw KERKHOFF (P.v.dA.) was vol lof over de ambtenaar van de bur gerlijke stand. Zijn mooie woorden ver liezen echter weer waarde als de ene bruidsstoet de andere verdringt en op de kiek wil. Spreekster heeft onlangs meegemaakt, dat de ambtenaar vanwe ge het lawaai moest stoppen. Het aan houdend „ssstsstt" verhoogt de sfeer ook niet. Waarom kan er niet des middags getrouwd worden? Dan is een verdeling mogelijk. Het gemeentebe stuur is verplicht deze zaak ernstig te bezien. De communisten dienden een motie in om het gemeentepersoneel naast de ont. vangen 5 pet. alsnog 5 pet. loonsverho ging te geven. Niemand buiten deze he ren nam dit voorstel serieus. Wethouder BAKKER bracht hulde aan de afdeling van finantiën, die o.a. bij de invoering van de 5 pet. enorm werk heeft moeten verrichten. Het voortdu rend georganiseerd overleg tussen de gemeente en de bonden heeft de ar beidsvreugde in onze stad bewaard. Het gevaar, dat arbeidscontractanten langer onder dit contract zullen vallen dan nodig is, houden B. en W. nauwlettend in de gaten, evenals de pensioenmogelijkhe den voor deze catégorie. De motie der communisten noemde spr. een slag in de lucht, omdat men wel besluiten kan, maar zeker weet, dat ho gere instanties er geen goedkeuflng aan zullen hechten. Dat de raad bij het niet Advertentie Advertentie AMSTERDAMSE VAAKT 20 TEL 11053 GEBOREN: 21 Maart: M. Berkhof- de Bie, z. 22 Maart: E. NolenHoorweg, z; D. M. NeeleRotteveel, z. 23 Maart: S. van ArumFröhlking, z; A. C. van OijenGeukers, z. GETROUWD: 23 Maart: L. Hermans en M. J. Noest; P. J. M. Dammers en F. J. van Tongeren; G. J. van Holst en E. J. van Zijderveld; J. Choufour en A. Langeveld; P. Philippo en P. W. de Nijs. OVERLEDEN: 20 Maart: A. L. Rooijers. 60 j., Maraisstraat. Zowel in afgepaste als in stukgoed vitrages tonen wij U een pracht-sor. tering afgepaste glasgordijnen 14.25 10.85 8.75 5.50 MARQUISETTES - Voiles - Vitrages en etaminus, in breedten van 90 tot 150 c.m., een ruime keus in vele kwaliteiten, in prijzen variërend van 1.10 tot 6.00 per meter kV Kruissti W w Hl Kruisstraat 22 Haarlem BIOSCOPEN: Rembrandt: Dodenmasker (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Key Largo (18 j.); 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: The third man (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Der Prozess (18 j.), 2.30, 7.00 en 9.15 u.; City: Noodlanding in de jungle (18 j.R 2.15. 4.30. 7 en 9.15 u.; Spaarnctheater: Verraad en De dood in het zadel (a. 1.); 2.30, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 24 Maart Stadsschouwburg: Geloof en Wetenschap. Mevr. Nel Oosthout met „Jeanne d'Arc", (8 uur). Concertgebouw: Concert H.O.V. o. 1. v. Toon Verhey, solist, Jan Hesmerg, viool (8 uur). Zaterdag 25 Maart Stadsschouwburg: Mary Dresselhuys „Ba kersprookje" (8 uur). Huis Van Looy: Opening Voorjaarsten toonstelling genootschap „Kunst zij ons doel" (3 uur). Op de Intern. Slagersvaktentoonstel- ling te Utrecht, waaraan 643 slagers uit het eigen land en 102 van over de gren zen deelnamen, heeft de Haarlemse slager W. J. Broekhof, Kruisstraat 7, een eerste prijs gewonnen met een inzen ding jachtworst. Op het kruispunt Voldersgracht en Barrevoetestraat had gistermiddag om ongeveer half zes een aanrijding plaats tussen een fiets en een auto. De wiel rijder, die geen voorrang had verleend, werd per ziekenauto met een vleeswon de en een gekneusde linkerschouder naar het Grote Gasthuis vervoerd. aanvaarden van het communistische voorstel de belangen der arbeidersklas se zou verwaarlozen wees spr. veront waardigd van de hand. Wethouder GELUK (P.v.d.A.) deelde mede, dat de fotograaf-pachter samen' werking wil en soepel wil zijn, maar dat het niet erg botert onder de vakge noten. Zolang de overeenkomst duurt dat is 5 jaar, kan er niets verantwoord worden. Het rumoer bij huwelijksvol trekkingen wordt veroorzaakt door ge brek aan ruimte. Trouwen in de middag zal zeker niet gewild zijn. Het wachten is op verbouwing in het stadhuis. De vergadering werd daarna verdaagd tot Vrijdagmiddag. Op de onlangs gehouden vergadering van het Genootschap van de Stille Om gang, afdeling Heemstede, deelde de voorzitter, de heer J. Elsenburg mede, dat voor de heer J. de Boer, die het vorig jaar voor de vijftigste maal te voet de tocht naar Amsterdam heeft ge maakt, de onderscheiding „Pro Ecclesia" is aangevraagd. Het antwoord daarop is nog niet ontvangen, maar het bestuur verwacht spoedig een bevestiging uit Rome. De R.K. Middenstandsvereniging zal Woensdag 29 Maart de kroon op haar werk zetten ten aanzien van de Zaken- studieclub. Dan komt de directeur van het bekende „Succes-instituut", prof. dr. F. Roels, in Brinkmann spreken over het onderwerp „Psychologie in de reclame". Aanvang 8 uur. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft onlangs de schenking van natuur historische voorwerpen, de „Verzame ling Tinholt", van de heer K. Tinholt in dank aanvaard. Het ligt in de bedoe ling de verzameling Woensdag 29 Maart om 4 uur 's middags te openen en o.m. ter beschikking van het onderwijs te stellen. De opening zal plaats hebben in de Hartenlustschool aan de Vijver- weg. Advertentie BIJVULLEN en VERNIEUWEN van 's morgens gehaald, s avonds gebracht GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TELEF 11485 Het bouwen van een R. K. Tehuis voor Ouden van Dagen aan de Orionweg te Haarlem is thans opgedragen aan het Ondernemersbedrijf W. Thünnissen te Heemstede. Met het bouwen van het complex zal nu spoedig worden begon nen. De HVB organiseert aan het einde van dit seizoen'een tournooi om het kam pioenschap van Haarlem waaraan eer ste en tweede klassers kunnen deel nemen. Ook organiseert men een tour nooi om de Zilveren Schaal voor derde en vierde klassers. Hoewel de plechtige herdenking van het honderdjarig bestaan der St, Vincen tiusvereniging wegens praktische over wegingen verlegd is naar een latere datum, mag de werkelijke herdenkings datum niet voorbij gaan, zonder voor de jubilerende vereniging even de aandacht te vragen. Op 5 Januari 1850 vergaderden in het St, Jacobs Godshuis de heren J. W. Elsensohn, H. A, F. D. van Meeuwen, J, C. Renshuizen, W. Stooters, C. Ver meulen en h. van dér 'Voort Er werd besloten tot oprichting van een Vincen- tiusconferentie onder de bescherming van de H. BavoDe eerste en voornaam ste taak was: inlijving te vragen bij de Algemene Raad te Parijs, om deelachtig te worden aan alle geestelijke voordelen, die aan het lidmaatschap verbonden zijn. Op 25 Maart d.a.v. had deze inlijving plaats, dus is dit ook de dag, waarop de vereniging als zodanig werd erkend De werkzaamheden der jeugdige con ferentie begonnen met het m orde maken van een verboden samenwoning die door het in orde brengen der papieren kon ophouden. Kort daarop werd het huwe lijk voltrokken. Het eerste jaar steeg het aantal leden tot 17 en er werden 48 ge zinnen verzorgd Men sloot het eerste boekjaar met een nadelig saldo van 81 cent. De financiering was nog niet zo eenvoudig, want de burgerij kende de jonge vereniging nog niet, en de Hol landse aard van de kat uit' de boom kijken zal het zijne hiertoe hebben bij gedragen. Het financiële verslag doet ons verbaasd staan ever de fantastische be dragen, die de leden zelf uit eigen kas ter beschikking stelden. De exploitatie van 1852 gaf als uitgaven f 2396.70 en inkomsten f 2065.48, een nadelig saldo dus van f 331.22. In 1853 hield men een loterij die opbracht f 421.47. Voor de in gewijden zou het interessant zijn om de- hele geschiedenis na te gaan, maar ik heb deze cijfers gegeven, om ze te ver gelijken met de cijfers van de laatste tijd, om aan te geven hoe de vereniging zich te Haarlem ontwikkeld heeft. In Haarlem zijn nu 9 conferenties, die overkoepeld zijn door een Bijzondere Raad. Hierbij zijn tevens aangesloten twee conferenties te Heemstede en een te Santpoort Het totaal aantal leden bedraagt thans 210. Er zijn ook in de loop der tijd enkele liefdewerken op gericht' n.l. de kinderbescherming voor jongens. Stille armen, de bibliotheek, de Spijskokeri.j en het algemeen ma gazijn. Enkele cijfers van een der laatste jaren. Door de conferenties is uitgegeven in 1948 een bedrag van f 58110, het-welk bijeengebracht is door kerkcollecten, particuliere giften en in de wekelijkse vergaderingen door de leden. In geheel Nederland belie pen de totale uitgaven een bedrag van f 1.324,279, zodat Haarlem met onge veer 4.5 pet. hier geen kwaad figuur slaat. Het aantal regelmatig bezochte gezinnen was 324. Door het liefdewerk kinderbescher ming werd uitgegeven f 65.343.27, het geen voor een groot gedeelte door Rijks subsidie wordt gedekt Het liefdewerk „de Bibliotheek" leende in de 5 af delingen totaal uit, 74296 boeken aan 935 lezers met een uitgave van f 5188. Hier tegenover was er aan ontvangsten f 5148. Sinds drie jaar is er een nieuw liefde werk opgericht, dat is „de Vrije tijd". Dit stelt zich ten doel om door uitge zochte toneelstukken, lezingen en bio scoopvoorstellingen de gezinnen een ge paste ontspanning te geven en tevens in zogenaamde contactavonden de gods dienstkennis en het inzicht in godsdien stige problemen te verruimen. Bovenstaande getallen geven slechts weer, wat er op materieel terrein is ge presteerd. De resultaten op geestelijk terrein zijn alleen aan Hem bekend, die harten en nieren doorgrondt Voor ons allen geldt deze algemene regel: Wan neer het in het leven ons gelukt om één ziel uit de hel gezet te hebben, dan is het leven waard geleefd te zijn. Artikel 1 der Statuten geeft als doel der Vereniging: de Zelfheiliging dei- leden en wel door beoefening van het apostolaat en de Chatitas. De Vincen tiusvereniging is er dus op ingericht om haar leden tot betere mensen te maken door de beoefening van het grote gebod der liefde. Het is voor iedere mens een plicht om mede te helpen aan de uit breiding van het Gods Rijk, en ieder doet dat op zijn eigen wijze. De een geeft zijn persoon en zijn tijd, de ander helpt met zijn geld. Er zijn er die beide doen. Dit vraagt ook de Vincentiusvereniging van haar leden. In de eerste plaats de inzet van zichzelf, met daaraan verbon den het materiële offer. In de ontwikkeling der laatste' jaren is er in de beoefening der Charitas een aanmerkelijke wijziging gekomen. De verbeterde sociale toestanden zijn oor zaak, dat in vele gevallen de ergste nood niet meer aanwezig is. Maar in deze tij den van economische achteruitgang en depressie ligt de nood dieper. Om hulp te verschaffen moet men andere wegen inslaan dan vroeger. Dit andere en be tere inzicht is wel speciaal tot uiting ge komen na de laatste oorlog. De zorg voor de mensen is thans op een andere leest geschoeid. Het is thans niet meer alleen de vraag „hoe breng ik ogenblikkelijk hulp", maar men gaat dieper en men vraagt zich af: Wat is de oorzaak van de nood en hoe verwijder ik deze oorzaak. Op deze wijze is men er reeds meerdere malen in ge slaagd om afdoend te helpen en hele gezinnen maatschappelijk weer te paard te zetten en tevens ook geestelijk te res taureren. Het werk wordt hierdoor mooi en verheven en daarom zijn wij Vincen- tianen God dankbaar, dat Hij ons de Vincentius-vereniging gaf om aldus te mogen werken aan het heil van zoveel medemensen en hierdoor ook aan onze zelfheiliging. De Zandvoortse raad vergaderde Don derdagavond onder voorzitterschap van burgemeester Van Fenema. Het verzoek van het Comité Verzetsmonument Zand- vcort thans te mogen plaatsen in het Vijverpark ontlokte de heer VAN KUYK (P.v.d.A.) de opmerking, dat het jammer is dat men eerst een 'ontwerp heeft laten maken en later de plaats heeft uitge zocht. Bij de vormgeving kon men daar dus geen rekening mee houden. De heer SLEGERS (K.V.P.) betreurde het dat het kruis in het Vijverpark nu zal ver dwijnen. Men sticht nu een monument waaraan elk Christelijk symbool ont breekt Mevr. MOL (P.v.d.A.) pleitte ook voor behoud van het kruis, niet omdat er volgens haar een Christelijk element in zit red.), maar omdat zij do ver wijdering daarvan beschouwt als een ontwijding. De VOORZITTER zegt dat over het al of niet handhaven van het kruis nog overleg wordt gepleegd met de provinciale commissie. Het verzoek werd tenslotte toegestaan. Bij het voor stel tot verhoging van de subsidie aan de bijzondere kleuterscholen, betuigde de heer VAN DER WERFF (C.H.) zijn erkentelijkheid, maar wilde dat even als bij de openbare kleuterschool het schoolgeld zou worden verlaagd. De heer LINDEMAN (K.V.P.) zegt, dat de bij zondere schoolbesturen waardering moe. ten hebben voor wat de gemeente doet. Het schoolgeld is nu weliswaar hoger, maar als het verlaagd wordt, zal de ge meente weer hogere subsidie moeten geven en dat laat de begrotingspositie niet toe. De voorstanders van het bijzon der onderwijs dat door de gemeente op zo royale wijze wordt gesubsidieerd zullen voor hun beginsel wel enkele dubbeltjes per week offeren Het verzoek van de stichting „Alge meen Jeugdwerk Zandvoort" om een subsidie van f 1000 voor het instellen van een sociografisch onderzoek werd door de heer SIJTSMA (P.v.d.A.) warm verdedigd. De heer LINDEMAN (K.V.P.) heeft grote waardering voor het streven van de stichting, maar ziet in het ver zoek een principiële kant De stichting v/eet nog niet in welke vorm zij haar arbeid zal verrichten en om dat te on derzoeken vraagt zij al een subsidie van de gemeente. Laat de commissie met concrete plannen komen, dan zal spr. graag medewerken. Het voorstel is nu voorbarig. Spr. gelooft trouwens niet, dat de Zandvoorter jeugd zó uitzonderlijk is dat hier zulke afwijkende factoren in het spel zijn, dat hier een diepgaand onderzoek moet ingesteld worden. De heer VAN KUIJK (P.v.d.A.) was geest driftig over de hier bereikte samenwer king van grote bevolkingsgroepen. De katholieken werken helaas niet actief mede, maar hebben wel hun sympathie betuigd. Hier wordt een geestelijk be lang gediend Da VOORZITTER verde digde uitvoerig de plannen van de stich ting en wees op de grote gevaren, welke Zandvoort als badplaats voor de jeugd oplevert. Met de stemmen van de K.V.P.- fractie tegen werd tenslotte besloten zo mogelijk nog dit jaar een bedrag van f 1000 te voteren voor dit onderzoek. Bij het voorstel om ruim f 86.000 te voteren voor de verbouwing van de Wim Ger- tenbachschool betoogde de heer SLE GERS (K.V.P.) dat het schoolgebouw niet voldoet aan de eisen van de tijd. Aanvankelijk had ir. Friedhoff in zijn saneringsplan het verdwijnen van deze school opgenomen, nu blijkt, dat if- Friedhoff zijn standpunt heeft gewijzigd, maar spr. is van mefiing, dat dit punt te druk is om daar een school te hand haven en als het tramstation verlegd wordt, is deze plaats nog ongunstiger. Daarom wil spr. de verbeteringen tot het uiterste beperken. De commissie voor publieke werken heeft na ernstig on derzoek bezuinigingen tot een bedrag van f 13.000 voorgesteld en spr. is het daarmee eens. De heer VAN KUIJK (P.v.d.A.) acht het aanbrengen van nieu we kozijnen niet nodig. De VOORZIT TER achtte het geen bezwaar dat de school niet op een rustig punt staat, de leerlingen kunnen zich daardoor oefenen in het opvoeren van hun concentratie vermogen. Weth. KERKMAN geeft een technische toelichting. Spr. laat de ver nieuwing van de kozijnen achterwege, waardoor het crediet tot f 83.000 wordt verlaagd. De andere bezuinigingen léve ren, bij een afschrijvingsduur van 50 jaren een besparing op van bijna f 400 per jaar. Als men het voorstel aanvaardt, krijgt men een schoolgebouw dat er ma6 zijn. Het voorstel werd met 8—5 stem men aanvaard. Aan de stichting Touring Zandvoort werd in erfpacht gegeven een perceel grond aan de Kostverloren- slraatNoorderduinweg, waarop een huis zal worden gebouwd als hoofdprijs van een te houden loterij. Enkele leden wilden de grond liever verkopen, maar de voorzitter toonde aan, dat de finan ciële lasten dan te zwaar zouden worden De prijswinnaar zal zeker gelukkig zijn met een woonhuis, ook al staat het op erfpachtsgrond Bij de rondvraag vestig de de heer Siegers de aandacht op de vertraging,, welke de schoonheidscom missie soms veroorzaakt door beoorde ling van onbetekenende bouwplannetjes. De voorzitter zegde een onderzoek toe. In het geheel gerestaureerde „Dreef- zicht" gaf Albert de Klerk met zijn „Aerdenhouts Vrouwenkoor" een con cert ten bate van de Stichting „Meer en Bosch" te Heemstede. Het zaaltje is qua uiterlijk en inrichting bijzonder geschikt voor een intieme kunstuitvoering. Het schept een rustige en gezellige sfeer, met het gevolg: men zet- zich behaaglijk neer en beluistert met een zeker welbe hagen het aangeboden programma. Echter zingt men in dit zaaltje blijk baar niet gemakkelijk. De hoge sopraan partijen klonken in enkele werkjes van Sweelinck althans niet fraai, en toch bezit dit koor ook in deze partijen zeer mooi stemmateriaal. Dit viel bijna voortdurend in de andere zangnummers op. Deze nummers, die voor deze omge ving beter voor de stemmen lagen, klonken daardoor niet alleen mooi, me nigmaal zelfs weelderig (Sopraan II!), maar de voordracht Gebed voor de Vrede van Sas Bunge en geestige typering Conseil aux Amants et aux Fillettes van Maxime Jacob kwamen volkomen tot hun recht. Dat was een artistieke vertolking van muziek, die di rect treft en boeit. In Sas Bunge's Gebed ontroerden ons vooral de bewogen smeking van het tweede en de berouwvolle schuldbeken tenis in het derde deel. Van Jacob's werkjes de fijne, rake karakterisering. Muziek verre van cónventioneel en toch hoogst natuurlijk en bevattelijk ge schreven. Pianist Sas Bunge droeg de Chroma tische Fantasie en Fuga van Bach be nevens de Suite: Prélude, Sarabande et Toccata van Debussy voor. De fortissi mo-klank deed wat droog en stug aan, in de overige sterkte graden was de klank genietbaar, menigmaal mooi ge- timbreerd en zo transparant mogelijk gehouden. Steeds sprak uit het spel warmte en gloed, het hart van een hoogstaand artist. Veei publiek, volle aandacht en gro te dankbaarheid. Dirigent en pianist ontvingen bloemen uit do eigen kweke- hii van „Meer en Bosch". OL. KOOP Advertentie Heemstede Tel, 28810 Raadhuisstraat 65, Heemst. Dreef 203 Dreef-Garage: lehem en Het laatste Oordeel. Verder een passiewerk en een groot aantal lie deren. Inzake het schrijven van zowel kerkelijke als wereldlijke werken schreef dr. Kat in reeds genoemde Ge- schiedenis de volgende, rakë opmerking: „De componist heeft hiermede de moge lijkheid aangetoond, dat men eigentijd se muziek kan schrijven en tevens kerk musicus zijn". Van bovengenoemde werken is in Ne derland weinig bekend. Van het Kerst- „Haarlem is zonder de uitvoeringen van onze oratoriumverenigingen en van oratorium herinneren we ons slechts de H. O. V. ondenkbaar," zo schreven we enkele weken geleden bij de aankondi- enkele fragmentarische uitvoeringen ging van een nieuwe serie concerten. Hieraan hadden we nog kunnen toevoegen: met orgelbegeleiding in een katholiek ook is onze stad ondenkbaar zonder de jaarlijkse uitvoeringen van grote passie- kerkgebouw. Van al het overige werken. Geen stad in Nederland, althans niet in verhouding tot het aantal inwo- uitvoeringen van „Het laatste oordeel ners, kan zoals Haarlem op zoveel jaarlijkse passie-uitvoeringen boqen. onder persoonlijke leiding van Pei in 1905. die groot opzien hebben gebaaiü. jaren later verbond Kardinaal Sarto, De directie van het in Den Haag ge- Patriarch van Venetië, hem aan zijn vestigde Italiaanse Opera-Gezelschap Dom. Paus Leo XIII benoemde Perosi had Perosi uitgenodigd een aantal uit- tot dirigent van de Pauselijke Kapel, een voeringen van eigen werken in hof- en positie, die hij eerst definitief aanvaard- hoofdstad te leiden, met als hooiawerk de, toen Kardinaal Sarto als Paus Pius X „Het laatste oordeel". Het programma de Pauselijke troon besteeg. was aangevuld met orkestwerken en so- t. loliederen. De heer Beyersbergen van P^osi's kerkmuziek schonk door haar Henegouwen had in Den Haag een groot melodisch karakter en praktische schrijf- „mpnoH koor gevormd, solisten van De uitvoering van Bach's Mattheus- passie is reeds sinds tientallen jaren op Palmzondag (later op Witte Donderdag en Goede Vrijdag) traditioneel. En al hoewel de. dag minder geschikt is, ver dient de thans aangekondigde uitvoe ring op de tweede Paasdag in de Ne derlandse taal mede de aandacht, om dat deze plaats vindt in de meest ge schikte omgeving: de oude Bavokerk. Alhoewel niet jaarlijks, kwam de Jo- hannespassie van Bach ook meerdere malen tot uitvoering. Dit jaar wordt een unicum op passiegebied. Van Bach kan men niet alleen de Matthaeus- en Johannespassie, maar ook de. Lucaspas- sie bijwonen (van de Marcuspassie zijn slechts enkele fragmenten gevonden), in concertzaal. Oude Bavo-, Nieuwe en Ba- kenesserkerk. Daarenboven komt ons Koor Katho liek Haarlem met de Marcuspassie, ge componeerd door de Italiaanse compo nist Don Lorenzo Perosi, alom bekend door zijn kerkmuziekwerken. Dit werk beleeft zijn eerste, uitvoering in Neder land! De kathplieke kerkzangers en vrijwel alle bijwoners van gezongen kerkdien sten kennen de componist Perosi door de talrijke uitvoeringen van zijn mis- composities: Pontificalis I en II. Eucha- ristica, Benedicamus Domino, Davidica, de A tre Voci, Requiem en vele andere kleinere toonwerken. Omstreeks 1900, toen het ene deel van onze kerkkoren de z.g. nieuwe, de Regenburgse richting (genoemd naar de Regenburgse kerkmu- ziekschool) ging volgen en het andere deel zich nog bepaalde tot het genre Viottta-Verhulst-Heinze om van de arrangementen ofwel onartistieke omzet tingen der werken van de grote mees tafe'ndterzeUcn^n|eVvNie?e0orgdbt- ^=d geTelscfiapTongen"JehoJfd- 'eleiding bijzonder aan de' „ouderwetse Kn^^vervuld^lie^testi-umentale6 eedeef terkkoren" grote voldoening. De volge- |ln2 vervulde het instrumentale gedeel- lingen van Regensburg vonden deze teIT muziek veelal te werelds, sentimenteel succes was^^_ l gioot. Zowel en theatraal. Ze vormde dan ook een ^ct werk als de uit ring er van maak- groot contrast met die van de Regens- °P aanwezigen een diepe indruk, burgse school, welke doorgaans eenvou- Het applaus dat tenslotte losbarstte was dig, soms zelfs sober was gehouden en ongewoon langdurig en nam een echt tegenover de „oude" Nederlandse rich- ovationeel karakter aan. Het meest viel ting wel kerkelijker aandeed, al stond de plastische en bezielende dirigeerwijze ze ver ten achter bij de Palestrijnse van Perosi op. Met het aanhalen van school. Niet te verwonderen was het, slechts enkele woorden uit de recensie dat Perosi's oprecht geschreven, zeer geschreven door Daniël de Lange, di- melodieuze muziek langzamerhand in de recteur van het Conservatorium en ver- smaak van bijna alle kerkkoren ging slaggever van het toenmalige „Nieuws vallen. Langzamerhand, want van offi- van den Dag" kunnen we eigenlijk al ciële zijde werd het werk van Perosi volstaan. niet bepaald aanbevolen. O.a werd op Nadat Daniël de Lange met waarde- een cursus, in 1903 door de St. Grego- ring over het werk had geschreven riusvereniging gehouden, door één der hij noemde Perosi als componist zo geen sprekers geconstateerd, dat de muziek genie dan toch een man van groot ta- van Perosrtde ontwikkeling van de ker- lent besloot hij zijn bespreking met kelijke muziek in ons land achteruit hem te schetsen als dirigent. Hij deed zette! dit met deze enkele, doch sterk type- Maar daar tegenover staan ook andere rende woorden: meningen. Zo stelde dr. P. J. de Bruijn, „Perosi is een geboren dirigent", pr. in „Muzikale Ommegang" (1948) zeer Een poging na de eerste wereldoorlog terecht by een bespreking van de popu- door de Amsterdalnse Kunstkring, di- lanteit, die Perosi's muziek geniet, on- recteur Hubert Cuypers, gedaan'en ge- vrSS,ch%iHwiGP0ndPNv?^«rllno?berusï steund door vele notabèlfn, om Pcnfsi vrije schrijfwijze, ae vraag. »,ox berus eens in Amsterdam te doen ontre- ze op de eerlijkheid en blijheid van deze A™y«ffaam te doen optre- werken. die, met alle schaduwkanten, ,„„r w d i, ii toch de klare onschuldige en gelovige f.s de 55 j geestesziek. De geest weerspiegelen van het blijde Kind ^enmaligeontrcdderde maatschappij, Gods, dat Perosi is?» "?.inder, guitige toostend van de Six- - Geschie- tynse kapel, daarbij gevoegd de dood - En dr Kat merkte in zijn -,r ters maar met te spreken werd. denjs der Kerkmuziek" (1939) op- baan- van zijn moeder, maakten Perosi zwaar p""5i'c brekend werk (b.v op harmonisch ge- zenuwziek (na 1923 duurde het nog ge bied) deed de muziek hier niet, maar r"'me tijd, vooraleer Perosi van zich zijn zuivere en natuurlijke muzikaliteit a« componist deed spreken), zette de vensters open, die door al te Hu heeft dirigent Albert de Klerk het streng Caecilialisme waren gesloten ge- prijzenswaardig initiatief genomen met houden". zijn koor „Katholiek Haarlem" de Mar- Bovengenoemde kerkmuziekwerken cus-passie uit te voeren. Men kan nu één vader.* de organist van de Kathëdraaï'te schreef Perosi in zijn eerste periode. La- der beste niet-kerkelijke werken van Tortona (Piemonte). Zes jaren later tGr verschenen van zijn hand omvang- deze componist beluisteren. Albert de gaf hij in de Accademia de Sancta rijker, diepzinniger en daardoor waar- Klerk en het koor staan natuurlijk voor Cecilia te Rome een orgelconcert en devoller werken, o.a. Oratoria, zoals een goede uitvoering borg. Op de in studeerde vervolgens te Milaan en te Kerstoratorium, De opstanding van La- houd van Perosi's Marcus-passie komen Regensburg In 1881 werd hij directeur- zarus, De Verrijzenis en de Hemelvaart wij morgen nader terug, organist van de Dom te Insola en vier van Christus, De kindermoord te Beth- OL. KOOP Perosi's muziek alhier „ingevoerd". Men vernam van Perosi, dat hij bin nen enkele jaren een schitterende car rière had gemaakt. Geboren in 1872 ver ving hij al op 10-jarige leeftijd zijn Er hangt een grijze lucht boven de stad en traag valt de mistroostige motregen. Wie óp zo'n middag door de stille straten gaat, treft hier en daar ineens de vreugde van erepoorten en wapperende vlaggen. Zo was het gis teren, zo is het vandaag. Telkens komen jongens terug uit Indonesië en het is een ontroerend tafereel. Dagen tevoren gingen actieve buren met een lijst de straat rond, een geschenk werd ge kocht, klein of groot, naar gelang de lengte van de straat en de inhoud van de beurzen. Is dan eenmaal de dag van de thuiskomst aangebroken, dan lopen de bestellers van de bloemenmagazijnen aan en' af, een ere-poort is uit de grond gestampt, wie nooit de vlag uitstak, laat ineens de timmerman komen om een splinternieuwe vlaggestok aan de gevel te bevestigen en de nerveuze stemming groeit naar gelang het verwachte uur van thuiskomst nadert. Een vader op z'n Zondags loopt met grote passen door het huis. een moeder zit achter het ven ster, pinkt van louter alteratie een traan weg, zussen en broers flankeren de deur, een buurjongen is op de fiets gesprongen, de repatriëringsbus tege moet; komt na korte tijd ademloos aan rennen: „ik heb ze gezien, ze komen direct". Buren stromen bijeen. de ere-poort gaat schuil achter de dikke haag van vrienden en bekenden. Een luid getoe ter: hij is er! Een gebruinde jonge kerel stapt lenig uit de bus. een deur gaat open, een schreiende moeder omhelst sprakeloos haar jongen. De buurvrou wen pinken een traan weg, buurman vindt, dat Piet langer is geworden en mager. „Kun je lol hebben", gichelen de buurmeisjes, ,,'t was altijd zo'n leuke knul". En de gerepatrieerde Piet, die al les klein en eng om zich heen vindt, ge wend als hij is aan de ruimte, wordt overstelpt door gevoelens, raakt onder de indruk van alle hartelijkheid. Straks zal hij het weer moeilijk krijgen: hij moet weer wennen aan 't normale burgerleven. Nu echter is alles zon en vreugde. Wat maken zulke dagen ons prettig. Ze doen de echte gemeenschapszin groeien, brengen de mensen dichter tot elkaar. Winst ook voor het thuis-front. zo'n repatriërende jongen. Advertentie HAARLEMS BEDDENSPECIALIST JANSWEG t/o Station - Telef. 1432!) GOYA (R. Lloyd), pass. 24 Mrt. Pe- rim, n. R'dam. WATERMAN 24 Mrt. te R'dam. Vele autoriteiten, o.a. luitenant-gene raal C. Giebel, generaal-majoor W. Baay en generaal-majoor E. Engles, waren hedenmorgen te Rotterdam aan wezig bij de ontscheping van de 1634 militairen, die met het troepen-trans portschip „Waterman" naar Nederland repatrieerden. Er waren o.a. vier com pagnieën luchtvaarttroepen aan boord. Woorden van welkom werden gespro ken door luitenant-kolonel jhr. D. J. A. A. Lawick van Pabst, namens de Konin gin, de staatssecretaris van Oorlag, mr. W. H. Fockema Andreae, namens de re gering en luitenant-kolonel P. H. Lach de Bere namens de inspecteur-generaal van de Kon. Landmacht. Prins Bern- hard. Gedurende de reis is er een kermis gehouden, waarvan de opbrengst als volgt werd verdeeld: f 1.000 voor het Margrietfonds, f 1.000 voor het jeugd Roode Kruis en f 242.70 voor de nage laten betrekkingen van in Indonesië gesneuvelde militairen. Op Dinsdag 18 April a.s. organiseert de Zandvoortse politiesportvereniging een voetbaltournooi, waaraan wordt deelgenomen door de politie-elftallen van Haarlem. Heemstede, Bloemendaal, Beverwijk, Velsen en Zandvoort. IJMUIDEN, 24 Maart 1950 Loggers KW 7 f 18100, IJM 74 f 4785, IJM 52 f 800. Prijzen per kg. heilbot f 2,20, grote tong f 1.951,85. groot middeltong f 1.90 1,85, klein middeltong f 1.951,80 tong I f 1,70—1,63. tong II f 1,28—1,18, tar bot I 2,252.Per 50 kg.: kleine schel vis f 3027, kleine kabeljauw f 2315, grote schol f 52, middelschol f 53—26. kleine schol f 19—11. bot f 13—8, schar f 128, zwarte poon f 1310. Per 125 kg.: grote kabeljauw f 12858, grote wolf f 60. Aanvoer 1320 kisten, geen haring. Advertentie 'n zaak van vertrouwen Koop daarom 'n le klas merk bij TECHNISCH GROOT! GR. HOUTSTR. 131 SMEDESTR 1 Bet in overleg. Prijzen v.a. 107 (Niet-officiële Koersen) 3(4 Nederl. 1941 314 pCt. Ned. 195C 3-31/9 Nederland 194'. 3 Ned. 62-64 t>ei fat Inschr. Grtbk '46 8 pCi Ned. Bande) Mb eer- A.K.U. Van Berkels Pa tem Calvé-Delft eert Van Gelder Kon. Boogovens een Unilever eert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" RuOOe HoU. Amerika Uln Kon. N. Stoorab Mi Ned. Scheepv Ome B.V-A. Dell Mi1 eert 3% Nederl. 150 Vorig Opening slot 24/3 10064 9912 99« B314 98A 99!3 98-& 153 178 178 11514 138 161)4 165 21541 215), 279% 168% 225 27944 280 141 139 156U 13344 133)4 139% 141 13714 139 136 135 23/3 Anaconda Coppet 28% Bethlehem Stee) 34% Chrysler Corp. 67% General Electric 46% General Motors 77% Hudson Motors 14 Kenheeott Coppei 50% Montgomery Ware 57 North American Cc 21 V* Radio Corp. 15% Republic Steel 26% ■Shell Union OU 39% Southern Pacific 53 Southern RaUwaj 34% Tidewater 23% UB. Steel 32% 22/8 28 «4 34'4 67-a 4714 7714 I41Z 51 ts 57 V4 2144 1314 27 40 5244 3444 2444 32)4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2