GEHEIM OVERLEG OVER DE VERDEDIGING VAN EUROPA Duits grondgebied in ons land definitief onteigend m m mm I m Besprekingen heden in Den Haag begonnen Behoefte aan kolen in Nederland zeer sterk gestegen Een ton verduisterd I TFFftT O ZVÜRTKOP Import van een paar millioen ton zal noodzakelijk blijven Grote'meevaller voor boeren in Midden-Limburg KATHOLIEK VERZET AFBREUK GEDAAN Moord te Nieuwkoop LillJll/U VRIJDAG 24 MAART 1950 PAGINA 3 Vredescomïté wil demonstreren Shampodor Samenstelling der delegaties van V. S. Plannen nog voorlopig PRIVILEGES INDONESISCHE IMPORTEURS Aanval op monopolie van K.RM. KORTE STAKING BIJ DE ROTTERDAMSE TRAM Tien jaar geëist Twee jaar geëist tegen procuratiehoud er Twintig jaar geëist tegen hoofddader Honderd en dertig motor rijders in Voorjaarsrit 0164^ cellofaan SA- gedwarsboomde Vertaling JOHANNA PERENBOOM TREINONTSPORING BIJ REUVER IN LIMBURG As van goederenwagen gebroken Schot doet recordpoging op circuit Zandvoort Interacademiale sport wedstrijden Biljartkampioenschap 38/2 te Leeuwarden begonnen Nieuwe tegenstander voor Luc van Dam Sportsnippers (Van onze Haagse redactie) Hedenmorgen is op het Hoofdkwartier van de Generale Staf aan de Was- senaarseweg in Den Haag een bijeenkomst begonnen van de Noord-Atlantische Voorzieningsraad onder voorzitterschap van de 60-jarige Amerikaan Hubert Howard. De 28e van deze maand komen voorts onder presidium van generaal Omar Bradley, bekend uit de Noord-Afrikaanse veldtocht, eveneens in Den Haag bij een de' stafchefs van de landen, aangesloten bij het Noord-Atlantisch Pact, te zamen vormend het N.-Atl. Militaire Comité en op 1 April vangt hier tenslotte zjjn besprekingen aan het Noord-Atlantisch Defensie Comité, waar zitting in hebben de ministers van de defensie der verschillende landen. Deze laatste ver gadering staat onder leiding van de Amerikaanse minister L. A. Johnson. Wij vermoeden zo, dat de lezer, die zich geen gespecialiseerde kennis heeft eigen gemaakt van de NATO, d.i. de „North Atlantic Treaty Organisation", nu door de bomen het bos wel niet meer zal zien en daarom lijkt het niet on dienstig in het kort enige opheldering te geven over de betekenis der genoemde lichamen. De Voorzieningsraad dan moet er zorg voor dragen, dat de algemene verdedi gingsplannen voldoende ondersteund worden door de plannen voor productie en bevoorrading. Hij brengt hierover rapport uit aan het Defensie-comité, hetwelk een adviserende functie heeft. Dit Militaire Comité krijgt op zijn beurt te oordelen over de aanbeve lingen van de Permanente Groep (vertegenwoordigers van de Ver enigde Staten, Engeland en Frank rijk), die de laatste verbinding vormt met de vijf regionale groepen. Een half jaar geleden is deze organisatie op papier in Washington klaarge maakt; eind November is men het in Parijs eens geworden over de stra tegische plannen en sindsdien is in de regionale groepen verder gewerkt op deze Parijse basis. Op 14 en 15 April komt te Brussel de regionale groep, die „Western Union" heet, bij een. Boven het Militaire Comité en de Voorzieningsraad staat derhalve het Defensie-Comité, dat op 1 April een groot aantal onderwerpen in behande ling neemt. Het is echter- niet zo, als onlangs door Reuter werd gemeld, dat daarbij de maritieme kwesties voorop staan. Het feit, dat, samenvallend met de Haagse besprekingen, Britse, Ameri kaanse, Canadese en Nederlandse ma rine- en luchtmachteenheden gezamen lijke oefeningen houden, is niet meer dan een coïncidentie. De aandacht bij het overleg te Den Haag schijnt vooral gericht te worden op de taak van de strijdkrachten in hun onderling ver band. Ongeveer in hetzelfde vlak als het Defensie-Comité ligt het Financiëel- Economische Comité, dat 29 ,Maart te Londen zal vergaderen onder leiding van Harriman en boven dit alles staat als leidinggevend orgaan de Noord- Atlantische Raad, die is samengesteld uit de ministers van buitenlandse zaken der twaalf deelnemende landen, welke Raad waarschijnlijk in April of Mei bij eenkomt. Men kan echter na dit overzicht bepaald niet zeggen, dat de geïnte resseerde leek nu ook enig inzicht heeft in wat er feitelijk wel en niet aan de hand is met de verdedi ging van West-Europa. Het overi gens begrijpelijk stilzwijgen ten aan zien van militaire plannen is zover doorgevoerd, dat men thans niet weet of er reden is tot vertrouwen dan wel tot pessimisme. r Advertentie nAScW^ftC Met het vliegtuig uit honden arriveer de Donderdag op Schiphol prins George van Denemarken, die aan de besprekin gen van de militaire Voorzieningsraad in Den Haag deelneemt. Principiële taakverdeling, zelfverdedi ging, onderlinge bijstand en productie plannen maken daarom op verschillen de waarnemers de indruk van even zo vele slagen in de lucht te zijn en waar geen of nauwelijks enige positieve re sultaten of redelijke vooruitzichten worden gesteld, klinken de critische stemmen welke men de laatste tijd uit Frankrijk en Engeland heeft kunnen beluisteren, des te luider, zodat bij ve len een zeker sceptisme onmiskenbaar groeiend is. Beproefd wordt aangaande het overleg te Den Haag wat meer klaarheid te scheppen tegenover de buitenwacht, doch het is vermoedelijk verstandig zich daaromtrent geen grote illusies te maken. Intussen hebben de communisten het nodig geoordeeld hun stem te verhef fen tegen de aanwezigheid van zoveel militaire deskundigen. Met lede ogen zien ze, dat ruim driehonderd personen uit twaalf landen op het eind van deze maand in de Vieux Doelen, Kasteel Oud-Wassenaar, des Indes, Kurhaus en andere hotels neergestreken zullen zijn. H*n „Vredescomité" gaat dan ook van avond protesteren bij de Amerikaanse ambassade „omdat de inwoners van Den Haag, die zich nog de slavenarbeid voor de bezetter, de V-wapens en de verwoesting van het Bezuidenhout her inneren, in vrede wensen te leven". Generaal Omar Bradley, voorzitter van het college van stafchefs der Ver enigde Staten, wordt vergezeld van zijn adjudant luitenant-generaal Willard Crittenberger en van generaal-miajoor Lyman Lemnitzer, directeur van de af deling militaire bijstand van het Ameri kaanse departement van Defensie. De Amerikaanse minister van Defen sie, Louis Johnson, voorzitter van de de- De heren H. Wemmers, directeur van de Staatsmijnen, en ir. P. Wlrtz, directeur van de Oranje-Nassaumijnen, hebben enige tijd geleden voor de leden van de Mijnindustrie- raad een tweetal voordrachten gehouden, waarin zij onderwerpen bespraken, welke van groot belang zijn voor dc toekomstige gang van zaken in het Nederlands mijn bedrijf. De heer Wemmers gaf in rijn voor dracht een beschouwing over de kolenposi- tie van Nederland en de overige Europese landen, waarmee Nederland ten aanzien van de. kolenproductie samenwerkt, Ir. Witt2 belichtte enkele aspecten van de binnenland se kolenmarkt. De heer Wemmers wees erop, dat het voor Nederland ook in de toekomst noodzakelijk zal blijven om kolen te importeren. Deze import zal jaarlijks verscheidene milhoenen tonnen moeten bedragen, wil men de in dustrie behoorlijk kunnen voorzien en tege lijk ook voldoende huisbrand kunnen leve ren. Nu in de voornaamste kolenproducerende landen van Europa de productie stijgt, be gint langzamerhand het moment te naderen, waarop men aan de Europese vraag naar ko len zal kunnen voldoen zonder import uit Amerika. Voor de landen, aangesloten bij de E.C E. (Economische Commissie voor Europa), Groot-Brittannië, Bizonië en de Saar, Frankrijk, België, Polen met Silezië en Nederland, is de totale kolenproductie voor 1951/52 geraamd op ruim 564 millioen ton. De behoefte aan steenkool van alle bij de E.C.E. aangesloten landen over dezelfde pe riode wordt geschat op ongeveer 557 millioen ton. Ir. P. Wirtz wees erop dat de behoefte aan kolen sterk gestegen is in ons land. Dit geldt het sterkst voor de electrische centra les en de gasfabrieken. Ook het overige industriële verbruik is echter groter ge worden en deze toeneming zal zich nog ver der voortzetten naarmate de industrialisatie vordert. Tevens zal de behoefte aan huis brand blijven stijgen overeenkomstig de groei van de bevolking. Men mag het ver bruik over enkele jaren bij een vrije markt dan ook op minstens 16 millioen ton per jaar schatten, waartegenover een productie van ongeveer 13 millioen ton zal staan. De conclusies door de Mijnindustrieraad getrokken luidden: A De verhouding van de tegenwoordige binnenlandse kolenprijzen tot die van de grote exportlanden en de mogelijke ontwik keling van deze verhouding manen tot de grootste voorzichtigheid bij het nemen van maatregelen, die tot verhoging van de kost prijs leiden. B. Een verstoring van de juiste prijsver houdingen, als onder A. bedoeld, door het toelaten van prijsverhogingen, die niet com, mercieel zijn verantwoord, brengt de regel matige afzet en dus de continuïteit van de werkgelegenheid in gevaar. C. Het is noodzakelijk, dat wordt ge tracht de productiekosten te verlagen door middel van maatregelen, welke ook van so ciaal standpunt uit verantwoord zijn. D. Door vergroting van de productie dient te worden gestreefd naar minder afhanke lijkheid van het buitenland. Ofschoon de invoering van de vijf procent loonsverhoging in het mijnbedrijf ook de kolenprijzen zal doen stijgen, kon deze maat regel, ondanks de bovenvermelde conclusies van de Mijnindustrieraad, niet achterwege blijven. Overeenkomstig de afspraak bij het landelijk overleg omtrent de te volgen loon politiek zuilen echter ook in het mijnbe drijf maatregelen tot verhoging van de pro ductie worden toegepast, teneinde de toege stane loonsverhoging economisch verant woord te doen zijn. Aan de besprekingen van het Noord- Atlantische defensiecomité, die op 1 April te 's-Gravenhage zullen aan vangen, zal van Nederlandse zijde worden deelgenomen door de minis ter van Oorlog en van Marine, mr. W. F. Schokking. Aan de bijeenkomst van het Noord- Atlantische militaire comité, die op 28 Maart begint, zullen deelnemen de voorzitter van de Nederlandse verenigde chefs van staven, de chef van de generale staf, generaal mr. H. J. Kruis, de chef van de marinestaf, vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe en de chef van de luchtmachtstaf, luitenant-generaal C. Giebel. Gene raal mr. H. J. Kruis zal als woord voerder optreden. De Nederlandse delegatie bij de zitting van de Voorzieningsraad staat onder leiding van dr. P. Schoen maker, Nederlands gedelegeerde in deze raad. fensiecommissie van het pact, vertrekt Dinsdag naar Den Haag. Hij zal verge zeld worden door zijn plaatsvervanger Paul Griffith. Generaal Bradley heeft voor zijn ver trek aan persvertegenwoordigers ver klaard, dat men niet moest verwachten, dat de West-Europeanen de kolen uit het vuur moesten halen, of dat de Ame rikaanse troepen slechts op zouden tre den in bepaalde gebieden. Hij legde er de nadruk op, dat alle plannen, die tot nu toe ontworpen wa ren, van tijdelijke aard waren en dat alles herzien zou borden, zodra men in staat zou zijn het hele militaire poten tieel van alle pactlanden in te schake len. De Amerikaanse minister van Defen sie deelde mede, dat de wapens, die thans in de opslagplaatsen te New York op verscheping liggen te wachten, be doeld zijn voor de bewapening van de 25 divisies, die door de andere landen geleverd zullen worden. Hij zeide, dat de grondslagen voor de defensieve plannen thans gelegd waren, maar dat men nog steeds verder werkte aan de vervolmaking van die plannen. Generaal Omar Bradley, die heden in ons land arriveert In een Indonesische regeringsverkla ring wordt gezegd, dat tweeërlei hulp zal worden geboden aan de importeurs in een poging de nationale economie op 'te bouwen. 1. Credieten te verlenen aan Indone sische importeurs, „omdat de Indonesi sche maatschappijen niet in staat zijn voldoende kapitaal te verwerven om de zware financiële last te dragen welke het nieuwe buitenlandse-valuta-schema oplegt". 2. Voor Indonesische firma's een vast percentage van de importhandel te re serveren. Intussen meldt de plaatselijke pers. dat de eerste nationale in'ter-insulaire scheepvaartmaatschappij, welke Indone sisch bezit is. hier is opgericht. Deze maatschappij is de „Jakarta Lloyd", welke begon met een kapitaal van 30 millioen gulden. Het bericht zegt, dat de maatschappij nieuwe schepen in het buitenland zal bestellen, waaronder in Nederland. Te kennen werd gegeven, dat het doel van de maatschappij is het inter-intersulaire monopolie van de Kon. Java China Pa- ketvaart Mij. te breken. Donderdagmorgen weigerden ongeveer honderd man van de Centrale Werkplaats van de Rotterdamse Tramwegmaatschappij aan de Kromme Zandweg te Rotterdam aan het werk te gaan. Deze actie ging buiten de bonden om. De directie had aangekon digd, dat de tarieven, die nooit officieel goedgekeurd zijn, op advies van het mi nisterie van Sociale Zaken zouden verdwij nen. Eerst na het opheffen van de tarief regeling. aldus de aankondiging der di rectie zou zij bereid gevonden kunnen wor den de vijf procent loonsverhoging toe te staan. Besprekingen tussen de Unie van Spoor- en Tramwegpersoneel en de directie der R.T.M. leidden gistermorgen intussen tot een voorlopige regeling, met bet gevolg dat 's middags bet werk werd hervat. De Zoon van fëdcdeïhowim 3«. Zodra hij de kleine gestalte weg ziet schietenis de Noorman opgesprongen. Doch bijna gelijktijdig laat hij het opgeheven zwaard weer zakken. Want met één oogopslag heeft hij het kleine figuurtje herkend. Zelfs na al die jaren kan hij zich niet vergissen. Zó kan er maar één uitzienPum-Pumroept Eric verrast. Een trek van intense verbazing verschijnt op het bolle gezicht van de dwerg. Het is of hij zijn ogen niet kan geloven. Glimlachend treedt de Noorman op hem toe. En een vuurrode kleur trekt over Pum-Pum's gezichtopperste teken van verbazing en mateloze vreugde. Meester Eric i t. Jn meer dan zeven jaren hebben zij elkander niet gezien. En toch komt het hun voor of de ander practisch niet veranderd is. Pum-Pum!!' denkt Eric vergenoegd. „De dwerg, die eenmaal met Winonah en mij terugkeerde uit Atlantis. Die al mijn vroegere avonturen meemaakte. Die ik inde hoede van Winonah achterliettoen ik zeven jaar geleden uitzeildeEn die fnoet ik uitgerekend hier tegen het lijf lopen. Vermoedelijk het enige wezen buiten Winonah en Erwïn, dat me in deze burcht welgezind is En óf Pum-Pum hem welgezind is. Het kleine kereltje is slechts met uiterste moeite te weerhouden een vreugdedans uit te voeren. „Sssssst waarschuwt Eric geschrokken. Wees stil. De wachters zitten me op ae hielen. Trek niet de aandacht Pum-Pum zwijgt geschrokken en volgt zijn meester, wanneer deze behoedzaam naar het smalle venster sluipt om een spiedende blik in de slottuin te werpen. Hij ziet hoe de lippen van zijn meester zich plotseling samenbljten. Van de krijgers u geen spoor meer te bekennen. Vermoedelijk hebben zij hun onderzoek opgegeven. Maar daargindsin de verte, ziet Eric de zwarte mantels van twee van Lauri s dienst knechten tussen het groen bewegen. En tussen hen in voeren zij zijn zoon Erwin met zich mee (Van onze redacteur) Na de oorlog werd de op Nederlands gebied liggende grond van Duitse boeren door de Nederlandse regering als vijan delijk vermogen beschouwd en aan het Nederlands Beheersinstituut in beheer gegeven. Deze instantie verpachtte deze grond aan Nederlandse boeren. De lan derijen werden in cultuur gebracht en brachten goede vruchten voort. Toch besteedden de boeren, die dergelijke grond hadden gepacht, niet hun volle aandacht aan de verbetering van dit land, omdat zij altijd het risico liepen, dat deze akkers toch weer in Duits bezit zouden overgaan. Aan die onzekerheid is thans een einde gekomen en de rege ring heeft besloten, dat het voormalige Duitse grondbezit op Nederlands gebied definitief in Nederlandse handen zal komen. Op 1 April komen deze gronden onder het Beheersinstituut uit en gaan wat Limburg betreft naar de door verschillende Limburgse landbouwin- stanties in het leven geroepen stichting „Grondbezit", die de overname finan ciert. De Limburgse boeren worden in de gelegenheid gesteld van deze stichting grond te kopen tegen de geschatte waar de van de percelen op basis van 10 Mei 1940. Om de kleine boeren niet uit te sluiten zullen verschillende stukken grond aan de gemeenten verkocht wor den, die deze dan kunnen verpachten. Het gaat hier om een zaak van niet geringe betekenis. In de gemeente Bergen b.v. komt door deze regeling ongeveer 1000 ha. in handen van Ne derlandse boeren. In Ottersum is het 50 ha., in Arcen en Velden 175 ha. en bovendien in verschillende andere ge meenten kleinere stukken gezamenlijk ter grootte van enige honderden ha. In die plaatsen, waar grotere stukken grond in bezit komen, zal van de ge- Voor de Bijzondere 'Strafkamer van de Utrechtse Rechtbank stond Donder dag terecht Th. A. J. de Leeuw uit Utrecht, wegens het verlenen van hulp aan de vijand in bezettingstijd. Volgens de dagvaarding had de ver dachte medegewerkt aan publicatie van Nationaal-Socialistisch getinte artikelen in diverse Nationaal-Socialistische bla den gedurende de jaren 1941 en 1943, in welke publikaties de verenigbaarheid van de Katholieke leerstellingen met de N.S.B.-beginselen werd verdedigd, voorts dat hij de onderafdeling van de S D. in Den Haag, het zogenaamde Kirchenreferat inlichtingen had ver strekt over de mentaliteit van de Ka tholieke geestelijkheid ten aanzien van het Nationaal-Socialisme en de Duitsers en tenslotte, dat hij zich in de door hem gepubliceerde artikelen aan denegratie van de Joden had schuldig gemaakt. Verdachte bekende de hoofdzaken van het hem ten laste gelegde. Hjj verklaarde de bedoeling le hebben gehad een brug te slaan over de kloof tussen de Kerk en het Natio naal-Socialisme. Hij zei zijn houding in oorlogstijd te betreuren en tot de conclusie te zijn gekomen, dat al het geen hij in die jaren had gedaan, vol komen fout was geweest. De Officier van Justitie requireerde tien jaar gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest en ontzetting uit de burgerrechten voor de tijd van het leven. Uitspraak 6 April. legenheid gebruik worden gemaakt om verschillende te kleine onrendabele bedrijven te saneren. Hierbij wil men een grootte aanhouden van gemiddeld 12—13 ha. Daarnaast zal er dan vol doende grond overblijven om enige nieuwe bedrijven te stichten. Met hulp van de overheid zullen de nieuwe bedrijven hierop zelf de nieuwe boerderijen moeten bouwen. In Sieben- gewald zijn op deze wijze b.v. tien nieuwe bedrijven geprojecteerd en in Hamert een achttal. Tevens zal een ge deelte van deze grond in handen komen van het staatsbosbeheer. Dit is overwe gend bosgrond. De bedragen, die de nieuwe eigenaars van deze voormalige Duitse grond aan de stichting „Grondbezit" moeten be talen, komen ten goede aan de Neder landse staat. Voor de Haagse rechtbank heeft te recht gestaan de 37-jarige Hagenaar Th. H. E., procuratiehouder bij de bank N.V. Andree Wiltens te Voorburg, aan wie verduistering was ten laste gelegd. E. bekende, dat hq zich in 1948 twee reccpissen van aandelen had toege ëigend, elk 1000.— groot, die bjj de bank in bewaring waren gegeven. Verder gaf hij toe, nog andere effec ten en ook geld weggenomen te heb ben. Met dit geld had hjj het hotel- bedrijf van kennissen gefinancierd en vrienden crediet verleend. Voor zijn privédoeleinden gaf hij ruim 25.000.— uit. In totaal is door zjjn handelingen een tekort ontstaan van 105.000. Aangezien het bedrijfskapitaal van de bank ruim 140.000.groot was kon dit verlies van ruim één ton niet wor den opgevangen. De bank ging failliet. De Officier van Justitie noemde deze verduistering een ernstig misdrijf, waar door velen waren benadeeld. Hij eiste een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. Uitspraak 6 April. De Officier van Justitie bjj de Haag se arrondissementsrechtbank eiste Don derdag een gevangenisstraf van twintig jaar tegen de 47-jarige bankwerker K. S. en negen maanden gevangenisstraf tegen de 28-jarige metaalbewerker C IL., beiden uit Nieuwkoop. Deze ver dachten zjjn nauw betrokken geweest bjj de gebeurtenissen, die in de nacht van 30 op 31 Juli 1949 nabij Nieuwkoop hebben geleid tot de gewelddadige dood van de Amsterdamse tandteclinicus P j. van Piggelen. De tandtechnicus, die door zijn voor liefde voor de hengelsport in het vis rijke Nieuwkoop een bekende figuur was, had de avond van de 30ste Juli in een café in gezelschap van enkele per sonen het een en ander gedronken. In gezelschap van een zuster van L., Anna L., was hij naar buiten gegaan en in het donker zouden zij L. een ex-politieke delinquent tegengekomen zijn, die op zoek was naar zijn zuster. L. had toen Van Piggelen een stomp in zijn gezicht gegeven, waarop v. P. op de grond viel. Toen later een andere zuster van L. vergezeld van de bankwerker S., de plek .waar v. P. lag passeerde, zou S. de tandtechnicus hebben geslagen. Aan zijn verklaring, dat hij v. P. uit een fles Persico had laten drinken, werd geen geloof gehecht. Eerder hechtte de president geloof aan de verklaring van S., voor de po litie afgelegd, dat hij de heer v. P. met de fles op het hoofd geslagen had. Vol gens verscheidene getnige-verklarinsen zou S. de bewuste avond gezegd hebben dat hij v. P. zou vermoorden. De offi cier meende, dat men in Nieuwkoop niet kan hebben, dat een „niet-inboor- ling" met een Nieuwkoopse omgaat. Hij kwam tot de voormelde eis, twintig jaar tegen S. wegens moord en negen maan den tegen L. wegens mishandeling. Bjj het aanhoren van deze eis viel S. flauw Uitspraak 6 April. Niet minder dan honderd en dertig deelnemers, onder wie alle kopstukken uit de Nederlandse motorwereld, zullen Zaterdag. 25 Maart, van hotel „De Lage Vuursche" starten voor de Voorjaarsrit van de K.N.M.V., een betrouwbaarheids wedstrijd met vele moeilijkheden en een behoorlijke gemiddelde snelheid. Het traject, dat 280 km. lang is, voert de rij ders door de provincies Utrecht en Gelderland. De finish is te Veenendaal waar de laatste deelnemer Zaterdag avond half zeven moet aankomen. Advertentie door PATMCK PTiKCKLL B3 „Voor altijd, Joe. Beloof me dat! Voor altijd!" fluisterde zij, met haar hoofd tegen mijn borst. „Voor altijd, lieveling," beloofde ik. ,en voor nog langer. Voor altijd en een dag." Een lichte voetstap tripte op ons toe langs de donkere weg, een vrouwenstap. Het was niet nodig mij te vertellen, aan wie dat smalle figuurtje toebehoorde, van wie dat met een shawl bedekte hoofd was, de donkere shawl die boven het voorhoofd in een puntje was toe- geknoopt. Daar komt myn moeder aan. Zij stond stil om ons beiden te bezien, alsof ze stom verbaasd was, haar ogen nog verborgen in de donkere schaduw van de shawl. „Het is wel netjes," zei mijn moeder, „voor mensen als jullie om je op de publieke weg zo aan te stellen." Esther was al van mijn zijde wegge sprongen en stond nu mét haar handen stevig op de schouders van mijn moeder. „Hij gaat met me trouwen, mevrouw Doyle," riep ze, en zo waar als ik dit schrijf, er was een klank van tranen in haar stem. Mijn moeder schoof de shawl van haar hoofd af. „Zo," zei ze scherp, „nu 't is voor hem maar goed ook. Anders zou hij het met mij aan de stok gekregen hebben." In een plotselinge golf van aandoening sloeg ze haar armen om haar toekom stige schoondochter heen en het volgende ogenblik klonken tranen en lachen wild dooreen, in een uitzinnige uitbarsting van vrouwenvreugde. „Ik zou haast gaan zeggen,", waar schuwde ik, „dat jullie je op de publieke weg zonderling aanstellen." „Schiet nu maar op," kaatste mijn moeder terug, „en breng dit meisje-thuis. Als je haar nog langer buiten laat in die vochtige nachtlucht, zou je haar doodziek maken. Nu tot ziens, Esther, kind, en het beste! Ik wacht met onge duld op de dag dat je over de drempel zult stappen bij mij. Ik heb altijd ge weten, dat dit zo komen zou. Ik wist, dat de kleine Theresia een goed woordje voor me zou "doen bij de Man Boven." Toen zij elkaar goedendag kusten, stond het schreien haar beiden nader dan het lachen. We hadden nóg maar een paar stappen gedaan, toen mijn moeder ons terugriep. „Ik vergat werkelijk je te vragen, wanneer we de grote dag mogen ver wachten." Ik wuifde voor het laatst naar mijn teloor gaande onafhankelijkheid. „Dat moet u mij niet vragen, moeder. Ik vrees dat het niet aan mij is, om dat te zeggen." Esther kraaide triomfantelijk. „Ziet u wel, hoe goed ik hem al aan het africhten ben, mevrouw Doyle? Hij weet al, wie de baas is. Laten we zeg gen, over een maand, of neen, zes weken, als dat u goed uitkomt'. Ik heb geen lust, om hem nu te verliezen na al die ellende, en dus wou ik maar zo gauw mogelijk met hem trouwen, zonder de mensen te veel te praten te geven." „Ja, daar heb je ook gelijk in," zei mijn moeder tot haar. „Och, en wat dat gepraat betreft, trek je daar niets van aan. Ze moeten toch ergens over praten! Praten is goedkoop en het doet niemand zeer, behalve degenen die mal genoeg zijn om er naar te luisteren. Er is maar één ding waar je, voor wat mij betreft, aan moet denken, en dat is, dat hoe eerder je bij ons komt, hoe liever het mij is." Samen gingen wij de lange helling op die uit het dal naar boven Uep. Wij slen terden op ons gemak bij Donovan langs, dat Rosie ons zou kunnen zien en zich verheugen. Wij hielden boven bij Rockelt stil om over het dal heen te kijken in het flauwe licht van de maan, een smalle wassende maan bij de top van Slievenamon. De rivier was een lint van verguld zilver, als om er een bruid mee le tooien. Om de bergen heen hing een grondmist en daaruit rezen hun toppen liefelijk en ver, zoals sprookjeseilanden van de Zaligen in de zeemist komen aan drijven naar de door de golfslag gesleten kust van Galway. Curraghmore was een zwart, grijs omgord heuveltje onder het silhouet van zijn kerktoren en uit de mist aan de overzij van de rivier glans den de lichten van Portlaw als een uit daging van de civilisatie aan de Suir- kant. Ergens in de verte rommelde en pufte en floot een trein. Achter ons, in de richting van Fiddown, jankte een hond, vereenzaamd. Wij legden met onze ogen een ge lofte af, Esther en ik, voor de dagen, de weken en de jaren die zouden ko men, en wij bezegelden die met onze lippen, eer wij tenslotte de lange weg naar Teampallpadraig insloegen. Wij probeerden over ditjes en datjes te pra ten, maar tevergeefs, want ten slotte hadden we alles gezegd wat we te zeg gen hadden en voor verliefden is er maar één enkel onderwerp. En voor dat onderwerp bestaan er geen woorden, die konden uitdrukken wat wij wachten en voelden. „Joe," Esther's stem klonk zo zacht als een Juni wind over het weigras „herinner je je nog, wat je altijd voor me zong, zo lang geleden, als we naar huis wandelden?" Kon iemand denken dat ik dat ver geten was? „Joe!" beval ze mij, „zing het nog eens voor me!" Samen wandelden we de lange heu velhelling op en onder het lopen zong ik voor haar, zoals ik nooit eer der of later gezongen heb: Zij kwam laatst in de avond heel stilletjes in huis, haar voeten gingen zo zachtjes en maakten geen gedruis. Haar hand kwam op mijn schouder en dit was wat zij zei: O, 't zal niet lang meer duren, dan trouwen ik en jij. Een zachte wind kwam geslopen van achter de Comeraghs en uit de ja ren vóór alle jaren schenen de tijdeloze sterren neer op de Suirkant, op een dwaas, die in zijn dwaasheid gefaald had, op het donkere haar, op de don kere ogen, op de donkere schoonheid van de dochter van HanrahanEs ther Mary Hanrahan, die naam was een melodie voor mij. Ik wist het nu, terwijl ik haar kuste in de schaduw van de slanke wilgen, ver boven de brede rivierEn beneden ons lag het dal te glimlachen. EINDE. Donderdagavond ongeveer elf uur is bij het station Reuver, op het baanvak tussen Roermond en Venlo, een tiental wagons van een in de richting Venlo rijdende goederentrein, bestaande uit 43 wagons, zwaar beladen met kalk en cement, ontspoord, waar door de baan over een afstand van on geveer tachtig meter is vernield. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De oorzaak is gelegen in het bre ken van de as van een Franse goederen wagon. Het baanvak is geheel versperd. Een van de wagens is gekanteld. Op het emplacement ligt de lading kalk en cement her en derwaarts verspreid. De rails op het vernielde baanvak zijn ver bogen. Dwarsliggers werden uit hun verband gerukt en de grond tussen de spoorstaven lijkt wel omgeploegd. De opruimingswerkzaamheden zouden vermoedelijk tot laat in de middag voortduren. Twee kraanwagens zijn met het opruimingswerk bezig. In verband met deze versperring wordt reizigers, kamende uit het Zuiden en reizigers, komende uit het Zuiden en legen bestemmingen, en komende uit het Noorden en Oosten, met verder dan Roermond gelegen bestemmingen, aan geraden via Eindhoven en Utrecht te reizen. Hiervoor behoeft niet te worden bijbetaald. Reizigers voor plaatsen tussen Roer mond en Venlo, zullen met autobussen worden vervoerd Hiervan is de capaci teit echter beperkt Op de laatste van de drie trainings- dagen. die de K. N. M. V. voor de wed strijdrijders op het circuit van Zand voort hotidt, Zaterdag 15 April, zal de Amsterdammer Jac. Schot, die ook in de Asser T.T. successen boekte, een re cord trachten te vestigen op deze baan. Deze poging wordt ondernomen op een „Norton", waarvan de snelheid met me dewerking van de Nortonfabriek aan zienlijk is opgevoerd. Natuurlijk is de onderneming in hoge mate afhankelijk van het weer en daarom zal Schot het record voor de zware klasse trachten te vestigen op de gunstigste tijd van de dag, namelijk tussen half een en half twee. De snelste ronde, die in de reeds gehouden wedstrijden op dit circuit werd genoteerd voor motoren in de 500 cc klasse, maakte Piet Knijnenburg vo rig jaar Mei. Hij noteerde 2 min. 0.3 sec Dat is een gemiddelde snelheid van 125.5 K.M. Beneden die tijd zal Jac. Schot moeten blijven, wil er werkelijk van een record gesproken kunnen wor den. Zijn rijschema zal zeer scherp ge steld moeten worden. De uitslagen van de gisteren gehou den interacademiale wedstrijden te Lei den luiden: Schermen, floret einduitslag: 1. Lei den. 2. Utrecht, 3. Delft. 4. Amsterdam, 5. Wageningen. Sabel einduitslag: 1. Delft, 2. Amster dam, 3.'Utrecht, 4. Leiden. Floret persoonlijk, voor lste-jaars. Na barrage: 1. Verstegen (Leiden). 2. Kra nenburg (Delft), 3. Beuskom (Delft), 4. Van Scholten (Leiden). Onderlinge zwemwedstrijden: 150 m. schoolslag: 1. Meyer. 38.8 sec.; 2. Brouwer, 44.9 sec. 50 m. rugslag: 1. Struwe. 43.7 sec.; 2. Pot, 47.6 sec. 50 m borstcrawl: 1/2 ex aequo: Maas en Runnerdel, 31.4 sec.; 3. Nieuwenhuis 34.4 sec. Te Leeuwarden is gistermiddag het biljarttournooi om het kampioenschap van Nederland hoofdklasse klein biljart anker kader 38/2 begonnen. In de eer ste partijen wonnen Van Oosterhoilt (R'dam) 2x. Van Reyen (Spekholzerh.) Kruythof (2x), de Jong (2x) en Wij- develd. De Nederlandse middengewichtkara- pioen Luc van Dam komt 31 Maart a.S. in theater Carré te Amsterdam in de ring tegen de jeugdige Franse bokser Jacques Royer-Crecy. De 22-jarige Pa- rij zonaar hfisft rssds ggtï uitstckcndfi staat van dienst. Als amateur bokste hij 75 partijen, waarvan hij er 69 won, vier maal onbeslist bokste en slechts twee maal verloor. In het Elisée Montmartre te Parijs is Donderdagavond een judowedstrijd FrankrijkNederland gehouden, be staande uit vijf partijen van drie minu ten. De Franse ploeg zegevierde. De amateur-boksers Van der Zee (vlieggewicht), Indenberken (bantam), Voorwind (veder), Snoek (zwaar). An gel (licht), Linneman (weiter). De Vries (midden) en Pastor (halfzwaar) be haalden gisteren het kampioenschap van Nederland. Door een ruime puntenoverwinning heeft de Amsterdammer Schagen gis teravond de halfzwaargewichttitel voor professionals veroverd op de Bossènaar Pierre Doorenbosch.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3