Carton de Wiart ziet geen kans tot oplossing Tweehonderd tramwagens te Brussel beschadigd Locomotief 3t Tot hoofd en hart Z.-Sumatra en 0.- Borneo bij Djocja Omar Bradley, „soldaten-generaal" Begrip gevraagd Zij, die vielen Anti-clericale liberalen trachten thans de katholieke partij te treffen Katholiek kabinet of nieuwe verkiezingen 1-Mei betoging in geheel Berlijn Spaak marcheert aan het hoofd van een kleine tienduizend manifestanten Scherp protest van Franse artsen Pseudo-vogelpest tot staan gebracht Dr. Van Kleffens neemt ontslag BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. J. THEUNISSEN Ik kom terug Militaire auto botst tegen electrische trein .Het weer. KONINGIN EN PRINS OP VACANTIE Veertien dagen naar Frankrijk 85 Tsjechen gevlucht ZATERDAG 25 MAART 1950 73ste JAARGANG No. 24726 DE BELGISCHE REGERINGSCRISIS In plaats van de Pinkster' meeting Anti-clericalisme Onverkwikkelijk schouwspel Tegen stopzetting van energiebed rijven 3100 kippen vernietigd Eenheden van leger der V.S.I. naar Oost-lndonesië Als ambassadeur in de Verenigde Staten Rapport politievraagstuk aangeboden Schimmert in feesttooi n Door J. VERMEER Twee militairen gewend Drie Dakota's geland bij München BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postairo 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boeriiqter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur. W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behpudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week. 1 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen De Belgische informateur, Graaf Carton de Wiart, heeft gisteren verklaard, dat hij de prins-regent om ontheffing van zijn taak verzocht had, daar noch het consult van de Staatsministers noch besprekingen met politieke personaliteiten een formule hadden kunnen opleveren, die als basis voor een samengaan van de andere partijen met de katholieken zou kunnen dienen. In politieke kringen liep gisteravond het gerucht, dat de prins-regent daarop aan de heer Eyskens op nieuw verzocht had een regering samen te stellen. Deze laatste zou echter be denktijd hebben gevraagd. Er bestaat thans veel kans, dat een homogeen katholiek kabinet zal wor den gevormd, al houden de Vlaamse libe rale parlementsleden vandaag nog een speciale vergadering. Hoewel het niet geheel onmogelijk is, dat zij daarbij tot grotere inschikkelijkheid zouden beslui ten ten opzichte van een regering, die de koning wil terugbrengen, zou het ook kunnen, dat zij zouden beslissen deze steun te weigeren. In dat geval gaat het land weldra nieuwe verkiezingen tegemoet. Bij de katholieken schijnt men thans in elk geval tot handelen besloten. Wathet consult der Staatsministers betreft, hebben de liberalen de vruchte loosheid daarvan gisteren verweten aan de katholieke Staatsministers. Men zou dit kunnen begrijpen, als men de over wegend anti-Leopoldistische samenstel ling van dit college in acht neemt, waar in tijdens het regentschap onevenredig veel socialisten werden benoemd. Men kan zich echter ook afvragen, of de partij, die het vanzelfsprekendst tot con cessies in staat is, niet de liberalen zelf zijn. Socialisten noch katholieken kun nen achteruit. De grote meerderheid van de eersten stemde ongetwijfeld tegen de koning, terwijl de katholieken zich als het ware unaniem voor hem hebben uitgesproken en daarbij nog de 15 procent „ja"-stemmen, afkomstig van.... ja van wie anders dan vooral van libe ralen. Bovendien zou het de .iberale partij, die zich altijd op de vrijheid be roept, weinig moeite kosten haar hou ding tegenover niet-Leópoldistische aan hangers te rechtvaardigen, indien zij van de laatste ronde van de konings kwestie een vrije kwestie wilde maken, waarmede zij tevens aan haar talrijke Leopoldistische kiezers voldoening zou schenken. Door echter te pogen de katholieken tot een capitulatie in de koningskwestie te dwingen hopen de anti-clericale libe rale kopstukken, die voor een flink Een zegsman van de Oost-Duitse commu nistische partij deelde gisteren mede dat op de 1 Meidag zowel in Oost- als in West-Ber- lijn ongeveer een milljoen arbeiders een de monstratie zouden houden voor de eenheid van de stad. Karl Ebeling, de leider van de commu nistische vakvereniging, verklaarde: ,,De 1 Meidag-commissie van West-Berlijn heeft besloten op die dag een demonstratie te hou den in West-Berlijn en een parade in de «trat.en van dit stadsgedeelte". Zijn verklaring hield een bedekte waar- Schuwing in dat de communisten blijkbaar van plan waren op 1 Mei moeilijkheden te maken in plaats van gedurende het Pink sterweekend zoals aanvankelijk verwacht Op sommige plaatsen der stad Brussel kwam het af en toe tot heftige tonelen en moesten de po litiemannen ingrijpen om de orde te bewaren. Bij het Noord-Station houden politiemannen een opge wonden menigte demonstranten in bedwang na de rede, die Paul Spaak, staand op een zeepkist, hield. deel tot de vrijmetselarij behoren, aan de katholieke party en aan het katho licisme in België een zware slag toe te brengen, die deze grootste partij, welke bijna over een meerderheid beschikt en democratisch naar die meerderheid toe groeit, jaren zou kosten om weer te boven te komen. Men beseft dus wat er thans voor de katholieken op het spel staat. De door de Belgische socialisten uitgelokte 24 uurs „waarschuwingsstaking" tegen een eventuele terugkeer van koning Leopold is zeker geen volledig succes geworden. Alleen in het industriegebied rond Charleroi is de staking vrij alge meen geweest, doch zelfs in een socialistisch centrum als Luik bleven de arbei ders in vele bedrijven aan het werk. terwijl ook een der drie tramdienstcn nor maal functionneerde. In Antwerpen ging het leven zijn gewone gang en in de haven werden de schepen normaal gelost en geladen. De rumoerigste taferelen hebben zich afgespeeld in Brussel. Lawaaierige stu denten van de vrije universiteit, die het vooral gemunt hadden op de trams, die waren blijven rijden, hebben tot laat in de avond herrie geschopt en de po litie handen vol werk gegeven. Van de Brusselse trams bleef ongeveer een der de, bemand door niet-socialistische arbeiders, rijden, doch de wagens moesten het vaak zwaar ontgelden. Naar schatting zijn 200 wagens min of meer zwaar beschadigd. De talrijke werklnstigen van een al gemene staking was er in Brussel geen sprake en de trams reden voor een vierde van het totale aantal ondanks de brutale intimidaties van het personeel werden door jonge belhamels, waar onder de anarchistische bende van de Brusselse universiteit, op meer dan schandelijke wijze gemolesteerd. Verschillende werkwillige tramcon ducteurs werden door studenten, die de beugelriemen doorsneden en vuilnisem mers op de rails wierpen, mishandeld en de politie was vaak te laat ter plaat se om op tijd te kunnen ingrijpen. Daar van werd ook de bestuurder van een auto, die op een groep stakers, die het de bestuurder van een tram lastig maakten, inreed, de dupe. De stakers wierpen zijn auto omver en voordat de man zijn voertuig had kunnen verlaten, staken zij de benzine in brand. Met hulp van de stakers kon de man zijn wagen verlaten, waarna met vereende krachten de brand werd geblust. Bij de overheidsdiensten in Brussel werd over het algemeen niet gestaakt, terwijl ook de meeste winkels en kan toren normaal geopend waren. Post, telegraaf en telefoon functionneerden vrijwel normaal en ook de gas- en elec- triciteitsbedrijven hebben de gas- en stroomlevering niet onderbroken. .Onze Brusselse correspondent tekent hierbij nog het volgende aan: Nadat de Staatsministers, waaronder Spaak, Donderdag bij monde van Car ton de Wiart, de agitatie in het land hadden veroordeeld, was het gisteren niet bijzonder verheffend dezelfde Spaak in Brussel te zien optrekken aan het hoofd van een kleine tienduizend manifestanten, die zich allesbehalve door ordelijkheid en respect voor an dermans mening hebben onderscheiden. De arbeiders van de Franse gas- en electriciteitsbedrijven, die reeds meer dan twee weken in staking zijn, zullen Maandag a.s. weer aan het werk gaan, aldus meldt Reuter. Dit besluit werd genomen op een vanmorgen gehouden bijeenkomst van leiders der communis tische en niet-communistische vakver enigingen, die tezamen de staking had den uitgeroepen. De medische vereniging van het de partement Loire Inférieure heeft gisteren, toen het einde van de staking in de energiebedrijven nog niet in zicht was, een communiqué uitgegeven, waarin op scherpe wijze werd geprotesteerd tegen deze staking. In het communiqué werd de staking een „collectieve moord" ge noemd. In verschillende delen van het land is n.l. in de afgelopen week melding gemaakt van sabotage in de electrici- „Monument historique" staat er op een van de vuilnisbakken in Parijs. Het monument trekt veel belangstelling. teitsbedrqven. Te Douamenez (Bre- tagne) werd de stroomtoevoer voor een deel van de stad afgesneden met het gevolg, dat een pasgeborene, die in een ziekenhuis een spoedbehandeling onder ging, overleed. De communistische nationale vakbond van havenarbeiders heeft gisteravond bevolen, dat Maandag in alle Franse en Tunesische havens een 24-uursstaking gehouden zal worden. De vakbond is reeds betrokken bij een staking van on beperkte duur in de havens van Mar seille, Nice en Bordeaux, maar aan de Westkust is tot nu toe normaal gewerkt. In Le Havre zijn de scheepsofficieren en matrozen van gisteravond tot Maan dagmorgen in staking gegaan. Het leven is kort en tijd en krachten zijn beperkt, De ware gevoelens van deze studen ten kwamen echter tot uiting bij het verbranden van in priesterkleren 'ge hulde stro-poppen en de kreet „weg met de pastoors", die zij afwisselden met het „Leopold aan de galg" en het „naar het Vaticaan", dat niet-stakende chris telijke trambedienden te horen kregen, wanneer zij voortgingen hun plichten te doen ten bate van het gezin, ondanks het gejoel, de handtastelijkheden, de doorgesneden beugelriemen en de tal rijke ingeslagen ruiten, waarmede het onverantwoordelijke soort studenten, dat geen dagloon te verliezen had, uiting gaf aan de vrijheid, die zij altijd als hoogste argument tegen de katholieken aanvoeren. Spaak ging voor de Gare du Nord op een zeepkist staan en sprak de menigte toe, die tot meer dan 15.000 personen was aangegroeid. Hij wekte op om de anti-Leopoldistische actie „tot het bittere einde" voort te zetten, maar hü voegde daar aan toe, dat tot dat orders voor „fellere actie" gegeven werden, de demonstraties ordeiyk moeten biyven. De oproepen van Spaak om orde hadden echter niet het minste succes en zijn aanwezigheid by dit straat- lawaai laat zich slechts verklaren door de uitspraak, die hy eens lanceerde: „Ik volg mijn party, zelfs tot in haar dwaasheden". Heel de dag zijn de studenten voort gegaan in Brussel wanorde te stichten. Met een ietwat doelmatiger optreden van politie en gendarmerie, die tot het uiterste machtsontplooiing trachtten te vermijden, had veel van hun straatter reur een ander woord is hier niet gepast voorkomen kunnen worden. Toen tegen de avond geen staker meer te bekennen viel, trok toch nog steeds een bende van circa 200 studenten la waaierig en obstinaat door de straten. De burgerij, die eerst aan een ernstige manifestatie geloofd had, maar nu zag vanwaar die herrie kwam, begon genoeg te krijgen van deze bemoeials, die op dit uur alleen nog bijstand genoten van wat communistische militanten. Het schouwspel, dat Brussel gisteren geboden heeft was dus allesbehalve ver- kwikkeiyk, vooral omdat men Leopold HI verwqt dit land te verdelen, doch men duidelijk zag, dat de ware ver delers de opruiers zqn. Voor ons staat het echter van nu af vast, dat een alge mene staking de grootste kans loopt binnen een week volledig te verlopen en zich de volstrekte antipathie van het overgrote deel van het gedupeerde publiek op de hals t« halen. De verspreiding van de pseudo-vogel pest in Nederland schijnt voorshands tot staan gebracht te zijn. Dat waakzaam heid geboden blijft, blijkt uit een geval, dat zich deze week in Overschie heeft voorgedaan. Ondanks het verbod tot houden van pluimveemarkten heeft een ongeregeld handelaar in kippen tijdens de Rotterdamse markt aan :n inwoner van Overschie kippen verkocht, die ken nelijk uit een besmet gebied waren overgebracht. Alle veertien besmette kippen werden onschadelijk gemaakt. In totaal zijn tot nu toe in ons land 29 besmettingsgevallen waargenomen en er zijn bijna 3100 kippen afgeslacht en vernietigd, waaronder ruim 1600 te Landsmeer, die uit dringende voorzorg onder verdenking van met pseudo-vogel pest te zijn besmet zijn afgemaakt. President Sukarno heeft vandaag be sluiten getekend inzake de aansluiting van de negara Zuid-Sumatra en de dacrah Oost-Bomeo bq de Republik In donesia. Het ministerie van Voorlichting te Djakarta heeft bekend gemaakt, dat in verband met het voornemen tot het plaatsen van eenheden van het leger der V.S.I. in geheel Indonesië, binnenkort legereenheden van de V.S.I. naar Oost- lndonesië zullen worden gedirigeerd. In Oost-lndonesië is een beweging gaande, dc „Gcrakan Republik Indone sia Timur", die voor Oost-lndonesië zo groot mogelijke autonomie wenst te ver krijgen. aldus meldt Aneta. Teneinde het hoofd te kunnen bieden aan alle eventualiteiten, heeft de Iriaan- se politieke vertegenwoordiging een de legatie samengesteld voor een mogelijke Iriaanse vertegenwoordiging te Lake Success. Deze delegatie zou dan bestaan uit J. Ariks (voorzitter), C. S. H. J. De- feres (secretaris) en dc volgende leden: N. Joawe, M. Kasiepo, A Dullah Arfan, J. Mallo, F. Kasiepo en N. H. A. Fisher. De Nederlandse ambassade te Wash ington heeft, volgens Reuter, meegedeeld, dat dr. Van Kleffens, de Nederlandse ambassadeur In de V.S., in Juni a.s. zijn functie zal neerleggen en naar Den Haag zal terugkeren. Als zijn opvolger wordt, zoals men weet, genoemd dr. J. H. van Royen, onze ambassadeur in Canada. Na een luchtaanval op de Amerikaan se stellingen gedurende de veldtocht in Noord-Afrika stond een generaal op uit een loopgraaf, veegde het zand van zijn bril en ging naar een luchtafweerbatte- rij, die was getroffen. De generaal vond een zwaar gewonde kanonnier. Hij gaf de soldaat water uit zijn eigen veldfles, verzorgde zijn verwonding en hielp hem in de ambulance-auto dragen. Deze generaal was Omar Neldon Bradley, die gisteren op Schiphol is aangekomen, om de besprekingen te Den Haag bij te wonen. Om deze en dergelijke daden, die zijn belangstelling voor de individuele soldaat aantonen, stond generaal Bradley in de tweede wereldoorlog bekend als de „G. I. gene raal. „G. I." was de algemeen gebruikte aanduiding voor de Amerikaanse sol daat. De „G. I."-generaal" is intussen be noemd op de hoogste militaire post in de V. S. Na dienst gedaan te hebben als stafchef van het leger, werd hij voor zitter van het comité van verenigde stafchefs. Dit is een nieuwe functie bo ven de militaire hoofden van leger, vloot en luchtmacht, die samen het ge noemde comité vormen. Generaal Bradley werd op 12 Febr. 1893 te Clark in Missouri geboren. Hij slaagde als 44ste van zijn klas van 163 leerlingen (onder wie Eisenhower) van de Amerikaanse militaire academie te West Point. In 1915 werd hij benoemd tot tweede luitenant en in 1918 was hij reeds tijde lijk majoor. Daarna volgde hij de ge bruikelijke loopbaan van officier. Hij doceerde aan de infanterie-school, be zocht in 1928 de „General Staff-school" en klom steeds hoger in rang. In 1941 werd hij bevorderd tot brigadier-gene raal, commandant van de infanterie- school. In 1942 generaal-majoor, in. 1943 luitenant-generaal en eerst plaatsver vangend commandant, later comman dant van het tweede U. S. Corps in Tunis en Sicilië. Daarna kreeg hij het commando over het eersie Amerikaanse leger en tenslotte in Augustus 1944 over de 12e legergroep. In 1945 werd hij ge neraal en „administrator of veteran affairs!', daarna chef van de staf van de landmacht en na de unificatie in 1949 voorzitter van de verenigde chefs van staven. De soldaten, die onder hem dienden, volgens traditie zuinig met complimen ten, dragen hem een warm hart toe. De bekende Amerikaanse oorlogscorrespon dent Ernie Pvle heeft eens gezegd, dat hij nooit iemand had ontmoet, die zo algemeen bemind en geacht werd door de mensen om en onder hem. Hij is een goed schutter, golfspeler, bridger en een vurig jager en visser. Hij leest veel, vooral de boeken van Sir Walter Scott. Generaal Omar Bradley, voorzitter van het college van stafchefs der Verenigde Staten, is niet alleen bij het leger, maar ook bij de Amerikaanse jeugd zeer po pulair. Bij de wandeling door de 76ste straat te New York kon hij de verlei ding niet weerstaan met een paar straatjongens te gaan sleeën. Advertentie Mgr. D. J. Theunissen. Naar het A.N.P: verneemt is gisteren aan de ministers van Binnenlandse Za ken en Justitie het rapport aangeboden van de commissie-Langemeyer inzake het politievraagstuk. Het zal binnen kort worden gepubliceerd. (Van onze verslaggever) Vanmorgen heeft in de parochiekerk van de H. Remigius te Schimmert Roer- monds grijze kerkvorst mgr. dr. G Lem- mens de nieuw benoemde Apostolisch Vicaris van Niassaland, dr. J. Theu nissen, tot bisschop gewijd. Het ge schiedde in een plechtigheid, waarvan de luister nog verhoogd werd door de aanwezigheid van vele kerkelijke hoog waardigheidsbekleders en autoriteiten: de bisschop van Haarlem Mgr. J. P. Huibers, de bisschop van Den Bosch Mgr. W. P A. M. Mutsaerts, de generaal der Montfortanen, de Nederlandse Pro vinciaal, de Commissaris der Koningin in Limburg. Heel het dorp was op de been; honderden dromden samen in de kerk, trots en gelukkigWant Schimmert is niet de geringste onder de steden en dorpen van Limburg. Dit dorp heeft binnen enige decennia twee bisschoppen voortgebracht. Vandaag stonden zij aan het altaar. Vader bisschop, die de wijding verrichtte, Mor. dr. Theunissen, de wijdeling Zo mag dus Schimmert zich erop be roemen de geboorteplaats te wezen van twee kerkvorsten onzer dagen. Zo kreeg de plechtigheid daardoor vanmorgen een bijzondere glans: de ene zoon van dit door God gezegende dorp diende de hoge wijding toe aan een andere telg van Schimmert. En het was alsof iets van de bijna intieme verstandhouding, welke de inwoners van Schimmert verbond met de consecrator en wijdeling aan het altaar, zich meedeelde aan de plechtig heid zelve. Alsof zij er anders door werd, niet minder luisterrijk en toch nog meer van ons. Niet minder ontroerend en tegelijk dichter bij ons en als het ware aan ons vertrouwd. Het medeleven van de inwoners van Schimmert heeft zich op menigerlei wijze geuit. Natuurlijk op de allereer ste plaats door de fleurige versiering van het dorp. De Apostolische School St. Marie, waarvan de feeststoet moest uitgaan, was wel het mooist versierd met in het bijzonder het wapen van de nieuwe Bisschop, zo rijk aan zin rijke voorstellingen Hier is voorts aan Mgr. het bijzondere geschenk der parochianen, de bisschops staf aangeboden, waaraan de gemeente meer officieel later een prachtig brevier toevoegde. Nog andere geschenken wer den de hoge wijdeling aangeboden, als een prachtige mijter met wapen en een Mariale voorstelling, een keurig gewrocht, afkomstig van de ateliers der Zusters van het Arme Kind Jezus te Simpelveld, enz. Natuurlijk had heel het dorp een fees telijk aanzien verkregen, vooral de wel een kwartier lange weg van het Klooster der Montfortanen tot aan de kerk. Slin gers groen en vlaggen sierden het kloos ter, bonte slingers van daar tot aan de kerk en vlaggen alomReeds vroeg in de morgen begon de opgewekte drukte, vanwege de duizenden die het zeldzame schouwspel van feeststoet, en wijding in ogenschouw toilden nemen„ Vier telegrammen op één dag vormen voor dr. De Jong, een cri minoloog in Den Haag, het begin van een avontuur, waarin hij voor goed kan afrekenen met Van Seve- naer, een berucht man, die hem reeds meermalen naar het leven stond en die niet ten onrechte de bijnaam „Satan'' droeg. In een feuilleton heeft Jacq. Ver meer dit avontuur, waarin hijzelf overigens een niet onbelangrijke rol speelt, beschreven. „Ik kom terug" was de simpele inhoud van die vier telegrammen, maar wat deze drie woorden bete kenden zullen onze lezers ervaren bij het lezen van dit verhaal, dat wij heden gaan publiceren. Vrijdagmiddag, even vóór twee uur, is op de onbewaakte overweg in de iyn HilversumUtrecht by de Mr. Trip kade te Utrecht een militaire auto aan gereden door een uit Hilversum komen de electrische trein. De twee personen, die zich in de cabine van de auto be vonden, n.l. korporaal T. S. Bakker en sergeant A. Gobets, werden beiden ge wond en moesten naar het Militair Hos- pi (aal in Utrecht worden overgebracht Dc trein werd licht beschadigd, doch kon na een half uur de reis voortzetten. Verwachting tot Zondagavond: Koude nacht en ochtend met op enkele plaatsen lichte nachtvorst en hier en daar nevel of mist. Overigens droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden en zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Over dag vrij zacht. Zondag: Zon 6.3019.02 Maan 9.29—3.08. Maandag: Zon 6.2819.04 Maan 10.29—4.00. Het ligt in het voornemen van H.M. de Koningin haar vacantic, onderbroken om Prins Bcrnhard bij zqn terugkeer uit Amerika te ontvangen, voort te zet ten met de Prins, die daarvoor gelegen heid krijgt geheel uit te rusten van de vermoeienissen van zqn lange reis, en de oudste twee prinsessen wier Paas- vacantie in die tgd valt. De plaats van bestemming zal waarschijnlijk Val d'Ise- re in Frankrijk zijn. De dag van vertrek is vermoedelijk Woensdag 29 Maart. Tijdens de afwezigheid van de Ko ningin moeten requesten en andere ver zoeken op de gewone wijze geadresseerd worden aan paleis SocstdUk. Drie Dakota's met Tsjechische passa giers zijn gisterochtend kort na elkaar geland op de Amerikaanse vliegbasis Erding bq München. In totaal zouden zich 85 personen, onder wie enkele pro minente figuren, aan boord van de vlieg tuigen bevonden hebben. De Amerikaan se autoriteiten bewaren tot nu toe een strikte geheimhouding ten aanzien van dc identiteit der passagiers. Wel ver klaarden Amerikaanse officieren, dat de passagiers het voorwerp zqn van een diepgaand onderzoek, aldus meldt U.P. Men verkeert nog in het onzekere of het hier een massa-vlucht uit Tsjecho de Amerikaanse luchtmacht deelde gis teravond mede dat de drie Tsjechische piloten „helemaal niet van plan waren daar te landen". Hq voegde hier aan toe, dat wanneer de ware toedracht aan het licht kwam „het een van de groot ste moppen van de laatste jaren zou blqken te zqn". Hij wilde echter niet meer uitlaten over de aard van deze mop. Inmiddels zyn de plus minus 85 per sonen, die zich aan boord van de toe stellen bevonden, gedetineerd. Alle passagiers zijn thans ondervraagd en meegedeeld werd dat in de kortst mogelijke tijd nadere bijzonderheden bekend gemaakt zullen worden. (Van een bijzondere medewerker) Hoewel velen nog steeds aarzelend blijven staan tegenover de weten schap der toegepaste psychologie, voor zover deze zich bezighoudt met de beroepskeuze, is er toch ook een verheu gende toename in de belangstelling te constateren bij ouders en opvoeders. Zo wel de aarzeling als de groeiende be langstelling zijn verklaarbaar. Daar is de vader, die een jaar nadat over zijn zoon een rapport is uitgebracht vol verontwaardiging het psychotech nisch bureau komt binnenstuiven om zijn voor het advies betaalde bedrag terug te eisen. Immers: daar deugt niets van dat rapport. De heren hebben een beetje geleerd gedaan en met veel bom barie verteld, dat Jan een behoorlijke intelligentie bezit en een goede wiskun dige aanleg en zie nou eens, daar is me die knaap gestraald voor zijn Mulo B. Hadden ze hem vorig jaar moeten ver tellen. Had hij die jongen toen al naar een baas gedaan. Een heel jaar loonstrop mijnheer! Wie betaalt het me terug? Óf die ronde Amsterdamse: Hoe be staat 't. Nee. meneer mot geen gijntjes uithalen. Zal zij d'r bloedeigen jongen niet kennen. Nee meneer, aan mijn lijf geen polonaise. Zo'n vreemde man weet toch veel minder van het kind dan ae eigen moeder. En die personeel-chef, die na een kostbare selectie een administrateur heeft aangesteld en tot de teleurstellende ontdekking komt, dat hij nu nog niet de juiste man op de juiste plaats heeft. Ziedaar een aantal mensen, die hetzij a priori, hetzij na een teleurstellende ervaring afwijzend staan tegenover we tenschappelijke bemoeiing met beroeps keuze en/of personeelsselectie. Eigen lijk is het onjuist, dat we deze twee af zonderlijke takken van de praktijk der psychologie in éép volzin noemen. Be roepskeuze en personeelsselectie zijn niet te vergelijken. In het ene geval immers moet worden nagegaan, welke keuze voor een bepaald persoon moet worden geadviseerd uit een aantal beroepen, dat schrik niet de 4000 ver overschrijdt. In het andere geval is uitgangspunt dat éne beroep, waarvan dc eisen nauw keurig zijn bepaald, en dient te worden onderzocht of de proefpersoon door aard en aanleg in staat zal zijn aan die eisen te voldoen. Laten we ons derhalve thans beper ken tol de beroepskeuze Hiermede im mers hebben verreweg de meesten te maken. We hebben de bestaande aarze ling verklaarbaar genoemd. De redenen tot die aarzeling zijn tweevoudig. Op de eerste plaats komen inderdaad vergis singen voor. De psychotechniek, hoe serieus ook betracht, voert niet tot een absoluut weten en kennen. We hebben de neiging om te zeggen: gelukkig. De mens immers is geen machine, die men in onderdelen uit elkaar kan nemen en dan nauwkeurig bepalen hoe de con structie is. Gaat dit al niet aan ten aan. zien van de lichamelijke „constructie", hoeveel te minder dan van de geestelij ke bouw van een mens, die men im mers slechts via uitingen kan benade ren. Toch is wel proefondervindelijk aangetoond, dat in 65 van de 100 geval len het onderzoek tot een juist inzicht heeft gevoerd. In 15 pet. van de geval len stemt het verkregen beeld vrij nauwkeurig met de werkelijkheid over een en in ongeveer 20 pet. van de ge vallen zal de psycholoog achteraf moe ten bekennen dat hij niet geheel juist heeft gezien. ïs dit nu voldoende reden om op voorhand te zeggen ik moet er niets van hebben. Neen. Wel is het een reden om zich goed bewust te blijven, dat een gegeven advies tot niets ver plicht. Indien men ook na een advies tot de eerlijke overtuiging zou komen, dat het beter zou zijn het advies niet op te volgen, dan heeft ieder daar na tuurlijk het volle recht toe. Het doen van een beroep op een adviseur is niet een beperking van de menselijke vrij heid, maar juist een bewijs, dat hij ver standig van die vrijheid weet gebruik te maken. Wij willen ons gaarne ver klaarde tegenstanders bekennen van een verplicht psychotechnisch onderzoek. Er is een land waar dit bestaat. Daar be gint men hét kind reeds in de kleuter leeftijd te onderzoeken en in een be paalde rubriek onder te brengen. Zo immers wil men de gemeenschap, de af god van dat land. de garantie geven, dat elk mens economisch gezien „p de meest efficiënte wijze die gemeenschap zal dienen. Maar dan wordt ook de mens uitgeschakeld, zijn vrijheid beperkt, zijn geluk geofferd aan de mogelijk hoogste som van materiële welvaart der ge meenschap. Het is een consequentie van de communistische gemeenschaps-ge- dachte. (Vervolg op pag. 7 eerste kolom) De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 9 Februari 1956: Sold. 2e kl. infie M. F. Rumempcr, lno. 181617 (oud-stbnr. 36120), afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 17 Februari 1950: Serg.-maj. genie L. Ploeg, lno. 121929000 (oud-stbnr. 89699), af komstig uit Rotterdam. Gesneuveld 23 Februari 1950: Serg. inf. F. Naumann, lno. 211517003 (oud-stbnr. 97723), afkomstig uit Indonesië. Kon. Marine: Gesneuveld 16 Maart 1950, in de nabijheid van Malang: Schipper H. J. C. M. Bolleurs (01935) en Ind. korp.-schrijver M. Sumuel (17952). Dat zij rusten in vrede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1