200 AMB0NESE MILITAIREN OP EILAND AMBON IN VERZET ONVERKLAARBARE HOUDING VAN DE FORMATEUR DEVÈZE IN LOGBOEK VAN VLIEGVELD BOMBAY ZIJN GEDEELTEN UITGERADEERD Onbegrijpelijk Vijf en tachtig procent der FRANSE HAVENARBEIDERS IN STAKING Nieuw-Guinea geen struikelblok Tot hoofd en hart .Het weer. „In verband met tempo waarin reorganisatie van het K.N.I.L. geschiedt Pro-federalistische betoging belet Uit protest tegen de arrestatie van drie communistische vakbondleiders Unie-conferentie Nog geen troepen naar Oost-Indonesië 102 doden bij onlusten in Sovjet-uraniummijn Labourmeerderheid tot 3 zetels geslonken Abdoellah in conflict met Arabische Liga OVERVAL IN DJAKARTA OP LEGERDEP0T Onrust in Oost-Java Gaat er achter zijn opmerkingen iets heel anders schuil? Situatie onduidelijk Wie is bij blinde landing verantwoordelijk: de piloot of de binnenloodser? Nederland erkent de regering in Peking Rijwiel met hulpmotor DINSDAC 28 MAART 1950 73ste JAARGANG No. 24728 Bonn weert vluchtelingen Afkomstig uit Sovjet-zone van Duitsland STAKING IN PARIJS VERLOOPT Onthulling in West-Duits blad Communisme krijgt nieuwe kans in Midden-Oosten Nederlands verdwijnt geleidelijk Bij onderwijs op O.-Java DE POLITIEKE CRISIS IN BELGIË Dr. P, Muntendam beëdigd RAMP MET DE „FRANEKER" VOOR RAAD VAN LUCHTVAART „DOORZETTINGSVERMOGEN KAN FATAAL WORDEN" Politie knijpt een oogje dicht RONDVLUCHT RIJKS LUCHTVAARTSCHOOL Formatie lestoestellen BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postairo 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Ingezonden mededelinqen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder ooqave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week. I 132 per maand, f 4.55 per kwartaal. Het is de gemene burger, gelijk vanzelf spreekt, niet gegeven rn ieder onderdeel van het defensiebeleid te begrijpen. Men zou zelfs kunnen beweren, dat een zekere onbegrijpelijkheid van dat beleid een gunstige invloed heeft op het veilig stellen der militaire geheimen. Maar wat er op het ogenblik geschiedt, schijnt toch wel dermate dol, dat men zich afvraagt of het ministerie van Oorlog voldoende begrip heeft voor de internationale situatie in het algemeen en 's lands veiligheid in het bijzonder. Enige weken geleden heeft de mi nister van Oorlog mededeling gedaan van het plan om in de kortste keren een kleine 9000 dienstplichtigen van de lichting 1949 huiswaarts te sturen. Een'groot deel van deze lichting zou de wettelijk voorgeschreven oefentijd dan nog niet achter de rug hebben. De voorgenomen maatregel werd ge motiveerd aan de hand van de nood zakelijkheid om de daarvoor in aan merking komende officieren en onder officieren te doen herscholen in het gebruik van het nieuwe Amerikaanse wapentuig. Inmiddels is geschied overeenkom stig de plannen: het bovengenoemde contingent is met groot verlof gezon den en daarmee zijn de rijen der landmacht dermate gedund, dat wij bijna kunnen zeggen in het geheel geen leger meer te hebben. Vóórdat de nieuwe lichting zal zijn opgeroepen, zullen wij, voor wat de landstrijd krachten betreft, slechts de nodige kaderscholen rijk zijn plus om en nabij 5000 man, belast met de statische dienst van verzorging, administratie, onderhoud van materieel en derge lijke. Onlangs werd op dit alles de aan dacht gevestigd door enige bladen. Het viel ons moeilijk aan de juistheid van een en ander te geloven, doch een be vestiging van officiële zijde nam iedere twijfel weg. Wij vernamen nog nader, dat inmiddels 3000 man van de eerste lichting 1950 zijn opgeroepen Dit verandert echter niet veel aan de situatie: pas opgeroepen recruten zijn nog geen soldaten. Vanuit tweeërlei oogpunt is deze handelwijze van het ministerie van Oorlog waartoe, naar men mag aannemen, in overleg met andere de partementen werd besloten vol komen onbegrijpelijk. Ten eerste lijkt het, sociaal gezien, niet het juiste mo ment om aan de geregeld uit Indone sië terugkerende gedemobiliseerden nog een contingent verlofgangers toe te voegen, dat eveneens in de kortste keren in het bedrijfsleven en de bur gerlijke diensten moet worden opge nomen. Ten tweede is het met het oog op de internationale toestand thans minder gewenst dan ooit, om de getal sterkte van het leger practisch tot nul te laten teruglopen. Wij leven waar lijk niet in een tijd, waarin men zich de weelde kan permitteren, de wape nen ingevet en wel in de magazijnen op te bergen zonder de nodige man schappen ter beschikking te houden die deze in tijd van nood zouden kun nen hanteren. Men vraagt zich af hoe een en ander te rijmen valt met onze verplichtingen in het kader van de Westelijke Unie en het Atlantische Pact. De tijd, waar in wij op het eiland onzer neutraliteit de eigen boontjes konden doppen, is voorbij. De gezamenlijke verantwoor delijkheid, welke een deel der vrije wereld op zich genomen heeft om in onderlinge bijstand de dreiging van elders te kunnen weerstaan, heeft ge leid tot de noodzaak van een gecoör dineerde krachtsinspanning op het stuk der defensie. Geen staat mag daarin verstek laten gaan, tenzij tot nadeel van zichzelf en van het géheel der verbondenen. Wij zijn terecht ver ontwaardigd, wanneer een stel ophit sers de arbeiders met landverrader- lijke bedoelingen aanzet tot het wei geren van hun medewerking bij het lossen van wapenen, maar laten wij evenzeer de gevaren signaleren, welke schuilen in een onverantwoordelijk defensiebeleid. Daar komt nog iets bij. Dezer dagen wordt er in Den Haag druk beraad slaagd over de gecoördineerde defen siemaatregelen der Noord-Atlantische bondgenoten. De Nederlandse delega tie zal worden gedwongen ons land toch wel een bijzonder droevig figuur te laten slaan, wanneer zij zal moeten bekennen, dat wij dit jaar eigenlijk bijna zonder leger zitten. Wij vrezen, dat de bondgenoten terecht een kwade dunk van ons zullen krijgen. Zij zul len menen, dat Nederland zich tegen beter weten in wenst vast te klampen aan de illusie, dat het met ontkenning der huidige realiteit zou kunnen blij ven fungeren als een idyllisch oord met historische rechten op 't doen hou den van vredesconferenties. Wij leven thans in andere tijden. Dat is erg ge noeg, maar het zou nog erger zijn wanneer wij ons buiten de huidige (dreigende) werkelijkheid stelden. Nederland heeft zijn verantwoorde lijkheid tegenover zichzelf en de rest der vrije wereld. Men vraagt zich af hoe het huidige defensiebeleid met deze verantwoordelijkheid te rijmen is. Het Westduitse parlement heeft zich gisteren uitgesproken voor het weren van alle vluchtelingen, afkomstig uit de Sovjet-Russische zone van Dui'sland, met uitzondering van degenen, wier levens of persoonlijke vrijheid daad werkelijk in gevaar verkeren en van hen, die wegens „andere dringende redenen" zijn uitgeweken. De regeringspartijen stemden voor dit besluit, de sociaal-democraten wa ren tegen. Laatstgenoemden wensten slechts degenen van toelating in West- Duitsland uit te sluiten, die door de Sovjet-Russische autoriteiten misdaden ten laste zijn gelegd, welke ook in West-Duitsland strafbaar zijn Naar A. P. uit Djakarta meldt zijn hier berichten binnengekomen over een ge wapende opstand van Indonesische soldaten van het Nederlandse leger op het eiland Ambon. Militairen van het K. N. I. L. zouden zich meester hebben ge maakt van een der versterkingen. Het Nederlandse hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat slechts weinig gege vens zijn ontvangen en dat het aantal slachtoffers niet bekend is. In het officiële communiqué werd alleen gezegd, dat „er ongeregeldheden wa ven geweest onder 200 Ambonese militairen van het K. N. I. L. op Ambon in verband met het tempo waarin de reorganisatie van het K. N. I. L. geschiedt". Ter plaatse is onmiddellijk een onderzoek ingesteld, hetgeen nog voortduurt. De Opperbevelhebber van de Neder landse troepen heeft generaal-majoor J. J. Molet en kol. Schotboïgh, districts commandant, per vliegtuig naar Ambon gezonden om een onderzoek in te stel len. Zij worden vergezeld door twee officieren van het leger der V.S.I. Zondagochtend zou te Makassar een pro-federalistische demonstratie wor den gehouden, waartoe reeds duizenden waren toegestroomd. De organisatoren hebben evenwel op dringend advies van de overheid deze demonstratie afgelast in verband met twee aanslagen en Hal- rijke bedreigingen, die de deelnemers ontvingen, waardoor de mogelijkheid tot botsingen tijdens de voorgenomen optocht niet uitgesloten was. Een handgranaat werd geworpen naar de woning van Andi Massarapi, de lei der van de federalistische groeperingen in het parlement van Oost-Indonesië. Deze richtte alleen materiële schade aan. Voorts werd een Timorese politie agent Zondagochtend vroeg door ver scheidene schoven, die door onbekenden gelost werden, gedood. De deelnemers aan de demonstratie werden door mid del van een pamflet en door posten in de omgeving van het Koningsplein te Makassar bedreigd, waardoor velen weerhouden werden. De regering van de negara Indonesia Timur heeft in een communiqué de terreurdaden zeer scherp afgekeurd en een streng onder zoek aangekondigd. De regering zal de rechten en vrijheden van het volk zon der onderscheid van persoon, geloof, po litieke overtuiging of ras met kracht blijven beschermen en verdedigen, al dus dit communiqué van de Oost-Indo nesische regering. «7 .V - Vandaag viert Koningin Ingrid van Denemarken haar veertigste verjaardag. Ter gelegenheid van dit feest publiceren wij de jongste foto van de Koningin met haar drie dochters: Prinses Benedikte (vijf jaar), Prinses Anne- Marie drie jaar) en Prinses Margarethe (negen jaar). In Frankrijk heeft gisteren naar schatting vijfentachtig procent van de havenarbeiders het werk voor 24 uur neergelegd uit protest tegen de arrestatie van drie communistische vakbondleiders te Marseille. Het communistische alge mene vakverbond in Frankrijk, .de C.G.T., heeft het stakingsbevel uitgevaardigd. In Cherbourg negeerden de havenarbeiders tot drie maal toe het bevel om in staking te gaan. Dit is een niet onbelangrijk feit, aangezien in deze haven bin nenkort het grootste gedeelte van de Amerikaanse militaire goederen gelost zal worden. In Marseille vond het laden en lossen gedeeltelijk doorgang, omdat daar na de ongeregeldheden van de vorige week, de meeste van de 4000 geregelde ha venarbeiders vervangen zijn door losse arbeiders en kleine groepen militairen. Samen met een aantal werkwilligen hebben deze ook gisteren het werk voortgezet. Niet-communistische arbei- MANOEKWAM SCHOUTEN EIL. 6 ROOTE OCEAAN ORANQ Misgpc CERAM ZEE G»»tvin HOLLANDIA ADMIRALITEtTS EIL TAKFAK CERAM ,v|p AMBON ftsr/Mim BANDA 2EE NIEUW BRITTANKHE HENDR EIL. ZEE AL FOEREN MORESBY KORAAL ZEE K AA RT VAN PELT De kwestie N.-Guinea is Maandag middag in de eerste vergadering der Unie-conferentie besproken. In de ver gadering, die in aangename sfeer ver liep, werden verschillende punten van het probleem besproken en is men tot een voorlopige conclusie gekomen, aldus werd in 'n communiqué van het Neder lands-Indonesische Unie-secretariaat medegedeeld. Reuter meldt over de kwestie Nieuw- Guinea, dat volgens welingelichte krin gen te Djakarta het niet waarschijnlijk is, dat op de Unieconferentie over de toekomstige status van Nieuw-Guinea een beslissing zal worden genomen. Men meent dat de Indonesische delegatie, al maakt zij geen geheim van het vaste be sluit der V.S.I. alles in het werk te stel len opdat Nieuw-Guinea deel zal gaan uitmaken van Indonesië, zich aan de conferen'tietafel enige zelfbeperking zal opleggen. Men acht het huidige tijdstip niet al leen nog te kort volgend op de Haagse R.T.C., maar houdt tevens rekening met de internationale zijde van dit vraag stuk en overweegt, dat een overhaaste en praemature actie om de zaken te forceren, de verhouding tot andere lan den schadelijk kan beïnvloeden. Het A.N.P. meldt over deze kwestie nog, dat er grote kans bestaat, dat N Guinea op deze Unieconferentie geen struikelblok zal vormen. Eventuele overname van het bestuur over N. Guinea door de V.S.I. op korte termijn zou voor de regering der V.S.I een zeer zware opgave zijn. Uitdrukkelijk werd de mogelijkheid dat het geschil reeds thans zou worden voorgelegd aan de Verenigde Naties, uit gesloten. Men verwacht, dat de Indonesiërs ac- coord zullen gaan met de instelling van een paritaire commissie voor N. Guinea, die na het einde van de Unieconferentie het probleem gaat bestuderen en binnen een vast te stellen tijd een voorstel tot oplossing aan de hand moet doen. Verwachting tot Woensdagavond: Droog weer met nn en dan enkele overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige Noordelijke wind. In de nanacht op verschillende plaatsen lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon: 6.23—19.08; Maan; 13.07—5.06. Volgens berichten in de bladen te Dja karta zal het bataljon-Worang. dat naar Oost-Indonesië zou worden gezonden, voorlopig niet vertrekken in verband met verschillende omstandigheden, aldus be richt Aneta. Volgens het christen-democratische blad „Kieler Nachrichten" zouden Sovjettroepen Zaterdag bij het de kop indrukken van ongeregeldheden in het Oost-Duitse stadje Frohnau 102 Duitse uraniummijnwerkers gedood en 173 ge wond hebben. Volgens het blad weigerden de mijn werkers te Frohnau Zaterdag de mijn in te gaan omdat de veiligheidsmaat regelen onvoldoende waren, hetgeen ge bleken zou zijn uit zes mijnongelukken met dodelijke afloop die zich volgens het Duitse blad daar reeds hebben voor gedaan. In West-Berlijn staan de bestuurders van politieke partijen en bladen, die dagelijks ondergrondse inlichtingen over de ontwikkelingen in Oost-Duits- land krijgen, sceptisch tegenover het bericht van de „Kieler Nachrichten". KONING ABDOELLAH. Het overlijden van een socialistisch Lagerhuislid heeft gisteren de meerder heid van de Labourpartij over de ande re partijen in het Lagerhuis terugge bracht tot drie. De gisteren vrijgekomen zetel is de derde sinds de verkiezingen van Februari en er zullen derhalve in de komende weken drie tussentijdse ver kiezingen moeten plaats Vinden. Bjj de openingszitting van de Raad van de Arabische Liga te Cairo was gis termorgen geen Jordaanse afgevaardigde aanwezig. Koning Abdoellah heeft naar aanleiding hiervan verklaard, dat de Hasjemietische Jordaan geen delegatie zal zenden, .tenzij tekst en nitleg wordt gegeven over de aanvallen, die de Egyp tische pers onlangs op de Jordaan ge daan heeft. Ook protesteerde de Koning tegen het besluit van de Liga om de te Gaza gevestigde regering van de ex- Moefti van Jeruzalem te erkennen. Koning Abdoellah's tijdelijke terug trekking uit de Arabische Liga wordt te Beiroet beschouwd als het creëren van een ernstige politieke crisis in het Midden-Oosten op een tijdstip, dat de communisten een nieuwe campagne in dit gebied voorbereiden, aldus meldt A. P. De zes overige Arabische staten heb ben op een spoedzitting van de politieke commissie van de Liga besloten de „re gering voor geheel Palestina" te Gaza, die Koning Abdoellah weigert te erken nen, uit te nodigen, vertegenwoordigers naar de Raad van de Arabische Liga te zenden. Vanmorgen vroeg heeft oen gewapen de bende getracht een legerdepot in het centrum van Djakarta te overvallen. De aanvallers werden echter verdreven. Er zouden geen slachtoffers zijn, aldus deelt het Indonesische militaire hoofd kwartier te Djakarta volgens U. P. me de. Hen bende van ruim tweeduizend In donesiërs, gewapend met bamboesperen en messen, heeft de suikerplantage Gunung Saré bij Djember overvallen. De ongewapende wachters werden over meesterd. De bende verdween met me deneming van enkele geweren. Verleden week werd de onderneming Semboror in het gebied van Djember op gelijke wijze overvallen. Met ingang van Zaterdag is in Oost- Java en op Madura het Nederlands af geschaft als leervak op de middelbare scholen, welke het Indonesisch als voer taal hebben. Op de kweekscholen ver dwijnt na Pasen het Nederlands als voertaal en verwacht kan worden, dat na de grote vacantie het Nederlands als voe.rtaal op alle middelbare scholen zal verdwijnen. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen Wanneer men enigszins bekomen is van de verwondering om wat niet zonder grond door de katholieke pers haast unaniem een staatsgreep werd genoemd, begint men zich toch af te vragen, of er achter de brutale nadrukkelijkheid, waarmee de liberale Kabinetsformateur zijn opmerkingen geformuleerd heeft, feitelijk niet iets heel anders schuil gaat. Staatsgreep, zegt men op het eerste gezicht. Inderdaad is het tegen de parlementaire traditie, dat de opdracht tot Kabinetsvorming; niet wordt gegeven aan een lid van de grootste partij. In dit geval heeft deze partij bovendien in de koningskwestie een ruime meer derheid van het land achter zich. Inderdaad is het ook niet in de haak, dat die Kabinetsformateur, ingeval hij niet kan slagen, onmiddellijk tot parle- mentsontbinding zou besluiten, zonder dat werkelijk vaststaat, dat geen an dere regering met een parlementaire meerderheid zij het een precaire mogelijk is. Het ongelooflijkste is echter nog wel, dat de formateur in kwestie, de heer Devèze, nadat de katholieke pers op scherpe toon tegen zijn optreden van leer is getrokken, het nuttig oordeelt in een weloverwogen verklaring voor de journalisten, in min of meer bedekte termen te bevestigen, dat hij inderdaad zulk een staatsgreep van plan is. Men ziet niet goed in, welk voordeel de heer Devèze er bij kan hebben daar zo open lijk voor uit te komen. Men beseft ech ter wel, voor het geval het tot verkie zingen zou komen, de onmetelijke na delen hiervan voor zijn partij, die zich bij haar kiezers moet aanbieden, na zich met zulke middelen tegen het tot uiting komen van de wil van het par lement verzet te hebben. Gisteren hebben zich hierbij nog an dere aanwijzingen gevoegd, die laten veronderstellen, dat de heer Devèze met Kamerontbinding dreigt om heel andere redenen. In de eerste plaats heeft men aanleiding om te twijfelen, of de Prins-Regent hem werkelijk wel met een opdracht heeft belast, waarbij de Kamerontbinding is inbegrepen. De vèze wil zich daarover niet duidelijk uitspreken, ook niet tegenover zijn eigen partijgenoten. Bovendien blijkt, dat niet alleen de Vlaamse liberalen van nieuwe verkiezingen een catastrofe vrezen op grond van de liberale halsstarrigheid inzake de koningskwestie, doch dat ook Waalse liberalen en zelfs de so cialisten er niet geheel gerust over zijn. Allen vrezen zij, dat de katholieken er voordeel uit zouden halen. Is dan ook, zo vraagt men zich nu af, het ontbindingsdreigement van Devèze niet eerder gericht tegen de halsstar righeid van de anti-Leopoldistische vleu gel van zijn eigen partij, die hij aldus tot een gematigder houding zou trach ten te bewegen, en die wellicht onder die omstandigheden wel bereid is deel te nemen aan een regering, waarvan Devèze zelf de leiding zou hebben? Als men dit eenmaal veronderstelt, stelt men ook vast, dat het aanbod, dat de formateur aan de katholieken kan doen, bezwaarlijk dat van een voor waardelijke terugkeer van de Koning, met troonsafstand binnen afzienbare tijd, kan zijn, iets wat de katholieken reeds ettelijke malen uitdrukkelijk heb ben afgewezen op een wijze, die geen terugkrabbelen toelaat zónder dat dit voor hun partij een catastrofe wordt. Wellicht is Devèze, wetende dat ook de socialisten moeilijk kunnen bij draaien. tot het inzicht gekomen, dat de nationale oplossing, waarvan hij alsmaar spreekt, vooral van de liberalen afhangt. De Liberale Partij zou daartoe haar leden uiteindelijk toch geheel vrij kunnen laten, de Koning zou terugke ren en het land zou bestuurd worden door een liberaal-katholieke coalitie met Devèze als eerste minister. Normaal hoeven de verkiezingen dan eerst over ruim drie jaar plaats te vinden en zit- tezi de liberalen voor geruime tijd in een gunstige regcringspositie, terwijl verkiezingen, indien zjj thans zouden worden gehouden, hun daarop weinig uitzicht bieden. H. M de Koningin heeft vandaag ten paleize Soestdijk dr. P. Muntendam be-' edigd als Staatssecretaris van Sociale Zaken. (Van onze Haagse redacteur) Het heeft er gistermiddag lange tijd naar uitgezien, dat de behandeling van de Franeker-ramp door de Raad voor de Luchtvaart te Den Haag, na een zo uitvoerig rapport als reeds is uitgebracht over dit noodlottig ongeval, dat 45 mensen op 12 Juli 1949 het leven kostte, geen enkel nieuw gezichtspunt kon openen. En toch kwam er tegen het slot van de zitting een moment, waarop de aanwezige journalisten tussen hun aantekeningen over de ondergang van de Con stellation, die 13 van hun Amerikaanse collega's vervoerde, een nieuw vraagteken krabbelden; prof. dr. ir. F. A. Vcning Meinesz, hoofddirecteur van het K. N. M. I., als deskundige gehoord, verklaarde, dat hü de sterke indruk had als viel er iets te verbergen bjj de aantekeningen, bijgehouden op de verkeerstoren van het vliegveld Bombay uit gesprekken met de betrokkenen was hem een grote mate van onzekerheid gebleken en die indruk van geheimzinnigheid was nog versterkt door uitgeradeerde gedeelten in het logboek. Chinese Nationalisten hebben, naar uit be trouwbare bron wordt vernomen, een twee de landing uitgevoerd op het Chinese vaste land, ten noorden van Soengmen, 300 km. ten zuiden van Sjanghai. Lin Piao, een van de hoogste communistische leiders in China heeft toegegeven, dat de nationalistische guerilla activiteit op het vasteland van Chi na in hoge mate toeneemt. Hij schatte het aantal guerilla's op ongeveer 150.000 en ver klaarde, dat tien millioen mensen in zijn gebied door de hongerdood bedreigd wor den. Tevoren had men met de schaarse ge gevens, welke ter beschikking staan, de toedracht van de ramp trachten te re construeren; de Raad wilde, waar vast staat, dat een mechanische storing niet is geconstateerd, nagaan in hoeverre de conclusies van het rapport van India tot de zijne gemaakt konden worden. Is er van de kant van de Amerikaanse jour nalisten pressie uitgeoefend om de vlieg reis zo snel mogelijk uit te voeren, zo vroeg de voorzitter, mr. J E. van der Meulen, aan de hoofdvertegenwoordiger der K.L.M. Torion. Ja, dit bleek bijvoor beeld uit het afwijzen van een cocktail party, omdat het gezelschap meer dan genoeg van dit soort bijeenkomsten ge had had. Bombay werd zeker niet op aandrang van de journalisten aange daan; die geschiedde op instructie uit Nederland. In het vliegtuig bevond zich de „General Operations-Officer" van de K.L.M. Richardson als loods, omdat de vliegers weinig ervaring hadden ter plaatse. Dat deze zich echter, naar aangenomen is, niet in de be- stuurskajuit, maar achter in het toestel bevond, werd later op de zit ting verklaard als volgt: de heer Richardson zal vooraf zeker zijn adviezen gegeven hebben; hij was echter geen Constellationvlieger en kon bij de landing zelf dus geen directe aanwijzingen geven. De verklaringen van de tweede ge tuige A. Martin Henry, chef van de linktrainer-afdeling der K.L.M., brach ten evenmin de zaak in een duidelijker daglichtHij schetste, op grond van de ervaringen bij het theoretisch onder richt in het blindvliegen, piloot Van der Vaart als een vlieger van gemiddelde normale capaciteit; als men een cijfer tussen 0 en 10 wilde horen, dan zou het een 6 moeten zijn. Uitvoerig werd de ondervraging van de heer Snitselaar, chef van het K.L.M.-vliegbedrijf, die als deskundige ter zitting was opgeroe pen. Hij noemde het advies om op baan 23 te landen levensgevaarlijk. Naar zijn idee heeft de piloot te laat de onuitvoer baarheid daarvan ingezien. De bekende fout in de kaartbeschrij- ving een verschil van honderd voet kwam vanzelfsprekend ook aan de orde. Wat daar de oorzaak van kan ge weest zijn, werd ook ditmaal niet dui delijk uit de doeken gedaan: doch wel antwoordde de deskundige, dat de aan wezigheid van een heuvel altijd een reden zou geweest zijn om daar uit de buurt te blijven. Bij de verklaring van prof. Meinesz kwam hier nog de vraag bij hoe het mogelijk is geweest, dat het toestel net gedirigeerd werd in de richting van de heuvel, waarboven zich een grote regen bui bevond. Het probleem van een en kele hapering in de geperfectionneerde techniek, die catastrofale gevolgen kan hebben, hoorde men gesteld bij een vraag van een der raadsleden, jhr. G. L. Schorer: werden er aan de piloot geen eisen gesteld, die boven de snelheid yan het menselijk denken uitgaan? Door de verkeerde adviezen, van de grond af ge geven, kan de bestuurder in tijdnood geraakt zijn, zo antwoordde de heer Snitselaar. Telkenmale keerde op deze zitting de vraag terug: wie is bjj een blinde lan ding verantwoordelijk, de piloot of de binnenloodser? Men vond baar tenslotte nog eens formeel aan de orde gesteld in het requisitoir van de heer J. W. F. Backer, directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst: hij achtte een juiste definitie van de taak der verkeerslei ding van het grootste belang; deze be hoort geen instructies te geven, welke niet direct met de leiding van het ver keer verband houden. De directeur-generaal schaarde zich achter het rapport van India en besloot met een karakterschets van de piloot, welke een oordeel en een waarschuwing inhield: hij achtte het waarschijnlijk, dat de bestuurder de landing wilde doorzetten, gezien het belang van zijn opdracht. Dit doorzettingsvermogen heeft de Nederlandse luchtvaart groot gemaakt; het hoeft echter maar even te ver te worden doorgevoerd en Op 8 Mei a.s. zal de Raad uitspraak doen. ders, die zich in de overige havens naar hun werk begaven, moesten worden te ruggezonden, omdat er toch niet vol doende personeel was. De communistische havenarbeiders in Marseille hebben besloten nog een paar dagen aan de 24-uurstaking vast te knopen. Zij zullen niet naar hun werk terugkeren voor hun looneisen ingewil ligd zijn. Sterke eenheden der Republikeinse Garde trokken in de morgenuren de Franse havensteden binnen, om even tuele ongeregeldheden te voorkomen. Gedurende de staking hebben zich geen ongeregeldheden voorgedaan. Verscheidene buitenlandse schepen lagen werkeloos in de Franse havens, aangezien er noch geladen noch gelost werd. Sommige dezer vaartuigen hebben de Franse havens onverrich- terzake verlaten. Verder ziet het er naar uit, dat de stakingsbeweging in heel Frankrijk ver loopt. Verwacht wordt, dat nu de ar beiders in het gas- en electricileitsbe- drijf en het vervoerswezen in Parijs het werk hervat hebben, ook de doodgra vers, de employé's van de stadsreiniging en de arbeiders van de rioleringsdienst spoedig weer aan het werk zullen gaan. In de automobiel- en metaalindus trieën zijn echter nog steeds ongeveer 120.000 man in staking. Drie a vier we ken geleden bedroeg dit aantal volgens een opgave van de vakbonden ruim 500.000. Andere Franse stakingscijfers zijn: bouwnijverheid 80.000 man, che mische industrie 40.000, textiel- en leder industrie 30.000. In sommige Parijse bak kerijen ligt het werk eveneens stil. De Nederlandse regering heeft Maan dag door bemiddeling van de ambassade secretaris dr. J. Vixseboxse te Peking een nota doen overhandigen aan de cen trale regering van de Chinese volks republiek, waarin de Nederlandse rege ring te kennen geeft, dat tot erkenning de jure van de centrale regering van de Chinese volksrepubliek met ingang van 27 Maart 1950 is overgegaan. De heer A. A. J. de Voogd, tijdelijk zaak gelastigde te Nanking, zal zo spoedig mogelijk naar Peking vertrekken, ten einde voorlopig de leiding van de post op zich te nemen. De ambassadeur der Chinese nationa listische regering te Den Haag is door de Nederlandse regering ter zake inge licht, waarbij is medegedeeld, dat deze erkenning van het regime Mao Tse Tung impliceert, dat de erkenning de jure van de nationalistische regering van China door Nederland is ingetrokken. De minister van Justitie heeft, na over leg met zijn ambtgenoot van Verkeer en Waterstaat, aan het openbaar ministerie doen weten, dat er, in verband met de te verwachten bepalingen in het binnen afzienbare tjjd in werking tredende wegenverkeersreglement, geen bezwaar behoeft te bestaan tegen een soepele brt handeling van bestuurders van rijwielen met hulpmotor, wanneer de bestuurders van deze volgens de huidige Motor- en Rijwielwet nog als motorvoertuigen aan te merken vervoermiddelen niet in het bezit zijn van een rij- en nummerbewijs, gebruik maken van rijwielpaden of het vervoermiddel niet is voorzien van spie- gei en hoorn. Het is n.l. te verwachten, dat na in voering van het nieuw wegenverkeers- ieglement het rijwiel met hulpmotor tot die voertuigen zal worden gerekend, welke op genoemde punten niet als mo torrijtuigen worden beschouwd. Vanzelf sprekend ontslaat het bovenstaande deze bestuurders geenszins van de verplich ting zich op een zodanige wijze langs de weg voort te bewegen, dat zij de veilig heid van het verkeer niet in gevaar brengen. Ook is voor alle rijwielen met hulpmotor motorrijtuigenbelasting verschuldigd. Indien de weersomstandigheden dit toelaten, zal een formatie lesvliegtui- gen van de rijksopleiding voor ver keersvliegers de Rijksluchtvaart school morgen een rondvlucht boven Nederland uitvoeren. De for matie bestaat uit veertien vliegtuigjes. Gestart wordt van het luchtvaartter rein Gilze-Rijen. Via Breda, Rotter dam, Den Haag gaat het naar Amster dam en vervolgens naar Leeuwarden, Groningen en de verdere Oostelijke provincies. Dan naar het Zuiden en tenslotte verschijnt de formatie boven de Jaarbeursstad voor een speciale groet. Van Ypenburg zullen bovendien een zestiental Tigermothlesvliegtuigen een vlucht uitvoeren boven Rotterdam, Delft Den Haag. Leiden, Haarlem zo mogelijk Amsterdam en Gouda. De formaties zul len worden bestuurd door instructeurs en leerling-verkeersvliegers van de Rijksluchtvaartschool die hiermede de feestelijkheden openen, welke op Don derdag zullen worden georganiseerd. Die dag zal mr. D. G. W. Spitzen, de minister van Verkeer en Waterstaat, persoonlijk het verkeersvliegerbrevet uitreiken aan de honderdste leeriing, dje de Rijksluchtvaartschool met succes heeft doorlopen. ^Wie reist zonder doel komt nooit aan.J In Lake Success hebben de afgevaar digden van de Sovjet-Unie gisteren de zittingen van twee commissies van de V.N. verlaten, uit protest tegen de aan wezigheid van een Chinese nationalis tische delegatie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1