X i Beter dan de duurste Het KWAAD wordt OPENLIJK in bet PUBLIEK VERHEERLIJKT Grootste schoonheidsontdekking sinds 1863 „IK KOM TERUG" v. Genotzucht maakt het leven triest Minister Johnson naar Den Haag vertrokken Wij luisteren naar Theoretische rechtvaardiging gezocht voor meest lage uitingen van verval X.V. Nederl. Poetsdoeken Mij^ Mooie vrouwendank zij Marshall-plan WORDT U GEKWELD VERVROEGDE START TULPENRALLYE Kees de Ruyter naar Wenen? J DINSDAG 28 MAART 1950 PAGINA d KING'S VIRGINIA TOESPRAAK VAN Z. H. DE PAUS 2 2 4 4 (2 lijnen) Genotzucht Pater dr. J. van Finxteren gepromoveerd Poetsdoeken, beter en goedkoper dan ieder ander poetsmateriaal Verhuur van handdoeken en bedrijfskleding, speciaal voor kantoren en industrieën. Bezoekt onze stand H.A.I. no. 45 OPHEFFING VERLOFSZAKEN Kans op voortbestaan aanwezig ZEEP VAN GEHEEL NIEUWE KWALITEIT JOURNALISTEN TEGEN WETSONTWERP GEDENKSTEEN TE GOIRLE „VERDIEN GELD DOOR HET KWEKEN VAN CHAMPIGNONS Leider van de zaak in arrest door J. VERMEER Gonzales wereldkampioen Nó weer Waarborg-kledfng Bondsvergadering K.N.V.B. Scheepvaartberichten Advertentie (Van onze Romeinse correspondent.) Tijdens de grote plechtigheid in de Sint Pi eter, waarmee Zondag de door de Heilige Vader afgekondigde boeteweek besloten en de Passietijd geopend werd, heeft Zijne Heiligheid een toespraak gehouden tot de tienduizenden, ate. in de Sint Pieter waren bijeengekomen tijdens het solemnele lof. Wij geven hier de vertaling van de woorden van de Heilige Vader, die zo'n diepe indruk gemaakt hebben, dat niemand in de Basiliek dorst juichen: De spontane en hartelijke devotie, waarmee gij, beminde zonen en dochters, aan deze boetedag hebt deelgenomen, was volkomen in overeenstemming met Onze bedoelingen en heeft in ruime mate Ons verlangen vervuld, waarvan Wij U spraken op de vooravond van de opening van de Heilige Deur, toen Wij XJ opwek ten in dit Jubeljaar een vurige beweging van boetvaardigheid te beginnen. Voor het door het geloof verlichte oog kan de trieste aanblik niet verborgen blijfven van een wereld, die in ontbinding is door de chaotsiche verwarring, waarin haar morele grondslagen zijn gebracht. Dit ziet ook ieder eerlijk mens, die wordt verlicht door zijn natuurlijk geweten en voor wie de onvergankelijke klaarheid straalt van de wet, die opwekt tot het goede en afschrikt van het kwade, die eerder was en hoger staat dan alle wetten diezter wereld en die een en hetzelfde is in alle volken en in alle tijden, die de norm is, volgens welke iedere menselijke daad beoordeeld wordt en de grondslag wamrop iedere beschaafde samenleving moet steunen. (Cicero De legibus 1, 2:4). Hoewel Wij verre zijn van overdre ven pessimisme, dat in strijd zou zijn met de Christelijke hoop, en waar Wij ook: kinderen zijn van onze tijd, en geen heimwee hebben naar voorbije eeuwen, kunnen Wij toch niet nalaten, te spre ken van de steeds wassende vloedgolf van persoonlijke en collectieve schuld, die de zielen tracht onder te dompelen in de modder en de gezonde sociale voorschriften omver tracht te werpen. Zraals ieder tydperk zijn eigen merk teken heeft dat gedrukt wordt op al zijn werken, zo onderscheidt onze tijd zich door een aantal gebreken zoals men misschien nog nooit in de wereldgeschie denis met elkaar verbonden heeft ge zien. Allereerst is daar de zware schuld van de kennis van goed en kwaad, die het overtreden van de wet Gods onver geeflijker maakt. Gezien de verlichting en het intellectuele leven dat als nooit tevoren is verbreid in de verschillende lagen van de maatschappij en waarop de moderne beschaving zo trots is, en gezien het zeer sterk levende bewustzijn van de persoonlijke waardigheid en van de innerlijke vrijheid van de geest "waarop men heden ten dage m-at gaat, zou er geen ruimte meer moeten zijn voor de mogelijkheid of het veronder stellen van een onwetendheid over de nonnen die de betrekkingen regelen tussen de schepselen onderling en met hun Schepper en daarmee is ook het excuus vervallen dat op die onwetend heid steunt en waardoor de schuld zou zijn verminderd. En deze schuld die zich heeft uitgebreid tot een bijna algemeen moreel verval, heeft ook terreinen aan getast die tot nu toe nog onbesmet ge bleven waren, zoals het platteland en de jeugd. Een reeks van schaamteloze en mis dadige publicaties leert aan ondeugd en misdrijf de meest schandelijke verlei- dinsgmethoden. JVlen heeft de laagheid en de lelijkheid van het kwaad onder dt dekmantel van de aethetica, van de kunst, van vergankelijke en oppervlak kige schoonheid en van een verkeerd soort moed bedekt en zet zonder enige terughouding aan tot een ziekelijke sen satiezucht die uit is op nieuwe uitspat tingen. De verheerlijking van het kwaad is zover gekomen dat zij openlijk in het publiek geschiedt en zich heeft inge werkt in het economische en sociale le ven van het volk, terwijl zij de meest smartelijke wonden en de ergste zwak heden van de mensheid tot voorwerp van winstbejag maakt. Men durft soms zelfs een theoretische rechtvaardiging zoeken voor de meest lage uitingen van geestelijk verval door een beroep te doen op een humanisme van twijfelachtig allooi of op een mede lijden dat toegeeflijk staat tegenover de schuld, om des te gemakkelijker de zie len te misleiden. Een vals humanisme en een anti-chris telijk medelijden hebben tenslotte de hiërarchie van geestelijke waarden om vergeworpen, hebben de zonde goedge praat en voorgesteld als een normale uiting van de menselijke faculteiten en als eeh verrijking van de menselijke persoonlijkheid Het is een misdrijf tegen de gemeenschap dat men aan de zonde burgerrecht gegeven heeft ?nder voorwendsel van menslievendheid of burgerlijke verdraagzaamheid van men selijke onvolkomenheid, wanneer men alles maar op zijn beloop laat. of, erger nog, er zich op toe legt om de harts tochten wetenschappelijk te prikkelen, wanneer men de remmen van een inge boren eerbied voor de openbare zedelijk heid of van het menselijk opzicht los gooit, om dan met de meest verleidelijke kleuren de inbreuk op de huwelijksband af te schilderen, de opstand tegen het openbaar gezag, de zelfmoord of de ver stikking van het leven. Met een hart vol liefdevol begrip er kennen wij overigens de zwakheid van de menselijke natuur die yooral naar voren komt onder de huidige omstan digheden. Wij zien in, dat de ellende, de verlatenheid en het samenwonen van mensen in ellendige krotten, ernstige oorzaken van de onzedelijkheid zijn, maar toch blijft de wil van de mens vrij en hij kan rekenen op de bovennatuur lijke hulp van de genade, die God nooit weigert aan wie er vol vertrouwen om vraagt. En thans, meet dan zowel met uw oog als met uw hart en met de nederigheid van wie zich misschien ten dele schuldig Advertentie HOTEL „PRINSES JULIANA" VALKENBURG (L.) ons nieuw telefoonnummer is: moet bekennen het getal, de ernst en de veelvuldigheid van de zonden dezer wereld. De zonde, het werk van de mens zelf, verpest de wereld en bezoe delt als een vuile vlek het werk Gods. Denk aan de ontelbare persoonlijke en collectieve, verborgen en openbare zon den, zonden tegen God en tegen Zijn Kerk, zonden tegen de mens zelf, zon den van ziel en lichaam, tegen de naas ten, vooral tegen de meest arme en hulpeloze schepselen, aan de zonden tenslotte tegen het gezin en tegen de gemeenschap. Sommige van hen zijn zo ongehoord en onmenselijk dat er nieuwe woorden nodig zijn om ze te noemen. Weegt hunne zwaarte: van die begaan zijn uit pure lichtzinnigheid en van die wetenschappelijk beraamd en koudbloe dig zijn uitgevoerd, van die één enkel leven hebben verwoest en van die zich schakelden tot een keten van ongerech tigheid tot zij schanddaden der eeuwen of misdaden tegen gehele volken werden. Vergelijkt in het heldere licht van het geloof deze immense opeenstapeling van laagheden en gemeenheden met de stra lende heiligheid Gods en met het nobele doel waartoe de mens is geschapen; met de Christelijke idealen, waarvoor de schepper dood en pijn heeft ondergaan er. zegt dan of de goddelijke gerech tigheid nog een dergelijke verminking van Zijn beeld en Zijn plannen kan tolereren, een dergelijk misbruik van Zijn gaven, zoveel verachting van Zijn wil en bovenal zoveel hoon aan het on schuldig bloed van Zijn Zoon. Als Vicarius van diezelfde Jesus, Die Zijn bloed tot de laatste druppel vergo ten heeft om de mensheid met de Hemelse Vader te verzoenen, ais zichtbaar Hoofd van deze Kerk die Zijn mystiek lichaam is voor de redding en de heiligmaking van de zielen, roepen Wij U op tot boetvaar digheid in geest en werk opdat door u en door al onze zonen en dochters over de hele wereld, de eerste stap worde gezet naar het daadwerkelijk moreel herstel der mensheid. Met al het vuur van Ons va derlijk hart vragen Wij u ernstige spijt over uw schuld van het verleden, Wij vra gen van u een volstrekte afschuw van de zonde en het vaste voornemen tot inkeer. Wij bezweren U, U de goddelijke vergif fenis te verwerven door het sacrament van de biecht en door de erfenis van de liefde van de goddelijke Verlosser. Wij smeken U tenslotte, de straffen die gij nog hebt uit te boeten voor uw zonden, met vele wer ken van genoegdoening te verlichten, zo als gebeden, aalmoezen, vasten en verster vingen, waartoe dit Heilig Jaar overvloedig gelegenheid biedt. Zo keert de ziel terug in de armen van de Hemelse Vader, ver krijgt wederom de heiligmakende genade, herstelt zich weer in de orde en in de liefde en verzoent zich met de goddelijke gerechtigheid. Het is de grote terugkeer van een mens heid, die tegen de wetten van God en van Zijn Kerk is opgestaan, waarnaar Wij m vertrouwend en hoopvol wachten hebben gehaakt en die wij verhaasten met onze verlangens, met de verzuchtingen van Ons hart, met Onze gebeden, met Onze offers en door kwistig uit te delen uit de nooit leeg rakende schatkamer van de Kerk, waarover Wij zijn aangesteld. Vreest met voor de ongestoorde vreugde van Uw le ven alsof de uitnodiging tot boete een sluier van doffe triestheid over Uw ziel zou werpen. Het is juist zo dat de zelf verloochening een onmisbare voorwaarde is voor innerlijke blijdschap zoals God die bereid heeft voor zijn dienaren hier. En Wij met dezelfde bezorgdheid die Ons hart in Ons doet branden omwille van Uw inkeer, sporen U zonder aarzeling aan met de woorden van de Apostel Faulus. Ver heugt U steeds in de Heer: „Gaudete m Domino semper; iterum dico, gaudete (Phil. 4:4). In die geest hebben wij vaak onze stem verheven ten gunste van de be- hoeftigen en de slachtoffers van de on rechtvaardige economische toestanden, van hen, die vaak ellendig zijn beroofd van de meest noodzakelijke dingen, waarbij wij aanspoorden tot een daad werkelijke gerechtigheid. Maar in de Christelijke conceptie van een maat schappij, waarin de rijkdommen beter verdeeld zullen zijn, is ook altijd plaats voor onthechting en voor het lijden, waarvoor wij tot ons eigen heil zijn voor bestemd En de meest intense vreugde die men ooit op aarde kan smaken of verlangen, zal altijd nog overtroffen worden door de verwachting van het komende volmaakte geluk: „spe gauden- tes" (Rom. 12:12). Maar wanneer ge daar entegen leeft in de materialistische op vatting van de wereld, een opvatting, waarin het welzijn hier op aarde moet worden nagestreefd als een bereikbaar einddoel van het leven, dan zult ge zien, hoe het verlangen naar rechtvaardigheid vaak in blind egoïme en in genotzucht ontaardt. En nu mist deze genotzucht, dat is dus het angstig bezorgd zoeken van elk aards genot, de wanhopige krachtsinspanning om hier op aarde tegen elke prijs het geluk te verwerven, het vluchten voor het verdriet en voor iedere moeilijke plicht, is het j'uist die het leven triest en niet te verdragen maakt, omdat het de geest brengt in een dodelijk luchtledig. Hier komt ook uit voort, dat de daden van opstand tegen het leven en tegen God steeds menigvuldiger worden, want in onchristelijke aanmatiging wil men iedere vorm van lijden uitsluiten. Het leven weten te verdragen! Dat is dc- eerste boete van iedere Christen, de eerste voorwaarde en het eerste middel tot heiligheid en heiliging. Omhelst moedig het vaak harde dage lijkse kruis, met die gehoorzame berus ting, die hij heeft, die gelooft ir. een rechtvaardige en goede God en in Jesus Christus de meester en gids van de har ten. Dat kruis wordt licht, wanneer men het met Jesus draagt. Met de zeer ernstige omstandigheden van het ogenblik dwingen de Christe nen, nu meer dan ooit, zelf aan te vul len wat aan het lijden van Christus ontbreekt (Col. 1.24) en dat niet alleen in het verlangen om het kwaad steeds beter te herstellen en een zekerder en duidelijker bewijs te geven van de op rechtheid van hun terugkeer, maar ook om bij te dragen tot het heil van alle verlosten. Laten daarom alle Christenen, schul digen en onschuldigen, zich verbroede ren in geest en werken van een nieuwe heilzame boetedoening en laten zij zich verenigen rond de opperste herder van de zielen en hun enige Verlosser Jesus Christus, het Offerend Lam, Dat de zonden der wereld wegneemt. Hij is daar, op onze altaren om ieder uur het offer van Golgotha te hernieuwen. Sa men met Hem en dank zij Zijn genade moge zich op deze heilige dag het le ger der boetvaardigen van de onmete lijke Kerk Gods mobiliseren. Het lijden, aanvaard in Christelijke en blijmoedige berusting ofwel vrijwillig en grootmoe dig gekozen, moge aan de ontaarde mensheid het Christelijk aangezicht te ruggeven en moge een heilzaam tegen wicht vormen tegen de misdaden van de mensheid. Ja, gekruiste Jesus, die door haar zelf aan te nemen, de menselijke natuur ver goddelijkt hebt, Gij Die de gerechtig heid, de liefde en de goedheid hebt ge predikt, Die de arme en de zwakke de kracht hebt gegeven van de rijke en de machtige, Gij, die door Uw lijden en dood het heil en het eeuwig geluk hebt teruggegeven aan de mensheid, sla Uw liefdevolle blik neer op dit volk, dat zich tezamen met de gelovigen van de hele wereld aan Uw voeten neerwerpt in boetvaardigheid en dat om vergiffe nis smeekt ook voor zovele ongelovi gen die U zouden willen onttronen en onteren in de kleingeestige trots van hun intelligentie en de steriele genotzucht van hun lichaam. De weleerw. heer J. van Pinxteren uit Nhland. priester van de S't. Joseph-Con- gregatie van Mill Hill, promoveerde in Rome aan de Pauselijke Gregoriaanse Universiteit tot doctor in de Dogmati sche Theologie op proefschrift „The Apostolate of St. Caesarius of Arles". Promotor was prof. Ledru S.J. Rev. Father J. v. Pinxteren zal bin nenkort vertrekken naar het vicariaat Kisumu, Kenya, B. O. Afrika. De ?oon van Sdcdeffe Goeman 39. Terwijl Winonah de jonge Erwin naar zijn slaapvertrek btengt, staat zijn mondje niet stil over de vreemdeling, welke hij in de tuin heeft ontmoet. „Hij was erg groot, moeder! En hij heeft m'n boog gemaakt. Vind je dat niet aardig van 'm? Hij is erg aardig. Weet je," zegt Erwin trots, „hij is mijn vriend „Hoe komt dat kind toch aan die vreemdeling," denkt Winonah. „Niemand durft immers deze burcht te naderen nu wij ons in de macht van Lauri bevinden Maar ze waagt het niet Erwin te verbieden er verder over te spreken. Inwendig is ze de vreemdeling, wie dat ook mag zijn, intens dankbaar dat hij haar zoontje zoveel vriendelijkheid heeft betoond. In de sombere omgeving waarin hij gedwongen is op te groeien heeft de jongen toch al zo weinig. O, als Eric er was. Hoe anders zou alles dan zijn. Ze kan zich voorstellen hoe haar man met het kind zou hebben gespeeld. Hoe hij het de mooiste jeugd zou hebben gegeven welke een jongen zich maar wensen kan. Maar ze heeft alle hoop reeds ópgegeven dat Eric osit terug zal keren. De tyra.nnie van Lauri de magiër omsluit hen volkomen. „Nou moeder, en toen kwamen er soldaten, weet je," babbelt Erwin opgewonden verder. „Een hele troep. Ha, maar hij was niet bang! Die grote, blonde man is nooit bang, denk ik. Zelfs niet als hij in het bad moet! Hij nam z'n zwaard, zie je. Zo" en hij grijpt een houten speelgoedzwaardje van de grond om het toch maar vooral goed te tonen „En toen begon hij met ze te vechten. Dat was dapper, hè! En hij is mijn vfiend," zegt Erwin gewichtig. ,Jk vind 'm verschrikkelijk aardig. Veel aardiger dan oom Lauri ,£ssss! Erwin!" Winonah maakt een geschrokken gebaar. ,fZeg dat niet! Hij mag het niet horen! Denk er aan dat Lauri over vreemde middelen beschikt! Hij kan alles beluisteren en overal komen Inderdaadvrouwe Winonahklinkt een spottende hese stem achter haar. En zich omkerend zien de jonge vrouw en het kind ontzet de zwarte gestalte van de magiër in de deuropening staan Advertentie HOOFDKANTOOR: ARNHEM TELEF. 26251 Filiaal: Amsterdam, Amstel 23, telefoon 47308 Filiaal: Rotterdam, Nolenstraat 9 b, telefoon 49837 Fabriek voor België: Alost, telefoon 24411 In antwoord op vragen van het Twee de Kamerlid Cornelissen (V.V.D.) over het vervallen van verloven van ruim vierhonderd verlofszaken per 1 Mei, wijst de minister van Sociale Zaken, mede namens zijn collega van Econo mische Zaken, o. a. op de mogelijkheid van overschrijving, ongeacht of in de betrokken gemeente het maximum der verloven A al dan niet bereikt of over schreden is. Voor grote inrichtingen bestaat de mo gelijkheid van een erkenning als inrich ting voor maatschappelijk verkeer. De inrichtingen, die deze erkenning ver krijgen, kunnen derhalve op dezelfde wijze na 1 Mei blüven voortbestaan, ZO' lang zij die betekenis voor het maat schappelijk verkeer behouden. Voor de inrichtingen, waarvoor de bovengenoemde voorzieningen niet kum nen worden getroffen, zullen nog andere maatregelen mogelijk zijn, ten einde sluiting van het bedrijf te voorkomen. Zo zal b.v. in gemeenten, waar het vast gestelde maximumaantal is overschre den, een nieuw verlof A kunnen worden verkregen. De minister zal zoveel mo gelijk aan de gestelde bezwaren tege moet komen. De kans dat bona fide exploitanten van verlofszaken hun broodwinning behou den, is dus groot. Advertentie Dat een goede zeep ook dienst kan doen als een schoonheidsmiddel, is niet zo vreemd. Een fris uiterlijk is mee afhanke lijk van een goed gereinigde gelaatshuid Er blijft dan echter een tweede, veel moei lijker probleem op te lossen. De zeep moet niet alleen diep reinigen. Zij moet ook zacht en heilzaam zijn voor de huidweef sels En de zuiverheid van de zeep speelt daarbij een grote rol. Het Marshall-plan nu heeft Nederland (als eerste Europese natie) in staat gesteld een zuivere schoonheidszeep te maken op een geheel nieuwe manier: de z.g. Shar- ples-methode Deze is zonder twijfel de belangrijkste' vooruitgang in de zeep-in- dustrie sinds 1863. De zuiverheid en de zachtheid van de zeep worden ten top gevoerd door een in stallatie. 14.000 maal werkzamer dan de zwaartekracht, waarvan het traditionele zeepziedproces gebruik maakt. Verleden week hebben onze Marshall vrienden de nieuwe installatie officieel in gebruik gesteld bij de N.V. Dobbelman te Nijmegen, de fabrikanten van de bekende Castella Schoonheidszeep. Thans wordt met de onzegbaar zuivere en zachte nieuwe Castella-kwaliteit het grote schoonheids ideaal werkelijkheid; iedere vrouw kan mooi zijn! De Amerikaanse minister van Defen sie, Louis Johnson, die vandaag naar Nederland is vertrokken, om deel te nemen aan het Noord-Atlantisch Defen sie Comité, dat a. s. Zaterdag zijn besprekingen te Den Haag aanvangt, heeft gisteren te Key West nog bespre kingen gevoerd met President Truman. Na afloop verklaarde Johnson, dat de Amerikaanse President had verduide lijkt welke rol hjj op de conferentie te Den Haag zal moeten vervullen en zijn plannen had goedgekeurd. Minister Johnson verklaarde op een persconferentie eveneens, dat hij de Amerikaanse defensie voor dit ogenblik voldoende achtte. Hij deelde dit mede naar aanleiding van een rede, die Gene raal Eisenhower dezer dagen gehouden heeft en waarin deze verklaard heeft te vrezen, dat de Amerikaanse defensie op het ogenblik onvoldoende genoemd moet worden. Johnson herinnerde er aan, dat Eisenhower de begroting voor 1951 heeft goedgekeurd, voordat hij aftrad als voor zitter van de gezamenlijke stafchefs. Onder presidium van generaal Omar Bradley is vanmorgen het Militair Co mité van het Noord-Atlantisch Pact te Den Haag bijeengekomen. Dit comité wordt gevormd door de chefs van staven van de twaalf aangesloten landen. Deze vergadering is, zoals bekend, voorafge gaan door die van de Militaire Voorzie- ningsraad, welke vorige week eveneens in Den Haag bijeen is geweest. De Haagse journalistenvereniging heeft met algemene stemmen als haar oordeel uitgesproken, dat het wetsontwerp pp de journalistieke verantwoordelijkheid en om zijn eigen mérites en op grond van het stadium van ontwikkeling, waar in de verhoudingen in de Nederlandse journalistiek zich bevinden, niet tot wet verheven dient te worden en dat het wetsontwerp evenmin bruikbaar is als uitgangspunt voor een aanvaardbare re geling van een tuchtrecht voor journa listen. Het denkbeeld van een aantal ex-gijze laars uit St. Michielsgestel en Haaren, een gedenksteen op te richten voor hun gefusilleerde kampgenoten, zal deze zomer verwezenlijkt worden. Onder de gemeente Goirle (N.-B.). waar 15 Au gustus 1942 de eerste vijf onschuldigen vielen, zal waarschijnlijk 15 Augustus de gedenksteen, waarvan de uitvoering is opgedragen aan Peter Roovers, wor den onthuld. Sinds ongeveer een half jaai; versche nen in Nederlandse dagbladen adver tenties met het opschrift: „Verdiep geld bij u thuis door het kweken van eham pignons". In deze advertenties werden de lezers aangespoord nadere inlichtin gen te vragen aan een firma te Den Haag. Wie hierop inging, kreeg van deze „firma" een circulaire, waarin bedrie- gelijk werd voorgesteld, dat men, door enkele vierkante meters champignon bedden aan te leggen, tientallen gul dens per week kon verdienen. Wan neer men aan genoemde firma een be drag van achttien gulden overmaakte, ontving men een paar zakjes cham pignon-zaad, een pakje kunstmest, een thermometer en een cultuur-beschrij ving. De uiteindelijke productie zou zelfs door deze firma tegen de hoogste dagprijzen worden opgekocht. Honderden mensen zijn op deze ver lokkende aanbiedingen ingegaan en kwamen dan later tot de minder plezie rige ontdekking bij de neus te zijn ge nomen. De waarde van de artikelen die men ontving bedroeg hoogstens f 2,50, terwijl de productie meestal de moeite van het verzenden niet waard was. De vorige week heeft de politie te Maastricht de leider van deze „zaak de Belg A. B. uit Luik, aangehouden. Advertentie door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik regelmatig Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadeijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.83, 2.08 en 7 94 3 Snel opspringend drong hij mij in een verborgen hoek tussen de schoorsteen mantel en een zware boekenkast, ter wijl hij zelf achter de dikke pluche raamgordijnen verdween. Vanuit mijn schuilplaats overzag ik de halve kamer vrij duidelijk. Het olifantskopje trilde nog wat na, maar de regelmatige veel zeggende bewegingen en geluiden had den opgehouden. De grote electrische kroon bescheen een studeerkamertafe reel van placide rust en intieme gezel ligheid. Sigarettenrook kronkelde traag tegen de zoldering en de fijn-aromati sche geur van high class Virginia-brand drong in mijn neus. Het vroeg herfste- lijke haardvuurtje knetterde en ver spreide een aangename warmte. En over dit alles hing nu een atmosfeer van iets onzegbaar-dreigends, iets ze nuw-vernietigends, dat mijn haren te bergen deed rijzen, hoewel ik toch al heel wat avonturen met dr. De Jong beleefd had. Het verdere ging binnen luttele se conden Terwijl ik mij iets voorover boog, krampachtig de kolf van mijn wapen omklemmend. floepte zonder enige waarschuwing het licht uit. De duisternis, inktzwarte duisternis, voel de ik als een beest op mij toespringen. Meteen piepte de gangdeur open, een scheurend geluid, een door merg en been dringende hoonlach bereikte mijn oren De deur klapte dicht. Duisternis... En op hetzelfde moment rinkelde de telefoon op de schrijftafel als een beze tene. In krankzinnige spanning verliepen de seconden terwijl de telefoonschel in de diepe stilte met woedende slagen te keer ging Ineens boorde een dunne in- tens-witte' lichtstraal door het donker van de kamer. Hou je gedekt!" waarschuwde een welkome stem. De lichtstreep verbreede snel tot een vlak. Mijn vriend had zijn lantaarn geopend en kwam voorzichtig achter zijn gordijn vandaan. Hij had nog geen twee stappen gedaan, of een geluid, als een heel regiment bromvlie gen zou kunnen maken door een scheepsroeper, verhief zich aan het an dere einde van de kamer. Ik zag iets roodachtigs glinsteren met lange, vlie zige vleugels in de lichtstroom en schoot zonder meer, impulsief. Een scherp piepen, een akelig dof ge luid op het tapijt en het hernieuwde rinkelen van de telefoon beantwoorden de resonerende knal. Dr. de Jong was met één sprong bij het toestel. „Hallo. met.begon hij, maar voor hij verder kwam, werd hij in de rede gevallen. De mededeling van daar ginds ontroerde hem ten zeerste blij kens zijn vertrokken gezicht. „Hallo, hallo!.... Wat!.... Het kon niet erger!" Hij wierp de hoorn op de haak. „Jack, we moeten binnen een record tijd naar je huis toe. Je vrouw telefo neerde dat Satan daar was en_en toen was er ineens niets meer Het werd mij ineens rood voor de ogen. Ik duizelde en zou gevallen zijn als hjj mij niet had vastgehouden. „Vlug! Misschien is het nog niet te laat! Beheers je". Als in een droom vloog ik achter hem aan de trap. De grote zware auto stond voor de deur te wachten. Wij sprongen er in, ik sloeg het portier dicht en mijn vriend drukte de starter in. Het gierende antwoord van dynamo en motor bleef uit „Defect!" hoorde ik hem sissen. „Sa tan doet geen half werk. Een taxi. Gauw!" HOOFDSTUK II Toen wij volle twintig minuten later in een oude Urbaine rammelkast, na eindeloze pech eindelijk bemachtigd, bij mijn kleine villa aan de grens van Duin oord kwamen aanrijden, stond daar on danks het late uur en de betrekkelijke afgelegenheid van de straat een flinke volksoploop voor de deur. Het laatste schijntje hoop ontzonk mij. Met de gebaren en de woorden van een volslagen krankzinnige drong ik mij door de' menigte en botste voor ik het nog goed wist tegen de brede rug van een zware politie-agent op. Deze stond half gebukt over het li chaam van een heer op leeftijd, die languit op het bordes van mijn woning lag, hevig bloedend. Ik herkende hem onmiddellijk; 't was mijn overbuurman, een gepensionneerd majoor van het Indisch leger. Tegen de muur leunde zijn dochter, doodsbleek met grote angstogen, terwijl een andere agent haar linkerbovenarm verbond, met moeite het bloed stelpend. De fietsen van beide agenten stonden iets verder tegen de muur. Links van de deur lag een ruit aan scherven. „Wat is er gebeurd?", stamelde ik. De agent voor mij had zich snel opge richt en kèek mij wantrouwend en on derzoekend aar „Wie bent u?", vroeg hij kort, bijna ruw. Op hetzelfde ogenblik stond mijn vriend naast mij. „Mijnheer is eigenaar van dit huis", deelde hij mede, op zakelijke toon. „En ik zelfAfdeling B 72wat is ér aan de hand hier?" De politieman salueerde stram. „In orde, meneer. Mijn collega en ik patrouilleerden hier geen driehonderd meter vandaan, toen wij gillen en schie ten hoorden uit deze richting. Toen wij kwamen, reed een zware limousine weg met een grote vaart, voor wij nog tijd hadden om van onze wapens gebruik te maken. Op de stoep hier vonden wij de ze heer en jongedame, allebei gewond. Meneer is er nogal gevaarlijk aan toe, geloof ik. Wij hebben om assistentie ge floten en getelefoneerd en een paar col lega's zijn de wagen achterna zo goed tn zo kwaad als dat gaat" op de fiets. Wij requireerden eerst die auto daarginds, maar die is defect „Weet je het nummer?" „Wij hebben het genoteerd. Het is een Groningse wagen". „Ach zo. Wij zullen binnen eens een kijkje gaan nemen". Met trillende handen opende ik de ge woon gesloten huisdeur. Wij traden bin nen. De vestibule vertoonde sporen van een hevige worsteling. De loper lag in honderd vouwen getrapt, het glas van de tochtdeur was ingeslagen, op de kalk van de muren had een zware schoen hier en daar lelijke krassen gemaakt. De huiskamerdeur was open getrapt; door het gebroken venster van deze kamer joeg de koude herfstwind en hoorde ik het angstige gemompel van de nieuws gierigen buiten. (Wordt vervolgd) De start van de Internationale Tulpen- rallye 1950 is. voor wat de startplaats Den Haag betreft, op 16 April a.s. 1 uur en 12 minuten vervroegd in verband met omleg ging der uitgaande route naar Rijssel. De eerste deelnemer vertrekt nu om 14 nuf 36 min. voor het secretariaat van de K.N.A.C. Deze vervroeging is noodzakelijk geworden in verband met de voetbalwedstrijd België Nederland, welke die dag te Antwerpen wordt gespeeld. Bepaald is, dat de route van Den Haag via Breda, Tilburg en Brussel naar Rijssel gaat. een afstand die 60 km. langer is. De eerste deelnemer komt 19 April om 13.01 te Noordwijk aan, waar na contróle op „Huis ter Duin" de wagens op de Noord- boulevard zullen worden geparkeerd. Op 20 April volgen de klassementsproeven op het circuit van Zandvoort. Deze proeven worden gehouden op het weggedeelte, vlak voor de grote tribune, zodat de toeschou wers de verrichtingen der deelnemers kun nen gadeslaan. De heer P. Nortier zal toe schouwers en deelnemers via de omroep installatie op de hoogte houden van de re sultaten. De 300 wagens, indien er althans geen uitvallers zullen zijn, zullen in de nacht van 18 op 19 April, wanneer zij bij Eysden over de grens komen, met bloemslingers worden versierd, dank zij de zorgen van het Noordwijkse Bloemen Comité. Dit ge schiedt eveneens met de automobielen, d?e op 16 April uit Den Haag starten. Volgens deskundigen zullen de buitenlandse deel nemers juist in de week, waarin de Tulpen- sterrit wordt gehouden, de bollenvelden op zijn mooist vinden. In de finale enkelspel van het lournooi om het tennis-wereldkampioenschap voor profs op overdekte banen, waar voor een bedrag van 10.000 dollar aan prijzen was uitgeloofd, heeft Gonzales (V. St. met 7—5 6—3 6—4 van Jack Kramer (V. S.) gewonnen. Gonzales had eveneens succes in het dubbelspel. Met Següra (Ecuador) sloeg hij in de finale Frank Kovacx en Melby van Horn met 62 46 63 10—8. Advertentie in 25 Kreymborg-zaken Er schijnt een redelijke kans te be staan, dat Kees de Ruyter uit Waalwijk straks naast Metz, in het Europees kampioenschap libre te Wenen (27 t/m 30 April) zal uitkomen. De mogelijk heid is n.l. aanwezig, dat twee landen (Spanje en Portugal) zich om bijzon dere reden terug zullen trekken. Naar wij vernemen wordt de buiten gewone bondsvergadering van de KNVB welke oorspronkelijk op 25 Maart te Amsterdam zou worden gehouden, en waarop de voorstellen inzake het com- petitievraagstuk worden behandeld, nu op Zaterdag 3 Juni te Utrecht gehouden. Dit jaar zal de traditionele Kalorama- wandeltcht ten bate van het verple- gingsfonds van de TBC-stichting Kalo- rama te Beek bij Nijmegen worden gehouden op 29 en 30 April a.s. De afdeling Amsterdam van de Ne derlandse Volleyball Bond organiseert op 8 April in de tennishallen van Gold Star aan de Zd. Wandelweg te Amster dam de nationale volleyballkampioen- schappen 1950 voor dames en heren. AAGTEKERK 28 te Marseille, AALSUM p. 27 Aden, AGAMEMNON 27 bij Aruba, ALCHIBA p. 27 Guernsey, ALDERAMIN 27 bij K. Palos, ALGENIB 27 bij K. Blanco, ALMDIJK. 27 bij Scilly eil., ARKELDIJK p. 27 Azoren, BACCHUS 24 te Houston, BALI 28 te Belawan, BEVERWIJK 27 bij Finister- re, BLOEMFONTEIN 27 bij K. Palmas. BLOMMERSDIJK 29 te Rott., BONAIRE 27 bij Finisterre, BORNEO 27 te Belawan, BOS KOOP 27 bij Ouessant, BREDA 26 bij Lis sabon, CASTELBIANCO 27 v. Aden, CELE BES 27 te Amst., CLEODORA 28 te Taho- radi, CORILLA 28 te Colombo, CORYDA p. 27 Gibraltar, DANAE 28 te Napels. DELFS- HAVEN p. 28 Fern. Noronha, DRACO 28 te Amst., EDAM 27 bij New York. EEMLAND p. 27 Ouessant, ERINNA 28 te Miri, ESSO DEN HAAG p. 27 K. Palos, FAIRSEA 27 bij Kreta, FRIESLAND 28 te Djakarta, GA- ROET p. 27 Gibraltar, GENERAL STEWART p. 27 Minicoy, GOUWE 27 v. Las Palmas, GOYA 28 te Suez. GROOTEKERK 28 te Dar es Salaam, HAARLEM p. 27 Lizard, HECUBA 28 te Curacao, HEELSUM 27 bij Finisterre, HERA 27 te Rott., HERMES 26 te Guanta, HESTIA 27 n. Amst.. HILVER SUM 27 bij Reggio, INDRAPOERA 27 bij Finisterre, ITTERSUM 27 bij K. Bougaroni, JAVA 28 te P. Swettenham, JOHAN v. OL- DENBARNEVELT p. 27 Suez. JOOST v. d. VONDEL p. 27 Terceira, KEDOE 27 te Pantal Pinang. KEILEHAVEN 27 te P. Gen- til, KELBERGEN 27 te Lissabon. KLIPFON TEIN 27 n. Amst.. LANGKOEAS 27 n. Sin gapore. LARENBERG 25 te Port Harcourt. LEERDAM 27 bij K. Race. LEKKERKERK 27 te Antwerpen. LEMSTERKERK 27 n. P. Said. LEOPOLDSKERK 28 n. Basrah, LEU- VEKERK 27 te Hamburg, LOMBOK 27 te Panaruhan, LUNA p. 28 Dover, LUTTER- KERK 27 v. Cochin, MAAS 28 te Aruba, MAASHAVEN 27 bij Recife. MAASLAND p. 27 Pérnambuco, MARIEKERK 28 te Suez, MELAMPUS 25 n. B. Pappan, MERWEDE 27 te Benguela. MODJOKERTO 27 te Menado, MOLENKERK p 28 Perim, NIGERSTROOM 27 n. Bordeaux, ORESTES 27 n. Valparaiso, OVERIJSEL 28 n. Hamburg, PAPENDRECHT 27 n. Yorrow, POLYDORUS 25 te Balti more, PRINS ALEXANDER 27 bij Fayal. PRINS WILLEM II 27 bij K. Hattaras, PYG MALION 27 te La Guaira, RAKI 28 te Pe- nang, REMPANG 28 n. Djakarta v. Suez, RIDDERKERK 27 n. A'dam, RONDO 27 n. Cochin. SALAWATI 27 bij Fayal, SAROENA 27 te Muntok, SLAMAT 27 te P. Said, SLO- TERDIJK p. 27 Gibraltar, SOMERSETSHI RE 27 in Suez Kan., STAD HAARLEM 27 te Huelva, STAD MAASTRICHT 27 bij Fi nisterre. STUYVESANT 28 te Cartagena, SUMATRA 27 n. Makassar, SUNETTA 27 n. Stanlow, TIBIA 28 te Para. TOSARI 28 n. Rott., VAN 'T HOFF 27 bij Fayal, VEEN- DAM 27 bij K. Race. WELTEVREDEN 27 te Makassar, WESTERDAM 28 te N. York, WILLEM RUYS 28 te Djakarta. WINTERS WIJK 28 te Sete, WOENSDRECHT 27 bij Flores. ZEELAND 27 bil Ischia eil., ZUI DERKRUIS p. 28 1% Graadskanaal, ZWIJNDRECHT 27 bij Lissabon. DINSDAG HILVERSUM II, 298 m. KRO: 18.00 Operettemuz., 18.20 Sport, 18.30 Strijd krachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Actuali teiten, 19.26 Dit is leven, 19.40 Kleren maken de man, 20.00 Nieuws, 20.05 Ge wone man, 20.12 Cyclus vioolsonates v. Bach, 20.30 Lijdensmeditatie. Stond Je sus in Zijn lijden alléén? 21.30 9e Symph. v. Beethoven, met groot Om roepkoor, 22.42 Pater Jelsma; 23.00 nieuws, 23.15 suite en conc. v. Baeh. HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 18.00 nieuws, 18.15 Tom Erich, 18.30 Lady Susi Jeans, kerkorgel 19.00 kleuter, 19.05 Fanfare. 19.30 toneel, 19.43 gesproken brief uit Parijs, 19.50 gram., 20.00 nieuws. 20.05 zoeklicht, 20.15 Bonte Dinsdag avond. 21.30 gram.. 21.45 buitenl. overz., 22.00 Pierre Palla, 22.20 muz. v. Debussy en Ravèl, 23.00 nieuws, 23.15 kamermuz. WOENSDAG HILVERSUM n, 298 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.15 gymn.. 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.45 vioolsonate Delius, 9.00 zie ken, 9.30 ouverture Idmeneo, piano concert en symph. v. Mozart, 11.00 werk van Couperin, 11.20 Jimmy vindt zijn vader, hoorspel, 12.00 herh. Steravond. 12.33 kerkorgel. 13.00 nieuws, 13.20 Mandolinata. 13.50 Deens conc.. 14.30 vrouwenkoor. 15.00 gram., 15.15 celloconc. v. Haydn, serenata v. Mias- kowsky, 16.00 schaken, 16.15 jeugd, 17.30 In de soete Suyckerbol, strip. HILVERSUM I. 402 m. VARA; 7.00 nieuws, 7.18 gram., 8.00 nieuws, 8.18 orgel, 8.50 Hoe kom ik uit met mijn weekloon?, 9.00 kamermuz. VPRO: 10.;O VARA: 10.20 kookles. 10.35 vrouw, 11.00 gram., 12.00 Ramblers, 12.30 land- en tuinbouw, 12.38 Jan Corduwener, 12 55 Kalender, 13.00 nieuws, 13.15 amusem - muz., 13.50 gram., 14.00 gesproken por- tret, 14.15 jeugdconc., 15.00 kinderkoor. 15.20 hoorspel over jeugd v. Joseph Haydn, 15.50 Speel jij dit ook?, 16.00 Vragen staat vrij. 16.30 zieken, 17.00 Het stond in de krant, 17.30 zang. 17.45 Mythen en legenden uit Indonesië,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3