Nieuwe loonsverhoging nodig als prijsstijgingen doorzetten Westerse Drie in Mei te Londen bijeen HECHTE EENSGEZINDHEID BIJ BELGISCHE KATHOLIEKEN KONINKLIJKE FAMILIE NAAR FRANKRIJK VERTROKKEN ■-< Een vraag Tot hoofd en hart s Vijftien doden bij viiegongevallen Het weer. Abdoellah beëindigt boycot van de Liga genêvm E.C.A.-huip besnoeid SOVJET-UNIE ZOU IETS VOELEN VOOR EEN VIERMOGENDHEDEN-CONFERENTIE Ook omgeving van de Prins-Regent verrast over verklaringen van Devèze Amerikaanse minister Johnson bracht geschenk van President Truman mee Koffie nog 1 m jaar zeer schaars Moderne smokkelpoging verijdeld WOENSDAG 29 MAART 1950 73sfe JAARGANG No. 2472 MENING VAN EERSTE-KAMERLID DE BRUIJN Gevaarlijk spel met het facultatief stellen der 5 pet. loonsverhoging VERHOOGDE PRODUCTIE MOET DE OPLOSSING BRENGEN Harry Lime-motief niet oorspronkelijk? Aanklacht van twee Franse liederenschrijvers Met 250 millioen dollar verminderd DE BELGISCHE KABINETSCRISIS Formateur wil naar koning Leopold Minister Johnson Regering zou goedkopere soorten willen kopen Tunnel te Kerkrade ontdekt Amerikaanse ambassadeur in Canada om het leven gekomen PANTSERAUTO IN BESLAG GENOMEN Met drie duizend kilo boter geladen Vervoerverbod van pluimvee uitgebreid ln verband met de pseud o-vogelpest BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boeriiqter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Run Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. IEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents pef mfll'rmeter- hooqte. Inqezonden mededelinqen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Zondag j.l. heeft het Humanistisch Verbond in Den Haag zijn jaar lijkse congres gehouden. De ver schillende sprekers op dit congres lie ten vooral uitkomen, dat het Humanis tisch Verbond een „tehuis voor bui tenkerkelijken" wil zijn. De voorzit ter, dr. J. P. van Praag, legde er de nadruk op, dat het Verbond niet ver eenzelvigd mocht worden met de ver eniging van vrijdenkers „De Dage raad". Wij nemen dit gaarne aan, maar als wij lezen wat Dr. Garmt Stuiveling, de ondervoorzitter van het Verbond, over de Katholieke Kerk volgens Het Vrije Volk zo al gezegd heeft, dan moeten wij toch even op merken, dat de wijze en de „deskun digheid", waarop hij over de Kerk spreekt, niet veel verschilt van die, waarop men bij de Dageraad zijn af keer tegen de Katholieke Kerk ge woon is te uiten. Wij hadden Dr. Garmt Stuiveling, die altijd zo welbewust voor Radio- lympus van de Vara zijn kundigheden ten toon spreidt, in ieder geval te ver standig geacht om de hieronder vol gende nonsens over de Vastenbrief der Bisschoppen uit te kramen. Stuiveling hekelde volgens het ver slag van Het Vrije Volk o.m. de Vas tenbrief van de Bisschoppen, waarin, volgens Stuiveling, zou gezegd worden! dat zij, die niet in de katholieke gods dienst geloven, „potentiële misdadi gers" zijn. Dat mogen, aldus voegde hij er nog aan toe, enkelen van onze Christenen zich wel even realiseren. Hierop volgde een daverend gelach. Wij zouden de heer Stuiveling en Het Vrije Volk een vraag willen stel len. Willen zij ons misschien even de passage aangeven uit de Vastenbrief der Bisschoppen, waarin deze verkla ring voorkomt? Als zij dit n i e t kun nen en zij zullen het niet kunnen, om dat de Bisschoppen dergelijke nonsens niet gezegd kunnen hebben, zullen wij maar denken, dat Stuiveling dermate in Olympische sferen leeft, dat hij zich zelf de rol heeft toebedacht van He phaestus, die als hinkende schenker op de Olympus bij de goden vaak op zodanige wijze de lachlust opwekte, dat zij in een Homerisch gelach uit barstten. De Hasjemitische Jordaan heeft gis teravond zijn boycot van de Algemene Raad der Arabische Liga beëindigd na bedreigingen der zes andere Arabische landen, dat het uit de Liga gezet zou worden. Bahaa Eddin Bey Tukan, de Jordaanse gezant in Egypte, heeft mede gedeeld, van Koning Abdoellah instruc ties ontvangen te hebben om met in gang van vandaag alle vergaderingen der Liga weer bjj ie wonen. Oppervlakkig zal de Arabische een heid door ae terugkeer van de Hasjemi tische Jordaan hersteld zijn. Maar ach ter de schermen heeft Abdoellah's twee daagse boycot van de Liga het reeds lang bestaar.de antagonisme van zijn Arabische buren ten opzichte van de door Groot-Brittannië gesubsidieerde Hasjemitische Jordaan verscherpt. De Zwitserse minister van Economische Zaken Rudolphe Rubattel heeft aan het par lement meegedeeld, dat het land systema tisch maatregelen neemt om de economie te beschermen voor het geval er een nieuwe oorlog uitbreekt. Tijdens de behandeling van de begroting 1950 voor Sociale Zaken gisteravond in de Eerste Kamer heeft de heer De Bruijn (K.V.P.) als zijn mening uitgespro ken, dat de opvatting van de minister, dat het College van Rijksbemiddelaars in de toekomst rtog bemoeienis zal hebben met loonregelingen, die door bedrijf schappen onder de wet P. B. O. zullen worden gemaakt, onjuist is. Het college heeft thans reeds geen bemoeienis met de besluiten van de Mijnindustrieraad,. ook al kent het college deze raad in zijn besluiten. De regering heeft volgens spr. gevaarljjk spel gespeeld met het facultatief stellen van de 5 pet. loonsverhoging. Volgens de heer De Bruijn heeft wijs be leid van grote ondernemingen arbeidsonrust voorkomen. Toch is een aantal ar beiders de dupe geworden, omdat de verhoging niet over het gehele bedrijfs leven is toegepast. Voorts wijdde spr. aandacht aan het loon- en prijsverloop. Volgens zijn be rekening is het reële loon ondanks de verhoging sinds de devaluatie met 2 procent gedaald. Hij vroeg zich af, of de loonpolitiek tegen de thans gevolgde prijzenpolitiek van vrijlaten en specu leren op dalingen van grondstofprijzen op de wereldmarkt en mogelijkheden van concurrentie op de binnenlandse markt, die tot vrije stabilisatie of prijs daling zouden kunnen leiden, nog houd baar is. Speciaal wijdde hij in dit ver band aandacht aan de door schaarste A. C. de Bruijn. gestegen aardappelprijs en de daiende margarineprijs. De eerste achtte hij bij vastgestelde lonen niet logisch. De laat ste is naar zijn mening een bewijs, dat de margarinefabrikanten door een vast gestelde prijs kans hebben gezien het Nederlandse volk te brandschatten. Indien, aldus de heer De Bruijn, de prijsstijgingen doorzetten, dan zal nieuwe loonsverhoging moeten vol gen, ook al zou deze in verhouding weer enige prijsstijging tengevolge hebben. Dit laatste zou consequen ties hebben voor mensen met vaste inkomens en voor de regering. Als oplossing voor de moeilijkheden ziet hij verhoogde productie, waardoor ook vèrhoogde export mogelijk zou kun nen worden. Hij beval het vormen van productie-comité's in vele bedrijfstakken dringend bij de minister aan. Met der gelijke comité's, zo zei hij. zijn reeds uit stekende resultaten bereikt. Aangaande de sociale verzekeringen verklaarde de heer De Bruijn zich tegen het samen voegen van allerlei verzekeringen in één organisatie, die van de werkloos heidsverzekering, omdat zulks 't niet in voeren van deze werkloosheidsverzeke ring per 1 Juli 1950 tengevolge zal hebben. De heer De Bruijn besloot zijn be schouwing met de wens, dat de regering met het oog op werkgelegenheid tijdens de moeilijke jaren in elk geval plannen voor grote projecten volledig uitgewerkt zou hebben. Voorts achtte hij het nood zakelijk dat voorlichting .op het gebied van beroepskeuze in particuliere handen komt, omdat het hier een stuk opvoeding betreft, waarbij zijns inziens de over heid geen taak heeft. Vandaag zijn tl. Ai. Koningin Juliana, Z. K. H. Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene op vacantie vertrokken naar Val d'Isère, Haute Savoie, een klein dorpje, dat nauwelijks 200 inwoners telt en op 1860 m. hoogte ligt in een grote bergkom. Het is een van de bekendste wintersportplaatsen in de Franse Alpen. Op de foto hotel Savoie, waar het Koninklijk Gezin zijn intrek zal nemen. Val d'Isère is aan vele Nederlanders bekend. Dit jaar nog werden er de Nederlandse skikampioenschappen gehouden. Het Koninklijk Gezin is vanmorgen per K.L.M.- vliegtuig naar het vacantieverblijf vertrokken. Van Genève af zal de reis per auto worden voortgezet. Het „Harry Lime-motief" uit de be kende film „The Third Man" is eigenlijk de Franse wals „Si Petite", die 18 jaar geleden geschreven is, plus wat franje, zo beweren twee Franse liederenschrij vers, Jacques Simonot en Pierre Bayle, die er de auteurs van zijn. Zij hebben tegen de citerspeler Anton Karas, wiens Harry Lime-motief Europa veroverde, een aanklacht ingediend wegens plagi aat. „Si Petite" wordt nog steeds gezon gen door de Franse cabaretière Lucien- ne Boyer. „Natuurlijk is de citermuziek niet precies dezelfde", zegt Bayle. „Karas heeft waarschijnlijk in de loop der jaren verscheidene malen in Wenen „Si Petite" gehoord en heeft die mu ziek toen onbewust aangepast voor de citer en het nadien voor eigen muziek laten doorgaan. Er is echter geen twijfel aan de overeenkomst mogelijk." Simonot en Bayle zullen een deel van de Franse royalities van het Harry Lime-motief opeisen. De bekende pleiter Theodore Valensi zal half April met deze zaak voor de Parijse burgerlijke rechtbank verschijnen. VACANTIEVERBL'JF vm de'" KONINKLIJKE FAMILIE F'. ZWITSER (iLAusANNC j\'v- A':S, I tf-" ;V--'-r;:;: LAND -IMONTREUX •ALBERTVtLLE Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft besloten het bedrag van 2.950 mil lioen dollar, dat president Truman verzocht had voor het Europees herstelprogram ter beschikking te stellen, met 250 mill, dollar te verminderen. Tevoren was een republikeins amende ment, waarin vermindering met 500 mill, dollar werd voorgesteld, met 152 tegen 137 stemmen verworpen De Britse. Franse en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken zullen waarschijnlijk op acht of anders op negen Mei a.s. te Londen bijeen komen, al dus hebben Britse functionarissen gisteren te Washington verklaard. Men verwacht, dat na de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Drie" zal worden beraadslaagd door de leiding der buitenlandse po litiek van de staten-ondertekenaren van het Noord-Atlantische Verdrag, de Noord-Atlantische Raad. Acheson, die dan reeds te Londen vertoeft, zal hierdoor in staat zijn, samen met Bevin en Schuman, ook deze laatste conferentie bij te wonen, aldus meldt Reuter. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. In tegenstelling met hetgeen wij gisteren meenden te mogen veronderstellen, als zou de bedreiging het parlement te ontbinden door de huidige Kabinetsforma teur vooral bedoeld zijn, om zijn eigen partij, die er alles bijeengenomen het meeste nadeel van zou ondervinden, tot groter inschikkelijkheid te beweaen blijkt ons thans uil nader ingewonnen inlichtingen, dat de formateur juist gehoopt had hierdoor de katholieken murw te kunnen maken. Hij heeft zeker precies het tegenovergestelde bereikt. De eensgezindheid van de katholieken is thans groter dan ooit. Bovendien heeft Devèze de Katholieke Partij ertoe gebracht zijn bedreiging openlijk als machtsmisbruik te brandmerken. Het schijnt inderdaad dat men ook in de omgeving van de Prins-Regent zeer verrast is geweest over dè verklaringen, door de formateur afgelegd Niettemin gaat de heer Devèze voort met zijn besprekingen en ontving hij gisteren tal van personen uit de finan ciële, economische en sociale wereld. Uit het verslag, dat hij daarover yanavond aan de pers uitbracht, kan men duidelijk opmaken, dat de formateur mensen zoekt om met hem naar Pregny te gaan en daar de Koning aan te raden slechts tijdelijk terug te keren en Vervolgens troonsafstand te doen. Zal Devèze echter een delegatie kunnen vormen, die wer kelijk representatief is en bekwaam Ko ning Leopold van mening te doen ver anderen? Wij wagen het te betwijfelen. Minder dan ooit is er voor de Vorst reden zijn houding te wijzigen en vooral de gebeurtenissen van de laatste veertien dagen geven hier geen aanleiding toe. Voor de katholieken is er onder die omstandigheden ook geen enkele reden om zich door de manoeuvre van de for mateur te laten intimideren. Of hoopt Devèze alleen maar uit een nieuwe wei gering van de Vorst een wapen tegen deze te smeden, voor het geval het tot verkiezingen mocht komen? Zal Devèze, nadat hij alle middelen heeft uitgeput, er nog toe komen zijn eigen partij voor haar verantwoordelijk heden te plaatsen en tot samengaan met de katholieken te bewegen? In ieder ge val schijnt hij besloten zijn opdracht nog dagen lang in handen te houden. Hij noemde de eerste dagen van de volgende week de beslissende. Deze week zal hij zich eerst nog voor enkele dagen naar Den Haag begeven, waar hij moet deel nemen aan de conferentie van de mi nisters van Defensie van het Atlantisch Pact. ^J9cht de heer Devèze. het na de mis lukking van zijn nogal duistere verzoe ningsplannen opgeven, dan lijkt de beurt gekomen aan een katholieke formateur, tenzij dc Prins-Regent de afgetreden re gering zou verzoeken tot ontbinding over te gaan. Daartoe is evenwel geen enkele reden, daar uit de jongste verklaringen van Vlaamse liberalen is komen vast te staan, dat er voor iedere regering die de Koning wil terugbrengen, zowel in de Kamer als in de Senaat een meerder heid bestaat. Dit betekent evenwel nog niet, dat de Koning na zijn terugkeer een regering op grondslag van een parlementaire meerderheid zal kunnen vormen. In dat geval dient het parlement ontbonden te worden met grote kans op een overwin ning voor de katholieken ten koste va/i de liberalen. Het is daarom geenszins uitgesloten, dat dezen op het laatste ogenblik waar zullen kiezen voor hun geld. Zij riskeren immers door hun eigen halsstarrigheid voor jaren buiten elke regeringscombinatie te zuilen blijven. Politieke waarnemers hier zijn dan ook de vaste overtuiging toégedaan, dat het uiteindelijk tot een katholiek-liberale coalitie zal komen. J Tegen woede is het beste middel: j uitstel. j Uit gezaghebbende bron te Washing ton wordt vernomen, dat de ministers der drie grote mogendheden dc volgen de punten zullen bespreken: De betrekkingen van de drie mogend heden met de Sovjet-Unie en plannen voor de internationale controle der atoomenergie. Voorts Duitse kwesties waaronder dc economische moeilijk heden der Westelijke sectoren van Ber lijn en het voorstel tot het houden van verkiezingen in Duitsland. Vervolgens de politiek van de drie mogendheden in Zuid-Oost-Azië en het Verre Oosten in het algemeen. En tenslotte het vredes verdrag met Japan. De Britse ambassadeur te Washing ton, Sir Oliver Franks, heeft een onder houd gehad met minister Acheson ter bespreking van de voorbereidingen voor de conferentie. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, heeft zijn Amerikaanse en Franse collega's voorgesteld de con ferentie te Londen te houden. Uit be trouwbare brom wordt vernomen, dat Ernest Bevin verder voorgesteld heeft de politiek, die het Westen thans volgt tegenover de Sovjet-Unie, volko men te wijzigen, aldus meldt U.P. In zijn voorstel zou Bevin, volgens di'c persbureau, tevens gezinspeeld heb ben op de mogelijkheid, dat ook de Russische waarnemende minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, van de partij zal zijn. In diplomatieke kringen te Londen deelde men gisteren mede, dat de Sov jet-Unie heeft laten doorschemeren be reid te zijn aan een viermogendheden- conferentie deel te nemen, om te pogen een einde te maken aan de koude oor log, aldus meldt U.P. Er werd de nadruk op gelegd, dat men nog geen officieel verzoek bij de Sovjet-Unie heeft inge diend, maar dat Rusland reeds tevoren te kennen heeft gegeven, dat het tegen over een dergelijk verzoek geen afwij kende houding zou aannemen. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken wei gerde inmiddels commentaar te verle nen op deze geruchten. De laatste Vier-mogendheden-confe- rentie werd gehouden in Juni van het vorige jaar, toen de V.S., Groot-Brit tannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie hun ministers van Buitenlandse Zaken naar Parijs zonden om daar te spreken over de opheffing van de blokkade van Ber lijn en andere Duitse k.westiee. Slechts bij uitzondering zijn Eerste en Tweede Kamer in verenigde vergade ring bijeen om te stemmen over een wetsontwerp. Gistermiddag was dat het geval, toen minister Van Schaik het ontwerp „Regentschap" behandelde. Op deze niet alledaagse foto ziet men de leden van beide Kamers staande luiste ren naar minister Van Schaik in de Ridderzaal. Omstreeks kwart over elf vertrok hedenmorgen het K. L. M.-toestel „Prinses Irene" van Schiphol met aan boord Koningin Juliana, Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix en Irene, die hun vacantie. gaan voortzetten in „Val d'Isère" in de Franse Alpen. Het toestel het lijnvliegtuig Amsterdam-Genève-Rome vertrok met meer dan anderhalf uur vertraging, omdat het gewacht had op het lijnvliegtuig uit Amerika, dat door de weersomstandigheden eveneens anderhalf uur te laat was. Twaalf passagiers uit dit toestel moesten n.l. met de „Prinses Irene" door naar Rome. Bovendien werd het vertrek van de „Prinses Irene" nog verlaat omdat Koningin Juliana eerst de Amerikaanse minister van Oorlog, Johnson, die de vergadering zal bijwonen van het Defensiecomité van de Noord- Atlantische verdedigingsorganisatie, wilde begroeten. Minister Johnson kwam met een toestel van de Amerikaanse luchtmacht op Schiphol aan. Zijn vliegtuig is destijds speciaal ge bouwd voor Dewey, in de verwachting, dat Dewey tot president zou worden ge kozen. Maar die presidentsverkiezing ging niet door en nu gebruikt minister Johnson het. Ter ere van de hoge Amerikaanse gast woei de Amerikaanse vlag van het sta tionsgebouw en stond een erewacht op gesteld van de Marine-opleiding te Hil versum met de tambours en pijpers van de Marine. Nauwelijks was het Ameri kaanse toestel geland of drie roffels klonken en de erewacht presenteerde het geweer. Minister Johnson werd bij het verlaten van het vliegtuig begroet door o.a. de Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin en generaal Bradley, de voor zitter van het comité van Amerikaanse stafchefs, die v.por deze begroeting naar Schiphol was gekomen; In de ontvangstsalon van het stations gebouw, waar het Koninklijk gezin ver toefde, werd hij verwelkomd door Ko ningin Juliana, aan wie hij een geschenk van president Truman overhandigde, n.l. een doosje tropisch fruit met een schrif telijke groet van president Truman. De Koningin, die gekleed was in een grijs mantelpak, en Prins Bernhard, die in civiel was gekleed met een kameelharen marinecape, hebben zich geruime tijd met minister Johnson onderhouden en vertrokken daarna met Prinses Beatrix en Prinses Irene alsmede een klein ge volg naar Genève. Gewoonlijk vliegt een Constellation op de route naar Rome, maar speciaal voor de reis van de Koningin was een D.C. 6 ingezet, omdat dit vliegtuig ruimer is en in compartimenten verdeeld. Het achter ste compartiment van de „Prinses Irene" (alle toestellen op deze lijnen dragen namen van het Koninklijk gezin) was gereserveerd voor de Koninklijke pas sagiers. Gezagvoerder was de heer Eil- ders. Terwijl de „Prinses Irene" vertrok stond minister Johnson in de aankomst hal de pers te woord. Die kreeg een' schriftelijke verklaring toegestopt, wel ke de minister wel als voorgelezen wenste te beschouwen, naar hij zeide. De verklaring hield o. a. het volgende in: „We hebben een belangrijke taak te vervullen, want wij moeten onze ver dedigingswerken herbouwen. Toch ma ken we reeds voortgang met de voor bereiding van de verdediging van West- Europa. Door kracht willen wij er naar streven aanvallers verre te houden van onze gemeenschappelijke grenzen en deze grenzen te verdedigen tegen even tuele aanvallen. Dat is de zaak, die ons hier brengt. Vrede door kracht is het geen de samenwerking van vrije naties wensen na te streven." 1 Maar wel verre van zich te houden aan deze zakelijke verklaring, gaf mi nister Johnson menige kwinkslag ten beste in zijn gesprek met de pers, zo zelfs, dat minister mr. Schokking, die midden, in het interview zijn Ameri kaanse collega kwam begroeten, op merkte: „U zult een goede pers hebben". „Gelukkig," riposteerde minister John son, „die heb ik niet altijd...." De minister deelde mede, dat de conferentie hem een vrije dag geeft. En die ene dag wenst hij aan de tulpen te besteden, want de minister is een groot bloemenliefhebber. Vooral de beroemde „zwarte" tulpen wilde hij nu wel eens zien. Maar de kwinkslagen, die hij vlot weg ten beste gaf, bleken mede te dienen als slagen om de arm, want zijn antwoorden ontweken doorgaans de vra gen van de journalisten. Hij gaf vele vriendelijkheden ten beste over ons land en zijn bewoners, prees onze musea, die hij in ieder geval zou bezichtigen, en onze industrie. Zijn vliegtuig, zo Vertelde hij nog, had een recordvlucht gemaakt, In ruim twaalf uur tijds had het van Washington naar Amsterdam gevlogen. Toen de minister in de auto was ge stapt. die hem naar Den Haag bracht, en zijn vele tassen en koffers vol ge heime stukken waren ingeladen, mar cheerde de. Kon. Marechaussee af, die in groot tenue en galamarstempo voor de afzetting had gezorgd. Schiphol, dat twee officiële gebeurtenissen tegelijk te verwerken had en deswege in nogal op gewonden stemming verkeerde, kon weer tof rust komen. (Eigen bericht) De berichten over de koffie-voorzie- ning in ons land wezen enkele maanden geleden in een richting van een te ver wachten verbetering. Men sprak toen zelfs over een op handen zijnde ophef fing van de distributie. Men meende alle aanleiding te hebben voor dit optimisme omdat men niet kon aannemen, dat de wereldschaarste aan koffie in feite zo groot was als men het van buitenlandse zijde voorstelde. Nu alle onduidelijkheid over de grootte van de schaarste is weggeval len, blijkt echter, dat de koffie-situatie over heel de wereld slechter is dan men tevoren ooit heeft durven veron derstellen. De koffieprijzen welke in tien maanden tijds opliepen tof meer dan het dubbele, blijven op een zeer hoog niveau, waar bij nog komt, dat alle productielanden na de devaluatie in West-Europa voor koffie dollars vragen en niet bereid zijn koffie te verkopen voor ponden. Voor ons land betekent dit, dat op het huidige rantsoen van 125 gram koffie per per soon per zes weken jaarlijks een bedrag is gemoeid van niet minder dan circa 15 millioen dollar. De rantsoenverlaging, welke plaats vond door de periode te brengen van vier op zes weken, leverde een besparing op van 7 millioen dollar. Het spreekt vanzelf, dat de regering on der deze omstandigheden er niet aan denken kan de koffie-distributie op te heffen. Wij vernemen, dat de regering eerder tegenovergestelde maatregelen overweegt. Zo zou het in de bedoeling liggen voor lopig niet meer de betere, dus duurdere, koffiesoorten te kopen, maar de meer populaire soorten. Het dollarbedrag, dat met de huidige koffievoi»rziening van ons land is gemoeid, is in verhouding met alles wat er op ander gebied nodig is, abnormaal hoog. Men zal moeten af wachten of men deze uitgaven zal kun nen blijven doen. Vast staat, dat de we- reldschaarste aan koffie nog zeker ande.r- half jaar zal duren. ln de Nieuwstraat te Kerkrade. die zoals bekend, precies langs de Neder lands-Duitse grens loopt, heeft men een ontdekking gedaan. Arbeiders, die bezig waren met de aanleg van de nieuwe gasleiding, stieten n.l. op een kleine tun nel, die smokkelaars onder de straat door hadden gegraven. Zij was nog niet ge heel voltooid. In de tunnel heeft men o.a. een schop, enkele troffels en een lamp gevonden, welke laatste in Duitsland op het elec- trische net was aangesloten. Ook vond men er een kleine houten sleden, waar mede klaarblijkelijk de grond werd weg gevoerd. Men acht het niet onmogelijk dat' de smokkelaars van plan waren in de tunnel zoiets als een kabelbaan aan te leggen, waarlangs zij hun smokkel waar zonder veel moeite onder de grens zouden kunnen doortrekken. Het internationaal gerechtshof te Den Haag zal -morgen bijeenkomen voor de uit spraak van zijn advies inzake de interpre tatie van de vredesverdragen met Bulgarije, Hongarije en Roemenië. Om dit advies is verzocht door de assemblee van de V. N. in het bijzonder naar aanleiding van de in Oost-Europa tegen kerkelijke leiders, o. a. kardinaal Mindszenty, gevoerde processen. '-:VV Gisteren zijn bij tweg vliegtuigonge lukken in totaal vijftien personen om het leven gekomen. Een Franse zes- motorige vlicgboot, van het type „Late- coere 631", is gistermiddag tijdens een oefenvlucht nabij Bordeaux in de lucht ontploft en enkele kilometers uit de kust in zee gestort. De inzittenden, tien Franse technici, kwamen hierbij om het leven. Een grote olievlek was het enige spoor, dat de verongelukte ma chine achterliet. Ten Zuid-Oosten van Ottawa is gis teren een Dakota van de Amerikaanse diplomatieke dienst brandend neerge stort. Vijf van de zes inzittenden, onder wie dc Amerikaanse ambassadeur in Canada, Laurence Steinhardt, kwamen om het leven. De enige overlevende, ser geant-majoor G. A. Long van de Ame rikaanse luchtmacht, redde zich met een parachute-sprong het leven. De Koninklijke Canadese Luchtmacht is op verzoek van de Amerikaanse am bassade te Ottawa een onderzoek naar de oorzaak van de ramp begonnen. Een woordvoerder van de Canadese lucht macht zeide, dat er geen reden was om sabotage te vermoeden. Met de moge lijkheid hiervan zal bij het onderzoek niettemin ook rekening worden gehou den. Sergeant-majoor Long, die per para chute het vliegtuig verliet, kan wellicht belangrijke inlichtingen verschaffen over deoorzaak van de ramp. Hij be vindt zich op het ogenblik met been wonden en een zenuwinstorting in een ziekenhuis. De premier van Pakistan, Liaquat Ali Chan, heeft meegedeeld, dat hij a.s. Zondag te New Delhi eèn onderhoud zal hebben met de premier van India, Pandit Nehroe, om een „spoedige oplossing'' te vinden voor de ongeregeldheden in Bengalen, tussen Hin does en Mohammedanen, die de betrekkin gen tussen beide landen in de afgelopen weken hebben vertroebeld. Hij verklaarde, dat er „algemene overeen stemming" tussen hem en Nehroe bestaat over de termen van een gemeenschappelijke verklaring, waarin volledige bescherming "oor de minderheden in beide landen wordt gegarandeerd. Verwachting tot Donderdagavond: Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buitjes. Meest matige wind tussen Noord-West en Noord. Vrij koud, doch slechts op enkele plaatsen lichte nachtvorst. Zon: 6.24—19.09, Maan 14.34—5.26. Dinsdagmorgen omstreeks vijf uur hebben twee douane-ambtenaren van de post Eersel (Noord-Brabant) op 214 ki lometer afstand van het punt waar de weg EerselPostel de NederlandsBel gische grens snijdt, kans gezien het olie-reservoir van een pantserauto stuk te schieten. Pas op drie meter afstand van de grijs gaven de smokkelaars de strijd op, verlieten de auto en gingen op de vlucht. De douane-ambtenaren namen de auto in beslag. Deze bleek te zijn geladen met drieduizend kilogram boter, bestemd voor België. Het vervoerverbod van pluimvee, dat is ingesteld in verband met het optre den van de pseudo-vogelpest voor de provincies Noord-Brabant, Zeeland en Limburg, is thans uitgebreid met het grondgebied gelegen ten Zuiden van de navolgende rivieren: de Rijn stroomaf waarts tot de splitsing van Rijn en Waal, de Waal, de Merwede tot de splitsing van Merwede en Nieuwe Mer wede, het Hollands Diep en vervolgens de sfromen. gelegen tussen de provin cies Zuid-Holland enerzijds en de pro vincies Noord-Brabant en Zeeland an derzijds. De gevreesde pseudo-vogelpest maakt sinds enige dagen ook te Rotterdam slachtoffers onder het pluimvee. Thans blijkt, dat deze ziekte heerst onder het pluimvee van de bedrijfsleider J. J. aan de Diamantweg. Voorts bij een schoen handelaar op de Nieuwe Binnenweg en bij D. S. aan de Rijsoordstraat. Bij M. van M. uit de Borselaerstraat zijn zes kippen vermoedelijk tengevolge van de gevreesde ziekte gestorven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1