EERSTE NEDERLAAG VOOR DE LABOUR-REGERING Uitermate ongewenst thans tot loonsverhoging over te gaan RIJKSLUCHTVAARTSCHOOL HOUDT PARADE WAARSCHIJNLIJK WELDRA EEN NIEUWE FORMATEUR Koninklijke familie in Val d'lsère zeer hartelijk ontvangen In Oregon worden ouders gestraft als kinderen zich misdragen Brainbrood en zandaardappelen zijn ook goed te gebruiken Tol hoofd en hart .Het weer Boete tot 200 dollar Meer steun voor het Verre Oosten Overrompelende tactiek der Conservatieven Ski-leraren vormen een erehaag Offensief tegen de jeugdcriminaliteit' Vervolging verzocht van Franse generaals President Truman heeft een best salaris Vijf uur vliegen boven ons met steden en dorpen volgepakt land Wonderlijke reeks van sensaties J DONDERDAG 30 MAART 1950 73ste JAARGANG No. 24730 Narcissen bloeien volop Zaterdag en Zondag stoptreinen Van vitaal belang voor V.S. aldus Acheson Geen binnenlands luchtverkeer Aldus een zijner politieke tegenstanders MINISTER JOEKES IN EERSTE KAMER Vergiftiging met rattenkruit Moord na 2 jaar ontdekt De f50.000 er uit DE REGERINGSCRISIS IN BELGIË Troonsafstand brengt geen oplossing nproev beEar" BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM jTe-lefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bifkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boertïqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Ruft Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- hooate. Inqezonden meoedelinoen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. De socialistische regering van Groot- Brittannië moest gisteren op pijnlijke wijze ervaren hoezeer de macht van Labour getaand is tengevolge van de laatste algemene verkiezingen. Gisteren werd de regering in een stemming ver slagen met 283 tegen 257 stemmen. Het resultaat leidde tot oorverdovend geju bel van de conservatieve oppositie en, toen de ministers by bet opbreken van de zitting het huis verlieten, werden zy achtervolgd met een koor van honende adviezen hun ontslag te nemen. De stemming, uitgelokt door de con servatieven, kwam onverwacht aan het einde van een debat over kolen en ben zine. De oppositie uitte ernstige critiek op de weinig bevredigende resultaten van de mijnindustrie onder de nationali satie, over de treurige kwaliteit van de geleverde kolen, de geringe hoeveelhe den vrijgesteld voor particulier gebruik en over het omvangrijke arbeidsverzuim in de mijnen. Eveneens nam de opposi tie het standpunt in. dat het mogelijk was een einde te maken aan de rantsoe nering van benzine. De liberalen stem den met de oppositie. Het is hoogst onwaarschijnlijk, dat de regering haar ontslag zal nemen op grond van deze nederlaag. De aanleiding tot de nederlaag was niet ernstig ge noeg en officieel gold de stemming slechts een kwestie van procedure, na melijk een motie tot verdaging van het debat. Ongetwijfeld zal Attlee vandaag de gelegenheid aangrijpen om zijn standpunt uiteen te zetten aangaande deze en eventueel volgende nederlagen. Doch ook al zou de socialistische re gering zich niet gedwongen voelen af te treden, de nederlaag van gisteren is een pijnlijke ervaring, komend op een zeer inopportuun ogenblik. Bevin is vertrokken naar Straatsburg en Shinwell vertrekt naar Den Haag voor de bijeenkomst van de 'ministers van Defensie van het Atlantisch pact. Met het zachte weer van de laatste dagen komen de narcissen flink in bloei. Voorts ziet men veldjes fleurige tulipa's. De oranje crocus is reeds voor een groot deel verdwenen, doch er zijn nog vele velden paarse, in alle tinten van licht lila tot donker purper. Zaterdag en Zon dag zullen er reeds stoptreinen rijden. Het feit, dat de regering, waartoe zij behoren, thuis blootstaat aan voortdu rend gevaar van een nederlaag en wel licht een meer belangrijke dan die van gisteren verzwakt hun positie tegenover hun buitenlandse collega's. Voorts maakt de nederlaag van gisteren het meer dan ooit noodzakelijk de partijdiscipline tot in het ondraaglijke te verstrakken. 36 socialistische Lagerhuisleden waren af wezig, zulks afgezien van 15 anderen, die paarsgewijze met een even groot aantal oppositieleden officieel als afwezig geno teerd stonden. Het is zeker, dat de 36 afwezige ter verantwoording zullen worden geroepen door de Whips van hun partij. Waarschijnlijk waren de afwezi gen heengegaan in de redelijke ver wachting, dat geen stemming zou plaats vinden. De vorige nacht had het debat over Seretse Khama tot in de ochtend geduurd en vele Lagerhuisleden waren vermoeid. De nederlaag van gisteren zal hun de bittere les leren, dat het in het huidige parlement een ongeoorloofde weelde is zich vermoeid te gevoelen. I Verwachting tot Vrijdagavond: Gedurende de nacht nog enkele opklaringen met in het Zuiden van het land hier en daar lichte nacht vorst. Morgen overdag: Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Zwakke tot ma tige, later langs de Waddenkust vrij krachtige geleidelijk meer naar West krimpende wind en iets minder koud dan vandaag. Zon: 6.13—1911. Maan: 16.03—5.42. De Koninklijke Familie bij aankomst op het vliegveld van Genève in gesprek met de commandant van het vliegtuig, de heer Eilers. Woensdagavond zeven uur zijn Ko ningin Juliana, Prins Bemhard en de Prinsessen Beatrix en Irene na een bus tocht van vijf uur over kronkelige berg wegen in het 1800 m. hooggelegen Fran se touristcnplaatsje Val d'lsère aangeko men. Door een erehaag van ski-leraren met de ski's in de hand, begaf de Ko ninklijke familie zich na aankomst naar hotel Savoie. Om kwart over één was, zoals reeds in een deel van onze vorige oplage ge meld, de ..Prinses Irene" op het vlieg veld Cointrin nabij Genève geland. On middellijk stapte het Koninklijk gezel schap in de gereedstaande bus van Lis- sone-Lindeman om de reis voort te zetten. Overal langs dc weg, die de Konink lijke familie in Frankrijk volgde, ston den Franse arbeiders met hun vrouwen en kinderen om de Koningin toe te juichen. Hier en daar ,zag men zelfs Nederlandse en Franse vlaggen naast elkaar hangen. Op vele plaatsen waren de mensen op de daken geklommen of hingen ver buiten de bouwvallige bal- Spelmoment uit de viedstrljd BondselftalBrentford, die tv een puntloos gelijk spel is geëindigd. (Voor verslag zie pag. 5). Als een kind een inbreker in de dop wordtaan wig dan de schuld? „Aan de ouders," zegt de gemeenteraad van de stad Eugene in de Amerikaanse staat Oregon en de raad heeft aan deze opinie kracht bijgezet door een verordening uit te vaardigen, op grond waarvan de ouders niet het kind worden gestraft. En zc krijgen een flinke straf ook: als de rechter een vader of moeder verantwoordelijk acht voor de omstandigheden, die het kind op de slechte weg hebben gebracht, krijgt hij of zij een boete, die tot 200 dollar of een gevan genisstraf die tot honderd dagen kan oplopen. Eugene is met een bevolking van 36.000 zielen de grootste stad in Oregon, die straffen baseert op de steeds meer aanhangers winnende sociologische theorie, dat een kind het pad der misdaad op gaat vooral omdat de ouders het bewust of onbewustop dat pad hebben geplaatst. Bij een de afgelopen lente gehouden opinie-onderzoek heeft de meerderheid bijval betuigd aan de verordening van Oregon. De verordening heeft geen betrekking op moord of andere zware misdaden. Zij is alleen van toepassing op de lichte mis drijven waarmee een kind gewoonlijk een misdadigersloopbaan begint: kleine diefstallen, verstoring van de openbare orde en andere misdragingen. Eugene verwacht, da: de verordening de gewenste uitwerking zal hebben. Twee jaar geleden is het denkbeeld uitgebroed door de commissaris van de kleine stad Baker in Oregon, Guy V. Church. Church had grote last met een club van jeugdige onverlaten van dertien tot twintig jaar. bekend als „De bende van de panter", die zich diefstal ten doel had gesteld en als voorwaarde voor het lid maatschap stelde, «dat de adspirant een diefstal had gepleegd en een bepaald aan tal katten had gemept. De bende gebruikte een verlaten bio scoop om haar buit te verstoppen. De jon gen, die de meeste misdrijven pleegde, werd als beloning tot hoofdman gekozen. ..Tenslotte liepen deze jongens in de val en werden zij door dc kinderrechter ver oordeeld", vertelde Church, „maar het kwam ons voor. dat we daarmee maar weinig gewonnen hadden". Toen kwam het denkbeeld bij hem op, het eens te proberen met bestraffing van de ouders. Hij kreeg de steun van de burgemeester en op 11 Augustus 1947 werd een verordening aangenomen, krachtens welke aan ouders, wier kinde ren zich zouden misdragen, een boete van 200 dollar of een hechtenis van 100 dagen kon worden opgelegd. En zie, de jeugdcriminaliteit in Baker verminder de zienderogen en naar schatting van sommigen wel met 90 pet. De uitwer king van de verordening was zó goed. dat men haar in de sinds haar uitvaar diging verlopen twee jaar slechts zes maal heeft tehoeven toe te passen. Nooit zijn de ouders in de gevangenis gezét, tweemaal werd de maximum-boete opgelegd maar later vervangen door een voorwaardelijke veroordeling. Een vader heeft 50 dollar moeten be talen omdat zijn zoon voortdurend last veroorzaakte, een moeder moest 20 dol lar betalen nadat haar zoon op straat werd betrapt op het drinken van jene ver en enkele andere ouders kregen de zelfde straf, omdat hun kinderen bier flessen van een kar smeten. De stad Lakeview in Oregon heeft de verordening van de zomer overgenomen en andere steden denken er over dit eveneens te doen. connetjes van hun huizen om nog maar iets van de Koninklijke familie op te vangen. Via kronkelige bergweggetjes ging het snel de 1800 meter omhoog naar Val d'lsère. Tenslotte hield de bus stil voor het hotel, waar de sous-perfect van Albert- ville als vertegenwoordiger van de Franse regering de Koningin en Prins Bernhard als eerste begroette. De twee de, die Koningin Juliana en Prins Bern- hard de hand schudde, was Rundi Matt, de Oostenrijkse berggids, die op spe ciaal verzoek van Prins Bernhard naar Val d'lsère is gekomen om de Prins op zijn bergtochten te vergezellen. Het vijf jarig dochtertje van de banketbakker van Val d'lsère, Josiane Collin, en het vierjarig neefje van de eigenaar van Hotel Savoie, traden door de haag van skileraren naar voren om de Koningin bloemen aan te bieden. Na de begroeting door dg burgemees ter, begaven de Koninklijke gasten zich naar hun kamers. De Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Dean Acheson, en de reizende ambassadeur dr. Philip Jessup hebben de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Senaat verzocht om meer steun voor de landen in het Verre Oosten in hun verzet tegen het communisme. Dit werd onthuld door senator Connally, voor zitter van de commissie, na een besloten vergadering van twee en half uur met Ache son en zijn voornaamste adviseurs inzake de politiek voor het Verre Oosten. Connally verklaarde verder, dat Jes sup de nadruk gelegd had op het vitale belang voor de V. S. om de Amerikaanse steun aan de landen van het Verre Oos ten voort te zetten en op te voeren in zoverre hij zou kunnen tjijdragen tot ver sterking van hun vastbeslotenheid en vermogen om weerstand te bieden aan communistische infiltratie, en tot verde re vooruitgang in het scheppen van een gezonde economische toestand, en het vestigen van hechte democratische be sturen. De Franse parlementscommissie, die een onderzoek instelt naar „de zaak der generaals", heeft de regering verzocht om gerechtelijke vervolging van de ge neraals Revers en Mast en van Revers' secretaris, luitenant-kolonel Bravelet. Generaal Revers, de voormalige chef van de Franse generale staf en onder handelaar over het Atlantisch Pact, heeft naar het oordeel van de commis sie een vals rapport over Peyré als ver zetsman opgesteld. Peyré is er van be schuldigd van Revers en Mast geheime rapporten over Indo-China te hebben ontvangen en deze in handen van dc opstandelingen te hebben gespeeld. Hij verblijft thans in Zuid-Amcrika. Op grond van het rapport van Revers is hij onderscheiden met het Legioen van Eer. De commissie noemt in haar rapport Peyré „een voormalige veroordeelde", een „verrader van zijn land en van ver zetsstrijders" en een man, die „bereid was geheime inlichtingen aan de hoog ste bieder te verkopen." De commissie verklaart in haar rap port over generaal Mast, dat het onge- tvvufeld moeilijk is te bewijzen, dat de ze generaal geld ontving voor het ver strekken van het geheime rapport over Indo-China aan Peyré; „doch hij heeft gedurende zijn carrière een vermogen vergaard, welks herkomst hij de com missie niet bevredigend heeft kunnen verklaren." In een derde rapport beschuldigt de commissie Bravelet ervan, dat hij Peyré geholpen heeft bij het verkrijgen van het Legioen van Eer. Zij noemt deze offi cier „de schrijver van een volkomen on toelaatbare correspondentie met Peyré". Generaal Revmv hoeft onmiddellijk na de publicatie van het commissierap port verklaard, dat hij voor ieder com petent rechterlijk college de bevindin gen van de commissie stuk voor stuk zal weerleggen. Hoewel de KLM voor dit jaar een be perkt binnenlands verkeer voorbereid de heeft de directie met het oog op dc financiële consequenties besloten het binnenlandse luchtnet althans dit jaar niet in exploitatie te nemen. De minis ter van Verkeer en Waterstaat heeft met dit besluit ingestemd. President Truman is volgens het re publikeinse lid van het Huis van Afge vaardigden, Rog O, Woodruff, een van de best betaalde mannen ter wereld, als hij .niet de best betaalde is. Als een gewoon sterveling zou willen leven, volgens de levensstandaard, die president Truman zich kan veroorloven, zou hij een inkomen van 3.000.000 tot 3.500.000 per jaar nodig hebben, aldus Woodruff, die een politiek tegenstander van de Democratische president is Truman heeft een basis-salaris van 100.000 dollar. Daar gaat ongeveer 40.000 dollar aan inkomstenbelasting af, maar er komt een belastingvrij bedrag van 50.000 dollar bij, zodat de president netto 110.000 dollar per jaar in zijn loonzakje krijgt. Hoeveel andere mannen hebben een netto salaris van 110.000 dollar per jaar?, vraagt de heer Woodruff. Daarenboven heeft de president de be schikking over allerlei nuttige en voor delige zaken, zoals o.a. 42 middelen van vervoer: 2 vliegtuigen, 35 auto's, een jacht en een eigen rijtuig in de trein; benevens twee vacantieverblijven Voor de bediening van al deze gemak ken is uit dc aard der zaak een groot personeel nodig. Woodruff schat, dat dit uit 665 personen bestaat en per jaar 1.491.540 dollar kost. Verder kost volgens Woodruff het per soneel van het Witte Huis, bestaande uit 225 personen, 998.254 dollar per jaar. Het personeel van president Roosevelt telde slechts 53 personen en kostte 256.431 dollar en president Hoover wist- het te stellen met niet meer dan 37 bedienden, die 127.200 dollar kostten. De heer Woodruff voegde hieraan toe, dat de secretarissen van het Witte Huis, die vroeger naar het werk wandelden, thans in auto's van het Witte Huis komen. Hedenmorgen is de minister van So ciale Zaken, mr. Joekes, ter beantwoor ding van de diverse sprekers aan het woord gekomen. Hij merkte allereerst op, dat het sociale beleid e>en deel van het regeringsbeleid is. Met de financiële draagkracht van het Rijk moet telken male ernstig rekening worden gehou den. De loonpolitiek besprekend merkte spr. op, dat de prijzen niet zonder meer aan het vrqe bedryf kunnen worden over gelaten. In de laatste tyd heeft zich op nieuw een verhoging der prijzen voor gedaan, die verder gaat dan de loons verhoging, welke 1 Januari is toegepast. De prysverhoging is ontstaan door een grote uitvoer van agrari sche producten, de seizoensverho ging. die in het voorjaar pleegt op te treden, de devaluatie en de toe kenning van 5 procent loonsverho ging. Deze kwestie maakt thans een onderwerp van bespreking uit bij het overleg tussen de loon- en prij- zencommissie en de Stichting van de Arbeid. Spr. zei, dat de omstandigheden zo ernstig zijn, dat men niet al te zeer moet vasthouden aan voorkeuren, die zakelijk niet voldoende gemotiveerd zijn. Zolang witbrood en kleiaardappelen te duur zijn, kan men bruinbrood en zandaard appelen gebruiken. We moeten naar 's ministers oordeel een zodanig peil der levenskosten handhaven, dat we ons er economisch bovenop kunnen houden. Verhoging der subsidies is thans niet al tc gemakkelijk te aanvaarden. Als eerste taak der regering moei beschouwd worden toezicht te houden op de pryzen en het voorkomen van overdreven winsten. Dit onderwerp is aan de orde in de loon- en pryzencom- missie. Het zou uitermate ongewenst zijn thans tot loonsverhogingen te ko men, omdat men daardoor terecht zou komen op de weg van de spiraal, welke naar inflatie moet voeren. In verband met de opmerking van de heer De Bruyn, dat de 5 procent loons verhoging niet algemeen is doorgevoerd, (Van onze redacteur) Laurence Hampson, instructeur bij de Rijksluchtvaartschool van Gilze-Rijen en eerste piloot van de Beechcraft PH-UBY, keek naar de blaren in zijn handen. Met slechts een korte pauze had hij vijf uur lang in formatie met negen Harvard-toestellen en vier andere Beechcrafts boven Nederland gevlogen. Zonder onderbreking had hij moeten manoeuvreren om zijn juiste positie in de formatie te behouden, want met een Beechcraft is dat geen gemakkelijkkarwei. Boven het vlakke land kreeg hij zo nu en dan even rust <*n kon hij de stuur- knuppel overgeven aan zijn tweede piloot en leerling Pieter Tapperwijn, die de volgende maand zijn verkeersbrevet hoopt te halen, maar boven de steden was een strakke formatie geboden en diende Laurence Hampson zijn UBY zelf te besturen. Want deze vlucht gold de grote vlootschouw van de Rijksluchtvaart school van het vliegveld Gilze-Rijen, waar vandaag mr. Spitzen minister van Verkeer en Waterstaat, het honderdste brevet, dat daar na de oorlog is behaald, heeft uitgereikt. Negen helgele tweepersoons Harvard-lestoestellen en vijf blin kende vijfpersoons Beechcrafts maakten gisteren een tocht over alle provincies van Nederland, uitgezonderd Zeeland, om dif jubileum feestelijk te herdenken en tevens aan. het Nederlandse volk, dat in vele steden, die de vlucht passeerde, een stijve nek heeft gekregen van het naar boven turen, 'te laten zien waartoe de Rijksluchtvaartschool in staat is. de instructeurs zijn mogelijk nog beter. Wanneer er ongelukken gebeuren, dan zijn dat voornamelijk vliegersfouten. En terwyi wü dit alles horen, draagt de Beechcraft PHUBY, bestuurd door Laurence Hampson, ons over Neder land, dat als een staalkaart onder ons ligt uitgespreid. Steden en dorpen ver gleden achter de horizon en de heiige nevels achter ons. By zo'n toebt over alle provincies van ons land ziet men eigenlek eerst goed hoe volgepakt met steden en dorpen ons land wei is. Eike hectare grond is gecultiveerd en slechts hier en daar is nog een klein plekje te vinden waar een miniem deel van de overbevolking gestopt zou kunnen wor den. Door de koptelefoon schetteren aan houdend stemmen van vliegers, die aan de observatieposten, waarboven zij zich bevinden, positie vragen. Aanhoudend stond de formatie van de R.L.S. in vliegerstermen aangeduid met „Forma tion Baker Easy" naar de kenletters PHUBE van de Harvard, waarin de commandant van Gilze-Rijen en mede directeur van de R.L.S.vlieger K. A. J. Meester, de formatie leidde in contact met de grond. Kwinkslagen van de be manningen onderling werden afgewis seld door informaties en opdrachten. Boven het vlakke land verspreidde de formatie zich, maar boven de grote steden verenigden alle toestellen zich weer in een strak gelijnde V. „Moeten wij nu weer formeren?" klonk de stem van „Doe Uncle", de Beechcraft PIT— UDU, door de koptelefoon. „Neen, straks Er is nog steeds een grote vraag naar jonge Nederlandse piloten voor de K.L.M. Dat blijkt wel uit het feit, dat deze maatschappij nog steeds meer dan honderd buitenlandse vliegers in dienst heeft. Vandaar dat regering en K.L.M. een bijzonder grote interesse aan de dag leggen voor het werk, dat op de Rijksluchtvaartscholen van Ypenburg en Gilze-Rijen wordt verricht. Door een kern van instructeurs van Soesterberg, aangevuld met Nederlandse vliegers, die tijdens de oorlog bij de R.A.F. werden opgeleid, twee Engelsen, een Canadees en een Hongaar, worden hier uitsteken de piloten afgeleverd. Van de honderd gebreveteerde piloten, die de school na de oorlog reeds heeft afgeleverd, doen er thans 98 dienst bij de K.L.M. als leerling of tweede vlieger. Pieter Tapperwijn vindt deze oplei ding voor „kerels met pit in hun body" geknipt. Op Ypenburg is de training zwaar. Ze krijgen in de anderhalf jaar, dat ze daar verblijven, enorm veel theorie en mogen eerst later in de lichte Tiger-Moth-toestellen vliegen. Maar op Gilze-Rijen hebben ze een „moordbe- staan". De gehele dag vrijwel niets anders dan vliegen, en maar een heel klein beetje theorie, voornamelijk na vigatie. „Geen stunts en geen kunstjes meer". Daar komen ongelukken van. zoals het vorig jaar verschillende malen is gebleken. Want ongelukken behoeven er bij de Rijksluchtvaartschool niet te gebeuren. Het materiaal is zeer goed en als wij boven de meren van Friesland zijn", luidde het antwoord van com mandant Meester. „Waarom niet boven Enkhuizen?" vroeg D. U. weer. „Neen, ik vind het zo ook wel netjes," besloot de commandant de conversatie. Even later knetterde er een Gloster Meteor met duizelingwekkende snel heid over de Formatie Baker Easy heen. ..Bloody good show guys", schreeuwde de piloot door de micro foon en op hetzelfde moment was de Gloster alweer achter de horizon verdwenen. Even voor Venlo klonk het bevel: „Formeren voor Venlo." „Bah", riep er een, „ik ben juist aan mijn sinaasappel bezig". En dan vroeg een stem: ,,Ik wil de groeten brengen aan Hans de Bruin in R.L.S.-Formatie Baker Easy." „Oké. gaat Uw gang". „Hans de Bruin geef maar gas en houd vol!" Ook zonder die raad zou Hans de Bruin dat zeker toch wei gedaan hebben, want het formatievliegen eist alle aan- dacht op van de piloot. Van het vliegveld Gilzc-Ryen ging de tocht via Rotterdam naar Den Haag. Vandaar naar Amsterdam en via Enk huizen over het IJssclmeer naar Leeu warden. Vervolgens over Groningen naar het vliegveld Twente, waar een tussen landing werd gemaakt. Tijdens het by- tanken van de toestellen vermaakten de mannen zich met enige vliegtuigmodel len met benzinemotor, die zy zelf in hun vrqe uren gemaakt hebben. Maar na ongeveer elke vlucht moesten deze mo dellen door de .jongens van de L.S.K. uit dc bomen van Lonncker worden geplukt. Van Twente voerde de vlucht over Am- hem en Nymegen naar Maastricht, waar dc mensen in groepen op de Maasbrug gen naar de overtrekkende formatie stonden te kijken. Van Maastricht naar Utrecht, waar een groet werd gebracht aan dc Jaarbeurs en vandaar weer terug naar Gilze-Rijen, waar reeds een tele gram lag te wachten, waarin de directeur van de Jaarbeurs, mr. Milius, de R.L.S. dankzegde voor het eresaluut aan de Jaarbeurs gebracht. Het is een wonderlijke reeks sensaties, die de passagier van een klein lesvlieg- tuig beleeft van het moment, waarop hij schuchter en met klamme handen in dc: kist klimt, tot het ogenblik, waarop hij overmoedig na een geslaagde vlucht weer vaste grond onder zijn voeten voei: Coca Cola en pepermunt hebben hem gespaard voor een luchtziekte, waarbij, naar wij van slachtoffers hoorden, men er niet eens bezwaar tegen schijnt te hebben, dat het toestel tegen de grond slaat, om tenminste maar uit de deining in de verschillende luchtlagen te zijn Hij is tot de conclusie gekomen, dat men Nederland eigenlijk niet kent, wanneet men het nooit vanuit de lucht, tijdens een prachtige vlucht als die van gisteren, heeft gezien. Een groep kleine Japanse middenstan ders heeft *n Tokio een protestoptocht gehouden, waarbij spandoeken en bor den met de beeltenis van de Japanse minister van Financiën werden meege dragen. Aanleiding hiertoe was een rede van de Japanse minister van Financiën, Hayato Ikeda, waarin hij zei, dat enige offers van de kleine middenstanders onvermijdelijk waren voor het econo misch herstel. zei de minister te menen goed gedaan te hebben de beslissing over te laten aan hpt bedrijfsleven; dit is een erken ning 'van het maatschappelijk belang der eigen organisaties. Van groot belang achtte spr. het, dat bij het overleg over de toekenning der 5 procent loonsverhoging door de ver tegenwoordigers der vakoentralen is er kend, dat er onderling beraad moet zijn over maatregelen, die tot verdere pro ductieverhoging kunnen leiden, omdat daarin de basis tot handhaving der loons verhoging is gelegen. Dit beraad heeft reeds bevredigende resultaten gehad. De minister achtte het het goede systeem kinderbijslag te geven van het derde kind af. Er is kinderbij slag gegeven bij het eerste kind om de gezinnen meer inkomen te ver schaffen zonder loonsverhoging. Daarop kan nu niet worden terug gekomen. Naar 's ministers mening is er weinig aanleiding om te zeggen, zoals de heer Schipper, dat het bedrijfsleven zelf wel zal zorgen voor de loonvaststelling. Er ligt hier ook een stuk regerings-verant- woordelijkheid. Of het verlenen van vacantiebijslag in een wet moet worden vastgelegd, is een zaak, welke om advies zou kunnen worden voorgelegd aan de Stichting van de Arbeid of de Sociaal- Economische Raad. Getracht wordt te komen tot een zo goed mogelijke sprei ding der beschikbare arbeidskrachten in verband met de werkgelegenheid. (Van onze Haagse redacteur) Tijdens de verhoren van verdachten in de zaak van een roofoverval, enige maan den geleden gepleegd op een textielhan delaar en zijn vrouw te Den Haag, is het vermoeden naar voren gekomen, dat de vriendin van een der verdachten haar wettige echtgenoot twee jaar geleden zou hebben vergiftigd. Een omzichtig on derzoek werd door de Haagse recherche ingesteld, waaruit bleek, dat de 31-jarige M. A. v. E„ destijds wonende aan het Zomerhof in Den Haag, inderdaad na een zeer kort ziekbed in Maart 1948 was gestorven aan acute geelzucht, nadat kort tevoren tekenen van krankzinnig heid waren waargenomen. Niemand had destijds enig vermoeden, dat hier mis drijf in het spel kon zijn. Desondanks werd door de recherche reeds sedert eni ge maanden in overleg met de Justitie een uitgebreid onderzoek ingesteld. Het stoffelijk overschot van v. E. werd in alle stilte op last van de rechter-com- missaris opgegraven, waarna sectie werd verricht door dr. Hulst. Na het horen van getuigen en doktoren achtte de politie het ogenblik gekomen om de vrouw na der aan de tand te voelen. Na aanvanke lijk ontkend te hebben iets met de moord op haar man te hebben uit te staan, be kende zij ten laatste onder tranen rat- tengif in zijn eten te hebben gemengd. Zoals zij verklaarde had zij dit gif door een maaltijd van penen en uien. die hij later gebruikte, gemengd. Haar man was na een dag ernstig ziek geworden en na enige dagen in de Ramaerkliniek ge storven. De vrouw die zich na haar be kentenis opgelucht toonde, verklaarde tot haar daad te zijn gekomen door het slechte leven, dat zij bij haar man had en de vele mishandelingen, waaraan zij bloot stond. De vrouw is momenteel ter zake van heling van goederen gedeti neerd. Deze goederen waren ontvreemd door haar vriend, de 31-jarige K. Een prijs van ƒ50.000 is gevallen op lot no. ,7211 in de 509e Staatsloterij, vijfde klasse, achtste lijst. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen De Belgische regeringscrisis heeft gis teren geen spectaculaire vorderingen gemaakt. De formateur zette zijn raad plegingen voort teneinde een oplossing van „nationale eendracht" te vinden, doch dc Katholieke Party drukt daar over onverholen haar ongeduld uit en acht Devèze's pogingen louter tijdver lies. Heeft dit ten I'aleize indruk ge maakt? Kort na het bezoek, dat de for mateur gistermorgen bracht aan de Prins Regent om verslag uit te brengen over zijn besprekingen, verklaarde hij by monde van zijn Kabinetschef, dat hij zyn krachten uitsluitend concentreert op het vinden van een verzoenende op lossing en dat geen regeringsformule on der het oog werd gezien noch porte feuilles werden aangeboden. Mag men hieruit misschien afleiden, dat Devèze het zover niet meer zal brengen? In dat geval kan er ook niets meer komen van zijn plan het debat voor de Kanier over de afschaffing van het regentschap te oriënteren in de richting van een „morele" onmogeiykheid voor de Ko ning om te regeren. Indien de Prins Regent weldra zou besluiten een katholiek formateur aan te duiden, ziet deze partij zich voor de vraag gesteld, of het wense lijker is het parlement vóór dan wel na de terugkeer van de Koning te ontbinden, in de veronderstelling ten minste, dat de liberalen absoluut niet zouden willen medewerken. De ka tholieke Kamervoorzitter Van Cauwc- laert is de mening toegedaan, dat het de voorkeur verdient de ontbinding |^Er Er zijn er zeer velendie het geluk niet weten vast te houden. vooraf te doen geschieden, omdat de Koning na de verkiezingen zou kun nen terugkeren in een klimaat van verzoening. De meerderheid van zijn partij schijnt hem echter daarin niet te volgen. Een enkel woord tenslotte over de formule, die de Koning voorwaardelijk zou willen zien terugkeren en dan af stand doen van de troon. Het zal een ieder duidelijk zijn, in welke ongelukkige positie de troonop volger zou komen te verkeren. Ach ter de minste daad. die de jonge Vorst zou stellen tegen de wensen van de te genstanders van zijn vader, zou men maar al te licht geneigd zijn een ressen timentsdaad van de afgetreden Koning te zien. Het is trouwens de vraag of een verzoening rond de troon van de vijfde Koning der Belgen wel mogelijk zou zijn. Aangenomen nog, dat de Leopol- disten er zich bij neerleggen, zouden daarom de anti-Leopoldisten hun grie ven vergeten, die vooral de laatste we ken meestal zo bitter weinig met de persoon van Leopold III te maken ble ken te hebben? Officiële kringen te Brussel hebben verklaard, dat de zendingen Amerikaan se wapens voor Belgic, volgens het pro gram voor wederzijdse defensie-hulp niet zullen worden opgehouden door dc koningscrisis, aldus meldt Reuter. Advertentie ANN01690 WAT LEVERT LÉVERT IS GOED'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1