RICHTLIJNEN VOOR HAARLEMS STRUC- GOBELIN 6.90 TUUR IN DE TOEKOMST Interessante rede van architect Van Velsen in de raad RAAD IS TEVREDEN OVER HUISVESTINGSBUREA U Openbare Werken in de raad Radio reparatie „Kunst zy ons Woningen voor jong-gehuwden en grote gezinnen in het geding Doer Gemeentebegroting 1950 Voorlopig voldoende bouwgrond Neem geen risico BouckaertdZoon Mej. Bolsius over onder wijsvernieuwing Wensen en mogelijkheden Beijnesfabriek op Stationsplein H.J.MAERTENS Hoe spelen de R.K. clubs? FELLE BRAND OP HET STATION BREDA DONDERDAG 30 MAART 1950 PAGINA 2 VERPLICHTING AAN KOMENDE GENERATIES Practische eisen en schone vorm Lage en hoge bebouwing Misdeeld Haarlem-Noord MEUBELSTOF 130 breed Spookburchten BEHANDELING GEMEENTEBEGROTING 19S0 Burgerlijke Stand Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Onderhandelingen met ge meentebestuur afgesprongen K.A.V. Kring Noord K.A.V. Kring-West Nieuwe algemene begraafplaats Drie mogelijkheden voorgesteld WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? HEEMSTEDE Gecombineerde vergadering Ouderavond Bronsteeschool Jeugdige tuiniers aan het werk ZANDVOORT STRAATVERLICHTING Ingrijpende verbetering vraagt f 75.000 Kosteloze inenting Adjunct-commies SCHOONMAKEN, VERNISSEN en RESTAUREREN KUNSTHANDEL Expositie in Huis van Looy Advertentie De algemene beschouwingen over het hoofdstuk „openbare werken", die in de avondzitting van de gemeenteraad aan de orde kwamen, kregen een zeer bij zonder en interessant aspect door de rede, die architect Van Velsen (K.V.P.) hield o\ er stedebouwkundige problemen, culminerende in een voorstel om aan een des kundige van naam op dit gebied opdracht te geven op korte termijn een structuur- pian voor de stad Haarlem te ontwerpen. Dit voorstel werd, met instemming van a ie fracties, geaccepteerd en B. en W. zullen er prae-advies over uitbrengen. J. van Velsen De heer Van Velsen constateerde, dat de aesthetische verzorging van de stad ver achter staat bij de civiele en de verkeerstechnische. De grote lijn voor stadsuitbreidingen ontbreekt. Grote waardering kon spr. opbrengen voor de vernieuwde Dreef, die een fraaie toe gang voor de stad is geworden en het Houtplein een gro tere waarde heeft gegeven. Hopeniijk komt straks op de hoek van de Wa genweg—Houtplein een flink bouw werk. Moge de vic torie ook nu weer. zoals zo vaak in het verleden, bij de Dreef beginnen. Ook in Haarlem is in de laatste tach tig jaar rond de prachtige oude stad binnen de vesten veel gebouwd, ook veel verknoeid, zijn zeer veel kansen ge mist. Het heeft natuurlijk weinig zin daar nu nog eens uitvoerig bij stil te staan. Wel zou spr. gaarne enige al gemene middelen voor ogen willen stellen, die de stedebouwkundige ten dienste staan, en deze toepassen op onze stac. Laat ik er voor een goed begrip vooral de nadruk op leggen, dat dit zeker niet bedoeld is als een afbrekende critiek, noch als laken van bepaalde personen van nu of vroeger, ging spr. voort. Het is bedoeld als zelfcritiek voor ons allen, die misschien kan lei den tot ons beter inzicht en tot een schoner toekomstbeeld, gedachtig het bekende gezegde: Goede kunst behoeft geen krans, wel critiek. Op de eerste plaats dan: stedenbouw is een kunst, en wel een heel moeilijke, een heel verantwoordelijke en een bui tengewoon interessante, waarvoor een grote mate van kunstenaarsgave en fijngevoeligheid nodig is. Het maken van een stadsuitbreiding betekent het bepalen van de sfeer en de geest van de omgeving, waarin vele generaties van mensen zullen leven. Nu moeten we bij de stedebouw twee dingen goed uit elkaar houden: de practische eisen waaraan een stadsuit breiding moet voldoen die een uitge breide studie vergen en worden saam- gevat in de survey en de prognose: al lerlei civiel-technische problemen, ver- keersvraagsktkken, bebouwingsdicht heid, aantal M.2 terrein per inwoner voor recreatie, het onderwijsvraagstuk etc. En daarnaast, of liever daarboven het geven van een schone vorm, een boeiende en interessaifce gestalte aan al deze eisen. Er moet bij de kunstenaar die zo'n plan ontwerpt een ruime visie zijn op het geheel, een feu-sacré, een grote gevoeligheid en fantasie om, de cennia vooruitziende, zich een gave en volledig schone stad der toekomst voor ogen te stellen, zowel naar binnen als naar buiten een sieraad, waarnaar men graag kijkt, waarin het ideaal is te werken en te wonen. De architectuur van ieder bouwwerk Advertentie DE BESTE VERVOERDER van al Uw goederen is BESTELDIENST A.B.C. BARREVOETESTR. 2, H'LEM Tel. 18423 - Na 6 uur 14155, 14810 afzonderlijk daarin wordt dan van min der belang, evenals een goed en gezel lig ingericht interieur, de goede opstel ling. praevaleert boven de belangrijk heid van ieder meubel afzonderlijk. Met deze grootse visie bedoel fk wat een Haussman bezielde toen hij van Parijs maakte wat het voor eeuwen zal blijven; wat een dr. Sarphati in zijn tijd van Amsterdam heeft weten te maken. En om een recent voorbeeld te noe men: het prachtige plan van Dudok voor Den Haag, een meesterlijke con ceptie, een grandioos toekomstbeeld en hecht stramien waarop kan worden voortgewerkt. Een tweede punt van bijzondere waarde waarop ik zou willen wijzen is: de herhaling, de tegenstelling en de af wisseling. Haarlem heeft er zich altijd op voor laten staan dat het een pret tige woonstad is en daarom aan het vrije eengezinshuis stelselmatig vast gehouden. Dit gaat natuurlijk goed voor een dorp, een kleine plaats rond een kern, maar wanneer er zeer vele dui zenden eengezinshuizen worden ge- gebouwd zoals hier, dan wordt dat een zeer saaie, eentonige en vervelende si tuatie. Laagbouw wordt pas interessant als tegenstelling tot hoogbouw. Op de juiste, tevoren zuiver afgewogen plaat sen in het stadsbeeld moet een hoge be bouwing levendigheid geven tegenover de lage huizen. Desnoods eens een flat van tien verdiepingen. Ook in het leven zijn hoogtijdagen, die torenhoog uitsteken boven het ge wone. Ook de natuur toont ons bergen en dalen. Evenals met de hoogte-tegenstellingen is het met die van de breedte. Overal brede straten en ruime pleinen met lage bebouwingen, zoals wij die in onze stadsuitbreiding kennen geeft een win derig en verlaten idee. Een brede straat, een plein krijgt pas zijn ruimte werking als tegenstelling tot een smalle of gebogen straat, een poortover- bouwing etc. Al deze elementen moeten met zorg en fijn gevoel tegen elkaar worden af gewogen om een interessant en verras send stadsbeeld te verkrijgen. Daarnaast staat de afwisseling door het distribueren van de grote gebouwen over de stadswijken en dan op het juiste punt. Hierin is Haarlem al heel schromelijk te kort geschoten. De ge- 1 meenschapsgebouwen als kerk, school, ziekenhuis etc. moeten de kern vormen waaromheen zich de wijk stedebouw kundig groepeert. Dat is het natuurlijk afwisselend element in de herhaling der woningen. Hieraan is tot op de dag van vandaag in de uitbreidingen onzer stad al heel weinig aandacht besteed, met alle nare gevolgen van dien. De oude stad binnen de singels met haar gehele accommodatie als cultuur centrum bestaat al sinds eeuwen, en toen de behoefte kwam aan uitbreiding ontwierp men woonstraten met hier en daar een pleintje en huizen er om heen. En de laat ste 80 jaar is men maar doorgegaan met straten, huizen, pleintjes tot tenslotte de laatste huizen, waaraan men nu nog bezig is, vijf K.M. van „de stad" afliggen. Ten noorden van het station is een con glomeraat gebouwd met 60.000 inwoners, zonder enige verdere accommodatie, uitge zonderd dan de kerken. Voor vergaderin gen en partijen, voor uitvoeringen, concer ten, schouwburg of bioscoop, voor een be zoek aan een der vele gemeentelijke bu reaux, Burgerlijke Stand, ja aan een zie kenhuis, moeten die 60.000 mensen in het algemeen naar „de stad" gaan. Neen, daartegenover stel ik, dat de stad een alzijdige aantrekkelijkheid en accommo datie behoort te bezitten, ging spr. voort. Vanzelf komen we daarbij op de wijk- gedachte. Dudok zegt daarvan: De ver schrikkelijke bezwaren van de amorfe grote stad met haar onoplosbare problemen, haar gebrek aan overzichtelijkheid, haar verdwa ling en verdwazing enerzijds, en de mo derne technische mogelijkheden van mate riële en geestelijke communicatie ander zijds, hebben in onze hedendaagse steden bouw een sterke behoefte en tevens moge lijkheid tot decentralisatie gewekt. Deze tendenz, die ik volkomen aanvaard, uit zich principieel in de wijkgedachte. De organische opbouw van de stad reikt van buurten tot wijken, van wijken tot stadsdelen, van stadsdelen tot het stadsge- heel. De sociale kant daarvan: het acti veren van de burgerzin ligt op zichzelf buiten het terrein van de stedebouw. Iede re buurt heeft zo zijn buurtcentrum, iedere wijk zijn belangrijker wijkcentrum. Boven dien een juiste verdeling der verzorgings- bedrijven, scholen, amusement enz. Zo verkrijgen we een gave stad, opge bouwd uit gave onderdelen. Maar van al deze gedachten vinden we in onze uitbrei dingen nog niets terug. Tenslotte als laatste uit deze losse en vrij willekeurige greep van gedachten over stedebouw 't beëindigingsplan. Een stad kan om verschillende, zeer uiteenlo pende redenen een bepaald stadsgedeelte als beëindiging beschouwen, aan welke kant de stad zich dus niet verder zal ontwikkelen. Dit kan bijv. gebeuren, om dat het stadsbestuur zich een zekere zelf beperking oplegt, of omdat daar een bij zonder natuurschoon geschaad zou wor den, ofwel om natuurlijke redenen als water e.d. Welnu, een beëindigingsplan is een zeer moeilijk probleem met twee facetten: hoe zal de stad er vanaf het land uitzien, en omgekeerd: hoe zal „den buiten" er vanaf de randbebouwing uit zien. Het eerste is vanzelfsprekend van algemeen belang, het tweede alleen van belang voor de kleine groep van bewo ners dezer randbebouwing. Verscheidene oplossingen zijn hier mogelijk, waarvan m.i. altijd de aardigstp zoals bijv. in Hil versum is toegepast: een vreedzame pe netratie van stad en land beide, een ge leidelijk ingroeien en uitwaaieren van de KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 bebouwing in het land en wederkerig van de natuur door plantsoen en park tussen de bebouwing. Dit is natuurlijk geen axioma, er zijn meer prachtige op lossingen. Als u zich de kaart van Haarlem voor de geest haalt, dan ziet u dat tweederde van de Westelijke grens, en de helft van de Oostelijke grens der bebouwing als beëindigingsplan bedoeld is en uitge voerd, n.l. Delftlaan. Vondelweg, Noor- derspaarne en Lorentzkade. Overal is hier een harde, botte en brede verkeers weg gekozen met een aaneengesloten be bouwing, die als een stenen spookburcht dreigend de natuur afweert. Voor de be woners aangenaam wonen, voor het ver keer nuttig, maar stedebouwkuridig en gezien vanaf buiten en als geheel be paald een vergissing. Zo'n Delftlaan bijv.: een ruim 4 km. lange, rechte weg en brede asfaltweg langs een sloot, waartussen wat gazon. Wat is er van een weg van die lengte niet een boeiend verhaal te maken door wisselende groepering der gebouwen, te genstellingen in het wegprofiel en van- ering der bouwmassa, door verandering en souplesse in het'tracé. Spr. besloot zijn rede als volgt: Uw college, maar ook wij, de raad, hebben voor de toekomst een belangrijke taak en ook grote verantwoordelijkheid in dit opzicht. Wij moeten n u de richtlijnen uitstippelen, die voor vele aankomende generaties de geest en de sfeer zal bepa len van dat deeltje der aarde waar zij wonen. En wij moeten dat doen met vooruitziende blik, met groot élan, zo dat latere geslachten zullen zeggen: Haar lem heeft in zijn uitbreidingen vele kan sen gemist, maar sinds 1950 kwam de wending ten goede, en nu is het een ga ve, organische en gezona-ontwikkelde en interessante uitgebreid,e stad. Wij moeten dit vraagstuk vooral blijven zien op een hoog geestelijk niveau, zonder enig per soonlijk accent, maar alleen bezield door 'n grote liefde en belangstelling voor de toekomst van onze goede stad Haarlem en zijn inwoners, voor wie het beste nog niet goed genoeg zij. De heer Van Velsen stelde voor archi tect Dudok, die zijn sporen op dit gebied zo ruimschoots verdiend heeft, opdracht te geven om, in samenwerking met Open bare Werken en diens stedebouwkundige afdeling, een structuurplan voor Haar lem te ontwerpen, berustende op een uit voerige survey, om daardoor de plannen voor de naaste toekomst te kunnen zien in het kader van een groot structureel geheel. GEBOREN: M. A. van SchieRijn beek, z; L. WijnandsJansen, z; E. Beu ker—de Haan, z; G. E. GelsingHazen berg z; J. M. ZwanenburgBakker, z; E. W. J. van MontfoortVan der Put ten, d; B. van der BeekZonneveld, 2 d; G. W. van VeenLeen, d; E. A. Dekker Breukels. d; S. B. KoningBerends, d; J. L. S. EngelbertsDe Jonge Mulock Houwer, d. ONDERTROUWD: 29 Maart: P. Paauw en C. V. Buurman; H. A. Broekman en H. J. Duineveld; J. de Graaff en L J. Wieringa; A. Zuurendonk en A. A. M. Stevenhagen; H. J. van Zandbergen en E. W. Schreur; J. H. Wesseling en H. Kleefstra; W. J. Semmelink en M. H. Pot; J. W. de Boer en C. T. Gozeling; B. H. Poppinga en W, Anthoni; J. J. van de Reep en C. A. C. van Assema; T. J. Lijnzaat en G. M. ten Boom; S. Jonker en M. Ran; J. Brante en B. Te ders; J. G. ten Wolde en J. Steegstra; T. E. Bouwhuis en J. Visser; J. T. van Kinderen en C. J. van Aken; C. A. Flip- den Boogaard en M. Schouten; C. J. van phi en N. Schniedewind; R. E. Busser en R. Smits; J. Stoker en H. Schram; J. N. J. Roozen en E. J. F. de. Loor; W. A. Pull en H. G.- Thöne; F. A. van den Akker en M. G. Slaats; P. J. Huisman en A. A. Heldt; C. P. J. van de Gevel en J. Polman Tuin; B. H. Langerijs en H. Horst; D. J. Bouwmeester en J. E. Booij; A. J. P. de Loor en A. M. C. van Saase; J. A. van Zwieten en M. J. P. van Schie; J H. Duijff en C. H. van Zonneveld; J. A. van der Vlugt en J. T. Frensen; J. Boot en A. Takken; J. H. Rustenburg en A. Blaauwbroek. ONDERTROUWD: K. van der Bos en C. E. M. Kortekaas, P. J. Noordeloos en H. H. A Kroon, W. J. Hooftman en A. van der Putte. GETROUWD: 29 Maart: H. Dorlandt en W. P. de Vogel; J. H. Dekker en A. M. Flipphi; H. Hofer en C. W. Bootsma; G, A. H. Matthijsen en M. F. L. van Breemen; J. van Kampen en E. Folkers- ma; A. G. van der Putten en M. J. Ade laar; A. F. Berkhout en C. M. de Groot; H. ter Smitten en P. C. C. L. Hooger- beets; W. de Weers en M. Stoof; H. J. Klingers en J. G. Hoogendijk; F. J. Per- quin en J. J. M. Dopheide; J. H. Balk en M. J. Peeters; E. Mendel en M. D. Roos; P. J. R. Maruk en J. Weber; M. Zuidema en C. M. Vuijst; C. van Alphen en M. Lakerveld; M. C. Mersie en H. H. Eikerbout; D. J. Engelsman en A. J. Vermaas. OVERLEDEN: W. F. van der Raaij, 54 j., Hazepaterslaan; G. Cammenga Wigman, 81 j., Leidsevaart; J. W. Gar denier, 6 d., Paus Leostraat; E. Post, 5 hl, Westergracht. Woensdagmiddag zette de gemeente raad van Haarlem de besprekingen over de begroting 1950 voort. Aan de orde was het hoofdstuk „Volkshuisvesting" waarover natuurlijk veel te zeggen was. De heer Goedee (P. v. d. A.) schetste de woningnood en stelde vast, dat we bijna niet vooruit komen. Het rapport der commissie voor de woningvoorzie ning achtte spr. goed maar niet concreet in voorstellen. Etagebouw zal het stads beeld levendiger maken, mits met zorg gekozen. Spr. wees er op, dat we voor woningbouw in 1950 bijna geheel zijn aangewezen op gronden, die nog ont eigend moeten worden. Vertraging mag echter niet voorkomen. De eerstkomende jaren behoeven er te Haarlem, volgens dit raadslid, geen woningen voor grote gezinnen gebouwd te worden, omdat er voldoende voorraad is. Versnelling van montagebouw is noodzakelijk. Het aantal vorderingen moet worden opge voerd, waarbij ook aan woningsplitsing moet worden gedacht. Spr. besloot zijn rap uitgesproken rede van drie kwar toier met een aantal conclusies, die hij nog niet als motie wilde indienen. De heer x. Velsen (K.V.P.) verklaarde, dat zijn fractie volle instemming heeft met de woningbouwpolitiek der ge meente. Het is jammer, dat Haarlem dit jaar zo weinig volume toegewezen heeft gekregen. Er moet echter gelet worden op voldoende bouwgrond in de eerstvolgende jaren. Bezwaar tegen kleine woningen door etage-bouw en flats is er niet, mits ook voldoende aan dacht aan het grote gezin wordt ge schonken Tegenover de suggestie een semi- gemeentelijk bouwbedrijf, in samen werking met aangrenzende gemeenten, op te richten, moet spr. namens zijn fractie een „neen" laten horen. De sa menstelling ambtenaar-aannemer is on aanvaardbaar. In de vrije bouwsector is het college actief, maar het zal goed zijn de woning bouwverenigingen en de architecten in te schakelen. Bij uitbreidingen is een weloverwogen architectuur onmisbaar. Spr. wenste verder een volledig onder zoek naar de toestand van particulier verhuurde woningen. Nu worden alleen klachten onderzocht, maar dat is lap werk. Als er meer gesaneerd moet wor den, dan dient de overheid in te grijpen, daarbij zowel het belang van het bewo nende gezin als van de eigenaar over wegende. De heer v. d. Veldt (K.V.P.) besprak ook het rapport der commissie. Er moet naar gestreefd worden voor hetzelfde geld zoveel mogelijk goede woningen Advertentie bestel vroegtijdig Uw 7-pers. trouwauto's bij Sinds 1910 Rozenstraat 7-9 - Telefoon 19992 Gevestigd sinds 1910 te kunnen bouwen en daarom is een intense samenwerking tussen woning bouwverenigingen en gemeentelijke in stanties noodzakelijk. Tegen een com missie van bouwdeskundigen uit de raad en de burgerij had spr. geen be zwaar. De heer v. d. Veldt was niet bevreesd voor de vele klachten over het huisves tingsbureau, dat uitstekend werkt. In de tijd der grote werkloosheid kwamen bij de dienst van Sociale Zaken duizen den klachten binnen, maar de ambte naren kónden niet anders doen dan ze deden. Spr. bracht hulde aan de ge hele dienst, die een voorbeeld voor het land genoemd mag worden. De goede samenwerking tussen het bureau en de woningbouwverenigingen garandeert n behoorlijke verdeling der nieuwe wo ningen. Tenslotte vroeg spr. een bescheiden percentage woningen voor jong-gehuw den. In Den Haag heeft een loterij plaats, die spr. niet zou wensen, maar er moet wel naar een ander middel ge zocht worden, om iets mogelijk te maken. Mevr. ScheltemaConradi (V.V.D.) was eveneens zeer tevreden over het huisvestingsbureau en de advies-com missie voor vorderingszaken. Zij stelde zich t. a. v. de jonggehuwden geheel achter het standpunt van de heer v. d. Veldt. Zuid-Kennemerland dient als één woongebied beschouwd te worden. Nadat nog enige andere sprekers over deze kwestie gesproken hadden, was het woord aan de heer Angenent, wethouder van Openbare Werken, die uit de debat ten één hartekreet had gedistilleerd. „Wij zitten in de moeilijkheden, we moeten er in de kortst mogelijke tijd uit." Er kunnen veel kleine huizen ge bouwd worden, maar ook de grotere gezinnen mag men niet vergeten. In de plannen, die voorbereid worden, is met etage-bouw volledig rekening gehouden. Voor de eersetvolgende jaren is er vol doende grond voor woningbouw beschik baar, voor de verdere toekomst lopen al onteigenings-procedures. Splitsing van woningen kan gezinnen meer zelf standigheid geven, maar er komt niet meer ruimte door vrij, tenzij het om bij zondere gevallen gaat. Tegenover een semi-gemeentelijk bouwbedrijf staat spr. niet geheel af wijzend, maar hij heeft zoveel bezwa ren, dat hij er voorlopig nog niet toe zou willen overgaan. Er is nooit geble ken, dat de aannemers hun sociale taak dienaangaande zouden hebben verwaar loosd, zodat de behoefte aan een ge meentelijk bedrijf vanuit deze gezichts hoek bekeken in het geheel niet aan wezig is. Wethouder Happé (P. v. d. A.) be antwoordde de opmerkingen betreffende het huisvestingsbureau. Hij had de hulde van de raad aan het bureau ver wacht. Spr. schetste de normen, die het bureau aanlegt bij het verdelen van de woningen. De duur van de nood speelt een rol, maar andere factoren kunnen wel degelijk gelden. Aan de hand van de bekende cijfers bewees spr., dat de nood nog niets terugloopt. Het is uitermate moeilijk om de zeer grote gezinnen aan een huis te helpen. En zijn in Haarlem nog wel grote huizen niet ten volle bewoond, maar het is niet eenvoudig om daar Advertentie AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. grotere gezinnen in te plaatsen. Bij de nieuwbouw dient daar dan ook degelijk rekening mee gehouden te worden. Bouwen is beter dan woning splitsing. Voor de jonggehuwden en huwende jongeren is de mogelijkheid om een vergunning te krijgen, wan neer ze passende ruimte gevonden hebben, enige oplossing. Een loterij achtte spr. niet juist, omdat de nor men moeilijk zijn vast te stellen. De verstandhouding met de bureaux rondom Haarlem is goed, maar de sa menwerking stuit wel eens op een ander inzicht. Er hebben in het afgelopen jaar 73 vorderingen plaats gehad. Na enige repliek werd het hoofdstuk goedgekeurd. Om elf uur gisteravond begon de raad met de behandeling van het hoofdstuk „Onderwijs". Mej. Bolsius (K.V.P.) mocht met ge noegen constateren, dat Haarlem op onderwijsgebied springlevend is. Zij bracht hulde aan de hoofden van de scholen en de leerkrachten. Helaas kan de vernieuwing van het onderwijs nog niet voldoende worden toegepast door gebrek aan geld, maar toch is er wel wat bereikt. Nog altijd worden de kinderen te veel afgericht voor het examen ên te weinig voor het volle leven. De vernieuwing beperkt zich in hoofdzaak tot en kele vakken. Het mes moet in de omvang en de aard dér leerstof, de zelfwerkzaamheid van het kind moet gestimuleerd wor den, hetgeen ook beter is voor de leerkrachten. Spr. was verheugd, dat in onze stad rede lijke vormen zijn gevonden voor dé toelatingsexamens der middelbare scholen. Het onderwijs moet gericht zijn op het goede en schone wat de kin deren omringt, het moe.t ook de ken nis .van de eigen stad vergroten. Me juffrouw Bolsius meende, dat de achtklassige school een groot voor deel kan opleveren en een mooie kans biedt om het kind, dat niet verder studeert, meer mee te geven dan de dorre leerstof. Zij had echter critiek op het handwerkonderwijs op de lage re scholen en hoopte, dat daarvoor dezelfde belangstelling zou ontstaan als voor he.t tekenonderwijs. Daar het middelbaar onderwijs apart behandeld zal worden, kon spr. het bij deze opmerkingen laten. De, heer Voogd (P.v.d.A.) vroeg het college om snel prae-advies betreffende het avond-lyceum, drong aan op meer opvoeding tot staatsburgerschap en meende, dat bij het bijzonder onderwijs niet voldoende aandacht wordt besteed aan het vak lichamelijke oefeningen. Spr. zou de minder draagkraehtigen liever vrij van schoolgeld stellen dan een algemene verlaging af te kondigen, waarvan ook de goed gesitueerden pro fiteren. Hij vroeg verder een gemeen telijke stimulans om dé ouders te duwen in de. richting van een goede school' keuze voor hun kinderen. De communist Proper diende een voorstel in om het vermenigvuldigings cijfer voor het schoolgeld te stellen op 1%. Vanmiddag om 2 uur werden de de batten voortgezet Me j. A. Bolsius Nadat de heer v. Velsen in de gister avond gehouden raadsvergadering zijn rede die wij apart publiceren ge houden had, kwamen de volgende spre kers nog over het hoofdstuk „Openbare Werken" aan het woord: De heer Blokdijk (P.v.d.A.) vond de positie van de directeur van de dienst niet zo aantrekkelijk, omdat vele van zijn schone plannen worden weggevaagd door gebrek aan financiën. Spr. zou het herstel van de woningen in de Tulpen straat in eigen beheer ter hand willen nemen met jongens, die thans op de Rijksleerschool omgeschoold worden. Ook het paviljoen aan de Schalkwijker- weg zou op deze wijze tot stand kunnen komen. De heer Schreurs (K.V.P.) ver zocht B. en W, het baggeren van het Spaarne niet uit te stellen. De Kamer van Koophandel heeft er ook naar ge vraagd. De heer v. Eijk (K.V.P.) stelde vast, dat het aanzien van de straten en plei nen de laatste tijd veel gewonnen heeft. De Dreef, de Delftlaan, de geasphalteer- de straten in de binnenstad zien er uit stekend uit. De straten in de oudere arbeiderswijken laten echter veel te wensen over en juist daar moet het wo nen zo aangenaam mogelijk gemaakt worden. Spr, uitte verder de wens de LeidscVaart tussen Brouwersvaart en Westergracht te verbreden en laatstge noemde gracht een goede fundering te geven. Ook in Oost zijn slechte wegen, o.a. Lange Herenvest en Papentoren- vest. Spr. verzocht het college op de volgende begroting gelden uit te trek ken voor het doortrekken van de pro vinciale weg naar de Buitenrustbrug, omdat het hier niet alleen om een pro vinciaal maar ook om een gemeentebe lang gaat. De heer Stoffels (V.V.D.) laakte de aesthetische vormgeving van onze stad. De groei in vrijwel rechte lijn is daar ten dele schuld aan, zoals het gedrag van onze voorvaderen. Onze plantsoe nen zijn fraai, ook wat aesthetische vormgeving betreft. Maar er is geen harmonische samenhang tussen plant soenen en de onmiddellijke omgeving. Spr. schaarde zich geheel achter de heer v. Velsen. De heer Bettink (V.V.D.) vroeg of de puinhopen aan de Klever laan niet met de sterke arm kunnen worden opgeruimd. Wethouder Angenent zou graag vele grote werken tot stand willen brengen, maar de beschikbare gelden zijn karig. Het college heeft zich o.a. met het bag geren van het Spaarne bezig gehouden. Naar wü van de directie van de firma Beqnes vernemen zijn de onderhande lingen over de aankoop van de straks leegkomende complexen aan het Sta tionsplein afgesprongen. De gevraagde prijs acht de gemeente te hoog. Er moet nu worden afgewacht, weik bod particulieren zullen doen en daar zoals wü reeds eerder opmerkten eventuele kopers of huurders gebonden zullen zün aan vele gemeentelijke voor schriften, moet nog worden afgewacht, hoe deze zaak van loven en bieden haar einde zal vinden. Morgenavond acht uur houdt de kring Noord der K.A.V in het gebouwtje Maasstraat 16 een bezinningsbijeen komst. De leden worden verzocht allen aanwezig te zijn, ook niet-leden zijn wel kom Op een passieavond, gorganiseerd door de K.A.V. Kring-West heeft kape laan Ruhe een inleiding gehouden en enkele wenken gegeven voor een goede viering van de Goede Week. Daarna volgde de opvoering van „De Kruis weg" van Henri Ghéon onder leiding van de heer B. de Goede. Het was een voortreffelijke vertolking. Kinderen van de leden voerden na de pauze op „Het eerste welkom". De nieuwe baggermolen zal de bezwa ren t.a.v. de walkanten kunnen ophef fen, waardoor de industrie zeker ge diend zal zijn. De deelnemers aan de omscholingscursussen zullen aan het werk gezet worden aan objecten als door de heer Blokdijk bedoeld. Spr. was het met de algemene begin selen als door de heer v. Velsen bedoeld volkomen eens. Men heeft een halve eeuw geleden geen flauw benul van de aesthetica gehad. Het vraagstuk is in de raad al meer op het tapijt geweest. Er is een commissie uit de burgerij, die zich met de stadsontwikkeling bezig houdt. De uitbreidingsplannen passeren vele instanties, waarin deskundigen zit ting hebben. Spr. acht het vooralsnog niet nodig een man als b.v. Dudok aan te stellen. Wij kunnen gerust zijn. De Westergracht kan alleen goed worden als de veenlaag er weg gehaald wordt. Doortrekking van de provinciale weg is nodig, maar de industrieterreinen gaan voor. Het is de vraag of de provincie wil bijdragen voor de weg. Er is geen toezegging mogelijk, dat het werk het volgend jaar ter hand kan worden ge nomen. Het puin aan de Kleverlaan behoort aan de eigenaars van de gronden; dat eigendom mag niet aangetast worden. De eigenaars blijven actie voeren, maar aan de verzekering, dat ze de steenho pen zouden opruimen, is maar zeer ten dele voldaan. Ter plaatse zal een groen strook komen, grenzende aan sportvel den. De afwatering in de Slachthuis- buurt zal opnieuw onderzocht worden. De heer Albrecht (P.v.d.A.), stond sympathiek tegenover het voorstel v. Velsen om een stedebouwkundige een structuurplan voor Haarlem te laten ontwerpen, maar wilde zich nog niet aan Dudok binden. Toen de voorsteller deze naam had geschrapt, deelde wethouder Aengenent mede, dat B. en W. prae-advies over deze zaak zullen uitbrengen. Nadat enige opmerkingen bij posten waren gemaakt, werd het hoofdstuk goedgekeurd. Er zün plannen in voorbereiding vooi de aanleg van een begraafplaats aan de Zuid-grens van de gemeente. Het terrein dat eventueel voor deze begraafplaats geschikt kan worden gemaakt, ligt op Bloemendaals grondgebied. Er is dus toestemming nodig van bet gemeentebe stuur van Bloemendaal en van de Plano logische Dienst. In de eerstvolgende jaren is echter nog voldoende begraafruimte beschikbaar op de Noorderbegraafplaats. In de raad is over deze kwestie gespro ken door de heer Willemse (P. v. d. A.) die met de aanleg van de nieuwe be graafplaats zo spoedig mogelijk zou wil len beginnen om twee mogelijkheden voor begraven te doen ontstaan. De der de, aan de Kleverlaan, dient alleen nog maar voor familiegraven. Als Bloemen daal bezwaar mocht maken, aldus deze spreker, dan moet er maar dwang achter gezet worden. Wethouder Angenent voelde veel voor dit standpunt en deelde mede, dat bij de betrokken instanties reeds op spoed is aangedrongen. T.Y.B.B. afd. Lawntennis Het bestuur van de RKSV „TYBB", afdeling tennis, deelt de leden mede, dat Zaterdag 1 April a,s. het seizoen wordt geopend. De speeltijden zijn van 15 uur n.m. en van 5 uur tot donker. De leden, die zich voor Zaterdagmid dag opgegeven hebben, kunnen dus spelen van 15 uur; de overigen daarna FAIRSEA (R. Lloyd), pass. 29 Mrt. Malta, n. R'dam. GOYA (R. Lloyd), 29 Mrt. van Port Said n. R'dam. Woensdagavond hield de Onderlinge Tuinliedenvereniging te zamen met de afd. Heemstede van de Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur een gecombi neerde vergadering in Het Volkskoffie huis, waarvoor een vrij grote belang stelling bleek te zijn. De 'heer W. A. v. Zadel, die de leiding had, opende de vergadering met een woord van welkom, in het bijzonder aan de heer L. W. Struys. leraar aan de Rijkstuinbouw- school te Lisse, die zou spreken over „Stuivende gronden" en behandelde daarna enige huishoudelijke aangelegen heden. Daarna was het woord aan de spreker van deze avond, die zijn onder werp begon met de opmerking, dat het vraagstuk van de verstuivende grond op het ogenblik de belangstelling van de gehele wereld heeft, mede door de grote schade, die aan de gewassen wordt ver oorzaakt. Ook in ons land is deze schade post niet zonder betekenis, want deze kwaal kost ons gemiddeld tien millioen gulden per jaar. Het vraagstuk is op zichzelf al heel oud. want de erosie, zo als men dit noemt, is reeds begonnen in Frankrijk en Italië met de ondergang van het Romeinse rijk. Een van de voor naamste oorzaken was volgens spreker wel de ontbossing, die vooral sinds de opkomst van de landbouw in Amerika heeft plaats gevonden. Ook in Rusland neemt dit kwaad steeds meer en meer toe en na een aantal bijzonderheden over de samenstelling van de verschil lende gronden te hebben behandeld, waaruit bleek, dat vooral de lichtere gronden meer te lijden hebben van ver stuiving dan zware, stelde spreker vast, dat destijds was voorgesteld, het grond waterpeil te verhogen, doch dat zulks thans niet meer mogelijk is. Als de beste bestrijdingsmiddelen meende spreker te kunnen noemen het meer toevoegen van humus aan de grond, grotere vochtigheid, derhalve in hoofdzaak organische bemes ting, dus stal-, compost- en groenbemes- ting, waarover spreker tal van bijzon derheden gaf. Na deze uitvoerige en technische uit eenzetting werden aan een aantal deelnemers aan de Lathyrusprijsvraag piantjes uitgereikt. Tenslotte dankte de heer J. F. Dix Sr., voorzitter van de afd. Bloembollencul tuur, zowel de spreker als de Onderlinge Tuiniiedenvereniging voor deze geslaag de avond. Wanneer er meer samenwer king in de tuinbouw zou zijn, aldus de heer Dix, zou het er in het bedrijf heel anders uitzien. De ouderavond van de Bronsteeschool, welke Woensdagavond in het gebouw werd gehouden, was ditmaal in het bij zonder gewijd aan de verzorging van zieken en gewonden en in verband daarmede waren er verschillende leden van de E.H.B.O. aanwezig om hun kennis nog wat bit te breiden. Advertentie Nassau straat 5 - Haarlem - Tel. 17628-18429 Hedenmiddag zijn 400 kinderen op de tuintjes van School- en Werktumen, leerlingen van negen scholen, weer be gonnen met de openbare lessen in tum- arbeid. Het volgend jaar hoopt men zo ver te zijn, dat alle scholen aan dit mooie werk kunnen deelnemen, dit jaar was dit door bijzondere omstandigheden nog niet mogelijk. De gemeente Zandvoort is voornemens binnenkort de straatverlichting in de kern van het dorp ingrijpend te verbe teren. Daardoor zal tegemoet gekomen worden aan de bezwaren, vooral van de zakenlieden, dat de winkelstraten mo menteel pover verlicht worden; een euvel dat nog toeneemt in de zomermaander. als het groen van de bomen het licht var. de straatlantaarns absorbeert. Waar met deze verbeteringen een be drag van ruim ƒ75.000 gemoeid zal zijn wil men zo groot mogelijke zekerheid hebben, dat het nieuwe ver lichting sy steem het grootste nut zal afwerpen. De dienst van Publieke Werken neemt mo menteel proeven met verschillende sy stemen van straatverlichting. In de Hal testraat, Kerkstraat en Hogeweg zijn nu lichtmasten van 7 en 5(4 meter hoogte opgericht, welke binnenkort op het elec- triciteitsnet zullen warden aangesloten Het gemeentebestuur zal dan ter plaatse kunnen beoordelen welk systeem do voorkeur verdient. Daarna zal aan de gemeenteraad een crediet worden aan gevraagd. Zaterdag 1 April a.s. des namiddags 4 uur, zal in het consultatiebureau aan de Poststraat te Zandvoort gelegenheid worden gegeven voor kosteloze inenting of herinenting tegen pokken. De ge schiktste leefijd van kinderen in te enten ligt tussen 3 maanden en twee jaren. Het is gewenst tevoren de huis arts te raadplegen. Tot adjunct-commies ter secretarie van Zandvoort is benoemd de heer D. van Toor, ambtenaar ter secretarie van Gies- sendam. Het is gisteren raak geweest in de raad. Maar er zijn ook spijkers met koppen geslagen. Redenaars zetten hun beste beentje voor en adspi- ranten trachtten plankenkoorts te over winnen. Daar was zeker architect Van Velsen niet bij, die de hele stad op stel ten zette, maar met een vervaarlijk ge luid toch ook toonde, dat hij zijn stad hartstochtelijk lief heeft. Wethouder Angenent was er volko men „in". Zo geweldig, dat hij op een gegeven ogenblik dacht de KAB te lei den, want onder daverend gelach beti telde hij de wethouder van Financiën met penningmeester. Denk u eens in, zo'n hoog personage als een wethouder van Financiën! Neen, dat was te mal! Op Zondag 2 April VitesseAlw. Forward ADOSucces DEM—Helder Velsen—WMS Or. ZwartDSS ASV—IEV NAS—EHS Onze Gez.Madjoe VVSB—Teylingen SJCArchipel Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportre dactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Advertentie van oude en moderne schilderijen en prenten HAARLEM WAGENWEG 102. TEL. 14011 - GR. MARKT 14. TEL. 12068 De tentoonstelling van werken der leden van „Kunst zij ons Doel", dit voorjaar voor het eerst in Huis van Looy, levert geen verrassingen op. Ook nu weer is van de meeste werkën niet veel te zeggen, ten goede noch ten kwa de. Onze mening over waarde en be trekkelijkheid van het experiment al dan niet met reden aldus betiteld mag door de veeltaligheid, waarmee tentoonstellingen met dit karakter de laatste tijd in Haarlem zijn gehouden en door ons besproken, als bekend veron dersteld worden. Telkenmale zoeken wij naar vertegenwoordiging van het experiment tussen het geëxposeerde werk van K.Z.O.D., maar telkenmale tekent het het genootschap dat vanuit zijn milieu het experiment zich niet evolueert, tengevolge waarvan het de progressieven uiteraard niet kan aan trekken. Hierdoor kan deze oude Haar lemse vereniging nimmer een dak zijn voor de gehele Haarlemse kunstenaar schap. Hiertoe zou het roer óm moeten. Is het gevaar der experimentelen: theater, bij de behoudenden is er het gevaar dat het element der verrassing ontbreekt. Dit is bij K.Z.O.D. geen ge vaar meer, het is een realiteit van grote omvang. De enkele notities, waartoe de ten toonstelling aanleiding gaf, betreffen allereerst het Bloemstilleven van Rees. Zijn grote verdienste is dat hij zo pret tig „los", beschrijvend, schildert. Zonder te tekenen, komt hij boven de materie uit, wordt zijn verf kleur. Hij doet dit evenwel zo pretentieloos, dat men haast aan zijn stilleven voorbijgaat, maar als men het eenmaal heeft opge merkt. dan heeft het de volle bewon dering. Frans Verpoorten's Algierse botani sche tuin (57) is sterk van voordracht en van een grote monumentaliteit in bouw en onderwerp. Damave gaf een versie van het Kennemerplein met een bijna macabre beklemming. Aprilbioe- sem is voor hem bijzonder van behan deling en getuigt van een levendige be weeglijkheid. Houbein werkt.in vrijwel gelijke opvatting. Stadsbeeld (18) is mooi van toon. Van Arens is een zeer vermeldens waardige portretstudie te zien en van Mandersloot een buitengewoon treffend portret van zijn vrouw. Dit heeft een geraffineerde doorwerking, waartegen de afwerking van De Ru s North-State- meisjes het niet uithoudt, zo min als bij de serene zuiverheid verdraagt van Wesseling's naaktstudie. Maria Rompel- man zond een kleurrijk en fors geschil derd bloemstuk in, Gerbrands enige documentaires van Elswout en de lief hebbers vinden er een v. d. Coik. Teding van Berkhout toont zich van een nog ongekende zijde in zijn litho, die een verre visie op Golgotha geeft. De tentoonstelling loopt tot 16 April. L. T. (Van onze correspondent) Een loeiende huizenhoge vlammenzee en een vqftal explosies, veroorzaakt door uit elkaar spattende zuurstofcylin- ders, wekten vanmorgen om half vijf Breda. Een nitzonderlük felle en snel vorderende brand woedde in de goede renloods van het stationsemplacement der Spoorwegen. De brand was ontstaan in een wagon van een langs de l®ods staande goede rentrein, die juist werd gelost. Er schoot plotseling een felle vuurstraal uit de wagon die weldra in lichterlaaie stond. Het vuur sloeg over op de ongeveer honderdvijftig meter lange houten loods en baande zich daar snel een weg door het brandbare materiaal. De schade moet zeer groot zijn. Omtrent de oor zaak is nog niets bekend. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, tastte het vuur met vijftien stralen aan; zij kreeg assistentie van de brand weer uit Ginneken. 4'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2