Aardig veldspel, maar wèer geen doelpunten mm 85 K Experimenten in TulpenraUye eisen meer bekwaamheid Eerste Kamer over lonen en prijzen van voorlopig Nederlands Elftal Honderd twaalf buitenlandse ploegen naar finish in Noordwijk Prof. Schuh verslaat Euwe en Donner met nieuw spel: Ratio De vliegende schotel fantasie of werkelijkheid Weer 13 jaar geëist op u.v.s. Oeen „aanloopje" van 3000 kilometer Uitvinder volle winst in simaltaanséance Zijn het projectielen? PROF. PICCARD MAAKT ZE wellicht Voorzitter van het NW pleit met nadruk voor beheerste loon- en prijsvorming DONDERDAG 30 MAART f950 PAGINA Tegen wnd.-commandant „Vrijwilligerslegioen" Prijsaanduiding nog steeds verplicht Hulp aan gerepatrieerden Accommodatie „Surriento" thans beter Uniform brailleschrift Kleine zege van Haarlem JÉHK Mevr. BlankersKoen op het televisie-scherm Recordpoging Kees Kievit „Sportsman of the year trophy" voor Reg Harris Liverpool heeft nog kans op Leaguekampioenschap Met waardebon voor GOAL voetbal-foto (Van onze sportredacteur) ROTTERDAM, 29 Maart. De Engelse tweede klasser Brentford heeft zijn taak als sparring-partner van het voorlopig Nederlands Elftal maar ten dele vol bracht De technische meerderheid, wel ke wij de professoren van het Europese voetbal hier zo gaarne zien demonstre ren en die we in zeker opzicht ook van hen eisen, is in het stampvolle Feijen- oord-stadion volstrekt niet uit de doeken gekomen en het zou absoluut onjuist zjjn te beweren, dat de Londenaars in enig opzicht méér hebben verdiend dan het puntloos gelijke spel, waarmee ze zich in deze slechts ten dele aantrekkelijke wedstrijd tevreden moesten stellen. Het spreekt vanzelf, dat dit feit voor een redelijk percentage beschouwd moet worden als een succesje voor de Neder landse spelers, die de gasten verhinderd hebben er de demonstratie van te ma ken, waarop dezen zich zonder twijfel hadden voorbereid. Inderdaad was het zo gesteld, dat onze landgenoten, wat 't veldspel betreft, minstens gelijkwaar dig genoemd moesten worden aan hun betaalde tegenstanders en welgeteld zijn de momenten waarin de Nederlanders zegevierend uit de strijd op het midden veld te voorschijn traden, heel wat tal rijker geweest dan die waarin de Engel sen konden laten zien, dat z ij en niet hun tegenstanders hier als oefenmeesters optraden. Van het Nederlands elftal heeft de verdediging het best gespeeld. Iedereen was voldoende, maar Van der Sluis bij voorbeeld heeft al zeer goed gewerkt en ook Van der Hoeven en Terlouw excel leerden. In de voorhoede was het spel van Rijvers opvallend goed en technisch zelfs bijzonder knap. Jammer nog altijd, dat de kleine Bredanaar de bal zo dik wijls niet goed afgeeft en het schieten nog steeds niet voldoende beheerst om zijn prachtige veldwerk werkelijk pro ductief te maken. Hetzelfde geldt eigen lijk voor de onvermoeide doorzetter Roo senburg, al kan die in technisch opzicht De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie te Den Haag heeft bevestiging geëist van het vonnis, dat het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag over Jan Tuinstra, voormalig waar nemend commandant van het Vrijwil ligerslegioen Nederland, heeft uitge sproken. Hij was veroordeeld tot dertien jaar gevangenisstraf, nadat de eis de doodstraf was geweest. Verdachte had na de moord op^gene- raal Seyffardt deze functie aanvaard. Ook is bij gedurende de bezettingsjaren raadsheer geweest bij het „vredesge- rechtshof'. De wnd. directeur-generaal van de prijzen vestigt er de aandacht op, dat de prijsaanduidingsvoorschriften n.Qg steeds van kracht zijn. Bij een op zijn last ingestelde informatieve controle, waarbij geen processen verbaal weiden opgemaakt, is hem gebleken, dat de naleving van deze voorschriften veel te wensen overlaat. Dit geschiedt in het bijzonder in de kruideniersbranche, bij de slagerijen en in de groenten- en fruithandel. Ook bij de textiel-detaillis- ten en de marktkooplieden, bleek de prijsaanduiding onvoldoende verzorgd. In het belang van het nog steeds toene mende aantal hier te lande verblijvende „evacué's" uit Indonesië hebben de stich tingsbesturen van „Nederland helpt Indië" en van „Pelita" besloten tot samenwerking. Gelijk bekend, houden beide organisaties zich, zij het op verschillende wijze, mede bezig met het lot dezer slachtoffers van oorlog en Japanse bezetting. Beide stich tingen behouden wel haar zelfstandigheid, en zullen ieder op eigen terrein werkzaam blijven. Ten aanzien van het verlenen van sociale hulp, de fondsenwerving en het voeren van propaganda zal echter voortaan, onder de naam „Hulp aan Gerepatrieerden" (georganiseerd door de stichting „Neder land helpt Indië" en „Pelita") naar buiten gezamenlijk worden opgetreden. De boottrein uit Marseille, waarmede 376 Nederlanders en Indonesiërs, die de reis DjakartaMarseille met het Italiaanse pas sagiersschip „Surriento" hebben gemaakt, in ons land arriveerden, reed Woensdag avond half 8 het Centr. Station te Amster dam binnen. In Rotterdam en Den Haag waren reeds verscheidene passagiers uit gestapt. Zij die in Amsterdam aankwamen, waar talrijke familieleden ter begroeting op het perron stonden, waren over het al gemeen zeer tevreden over de accomoda- tie en het eten aan boord van de „Sur riento". Twintig deskundigen uit vwschillende landen hebben geadviseerd één enkel wereldbrailleschrift" voor de 7.000.000 blinden der aarde te ontwerpen. Dit be sluit kwam aan het slot van een tien daagse conferentie, die uitging van de Unesco. Het nieuwe schrift zou de tien tallen systemen, die ontwikkeld zijn uit datgene, wat de Franse onderwijzer Louis Braille in 1829 uitvond, tot één - enkel verenigen. De deskundigen hebben aanbevolen een „Wereldbrailleraad" te vormen, die in de toekomst over de uni formiteit zal moeten waken. niet aan Rijvers tippen en met Clavan is het al niet anders gesteld. Lakenberg en ook Schrumpf zijn zeker niet beneden de meer bescheiden verwachtingen ge bleven, maar al bij al blijft daar toch nog altijd het feit, dat de voorhoede, die te gen België, Denemarken en Engeland B niet tot scoren in staat was, ook ditmaal weer geens kans gezien heeft om ook maar één doelpunt te maken. Nu kan men dan wel opmerken, dat de Engelse keeper Alt Jeffries zijn doel bijzonder goed heeft verdedigd hij was de enige Engelsman die het volle pond gaf maar dat neemt toch niet weg, dat ons nationale team tegen een tegenstander van dit formaat absoluut een doelpunt had moeten maken. Bij alle tevreden heid, welke men aan de hand van be paalde indrukken zou kunnen hebben, blijft die 0 toch wel een zeer zwak ele ment om niet te zeggen een absolute onvoldoende op het rapport van onze nationale voetbalélite. De voetbalclub „Haarlem" heeft gis teren op liaar eigen veld in een vriend schappelijke wedstrijd ternauwernood van de tweede klas kampioen TTVS kunnen winnen. Het werd slechts 43, nadat de roodhroeken bij de rust een 30 voorsprong noteerden. Dat de overwinning tenslotte niet ho ger is uitgevallen dankt Haarlem aan zichzelf, omdat het in de tweede helft de tegenpartij volledig de kans gaf zich te herstellen van een teleurstellende eerste helft waarin de Leidenaars er practisch niet aan te pas kwamen. Haarlem draaide er toen zo'n hoog tempo uit dat de doelpunten met regel matige tussenpozen aan de lei versche nen en had de roodblauwe voorhoede iets minder met pech te kampen gehad, het had zeker niet bij drie doelpunten van Groeneveld, Smit en Roozen ge- bieven. Het spel der Leidenaars was over het algemeen te traag en tegen het rappe tempo der thuisclub konden zij zich moeilijk staande houden. Bij de thuisclub debuteerde Odenthal van EDO a's rechtsbuiten, hetgeen de ex-EDO-er heel goed afging. In de tweede helft deed Haarlem het heel wat kalmer, waardoor UVS in het offensief kon komen en daarbij blijk gaf het vak toch ook wel te verslaan. Vooral toen de Leidenaars door middel van De Wolf de achterstand verkleinde, kwamen zij er beter in en werd hun spel bovendien ook wat sneller. Wel scoorde Roozen op handige wijze het vierde Haarlemse doelpunt, maar de gang was er bij Haarlem uit en de be zoekers behielden het initiatief. Tien minuien voor het einde scoorde Ver hoogt het tweede doelpunt voor UVS en toen deze goede rechtsbuiten direct hierna de stand op 43 bracht werd het nog een spannend slot omdat UVS met alle geweld gelijk wilde maken en Haarlem de bedreigde zege veilig wilde stellen. Het bleef bij een wederzijds pogen, zodat Haarlem tenslotte maar met 43 won. De bekende motorrijder Driekus Veer gaat binnenkort naar Australië emigreren. Zijn vertrek betekent uiteraard een groot verlies voor de motorsport, waarin Veer vele tropheeën veroverde. In 1946 en 1947 behaalde hij het kampioenschap van Nederland terreinritten in de 350 c.c.-klasse; in 1949 werd hij nationaal kampioen snelheidswedstrijden in de 500 c.c.-klasse. Op de foto zien we Driekus Veer met zijn zoontje op de motor. De internationale TulpenraUye, waarover de laatste weken al enkele mede delingen zijn gedaan en die, zoals bekend, van 16 tot en met 19 April» a.s. wordt gehouden, is in de korte periode sinds de oprichting van de organiserende auto mobielclub „RAC West" uitgegroeid tot een sportevenement van betekenis. Ver leden jaar startte de TulpenraUye met honderd negen en vijftig deelnemers, on der wie acht en vijftig buitenlanders. De belangstelling voor de Rallye 1950 wordt thans voldoende getekend door de drie honderd en twee deelnemers, onder wie liefst honderd en twaalf buitenlanders, die tegen 16 April hun spullen pakken om in Den Haag, Brussel, Glasgow', Londen, Kopenhagen, Parijs, Rome, Monte Carlo, Bern of Bordeaux kant en klaar aan de start van de circa 3000 meter lan ge rit te verichijiicn. Aanvankelijk was men van mening zoals verleden jaar voor de Tul penraUye het klassieke voorbeeld van de Rallye Monte Carlo te volgen, dus routes van circa 3000 kilometer lengte, die met een gemiddelde snelheid van 50 km. per uur gereden moesten wor den. Een klassementsproef aan 't slot zou dan de winnaar moeten bepalen. Deze gang van zaken bracht bij de vorige TulpenraUye echter te veel rijders zonder strafpunten aan de fi- De Britse televisie-liefhebbers hebben Woensdagavond via hun toestel kennis kunnen maken met Fanny Blankers Koen, die in Londen vertoeft en een uur tevoren aanwezig was geweest bij de uitreiking van de „Sportsman of the year trophy" aan Reg Harris. In een kort vraaggesprek vertelde zij het een en ander over de records die in haar bezit zijn en over haar training voor de komende Europese kampioenschappen te Brussel. Kees Kievit van Aegir zal Zondag middag 2 April tijdens de nationale zwemwedstrijden voor het mr. Bieren- broodspotfonds in het sportfondsenbad te Eindhoven een poging doen het op zijn eigen naam staande nationale re cord voor de 200 meter rugslag van 2 min. 30.2 sec. te verbeteren. Tijdens een receptie, welke te Londen werd gehouden, is aan de wereldkam pioen professional sprint, de Engelsman Reg Harris, de „Sportsman of the year Trophy" uitgereikt, een beker die uit geloofd' is door de sporting record Maga zine. De wereldkampioen ontving de beker uit handen van de Engelse minis ter van Volksgezondheid, Be\ De oud-hoogleraar in de wiskunde te Groningen en Delft, prof. dr. Fred. Schuh, heeft gisteravond in het Schaakhuis te Amsterdam een simultaanwedstrijd ge speeld tegen een en dertig, onder wie de sterkste, Nederlandse schaakspelers als dr. Euwe, Donner, Mühring, Hennebcrke, Prof. Schuh won alle partijen. Dr. Em. Lasker (oud-wereldschaak kampioen) zou op deze uitslag ongeveer het volgende commentaar hebben gege ven: „Men mocht ook van de uitblinkers in het schaakkundig denken geen beter resultaat verwachtén tegen deze rivaal, die dit spel tot een deel van zichzelf heeft gemaakt." Want.... er werd geen schaak gespeeld, maar „ratio". Ratio heeft met schaken slechts ge meen, dat het een bordspel is. Prof. Schuh, die (evenals dr. Lasker in zijn tijd) de spelwetenschap beoefent, heeft dit spel uitgevonden. (Van een luchtvaartmedewerker) De lucht is weer vol van verhalen en geruchten over de vliegende schotel. Enkele weken geleden begon het „seizoen" met een sensationele mededeling uit Mexico, waar liefst vier vliegers plus een autoriteit van het burgerluchtverkeer het „ding" gezien zouden hebben, daarna is een reeks van geruchten gekomen, waaruit wij twee gevallen willen selecteren: in Orangeburg, South Carolina, heeft een gehele menigte burgers en burgeressen de schotel gesignaleerd en wel op 8 en op 10 Maart, terwijl op 21 Maart twee boven Arkansas vliegende Amerikanen hem ook hebben waargenomen. bommenwerper en straalvliegtuig „gang bare" hoogte. 6. De snelheid is zeer hoog; ramingen van ervaren waarnemers lopen uiteen tussen 500 en 800 mijl per uur. De prac tisch vertikale stijgsnelheid van de „schotel" is uiteraard nauwelijks te be palen, doch zij wordt ongekend hoog genoemd. 7. Het toestel schijnt bestuurbaar te zijn; in de gevallen van Mexico en Ar kansas werd duidelijk een verandering van richting en hoogte waargenomen. 8. Onder de waarnemers bevindt zich een groot percentage getuigen, dat vol komen betrouwbaar genoemd moet worden. In het geval van Orangeburg heeft de plaatselijke courant, de Times and Democrat, de moeite genomen een in drukwekkende serie van getuigenver klaringen te registreren, daarbij begin nend met de redactiestaf zelf, waar het bericht zo snel door binnenkomende ooggetuigen werd verteld, dat men er zelf nog het overvliegende mysterie kon waarnemen. Voorts legden vrouwen en mannen en kinderen, boeren en ambte naren getuigenis af. Daar iS dus iets gebeurd, in de lucht van South Carolina. Zo ook in Mexico en Arkansas, waar sceptische en ervaren vliegers hun ver haal deden, waarover zij in de officiers- cantine hoogstens 'konden worden uit gelachen. VRedenen te over dus om de vraag te stellen: „Wat is er waar van die vliegende schotels?" Om dit te kunnen nagaan moeten wij beginnen met een aantal feiten vast te leggen. Die zijn dan: 1. De „schotels" zijn tot dusverre al leen waargenomen in de Verenigde Sta ten, in Zweden en kort geleden ook nog, doch zeer vaag, in Turkije. 2. Het „fenomeen" vertoonde zich steeds boven dun bevolkte, zelfs zeer eenzame gebieden. 3. Geen van de waarnemers herkende in de „schotel" de vorm van een vlieg tuig, dus met vleugels en staartvlakken. De vorm van het voorwerp varieert van een zuivere cirkel tot een uitgestrekte ellips. 4. De lichtverschijnselen, welke daar bij werden waargenomen, wisselen van het rood van vuur tot fosforescerend blauw. 5. De hoogte, waarop een voorwerp, dat zich door de lucht beweegt, zich be vindt is door leken nauwelijks te schat ten. De waarnemers, die tevens, vlieger waren en de „schotel" van de stuurhut van hun vliegtuig uit hebben kunnen zien, kwamen tot vlieghoogten van 20.000 voet, dat is een voor de moderne De bekende stratosfeervaarder dr. Jean Piccard heeft medegedeeld, dat hijzelf misschien wel de oorzaak was van de steeds in hardnekkigheid toenemende geruchten over vliegende schotels. „Na tuurlijk zijn er vliegende schotels. Maar wat zijn het eigenlijk, daar gaat de hele kwestie om", verklaarde de 66-jarige professor. Piccard wees er op, dat er drie soorten vliegende schotels waren: „Ten eerste het soort, dat wetenschappelijk niet ver klaard kan worden. Het tweede soort moet toegeschreven worden aan de men selijke verbeelding en het derde soort is mischien het gevolg van mijn proefne mingen." Piccard begon reeds met zijn strato- sfeerreizen in luchtballons, toen het pu bliek nog het hoofd schudde en hem voor gek verklaarde om te willen gaan vliegen. Piccard vertelde, hoe hij een groot aantal kleine ballonnetjes heeft opgela ten met verschillende instrumenten aan boord om de stratosfeer te onderzoeken. Hij heeft dit gedaan, omdat hijzelf met hoog genoeg kan komen met een ballon. Er kan wel een ballon gemaakt worden, die groot genoeg is om hem tot een hoogte van honderdduizend voet te bren gen, maar die ballon zou te zwaar zijn om op te stijgen. Daarom probeert hij het met de kleine ballonnetjes, die op ver schillende plaatsen werden opgelaten. Piccard zeide, dat het zeer wel moge lijk was, dat mensen, die een van zijn ballonnetjes in de lucht zagen en niets van zijn proefnemingen afwisten, maar wel van vliegende schotels gehoord had den, geneigd zouden zijn te zeggen, dat zij een vliegende schotel gezien hadden. Op een vraag, hoe het dan stond met die vliegende schotels, die wetenschap pelijk niet verklaarbaar waren, ant woordde Piccard: Het is misschien drie maal voorgekomen, dat mensen, die we tenschappelijk geschoold waren, iets za gen vliegen. Ik weet niet wat het voor dingen zijn, maar u kunt ze vliegende schotels noemen. Op de vraag wat het zou kunnen zijn, antwoordde Piccard vastbesloten: „Ik weet al zoveel, dat het niet nodig is om juist te praten over die dingen, die ik niet weet." In deze acht punten hebben wij neergelegd wat wij een signa lement van de vliegende schotel zou den willen noemen. Natuurlijk heb ben ook anderen zich verdiept, in de vraag, wat van dit alles te moe ten geloven. In Amerika heeft men zich er eerst ernstig mede ingelaten na het noodlottig „incident" bij de militaire vliegbasis in de buurt van Muroe in New Mexico. Daar werd een onbekende verschijning in de lucht waargenomen en omdat het gehele gebied alleen voor militairen toe gankelijk is, steeg terstond een formatie jachtvliegtuigen ter achtervolging op. Zo hoog bevond zich de indringer, dat de commandant beval, dat de vliegtui gen zouden terugkeren; alleen hij zelf ging verder. Later heeft men alleen het wrak van zijn vliegtuig teruggevonden. Daarna is een officieel onderzoek be gonnen. De vele getuigen zijn verhoord, nauwkeurig werd in alle gevallen nage gaan of er op de beschreven plaats en tijd soms vliegtuigen van de luchtmacht of van het normale burgerluchtverkeer geweest konden zijn en zo verzamelde men een uitvoerig dossier. De conclusie, welke gepubliceerd werd, kon alleen enkele aanwijzingen voor mogelijkhe den geven en de meest waarschijnlijke daarbij was wel die van de weerballons. Alle meteorologische stations laten op bepaalde tijden voor hun waarnemin gen reusachtige ballons op van een soort plastic die zeer hoog opstijgen en door de wind in die luchtlagen ook snel kunnen afdrijven. Geheel bevredi gend was deze oplossing niet, omdat zij een van de meest opmerkelijke waarne mingen bij de vliegende schotel niet dekte; het achterlaten van een wit spoor. Op zichzelf is dit geen wonder, aange zien alle vliegtuigen onder bepaalde omstandigheden in hoge luchtlagen zo'n spoor achterlaten; een condensstreep van ondergekoelde lucht. Een weerbal lon zou dit volgens de ervaringen nor maliter niet doen. Men heeft de zaak met gemengde ge voelens maar laten rusten, omdat in een reeks van maanden geen enkele mel ding van een vliegende schotel meer werd vernomen, doch nu zijn wij weer zover en men begint er opnieuw over te praten en te schrijven. Wij menen, dat er bij de discussie enkele punten te weinig genoemd wor den en dat is, wat wij hierboven onder 1) en 2) samenvatten: de plaats van de waarnemingen: het onbevolkte Zuiden van de U.S.A. en het eenzame Oosten van Zweden. Nu zijn er maar drie lan den in de wereld, waar uitgebreide proe ven met raketprojectielen worden ge houden: U.S.A., U.S.S.R. en Engeland. Engeland is op dit gebied het minst ac tief en experimenteert alleen boven de zee. Rusland werkt aan de rand van de Oostzee en dus in de richting van Zweden en de Amerikaanse centra van proefnemingen bevinden zich in New Mexico en elders in de Zuidelijke sta ten. Waarom zouden die vliegende scho tels geen projectielen zijn? Zeker is, dat tal van waarnemingen terug te voe ren zijn op vallende meteoren, doch in andere gevallen is beslist geen sprake van natuurverschijnselen. Vooral de Amerikanen zijn zover reeds gevorderd in de techniek van het besturen met radio of met radar van projectielen, dat wij hen gemakkelijk in staat achten thans al een zeer bruikbaar en volko men bestuurbaar V-wapen te bezitten en daarmee zal natuurlijk ijverig geëxperi menteerd worden en juist ook in de gebieden, waar de vliegende schotels worden waargenomen. Datzelfde geldt voor Rusland. En heeft minister Johnson dezer dagen niet in Washington ver klaard, dat Amerika thans aan nieuwe wapens werkt, waardoor ook de lucht macht overbodig wordt? Dit is wel een zeer duidelijke toespeling op de be stuurbare raketprojectielen. Wij kennen de „oervorm" daarvan maar al te goed: de V 1 en dc V 2. Vijf jaar lang hebben de Amerikanen nu al gewerkt aan de verdere ontwikkeling van dit wapen, dat nu misschien de „vliegende schotel" geworden is. De ontwerper demonstreerde deze avond voor de eerste maal zijn vinding voor enige tientallen belangstellenden, gaf zijn tegenspelers vervolgens een half uur de gelegenheid de regels te bestu deren, dus zich een idee te vormen van de gang van zaken („te weinig tijd na tuurlijk om het spel onder dè knie te krijgen" schreef dr. Euwe in een voor beschouwing van deze demonstratie) en bezorgde tenslotte het driedubbele tien tal aan de andere kant van de borden de klinkende nederlaag, die hierboven werd vermeld en „door wijlen dr. Lasker werd verklaard". Prof. Schuh speelde met zwart en won de partijen in nauwelijks een half uur. Toen de spelers het aanbod van de simultaanspeler aannamen om een „te- genséance" (prof. Schuh spelend met wit) te geven, bleek na drie kwartier, dat de uitvinder wederom 100 pet. had gescoord; doch toen konden vele van de zwartspelers de winstgang voor wit zelf aangeven en daarmee aantonen, dat mits foutloos gespeeld wit dit spel steeds in maximaal 15 zetten wint. Het spel wordt gespeeld op een bord, bestaande uit elf velden (men tekent een vierkant, trekt de diagonalen en ver bindt dc middens der zijden met elkaar, zodat men het vierkant in acht drie- boekep heeft verdeeld. Op twèe tegen overliggende zijden van het vierkant construeert men een gelijkzijdige drie hoek. De beide hoekpunten van deze driehoeken worden tenslotte met de middens van de bases verbonden. Elk der zo verkregen elf punten (vel den) wordt nu genummerd resp. gelet terd (dit om gespeelde partijen even tueel te kunnen noteren). In zijn definitieve vorm kan deze num mering worden gewijzigd, zodat op net bord veertien verschillende alle door prof. Schuh bedachte spelen kunnen worden gespeeld, waarvan „Ratio" vol gens de ontwerper het moeilijkst is. Op de drie hoekvelden van een der gelijkzijdige driehoeken plaatst speler A de drie witte dwergen; B, zwart, plaatst zijn ene stuk, de reus, op een veld naar keuze. De spelers doen vervolgens om beurten een zet; een zet bestaat uit schuiven of slaan. Schuiven is het verplaatsen van één stuk naar een vrij veld, dat recht streeks door een streep verbonden is met het veld, waarop het stuk stond. Een dwerg mag noch recht, noch schuin achteruit schuiven. Hij mag slechts recht vooruit of schuin vooruit of zijde lings gaan. Voor de reus bestaat deze beperking niet. Het slaan is als bij dammen. De reus behoeft echter niet te slaan. (Dit dus in tegenstelling met dammen). Een dwerg mag slechts recht-vooruit of zijdelings slaan. Voor de reus geldt ook deze beperking niet. Het doel van de dwergen is de reus te slaan. Gelukt dit niet, dan hebben de dwergen verloren. nish te Noordwijk aan Zee, met het gevolg, dat men al heel gauw sprak van een „aanloopje" van 3000 kilome ter met een beslissing in de klasse mentsproef van nog geen hele minuut. Ook de organisatoren van de Rallye Monte Carlo zoeken naar een oplossing voor dit probleem en zij zullen dan ook aandachtig toezien hoe hun Nederlandse collega's van de RAC West dit varkentje in de komende rit wassen. Men heeft namelijk in het 3000 kilo meter lange traject twee etappes inge last, die niet alleen hogere eisen stelten aan de deelnemers, maar waarin bo vendien voor vier categorieën, waarin de wagens zijn verdeeld, verschillende gemiddelde snelheden variërend van 50 tot 60 km. worden voorgeschre ven.. Dit is een experiment in het Ral- lye-wezen, dat de belangstelling van de automobilisten in vele landen heeft ge wekt. zó zelfs, dat o.m. een speciale ra diowagen van de Omroep Monte Carlo de TulpenraUye in haar geheel zal vol gen. De deelnemers uit alle startplaatsen komen via Hun route alten in Chalon sur Saóne samen en volgen van daar af tot Nederland dezelfde route, waarbij zij in Belfort starten voor de „étappe der vijftien bergen". Deze rit gaat over een afstand van 150 kilometer door de Vogezen naar Gérardmer, waar weer een korte rust wordt gehouden. De tweede bijzondere proef in de Tul penraUye wordt afgenomen tussen Luxemburg en Luik. een étappe, die bij nacht wordt gereden en waarin honder den bochten veel van de bekwaamheid der rijders eisen. Pas in de controle plaatsen worden de route-kaarten uit gereikt, zodat ook de automobilisten, die in een bepaalde streek thuis zijn en te voren de gelegenheid zouden hebben om te oefenen, geen betere kansen bezitten dan de anderen. Bij Eysden komt de vijf uur lange karavaan Nederland binnen en zet de tocht in de ochtend en middag van 19 April voort langs de steden Eindhoven, Arnhem. Hengelo. Groningen (over de afsluitdijk) en Alkmaar naar Noordwijk aan Zee. waar de driehonderd wagens, voor zover nog niet uitgevallen, op de parkeerplaats aan de boulevard een honderd en vijftig meter lange rij zullen vormen. De volgende dag, 20 April, is de klas sementsproef op het circuit van Zand- voort, een examen, dat tot de laatste dag geheim zal worden gehouden om ook hier alle rijders gelijke kansen te geven. Het Rallyefeest wordt besloten met een bloemencorso en eln vuurwerk op het strand van Noordwijk. Aan deze tweede TulpenraUye nemen deel 190 Nederlandse ploegen, 68 En gelse. 14 Franse. 7 Deense, 6 Belgische, 6 Italiaanse, 4 Zwitserse, 2 Zweedse, 2 Amerikaanse. 1 Spaanse en 1 Luxem burgse ploeg, in- totaal 302 équipes dus, met samen 750 deelnemers. De uitslagen van de gisteren in de Engelse League gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: ArsenalA. Villa 1—3; Chelsea—Middlesbr. 2—1; Derby—New castle 1—1; Everton—Westbromwich 12; Manch. C.Liverpool 12. Door de 21 overwinning, welke Li verpool in de uitwedstrijd tegen Man chester City behaalde, zijn de kansen op het leaguekampioenschap voor deze club gestegen. Want de voorsprong van Manchester United, dat bovenaan da lijst staat, bedraagt nog slechts twee pun ten. Voor Manchester City, dat met rust de leiding had, komt deze nederlaag wel erg ongelegen; de club bezet op de rang lijst de onderste plaats. Arsenal, dat het in de finale om de Engelse cup zal mos ten opnemen tegen Liverpool, stelde op eigen terrein teleur. De overwinning van Aston Villa kon zelfs overtuigend worden genoemd. Chelsea won thuis te gen Middlesbrough, dat aan het eind van de wedstrijd nog slechts negen spelers over had, twee waren gewond geraakt. Aangemoedigd door de supporters van Chelsea forceerde Middlesbrough tegen het einde van de wedstrijd een hoek schop, waarbij alle spelers in het doel- gebiéd van Chelsea aanwezig waren, met uitzondering van de doelman, die echter ook ver uit zijn doel was gelo pen. Derby County en Newcastle deelden de buit, terwijl Everton. dat op eigen terrein verloor, op de vierde plaats van onder alles behalve veilig is. Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) Na de nogal geharnaste rede van dc heer De Bruyn was men Woensdag bü dc voortgezette behandeling van de be groting van Sociale Zaken in de Eerste Kamer natuurlijk in de eerste plaats benieuwd naar wat de voorzitter van het NVV, de heer Oosterhuis, over de loon- en prijspolitiek te zeggen zou hebben. Men kreeg de indruk dat de politiek van dc beide grote Vakcentralen althans op dit moment nog niet geheel gecoördi neerd verloopt, al zijn de verschillen wellicht niet onoverbrugbaar. De heer Oosterhuis legde vooreerst de nadruk op het belang van de productieverho ging, terwijl zijn collega Dé Bruyn het practische effect van productieverho ging in twijfel had getrokken. Maar er. was meer. Zonder het heel duidelijk te zeggen liet hij, zo menen wy, een ze kere principiële tegenstelling tot het standpunt van de heer De Bruyn door schemeren. Deze laatste heeft zich weliswaar niet vastgelegd. Hij heeft slechts het alter natief gesteld: prijsbeheersing of loons verhoging, hetgeen echter impliceert, dat hij eventueel kan meegaan met een zekere vrijheid van de prijzen, gepaard aan stijgende lonen. Maar de heer Oos terhuis achtte liberalisatie van de loon politiek voorshands uitgesloten. Hij wil beheerste loonvorming, derhalve dan ook beheerste prijsvorming. Hij pleitte voor prijsbeheersing en subsidie-politiek. Wij geloven, dat hier wel zoiets als een tegenstelling tussen de standpunten aan het licht trad. Het is niet gezegd, dat het een onverzoenlijke tegenstelling is, maar om te beginnen trekken de paarden van de twee grootste Vakcen tralen verschillende kanten uit, althans daar schijnen zij, om het nog voorzichti ger te zeggen, aanstalten toe te maken. Wij zullen hier niet trachten uit te maken, wie gelijk heeft. De politiek van loon- en prijsbeheersing heeft goed gewerkt, maar wij komen nu van lieverlede in een andere atmosfeer, waarin de straffe beheersing der prij zen niet meer zo preponderant is. Men vergele ook niet, dat de Economische Unie met België en Luxemburg de prijzen onvermijdelijk doet aantrek ken. Er mag weliswaar altijd enig verschil blijven, doch het kan ook niet al te groot zijn. Dit gevoegd bij de grotere goederenruimte, kan omstan digheden in het leven roepen, waarin de oude loon- en prijspolitiek niet wel meer te handhaven is. De heer De Bruyn maakte de indruk tegenover de remedie voor het probleem dat zich thans voordoet tamelijk onbe vangen te staan. Maar in ieder geval zijn beide Vakcentraleleiders het wel eens op dit allervoornaamste punt: de lonen mogen niet bij de prijsstijging achterblijven, of wei de prijzen mogen niet op de lonen vooruitlopen. In deze beide manieren om dezelfde noodzake lijkheid uit te drukken, is het verschil in standpunt ongeveer aangegeven. Dit probleem van prijsstijging boven het huidige loonpeil is intussen aan de orde en men moet eens goed luisteren, of minister Joekes zal proberen het weg te redeneren. De rest van het debat was niet over matig interessant. Zij was wel lang, want de Eerste Kamer ontziet zich niet alierlei terreinen te betreden, die de hare niet zijn, doch meer geschikt voor de Tweede Kamer. Wat nog wel interes sant mocht heten was de niet bijster vriendelijke ontvangst, die de benoeming van de twee Staatssecretarissen aan So ciale Zaken bij de Senaat heeft onder vonden. Zelfs de socialisten toonden er zich bij monde van mej. Tjeenk Wil link geen bewonderaars van. Verder kreeg minister Joekes van verschillen de zijden nogal criliek, omdat men hem weinig voortvarend acht en hem beslui teloosheid verwijt. Over verschillende sociale regelingen werd gedetailleerd gesproken. Men drong er van enige zijden op aan de Noodvoorziening voor ouden van dagen tot een definitieve te maken. Pater Beaufort heeft, bijgevallen door de heer Van Heuven Goedhart, een lans gebroken voor het Kinderrtood- fonds der Ver. Naties. Hij wil, dat de regering spoedig terugkomt van haar aanvankelijke weigering om dit fonds te subsidiëren. gelegen bij het geleerderit onder Overzicht van een montagehal van een Britse fabriek voor raketprojectielen. Het rakettenarsenaal is vliegveld West Cott in Buckinghamshire. Voor het research department werken o.m. twaalf Duitse wie dr. J. Schmidt, vroeger leider van de Walterwerke te Kiel. Op de voorgrond ziet men een raket met, een groot aantal vinnen, het nieuwe verdedigingswapen tegen vliegtuigen, dat <*e plaats inneemt van het luchtdoelgeschut. In het midden een Messerschmitt-raketjager. waarvan de Rus sen tegenwoordig een model copiëren. Op de achtergrond een verbeterde uitgave van de ons maar al te bekende V. 2. Dit is de eerste foto van die aard, welke de Britse regering heeft vrijgegeven. De Nederlandse Sint Gregoriusver- eniging organiseert haar studiedagen dit jaar van 11 tot en met 13 April in het Studiecentrum van de Paters Au gustijnen in Culemborg. Er worden o.m. inleidingen gehouden over het mu- ziekonderricht op de lagere school, op kweekscholen, colleges en seminaria

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5